WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to vi translation catalogue (1282 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
vi[0]: % d đăng ký khác đã được kiểm tra và không cần sửa chữa.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
vi: Thanh toán tiếp theo đến hạn% s.

en:  Subscription Created
vi: Đăng ký được tạo

en:  Subscription Deleted
vi: Đăng ký đã bị Xóa

en:  Subscription Switched
vi: Đăng ký đã chuyển đổi

en:  Subscription Updated
vi: Đăng ký đã cập nhật

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
vi: &quot;% s&quot; không phải là loại đơn đặt hàng mới hợp lệ.

note: translators: placeholder is an order number.
en: #%1$s
vi: #% 1 $ s

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
vi: #%S

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
vi: #%S

en: $0 Initial Checkout
vi: $ 0 Thanh toán ban đầu

en: $type passed to the function was not a string.
vi: $ type được truyền vào hàm không phải là một chuỗi.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi đến% 3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
vi[0]: % 1 $ s% 2 $ s rồi đến% 3 $ s /% 4 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi% 3 $ s mỗi% 4 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi% 3 $ s mỗi% 4 $ s trên% 5 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi% 3 $ s vào% 4 $ s% 5 $ s mỗi năm

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
vi: % 1 $ s% 2 $ s sau đó% 3 $ s vào% 4 $ s% 5 $ s mỗi% 6 $ s năm

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi đến% 3 $ s vào ngày% 4 $ s của mỗi% 5 $ s tháng

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi% 3 $ s vào% 4 $ s của mỗi tháng

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi đến% 3 $ s vào ngày cuối cùng của mỗi tháng

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
vi: % 1 $ s% 2 $ s rồi đến% 3 $ s vào ngày cuối cùng của mỗi% 4 $ s tháng

[ctx: product subtotal string]
note: translators: %1: product subtotal, %2: HTML span tag, %3: direction (upgrade, downgrade, crossgrade), %4: closing HTML span tag
en: %1$s %2$s(%3$s)%4$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s (% 3 $ s)% 4 $ s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
vi: % 1 $ s (#% 2 $ s -% 3 $ s)

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month")
en: %1$s / %2$s | %1$s every %2$s
vi[0]: % 1 $ s /% 2 $ s

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
vi: % 1 $ s Hoàn tất thanh toán trên% 2 $ s Đặt hàng% 3 $ s% 4 $ s để có thể thay đổi đăng ký của bạn.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
vi: % 1 $ s sau% 2 $ s dùng thử miễn phí

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
vi: % 1 $ s và phí đăng ký% 2 $ s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
vi: % 1 $ s mỗi% 2 $ s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
vi: % 1 $ s mỗi% 2 $ s trên% 3 $ s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
vi[0]: % 1 $ s cho% 2 $ d mục

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
vi: % 1 $ s cho% 2 $ s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
vi: % 1 $ s dùng thử miễn phí sau đó% 2 $ s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
vi: % 1 $ s bây giờ và

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
vi: % 1 $ s trên% 2 $ s% 3 $ s mỗi năm

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
vi: % 1 $ s vào% 2 $ s% 3 $ s mỗi% 4 $ s năm

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
vi: % 1 $ s vào ngày% 2 $ s của mỗi% 3 $ s tháng

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
vi: % 1 $ s vào% 2 $ s mỗi tháng

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
vi: % 1 $ s vào ngày cuối cùng của mỗi% 2 $ s tháng

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
vi[0]: Không thể cập nhật đăng ký% 1 $ s:% 2 $ s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
vi: Sự kiện đăng ký% 1 $ s được kích hoạt lúc% 2 $ s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
vi: % 1 $ s với% 2 $ s dùng thử miễn phí

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
vi: % 1 $ s #% 2 $ s% 3 $ s cho% 4 $ s

[ctx: The assembled repair message that gets sent to front end.]
note: translators: $1: "Repaired x subs with incorrect dates...", $2: "X others were checked and no repair needed", $3: "(in X seconds)". Ordering for RTL languages.
en: %1$s%2$s %3$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s% 3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s,% 3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
vi: % 1 $ s% 2 $ s,% 3 $ s @% 4 $ s:% 5 $ s

[ctx: used in a select box]
note: translators: 1$: month number (e.g. "01"), 2$: month abbreviation (e.g. "Jan")
en: %1$s-%2$s
vi: % 1 $ s-% 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
vi: % 1 $ s Thêm sản phẩm đăng ký »% 2 $ s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
vi: % 1 $ s Thêm đăng ký% 2 $ s ngay bây giờ hoặc% 3 $ tìm hiểu thêm% 4 $ s về giao diện mới.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
vi: % 1 $ sChọn đăng ký% 2 $ s% 3 $ s Tiện ích mở rộng Đăng ký WooCommerce thêm hai loại sản phẩm đăng ký mới -% 4 $ s Đăng ký đơn giản% 5 $ s và% 6 $ s Đăng ký thay đổi% 7 $ s.% 8 $ s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
vi: % 1 $ sTìm hiểu cách cập nhật% 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
vi: % 1 $ sTìm hiểu thêm về cách quản lý đăng ký »% 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
vi: % 1 $ sLưu ý:% 2 $ s Các đơn hàng có liên quan đến đăng ký sẽ không được bao gồm trong các đơn hàng bị ảnh hưởng bởi các cài đặt này.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
vi: % 1 $ s Đơn đặt hàng #% 3 $ s% 2 $ s (% 4 $ s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
vi: Giao dịch tham chiếu% 1 $ sPayPal được bật trên tài khoản% 2 $ s của bạn. Tất cả các tính năng quản lý đăng ký hiện đã được kích hoạt. Vui vẻ bán!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
vi: % 1 $ sPayPal Giao dịch tham chiếu không được bật trên tài khoản% 2 $ s của bạn, một số tính năng quản lý đăng ký chưa được bật. Vui lòng liên hệ với PayPal và yêu cầu họ% 3 $ có thể có được Giao dịch tham chiếu PayPal% 4 $ s vào tài khoản của bạn. % 5 $ s Kiểm tra Tài khoản PayPal% 6 $ s% 3 $ sTìm hiểu thêm% 7 $ s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
vi: % 1 $ sPayPal Giao dịch tham chiếu không được bật trên tài khoản% 2 $ s của bạn. Nếu bạn muốn sử dụng Giao dịch tham chiếu PayPal có đăng ký, vui lòng liên hệ với PayPal và yêu cầu họ% 3 $ có thể có được Giao dịch tham chiếu PayPal% 4 $ s trên tài khoản của bạn. % 5 $ s Kiểm tra Tài khoản PayPal% 6 $ s% 3 $ sTìm hiểu thêm% 7 $ s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
vi: % 1 $ s Đặt giá% 2 $ s% 3 $ s Giá đăng ký hơi khác so với giá sản phẩm khác. Đối với đăng ký, bạn có thể đặt thời hạn thanh toán, thời lượng, phí đăng ký và dùng thử miễn phí.% 4 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
vi: % 1 $ sCảnh báo!% 2 $ s Có vẻ như bạn đã hạ cấp% 1 $ sWooCommerce Đăng ký% 2 $ s từ% 3 $ s xuống% 4 $ s. Hạ cấp plugin theo cách này có thể gây ra sự cố. Vui lòng cập nhật lên% 3 $ s hoặc cao hơn hoặc% 5 $ nhận vé hỗ trợ mới% 6 $ s để được hỗ trợ thêm. % 7 $ sTìm hiểu thêm »% 8 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
vi: % 1 $ sWarning!% 2 $ s Chúng tôi có thể thấy plugin% 1 $ sWooCommerce Đăng ký sớm Gia hạn% 2 $ s đang hoạt động. Phiên bản% 3 $ s của% 1 $ sWooCommerce Đăng ký% 2 $ s đi kèm với chức năng của plugin đó được đóng gói trong plugin chính. Vui lòng hủy kích hoạt Đăng ký WooCommerce Gia hạn sớm để tránh bất kỳ xung đột nào.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
vi: % 1 $ sWarning!% 2 $ s Chúng tôi đã phát hiện ra sự cố trong Đăng ký% 1 $ sWooCommerce 2.3.0 - 2.3.2% 2 $ s có thể khiến đơn đặt hàng gia hạn đăng ký của bạn và bộ nhớ đệm đăng ký của khách hàng chứa dữ liệu không hợp lệ. Để biết thông tin về cách cập nhật dữ liệu đã lưu trong bộ nhớ cache, vui lòng% 3 $ lấy phiếu hỗ trợ mới% 4 $ s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
vi: Đã cài đặt% 1 $ sWooCommerce Đăng ký% 2 $ s -% 3 $ sBạn đã sẵn sàng bắt đầu bán đăng ký!% 4 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
vi: % 1 $ sWooCommerce Đăng ký không hoạt động.% 2 $ s Plugin% 3 $ sWooCommerce% 4 $ s phải hoạt động để Đăng ký WooCommerce hoạt động. Vui lòng% 5 $ cài đặt và kích hoạt WooCommerce »% 6 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
vi: % 1 $ sWooCommerce Đăng ký không hoạt động.% 2 $ s Phiên bản Đăng ký này yêu cầu WooCommerce% 3 $ s hoặc mới hơn. Vui lòng% 4 $ bổ sung WooCommerce lên phiên bản% 3 $ s hoặc mới hơn »% 5 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
vi: % 2 $ s% 1 $ s đăng ký hiện tại

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
vi: % 2 $ s% 1 $ s đã kết thúc đăng ký

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
vi: % 2 $ s% 1 $ s đăng ký mới

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
vi: Số lần hủy đăng ký% 2 $ s% 1 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
vi: Gia hạn đăng ký% 2 $ s% 1 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
vi: Đăng ký% 2 $ s% 1 $ s đăng ký lại

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
vi: % 2 $ s% 1 $ s lượt đăng ký

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
vi: Chuyển đổi đăng ký% 2 $ s% 1 $ s

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
vi[0]: % 2 $ s% 1 $ s hủy đăng ký% 3 $ s hủy đăng ký trong tháng này

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
vi[0]: % 2 $ s% 1 $ s gia hạn% 3 $ s gia hạn đăng ký trong tháng này

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
vi[0]: % 2 $ s% 1 $ s đăng ký% 3 $ s đăng ký trong tháng này

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
vi: % b% d,% Y @% I:% M% p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
vi[0]: % d Thanh toán bị Hủy Thử lại

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
vi[0]: % d Thanh toán không thành công Thử lại

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
vi[0]: % d Thanh toán đang chờ xử lý Thử lại

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
vi[0]: % d Xử lý Thanh toán Thử lại

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
vi[0]: % d Thanh toán thành công Thử lại

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
vi[0]: % d thất bại

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
vi[0]: % d mục

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
vi: %S

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
vi: % s - Đơn hàng

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
vi: % s trước

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
vi: % s số tiền gia hạn trung bình

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
vi[0]: % s ngày

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
vi: % s ngày trong tháng

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
vi: % s mỗi tuần

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
vi[0]: % s tháng

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
vi: % s tăng đăng ký ròng

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
vi: % s mất đăng ký ròng

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
vi: % s vào ngày cuối cùng của mỗi tháng

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
vi: % s thu nhập gia hạn trong khoảng thời gian này

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
vi: % s đơn đặt hàng gia hạn

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
vi: % s doanh thu gia hạn trong khoảng thời gian này

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
vi: % s doanh thu gia hạn được phục hồi

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
vi: % s doanh thu gia hạn trong tháng này

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
vi: % s đăng ký lại doanh thu trong khoảng thời gian này

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
vi: % s lần thử lại không thành công

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
vi: % s lần thử đang chờ xử lý

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
vi: % s lần thử lại thành công

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
vi: % s doanh thu đăng ký trong khoảng thời gian này

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
vi: % s doanh thu đăng ký tháng này

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
vi[0]: Trạng thái đăng ký% s đã thay đổi.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
vi: % s chuyển đổi doanh thu trong khoảng thời gian này

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
vi[0]: % s tuần

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
vi[0]: % s năm

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
vi: % sTìm hiểu thêm »% s

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 2
en: %snd
vi: % snd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 3
en: %srd
vi: % srd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 1
en: %sst
vi: % sst

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
vi: % sth

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
vi: (trong% s giây)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
vi: (bao gồm% s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
vi: 1 ngày

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
vi: 1 tháng

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
vi: 1 tuần

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
vi: 1 năm

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
vi: Đã xảy ra lỗi nghiêm trọng khi xử lý thanh toán đăng ký gần đây bằng PayPal. Vui lòng% 1 $ đặt vé mới tại Bộ phận hỗ trợ WooCommerce% 3 $ s ngay lập tức để giải quyết vấn đề này. % 2 $ sTìm hiểu thêm »% 3 $ s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
vi: Sản phẩm hiển thị nút có dòng chữ &quot;Thêm vào giỏ hàng&quot;. Theo mặc định, một đăng ký thay đổi điều này thành &quot;Đăng ký ngay bây giờ&quot;. Bạn có thể tùy chỉnh văn bản nút cho các đăng ký tại đây.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
vi: Đăng ký thuộc% 1 $ s đã bị hủy. Chi tiết đăng ký của họ như sau:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
vi: Người dùng đã tạm ngưng đăng ký của% 1 $ s. Chi tiết đăng ký của họ như sau:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
vi: Đăng ký thuộc% 1 $ s đã hết hạn. Chi tiết đăng ký của họ như sau:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
vi: Một đăng ký đã được xóa khỏi giỏ hàng của bạn. Do các hạn chế của cổng thanh toán, không thể mua các sản phẩm đăng ký khác nhau cùng một lúc.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
vi: Một đăng ký đã được xóa khỏi giỏ hàng của bạn. Không thể mua sản phẩm và đăng ký cùng một lúc.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
vi: Gia hạn đăng ký đã bị xóa khỏi giỏ hàng của bạn. Không thể mua nhiều đăng ký cùng một lúc.

en: About WooCommerce Subscriptions
vi: Giới thiệu về Đăng ký WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
vi: Chấp nhận Thanh toán Gia hạn Sớm

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
vi: Chấp nhận Thanh toán Gia hạn Sớm qua Phương thức

en: Accept Manual Renewals
vi: Chấp nhận gia hạn thủ công

en: Actions
vi: Hành động

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
vi: Hoạt động

[ctx: Subscription status]
en: Active
vi: Tích cực

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Hoạt động <span class="count">(% s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
vi: Khóa sản phẩm đang hoạt động

en: Active Subscriptions
vi: Đăng ký đang hoạt động

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
vi: Đăng ký đang hoạt động% s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
vi[0]: Hoạt động cho thanh toán% d

en: Active for unlimited payments
vi: Hoạt động để thanh toán không giới hạn

en: Active for x payments
vi: Hoạt động cho x thanh toán

en: Active subscriber?
vi: Thuê bao đang hoạt động?

en: Add
vi: cộng

en: Add New
vi: Thêm mới

en: Add New Retry
vi: Thêm mới Thử lại

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
vi: Thêm đăng ký mới

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
vi: Thêm đăng ký

en: Add a Subscription Product
vi: Thêm sản phẩm đăng ký

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
vi: Thêm thanh toán

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
vi: Thêm phương thức thanh toán

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
vi: Thêm phương thức thanh toán

en: Add to Cart Button Text
vi: Thêm vào văn bản nút giỏ hàng

en: Address
vi: Địa chỉ nhà

en: Affected event: | Affected events:
vi[0]: Sự kiện bị ảnh hưởng:

en: Align Subscription Renewal Day
vi: Căn chỉnh ngày gia hạn đăng ký

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
vi: Căn chỉnh việc gia hạn đăng ký cho một ngày cụ thể trong tuần, tháng hoặc năm. Ví dụ, ngày đầu tiên của tháng. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
vi: Căn chỉnh ngày thanh toán cho tất cả khách hàng mua đăng ký này vào một ngày cụ thể trong tuần hoặc tháng.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
vi: Căn chỉnh ngày thanh toán cho đăng ký này vào một ngày cụ thể trong năm. Nếu ngày đã diễn ra trong năm nay, khoản thanh toán đầu tiên sẽ được xử lý bằng% s. Đặt ngày thành 0 để tắt đồng bộ hóa thanh toán cho sản phẩm này.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
vi: Tất cả các mục đăng ký được liên kết đã bị xóa khỏi giỏ hàng.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
vi: Tất cả các mục đăng ký được liên kết là

en: All orders types
vi: Tất cả các loại đơn đặt hàng

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
vi: Cho phép thanh toán ban đầu $ 0 mà không cần phương thức thanh toán.

en: Allow Switching
vi: Cho phép chuyển đổi

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
vi: Cho phép mua một sản phẩm đăng ký cùng với các sản phẩm và đăng ký khác trong cùng một giao dịch.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
vi: Cho phép mua sản phẩm đăng ký với khoản thanh toán ban đầu $ 0 mà không cần cung cấp phương thức thanh toán. Khách hàng sẽ được yêu cầu cung cấp phương thức thanh toán vào cuối giai đoạn đầu để duy trì hoạt động đăng ký.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
vi: Cho phép khách hàng bỏ qua thanh toán và gia hạn đăng ký sớm từ trang% 1 $ sMy Account của họ&gt; Xem Đăng ký% 2 $ s trang. % 3 $ sTìm hiểu thêm.% 4 $ s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
vi: Cho phép khách hàng bật và tắt tự động gia hạn từ trang Xem đăng ký của họ.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
vi: Cho phép mua đồng thời nhiều đăng ký và sản phẩm.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
vi: Cho phép người đăng ký chuyển đổi (nâng cấp hoặc hạ cấp) giữa các đăng ký khác nhau. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
vi: Luôn luôn

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
vi[0]: Đã xảy ra lỗi khi xử lý sự kiện liên quan đến đăng ký gần đây. Để biết các bước về cách khắc phục đăng ký bị ảnh hưởng và để tìm hiểu thêm về các nguyên nhân có thể gây ra lỗi này, vui lòng đọc hướng dẫn% 1 $ shere% 2 $ s của chúng tôi.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
vi: Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại hoặc thử một hình thức thanh toán thay thế.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
vi: Khoảng thời gian tùy chọn để đợi trước khi tính phí khoản thanh toán định kỳ đầu tiên. Mọi khoản phí đăng ký sẽ vẫn được tính khi bắt đầu đăng ký. %S

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
vi: Khoảng thời gian tùy chọn để đợi trước khi tính phí khoản thanh toán định kỳ đầu tiên. Mọi khoản phí đăng ký sẽ vẫn được tính khi bắt đầu đăng ký. %S

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
vi: Một đơn đặt hàng đã được tạo để bạn gia hạn đăng ký của mình trên% 1 $ s. Để thanh toán cho hóa đơn này, vui lòng sử dụng liên kết sau:% 2 $ s

en: And much more...
vi: Và nhiều hơn nữa...

en: Any Payment Method
vi: Bất kỳ phương thức thanh toán nào

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa mục này khỏi đăng ký của mình không?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
vi: Bạn có chắc chắn muốn thay đổi phương thức thanh toán từ tiêu chuẩn PayPal không? Điều này sẽ tạm dừng đăng ký tại PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
vi: Bạn có chắc chắn muốn tiến hành gia hạn không? Điều này sẽ tính phí khách hàng và gửi email cho họ yêu cầu gia hạn (nếu email được bật).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
vi: Bạn có chắc chắn muốn thử thanh toán lại cho đơn đặt hàng gia hạn này không? Thao tác này sẽ cố gắng tính phí khách hàng và gửi email yêu cầu gia hạn (nếu email được bật).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
vi: Cố gắng khôi phục doanh thu định kỳ nếu không sẽ bị mất do các phương thức thanh toán chỉ tạm thời bị từ chối. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

en: Auto Renewal Toggle
vi: Tự động gia hạn chuyển đổi

en: Auto renew
vi: Tự động gia hạn

en: Automatic Failed Payment Retries
vi: Thử lại thanh toán không thành công tự động

en: Automatic Failed Payment Retry
vi: Thanh toán không thành công tự động thử lại

en: Automatic Recurring Payments
vi: Thanh toán định kỳ tự động

en: Automatic payment failed for order {order_number}
vi: Thanh toán tự động không thành công cho đơn đặt hàng {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
vi: Thanh toán tự động không thành công cho {order_number}, chúng tôi sẽ thử lại {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
vi: Thanh toán gia hạn tự động không thành công

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
vi: Tự động hết hạn đăng ký sau khoảng thời gian này. Khoảng thời gian này bổ sung cho bất kỳ bản dùng thử miễn phí nào hoặc khoảng thời gian được cung cấp trước ngày gia hạn đầu tiên được đồng bộ hóa.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
vi: Tự động hết hạn đăng ký sau khoảng thời gian này. Khoảng thời gian này bổ sung cho bất kỳ bản dùng thử miễn phí nào hoặc khoảng thời gian được cung cấp trước ngày gia hạn đầu tiên được đồng bộ hóa.

en: Average Lifetime Value
vi: Giá trị lâu dài trung bình

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
vi: Giá trị lâu dài trung bình% s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
vi: Tổng số dòng định kỳ trung bình% s

en: Backordered
vi: Đã đặt hàng trước

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
vi: Do đó, nó không được khuyến nghị làm phương thức thanh toán cho Đăng ký trừ khi đó là tùy chọn khả dụng duy nhất cho quốc gia của bạn.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
vi: Vì lớp% sWC_Subscription% s mở rộng% sWC_Order% s, bạn có thể sử dụng các phương pháp quen thuộc của nó, như% s $ subscription-&gt; update_status ()% s hoặc% s $ subscription-&gt; get_total ()% s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
vi: Trước khi bật Tiêu chuẩn PayPal cho Đăng ký, xin lưu ý rằng khi sử dụng Tiêu chuẩn PayPal, khách hàng không thể sử dụng Tiêu chuẩn PayPal trong suốt thời gian đăng ký của họ và Tiêu chuẩn PayPal có một số hạn chế. Vui lòng đọc hướng dẫn về% 1 $ swhy, chúng tôi không khuyến nghị PayPal Standard% 2 $ s cho Đăng ký trước khi chọn bật tùy chọn này.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
vi: Trước khi gửi cho bạn theo cách của bạn, chúng tôi cần cập nhật cơ sở dữ liệu của bạn lên phiên bản mới nhất. Nếu bạn không có bản sao lưu gần đây cho trang web của mình,% snow là lúc để tạo một% s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
vi: Giữa các đăng ký được nhóm

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
vi: Giữa các biến thể đăng ký

[ctx: table column header]
en: Big Bang
vi: Vụ nổ lớn

en: Billing
vi: Thanh toán

en: Billing Address
vi: Địa chỉ thanh toán

en: Billing Period
vi: Thời hạn thanh toán

en: Billing Period:
vi: Thời hạn thanh toán:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
vi: Thỏa thuận thanh toán đã bị hủy tại PayPal.

en: Billing interval:
vi: Khoảng thời gian thanh toán:

en: Billing period for the subscription.
vi: Thời hạn thanh toán cho đăng ký.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
vi: Thanh toán:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
vi: Cả địa chỉ giao hàng được sử dụng cho đăng ký và địa chỉ giao hàng mặc định của bạn cho các lần mua hàng trong tương lai sẽ được cập nhật.

en: Browse products
vi: Duyệt sản phẩm

en: Browser User Agent
vi: Tác nhân người dùng trình duyệt

en: But wait, there's more!
vi: Nhưng xin chờ chút nữa!

en: Button Text
vi: Nút văn bản

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
vi: Theo mặc định, Đăng ký sẽ thử thanh toán lại 5 lần trong 7 ngày. Các quy tắc kiểm soát hệ thống thử lại có thể được sửa đổi để tùy chỉnh:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
vi: Theo mặc định, việc thêm tệp mới vào sản phẩm đăng ký hiện có sẽ tự động cung cấp cho người đăng ký đang hoạt động quyền truy cập vào tệp mới. Tuy nhiên, giờ đây bạn có thể bật cài đặt% s nhỏ giọt nội dung để cung cấp cho người đăng ký quyền truy cập vào các tệp mới chỉ sau lần thanh toán gia hạn tiếp theo.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
vi: Bằng cách đặt một đăng ký làm Loại đơn đặt hàng tùy chỉnh, một đăng ký giờ đây cũng là một loại bài đăng tùy chỉnh. Điều này giúp truy vấn đăng ký nhanh hơn và nó sử dụng lược đồ cơ sở dữ liệu có khả năng mở rộng như các bài đăng và trang WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
vi: Bằng cách gia hạn đăng ký sớm, khoản thanh toán tiếp theo của bạn sẽ là% s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
vi: Bằng cách gia hạn đăng ký sớm, khoản thanh toán tiếp theo đã lên lịch của bạn vào% s sẽ bị hủy.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
vi: Bằng cách sử dụng Đăng ký WooCommerce, bạn có thể đang lưu trữ dữ liệu cá nhân và tùy thuộc vào bộ xử lý thanh toán của bên thứ ba mà bạn đang sử dụng để thực hiện thanh toán đăng ký, bạn có thể đang chia sẻ dữ liệu cá nhân với các nguồn bên ngoài.

en: Cache Update Failures
vi: Cập nhật bộ nhớ cache không thành công

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
vi: Không thể lấy tên hiển thị loại địa chỉ. Loại địa chỉ không phải là một chuỗi.

en: Can not get status name. Status is not a string.
vi: Không thể lấy tên trạng thái. Trạng thái không phải là một chuỗi.

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Cancel Now
vi: Huỷ ngay

en: Cancel and remove personal data
vi: Hủy và xóa dữ liệu cá nhân

en: Cancellations
vi: Hủy bỏ

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
vi: Đã hủy

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
vi: Ngày bị hủy

en: Cancelled Subscription
vi: Đăng ký bị hủy

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
vi: Email Đăng ký đã Hủy được gửi khi đăng ký của khách hàng bị hủy (bởi quản lý cửa hàng hoặc khách hàng).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
vi: Không thể tạo đăng ký:% s.

en: Change
vi: Biến đổi

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
vi: Thay đổi địa chỉ% s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
vi: Thay đổi phương pháp thanh toán

en: Change Trial and End Dates
vi: Thay đổi ngày dùng thử và ngày kết thúc

en: Change address
vi: Thay đổi địa chỉ

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
vi: Thay đổi đăng ký giữa đầu và cuối kỳ.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
vi: Thay đổi thanh toán

en: Change payment features:
vi: Thay đổi các tính năng thanh toán:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
vi: Thay đổi phương pháp thanh toán

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
vi: Thay đổi phương pháp thanh toán

en: Check Out What's New
vi: Kiểm tra những gì mới

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
vi: Chọn phương thức thanh toán mới.% S

en: Choose a new subscription.
vi: Chọn một đăng ký mới.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
vi: Chọn các vai trò mặc định để gán cho người đăng ký đang hoạt động và không hoạt động. Đối với mục đích lưu trữ hồ sơ, một tài khoản người dùng phải được tạo cho người đăng ký. Người dùng có vai trò% 1 $ sadministrator% 2 $ s, chẳng hạn như bạn, sẽ không bao giờ được phân bổ các vai trò này để ngăn chặn việc khóa quản trị viên.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
vi: Chọn giá đăng ký, khoảng thời gian và khoảng thời gian thanh toán.

en: Choose which format of email to send.
vi: Chọn định dạng email để gửi.

en: Clear
vi: Xa lạ

en: Complete checkout to renew now.
vi: Hoàn tất thanh toán để gia hạn ngay bây giờ.

en: Complete checkout to renew your subscription.
vi: Hoàn tất thanh toán để gia hạn đăng ký của bạn.

en: Complete checkout to resubscribe.
vi: Hoàn tất thanh toán để đăng ký lại.

en: Completed Renewal Order
vi: Đơn đặt hàng gia hạn đã hoàn thành

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Copy billing address
vi: Sao chép địa chỉ thanh toán

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
vi: Không thể nhận đăng ký. Nhiều khả năng khóa đăng ký không tham chiếu đến đăng ký. Khóa là: &quot;% s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
vi: Quốc gia liên bang

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
vi: Phiếu thưởng sẽ được giới hạn trong số lần thanh toán nhất định. Sau đó, nó sẽ tự động bị xóa khỏi đăng ký. &quot;Thanh toán&quot; cũng bao gồm khoản thanh toán đăng ký ban đầu.

en: Create pending parent order
vi: Tạo đơn hàng mẹ đang chờ xử lý

en: Create pending parent order requested by admin action.
vi: Tạo đơn đặt hàng mẹ đang chờ xử lý do hành động của quản trị viên yêu cầu.

en: Create pending renewal order
vi: Tạo đơn đặt hàng gia hạn đang chờ xử lý

en: Create pending renewal order requested by admin action.
vi: Tạo đơn đặt hàng gia hạn đang chờ xử lý do hành động của quản trị viên yêu cầu.

en: Create subscriptions
vi: Tạo đăng ký

en: Created Date
vi: ngày tạo ra

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
vi: Quy tắc thử lại thô tùy chỉnh

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
vi: Quy tắc thử lại tùy chỉnh

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
vi: Loại quy tắc thử lại tùy chỉnh

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
vi: Quy tắc thử lại tùy chỉnh

en: Custom field deleted.
vi: Trường tùy chỉnh đã bị xóa.

en: Custom field updated.
vi: Đã cập nhật trường tùy chỉnh.

en: Customer
vi: khách hàng

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
vi[0]: Khách hàng% 1 $ s đã chuyển đổi đăng ký của họ. Chi tiết về đăng ký mới của họ như sau:

en: Customer ID is invalid.
vi: ID khách hàng không hợp lệ.

en: Customer Payment Retry
vi: Khách hàng thử lại thanh toán

en: Customer Provided Note
vi: Ghi chú do khách hàng cung cấp

en: Customer Renewal Invoice
vi: Hóa đơn gia hạn của khách hàng

en: Customer Suspensions
vi: Khách hàng tạm ngưng

en: Customer Totals
vi: Tổng số khách hàng

en: Customer add payment method page &rarr;
vi: Khách hàng thêm trang phương thức thanh toán →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
vi: Khách hàng đã thêm &quot;% 1 $ s&quot; (ID Sản phẩm: #% 2 $ d) qua trang Tài khoản của tôi.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
vi: Khách hàng đã thêm% s.

en: Customer change payment method page &rarr;
vi: Trang thay đổi phương thức thanh toán của khách hàng →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
vi: Khách hàng đã xóa &quot;% 1 $ s&quot; (ID Sản phẩm: #% 2 $ d) qua trang Tài khoản của tôi.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
vi: Khách hàng đã yêu cầu gia hạn sớm:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
vi: Khách hàng đã đăng ký lại trong đơn đặt hàng #% s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
vi: Bộ nhớ đệm đăng ký của khách hàng hiện được xử lý bởi% 1 $ s và% 2 $ s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
vi: Bộ nhớ đệm đăng ký của khách hàng hiện được% 1 $ s xử lý.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
vi: Khách hàng đã gia hạn thành công sớm với đơn đặt hàng% s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
vi: Khách hàng đã chuyển từ:% 1 $ s sang% 2 $ s.

en: Customer's notes about the order
vi: Ghi chú của khách hàng về đơn đặt hàng

en: Customer:
vi: Khách hàng:

en: Customers
vi: Khách hàng

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
vi: Khách hàng và những người dùng không phải là quản trị viên khác có thể duyệt và mua hàng từ cửa hàng của bạn mà không bị gián đoạn trong quá trình cập nhật.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
vi: Giờ đây, khách hàng có thể mua các sản phẩm đăng ký khác nhau trong một giao dịch. Các sản phẩm có thể lập hóa đơn theo bất kỳ lịch trình nào và có bất kỳ sự kết hợp nào của phí đăng ký và / hoặc dùng thử miễn phí.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
vi: Khách hàng có đăng ký bị loại trừ khỏi cài đặt này.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
vi: Tùy chỉnh quy tắc thử lại

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
vi: Tùy chỉnh văn bản hiển thị trên nút bên cạnh đăng ký trên trang tài khoản của người đăng ký. Mặc định là &quot;Chuyển đổi Đăng ký&quot;, nhưng bạn có thể muốn thay đổi cài đặt này thành &quot;Nâng cấp&quot; hoặc &quot;Thay đổi Đăng ký&quot;.

en: Database Update Required
vi: Yêu cầu cập nhật cơ sở dữ liệu

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
vi: Đã cập nhật cơ sở dữ liệu lên phiên bản% s

en: Date
vi: Ngày

en: Date Changed
vi: Ngày thay đổi

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
vi: Ngày bị đình chỉ

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
vi: Ngày bị tạm ngưng:% s

en: Date type can not be an empty string.
vi: Loại ngày không được là một chuỗi trống.

en: Date type is not a string.
vi: Loại ngày không phải là một chuỗi.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
vi: Ngày

en: Delete Customer Subscription Cache
vi: Xóa bộ nhớ đệm đăng ký của khách hàng

en: Delete Permanently
vi: xóa vĩnh viễn

en: Delete Related Order Cache
vi: Xóa bộ nhớ cache của đơn hàng có liên quan

en: Delete all variations without a subscription
vi: Xóa tất cả các biến thể mà không cần đăng ký

en: Delete this item permanently
vi: Xóa mục này vĩnh viễn

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
vi: Các nhà phát triển hiện cũng có thể sử dụng tất cả các chức năng quen thuộc của WordPress, như% sget_posts ()% s, để truy vấn hoặc sửa đổi dữ liệu đăng ký.

en: Disable auto renew
vi: Tắt tự động gia hạn

en: Discount
vi: Miễn giảm

en: Display the auto renewal toggle
vi: Hiển thị nút chuyển đổi tự động gia hạn

en: Do not limit
vi: Không giới hạn

en: Do not synchronise
vi: Không đồng bộ hóa

[ctx: short for documents]
en: Documentation
vi: Tài liệu

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
vi: Hạ cấp

en: Downloadable
vi: Có thể tải xuống

en: Drip Downloadable Content
vi: Nội dung có thể tải xuống nhỏ giọt

en: Early Renewal
vi: Gia hạn sớm

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit Retry
vi: Chỉnh sửa Thử lại

en: Edit Subscription
vi: Chỉnh sửa đăng ký

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
vi: Chỉnh sửa đăng ký

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
vi: Chỉnh sửa đăng ký không thành công với lỗi:% s

en: Email
vi: E-mail

en: Email Address
vi: Địa chỉ email

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
vi: Tiêu đề Email

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
vi: Loại email

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
vi: Email:% s

en: Enable Automatic Retry
vi: Bật thử lại tự động

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
vi: Bật tiêu chuẩn PayPal cho đăng ký

en: Enable auto renew
vi: Bật tự động gia hạn

en: Enable automatic payments
vi: Bật thanh toán tự động

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
vi: Bật tự động thử lại các khoản thanh toán định kỳ không thành công

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
vi: Bật tính năng nhỏ giọt cho nội dung có thể tải xuống trên các sản phẩm đăng ký.

en: Enable this email notification
vi: Bật thông báo qua email này

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
vi: Cho phép vô hiệu hóa

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
vi: Việc bật tính năng này chỉ cấp quyền truy cập vào các tệp có thể tải xuống mới được thêm vào sản phẩm sau khi quá trình gia hạn tiếp theo được xử lý.% S Theo mặc định, quyền truy cập vào các tệp có thể tải xuống mới được thêm vào sản phẩm được cấp ngay lập tức cho bất kỳ khách hàng nào có đăng ký đang hoạt động với sản phẩm đó.

en: End Date
vi: Ngày cuối

[ctx: table heading]
en: End Date
vi: Ngày cuối

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
vi: Ngày cuối

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
vi: Ngày kết thúc:% s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
vi: Ngày cuối

[ctx: table heading]
en: End date
vi: Ngày cuối

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
vi: Ngày kết thúc:% s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
vi: Cuối kỳ hạn trả trước

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
vi: Cuối kỳ hạn trả trước:% s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
vi: Điểm cuối cho Tài khoản của tôi → Trang Thay đổi Phương thức Thanh toán Đăng ký

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
vi: Điểm cuối cho Tài khoản của tôi → Trang đăng ký

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
vi: Điểm cuối cho Tài khoản của tôi → Xem trang Đăng ký

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
vi: Nhập khoảng thời gian mới dưới dạng một số duy nhất (ví dụ: để tính phí mỗi tháng thứ 2, hãy nhập 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
vi: Nhập độ dài mới (ví dụ: 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
vi: Nhập người nhận (phân tách bằng dấu phẩy) cho email này. Mặc định là% s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
vi: Nhập khoảng thời gian mới, ngày, tuần, tháng hoặc năm:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
vi: Lỗi

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
vi: Lỗi% d: Không thể thêm thuế vào đăng ký. Vui lòng thử lại.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
vi: Lỗi% d: Không thể tạo đơn hàng. Vui lòng thử lại.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
vi: Lỗi% d: Không thể tạo đăng ký. Vui lòng thử lại.

en: Error during subscription status transition.
vi: Lỗi trong quá trình chuyển đổi trạng thái đăng ký.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
vi: Lỗi khi lưu điểm cuối Đăng ký:% 1 $ sSubscriptions% 2 $ s,% 1 $ sXem đăng ký% 2 $ s và% 1 $ sSubscription. Phương thức thanh toán% 2 $ s không được giống nhau. Các thay đổi đã được hoàn nguyên.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
vi: Lỗi khi cập nhật một số thông tin:% s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
vi: Lỗi: Không thể thêm sản phẩm vào đăng ký đã tạo. Vui lòng thử lại.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
vi: Lỗi: Không thể tạo đơn đặt hàng gia hạn có ghi chú &quot;% s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
vi: Lỗi: Không thể tạo đăng ký. Vui lòng thử lại.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
vi: Lỗi: không thể tìm thấy múi giờ của trình duyệt của bạn.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
vi: Thời gian còn lại ước tính (phút: giây):% s

en: Expire after
vi: Hết hạn sau

[ctx: Subscription status]
en: Expired
vi: Hết hạn

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đã hết hạn <span class="count">(% s)</span>

en: Expired Subscription
vi: Đăng ký đã hết hạn

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
vi: Email Đăng ký Hết hạn được gửi khi đăng ký của khách hàng hết hạn.

en: Export CSV
vi: Xuất CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
vi: Thất bại

en: Failed Payment Retries
vi: Thử lại Thanh toán Không thành công

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
vi: Các khoản thanh toán định kỳ không thành công hiện có thể được tự động thử lại. Điều này giúp khôi phục doanh thu nếu không sẽ bị mất do các phương thức thanh toán chỉ tạm thời bị từ chối.

en: Failed retries
vi: Thử lại không thành công

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
vi: Đăng ký không thành công cho đăng ký% s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
vi: Không thể kích hoạt trạng thái đăng ký cho đơn đặt hàng #% 1 $ s:% 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
vi: Không thể hủy đăng ký sau khi đơn đặt hàng #% 1 $ s bị hủy:% 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
vi: Không xử lý được thanh toán không thành công trên đăng ký cho đơn đặt hàng #% 1 $ s:% 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
vi: Không thể đặt đăng ký là đã hết hạn cho đơn đặt hàng #% 1 $ s:% 2 $ s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
vi: Không cập nhật được ngày đăng ký sau khi khách hàng gia hạn sớm với đơn đặt hàng% s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
vi: Không cập nhật được trạng thái đăng ký sau khi đơn đặt hàng #% 1 $ s bị tạm dừng:% 2 $ s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
vi: Tìm các cổng mới% 1 $ hỗ trợ thanh toán đăng ký tự động% 2 $ s trong% 3 $ sWooCommerce Marketplace% 4 $ s chính thức.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
vi: Khoản thanh toán đầu tiên được chia theo tỷ lệ. Thanh toán tiếp theo:% s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
vi: Thanh toán đầu tiên:% s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
vi: Lần gia hạn đầu tiên:% s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
vi: Đối với tất cả các sản phẩm đăng ký

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
vi: Để nâng cấp &amp; hạ cấp tất cả các sản phẩm đăng ký

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
vi: Chỉ dành cho các bản nâng cấp &amp; hạ cấp của các sản phẩm đăng ký ảo

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
vi: Để nâng cấp tất cả các sản phẩm đăng ký

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
vi: Chỉ dành cho các bản nâng cấp của sản phẩm đăng ký ảo

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
vi: Chỉ dành cho các sản phẩm đăng ký ảo

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
vi: Để người quản lý cửa hàng thay đổi đăng ký từ thanh toán gia hạn tự động sang thủ công (hoặc thủ công sang tự động) với Đăng ký v1.5, cơ sở dữ liệu cần được sửa đổi trực tiếp. Đăng ký hiện cung cấp một phương thức cho các cổng thanh toán để cho phép bạn thay đổi điều đó từ giao diện% sEdit Subscription% s mới.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
vi: Với mục đích xử lý các khoản thanh toán đăng ký định kỳ, chúng tôi lưu trữ tên, địa chỉ thanh toán, địa chỉ giao hàng, địa chỉ email, số điện thoại và thẻ tín dụng / chi tiết thanh toán của khách hàng.

[ctx: shipping method price]
en: Free
vi: Tự do

en: Free Trial
vi: Bản dùng thử miễn phí

en: Free shipping coupon
vi: Phiếu giao hàng miễn phí

en: Free trial
vi: Dùng thử miễn phí

en: Free trial length
vi: Thời lượng dùng thử miễn phí

en: Free trial period
vi: Thời gian dùng thử miễn phí

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
vi: ID cổng: [% s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
vi: Gateway không hỗ trợ quản trị viên thay đổi phương thức thanh toán trên một Đăng ký.

en: General
vi: Chung

en: Generate Customer Subscription Cache
vi: Tạo bộ nhớ đệm đăng ký của khách hàng

en: Generate Related Order Cache
vi: Tạo bộ nhớ đệm đơn hàng có liên quan

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
vi: Đi tới Cài đặt đăng ký WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
vi: Đi tới Cài đặt đăng ký WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
vi: Của anh,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
vi: Dữ liệu đơn hàng gia hạn danh dự

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
vi: Có bao nhiêu khách hàng đăng ký trên 6 tháng? Giá trị lâu dài trung bình của những người đăng ký của bạn là gì? Cửa hàng của bạn sẽ kiếm được bao nhiêu doanh thu gia hạn trong tháng tới?

en: ID
vi: TÔI

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
vi: TÔI

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: IPN subscription cancelled.
vi: Đã hủy đăng ký IPN.

en: IPN subscription failing payment method changed.
vi: Đã thay đổi phương thức thanh toán của đăng ký IPN không thành công.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
vi: Thanh toán đăng ký IPN% 1 $ s vì lý do:% 2 $ s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
vi: Thanh toán đăng ký IPN% s.

en: IPN subscription payment completed.
vi: Đã hoàn tất thanh toán đăng ký IPN.

en: IPN subscription payment failure.
vi: Thanh toán đăng ký IPN không thành công.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
vi: Đã thay đổi phương thức thanh toán đăng ký IPN thành PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
vi: Đăng ký IPN đã hoàn tất.

en: IPN subscription suspended.
vi: Đăng ký IPN bị tạm ngưng.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
vi: Nếu đăng ký của người đăng ký bị hủy hoặc hết hạn theo cách thủ công, người đó sẽ được giao vai trò này.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
vi: Nếu đăng ký được đồng bộ hóa với một ngày cụ thể trong tuần, tháng hoặc năm, hãy tính phí theo tỷ lệ cho đăng ký tại thời điểm đăng ký.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
vi: Nếu bạn đang sử dụng các giao dịch PayPal Standard hoặc PayPal Reference, vui lòng xem Chính sách Bảo mật% 1 $ sPayPal% 2 $ s để biết thêm chi tiết.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
vi: Nếu bạn không muốn các giao dịch mua đăng ký mới tự động tính phí thanh toán gia hạn, bạn có thể tắt thanh toán tự động. Các đăng ký tự động hiện tại sẽ tiếp tục tự động tính phí khách hàng. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
vi: Nếu bạn gặp lỗi máy chủ và tải lại trang để tìm thấy thông báo này, vui lòng làm mới trang sau% s giây và quy trình nâng cấp sẽ bắt đầu lại mà không gặp sự cố.

en: Ignore this error
vi: Bỏ qua lỗi này

en: Ignore this error (not recommended)
vi: Bỏ qua lỗi này (không được khuyến nghị)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
vi: Nhập đăng ký vào WooCommerce qua CSV hoặc xuất đăng ký của bạn từ WooCommerce sang CSV với tiện ích mở rộng Người nhập / xuất đăng ký WooCommerce.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
vi: Nhập / Xuất đăng ký

en: Improved scheduled action data storage
vi: Cải thiện lưu trữ dữ liệu hành động đã lên lịch

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
vi: Trong% s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
vi: Trong các phiên bản trước của Đăng ký, tổng số đăng ký đã được chuyển đến các cổng thanh toán như số tiền để tính cho các khoản thanh toán gia hạn tự động. Điều này làm cho việc thêm phí một lần hoặc chiết khấu vào một lần gia hạn trở nên phức tạp một cách không cần thiết.

en: Inactive Subscriber Role
vi: Vai trò của người đăng ký không hoạt động

en: Increased processing rate for scheduled payments
vi: Tăng tốc độ xử lý cho các khoản thanh toán theo lịch trình

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
vi: Đăng ký ban đầu

en: Initial payment discount
vi: Chiết khấu thanh toán ban đầu

en: Installed Plugins
vi: Các plugin đã cài đặt

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
vi: Ngày% s không hợp lệ. Ngày phải có định dạng: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
vi: PayPal IPN Payload không hợp lệ: không thể tìm thấy đăng ký phù hợp.

en: Invalid Subscription.
vi: Đăng ký không hợp lệ.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
vi: Ngày tạo không hợp lệ. Ngày phải là một chuỗi và có định dạng: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Tham số đầu tiên có ngày không có trong các loại ngày đã đăng ký.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Tham số đầu tiên trống khi được chuyển đến update_dates ().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Không có id mặt hàng hợp lệ nào được chuyển vào.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Không có đăng ký / đơn đặt hàng hợp lệ nào được chuyển vào.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Đơn đặt hàng mong đợi không phải là đơn đặt hàng.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
vi: Dữ liệu không hợp lệ. Loại bản sao không phải là một chuỗi.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
vi: Ngày không hợp lệ. Ngày phải là một chuỗi và có định dạng: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
vi: Định dạng không hợp lệ. Tham số đầu tiên cần phải là một mảng.

en: Invalid order.
vi: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid recurring shipping method.
vi: Phương thức vận chuyển định kỳ không hợp lệ.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
vi: Loại quan hệ không hợp lệ:% 1 $ s. Loại quan hệ đặt hàng phải là một trong:% 2 $ s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
vi: Mã thông báo bảo mật không hợp lệ, vui lòng tải lại trang và thử lại.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
vi: Loại thứ tự sắp xếp không hợp lệ:% 1 $ s. Đối số $ sort_order phải là% 2 $ s hoặc% 3 $ s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
vi: Đã cung cấp khoảng thời gian thanh toán đăng ký không hợp lệ. Phải là một số nguyên lớn hơn 0.

en: Invalid subscription billing period given.
vi: Đã cho thời hạn thanh toán đăng ký không hợp lệ.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
vi: Customer_id đăng ký không hợp lệ.

en: Invalid subscription id.
vi: Id đăng ký không hợp lệ.

en: Invalid subscription status given.
vi: Đã cung cấp trạng thái đăng ký không hợp lệ.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
vi: Loại công tắc &quot;% s&quot; không hợp lệ. Công tắc phải là một trong các: &quot;nâng cấp&quot;, &quot;hạ cấp&quot; hoặc &quot;nâng cấp&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
vi: Loại cập nhật không hợp lệ:% s. Các loại cập nhật bài đăng được hỗ trợ là &quot;thêm&quot; hoặc &quot;xóa&quot;. Cập nhật được thực hiện trực tiếp trên meta bài viết.

en: Invoice for renewal order {order_number}
vi: Hóa đơn cho đơn đặt hàng gia hạn {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
vi: Hóa đơn cho đơn hàng gia hạn {order_number} từ {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
vi: % 1 $ kiên quyết khuyên bạn không nên thay đổi địa chỉ Email người nhận% 2 $ s nếu bạn có đăng ký đang hoạt động với PayPal. Làm như vậy có thể phá vỡ các đăng ký hiện có.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
vi: Có vẻ như trang web này đã chuyển đi hoặc là một trang trùng lặp. % 1 $ sWooCommerce Đăng ký% 2 $ s đã tắt thanh toán tự động và email liên quan đến đăng ký trên trang web này để ngăn các khoản thanh toán trùng lặp từ môi trường thử nghiệm hoặc dàn dựng. % 1 $ sWooCommerce Đăng ký% 2 $ s coi% 5 $ s% 7 $ s% 6 $ s là URL của trang web. % 3 $ sTìm hiểu thêm »% 4 $ s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
vi: Đã có thể thay đổi ngày thanh toán tiếp theo của gói đăng ký, nhưng một số người quản lý cửa hàng muốn cung cấp cho khách hàng bản dùng thử miễn phí kéo dài hoặc thêm một tháng vào ngày hết hạn. Bây giờ bạn có thể thay đổi tất cả những ngày này từ màn hình% sEdit Subscription% s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
vi: Giờ đây, khách hàng của bạn dễ dàng mua thêm đăng ký hơn!

en: Item ID.
vi: ID mặt hàng.

en: Items
vi: vật phẩm

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
vi: Xin thông báo cho bạn biết - chúng tôi đã nhận được đơn đặt hàng gia hạn đăng ký #% s của bạn và đơn đặt hàng này hiện đang được xử lý:

en: Label
vi: Nhãn mác

en: Last 7 Days
vi: 7 ngày qua

en: Last Month
vi: Tháng trước

en: Last Order Date
vi: Ngày đặt hàng cuối cùng

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
vi: Ngày đặt hàng cuối cùng

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
vi: Ngày đặt hàng cuối cùng:% s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
vi: Đơn hàng cuối cùng:% s

en: Last day of the month
vi: Ngày cuối cùng của tháng

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
vi: Ngày đặt hàng cuối cùng

en: Last recorded error:
vi: Lỗi được ghi lại gần đây nhất:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
vi: Tìm hiểu thêm về trang Đăng ký% sView mới% s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
vi: Tìm hiểu thêm về tính năng% s nhiều đăng ký mới.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
vi: Giá trị lâu dài từ Đăng ký% s

en: Limit subscription
vi: Giới hạn đăng ký

en: Limit to one active subscription
vi: Giới hạn cho một đăng ký đang hoạt động

en: Limit to one of any status
vi: Giới hạn ở một trong bất kỳ trạng thái nào

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
vi[0]: Đã xóa phiếu giảm giá sử dụng có giới hạn &quot;% 1 $ s&quot; khỏi đăng ký. Nó đã được sử dụng% 2 $ d lần.

en: Line subtotal (before discounts).
vi: Tổng phụ dòng (trước chiết khấu).

en: Line subtotal tax (before discounts).
vi: Thuế tổng phụ dòng (trước chiết khấu).

en: Line taxes.
vi: Thuế dòng.

en: Line total (after discounts).
vi: Tổng dòng (sau khi giảm giá).

en: Line total tax (after discounts).
vi: Tổng thuế dòng (sau khi chiết khấu).

[ctx: refers to live site]
en: Live
vi: Trực tiếp

en: Load billing address
vi: Tải địa chỉ thanh toán

en: Load shipping address
vi: Tải địa chỉ giao hàng

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
vi: M j, Y @ G: i

en: Manage Subscriptions
vi: Quản lý các mục đăng kí

en: Manual Renewal
vi: Gia hạn thủ công

en: Manual Renewal Payments
vi: Thanh toán Gia hạn Thủ công

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
vi: Đơn hàng gia hạn thủ công đang chờ khách hàng thanh toán.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
vi: Đã đánh dấu các sản phẩm đăng ký% s là &quot;được bán riêng lẻ&quot;.

en: Meta key.
vi: Khóa meta.

en: Meta label.
vi: Nhãn meta.

en: Meta value.
vi: Giá trị meta.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
vi: Đã di chuyển các móc liên quan đến đăng ký% 1 $ s sang trình lập lịch mới (trong% 2 $ s giây).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
vi: Đã di chuyển% 1 $ s đăng ký sang cấu trúc mới (trong% 2 $ s giây).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
vi: Điều khoản khác

en: Mixed Checkout
vi: Thanh toán hỗn hợp

en: Month for Synchronisation
vi: Tháng cho đồng bộ hóa

en: Move this item to the Trash
vi: Chuyển mục này vào Thùng rác

en: Multiple Subscriptions
vi: Nhiều đăng ký

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: My Subscription
vi: Đăng ký của tôi

en: N/A
vi: N / A

[ctx: no information about something]
en: N/A
vi: N / A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
vi: Không bao giờ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
vi: Không bao giờ (tính toàn bộ số tiền định kỳ khi đăng ký)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
vi: Không bao giờ (tính toàn bộ phí đăng ký)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
vi: Không bao giờ (không tính phí đăng ký)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
vi: Không bao giờ (không tính bất kỳ số tiền định kỳ nào)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
vi: Không bao giờ hết hạn

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
vi: Đối tượng% sWC_Subscription% s mới

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
vi: Loại bài đăng% sshop_subscription% s mới

en: New Add/Edit Subscription Screen
vi: Thêm / Chỉnh sửa Màn hình Đăng ký Mới

en: New Renewal Order
vi: Lệnh Gia hạn Mới

en: New Retry
vi: Thử lại mới

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
vi: Đăng ký mới

en: New Subscription Emails
vi: Email đăng ký mới

en: New Subscriptions
vi: Đăng ký mới

en: New View Subscription Page
vi: Xem trang đăng ký mới

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
vi: Email yêu cầu gia hạn mới được gửi khi thanh toán gia hạn đăng ký được xử lý.

en: New subscription details
vi: Chi tiết đăng ký mới

en: New subscription renewal order
vi: Lệnh gia hạn đăng ký mới

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Next 12 Months
vi: 12 tháng tới

en: Next 30 Days
vi: 30 ngày tới

en: Next 7 Days
vi: 7 ngày tới

en: Next Month
vi: Tháng tiếp theo

en: Next Payment
vi: Thanh toán tiếp theo

[ctx: table heading]
en: Next Payment
vi: Thanh toán tiếp theo

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
vi: Ngày thanh toán tiếp theo:% s

[ctx: table heading]
en: Next payment
vi: Thanh toán tiếp theo

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
vi: Ngày thanh toán tiếp theo

en: Next payment: %s
vi: Thanh toán tiếp theo:% s

en: No
vi: Không

en: No Subscriptions found
vi: Không tìm thấy đăng ký

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
vi: Không tìm thấy đăng ký nào trong thùng rác

en: No billing address set.
vi: Không có địa chỉ thanh toán nào được đặt.

en: No customers found.
vi: Không tìm thấy khách hàng.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
vi: Không có cổng thanh toán nào có khả năng xử lý thanh toán đăng ký tự động được bật. Nếu bạn muốn xử lý thanh toán tự động, chúng tôi đề xuất phần mở rộng% 1 $ sfree Stripe% 2 $ s.

en: No products found.
vi: Không có sản phẩm nào được tìm thấy.

en: No retries found
vi: Không tìm thấy lần thử lại nào

en: No retries found in trash
vi: Không tìm thấy lần thử lại nào trong thùng rác

en: No shipping address set.
vi: Không có địa chỉ giao hàng được đặt.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
vi: Không đăng ký

en: None
vi: Không có

en: Not cancelled
vi: Không bị hủy

en: Not yet ended
vi: Chưa kết thúc

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
vi: Lưu ý rằng việc mua đăng ký vẫn cần có tài khoản.

en: Note:
vi: Ghi chú:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
vi: Số ngày sau khi đăng ký

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
vi: Số tháng sau khi đăng ký

en: Number of renewals
vi: Số lần gia hạn

en: Number of resubscribes
vi: Số lượng đăng ký lại

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
vi: Số tuần sau khi đăng ký

[ctx: Subscription status]
en: On hold
vi: Đang chờ

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
vi: Đang chờ

en: On-hold Renewal Order
vi: Lệnh Gia hạn Tạm dừng

en: One time shipping
vi: Vận chuyển một lần

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
vi: Chỉ cho phép khách hàng có một đăng ký sản phẩm này. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

en: Only store managers can edit payment dates.
vi: Chỉ người quản lý cửa hàng mới có thể chỉnh sửa ngày thanh toán.

en: Open a ticket
vi: Mở một vé

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
vi: Tùy chọn bao gồm một số tiền được tính phí khi bắt đầu đăng ký. Phí đăng ký sẽ được tính ngay lập tức, ngay cả khi sản phẩm có bản dùng thử miễn phí hoặc ngày thanh toán được đồng bộ hóa.

en: Order
vi: Gọi món

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
vi: Đơn hàng #% s chưa được thêm vào giỏ hàng.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
vi: Đơn đặt hàng% s được tạo để ghi lại sự gia hạn sớm.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
vi: Đơn đặt hàng% s được tạo để ghi lại sự gia hạn.

en: Order Number
vi: Số đơn hàng

en: Order date: %s
vi: Ngày đặt hàng:% s

en: Order number: %s
vi: Số đơn đặt hàng:% s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
vi: Đơn đặt hàng với% s

[ctx: An order type]
en: Original
vi: Nguyên bản

en: Other
vi: Khác

[ctx: label for the system status page]
en: Other
vi: Khác

en: Parent Order
vi: Đơn hàng gốc

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
vi: Đơn hàng gốc

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
vi: Đăng ký dành cho cha mẹ

en: Parent order:
vi: Đơn hàng mẹ:

en: Parent order:
vi: Đơn hàng mẹ:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
vi: Trả tiền

en: Pay Now &raquo;
vi: Thanh toán ngay &quot;

en: Pay now
vi: Thanh toán ngay

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
vi: Lỗi API PayPal - thông tin đăng nhập không chính xác.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
vi: Lỗi API PayPal: (% 1 $ d)% 2 $ s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
vi: Đã bật giao dịch tham chiếu PayPal

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
vi: PayPal Standard có một số hạn chế và không hỗ trợ tất cả các tính năng đăng ký.

en: PayPal Subscription ID:
vi: ID đăng ký PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
vi: Giao dịch PayPal được giữ:% s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
vi: PayPal không hoạt động cho các giao dịch đăng ký. Vui lòng% 1 $ s thiết lập PayPal IPN% 2 $ s và% 3 $ người gửi thông tin đăng nhập API của bạn% 4 $ s để bật PayPal cho các Đăng ký.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
vi: Thanh toán qua PayPal được chấp thuận (ID:% s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
vi: Thanh toán qua PayPal bị từ chối:% s

en: Payment
vi: Thanh toán

en: Payment Gateway Support
vi: Hỗ trợ cổng thanh toán

en: Payment Method
vi: Phương thức thanh toán

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
vi: Phương thức thanh toán:% s

en: Payment Retry
vi: Thử lại Thanh toán

en: Payment failed.
vi: Thanh toán không thành công.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
vi: Thanh toán cho đơn đặt hàng gia hạn không thành công với phương thức thanh toán của bạn trong hồ sơ, vui lòng thử lại.

en: Payment gateway ID.
vi: ID cổng thanh toán.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
vi: Cổng thanh toán không hỗ trợ thanh toán định kỳ tự động có thể được sử dụng để xử lý các khoản thanh toán gia hạn đăng ký hàng năm% 1 $% 2 $ s.

en: Payment method added.
vi: Đã thêm phương thức thanh toán.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
vi: Người đăng ký đã thay đổi phương thức thanh toán từ &quot;% 1 $ s&quot; thành &quot;% 2 $ s&quot; từ trang tài khoản của họ.

en: Payment method meta must be an array.
vi: Meta phương thức thanh toán phải là một mảng.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
vi: Đã cập nhật meta phương thức thanh toán sau khi khách hàng thay đổi mã thông báo mặc định của họ và chọn cập nhật đăng ký của họ. Meta thanh toán đã thay đổi từ% 1 $ s thành% 2 $ s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
vi: Đã cập nhật meta phương thức thanh toán sau khi khách hàng xóa mã thông báo khỏi trang Tài khoản của tôi. Meta thanh toán đã thay đổi từ% 1 $ s thành% 2 $ s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
vi: Đã cập nhật phương thức thanh toán cho tất cả các đăng ký hiện tại của bạn.

en: Payment method updated.
vi: Đã cập nhật phương thức thanh toán.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
vi: Xử lý thanh toán bị bỏ qua - đơn đặt hàng gia hạn được tạo trên% 1 $ sstaging site% 2 $ s trong chế độ khóa trang staging. Trang web trực tiếp ở mức% 3 $ s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
vi: Đã thử thanh toán lại trên đơn đặt hàng gia hạn có nhiều đăng ký liên quan mà không có phương thức thanh toán chung.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
vi: Email thử lại thanh toán được gửi đến (những) người nhận đã chọn khi nỗ lực tự động xử lý thanh toán gia hạn đăng ký không thành công và quy tắc thử lại đã được áp dụng để thử lại thanh toán trong tương lai.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
vi: Thử lại thanh toán đăng thông tin chi tiết của cửa hàng về việc tự động thử lại các khoản thanh toán gia hạn không thành công.

en: Payment status marked complete.
vi: Trạng thái thanh toán được đánh dấu là hoàn tất.

en: Payment:
vi: Thanh toán:

en: Peek Under the Hood for Developers
vi: Peek Under the Hood dành cho nhà phát triển

[ctx: Subscription status]
en: Pending
vi: Chưa giải quyết

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
vi: Đang chờ hủy

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đang chờ hủy <span class="count">(% s)</span>

en: Pending retries
vi: Đang chờ thử lại

en: Pending subscription created.
vi: Đăng ký đang chờ xử lý đã được tạo.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
vi: Ghi chú đăng ký đã bị xóa vĩnh viễn

en: Personal data removed.
vi: Dữ liệu cá nhân đã bị xóa.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
vi: Dữ liệu cá nhân trong đăng ký% s đã được giữ lại.

en: Phone Number
vi: Số điện thoại

en: Place Order Button Text
vi: Văn bản Nút Đặt hàng

[ctx: email type]
en: Plain text
vi: Văn bản thô

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
vi: Vui lòng chọn một cổng thanh toán hợp lệ để thay đổi.

en: Please enter a date after the next payment.
vi: Vui lòng nhập ngày sau lần thanh toán tiếp theo.

en: Please enter a date after the start date.
vi: Vui lòng nhập ngày sau ngày bắt đầu.

en: Please enter a date after the trial end.
vi: Vui lòng nhập ngày sau khi kết thúc thời gian dùng thử.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
vi: Vui lòng nhập một ngày trong tương lai ít nhất một giờ.

en: Please enter a date before the next payment.
vi: Vui lòng nhập ngày trước khi thanh toán tiếp theo.

en: Please enter a start date in the past.
vi: Vui lòng nhập ngày bắt đầu trong quá khứ.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
vi: Vui lòng nhập mã bưu điện / ZIP hợp lệ.

en: Please enter all date fields.
vi: Vui lòng nhập tất cả các trường ngày.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
vi: Vui lòng giữ trang này mở cho đến khi quá trình cập nhật hoàn tất. Không cần phải làm mới hoặc khởi động lại quá trình.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
vi: Vui lòng đăng nhập vào tài khoản của bạn bên dưới để chọn phương thức thanh toán mới cho đăng ký của bạn.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
vi: Xin lưu ý: dữ liệu cho báo cáo này được lưu vào bộ nhớ đệm. Dữ liệu được hiển thị có thể đã lỗi thời lên đến 24 giờ. Bộ nhớ cache được cập nhật vào lúc 4 giờ sáng hàng ngày trong múi giờ trên trang web của bạn.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
vi: Vui lòng nâng cấp plugin Đăng ký WooCommerce lên phiên bản 2.0 hoặc mới hơn ngay lập tức. Nếu bạn cần hỗ trợ, sau khi nâng cấp lên Đăng ký v2.0, vui lòng% 1 $ lấy phiếu hỗ trợ% 2 $ s.

en: Previous
vi: Trước

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
vi: Các phiên bản trước của Đăng ký dựa vào% 1 $ sWP Cron% 2 $ s để xử lý các khoản thanh toán đăng ký và các sự kiện đã lên lịch khác. Trong phiên bản 3.0, các sự kiện này giờ đây sẽ chạy theo yêu cầu của quản trị viên với hỗ trợ loopback. Điều này sẽ làm tăng đáng kể thông lượng xử lý thanh toán.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
vi: Giá bán

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
vi: Trước Đăng ký 2.1, chúng không dễ trả lời. Đăng ký 2.1 giới thiệu các báo cáo mới để trả lời những câu hỏi này và nhiều báo cáo khác.

en: Process renewal
vi: Đổi mới quy trình

en: Process renewal order action requested by admin.
vi: Xử lý hành động đơn đặt hàng gia hạn do quản trị viên yêu cầu.

en: Processing Renewal order
vi: Xử lý đơn đặt hàng Gia hạn

en: Product
vi: Sản phẩm

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
vi: Sản phẩm

en: Product ID.
vi: ID sản phẩm.

en: Product SKU.
vi: Mã sản phẩm.

en: Product name.
vi: Tên sản phẩm.

en: Product price.
vi: Giá sản phẩm.

en: Products
vi: Các sản phẩm

en: Profile &rarr;
vi: Hồ sơ &amp; rarr;

en: Prorate First Renewal
vi: Gia hạn lần đầu tiên

en: Prorate Recurring Payment
vi: Tỷ lệ thanh toán định kỳ

en: Prorate Sign up Fee
vi: Tỷ lệ phí đăng ký

en: Prorate Subscription Length
vi: Tỷ lệ thời lượng đăng ký

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
vi: Hoãn lại

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
vi: Số lượng

en: Quantity ordered.
vi: Số lượng đặt hàng.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
vi: Đừng cằn nhằn tôi (nhưng không bật thanh toán tự động)

en: REST API Endpoints
vi: Điểm cuối API REST

en: Reactivate
vi: Kích hoạt lại

en: Read more
vi: Đọc thêm

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
vi: Người nhận)

en: Recovered Renewal Revenue
vi: Doanh thu gia hạn đã thu hồi

en: Recurring Payments
vi: Thanh toán định kỳ

en: Recurring Product % Discount
vi: Giảm giá% cho sản phẩm định kỳ

en: Recurring Product Discount
vi: Giảm giá sản phẩm định kỳ

en: Recurring Sales Tax:
vi: Thuế bán hàng định kỳ:

en: Recurring Total
vi: Tổng định kỳ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
vi: Giá định kỳ:% s

en: Recurring total
vi: Tổng định kỳ

[ctx: table heading]
en: Recurring total
vi: Tổng định kỳ

en: Recurring totals
vi: Tổng định kỳ

en: Recurring:
vi: Định kỳ:

en: Related Orders
vi: Đơn hàng liên quan

en: Related order caching is now handled by %1$s.
vi: Bộ nhớ đệm của đơn đặt hàng có liên quan hiện được xử lý bởi% 1 $ s.

en: Related orders
vi: Đơn đặt hàng liên quan

en: Related subscriptions
vi: Đăng ký liên quan

en: Relationship
vi: Mối quan hệ

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
vi: Hãy nhớ rằng, mặc dù quá trình cập nhật có thể mất một chút thời gian, nhưng khách hàng và những người dùng không phải là quản trị viên khác có thể duyệt và mua hàng từ cửa hàng của bạn mà không bị gián đoạn trong khi quá trình cập nhật đang diễn ra.

en: Remove personal data from subscriptions
vi: Xóa dữ liệu cá nhân khỏi đăng ký

en: Removed line item meta data.
vi: Đã xóa dữ liệu meta mục hàng.

en: Removed line items data.
vi: Dữ liệu mục hàng đã xóa.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
vi[0]: Đã xóa dữ liệu cá nhân khỏi đăng ký% d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
vi: Đã xóa dữ liệu cá nhân khỏi đăng ký% s.

en: Renew early
vi: Gia hạn sớm

en: Renew now
vi: Gia hạn ngay bây giờ

en: Renewal % discount
vi: Giảm giá% gia hạn

en: Renewal Discount
vi: Giảm giá gia hạn

en: Renewal Order
vi: Lệnh Gia hạn

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
vi: Lệnh Gia hạn

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
vi: Thử lại thanh toán gia hạn

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
vi: Thử lại thanh toán gia hạn

en: Renewal Payment Retry
vi: Gia hạn thanh toán thử lại

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
vi: Gia hạn thanh toán thử lại

en: Renewal Totals
vi: Tổng số gia hạn

en: Renewal cart discount
vi: Giảm giá cho giỏ hàng gia hạn

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
vi: Email hoàn tất đơn đặt hàng gia hạn sẽ được gửi đến khách hàng khi đơn đặt hàng gia hạn đăng ký được đánh dấu là hoàn tất và thường cho biết rằng mặt hàng cho thời gian gia hạn đó đã được chuyển đi.

en: Renewal product discount
vi: Giảm giá sản phẩm gia hạn

[ctx: option section heading]
en: Renewals
vi: Gia hạn

en: Renewals amount
vi: Số tiền gia hạn

en: Renewals count
vi: Số lần gia hạn

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
vi: Đã sửa chữa% d đăng ký có ngày tháng, dữ liệu thuế dòng không chính xác hoặc thiếu ghi chú của khách hàng.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
vi: Báo cáo bộ nhớ cache đã bật

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
vi: Hãy yên tâm, mặc dù quá trình cập nhật có thể mất một chút thời gian, nhưng nó được mã hóa để ngăn ngừa lỗi, trang web của bạn an toàn và sẽ hoạt động trở lại, nhanh hơn bao giờ hết, trong thời gian ngắn.

en: Restore
vi: Khôi phục

en: Restore this item from the Trash
vi: Khôi phục mục này từ Thùng rác

en: Resubscribe
vi: Đăng ký lại

en: Resubscribe Order
vi: Đăng ký lại Đơn đặt hàng

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
vi: Đăng ký lại Đơn đặt hàng

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
vi: Đăng ký lại Đơn đặt hàng -% s

en: Resubscribe Totals
vi: Tổng số đăng ký lại

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
vi: Đăng ký đã đăng ký lại

en: Retain ended subscriptions
vi: Giữ lại các đăng ký đã kết thúc

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
vi: Giữ lại các đăng ký đã kết thúc và các đơn đặt hàng liên quan của chúng trong một khoảng thời gian nhất định trước khi ẩn danh dữ liệu cá nhân trong đó.

en: Retention Rate
vi: Duy trì tốc độ

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
vi: Thử lại trạng thái di chuyển

en: Retry Date
vi: Ngày thử lại

en: Retry Failed Payments
vi: Thử lại Thanh toán Không thành công

en: Retry Renewal Payment
vi: Thử lại thanh toán gia hạn

en: Retry Status
vi: Thử lại trạng thái

en: Retry renewal payment action requested by admin.
vi: Thử lại hành động thanh toán gia hạn do quản trị viên yêu cầu.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
vi: Đã áp dụng quy tắc thử lại:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
vi: Quy tắc thử lại được áp dụng lại:

en: Roles
vi: Vai trò

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
vi: Mã hàng:% s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
vi: Dữ liệu hành động đã lên lịch, trước đây đã được lưu trữ trong bảng bài đăng WordPress, đã được chuyển sang bảng cơ sở dữ liệu tùy chỉnh. Trong số các lợi ích khác, điều này sẽ cải thiện đáng kể hiệu suất xử lý các hành động theo lịch trình, chẳng hạn như thanh toán đăng ký.

en: Search Renewal Payment Retries
vi: Tìm kiếm gia hạn thanh toán thử lại

en: Search Subscriptions
vi: Đăng ký tìm kiếm

en: Search for a customer&hellip;
vi: Tìm kiếm khách hàng…

en: Search for a product&hellip;
vi: Tìm kiếm một sản phẩm…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
vi: Lỗi an ninh. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
vi: Xem toàn bộ hướng dẫn về Tính năng mới trong Đăng ký phiên bản 2.1 »

en: Select an order&hellip;
vi: Chọn một đơn đặt hàng…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
vi: Bán sản phẩm và dịch vụ bằng hình thức thanh toán định kỳ trong WooCommerce Store của bạn.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
vi: Được gửi tới khách hàng khi nỗ lực tự động xử lý thanh toán gia hạn đăng ký không thành công và quy tắc thử lại đã được áp dụng để thử lại thanh toán trong tương lai. Email chứa thông tin về đơn đặt hàng gia hạn, ngày thử lại theo lịch trình và các liên kết thanh toán để cho phép khách hàng thanh toán đơn đặt hàng gia hạn theo cách thủ công thay vì đợi tự động thử lại.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
vi: Được gửi cho khách hàng khi đăng ký đến hạn gia hạn và việc gia hạn yêu cầu thanh toán thủ công, vì đăng ký sử dụng phương thức gia hạn thủ công hoặc thanh toán định kỳ tự động không thành công cho lần thử đầu tiên và tất cả các lần thử lại tự động (nếu có). Email chứa thông tin đơn đặt hàng gia hạn và liên kết thanh toán.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
vi: Đặt số lần tối đa khách hàng có thể tạm ngưng tài khoản của họ cho mỗi kỳ thanh toán. Ví dụ: đối với giá trị là 3 và đăng ký được thanh toán hàng năm, nếu khách hàng đã tạm ngưng tài khoản của họ 3 lần, họ sẽ không được cung cấp tùy chọn để tạm ngưng tài khoản của họ cho đến năm tiếp theo. Người quản lý cửa hàng sẽ luôn có thể tạm ngưng một đăng ký đang hoạt động. Đặt giá trị này thành 0 để tắt hoàn toàn tính năng tạm ngưng của khách hàng.

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Shipping
vi: Đang chuyển hàng

en: Shipping Address
vi: Địa chỉ giao hàng

en: Shipping Method
vi: Phương pháp vận chuyển

en: Shipping Tax:
vi: Thuế vận chuyển:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
vi: Chi phí vận chuyển sẽ được tính sau khi bạn đã cung cấp địa chỉ của mình.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
vi: Phí vận chuyển cho các sản phẩm đăng ký thường được tính vào đơn đặt hàng đầu tiên và tất cả các đơn đặt hàng gia hạn. Bật tính năng này để chỉ tính phí vận chuyển một lần cho đơn đặt hàng đầu tiên. Lưu ý: để cài đặt này được bật, đăng ký không được có bản dùng thử miễn phí hoặc ngày gia hạn được đồng bộ hóa.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
vi: Vận chuyển qua% s

en: Show more details
vi: Hiển thị thêm chi tiết

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
vi: Hiển thị đơn đặt hàng cho% 1 $ sSubscription% 2 $ s% 3 $ s

en: Sign Up Fee % Discount
vi: Giảm% phí đăng ký

en: Sign Up Fee Discount
vi: Giảm phí đăng ký

en: Sign up now
vi: Đăng ký ngay

en: Sign-up Fee (%s)
vi: Phí đăng ký (% s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
vi: Phí đăng ký (% s)

en: Sign-up grace period
vi: Thời gian gia hạn đăng ký

en: Signup Totals
vi: Tổng số đăng ký

en: Simple subscription
vi: Đăng ký đơn giản

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
vi: Xin lỗi, &quot;% s&quot; chỉ có thể được áp dụng cho các đơn đặt hàng chính của gói đăng ký chứa sản phẩm có phí đăng ký.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có cổng thanh toán nào hỗ trợ việc thay đổi phương thức thanh toán định kỳ. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc sắp xếp thay thế.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào hỗ trợ đăng ký. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn thu xếp thay thế.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào hỗ trợ đăng ký. Vui lòng xem% 1 $ s Kích hoạt cổng thanh toán cho đăng ký% 2 $ s nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào hỗ trợ phiếu giảm giá định kỳ mà bạn đang sử dụng. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn thu xếp thay thế.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
vi: Xin lỗi, chỉ các phiếu giảm giá định kỳ mới có thể được áp dụng cho các đăng ký.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá định kỳ chỉ có thể được áp dụng cho đăng ký hoặc đơn đặt hàng đăng ký.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá &quot;% 1 $ s&quot; chỉ có giá trị gia hạn.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá này chỉ có giá trị cho một khoản thanh toán ban đầu và giỏ hàng không yêu cầu một khoản thanh toán ban đầu.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá này chỉ có giá trị cho các đăng ký mới.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá này chỉ có giá trị cho các sản phẩm đăng ký có phí đăng ký.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
vi: Xin lỗi, phiếu giảm giá này chỉ có giá trị cho các sản phẩm đăng ký.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
vi: Xin lỗi, yêu cầu phương thức thanh toán thay đổi đăng ký này không hợp lệ và không thể được xử lý.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
vi: Dàn dựng

en: Start Date
vi: Ngày bắt đầu

[ctx: table heading]
en: Start Date
vi: Ngày bắt đầu

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

[ctx: table heading]
en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
vi: Ngày bắt đầu:% s

en: Status
vi: Trạng thái

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
vi: Trạng thái đã thay đổi từ% 1 $ s thành% 2 $ s.

en: Status of Order
vi: Tình trạng đơn hàng

en: Status of Subscription
vi: Trạng thái đăng ký

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
vi: Trạng thái được đặt thành% s.

en: Store Setup
vi: Thiết lập cửa hàng

[ctx: of an email]
en: Subject
vi: Môn học

en: Subscribe All the Things
vi: Đăng ký tất cả những điều

en: Subscriber Default Role
vi: Vai trò mặc định của người đăng ký

en: Subscription
vi: Đăng ký

[ctx: relation to order]
en: Subscription
vi: Đăng ký

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
vi: Đăng ký #% d không tồn tại.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
vi: Đăng ký #% d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
vi: Đăng ký #% s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
vi: Chi tiết đăng ký #% s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
vi: Đăng ký #% s chưa được thêm vào giỏ hàng.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
vi: Đăng ký% 1 $ s (Đặt hàng% 2 $ s) -% 3 $ s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
vi: Đăng ký% 1 $ s -% 2 $ s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
vi: Đăng ký% 1 $ s #% 2 $ s% 3 $ s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
vi: Đăng ký -% s

en: Subscription Cancelled
vi: Đăng ký đã bị Hủy

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
vi: Đăng ký bị Hủy: đã đạt đến số lần thanh toán không thành công tối đa.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
vi: Số lượng đăng ký% s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
vi: Dữ liệu đăng ký

en: Subscription Events by Date
vi: Sự kiện đăng ký theo ngày

en: Subscription Expired
vi: Đăng ký hết hạn

en: Subscription Gifting
vi: Quà tặng đăng ký

en: Subscription Items
vi: Mục đăng ký

en: Subscription Length
vi: Thời lượng đăng ký

en: Subscription Number
vi: Số đăng ký

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
vi: Số đăng ký:% s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
vi: Đăng ký gốc

en: Subscription Periods
vi: Khoảng thời gian đăng ký

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
vi: Giá đăng ký (% s)

en: Subscription Product
vi: Sản phẩm đăng ký

en: Subscription Relationship
vi: Mối quan hệ đăng ký

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
vi: Gia hạn Đăng ký

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
vi: Thứ tự Gia hạn Đăng ký -% s

en: Subscription Reports
vi: Báo cáo Đăng ký

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
vi: Đăng ký Đăng ký lại

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
vi: Trạng thái đăng ký

en: Subscription Suspended
vi: Đăng ký bị tạm ngưng

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
vi: Chuyển đổi đăng ký

en: Subscription Switch Complete
vi: Hoàn tất chuyển đổi đăng ký

en: Subscription Switched
vi: Đăng ký đã chuyển đổi

en: Subscription Trial Period
vi: Thời gian dùng thử đăng ký

en: Subscription argument passed in is not an object.
vi: Đối số đăng ký được truyền vào không phải là một đối tượng.

en: Subscription billing interval
vi: Khoảng thời gian thanh toán đăng ký

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
vi: Người đăng ký đã hủy đăng ký khỏi trang tài khoản của họ.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
vi: Đăng ký bị hủy đối với đơn đặt hàng được hoàn lại tiền% 1 $ s #% 2 $ s% 3 $ s.

en: Subscription cancelled with PayPal
vi: Đã hủy đăng ký với PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
vi: Ngày tạo đăng ký phải trước ngày hiện tại.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
vi: Đăng ký không tồn tại trong hành động đã lên lịch:% d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
vi: Đã cập nhật bản nháp đăng ký.

en: Subscription end date in the past
vi: Ngày kết thúc đăng ký trong quá khứ

en: Subscription features:
vi: Các tính năng đăng ký:

en: Subscription information
vi: Thông tin đăng ký

en: Subscription interval
vi: Khoảng thời gian đăng ký

en: Subscription items can no longer be edited.
vi: Các mục đăng ký không còn có thể được chỉnh sửa.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
vi: Đăng ký được liên kết với đơn đặt hàng gốc% s thông qua quản trị viên.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
vi: Đăng ký bị khóa ở chế độ Gia hạn thủ công khi cửa hàng đang ở chế độ giai đoạn. Phương thức thanh toán trực tiếp:% s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
vi: Đăng ký bị khóa ở chế độ Gia hạn thủ công khi cửa hàng đang ở chế độ giai đoạn. Các thay đổi về phương thức thanh toán sẽ có hiệu lực ở chế độ trực tiếp.

en: Subscription payment details.
vi: Chi tiết thanh toán đăng ký.

en: Subscription payment method
vi: Phương thức thanh toán đăng ký

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
vi: Không thể đặt phương thức thanh toán đăng ký thành% 1 $ s và đã được đặt thành thủ công với thông báo lỗi:% 2 $ s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
vi: Không thể đặt phương thức thanh toán đăng ký thành% 1 $ s với thông báo lỗi:% 2 $ s

en: Subscription period
vi: Thời gian đăng ký

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
vi: Giá đăng ký (% s)

en: Subscription pricing
vi: Định giá đăng ký

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
vi: Đăng ký được giữ bởi người đăng ký từ trang tài khoản của họ.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
vi: Đăng ký được kích hoạt lại bởi người đăng ký từ trang tài khoản của họ.

en: Subscription reactivated with PayPal
vi: Đăng ký được kích hoạt lại với PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
vi: Không thể hủy đơn đặt hàng gia hạn đăng ký.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
vi: Thanh toán gia hạn đăng ký đến hạn:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
vi: Thử lại thanh toán gia hạn đăng ký:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
vi: Thử lại thanh toán gia hạn đăng ký:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
vi: Đăng ký được khôi phục về bản sửa đổi từ% s

en: Subscription saved.
vi: Đã lưu đăng ký.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
vi: Đăng ký được lên lịch cho:% 1 $ s.

en: Subscription sign up failed.
vi: Đăng ký không thành công.

en: Subscription sign-up fee
vi: Phí đăng ký đăng ký

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
vi: Trạng thái đăng ký được thay đổi bằng cách chỉnh sửa hàng loạt:

en: Subscription status:
vi: Tình trạng thuê bao:

en: Subscription submitted.
vi: Đăng ký đã được gửi.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
vi: Đăng ký bị tạm ngưng bởi tập lệnh sửa chữa cơ sở dữ liệu. Đăng ký này đã bị tạm ngưng qua PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
vi: Đăng ký bị tạm ngưng với PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
vi: Các email hoàn chỉnh về chuyển đổi đăng ký sẽ được gửi đến khách hàng khi đăng ký được chuyển đổi thành công.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
vi: Email chuyển đổi đăng ký được gửi khi khách hàng chuyển đổi đăng ký.

en: Subscription totals
vi: Tổng số đăng ký

en: Subscription trial period:
vi: Thời gian dùng thử đăng ký:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
vi: Đã cập nhật đăng ký.

en: Subscription updates
vi: Cập nhật đăng ký

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
vi: Đăng ký:% s

en: Subscriptions
vi: Đăng ký

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
vi: Đăng ký (trang% d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
vi: Đăng ký 2.0 giới thiệu một kiến trúc mới được xây dựng trên API loại đơn đặt hàng tùy chỉnh WooCommerce.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
vi: Đăng ký 2.0 giới thiệu một đối tượng mới để làm việc với đăng ký ở cấp ứng dụng. Các API cồng kềnh để truy xuất hoặc sửa đổi dữ liệu của đăng ký đã không còn nữa!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
vi: Đăng ký 2.1 bổ sung hỗ trợ dữ liệu đăng ký cho cơ sở hạ tầng này.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
vi: Đăng ký 2.1 cũng giới thiệu một số email mới để thông báo cho bạn khi:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
vi: Các đăng ký 2.1 hiện đã vượt qua tổng số đơn đặt hàng gia hạn, giúp bạn có thể thêm phí hoặc chiết khấu cho đơn đặt hàng gia hạn với các dòng đơn đơn giản như% s $ order-&gt; add_fee ()% s hoặc% s $ order-&gt; add_coupon ()% S.

en: Subscriptions Data
vi: Dữ liệu đăng ký

en: Subscriptions Ended
vi: Đăng ký đã kết thúc

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
vi: Đăng ký URL trực tiếp

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
vi: Chế độ đăng ký

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
vi: Ghi đè chủ đề mẫu đăng ký

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
vi: Các đăng ký hiện cũng sử dụng lệnh gia hạn để thiết lập giỏ hàng cho% smanual Reneals% s, giúp dễ dàng thêm sản phẩm hoặc chiết khấu vào một lần gia hạn duy nhất được thanh toán theo cách thủ công.

en: Subscriptions by Customer
vi: Đăng ký của khách hàng

en: Subscriptions by Payment Gateway
vi: Đăng ký bằng Cổng thanh toán

en: Subscriptions by Product
vi: Đăng ký theo sản phẩm

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
vi: Các đăng ký được tạo trong vòng nhiều ngày này trước Ngày Gia hạn sẽ không bị tính phí khi đăng ký. Đặt thành 0 để tất cả các Đăng ký mới được tính toàn bộ số tiền định kỳ. Phải là một số dương.

en: Subscriptions signups
vi: Đăng ký đăng ký

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
vi: Đăng ký v2.0 giới thiệu giao diện quản trị mới để thêm hoặc chỉnh sửa đăng ký. Bạn có thể thực hiện tất cả các thay đổi quen thuộc, chẳng hạn như sửa đổi tổng số định kỳ hoặc trạng thái đăng ký. Bạn cũng có thể thực hiện một số sửa đổi mới, chẳng hạn như thay đổi ngày hết hạn, thêm phí vận chuyển hoặc thêm mục hàng sản phẩm.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
vi: Các đăng ký sẽ xuất hiện ở đây để bạn xem và quản lý sau khi khách hàng mua.

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: Successful retries
vi: Thử lại thành công

en: Support
vi: Ủng hộ

en: Supported features:
vi: Các tính năng được hỗ trợ:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
vi: Hỗ trợ thanh toán gia hạn tự động với tiện ích mở rộng Đăng ký WooCommerce.

en: Suspend
vi: Đình chỉ

en: Suspended Subscription
vi: Đăng ký bị tạm ngưng

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
vi: Email Đăng ký bị Tạm ngưng được gửi khi khách hàng tạm dừng đăng ký của họ theo cách thủ công.

en: Switch Button Text
vi: Chuyển đổi văn bản nút

en: Switch Order
vi: Chuyển đổi thứ tự

en: Switch Order Details
vi: Chuyển đổi chi tiết đơn hàng

en: Switch Totals
vi: Chuyển đổi Tổng số

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
vi: Đã hủy đơn đặt hàng chuyển đổi do một đơn hàng chuyển đổi mới được tạo #% s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
vi: Đã chuyển đổi

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đã chuyển đổi <span class="count">(% s)</span>

en: Switched Subscription
vi: Đăng ký đã Chuyển đổi

en: Switched subscriptions
vi: Đã chuyển đổi đăng ký

en: Switching
vi: Chuyển mạch

en: Synchronisation
vi: Đồng bộ hóa

en: Synchronise Renewals
vi: Đồng bộ hóa gia hạn

en: Synchronise renewals
vi: Đồng bộ hóa gia hạn

en: Tax class of product.
vi: Hạng thuế của sản phẩm.

en: Tax rate ID.
vi: ID thuế suất.

en: Tax subtotal.
vi: Tổng phụ thuế.

en: Tax total.
vi: Tổng số thuế.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
vi: ĐT:% s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
vi: Cảm ơn bạn đã cập nhật lên phiên bản đăng ký WooCommerce mới nhất.

en: Thank you for your order
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng của bạn

en: Thank you for your renewal order
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng gia hạn

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
vi: Cảm ơn đơn đặt hàng gia hạn của bạn. Nó được giữ cho đến khi chúng tôi xác nhận rằng đã nhận được thanh toán. Trong thời gian chờ đợi, đây là lời nhắc về đơn đặt hàng của bạn:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
vi: Đó dường như không phải là một trong những đăng ký của bạn.

en: That doesn't appear to be your order.
vi: Đó dường như không phải là đơn đặt hàng của bạn.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
vi: Không thể thay đổi đăng ký đó thành% s. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
vi: Đăng ký đó không tồn tại. Nó đã bị xóa?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
vi: Đăng ký đó không tồn tại. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
vi: Không thể thêm sản phẩm đăng ký đó vào giỏ hàng của bạn vì nó đã có gia hạn đăng ký.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
vi: Đó không phải là tất cả những gì chúng tôi đã làm trong 12 tháng qua khi nói đến Đăng ký. Chúng tôi cũng đã phát hành các tiện ích mở rộng nhỏ để giúp bạn tận dụng tối đa cửa hàng đăng ký của mình.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
vi: Giá trị &quot;tất cả&quot; cho thông số $ order_type không được dùng nữa. Đó là một từ nhầm lẫn, vì nó không trả về các đơn đặt hàng đăng ký lại. Nó cũng không phù hợp với các giá trị loại đơn hàng được wcs_get_subscription_orders () chấp nhận. Sử dụng mảng (&quot;chính&quot;, &quot;gia hạn&quot;, &quot;chuyển đổi&quot;) để duy trì hành vi trước đó hoặc &quot;bất kỳ&quot; để nhận tất cả các loại đơn đặt hàng, bao gồm chuyển đổi và đăng ký lại.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
vi: Ngày% s phải xảy ra sau ngày hủy.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
vi: Ngày% s phải xảy ra sau ngày thanh toán cuối cùng.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
vi: Ngày% s phải xảy ra sau ngày thanh toán tiếp theo.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
vi: Ngày% s phải xảy ra sau ngày bắt đầu.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
vi: Ngày% s phải xảy ra sau ngày kết thúc thời gian dùng thử.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
vi: Không thể xóa% s ngày của một đăng ký. Bạn phải xóa đơn đặt hàng.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
vi: Sản phẩm% s đã bị xóa và không thể gia hạn được nữa. Vui lòng chọn sản phẩm mới hoặc liên hệ với chúng tôi để được hỗ trợ.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
vi: Tiện ích mở rộng Quà tặng giúp một người có thể mua sản phẩm đăng ký cho người khác. Sau đó, nó chia sẻ quyền kiểm soát đăng ký giữa người mua và người nhận, cho phép cả hai quản lý đăng ký trong vòng đời của nó.

en: The Upgrade is in Progress
vi: Đang tiến hành nâng cấp

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
vi: Đã cập nhật plugin Đăng ký WooCommerce!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
vi: Plugin Đăng ký WooCommerce hiện đang chạy quy trình nâng cấp cơ sở dữ liệu của nó.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
vi: Thanh toán tự động để gia hạn đăng ký của bạn không thành công. Chúng tôi sẽ thử lại thanh toán% s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
vi: Thanh toán tự động để gia hạn đăng ký của bạn với% 1 $ s đã không thành công. Để kích hoạt lại đăng ký, vui lòng đăng nhập và thanh toán cho việc gia hạn từ trang tài khoản của bạn:% 2 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
vi: Thanh toán định kỳ tự động cho đơn đặt hàng #% 1 $ s từ% 2 $ s không thành công. Thanh toán sẽ được thử lại% 3 $ s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
vi: Thanh toán định kỳ tự động cho đơn đặt hàng #% d từ% s đã không thành công. Thanh toán sẽ được thử lại% 3 $ s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
vi: Tổng dòng trung bình cho sản phẩm này trên mỗi đăng ký.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
vi: Tổng số dòng trung bình trên tất cả các đơn đặt hàng cho mục hàng sản phẩm này.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
vi: Giá trị trung bình của tất cả các đơn hàng đăng ký, chuyển đổi và gia hạn của khách hàng.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
vi: Phần tốt nhất về hệ thống thử lại tự động mới là các quy tắc thử lại hoàn toàn có thể tùy chỉnh.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
vi: Ngày tạo đăng ký không thể bị xóa, chỉ được cập nhật.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
vi: Ngày hoàn tất đơn đặt hàng mới nhất của đăng ký, tính theo GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
vi: Ngày đơn đặt hàng mới nhất của đăng ký được thanh toán, tính theo GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
vi: Phương thức thanh toán đã xóa được sử dụng cho thanh toán đăng ký tự động, chúng tôi không thể tìm thấy mã thông báo phương thức thanh toán mã thông báo thay thế để thay đổi đăng ký của bạn.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
vi: Phương thức thanh toán đã xóa đã được sử dụng cho các khoản thanh toán đăng ký tự động. Để tránh thanh toán gia hạn không thành công trong tương lai, các đăng ký sử dụng phương thức thanh toán này đã được cập nhật để sử dụng% 1 $ s của bạn. Để thay đổi phương thức thanh toán của từng đăng ký, hãy chuyển đến trang% 2 $ sTài khoản của tôi&gt; Đăng ký% 3 $ s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
vi: Email được gửi cho khách hàng khi thanh toán gia hạn hoặc thử lại thanh toán không thành công để thông báo cho họ rằng thanh toán sẽ được thử lại.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
vi: Quá trình cập nhật đầy đủ cho các đăng ký% 1 $ d trên trang web của bạn sẽ mất từ% 2 $ d đến% 3 $ d phút.

en: The item on the switch order cannot be found.
vi: Không thể tìm thấy mục trên lệnh chuyển đổi.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
vi: Mục này không bị xóa vì phương thức thanh toán của Đăng ký này không hỗ trợ xóa mục.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
vi: Giao diện mới cũng được xây dựng trên màn hình% sEdit Order% s hiện có. Nếu bạn đã từng sửa đổi một đơn đặt hàng, bạn đã biết cách sửa đổi một đăng ký.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
vi: Số thời hạn thanh toán giữa các lần gia hạn đăng ký.

en: The number of renewal orders processed during this period.
vi: Số lượng đơn đặt hàng gia hạn được xử lý trong khoảng thời gian này.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
vi: Số lượng đơn đặt hàng gia hạn có thanh toán không thành công sử dụng hệ thống thử lại.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
vi: Số lần thử lại thanh toán gia hạn trong khoảng thời gian này không dẫn đến thanh toán thành công.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
vi: Số lần thử lại thanh toán gia hạn trong khoảng thời gian này có thể xử lý thanh toán mà trước đó không thành công một hoặc nhiều lần.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
vi: Số lần thử lại thanh toán gia hạn chưa được xử lý.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
vi: Số lượng đơn đặt hàng đăng ký lại được xử lý trong khoảng thời gian này.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
vi: Số lượng đơn hàng đăng ký, chuyển đổi và gia hạn mà khách hàng này đã đặt với cửa hàng của bạn với trạng thái đã thanh toán (tức là đang xử lý hoặc hoàn tất).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
vi: Số lượng đăng ký đã bị khách hàng hoặc quản lý cửa hàng hủy trong khoảng thời gian này. Thời hạn trả trước có thể vẫn chưa kết thúc trong thời gian này.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
vi: Số lượng đăng ký được tạo trong khoảng thời gian này, do được tạo thủ công, được nhập hoặc do khách hàng đặt hàng. Điều này bao gồm các đơn đặt hàng đang chờ thanh toán.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
vi: Số lượng đăng ký trong khoảng thời gian này với ngày kết thúc trong tương lai và trạng thái không phải là đang chờ xử lý.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
vi: Số lượng đăng ký đã mua trong các đơn đặt hàng chính được tạo trong khoảng thời gian này. Điều này đại diện cho các đăng ký mới được tạo bởi khách hàng đặt hàng qua thanh toán.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
vi: Số lượng đăng ký bao gồm sản phẩm này dưới dạng mục hàng và có trạng thái khác với trạng thái đang chờ xử lý hoặc chuyển vào thùng rác.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
vi: Số lượng đăng ký mà khách hàng này có với trạng thái đang hoạt động hoặc đang chờ hủy.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
vi: Số lượng đăng ký mà khách hàng này có với trạng thái không phải là đang chờ xử lý hoặc đã được chuyển vào thùng rác.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
vi: Số lượng đăng ký được nâng cấp, hạ cấp hoặc xếp loại chéo trong khoảng thời gian này.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
vi: Số lượng đăng ký đã hết hạn hoặc đến cuối thời hạn trả trước nếu trước đó đã bị hủy.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
vi: Số lượng khách hàng duy nhất có đăng ký ở bất kỳ trạng thái nào khác với trạng thái đang chờ xử lý hoặc chuyển vào thùng rác.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
vi: Số lượng đơn đặt hàng gia hạn sắp tới, cho các đăng ký hiện đang hoạt động.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
vi: Không thể tìm thấy mục đăng ký ban đầu đang được chuyển đổi.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
vi: Không thể thay đổi phương thức thanh toán cho đăng ký đó.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
vi: Không thể thay đổi loại sản phẩm vì sản phẩm này được liên kết với đăng ký.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
vi: Thứ tự gia hạn như sau:

en: The requested subscription cannot be edited.
vi: Không thể chỉnh sửa đăng ký được yêu cầu.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
vi: Hệ thống thử lại bị tắt theo mặc định. Để bật tính năng này, hãy truy cập màn hình quản lý cài đặt Đăng ký.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
vi: Không thể xóa ngày bắt đầu đăng ký, chỉ được cập nhật.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
vi: Trạng thái áp dụng cho đơn đặt hàng trong khoảng thời gian từ khi thanh toán gia hạn không thành công hoặc lần thử lại cuối cùng xảy ra và khi việc thử lại này được xử lý.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
vi: Trạng thái áp dụng cho đăng ký trong khoảng thời gian từ khi thanh toán gia hạn không thành công hoặc lần thử lại cuối cùng xảy ra và khi quá trình thử lại này được xử lý.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
vi: Trạng thái thử lại thanh toán tự động: đang chờ xử lý có nghĩa là việc thử lại sẽ được xử lý trong tương lai, không thành công có nghĩa là thanh toán không thành công khi thử lại và hoàn thành có nghĩa là thanh toán đã thành công khi thử lại.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
vi: Trạng thái chuyển đổi đăng ký sang. Không giống như tham số &quot;trạng thái&quot;, tham số này sẽ tính toán và cập nhật ngày đăng ký.

en: The subscription's end date.
vi: Ngày kết thúc đăng ký.

en: The subscription's next payment date.
vi: Ngày thanh toán tiếp theo của đăng ký.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
vi: ID đăng ký ban đầu của đăng ký nếu đây là đăng ký được đăng ký lại.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
vi: ID đăng ký đã đăng ký lại của đăng ký.

en: The subscription's start date.
vi: Ngày bắt đầu đăng ký.

en: The subscription's trial date
vi: Ngày dùng thử của đăng ký

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
vi: Tổng của tất cả các đơn đặt hàng gia hạn bao gồm thuế và phí vận chuyển.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
vi: Tổng của tất cả các đơn đặt hàng đăng ký lại bao gồm thuế và phí vận chuyển.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
vi: Tổng của tất cả các đơn đặt hàng chính của gói đăng ký, bao gồm các mặt hàng khác, phí, thuế và phí vận chuyển.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
vi: Tổng của tất cả các đơn đặt hàng chuyển đổi bao gồm cả thuế và phí vận chuyển.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
vi: Tổng của tất cả các đơn đặt hàng gia hạn sắp tới, bao gồm các mặt hàng, phí, thuế và phí giao hàng cho các đăng ký hiện đang hoạt động.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
vi: Tổng doanh thu, bao gồm thuế và phí vận chuyển, được khôi phục nhờ hệ thống thử lại thanh toán không thành công cho các đơn đặt hàng gia hạn có thanh toán không thành công.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
vi: Tổng số đơn hàng đăng ký, chuyển đổi và gia hạn đã đặt với cửa hàng của bạn với trạng thái đã thanh toán (tức là đang xử lý hoặc hoàn tất).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
vi: Tổng số đăng ký có trạng thái đang hoạt động hoặc đang chờ hủy.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
vi: Tổng số đăng ký có trạng thái không phải là đang chờ xử lý hoặc chuyển vào thùng rác.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
vi: Tổng giá trị của các đơn hàng đăng ký, chuyển đổi và gia hạn của khách hàng này.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
vi: Thời gian dùng thử không được vượt quá% s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
vi: Thời gian dùng thử không được vượt quá:% 1 $ s,% 2 $ s,% 3 $ s hoặc% 4 $ s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
vi: Quá trình cập nhật có thể mất một chút thời gian, vì vậy hãy kiên nhẫn.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
vi: Không có phương thức vận chuyển nào có sẵn. Vui lòng kiểm tra kỹ địa chỉ của bạn, hoặc liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần bất kỳ trợ giúp nào.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
vi: Có sự cố với PayPal. Thông tin đăng nhập API của bạn có thể không chính xác. Vui lòng cập nhật thông tin đăng nhập% 1 $ sAPI% 2 $ s của bạn. % 3 $ sTìm hiểu thêm% 4 $ s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
vi: Có sự cố với PayPal. Tài khoản PayPal của bạn đang cấp ID đăng ký lỗi thời. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s. % 3 $ s Bỏ qua% 4 $ s.

en: There was an error locating the switch details.
vi: Đã xảy ra lỗi khi tìm chi tiết công tắc.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
vi: Đã xảy ra lỗi với bản cập nhật. Hãy làm mới trang và thử lại.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi với yêu cầu đăng ký lại của bạn. Vui lòng thử lại.

en: There was an error with your request. Please try again.
vi: Có lỗi với yêu cầu của bạn. Vui lòng thử lại.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
vi: Đây là những câu hỏi quan trọng đối với bất kỳ doanh nghiệp thương mại đăng ký nào.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
vi: Các email này có thể được bật, tắt và tùy chỉnh trong màn hình quản trị% sWooCommerce&gt; Cài đặt&gt; Emails% s.

en: This Month
vi: Tháng này

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
vi: Điều này kiểm soát dòng tiêu đề email. Để trống để sử dụng chủ đề mặc định:% s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
vi: Điều này kiểm soát tiêu đề chính có trong thông báo email. Để trống để sử dụng tiêu đề mặc định:% s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
vi: Điều này kiểm soát tiêu đề chính có trong thông báo email. Để trống để sử dụng tiêu đề mặc định: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
vi: Ngày này chỉ nên được coi là một ước tính. Cổng thanh toán cho đăng ký này kiểm soát khi thanh toán được xử lý.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
vi: Tiện ích mở rộng miễn phí này giúp bạn có thể di chuyển người đăng ký từ hệ thống của bên thứ 3 sang WooCommerce. Nó cũng giúp bạn có thể xuất dữ liệu đăng ký của mình để phân tích trong các công cụ bảng tính hoặc ứng dụng của bên thứ ba.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
vi: Đây là thông báo đơn đặt hàng được gửi cho khách hàng có chứa thông tin chi tiết về đơn đặt hàng sau khi đơn đặt hàng gia hạn được tạm dừng.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
vi: Đây là thông báo đặt hàng được gửi đến khách hàng sau khi hoàn tất thanh toán cho đơn hàng gia hạn đăng ký. Nó chứa các chi tiết đơn đặt hàng gia hạn.

en: This is where subscriptions are stored.
vi: Đây là nơi các đăng ký được lưu trữ.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
vi: Trang mới này cũng là nơi khách hàng có thể tạm ngừng hoặc hủy đăng ký, thay đổi phương thức thanh toán, thay đổi địa chỉ giao hàng hoặc nâng cấp / hạ cấp một mặt hàng.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
vi: Không thể thanh toán đơn đặt hàng này được nữa vì đăng ký tương ứng không yêu cầu thanh toán tại thời điểm này.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
vi: Trang này sẽ hiển thị kết quả của quá trình khi mỗi đợt đăng ký được cập nhật.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
vi: Sản phẩm này hiện đã hết hàng và không có sẵn.

en: This section shows any information about Subscriptions.
vi: Phần này hiển thị bất kỳ thông tin nào về Đăng ký.

en: This section shows general information about the store.
vi: Phần này hiển thị thông tin chung về cửa hàng.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
vi: Phần này hiển thị thông tin về các phương thức thanh toán Đăng ký.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
vi: Phần này hiển thị thông tin về hỗ trợ tính năng cổng thanh toán.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
vi: Đăng ký này không thể chỉnh sửa được nữa vì cổng thanh toán không cho phép sửa đổi số tiền định kỳ.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
vi[0]: Đăng ký này được đặt để tự động gia hạn bằng cách sử dụng phương thức thanh toán của bạn trong hồ sơ. Bạn có thể quản lý hoặc hủy đăng ký này từ trang tài khoản% smy% s của mình.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
vi[0]: Đăng ký này được đặt để tự động gia hạn bằng cách sử dụng phương thức thanh toán của bạn trong hồ sơ. Bạn có thể quản lý hoặc hủy đăng ký này từ trang tài khoản của tôi. %S

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
vi: Không thể xóa biến thể này vì nó được liên kết với các đăng ký đang hoạt động. Để xóa biến thể này, vui lòng hủy và xóa các đăng ký cho nó.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
vi: Điều này sẽ xóa bộ nhớ cache liên tục của tất cả các đăng ký được lưu trữ chống lại người dùng trong cửa hàng của bạn. Dự kiến hiệu suất chậm hơn của thanh toán, gia hạn và các chức năng liên quan đến đăng ký khác sau khi thực hiện hành động này. Các bộ nhớ đệm sẽ được tạo lại ngoài giờ khi các truy vấn để tìm đăng ký của một người dùng nhất định được chạy.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
vi: Điều này sẽ xóa bộ nhớ cache liên tục của tất cả các loại gia hạn, chuyển đổi, đăng ký lại và các loại đơn đặt hàng khác cho tất cả các đăng ký trong cửa hàng của bạn. Dự kiến hiệu suất chậm hơn của thanh toán, gia hạn và các chức năng liên quan đến đăng ký khác sau khi thực hiện hành động này. Các bộ nhớ đệm sẽ được tạo lại ngoài giờ khi các truy vấn đơn hàng liên quan được chạy.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
vi: Điều này sẽ tạo ra bộ nhớ cache liên tục để liên kết người dùng với các đăng ký. Bộ nhớ đệm sẽ được tạo ngoài giờ trong nền (thông qua Trình lập lịch hành động).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
vi: Điều này sẽ tạo ra bộ nhớ cache liên tục của tất cả các loại gia hạn, chuyển đổi, đăng ký lại và các loại đơn đặt hàng khác cho tất cả các đăng ký trong cửa hàng của bạn. Các bộ nhớ đệm sẽ được tạo ngoài giờ trong nền (thông qua Trình lập lịch hành động).

en: Timezone:
vi: Múi giờ:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
vi: Để áp dụng một quy tắc cụ thể dựa trên các điều kiện nhất định, chẳng hạn như đơn đặt hàng có giá trị cao hoặc lịch gia hạn không thường xuyên, bạn có thể sử dụng bộ lọc% s&#39;wcs_get_retry_rule &#39;cụ thể thử lại. Điều này cung cấp ID của đơn đặt hàng gia hạn cho thanh toán không thành công, có thể được sử dụng để tìm thông tin về sản phẩm, đăng ký và tổng số liên quan đến thanh toán không thành công.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
vi: Để bật tự động gia hạn cho đăng ký này, trước tiên bạn cần thêm phương thức thanh toán.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
vi: Để kích hoạt lại đăng ký ngay bây giờ, bạn cũng có thể đăng nhập và thanh toán cho việc gia hạn từ trang tài khoản của mình:% 1 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
vi: Để kích hoạt lại đăng ký ngay bây giờ, bạn cũng có thể đăng nhập và thanh toán cho việc gia hạn từ trang tài khoản của mình:% 1 $ sPay Now »% 2 $ s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
vi: Để ghi lại tiến trình cập nhật, một tệp nhật ký mới đã được tạo. Tệp này sẽ tự động bị xóa sau% 1 $ d tuần. Nếu bạn muốn xóa nó sớm hơn, bạn có thể tìm thấy nó ở đây:% 2 $ s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
vi: Để giải quyết vấn đề này nhanh nhất có thể, vui lòng tạo tài khoản quản trị viên tạm thời% 1 $% 3 $ s bằng email người dùng woologin@woocommerce.com và chia sẻ thông tin đăng nhập với chúng tôi qua% 2 $ sQuickForget.com% 3 $ s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
vi: Để xem thêm chi tiết về các lỗi này, hãy xem tệp nhật ký% 1 $ s từ màn hình nhật ký% 2 $ sWooCommerce.% 2 $ s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
vi: Để xem toàn bộ lỗi, hãy xem tệp nhật ký% 1 $ s từ màn hình nhật ký% 2 $ sWooCommerce.% 3 $ s.

en: Today!
vi: Hôm nay!

en: Total
vi: Tổng cộng

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
vi: Tổng cộng

[ctx: table heading]
en: Total
vi: Tổng cộng

en: Total Discount
vi: Tổng khấu trừ

en: Total Subscribers
vi: Tổng số người đăng ký

en: Total Subscription Orders
vi: Tổng số đơn đặt hàng đăng ký

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
vi: Tổng số đơn hàng đăng ký% s

en: Total Subscriptions
vi: Tổng số đăng ký

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
vi: Tổng số đăng ký% s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
vi: Tổng:% s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
vi: Tổng số

en: Trash
vi: Rác

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
vi: Chuyển đơn đặt hàng này vào thùng rác cũng sẽ làm thùng rác các đăng ký đã mua cùng với đơn đặt hàng.

en: Trial End
vi: Kết thúc dùng thử

[ctx: table heading]
en: Trial End
vi: Kết thúc dùng thử

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
vi: Ngày kết thúc dùng thử

en: Turn off Automatic Payments
vi: Tắt thanh toán tự động

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
vi: Không thể thay đổi trạng thái đăng ký thành &quot;% 1 $ s&quot;. Ngoại lệ:% 2 $ s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
vi: Không thể thay đổi trạng thái đăng ký thành &quot;% s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
vi: Không thể thay đổi trạng thái đăng ký thành &quot;% s&quot;. Vui lòng chỉ định một khách hàng vào đăng ký để kích hoạt nó.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
vi: Không thể tìm thấy đơn đặt hàng cho thỏa thuận thanh toán PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
vi: Không thể sửa chữa đăng ký.% 4 $ s Lỗi:% 1 $ s% 4 $ s Vui lòng làm mới trang và thử lại. Nếu sự cố vẫn tiếp diễn,% 2 $ scontact hỗ trợ% 3 $ s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
vi: Không thể nâng cấp đăng ký.% 4 $ s Lỗi:% 1 $ s% 4 $ s Vui lòng làm mới trang và thử lại. Nếu sự cố vẫn tiếp diễn,% 2 $ scontact hỗ trợ% 3 $ s.

en: Unended Subscription Count
vi: Số lượng đăng ký không được chấp nhận

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
vi: Loại đơn hàng không xác định

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
vi: Lỗi không rõ

en: Unlimited payments
vi: Thanh toán không giới hạn

en: Unpublished
vi: Chưa xuất bản

en: Upcoming Recurring Revenue
vi: Doanh thu định kỳ sắp tới

en: Update Complete
vi: Cập nhật hoàn tất

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
vi: Cập nhật cơ sở dữ liệu

en: Update Error
vi: Cập nhật lỗi

en: Update in Progress
vi: Đang cập nhật

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
vi: Cập nhật% 1 $ s được sử dụng cho% 2 $ sall% 3 $ s trong số các đăng ký đang hoạt động của tôi

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
vi: Cập nhật phương thức thanh toán được sử dụng cho% 1 $ sall% 2 $ s trong số các đăng ký hiện tại của tôi

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
vi: Cập nhật ngày đăng ký bị lỗi với tin nhắn:% s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
vi: Nâng cấp

en: Upgrade or Downgrade
vi: Nâng cấp hoặc Hạ cấp

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
vi: Sử dụng trường này để tùy chỉnh văn bản hiển thị trên nút thanh toán khi đơn đặt hàng có đăng ký. Thông thường, nút gửi thanh toán hiển thị &quot;Đặt hàng&quot;. Khi giỏ hàng có đăng ký, điều này sẽ được thay đổi thành &quot;Đăng ký ngay bây giờ&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
vi: Việc sử dụng nút chuyển đổi tự động gia hạn bị tắt khi ở chế độ chạy theo giai đoạn.

en: Variable Subscription
vi: Đăng ký biến

en: Variable subscription
vi: Đăng ký biến đổi

en: Variation ID, if applicable.
vi: ID biến thể, nếu có.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
vi: Phiên bản% 1 $ s mang đến một số cải tiến mới do những người quản lý cửa hàng giống như bạn yêu cầu (và thậm chí có thể bởi% 2 $ syou% 3 $ s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
vi: Phiên bản% s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
vi: Phiên bản 2.0 đã được phát triển hơn một năm. Chúng tôi đã phát minh lại tiện ích mở rộng để tính đến 3 năm phản hồi từ những người quản lý cửa hàng.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
vi: Phiên bản 2.1 giới thiệu một số tính năng mới tuyệt vời được yêu cầu bởi những người quản lý cửa hàng giống như bạn (và thậm chí có thể bởi% syou% s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
vi: Qua% s

[ctx: view a subscription]
en: View
vi: Lượt xem

en: View Email Settings
vi: Xem Cài đặt Email

en: View Reports
vi: Xem báo cáo

en: View Retry
vi: Xem thử lại

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
vi: Xem đăng ký

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
vi: Xem đăng ký:% s

en: View and manage subscriptions
vi: Xem và quản lý đăng ký

en: View other subscriptions &rarr;
vi: Xem các đăng ký khác →

en: View subscription
vi: Xem đăng ký

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
vi: Xem đăng ký:% s

en: View subscriptions
vi: Xem các đăng ký

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
vi[0]: Xem trạng thái đăng ký của bạn trong tài khoản% 1 $ syour% 2 $ s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
vi: Xem đơn đặt hàng của bạn:% s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
vi: Xem đăng ký của bạn:% s

en: Virtual
vi: Ảo

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
vi: CẢNH BÁO: Những điều tồi tệ sắp xảy ra! Cổng thanh toán được sử dụng để mua đăng ký này không hỗ trợ sửa đổi thông tin chi tiết của đăng ký. Các thay đổi đối với thời hạn thanh toán, chiết khấu định kỳ, thuế định kỳ hoặc tổng định kỳ có thể không được phản ánh trong số tiền mà cổng thanh toán tính phí.

en: WP REST API Endpoints
vi: Điểm cuối API WP REST

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
vi: Muốn biết chi tiết của một đăng ký cụ thể? Nhận% s / wp-json / wc / v1 / subscribe /<id> /%S.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
vi: Muốn biết thêm về Đăng ký% s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
vi: Bạn muốn liệt kê tất cả các đăng ký trên một trang web? Nhận% s / wp-json / wc / v1 / đăng ký% s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
vi: Bạn muốn liệt kê tất cả các đăng ký trên một trang web? Nhận% sexample.com / wc-api / v2 / subscribe /% s. Muốn biết chi tiết của một đăng ký cụ thể? Nhận% s / wc-api / v2 / subscribe /<id> /%S.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
vi: Bạn muốn gia hạn sớm thông qua thanh toán? Nhấp vào% shere.% S

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
vi: Bạn muốn khách hàng của mình có thể đăng ký các sản phẩm không phải đăng ký?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
vi: Cảnh báo! Phiên bản 2.0 là bản cập nhật lớn cho tiện ích mở rộng Đăng ký WooCommerce. Trước khi cập nhật, vui lòng tạo bản sao lưu, cập nhật tất cả các tiện ích mở rộng WooCommerce và kiểm tra tất cả các plugin, mã tùy chỉnh và cổng thanh toán với phiên bản 2.0 trên một trang web dàn dựng. % 1 $ sTìm hiểu thêm về những thay đổi trong phiên bản 2.0 »% 2 $ s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
vi: Cảnh báo! Bạn đang chạy phiên bản% s của mã plugin Đăng ký WooCommerce nhưng cơ sở dữ liệu của bạn đã được nâng cấp lên Phiên bản đăng ký 2.0. Điều này sẽ gây ra vấn đề lớn cho cửa hàng của bạn.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
vi: Cảnh báo: Xóa người dùng cũng sẽ xóa đăng ký của người dùng. Các đơn đặt hàng của người dùng sẽ vẫn còn nhưng được chỉ định lại cho người dùng &#39;Khách&#39;. Bạn có muốn tiếp tục xóa người dùng này và bất kỳ đăng ký nào được liên kết không?

en: We can not find your old subscription item.
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy mục đăng ký cũ của bạn.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy đơn đặt hàng đăng ký trả phí cho người dùng này.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy đăng ký có ID #% d. Có lẽ nó đã bị xóa?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
vi: Chúng tôi không thể tạo đơn đặt hàng gia hạn cho đăng ký của bạn, vui lòng thử lại.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
vi[0]: Chúng tôi không thể tìm thấy đơn đặt hàng gia hạn ban đầu cho một mặt hàng trong giỏ hàng của bạn. Mục này đã bị xóa.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
vi[0]: Chúng tôi không thể tìm thấy đăng ký ban đầu cho một mặt hàng trong giỏ hàng của bạn. Mục này đã bị xóa.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
vi: Chúng tôi không chỉ cải thiện giao diện cho con người mà còn cải thiện chúng cho máy tính. Các ứng dụng của bạn hiện có thể tạo, đọc, cập nhật hoặc xóa đăng ký thông qua các điểm cuối API RESTful.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
vi: Chúng tôi đã xử lý xong đơn đặt hàng gia hạn đăng ký của bạn.

en: We hope you enjoy it!
vi: Chúng tôi hy vọng bạn sẽ thích nó!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy đăng ký đó, vui lòng thử lại.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy tập hợp các kết quả báo cáo mà bạn yêu cầu. Vui lòng tạo lại liên kết từ màn hình% 1 $ sSubscription Reports% 2 $ s.

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Welcome to Subscriptions 2.0
vi: Chào mừng bạn đến với Đăng ký 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
vi: Chào mừng bạn đến với Đăng ký 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
vi: Chào mừng bạn đến với Đăng ký WooCommerce% s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
vi: Chào mừng bạn đến với Đăng ký WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
vi: Điều gì xảy ra khi khách hàng muốn mua sản phẩm đăng ký cho người khác?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
vi: Thông tin cá nhân nào mà cửa hàng của bạn chia sẻ với các nguồn bên ngoài phụ thuộc vào việc bạn đang sử dụng plugin xử lý thanh toán của bên thứ ba nào để thu tiền đăng ký. Chúng tôi khuyên bạn nên tham khảo các chính sách bảo mật của họ để thông báo cho phần này trong chính sách bảo mật của bạn.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
vi: Những gì chúng tôi thu thập và lưu trữ

en: What we share with others
vi: Những gì chúng tôi chia sẻ với những người khác

en: What's new?
vi: Có gì mới?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
vi: Khi bị hủy

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
vi: Khi đăng ký được kích hoạt, theo cách thủ công hoặc sau khi mua thành công, người dùng mới sẽ được chỉ định vai trò này.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
vi: Khi bị hủy

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
vi: Khi xử lý% s, nên giữ lại hay xóa dữ liệu cá nhân trong các đăng ký?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
vi: Khi chuyển sang đăng ký có thời hạn thanh toán hoặc thời hạn thanh toán định kỳ khác, giá phải trả cho thời hạn thanh toán hiện tại có được tính theo tỷ lệ khi chuyển sang đăng ký mới không?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
vi: Khi chuyển sang đăng ký có thời lượng, bạn có thể tính đến các khoản thanh toán mà khách hàng đã hoàn thành khi xác định số lượng khoản thanh toán mà người đăng ký cần thực hiện cho đăng ký mới.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
vi: Khi chuyển sang đăng ký có phí đăng ký, bạn có thể yêu cầu khách hàng chỉ trả khoảng chênh lệch giữa phí đăng ký của gói đăng ký hiện tại và phí đăng ký của gói đăng ký mới (nếu có).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
vi: Với WooCommerce Subscribe All the Things, họ có thể làm được! Tiện ích mở rộng thử nghiệm này đang khám phá cách chuyển đổi bất kỳ sản phẩm nào, bao gồm cả Gói sản phẩm và Sản phẩm tổng hợp, thành sản phẩm đăng ký. Nó cũng cung cấp cho khách hàng một cách để đăng ký vào một giỏ hàng của các sản phẩm không phải đăng ký.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
vi: Với việc kích hoạt gia hạn sớm, khách hàng có thể gia hạn đăng ký của mình trước ngày thanh toán tiếp theo.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
vi: Với việc gia hạn thủ công, đăng ký của khách hàng được tạm dừng cho đến khi họ đăng nhập và thanh toán để gia hạn. % 1 $ sTìm hiểu thêm% 2 $ s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
vi: Với bộ lọc% s&#39;wcs_default_retry_rules &#39;s, bạn có thể xác định một bộ quy tắc mặc định để áp dụng cho tất cả các khoản thanh toán không thành công trong cửa hàng của bạn.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
vi: WooCommerce 2.6 đã thêm hỗ trợ cho các điểm cuối% 1 $ sREST API% 2 $ s được xây dựng trên cơ sở hạ tầng% 3 $ sREST API% 4 $ s của lõi WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
vi: Tài khoản WooCommerce được kết nối

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
vi: Đăng ký WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
vi: Đăng ký WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
vi: Cập nhật đăng ký WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
vi: Đang cập nhật đăng ký WooCommerce

en: Would you like to add a payment method now?
vi: Bạn có muốn thêm phương thức thanh toán ngay bây giờ không?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
vi: Bạn có muốn cập nhật đăng ký của mình để sử dụng phương thức thanh toán mới này không -% 1 $ s?% 2 $ sYes% 4 $ s | % 3 $ s Không% 4 $ s

en: Y/m/d g:i:s A
vi: Y / m / dg: i: s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
vi: Y / m / dg: i: s A

en: Year
vi: Năm

en: Yes
vi: Đúng

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
vi: Bạn sắp chuyển vào thùng rác một hoặc nhiều đơn đặt hàng có đăng ký. Việc chuyển đơn đặt hàng vào thùng rác cũng sẽ làm thùng rác các đăng ký đã mua với các đơn đặt hàng này.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
vi: Bạn đang xóa một mục đăng ký. Bạn cũng sẽ cần phải hủy và bỏ đăng ký theo cách thủ công trên màn hình Quản lý đăng ký.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
vi: Bạn không thể kích hoạt lại đăng ký đó cho đến khi thanh toán để gia hạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
vi: Bạn không thể gia hạn đăng ký này sớm. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
vi: Bạn không thể đăng ký lại đăng ký đó. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
vi: Bạn không thể tạm ngừng đăng ký đó - đã đạt đến giới hạn tạm ngưng. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
vi: Bạn không thể chuyển đổi đăng ký này. Có vẻ như bạn không sở hữu đăng ký.

en: You can not switch to the same subscription.
vi: Bạn không thể chuyển sang cùng một đăng ký.

en: You can only switch to a subscription product.
vi: Bạn chỉ có thể chuyển sang một sản phẩm đăng ký.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
vi: Bạn không thể gia hạn đăng ký vào lúc này. Vui lòng thử lại.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
vi: Bạn không thể sửa đổi đăng ký không thuộc về bạn.

en: You cannot remove an item that does not exist.
vi: Bạn không thể loại bỏ một mục không tồn tại.

en: You do not have permission to create subscriptions
vi: Bạn không có quyền tạo đăng ký

en: You do not have permission to read the subscriptions count
vi: Bạn không có quyền đọc số lượng đăng ký

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
vi: Bạn có một đăng ký cho sản phẩm này. Việc chọn đăng ký mới sẽ thay thế đăng ký hiện tại của bạn.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
vi: Bạn đã thêm một biến thể của sản phẩm này vào giỏ hàng.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
vi: Bạn đã đăng ký sản phẩm này và nó được giới hạn cho một sản phẩm cho mỗi khách hàng. Bạn không thể mua lại sản phẩm.

en: You have an active subscription to this product already.
vi: Bạn đã có một đăng ký hoạt động cho sản phẩm này.

en: You have no active subscriptions.
vi: Bạn không có đăng ký nào đang hoạt động.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
vi: Bạn đã đạt đến cuối đăng ký. Chuyển đến trang% sfirst% s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
vi: Bạn đã nhận được đơn đặt hàng gia hạn đăng ký từ% 1 $ s. Thứ tự của chúng như sau:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
vi: Bạn đã thay đổi thành công các mục đăng ký của mình. Chi tiết đơn đặt hàng và đăng ký mới của bạn được hiển thị bên dưới để bạn tham khảo:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
vi: Bạn đã xóa thành công &quot;% 1 $ s&quot; khỏi đăng ký của mình. % 2 $ sUndo?% 3 $ s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
vi: Đơn đặt hàng gia hạn% 1 $ s của bạn từ% 2 $ s đã hoàn tất

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
vi: Đơn đặt hàng gia hạn đăng ký% 1 $ s của bạn từ% 2 $ s đã hoàn tất - hãy tải xuống tệp của bạn

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
vi: Các ứng dụng của bạn hiện có thể tạo, đọc, cập nhật hoặc xóa đăng ký thông qua các điểm cuối API RESTful với thiết kế tương tự như phiên bản mới nhất của các điểm cuối REST API WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
vi: Giỏ hàng của bạn có một yêu cầu chuyển đổi đăng ký không hợp lệ. Nó đã được xóa khỏi giỏ hàng của bạn.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
vi[0]: Giỏ hàng của bạn có một yêu cầu chuyển đổi đăng ký không hợp lệ. Nó đã được gỡ bỏ.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
vi: Giỏ hàng của bạn đã hết sản phẩm đăng ký. Mỗi lần chỉ có thể mua một sản phẩm đăng ký.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
vi: Giờ đây, khách hàng của bạn có thể xem toàn bộ chi tiết của đăng ký, bao gồm mục hàng, địa chỉ thanh toán và giao hàng, lịch thanh toán và đơn đặt hàng gia hạn, từ trang% sMy Account đặc biệt&gt; Xem đăng ký% s.

en: Your database has been updated successfully!
vi: Cơ sở dữ liệu của bạn đã được cập nhật thành công!

en: Your early renewal order was successful.
vi: Đơn đặt hàng gia hạn sớm của bạn đã thành công.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
vi: Đơn đặt hàng gia hạn của bạn đã hoàn tất

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
vi: Yêu cầu của bạn để hoàn tác hành động trước đó của bạn đã không thành công.

en: Your subscription change is complete
vi: Thay đổi đăng ký của bạn đã hoàn tất

en: Your subscription change is complete - download your files
vi: Thay đổi đăng ký của bạn đã hoàn tất - tải xuống các tệp của bạn

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
vi: Đăng ký của bạn đã bị hủy.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
vi: Đăng ký của bạn đã bị tạm dừng.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
vi: Đăng ký của bạn đã được kích hoạt lại.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
vi: Lệnh gia hạn đăng ký của bạn đã hoàn tất - hãy tải xuống các tệp của bạn

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
vi[0]: Đăng ký của bạn sẽ được kích hoạt khi thanh toán hoàn tất.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
vi: Đơn đặt hàng gia hạn {blogname} của bạn đã được nhận!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
vi: Biên lai đơn đặt hàng gia hạn {blogname} của bạn từ {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
vi: Thay đổi đăng ký {blogname} của bạn từ {order_date} đã hoàn tất

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
vi: Thay đổi đăng ký {blogname} của bạn từ {order_date} đã hoàn tất - hãy tải xuống các tệp của bạn

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
vi: [% s] Đăng ký đã bị hủy

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
vi: [% s] Đăng ký đã hết hạn

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
vi: [% s] Đăng ký bị tạm ngưng

en: [Remove]
vi: [Loại bỏ]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
vi: [{blogname}] Đơn đặt hàng gia hạn đăng ký mới ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
vi: [{blogname}] Đã chuyển đăng ký ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
vi: [{site_title}] Thanh toán tự động không thành công cho {order_number}, đã lên lịch thử lại để chạy {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
vi: một khách hàng tạm ngừng đăng ký

en: a subscription expires
vi: một đăng ký hết hạn

en: account erasure request
vi: yêu cầu xóa tài khoản

en: an automatic payment fails
vi: thanh toán tự động không thành công

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
vi[0]: ngày

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
vi[0]: ngày

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
vi: ngày trước Ngày gia hạn

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
vi: ví dụ 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
vi: ví dụ: 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
vi: ví dụ: 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
vi: email được gửi cho khách hàng và quản lý cửa hàng

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
vi: mọi

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
vi: mỗi% s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
vi: mỗi% s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
vi: ngày thanh toán dự kiến% s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
vi: vì

en: how long to wait between retry attempts
vi: chờ bao lâu giữa các lần thử lại

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
vi: trong% s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
vi: l jS \ o \ f FY, h: ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
vi[0]: tháng

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
vi[0]: tháng

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
vi: các phương thức đặt hàng mới có liên quan trong WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
vi: không

en: now
vi: bây giờ

en: staging
vi: dàn dựng

en: subscriptions
vi: đăng ký

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
vi: tạm dừng mỗi kỳ thanh toán.

en: the status applied to the renewal order and subscription
vi: trạng thái áp dụng cho đơn đặt hàng gia hạn và đăng ký

en: the total number of retry attempts
vi: tổng số lần thử lại

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
vi: lên phía trước

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
vi: phiên bản% 1 $ s đã lỗi thời. Phiên bản chính là% 2 $ s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
vi[0]: tuần

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
vi[0]: tuần

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
vi[0]: năm

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
vi[0]: năm
