WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to tr translation catalogue (1270 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
tr[0]: %d diğer abonelik kontrol edildi ve herhangi bir onarım gerektirmedi.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
tr: Sonraki ödeme %s.

en:  Subscription Created
tr: Abonelik Oluşturuldu

en:  Subscription Deleted
tr: Abonelik Silindi

en:  Subscription Switched
tr: Abonelik Değiştirildi

en:  Subscription Updated
tr: Abonelik Güncellendi

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
tr: &quot;%s&quot; geçerli bir yeni sipariş türü değil.

en: $0 Initial Checkout
tr: $0 İlk Ödeme

en: $type passed to the function was not a string.
tr: İşleve iletilen $type bir dize değildi.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
tr: %1$s %2$s sonra %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
tr[0]: %1$s %2$s sonra %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
tr: %1$s %2$s sonra %3$s her %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
tr: %1$s %2$s, ardından %3$s her %4$s&#39;de %5$s üzerinde

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
tr: Her yıl %1$s %2$s sonra %3$s %4$s %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
tr: %1$s %2$s, ardından %3$s %4$s üzerinde her %6$s yılda bir %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
tr: Her %5$s ayının %4$s gününde %1$s %2$s sonra %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
tr: Her ayın %4$s günü %1$s %2$s sonra %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
tr: Her ayın son gününde %1$s %2$s ve ardından %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
tr: Her %4$s ayının son gününde %1$s %2$s sonra %3$s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
tr: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
tr: %1$s Aboneliğinizi değiştirebilmek için %2$s%3$s%4$s siparişinde ödemeyi tamamlayın.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
tr: %2$s ücretsiz deneme süresinin ardından %1$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
tr: %1$s ve %2$s kayıt ücreti

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
tr: Her %2$s&#39;de bir %1$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
tr: %3$s üzerinde her %2$s&#39;de bir %1$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
tr[0]: %2$d öğe için %1$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
tr: %2$s için %1$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
tr: %1$s ücretsiz deneme ve ardından %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
tr: %1$s şimdi ve

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
tr: Her yıl %2$s %3$s üzerinde %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
tr: Her %4$s yılda bir %2$s %3$s üzerinde %1$s

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
tr: Her %3$s ayının %2$s gününde %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
tr: Her ayın %2$s günü %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
tr: Her %2$s ayının son gününde %1$s

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
tr[0]: %1$s aboneliği güncellenemedi: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
tr: %1$s abonelik etkinliği %2$s&#39;de tetiklendi

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
tr: %2$s ücretsiz deneme ile %1$s

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
tr: %4$s için %1$s#%2$s%3$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
tr: %1$sBir abonelik ürünü ekleyin »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
tr: %1$sŞimdi bir abonelik ekleyin%2$s veya yeni arayüz hakkında %3$sdaha fazla bilgi edinin%4$s.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
tr: %1$sAbonelik Seçin%2$s%3$sWooCommerce Abonelik uzantısı iki yeni abonelik ürün türü ekler - %4$sBasit abonelik%5$s ve %6$sDeğişken abonelik%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
tr: %1$s%2$s&#39;yi nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
tr: %1$sAbonelikleri yönetme hakkında daha fazla bilgi edinin »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
tr: %1$sNot:%2$s Aboneliklerle ilgili siparişler, bu ayarlardan etkilenen siparişlere dahil edilmeyecektir.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
tr: %1$sSipariş #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
tr: %1$sPayPal Referans İşlemleri, hesabınızda%2$s etkinleştirildi. Tüm abonelik yönetimi özellikleri artık etkinleştirildi. Mutlu satışlar!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
tr: %1$sPayPal Referans İşlemleri, hesabınızda%2$s etkinleştirilmedi, bazı abonelik yönetimi özellikleri etkinleştirilmedi. Lütfen PayPal ile iletişime geçin ve hesabınızdaki %3$senable PayPal Referans İşlemlerini%4$s yapmalarını isteyin. %5$sPayPal Hesabını Kontrol Edin%6$s %3$sDaha fazla bilgi edinin %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
tr: %1$sPayPal Referans İşlemleri,%2$s hesabınızda etkinleştirilmedi. Aboneliklerle PayPal Referans İşlemlerini kullanmak istiyorsanız, lütfen PayPal ile iletişime geçin ve hesabınızda %3$senable PayPal Referans İşlemlerini%4$s etkinleştirmelerini isteyin. %5$sPayPal Hesabını Kontrol Edin%6$s %3$sDaha fazla bilgi edinin %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
tr: %1$sFiyat Belirleyin%2$s%3$sAbonelik fiyatları diğer ürün fiyatlarından biraz farklıdır. Abonelik için bir fatura dönemi, uzunluk, kayıt ücreti ve ücretsiz deneme belirleyebilirsiniz.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
tr: %1$sUyarı!%2$s Görünüşe göre %1$sWooCommerce Aboneliklerini%2$s %3$s&#39;den %4$s&#39;ye düşürdünüz. Eklentiyi bu şekilde düşürmek sorunlara neden olabilir. Lütfen %3$s veya daha yüksek bir sürüme güncelleyin veya daha fazla yardım için %5$syeni bir destek bileti%6$s açın. %7$sDaha fazla bilgi edinin »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
tr: %1$sUyarı!%2$s %1$sWooCommerce Abonelikleri Erken Yenileme%2$s eklentisinin etkin olduğunu görebiliyoruz. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s sürümünün %3$s sürümü, bu eklentinin işlevleri çekirdek eklentide paketlenmiş olarak gelir. Herhangi bir çakışmayı önlemek için lütfen WooCommerce Abonelikleri Erken Yenilemeyi devre dışı bırakın.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
tr: %1$sUyarı!%2$s %1$sWooCommerce Abonelikleri 2.3.0 - 2.3.2%2$s&#39;de, abonelik yenileme siparişinizin ve müşteri abonelik önbelleklerinin geçersiz veriler içermesine neden olabilecek bir sorun keşfettik. Önbelleğe alınmış verilerin nasıl güncelleneceği hakkında bilgi için lütfen %3$syeni bir destek bileti%4$s açın.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
tr: %1$sWooCommerce Abonelikleri Yüklendi%2$s – %3$sAbonelik satmaya hazırsınız!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
tr: %1$sWooCommerce Abonelikleri etkin değil.%2$s WooCommerce Aboneliklerinin çalışması için %3$sWooCommerce eklentisi%4$s etkin olmalıdır. Lütfen WooCommerce&#39;i %5$skurun ve etkinleştirin »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
tr: %1$sWooCommerce Abonelikleri etkin değil.%2$s Aboneliklerin bu sürümü, WooCommerce %3$s veya daha yenisini gerektirir. Lütfen %4$WooCommerce&#39;i %3$s veya daha yeni bir sürüme güncelleyin »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
tr: %2$s %1$s mevcut abonelik

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
tr: %2$s %1$s abonelik sonlandırıldı

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
tr: %2$s %1$s yeni abonelik

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
tr: %2$s %1$s abonelik iptali

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
tr: %2$s %1$s abonelik yenilemeleri

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
tr: %2$s %1$s aboneliği yeniden abone oldu

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
tr: %2$s %1$s abonelik kayıtları

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
tr: %2$s %1$s abonelik anahtarı

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
tr[0]: Bu ay %2$s%1$s iptali%3$s abonelik iptali

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
tr[0]: Bu ay %2$s%1$s yenileme%3$s abonelik yenilemesi

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
tr[0]: Bu ay %2$s%1$s kaydı%3$s abonelik kaydı

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
tr[0]: %d İptal Edilen Ödeme Yeniden Denemesi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
tr[0]: %d Başarısız Ödeme Yeniden Denemesi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
tr[0]: %d Bekleyen Ödeme Yeniden Denemesi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
tr[0]: %d Ödeme Yeniden Denemesi İşleniyor

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
tr[0]: %d Başarılı Ödeme Yeniden Denemesi

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
tr[0]: %d başarısızlık

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
tr[0]: %d öğe

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
tr: %s - Sipariş

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
tr: %s önce

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
tr: %s ortalama yenileme tutarı

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
tr[0]: %s gün

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
tr: Ayın %s günü

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
tr: her hafta %s

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
tr[0]: %s ay

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
tr: %s net abonelik kazancı

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
tr: %s net abonelik kaybı

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
tr: %s her ayın son gününde

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
tr: Bu dönemde %s yenileme geliri

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
tr: %s yenileme siparişi

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
tr: Bu dönemde %s yenileme geliri

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
tr: %s yenileme geliri geri alındı

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
tr: Bu ay %s yenileme geliri

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
tr: %s bu dönemde yeniden abone olma geliri

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
tr: %s yeniden deneme denemesi başarısız oldu

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
tr: %s yeniden deneme denemesi beklemede

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
tr: %s yeniden deneme denemesi başarılı oldu

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
tr: Bu dönemde %s kayıt geliri

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
tr: Bu ay %s kayıt geliri

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
tr[0]: %s abonelik durumu değişti.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
tr: %s bu dönemde geliri değiştiriyor

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
tr[0]: %s hafta

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
tr[0]: %s yıl

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
tr: %sDaha fazla bilgi edinin »%s

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
tr: %bir şey

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
tr: (%s saniye içinde)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
tr: (%s içerir)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
tr: 1 ay

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
tr: 1 hafta

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
tr: 1 yıl

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
tr: PayPal ile yakın zamanda yapılan bir abonelik ödemesi işlenirken önemli bir hata oluştu. Lütfen bu sorunu çözmek için hemen %1$sWooCommerce Destek%3$s&#39;de yeni bir bilet açın. %2$sDaha fazla bilgi edinin »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
tr: Bir ürün, &quot;Sepete ekle&quot; metnini içeren bir düğme görüntüler. Varsayılan olarak, bir abonelik bunu &quot;Şimdi kaydolun&quot; olarak değiştirir. Abonelikler için düğme metnini buradan özelleştirebilirsiniz.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
tr: %1$s&#39;a ait bir abonelik iptal edildi. Aboneliklerinin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
tr: %1$s&#39;a ait bir abonelik, kullanıcı tarafından askıya alındı. Aboneliklerinin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
tr: %1$s&#39;a ait bir aboneliğin süresi doldu. Aboneliklerinin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
tr: Sepetinizden bir abonelik kaldırıldı. Ödeme ağ geçidi kısıtlamaları nedeniyle, aynı anda farklı abonelik ürünleri satın alınamaz.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
tr: Sepetinizden bir abonelik kaldırıldı. Ürünler ve abonelikler aynı anda satın alınamaz.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
tr: Sepetinizden bir abonelik yenilemesi kaldırıldı. Aynı anda birden fazla abonelik satın alınamaz.

en: About WooCommerce Subscriptions
tr: WooCommerce Abonelikleri Hakkında

en: Accept Early Renewal Payments
tr: Erken Yenileme Ödemelerini Kabul Et

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
tr: Modal ile Erken Yenileme Ödemelerini Kabul Edin

en: Accept Manual Renewals
tr: Manuel Yenilemeleri Kabul Et

en: Actions
tr: Hareketler

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
tr: etkinleştir

[ctx: Subscription status]
en: Active
tr: Aktif

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Aktif <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
tr: Aktif Ürün Anahtarı

en: Active Subscriptions
tr: Aktif Abonelikler

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
tr: Aktif Abonelikler %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
tr[0]: %d ödeme için etkin

en: Active for unlimited payments
tr: Sınırsız ödeme için aktif

en: Active for x payments
tr: x ödemeler için etkin

en: Active subscriber?
tr: Aktif abone?

en: Add
tr: Ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Retry
tr: Yeni Yeniden Deneme Ekle

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
tr: Yeni Abonelik Ekle

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
tr: Abonelik Ekle

en: Add a Subscription Product
tr: Abonelik Ürünü Ekle

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
tr: ödeme ekle

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
tr: Ödeme yöntemi ekle

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
tr: Ödeme yöntemi ekle

en: Add to Cart Button Text
tr: Sepete Ekle Düğme Metni

en: Address
tr: Adres

en: Affected event: | Affected events:
tr[0]: Etkilenen olay:

en: Align Subscription Renewal Day
tr: Abonelik Yenileme Gününü Hizala

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
tr: Abonelik yenilemeyi haftanın, ayın veya yılın belirli bir gününe göre ayarlayın. Örneğin, ayın ilk günü. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
tr: Bu aboneliği satın alan tüm müşteriler için ödeme tarihini haftanın veya ayın belirli bir gününe göre ayarlayın.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
tr: Bu abonelik için ödeme tarihini yılın belirli bir gününe göre ayarlayın. Tarih bu yıl zaten gerçekleşmişse, ilk ödeme %s olarak işlenecektir. Bu ürün için ödeme senkronizasyonunu devre dışı bırakmak için günü 0&#39;a ayarlayın.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
tr: Tüm bağlantılı abonelik ürünleri sepetten kaldırıldı.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
tr: Tüm bağlantılı abonelik öğeleri

en: All orders types
tr: Tüm sipariş türleri

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
tr: Ödeme yöntemi olmadan 0 ABD doları tutarında ilk ödemeye izin verin.

en: Allow Switching
tr: Geçişe İzin Ver

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
tr: Bir abonelik ürününün aynı işlemde diğer ürünler ve aboneliklerle birlikte satın alınmasına izin verin.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
tr: 0$ başlangıç ödemesi olan bir abonelik ürününün bir ödeme yöntemi sağlamadan satın alınmasına izin verin. Müşterinin, aboneliği aktif tutmak için ilk dönemin sonunda bir ödeme yöntemi sağlaması gerekecektir.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
tr: Müşterilerin ödeme işlemini atlamalarına ve %1$sHesabım &gt; Aboneliği Görüntüle%2$s sayfasından aboneliklerini erken yenilemelerine izin verin. %3$sDaha fazla bilgi edinin.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
tr: Müşterilerin Aboneliği Görüntüle sayfasından otomatik yenilemeleri açıp kapatmalarına izin verin.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
tr: Birden fazla aboneliğin ve ürünün aynı anda satın alınmasına izin verin.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
tr: Abonelerin farklı abonelikler arasında geçiş yapmasına (yükseltme veya düşürme) izin verin. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
tr: Hep

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
tr[0]: Abonelikle ilgili yeni bir olay işlenirken bir hata oluştu. Etkilenen aboneliğin nasıl düzeltileceğiyle ilgili adımlar ve bu hatanın olası nedenleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen %1$buradan%2$s kılavuzumuzu okuyun.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
tr: Bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin veya alternatif bir ödeme şekli deneyin.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
tr: İlk yinelenen ödemeyi tahsil etmeden önce beklemek için isteğe bağlı bir süre. Herhangi bir kayıt ücreti, aboneliğin başlangıcında tahsil edilecektir. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
tr: İlk yinelenen ödemeyi tahsil etmeden önce beklemek için isteğe bağlı bir süre. Herhangi bir kayıt ücreti, aboneliğin başlangıcında tahsil edilecektir. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
tr: Aboneliğinizi %1$s tarihinde yenilemeniz için bir sipariş oluşturuldu. Bu faturayı ödemek için lütfen şu bağlantıyı kullanın: %2$s

en: And much more...
tr: Ve daha fazlası...

en: Any Payment Method
tr: Herhangi bir Ödeme Yöntemi

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
tr: Bu öğeyi aboneliğinizden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
tr: PayPal standardındaki ödeme yöntemini değiştirmek istediğinizden emin misiniz? Bu, PayPal&#39;daki aboneliği askıya alacaktır.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
tr: Bir yenilemeyi işlemek istediğinizden emin misiniz? Bu, müşteriyi ücretlendirecek ve yenileme siparişini e-posta ile gönderecektir (e-postalar etkinse).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
tr: Bu yenileme siparişi için ödemeyi yeniden denemek istediğinizden emin misiniz? Bu, müşteriden ödeme almaya ve yenileme siparişi e-postaları göndermeye çalışır (e-postalar etkinse).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
tr: Aksi takdirde ödeme yöntemlerinin yalnızca geçici olarak reddedilmesi nedeniyle kaybedilecek olan yinelenen geliri kurtarmaya çalışın. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
tr: Otomatik Yenileme Geçişi

en: Auto renew
tr: Otomatik Yenile

en: Automatic Failed Payment Retries
tr: Otomatik Başarısız Ödeme Yeniden Denemeleri

en: Automatic Failed Payment Retry
tr: Otomatik Başarısız Ödeme Yeniden Denemesi

en: Automatic Recurring Payments
tr: Otomatik Yinelenen Ödemeler

en: Automatic payment failed for order {order_number}
tr: {order_number} siparişi için otomatik ödeme başarısız oldu

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
tr: {order_number} için otomatik ödeme başarısız oldu, {retry_time} yeniden deneyeceğiz

en: Automatic renewal payment failed
tr: Otomatik yenileme ödemesi başarısız oldu

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
tr: Bu süreden sonra aboneliği otomatik olarak sonlandır. Bu uzunluk, herhangi bir ücretsiz deneme süresine veya senkronize edilmiş bir ilk yenileme tarihinden önce sağlanan süreye ektir.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
tr: Bu süreden sonra aboneliği otomatik olarak sonlandır. Bu uzunluk, herhangi bir ücretsiz deneme süresine veya senkronize edilmiş bir ilk yenileme tarihinden önce sağlanan süreye ektir.

en: Average Lifetime Value
tr: Ortalama Ömür Boyu Değeri

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
tr: Ortalama Ömür Boyu Değeri %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
tr: Ortalama Yinelenen Satır Toplamı %s

en: Backordered
tr: Ön sipariş verildi

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
tr: Bu nedenle, ülkeniz için mevcut tek seçenek olmadığı sürece Abonelikler için bir ödeme yöntemi olarak önerilmez.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
tr: %sWC_Subscription%s sınıfı %sWC_Order%s öğesini genişlettiği için, %s$subscription-&gt;update_status()%s veya %s$subscription-&gt;get_total()%s gibi tanıdık yöntemlerini kullanabilirsiniz.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
tr: Abonelikler için PayPal Standard&#39;ı etkinleştirmeden önce, PayPal Standard&#39;ı kullanırken müşterilerin abonelikleri boyunca PayPal Standard&#39;ı kullanmaya kilitlendiğini ve PayPal Standard&#39;ın bir takım sınırlamaları olduğunu lütfen unutmayın. Lütfen bu seçeneği etkinleştirmeyi seçmeden önce Abonelikler için PayPal Standard%2$s&#39;yi önermediğimiz için %1$s hakkındaki kılavuzu okuyun.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
tr: Sizi yola göndermeden önce veritabanınızı en yeni sürüme güncellememiz gerekiyor. Sitenizin yeni bir yedeğine sahip değilseniz, %snow bir tane oluşturmanın zamanıdır.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
tr: Gruplandırılmış Abonelikler Arasında

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
tr: Abonelik Varyasyonları Arasında

[ctx: table column header]
en: Big Bang
tr: Büyük patlama

en: Billing
tr: faturalandırma

en: Billing Address
tr: Fatura Adresi

en: Billing Period
tr: Fatura donemi

en: Billing Period:
tr: Fatura donemi:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
tr: PayPal&#39;da faturalandırma sözleşmesi iptal edildi.

en: Billing interval:
tr: Faturalandırma aralığı:

en: Billing period for the subscription.
tr: Abonelik için fatura dönemi.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
tr: Faturalandırma:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
tr: Hem abonelik için kullanılan gönderim adresi hem de gelecekteki satın alımlar için varsayılan gönderim adresiniz güncellenecektir.

en: Browse products
tr: Ürünlere göz atın

en: Browser User Agent
tr: Tarayıcı Kullanıcı Aracısı

en: But wait, there's more!
tr: Ama bekleyin, dahası var!

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
tr: Varsayılan olarak, Abonelikler ödemeyi 7 gün içinde 5 kez yeniden deneyecektir. Yeniden deneme sistemini kontrol eden kurallar, özelleştirmek için değiştirilebilir:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
tr: Varsayılan olarak, mevcut bir abonelik ürününe yeni dosyalar eklemek, aktif abonelere otomatik olarak yeni dosyalara erişim sağlayacaktır. Ancak, abonelere yalnızca bir sonraki yenileme ödemesinden sonra yeni dosyalara erişim sağlamak için artık %syeni içerik damlama ayarını%s etkinleştirebilirsiniz.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
tr: Aboneliği Özel Sipariş Türü yaparak, abonelik artık özel bir gönderi türüdür. Bu, abonelikleri sorgulamayı daha hızlı hale getirir ve WordPress gönderileri ve sayfaları kadar ölçeklenebilir bir veritabanı şeması kullanır.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
tr: Aboneliğinizi erken yenilerseniz bir sonraki ödemeniz %s olacaktır.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
tr: Aboneliğinizi erken yenilerseniz, %s tarihinde planladığınız bir sonraki ödemeniz iptal edilecek.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
tr: WooCommerce Aboneliklerini kullanarak, kişisel verileri depoluyor olabilirsiniz ve abonelik ödemelerini almak için kullandığınız üçüncü taraf ödeme işlemcilerine bağlı olarak, kişisel verileri harici kaynaklarla paylaşıyor olabilirsiniz.

en: Cache Update Failures
tr: Önbellek Güncelleme Hataları

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
tr: Adres türü görünen adı alınamıyor. Adres türü bir dize değil.

en: Can not get status name. Status is not a string.
tr: Durum adı alınamıyor. Durum bir dize değildir.

en: Cancel
tr: İptal

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Now
tr: Şimdi İptal Et

en: Cancel and remove personal data
tr: Kişisel verileri iptal edin ve kaldırın

en: Cancellations
tr: iptaller

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
tr: İptal edildi

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
tr: İptal Tarihi

en: Cancelled Subscription
tr: İptal Edilen Abonelik

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
tr: İptal Edilen Abonelik e-postaları, bir müşterinin aboneliği (bir mağaza yöneticisi veya müşteri tarafından) iptal edildiğinde gönderilir.

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
tr: Abonelik oluşturulamıyor: %s.

en: Change
tr: Değiştirmek

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
tr: %s adresini değiştir

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
tr: Ödeme yöntemini değiştir

en: Change Trial and End Dates
tr: Deneme ve Bitiş Tarihlerini Değiştir

en: Change address
tr: Adres değiştir

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
tr: Dönem başı ve sonu arasındaki aboneliklerde değişiklik.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
tr: Ödemeyi değiştir

en: Change payment features:
tr: Ödeme özelliklerini değiştir:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
tr: Ödeme yöntemini değiştir

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
tr: Ödeme yöntemini değiştir

en: Check Out What's New
tr: Yeniliklere Bakın

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
tr: Yeni bir ödeme yöntemi seçin.%s

en: Choose a new subscription.
tr: Yeni bir abonelik seçin.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
tr: Etkin ve etkin olmayan abonelere atanacak varsayılan rolleri seçin. Kayıt tutma amacıyla, aboneler için bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Sizin gibi %1$sadministrator%2$s rolüne sahip kullanıcılara, yöneticilerin kilitlenmesini önlemek için bu roller hiçbir zaman atanmaz.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
tr: Abonelik fiyatını, faturalandırma aralığını ve dönemini seçin.

en: Choose which format of email to send.
tr: Gönderilecek e-posta biçimini seçin.

en: Clear
tr: Temizlemek

en: Complete checkout to renew now.
tr: Şimdi yenilemek için ödemeyi tamamlayın.

en: Complete checkout to renew your subscription.
tr: Aboneliğinizi yenilemek için ödemeyi tamamlayın.

en: Complete checkout to resubscribe.
tr: Yeniden abone olmak için ödemeyi tamamlayın.

en: Completed Renewal Order
tr: Tamamlanan Yenileme Siparişi

en: Continue
tr: Devam et

en: Copy billing address
tr: Fatura adresini kopyala

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
tr: Abonelik alınamadı. Büyük olasılıkla abonelik anahtarı bir aboneliğe atıfta bulunmaz. Anahtar şuydu: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
tr: Ülke devlet

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
tr: Kupon verilen ödeme sayısı ile sınırlı olacaktır. Daha sonra abonelikten otomatik olarak kaldırılacaktır. &quot;Ödemeler&quot; ayrıca ilk abonelik ödemesini de içerir.

en: Create pending parent order
tr: Bekleyen üst sipariş oluştur

en: Create pending parent order requested by admin action.
tr: Yönetici eylemi tarafından talep edilen bekleyen ebeveyn siparişi oluşturun.

en: Create pending renewal order
tr: Bekleyen yenileme siparişi oluştur

en: Create pending renewal order requested by admin action.
tr: Yönetici eylemi tarafından istenen bekleyen yenileme siparişi oluşturun.

en: Create subscriptions
tr: Abonelikler oluştur

en: Created Date
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
tr: çapraz geçiş

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
tr: Özel Ham Yeniden Deneme Kuralı

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
tr: Özel Yeniden Deneme Kuralı

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
tr: Özel Yeniden Deneme Kuralı Sınıfı

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
tr: Özel Yeniden Deneme Kuralları

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Customer
tr: Müşteri

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
tr[0]: %1$s müşterisi aboneliğini değiştirdi. Yeni aboneliklerinin detayları aşağıdaki gibidir:

en: Customer ID is invalid.
tr: Müşteri kimliği geçersiz.

en: Customer Payment Retry
tr: Müşteri Ödemesini Yeniden Deneme

en: Customer Provided Note
tr: Müşteri Tarafından Sağlanan Not

en: Customer Renewal Invoice
tr: Müşteri Yenileme Faturası

en: Customer Suspensions
tr: Müşteri Askıya Alma

en: Customer Totals
tr: Müşteri Toplamları

en: Customer add payment method page &rarr;
tr: Müşteri ödeme yöntemi ekle sayfası →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
tr: Müşteri, Hesabım sayfası aracılığıyla &quot;%1$s&quot; (Ürün Kimliği: #%2$d) ekledi.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
tr: Müşteri %s ekledi.

en: Customer change payment method page &rarr;
tr: Müşteri ödeme yöntemi değişikliği sayfası →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
tr: Müşteri, Hesabım sayfası aracılığıyla &quot;%1$s&quot; (Ürün Kimliği: #%2$d) öğesini kaldırdı.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
tr: Müşteri erken yenileme talebinde bulundu:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
tr: Müşteri, sipariş #%s için yeniden abone oldu

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
tr: Müşteri aboneliği önbelleğe alma işlemi artık %1$s ve %2$s tarafından işleniyor.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
tr: Müşteri aboneliği önbelleğe alma işlemi artık %1$s tarafından işleniyor.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
tr: Müşteri, %s siparişiyle başarılı bir şekilde erken yenilendi.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
tr: Müşteri, %1$s konumundan %2$s konumuna geçti.

en: Customer's notes about the order
tr: Müşterinin siparişle ilgili notları

en: Customer:
tr: Müşteri:

en: Customers
tr: müşteriler

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
tr: Müşteriler ve diğer yönetici olmayan kullanıcılar, güncelleme devam ederken kesintisiz olarak mağazanıza göz atabilir ve mağazanızdan satın alabilir.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
tr: Müşteriler artık tek bir işlemde farklı abonelik ürünleri satın alabilir. Ürünler herhangi bir programa göre faturalandırılabilir ve herhangi bir kayıt ücreti ve/veya ücretsiz deneme kombinasyonuna sahip olabilir.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
tr: Aboneliği olan müşteriler bu ayarın dışında tutulur.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
tr: Yeniden Deneme Kurallarını Özelleştirin

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
tr: Abonenin hesap sayfasında aboneliğin yanındaki düğmede görüntülenen metni özelleştirin. Varsayılan &quot;Aboneliği Değiştir&quot;dir, ancak bunu &quot;Yükselt&quot; veya &quot;Aboneliği Değiştir&quot; olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

en: Database Update Required
tr: Veritabanı Güncellemesi Gerekli

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
tr: Veritabanı %s sürümüne güncellendi

en: Date
tr: Tarih

en: Date Changed
tr: Tarih Değiştirildi

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
tr: Askıya Alınma Tarihi

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
tr: Askıya Alınma Tarihi: %s

en: Date type can not be an empty string.
tr: Tarih türü boş bir dize olamaz.

en: Date type is not a string.
tr: Tarih türü bir dize değil.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
tr: Gün

en: Delete Customer Subscription Cache
tr: Müşteri Aboneliği Önbelleğini Sil

en: Delete Permanently
tr: kalıcı olarak sil

en: Delete Related Order Cache
tr: İlgili Sipariş Önbelleğini Sil

en: Delete all variations without a subscription
tr: Abonelik olmadan tüm varyasyonları silin

en: Delete this item permanently
tr: Bu öğeyi kalıcı olarak sil

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
tr: Geliştiriciler artık abonelik verilerini sorgulamak veya değiştirmek için %sget_posts()%s gibi tüm tanıdık WordPress işlevlerini de kullanabilir.

en: Disable auto renew
tr: Otomatik yenilemeyi devre dışı bırak

en: Discount
tr: İndirim

en: Display the auto renewal toggle
tr: Otomatik yenileme geçişini göster

en: Do not limit
tr: sınırlama

en: Do not synchronise
tr: senkronize etme

[ctx: short for documents]
en: Docs
tr: Dokümanlar

[ctx: short for documents]
en: Documentation
tr: belgeler

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
tr: eski sürüme geçiş

en: Downloadable
tr: indirilebilir

en: Drip Downloadable Content
tr: İndirilebilir İçerik Damla

en: Early Renewal
tr: Erken Yenileme

en: Edit
tr: Düzenlemek

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
tr: Düzenlemek

en: Edit Retry
tr: Düzenle Yeniden Dene

en: Edit Subscription
tr: Aboneliği Düzenle

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
tr: Aboneliği Düzenle

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
tr: Aboneliği düzenle hatayla başarısız oldu: %s

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
tr: E-posta Başlığı

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
tr: E-posta türü

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
tr: E-posta: %s

en: Enable Automatic Retry
tr: Otomatik Yeniden Denemeyi Etkinleştir

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
tr: Abonelikler için PayPal Standardını Etkinleştir

en: Enable auto renew
tr: Otomatik yenilemeyi etkinleştir

en: Enable automatic payments
tr: Otomatik ödemeleri etkinleştir

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
tr: Başarısız yinelenen ödemelerin otomatik olarak yeniden denenmesini etkinleştir

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
tr: Abonelik ürünlerinde indirilebilir içerik için damlamayı etkinleştirin.

en: Enable this email notification
tr: Bu e-posta bildirimini etkinleştir

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
tr: Etkinleştirme / Devre dışı

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
tr: Bunun etkinleştirilmesi, bir ürüne yalnızca sonraki yenileme işlendikten sonra eklenen yeni indirilebilir dosyalara erişim izni verir.%sVarsayılan olarak, bir ürüne eklenen yeni indirilebilir dosyalara erişim, o ürünle etkin aboneliği olan tüm müşterilere hemen verilir.

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

[ctx: table heading]
en: End Date
tr: Bitiş tarihi

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
tr: Bitiş tarihi

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
tr: Bitiş Tarihi: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
tr: Bitiş tarihi

[ctx: table heading]
en: End date
tr: Bitiş tarihi

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
tr: Bitiş tarihi: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
tr: Ön Ödemeli Dönem Sonu

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
tr: Ön Ödemeli Dönem Sonu: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
tr: Hesabım için Bitiş Noktası → Abonelik Ödeme Yöntemini Değiştir sayfası

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
tr: Hesabım → Abonelikler sayfası için uç nokta

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
tr: Hesabım için Uç Nokta → Aboneliği Görüntüle sayfası

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
tr: Tek bir sayı olarak yeni bir aralık girin (örn. her 2 ayda bir ücretlendirmek için 2 girin):

en: Enter a new length (e.g. 5):
tr: Yeni bir uzunluk girin (örn. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
tr: Bu e-posta için alıcıları (virgülle ayrılmış) girin. Varsayılan olarak %s&#39;dir.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
tr: Yeni dönemi gün, hafta, ay veya yıl olarak girin:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
tr: Hata

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
tr: Hata %d: Aboneliğe vergi eklenemiyor. Lütfen tekrar deneyin.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
tr: Hata %d: Sipariş oluşturulamıyor. Lütfen tekrar deneyin.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
tr: Hata %d: Abonelik oluşturulamıyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Error during subscription status transition.
tr: Abonelik durumu geçişi sırasında hata.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
tr: Abonelikler uç noktaları kaydedilirken hata oluştu: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sAboneliği görüntüle%2$s ve %1$sAbonelik ödeme yöntemi%2$s aynı olamaz. Değişiklikler geri alındı.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
tr: Bazı bilgiler güncellenirken hata oluştu: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
tr: Hata: Oluşturulan aboneliğe ürün eklenemiyor. Lütfen tekrar deneyin.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
tr: Hata: &quot;%s&quot; notuyla yenileme siparişi oluşturulamıyor

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
tr: Hata: Abonelik oluşturulamıyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
tr: Hata: tarayıcınızın saat dilimi bulunamadı.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
tr: Tahmini kalan süre (dakika:saniye): %s

en: Expire after
tr: sonra sona erer

[ctx: Subscription status]
en: Expired
tr: Süresi doldu

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Süresi doldu <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
tr: Süresi Dolmuş Abonelik

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
tr: Süresi Dolmuş Abonelik e-postaları, bir müşterinin aboneliği sona erdiğinde gönderilir.

en: Export CSV
tr: CSV&#39;yi dışa aktar

[ctx: Subscription status]
en: Failed
tr: Arızalı

en: Failed Payment Retries
tr: Başarısız Ödeme Yeniden Denemeleri

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
tr: Başarısız yinelenen ödemeler artık otomatik olarak yeniden denenebilir. Bu, ödeme yöntemlerinin yalnızca geçici olarak reddedilmesi nedeniyle kaybedilecek olan gelirin geri kazanılmasına yardımcı olur.

en: Failed retries
tr: Başarısız yeniden denemeler

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
tr: %s aboneliği için kayıt başarısız oldu.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
tr: %1$s numaralı sipariş için abonelik durumu etkinleştirilemedi: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
tr: %1$s numaralı sipariş iptal edildikten sonra abonelik iptal edilemedi: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
tr: %1$s numaralı sipariş için abonelikte başarısız ödeme işlenemedi: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
tr: Abonelik #1$s siparişi için süresi doldu olarak ayarlanamadı: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
tr: Müşteri %s siparişiyle erken yenilendikten sonra abonelik tarihleri güncellenemedi.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
tr: %1$s numaralı sipariş beklemeye alındıktan sonra abonelik durumu güncellenemedi: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
tr: Resmi %3$sWooCommerce Marketplace%4$s&#39;de %1$sotomatik abonelik ödemelerini%2$s destekleyen yeni ağ geçitleri bulun.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
tr: İlk ödeme orantılı. Sonraki ödeme: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
tr: İlk ödeme: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
tr: İlk yenileme: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
tr: Tüm Abonelik Ürünleri İçin

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
tr: Tüm Abonelik Ürünlerinin Yükseltmeleri ve Düşürmeleri için

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
tr: Yalnızca Sanal Abonelik Ürünlerinin Yükseltmeleri ve Düşürülmeleri İçin

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
tr: Tüm Abonelik Ürünlerinin Yükseltmeleri için

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
tr: Yalnızca Sanal Abonelik Ürünlerinin Yükseltmeleri için

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
tr: Yalnızca Sanal Abonelik Ürünleri İçin

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
tr: Bir mağaza yöneticisinin Abonelikler v1.5 ile bir aboneliği otomatikten manuel yenileme ödemelerine (veya manuelden otomatike) değiştirmesi için veritabanının doğrudan değiştirilmesi gerekiyordu. Abonelikler artık, bunu yeni %sAboneliği Düzenle%s arayüzünden değiştirmenize olanak tanıyan ödeme ağ geçitleri için bir yol sağlar.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
tr: Yinelenen abonelik ödemelerini işlemek amacıyla müşterinin adını, fatura adresini, teslimat adresini, e-posta adresini, telefon numarasını ve kredi kartı/ödeme ayrıntılarını saklarız.

[ctx: shipping method price]
en: Free
tr: Özgür

en: Free Trial
tr: Ücretsiz deneme

en: Free shipping coupon
tr: Ücretsiz kargo kuponu

en: Free trial
tr: Ücretsiz deneme

en: Free trial length
tr: Ücretsiz deneme süresi

en: Free trial period
tr: Ücretsiz deneme süresi

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
tr: Ağ Geçidi Kimliği: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
tr: Ağ Geçidi, bir Abonelikte yöneticinin ödeme yöntemini değiştirmesini desteklemez.

en: General
tr: Genel

en: Generate Customer Subscription Cache
tr: Müşteri Aboneliği Önbelleği Oluştur

en: Generate Related Order Cache
tr: İlgili Sipariş Önbelleği Oluştur

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
tr: WooCommerce Abonelik Ayarlarına gidin

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
tr: WooCommerce Abonelik Ayarlarına gidin »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
tr: Onun,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
tr: Yenileme Sipariş Verilerini Onurlandır

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
tr: Kaç müşteri 6 aydan fazla abone kalır? Abonelerinizin ortalama yaşam boyu değeri nedir? Mağazanız önümüzdeki ay ne kadar yenileme geliri elde edecek?

en: ID
tr: İD

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
tr: İD

en: IP Address
tr: IP adresi

en: IPN subscription cancelled.
tr: IPN aboneliği iptal edildi.

en: IPN subscription failing payment method changed.
tr: IPN aboneliği başarısız olan ödeme yöntemi değişti.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
tr: IPN abonelik ödemesi %1$s nedeni ile: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
tr: IPN abonelik ödemesi %s.

en: IPN subscription payment completed.
tr: IPN abonelik ödemesi tamamlandı.

en: IPN subscription payment failure.
tr: IPN aboneliği ödeme hatası.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
tr: IPN aboneliği ödeme yöntemi PayPal olarak değiştirildi.

en: IPN subscription sign up completed.
tr: IPN aboneliği kaydı tamamlandı.

en: IPN subscription suspended.
tr: IPN aboneliği askıya alındı.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
tr: Bir abonenin aboneliği manuel olarak iptal edilirse veya süresi dolarsa, bu role atanır.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
tr: Bir abonelik haftanın, ayın veya yılın belirli bir gününe senkronize edilirse, kayıt sırasında abonelik için orantılı bir tutar tahsil edin.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
tr: PayPal Standart veya PayPal Referans işlemlerini kullanıyorsanız, daha fazla ayrıntı için lütfen %1$sPayPal Gizlilik Politikası%2$s&#39;e bakın.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
tr: Yeni abonelik satın alımlarının yenileme ödemelerini otomatik olarak tahsil etmesini istemiyorsanız, otomatik ödemeleri kapatabilirsiniz. Mevcut otomatik abonelikler, müşterilerden otomatik olarak ücret almaya devam edecek. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
tr: Bir sunucu hatası aldıysanız ve bu bildirimi bulmak için sayfayı yeniden yüklediyseniz, lütfen sayfayı %s saniye içinde yenileyin, yükseltme rutini sorunsuz bir şekilde yeniden başlayacaktır.

en: Ignore this error
tr: Bu hatayı yoksay

en: Ignore this error (not recommended)
tr: Bu hatayı yoksay (önerilmez)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
tr: Abonelikleri CSV aracılığıyla WooCommerce&#39;e aktarın veya aboneliklerinizi WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter uzantısıyla WooCommerce&#39;den bir CSV&#39;ye aktarın.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
tr: Abonelikleri İçe/Dışa Aktarma

en: Improved scheduled action data storage
tr: Geliştirilmiş zamanlanmış eylem veri depolama

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
tr: %s içinde

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
tr: Aboneliklerin önceki sürümlerinde, abonelik toplamı, otomatik yenileme ödemeleri için ücretlendirilecek tutar olarak ödeme ağ geçitlerine aktarılırdı. Bu, bir yenilemeye bir kerelik ücretler veya indirimler eklemeyi gereksiz yere karmaşık hale getirdi.

en: Inactive Subscriber Role
tr: Etkin Olmayan Abone Rolü

en: Increased processing rate for scheduled payments
tr: Planlanmış ödemeler için artan işlem oranı

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
tr: İlk Abonelik

en: Initial payment discount
tr: İlk ödeme indirimi

en: Installed Plugins
tr: Yüklü Eklentiler

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
tr: Geçersiz %s tarih. Tarih, &quot;Ymd H:i:s&quot; biçiminde olmalıdır.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
tr: Geçersiz PayPal IPN Yükü: eşleşen abonelik bulunamadı.

en: Invalid Subscription.
tr: Geçersiz Abonelik.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
tr: Geçersiz oluşturulma tarihi. Tarih bir dize olmalı ve &quot;Ymd H:i:s&quot; biçiminde olmalıdır.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
tr: Geçersiz veri. İlk parametre kayıtlı tarih tiplerinde olmayan bir tarihe sahip.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
tr: Geçersiz veri. update_dates()&#39;e iletildiğinde ilk parametre boştu.

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
tr: Geçersiz veri. Geçerli bir öğe kimliği aktarılmadı.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
tr: Geçersiz veri. Geçerli bir abonelik/sipariş verilmedi.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
tr: Geçersiz veri. Beklenen siparişler sipariş değildir.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
tr: Geçersiz veri. Kopya türü bir dize değil.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
tr: Geçersiz tarih. Tarih bir dize olmalı ve &quot;Ymd H:i:s&quot; biçiminde olmalıdır.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
tr: Geçersiz format. İlk parametrenin bir dizi olması gerekir.

en: Invalid order.
tr: Geçersiz sipariş.

en: Invalid recurring shipping method.
tr: Geçersiz yinelenen gönderim yöntemi.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
tr: Geçersiz ilişki türü: %1$s. Sipariş ilişkisi türü şunlardan biri olmalıdır: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
tr: Geçersiz güvenlik belirteci, lütfen sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
tr: Geçersiz sıralama düzeni türü: %1$s. $sort_order argümanı %2$s veya %3$s olmalıdır.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
tr: Geçersiz abonelik faturalandırma aralığı verildi. 0&#39;dan büyük bir tam sayı olmalıdır.

en: Invalid subscription billing period given.
tr: Geçersiz abonelik fatura dönemi verildi.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
tr: Geçersiz abonelik müşteri_kimliği.

en: Invalid subscription id.
tr: Geçersiz abonelik kimliği.

en: Invalid subscription status given.
tr: Geçersiz abonelik durumu verildi.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
tr: Geçersiz anahtar türü &quot;%s&quot;. Anahtar şunlardan biri olmalıdır: &quot;yükseltme&quot;, &quot;düşürme&quot; veya &quot;çapraz sürüm&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
tr: Geçersiz güncelleme türü: %s. Desteklenen güncelleme sonrası türleri &quot;ekle&quot; veya &quot;sil&quot; dir. Güncellemeler doğrudan post meta üzerinde yapılır.

en: Invoice for renewal order {order_number}
tr: Yenileme siparişi için fatura {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
tr: {order_date} tarihinden itibaren {order_number} yenileme siparişinin faturası

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
tr: PayPal ile aktif abonelikleriniz varsa, Alıcı E-posta adresini%2$s değiştirmemeniz %1$sşiddetle önerilir. Bunu yapmak mevcut abonelikleri bozabilir.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
tr: Bu site taşınmış veya yinelenen bir site gibi görünüyor. %1$sWooCommerce Abonelikleri%2$s, hazırlama veya test ortamından yinelenen ödemeleri önlemek için bu sitede otomatik ödemeleri ve abonelikle ilgili e-postaları devre dışı bıraktı. %1$sWooCommerce Abonelikleri%2$s, %5$s%7$s%6$s adresini sitenin URL&#39;si olarak kabul ediyor. %3$sDaha fazla bilgi edinin »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
tr: Bir aboneliğin bir sonraki ödeme tarihini değiştirmek zaten mümkündü, ancak bazı mağaza yöneticileri bir müşteriye uzatılmış ücretsiz deneme süresi sağlamak veya son kullanma tarihine fazladan bir ay eklemek istedi. Artık tüm bu tarihleri %sAboneliği Düzenle%s ekranından değiştirebilirsiniz.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
tr: Müşterilerinizin daha fazla abonelik satın alması artık daha kolay!

en: Item ID.
tr: Öğe kimliği.

en: Items
tr: Öğeler

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
tr: Sadece sizi bilgilendirmek için — #%s numaralı abonelik yenileme siparişinizi aldık ve şu anda işleniyor:

en: Label
tr: Etiket

en: Last 7 Days
tr: Son 7 gün

en: Last Month
tr: Geçen ay

en: Last Order Date
tr: Son Sipariş Tarihi

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
tr: Son Sipariş Tarihi

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
tr: Son Sipariş Tarihi: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
tr: Son emirler

en: Last day of the month
tr: Ayın son günü

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
tr: Son sipariş tarihi

en: Last recorded error:
tr: Son kaydedilen hata:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
tr: Yeni %sAbonelik sayfasını Görüntüle%s hakkında daha fazla bilgi edinin.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
tr: Yeni %smultiple abonelik%s özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
tr: Aboneliklerden Ömür Boyu Değeri %s

en: Limit subscription
tr: Aboneliği sınırla

en: Limit to one active subscription
tr: Bir aktif abonelikle sınırla

en: Limit to one of any status
tr: Herhangi bir durumdan biriyle sınırlayın

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
tr[0]: Sınırlı kullanım kuponu &quot;%1$s&quot; abonelikten kaldırıldı. %2$d kez kullanıldı.

en: Line subtotal (before discounts).
tr: Satır ara toplamı (indirimlerden önce).

en: Line subtotal tax (before discounts).
tr: Satır ara toplam vergisi (indirimlerden önce).

en: Line taxes.
tr: Hat vergileri.

en: Line total (after discounts).
tr: Satır toplamı (indirimlerden sonra).

en: Line total tax (after discounts).
tr: Satır toplam vergisi (indirimlerden sonra).

[ctx: refers to live site]
en: Live
tr: Canlı

en: Load billing address
tr: Fatura adresini yükle

en: Load shipping address
tr: Teslimat adresini yükle

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
tr: AA

en: Manage Subscriptions
tr: Abonelikleri Yönet

en: Manual Renewal
tr: Manuel Yenileme

en: Manual Renewal Payments
tr: Manuel Yenileme Ödemeleri

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
tr: Müşteri ödemesini bekleyen manuel yenileme siparişi.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
tr: %s abonelik ürünü &quot;tek satıldı&quot; olarak işaretlendi.

en: Meta key.
tr: Meta Anahtarı.

en: Meta label.
tr: Meta etiket.

en: Meta value.
tr: Meta değer.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
tr: %1$s abonelikle ilgili kancalar yeni planlayıcıya taşındı (%2$s saniye içinde).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
tr: %1$s abonelik yeni yapıya taşındı (%2$s saniye içinde).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Mixed Checkout
tr: Karışık Ödeme

en: Month for Synchronisation
tr: Senkronizasyon için Ay

en: Move this item to the Trash
tr: Bu öğeyi Çöp Kutusuna taşı

[ctx: email type]
en: Multipart
tr: çok parçalı

en: Multiple Subscriptions
tr: Çoklu Abonelikler

en: My Account
tr: Hesabım

en: My Subscription
tr: Üyeliğim

en: N/A
tr: Yok

[ctx: no information about something]
en: N/A
tr: Yok

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
tr: Hiçbir zaman

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
tr: Hiçbir zaman (kayıt sırasında yinelenen tutarın tamamını tahsil edin)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
tr: Asla (tam kayıt ücretini tahsil edin)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
tr: Asla (kayıt ücreti talep etmeyin)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
tr: Asla (yinelenen herhangi bir tutar talep etmeyin)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
tr: Hiç sona ermeyen

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
tr: Yeni %sWC_Subscription%s Nesnesi

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
tr: Yeni %sshop_subscription%s Gönderi Türü

en: New Add/Edit Subscription Screen
tr: Yeni Abonelik Ekle/Düzenle Ekranı

en: New Renewal Order
tr: Yeni Yenileme Siparişi

en: New Retry
tr: Yeni Yeniden Deneme

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
tr: Yeni Abonelik

en: New Subscription Emails
tr: Yeni Abonelik E-postaları

en: New Subscriptions
tr: Yeni Abonelikler

en: New View Subscription Page
tr: Yeni Görünüm Abonelik Sayfası

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
tr: Bir abonelik yenileme ödemesi işlendiğinde yeni yenileme siparişi e-postaları gönderilir.

en: New subscription details
tr: Yeni abonelik ayrıntıları

en: New subscription renewal order
tr: Yeni abonelik yenileme siparişi

en: Next
tr: Sonraki

en: Next 12 Months
tr: Sonraki 12 Ay

en: Next 30 Days
tr: Sonraki 30 Gün

en: Next 7 Days
tr: Sonraki 7 Gün

en: Next Month
tr: Gelecek ay

en: Next Payment
tr: Sonraki ödeme

[ctx: table heading]
en: Next Payment
tr: Sonraki ödeme

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
tr: Sonraki Ödeme Tarihi: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
tr: Sonraki ödeme

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
tr: Sonraki ödeme tarihi

en: Next payment: %s
tr: Sonraki ödeme: %s

en: No
tr: Numara

en: No Subscriptions found
tr: Abonelik bulunamadı

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
tr: Çöp kutusunda Abonelik bulunamadı

en: No billing address set.
tr: Fatura adresi ayarlanmadı.

en: No customers found.
tr: Müşteri bulunamadı.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
tr: Otomatik abonelik ödemelerini işleyebilen hiçbir ödeme ağ geçidi etkinleştirilmemiştir. Otomatik ödemeleri işlemek istiyorsanız %1$sfree Stripe uzantısını%2$s öneririz.

en: No products found.
tr: Ürün bulunamadı.

en: No retries found
tr: Yeniden deneme bulunamadı

en: No retries found in trash
tr: Çöp kutusunda yeniden deneme bulunamadı

en: No shipping address set.
tr: Gönderim adresi ayarlanmadı.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
tr: abonelik dışı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not cancelled
tr: iptal edilmedi

en: Not yet ended
tr: Henüz bitmedi

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
tr: Abonelik satın almanın yine de bir hesap gerektirdiğini unutmayın.

en: Note:
tr: Not:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
tr: Kayıttan sonraki gün sayısı

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
tr: Kaydolduktan sonraki ay sayısı

en: Number of renewals
tr: yenileme sayısı

en: Number of resubscribes
tr: Yeniden abone sayısı

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
tr: Kayıttan sonraki hafta sayısı

[ctx: Subscription status]
en: On hold
tr: Beklemede

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
tr: Beklemede

en: On-hold Renewal Order
tr: Beklemede Yenileme Siparişi

en: One time shipping
tr: Tek seferlik nakliye

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
tr: Bir müşterinin bu ürüne yalnızca bir aboneliğine sahip olmasına izin verin. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
tr: Ödeme tarihlerini yalnızca mağaza yöneticileri düzenleyebilir.

en: Open a ticket
tr: Bilet aç

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
tr: İsteğe bağlı olarak, aboneliğin başlangıcında tahsil edilecek bir tutarı ekleyin. Ürün ücretsiz deneme sürümüne sahip olsa veya ödeme tarihleri senkronize edilmiş olsa bile kayıt ücreti hemen tahsil edilecektir.

en: Order
tr: Emir

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
tr: %s numaralı sipariş, sepete eklenmedi.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
tr: Erken yenilemeyi kaydetmek için %s siparişi oluşturuldu.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
tr: Yenilemeyi kaydetmek için %s siparişi oluşturuldu.

en: Order Number
tr: Sipariş numarası

en: Order date: %s
tr: Sipariş tarihi: %s

en: Order number: %s
tr: Sipariş numarası: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
tr: Emirler

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
tr: %s içeren siparişler

[ctx: An order type]
en: Original
tr: orijinal

en: Other
tr: Başka

[ctx: label for the system status page]
en: Other
tr: Başka

en: Parent Order
tr: Ebeveyn Siparişi

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
tr: Ebeveyn Siparişi

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
tr: Ebeveyn Abonelikleri

en: Parent order:
tr: Ebeveyn siparişi:

en: Parent order:
tr: Ebeveyn siparişi:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
tr: Ödemek

en: Pay Now &raquo;
tr: Şimdi öde &quot;

en: Pay now
tr: Şimdi öde

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
tr: PayPal API hatası - kimlik bilgileri yanlış.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
tr: PayPal API hatası: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
tr: PayPal Referans İşlemleri Etkinleştirildi

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
tr: PayPal Standard&#39;ın bir takım sınırlamaları vardır ve tüm abonelik özelliklerini desteklemez.

en: PayPal Subscription ID:
tr: PayPal Abonelik Kimliği:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
tr: Gerçekleştirilen PayPal İşlemi: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
tr: PayPal, abonelik işlemleri için etkin değildir. Abonelikler için PayPal&#39;ı etkinleştirmek için lütfen %1$sPayPal IPN%2$s&#39;yi kurun ve %3$s API kimlik bilgilerinizi girin%4$s.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
tr: PayPal ödemesi onaylandı (Kimlik: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
tr: PayPal ödemesi reddedildi: %s

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment Gateway Support
tr: Ödeme Ağ Geçidi Desteği

en: Payment Method
tr: Ödeme şekli

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
tr: Ödeme metodları

en: Payment Retry
tr: Ödeme Yeniden Deneme

en: Payment failed.
tr: Ödeme başarısız.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
tr: Kayıttaki ödeme yönteminizle yenileme siparişinin ödemesi başarısız oldu, lütfen tekrar deneyin.

en: Payment gateway ID.
tr: Ödeme ağ geçidi kimliği.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
tr: Otomatik yinelenen ödemeleri desteklemeyen ödeme ağ geçitleri, %1$smanüel abonelik yenileme ödemelerini%2$s işlemek için kullanılabilir.

en: Payment method added.
tr: Ödeme yöntemi eklendi.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
tr: Abone tarafından hesap sayfasından &quot;%1$s&quot; olan ödeme yöntemi &quot;%2$s&quot; olarak değiştirildi.

en: Payment method meta must be an array.
tr: Ödeme yöntemi metası bir dizi olmalıdır.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
tr: Müşteri varsayılan jetonunu değiştirdikten ve aboneliklerini güncellemeyi seçtikten sonra ödeme yöntemi meta güncellendi. %1$s olan ödeme metası %2$s olarak değiştirildi

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
tr: Müşteri Hesabım sayfasından bir jetonu sildikten sonra ödeme yöntemi meta güncellendi. %1$s olan ödeme metası %2$s olarak değiştirildi

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
tr: Mevcut tüm abonelikleriniz için ödeme yöntemi güncellendi.

en: Payment method updated.
tr: Ödeme yöntemi güncellendi.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
tr: Ödeme işleme atlandı - %1$shazırlama sitesinde%2$s hazırlama sitesi kilidi altında oluşturulan yenileme siparişi. Canlı site %3$s konumunda

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
tr: Ortak ödeme yöntemi olmayan birden fazla ilgili abonelikle yenileme siparişinde ödeme yeniden denendi.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
tr: Bir abonelik yenileme ödemesini otomatik olarak işleme girişimi başarısız olduğunda ve gelecekte ödemeyi yeniden denemek için bir yeniden deneme kuralı uygulandığında, seçilen alıcıya/alıcılara ödeme yeniden deneme e-postaları gönderilir.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
tr: Ödeme yeniden deneme gönderileri, başarısız yenileme ödemelerinin otomatik olarak yeniden denenmesiyle ilgili ayrıntıları saklar.

en: Payment status marked complete.
tr: Ödeme durumu tamamlandı olarak işaretlendi.

en: Payment:
tr: Ödeme:

en: Peek Under the Hood for Developers
tr: Geliştiriciler için Kaputun Altında Peek

[ctx: Subscription status]
en: Pending
tr: Askıda olması

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
tr: Bekleyen İptal

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Bekleyen İptal <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
tr: Bekleyen yeniden denemeler

en: Pending subscription created.
tr: Bekleyen abonelik oluşturuldu.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
tr: Kalıcı olarak silinen abonelik notu

en: Personal data removed.
tr: Kişisel veriler kaldırıldı.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
tr: %s aboneliği içindeki kişisel veriler tutuldu.

en: Phone Number
tr: Telefon numarası

en: Place Order Button Text
tr: Sipariş Düğmesi Metni Yerleştir

[ctx: email type]
en: Plain text
tr: düz metin

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
tr: Lütfen değiştirmek için geçerli bir ödeme ağ geçidi seçin.

en: Please enter a date after the next payment.
tr: Lütfen bir sonraki ödemeden sonra bir tarih girin.

en: Please enter a date after the start date.
tr: Lütfen başlangıç tarihinden sonra bir tarih girin.

en: Please enter a date after the trial end.
tr: Lütfen deneme süresinin bitiminden sonra bir tarih girin.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
tr: Lütfen en az bir saat ileri bir tarih girin.

en: Please enter a date before the next payment.
tr: Lütfen bir sonraki ödemeden önce bir tarih girin.

en: Please enter a start date in the past.
tr: Lütfen geçmişte bir başlangıç tarihi girin.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
tr: Lütfen geçerli bir posta kodu/ZIP girin.

en: Please enter all date fields.
tr: Lütfen tüm tarih alanlarını girin.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
tr: Lütfen güncelleme işlemi tamamlanana kadar bu sayfayı açık tutun. İşlemi yenilemeye veya yeniden başlatmaya gerek yok.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
tr: Aboneliğiniz için yeni bir ödeme yöntemi seçmek için lütfen aşağıdan hesabınıza giriş yapın.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
tr: Lütfen dikkat: Bu raporun verileri önbelleğe alınır. Görüntülenen veriler 24 saate kadar güncel olmayabilir. Önbellek, sitenizin saat diliminde her sabah saat 4&#39;te güncellenir.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
tr: Lütfen WooCommerce Abonelikleri eklentisini hemen 2.0 veya daha yeni bir sürüme yükseltin. Subscriptions v2.0&#39;a yükselttikten sonra yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen %1$sbir destek bileti%2$s açın.

en: Previous
tr: Öncesi

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
tr: Aboneliklerin önceki sürümleri, abonelik ödemelerini ve diğer planlanmış etkinlikleri işlemek için %1$sWP Cron%2$s kullanıyordu. 3.0&#39;da, bu olaylar artık geri döngü desteğiyle yönetici isteği üzerine çalışacak. Bu, ödeme işleme verimini önemli ölçüde artıracaktır.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
tr: Fiyat

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
tr: Abonelikler 2.1&#39;den önce, yanıtlamak kolay değildi. Abonelikler 2.1, bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamak için yeni raporlar sunar.

en: Process renewal
tr: Süreç yenileme

en: Process renewal order action requested by admin.
tr: Yönetici tarafından istenen yenileme siparişi işlemini işleyin.

en: Processing Renewal order
tr: Yenileme siparişi işleniyor

en: Product
tr: Ürün

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
tr: Ürün

en: Product ID.
tr: Ürün kimliği.

en: Product SKU.
tr: Ürün SKU&#39;su.

en: Product name.
tr: Ürün adı.

en: Product price.
tr: Ürün fiyatı.

en: Products
tr: Ürün:% s

en: Profile &rarr;
tr: Profil →

en: Prorate First Renewal
tr: Orantılı İlk Yenileme

en: Prorate Recurring Payment
tr: Orantılı Yinelenen Ödeme

en: Prorate Sign up Fee
tr: Orantılı Kayıt Ücreti

en: Prorate Subscription Length
tr: Orantılı Abonelik Uzunluğu

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
tr: beklemeye al

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
tr: Miktar

en: Quantity ordered.
tr: Miktar sipariş edildi.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
tr: Beni rahatsız etmeyi bırak (ancak otomatik ödemeleri etkinleştirme)

en: REST API Endpoints
tr: REST API Uç Noktaları

en: Reactivate
tr: yeniden etkinleştir

en: Read more
tr: Devamını oku

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
tr: alıcı(lar)

en: Recovered Renewal Revenue
tr: Geri Kazanılan Yenileme Geliri

en: Recurring Payments
tr: Yinelenen ödemeler

en: Recurring Product % Discount
tr: Yinelenen Ürün % İndirimi

en: Recurring Product Discount
tr: Yinelenen Ürün İndirimi

en: Recurring Sales Tax:
tr: Yinelenen Satış Vergisi:

en: Recurring Total
tr: Tekrarlayan Toplam

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
tr: Yinelenen fiyat: %s

en: Recurring total
tr: yinelenen toplam

[ctx: table heading]
en: Recurring total
tr: yinelenen toplam

en: Recurring totals
tr: yinelenen toplamlar

en: Recurring:
tr: yinelenen:

en: Related Orders
tr: İlgili Siparişler

en: Related order caching is now handled by %1$s.
tr: İlgili sipariş önbelleğe alma işlemi artık %1$s tarafından işleniyor.

en: Related orders
tr: İlgili siparişler

en: Related subscriptions
tr: İlgili abonelikler

en: Relationship
tr: İlişki

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
tr: Güncelleme işlemi biraz zaman alabilse de, müşteriler ve yönetici olmayan diğer kullanıcılar, güncelleme devam ederken kesintisiz olarak mağazanıza göz atabilir ve mağazanızdan satın alabilir.

en: Remove personal data from subscriptions
tr: Aboneliklerden kişisel verileri kaldırın

en: Removed line item meta data.
tr: Satır öğesi meta verileri kaldırıldı.

en: Removed line items data.
tr: Satır öğeleri verileri kaldırıldı.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
tr[0]: %d abonelikten kişisel veriler kaldırıldı.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
tr: %s aboneliğinden kişisel veriler kaldırıldı.

en: Renew early
tr: Erken yenile

en: Renew now
tr: Şimdi yenile

en: Renewal % discount
tr: Yenileme yüzdesi indirimi

en: Renewal Discount
tr: Yenileme İndirimi

en: Renewal Order
tr: Yenileme Siparişi

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
tr: Yenileme Siparişi

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
tr: Yenileme Ödemesi Yeniden Denemeleri

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
tr: Yenileme Ödemesi Yeniden Denemeleri

en: Renewal Payment Retry
tr: Yenileme Ödemesi Yeniden Deneme

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
tr: Yenileme Ödemesi Yeniden Deneme

en: Renewal Totals
tr: Yenileme Toplamları

en: Renewal cart discount
tr: Yenileme sepeti indirimi

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
tr: Yenileme siparişi tamamlandı e-postaları, bir abonelik yenileme siparişi tamamlandı olarak işaretlendiğinde müşteriye gönderilir ve genellikle bu yenileme dönemi için öğenin gönderildiğini gösterir.

en: Renewal product discount
tr: Yenileme ürün indirimi

[ctx: option section heading]
en: Renewals
tr: Yenilemeler

en: Renewals amount
tr: Yenileme tutarı

en: Renewals count
tr: Yenileme sayısı

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
tr: Hatalı tarihler, satır vergi verileri veya eksik müşteri notları içeren %d abonelik onarıldı.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
tr: Rapor Önbelleği Etkin

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
tr: İçiniz rahat olsun, güncelleme işlemi biraz zaman alsa da, kusurları önlemek için kodlanmıştır, siteniz güvenlidir ve kısa süre içinde her zamankinden daha hızlı bir şekilde yeniden çalışmaya başlayacaktır.

en: Restore
tr: Eski haline getirmek

en: Restore this item from the Trash
tr: Bu öğeyi Çöp Kutusundan geri yükle

en: Resubscribe
tr: yeniden abone ol

en: Resubscribe Order
tr: Siparişi Yeniden Abone Ol

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
tr: Siparişi Yeniden Abone Ol

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
tr: Yeniden Abone Ol Siparişi – %s

en: Resubscribe Totals
tr: Yeniden Abone Ol Toplamları

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
tr: Yeniden Abone Olunan Abonelik

en: Retain ended subscriptions
tr: Sona eren abonelikleri sakla

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
tr: Sonlandırılmış abonelikleri ve bunlarla ilgili siparişleri, içlerindeki kişisel verileri anonimleştirmeden önce belirli bir süre boyunca saklayın.

en: Retention Rate
tr: Tutma Oranı

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
tr: Taşıma Durumunu Yeniden Dener

en: Retry Date
tr: Yeniden Deneme Tarihi

en: Retry Failed Payments
tr: Başarısız Ödemeleri Yeniden Dene

en: Retry Renewal Payment
tr: Yenileme Ödemesini Yeniden Dene

en: Retry Status
tr: Yeniden Deneme Durumu

en: Retry renewal payment action requested by admin.
tr: Yönetici tarafından istenen yenileme ödeme işlemini yeniden deneyin.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
tr: Yeniden deneme kuralı uygulandı:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
tr: Yeniden deneme kuralı yeniden uygulandı:

en: Roles
tr: Roller

[ctx: meta box title]
en: Schedule
tr: Takvim

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
tr: Daha önce WordPress posta tablolarında saklanan programlanmış eylem verileri, özel bir veritabanı tablosuna taşındı. Diğer faydaların yanı sıra bu, abonelik ödemeleri gibi planlanmış eylemlerin işlenmesinin performansını büyük ölçüde artıracaktır.

en: Search Renewal Payment Retries
tr: Arama Yenileme Ödeme Yeniden Denemeleri

en: Search Subscriptions
tr: Abonelikleri Ara

en: Search for a customer&hellip;
tr: Müşteri ara…

en: Search for a product&hellip;
tr: Bir ürün ara…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
tr: Güvenlik hatası. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
tr: Abonelikler sürüm 2.1&#39;deki Yenilikler için tam kılavuza bakın »

en: Select an order&hellip;
tr: Bir sipariş seçin…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
tr: WooCommerce Mağazanızda yinelenen ödemelerle ürün ve hizmet satın.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
tr: Bir abonelik yenileme ödemesini otomatik olarak işleme girişimi başarısız olduğunda ve gelecekte ödemeyi yeniden denemek için bir yeniden deneme kuralı uygulandığında müşteriye gönderilir. E-posta, yenileme siparişi bilgilerini, planlanan yeniden denemenin tarihini ve müşterinin otomatik yeniden denemeyi beklemek yerine yenileme siparişi için manuel olarak ödeme yapmasına olanak tanıyan ödeme bağlantılarını içerir.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
tr: Aboneliğin yenilenme zamanı geldiğinde ve yenileme, manuel yenilemeler kullandığından veya ilk deneme ve tüm otomatik yeniden denemeler (varsa) için otomatik yinelenen ödeme başarısız olduğundan, manuel ödeme gerektirdiğinde bir müşteriye gönderilir. E-posta, yenileme siparişi bilgilerini ve ödeme bağlantılarını içerir.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
tr: Bir müşterinin her fatura dönemi için hesabını en fazla kaç kez askıya alabileceğini belirleyin. Örneğin, 3 değerinde ve yıllık faturalandırılan bir abonelik için, müşteri hesabını 3 kez askıya aldıysa, bir sonraki yıla kadar hesabını askıya alma seçeneği sunulmayacaktır. Mağaza yöneticileri her zaman aktif bir aboneliği askıya alabilir. Müşteriyi askıya alma özelliğini tamamen kapatmak için bunu 0&#39;a ayarlayın.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shipping
tr: Nakliye

en: Shipping Address
tr: Teslimat Adresi

en: Shipping Method
tr: Nakliye Yöntemi

en: Shipping Tax:
tr: Nakliye Vergisi:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
tr: Adresinizi girdikten sonra nakliye masrafları hesaplanacaktır.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
tr: Abonelik ürünlerinin gönderimi normalde ilk siparişte ve tüm yenileme siparişlerinde ücretlendirilir. İlk siparişte yalnızca bir kez kargo ücreti almak için bunu etkinleştirin. Not: Bu ayarın etkinleştirilmesi için aboneliğin ücretsiz deneme süresi veya senkronize edilmiş bir yenileme tarihi olmamalıdır.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
tr: %s üzerinden gönderim

en: Show more details
tr: Daha fazla ayrıntı göster

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
tr: %1$sAbonelik %2$s%3$s için siparişler gösteriliyor

en: Sign Up Fee % Discount
tr: Kayıt Ücreti % İndirim

en: Sign Up Fee Discount
tr: Kayıt Ücreti İndirimi

en: Sign up now
tr: Şimdi kayıt ol

en: Sign-up Fee (%s)
tr: Kayıt Ücreti (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
tr: Kayıt ücreti (%s)

en: Sign-up grace period
tr: Kaydolma yetkisiz kullanım süresi

en: Signup Totals
tr: Kayıt Toplamları

en: Simple subscription
tr: Basit abonelik

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
tr: Üzgünüz, &quot;%s&quot; yalnızca kayıt ücreti olan bir ürün içeren abonelik ebeveyn siparişlerine uygulanabilir.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
tr: Maalesef, yinelenen ödeme yöntemini değiştirmeyi destekleyen hiçbir ödeme ağ geçidi görünmüyor. Yardıma ihtiyacınız varsa veya alternatif düzenlemeler yapmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr: Maalesef abonelikleri destekleyen kullanılabilir ödeme yöntemi yok gibi görünüyor. Yardıma ihtiyacınız varsa veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
tr: Maalesef abonelikleri destekleyen kullanılabilir ödeme yöntemi yok gibi görünüyor. Yardıma ihtiyacınız varsa lütfen %1$sAbonelikler için Ödeme Ağ Geçitlerini Etkinleştirme%2$s konusuna bakın.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr: Maalesef, kullandığınız yinelenen kuponu destekleyen herhangi bir ödeme yöntemi yok gibi görünüyor. Yardıma ihtiyacınız varsa veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
tr: Üzgünüz, aboneliklere yalnızca yinelenen kuponlar uygulanabilir.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
tr: Üzgünüz, yinelenen kuponlar yalnızca aboneliklere veya abonelik siparişlerine uygulanabilir.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
tr: Üzgünüz, &quot;%1$s&quot; kuponu yalnızca yenilemeler için geçerlidir.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
tr: Üzgünüz, bu kupon yalnızca ilk ödeme için geçerlidir ve alışveriş sepeti bir başlangıç ödemesi gerektirmez.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
tr: Üzgünüz, bu kupon yalnızca yeni abonelikler için geçerlidir.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
tr: Üzgünüz, bu kupon yalnızca kayıt ücreti olan abonelik ürünleri için geçerlidir.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
tr: Üzgünüz, bu kupon yalnızca abonelik ürünleri için geçerlidir.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
tr: Üzgünüz, bu abonelik değişikliği ödeme yöntemi talebi geçersiz ve işlenemiyor.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
tr: Evreleme

en: Start Date
tr: Başlangıç tarihi

[ctx: table heading]
en: Start Date
tr: Başlangıç tarihi

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

[ctx: table heading]
en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
tr: Başlangıç tarihi: %s

en: Status
tr: Durum

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
tr: %1$s olan durum %2$s olarak değiştirildi.

en: Status of Order
tr: Sipariş Durumu

en: Status of Subscription
tr: Abonelik Durumu

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
tr: Durum %s olarak ayarlandı.

en: Store Setup
tr: Mağaza Kurulumu

[ctx: of an email]
en: Subject
tr: Ders

en: Subscribe All the Things
tr: Her Şeye Abone Ol

en: Subscriber Default Role
tr: Abone Varsayılan Rolü

en: Subscription
tr: abonelik

[ctx: relation to order]
en: Subscription
tr: abonelik

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
tr: Abonelik #%d mevcut değil.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
tr: Abonelik #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
tr: Abonelik #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
tr: Abonelik #%s ayrıntıları

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
tr: Abonelik #%s, sepete eklenmedi.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
tr: Abonelik %1$s (Sipariş %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
tr: Abonelik %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
tr: Abonelik %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
tr: Abonelik – %s

en: Subscription Cancelled
tr: Abonelik İptal Edildi

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
tr: Abonelik İptal Edildi: maksimum başarısız ödeme sayısına ulaşıldı.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
tr: Abonelik Sayısı %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
tr: Abonelik Verileri

en: Subscription Events by Date
tr: Tarihe Göre Abonelik Etkinlikleri

en: Subscription Expired
tr: Abonelik süresi doldu

en: Subscription Gifting
tr: Abonelik Hediye

en: Subscription Items
tr: Abonelik Öğeleri

en: Subscription Length
tr: Abonelik Süresi

en: Subscription Number
tr: Abonelik Numarası

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
tr: Abonelik Numarası: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
tr: Abonelik Ebeveyni

en: Subscription Periods
tr: Abonelik Dönemleri

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
tr: Abonelik Fiyatı (%s)

en: Subscription Product
tr: Abonelik Ürün

en: Subscription Relationship
tr: Abonelik İlişkisi

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
tr: Abonelik Yenileme

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
tr: Abonelik Yenileme Siparişi – %s

en: Subscription Reports
tr: Abonelik Raporları

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
tr: Abonelik Yeniden Abone Ol

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
tr: Abonelik Durumları

en: Subscription Suspended
tr: Abonelik Askıya Alındı

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
tr: Abonelik Anahtarı

en: Subscription Switch Complete
tr: Abonelik Anahtarı Tamamlandı

en: Subscription Switched
tr: Abonelik Değiştirildi

en: Subscription Trial Period
tr: Abonelik Deneme Süresi

en: Subscription argument passed in is not an object.
tr: Geçilen abonelik argümanı bir nesne değil.

en: Subscription billing interval
tr: Abonelik faturalandırma aralığı

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
tr: Abonelik, abone tarafından hesap sayfasından iptal edildi.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
tr: Geri ödenen %1$s#%2$s%3$s siparişi için abonelik iptal edildi.

en: Subscription cancelled with PayPal
tr: PayPal ile abonelik iptal edildi

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
tr: Abonelik oluşturulma tarihi içinde bulunulan günden önce olmalıdır.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
tr: Planlanan eylemde abonelik mevcut değil: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
tr: Abonelik taslağı güncellendi.

en: Subscription end date in the past
tr: Abonelik bitiş tarihi geçmişte

en: Subscription features:
tr: Abonelik özellikleri:

en: Subscription information
tr: Abonelik Bilgileri

en: Subscription interval
tr: abonelik aralığı

en: Subscription items can no longer be edited.
tr: Abonelik öğeleri artık düzenlenemez.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
tr: Abonelik, yönetici aracılığıyla %s ana siparişine bağlandı.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
tr: Abonelik, mağaza hazırlama modundayken Manuel Yenilemeye kilitlendi. Canlı ödeme yöntemi: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
tr: Abonelik, mağaza hazırlama modundayken Manuel Yenilemeye kilitlendi. Ödeme yöntemi değişiklikleri canlı modda geçerli olacaktır.

en: Subscription payment details.
tr: Abonelik ödeme ayrıntıları.

en: Subscription payment method
tr: Abonelik ödeme yöntemi

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
tr: Abonelik ödeme yöntemi %1$s olarak ayarlanamadı ve manuel olarak ayarlandı ve şu hata mesajı verildi: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
tr: Abonelik ödeme yöntemi %1$s olarak ayarlanamadı ve hata mesajı: %2$s

en: Subscription period
tr: Abonelik Süresi

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
tr: Abonelik fiyatı (%s)

en: Subscription pricing
tr: abonelik fiyatlandırması

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
tr: Abonelik, hesap sayfasından abone tarafından beklemeye alınır.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
tr: Abonelik, hesap sayfasından abone tarafından yeniden etkinleştirildi.

en: Subscription reactivated with PayPal
tr: Abonelik PayPal ile yeniden etkinleştirildi

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
tr: Abonelik yenileme siparişleri iptal edilemez.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
tr: Abonelik yenileme ödemesi ödenecek:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
tr: Abonelik yenileme ödeme yeniden denemesi:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
tr: Abonelik yenileme ödemesinin yeniden denenmesi:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
tr: Abonelik, %s tarihinden itibaren revizyona geri yüklendi

en: Subscription saved.
tr: Abonelik kaydedildi.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
tr: Abonelik için planlandı: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
tr: Abonelik kaydı başarısız oldu.

en: Subscription sign-up fee
tr: Abonelik kayıt ücreti

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
tr: Toplu düzenlemeyle değiştirilen abonelik durumu:

en: Subscription status:
tr: Abonelik durumu:

en: Subscription submitted.
tr: Abonelik gönderildi.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
tr: Abonelik, Veritabanı onarım komut dosyası tarafından askıya alındı. Bu abonelik PayPal aracılığıyla askıya alındı.

en: Subscription suspended with PayPal
tr: Abonelik PayPal ile askıya alındı

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
tr: Bir abonelik başarıyla değiştirildiğinde, abonelik değiştirme tamamlandı e-postaları müşteriye gönderilir.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
tr: Abonelik geçişli e-postalar, bir müşteri bir aboneliği değiştirdiğinde gönderilir.

en: Subscription totals
tr: Abonelik toplamları

en: Subscription trial period:
tr: Abonelik deneme süresi:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
tr: Abonelik güncellendi.

en: Subscription updates
tr: Abonelik güncellemeleri

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
tr: Abonelik: %s

en: Subscriptions
tr: abonelikler

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
tr: Abonelikler (sayfa %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
tr: Abonelikler 2.0, WooCommerce Özel Sipariş Türleri API&#39;si üzerine inşa edilmiş yeni bir mimari sunar.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
tr: Abonelikler 2.0, uygulama düzeyinde bir abonelikle çalışmak için yeni bir nesne sunar. Bir aboneliğin verilerini almak veya değiştirmek için kullanılan hantal API&#39;ler artık yok!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
tr: Abonelikler 2.1, bu altyapıya abonelik verileri için destek ekler.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
tr: Abonelikler 2.1 ayrıca aşağıdaki durumlarda sizi bilgilendirmek için bir dizi yeni e-posta sunar:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
tr: Abonelikler 2.1 artık yenileme siparişinin toplamını geçerek, %s$order-&gt;add_fee()%s veya %s$order-&gt;add_coupon()% gibi basit tek satırlarla yenileme siparişine bir ücret veya indirim eklenmesini mümkün kılar. s.

en: Subscriptions Data
tr: Abonelik Verileri

en: Subscriptions Ended
tr: Abonelikler Sona Erdi

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
tr: Abonelikler Canlı URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
tr: Abonelik Modu

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
tr: Abonelikler Şablon Teması Geçersiz Kılmalar

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
tr: Abonelikler artık %smanual yenilemeler%s için alışveriş sepetini ayarlamak için yenileme siparişini de kullanıyor, bu da manuel olarak ödenen tek bir yenilemeye ürün veya indirim eklemeyi kolaylaştırıyor.

en: Subscriptions by Customer
tr: Müşteriye Göre Abonelikler

en: Subscriptions by Payment Gateway
tr: Ödeme Ağ Geçidine Göre Abonelikler

en: Subscriptions by Product
tr: Ürüne Göre Abonelikler

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
tr: Yenileme Günü&#39;nden bu kadar gün önce oluşturulan abonelikler, kayıt sırasında ücretlendirilmeyecektir. Tüm yeni Aboneliklerden tam yinelenen tutarın tahsil edilmesi için sıfıra ayarlayın. Pozitif bir sayı olmalıdır.

en: Subscriptions signups
tr: abonelik kayıtları

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
tr: Abonelikler v2.0, bir abonelik eklemek veya düzenlemek için yeni bir yönetim arabirimi sunar. Yinelenen toplamları veya abonelik durumunu değiştirmek gibi tüm tanıdık değişiklikleri yapabilirsiniz. Son kullanma tarihini değiştirmek, nakliye maliyeti eklemek veya ürün satır öğesi eklemek gibi bazı yeni değişiklikler de yapabilirsiniz.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
tr: Abonelikler, bir müşteri tarafından satın alındığında görüntülemeniz ve yönetmeniz için burada görünecektir.

en: Subtotal
tr: ara toplam

en: Successful retries
tr: Başarılı yeniden denemeler

en: Support
tr: Destek

en: Supported features:
tr: Desteklenen özellikler:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
tr: WooCommerce Abonelikleri uzantısıyla otomatik yenileme ödemelerini destekler.

en: Suspend
tr: Askıya almak

en: Suspended Subscription
tr: Askıya Alınmış Abonelik

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
tr: Askıya Alınan Abonelik e-postaları, bir müşteri aboneliğini manuel olarak askıya aldığında gönderilir.

en: Switch Button Text
tr: Düğme Metni Değiştir

en: Switch Order
tr: Geçiş Sırası

en: Switch Order Details
tr: Sipariş Ayrıntılarını Değiştir

en: Switch Totals
tr: Toplamları Değiştir

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
tr: Yeni bir geçiş sırası oluşturulduğu için geçiş sırası iptal edildi #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
tr: anahtarlı

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Anahtarlı <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
tr: Anahtarlı Abonelik

en: Switched subscriptions
tr: Değiştirilen abonelikler

en: Switching
tr: Anahtarlama

en: Synchronisation
tr: senkronizasyon

en: Synchronise Renewals
tr: Yenilemeleri Senkronize Et

en: Synchronise renewals
tr: Yenilemeleri senkronize et

en: Tax class of product.
tr: Ürünün vergi sınıfı.

en: Tax rate ID.
tr: Vergi oranı kimliği.

en: Tax subtotal.
tr: Vergi ara toplamı.

en: Tax total.
tr: Vergi toplamı.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
tr: WooCommerce Aboneliklerinin en son sürümüne güncelleme yaptığınız için teşekkür ederiz.

en: Thank you for your order
tr: Siparişiniz için teşekkür ederiz

en: Thank you for your renewal order
tr: Yenileme siparişiniz için teşekkür ederiz

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
tr: Yenileme siparişiniz için teşekkür ederiz. Ödemenin alındığını onaylayana kadar beklemeye alınır. Bu arada, siparişiniz için bir hatırlatma:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
tr: Bu, aboneliklerinizden biri gibi görünmüyor.

en: That doesn't appear to be your order.
tr: Bu senin siparişin gibi görünmüyor.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
tr: Bu abonelik %s olarak değiştirilemez. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
tr: Bu abonelik mevcut değil. Silindi mi?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
tr: Bu abonelik mevcut değil. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
tr: Bu abonelik ürünü, zaten bir abonelik yenileme içerdiğinden sepetinize eklenemez.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
tr: Konu Abonelikler olduğunda, son 12 aydır üzerinde çalıştığımız tek şey bu değil. Ayrıca abonelik mağazanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için mini uzantılar da yayınladık.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
tr: $order_type parametresi için &quot;all&quot; değeri kullanımdan kaldırıldı. Yeniden abonelik siparişlerini iade etmediği için yanlış bir adlandırmaydı. Ayrıca wcs_get_subscription_orders() tarafından kabul edilen sipariş türü değerleriyle de tutarsızdı. Önceki davranışı korumak için dizi( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot;) veya geçiş ve yeniden abone olma dahil tüm sipariş türlerini almak için &quot;any&quot; kullanın.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
tr: %s tarihi, iptal tarihinden sonra gelmelidir.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
tr: %s tarihi, son ödeme tarihinden sonra gelmelidir.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
tr: %s tarihi bir sonraki ödeme tarihinden sonra gelmelidir.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
tr: %s tarihi, başlangıç tarihinden sonra gelmelidir.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
tr: %s tarihi, deneme bitiş tarihinden sonra gelmelidir.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
tr: Bir aboneliğin %s tarihi silinemez. Siparişi silmelisiniz.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
tr: %s ürünü silindi ve artık yenilenemez. Lütfen yeni bir ürün seçin veya yardım için bizimle iletişime geçin.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
tr: Hediye verme uzantısı, bir kişinin başka biri için abonelik ürünü satın almasını mümkün kılar. Daha sonra aboneliğin kontrolünü alıcı ve alıcı arasında paylaşarak her ikisinin de aboneliği yaşam döngüsü boyunca yönetmesine izin verir.

en: The Upgrade is in Progress
tr: Yükseltme Sürüyor

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
tr: WooCommerce Abonelikleri eklentisi güncellendi!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
tr: WooCommerce Abonelikleri eklentisi şu anda veritabanı yükseltme rutinini çalıştırıyor.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
tr: Aboneliğinizi yenilemek için yapılan otomatik ödeme başarısız oldu. %s ödemesini yeniden deneyeceğiz.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
tr: %1$s ile aboneliğinizi yenilemek için yapılan otomatik ödeme başarısız oldu. Aboneliği yeniden etkinleştirmek için lütfen giriş yapın ve yenileme için hesap sayfanızdan ödeme yapın: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
tr: %2$s kaynağından #1$s siparişi için otomatik yinelenen ödeme başarısız oldu. Ödeme %3$s yeniden denenecek.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
tr: %s&#39;den #%d siparişi için otomatik yinelenen ödeme başarısız oldu. Ödeme %3$s yeniden denenecek.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
tr: Bu ürün için her abonelikte ortalama satır toplamı.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
tr: Bu ürün satır öğesi için tüm siparişlerdeki ortalama satır toplamı.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
tr: Tüm müşterilerin kaydolma, değiştirme ve yenileme siparişlerinin ortalama değeri.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
tr: Yeni otomatik yeniden deneme sisteminin en iyi yanı, yeniden deneme kurallarının tamamen özelleştirilebilir olmasıdır.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
tr: Bir aboneliğin oluşturulma tarihi silinemez, sadece güncellenebilir.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
tr: GMT cinsinden aboneliğin son siparişinin tamamlandığı tarih.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
tr: Aboneliğin son siparişinin GMT cinsinden ödendiği tarih.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
tr: Silinen ödeme yöntemi, otomatik abonelik ödemeleri için kullanıldı, aboneliklerinizi değiştirmek için alternatif bir belirteç ödeme yöntemi belirteci bulamadık.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
tr: Otomatik abonelik ödemeleri için silinen ödeme yöntemi kullanıldı. Gelecekte başarısız yenileme ödemelerini önlemek için bu ödeme yöntemini kullanan abonelikler %1$s&#39;nizi kullanacak şekilde güncellendi. Bireysel aboneliklerin ödeme yöntemini değiştirmek için %2$sHesabım &gt; Abonelikler%3$s sayfanıza gidin.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
tr: Yenileme ödemesi veya ödeme yeniden denemesi müşteriye ödemenin yeniden deneneceğini bildirmediğinde gönderilen e-posta.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
tr: Sitenizdeki %1$d abonelik için tam güncelleme işlemi %2$d ile %3$d dakika arasında sürecektir.

en: The item on the switch order cannot be found.
tr: Anahtar siparişindeki öğe bulunamıyor.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
tr: Bu Aboneliğin ödeme yöntemi bir öğenin kaldırılmasını desteklemediği için öğe kaldırılmadı.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
tr: Yeni arayüz aynı zamanda mevcut %sSiparişi Düzenle%s ekranında da oluşturulmuştur. Bir siparişi daha önce değiştirdiyseniz, bir aboneliği nasıl değiştireceğinizi zaten biliyorsunuzdur.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
tr: Abonelik yenilemeleri arasındaki fatura dönemi sayısı.

en: The number of renewal orders processed during this period.
tr: Bu dönemde işlenen yenileme siparişlerinin sayısı.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
tr: Ödemesi başarısız olan yenileme siparişlerinin sayısı yeniden deneme sistemini kullanır.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
tr: Bu dönem için başarılı bir ödeme ile sonuçlanmayan yenileme ödemesi denemelerinin sayısı.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
tr: Daha önce bir veya daha fazla kez başarısız olan ödemeyi işleme koyabilen bu dönem için yenileme ödemesi denemelerinin sayısı.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
tr: Henüz işlenmemiş yenileme ödemesi yeniden deneme sayısı.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
tr: Bu süre içinde işlenen yeniden abonelik siparişlerinin sayısı.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
tr: Bu müşterinin mağazanıza ödeme durumuyla (yani işleniyor veya tamamlandı) verdiği kaydolma, değiştirme ve yenileme siparişlerinin sayısı.

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
tr: Bu süre içinde müşteri veya mağaza yöneticisi tarafından iptal edilen abonelik sayısı. Ön ödemeli dönem bu süre içinde henüz sona ermemiş olabilir.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
tr: Bu süre içinde manuel olarak oluşturularak, içe aktarılarak veya sipariş veren bir müşteri tarafından oluşturulan abonelik sayısı. Buna ödeme bekleyen siparişler de dahildir.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
tr: Bu dönemde, bitiş tarihi gelecekte olan ve beklemede dışında bir durumu olan aboneliklerin sayısı.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
tr: Bu dönemde oluşturulan üst siparişlerde satın alınan aboneliklerin sayısı. Bu, ödeme yoluyla sipariş veren müşteriler tarafından oluşturulan yeni abonelikleri temsil eder.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
tr: Bu ürünü satır öğesi olarak içeren ve beklemede veya çöpe atılmış dışında bir durumu olan aboneliklerin sayısı.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
tr: Bu müşterinin, etkin veya bekleyen iptal durumundaki aboneliklerinin sayısı.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
tr: Bu müşterinin, beklemede veya çöpe atılmış dışında bir durumu olan abonelik sayısı.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
tr: Bu süre içinde yükseltilen, eski sürüme geçirilen veya çapraz derecelendirilen aboneliklerin sayısı.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
tr: Daha önce iptal edilmişse, süresi dolmuş veya ön ödemeli dönemin sonuna ulaşan abonelik sayısı.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
tr: Bekleyen veya çöpe atılanlar dışında herhangi bir durumdaki aboneliğe sahip benzersiz müşterilerin sayısı.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
tr: Şu anda etkin abonelikler için yaklaşan yenileme siparişlerinin sayısı.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
tr: Değiştirilen orijinal abonelik öğesi bulunamıyor.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
tr: Bu abonelik için ödeme yöntemi değiştirilemez.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
tr: Bu ürün aboneliklerle ilişkili olduğundan ürün türü değiştirilemez.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
tr: Yenileme sırası aşağıdaki gibidir:

en: The requested subscription cannot be edited.
tr: İstenen abonelik düzenlenemez.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
tr: Yeniden deneme sistemi varsayılan olarak devre dışıdır. Etkinleştirmek için Abonelikler ayarları yönetim ekranını ziyaret edin.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
tr: Bir aboneliğin başlangıç tarihi silinemez, sadece güncellenebilir.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
tr: Yenileme ödemesinin başarısız olduğu veya son yeniden denemenin gerçekleştiği ve bu yeniden denemenin işlendiği zaman arasındaki süre için siparişe uygulanan durum.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
tr: Yenileme ödemesinin başarısız olduğu veya son yeniden denemenin gerçekleştiği ve bu yeniden denemenin işlendiği zaman arasındaki süre için aboneliğe uygulanan durum.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
tr: Otomatik ödeme yeniden deneme durumu: beklemede, yeniden denemenin gelecekte işleneceği anlamına gelir, başarısız oldu, yeniden denendiğinde ödemenin başarılı olmadığı ve tamamlandı, yeniden denendiğinde ödemenin başarılı olduğu anlamına gelir.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
tr: Aboneliğin geçiş durumu. &quot;Durum&quot; parametresinden farklı olarak bu, abonelik tarihlerini hesaplar ve günceller.

en: The subscription's end date.
tr: Aboneliğin bitiş tarihi.

en: The subscription's next payment date.
tr: Aboneliğin bir sonraki ödeme tarihi.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
tr: Bu, yeniden abone olunan bir abonelikse aboneliğin orijinal abonelik kimliği.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
tr: Aboneliğin yeniden abone olunan abonelik kimliği.

en: The subscription's start date.
tr: Aboneliğin başlangıç tarihi.

en: The subscription's trial date
tr: Aboneliğin deneme tarihi

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
tr: Vergi ve nakliye dahil tüm yenileme siparişlerinin toplamı.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
tr: Vergi ve nakliye dahil tüm yeniden abone olma siparişlerinin toplamı.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
tr: Diğer öğeler, ücretler, vergi ve nakliye dahil olmak üzere tüm abonelik ana siparişlerinin toplamı.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
tr: Vergi ve nakliye dahil tüm geçiş siparişlerinin toplamı.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
tr: Şu anda etkin abonelikler için öğeler, ücretler, vergi ve nakliye dahil olmak üzere yaklaşan tüm yenileme siparişlerinin toplamı.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
tr: Başarısız bir ödemeye sahip yenileme siparişleri için başarısız ödeme yeniden deneme sistemiyle tahsil edilen vergi ve nakliye dahil toplam gelir tutarı.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
tr: Mağazanıza ücretli bir durumla (yani işleniyor veya tamamlandı) verilen kayıt, geçiş ve yenileme siparişlerinin toplam sayısı.

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
tr: Etkin veya bekleyen iptal durumundaki toplam abonelik sayısı.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
tr: Beklemede veya çöpe atılmış dışında bir duruma sahip toplam abonelik sayısı.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
tr: Bu müşterinin kaydolma, değiştirme ve yenileme siparişlerinin toplam değeri.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
tr: Deneme süresi %s&#39;yi aşamaz.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
tr: Deneme süresi şu aşamaları aşamaz: %1$s, %2$s, %3$s veya %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
tr: Güncelleme işlemi biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
tr: Gönderim yöntemi bulunmamaktadır. Lütfen adresinizi tekrar kontrol edin veya herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçin.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
tr: PayPal&#39;da bir sorun var. API kimlik bilgileriniz yanlış olabilir. Lütfen %1$sAPI kimlik bilgilerinizi%2$s güncelleyin. %3$sDaha fazla bilgi edinin%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
tr: PayPal&#39;da bir sorun var. PayPal hesabınız güncel olmayan abonelik kimlikleri veriyor. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s. %3$sKapat%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
tr: Anahtar ayrıntıları bulunurken bir hata oluştu.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
tr: Güncellemede bir hata oluştu. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
tr: Yeniden abone olma isteğinizle ilgili bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error with your request. Please try again.
tr: İsteğinizle ilgili bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
tr: Bunlar, herhangi bir abonelik ticareti işi için önemli sorulardır.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
tr: Bu e-postalar %sWooCommerce &gt; Ayarlar &gt; E-postalar%s yönetim ekranı altında etkinleştirilebilir, devre dışı bırakılabilir ve özelleştirilebilir.

en: This Month
tr: Bu ay

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
tr: Bu, e-posta konu satırını kontrol eder. Varsayılan konuyu kullanmak için boş bırakın: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
tr: Bu, e-posta bildiriminde yer alan ana başlığı kontrol eder. Varsayılan başlığı kullanmak için boş bırakın: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
tr: Bu, e-posta bildiriminde yer alan ana başlığı kontrol eder. Varsayılan başlığı kullanmak için boş bırakın: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
tr: Bu tarih yalnızca bir tahmin olarak kabul edilmelidir. Bu aboneliğin ödeme ağ geçidi, ödemelerin ne zaman işlendiğini kontrol eder.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
tr: Bu ücretsiz uzantı, aboneleri 3. taraf sistemlerden WooCommerce&#39;e taşımayı mümkün kılar. Ayrıca, elektronik tablo araçlarında veya 3. taraf uygulamalarda analiz için abonelik verilerinizi dışa aktarmayı da mümkün kılar.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
tr: Bu, bir yenileme siparişi beklemeye alındıktan sonra müşterilere gönderilen sipariş ayrıntılarını içeren bir sipariş bildirimidir.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
tr: Bu, abonelik yenileme siparişi için ödeme tamamlandıktan sonra müşteriye gönderilen bir sipariş bildirimidir. Yenileme siparişi ayrıntılarını içerir.

en: This is where subscriptions are stored.
tr: Aboneliklerin depolandığı yer burasıdır.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
tr: Bu yeni sayfa ayrıca müşterinin aboneliğini askıya alabileceği veya iptal edebileceği, ödeme yöntemini değiştirebileceği, teslimat adresini değiştirebileceği veya bir öğeyi yükseltebileceği/düşürebileceği yerdir.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
tr: İlgili abonelik şu anda ödeme gerektirmediğinden bu sipariş artık ödenemez.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
tr: Bu sayfa, her bir abonelik grubu güncellendiğinde işlemin sonuçlarını görüntüler.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
tr: Bu ürün şu anda stokta yok ve mevcut değil.

en: This section shows any information about Subscriptions.
tr: Bu bölüm, Abonelikler hakkında tüm bilgileri gösterir.

en: This section shows general information about the store.
tr: Bu bölüm mağaza hakkında genel bilgileri gösterir.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
tr: Bu bölüm, Abonelik ödeme yöntemleriyle ilgili bilgileri gösterir.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
tr: Bu bölüm, ödeme ağ geçidi özelliği desteğiyle ilgili bilgileri gösterir.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
tr: Ödeme ağ geçidi yinelenen tutarların değiştirilmesine izin vermediğinden bu abonelik artık düzenlenemez.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
tr[0]: Bu abonelik, kayıtlı ödeme yönteminizi kullanarak otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlanmıştır. Bu aboneliği %smy hesap sayfanızdan%s yönetebilir veya iptal edebilirsiniz.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
tr[0]: Bu abonelik, kayıtlı ödeme yönteminizi kullanarak otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlanmıştır. Bu aboneliği hesabım sayfanızdan yönetebilir veya iptal edebilirsiniz. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
tr: Bu varyasyon, etkin aboneliklerle ilişkili olduğu için kaldırılamaz. Bu varyasyonu kaldırmak için lütfen abonelikleri iptal edin ve silin.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
tr: Bu, mağazanızdaki kullanıcılara karşı depolanan tüm aboneliklerin kalıcı önbelleğini temizleyecektir. Bu eylemi gerçekleştirdikten sonra ödeme, yenileme ve abonelikle ilgili diğer işlevlerin daha yavaş performans göstermesini bekleyin. Belirli bir kullanıcının aboneliklerini bulmak için sorgular çalıştırıldığında, önbellekler fazla mesai olarak yeniden oluşturulacaktır.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
tr: Bu, mağazanızdaki tüm abonelikler için tüm yenileme, geçiş, yeniden abonelik ve diğer sipariş türlerinin kalıcı önbelleğini temizleyecektir. Bu eylemi gerçekleştirdikten sonra ödeme, yenileme ve abonelikle ilgili diğer işlevlerin daha yavaş performans göstermesini bekleyin. İlgili sipariş sorguları çalıştırıldıkça önbellekler fazla mesai ile yeniden oluşturulacaktır.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
tr: Bu, kullanıcıları aboneliklerle bağlamak için kalıcı önbellek oluşturacaktır. Önbellekler, arka planda (Eylem Zamanlayıcı aracılığıyla) fazla mesai üretilecektir.

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
tr: Bu, mağazanızdaki tüm abonelikler için tüm yenileme, geçiş, yeniden abonelik ve diğer sipariş türlerinin kalıcı önbelleğini oluşturur. Önbellekler, arka planda (Eylem Zamanlayıcı aracılığıyla) fazla mesai oluşturulacaktır.

en: Timezone:
tr: Saat dilimi:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
tr: Yüksek değerli siparişler veya sık olmayan bir yenileme planı gibi belirli koşullara dayalı belirli bir kuralı uygulamak için yeniden denemeye özel %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s filtresini kullanabilirsiniz. Bu, başarısız ödemenin ilgili olduğu ürünler, abonelik ve toplamlar hakkında bilgi bulmak için kullanılabilen başarısız ödeme için yenileme siparişinin kimliğini sağlar.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
tr: Bu abonelik için otomatik yenilemeleri etkinleştirmek için önce bir ödeme yöntemi eklemeniz gerekir.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
tr: Aboneliği şimdi yeniden etkinleştirmek için ayrıca hesap sayfanızdan giriş yapabilir ve yenileme için ödeme yapabilirsiniz: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
tr: Aboneliği şimdi yeniden etkinleştirmek için ayrıca hesap sayfanızdan giriş yapabilir ve yenileme için ödeme yapabilirsiniz: %1$sŞimdi Öde »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
tr: Güncellemenin ilerlemesini kaydetmek için yeni bir günlük dosyası oluşturuldu. Bu dosya %1$d hafta içinde otomatik olarak silinecek. Daha erken silmek isterseniz, burada bulabilirsiniz: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
tr: Bunu olabildiğince çabuk çözmek için lütfen yünogin@woocommerce.com kullanıcı e-posta adresiyle %1$geçici bir yönetici hesabı%3$s oluşturun ve kimlik bilgilerini %2$sQuickForget.com%3$s aracılığıyla bizimle paylaşın.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
tr: Bu hatalarla ilgili daha fazla ayrıntı görmek için %2$sWooCommerce günlükleri ekranından %1$s günlük dosyasını görüntüleyin.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
tr: Hatanın tamamını görmek için %2$sWooCommerce günlükleri ekranından %1$s günlük dosyasını görüntüleyin.%3$s.

en: Today!
tr: Bugün!

en: Total
tr: Toplam

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
tr: Toplam

[ctx: table heading]
en: Total
tr: Toplam

en: Total Discount
tr: Toplam indirim

en: Total Subscribers
tr: Toplam Abone Sayısı

en: Total Subscription Orders
tr: Toplam Abonelik Siparişleri

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
tr: Toplam Abonelik Siparişleri %s

en: Total Subscriptions
tr: Toplam Abonelikler

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
tr: Toplam Abonelikler %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
tr: Toplam: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
tr: toplamlar

en: Trash
tr: Çöp

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
tr: Bu siparişin çöpe atılması, siparişle satın alınan aboneliklerin de çöpe atılmasına neden olur.

en: Trial End
tr: deneme sonu

[ctx: table heading]
en: Trial End
tr: deneme sonu

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
tr: deneme bitiş tarihi

en: Turn off Automatic Payments
tr: Otomatik Ödemeleri Kapatın

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
tr: Abonelik durumu &quot;%1$s&quot; olarak değiştirilemiyor. İstisna: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
tr: Abonelik durumu &quot;%s&quot; olarak değiştirilemiyor.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
tr: Abonelik durumu &quot;%s&quot; olarak değiştirilemiyor. Etkinleştirmek için lütfen aboneliğe bir müşteri atayın.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
tr: PayPal faturalandırma sözleşmesi için sipariş bulunamadı.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
tr: Abonelikler onarılamıyor.%4$sHata: %1$s%4$sLütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin. Sorun devam ederse, %2$sdesteğe başvurun%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
tr: Abonelikler yükseltilemiyor.%4$sHata: %1$s%4$sLütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin. Sorun devam ederse, %2$sdesteğe başvurun%3$s.

en: Unended Subscription Count
tr: Bitmeyen Abonelik Sayısı

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
tr: Bilinmeyen Sipariş Türü

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unlimited payments
tr: Sınırsız ödeme

en: Unpublished
tr: yayınlanmamış

en: Upcoming Recurring Revenue
tr: Yaklaşan Yinelenen Gelir

en: Update Complete
tr: Güncelleme tamamlandı

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
tr: Veri tabanını güncelle

en: Update Error
tr: Güncelleme Hatası

en: Update in Progress
tr: Güncelleme devam ediyor

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
tr: Etkin aboneliklerimin %2$sall%3$s için kullanılan %1$s öğesini güncelle

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
tr: Mevcut aboneliklerimin %1$sall%2$s için kullanılan ödeme yöntemini güncelle

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
tr: Abonelik tarihleri güncellenirken şu mesajla hata oluştu: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
tr: Güncelleme

en: Upgrade or Downgrade
tr: Yükseltme veya Düşürme

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
tr: Bir sipariş bir abonelik içerdiğinde ödeme düğmesinde görüntülenen metni özelleştirmek için bu alanı kullanın. Normalde ödeme gönderme düğmesi &quot;Sipariş ver&quot; öğesini görüntüler. Sepet bir abonelik içerdiğinde bu, &quot;Şimdi kaydolun&quot; olarak değiştirilir.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
tr: Hazırlama modundayken otomatik yenileme geçişinin kullanılması devre dışı bırakılır.

en: Variable Subscription
tr: Değişken Abonelik

en: Variable subscription
tr: Değişken abonelik

en: Variation ID, if applicable.
tr: Varsa, Varyasyon Kimliği.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
tr: %1$s sürümü, tıpkı sizin gibi mağaza yöneticilerinin (ve muhtemelen %2$syou%3$s tarafından bile) talep ettiği bazı yeni iyileştirmeler getiriyor.

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
tr: Sürüm 2.0, bir yıldan fazla bir süredir geliştirme aşamasındadır. Mağaza yöneticilerinden gelen 3 yıllık geri bildirimi dikkate almak için uzantıyı yeniden keşfettik.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
tr: Sürüm 2.1, tıpkı sizin gibi mağaza yöneticileri tarafından (ve muhtemelen %syou%s tarafından) talep edilen bazı harika yeni özellikleri sunar.

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
tr: %s ile

[ctx: view a subscription]
en: View
tr: görüş

en: View Email Settings
tr: E-posta Ayarlarını Görüntüle

en: View Reports
tr: Raporları Görüntüle

en: View Retry
tr: Görüntüle Yeniden dene

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
tr: Aboneliği Görüntüle

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
tr: Aboneliği Görüntüle: %s

en: View and manage subscriptions
tr: Abonelikleri görüntüleyin ve yönetin

en: View other subscriptions &rarr;
tr: Diğer abonelikleri görüntüleyin →

en: View subscription
tr: Aboneliği görüntüle

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
tr: Aboneliği görüntüle: %s

en: View subscriptions
tr: Abonelikleri görüntüle

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
tr[0]: Aboneliğinizin durumunu %1$shesabınızda%2$s görüntüleyin.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
tr: Siparişinizi görüntüleyin: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
tr: Aboneliğinizi görüntüleyin: %s

en: Virtual
tr: Sanal

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
tr: UYARI: Kötü şeyler olmak üzere! Bu aboneliği satın almak için kullanılan ödeme ağ geçidi, bir aboneliğin ayrıntılarının değiştirilmesini desteklemiyor. Fatura dönemi, yinelenen indirim, yinelenen vergi veya yinelenen toplamdaki değişiklikler, ödeme ağ geçidi tarafından tahsil edilen tutara yansıtılmayabilir.

en: WP REST API Endpoints
tr: WP REST API Uç Noktaları

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
tr: Belirli bir aboneliğin ayrıntılarını mı istiyorsunuz? %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/ alın<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
tr: %s Abonelikler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
tr: Bir sitedeki tüm abonelikleri listelemek ister misiniz? %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s alın.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
tr: Bir sitedeki tüm abonelikleri listelemek ister misiniz? %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s adresini edinin. Belirli bir aboneliğin ayrıntılarını mı istiyorsunuz? %s/wc-api/v2/subscriptions/ alın<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
tr: Ödeme yoluyla erken yenilemek ister misiniz? %burayı tıklayın.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
tr: Müşterilerinizin abonelik dışı ürünlere abone olabilmelerini mi istiyorsunuz?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
tr: Uyarı! Sürüm 2.0, WooCommerce Abonelikleri uzantısına yönelik büyük bir güncellemedir. Güncellemeden önce lütfen bir yedek oluşturun, tüm WooCommerce uzantılarını güncelleyin ve bir hazırlama sitesinde tüm eklentileri, özel kodu ve 2.0 sürümüyle ödeme ağ geçitlerini test edin. %1$sSürüm 2.0&#39;daki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinin »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
tr: Uyarı! WooCommerce Subscriptions eklenti kodunun %s sürümünü çalıştırıyorsunuz ancak veritabanınız Subscriptions sürüm 2.0&#39;a yükseltildi. Bu, mağazanızda büyük sorunlara neden olacaktır.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
tr: Uyarı: Bir kullanıcının silinmesi, kullanıcının aboneliklerini de siler. Kullanıcının siparişleri kalır ancak &#39;Misafir&#39; kullanıcıya yeniden atanır. Bu kullanıcıyı ve ilişkili abonelikleri silmeye devam etmek istiyor musunuz?

en: We can not find your old subscription item.
tr: Eski abonelik öğenizi bulamıyoruz.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
tr: Bu kullanıcı için ücretli bir abonelik siparişi bulamıyoruz.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
tr: #%d kimliğine sahip bir abonelik bulamıyoruz. Belki silinmiştir?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
tr: Aboneliğiniz için bir yenileme siparişi oluşturamadık, lütfen tekrar deneyin.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
tr[0]: Sepetinizdeki bir ürün için orijinal yenileme siparişini bulamadık. Öğe kaldırıldı.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
tr[0]: Sepetinizdeki bir ürün için orijinal aboneliği bulamadık. Öğe kaldırıldı.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
tr: Arayüzleri sadece insanlar için geliştirmekle kalmadık, onları bilgisayarlar için de geliştirdik. Uygulamalarınız artık RESTful API uç noktaları aracılığıyla abonelikler oluşturabilir, okuyabilir, güncelleyebilir veya silebilir.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
tr: Abonelik yenileme siparişinizi işlemeyi tamamladık.

en: We hope you enjoy it!
tr: Umarız beğenirsiniz!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
tr: Bu aboneliği bulamadık, lütfen tekrar deneyin.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
tr: İstediğiniz rapor sonuçları grubunu bulamadık. Lütfen bağlantıyı %1$sAbonelik Raporları ekranından%2$s yeniden oluşturun.

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Welcome to Subscriptions 2.0
tr: Abonelikler 2.0&#39;a hoş geldiniz

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
tr: Abonelikler 2.1&#39;e hoş geldiniz!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
tr: %s WooCommerce Aboneliklerine Hoş Geldiniz!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
tr: WooCommerce Abonelikleri 2.1&#39;e Hoş Geldiniz

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
tr: Bir müşteri başka biri için abonelik ürünü satın almak istediğinde ne olur?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
tr: Mağazanızın harici kaynaklarla paylaştığı kişisel bilgiler, abonelik ödemelerini toplamak için kullandığınız üçüncü taraf ödeme işlemcisi eklentilerine bağlıdır. Gizlilik politikanızın bu bölümünü bilgilendirmek için onların gizlilik politikalarına başvurmanızı öneririz.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
tr: Ne toplar ve saklarız

en: What we share with others
tr: Başkalarıyla paylaştığımız

en: What's new?
tr: Ne var ne yok?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
tr: İptal edildiğinde

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
tr: Bir abonelik, manuel olarak veya başarılı bir satın alma işleminden sonra etkinleştirildiğinde, bu rol yeni kullanıcılara atanacaktır.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
tr: İptal edildiğinde

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
tr: Bir %s işlenirken, aboneliklerdeki kişisel veriler saklanmalı mı yoksa kaldırılmalı mı?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
tr: Farklı bir yinelenen ödeme veya fatura dönemi olan bir aboneliğe geçiş yapılırken, yeni aboneliğe geçiş yapılırken mevcut fatura dönemi için ödenen ücret eşit olarak dağıtılmalı mı?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
tr: Süreli bir aboneliğe geçiş yaparken, abonenin yeni abonelik için kaç ödeme yapması gerektiğini belirlerken müşterinin halihazırda tamamlamış olduğu ödemeleri dikkate alabilirsiniz.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
tr: Kayıt ücreti olan bir aboneliğe geçerken, müşterinin yalnızca mevcut aboneliğin kayıt ücreti ile yeni aboneliğin kayıt ücreti (varsa) arasındaki farkı ödemesini isteyebilirsiniz.

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
tr: WooCommerce ile Her Şeye Abone Olabilirsiniz! Bu deneysel uzantı, Ürün Paketleri ve Kompozit Ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir ürünün bir abonelik ürününe nasıl dönüştürüleceğini araştırıyor. Ayrıca müşterilere, abonelik gerektirmeyen ürünlerden oluşan bir sepete abone olmaları için bir yol sunar.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
tr: Erken yenilemeler etkinleştirildiğinde, müşteriler bir sonraki ödeme tarihinden önce aboneliklerini yenileyebilir.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
tr: Manuel yenilemelerde, bir müşterinin aboneliği, oturum açıp yenilemek için ödeme yapana kadar beklemeye alınır. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
tr: %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s filtresiyle, mağazanızdaki tüm başarısız ödemelere uygulanacak bir dizi varsayılan kural tanımlayabilirsiniz.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
tr: WooCommerce 2.6, WordPress çekirdeğinin %3$sREST API%4$s altyapısına dayalı %1$sREST API%2$s uç noktaları için destek ekledi.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
tr: WooCommerce Hesabı Bağlandı

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
tr: WooCommerce Abonelikleri

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
tr: WooCommerce Abonelikleri PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
tr: WooCommerce Abonelik Güncellemesi

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
tr: WooCommerce Abonelik Güncellemesi Sürüyor

en: Would you like to add a payment method now?
tr: Şimdi bir ödeme yöntemi eklemek ister misiniz?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
tr: Bu yeni ödeme yöntemini kullanmak için aboneliklerinizi güncellemek ister misiniz - %1$s?%2$sEvet%4$s | %3$sNo%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
tr: Y/a/g:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
tr: Y/a/g:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
tr: YYYY-AA-GG

en: Year
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
tr: Abonelik içeren bir veya daha fazla siparişi çöpe atmak üzeresiniz. Siparişlerin çöpe atılması, bu siparişlerle satın alınan aboneliklerin de çöpe gitmesine neden olur.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
tr: Bir abonelik öğesini siliyorsunuz. Ayrıca Abonelikleri Yönet ekranında aboneliği manuel olarak iptal etmeniz ve çöpe atmanız gerekecektir.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
tr: Yenilemek için ödeme yapana kadar bu aboneliği yeniden etkinleştiremezsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
tr: Bu aboneliği erken yenileyemezsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
tr: Bu aboneliğe yeniden abone olamazsınız. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
tr: Bu aboneliği askıya alamazsınız - askıya alma sınırına ulaşıldı. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
tr: Bu aboneliği değiştiremezsiniz. Aboneliğin sahibi siz değilsiniz.

en: You can not switch to the same subscription.
tr: Aynı aboneliğe geçiş yapamazsınız.

en: You can only switch to a subscription product.
tr: Yalnızca bir abonelik ürününe geçiş yapabilirsiniz.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
tr: Aboneliği şu anda yenileyemezsiniz. Lütfen tekrar deneyin.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
tr: Size ait olmayan bir aboneliği değiştiremezsiniz.

en: You cannot remove an item that does not exist.
tr: Var olmayan bir öğeyi kaldıramazsınız.

en: You do not have permission to create subscriptions
tr: Abonelik oluşturma izniniz yok

en: You do not have permission to read the subscriptions count
tr: Abonelik sayısını okuma izniniz yok

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
tr: Bu ürüne aboneliğiniz var. Yeni bir abonelik seçmek, mevcut aboneliğinizin yerini alacaktır.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
tr: Bu ürünün bir varyasyonunu zaten sepete eklediniz.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
tr: Bu ürüne zaten abone oldunuz ve her müşteri için bir adet ile sınırlıdır. Ürünü tekrar satın alamazsınız.

en: You have an active subscription to this product already.
tr: Bu ürüne zaten aktif bir aboneliğiniz var.

en: You have no active subscriptions.
tr: Etkin aboneliğiniz yok.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
tr: Aboneliklerin sonuna geldiniz. %silk sayfaya%s gidin.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
tr: %1$s&#39;den bir abonelik yenileme siparişi aldınız. Onların sırası aşağıdaki gibidir:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
tr: Abonelik öğelerinizi başarıyla değiştirdiniz. Yeni siparişiniz ve abonelik detaylarınız referans olması için aşağıda gösterilmektedir:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
tr: &quot;%1$s&quot; öğesini aboneliğinizden başarıyla kaldırdınız. %2$sGeri al?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
tr: %2$s adresinden %1$s yenileme siparişiniz tamamlandı

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
tr: %2$s adresinden %1$s abonelik yenileme siparişiniz tamamlandı - dosyalarınızı indirin

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
tr: Uygulamalarınız artık WooCommerce&#39;in REST API uç noktalarının en son sürümüyle aynı tasarıma sahip RESTful API uç noktaları aracılığıyla abonelikler oluşturabilir, okuyabilir, güncelleyebilir veya silebilir.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
tr: Alışveriş sepetiniz geçersiz bir abonelik değiştirme isteği içeriyor. Sepetinizden kaldırılmıştır.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
tr[0]: Alışveriş sepetiniz geçersiz bir abonelik değiştirme isteği içeriyor. Kaldırıldı.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
tr: Sepetinizde abonelik ürünleri boşaltıldı. Bir seferde yalnızca bir abonelik ürünü satın alınabilir.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
tr: Müşterileriniz artık özel bir %sHesabım &gt; Aboneliği Görüntüle%s sayfasından satır öğeleri, fatura ve teslimat adresi, fatura planı ve yenileme siparişleri dahil olmak üzere bir aboneliğin tüm ayrıntılarını görüntüleyebilir.

en: Your database has been updated successfully!
tr: Veritabanınız başarıyla güncellendi!

en: Your early renewal order was successful.
tr: Erken yenileme siparişiniz başarılı oldu.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
tr: Yenileme siparişiniz tamamlandı

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
tr: Önceki işleminizi geri alma isteğiniz başarısız oldu.

en: Your subscription change is complete
tr: Abonelik değişikliğiniz tamamlandı

en: Your subscription change is complete - download your files
tr: Abonelik değişikliğiniz tamamlandı - dosyalarınızı indirin

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
tr: Aboneliğiniz iptal edildi.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
tr: Aboneliğiniz beklemeye alındı.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
tr: Aboneliğiniz yeniden etkinleştirildi.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
tr: Abonelik yenileme siparişiniz tamamlandı - dosyalarınızı indirin

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
tr[0]: Ödeme temizlendiğinde aboneliğiniz etkinleştirilecektir.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
tr: {blogname} yenileme siparişiniz alındı!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
tr: {order_date} tarihli {blogname} yenileme siparişi makbuzunuz

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
tr: {order_date} tarihinden itibaren {blogname} abonelik değişikliğiniz tamamlandı

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
tr: {order_date} tarihinden itibaren {blogname} abonelik değişikliğiniz tamamlandı - dosyalarınızı indirin

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
tr: [%s] Abonelik İptal Edildi

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
tr: [%s] Abonelik Süresi Doldu

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
tr: [%s] Abonelik Askıya Alındı

en: [Remove]
tr: [Kaldırmak]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
tr: [{blogname}] Yeni abonelik yenileme siparişi ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
tr: [{blogname}] Abonelik Değiştirildi ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
tr: [{site_title}] {order_number} için otomatik ödeme başarısız oldu, yeniden deneme {retry_time} çalıştırmak üzere planlandı

en: a customer suspends a subscription
tr: bir müşteri bir aboneliği askıya alır

en: a subscription expires
tr: bir abonelik sona eriyor

en: account erasure request
tr: hesap silme isteği

en: an automatic payment fails
tr: otomatik ödeme başarısız

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
tr[0]: gün

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
tr[0]: gün

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
tr: Yenileme Günü&#39;nden önceki günler

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
tr: örneğin 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
tr: örneğin 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
tr: örneğin 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
tr: müşteriye ve mağaza yöneticisine gönderilen e-postalar

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
tr: her

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
tr: her %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
tr: her %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
tr: beklenen takas tarihi %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
tr: için

en: how long to wait between retry attempts
tr: yeniden deneme denemeleri arasında ne kadar beklenmeli

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
tr: %s içinde

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
tr: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
tr[0]: ay

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
tr[0]: ay

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
tr: WCS_Related_Order_Store&#39;da yeni ilgili sipariş yöntemleri

[ctx: no trial period]
en: no
tr: hayır

en: now
tr: şimdi

en: staging
tr: evreleme

en: subscriptions
tr: abonelikler

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
tr: fatura dönemi başına askıya alma.

en: the status applied to the renewal order and subscription
tr: yenileme siparişi ve aboneliğe uygulanan durum

en: the total number of retry attempts
tr: toplam yeniden deneme denemesi sayısı

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
tr: ön ödeme

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
tr: %1$s sürümü güncel değil. Çekirdek sürüm %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
tr[0]: hafta

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
tr[0]: hafta

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
tr[0]: yıl

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
tr[0]: yıl
