WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to sv translation catalogue (1253 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
sv[0]: %d annan prenumeration kontrollerades och behövde inga reparationer.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
sv: Nästa betalning ska betalas %s.

en:  Subscription Created
sv: Prenumeration skapad

en:  Subscription Deleted
sv: Prenumeration raderad

en:  Subscription Switched
sv: Byt abonnemang

en:  Subscription Updated
sv: Prenumeration uppdaterad

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
sv: &quot;%s&quot; är inte en giltig ny beställningstyp.

en: $0 Initial Checkout
sv: $0 Första utcheckningen

en: $type passed to the function was not a string.
sv: $type som skickades till funktionen var inte en sträng.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
sv: %1$s %2$s sedan %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
sv[0]: %1$s %2$s sedan %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
sv: %1$s %2$s sedan %3$s var %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
sv: %1$s %2$s sedan %3$s var %4$s på %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
sv: %1$s %2$s sedan %3$s på %4$s %5$s varje år

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
sv: %1$s %2$s sedan %3$s på %4$s %5$s varje %6$s år

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
sv: %1$s %2$s sedan %3$s på %4$s dagen i varje %5$s månad

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
sv: %1$s %2$s sedan %3$s på %4$s varje månad

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
sv: %1$s %2$s sedan %3$s den sista dagen i varje månad

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
sv: %1$s %2$s sedan %3$s den sista dagen i varje %4$s månad

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
sv: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
sv: %1$s Slutför betalningen på %2$sBeställ %3$s%4$s för att kunna ändra din prenumeration.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
sv: %1$s efter %2$s gratis provperiod

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
sv: %1$s och en %2$s registreringsavgift

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
sv: %1$s var %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
sv: %1$s var %2$s på %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
sv[0]: %1$s för %2$d objekt

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
sv: %1$s för %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
sv: %1$s gratis provperiod sedan %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
sv: %1$s nu, och

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
sv: %1$s på %2$s %3$s varje år

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
sv: %1$s på %2$s %3$s varje %4$s år

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
sv: %1$s den %2$s dagen i varje %3$s månad

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
sv: %1$s på %2$s varje månad

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
sv: %1$s den sista dagen i varje %2$s månad

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
sv[0]: %1$s prenumeration kunde inte uppdateras: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
sv: %1$s prenumerationshändelse utlöstes vid %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
sv: %1$s med %2$s gratis provperiod

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
sv: %1$s#%2$s%3$s för %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
sv: %1$sLägg till en prenumerationsprodukt »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
sv: %1$sLägg till en prenumeration%2$s nu eller %3$läs mer%4$s om det nya gränssnittet.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
sv: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sTillägget WooCommerce Subscriptions lägger till två nya produkttyper för prenumeration - %4$sEnkel prenumeration%5$s och %6$sVariabel prenumeration%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
sv: %1$sLäs om hur du uppdaterar%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
sv: %1$sLäs mer om att hantera prenumerationer »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
sv: %1$sObs:%2$s Beställningar som är relaterade till prenumerationer kommer inte att inkluderas i de beställningar som påverkas av dessa inställningar.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
sv: %1$sBeställning #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
sv: %1$sPayPal-referenstransaktioner är aktiverade på ditt konto%2$s. Alla funktioner för prenumerationshantering är nu aktiverade. Lycka till med försäljningen!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
sv: %1$sPayPal-referenstransaktioner är inte aktiverade på ditt konto%2$s, vissa funktioner för prenumerationshantering är inte aktiverade. Vänligen kontakta PayPal och begär att de %3$senable PayPal-referenstransaktioner%4$s på ditt konto. %5$sKontrollera PayPal-konto%6$s %3$sLäs mer %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
sv: %1$sPayPal-referenstransaktioner är inte aktiverade på ditt konto%2$s. Om du vill använda PayPal-referenstransaktioner med prenumerationer, kontakta PayPal och begär att de %3$senable PayPal-referenstransaktioner%4$s på ditt konto. %5$sKontrollera PayPal-konto%6$s %3$sLäs mer %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
sv: %1$sAnge ett pris%2$s%3$sPrenumerationspriserna skiljer sig lite från andra produktpriser. För en prenumeration kan du ställa in en faktureringsperiod, längd, registreringsavgift och gratis provperiod.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
sv: %1$sVarning!%2$s Det verkar som att du har nedgraderat %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s från %3$s till %4$s. Att nedgradera plugin-programmet på detta sätt kan orsaka problem. Uppdatera till %3$s eller högre, eller %5$öppna ett nytt supportärende%6$s för ytterligare hjälp. %7$sLäs mer »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
sv: %1$sVarning!%2$s Vi kan se %1$sWooCommerce Prenumerationer Early Renewal%2$s plugin är aktiv. Version %3$s av %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s kommer med pluginens funktionalitet paketerad i kärnpluginen. Vänligen avaktivera WooCommerce Prenumerationer Early Renewal för att undvika konflikter.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
sv: %1$sVarning!%2$s Vi upptäckte ett problem i %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s som kan göra att din prenumerationsförnyelseorder och kundprenumerationscacher innehåller ogiltiga data. För information om hur du uppdaterar cachad data, vänligen %3$öppna ett nytt supportärende%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
sv: %1$sWooCommerce-prenumerationer installerade%2$s – %3$sDu är redo att börja sälja prenumerationer!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
sv: %1$sWooCommerce-prenumerationer är inaktiva.%2$s %3$sWooCommerce-pluginet%4$s måste vara aktivt för att WooCommerce-prenumerationer ska fungera. Vänligen %5$sinstallera och aktivera WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
sv: %1$sWooCommerce Prenumerationer är inaktiva.%2$s Denna version av Prenumerationer kräver WooCommerce %3$s eller nyare. Vänligen %4$uppdatera WooCommerce till version %3$s eller nyare »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
sv: %2$s %1$s nuvarande prenumerationer

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
sv: %2$s %1$s avslutade prenumerationer

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
sv: %2$s %1$s nya prenumerationer

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
sv: %2$s %1$s uppsägningar av prenumeration

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
sv: %2$s %1$s prenumerationsförnyelser

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
sv: %2$s %1$s prenumeration prenumererar på nytt

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
sv: %2$s %1$s prenumerationsregistreringar

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
sv: %2$s %1$s prenumerationsväxlar

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
sv[0]: %2$s%1$s annullering%3$s uppsägningar av prenumerationer denna månad

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
sv[0]: %2$s%1$s förnyelse%3$s prenumerationsförnyelser denna månad

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
sv[0]: %2$s%1$s registrering%3$s prenumerationsregistreringar denna månad

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
sv[0]: %d Avbruten betalning Försök igen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
sv[0]: %d Misslyckad betalning Försök igen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
sv[0]: %d Väntande betalningsförsök igen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
sv[0]: %d Bearbetar betalning Försök igen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
sv[0]: %d Lyckad betalning Försök igen

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
sv[0]: %d misslyckanden

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
sv[0]: %d objekt

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
sv: %s - Beställning

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
sv: %s sedan

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
sv: %s genomsnittligt förnyelsebelopp

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
sv[0]: %s dag

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
sv: %s dag i månaden

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
sv: %s varje vecka

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
sv[0]: %s månad

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
sv: %s nettoprenumerationsvinst

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
sv: %s nettoabonnemangsförlust

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
sv: %s den sista dagen i varje månad

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
sv: %s förnyelseinkomst under denna period

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
sv: %s förnyelseordrar

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
sv: %s förnyelseintäkter under denna period

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
sv: %s förnyelseintäkter återvunna

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
sv: %s förnyelseintäkter denna månad

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
sv: %s återprenumererar intäkter under denna period

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
sv: %s återförsök misslyckades

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
sv: %s återförsök väntar

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
sv: %s försök igen lyckades

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
sv: %s registreringsintäkter under denna period

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
sv: %s registreringsintäkter denna månad

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
sv[0]: %s prenumerationsstatus ändrad.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
sv: %s byt intäkter under denna period

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
sv[0]: %s vecka

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
sv[0]: %s år

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
sv: %sLäs mer »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
sv: (om %s sekunder)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
sv: (inkluderar %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
sv: 1 månad

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
sv: 1 vecka

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
sv: 1 år

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
sv: Ett allvarligt fel har inträffat vid bearbetning av en ny prenumerationsbetalning med PayPal. Vänligen %1$öppna en ny biljett hos WooCommerce Support%3$s omedelbart för att få detta löst. %2$sLäs mer »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
sv: En produkt visar en knapp med texten &quot;Lägg i varukorg&quot;. Som standard ändrar ett abonnemang detta till &quot;Registrera dig nu&quot;. Du kan anpassa knapptexten för prenumerationer här.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
sv: En prenumeration som tillhör %1$s har avbrutits. Deras prenumerationsuppgifter är följande:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
sv: En prenumeration som tillhör %1$s har stängts av av användaren. Deras prenumerationsuppgifter är följande:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
sv: En prenumeration som tillhör %1$s har löpt ut. Deras prenumerationsuppgifter är följande:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
sv: En prenumeration har tagits bort från din kundvagn. På grund av begränsningar för betalningsgateway kan olika prenumerationsprodukter inte köpas samtidigt.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
sv: En prenumeration har tagits bort från din kundvagn. Produkter och prenumerationer kan inte köpas samtidigt.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
sv: En förnyelse av prenumerationen har tagits bort från din kundvagn. Flera abonnemang kan inte köpas samtidigt.

en: About WooCommerce Subscriptions
sv: Om WooCommerce-prenumerationer

en: Accept Early Renewal Payments
sv: Acceptera betalningar för tidig förnyelse

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
sv: Acceptera betalningar för tidig förnyelse via en modal

en: Accept Manual Renewals
sv: Acceptera manuella förnyelser

en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
sv: Aktivera

[ctx: Subscription status]
en: Active
sv: Aktiva

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
sv: Aktiv produktnyckel

en: Active Subscriptions
sv: Aktiva prenumerationer

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
sv: Aktiva prenumerationer %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
sv[0]: Aktiv för %d betalning

en: Active for unlimited payments
sv: Aktiv för obegränsade betalningar

en: Active for x payments
sv: Aktiv för x betalningar

en: Active subscriber?
sv: Aktiv prenumerant?

en: Add
sv: Lägg till

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Retry
sv: Lägg till nytt Försök igen

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
sv: Lägg till ny prenumeration

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
sv: Lägg till prenumeration

en: Add a Subscription Product
sv: Lägg till en prenumerationsprodukt

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
sv: Lägg till betalning

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
sv: Lägg till betalningsmetod

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
sv: Lägg till betalningsmetod

en: Add to Cart Button Text
sv: Lägg till i varukorgen Button Text

en: Address
sv: Adress

en: Affected event: | Affected events:
sv[0]: Berörd händelse:

en: Align Subscription Renewal Day
sv: Anpassa prenumerationsförnyelsedagen

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
sv: Anpassa prenumerationsförnyelsen till en specifik veckodag, månad eller år. Till exempel den första dagen i månaden. %1$sLäs mer%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
sv: Anpassa betalningsdatumet för alla kunder som köper den här prenumerationen till en specifik veckodag eller månad.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
sv: Anpassa betalningsdatumet för denna prenumeration till en viss dag på året. Om datumet redan har ägt rum i år, kommer den första betalningen att behandlas i %s. Ställ in dagen på 0 för att inaktivera betalningssynkronisering för den här produkten.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
sv: Alla länkade prenumerationsartiklar har tagits bort från kundvagnen.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
sv: Alla länkade prenumerationsobjekt var

en: All orders types
sv: Alla ordertyper

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
sv: Tillåt 0 USD första utcheckning utan betalningsmetod.

en: Allow Switching
sv: Tillåt byte

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
sv: Tillåt att en prenumerationsprodukt köps med andra produkter och prenumerationer i samma transaktion.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
sv: Tillåt att en prenumerationsprodukt med en första betalning på $0 kan köpas utan att ange en betalningsmetod. Kunden kommer att behöva tillhandahålla en betalningsmetod i slutet av den inledande perioden för att hålla prenumerationen aktiv.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
sv: Tillåt kunder att kringgå kassan och förnya sin prenumeration tidigt från deras %1$sMitt konto &gt; Visa prenumeration%2$s sida. %3$sLäs mer.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
sv: Tillåt kunder att aktivera och inaktivera automatiska förnyelser från sidan Visa prenumeration.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
sv: Tillåt att flera prenumerationer och produkter köps samtidigt.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
sv: Tillåt prenumeranter att växla (uppgradera eller nedgradera) mellan olika prenumerationer. %1$sLäs mer%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
sv: Alltid

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
sv[0]: Ett fel har uppstått vid bearbetning av en ny prenumerationsrelaterad händelse. För steg om hur du åtgärdar den berörda prenumerationen och för att lära dig mer om de möjliga orsakerna till detta fel, läs vår guide %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
sv: Ett fel uppstod, försök igen eller prova en annan betalningsmetod.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
sv: En valfri tidsperiod att vänta innan den första återkommande betalningen debiteras. Eventuell registreringsavgift kommer fortfarande att debiteras i början av prenumerationen. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
sv: En valfri tidsperiod att vänta innan den första återkommande betalningen debiteras. Eventuell registreringsavgift kommer fortfarande att debiteras i början av prenumerationen. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
sv: En beställning har skapats så att du kan förnya din prenumeration på %1$s. Använd följande länk för att betala för denna faktura: %2$s

en: And much more...
sv: Och mycket mer...

en: Any Payment Method
sv: Vilken betalningsmetod som helst

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här objektet från din prenumeration?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
sv: Är du säker på att du vill ändra betalningsmetoden från PayPals standard? Detta kommer att avbryta prenumerationen hos PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
sv: Är du säker på att du vill bearbeta en förnyelse? Detta kommer att debitera kunden och e-posta dem förnyelseordern (om e-post är aktiverat).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
sv: Är du säker på att du vill försöka betala igen för denna förnyelseorder? Detta kommer att försöka debitera kunden och skicka e-postmeddelanden om förnyelseorder (om e-post är aktiverat).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
sv: Försök att återvinna återkommande intäkter som annars skulle gå förlorade på grund av att betalningsmetoder avvisades endast tillfälligt. %1$sLäs mer%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
sv: Växla automatisk förnyelse

en: Auto renew
sv: Förnya automatiskt

en: Automatic Failed Payment Retries
sv: Automatiska misslyckade betalningsförsök

en: Automatic Failed Payment Retry
sv: Automatisk misslyckad betalning Försök igen

en: Automatic Recurring Payments
sv: Automatiska återkommande betalningar

en: Automatic payment failed for order {order_number}
sv: Automatisk betalning misslyckades för beställning {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
sv: Automatisk betalning misslyckades för {order_number}, vi kommer att försöka igen {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
sv: Automatisk förnyelsebetalning misslyckades

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
sv: Avsluta automatiskt prenumerationen efter denna tidsperiod. Denna längd är utöver eventuell kostnadsfri provperiod eller tidsperiod före ett synkroniserat första förnyelsedatum.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
sv: Avsluta automatiskt prenumerationen efter denna tidsperiod. Denna längd är utöver eventuell kostnadsfri provperiod eller tidsperiod före ett synkroniserat första förnyelsedatum.

en: Average Lifetime Value
sv: Genomsnittligt livstidsvärde

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
sv: Genomsnittligt livstidsvärde %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
sv: Genomsnittlig återkommande rad Totalt %s

en: Backordered
sv: Restbeställd

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
sv: På grund av detta rekommenderas det inte som betalningsmetod för prenumerationer om det inte är det enda tillgängliga alternativet för ditt land.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
sv: Eftersom klassen %sWC_Subscription%s utökar %sWC_Order%s, kan du använda dess välbekanta metoder, som %s$subscription-&gt;update_status()%s eller %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
sv: Innan du aktiverar PayPal Standard för prenumerationer, observera att när du använder PayPal Standard är kunder låsta till att använda PayPal Standard under hela prenumerationens livstid, och PayPal Standard har ett antal begränsningar. Läs guiden om %1$s varför vi inte rekommenderar PayPal Standard%2$s för prenumerationer innan du väljer att aktivera det här alternativet.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
sv: Innan vi skickar dig iväg måste vi uppdatera din databas till den senaste versionen. Om du inte har en ny säkerhetskopia av din webbplats, är %snow dags att skapa en %s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
sv: Mellan grupperade prenumerationer

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
sv: Mellan prenumerationsvarianter

en: Billing
sv: Fakturering

en: Billing Address
sv: Fakturaadress

en: Billing Period
sv: Faktureringsperiod

en: Billing Period:
sv: Faktureringsperiod:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
sv: Faktureringsavtal uppsagt hos PayPal.

en: Billing interval:
sv: Faktureringsintervall:

en: Billing period for the subscription.
sv: Faktureringsperiod för prenumerationen.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
sv: Fakturering:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
sv: Både leveransadressen som används för prenumerationen och din standardleveransadress för framtida köp kommer att uppdateras.

en: Browse products
sv: Bläddra bland produkter

en: But wait, there's more!
sv: Men vänta, det finns mer!

en: Button Text
sv: Knapp-text

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
sv: Som standard försöker prenumerationer betalningen igen 5 gånger under 7 dagar. Reglerna som styr systemet för återförsök kan modifieras för att anpassa:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
sv: Som standard kommer aktiva prenumeranter automatiskt att få tillgång till de nya filerna om du lägger till nya filer i en befintlig prenumerationsprodukt. Men nu kan du aktivera en %snew innehållsdrypningsinställning%s för att ge prenumeranter tillgång till nya filer först efter nästa förnyelsebetalning.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
sv: Genom att göra en prenumeration till en anpassad beställningstyp är en prenumeration nu också en anpassad posttyp. Detta gör det snabbare att fråga efter prenumerationer och det använder ett databasschema som är lika skalbart som WordPress-inlägg och sidor.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
sv: Genom att förnya din prenumeration tidigt blir din nästa betalning %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
sv: Genom att förnya din prenumeration tidigt kommer din planerade nästa betalning den %s att avbrytas.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
sv: Genom att använda WooCommerce-prenumerationer kan du lagra personuppgifter och beroende på vilka tredjepartsbetalningsbehandlare du använder för att ta prenumerationsbetalningar, kan du dela personuppgifter med externa källor.

en: Cache Update Failures
sv: Cacheuppdatering misslyckades

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
sv: Kan inte få adresstyp visningsnamn. Adresstypen är inte en sträng.

en: Can not get status name. Status is not a string.
sv: Kan inte få statusnamn. Status är inte en sträng.

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Now
sv: Avbryt nu

en: Cancel and remove personal data
sv: Avbryt och ta bort personuppgifter

en: Cancellations
sv: Avbokningar

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
sv: Inställt

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
sv: Inställt datum

en: Cancelled Subscription
sv: Avbruten prenumeration

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
sv: E-postmeddelanden om avslutad prenumeration skickas när en kunds prenumeration avbryts (antingen av en butikschef eller kunden).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
sv: Kan inte skapa prenumeration: %s.

en: Change
sv: Förändra

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
sv: Ändra %s adress

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
sv: Ändra betalningsmetod

en: Change Trial and End Dates
sv: Ändra prov- och slutdatum

en: Change address
sv: Ändra adress

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
sv: Ändring av abonnemang mellan början och slutet av perioden.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
sv: Ändra betalning

en: Change payment features:
sv: Ändra betalningsfunktioner:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
sv: Ändra betalningsmetod

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
sv: Ändra betalningsmetod

en: Check Out What's New
sv: Kolla in vad som är nytt

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
sv: Välj en ny betalningsmetod.%s

en: Choose a new subscription.
sv: Välj ett nytt abonnemang.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
sv: Välj de standardroller som ska tilldelas aktiva och inaktiva prenumeranter. För registreringsändamål måste ett användarkonto skapas för prenumeranter. Användare med rollen %1$sadministratör%2$s, som du själv, kommer aldrig att tilldelas dessa roller för att förhindra att administratörer låses ute.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
sv: Välj prenumerationspris, faktureringsintervall och period.

en: Choose which format of email to send.
sv: Välj vilket e-postformat som ska skickas.

en: Clear
sv: Klar

en: Complete checkout to renew now.
sv: Slutför kassan för att förnya nu.

en: Complete checkout to renew your subscription.
sv: Slutför kassan för att förnya din prenumeration.

en: Complete checkout to resubscribe.
sv: Slutför kassan för att prenumerera på nytt.

en: Completed Renewal Order
sv: Slutförd förnyelseorder

en: Continue
sv: Fortsätta

en: Copy billing address
sv: Kopiera faktureringsadress

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
sv: Det gick inte att få prenumeration. Troligtvis hänvisar inte prenumerationsnyckeln till en prenumeration. Nyckeln var: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
sv: Land/stat

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
sv: Kupongen kommer att begränsas till det givna antalet betalningar. Den tas då automatiskt bort från prenumerationen. &quot;Betalningar&quot; inkluderar även den första prenumerationsbetalningen.

en: Create pending parent order
sv: Skapa väntande överordnad beställning

en: Create pending parent order requested by admin action.
sv: Skapa väntande överordnad beställning som begärs av administratörsåtgärd.

en: Create pending renewal order
sv: Skapa väntande förnyelseorder

en: Create pending renewal order requested by admin action.
sv: Skapa väntande förnyelseorder som begärts av administratörsåtgärd.

en: Create subscriptions
sv: Skapa prenumerationer

en: Created Date
sv: Skapat Datum

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
sv: Anpassad regel för råförsök igen

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
sv: Anpassad regel för återförsök

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
sv: Anpassad återförsök regelklass

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
sv: Anpassade regler för återförsök

en: Custom field deleted.
sv: Anpassat fält raderat.

en: Custom field updated.
sv: Anpassat fält uppdaterat.

en: Customer
sv: Kund

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
sv[0]: Kunden %1$s har bytt prenumeration. Detaljerna för deras nya prenumeration är följande:

en: Customer ID is invalid.
sv: Kund-ID är ogiltigt.

en: Customer Payment Retry
sv: Kundbetalning Försök igen

en: Customer Provided Note
sv: Kunden tillhandahållen notering

en: Customer Renewal Invoice
sv: Kundförnyelsefaktura

en: Customer Suspensions
sv: Kundavstängningar

en: Customer Totals
sv: Kundsummor

en: Customer add payment method page &rarr;
sv: Sidan Kund lägga till betalningsmetod →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
sv: Kunden lade till &quot;%1$s&quot; (Produkt-ID: #%2$d) via sidan Mitt konto.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
sv: Kunden lade till %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
sv: Kundens sida om betalningsmetod →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
sv: Kunden tog bort &quot;%1$s&quot; (Produkt-ID: #%2$d) via sidan Mitt konto.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
sv: Kunden ombedd att förnya tidigt:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
sv: Kunden prenumererade på nytt i beställning #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
sv: Cachning av kundprenumerationer hanteras nu av %1$s och %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
sv: Cachning av kundprenumerationer hanteras nu av %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
sv: Kunden förnyades tidigt med order %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
sv: Kunden bytte från: %1$s till %2$s.

en: Customer's notes about the order
sv: Kundens anteckningar om beställningen

en: Customer:
sv: Kund:

en: Customers
sv: Kunder

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
sv: Kunder och andra icke-administrativa användare kan surfa och köpa från din butik utan avbrott medan uppdateringen pågår.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
sv: Kunder kan nu köpa olika prenumerationsprodukter i en transaktion. Produkterna kan faktureras enligt vilket schema som helst och har valfri kombination av registreringsavgifter och/eller gratis provperioder.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
sv: Kunder med ett abonnemang utesluts från denna inställning.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
sv: Anpassa regler för försök igen

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
sv: Anpassa texten som visas på knappen bredvid prenumerationen på prenumerantens kontosida. Standard är &quot;Byt prenumeration&quot;, men du kanske vill ändra detta till &quot;Uppgradera&quot; eller &quot;Ändra prenumeration&quot;.

en: Database Update Required
sv: Databasuppdatering krävs

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
sv: Databasen uppdaterad till version %s

en: Date
sv: Datum

en: Date Changed
sv: Datum ändrat

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
sv: Datum avstängt

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
sv: Datum avstängd: %s

en: Date type can not be an empty string.
sv: Datumtypen kan inte vara en tom sträng.

en: Date type is not a string.
sv: Datumtyp är inte en sträng.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
sv: Dag

en: Delete Customer Subscription Cache
sv: Ta bort kundprenumerationscache

en: Delete Permanently
sv: ta bort permanent

en: Delete Related Order Cache
sv: Ta bort relaterad ordercache

en: Delete all variations without a subscription
sv: Ta bort alla varianter utan prenumeration

en: Delete this item permanently
sv: Ta bort det här objektet permanent

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
sv: Utvecklare kan nu också använda alla välbekanta WordPress-funktioner, som %sget_posts()%s, för att fråga efter eller ändra prenumerationsdata.

en: Disable auto renew
sv: Inaktivera automatisk förnyelse

en: Discount
sv: Rabatt

en: Display the auto renewal toggle
sv: Visa växlaren för automatisk förnyelse

en: Do not limit
sv: Begränsa inte

en: Do not synchronise
sv: Synkronisera inte

[ctx: short for documents]
en: Docs
sv: Dokument

[ctx: short for documents]
en: Documentation
sv: Dokumentation

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
sv: Nedvärdera

en: Downloadable
sv: Nedladdningsbar

en: Drip Downloadable Content
sv: Drip nedladdningsbart innehåll

en: Early Renewal
sv: Tidig förnyelse

en: Edit
sv: Redigera

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Retry
sv: Redigera Försök igen

en: Edit Subscription
sv: Redigera prenumeration

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
sv: Redigera prenumeration

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
sv: Redigera prenumeration misslyckades med fel: %s

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
sv: E-postrubrik

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
sv: E-posttyp

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
sv: E-post: %s

en: Enable Automatic Retry
sv: Aktivera automatiskt försök igen

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
sv: Aktivera PayPal Standard för prenumerationer

en: Enable auto renew
sv: Aktivera automatisk förnyelse

en: Enable automatic payments
sv: Aktivera automatiska betalningar

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
sv: Aktivera automatiskt återförsök av misslyckade återkommande betalningar

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
sv: Aktivera dripping för nedladdningsbart innehåll på prenumerationsprodukter.

en: Enable this email notification
sv: Aktivera detta e-postmeddelande

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
sv: Aktivera inaktivera

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
sv: Aktivering av detta ger tillgång till nya nedladdningsbara filer som läggs till en produkt först efter att nästa förnyelse har bearbetats.%sSom standard ges åtkomst till nya nedladdningsbara filer som läggs till en produkt omedelbart till alla kunder som har en aktiv prenumeration på den produkten.

en: End Date
sv: Slutdatum

[ctx: table heading]
en: End Date
sv: Slutdatum

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
sv: Slutdatum

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
sv: Slutdatum: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
sv: Slutdatum

[ctx: table heading]
en: End date
sv: Slutdatum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
sv: Slutdatum: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
sv: Slutet på förbetald löptid

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
sv: Slutet på förbetald löptid: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
sv: Slutpunkt för sidan Mitt konto → Ändra prenumerationsbetalningsmetod

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
sv: Slutpunkt för sidan Mitt konto → Prenumerationer

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
sv: Slutpunkt för Mitt konto → Visa prenumerationssida

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
sv: Ange ett nytt intervall som ett enda nummer (t.ex. för att ladda varannan månad, ange 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
sv: Ange en ny längd (t.ex. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
sv: Ange mottagare (kommaseparerade) för detta e-postmeddelande. %s som standard.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
sv: Ange den nya perioden, antingen dag, vecka, månad eller år:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
sv: Fel

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
sv: Fel %d: Det gick inte att lägga till skatt till prenumerationen. Var god försök igen.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
sv: Fel %d: Det gick inte att skapa beställning. Var god försök igen.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
sv: Fel %d: Det gick inte att skapa prenumeration. Var god försök igen.

en: Error during subscription status transition.
sv: Fel under övergången av prenumerationsstatus.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
sv: Det gick inte att spara prenumerationsslutpunkter: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView prenumeration%2$s och %1$sPrenumerationsbetalningsmetoden%2$s kan inte vara samma. Ändringarna har återställts.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
sv: Fel vid uppdatering av viss information: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
sv: Fel: Det gick inte att lägga till produkt till skapad prenumeration. Var god försök igen.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
sv: Fel: Det gick inte att skapa förnyelseorder med anteckningen &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
sv: Fel: Det gick inte att skapa prenumeration. Var god försök igen.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
sv: Fel: det gick inte att hitta tidszonen för din webbläsare.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
sv: Beräknad tid kvar (minuter:sekunder): %s

en: Expire after
sv: Går ut efter

[ctx: Subscription status]
en: Expired
sv: Utgånget

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Utgått <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
sv: Utgått prenumeration

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
sv: E-postmeddelanden om utgångna prenumerationer skickas när en kunds prenumeration går ut.

en: Export CSV
sv: Exportera CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed Payment Retries
sv: Misslyckade betalningsförsök igen

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
sv: Misslyckade återkommande betalningar kan nu prövas automatiskt. Detta hjälper till att återställa intäkter som annars skulle gå förlorade på grund av att betalningsmetoder avvisades endast tillfälligt.

en: Failed retries
sv: Misslyckade försök igen

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
sv: Misslyckades med registreringen för prenumerationen %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
sv: Det gick inte att aktivera prenumerationsstatus för beställning #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
sv: Det gick inte att avbryta prenumerationen efter att beställning #%1$s avbröts: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
sv: Det gick inte att behandla misslyckad betalning vid prenumeration för beställning #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
sv: Det gick inte att ställa in prenumerationen som utgången för beställning #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
sv: Det gick inte att uppdatera prenumerationsdatum efter att kunden förnyades tidigt med order %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
sv: Det gick inte att uppdatera prenumerationsstatus efter att beställning #%1$s ställdes på is: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
sv: Hitta nya gateways som %1$sstödjer automatiska prenumerationsbetalningar%2$s på den officiella %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
sv: Första betalningen proportionell. Nästa betalning: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
sv: Första betalningen: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
sv: Första förnyelse: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
sv: För alla prenumerationsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
sv: För uppgraderingar och nedgraderingar av alla prenumerationsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
sv: Endast för uppgraderingar och nedgraderingar av virtuella prenumerationsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
sv: För uppgraderingar av alla prenumerationsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
sv: Endast för uppgraderingar av virtuella prenumerationsprodukter

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
sv: Endast för virtuella prenumerationsprodukter

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
sv: För att en butikschef skulle kunna ändra ett abonnemang från automatiska till manuella förnyelsebetalningar (eller manuella till automatiska) med Prenumerationer v1.5, behövde databasen ändras direkt. Prenumerationer ger nu ett sätt för betalningsgateways så att du kan ändra det från det nya %sRedigera prenumeration%s-gränssnittet.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
sv: I syfte att behandla återkommande prenumerationsbetalningar lagrar vi kundens namn, faktureringsadress, leveransadress, e-postadress, telefonnummer och kreditkorts-/betalningsuppgifter.

[ctx: shipping method price]
en: Free
sv: Fri

en: Free Trial
sv: Gratis provperiod

en: Free shipping coupon
sv: Fri fraktkupong

en: Free trial
sv: Gratis provperiod

en: Free trial length
sv: Gratis provperiod

en: Free trial period
sv: Gratis provperiod

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
sv: Gateway stöder inte administratörsändring av betalningsmetod på en prenumeration.

en: General
sv: Allmän

en: Generate Customer Subscription Cache
sv: Generera kundprenumerationscache

en: Generate Related Order Cache
sv: Generera relaterad ordercache

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
sv: Gå till WooCommerce Prenumerationsinställningar

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
sv: Gå till WooCommerce Prenumerationsinställningar »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
sv: Hej %s,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
sv: Hedra förnyelseorderdata

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
sv: Hur många kunder är prenumererade i mer än 6 månader? Vad är det genomsnittliga livstidsvärdet för dina prenumeranter? Hur mycket förnyelseintäkter kommer din butik att tjäna nästa månad?

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IPN subscription cancelled.
sv: IPN-prenumeration avslutad.

en: IPN subscription failing payment method changed.
sv: IPN-prenumeration misslyckas med betalningsmetod ändrad.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
sv: IPN-prenumerationsbetalning %1$s av anledning: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
sv: IPN-prenumerationsbetalning %s.

en: IPN subscription payment completed.
sv: Betalning av IPN-abonnemang slutförd.

en: IPN subscription payment failure.
sv: Betalningsfel för IPN-prenumeration.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
sv: Betalningsmetod för IPN-prenumeration har ändrats till PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
sv: Registrering av IPN-prenumeration slutförd.

en: IPN subscription suspended.
sv: IPN-prenumeration avstängd.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
sv: Om en abonnents prenumeration avbryts manuellt eller löper ut kommer hon att tilldelas denna roll.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
sv: Om en prenumeration är synkroniserad till en specifik veckodag, månad eller år, debitera ett proportionellt belopp för prenumerationen vid tidpunkten för registreringen.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
sv: Om du använder PayPal Standard- eller PayPal-referenstransaktioner, se %1$sPayPals sekretesspolicy%2$s för mer information.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
sv: Om du inte vill att nya prenumerationsköp ska debitera förnyelsebetalningar automatiskt kan du stänga av automatiska betalningar. Befintliga automatiska prenumerationer fortsätter att debitera kunder automatiskt. %1$sLäs mer%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
sv: Om du fick ett serverfel och laddade om sidan för att hitta detta meddelande, vänligen uppdatera sidan om %s sekunder så kommer uppgraderingsrutinen att återupptas utan problem.

en: Ignore this error
sv: Ignorera detta fel

en: Ignore this error (not recommended)
sv: Ignorera det här felet (rekommenderas inte)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
sv: Importera prenumerationer till WooCommerce via CSV, eller exportera dina prenumerationer från WooCommerce till en CSV med WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter-tillägget.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
sv: Importera/exportera prenumerationer

en: Improved scheduled action data storage
sv: Förbättrad lagring av schemalagd åtgärdsdata

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
sv: I %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
sv: I tidigare versioner av Prenumerationer överfördes prenumerationssumman till betalningsgateways som det belopp som skulle debiteras för automatiska förnyelsebetalningar. Detta gjorde det onödigt komplicerat att lägga till engångsavgifter eller rabatter till en förnyelse.

en: Inactive Subscriber Role
sv: Inaktiv prenumerantroll

en: Increased processing rate for scheduled payments
sv: Ökad behandlingshastighet för schemalagda betalningar

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
sv: Första prenumeration

en: Initial payment discount
sv: Initial betalningsrabatt

en: Installed Plugins
sv: Installerade plugins

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
sv: Ogiltigt %s datum. Datumet måste vara av formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
sv: Ogiltig PayPal IPN-nyttolast: det gick inte att hitta matchande prenumeration.

en: Invalid Subscription.
sv: Ogiltig prenumeration.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
sv: Ogiltigt skapat datum. Datumet måste vara en sträng och ha formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
sv: Ogiltiga data. Den första parametern har ett datum som inte finns i de registrerade datumtyperna.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
sv: Ogiltiga data. Den första parametern var tom när den skickades till update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
sv: Ogiltiga data. Inget giltigt artikel-ID skickades in.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
sv: Ogiltiga data. Ingen giltig prenumeration/beställning skickades in.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
sv: Ogiltiga data. Beställningar som förväntas är inte beställningar.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
sv: Ogiltiga data. Typ av kopia är inte en sträng.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
sv: Ogiltigt datum. Datumet måste vara en sträng och ha formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
sv: Ogiltigt format. Den första parametern måste vara en array.

en: Invalid order.
sv: Ogiltig beställning.

en: Invalid recurring shipping method.
sv: Ogiltig metod för återkommande frakt.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
sv: Ogiltig relationstyp: %1$s. Orderrelationstypen måste vara en av: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
sv: Ogiltig säkerhetstoken, ladda om sidan och försök igen.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
sv: Ogiltig sorteringsordningstyp: %1$s. Argumentet $sort_order måste vara %2$s eller %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
sv: Ogiltigt faktureringsintervall för prenumeration har angetts. Måste vara ett heltal större än 0.

en: Invalid subscription billing period given.
sv: Ogiltig faktureringsperiod för prenumerationen har angetts.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
sv: Ogiltig prenumeration customer_id.

en: Invalid subscription id.
sv: Ogiltigt prenumerations-id.

en: Invalid subscription status given.
sv: Ogiltig prenumerationsstatus har angetts.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
sv: Ogiltig switchtyp &quot;%s&quot;. Switch måste vara en av: &quot;uppgradera&quot;, &quot;nedgradera&quot; eller &quot;korsgradering&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
sv: Ogiltig uppdateringstyp: %s. Postuppdateringstyper som stöds är &quot;lägg till&quot; eller &quot;ta bort&quot;. Uppdateringar görs på post meta direkt.

en: Invoice for renewal order {order_number}
sv: Faktura för förnyelseorder {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
sv: Faktura för förnyelseorder {order_number} från {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
sv: Det rekommenderas %1$s starkt att du inte ändrar mottagarens e-postadress%2$s om du har aktiva prenumerationer med PayPal. Att göra det kan bryta befintliga prenumerationer.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
sv: Det ser ut som att den här webbplatsen har flyttats eller är en dubblett. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s har inaktiverat automatiska betalningar och prenumerationsrelaterade e-postmeddelanden på den här webbplatsen för att förhindra dubbletter av betalningar från en iscensättnings- eller testmiljö. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s anser att %5$s%7$s%6$s är webbplatsens URL. %3$sLäs mer »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
sv: Det var redan möjligt att ändra ett abonnemangs nästa betalningsdatum, men vissa butikschefer ville ge en kund en utökad kostnadsfri provperiod eller lägga till en extra månad till utgångsdatumet. Nu kan du ändra alla dessa datum från skärmen %sRedigera prenumeration%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
sv: Det är nu enklare för dina kunder att köpa fler prenumerationer!

en: Item ID.
sv: Artikelnummer.

en: Items
sv: Föremål

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
sv: Bara för att meddela dig – vi har tagit emot din beställning för förnyelse av prenumerationen #%s, och den behandlas nu:

en: Label
sv: Märka

en: Last 7 Days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: Last Order Date
sv: Senaste beställningsdatum

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
sv: Senaste beställningsdatum

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
sv: Senaste beställningsdatum: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
sv: Senaste beställning: %s

en: Last day of the month
sv: Sista dagen i månaden

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
sv: Sista beställningsdatum

en: Last recorded error:
sv: Senast registrerade fel:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
sv: Läs mer

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
sv: Läs mer

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
sv: Läs mer

en: Learn more
sv: Läs mer

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
sv: Läs mer om den nya %sVisa prenumerationssida%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
sv: Läs mer om den nya %smultiple prenumerationer%s-funktionen.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
sv: Livstidsvärde från prenumerationer %s

en: Limit subscription
sv: Begränsa prenumeration

en: Limit to one active subscription
sv: Begränsa till en aktiv prenumeration

en: Limit to one of any status
sv: Begränsa till en av vilken status som helst

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
sv[0]: Kupongen för begränsad användning &quot;%1$s&quot; har tagits bort från prenumerationen. Den har använts %2$d gång.

en: Line subtotal (before discounts).
sv: Rad delsumma (före rabatter).

en: Line subtotal tax (before discounts).
sv: Rad delsumma skatt (före rabatter).

en: Line taxes.
sv: Linjeskatter.

en: Line total (after discounts).
sv: Rad totalt (efter rabatter).

en: Line total tax (after discounts).
sv: Rad total skatt (efter rabatter).

[ctx: refers to live site]
en: Live
sv: leva

en: Load billing address
sv: Ladda faktureringsadress

en: Load shipping address
sv: Ladda leveransadress

en: Manage Subscriptions
sv: Hantera prenumerationer

en: Manual Renewal
sv: Manuell förnyelse

en: Manual Renewal Payments
sv: Manuella förnyelsebetalningar

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
sv: Manuell förnyelseorder väntar på kundbetalning.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
sv: Markerade %s prenumerationsprodukter som &quot;säljs individuellt&quot;.

en: Meta key.
sv: Meta nyckel.

en: Meta label.
sv: Metaetikett.

en: Meta value.
sv: Metavärde.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
sv: Migrerade %1$s prenumerationsrelaterade krokar till den nya schemaläggaren (på %2$s sekunder).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
sv: Migrerade %1$s prenumerationer till den nya strukturen (på %2$s sekunder).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mixed Checkout
sv: Blandad kassa

en: Month for Synchronisation
sv: Månad för synkronisering

en: Move this item to the Trash
sv: Flytta det här objektet till papperskorgen

[ctx: email type]
en: Multipart
sv: Flerdelad

en: Multiple Subscriptions
sv: Flera prenumerationer

en: My Account
sv: Mitt konto

en: My Subscription
sv: Mitt abonnemang

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
sv: Aldrig (debitera hela återkommande beloppet vid registrering)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
sv: Aldrig (debitera hela registreringsavgiften)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
sv: Aldrig (debitera ingen registreringsavgift)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
sv: Aldrig (debitera inte något återkommande belopp)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
sv: Upphör aldrig att gälla

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
sv: Nytt %sWC_Subscription%s objekt

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
sv: Ny %sshop_subscription%s inläggstyp

en: New Add/Edit Subscription Screen
sv: Ny skärm Lägg till/redigera prenumeration

en: New Renewal Order
sv: Ny förnyelseorder

en: New Retry
sv: Nytt försök igen

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
sv: Ny prenumeration

en: New Subscription Emails
sv: Nya prenumerationsmail

en: New Subscriptions
sv: Nya prenumerationer

en: New View Subscription Page
sv: Ny Visa prenumerationssida

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
sv: Nya e-postmeddelanden om förnyelseorder skickas när en betalning för förnyelse av prenumerationen behandlas.

en: New subscription details
sv: Ny prenumerationsinformation

en: New subscription renewal order
sv: Ny beställning för förnyelse av prenumeration

en: Next
sv: Nästa

en: Next 12 Months
sv: Nästa 12 månader

en: Next 30 Days
sv: Nästa 30 dagar

en: Next 7 Days
sv: Nästa 7 dagar

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Next Payment
sv: Nästa betalning

[ctx: table heading]
en: Next Payment
sv: Nästa betalning

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
sv: Nästa betalningsdatum: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
sv: Nästa betalning

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
sv: Nästa betalningsdatum

en: Next payment: %s
sv: Nästa betalning: %s

en: No
sv: Nej

en: No Subscriptions found
sv: Inga prenumerationer hittades

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
sv: Inga prenumerationer hittades i papperskorgen

en: No billing address set.
sv: Ingen faktureringsadress inställd.

en: No customers found.
sv: Inga kunder hittades.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
sv: Inga betalningsgateways som kan hantera automatiska prenumerationsbetalningar är aktiverade. Om du vill behandla automatiska betalningar rekommenderar vi %1$sfree Stripe-tillägget%2$s.

en: No products found.
sv: Inga produkter hittades.

en: No retries found
sv: Inga återförsök hittades

en: No retries found in trash
sv: Inga återförsök hittades i papperskorgen

en: No shipping address set.
sv: Ingen leveransadress angiven.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
sv: Icke-prenumeration

en: None
sv: Ingen

en: Not cancelled
sv: Ej inställd

en: Not yet ended
sv: Ännu inte slut

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
sv: Observera att köp av ett abonnemang fortfarande kräver ett konto.

en: Note:
sv: Notera:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
sv: Antal dagar efter registrering

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
sv: Antal månader efter registrering

en: Number of renewals
sv: Antal förnyelser

en: Number of resubscribes
sv: Antal återprenumerationer

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
sv: Antal veckor efter registrering

[ctx: Subscription status]
en: On hold
sv: Placerad i kö

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
sv: Placerad i kö

en: On-hold Renewal Order
sv: Förnyelseorder på håll

en: One time shipping
sv: Engångsfrakt

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
sv: Tillåt endast en kund att ha en prenumeration på den här produkten. %1$sLäs mer%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
sv: Endast butikschefer kan redigera betalningsdatum.

en: Open a ticket
sv: Öppna en biljett

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
sv: Inkludera eventuellt ett belopp som ska debiteras i början av prenumerationen. Registreringsavgiften kommer att debiteras omedelbart, även om produkten har en gratis provperiod eller betalningsdatumen synkroniseras.

en: Order
sv: Ordning

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
sv: Beställning #%s har inte lagts till i kundvagnen.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
sv: Order %s skapad för att registrera tidig förnyelse.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
sv: Order %s skapad för att registrera förnyelse.

en: Order Number
sv: Ordernummer

en: Order date: %s
sv: Beställningsdatum: %s

en: Order number: %s
sv: Beställningsnummer: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
sv: Order

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
sv: Beställningar med %s

en: Other
sv: Övrig

[ctx: label for the system status page]
en: Other
sv: Övrig

en: Parent Order
sv: Föräldraordning

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
sv: Föräldraordning

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
sv: Förälderprenumerationer

en: Parent order:
sv: Förälders ordning:

en: Parent order:
sv: Förälders ordning:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
sv: Betala

en: Pay Now &raquo;
sv: Betala nu &quot;

en: Pay now
sv: Betala nu

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
sv: PayPal API-fel - autentiseringsuppgifterna är felaktiga.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
sv: PayPal API-fel: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
sv: PayPal-referenstransaktioner aktiverade

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
sv: PayPal Standard har ett antal begränsningar och stöder inte alla prenumerationsfunktioner.

en: PayPal Subscription ID:
sv: PayPal-prenumerations-ID:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
sv: PayPal-transaktion som hålls: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
sv: PayPal är inaktivt för prenumerationstransaktioner. Vänligen %1$skonfigurera PayPal IPN%2$s och %3$senter dina API-uppgifter%4$s för att aktivera PayPal för prenumerationer.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
sv: PayPal-betalning godkänd (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
sv: PayPal-betalning avvisad: %s

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment Gateway Support
sv: Support för betalningsgateway

en: Payment Method
sv: Betalningsmetod

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
sv: Betalningsmetoder

en: Payment Retry
sv: Betalning Försök igen

en: Payment failed.
sv: Betalning misslyckades.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
sv: Betalningen för förnyelseordern misslyckades med din registrerade betalningsmetod, försök igen.

en: Payment gateway ID.
sv: ID för betalningsgateway.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
sv: Betalningsgateways som inte stöder automatiska återkommande betalningar kan användas för att behandla %1$smanuella betalningar för förnyelse av prenumeration%2$s.

en: Payment method added.
sv: Betalningsmetod har lagts till.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
sv: Betalningsmetoden ändrades från &quot;%1$s&quot; till &quot;%2$s&quot; av prenumeranten från deras kontosida.

en: Payment method meta must be an array.
sv: Betalningsmeta måste vara en array.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
sv: Betalningsmetameta uppdaterad efter att kunden ändrade sin standardtoken och valde att uppdatera sina prenumerationer. Betalningsmeta har ändrats från %1$s till %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
sv: Meta för betalningsmetod uppdateras efter att kunden tagit bort en token från sin Mitt konto-sida. Betalningsmeta har ändrats från %1$s till %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
sv: Betalningsmetoden uppdaterad för alla dina nuvarande prenumerationer.

en: Payment method updated.
sv: Betalningsmetod uppdaterad.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
sv: Betalningshantering hoppade över - förnyelseorder skapad på %1$sstaging-webbplatsen%2$s under låsning av lagringsplats. Live-webbplatsen är på %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
sv: Ett nytt betalningsförsök gjordes vid förnyelseorder med flera relaterade prenumerationer utan någon gemensam betalningsmetod.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
sv: E-postmeddelanden om betalningsförsök skickas till utvalda mottagare när ett försök att automatiskt bearbeta en betalning för förnyelse av prenumerationen har misslyckats och en återförsöksregel har tillämpats för att göra om betalningen i framtiden.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
sv: Inlägg om betalningsförsök lagrar information om det automatiska återförsöket av misslyckade förnyelsebetalningar.

en: Payment status marked complete.
sv: Betalningsstatus markerad som klar.

en: Payment:
sv: Betalning:

en: Peek Under the Hood for Developers
sv: Kika under huven för utvecklare

[ctx: Subscription status]
en: Pending
sv: I väntan på

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
sv: Väntande avbokning

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Väntande avbokning <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
sv: Väntar på nya försök

en: Pending subscription created.
sv: Väntande prenumeration skapad.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
sv: Permanent raderad prenumerationsnota

en: Personal data removed.
sv: Personuppgifter borttagna.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
sv: Personuppgifter inom prenumerationen %s har behållits.

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Place Order Button Text
sv: Text för beställningsknapp

[ctx: email type]
en: Plain text
sv: Oformatterad text

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
sv: Vänligen välj en giltig betalningsgateway att byta till.

en: Please enter a date after the next payment.
sv: Ange ett datum efter nästa betalning.

en: Please enter a date after the start date.
sv: Ange ett datum efter startdatumet.

en: Please enter a date after the trial end.
sv: Ange ett datum efter provperiodens slut.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
sv: Ange ett datum minst en timme in i framtiden.

en: Please enter a date before the next payment.
sv: Ange ett datum före nästa betalning.

en: Please enter a start date in the past.
sv: Ange ett startdatum i det förflutna.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
sv: Vänligen ange ett giltigt postnummer/postnummer.

en: Please enter all date fields.
sv: Vänligen ange alla datumfält.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
sv: Vänligen håll den här sidan öppen tills uppdateringsprocessen är klar. Inget behov av att uppdatera eller starta om processen.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
sv: Logga in på ditt konto nedan för att välja en ny betalningsmetod för din prenumeration.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
sv: Observera: data för denna rapport är cachad. Informationen som visas kan vara inaktuell med upp till 24 timmar. Cachen uppdateras varje morgon klockan 04:00 i din webbplats tidszon.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
sv: Vänligen uppgradera WooCommerce Subscriptions-plugin till version 2.0 eller senare omedelbart. Om du behöver hjälp, efter att ha uppgraderat till Prenumerationer v2.0, vänligen %1$öppna ett supportärende%2$s.

en: Previous
sv: Tidigare

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
sv: Tidigare versioner av Prenumerationer förlitade sig på %1$sWP Cron%2$s för att behandla prenumerationsbetalningar och andra schemalagda händelser. I 3.0 kommer dessa händelser nu att köras på administratörsbegäran med loopback-stöd. Detta kommer att avsevärt öka genomströmningen av betalningshanteringen.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
sv: Pris

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
sv: Innan Prenumerationer 2.1 var de inte lätta att svara på. Subscriptions 2.1 introducerar nya rapporter för att svara på dessa frågor och många fler.

en: Process renewal
sv: Processförnyelse

en: Process renewal order action requested by admin.
sv: Bearbeta förnyelseorderåtgärd begärd av admin.

en: Processing Renewal order
sv: Bearbetar förnyelseorder

en: Product
sv: Produkt

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
sv: Produkt

en: Product ID.
sv: Serienummer.

en: Product SKU.
sv: Produkt SKU.

en: Product name.
sv: Produktnamn.

en: Product price.
sv: Produktpris.

en: Products
sv: Produkter

en: Profile &rarr;
sv: Profil →

en: Prorate First Renewal
sv: Prorate första förnyelse

en: Prorate Recurring Payment
sv: Proportionell återkommande betalning

en: Prorate Sign up Fee
sv: Prorata anmälningsavgift

en: Prorate Subscription Length
sv: Proportionell prenumerationslängd

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
sv: Sätt på is

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
sv: Kvantitet

en: Quantity ordered.
sv: Antal beställda.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
sv: Sluta tjata på mig (men aktivera inte automatiska betalningar)

en: REST API Endpoints
sv: REST API-slutpunkter

en: Reactivate
sv: Återaktivera

en: Read more
sv: Läs mer

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
sv: Mottagare

en: Recovered Renewal Revenue
sv: Återvunnen förnyelseintäkter

en: Recurring Payments
sv: Återkommande betalningar

en: Recurring Product % Discount
sv: Återkommande produkt % rabatt

en: Recurring Product Discount
sv: Återkommande produktrabatt

en: Recurring Sales Tax:
sv: Återkommande moms:

en: Recurring Total
sv: Återkommande totalt

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
sv: Återkommande pris: %s

en: Recurring total
sv: Återkommande totalt

[ctx: table heading]
en: Recurring total
sv: Återkommande totalt

en: Recurring totals
sv: Återkommande summor

en: Recurring:
sv: Återkommande:

en: Related Orders
sv: Relaterade beställningar

en: Related order caching is now handled by %1$s.
sv: Relaterad ordercachning hanteras nu av %1$s.

en: Related orders
sv: Relaterade beställningar

en: Related subscriptions
sv: Relaterade abonnemang

en: Relationship
sv: Relation

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
sv: Kom ihåg att även om uppdateringsprocessen kan ta ett tag kan kunder och andra icke-administrativa användare surfa och köpa från din butik utan avbrott medan uppdateringen pågår.

en: Remove personal data from subscriptions
sv: Ta bort personuppgifter från prenumerationer

en: Removed line item meta data.
sv: Radens metadata har tagits bort.

en: Removed line items data.
sv: Raddata har tagits bort.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
sv[0]: Borttagen personlig information från %d prenumeration.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
sv: Tog bort personlig information från prenumerationen %s.

en: Renew early
sv: Förnya tidigt

en: Renew now
sv: Förnya nu

en: Renewal % discount
sv: Förnyelse % rabatt

en: Renewal Discount
sv: Förnyelse rabatt

en: Renewal Order
sv: Förnyelseorder

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
sv: Förnyelseorder

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
sv: Förnyelse av betalningsförsök igen

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
sv: Förnyelse av betalningsförsök igen

en: Renewal Payment Retry
sv: Förnyelse Betalning Försök igen

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
sv: Förnyelse Betalning Försök igen

en: Renewal Totals
sv: Totalt förnyelse

en: Renewal cart discount
sv: Rabatt för förnyelsevagn

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
sv: Fullständiga e-postmeddelanden om förnyelseorder skickas till kunden när en förnyelseorder för prenumeration markeras som klar och indikerar vanligtvis att varan för den förnyelseperioden har skickats.

en: Renewal product discount
sv: Förnyelse produktrabatt

[ctx: option section heading]
en: Renewals
sv: Förnyelser

en: Renewals amount
sv: Förnyelsebelopp

en: Renewals count
sv: Förnyelser räknas

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
sv: Reparerade %d prenumerationer med felaktiga datum, rad skattedata eller saknade kundanteckningar.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
sv: Rapportcache aktiverad

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
sv: Var säker, även om uppdateringsprocessen kan ta lite tid, är den kodad för att förhindra defekter, din webbplats är säker och kommer att vara igång igen, snabbare än någonsin, inom kort.

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore this item from the Trash
sv: Återställ det här objektet från papperskorgen

en: Resubscribe
sv: Prenumerera igen

en: Resubscribe Order
sv: Prenumerera på beställning igen

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
sv: Prenumerera på beställning igen

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
sv: Prenumerera om beställning – %s

en: Resubscribe Totals
sv: Prenumerera på nytt totalt

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
sv: Återtecknad prenumeration

en: Retain ended subscriptions
sv: Behåll avslutade prenumerationer

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
sv: Behåll avslutade prenumerationer och deras relaterade beställningar under en viss tid innan de personuppgifter som finns i dem anonymiseras.

en: Retention Rate
sv: Retentionsgrad

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
sv: Försöker migreringsstatus igen

en: Retry Date
sv: Försök igen datum

en: Retry Failed Payments
sv: Försök igen misslyckades med betalningar

en: Retry Renewal Payment
sv: Försök att förnya betalning igen

en: Retry Status
sv: Försök igen Status

en: Retry renewal payment action requested by admin.
sv: Försök igen att förnya betalningsåtgärden begärd av administratören.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
sv: Försök igen regel tillämpad:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
sv: Försök igen regeln tillämpas igen:

en: Roles
sv: Roller

[ctx: meta box title]
en: Schedule
sv: Schema

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
sv: Schemalagd åtgärdsdata, som tidigare lagrades i WordPress-posttabellerna, har flyttats till en anpassad databastabell. Bland andra fördelar kommer detta att avsevärt förbättra prestandan för bearbetning av schemalagda åtgärder såsom prenumerationsbetalningar.

en: Search Renewal Payment Retries
sv: Sök förnyelse av betalningsförsök

en: Search Subscriptions
sv: Sök prenumerationer

en: Search for a customer&hellip;
sv: Sök efter en kund...

en: Search for a product&hellip;
sv: Sök efter en produkt...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
sv: Säkerhetsfel. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
sv: Se hela guiden till vad som är nytt i prenumerationsversion 2.1 »

en: Select an order&hellip;
sv: Välj en beställning...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
sv: Sälj produkter och tjänster med återkommande betalningar i din WooCommerce Store.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
sv: Skickas till en kund när ett försök att automatiskt bearbeta en betalning för förnyelse av prenumerationen har misslyckats och en återförsöksregel har tillämpats för att försöka göra om betalningen i framtiden. E-postmeddelandet innehåller information om förnyelseorder, datum för det planerade återförsöket och betalningslänkar så att kunden kan betala för förnyelseordern manuellt istället för att vänta på det automatiska återförsöket.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
sv: Skickas till en kund när prenumerationen ska förnyas och förnyelsen kräver en manuell betalning, antingen för att den använder manuella förnyelser eller för att den automatiska återkommande betalningen misslyckades för det första försöket och alla automatiska omförsök (om några). E-postmeddelandet innehåller information om förnyelseorder och betalningslänkar.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
sv: Ange ett maximalt antal gånger en kund kan stänga av sitt konto för varje faktureringsperiod. Till exempel, för ett värde av 3 och en prenumeration som faktureras årligen, om kunden har stängt av sitt konto 3 gånger, kommer de inte att få möjlighet att stänga av sitt konto förrän nästa år. Butikschefer kommer alltid att kunna stänga av en aktiv prenumeration. Ställ in detta på 0 för att stänga av kundupphängningsfunktionen helt.

en: Settings
sv: inställningar

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping Address
sv: leveransadress

en: Shipping Method
sv: Frakt metod

en: Shipping Tax:
sv: Fraktskatt:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
sv: Fraktkostnaden beräknas när du har angett din adress.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
sv: Frakt för prenumerationsprodukter debiteras normalt på den första beställningen och alla förnyelseordrar. Aktivera detta för att endast debitera frakt en gång på den första beställningen. Obs: för att den här inställningen ska vara aktiverad får prenumerationen inte ha en gratis provperiod eller ett synkroniserat förnyelsedatum.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
sv: Frakt via %s

en: Show more details
sv: Visa mer information

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
sv: Visar beställningar för %1$sPrenumeration %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
sv: Registreringsavgift % rabatt

en: Sign Up Fee Discount
sv: Rabatt på registreringsavgift

en: Sign up now
sv: Anmäl dig nu

en: Sign-up Fee (%s)
sv: Registreringsavgift (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
sv: Registreringsavgift (%s)

en: Sign-up grace period
sv: Respitperiod för registrering

en: Signup Totals
sv: Registreringssummor

en: Simple subscription
sv: Enkel prenumeration

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
sv: Tyvärr, &quot;%s&quot; kan endast tillämpas på prenumerationsförälderbeställningar som innehåller en produkt med registreringsavgifter.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr, det verkar som om inga betalningsgateways stödjer att ändra den återkommande betalningsmetoden. Kontakta oss om du behöver hjälp eller för att göra alternativa arrangemang.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr, det verkar inte finnas några tillgängliga betalningsmetoder som stöder prenumerationer. Kontakta oss om du behöver hjälp eller vill göra alternativa arrangemang.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
sv: Tyvärr, det verkar inte finnas några tillgängliga betalningsmetoder som stöder prenumerationer. Se %1$sAktivera betalningsgateways för prenumerationer%2$s om du behöver hjälp.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr, det verkar inte finnas några tillgängliga betalningsmetoder som stöder den återkommande kupongen du använder. Kontakta oss om du behöver hjälp eller vill göra alternativa arrangemang.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
sv: Tyvärr kan endast återkommande kuponger tillämpas på prenumerationer.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
sv: Tyvärr kan återkommande kuponger endast tillämpas på prenumerationer eller prenumerationsbeställningar.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
sv: Tyvärr, kupongen &quot;%1$s&quot; är endast giltig för förnyelser.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
sv: Tyvärr, denna kupong är endast giltig för en första betalning och varukorgen kräver ingen första betalning.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
sv: Tyvärr, denna kupong är endast giltig för nya prenumerationer.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
sv: Tyvärr, denna kupong är endast giltig för prenumerationsprodukter med en registreringsavgift.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
sv: Tyvärr, denna kupong är endast giltig för prenumerationsprodukter.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
sv: Tyvärr, denna begäran om ändring av betalningsmetod för prenumeration är ogiltig och kan inte behandlas.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
sv: Iscensättning

en: Start Date
sv: Start datum

[ctx: table heading]
en: Start Date
sv: Start datum

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
sv: Start datum

[ctx: table heading]
en: Start date
sv: Start datum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
sv: Startdatum: %s

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
sv: Status ändrad från %1$s till %2$s.

en: Status of Order
sv: Orderstatus

en: Status of Subscription
sv: Status för prenumeration

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
sv: Status satt till %s.

en: Store Setup
sv: Butiksinställningar

[ctx: of an email]
en: Subject
sv: Ämne

en: Subscribe All the Things
sv: Prenumerera på allt

en: Subscriber Default Role
sv: Prenumerant Standardroll

en: Subscription
sv: Prenumeration

[ctx: relation to order]
en: Subscription
sv: Prenumeration

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
sv: Prenumeration #%d finns inte.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
sv: Prenumeration #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
sv: Prenumeration #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
sv: Prenumeration #%s detaljer

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
sv: Prenumeration #%s har inte lagts till i kundvagnen.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
sv: Prenumeration %1$s (Beställ %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
sv: Prenumeration %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
sv: Prenumeration %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
sv: Prenumeration – %s

en: Subscription Cancelled
sv: Prenumeration avslutad

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
sv: Prenumeration avbruten: maximalt antal misslyckade betalningar har uppnåtts.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
sv: Antal prenumerationer %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
sv: Prenumerationsdata

en: Subscription Events by Date
sv: Prenumerationshändelser efter datum

en: Subscription Expired
sv: Prenumerationen har löpt ut

en: Subscription Gifting
sv: Prenumerationspresenter

en: Subscription Items
sv: Prenumerationsartiklar

en: Subscription Length
sv: Prenumerationslängd

en: Subscription Number
sv: Prenumerationsnummer

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
sv: Prenumerationsnummer: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
sv: Prenumerationsförälder

en: Subscription Periods
sv: Prenumerationsperioder

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
sv: Prenumerationspris (%s)

en: Subscription Product
sv: Prenumerationsprodukt

en: Subscription Relationship
sv: Prenumerationsförhållande

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
sv: Förnyelse av prenumeration

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
sv: Beställning för förnyelse av prenumeration – %s

en: Subscription Reports
sv: Prenumerationsrapporter

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
sv: Prenumeration Prenumerera igen

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
sv: Prenumerationsstatusar

en: Subscription Suspended
sv: Prenumeration avstängd

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
sv: Prenumerationsväxel

en: Subscription Switch Complete
sv: Prenumerationsbyte klar

en: Subscription Switched
sv: Byt abonnemang

en: Subscription Trial Period
sv: Provperiod för prenumeration

en: Subscription argument passed in is not an object.
sv: Prenumerationsargument som skickas in är inte ett objekt.

en: Subscription billing interval
sv: Prenumerationsfaktureringsintervall

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
sv: Prenumerationen avbröts av prenumeranten från deras kontosida.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
sv: Prenumerationen avbröts för återbetald beställning %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
sv: Prenumeration avslutad med PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
sv: Det datum då prenumerationen skapades måste vara före den aktuella dagen.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
sv: Prenumerationen finns inte i schemalagd åtgärd: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
sv: Prenumerationsutkast uppdaterat.

en: Subscription end date in the past
sv: Slutdatum för prenumerationen i det förflutna

en: Subscription features:
sv: Prenumerationsfunktioner:

en: Subscription information
sv: Prenumerationsinformation

en: Subscription interval
sv: Prenumerationsintervall

en: Subscription items can no longer be edited.
sv: Prenumerationsobjekt kan inte längre redigeras.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
sv: Prenumeration kopplad till överordnad beställning %s via admin.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
sv: Prenumerationen är låst till manuell förnyelse medan butiken är i mellanläge. Livebetalningsmetod: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
sv: Prenumerationen är låst till manuell förnyelse medan butiken är i mellanläge. Ändringar av betalningsmetod kommer att träda i kraft i liveläge.

en: Subscription payment details.
sv: Betalningsuppgifter för prenumerationen.

en: Subscription payment method
sv: Betalningsmetod för prenumeration

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
sv: Prenumerationsbetalningsmetod kunde inte ställas in på %1$s och har ställts in på manuell med felmeddelande: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
sv: Betalningsmetod för prenumeration kunde inte ställas in på %1$s med felmeddelandet: %2$s

en: Subscription period
sv: Prenumerationsperiod

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
sv: Prenumerationspris (%s)

en: Subscription pricing
sv: Prenumerationspriser

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
sv: Prenumeration har hållits på is av prenumeranten från deras kontosida.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
sv: Prenumeration återaktiverad av prenumeranten från deras kontosida.

en: Subscription reactivated with PayPal
sv: Prenumerationen återaktiverad med PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
sv: Beställningar för förnyelse av prenumeration kan inte avbrytas.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
sv: Förfaller betalning för förnyelse av prenumerationen:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
sv: Försök igen med betalning för förnyelse av prenumeration:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
sv: Försök igen med betalning för förnyelse av prenumeration:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
sv: Prenumerationen återställd till revision från %s

en: Subscription saved.
sv: Prenumerationen har sparats.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
sv: Prenumeration planerad till: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
sv: Registreringen av prenumerationen misslyckades.

en: Subscription sign-up fee
sv: Registreringsavgift för prenumeration

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
sv: Prenumerationsstatus ändrad genom massredigering:

en: Subscription status:
sv: Prenumerationsstatus:

en: Subscription submitted.
sv: Prenumeration inlämnad.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
sv: Prenumeration avstängd av databasreparationsskript. Denna prenumeration stängdes av via PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
sv: Prenumeration avstängd med PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
sv: Fullständiga e-postmeddelanden om prenumerationsbyte skickas till kunden när ett abonnemang har bytts framgångsrikt.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
sv: E-postmeddelanden med byte av prenumeration skickas när en kund byter prenumeration.

en: Subscription totals
sv: Summa abonnemang

en: Subscription trial period:
sv: Provperiod för prenumeration:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
sv: Prenumerationen uppdaterad.

en: Subscription updates
sv: Prenumerationsuppdateringar

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
sv: Prenumeration: %s

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
sv: Prenumerationer (sida %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
sv: Subscriptions 2.0 introducerar en ny arkitektur byggd på WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
sv: Subscriptions 2.0 introducerar ett nytt objekt för att arbeta med ett abonnemang på applikationsnivå. De besvärliga API:erna för att hämta eller ändra en prenumerationsdata är borta!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
sv: Subscriptions 2.1 lägger till stöd för prenumerationsdata till denna infrastruktur.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
sv: Subscriptions 2.1 introducerar också ett antal nya e-postmeddelanden för att meddela dig när:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
sv: Prenumerationer 2.1 passerar nu förnyelseorderns totala summa, vilket gör det möjligt att lägga till en avgift eller rabatt på förnyelseordern med enkla one-liners som %s$order-&gt;add_fee()%s eller %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
sv: Prenumerationsdata

en: Subscriptions Ended
sv: Prenumerationer avslutade

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
sv: Prenumerationer Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
sv: Prenumerationsläge

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
sv: Prenumerationsmall Tema åsidosätter

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
sv: Prenumerationer använder nu också förnyelseordern för att ställa in varukorgen för %smanuella förnyelser%s, vilket gör det lättare att lägga till produkter eller rabatter till en enda förnyelse som betalas manuellt.

en: Subscriptions by Customer
sv: Prenumerationer av kund

en: Subscriptions by Payment Gateway
sv: Prenumerationer via Payment Gateway

en: Subscriptions by Product
sv: Prenumerationer per produkt

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
sv: Prenumerationer som skapats inom dessa många dagar före förnyelsedagen kommer inte att debiteras vid registrering. Ställ in på noll för att alla nya prenumerationer ska debiteras hela återkommande beloppet. Måste vara ett positivt tal.

en: Subscriptions signups
sv: Prenumerationsregistreringar

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
sv: Subscriptions v2.0 introducerar ett nytt administrationsgränssnitt för att lägga till eller redigera en prenumeration. Du kan göra alla välbekanta ändringar, som att ändra återkommande summor eller prenumerationsstatus. Du kan också göra några nya ändringar, som att ändra utgångsdatum, lägga till en fraktkostnad eller lägga till en produktrad.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
sv: Prenumerationer visas här så att du kan se och hantera när de har köpts av en kund.

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Successful retries
sv: Lyckade försök igen

en: Support
sv: Stöd

en: Supported features:
sv: Funktioner som stöds:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
sv: Stöder automatiska förnyelsebetalningar med WooCommerce Subscriptions-tillägget.

en: Suspend
sv: Uppskjuta

en: Suspended Subscription
sv: Avstängd prenumeration

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
sv: E-postmeddelanden med avstängd prenumeration skickas när en kund manuellt stänger av sin prenumeration.

en: Switch Button Text
sv: Växlingsknapptext

en: Switch Order
sv: Byt ordning

en: Switch Order Details
sv: Byt beställningsinformation

en: Switch Totals
sv: Byt totalsummor

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
sv: Växlingsorder avbröts på grund av att en ny växlingsorder skapades #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
sv: Byt

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Bytte <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
sv: Byt abonnemang

en: Switched subscriptions
sv: Bytt abonnemang

en: Switching
sv: Växlande

en: Synchronisation
sv: Synkronisering

en: Synchronise Renewals
sv: Synkronisera förnyelser

en: Synchronise renewals
sv: Synkronisera förnyelser

en: Tax class of product.
sv: Produktens skatteklass.

en: Tax rate ID.
sv: Skattesats-ID.

en: Tax subtotal.
sv: Skatt delsumma.

en: Tax total.
sv: Skatt totalt.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
sv: Tack för att du uppdaterade till den senaste versionen av WooCommerce-prenumerationer.

en: Thank you for your order
sv: Tack för din beställning

en: Thank you for your renewal order
sv: Tack för din förnyelseorder

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
sv: Tack för din förnyelseorder. Den är pausad tills vi bekräftar att betalningen har tagits emot. Under tiden, här är en påminnelse om din beställning:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
sv: Det verkar inte vara ett av dina abonnemang.

en: That doesn't appear to be your order.
sv: Det verkar inte vara din beställning.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
sv: Den prenumerationen kan inte ändras till %s. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
sv: Den prenumerationen finns inte. Har den raderats?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
sv: Den prenumerationen finns inte. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
sv: Den prenumerationsprodukten kan inte läggas till i din varukorg eftersom den redan innehåller en prenumerationsförnyelse.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
sv: Det är inte allt vi har arbetat med de senaste 12 månaderna när det kommer till prenumerationer. Vi har också släppt minitillägg för att hjälpa dig att få ut det mesta av din prenumerationsbutik.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
sv: Värdet &quot;all&quot; för parametern $order_type är utfasat. Det var en felaktig benämning, eftersom det inte returnerade beställningar om återprenumeration. Det var också oförenligt med ordertypvärden som accepterades av wcs_get_subscription_orders(). Använd array( &quot;förälder&quot;, &quot;förnyelse&quot;, &quot;switch&quot; ) för att upprätthålla tidigare beteende, eller &quot;alla&quot; för att ta emot alla ordertyper, inklusive byte och återprenumeration.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
sv: %s-datumet måste infalla efter avbokningsdatumet.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
sv: %s-datumet måste infalla efter det senaste betalningsdatumet.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
sv: %s-datumet måste infalla efter nästa betalningsdatum.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
sv: %s-datumet måste infalla efter startdatumet.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
sv: %s-datumet måste infalla efter testperiodens slutdatum.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
sv: %s-datumet för en prenumeration kan inte raderas. Du måste radera beställningen.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
sv: %s-produkten har tagits bort och kan inte längre förnyas. Välj en ny produkt eller kontakta oss för hjälp.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
sv: Gifting-tillägget gör det möjligt för en person att köpa en prenumerationsprodukt åt någon annan. Den delar sedan kontrollen över prenumerationen mellan köparen och mottagaren, vilket gör att båda kan hantera prenumerationen under dess livscykel.

en: The Upgrade is in Progress
sv: Uppgraderingen pågår

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
sv: WooCommerce Subscriptions-plugin har uppdaterats!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
sv: WooCommerce Subscriptions-plugin kör för närvarande sin databasuppgraderingsrutin.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
sv: Den automatiska betalningen för att förnya din prenumeration har misslyckats. Vi kommer att göra om betalningen %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
sv: Den automatiska betalningen för att förnya din prenumeration med %1$s har misslyckats. För att återaktivera prenumerationen, vänligen logga in och betala för förnyelsen från din kontosida: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
sv: Den automatiska återkommande betalningen för beställning #%1$s från %2$s har misslyckats. Betalningen kommer att göras om %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
sv: Den automatiska återkommande betalningen för beställning #%d från %s har misslyckats. Betalningen kommer att göras om %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
sv: Den genomsnittliga radsumman för denna produkt för varje prenumeration.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
sv: Den genomsnittliga radsumman för alla beställningar för denna produktrad.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
sv: Det genomsnittliga värdet av alla kunders order om registrering, byte och förnyelse.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
sv: Det bästa med det nya automatiska återförsökssystemet är att reglerna för återförsök är helt anpassningsbara.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
sv: Skapandedatumet för en prenumeration kan inte raderas, bara uppdateras.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
sv: Datumet då prenumerationens senaste beställning slutfördes, i GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
sv: Det datum då prenumerationens senaste beställning betalades, i GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
sv: Den borttagna betalningsmetoden användes för automatiska prenumerationsbetalningar, vi kunde inte hitta en alternativ token för betalningsmetod att ändra dina prenumerationer till.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
sv: Den raderade betalningsmetoden användes för automatiska prenumerationsbetalningar. För att undvika misslyckade förnyelsebetalningar i framtiden har prenumerationerna med denna betalningsmetod uppdaterats för att använda din %1$s. För att ändra betalningsmetoden för individuella prenumerationer, gå till sidan %2$sMitt konto &gt; Prenumerationer%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
sv: E-postmeddelandet som skickades till kunden när förnyelsebetalningen eller betalningsförsöket misslyckades med att meddela dem att betalningen skulle göras om.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
sv: Den fullständiga uppdateringsprocessen för %1$d prenumerationer på din webbplats tar mellan %2$d och %3$d minuter.

en: The item on the switch order cannot be found.
sv: Objektet på växlingsordern kan inte hittas.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
sv: Objektet togs inte bort eftersom denna prenumerations betalningsmetod inte stöder att ta bort ett objekt.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
sv: Det nya gränssnittet är också byggt på den befintliga skärmen för %sRedigera beställning%s. Om du någonsin har ändrat en beställning vet du redan hur du ändrar en prenumeration.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
sv: Antalet faktureringsperioder mellan prenumerationsförnyelser.

en: The number of renewal orders processed during this period.
sv: Antalet förnyelseorder som behandlats under denna period.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
sv: Antalet förnyelseorder som hade en misslyckad betalning använder systemet för försök igen.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
sv: Antalet förnyade betalningsförsök för denna period som inte resulterade i en framgångsrik betalning.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
sv: Antalet förnyade betalningsförsök för denna period som kunde behandla betalningen som tidigare hade misslyckats en eller flera gånger.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
sv: Antalet förnyade betalningsförsök som ännu inte har behandlats.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
sv: Antalet återprenumerationsorder som behandlas under denna period.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
sv: Antalet registrerings-, bytes- och förnyelseordrar som denna kund har gjort i din butik med en betalstatus (dvs. bearbetad eller färdig).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
sv: Antalet abonnemang som sagts upp av kunden eller butikschefen under denna period. Den förbetalda perioden kanske inte har upphört under denna period.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
sv: Antalet abonnemang som skapats under denna period, antingen genom att skapas manuellt, importeras eller genom att en kund lägger en beställning. Detta inkluderar beställningar som väntar på betalning.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
sv: Antalet prenumerationer under denna period med ett slutdatum i framtiden och en annan status än väntande.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
sv: Antalet prenumerationer köpta i överordnade beställningar skapade under denna period. Detta representerar de nya prenumerationer som skapas av kunder som gör en beställning via kassan.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
sv: Antalet prenumerationer som inkluderar den här produkten som en rad och har en annan status än väntande eller kasserad.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
sv: Antalet abonnemang som denna kund har med statusen aktiv eller väntande uppsägning.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
sv: Antalet prenumerationer som denna kund har med en annan status än väntande eller kasserad.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
sv: Antalet abonnemang som uppgraderats, nedgraderats eller korsgraderats under denna period.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
sv: Antalet abonnemang som antingen har löpt ut eller nått slutet av den förbetalda perioden om den tidigare sagts upp.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
sv: Antalet unika kunder med en prenumeration med annan status än väntande eller kasserad.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
sv: Antalet kommande förnyelseordrar, för aktiva prenumerationer.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
sv: Det ursprungliga prenumerationsobjektet som byts kan inte hittas.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
sv: Betalningsmetoden kan inte ändras för den prenumerationen.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
sv: Produkttypen kan inte ändras eftersom denna produkt är kopplad till prenumerationer.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
sv: Förnyelseordern är följande:

en: The requested subscription cannot be edited.
sv: Den begärda prenumerationen kan inte redigeras.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
sv: Försök igen-systemet är inaktiverat som standard. För att aktivera det, besök administrationsskärmen för prenumerationsinställningar.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
sv: Startdatumet för en prenumeration kan inte raderas, bara uppdateras.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
sv: Statusen som gällde för beställningen för tiden mellan det att förnyelsebetalningen misslyckades eller det senaste försöket inträffade och när detta nytt försök behandlades.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
sv: Statusen som gällde för prenumerationen för tiden mellan det att förnyelsebetalningen misslyckades eller det senaste försöket inträffade och när detta nytt försök bearbetades.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
sv: Status för det automatiska betalningsförsöket: väntar betyder att ett nytt försök kommer att bearbetas i framtiden, misslyckades betyder att betalningen inte lyckades när den gjordes om och slutförd betyder att betalningen lyckades när den gjordes om.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
sv: Statusen att överföra prenumerationen till. Till skillnad från &quot;status&quot;-parametern kommer detta att beräkna och uppdatera prenumerationsdatumen.

en: The subscription's end date.
sv: Abonnemangets slutdatum.

en: The subscription's next payment date.
sv: Prenumerationens nästa betalningsdatum.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
sv: Abonnemangets ursprungliga prenumerations-ID om detta är en ny prenumeration.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
sv: Abonnemangets återtecknade prenumerations-ID.

en: The subscription's start date.
sv: Abonnemangets startdatum.

en: The subscription's trial date
sv: Prenumerationens provdatum

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
sv: Summan av alla förnyelseorder inklusive moms och frakt.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
sv: Summan av alla återprenumerationsbeställningar inklusive moms och frakt.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
sv: Summan av alla överordnade prenumerationsbeställningar, inklusive andra varor, avgifter, skatt och frakt.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
sv: Summan av alla växlingsordrar inklusive moms och frakt.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
sv: Summan av alla kommande förnyelseordrar, inklusive varor, avgifter, skatt och frakt, för aktiva prenumerationer.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
sv: Det totala intäktsbeloppet, inklusive skatt och frakt, återställdes med systemet med misslyckad betalning igen för förnyelseorder med misslyckad betalning.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
sv: Det totala antalet registrerings-, bytes- och förnyelseordrar som gjorts i din butik med en betald status (dvs. bearbetad eller färdig).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
sv: Det totala antalet prenumerationer med statusen aktiv eller väntande uppsägning.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
sv: Det totala antalet prenumerationer med annan status än väntande eller kasserade.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
sv: Det totala värdet av denna kunds beställningar på registrering, byte och förnyelse.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
sv: Provperioden får inte överstiga %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
sv: Provperioden får inte överstiga: %1$s, %2$s, %3$s eller %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
sv: Uppdateringsprocessen kan ta lite tid, så ha tålamod.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
sv: Det finns inga tillgängliga leveransmetoder. Dubbelkolla din adress eller kontakta oss om du behöver hjälp.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
sv: Det finns ett problem med PayPal. Dina API-uppgifter kan vara felaktiga. Uppdatera dina %1$sAPI-uppgifter%2$s. %3$sLäs mer%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
sv: Det finns ett problem med PayPal. Ditt PayPal-konto utfärdar inaktuella prenumerations-ID:n. %1$sLäs mer%2$s. %3$sAvvisa%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
sv: Det gick inte att hitta kontaktinformationen.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
sv: Det uppstod ett fel med uppdateringen. Uppdatera sidan och försök igen.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
sv: Det uppstod ett fel med din begäran om att prenumerera på nytt. Var god försök igen.

en: There was an error with your request. Please try again.
sv: Det uppstod ett fel med din begäran. Var god försök igen.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
sv: Dessa är viktiga frågor för alla prenumerationsaffärer.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
sv: Dessa e-postmeddelanden kan aktiveras, inaktiveras och anpassas under %sWooCommerce &gt; Inställningar &gt; E-post%s administrationsskärm.

en: This Month
sv: Den här månaden

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
sv: Detta styr e-postens ämnesrad. Lämna tomt för att använda standardämnet: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
sv: Detta styr huvudrubriken i e-postmeddelandet. Lämna tomt för att använda standardrubriken: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
sv: Detta styr huvudrubriken i e-postmeddelandet. Lämna tomt för att använda standardrubriken: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
sv: Detta datum bör endast ses som en uppskattning. Betalningsgatewayen för denna prenumeration styr när betalningar behandlas.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
sv: Detta gratistillägg gör det möjligt att migrera prenumeranter från tredje parts system till WooCommerce. Det gör det också möjligt att exportera dina prenumerationsdata för analys i kalkylarksverktyg eller tredjepartsappar.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
sv: Detta är ett beställningsmeddelande som skickas till kunder som innehåller beställningsinformation efter att en förnyelseorder har lagts på is.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
sv: Detta är ett ordermeddelande som skickas till kunden efter att betalningen för en beställning för förnyelse av prenumerationen har slutförts. Den innehåller information om förnyelseordern.

en: This is where subscriptions are stored.
sv: Det är här prenumerationer lagras.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
sv: Denna nya sida är också där kunden kan avbryta eller avbryta sin prenumeration, ändra betalningsmetod, ändra leveransadress eller uppgradera/nedgradera en vara.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
sv: Denna beställning kan inte längre betalas eftersom motsvarande prenumeration inte kräver betalning för närvarande.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
sv: Den här sidan visar resultatet av processen när varje parti prenumerationer uppdateras.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
sv: Denna produkt är för närvarande slut i lager och inte tillgänglig.

en: This section shows any information about Subscriptions.
sv: Det här avsnittet visar all information om prenumerationer.

en: This section shows general information about the store.
sv: Det här avsnittet visar allmän information om butiken.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
sv: Det här avsnittet visar information om betalningsmetoder för prenumeration.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
sv: Det här avsnittet visar information om stöd för betalningsgatewayfunktioner.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
sv: Den här prenumerationen kan inte längre redigeras eftersom betalningsgatewayen inte tillåter ändringar av återkommande belopp.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
sv[0]: Den här prenumerationen är inställd på att förnyas automatiskt med din registrerade betalningsmetod. Du kan hantera eller avbryta denna prenumeration från din %smy kontosida%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
sv[0]: Den här prenumerationen är inställd på att förnyas automatiskt med din registrerade betalningsmetod. Du kan hantera eller avbryta denna prenumeration från din mitt konto-sida. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
sv: Denna variant kan inte tas bort eftersom den är kopplad till aktiva prenumerationer. För att ta bort denna variant, vänligen avbryt och ta bort prenumerationerna för den.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
sv: Detta kommer att rensa den beständiga cachen för alla prenumerationer som lagras mot användare i din butik. Räkna med långsammare prestanda för utcheckning, förnyelse och andra prenumerationsrelaterade funktioner efter att du har vidtagit den här åtgärden. Cachen kommer att återskapas övertid när frågor för att hitta en given användares prenumerationer körs.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
sv: Detta kommer att rensa den beständiga cachen för alla förnyelse-, byte-, återprenumerations- och andra beställningstyper för alla prenumerationer i din butik. Räkna med långsammare prestanda för utcheckning, förnyelse och andra prenumerationsrelaterade funktioner efter att du har vidtagit denna åtgärd. Cachen kommer att återskapas övertid när relaterade beställningsfrågor körs.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
sv: Detta kommer att generera den beständiga cachen för att länka användare med prenumerationer. Cachen kommer att genereras övertid i bakgrunden (via Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
sv: Detta kommer att generera den beständiga cachen för alla typer av förnyelse, byte, återprenumeration och andra beställningstyper för alla prenumerationer i din butik. Cachen kommer att genereras övertid i bakgrunden (via Action Scheduler).

en: Timezone:
sv: Tidszon:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
sv: För att tillämpa en specifik regel baserad på vissa villkor, som order med högt värde eller ett sällsynt förnyelseschema, kan du använda det specifika %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s-filtret igen. Detta ger ID för förnyelseordern för den misslyckade betalningen, som kan användas för att hitta information om de produkter, prenumeration och totalsummor som den misslyckade betalningen avser.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
sv: För att aktivera automatiska förnyelser för denna prenumeration måste du först lägga till en betalningsmetod.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
sv: För att återaktivera prenumerationen nu kan du också logga in och betala för förnyelsen från din kontosida: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
sv: För att återaktivera prenumerationen nu kan du också logga in och betala för förnyelsen från din kontosida: %1$sBetala nu »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
sv: För att registrera uppdateringens förlopp skapades en ny loggfil. Den här filen kommer att raderas automatiskt om %1$d veckor. Om du vill ta bort det tidigare kan du hitta det här: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
sv: För att lösa detta så snabbt som möjligt, skapa ett %1$temporary administratörskonto%3$s med användarens e-postadress woologin@woocommerce.com och dela referenserna med oss via %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
sv: För att se ytterligare information om dessa fel, se %1$s-loggfilen från %2$sWooCommerce-loggskärmen.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
sv: För att se hela felet, se %1$s-loggfilen från %2$sWooCommerce-loggskärmen.%3$s.

en: Today!
sv: I dag!

en: Total Discount
sv: Total rabatt

en: Total Subscribers
sv: Totalt antal prenumeranter

en: Total Subscription Orders
sv: Totalt antal prenumerationsordrar

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
sv: Totalt antal prenumerationsordrar %s

en: Total Subscriptions
sv: Totalt antal prenumerationer

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
sv: Totalt antal prenumerationer %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
sv: Totalt: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
sv: Summor

en: Trash
sv: Skräp

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
sv: Om du kastar den här beställningen kommer även de prenumerationer som köpts med beställningen att kastas.

en: Trial End
sv: Provslut

[ctx: table heading]
en: Trial End
sv: Provslut

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
sv: Slutdatum för provperioden

en: Turn off Automatic Payments
sv: Stäng av automatiska betalningar

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
sv: Det gick inte att ändra prenumerationsstatus till &quot;%1$s&quot;. Undantag: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
sv: Det gick inte att ändra prenumerationsstatus till &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
sv: Det gick inte att ändra prenumerationsstatus till &quot;%s&quot;. Vänligen tilldela en kund till prenumerationen för att aktivera den.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
sv: Det gick inte att hitta beställning för PayPals faktureringsavtal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
sv: Det gick inte att reparera prenumerationer.%4$sFel: %1$s%4$sUppdatera sidan och försök igen. Om problemet kvarstår, %2$skontakta support%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
sv: Det gick inte att uppgradera prenumerationer.%4$sFel: %1$s%4$sUppdatera sidan och försök igen. Om problemet kvarstår, %2$skontakta support%3$s.

en: Unended Subscription Count
sv: Oavslutat antal prenumerationer

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
sv: Okänd ordertyp

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unlimited payments
sv: Obegränsade betalningar

en: Unpublished
sv: Opublicerad

en: Upcoming Recurring Revenue
sv: Kommande återkommande intäkter

en: Update Complete
sv: Uppdatering slutförd

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
sv: Uppdatera databas

en: Update Error
sv: Uppdateringsfel

en: Update in Progress
sv: Uppdatering pågår

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
sv: Uppdatera %1$s som används för %2$sall%3$s av mina aktiva prenumerationer

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
sv: Uppdatera betalningsmetoden som används för %1$sall%2$s av mina nuvarande prenumerationer

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
sv: Uppdatering av prenumerationsdatum felade med meddelandet: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade or Downgrade
sv: Uppgradera eller nedgradera

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
sv: Använd det här fältet för att anpassa texten som visas på kassaknappen när en beställning innehåller en prenumeration. Normalt visar knappen för inlämning av kassan &quot;Beställ&quot;. När varukorgen innehåller ett abonnemang ändras detta till &quot;Registrera dig nu&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
sv: Användning av växeln för automatisk förnyelse är avaktiverad i mellanläge.

en: Variable Subscription
sv: Variabelt abonnemang

en: Variable subscription
sv: Variabelt abonnemang

en: Variation ID, if applicable.
sv: Variations-ID, om tillämpligt.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
sv: Version %1$s ger några nya förbättringar som efterfrågas av butikschefer precis som du (och möjligen även av %2$syou%3$s).

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
sv: Version 2.0 har varit under utveckling i mer än ett år. Vi har återuppfunnit tillägget för att ta hänsyn till tre års feedback från butikschefer.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
sv: Version 2.1 introducerar några fantastiska nya funktioner som efterfrågas av butikschefer precis som du (och möjligen även av %syou%s).

[ctx: view a subscription]
en: View
sv: Se

en: View Email Settings
sv: Visa e-postinställningar

en: View Reports
sv: Visa rapporter

en: View Retry
sv: Visa Försök igen

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
sv: Visa prenumeration

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
sv: Visa prenumeration: %s

en: View and manage subscriptions
sv: Visa och hantera prenumerationer

en: View other subscriptions &rarr;
sv: Se andra prenumerationer →

en: View subscription
sv: Se prenumeration

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
sv: Visa prenumeration: %s

en: View subscriptions
sv: Se prenumerationer

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
sv[0]: Se status för din prenumeration i %1$ditt konto%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
sv: Visa din beställning: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
sv: Visa din prenumeration: %s

en: Virtual
sv: Virtuell

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
sv: VARNING: Dåliga saker är på väg att hända! Betalningsgatewayen som används för att köpa den här prenumerationen stöder inte ändring av en prenumerationsinformation. Ändringar av faktureringsperioden, återkommande rabatt, återkommande skatt eller återkommande summa kanske inte återspeglas i det belopp som debiteras av betalningsgatewayen.

en: WP REST API Endpoints
sv: WP REST API-slutpunkter

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
sv: Vill du ha information om ett specifikt abonnemang? Skaffa %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
sv: Vill du veta mer om prenumerationer %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
sv: Vill du lista alla prenumerationer på en webbplats? Skaffa %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
sv: Vill du lista alla prenumerationer på en webbplats? Skaffa %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Vill du ha information om ett specifikt abonnemang? Skaffa %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
sv: Vill du förnya tidigt via kassan? Klicka %här.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
sv: Vill du att dina kunder ska kunna prenumerera på produkter utan prenumeration?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
sv: Varning! Version 2.0 är en stor uppdatering av WooCommerce Subscriptions-tillägget. Innan du uppdaterar, vänligen skapa en säkerhetskopia, uppdatera alla WooCommerce-tillägg och testa alla plugins, anpassade koder och betalningsgateways med version 2.0 på en staging-webbplats. %1$sLäs mer om ändringarna i version 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
sv: Varning! Du kör version %s av WooCommerce Subscriptions plugin-kod men din databas har uppgraderats till Subscriptions version 2.0. Detta kommer att orsaka stora problem i din butik.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
sv: Varning: Om du tar bort en användare raderas även användarens prenumerationer. Användarens beställningar kommer att finnas kvar men tilldelas om till &quot;Gäst&quot;-användaren. Vill du fortsätta att radera den här användaren och eventuella associerade prenumerationer?

en: We can not find your old subscription item.
sv: Vi kan inte hitta ditt gamla prenumerationsobjekt.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
sv: Vi kan inte hitta en betald prenumerationsorder för den här användaren.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
sv: Vi kan inte hitta ett abonnemang med ID #%d. Den kanske raderades?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
sv: Vi kunde inte skapa en förnyelseorder för din prenumeration, försök igen.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
sv[0]: Vi kunde inte hitta den ursprungliga förnyelseordern för en vara i din kundvagn. Objektet togs bort.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
sv[0]: Vi kunde inte hitta den ursprungliga prenumerationen för en vara i din kundvagn. Objektet togs bort.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
sv: Vi förbättrade inte bara gränssnitt för människor, vi förbättrade dem också för datorer. Dina applikationer kan nu skapa, läsa, uppdatera eller ta bort prenumerationer via RESTful API-slutpunkter.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
sv: Vi har avslutat behandlingen av din beställning för förnyelse av prenumerationen.

en: We hope you enjoy it!
sv: Vi hoppas att du gillar det!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
sv: Vi kunde inte hitta den prenumerationen, försök igen.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
sv: Vi kunde inte hitta den uppsättning rapportresultat du begärde. Vänligen återskapa länken från skärmen %1$sPrenumerationsrapporter%2$s.

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Welcome to Subscriptions 2.0
sv: Välkommen till Prenumerationer 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
sv: Välkommen till Prenumerationer 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
sv: Välkommen till WooCommerce-prenumerationer %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
sv: Välkommen till WooCommerce-prenumerationer 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
sv: Vad händer när en kund vill köpa en prenumerationsprodukt åt någon annan?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
sv: Vilken personlig information din butik delar med externa källor beror på vilka tredjeparts betalningsbehandlare plugins du använder för att samla in prenumerationsbetalningar. Vi rekommenderar att du konsulterar deras integritetspolicy för att informera detta avsnitt av din integritetspolicy.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
sv: Vad vi samlar in och lagrar

en: What we share with others
sv: Vad vi delar med andra

en: What's new?
sv: Vad är nytt?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
sv: När avbokad

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
sv: När en prenumeration aktiveras, antingen manuellt eller efter ett lyckat köp, kommer nya användare att tilldelas denna roll.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
sv: Vid avbokning

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
sv: När du hanterar en %s, ska personuppgifter inom prenumerationer behållas eller tas bort?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
sv: När du byter till ett abonnemang med en annan återkommande betalning eller faktureringsperiod, bör priset som betalas för den befintliga faktureringsperioden proportioneras vid byte till det nya abonnemang?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
sv: När du byter till ett abonnemang med längd kan du ta hänsyn till de betalningar som redan genomförts av kunden när du bestämmer hur många betalningar abonnenten behöver göra för det nya abonnemanget.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
sv: När du byter till ett abonnemang med en registreringsavgift kan du kräva att kunden endast betalar skillnaden mellan den befintliga prenumerationens registreringsavgift och den nya prenumerationens registreringsavgift (om någon).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
sv: Med WooCommerce Prenumerera på alla saker, de kan! Detta experimentella tillägg undersöker hur man konverterar alla produkter, inklusive produktpaket och sammansatta produkter, till en prenumerationsprodukt. Det erbjuder också kunder ett sätt att prenumerera på en varukorg med icke-prenumerationsprodukter.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
sv: Med tidiga förnyelser aktiverade kan kunder förnya sina prenumerationer före nästa betalningsdatum.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
sv: Med manuella förnyelser ställs en kunds prenumeration på is tills de loggar in och betalar för att förnya det. %1$sLäs mer%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
sv: Med %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s-filtret kan du definiera en uppsättning standardregler som ska gälla för alla misslyckade betalningar i din butik.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
sv: WooCommerce 2.6 lade till stöd för %1$sREST API%2$s slutpunkter byggda på WordPress-kärnans %3$sREST API%4$s infrastruktur.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
sv: WooCommerce-konto anslutet

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
sv: WooCommerce-prenumerationer

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
sv: WooCommerce-prenumerationer PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
sv: WooCommerce Prenumerationsuppdatering

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
sv: WooCommerce-prenumerationsuppdatering pågår

en: Would you like to add a payment method now?
sv: Vill du lägga till en betalningsmetod nu?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
sv: Vill du uppdatera dina prenumerationer för att använda den här nya betalningsmetoden - %1$s?%2$sJa%4$s | %3$sNej%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
sv: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
sv: Y/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
sv: Du håller på att kasta en eller flera beställningar som innehåller en prenumeration. Om du kastar beställningarna kommer även de prenumerationer som köpts med dessa beställningar att kastas.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
sv: Du tar bort ett prenumerationsobjekt. Du måste också manuellt avbryta och kassera prenumerationen på skärmen Hantera prenumerationer.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
sv: Du kan inte återaktivera den prenumerationen förrän du betalar för att förnya den. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
sv: Du kan inte förnya denna prenumeration i förtid. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
sv: Du kan inte återprenumerera på den prenumerationen. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
sv: Du kan inte stänga av den prenumerationen - avstängningsgränsen har uppnåtts. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
sv: Du kan inte byta detta abonnemang. Det verkar som att du inte äger prenumerationen.

en: You can not switch to the same subscription.
sv: Du kan inte byta till samma abonnemang.

en: You can only switch to a subscription product.
sv: Du kan bara byta till en prenumerationsprodukt.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
sv: Du kan inte förnya prenumerationen just nu. Var god försök igen.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
sv: Du kan inte ändra ett abonnemang som inte tillhör dig.

en: You cannot remove an item that does not exist.
sv: Du kan inte ta bort ett objekt som inte finns.

en: You do not have permission to create subscriptions
sv: Du har inte behörighet att skapa prenumerationer

en: You do not have permission to read the subscriptions count
sv: Du har inte behörighet att läsa prenumerationsräkningen

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
sv: Du har en prenumeration på den här produkten. Att välja en ny prenumeration kommer att ersätta din befintliga prenumeration.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
sv: Du har redan lagt till en variant av denna produkt i varukorgen.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
sv: Du har redan prenumererat på den här produkten och den är begränsad till en per kund. Du kan inte köpa produkten igen.

en: You have an active subscription to this product already.
sv: Du har redan en aktiv prenumeration på den här produkten.

en: You have no active subscriptions.
sv: Du har inga aktiva prenumerationer.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
sv: Du har nått slutet av prenumerationer. Gå till %sförsta sidan%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
sv: Du har fått en beställning för förnyelse av prenumeration från %1$s. Deras ordning är följande:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
sv: Du har framgångsrikt ändrat dina prenumerationsobjekt. Din nya beställning och prenumerationsinformation visas nedan för din referens:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
sv: Du har tagit bort &quot;%1$s&quot; från din prenumeration. %2$sÅngra?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
sv: Din %1$s förnyelseorder från %2$s är klar

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
sv: Din beställning för förnyelse av %1$s prenumeration från %2$s är klar – ladda ner dina filer

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
sv: Dina applikationer kan nu skapa, läsa, uppdatera eller ta bort prenumerationer via RESTful API-slutpunkter med samma design som den senaste versionen av WooCommerces REST API-slutpunkter.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
sv: Din kundvagn innehöll en ogiltig begäran om byte av prenumeration. Den har tagits bort från din kundvagn.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
sv[0]: Din kundvagn innehöll en ogiltig begäran om byte av prenumeration. Den har tagits bort.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
sv: Din varukorg har tömts på prenumerationsprodukter. Endast en prenumerationsprodukt kan köpas åt gången.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
sv: Dina kunder kan nu se alla detaljer om en prenumeration, inklusive rader, fakturerings- och leveransadress, faktureringsschema och förnyelseordrar, från en speciell sida för %sMitt konto &gt; Visa prenumeration%s.

en: Your database has been updated successfully!
sv: Din databas har uppdaterats framgångsrikt!

en: Your early renewal order was successful.
sv: Din beställning av tidiga förnyelse lyckades.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
sv: Din förnyelseorder är klar

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
sv: Din begäran om att ångra din tidigare åtgärd misslyckades.

en: Your subscription change is complete
sv: Din prenumerationsändring är klar

en: Your subscription change is complete - download your files
sv: Din prenumerationsändring är klar - ladda ner dina filer

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
sv: Ditt abonnemang har avslutats.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
sv: Din prenumeration har parkerats.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
sv: Ditt abonnemang har återaktiverats.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
sv: Din beställning för förnyelse av prenumerationen är klar - ladda ner dina filer

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
sv[0]: Ditt abonnemang kommer att aktiveras när betalningen är klar.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
sv: Din förnyelseorder för {blogname} har tagits emot!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
sv: Ditt {blogname} förnyelsebeställningskvitto från {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
sv: Din prenumerationsändring på {blogname} från {order_date} är klar

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
sv: Din prenumerationsändring på {blogname} från {order_date} är klar – ladda ner dina filer

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
sv: [%s] Prenumeration avbruten

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
sv: [%s] Prenumeration har löpt ut

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
sv: [%s] Prenumeration avstängd

en: [Remove]
sv: [Ta bort]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
sv: [{blogname}] Ny beställning för förnyelse av prenumeration ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
sv: [{blogname}] Prenumeration bytte ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
sv: [{site_title}] Automatisk betalning misslyckades för {order_number}, försök igen planerat att köra {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
sv: en kund stänger av ett abonnemang

en: a subscription expires
sv: ett abonnemang löper ut

en: account erasure request
sv: begäran om kontoradering

en: an automatic payment fails
sv: en automatisk betalning misslyckas

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
sv[0]: dag

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
sv[0]: dag

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
sv: dagar före förnyelsedagen

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
sv: ex 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
sv: t.ex. 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
sv: t.ex. 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
sv: mejl skickade till kund och butikschef

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
sv: varje

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
sv: varje %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
sv: varje %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
sv: förväntat röjningsdatum %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
sv: för

en: how long to wait between retry attempts
sv: hur länge man ska vänta mellan återförsök

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
sv: i %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
sv: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
sv[0]: månad

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
sv[0]: månad

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
sv: nya relaterade beställningsmetoder i WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
sv: Nej

en: now
sv: nu

en: staging
sv: iscensättning

en: subscriptions
sv: prenumerationer

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
sv: avstängningar per faktureringsperiod.

en: the status applied to the renewal order and subscription
sv: statusen som gäller för förnyelseordern och prenumerationen

en: the total number of retry attempts
sv: det totala antalet försök igen

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
sv: framtill

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
sv: version %1$s är inaktuell. Kärnversionen är %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
sv[0]: vecka

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
sv[0]: vecka

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
sv[0]: år

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
sv[0]: år
