WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to th translation catalogue (1269 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
th[0]: มีการตรวจสอบการสมัครรับข้อมูลอื่นอีก %d รายการและไม่ต้องซ่อมแซมใดๆ

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
th: การชำระเงินครั้งต่อไปถึงกำหนดชำระ %s

en:  Subscription Created
th: สร้างการสมัครแล้ว

en:  Subscription Deleted
th: การสมัครถูกลบ

en:  Subscription Switched
th: เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูล

en:  Subscription Updated
th: อัพเดทการสมัครสมาชิก

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
th: &quot;%s&quot; ไม่ใช่ประเภทคำสั่งซื้อใหม่ที่ถูกต้อง

en: $0 Initial Checkout
th: ชำระเงินเริ่มต้น $0

en: $type passed to the function was not a string.
th: $type ที่ส่งผ่านไปยังฟังก์ชันไม่ใช่สตริง

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
th[0]: %1$s %2$s จากนั้น %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ทุกๆ %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ทุกๆ %4$s ใน %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ใน %4$s %5$s ในแต่ละปี

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ใน %4$s %5$s ทุกๆ %6$s ปี

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ในวัน %4$s ของทุก %5$s เดือน

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ใน %4$s ของแต่ละเดือน

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ในวันสุดท้ายของแต่ละเดือน

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
th: %1$s %2$s จากนั้น %3$s ในวันสุดท้ายของทุก %4$s เดือน

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
th: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
th: %1$s ชำระเงินให้เสร็จสมบูรณ์ใน %2$sสั่งซื้อ %3$s%4$s เพื่อให้สามารถเปลี่ยนการสมัครรับข้อมูลของคุณได้

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
th: %1$s หลังจาก %2$s ช่วงทดลองใช้ฟรี

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
th: %1$s และ %2$s ค่าธรรมเนียมการสมัคร

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
th: %1$s ทุกๆ %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
th: %1$s ทุกๆ %2$s ใน %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
th[0]: %1$s สำหรับ %2$d รายการ

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
th: %1$s สำหรับ %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
th: %1$s ทดลองใช้ฟรี จากนั้น %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
th: ตอนนี้ %1$s และ

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
th: %1$s เมื่อวันที่ %2$s %3$s ในแต่ละปี

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
th: %1$s เมื่อวันที่ %2$s %3$s ทุกๆ %4$s ปี

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
th: %1$s ในวันที่ %2$s ของทุก %3$s เดือน

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
th: %1$s ใน %2$s ของแต่ละเดือน

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
th: %1$s ในวันสุดท้ายของทุกๆ %2$s เดือน

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
th[0]: ไม่สามารถอัปเดตการสมัครรับข้อมูล %1$s: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
th: %1$s กิจกรรมการสมัครรับข้อมูลทริกเกอร์ที่ %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
th: %1$s พร้อม %2$s ทดลองใช้ฟรี

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
th: %1$s#%2$s%3$s สำหรับ %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
th: %1$sเพิ่มผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิก »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
th: %1$sเพิ่มการสมัครรับข้อมูล%2$s ทันที หรือ %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม%4$s เกี่ยวกับอินเทอร์เฟซใหม่

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
th: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sส่วนขยายการสมัครรับข้อมูลของ WooCommerce เพิ่มประเภทผลิตภัณฑ์การสมัครรับข้อมูลใหม่สองประเภท - %4$sการสมัครสมาชิกแบบง่าย%5$s และ %6$sการสมัครรับข้อมูลแบบแปรผัน%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
th: %1$sเรียนรู้วิธีอัปเดต%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
th: %1$sเรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการจัดการการสมัครรับข้อมูล »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
th: %1$sหมายเหตุ:%2$s คำสั่งซื้อที่เกี่ยวข้องกับการสมัครจะไม่รวมอยู่ในคำสั่งซื้อที่ได้รับผลกระทบจากการตั้งค่าเหล่านี้

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
th: %1$sคำสั่งซื้อ #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
th: %1$sธุรกรรมอ้างอิง PayPal เปิดใช้งานในบัญชีของคุณ%2$s เปิดใช้งานคุณสมบัติการจัดการการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดแล้ว มีความสุขในการขาย!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
th: %1$sธุรกรรมอ้างอิง PayPal ไม่ได้เปิดใช้งานในบัญชีของคุณ%2$s คุณสมบัติการจัดการการสมัครบางอย่างไม่ได้เปิดใช้งาน โปรดติดต่อ PayPal และขอให้ %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s ในบัญชีของคุณ %5$sตรวจสอบบัญชี PayPal%6$s %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
th: %1$sธุรกรรมอ้างอิง PayPal ไม่ได้เปิดใช้งานในบัญชีของคุณ%2$s หากคุณต้องการใช้ธุรกรรมอ้างอิงของ PayPal กับการสมัครรับข้อมูล โปรดติดต่อ PayPal และขอให้ %3$เปิดใช้งานธุรกรรมอ้างอิง PayPal%4$s ในบัญชีของคุณ %5$sตรวจสอบบัญชี PayPal%6$s %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
th: %1$sกำหนดราคา%2$s%3$sราคาสมัครสมาชิกจะแตกต่างจากราคาผลิตภัณฑ์อื่นๆ เล็กน้อย สำหรับการสมัครรับข้อมูล คุณสามารถกำหนดระยะเวลาการเรียกเก็บเงิน ระยะเวลา ค่าธรรมเนียมการสมัคร และการทดลองใช้ฟรี%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
th: %1$sWarning!%2$s ดูเหมือนว่าคุณได้ดาวน์เกรด %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s จาก %3$s เป็น %4$s การดาวน์เกรดปลั๊กอินด้วยวิธีนี้อาจทำให้เกิดปัญหาได้ โปรดอัปเดตเป็น %3$s ขึ้นไป หรือ %5$sเปิดตั๋วสนับสนุนใหม่%6$s เพื่อขอความช่วยเหลือเพิ่มเติม %7$sเรียนรู้เพิ่มเติม »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
th: %1$sคำเตือน!%2$s เราจะเห็นว่าปลั๊กอิน %1$sWooCommerce การสมัครรับข้อมูลต่ออายุก่อนกำหนด%2$s ทำงานอยู่ เวอร์ชัน %3$s ของ %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s มาพร้อมกับฟังก์ชันการทำงานของปลั๊กอินที่รวมอยู่ในปลั๊กอินหลัก โปรดปิดใช้งานการต่ออายุสมาชิก WooCommerce ก่อนกำหนดเพื่อหลีกเลี่ยงข้อขัดแย้งใดๆ

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
th: %1$sคำเตือน!%2$s เราพบปัญหาในการสมัครสมาชิก %1$sWooCommerce 2.3.0 - 2.3.2%2$s ที่อาจทำให้คำสั่งต่ออายุการสมัครของคุณและแคชการสมัครของลูกค้ามีข้อมูลที่ไม่ถูกต้อง สำหรับข้อมูลเกี่ยวกับวิธีการอัปเดตข้อมูลที่แคชไว้ โปรด %3$sเปิดตั๋วสนับสนุนใหม่%4$s

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
th: ติดตั้งการสมัครรับข้อมูล %1$sWooCommerce แล้ว%2$s – %3$sคุณพร้อมที่จะเริ่มขายการสมัครรับข้อมูลแล้ว!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
th: %1$sWooCommerce การสมัครใช้งานไม่ทำงาน%2$s %3$sWooCommerce ปลั๊กอิน%4$s จะต้องเปิดใช้งานเพื่อให้การสมัครรับข้อมูล WooCommerce ทำงานได้ โปรด %5$sติดตั้งและเปิดใช้งาน WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
th: %1$sWooCommerce การสมัครใช้งานไม่ได้ใช้งาน%2$s การสมัครสมาชิกเวอร์ชันนี้ต้องใช้ WooCommerce %3$s หรือใหม่กว่า โปรด %4$อัปเดต WooCommerce เป็นเวอร์ชัน %3$s หรือใหม่กว่า »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
th: %2$s %1$s การสมัครรับข้อมูลปัจจุบัน

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
th: %2$s %1$s สิ้นสุดการสมัครรับข้อมูล

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
th: %2$s %1$s การสมัครรับข้อมูลใหม่

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
th: %2$s %1$s ยกเลิกการสมัครรับข้อมูล

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
th: %2$s %1$s การต่ออายุการสมัคร

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
th: %2$s %1$s สมัครสมาชิกใหม่

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
th: %2$s %1$s การสมัครสมาชิก

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
th: %2$s %1$s การสลับการสมัครรับข้อมูล

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
th[0]: %2$s%1$s การยกเลิก%3$s การยกเลิกการสมัครในเดือนนี้

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
th[0]: %2$s%1$s การต่ออายุ%3$s การต่ออายุการสมัครในเดือนนี้

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
th[0]: %2$s%1$s signup%3$s การสมัครสมาชิกในเดือนนี้

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
th[0]: %d ยกเลิกการชำระเงิน ลองอีกครั้ง

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
th[0]: %d การชำระเงินล้มเหลว ลองใหม่อีกครั้ง

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
th[0]: %d การชำระเงินที่รอดำเนินการอีกครั้ง

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
th[0]: %d กำลังดำเนินการชำระเงิน ลองอีกครั้ง

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
th[0]: %d ชำระเงินสำเร็จ ลองใหม่อีกครั้ง

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
th[0]: %d ล้มเหลว

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
th[0]: %d รายการ

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
th: %s - คำสั่งซื้อ

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
th: %s ที่แล้ว

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
th: %s จำนวนการต่ออายุเฉลี่ย

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
th[0]: %s วัน

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
th: %s วันของเดือน

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
th: %s ทุกสัปดาห์

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
th[0]: %s เดือน

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
th: %s รายได้จากการสมัครรับข้อมูลสุทธิ

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
th: %s การสูญเสียการสมัครสมาชิกสุทธิ

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
th: %s ในวันสุดท้ายของแต่ละเดือน

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
th: %s รายได้ต่ออายุในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
th: %s คำสั่งต่ออายุ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
th: %s รายได้ต่ออายุในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
th: กู้คืนรายได้การต่ออายุ %s แล้ว

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
th: %s รายได้ต่ออายุในเดือนนี้

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
th: %s สมัครรับรายได้อีกครั้งในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
th: %s การลองใหม่ล้มเหลว

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
th: %s พยายามลองอีกครั้งที่รอดำเนินการ

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
th: %s ลองอีกครั้งสำเร็จ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
th: %s รายได้จากการสมัครในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
th: %s รายได้จากการสมัครในเดือนนี้

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
th[0]: เปลี่ยนสถานะการสมัคร %s แล้ว

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
th: %s เปลี่ยนรายได้ในช่วงเวลานี้

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
th[0]: %s สัปดาห์

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
th[0]: %s ปี

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
th: %sเรียนรู้เพิ่มเติม »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
th: (ใน %s วินาที)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
th: (รวม %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
th: 1 วัน

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
th: 1 เดือน

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
th: 1 สัปดาห์

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
th: 1 ปี

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
th: เกิดข้อผิดพลาดร้ายแรงขณะประมวลผลการชำระเงินค่าสมัครสมาชิกล่าสุดกับ PayPal โปรด %1$sเปิดตั๋วใหม่ที่ WooCommerce Support%3$s ทันทีเพื่อแก้ไขปัญหานี้ %2$sเรียนรู้เพิ่มเติม »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
th: สินค้าจะแสดงปุ่มที่มีข้อความ &quot;หยิบใส่ตะกร้า&quot; ตามค่าเริ่มต้น การสมัครรับข้อมูลจะเปลี่ยนเป็น &quot;สมัครทันที&quot; คุณสามารถปรับแต่งข้อความปุ่มสำหรับการสมัครรับข้อมูลได้ที่นี่

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
th: การสมัครที่เป็นของ %1$s ถูกยกเลิก รายละเอียดการสมัครสมาชิกมีดังนี้:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
th: การสมัครที่เป็นของ %1$s ถูกระงับโดยผู้ใช้ รายละเอียดการสมัครสมาชิกมีดังนี้:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
th: การสมัครที่เป็นของ %1$s หมดอายุแล้ว รายละเอียดการสมัครสมาชิกมีดังนี้:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
th: การสมัครรับข้อมูลถูกลบออกจากรถเข็นของคุณ เนื่องจากข้อจำกัดของเกตเวย์การชำระเงิน จึงไม่สามารถซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกที่แตกต่างกันได้ในเวลาเดียวกัน

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
th: การสมัครรับข้อมูลถูกลบออกจากรถเข็นของคุณ ไม่สามารถซื้อผลิตภัณฑ์และการสมัครสมาชิกพร้อมกันได้

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
th: การต่ออายุการสมัครถูกลบออกจากรถเข็นของคุณ ไม่สามารถซื้อการสมัครรับข้อมูลหลายรายการพร้อมกันได้

en: About WooCommerce Subscriptions
th: เกี่ยวกับการสมัครสมาชิก WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
th: ยอมรับการชำระเงินการต่ออายุก่อนกำหนด

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
th: ยอมรับการชำระเงินการต่ออายุก่อนกำหนดผ่าน Modal

en: Accept Manual Renewals
th: ยอมรับการต่ออายุด้วยตนเอง

en: Actions
th: การกระทำ

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
th: เปิดใช้งาน

[ctx: Subscription status]
en: Active
th: คล่องแคล่ว

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ใช้งานอยู่ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
th: รหัสผลิตภัณฑ์ที่ใช้งานอยู่

en: Active Subscriptions
th: การสมัครใช้งาน

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
th: การสมัครใช้งาน %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
th[0]: เปิดใช้งานสำหรับการชำระเงิน %d รายการ

en: Active for unlimited payments
th: ใช้งานได้ไม่จำกัดการชำระเงิน

en: Active for x payments
th: เปิดใช้งานสำหรับ x การชำระเงิน

en: Active subscriber?
th: สมาชิกที่ใช้งาน?

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Retry
th: เพิ่ม ลองใหม่อีกครั้ง

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
th: เพิ่มการสมัครสมาชิกใหม่

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
th: เพิ่มการสมัครสมาชิก

en: Add a Subscription Product
th: เพิ่มสินค้าสมัครสมาชิก

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
th: เพิ่มการชำระเงิน

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
th: เพิ่มวิธีการชำระเงิน

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
th: เพิ่มวิธีการชำระเงิน

en: Add to Cart Button Text
th: หยิบใส่ตะกร้าข้อความปุ่ม

en: Address
th: ที่อยู่

en: Affected event: | Affected events:
th[0]: เหตุการณ์ที่ได้รับผลกระทบ:

en: Align Subscription Renewal Day
th: จัดวันต่ออายุการสมัครสมาชิก

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
th: ปรับการต่ออายุสมาชิกให้ตรงกับวันในสัปดาห์ เดือน หรือปีที่ต้องการ เช่น วันแรกของเดือน %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
th: ปรับวันที่ชำระเงินสำหรับลูกค้าทั้งหมดที่ซื้อการสมัครรับข้อมูลนี้ให้ตรงกับวันในสัปดาห์หรือเดือนที่ระบุ

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
th: ปรับวันที่ชำระเงินสำหรับการสมัครนี้ให้เป็นวันที่ระบุของปี หากวันที่เกิดขึ้นในปีนี้ การชำระเงินครั้งแรกจะดำเนินการใน %s ตั้งค่าวันเป็น 0 เพื่อปิดใช้งานการซิงค์การชำระเงินสำหรับผลิตภัณฑ์นี้

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
th: รายการสมัครสมาชิกที่เชื่อมโยงทั้งหมดถูกลบออกจากรถเข็นแล้ว

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
th: รายการสมัครสมาชิกที่เชื่อมโยงทั้งหมดคือ

en: All orders types
th: ประเภทคำสั่งซื้อทั้งหมด

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
th: อนุญาตให้ชำระเงินเริ่มต้น $0 โดยไม่มีวิธีการชำระเงิน

en: Allow Switching
th: อนุญาตให้สลับ

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
th: อนุญาตให้ซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครรับข้อมูลร่วมกับผลิตภัณฑ์อื่นๆ และการสมัครรับข้อมูลในธุรกรรมเดียวกัน

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
th: อนุญาตให้ซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครรับข้อมูลที่มีการชำระเงินเริ่มต้น $0 โดยไม่ต้องระบุวิธีการชำระเงิน ลูกค้าจะต้องระบุวิธีการชำระเงินเมื่อสิ้นสุดระยะเวลาเริ่มต้นเพื่อให้การสมัครใช้งานยังคงดำเนินต่อไป

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
th: อนุญาตให้ลูกค้าข้ามขั้นตอนการชำระเงินและต่ออายุการสมัครก่อนกำหนดได้จากหน้า %1$sบัญชีของฉัน &gt; ดูการสมัครสมาชิก%2$s %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
th: อนุญาตให้ลูกค้าเปิดและปิดการต่ออายุอัตโนมัติจากหน้าดูการสมัครสมาชิก

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
th: อนุญาตให้ซื้อการสมัครรับข้อมูลและผลิตภัณฑ์หลายรายการพร้อมกัน

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
th: อนุญาตให้สมาชิกเปลี่ยน (อัปเกรดหรือดาวน์เกรด) ระหว่างการสมัครรับข้อมูลต่างๆ %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
th: เสมอ

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
th[0]: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผลกิจกรรมที่เกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลล่าสุด สำหรับขั้นตอนในการแก้ไขการสมัครรับผลกระทบและเรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับสาเหตุที่เป็นไปได้ของข้อผิดพลาดนี้ โปรดอ่านคำแนะนำของเรา %1$shere%2$s

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
th: เกิดข้อผิดพลาด โปรดลองอีกครั้งหรือลองใช้รูปแบบการชำระเงินอื่น

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
th: ระยะเวลาที่เลือกได้เพื่อรอก่อนที่จะเรียกเก็บเงินงวดแรก ค่าธรรมเนียมการสมัครใด ๆ จะยังคงถูกเรียกเก็บเมื่อเริ่มสมัครสมาชิก %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
th: ระยะเวลาที่เลือกได้เพื่อรอก่อนที่จะเรียกเก็บเงินงวดแรก ค่าธรรมเนียมการสมัครใด ๆ จะยังคงถูกเรียกเก็บเมื่อเริ่มสมัครสมาชิก %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
th: มีการสร้างคำสั่งซื้อเพื่อให้คุณต่ออายุการสมัครของคุณใน %1$s หากต้องการชำระใบแจ้งหนี้นี้ โปรดใช้ลิงก์ต่อไปนี้: %2$s

en: And much more...
th: และอีกมากมาย...

en: Any Payment Method
th: วิธีการชำระเงินใด ๆ

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายการนี้ออกจากการสมัครของคุณ?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเปลี่ยนวิธีการชำระเงินจากมาตรฐาน PayPal การดำเนินการนี้จะระงับการสมัครที่ PayPal

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการต่ออายุ การดำเนินการนี้จะเรียกเก็บเงินจากลูกค้าและส่งอีเมลคำสั่งซื้อต่ออายุ (หากเปิดใช้งานอีเมล)

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลองชำระเงินสำหรับคำสั่งต่ออายุนี้อีกครั้ง การดำเนินการนี้จะพยายามเรียกเก็บเงินจากลูกค้าและส่งอีเมลคำสั่งต่ออายุ (หากเปิดใช้งานอีเมล)

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
th: ความพยายามที่จะกู้คืนรายได้ประจำที่อาจสูญเสียไปเนื่องจากวิธีการชำระเงินถูกปฏิเสธเพียงชั่วคราวเท่านั้น %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

en: Auto Renewal Toggle
th: สลับการต่ออายุอัตโนมัติ

en: Auto renew
th: ต่ออายุอัตโนมัติ

en: Automatic Failed Payment Retries
th: การชำระเงินซ้ำอัตโนมัติล้มเหลว

en: Automatic Failed Payment Retry
th: การชำระเงินล้มเหลวโดยอัตโนมัติ ลองใหม่อีกครั้ง

en: Automatic Recurring Payments
th: การชำระเงินที่เกิดขึ้นโดยอัตโนมัติ

en: Automatic payment failed for order {order_number}
th: การชำระเงินอัตโนมัติล้มเหลวสำหรับคำสั่งซื้อ {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
th: การชำระเงินอัตโนมัติสำหรับ {order_number} ล้มเหลว เราจะลองอีกครั้ง {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
th: การชำระเงินต่ออายุอัตโนมัติล้มเหลว

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
th: หมดอายุการสมัครโดยอัตโนมัติหลังจากระยะเวลานี้ ระยะเวลานี้เพิ่มเติมจากการทดลองใช้ฟรีหรือระยะเวลาที่ให้ไว้ก่อนวันที่ต่ออายุครั้งแรกที่ซิงโครไนซ์

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
th: หมดอายุการสมัครโดยอัตโนมัติหลังจากระยะเวลานี้ ระยะเวลานี้เพิ่มเติมจากการทดลองใช้ฟรีหรือระยะเวลาที่ให้ไว้ก่อนวันที่ต่ออายุครั้งแรกที่ซิงโครไนซ์

en: Average Lifetime Value
th: มูลค่าตลอดอายุการใช้งานเฉลี่ย

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
th: มูลค่าตลอดอายุการใช้งานเฉลี่ย %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
th: ยอดรวมของรายการที่เกิดซ้ำเฉลี่ย %s

en: Backordered
th: สั่งซื้อล่วงหน้า

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
th: ด้วยเหตุนี้ จึงไม่แนะนำให้ใช้เป็นวิธีการชำระเงินสำหรับการสมัครสมาชิก เว้นแต่จะเป็นตัวเลือกเดียวที่มีให้สำหรับประเทศของคุณ

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
th: เนื่องจากคลาส %sWC_Subscription%s ขยาย %sWC_Order%s คุณจึงสามารถใช้วิธีการที่คุ้นเคย เช่น %s$subscription-&gt;update_status()%s หรือ %s$subscription-&gt;get_total()%s

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
th: ก่อนเปิดใช้ PayPal Standard สำหรับการสมัครรับข้อมูล โปรดทราบว่าเมื่อใช้ PayPal Standard ลูกค้าจะถูกล็อกไม่ให้ใช้ PayPal Standard ตลอดอายุการสมัคร และ PayPal Standard มีข้อจำกัดหลายประการ โปรดอ่านคำแนะนำเกี่ยวกับ %1$sทำไมเราไม่แนะนำ PayPal Standard%2$s สำหรับการสมัครสมาชิกก่อนที่จะเลือกเปิดใช้งานตัวเลือกนี้

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
th: ก่อนที่เราจะส่งข้อมูลให้กับคุณ เราจำเป็นต้องอัปเดตฐานข้อมูลของคุณเป็นเวอร์ชันใหม่ล่าสุด หากคุณไม่มีข้อมูลสำรองล่าสุดของไซต์ของคุณ %snow เป็นเวลาที่จะสร้างหนึ่ง%s

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
th: ระหว่างการสมัครสมาชิกแบบกลุ่ม

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
th: ระหว่างรูปแบบการสมัครรับข้อมูล

[ctx: table column header]
en: Big Bang
th: บิ๊กแบง

en: Billing
th: การเรียกเก็บเงิน

en: Billing Address
th: ที่อยู่เรียกเก็บเงิน

en: Billing Period
th: ระยะเวลาการเรียกเก็บเงิน

en: Billing Period:
th: ระยะเวลาการเรียกเก็บเงิน:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
th: ข้อตกลงการเรียกเก็บเงินถูกยกเลิกที่ PayPal

en: Billing interval:
th: ช่วงการเรียกเก็บเงิน:

en: Billing period for the subscription.
th: ระยะเวลาการเรียกเก็บเงินสำหรับการสมัครสมาชิก

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
th: การเรียกเก็บเงิน:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
th: ทั้งที่อยู่สำหรับจัดส่งที่ใช้สำหรับการสมัครใช้งานและที่อยู่จัดส่งเริ่มต้นสำหรับการสั่งซื้อในอนาคตจะได้รับการอัปเดต

en: Browse products
th: เลือกชมสินค้า

en: Browser User Agent
th: ตัวแทนผู้ใช้เบราว์เซอร์

en: But wait, there's more!
th: แต่เดี๋ยวก่อน ยังมีอีก!

en: Button Text
th: ข้อความปุ่ม

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
th: ตามค่าเริ่มต้น การสมัครรับข้อมูลจะลองชำระเงินใหม่ 5 ครั้งใน 7 วัน กฎที่ควบคุมระบบลองใหม่สามารถแก้ไขได้เพื่อปรับแต่ง:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
th: ตามค่าเริ่มต้น การเพิ่มไฟล์ใหม่ให้กับผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกที่มีอยู่จะทำให้สมาชิกที่ใช้งานสามารถเข้าถึงไฟล์ใหม่ได้โดยอัตโนมัติ อย่างไรก็ตาม ตอนนี้คุณสามารถเปิดใช้งาน %sการตั้งค่าการหยดเนื้อหาใหม่%s เพื่อให้สมาชิกสามารถเข้าถึงไฟล์ใหม่ได้หลังจากการชำระเงินต่ออายุครั้งถัดไปเท่านั้น

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
th: ด้วยการสมัครรับข้อมูลประเภทคำสั่งซื้อที่กำหนดเอง การสมัครรับข้อมูลจะกลายเป็นประเภทโพสต์ที่กำหนดเองด้วย สิ่งนี้ทำให้การค้นหาการสมัครรับข้อมูลเร็วขึ้นและใช้ฐานข้อมูลสคีมาที่สามารถปรับขนาดได้เหมือนกับโพสต์และเพจของ WordPress

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
th: การต่ออายุการสมัครของคุณก่อนกำหนด การชำระเงินครั้งต่อไปของคุณจะเป็น %s

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
th: การต่ออายุการสมัครของคุณก่อนกำหนด การชำระเงินครั้งต่อไปตามกำหนดของคุณใน %s จะถูกยกเลิก

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
th: เมื่อใช้การสมัครรับข้อมูล WooCommerce คุณอาจจัดเก็บข้อมูลส่วนบุคคลและขึ้นอยู่กับผู้ประมวลผลการชำระเงินบุคคลที่สามที่คุณใช้ในการชำระเงินค่าสมัครสมาชิก คุณอาจแบ่งปันข้อมูลส่วนบุคคลกับแหล่งข้อมูลภายนอก

en: Cache Update Failures
th: ความล้มเหลวในการอัปเดตแคช

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
th: ไม่สามารถรับชื่อที่แสดงประเภทที่อยู่ได้ ประเภทที่อยู่ไม่ใช่สตริง

en: Can not get status name. Status is not a string.
th: ไม่สามารถรับชื่อสถานะได้ สถานะไม่ใช่สตริง

en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel Now
th: ยกเลิกเลย

en: Cancel and remove personal data
th: ยกเลิกและลบข้อมูลส่วนบุคคล

en: Cancellations
th: การยกเลิก

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
th: ยกเลิก

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
th: วันที่ยกเลิก

en: Cancelled Subscription
th: ยกเลิกการสมัครสมาชิก

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
th: อีเมลการสมัครสมาชิกที่ถูกยกเลิกจะถูกส่งเมื่อการสมัครของลูกค้าถูกยกเลิก (ไม่ว่าจะโดยผู้จัดการร้านค้าหรือลูกค้า)

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
th: ไม่สามารถสร้างการสมัครรับข้อมูล: %s

en: Change
th: เปลี่ยน

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
th: เปลี่ยนที่อยู่ %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
th: เปลี่ยนวิธีการชำระเงิน

en: Change Trial and End Dates
th: เปลี่ยนวันที่ทดลองใช้และสิ้นสุด

en: Change address
th: เปลี่ยนที่อยู่

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
th: เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูลระหว่างจุดเริ่มต้นและจุดสิ้นสุดของช่วงเวลา

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
th: เปลี่ยนการชำระเงิน

en: Change payment features:
th: เปลี่ยนคุณสมบัติการชำระเงิน:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
th: เปลี่ยนวิธีการชำระเงิน

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
th: เปลี่ยนวิธีการชำระเงิน

en: Check Out What's New
th: ดูว่ามีอะไรใหม่

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
th: เลือกวิธีการชำระเงินใหม่%s

en: Choose a new subscription.
th: เลือกการสมัครสมาชิกใหม่

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
th: เลือกบทบาทเริ่มต้นเพื่อกำหนดให้กับสมาชิกที่ใช้งานและไม่ได้ใช้งาน เพื่อวัตถุประสงค์ในการเก็บบันทึก จะต้องสร้างบัญชีผู้ใช้สำหรับสมาชิก ผู้ใช้ที่มีบทบาท %1$sadministrator%2$s เช่นตัวคุณเอง จะไม่ได้รับการจัดสรรบทบาทเหล่านี้เพื่อป้องกันการล็อกเอาต์จากผู้ดูแลระบบ

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
th: เลือกราคาสมาชิก ช่วงเวลาการเรียกเก็บเงิน และระยะเวลา

en: Choose which format of email to send.
th: เลือกรูปแบบอีเมลที่จะส่ง

en: Clear
th: ชัดเจน

en: Complete checkout to renew now.
th: ชำระเงินให้เสร็จสิ้นเพื่อต่ออายุทันที

en: Complete checkout to renew your subscription.
th: ชำระเงินให้เสร็จสิ้นเพื่อต่ออายุการสมัครของคุณ

en: Complete checkout to resubscribe.
th: ชำระเงินให้เสร็จสิ้นเพื่อสมัครใหม่

en: Completed Renewal Order
th: คำสั่งต่ออายุที่เสร็จสมบูรณ์

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Copy billing address
th: คัดลอกที่อยู่สำหรับเรียกเก็บเงิน

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
th: ไม่สามารถสมัครรับข้อมูลได้ เป็นไปได้มากว่ารหัสการสมัครสมาชิกไม่ได้หมายถึงการสมัครสมาชิก กุญแจสำคัญคือ: &quot;%s&quot;

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
th: ประเทศ / รัฐ

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
th: คูปองจะถูกจำกัดตามจำนวนการชำระเงินที่กำหนด จากนั้นจะถูกลบออกจากการสมัครโดยอัตโนมัติ &quot;การชำระเงิน&quot; ยังรวมถึงการชำระค่าสมัครเริ่มต้นด้วย

en: Create pending parent order
th: สร้างคำสั่งซื้อหลักที่รอดำเนินการ

en: Create pending parent order requested by admin action.
th: สร้างคำสั่งหลักที่รอดำเนินการซึ่งร้องขอโดยการดำเนินการของผู้ดูแลระบบ

en: Create pending renewal order
th: สร้างคำสั่งซื้อที่รอการต่ออายุ

en: Create pending renewal order requested by admin action.
th: สร้างคำสั่งต่ออายุที่รอดำเนินการร้องขอโดยการดำเนินการของผู้ดูแลระบบ

en: Create subscriptions
th: สร้างการสมัครสมาชิก

en: Created Date
th: วันที่สร้าง

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
th: ข้ามเกรด

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
th: กฎการลองซ้ำแบบ Raw แบบกำหนดเอง

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
th: กฎการลองใหม่ที่กำหนดเอง

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
th: คลาสกฎการลองซ้ำแบบกำหนดเอง

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
th: กฎการลองใหม่ที่กำหนดเอง

en: Custom field deleted.
th: ฟิลด์ที่กำหนดเองถูกลบ

en: Custom field updated.
th: อัปเดตฟิลด์ที่กำหนดเองแล้ว

en: Customer
th: ลูกค้า

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
th[0]: ลูกค้า %1$s เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูล รายละเอียดการสมัครสมาชิกใหม่มีดังนี้:

en: Customer ID is invalid.
th: รหัสลูกค้าไม่ถูกต้อง

en: Customer Payment Retry
th: การชำระเงินของลูกค้า ลองอีกครั้ง

en: Customer Provided Note
th: ลูกค้าให้หมายเหตุ

en: Customer Renewal Invoice
th: ใบแจ้งหนี้การต่ออายุของลูกค้า

en: Customer Suspensions
th: การระงับลูกค้า

en: Customer Totals
th: ยอดรวมของลูกค้า

en: Customer add payment method page &rarr;
th: ลูกค้าเพิ่มหน้าวิธีการชำระเงิน →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
th: ลูกค้าเพิ่ม &quot;%1$s&quot; (รหัสผลิตภัณฑ์: #%2$d) ผ่านหน้าบัญชีของฉัน

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
th: ลูกค้าเพิ่ม %s

en: Customer change payment method page &rarr;
th: ลูกค้าเปลี่ยนหน้าวิธีการชำระเงิน →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
th: ลูกค้าลบ &quot;%1$s&quot; (รหัสผลิตภัณฑ์: #%2$d) ผ่านทางหน้าบัญชีของฉัน

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
th: ลูกค้าขอต่ออายุก่อนกำหนด:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
th: ลูกค้าสมัครรับคำสั่งซื้อใหม่ #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
th: ขณะนี้การแคชการสมัครรับข้อมูลของลูกค้าได้รับการจัดการโดย %1$s และ %2$s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
th: ขณะนี้ %1$s จัดการแคชการสมัครรับข้อมูลลูกค้าแล้ว

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
th: ลูกค้าต่ออายุได้สำเร็จก่อนกำหนดด้วยคำสั่งซื้อ %s

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
th: ลูกค้าเปลี่ยนจาก: %1$s เป็น %2$s

en: Customer's notes about the order
th: หมายเหตุของลูกค้าเกี่ยวกับการสั่งซื้อ

en: Customer:
th: ลูกค้า:

en: Customers
th: ลูกค้า

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
th: ลูกค้าและผู้ใช้ที่ไม่ใช่ผู้ดูแลระบบสามารถเรียกดูและซื้อจากร้านค้าของคุณโดยไม่หยุดชะงักในขณะที่การอัปเดตกำลังดำเนินการ

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
th: ตอนนี้ลูกค้าสามารถซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกที่แตกต่างกันในธุรกรรมเดียว ผลิตภัณฑ์สามารถเรียกเก็บเงินตามกำหนดเวลาและมีค่าธรรมเนียมการลงทะเบียนและ/หรือการทดลองใช้ฟรีรวมกัน

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
th: ลูกค้าที่สมัครใช้งานจะไม่รวมอยู่ในการตั้งค่านี้

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
th: ปรับแต่งกฎการลองใหม่

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
th: ปรับแต่งข้อความที่แสดงบนปุ่มถัดจากการสมัครรับข้อมูลในหน้าบัญชีของสมาชิก ค่าเริ่มต้นคือ &quot;เปลี่ยนการสมัคร&quot; แต่คุณอาจต้องการเปลี่ยนเป็น &quot;อัปเกรด&quot; หรือ &quot;เปลี่ยนการสมัคร&quot;

en: Database Update Required
th: จำเป็นต้องอัปเดตฐานข้อมูล

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
th: ฐานข้อมูลอัปเดตเป็นเวอร์ชัน %s

en: Date
th: วันที่

en: Date Changed
th: วันที่เปลี่ยน

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
th: วันที่ถูกระงับ

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
th: วันที่ถูกระงับ: %s

en: Date type can not be an empty string.
th: ประเภทวันที่ไม่สามารถเป็นสตริงว่างได้

en: Date type is not a string.
th: ประเภทวันที่ไม่ใช่สตริง

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
th: วัน

en: Delete Customer Subscription Cache
th: ลบแคชการสมัครของลูกค้า

en: Delete Permanently
th: ลบอย่างถาวร

en: Delete Related Order Cache
th: ลบแคชคำสั่งซื้อที่เกี่ยวข้อง

en: Delete all variations without a subscription
th: ลบรูปแบบทั้งหมดโดยไม่ต้องสมัครสมาชิก

en: Delete this item permanently
th: ลบรายการนี้อย่างถาวร

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
th: ตอนนี้นักพัฒนาสามารถใช้ฟังก์ชัน WordPress ที่คุ้นเคยทั้งหมด เช่น %sget_posts()%s เพื่อสอบถามหรือแก้ไขข้อมูลการสมัครรับข้อมูล

en: Disable auto renew
th: ปิดใช้งานการต่ออายุอัตโนมัติ

en: Discount
th: การลดราคา

en: Display the auto renewal toggle
th: แสดงการสลับการต่ออายุอัตโนมัติ

en: Do not limit
th: อย่าจำกัด

en: Do not synchronise
th: อย่าซิงโครไนซ์

[ctx: short for documents]
en: Docs
th: เอกสาร

[ctx: short for documents]
en: Documentation
th: เอกสาร

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
th: ดาวน์เกรด

en: Downloadable
th: ดาวน์โหลดได้

en: Drip Downloadable Content
th: Drip เนื้อหาดาวน์โหลด

en: Early Renewal
th: ต่ออายุก่อนกำหนด

en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Retry
th: แก้ไข ลองใหม่อีกครั้ง

en: Edit Subscription
th: แก้ไขการสมัคร

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
th: แก้ไขการสมัคร

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
th: แก้ไขการสมัครสมาชิกล้มเหลวโดยมีข้อผิดพลาด: %s

en: Email
th: อีเมล

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
th: หัวเรื่องอีเมล

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
th: ประเภทอีเมล

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
th: อีเมล: %s

en: Enable Automatic Retry
th: เปิดใช้งานการลองใหม่อัตโนมัติ

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
th: เปิดใช้งานมาตรฐาน PayPal สำหรับการสมัครรับข้อมูล

en: Enable auto renew
th: เปิดใช้งานการต่ออายุอัตโนมัติ

en: Enable automatic payments
th: เปิดใช้งานการชำระเงินอัตโนมัติ

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
th: เปิดใช้งานการลองใหม่อัตโนมัติของการชำระเงินที่เกิดซ้ำที่ล้มเหลว

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
th: เปิดใช้งานการหยดเนื้อหาที่ดาวน์โหลดได้บนผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิก

en: Enable this email notification
th: เปิดใช้งานการแจ้งเตือนทางอีเมลนี้

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
th: เปิดปิด

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
th: การเปิดใช้งานนี้จะให้สิทธิ์ในการเข้าถึงไฟล์ที่ดาวน์โหลดได้ใหม่ที่เพิ่มไปยังผลิตภัณฑ์หลังจากการต่ออายุครั้งถัดไปเท่านั้น%sโดยค่าเริ่มต้น การเข้าถึงไฟล์ที่ดาวน์โหลดได้ใหม่ที่เพิ่มไปยังผลิตภัณฑ์จะมอบให้กับลูกค้าที่มีการสมัครใช้งานผลิตภัณฑ์นั้นทันที

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

[ctx: table heading]
en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
th: วันที่สิ้นสุด: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

[ctx: table heading]
en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
th: วันที่สิ้นสุด: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
th: สิ้นสุดระยะเวลาเติมเงิน

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
th: สิ้นสุดระยะเวลาชำระล่วงหน้า: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
th: ปลายทางสำหรับบัญชีของฉัน → หน้าเปลี่ยนวิธีชำระเงินสมัครสมาชิก

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
th: ปลายทางสำหรับบัญชีของฉัน → หน้าสมัครสมาชิก

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
th: ปลายทางสำหรับบัญชีของฉัน → ดูหน้าสมัครสมาชิก

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
th: ป้อนช่วงเวลาใหม่เป็นตัวเลขเดียว (เช่น เรียกเก็บเงินทุกเดือนที่ 2 ให้ป้อน 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
th: ป้อนความยาวใหม่ (เช่น 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
th: ป้อนผู้รับ (คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค) สำหรับอีเมลนี้ ค่าเริ่มต้นเป็น %s

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
th: ป้อนช่วงเวลาใหม่ วัน สัปดาห์ เดือน หรือปี:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
th: ข้อผิดพลาด

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
th: ข้อผิดพลาด %d: ไม่สามารถเพิ่มภาษีในการสมัครรับข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
th: ข้อผิดพลาด %d: ไม่สามารถสร้างคำสั่งซื้อได้ กรุณาลองอีกครั้ง.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
th: ข้อผิดพลาด %d: ไม่สามารถสร้างการสมัครรับข้อมูลได้ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Error during subscription status transition.
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างการเปลี่ยนสถานะการสมัคร

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการบันทึกปลายทางของการสมัครรับข้อมูล: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s และ %1$sSubscription payment method%2$s ไม่สามารถเหมือนกันได้ การเปลี่ยนแปลงได้รับการเปลี่ยนกลับแล้ว

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปเดตข้อมูลบางอย่าง: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเพิ่มผลิตภัณฑ์เพื่อสร้างการสมัครรับข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างคำสั่งต่ออายุพร้อมหมายเหตุ &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างการสมัครรับข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่พบเขตเวลาของเบราว์เซอร์ของคุณ

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
th: เวลาที่เหลือโดยประมาณ (นาที:วินาที): %s

en: Expire after
th: หมดอายุหลังจาก

[ctx: Subscription status]
en: Expired
th: หมดอายุ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
th[0]: หมดอายุ <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
th: หมดอายุการสมัครสมาชิก

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
th: อีเมลการสมัครสมาชิกที่หมดอายุจะถูกส่งเมื่อการสมัครของลูกค้าหมดอายุ

en: Export CSV
th: ส่งออก CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Failed Payment Retries
th: ไม่สามารถชำระเงินซ้ำได้

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
th: ขณะนี้การชำระเงินที่เกิดซ้ำที่ล้มเหลวสามารถลองอีกครั้งได้โดยอัตโนมัติ ซึ่งจะช่วยกู้คืนรายได้ที่อาจสูญเสียไปเนื่องจากวิธีการชำระเงินถูกปฏิเสธเพียงชั่วคราวเท่านั้น

en: Failed retries
th: การลองใหม่ล้มเหลว

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
th: ล้มเหลวในการสมัครรับข้อมูล %s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานสถานะการสมัครสำหรับคำสั่งซื้อ #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
th: ยกเลิกการสมัครไม่สำเร็จหลังจากคำสั่งซื้อ #%1$s ถูกยกเลิก: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
th: ล้มเหลวในการประมวลผลการชำระเงินที่ล้มเหลวในการสมัครสำหรับคำสั่งซื้อ #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
th: ไม่สามารถตั้งค่าการสมัครเป็นหมดอายุสำหรับคำสั่งซื้อ #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
th: ไม่สามารถอัปเดตวันที่สมัครหลังจากลูกค้าต่ออายุก่อนกำหนดด้วยคำสั่งซื้อ %s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
th: ไม่สามารถอัปเดตสถานะการสมัครหลังจากสั่งซื้อ #%1$s ถูกระงับ: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
th: ค้นหาเกตเวย์ใหม่ที่ %1$sสนับสนุนการสมัครสมาชิกอัตโนมัติ%2$s ใน %3$sWooCommerce Marketplace%4$s อย่างเป็นทางการ

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
th: ชำระครั้งแรกตามสัดส่วน การชำระเงินครั้งต่อไป: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
th: การชำระเงินครั้งแรก: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
th: ต่ออายุครั้งแรก: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
th: สำหรับผลิตภัณฑ์สมัครสมาชิกทั้งหมด

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
th: สำหรับการอัปเกรดและดาวน์เกรดผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกทั้งหมด

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
th: สำหรับการอัปเกรดและดาวน์เกรดผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกเสมือนเท่านั้น

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
th: สำหรับการอัปเกรดผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกทั้งหมด

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
th: สำหรับการอัปเกรดผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกเสมือนเท่านั้น

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
th: สำหรับผลิตภัณฑ์สมัครสมาชิกเสมือนเท่านั้น

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
th: เพื่อให้ผู้จัดการร้านเปลี่ยนการสมัครจากการชำระเงินอัตโนมัติเป็นการต่ออายุด้วยตนเอง (หรือด้วยตนเองเป็นอัตโนมัติ) ด้วยการสมัครรับข้อมูล v1.5 จำเป็นต้องแก้ไขฐานข้อมูลโดยตรง ตอนนี้การสมัครรับข้อมูลมีวิธีสำหรับเกตเวย์การชำระเงินเพื่อให้คุณสามารถเปลี่ยนจากอินเทอร์เฟซ %sEdit Subscription%s ใหม่ได้

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
th: เพื่อวัตถุประสงค์ในการประมวลผลการชำระเงินค่าสมัครแบบเป็นงวด เราจะเก็บชื่อลูกค้า ที่อยู่สำหรับเรียกเก็บเงิน ที่อยู่สำหรับจัดส่ง ที่อยู่อีเมล หมายเลขโทรศัพท์ และรายละเอียดบัตรเครดิต/การชำระเงินของลูกค้า

[ctx: shipping method price]
en: Free
th: ฟรี

en: Free Trial
th: ทดลองฟรี

en: Free shipping coupon
th: คูปองส่งฟรี

en: Free trial
th: ทดลองฟรี

en: Free trial length
th: ระยะเวลาทดลองใช้ฟรี

en: Free trial period
th: ระยะเวลาทดลองใช้ฟรี

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
th: รหัสเกตเวย์: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
th: Gateway ไม่สนับสนุนผู้ดูแลระบบในการเปลี่ยนวิธีการชำระเงินในการสมัครสมาชิก

en: General
th: ทั่วไป

en: Generate Customer Subscription Cache
th: สร้างแคชการสมัครของลูกค้า

en: Generate Related Order Cache
th: สร้างแคชคำสั่งซื้อที่เกี่ยวข้อง

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
th: ไปที่การตั้งค่าการสมัครสมาชิก WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
th: ไปที่การตั้งค่าการสมัครสมาชิก WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
th: ของเขา,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
th: ให้เกียรติข้อมูลคำสั่งต่ออายุ

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
th: มีลูกค้ากี่คนที่สมัครสมาชิกนานกว่า 6 เดือน? มูลค่าตลอดอายุการใช้งานเฉลี่ยของสมาชิกของคุณคืออะไร? ร้านค้าของคุณจะได้รับรายได้จากการต่ออายุเท่าใดในเดือนหน้า?

en: ID
th: ไอดี

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
th: ไอดี

en: IP Address
th: ที่อยู่ IP

en: IPN subscription cancelled.
th: การสมัครสมาชิก IPN ถูกยกเลิก

en: IPN subscription failing payment method changed.
th: เปลี่ยนวิธีการชำระเงินการสมัครสมาชิก IPN ที่ล้มเหลว

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
th: ชำระค่าสมัคร IPN %1$s ด้วยเหตุผล: %2$s

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
th: ค่าสมัครสมาชิก IPN %s

en: IPN subscription payment completed.
th: ชำระเงินค่าสมัครสมาชิก IPN เรียบร้อยแล้ว

en: IPN subscription payment failure.
th: การชำระเงินการสมัครสมาชิก IPN ล้มเหลว

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
th: วิธีการชำระเงินการสมัครสมาชิก IPN เปลี่ยนเป็น PayPal

en: IPN subscription sign up completed.
th: สมัครสมาชิก IPN เสร็จเรียบร้อย

en: IPN subscription suspended.
th: การสมัคร IPN ถูกระงับ

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
th: ถ้าการสมัครของสมาชิกถูกยกเลิกหรือหมดอายุด้วยตนเอง จะได้รับมอบหมายบทบาทนี้

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
th: หากการสมัครรับข้อมูลซิงโครไนซ์กับวันในสัปดาห์ เดือน หรือปี ให้เรียกเก็บเงินตามสัดส่วนสำหรับการสมัครรับข้อมูล ณ เวลาที่ลงชื่อสมัครใช้

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
th: หากคุณใช้ธุรกรรมอ้างอิงของ PayPal Standard หรือ PayPal โปรดดูที่ %1$sนโยบายความเป็นส่วนตัวของ PayPal%2$s สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
th: หากคุณไม่ต้องการให้การซื้อการสมัครรับข้อมูลใหม่เรียกเก็บเงินการต่ออายุโดยอัตโนมัติ คุณสามารถปิดการชำระเงินอัตโนมัติได้ การสมัครรับข้อมูลอัตโนมัติที่มีอยู่จะเรียกเก็บเงินลูกค้าโดยอัตโนมัติต่อไป %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
th: หากคุณได้รับข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์และโหลดหน้าซ้ำเพื่อค้นหาประกาศนี้ โปรดรีเฟรชหน้านี้ใน %s วินาที และขั้นตอนการอัปเกรดจะเริ่มต้นใหม่โดยไม่มีปัญหา

en: Ignore this error
th: ละเว้นข้อผิดพลาดนี้

en: Ignore this error (not recommended)
th: ละเว้นข้อผิดพลาดนี้ (ไม่แนะนำ)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
th: นำเข้าการสมัครรับข้อมูลไปยัง WooCommerce ผ่าน CSV หรือส่งออกการสมัครของคุณจาก WooCommerce เป็น CSV ด้วยส่วนขยาย WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
th: นำเข้า/ส่งออกการสมัครสมาชิก

en: Improved scheduled action data storage
th: ปรับปรุงการจัดเก็บข้อมูลการดำเนินการตามกำหนดเวลา

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
th: ใน %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
th: ในการสมัครรับข้อมูลเวอร์ชันก่อนหน้า ยอดรวมของการสมัครจะถูกส่งไปยังเกตเวย์การชำระเงินเป็นจำนวนเงินที่จะเรียกเก็บสำหรับการชำระเงินต่ออายุอัตโนมัติ ซึ่งทำให้การเพิ่มค่าธรรมเนียมแบบครั้งเดียวหรือส่วนลดในการต่ออายุเป็นเรื่องยุ่งยากโดยไม่จำเป็น

en: Inactive Subscriber Role
th: บทบาทสมาชิกที่ไม่ใช้งาน

en: Increased processing rate for scheduled payments
th: อัตราการประมวลผลที่เพิ่มขึ้นสำหรับการชำระเงินตามกำหนดเวลา

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
th: สมัครสมาชิกครั้งแรก

en: Initial payment discount
th: ส่วนลดค่างวดแรก

en: Installed Plugins
th: ปลั๊กอินที่ติดตั้ง

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
th: วันที่ %s ไม่ถูกต้อง วันที่ต้องอยู่ในรูปแบบ: &quot;Ymd H:i:s&quot;

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
th: Payload IPN ของ PayPal ไม่ถูกต้อง: ไม่พบการสมัครรับข้อมูลที่ตรงกัน

en: Invalid Subscription.
th: การสมัครสมาชิกไม่ถูกต้อง

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
th: วันที่สร้างไม่ถูกต้อง วันที่ต้องเป็นสตริงและอยู่ในรูปแบบ: &quot;Ymd H:i:s&quot;

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง พารามิเตอร์แรกมีวันที่ไม่อยู่ในประเภทวันที่ลงทะเบียน

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง พารามิเตอร์แรกว่างเปล่าเมื่อส่งผ่านไปยัง update_dates()

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง ไม่มีการส่งรหัสรายการที่ถูกต้อง

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง ไม่มีการสมัครสมาชิก / คำสั่งซื้อที่ถูกต้อง

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง คำสั่งซื้อที่คาดหวังไม่ใช่คำสั่งซื้อ

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง ประเภทของสำเนาไม่ใช่สตริง

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
th: วันที่ไม่ถูกต้อง. วันที่ต้องเป็นสตริงและอยู่ในรูปแบบ: &quot;Ymd H:i:s&quot;

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
th: รูปแบบไม่ถูกต้อง. พารามิเตอร์แรกต้องเป็นอาร์เรย์

en: Invalid order.
th: คำสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Invalid recurring shipping method.
th: วิธีการจัดส่งแบบประจำไม่ถูกต้อง

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
th: ประเภทความสัมพันธ์ไม่ถูกต้อง: %1$s ประเภทความสัมพันธ์ในการสั่งซื้อต้องเป็นหนึ่งใน: %2$s

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
th: โทเค็นความปลอดภัยไม่ถูกต้อง โปรดโหลดหน้านี้ซ้ำแล้วลองอีกครั้ง

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
th: ประเภทการจัดเรียงไม่ถูกต้อง: %1$s อาร์กิวเมนต์ $sort_order ต้องเป็น %2$s หรือ %3$s

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
th: ระบุช่วงการเรียกเก็บเงินการสมัครไม่ถูกต้อง ต้องเป็นจำนวนเต็มที่มากกว่า 0

en: Invalid subscription billing period given.
th: ระบุระยะเวลาการเรียกเก็บเงินการสมัครไม่ถูกต้อง

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
th: การสมัครไม่ถูกต้อง customer_id

en: Invalid subscription id.
th: รหัสการสมัครไม่ถูกต้อง

en: Invalid subscription status given.
th: ระบุสถานะการสมัครไม่ถูกต้อง

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
th: ประเภทสวิตช์ไม่ถูกต้อง &quot;%s&quot; สวิตช์ต้องเป็นหนึ่งใน: &quot;อัปเกรด&quot; &quot;ดาวน์เกรด&quot; หรือ &quot;ข้ามเกรด&quot;

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
th: ประเภทการอัปเดตไม่ถูกต้อง: %s ประเภทการอัพเดทที่รองรับคือ &quot;เพิ่ม&quot; หรือ &quot;ลบ&quot; การอัปเดตเสร็จสิ้นบนเมตาของโพสต์โดยตรง

en: Invoice for renewal order {order_number}
th: ใบแจ้งหนี้สำหรับการสั่งซื้อต่ออายุ {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
th: ใบแจ้งหนี้สำหรับการต่ออายุคำสั่งซื้อ {order_number} จาก {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
th: เป็น %1$s ขอแนะนำอย่างยิ่งให้คุณไม่เปลี่ยนที่อยู่อีเมลผู้รับ%2$s หากคุณมีการสมัครรับข้อมูลกับ PayPal ที่ใช้งานอยู่ การทำเช่นนี้สามารถทำลายการสมัครรับข้อมูลที่มีอยู่

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
th: ดูเหมือนว่าไซต์นี้ถูกย้ายหรือเป็นไซต์ที่ซ้ำกัน %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s ได้ปิดการใช้งานการชำระเงินอัตโนมัติและอีเมลที่เกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลบนไซต์นี้ เพื่อป้องกันการชำระเงินที่ซ้ำกันจากสภาพแวดล้อมการทดสอบหรือการทดสอบ %1$sWooCommerce การสมัครสมาชิก%2$s ถือว่า %5$s%7$s%6$s เป็น URL ของเว็บไซต์ %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
th: เป็นไปได้ที่จะเปลี่ยนวันที่ชำระเงินครั้งถัดไปของการสมัครรับข้อมูล แต่ผู้จัดการร้านค้าบางคนต้องการให้ลูกค้าทดลองใช้ฟรีแบบขยายเวลา หรือเพิ่มเดือนพิเศษเป็นวันหมดอายุ ตอนนี้คุณสามารถเปลี่ยนวันที่ทั้งหมดเหล่านี้ได้จากหน้าจอ %sแก้ไขการสมัครสมาชิก%s

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
th: ตอนนี้ลูกค้าของคุณซื้อการสมัครรับข้อมูลเพิ่มเติมได้ง่ายขึ้น!

en: Item ID.
th: รหัสรายการ

en: Items
th: รายการ

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
th: เพื่อแจ้งให้คุณทราบ — เราได้รับคำสั่งต่ออายุการสมัครของคุณแล้ว #%s และขณะนี้กำลังดำเนินการอยู่:

en: Label
th: ฉลาก

en: Last 7 Days
th: 7 วันที่ผ่านมา

en: Last Month
th: เดือนที่แล้ว

en: Last Order Date
th: Last Order วันที่

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
th: Last Order วันที่

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
th: วันที่สั่งซื้อล่าสุด: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
th: คำสั่งล่าสุด: %s

en: Last day of the month
th: วันสุดท้ายของเดือน

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
th: วันที่สั่งซื้อล่าสุด

en: Last recorded error:
th: ข้อผิดพลาดที่บันทึกล่าสุด:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ %sดูหน้าสมัครสมาชิกใหม่%s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับคุณลักษณะ %smultiple subscriptions%s ใหม่

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
th: มูลค่าตลอดชีพจากการสมัครสมาชิก %s

en: Limit subscription
th: จำกัดการสมัครสมาชิก

en: Limit to one active subscription
th: จำกัดการสมัครใช้งานหนึ่งรายการ

en: Limit to one of any status
th: จำกัดสถานะใดสถานะหนึ่ง

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
th[0]: คูปองใช้งานแบบจำกัด &quot;%1$s&quot; ถูกนำออกจากการสมัครรับข้อมูล ถูกใช้ไปแล้ว %2$d ครั้ง

en: Line subtotal (before discounts).
th: ยอดรวมไลน์ (ก่อนหักส่วนลด)

en: Line subtotal tax (before discounts).
th: ภาษีรวมสาย (ก่อนหักส่วนลด)

en: Line taxes.
th: ภาษีเส้น.

en: Line total (after discounts).
th: ยอดรวมรายการ (หลังหักส่วนลด)

en: Line total tax (after discounts).
th: รวมภาษีมูลค่าเพิ่ม (หลังหักส่วนลด)

[ctx: refers to live site]
en: Live
th: สด

en: Load billing address
th: โหลดที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: Load shipping address
th: โหลดที่อยู่จัดส่ง

en: Manage Subscriptions
th: จัดการการสมัครสมาชิก

en: Manual Renewal
th: ต่ออายุด้วยตนเอง

en: Manual Renewal Payments
th: การชำระเงินต่ออายุด้วยตนเอง

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
th: ใบสั่งต่ออายุด้วยตนเองที่รอการชำระเงินของลูกค้า

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
th: ทำเครื่องหมายผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิก %s ว่า &quot;ขายแยก&quot;

en: Meta key.
th: คีย์เมตา

en: Meta label.
th: ป้ายกำกับ Meta

en: Meta value.
th: ค่าเมตา

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
th: ย้าย %1$s ที่เกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลไปยังตัวจัดกำหนดการใหม่แล้ว (ใน %2$s วินาที)

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
th: ย้ายการสมัคร %1$s ไปยังโครงสร้างใหม่แล้ว (ใน %2$s วินาที)

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: Mixed Checkout
th: ชำระเงินแบบผสม

en: Month for Synchronisation
th: เดือนสำหรับการซิงโครไนซ์

en: Move this item to the Trash
th: ย้ายรายการนี้ไปที่ถังขยะ

[ctx: email type]
en: Multipart
th: หลายส่วน

en: Multiple Subscriptions
th: สมัครสมาชิกหลายรายการ

en: My Account
th: บัญชีของฉัน

en: My Subscription
th: การสมัครของฉัน

en: N/A
th: ไม่มี

[ctx: no information about something]
en: N/A
th: ไม่มี

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
th: ไม่เคย

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
th: ไม่เคย (เรียกเก็บเงินเต็มจำนวนที่เกิดซ้ำเมื่อสมัคร)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
th: ไม่เคย (เรียกเก็บค่าธรรมเนียมการสมัครเต็มจำนวน)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
th: ไม่เคย (ไม่เรียกเก็บค่าธรรมเนียมการสมัคร)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
th: ไม่เคย (ไม่เรียกเก็บเงินเป็นงวดใด ๆ )

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
th: ไม่มีวันหมดอายุ

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
th: ใหม่ %sWC_Subscription%s วัตถุ

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
th: ใหม่ %sshop_subscription%s ประเภทโพสต์

en: New Add/Edit Subscription Screen
th: หน้าจอเพิ่ม/แก้ไขการสมัครสมาชิกใหม่

en: New Renewal Order
th: คำสั่งต่ออายุใหม่

en: New Retry
th: ลองใหม่อีกครั้ง

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
th: สมัครสมาชิกใหม่

en: New Subscription Emails
th: อีเมลสมัครสมาชิกใหม่

en: New Subscriptions
th: สมัครสมาชิกใหม่

en: New View Subscription Page
th: ดูหน้าสมัครสมาชิกใหม่

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
th: อีเมลคำสั่งต่ออายุใหม่จะถูกส่งต่อเมื่อมีการประมวลผลการชำระเงินการต่ออายุการสมัคร

en: New subscription details
th: รายละเอียดการสมัครสมาชิกใหม่

en: New subscription renewal order
th: คำสั่งต่ออายุการสมัครสมาชิกใหม่

en: Next
th: ต่อไป

en: Next 12 Months
th: ถัดไป 12 เดือน

en: Next 30 Days
th: 30 วันถัดไป

en: Next 7 Days
th: 7 วันข้างหน้า

en: Next Month
th: เดือนหน้า

en: Next Payment
th: การชำระเงินครั้งต่อไป

[ctx: table heading]
en: Next Payment
th: การชำระเงินครั้งต่อไป

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
th: วันที่ชำระเงินครั้งต่อไป: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
th: การชำระเงินครั้งต่อไป

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
th: วันที่ชำระเงินถัดไป

en: Next payment: %s
th: การชำระเงินครั้งต่อไป: %s

en: No
th: ไม่

en: No Subscriptions found
th: ไม่พบการสมัครสมาชิก

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
th: ไม่พบการสมัครรับข้อมูลในถังขยะ

en: No billing address set.
th: ไม่ได้ตั้งค่าที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: No customers found.
th: ไม่พบลูกค้า

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
th: ไม่มีเกตเวย์การชำระเงินที่สามารถประมวลผลการชำระเงินการสมัครรับข้อมูลอัตโนมัติได้ หากคุณต้องการประมวลผลการชำระเงินอัตโนมัติ เราขอแนะนำ %1$sfree Stripe extension%2$s

en: No products found.
th: ไม่พบสินค้า

en: No retries found
th: ไม่พบการลองใหม่

en: No retries found in trash
th: ไม่พบการลองใหม่อีกครั้งในถังขยะ

en: No shipping address set.
th: ไม่ได้กำหนดที่อยู่สำหรับจัดส่ง

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
th: ไม่สมัครสมาชิก

en: None
th: ไม่มี

en: Not cancelled
th: ไม่ยกเลิก

en: Not yet ended
th: ยังไม่จบ

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
th: โปรดทราบว่าการซื้อการสมัครสมาชิกยังคงต้องมีบัญชี

en: Note:
th: บันทึก:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
th: จำนวนวันหลังจากสมัคร

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
th: จำนวนเดือนหลังจากสมัคร

en: Number of renewals
th: จำนวนการต่ออายุ

en: Number of resubscribes
th: จำนวนการสมัครสมาชิกใหม่

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
th: จำนวนสัปดาห์หลังการสมัคร

[ctx: Subscription status]
en: On hold
th: พักไว้

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
th: ถูกระงับ

en: On-hold Renewal Order
th: คำสั่งต่ออายุที่ถูกระงับ

en: One time shipping
th: จัดส่งครั้งเดียว

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
th: อนุญาตให้ลูกค้าสมัครสมาชิกผลิตภัณฑ์นี้ได้เพียงครั้งเดียว %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

en: Only store managers can edit payment dates.
th: เฉพาะผู้จัดการร้านเท่านั้นที่สามารถแก้ไขวันที่ชำระเงินได้

en: Open a ticket
th: เปิดตั๋ว

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
th: เลือกรวมจำนวนเงินที่จะเรียกเก็บเมื่อเริ่มสมัครรับข้อมูล ค่าธรรมเนียมการสมัครจะถูกเรียกเก็บทันที แม้ว่าผลิตภัณฑ์จะมีช่วงทดลองใช้ฟรีหรือวันที่ชำระเงินตรงกันก็ตาม

en: Order
th: คำสั่ง

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
th: ยังไม่ได้เพิ่มคำสั่งซื้อ #%s ลงในรถเข็น

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
th: สร้างคำสั่งซื้อ %s เพื่อบันทึกการต่ออายุก่อนกำหนด

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
th: สร้างคำสั่งซื้อ %s เพื่อบันทึกการต่ออายุ

en: Order Number
th: เลขที่ใบสั่งซื้อ

en: Order date: %s
th: วันที่สั่งซื้อ: %s

en: Order number: %s
th: หมายเลขคำสั่งซื้อ: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
th: สั่งซื้อกับ %s

[ctx: An order type]
en: Original
th: ต้นฉบับ

en: Other
th: อื่น

[ctx: label for the system status page]
en: Other
th: อื่น

en: Parent Order
th: คำสั่งผู้ปกครอง

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
th: คำสั่งผู้ปกครอง

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
th: สมัครสมาชิกผู้ปกครอง

en: Parent order:
th: ลำดับผู้ปกครอง:

en: Parent order:
th: ลำดับผู้ปกครอง:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
th: จ่าย

en: Pay Now &raquo;
th: จ่ายตอนนี้ &quot;

en: Pay now
th: จ่ายตอนนี้

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
th: ข้อผิดพลาด PayPal API - ข้อมูลรับรองไม่ถูกต้อง

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
th: ข้อผิดพลาด PayPal API: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
th: เปิดใช้งานธุรกรรมอ้างอิงของ PayPal

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
th: PayPal Standard มีข้อจำกัดหลายประการและไม่รองรับคุณสมบัติการสมัครสมาชิกทั้งหมด

en: PayPal Subscription ID:
th: รหัสการสมัครสมาชิก PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
th: ธุรกรรม PayPal ที่ถือ: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
th: PayPal ไม่ทำงานสำหรับธุรกรรมการสมัครสมาชิก โปรด %1$sตั้งค่า PayPal IPN%2$s และ %3$s ป้อนข้อมูลประจำตัว API%4$s ของคุณเพื่อเปิดใช้งาน PayPal สำหรับการสมัครสมาชิก

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
th: อนุมัติการชำระเงินด้วย PayPal (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
th: การชำระเงิน PayPal ถูกปฏิเสธ: %s

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: Payment Gateway Support
th: การสนับสนุนเกตเวย์การชำระเงิน

en: Payment Method
th: วิธีการชำระเงิน

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment Retry
th: ลองชำระเงินอีกครั้ง

en: Payment failed.
th: การชำระเงินล้มเหลว

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
th: การชำระเงินสำหรับคำสั่งต่ออายุไม่สำเร็จด้วยวิธีการชำระเงินของคุณที่บันทึกไว้ โปรดลองอีกครั้ง

en: Payment gateway ID.
th: รหัสเกตเวย์การชำระเงิน

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
th: เกตเวย์การชำระเงินที่ไม่รองรับการชำระเงินที่เกิดซ้ำอัตโนมัติสามารถใช้ในการประมวลผล %1$ssmanual การชำระเงินการต่ออายุสมาชิก%2$s

en: Payment method added.
th: เพิ่มวิธีการชำระเงินแล้ว

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
th: วิธีการชำระเงินเปลี่ยนจาก &quot;%1$s&quot; เป็น &quot;%2$s&quot; โดยสมาชิกจากหน้าบัญชี

en: Payment method meta must be an array.
th: เมตาวิธีการชำระเงินต้องเป็นอาร์เรย์

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
th: อัปเดตเมตาวิธีการชำระเงินหลังจากที่ลูกค้าเปลี่ยนโทเค็นเริ่มต้นและเลือกอัปเดตการสมัครรับข้อมูล เมตาการชำระเงินเปลี่ยนจาก %1$s เป็น %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
th: อัปเดตเมตาวิธีการชำระเงินหลังจากที่ลูกค้าลบโทเค็นออกจากหน้าบัญชีของฉัน เมตาการชำระเงินเปลี่ยนจาก %1$s เป็น %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
th: อัปเดตวิธีการชำระเงินสำหรับการสมัครรับข้อมูลปัจจุบันทั้งหมดของคุณ

en: Payment method updated.
th: อัปเดตวิธีการชำระเงินแล้ว

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
th: ข้ามการประมวลผลการชำระเงิน - สร้างคำสั่งต่ออายุบน %1$sstaging ไซต์%2$s ภายใต้การล็อกไซต์ staging ไซต์สดอยู่ที่ %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
th: พยายามชำระเงินใหม่ตามคำสั่งต่ออายุโดยมีการสมัครรับข้อมูลที่เกี่ยวข้องหลายรายการโดยไม่มีวิธีการชำระเงินที่เหมือนกัน

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
th: อีเมลลองชำระเงินอีกครั้งจะถูกส่งไปยังผู้รับที่เลือกเมื่อความพยายามที่จะประมวลผลการชำระเงินการต่ออายุการสมัครโดยอัตโนมัติล้มเหลว และมีการใช้กฎการลองใหม่เพื่อลองชำระเงินอีกครั้งในอนาคต

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
th: ลงรายการบัญชีลองชำระเงินอีกครั้งเก็บรายละเอียดเกี่ยวกับการลองใหม่อัตโนมัติของการชำระเงินการต่ออายุที่ล้มเหลว

en: Payment status marked complete.
th: สถานะการชำระเงินทำเครื่องหมายว่าเสร็จสมบูรณ์

en: Payment:
th: การชำระเงิน:

en: Peek Under the Hood for Developers
th: Peek Under the Hood สำหรับนักพัฒนา

[ctx: Subscription status]
en: Pending
th: รอดำเนินการ

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
th: อยู่ระหว่างดำเนินการยกเลิก

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
th[0]: การยกเลิกที่รอดำเนิน <span class="count">การ (%s)</span>

en: Pending retries
th: รอดำเนินการใหม่

en: Pending subscription created.
th: สร้างการสมัครที่รอดำเนินการแล้ว

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
th: บันทึกการสมัครสมาชิกที่ถูกลบอย่างถาวร

en: Personal data removed.
th: ข้อมูลส่วนบุคคลถูกลบ

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
th: ข้อมูลส่วนบุคคลภายในการสมัครรับข้อมูล %s ถูกเก็บรักษาไว้

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Place Order Button Text
th: ข้อความปุ่มสั่งซื้อ

[ctx: email type]
en: Plain text
th: ข้อความธรรมดา

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
th: โปรดเลือกช่องทางการชำระเงินที่ถูกต้องเพื่อเปลี่ยนเป็น

en: Please enter a date after the next payment.
th: โปรดป้อนวันที่หลังจากชำระเงินครั้งถัดไป

en: Please enter a date after the start date.
th: โปรดป้อนวันที่หลังวันที่เริ่มต้น

en: Please enter a date after the trial end.
th: โปรดป้อนวันที่หลังสิ้นสุดช่วงทดลองใช้

en: Please enter a date at least one hour into the future.
th: โปรดป้อนวันที่ในอนาคตอย่างน้อยหนึ่งชั่วโมง

en: Please enter a date before the next payment.
th: โปรดป้อนวันที่ก่อนการชำระเงินครั้งต่อไป

en: Please enter a start date in the past.
th: โปรดป้อนวันที่เริ่มต้นในอดีต

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
th: โปรดป้อนรหัสไปรษณีย์ที่ถูกต้อง

en: Please enter all date fields.
th: กรุณากรอกวันที่ทั้งหมด

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
th: โปรดเปิดหน้านี้ไว้จนกว่ากระบวนการอัปเดตจะเสร็จสิ้น ไม่จำเป็นต้องรีเฟรชหรือเริ่มกระบวนการใหม่

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
th: โปรดเข้าสู่ระบบบัญชีของคุณด้านล่างเพื่อเลือกวิธีการชำระเงินใหม่สำหรับการสมัครของคุณ

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
th: โปรดทราบ: ข้อมูลสำหรับรายงานนี้ถูกแคชไว้ ข้อมูลที่แสดงอาจล้าสมัยภายใน 24 ชั่วโมง แคชจะอัปเดตทุกเช้าเวลา 4.00 น. ในเขตเวลาของไซต์ของคุณ

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
th: โปรดอัปเกรดปลั๊กอิน WooCommerce Subscriptions เป็นเวอร์ชัน 2.0 หรือใหม่กว่าทันที หากคุณต้องการความช่วยเหลือ หลังจากอัปเกรดเป็นการสมัครรับข้อมูล v2.0 แล้ว โปรด %1$sเปิดตั๋วสนับสนุน%2$s

en: Previous
th: ก่อนหน้า

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
th: การสมัครรับข้อมูลเวอร์ชันก่อนหน้าอาศัย %1$sWP Cron%2$s ในการประมวลผลการชำระเงินการสมัครรับข้อมูลและกิจกรรมตามกำหนดการอื่นๆ ใน 3.0 เหตุการณ์เหล่านี้จะเรียกใช้ตามคำขอของผู้ดูแลระบบพร้อมการสนับสนุนการวนรอบ การดำเนินการนี้จะช่วยเพิ่มปริมาณการประมวลผลการชำระเงินได้อย่างมาก

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
th: ราคา

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
th: ก่อนการสมัครสมาชิก 2.1 พวกเขาตอบไม่ง่าย การสมัครใช้งาน 2.1 แนะนำรายงานใหม่เพื่อตอบคำถามเหล่านี้ และอื่นๆ อีกมากมาย

en: Process renewal
th: กระบวนการต่ออายุ

en: Process renewal order action requested by admin.
th: ดำเนินการตามคำสั่งต่ออายุตามที่ผู้ดูแลระบบร้องขอ

en: Processing Renewal order
th: กำลังดำเนินการคำสั่งต่ออายุ

en: Product
th: ผลิตภัณฑ์

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
th: ผลิตภัณฑ์

en: Product ID.
th: รหัสสินค้า

en: Product SKU.
th: รหัสสินค้า.

en: Product name.
th: ชื่อผลิตภัณฑ์.

en: Product price.
th: ราคาสินค้า.

en: Products
th: สินค้า

en: Profile &rarr;
th: ข้อมูลส่วนตัว →

en: Prorate First Renewal
th: ต่ออายุครั้งแรกตามสัดส่วน

en: Prorate Recurring Payment
th: แบ่งชำระตามสัดส่วน

en: Prorate Sign up Fee
th: ค่าธรรมเนียมการลงทะเบียนตามสัดส่วน

en: Prorate Subscription Length
th: แบ่งตามสัดส่วนความยาว

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
th: พักไว้

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
th: ปริมาณ

en: Quantity ordered.
th: จำนวนที่สั่ง.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
th: เลิกจู้จี้ฉัน (แต่อย่าเปิดใช้งานการชำระเงินอัตโนมัติ)

en: REST API Endpoints
th: REST API ปลายทาง

en: Reactivate
th: เปิดใช้งานอีกครั้ง

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
th: ผู้รับ

en: Recovered Renewal Revenue
th: รายได้ต่ออายุที่กู้คืน

en: Recurring Payments
th: การชำระเงินประจำ

en: Recurring Product % Discount
th: ส่วนลด% สินค้าประจำ

en: Recurring Product Discount
th: ส่วนลดสินค้าประจำ

en: Recurring Sales Tax:
th: ภาษีขายประจำ:

en: Recurring Total
th: ยอดรวมที่เกิดซ้ำ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
th: ราคาประจำ: %s

en: Recurring total
th: ยอดรวมที่เกิดซ้ำ

[ctx: table heading]
en: Recurring total
th: ยอดรวมที่เกิดซ้ำ

en: Recurring totals
th: ยอดรวมที่เกิดซ้ำ

en: Recurring:
th: เกิดซ้ำ:

en: Related Orders
th: คำสั่งที่เกี่ยวข้อง

en: Related order caching is now handled by %1$s.
th: ขณะนี้ %1$s จัดการแคชคำสั่งซื้อที่เกี่ยวข้องแล้ว

en: Related orders
th: คำสั่งที่เกี่ยวข้อง

en: Related subscriptions
th: การสมัครสมาชิกที่เกี่ยวข้อง

en: Relationship
th: ความสัมพันธ์

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
th: โปรดจำไว้ว่า แม้ว่ากระบวนการอัปเดตอาจใช้เวลาสักครู่ แต่ลูกค้าและผู้ใช้ที่ไม่ใช่ผู้ดูแลระบบรายอื่นๆ สามารถเรียกดูและซื้อจากร้านค้าของคุณโดยไม่หยุดชะงักในขณะที่การอัปเดตกำลังดำเนินการอยู่

en: Remove personal data from subscriptions
th: ลบข้อมูลส่วนบุคคลออกจากการสมัครสมาชิก

en: Removed line item meta data.
th: ลบข้อมูลเมตาของรายการโฆษณาแล้ว

en: Removed line items data.
th: ลบข้อมูลรายการโฆษณา

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
th[0]: ลบข้อมูลส่วนตัวออกจากการสมัครสมาชิก %d

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
th: ลบข้อมูลส่วนตัวออกจากการสมัคร %s

en: Renew early
th: ต่ออายุก่อนกำหนด

en: Renew now
th: ต่ออายุตอนนี้

en: Renewal % discount
th: ส่วนลด% ต่ออายุ

en: Renewal Discount
th: ส่วนลดการต่ออายุ

en: Renewal Order
th: คำสั่งต่ออายุ

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
th: คำสั่งต่ออายุ

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
th: การต่ออายุการชำระเงินใหม่

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
th: การต่ออายุการชำระเงินใหม่

en: Renewal Payment Retry
th: ต่ออายุการชำระเงิน ลองใหม่

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
th: ต่ออายุการชำระเงิน ลองใหม่

en: Renewal Totals
th: ยอดรวมการต่ออายุ

en: Renewal cart discount
th: ส่วนลดรถเข็นต่ออายุ

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
th: อีเมลที่สมบูรณ์ของใบสั่งต่ออายุจะถูกส่งไปยังลูกค้าเมื่อมีการทำเครื่องหมายใบสั่งการต่ออายุการสมัครใช้งานว่าเสร็จสมบูรณ์ และมักจะระบุว่าสินค้าสำหรับระยะเวลาการต่ออายุนั้นได้รับการจัดส่งแล้ว

en: Renewal product discount
th: ส่วนลดผลิตภัณฑ์ต่ออายุ

[ctx: option section heading]
en: Renewals
th: ต่ออายุ

en: Renewals amount
th: จำนวนการต่ออายุ

en: Renewals count
th: การต่ออายุนับ

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
th: ซ่อมแซม %d การสมัครใช้งานที่มีวันที่ไม่ถูกต้อง ข้อมูลภาษีในบรรทัด หรือบันทึกย่อของลูกค้าที่ขาดหายไป

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
th: เปิดใช้งานแคชรายงาน

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
th: วางใจได้เลย แม้ว่ากระบวนการอัปเดตอาจใช้เวลาสักครู่ แต่ก็มีการเข้ารหัสเพื่อป้องกันข้อบกพร่อง ไซต์ของคุณปลอดภัยและจะกลับมาใช้งานได้อีกครั้ง เร็วกว่าที่เคยในเร็วๆ นี้

en: Restore
th: คืนค่า

en: Restore this item from the Trash
th: กู้คืนรายการนี้จากถังขยะ

en: Resubscribe
th: สมัครสมาชิกใหม่

en: Resubscribe Order
th: สมัครสมาชิกใหม่ สั่งซื้อ

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
th: สมัครสมาชิกใหม่ สั่งซื้อ

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
th: สมัครสมาชิกใหม่ – %s

en: Resubscribe Totals
th: สมัครสมาชิกใหม่ Totals

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
th: สมัครสมาชิกใหม่

en: Retain ended subscriptions
th: รักษาการสมัครสมาชิกที่สิ้นสุด

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
th: รักษาการสมัครรับข้อมูลที่สิ้นสุดและคำสั่งซื้อที่เกี่ยวข้องตามระยะเวลาที่กำหนดก่อนที่จะปิดบังข้อมูลส่วนบุคคลภายในนั้น

en: Retention Rate
th: อัตราการรักษา

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
th: ลองสถานะการย้ายข้อมูลอีกครั้ง

en: Retry Date
th: วันที่ลองอีกครั้ง

en: Retry Failed Payments
th: ลองชำระเงินที่ล้มเหลวอีกครั้ง

en: Retry Renewal Payment
th: ลองชำระเงินใหม่อีกครั้ง

en: Retry Status
th: สถานะลองอีกครั้ง

en: Retry renewal payment action requested by admin.
th: ลองดำเนินการชำระเงินต่ออายุที่ร้องขอโดยผู้ดูแลระบบอีกครั้ง

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
th: ใช้กฎการลองอีกครั้ง:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
th: ใช้กฎการลองใหม่อีกครั้ง:

en: Roles
th: บทบาท

[ctx: meta box title]
en: Schedule
th: กำหนดการ

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
th: ข้อมูลการดำเนินการตามกำหนดการซึ่งก่อนหน้านี้จัดเก็บไว้ในตารางโพสต์ของ WordPress ได้ถูกย้ายไปยังตารางฐานข้อมูลที่กำหนดเองแล้ว ท่ามกลางประโยชน์อื่น ๆ สิ่งนี้จะช่วยปรับปรุงประสิทธิภาพของการประมวลผลการดำเนินการตามกำหนดการ เช่น การชำระเงินค่าสมัครสมาชิก

en: Search Renewal Payment Retries
th: ค้นหาการต่ออายุการชำระเงินการต่ออายุ

en: Search Subscriptions
th: ค้นหาการสมัครสมาชิก

en: Search for a customer&hellip;
th: ค้นหาลูกค้า…

en: Search for a product&hellip;
th: ค้นหาสินค้า…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
th: ข้อผิดพลาดด้านความปลอดภัย โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
th: ดูคำแนะนำฉบับสมบูรณ์เกี่ยวกับมีอะไรใหม่ในการสมัครใช้งานเวอร์ชัน 2.1 »

en: Select an order&hellip;
th: เลือกคำสั่งซื้อ…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
th: ขายผลิตภัณฑ์และบริการด้วยการชำระเงินแบบประจำใน WooCommerce Store ของคุณ

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
th: ส่งไปยังลูกค้าเมื่อความพยายามในการประมวลผลการชำระเงินการต่ออายุการสมัครโดยอัตโนมัติล้มเหลว และมีการใช้กฎการลองใหม่เพื่อลองชำระเงินอีกครั้งในอนาคต อีเมลประกอบด้วยข้อมูลคำสั่งซื้อการต่ออายุ วันที่ของการลองใหม่ตามกำหนดเวลา และลิงก์การชำระเงินเพื่อให้ลูกค้าชำระเงินสำหรับใบสั่งต่ออายุด้วยตนเอง แทนที่จะรอการลองใหม่อัตโนมัติ

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
th: ส่งถึงลูกค้าเมื่อถึงกำหนดต่ออายุการสมัครใช้งาน และการต่ออายุต้องมีการชำระเงินด้วยตนเอง อาจเป็นเพราะใช้การต่ออายุด้วยตนเองหรือการชำระเงินที่เกิดซ้ำอัตโนมัติล้มเหลวสำหรับความพยายามครั้งแรกและการลองใหม่อัตโนมัติทั้งหมด (ถ้ามี) อีเมลประกอบด้วยข้อมูลการสั่งซื้อการต่ออายุและลิงก์การชำระเงิน

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
th: กำหนดจำนวนครั้งสูงสุดที่ลูกค้าสามารถระงับบัญชีของตนได้ในแต่ละช่วงเวลาที่เรียกเก็บเงิน ตัวอย่างเช่น สำหรับมูลค่า 3 และการสมัครที่เรียกเก็บเงินแบบรายปี หากลูกค้าระงับบัญชีของตน 3 ครั้ง พวกเขาจะไม่มีตัวเลือกให้ระงับบัญชีของตนจนถึงปีหน้า ผู้จัดการร้านค้าสามารถระงับการสมัครใช้งานได้ตลอดเวลา ตั้งค่านี้เป็น 0 เพื่อปิดคุณสมบัติการระงับลูกค้าโดยสมบูรณ์

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Shipping
th: การส่งสินค้า

en: Shipping Address
th: ที่อยู่จัดส่ง

en: Shipping Method
th: วิธีจัดส่ง

en: Shipping Tax:
th: ภาษีการขนส่ง:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
th: ค่าจัดส่งจะถูกคำนวณเมื่อคุณให้ที่อยู่ของคุณ

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
th: การจัดส่งสำหรับผลิตภัณฑ์แบบสมัครสมาชิกจะคิดตามปกติในคำสั่งซื้อเริ่มต้นและคำสั่งซื้อที่ต่ออายุทั้งหมด เปิดใช้งานเพื่อเรียกเก็บค่าจัดส่งเพียงครั้งเดียวในการสั่งซื้อครั้งแรก หมายเหตุ: หากต้องการเปิดใช้งานการตั้งค่านี้ การสมัครต้องไม่มีช่วงทดลองใช้ฟรีหรือวันที่ต่ออายุที่ซิงค์

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
th: จัดส่งทาง %s

en: Show more details
th: แสดงรายละเอียดเพิ่มเติม

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
th: กำลังแสดงคำสั่งซื้อ %1$sการสมัครสมาชิก %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
th: ค่าสมัคร ส่วนลด %

en: Sign Up Fee Discount
th: ส่วนลดค่าธรรมเนียมการสมัคร

en: Sign up now
th: สมัครเลย

en: Sign-up Fee (%s)
th: ค่าธรรมเนียมการสมัคร (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
th: ค่าธรรมเนียมการสมัคร (%s)

en: Sign-up grace period
th: ระยะเวลาผ่อนผันการสมัคร

en: Signup Totals
th: ยอดรวมการสมัคร

en: Simple subscription
th: สมัครสมาชิกง่าย

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
th: ขออภัย &quot;%s&quot; สามารถใช้ได้เฉพาะกับคำสั่งซื้อหลักที่สมัครสมาชิกซึ่งมีผลิตภัณฑ์ที่มีค่าธรรมเนียมการสมัคร

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
th: ขออภัย ดูเหมือนเกตเวย์การชำระเงินไม่สนับสนุนการเปลี่ยนวิธีการชำระเงินแบบประจำ โปรดติดต่อเรา หากคุณต้องการความช่วยเหลือหรือเตรียมการอื่นๆ

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
th: ขออภัย ดูเหมือนว่าไม่มีวิธีการชำระเงินที่รองรับการสมัครรับข้อมูล โปรดติดต่อเรา หากคุณต้องการความช่วยเหลือหรือต้องการเตรียมการอื่น

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
th: ขออภัย ดูเหมือนว่าไม่มีวิธีการชำระเงินที่รองรับการสมัครรับข้อมูล โปรดดู %1$sการเปิดใช้งานเกตเวย์การชำระเงินสำหรับการสมัครสมาชิก%2$s หากคุณต้องการความช่วยเหลือ

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
th: ขออภัย ดูเหมือนว่าไม่มีวิธีการชำระเงินที่สนับสนุนคูปองแบบประจำที่คุณใช้อยู่ โปรดติดต่อเรา หากคุณต้องการความช่วยเหลือหรือต้องการเตรียมการอื่น

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
th: ขออภัย สามารถใช้คูปองที่เกิดซ้ำกับการสมัครรับข้อมูลได้เท่านั้น

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
th: ขออภัย คูปองที่เกิดซ้ำสามารถใช้ได้กับการสมัครรับข้อมูลหรือการสั่งซื้อการสมัครเท่านั้น

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
th: ขออภัย คูปอง &quot;%1$s&quot; ใช้ได้สำหรับการต่ออายุเท่านั้น

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
th: ขออภัย คูปองนี้ใช้ได้สำหรับการชำระเงินครั้งแรกเท่านั้น และรถเข็นไม่ต้องชำระเงินครั้งแรก

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
th: ขออภัย คูปองนี้ใช้ได้สำหรับการสมัครสมาชิกใหม่เท่านั้น

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
th: ขออภัย คูปองนี้ใช้ได้เฉพาะสำหรับผลิตภัณฑ์สมัครสมาชิกที่มีค่าธรรมเนียมการสมัคร

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
th: ขออภัย คูปองนี้ใช้ได้เฉพาะกับผลิตภัณฑ์ที่ต้องสมัครสมาชิกเท่านั้น

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
th: ขออภัย คำขอเปลี่ยนแปลงวิธีการชำระเงินสำหรับการสมัครนี้ไม่ถูกต้องและไม่สามารถดำเนินการได้

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
th: จัดฉาก

en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

[ctx: table heading]
en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

[ctx: table heading]
en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
th: วันที่เริ่มต้น: %s

en: Status
th: สถานะ

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
th: สถานะเปลี่ยนจาก %1$s เป็น %2$s

en: Status of Order
th: สถานะการสั่งซื้อ

en: Status of Subscription
th: สถานะการสมัครสมาชิก

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
th: ตั้งค่าสถานะเป็น %s

en: Store Setup
th: ตั้งค่าร้าน

[ctx: of an email]
en: Subject
th: เรื่อง

en: Subscribe All the Things
th: สมัครสมาชิกทุกสิ่ง

en: Subscriber Default Role
th: บทบาทเริ่มต้นของสมาชิก

en: Subscription
th: สมัครสมาชิก

[ctx: relation to order]
en: Subscription
th: สมัครสมาชิก

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
th: ไม่มีการสมัครรับข้อมูล #%d

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
th: สมัครสมาชิก #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
th: การสมัครรับข้อมูล

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
th: รายละเอียดการสมัครสมาชิก #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
th: ยังไม่ได้เพิ่มการสมัคร #%s ลงในรถเข็น

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
th: การสมัครสมาชิก %1$s (คำสั่งซื้อ %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
th: สมัครสมาชิก %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
th: สมัครสมาชิก %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
th: การสมัครรับข้อมูล

en: Subscription Cancelled
th: ยกเลิกการสมัครสมาชิก

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
th: การสมัครถูกยกเลิก: ถึงจำนวนสูงสุดของการชำระเงินที่ล้มเหลว

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
th: จำนวนการสมัครสมาชิก %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
th: ข้อมูลการสมัครสมาชิก

en: Subscription Events by Date
th: กิจกรรมการสมัครสมาชิกตามวันที่

en: Subscription Expired
th: การสมัครหมดอายุ

en: Subscription Gifting
th: สมัครสมาชิก Gifting

en: Subscription Items
th: รายการสมัครสมาชิก

en: Subscription Length
th: ความยาวของการสมัคร

en: Subscription Number
th: หมายเลขสมาชิก

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
th: หมายเลขสมาชิก: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
th: สมัครสมาชิกหลัก

en: Subscription Periods
th: ระยะเวลาการสมัครสมาชิก

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
th: ราคาการสมัครสมาชิก (%s)

en: Subscription Product
th: สินค้าสมัครสมาชิก

en: Subscription Relationship
th: ความสัมพันธ์ในการสมัครสมาชิก

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
th: การต่ออายุสมาชิก

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
th: คำสั่งต่ออายุสมาชิก – %s

en: Subscription Reports
th: รายงานการสมัครสมาชิก

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
th: สมัครสมาชิกใหม่

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
th: สถานะการสมัครสมาชิก

en: Subscription Suspended
th: การสมัครถูกระงับ

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
th: สวิตช์สมัครสมาชิก

en: Subscription Switch Complete
th: สมัครสมาชิกเสร็จ

en: Subscription Switched
th: เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูล

en: Subscription Trial Period
th: ช่วงเวลาทดลองสมัครสมาชิก

en: Subscription argument passed in is not an object.
th: อาร์กิวเมนต์การสมัครรับข้อมูลที่ส่งผ่านไม่ใช่วัตถุ

en: Subscription billing interval
th: ช่วงการเรียกเก็บเงินการสมัครสมาชิก

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
th: การสมัครสมาชิกถูกยกเลิกโดยสมาชิกจากหน้าบัญชีของพวกเขา

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
th: ยกเลิกการสมัครรับคำสั่งซื้อที่คืนเงินแล้ว %1$s#%2$s%3$s

en: Subscription cancelled with PayPal
th: ยกเลิกการสมัครสมาชิกกับ PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
th: วันที่สร้างการสมัครต้องมาก่อนวันปัจจุบัน

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
th: ไม่มีการสมัครรับข้อมูลในการดำเนินการตามกำหนดเวลา: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
th: อัปเดตร่างการสมัครแล้ว

en: Subscription end date in the past
th: วันที่สิ้นสุดการสมัครในอดีต

en: Subscription features:
th: คุณสมบัติการสมัครสมาชิก:

en: Subscription information
th: ข้อมูลการสมัครสมาชิก

en: Subscription interval
th: ช่วงการสมัครสมาชิก

en: Subscription items can no longer be edited.
th: แก้ไขรายการสมัครสมาชิกไม่ได้อีกต่อไป

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
th: การสมัครสมาชิกที่เชื่อมโยงกับคำสั่งซื้อหลัก %s ผ่านทางผู้ดูแลระบบ

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
th: การสมัครสมาชิกถูกล็อคเป็นการต่ออายุด้วยตนเองในขณะที่ร้านค้าอยู่ในโหมดการแสดงละคร วิธีการชำระเงินสด: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
th: การสมัครสมาชิกถูกล็อคเป็นการต่ออายุด้วยตนเองในขณะที่ร้านค้าอยู่ในโหมดการแสดงละคร การเปลี่ยนแปลงวิธีการชำระเงินจะมีผลในโหมดสด

en: Subscription payment details.
th: รายละเอียดการชำระค่าสมัคร.

en: Subscription payment method
th: ช่องทางการชำระค่าสมัคร

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
th: ไม่สามารถตั้งค่าวิธีการชำระเงินแบบสมัครสมาชิกเป็น %1$s และตั้งค่าเป็นแบบแมนนวลพร้อมข้อความแสดงข้อผิดพลาด: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
th: ไม่สามารถตั้งค่าวิธีการชำระเงินแบบสมัครสมาชิกเป็น %1$s โดยมีข้อความแสดงข้อผิดพลาด: %2$s

en: Subscription period
th: ระยะเวลาสมัครสมาชิก

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
th: ราคาการสมัครสมาชิก (%s)

en: Subscription pricing
th: ราคาสมัครสมาชิก

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
th: การสมัครสมาชิกถูกระงับโดยสมาชิกจากหน้าบัญชีของพวกเขา

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
th: การสมัครสมาชิกเปิดใช้งานอีกครั้งโดยสมาชิกจากหน้าบัญชีของพวกเขา

en: Subscription reactivated with PayPal
th: การสมัครรับข้อมูลเปิดใช้งานอีกครั้งด้วย PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
th: คำสั่งซื้อต่ออายุการสมัครไม่สามารถยกเลิกได้

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
th: ชำระค่าต่ออายุสมาชิกเนื่องจาก:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
th: การต่ออายุการสมัครสมาชิกการชำระเงินลองอีกครั้ง:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
th: การต่ออายุสมาชิกการชำระเงินลองอีกครั้ง:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
th: การสมัครรับข้อมูลคืนเป็นรุ่นแก้ไขจาก %s

en: Subscription saved.
th: บันทึกการสมัครสมาชิกแล้ว

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
th: กำหนดเวลาการสมัครสมาชิกสำหรับ: %1$s

en: Subscription sign up failed.
th: การสมัครสมาชิกล้มเหลว

en: Subscription sign-up fee
th: ค่าสมัครสมาชิก

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
th: สถานะการสมัครสมาชิกเปลี่ยนแปลงโดยการแก้ไขเป็นกลุ่ม:

en: Subscription status:
th: สถานะการสมัครสมาชิก:

en: Subscription submitted.
th: ส่งการสมัครแล้ว

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
th: การสมัครถูกระงับโดยสคริปต์ซ่อมแซมฐานข้อมูล การสมัครนี้ถูกระงับผ่าน PayPal

en: Subscription suspended with PayPal
th: การสมัครถูกระงับด้วย PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
th: อีเมลที่สมบูรณ์ของการสลับการสมัครสมาชิกจะถูกส่งไปยังลูกค้าเมื่อมีการเปลี่ยนการสมัครสำเร็จ

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
th: อีเมลที่เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูลจะถูกส่งเมื่อลูกค้าเปลี่ยนการสมัครรับข้อมูล

en: Subscription totals
th: ยอดรวมการสมัครสมาชิก

en: Subscription trial period:
th: ระยะเวลาทดลองใช้งานการสมัครสมาชิก:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
th: อัปเดตการสมัครสมาชิกแล้ว

en: Subscription updates
th: อัพเดทการสมัครสมาชิก

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
th: การสมัครรับข้อมูล

en: Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
th: การสมัครรับข้อมูล (หน้า %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
th: การสมัครสมาชิก 2.0 แนะนำสถาปัตยกรรมใหม่ที่สร้างขึ้นบน WooCommerce Custom Order Types API

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
th: การสมัครสมาชิก 2.0 แนะนำออบเจกต์ใหม่สำหรับการทำงานกับการสมัครสมาชิกที่ระดับแอปพลิเคชัน API ที่ยุ่งยากสำหรับการดึงหรือแก้ไขข้อมูลการสมัครใช้งานหายไปแล้ว!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
th: การสมัครสมาชิก 2.1 เพิ่มการรองรับข้อมูลการสมัครไปยังโครงสร้างพื้นฐานนี้

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
th: การสมัครสมาชิก 2.1 ยังแนะนำอีเมลใหม่จำนวนหนึ่งที่จะแจ้งให้คุณทราบเมื่อ:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
th: การสมัครสมาชิก 2.1 ตอนนี้ส่งผ่านยอดรวมของคำสั่งต่ออายุ ทำให้สามารถเพิ่มค่าธรรมเนียมหรือส่วนลดให้กับคำสั่งต่ออายุด้วย one-liners ง่ายๆ เช่น %s$order-&gt;add_fee()%s หรือ %s$order-&gt;add_coupon()% ส.

en: Subscriptions Data
th: ข้อมูลการสมัครสมาชิก

en: Subscriptions Ended
th: การสมัครสิ้นสุด

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
th: การสมัคร URL สด

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
th: โหมดสมัครสมาชิก

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
th: การแทนที่ชุดรูปแบบเทมเพลตการสมัครรับข้อมูล

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
th: ตอนนี้การสมัครสมาชิกยังใช้คำสั่งการต่ออายุเพื่อตั้งค่ารถเข็นสำหรับ %s การต่ออายุด้วยตนเอง%s ทำให้ง่ายต่อการเพิ่มผลิตภัณฑ์หรือส่วนลดสำหรับการต่ออายุครั้งเดียวที่ชำระเงินด้วยตนเอง

en: Subscriptions by Customer
th: การสมัครสมาชิกโดยลูกค้า

en: Subscriptions by Payment Gateway
th: สมัครสมาชิกโดย Payment Gateway

en: Subscriptions by Product
th: การสมัครสมาชิกตามผลิตภัณฑ์

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
th: การสมัครสมาชิกที่สร้างขึ้นภายในไม่กี่วันก่อนวันต่ออายุจะไม่ถูกเรียกเก็บเงินเมื่อสมัคร ตั้งค่าเป็นศูนย์สำหรับการสมัครสมาชิกใหม่ทั้งหมดที่จะเรียกเก็บเงินเต็มจำนวนที่เกิดขึ้นประจำ ต้องเป็นจำนวนบวก

en: Subscriptions signups
th: สมัครสมาชิก

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
th: การสมัครสมาชิก v2.0 แนะนำอินเทอร์เฟซการดูแลระบบใหม่เพื่อเพิ่มหรือแก้ไขการสมัครสมาชิก คุณสามารถทำการเปลี่ยนแปลงที่คุ้นเคยทั้งหมดได้ เช่น การแก้ไขยอดรวมที่เกิดซ้ำหรือสถานะการสมัคร คุณยังสามารถทำการแก้ไขใหม่บางอย่างได้ เช่น การเปลี่ยนวันหมดอายุ เพิ่มต้นทุนการจัดส่ง หรือเพิ่มรายการสายผลิตภัณฑ์

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
th: การสมัครรับข้อมูลจะปรากฏที่นี่เพื่อให้คุณดูและจัดการเมื่อลูกค้าซื้อ

en: Subtotal
th: ยอดรวม

en: Successful retries
th: ลองใหม่สำเร็จ

en: Support
th: สนับสนุน

en: Supported features:
th: คุณสมบัติที่รองรับ:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
th: รองรับการชำระเงินต่ออายุอัตโนมัติด้วยส่วนขยายการสมัคร WooCommerce

en: Suspend
th: ระงับ

en: Suspended Subscription
th: การสมัครถูกระงับ

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
th: อีเมลการสมัครใช้งานที่ถูกระงับจะถูกส่งเมื่อลูกค้าระงับการสมัครด้วยตนเอง

en: Switch Button Text
th: ข้อความปุ่มสวิตช์

en: Switch Order
th: เปลี่ยนลำดับ

en: Switch Order Details
th: เปลี่ยนรายละเอียดคำสั่งซื้อ

en: Switch Totals
th: สลับผลรวม

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
th: ลำดับสวิตช์ถูกยกเลิกเนื่องจากมีการสร้างลำดับสวิตช์ใหม่ #%s

[ctx: Subscription status]
en: Switched
th: เปลี่ยนแล้ว

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
th[0]: เปลี่ยน <span class="count">แล้ว (%s)</span>

en: Switched Subscription
th: เปลี่ยนการสมัคร

en: Switched subscriptions
th: เปลี่ยนการสมัครรับข้อมูล

en: Switching
th: การสลับ

en: Synchronisation
th: การซิงโครไนซ์

en: Synchronise Renewals
th: ประสานการต่ออายุ

en: Synchronise renewals
th: ประสานการต่ออายุ

en: Tax class of product.
th: ประเภทภาษีของผลิตภัณฑ์

en: Tax rate ID.
th: รหัสอัตราภาษี

en: Tax subtotal.
th: ยอดรวมภาษี

en: Tax total.
th: รวมภาษี.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
th: โทร: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
th: ขอบคุณสำหรับการอัปเดตเป็น WooCommerce Subscriptions เวอร์ชันล่าสุด

en: Thank you for your order
th: ขอขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อของคุณ

en: Thank you for your renewal order
th: ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อต่ออายุของคุณ

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
th: ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อต่ออายุของคุณ จะถูกระงับจนกว่าเราจะยืนยันว่าได้รับการชำระเงินแล้ว ในระหว่างนี้ ต่อไปนี้คือการแจ้งเตือนคำสั่งซื้อของคุณ:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
th: ดูเหมือนจะไม่เป็นหนึ่งในการสมัครของคุณ

en: That doesn't appear to be your order.
th: ดูเหมือนจะไม่ใช่คำสั่งของคุณ

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
th: การสมัครนั้นไม่สามารถเปลี่ยนเป็น %s ได้ โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
th: ไม่มีการสมัครรับข้อมูลนั้น ถูกลบไปแล้ว?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
th: ไม่มีการสมัครรับข้อมูลนั้น โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
th: ไม่สามารถเพิ่มผลิตภัณฑ์การสมัครรับข้อมูลลงในรถเข็นของคุณเนื่องจากมีการต่ออายุการสมัครแล้ว

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
th: นั่นไม่ใช่ทั้งหมดที่เราดำเนินการในช่วง 12 เดือนที่ผ่านมาสำหรับการสมัครรับข้อมูล เรายังได้เปิดตัวส่วนขยายขนาดเล็กเพื่อช่วยให้คุณได้รับประโยชน์สูงสุดจากร้านค้าการสมัครของคุณ

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
th: ค่า &quot;ทั้งหมด&quot; สำหรับพารามิเตอร์ $order_type เลิกใช้แล้ว เป็นการเรียกชื่อผิดเนื่องจากไม่ได้ส่งคำสั่งซื้อซ้ำ นอกจากนี้ยังไม่สอดคล้องกับค่าประเภทคำสั่งซื้อที่ wcs_get_subscription_orders() ยอมรับ ใช้ array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) เพื่อรักษาพฤติกรรมก่อนหน้า หรือ &quot;ใดๆ&quot; เพื่อรับคำสั่งทุกประเภท รวมถึง switch และ resubscribe

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
th: วันที่ %s ต้องเกิดขึ้นหลังจากวันที่ยกเลิก

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
th: วันที่ %s ต้องเกิดขึ้นหลังจากวันที่ชำระเงินล่าสุด

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
th: วันที่ %s ต้องเกิดขึ้นหลังจากวันที่ชำระเงินครั้งถัดไป

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
th: วันที่ %s ต้องเกิดขึ้นหลังจากวันที่เริ่มต้น

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
th: วันที่ %s ต้องเกิดขึ้นหลังจากวันที่สิ้นสุดการทดลองใช้

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
th: ไม่สามารถลบวันที่ %s ของการสมัครรับข้อมูลได้ คุณต้องลบคำสั่งซื้อ

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
th: ผลิตภัณฑ์ %s ถูกลบและไม่สามารถต่ออายุได้อีกต่อไป โปรดเลือกผลิตภัณฑ์ใหม่หรือติดต่อเราเพื่อขอความช่วยเหลือ

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
th: ส่วนขยาย Gifting ช่วยให้บุคคลหนึ่งสามารถซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกสำหรับบุคคลอื่นได้ จากนั้นจะแชร์การควบคุมการสมัครรับข้อมูลระหว่างผู้ซื้อและผู้รับ ซึ่งช่วยให้ทั้งคู่สามารถจัดการการสมัครรับข้อมูลได้ตลอดวงจรชีวิต

en: The Upgrade is in Progress
th: กำลังอัปเกรดอยู่

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
th: ปลั๊กอินการสมัครสมาชิก WooCommerce ได้รับการอัปเดตแล้ว!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
th: ปลั๊กอิน WooCommerce Subscriptions กำลังรันรูทีนการอัพเกรดฐานข้อมูล

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
th: การชำระเงินอัตโนมัติเพื่อต่ออายุการสมัครของคุณล้มเหลว เราจะลองชำระเงิน %s อีกครั้ง

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
th: การชำระเงินอัตโนมัติเพื่อต่ออายุการสมัครของคุณกับ %1$s ล้มเหลว หากต้องการเปิดใช้งานการสมัครสมาชิกอีกครั้ง โปรดเข้าสู่ระบบและชำระเงินสำหรับการต่ออายุจากหน้าบัญชีของคุณ: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
th: การชำระเงินที่เกิดซ้ำอัตโนมัติสำหรับคำสั่งซื้อ #%1$s จาก %2$s ล้มเหลว การชำระเงินจะถูกลองอีกครั้ง %3$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
th: การชำระเงินที่เกิดซ้ำอัตโนมัติสำหรับคำสั่งซื้อ #%d จาก %s ล้มเหลว การชำระเงินจะถูกลองอีกครั้ง %3$s

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
th: ยอดรวมบรรทัดเฉลี่ยสำหรับผลิตภัณฑ์นี้ในการสมัครรับข้อมูลแต่ละครั้ง

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
th: ยอดรวมบรรทัดเฉลี่ยในคำสั่งซื้อทั้งหมดสำหรับรายการโฆษณานี้

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
th: มูลค่าเฉลี่ยของการสมัครสมาชิก เปลี่ยนและต่ออายุคำสั่งซื้อของลูกค้าทั้งหมด

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
th: ส่วนที่ดีที่สุดเกี่ยวกับระบบการลองใหม่อัตโนมัติคือกฎการลองใหม่นั้นปรับแต่งได้อย่างสมบูรณ์

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
th: ไม่สามารถลบวันที่สร้างการสมัครรับข้อมูลได้เพียงอัปเดตเท่านั้น

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
th: วันที่สั่งซื้อล่าสุดของการสมัครรับข้อมูลเสร็จสมบูรณ์ใน GMT

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
th: วันที่ชำระเงินคำสั่งซื้อล่าสุดของการสมัครรับข้อมูลเป็น GMT

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
th: วิธีการชำระเงินที่ถูกลบนั้นใช้สำหรับการชำระเงินค่าสมัครรับข้อมูลอัตโนมัติ เราไม่พบโทเค็นวิธีการชำระเงินด้วยโทเค็นอื่นเพื่อเปลี่ยนการสมัครรับข้อมูลของคุณ

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
th: วิธีการชำระเงินที่ถูกลบถูกใช้สำหรับการชำระเงินค่าสมัครรับข้อมูลอัตโนมัติ เพื่อหลีกเลี่ยงการชำระเงินการต่ออายุที่ล้มเหลวในอนาคต การสมัครสมาชิกโดยใช้วิธีการชำระเงินนี้ได้รับการอัปเดตเพื่อใช้ %1$s ของคุณ หากต้องการเปลี่ยนวิธีการชำระเงินของการสมัครสมาชิกรายบุคคล ให้ไปที่หน้า %2$sบัญชีของฉัน &gt; การสมัครสมาชิก%3$s ของคุณ

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
th: อีเมลที่ส่งถึงลูกค้าเมื่อการชำระเงินการต่ออายุหรือการลองชำระเงินใหม่ล้มเหลวในการแจ้งว่าจะมีการชำระเงินลองใหม่

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
th: ขั้นตอนการอัปเดตแบบเต็มสำหรับการสมัครรับข้อมูล %1$d บนไซต์ของคุณจะใช้เวลาระหว่าง %2$d ถึง %3$d นาที

en: The item on the switch order cannot be found.
th: ไม่พบรายการในลำดับสวิตช์

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
th: รายการนี้ไม่ได้ถูกลบเนื่องจากวิธีการชำระเงินของการสมัครรับข้อมูลนี้ไม่สนับสนุนการลบรายการ

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
th: อินเทอร์เฟซใหม่ยังถูกสร้างขึ้นบนหน้าจอ %sEdit Order%s ที่มีอยู่ หากคุณเคยแก้ไขคำสั่งซื้อ คุณรู้อยู่แล้วว่าจะแก้ไขการสมัครสมาชิกได้อย่างไร

en: The number of billing periods between subscription renewals.
th: จำนวนรอบการเรียกเก็บเงินระหว่างการต่ออายุการสมัคร

en: The number of renewal orders processed during this period.
th: จำนวนคำสั่งต่ออายุที่ดำเนินการในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
th: จำนวนคำสั่งต่ออายุที่มีการชำระเงินล้มเหลวใช้ระบบลองใหม่

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
th: จำนวนครั้งการชำระเงินต่ออายุสำหรับช่วงเวลานี้ซึ่งไม่ส่งผลให้การชำระเงินสำเร็จ

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
th: จำนวนครั้งของการต่ออายุการชำระเงินสำหรับช่วงเวลานี้ซึ่งสามารถประมวลผลการชำระเงินที่ล้มเหลวก่อนหน้านี้อย่างน้อยหนึ่งครั้ง

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
th: จำนวนครั้งของการต่ออายุการชำระเงินที่ยังไม่ได้ดำเนินการ

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
th: จำนวนการสั่งซื้อซ้ำที่ดำเนินการในช่วงเวลานี้

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
th: จำนวนการสมัคร สลับ และต่ออายุคำสั่งซื้อที่ลูกค้ารายนี้ฝากไว้กับร้านค้าของคุณด้วยสถานะชำระเงิน (เช่น กำลังดำเนินการหรือเสร็จสิ้น)

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
th: จำนวนการสมัครที่ลูกค้าหรือผู้จัดการร้านยกเลิกในช่วงเวลานี้ เงื่อนไขการชำระเงินล่วงหน้าอาจยังไม่สิ้นสุดในช่วงเวลานี้

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
th: จำนวนการสมัครใช้งานที่สร้างขึ้นในช่วงเวลานี้ ไม่ว่าจะสร้างด้วยตนเอง นำเข้า หรือลูกค้าทำการสั่งซื้อ ซึ่งรวมถึงคำสั่งซื้อที่รอการชำระเงิน

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลในช่วงเวลานี้โดยมีวันที่สิ้นสุดในอนาคตและสถานะอื่นที่ไม่ใช่รอดำเนินการ

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลที่ซื้อในคำสั่งซื้อหลักที่สร้างขึ้นในช่วงเวลานี้ นี่แสดงถึงการสมัครรับข้อมูลใหม่ที่สร้างขึ้นโดยลูกค้าที่สั่งซื้อผ่านการชำระเงิน

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลที่รวมผลิตภัณฑ์นี้เป็นรายการโฆษณาและมีสถานะอื่นที่ไม่ใช่รอดำเนินการหรือถูกทิ้ง

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
th: จำนวนการสมัครที่ลูกค้ารายนี้มีสถานะเป็นใช้งานอยู่หรือรอการยกเลิก

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
th: จำนวนการสมัครที่ลูกค้ารายนี้มีสถานะอื่นที่ไม่ใช่รอดำเนินการหรือถูกทิ้ง

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลที่อัปเกรด ดาวน์เกรด หรือครอสเกรดในระหว่างช่วงเวลานี้

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
th: จำนวนการสมัครใช้บริการที่หมดอายุหรือสิ้นสุดระยะเวลาที่ชำระล่วงหน้า หากยกเลิกไปก่อนหน้านี้

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
th: จำนวนลูกค้าที่ไม่ซ้ำที่มีการสมัครรับข้อมูลในสถานะใดๆ ที่ไม่ใช่รอดำเนินการหรือถูกทิ้งในถังขยะ

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
th: จำนวนคำสั่งต่ออายุที่จะเกิดขึ้น สำหรับการสมัครสมาชิกที่ใช้งานอยู่ในปัจจุบัน

en: The original subscription item being switched cannot be found.
th: ไม่พบรายการสมัครสมาชิกเดิมที่ถูกเปลี่ยน

en: The payment method can not be changed for that subscription.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนวิธีการชำระเงินสำหรับการสมัครรับข้อมูลนั้น

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนประเภทผลิตภัณฑ์ได้เนื่องจากผลิตภัณฑ์นี้เชื่อมโยงกับการสมัครรับข้อมูล

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
th: คำสั่งต่ออายุมีดังนี้:

en: The requested subscription cannot be edited.
th: แก้ไขการสมัครสมาชิกที่ร้องขอไม่ได้

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
th: ระบบการลองใหม่ถูกปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้น หากต้องการเปิดใช้งาน ให้ไปที่หน้าจอการดูแลการตั้งค่าการสมัครรับข้อมูล

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
th: ไม่สามารถลบวันที่เริ่มต้นของการสมัครรับข้อมูลได้เพียงอัปเดตเท่านั้น

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
th: สถานะที่ใช้กับคำสั่งซื้อในช่วงเวลาระหว่างเมื่อการชำระเงินต่ออายุล้มเหลวหรือการลองใหม่ครั้งสุดท้ายและเมื่อดำเนินการลองใหม่นี้

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
th: สถานะที่ใช้กับการสมัครรับข้อมูลในช่วงเวลาระหว่างเมื่อการชำระเงินต่ออายุล้มเหลวหรือการลองใหม่ครั้งสุดท้ายและเมื่อดำเนินการลองใหม่นี้

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
th: สถานะของการลองชำระเงินอัตโนมัติอีกครั้ง: pending หมายถึงการลองใหม่จะได้รับการประมวลผลในอนาคต ล้มเหลว หมายถึงการชำระเงินไม่สำเร็จเมื่อลองใหม่ และเสร็จสมบูรณ์ หมายถึงการชำระเงินสำเร็จเมื่อลองใหม่

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
th: สถานะที่จะเปลี่ยนการสมัครเป็น ไม่เหมือนกับพารามิเตอร์ &quot;สถานะ&quot; ซึ่งจะคำนวณและอัปเดตวันที่สมัครรับข้อมูล

en: The subscription's end date.
th: วันที่สิ้นสุดของการสมัครรับข้อมูล

en: The subscription's next payment date.
th: วันที่ชำระเงินครั้งต่อไปของการสมัครรับข้อมูล

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
th: ID การสมัครรับข้อมูลดั้งเดิมของการสมัครรับข้อมูล หากเป็นการสมัครสมาชิกใหม่

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
th: ID การสมัครสมาชิกซ้ำของการสมัครรับข้อมูล

en: The subscription's start date.
th: วันที่เริ่มต้นของการสมัครรับข้อมูล

en: The subscription's trial date
th: วันทดลองใช้ของการสมัครรับข้อมูล

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
th: ยอดรวมของคำสั่งซื้อที่ต่ออายุทั้งหมดรวมภาษีและค่าจัดส่งแล้ว

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
th: ผลรวมของการสั่งซื้อซ้ำทั้งหมดรวมทั้งภาษีและค่าจัดส่ง

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
th: ผลรวมของคำสั่งซื้อหลักที่สมัครใช้บริการทั้งหมด รวมถึงรายการอื่นๆ ค่าธรรมเนียม ภาษี และการจัดส่ง

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
th: ผลรวมของคำสั่งซื้อสวิตช์ทั้งหมดรวมภาษีและค่าจัดส่งแล้ว

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
th: ผลรวมของคำสั่งต่ออายุที่จะเกิดขึ้น ซึ่งรวมถึงรายการ ค่าธรรมเนียม ภาษี และการจัดส่ง สำหรับการสมัครใช้งานในปัจจุบัน

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
th: รายได้ทั้งหมด รวมภาษีและการจัดส่ง กู้คืนด้วยระบบลองชำระเงินที่ล้มเหลวอีกครั้งสำหรับคำสั่งซื้อต่ออายุที่มีการชำระเงินล้มเหลว

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
th: จำนวนรวมของการสมัคร สลับ และการต่ออายุคำสั่งซื้อกับร้านค้าของคุณที่มีสถานะชำระเงินแล้ว (เช่น กำลังดำเนินการหรือเสร็จสิ้น)

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดที่มีสถานะการยกเลิกใช้งานอยู่หรือรอดำเนินการ

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
th: จำนวนการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดที่มีสถานะอื่นที่ไม่ใช่รอดำเนินการหรือถูกทิ้ง

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
th: มูลค่ารวมของการลงทะเบียน การเปลี่ยน และการต่ออายุคำสั่งซื้อของลูกค้ารายนี้

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
th: ระยะเวลาทดลองใช้งานต้องไม่เกิน %s

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
th: ระยะเวลาทดลองใช้งานต้องไม่เกิน: %1$s, %2$s, %3$s หรือ %4$s

en: The update process may take a little while, so please be patient.
th: กระบวนการอัปเดตอาจใช้เวลาสักครู่ ดังนั้นโปรดอดใจรอ

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
th: ไม่มีวิธีการจัดส่งที่ใช้ได้ โปรดตรวจสอบที่อยู่ของคุณอีกครั้ง หรือติดต่อเรา หากคุณต้องการความช่วยเหลือใดๆ

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
th: มีปัญหากับ PayPal ข้อมูลรับรอง API ของคุณอาจไม่ถูกต้อง โปรดอัปเดตข้อมูลรับรอง %1$sAPI%2$s ของคุณ %3$sเรียนรู้เพิ่มเติม%4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
th: มีปัญหากับ PayPal บัญชี PayPal ของคุณออก ID การสมัครสมาชิกที่ล้าสมัย %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s %3$sปิด%4$s

en: There was an error locating the switch details.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการค้นหารายละเอียดสวิตช์

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
th: มีข้อผิดพลาดในการอัปเดต โปรดรีเฟรชหน้าแล้วลองอีกครั้ง

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
th: มีข้อผิดพลาดในคำขอสมัครรับข้อมูลใหม่ของคุณ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: There was an error with your request. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดกับคำขอของคุณ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
th: คำถามเหล่านี้เป็นคำถามที่สำคัญสำหรับธุรกิจการค้าแบบสมัครสมาชิก

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
th: อีเมลเหล่านี้สามารถเปิดใช้งาน ปิดใช้งาน และปรับแต่งได้ภายใต้หน้าจอการดูแลระบบ %sWooCommerce &gt; การตั้งค่า &gt; อีเมล%s

en: This Month
th: เดือนนี้

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
th: สิ่งนี้ควบคุมบรรทัดหัวเรื่องของอีเมล เว้นว่างไว้เพื่อใช้หัวเรื่องเริ่มต้น: %s

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
th: สิ่งนี้ควบคุมหัวเรื่องหลักที่อยู่ในการแจ้งเตือนทางอีเมล เว้นว่างไว้เพื่อใช้ส่วนหัวเริ่มต้น: %s

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
th: สิ่งนี้ควบคุมหัวเรื่องหลักที่อยู่ในการแจ้งเตือนทางอีเมล เว้นว่างไว้เพื่อใช้ส่วนหัวเริ่มต้น: <code>%s</code>

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
th: วันที่นี้ควรถือเป็นการประมาณการเท่านั้น เกตเวย์การชำระเงินสำหรับการสมัครนี้จะควบคุมเมื่อดำเนินการชำระเงิน

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
th: ส่วนขยายฟรีนี้ทำให้สามารถย้ายสมาชิกจากระบบของบุคคลที่สามไปยัง WooCommerce ได้ นอกจากนี้ยังทำให้สามารถส่งออกข้อมูลการสมัครของคุณเพื่อการวิเคราะห์ในเครื่องมือสเปรดชีตหรือแอปของบุคคลที่สาม

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
th: นี่คือการแจ้งเตือนคำสั่งซื้อที่ส่งไปยังลูกค้าที่มีรายละเอียดคำสั่งซื้อหลังจากระงับคำสั่งซื้อที่ต่ออายุ

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
th: นี่คือการแจ้งเตือนคำสั่งซื้อที่ส่งไปยังลูกค้าหลังจากการชำระเงินสำหรับการสั่งซื้อการต่ออายุการสมัครเสร็จสมบูรณ์ ประกอบด้วยรายละเอียดคำสั่งต่ออายุ

en: This is where subscriptions are stored.
th: นี่คือที่จัดเก็บการสมัครสมาชิก

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
th: หน้าใหม่นี้ยังเป็นที่ที่ลูกค้าสามารถระงับหรือยกเลิกการสมัครรับข้อมูล เปลี่ยนวิธีการชำระเงิน เปลี่ยนที่อยู่สำหรับจัดส่ง หรืออัปเกรด/ดาวน์เกรดรายการ

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
th: คำสั่งซื้อนี้ไม่สามารถชำระเงินได้อีกต่อไปเนื่องจากการสมัครรับข้อมูลที่เกี่ยวข้องไม่ต้องการการชำระเงินในขณะนี้

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
th: หน้านี้จะแสดงผลลัพธ์ของกระบวนการเมื่อมีการอัปเดตการสมัครรับข้อมูลแต่ละชุด

en: This product is currently out of stock and unavailable.
th: ขณะนี้สินค้านี้หมดและไม่พร้อมใช้งาน

en: This section shows any information about Subscriptions.
th: ส่วนนี้แสดงข้อมูลใดๆ เกี่ยวกับการสมัครสมาชิก

en: This section shows general information about the store.
th: ส่วนนี้แสดงข้อมูลทั่วไปเกี่ยวกับร้านค้า

en: This section shows information about Subscription payment methods.
th: ส่วนนี้แสดงข้อมูลเกี่ยวกับวิธีการชำระเงินแบบสมัครสมาชิก

en: This section shows information about payment gateway feature support.
th: ส่วนนี้แสดงข้อมูลเกี่ยวกับการสนับสนุนคุณลักษณะเกตเวย์การชำระเงิน

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
th: การสมัครนี้ไม่สามารถแก้ไขได้อีกต่อไปเนื่องจากเกตเวย์การชำระเงินไม่อนุญาตให้แก้ไขจำนวนเงินที่เกิดซ้ำ

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
th[0]: การสมัครนี้ตั้งค่าให้ต่ออายุโดยอัตโนมัติโดยใช้วิธีการชำระเงินที่บันทึกไว้ คุณสามารถจัดการหรือยกเลิกการสมัครสมาชิกนี้ได้จากหน้าบัญชี %smy%s ของคุณ

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
th[0]: การสมัครนี้ตั้งค่าให้ต่ออายุโดยอัตโนมัติโดยใช้วิธีการชำระเงินที่บันทึกไว้ คุณสามารถจัดการหรือยกเลิกการสมัครสมาชิกนี้ได้จากหน้าบัญชีของฉัน %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
th: ไม่สามารถลบรูปแบบนี้ออกได้เนื่องจากเกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลที่ใช้งานอยู่ หากต้องการลบรูปแบบนี้ โปรดยกเลิกและลบการสมัครรับข้อมูล

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
th: การดำเนินการนี้จะล้างแคชถาวรของการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดที่เก็บไว้กับผู้ใช้ในร้านค้าของคุณ คาดหวังประสิทธิภาพที่ช้าลงของการชำระเงิน การต่ออายุ และฟังก์ชันอื่นๆ ที่เกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลหลังจากดำเนินการนี้ แคชจะถูกสร้างขึ้นใหม่ในช่วงเวลาล่วงเวลาเมื่อมีการเรียกใช้แบบสอบถามเพื่อค้นหาการสมัครรับข้อมูลของผู้ใช้ที่กำหนด

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
th: การดำเนินการนี้จะล้างแคชถาวรของการต่ออายุ สลับ สมัครรับข้อมูลใหม่ และประเภทคำสั่งซื้ออื่นๆ สำหรับการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดในร้านค้าของคุณ คาดหวังประสิทธิภาพที่ช้าลงของการชำระเงิน การต่ออายุ และฟังก์ชันอื่นๆ ที่เกี่ยวข้องกับการสมัครรับข้อมูลหลังจากดำเนินการนี้ แคชจะถูกสร้างขึ้นใหม่เมื่อทำงานล่วงเวลาเมื่อมีการเรียกใช้คำสั่งที่เกี่ยวข้อง

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
th: สิ่งนี้จะสร้างแคชถาวรสำหรับเชื่อมโยงผู้ใช้กับการสมัครสมาชิก แคชจะถูกสร้างขึ้นการทำงานล่วงเวลาในเบื้องหลัง (ผ่าน Action Scheduler)

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
th: การดำเนินการนี้จะสร้างแคชถาวรสำหรับการต่ออายุ สลับ สมัครรับข้อมูลใหม่ และประเภทคำสั่งซื้ออื่นๆ สำหรับการสมัครสมาชิกทั้งหมดในร้านค้าของคุณ แคชจะถูกสร้างขึ้นการทำงานล่วงเวลาในเบื้องหลัง (ผ่าน Action Scheduler)

en: Timezone:
th: เขตเวลา:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
th: หากต้องการใช้กฎเฉพาะโดยอิงตามเงื่อนไขบางประการ เช่น คำสั่งซื้อที่มีมูลค่าสูงหรือกำหนดการต่ออายุที่ไม่บ่อย คุณสามารถใช้ตัวกรอง %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s ที่เจาะจงอีกครั้งได้ ซึ่งระบุ ID ของคำสั่งต่ออายุสำหรับการชำระเงินที่ล้มเหลว ซึ่งสามารถใช้ในการค้นหาข้อมูลเกี่ยวกับผลิตภัณฑ์ การสมัครรับข้อมูล และยอดรวมที่เกี่ยวข้องกับการชำระเงินที่ล้มเหลว

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
th: ในการเปิดใช้งานการต่ออายุอัตโนมัติสำหรับการสมัครนี้ คุณจะต้องเพิ่มวิธีการชำระเงินก่อน

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
th: หากต้องการเปิดใช้งานการสมัครสมาชิกอีกครั้งในตอนนี้ คุณสามารถเข้าสู่ระบบและชำระเงินสำหรับการต่ออายุได้จากหน้าบัญชีของคุณ: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
th: หากต้องการเปิดใช้งานการสมัครสมาชิกอีกครั้งในตอนนี้ คุณสามารถเข้าสู่ระบบและชำระเงินสำหรับการต่ออายุได้จากหน้าบัญชีของคุณ: %1$sPay Now »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
th: ในการบันทึกความคืบหน้าของการอัพเดต ไฟล์บันทึกใหม่จะถูกสร้างขึ้น ไฟล์นี้จะถูกลบโดยอัตโนมัติใน %1$d สัปดาห์ หากคุณต้องการลบเร็วกว่านี้ คุณสามารถค้นหาได้ที่นี่: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
th: เพื่อแก้ไขปัญหานี้โดยเร็วที่สุด โปรดสร้าง %1$sบัญชีผู้ดูแลระบบชั่วคราว%3$s ด้วยอีเมลผู้ใช้woologin@woocommerce.com และแบ่งปันข้อมูลประจำตัวกับเราผ่านทาง %2$sQuickForget.com%3$s

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
th: หากต้องการดูรายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับข้อผิดพลาดเหล่านี้ ดู %1$s ล็อกไฟล์จากหน้าจอบันทึก %2$sWooCommerce%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
th: หากต้องการดูข้อผิดพลาดทั้งหมด ให้ดูไฟล์บันทึก %1$s จากหน้าจอบันทึก %2$sWooCommerce%3$s

en: Today!
th: วันนี้!

en: Total
th: ทั้งหมด

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
th: ทั้งหมด

[ctx: table heading]
en: Total
th: ทั้งหมด

en: Total Discount
th: รวมส่วนลด

en: Total Subscribers
th: สมาชิกทั้งหมด

en: Total Subscription Orders
th: ยอดสั่งซื้อทั้งหมด

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
th: การสั่งซื้อการสมัครสมาชิกทั้งหมด %s

en: Total Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูลทั้งหมด

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
th: การสมัครทั้งหมด %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
th: ทั้งหมด: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
th: ยอดรวม

en: Trash
th: ขยะ

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
th: การทิ้งคำสั่งซื้อนี้จะเป็นการทิ้งการสมัครรับข้อมูลที่ซื้อพร้อมกับคำสั่งซื้อลงถังขยะด้วย

en: Trial End
th: สิ้นสุดการทดลองใช้

[ctx: table heading]
en: Trial End
th: สิ้นสุดการทดลองใช้

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
th: วันที่สิ้นสุดการทดลองใช้

en: Turn off Automatic Payments
th: ปิดการชำระเงินอัตโนมัติ

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสถานะการสมัครเป็น &quot;%1$s&quot; ข้อยกเว้น: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสถานะการสมัครเป็น &quot;%s&quot;

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสถานะการสมัครเป็น &quot;%s&quot; โปรดกำหนดลูกค้าให้กับการสมัครเพื่อเปิดใช้งาน

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
th: ไม่พบคำสั่งซื้อสำหรับข้อตกลงการเรียกเก็บเงินของ PayPal

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
th: ไม่สามารถซ่อมแซมการสมัครรับข้อมูลได้%4$sข้อผิดพลาด: %1$s%4$s โปรดรีเฟรชหน้านี้แล้วลองอีกครั้ง หากปัญหายังคงอยู่ %2$sติดต่อฝ่ายสนับสนุน%3$s

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
th: ไม่สามารถอัปเกรดการสมัครรับข้อมูลได้%4$sข้อผิดพลาด: %1$s%4$s โปรดรีเฟรชหน้านี้แล้วลองอีกครั้ง หากปัญหายังคงอยู่ %2$sติดต่อฝ่ายสนับสนุน%3$s

en: Unended Subscription Count
th: จำนวนการสมัครสมาชิกที่ยังไม่สิ้นสุด

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
th: ไม่ทราบประเภทคำสั่งซื้อ

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

en: Unlimited payments
th: ชำระเงินได้ไม่จำกัด

en: Unpublished
th: ไม่ได้เผยแพร่

en: Upcoming Recurring Revenue
th: รายได้ประจำที่จะเกิดขึ้น

en: Update Complete
th: อัปเดตเสร็จสิ้น

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
th: อัพเดทฐานข้อมูล

en: Update Error
th: อัปเดตข้อผิดพลาด

en: Update in Progress
th: กำลังปรับปรุง

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
th: อัปเดต %1$s ที่ใช้สำหรับ %2$sall%3$s ของการสมัครรับข้อมูลที่ใช้งานอยู่ของฉัน

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
th: อัปเดตวิธีการชำระเงินที่ใช้สำหรับ %1$sall%2$s ของการสมัครรับข้อมูลปัจจุบันของฉัน

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
th: ข้อผิดพลาดในการอัปเดตวันที่สมัครรับข้อมูลพร้อมข้อความ: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
th: อัพเกรด

en: Upgrade or Downgrade
th: อัปเกรดหรือดาวน์เกรด

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
th: ใช้ฟิลด์นี้เพื่อปรับแต่งข้อความที่แสดงบนปุ่มชำระเงินเมื่อคำสั่งซื้อมีการสมัครรับข้อมูล โดยปกติปุ่มส่งการชำระเงินจะแสดง &quot;สั่งซื้อ&quot; เมื่อรถเข็นมีการสมัครสมาชิก จะถูกเปลี่ยนเป็น &quot;สมัครตอนนี้&quot;

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
th: การใช้การสลับการต่ออายุอัตโนมัติถูกปิดใช้งานขณะอยู่ในโหมดการแสดงละคร

en: Variable Subscription
th: สมัครสมาชิกตัวแปร

en: Variable subscription
th: การสมัครสมาชิกตัวแปร

en: Variation ID, if applicable.
th: รหัสรูปแบบ หากมี

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
th: เวอร์ชัน %1$s นำเสนอการปรับปรุงใหม่ตามที่ผู้จัดการร้านร้องขอเช่นเดียวกับคุณ (และอาจเป็นไปได้โดย %2$syou%3$s)

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
th: เวอร์ชัน %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
th: เวอร์ชัน 2.0 ได้รับการพัฒนามานานกว่าหนึ่งปี เราได้คิดค้นส่วนขยายใหม่โดยคำนึงถึงความคิดเห็นจากผู้จัดการร้านเป็นเวลา 3 ปี

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
th: เวอร์ชัน 2.1 นำเสนอคุณลักษณะใหม่ที่ยอดเยี่ยมที่ร้องขอโดยผู้จัดการร้านค้าเช่นเดียวกับคุณ (และอาจเป็นไปได้โดย %syou%s)

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
th: ผ่าน %s

[ctx: view a subscription]
en: View
th: ดู

en: View Email Settings
th: ดูการตั้งค่าอีเมล

en: View Reports
th: ดูรายงาน

en: View Retry
th: ดู ลองใหม่

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
th: ดูการสมัครสมาชิก

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
th: ดูการสมัครสมาชิก: %s

en: View and manage subscriptions
th: ดูและจัดการการสมัครรับข้อมูล

en: View other subscriptions &rarr;
th: ดูการสมัครรับข้อมูลอื่นๆ →

en: View subscription
th: ดูการสมัครสมาชิก

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
th: ดูการสมัครรับข้อมูล: %s

en: View subscriptions
th: ดูการสมัครรับข้อมูล

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
th[0]: ดูสถานะการสมัครของคุณใน %1$sบัญชีของคุณ%2$s

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
th: ดูคำสั่งซื้อของคุณ: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
th: ดูการสมัครของคุณ: %s

en: Virtual
th: เสมือน

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
th: คำเตือน: สิ่งเลวร้ายกำลังจะเกิดขึ้น! เกตเวย์การชำระเงินที่ใช้ในการซื้อการสมัครนี้ไม่สนับสนุนการแก้ไขรายละเอียดของการสมัคร การเปลี่ยนแปลงรอบการเรียกเก็บเงิน ส่วนลดที่เกิดซ้ำ ภาษีที่เกิดซ้ำ หรือยอดรวมที่เกิดซ้ำอาจไม่ปรากฏในจำนวนเงินที่เรียกเก็บโดยช่องทางการชำระเงิน

en: WP REST API Endpoints
th: WP REST API ปลายทาง

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
th: ต้องการรายละเอียดของการสมัครสมาชิกเฉพาะ? รับ %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
th: ต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการสมัครสมาชิก %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
th: ต้องการแสดงรายการการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดบนไซต์หรือไม่ รับ %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
th: ต้องการแสดงรายการการสมัครรับข้อมูลทั้งหมดบนไซต์หรือไม่ รับ %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s ต้องการรายละเอียดของการสมัครสมาชิกเฉพาะ? รับ %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
th: ต้องการต่ออายุก่อนกำหนดผ่านการชำระเงินหรือไม่ คลิก %sher.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
th: ต้องการให้ลูกค้าของคุณสามารถสมัครใช้งานผลิตภัณฑ์ที่ไม่สมัครสมาชิกได้หรือไม่?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
th: คำเตือน! เวอร์ชัน 2.0 เป็นการอัปเดตที่สำคัญของส่วนขยายการสมัครรับข้อมูล WooCommerce ก่อนอัปเดต โปรดสร้างข้อมูลสำรอง อัปเดตส่วนขยาย WooCommerce ทั้งหมด และทดสอบปลั๊กอิน โค้ดที่กำหนดเอง และเกตเวย์การชำระเงินทั้งหมดด้วยเวอร์ชัน 2.0 บนไซต์การแสดงละคร %1$sเรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการเปลี่ยนแปลงในเวอร์ชัน 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
th: คำเตือน! คุณกำลังเรียกใช้โค้ดปลั๊กอิน WooCommerce Subscriptions เวอร์ชัน %s แต่ฐานข้อมูลของคุณได้รับการอัปเกรดเป็น Subscriptions เวอร์ชัน 2.0 แล้ว ซึ่งจะทำให้เกิดปัญหาใหญ่กับร้านค้าของคุณ

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
th: คำเตือน: การลบผู้ใช้จะเป็นการลบการสมัครรับข้อมูลของผู้ใช้ด้วย คำสั่งซื้อของผู้ใช้จะยังคงอยู่ แต่จะถูกกำหนดใหม่ให้กับผู้ใช้ &#39;Guest&#39; คุณต้องการดำเนินการต่อเพื่อลบผู้ใช้รายนี้และการสมัครรับข้อมูลที่เกี่ยวข้องหรือไม่?

en: We can not find your old subscription item.
th: เราไม่พบรายการสมัครสมาชิกเก่าของคุณ

en: We can't find a paid subscription order for this user.
th: เราไม่พบคำสั่งซื้อที่ต้องชำระเงินสำหรับผู้ใช้รายนี้

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
th: เราไม่พบการสมัครสมาชิกที่มี ID #%d บางทีอาจถูกลบไปแล้ว?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
th: เราไม่สามารถสร้างคำสั่งต่ออายุสำหรับการสมัครของคุณได้ โปรดลองอีกครั้ง

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
th[0]: เราไม่พบคำสั่งซื้อสำหรับการต่ออายุเดิมสำหรับสินค้าในรถเข็นของคุณ รายการถูกลบออก

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
th[0]: เราไม่พบการสมัครรับข้อมูลเดิมสำหรับสินค้าในรถเข็นของคุณ รายการถูกลบออก

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
th: เราไม่ได้ปรับปรุงอินเทอร์เฟซสำหรับมนุษย์เท่านั้น เรายังปรับปรุงอินเทอร์เฟซสำหรับคอมพิวเตอร์อีกด้วย แอปพลิเคชันของคุณสามารถสร้าง อ่าน อัปเดต หรือลบการสมัครรับข้อมูลผ่านตำแหน่งข้อมูล RESTful API ได้แล้ว

en: We have finished processing your subscription renewal order.
th: เราได้ดำเนินการตามคำสั่งต่ออายุการสมัครของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: We hope you enjoy it!
th: เราหวังว่าคุณจะสนุกกับมัน!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
th: เราไม่พบการสมัครรับข้อมูลนั้น โปรดลองอีกครั้ง

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
th: เราไม่พบชุดผลลัพธ์รายงานที่คุณร้องขอ โปรดสร้างลิงก์ใหม่จากหน้าจอ %1$sรายงานการสมัครรับข้อมูล%2$s

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Welcome to Subscriptions 2.0
th: ยินดีต้อนรับสู่การสมัคร 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
th: ยินดีต้อนรับสู่การสมัคร 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่การสมัครสมาชิก WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
th: ยินดีต้อนรับสู่การสมัครสมาชิก WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
th: จะเกิดอะไรขึ้นเมื่อลูกค้าต้องการซื้อผลิตภัณฑ์การสมัครสมาชิกสำหรับบุคคลอื่น

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
th: ข้อมูลส่วนบุคคลใดที่ร้านค้าของคุณแบ่งปันกับแหล่งภายนอกนั้นขึ้นอยู่กับปลั๊กอินตัวประมวลผลการชำระเงินของบุคคลที่สามที่คุณใช้เพื่อรวบรวมการชำระเงินการสมัครรับข้อมูล เราขอแนะนำให้คุณปรึกษากับนโยบายความเป็นส่วนตัวของพวกเขาเพื่อแจ้งส่วนนี้ของนโยบายความเป็นส่วนตัวของคุณ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
th: สิ่งที่เรารวบรวมและจัดเก็บ

en: What we share with others
th: สิ่งที่เราแบ่งปันกับผู้อื่น

en: What's new?
th: มีอะไรใหม่บ้าง?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
th: เมื่อยกเลิก

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
th: เมื่อเปิดใช้งานการสมัครรับข้อมูล ไม่ว่าจะด้วยตนเองหรือหลังจากการซื้อสำเร็จ ผู้ใช้ใหม่จะได้รับมอบหมายบทบาทนี้

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
th: เมื่อยกเลิก

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
th: เมื่อจัดการกับ %s ข้อมูลส่วนบุคคลภายในการสมัครควรถูกเก็บหรือลบออกหรือไม่?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
th: เมื่อเปลี่ยนไปใช้การสมัครใช้บริการที่มีการชำระเงินที่เกิดซ้ำหรือรอบระยะเวลาการเรียกเก็บเงินอื่น ราคาที่ชำระสำหรับช่วงเวลาที่เรียกเก็บเงินที่มีอยู่ควรคิดตามสัดส่วนเมื่อเปลี่ยนไปใช้การสมัครใหม่หรือไม่

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
th: เมื่อเปลี่ยนเป็นการสมัครรับข้อมูลที่มีความยาว คุณสามารถคำนึงถึงการชำระเงินที่ลูกค้าดำเนินการไปแล้วเมื่อกำหนดจำนวนการชำระเงินที่สมาชิกต้องทำสำหรับการสมัครใหม่

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
th: เมื่อเปลี่ยนไปใช้การสมัครสมาชิกที่มีค่าธรรมเนียมการลงทะเบียน คุณสามารถกำหนดให้ลูกค้าชำระเฉพาะช่องว่างระหว่างค่าธรรมเนียมการสมัครสมาชิกที่มีอยู่กับค่าธรรมเนียมการสมัครของการสมัครใหม่ (ถ้ามี)

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
th: ด้วย WooCommerce สมัครสมาชิกทุกสิ่ง พวกเขาทำได้! ส่วนขยายทดลองนี้กำลังสำรวจวิธีการแปลงผลิตภัณฑ์ใดๆ รวมถึง Product Bundle และ Composite Products ให้เป็นผลิตภัณฑ์การสมัครรับข้อมูล นอกจากนี้ยังเสนอวิธีการสมัครรับข้อมูลรถเข็นของผลิตภัณฑ์ที่ไม่ได้สมัครสมาชิกอีกด้วย

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
th: เมื่อเปิดใช้งานการต่ออายุก่อนกำหนด ลูกค้าสามารถต่ออายุการสมัครได้ก่อนวันชำระเงินครั้งถัดไป

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
th: ด้วยการต่ออายุด้วยตนเอง การสมัครของลูกค้าจะถูกระงับจนกว่าพวกเขาจะเข้าสู่ระบบและชำระเงินเพื่อต่ออายุ %1$sเรียนรู้เพิ่มเติม%2$s

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
th: ด้วยตัวกรอง %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s คุณสามารถกำหนดชุดของกฎเริ่มต้นเพื่อใช้กับการชำระเงินที่ล้มเหลวทั้งหมดในร้านค้าของคุณ

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
th: WooCommerce 2.6 เพิ่มการรองรับ %1$sREST API%2$s ปลายทางที่สร้างขึ้นบนโครงสร้างพื้นฐาน %3$sREST API%4$s ของ WordPress core

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
th: เชื่อมต่อบัญชี WooCommerce แล้ว

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
th: การสมัครสมาชิก WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
th: การสมัครสมาชิก WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
th: อัพเดทการสมัคร WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
th: กำลังอัปเดตการสมัครรับข้อมูล WooCommerce

en: Would you like to add a payment method now?
th: คุณต้องการเพิ่มวิธีการชำระเงินตอนนี้หรือไม่

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
th: คุณต้องการอัปเดตการสมัครรับข้อมูลเพื่อใช้วิธีการชำระเงินใหม่นี้ - %1$s?%2$sใช่%4$s | %3$sไม่ใช่%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
th: ใช่/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
th: ใช่/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
th: ปปปป-ดด-วว

en: Year
th: ปี

en: Yes
th: ใช่

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
th: คุณกำลังจะทิ้งคำสั่งซื้อที่มีการสมัครรับข้อมูลอย่างน้อยหนึ่งรายการ การทิ้งคำสั่งซื้อจะเป็นการทิ้งการสมัครรับข้อมูลที่ซื้อพร้อมกับคำสั่งซื้อเหล่านี้ทิ้งไป

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
th: คุณกำลังลบรายการสมัครสมาชิก คุณจะต้องยกเลิกและทิ้งการสมัครรับข้อมูลด้วยตนเองในหน้าจอจัดการการสมัครรับข้อมูล

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
th: คุณไม่สามารถเปิดใช้งานการสมัครสมาชิกนั้นอีกครั้งจนกว่าจะชำระเงินเพื่อต่ออายุ โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
th: คุณไม่สามารถต่ออายุการสมัครนี้ก่อนกำหนดได้ โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
th: คุณไม่สามารถสมัครสมาชิกใหม่ได้ โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
th: คุณไม่สามารถระงับการสมัครสมาชิกนั้นได้ - ถึงขีดจำกัดการระงับแล้ว โปรดติดต่อเราหากคุณต้องการความช่วยเหลือ.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนการสมัครรับข้อมูลนี้ได้ ดูเหมือนว่าคุณไม่ได้เป็นเจ้าของการสมัครรับข้อมูล

en: You can not switch to the same subscription.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนเป็นการสมัครสมาชิกเดียวกันได้

en: You can only switch to a subscription product.
th: คุณสามารถเปลี่ยนไปใช้ผลิตภัณฑ์แบบสมัครสมาชิกเท่านั้น

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
th: คุณไม่สามารถต่ออายุการสมัครได้ในขณะนี้ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขการสมัครสมาชิกที่ไม่ได้เป็นของคุณ

en: You cannot remove an item that does not exist.
th: คุณไม่สามารถลบรายการที่ไม่มีอยู่

en: You do not have permission to create subscriptions
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างการสมัครรับข้อมูล

en: You do not have permission to read the subscriptions count
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้อ่านจำนวนการสมัครสมาชิก

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
th: คุณมีการสมัครรับข้อมูลผลิตภัณฑ์นี้ การเลือกการสมัครรับข้อมูลใหม่จะแทนที่การสมัครรับข้อมูลที่มีอยู่ของคุณ

en: You have added a variation of this product to the cart already.
th: คุณได้เพิ่มรูปแบบสินค้านี้ลงในรถเข็นแล้ว

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
th: คุณได้สมัครรับข้อมูลผลิตภัณฑ์นี้แล้ว และจำกัดหนึ่งรายการต่อลูกค้าหนึ่งราย คุณไม่สามารถซื้อสินค้าได้อีก

en: You have an active subscription to this product already.
th: คุณมีการสมัครใช้งานผลิตภัณฑ์นี้อยู่แล้ว

en: You have no active subscriptions.
th: คุณไม่มีการสมัครสมาชิกที่ใช้งานอยู่

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
th: คุณถึงจุดสิ้นสุดของการสมัครรับข้อมูลแล้ว ไปที่ %sหน้าแรก%s

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
th: คุณได้รับคำสั่งต่ออายุการสมัครจาก %1$s คำสั่งของพวกเขามีดังนี้:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
th: คุณเปลี่ยนรายการสมัครของคุณสำเร็จแล้ว รายละเอียดคำสั่งซื้อและการสมัครสมาชิกใหม่ของคุณแสดงไว้ด้านล่างเพื่อเป็นข้อมูลอ้างอิง:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
th: คุณได้ลบ &quot;%1$s&quot; ออกจากการสมัครของคุณเรียบร้อยแล้ว %2$sเลิกทำ?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
th: คำสั่งซื้อต่ออายุ %1$s ของคุณจาก %2$s เสร็จสมบูรณ์

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
th: คำสั่งต่ออายุการสมัคร %1$s ของคุณจาก %2$s เสร็จสมบูรณ์ - ดาวน์โหลดไฟล์ของคุณ

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
th: แอปพลิเคชันของคุณสามารถสร้าง อ่าน อัปเดต หรือลบการสมัครรับข้อมูลผ่านตำแหน่งข้อมูล RESTful API ด้วยการออกแบบเดียวกันกับเวอร์ชันล่าสุดของตำแหน่งข้อมูล REST API ของ WooCommerce

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
th: รถเข็นของคุณมีคำขอเปลี่ยนการสมัครที่ไม่ถูกต้อง มันถูกลบออกจากรถเข็นของคุณแล้ว

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
th[0]: รถเข็นของคุณมีคำขอเปลี่ยนการสมัครที่ไม่ถูกต้อง มันถูกลบออกแล้ว

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
th: รถเข็นของคุณว่างเปล่าของผลิตภัณฑ์สมัครสมาชิก สามารถซื้อผลิตภัณฑ์สมัครสมาชิกได้ครั้งละหนึ่งรายการเท่านั้น

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
th: ขณะนี้ ลูกค้าของคุณสามารถดูรายละเอียดทั้งหมดของการสมัครรับข้อมูล ซึ่งรวมถึงรายการโฆษณา ที่อยู่สำหรับเรียกเก็บเงินและจัดส่ง กำหนดการเรียกเก็บเงินและคำสั่งต่ออายุ จากหน้าพิเศษ %s บัญชีของฉัน &gt; ดูการสมัครสมาชิก%s

en: Your database has been updated successfully!
th: ฐานข้อมูลของคุณได้รับการอัพเดตเรียบร้อยแล้ว!

en: Your early renewal order was successful.
th: คำสั่งซื้อการต่ออายุก่อนกำหนดของคุณสำเร็จแล้ว

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
th: คำสั่งต่ออายุของคุณเสร็จสมบูรณ์

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
th: คำขอยกเลิกการกระทำก่อนหน้าของคุณไม่สำเร็จ

en: Your subscription change is complete
th: การเปลี่ยนแปลงการสมัครของคุณเสร็จสมบูรณ์

en: Your subscription change is complete - download your files
th: การเปลี่ยนแปลงการสมัครของคุณเสร็จสมบูรณ์ - ดาวน์โหลดไฟล์ของคุณ

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
th: การสมัครของคุณถูกยกเลิก

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
th: การสมัครของคุณถูกระงับ

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
th: การสมัครของคุณได้รับการเปิดใช้งานอีกครั้ง

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
th: คำสั่งต่ออายุการสมัครของคุณเสร็จสมบูรณ์ - ดาวน์โหลดไฟล์ของคุณ

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
th[0]: การสมัครของคุณจะเปิดใช้งานเมื่อการชำระเงินเสร็จสิ้น

en: Your {blogname} renewal order has been received!
th: ได้รับคำสั่งต่ออายุ {blogname} ของคุณแล้ว!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
th: ใบเสร็จการสั่งซื้อต่ออายุ {blogname} ของคุณจาก {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
th: การสมัครรับข้อมูล {blogname} ของคุณเปลี่ยนจาก {order_date} เสร็จสมบูรณ์

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
th: การสมัคร {blogname} ของคุณเปลี่ยนจาก {order_date} เสร็จสมบูรณ์ - ดาวน์โหลดไฟล์ของคุณ

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
th: [%s] ยกเลิกการสมัครสมาชิก

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
th: [%s] การสมัครหมดอายุ

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
th: [%s] การสมัครถูกระงับ

en: [Remove]
th: [ลบ]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
th: [{blogname}] คำสั่งต่ออายุการสมัครใหม่ ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
th: [{blogname}] การสมัครรับข้อมูลถูกเปลี่ยน ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
th: [{site_title}] การชำระเงินอัตโนมัติสำหรับ {order_number} ล้มเหลว ลองใหม่ตามกำหนดเวลาเพื่อเรียกใช้ {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
th: ลูกค้าระงับการสมัครสมาชิก

en: a subscription expires
th: การสมัครหมดอายุ

en: account erasure request
th: คำขอให้ลบบัญชี

en: an automatic payment fails
th: การชำระเงินอัตโนมัติล้มเหลว

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
th[0]: วัน

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
th[0]: วัน

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
th: วันก่อนวันต่ออายุ

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
th: เช่น 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
th: เช่น 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
th: เช่น 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
th: อีเมลที่ส่งถึงลูกค้าและผู้จัดการร้าน

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
th: ทั้งหมด

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
th: ทุกๆ %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
th: ทุกๆ %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
th: วันที่คาดว่าจะหักบัญชี %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
th: สำหรับ

en: how long to wait between retry attempts
th: นานแค่ไหนที่จะรอระหว่างการลองใหม่อีกครั้ง

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
th: ใน %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
th: l jS \o\f ปีงบประมาณ, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
th[0]: เดือน

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
th[0]: เดือน

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
th: วิธีการสั่งซื้อที่เกี่ยวข้องใหม่ใน WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
th: ไม่

en: now
th: ตอนนี้

en: staging
th: จัดฉาก

en: subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
th: การระงับต่อรอบระยะเวลาการเรียกเก็บเงิน

en: the status applied to the renewal order and subscription
th: สถานะที่ใช้กับคำสั่งต่ออายุและการสมัครสมาชิก

en: the total number of retry attempts
th: จำนวนครั้งในการลองใหม่ทั้งหมด

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
th: ข้างหน้า

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
th: เวอร์ชัน %1$s ล้าสมัย เวอร์ชันหลักคือ %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
th[0]: สัปดาห์

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
th[0]: สัปดาห์

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
th[0]: ปี

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
th[0]: ปี
