WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to sr translation catalogue (1293 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
sr[0]: %д друга претплата је проверена и нису јој биле потребне поправке.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
sr: Следеће плаћање је %с.

en:  Subscription Created
sr: Претплата је направљена

en:  Subscription Deleted
sr: Претплата је избрисана

en:  Subscription Switched
sr: Претплата је замењена

en:  Subscription Updated
sr: Претплата је ажурирана

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
sr: „%с“ није важећи нови тип поруџбине.

note: translators: placeholder is an order number.
en: #%1$s
sr: #%1$с

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
sr: #%с

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
sr: #%с

en: $0 Initial Checkout
sr: 0 УСД Првобитно плаћање

en: $type passed to the function was not a string.
sr: $типе прослеђен функцији није био стринг.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
sr: %1$с %2$с па %3$с

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
sr[0]: %1$с %2$с па %3$с / %4$с

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
sr: %1$с %2$с па %3$с на сваких %4$с

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
sr: %1$с %2$с па %3$с на сваких %4$с на %5$с

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
sr: %1$с %2$с па %3$с на %4$с %5$с сваке године

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
sr: %1$с %2$с па %3$с на %4$с %5$с сваке %6$с године

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
sr: %1$с %2$с па %3$с %4$с дана сваког %5$с месеца

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
sr: %1$с %2$с па %3$с %4$с сваког месеца

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
sr: %1$с %2$с па %3$с последњег дана у месецу

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
sr: %1$с %2$с па %3$с последњег дана сваког %4$с месеца

[ctx: product subtotal string]
note: translators: %1: product subtotal, %2: HTML span tag, %3: direction (upgrade, downgrade, crossgrade), %4: closing HTML span tag
en: %1$s %2$s(%3$s)%4$s
sr: %1$с %2$с(%3$с)%4$с

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
sr: %1$с (#%2$с – %3$с)

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month")
en: %1$s / %2$s | %1$s every %2$s
sr[0]: %1$с / %2$с

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
sr: %1$с Извршите плаћање за %2$сНаручите %3$с%4$с да бисте могли да промените своју претплату.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
sr: %1$с након %2$с бесплатног пробног периода

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
sr: %1$с и %2$с накнада за регистрацију

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
sr: %1$с на сваких %2$с

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
sr: %1$с на сваких %2$с на %3$с

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
sr[0]: %1$с за %2$д ставку

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
sr: %1$с за %2$с

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
sr: %1$с бесплатна пробна верзија, а затим %2$с

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
sr: %1$с сада, и

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
sr: %1$с на %2$с %3$с сваке године

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
sr: %1$с на %2$с %3$с сваке %4$с године

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
sr: %1$с на %2$с дан сваког %3$с месеца

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
sr: %1$с %2$с сваког месеца

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
sr: %1$с последњег дана сваког %2$с месеца

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
sr[0]: %1$с претплата није могла да се ажурира: %2$с

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
sr: %1$с догађај претплате је покренут у %2$с

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
sr: %1$с уз %2$с бесплатни пробни период

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
sr: %1$с#%2$с%3$с за %4$с

[ctx: The assembled repair message that gets sent to front end.]
note: translators: $1: "Repaired x subs with incorrect dates...", $2: "X others were checked and no repair needed", $3: "(in X seconds)". Ordering for RTL languages.
en: %1$s%2$s %3$s
sr: %1$с%2$с %3$с

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
sr: %1$с%2$с, %3$с

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
sr: %1$с%2$с, %3$с @ %4$с : %5$с

[ctx: used in a select box]
note: translators: 1$: month number (e.g. "01"), 2$: month abbreviation (e.g. "Jan")
en: %1$s-%2$s
sr: %1$с-%2$с

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
sr: %1$сДодајте производ на претплату »%2$с

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
sr: %1$сДодајте претплату%2$с одмах или %3$сазнајте више%4$с о новом интерфејсу.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
sr: %1$сИзаберите претплату%2$с%3$сДодатак ВооЦоммерце Субсцриптионс додаје два нова типа производа за претплату - %4$сЈедноставну претплату%5$с и %6$сВаријабилну претплату%7$с.%8$с

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
sr: %1$сСазнајте како да ажурирате%2$с

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
sr: %1$сСазнајте више о управљању претплатама »%2$с

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
sr: %1$сНапомена:%2$с Поруџбине које се односе на претплате неће бити укључене у поруџбине на које утичу ова подешавања.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
sr: %1$сПоруџбина #%3$с%2$с (%4$с)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
sr: %1$сПаиПал референтне трансакције су омогућене на вашем налогу%2$с. Све функције управљања претплатом су сада омогућене. Срећна продаја!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
sr: %1$сПаиПал референтне трансакције нису омогућене на вашем налогу%2$с, неке функције управљања претплатом нису омогућене. Контактирајте ПаиПал и затражите %3$сенабле ПаиПал референтне трансакције%4$с на вашем налогу. %5$сПроверите ПаиПал налог%6$с %3$сСазнајте више %7$с

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
sr: %1$сПаиПал референтне трансакције нису омогућене на вашем налогу%2$с. Ако желите да користите ПаиПал референтне трансакције са претплатама, контактирајте ПаиПал и затражите од њих %3$сенабле ПаиПал референтне трансакције%4$с на вашем налогу. %5$сПроверите ПаиПал налог%6$с %3$сСазнајте више %7$с

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
sr: %1$сПоставите цену%2$с%3$сЦене претплате се мало разликују од цена других производа. За претплату можете да подесите обрачунски период, дужину, накнаду за регистрацију и бесплатну пробну верзију.%4$с

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
sr: %1$сУпозорење!%2$с Изгледа да сте вратили %1$сВооЦоммерце претплате%2$с са %3$с на %4$с. Враћање додатка на старију верзију на овај начин може изазвати проблеме. Ажурирајте на %3$с или новију или %5$отворите нову карту за подршку%6$с за даљу помоћ. %7$сСазнајте више »%8$с

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
sr: %1$сУпозорење!%2$с Видимо да је додатак за рану обнову %2$с %1$сВооЦоммерце претплате активан. Верзија %3$с %1$сВооЦоммерце Субсцриптионс%2$с долази са функционалношћу те додатне компоненте упаковане у основни додатак. Деактивирајте рану обнову ВооЦоммерце претплате да бисте избегли било какве сукобе.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
sr: %1$сУпозорење!%2$с Открили смо проблем у %1$сВооЦоммерце Субсцриптионс 2.3.0 - 2.3.2%2$с који може довести до тога да ваш налог за обнову претплате и кеш претплате корисника садрже неважеће податке. За информације о томе како да ажурирате кеширане податке, %3$отворите нову карту за подршку%4$с.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
sr: %1$сВооЦоммерце претплате су инсталиране%2$с – %3$сСпремни сте да почнете да продајете претплате!%4$с

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
sr: %1$сВооЦоммерце претплате су неактивне.%2$с %3$сВооЦоммерце додатак%4$с мора бити активан да би ВооЦоммерце претплате радиле. Молимо %5$синсталирајте и активирајте ВооЦоммерце »%6$с

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
sr: %1$сВооЦоммерце претплате су неактивне.%2$с Ова верзија претплата захтева ВооЦоммерце %3$с или новију. Молимо %4$ажурирајте ВооЦоммерце на верзију %3$с или новију »%5$с

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
sr: %2$с %1$с тренутних претплата

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
sr: %2$с %1$с је завршио претплате

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
sr: %2$с %1$с нове претплате

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
sr: %2$с %1$с отказивање претплате

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
sr: %2$с %1$с обнове претплате

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
sr: %2$с %1$с претплата је поново претплаћена

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
sr: %2$с %1$с пријава за претплату

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
sr: %2$с %1$с претплата се мења

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
sr[0]: Отказивање %2$с%1$с%3$с претплате овог месеца

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
sr[0]: %2$с%1$с обнова%3$с обнове претплате овог месеца

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
sr[0]: %2$с%1$с пријава%3$с пријава за претплату овог месеца

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
sr: %б %д, %И @ %И:%М %п

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
sr[0]: %д отказан поновни покушај плаћања

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
sr[0]: %д неуспели покушај поновног плаћања

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
sr[0]: %д Поновни покушај плаћања на чекању

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
sr[0]: %д Обрада поновног покушаја плаћања

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
sr[0]: %д покушај поновног успешног плаћања

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
sr[0]: %д грешака

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
sr[0]: %д ставка

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
sr: %с

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
sr: %с - Наручите

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
sr: пре %с

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
sr: Просечан износ обнове %с

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
sr[0]: %с дан

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
sr: %с дан у месецу

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
sr: %с сваке недеље

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
sr[0]: %с месец

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
sr: %с нето добитак од претплате

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
sr: %с нето губитак претплате

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
sr: %с последњег дана сваког месеца

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
sr: %с приход од обнове у овом периоду

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
sr: %с налога за обнову

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
sr: %с приход од обнове у овом периоду

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
sr: Опорављен је приход од обнове %с

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
sr: %с приход од обнове овог месеца

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
sr: %с приход од поновне претплате у овом периоду

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
sr: %с покушаја поновног покушаја није успело

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
sr: %с покушаја поновног покушаја на чекању

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
sr: %с покушаја поновног покушаја је успело

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
sr: %с приход од регистрације у овом периоду

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
sr: %с приход од регистрације овог месеца

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
sr[0]: %с статус претплате је промењен.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
sr: %с приход од пребацивања у овом периоду

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
sr[0]: %с недеља

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
sr[0]: %с година

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
sr: %сСазнајте више »%с

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 2
en: %snd
sr: %снд

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 3
en: %srd
sr: %срд

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 1
en: %sst
sr: %сст

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
sr: %стх

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
sr: (за %с секунди)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
sr: (укључује %с)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
sr: 1 дан

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
sr: 1 месец

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
sr: 1 недеља

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
sr: 1 година

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
sr: Дошло је до фаталне грешке приликом обраде недавне уплате претплате путем ПаиПал-а. Молимо %1$отворите нову карту на ВооЦоммерце Суппорт%3$с одмах да бисте решили ово. %2$сСазнајте више »%3$с

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
sr: Производ приказује дугме са текстом „Додај у корпу“. Подразумевано, претплата мења ово у „Пријавите се сада“. Овде можете прилагодити текст дугмета за претплате.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
sr: Претплата која припада %1$с је отказана. Детаљи њихове претплате су следећи:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
sr: Корисник је суспендовао претплату која припада %1$с. Детаљи њихове претплате су следећи:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
sr: Претплата која припада %1$с је истекла. Детаљи њихове претплате су следећи:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
sr: Претплата је уклоњена из ваше корпе. Због ограничења приступника плаћања, различити претплатнички производи се не могу купити истовремено.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
sr: Претплата је уклоњена из ваше корпе. Производи и претплате се не могу купити истовремено.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
sr: Обнова претплате је уклоњена из ваше корпе. Више претплата се не може купити истовремено.

en: About WooCommerce Subscriptions
sr: О претплатама на ВооЦоммерце

en: Accept Early Renewal Payments
sr: Прихватите рану уплату за обнову

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
sr: Прихватите рану уплату обнове путем Модала

en: Accept Manual Renewals
sr: Прихватите ручне обнове

en: Actions
sr: Акције

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
sr: Активирати

[ctx: Subscription status]
en: Active
sr: Ацтиве

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sr[0]: Активан <span class="count">(%с)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
sr: Активни кључ производа

en: Active Subscriptions
sr: Активне претплате

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
sr: Активне претплате %с

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
sr[0]: Активан за %д плаћање

en: Active for unlimited payments
sr: Активан за неограничена плаћања

en: Active for x payments
sr: Активан за к плаћања

en: Active subscriber?
sr: Активан претплатник?

en: Add
sr: Додати

en: Add New
sr: Додај нови

en: Add New Retry
sr: Додај нови покушај

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
sr: Додај нову претплату

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
sr: Додај претплату

en: Add a Subscription Product
sr: Додајте производ на претплату

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
sr: Додајте плаћање

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
sr: Додајте начин плаћања

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
sr: Додајте начин плаћања

en: Add to Cart Button Text
sr: Додај у корпу Текст дугмета

en: Address
sr: Адреса

en: Affected event: | Affected events:
sr[0]: Погођени догађај:

en: Align Subscription Renewal Day
sr: Дан обнове претплате Алигн

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
sr: Поравнајте обнављање претплате са одређеним даном у недељи, месецу или години. На пример, први дан у месецу. %1$сСазнајте више%2$с.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
sr: Поравнајте датум плаћања за све купце који купе ову претплату са одређеним даном у недељи или месецу.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
sr: Поравнајте датум плаћања за ову претплату са одређеним даном у години. Ако се датум већ десио ове године, прва уплата ће бити обрађена у %с. Подесите дан на 0 да бисте онемогућили синхронизацију плаћања за овај производ.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
sr: Све повезане ставке претплате су уклоњене из корпе.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
sr: Све повезане ставке претплате су биле

en: All orders types
sr: Све врсте налога

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
sr: Дозволите почетну наплату од 0 УСД без начина плаћања.

en: Allow Switching
sr: Дозволи пребацивање

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
sr: Дозволите да се производ на претплату купи са другим производима и претплатама у истој трансакцији.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
sr: Дозволите да се производ на претплату са почетном уплатом од 0 УСД купи без навођења начина плаћања. Од корисника ће се тражити да наведе начин плаћања на крају почетног периода да би претплата остала активна.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
sr: Дозволите клијентима да заобиђу плаћање и унапред обнове претплату на страници %1$сМој налог &gt; Прикажи претплату%2$с. %3$сСазнајте више.%4$с

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
sr: Омогућите клијентима да укључе и искључе аутоматске обнове са своје странице Преглед претплате.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
sr: Дозволите истовремено куповину више претплата и производа.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
sr: Дозволите претплатницима да прелазе (надоградњу или нижу верзију) између различитих претплата. %1$сСазнајте више%2$с.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
sr: Увек

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
sr[0]: Дошло је до грешке приликом обраде недавног догађаја у вези са претплатом. За кораке о томе како да поправите претплату на коју се утиче и да сазнате више о могућим узроцима ове грешке, прочитајте наш водич %1$овде%2$с.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
sr: Дошло је до грешке, покушајте поново или покушајте са алтернативним начином плаћања.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
sr: Опциони временски период за чекање пре наплате прве понављајуће уплате. Свака накнада за регистрацију ће и даље бити наплаћена на почетку претплате. %с

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
sr: Опциони временски период за чекање пре наплате прве понављајуће уплате. Свака накнада за регистрацију ће и даље бити наплаћена на почетку претплате. %с

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
sr: Направљена је поруџбина да обновите претплату на %1$с. Да бисте платили ову фактуру, користите следећу везу: %2$с

en: And much more...
sr: И још много тога...

en: Any Payment Method
sr: Било који начин плаћања

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
sr: Да ли сте сигурни да желите да уклоните ову ставку из своје претплате?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
sr: Да ли сте сигурни да желите да промените начин плаћања са ПаиПал стандардног? Ово ће суспендовати претплату на ПаиПал-у.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
sr: Да ли сте сигурни да желите да обрадите обнову? Ово ће наплатити клијенту и послати му налог за обнову (ако су е-поруке омогућене).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
sr: Да ли сте сигурни да желите поново да платите за ову наруџбу за обнову? Ово ће покушати да наплати клијенту и пошаље е-поруке о наруџбини за обнову (ако су е-поруке омогућене).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
sr: Покушај да се поврати периодични приход који би иначе био изгубљен због привременог одбијања начина плаћања. %1$сСазнајте више%2$с.

en: Auto Renewal Toggle
sr: Пребацивање аутоматског обнављања

en: Auto renew
sr: Ауто ренев

en: Automatic Failed Payment Retries
sr: Аутоматски неуспели покушаји плаћања

en: Automatic Failed Payment Retry
sr: Аутоматски неуспели покушај поновног плаћања

en: Automatic Recurring Payments
sr: Аутоматска понављајућа плаћања

en: Automatic payment failed for order {order_number}
sr: Аутоматско плаћање није успело за поруџбину {ордер_нумбер}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
sr: Аутоматско плаћање није успело за {ордер_нумбер}, покушаћемо поново {ретри_тиме}

en: Automatic renewal payment failed
sr: Аутоматско плаћање за обнову није успело

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
sr: Аутоматски истећи претплата након овог периода. Ова дужина је додатак било којој бесплатној пробној верзији или одређеном временском периоду пре синхронизованог првог датума обнове.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
sr: Аутоматски истећи претплата након овог периода. Ова дужина је додатак било којој бесплатној пробној верзији или одређеном временском периоду пре синхронизованог првог датума обнове.

en: Average Lifetime Value
sr: Просечна животна вредност

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
sr: Просечна животна вредност %с

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
sr: Просечна понављајућа линија Укупно %с

en: Backordered
sr: Бацкордеред

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
sr: Због тога се не препоручује као начин плаћања за Претплате осим ако је једина доступна опција за вашу земљу.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
sr: Пошто класа %сВЦ_Субсцриптион%с проширује %сВЦ_Ордер%с, можете користити њене познате методе, као што су %с$субсцриптион-&gt;упдате_статус()%с или %с$субсцриптион-&gt;гет_тотал()%с.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
sr: Пре него што омогућите ПаиПал Стандард за претплате, имајте на уму да када користите ПаиПал Стандард, клијенти су закључани да користе ПаиПал Стандард током целог трајања своје претплате, а ПаиПал Стандард има бројна ограничења. Прочитајте водич о %1$с зашто не препоручујемо ПаиПал Стандард%2$с за претплате пре него што изаберете да омогућите ову опцију.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
sr: Пре него што вас пошаљемо на пут, морамо да ажурирамо вашу базу података на најновију верзију. Ако немате скорашњу резервну копију свог сајта, %снов је време да направите једну%с.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
sr: Између груписаних претплата

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
sr: Између варијанти претплате

[ctx: table column header]
en: Big Bang
sr: Велики прасак

en: Billing
sr: Наплате

en: Billing Address
sr: Адреса за наплату

en: Billing Period
sr: Период за обрачун

en: Billing Period:
sr: Период за обрачун:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
sr: Уговор о обрачуну је отказан на ПаиПал-у.

en: Billing interval:
sr: Интервал обрачуна:

en: Billing period for the subscription.
sr: Обрачунски период за претплату.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
sr: Наплате:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
sr: И адреса за доставу која се користи за претплату и ваша подразумевана адреса за доставу за будуће куповине ће бити ажуриране.

en: Browse products
sr: Прегледајте производе

en: Browser User Agent
sr: Кориснички агент претраживача

en: But wait, there's more!
sr: Али чекајте, има још!

en: Button Text
sr: Текст дугмета

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
sr: Подразумевано, Претплате ће поново покушати да уплате 5 пута током 7 дана. Правила која контролишу систем поновног покушаја могу се модификовати да би се прилагодила:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
sr: Подразумевано, додавање нових датотека у постојећи производ за претплату аутоматски ће омогућити активним претплатницима приступ новим датотекама. Међутим, сада можете да омогућите подешавање %снев цонтент дриппинг%с да бисте претплатницима омогућили приступ новим датотекама тек након следеће уплате обнове.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
sr: Постављањем претплате као прилагођеног типа поруџбине, претплата је сада и прилагођени тип објаве. Ово чини бржим испитивање претплата и користи шему базе података која је скалабилна као и постови и странице у ВордПресс-у.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
sr: Ако обновите претплату раније, ваша следећа уплата ће бити %с.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
sr: Раним обнављањем претплате, ваша заказана следећа уплата за %с ће бити отказана.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
sr: Коришћењем ВооЦоммерце претплате, можда складиштите личне податке и у зависности од тога које треће стране за обраду плаћања користите за плаћање претплате, можда делите личне податке са спољним изворима.

en: Cache Update Failures
sr: Грешке при ажурирању кеша

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
sr: Није могуће добити назив за приказ типа адресе. Тип адресе није стринг.

en: Can not get status name. Status is not a string.
sr: Не могу добити назив статуса. Статус није стринг.

en: Cancel
sr: Поништити, отказати

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
sr: Поништити, отказати

en: Cancel Now
sr: Откажи одмах

en: Cancel and remove personal data
sr: Откажите и уклоните личне податке

en: Cancellations
sr: Отказивање

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
sr: Отказано

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
sr: Отказано датум

en: Cancelled Subscription
sr: Отказана претплата

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
sr: Е-поруке о отказаној претплати се шаљу када купчеву претплату откаже (било од стране менаџера продавнице или купца).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
sr: Није могуће креирати претплату: %с.

en: Change
sr: Промена

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
sr: Промените %с адресу

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
sr: Промените начин плаћања

en: Change Trial and End Dates
sr: Промените датум пробног периода и датум завршетка

en: Change address
sr: Промена адреса

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
sr: Промена претплата између почетка и краја периода.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
sr: Промените плаћање

en: Change payment features:
sr: Промените функције плаћања:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
sr: Промените начин плаћања

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
sr: Промените начин плаћања

en: Check Out What's New
sr: Проверите шта је ново

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
sr: Изаберите нови начин плаћања.%с

en: Choose a new subscription.
sr: Изаберите нову претплату.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
sr: Изаберите подразумеване улоге које ћете доделити активним и неактивним претплатницима. За потребе вођења евиденције, кориснички налог мора бити креиран за претплатнике. Корисницима са улогом %1$администратор%2$с, као што сте ви, никада неће бити додељене ове улоге да би се спречило закључавање администратора.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
sr: Одаберите цену претплате, обрачунски интервал и период.

en: Choose which format of email to send.
sr: Изаберите који формат е-поште желите да пошаљете.

en: Clear
sr: Јасно

en: Complete checkout to renew now.
sr: Завршите наплату да бисте је сада обновили.

en: Complete checkout to renew your subscription.
sr: Завршите плаћање да бисте обновили претплату.

en: Complete checkout to resubscribe.
sr: Завршите наплату да бисте се поново претплатили.

en: Completed Renewal Order
sr: Завршен налог за обнову

en: Continue
sr: Настави

en: Copy billing address
sr: Копирај адресу за обрачун

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
sr: Претплата није успела. Највероватније се кључ претплате не односи на претплату. Кључ је био: &quot;%с&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
sr: Дрзава

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
sr: Купон ће бити ограничен на дати број уплата. Затим ће се аутоматски уклонити из претплате. „Плаћања“ такође укључују почетну уплату претплате.

en: Create pending parent order
sr: Креирајте родитељски налог на чекању

en: Create pending parent order requested by admin action.
sr: Креирајте родитељски налог на чекању који захтева радња администратора.

en: Create pending renewal order
sr: Направите налог за обнову на чекању

en: Create pending renewal order requested by admin action.
sr: Направите налог за обнову на чекању који захтева радња администратора.

en: Create subscriptions
sr: Креирајте претплате

en: Created Date
sr: Датум креирања

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
sr: Цроссграде

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
sr: Прилагођено необрађено правило поновног покушаја

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
sr: Прилагођено правило поновног покушаја

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
sr: Прилагођена класа правила за поновни покушај

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
sr: Прилагођена правила за поновни покушај

en: Custom field deleted.
sr: Прилагођено поље је избрисано.

en: Custom field updated.
sr: Прилагођено поље је ажурирано.

en: Customer
sr: Купац

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
sr[0]: Клијент %1$с је променио претплату. Детаљи њихове нове претплате су следећи:

en: Customer ID is invalid.
sr: ИД клијента је неважећи.

en: Customer Payment Retry
sr: Покушај поновног плаћања клијента

en: Customer Provided Note
sr: Напомена коју даје корисник

en: Customer Renewal Invoice
sr: Фактура за обнову клијента

en: Customer Suspensions
sr: Суспензије клијената

en: Customer Totals
sr: Укупне вредности купаца

en: Customer add payment method page &rarr;
sr: Страница за додавање начина плаћања →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
sr: Клијент је додао „%1$с“ (ИД производа: #%2$д) преко странице Мој налог.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
sr: Клијент је додао %с.

en: Customer change payment method page &rarr;
sr: Страница за промену начина плаћања →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
sr: Клијент је уклонио „%1$с“ (ИД производа: #%2$д) преко странице Мој налог.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
sr: Клијент је затражио да се обнови раније:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
sr: Клијент се поново пријавио у наруџбини #%с

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
sr: Кеширањем претплате корисника сада управљају %1$с и %2$с.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
sr: Кеширањем претплате корисника сада управља %1$с.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
sr: Клијент је успешно обновљен раније са поруџбином %с.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
sr: Клијент је прешао са: %1$с на %2$с.

en: Customer's notes about the order
sr: Белешке купаца о поруџбини

en: Customer:
sr: Купац:

en: Customers
sr: Купци

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
sr: Купци и други неадминистративни корисници могу да претражују и купују у вашој продавници без прекида док је ажурирање у току.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
sr: Купци сада могу купити различите претплатничке производе у једној трансакцији. Производи се могу наплаћивати по било ком распореду и имати било коју комбинацију накнада за регистрацију и/или бесплатних пробних периода.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
sr: Корисници са претплатом су искључени из овог подешавања.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
sr: Прилагодите правила за поновни покушај

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
sr: Прилагодите текст приказан на дугмету поред претплате на страници налога претплатника. Подразумевано је „Промени претплату“, али можда ћете желети да ово промените у „Надогради“ или „Промени претплату“.

en: Database Update Required
sr: Потребно је ажурирање базе података

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
sr: База података ажурирана на верзију %с

en: Date
sr: Датум

en: Date Changed
sr: Датум промењен

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
sr: Датум суспендован

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
sr: Датум суспендовања: %с

en: Date type can not be an empty string.
sr: Тип датума не може бити празан стринг.

en: Date type is not a string.
sr: Тип датума није стринг.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
sr: Дан

en: Delete Customer Subscription Cache
sr: Избришите кеш претплате корисника

en: Delete Permanently
sr: Избриши трајно

en: Delete Related Order Cache
sr: Избриши сродну кеш поруџбину

en: Delete all variations without a subscription
sr: Избришите све варијације без претплате

en: Delete this item permanently
sr: Избришите ову ставку трајно

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
sr: Програмери такође сада могу да користе све познате функције ВордПресс-а, као што је %сгет_постс()%с, за упите или измене података о претплати.

en: Disable auto renew
sr: Онемогућите аутоматско обнављање

en: Discount
sr: Попуст

en: Display the auto renewal toggle
sr: Прикажите прекидач за аутоматско обнављање

en: Do not limit
sr: Не ограничавајте

en: Do not synchronise
sr: Не синхронизујте

[ctx: short for documents]
en: Docs
sr: Доцс

[ctx: short for documents]
en: Documentation
sr: Документација

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
sr: Надоградња

en: Downloadable
sr: Довнлоадабле

en: Drip Downloadable Content
sr: Дрип Довнлоадабле Цонтент

en: Early Renewal
sr: Рано обнављање

en: Edit
sr: Уредити

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
sr: Уредити

en: Edit Retry
sr: Едит Ретри

en: Edit Subscription
sr: Уреди претплату

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
sr: Уреди претплату

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
sr: Уређивање претплате није успело са грешком: %с

en: Email
sr: Емаил

en: Email Address
sr: Адреса Е-поште

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
sr: Наслов е-поште

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
sr: Врста е-поште

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
sr: Емаил: %с

en: Enable Automatic Retry
sr: Омогући аутоматски поновни покушај

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
sr: Омогућите ПаиПал Стандард за претплате

en: Enable auto renew
sr: Омогући аутоматско обнављање

en: Enable automatic payments
sr: Омогућите аутоматска плаћања

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
sr: Омогућите аутоматски поновни покушај неуспешних понављајућих плаћања

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
sr: Омогућите капање за садржај који се може преузети на производима на претплату.

en: Enable this email notification
sr: Омогућите ово обавештење путем е-поште

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
sr: Омогући онемогући

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
sr: Ово омогућавање даје приступ новим датотекама за преузимање које се додају производу тек након што се обради следећа обнова.%сПодразумевано, приступ новим датотекама за преузимање додатим производу се одмах додељује сваком кориснику који има активну претплату на тај производ.

en: End Date
sr: Крајњи датум

[ctx: table heading]
en: End Date
sr: Крајњи датум

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
sr: Крајњи датум

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
sr: Датум завршетка: %с

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
sr: Крајњи датум

[ctx: table heading]
en: End date
sr: Крајњи датум

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
sr: Датум завршетка: %с

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
sr: Крај препаид периода

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
sr: Крај препаид рока: %с

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
sr: Крајња тачка за страницу Мој налог → Промени начин плаћања претплате

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
sr: Крајња тачка за страницу Мој налог → Претплате

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
sr: Крајња тачка за страницу Мој налог → Прикажи претплату

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
sr: Унесите нови интервал као један број (нпр. за наплату сваког 2. месеца, унесите 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
sr: Унесите нову дужину (нпр. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
sr: Унесите примаоце (раздвојене зарезима) за ову е-пошту. Подразумевано је %с.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
sr: Унесите нови период, било дан, седмица, месец или година:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
sr: Грешка

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
sr: Грешка %д: Није могуће додати порез на претплату. Молим вас, покушајте поново.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
sr: Грешка %д: Није могуће направити поруџбину. Молим вас, покушајте поново.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
sr: Грешка %д: Није могуће креирати претплату. Молим вас, покушајте поново.

en: Error during subscription status transition.
sr: Грешка током прелаза статуса претплате.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
sr: Грешка при чувању крајњих тачака претплате: %1$сСубсцриптионс%2$с, %1$сВиев претплата%2$с и %1$сСубсцриптион начин плаћања%2$с не могу бити исти. Промене су враћене.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
sr: Грешка при ажурирању неких информација: %с

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
sr: Грешка: Није могуће додати производ у креирану претплату. Молим вас, покушајте поново.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
sr: Грешка: Није могуће креирати налог за обнову са напоменом „%с“

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
sr: Грешка: Није могуће креирати претплату. Молим вас, покушајте поново.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
sr: Грешка: није могуће пронаћи временску зону вашег претраживача.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
sr: Процењено преостало време (минути:секунде): %с

en: Expire after
sr: Истиче после

[ctx: Subscription status]
en: Expired
sr: Истекао

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
sr[0]: Истекао <span class="count">(%с)</span>

en: Expired Subscription
sr: Истекла претплата

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
sr: Е-поруке са истеком претплате се шаљу када клијентова претплата истекне.

en: Export CSV
sr: Извези ЦСВ

[ctx: Subscription status]
en: Failed
sr: Није успео

en: Failed Payment Retries
sr: Неуспели покушаји плаћања

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
sr: Неуспела понављајућа плаћања сада се могу аутоматски поново покушати. Ово помаже да се поврати приход који би иначе био изгубљен због само привременог одбијања начина плаћања.

en: Failed retries
sr: Неуспели покушаји

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
sr: Неуспела пријава за претплату %с.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
sr: Активација статуса претплате за поруџбину #%1$с није успела: %2$с

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
sr: Отказивање претплате није успело након што је поруџбина #%1$с отказана: %2$с

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
sr: Обрада неуспеле уплате за претплату за поруџбину #%1$с није успела: %2$с

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
sr: Подешавање претплате као истекле за поруџбину #%1$с није успело: %2$с

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
sr: Ажурирање датума претплате није успело након што је клијент раније обновио поруџбину %с.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
sr: Ажурирање статуса претплате није успело након што је поруџбина #%1$с стављена на чекање: %2$с

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
sr: Пронађите нове пролазе који %1$с подржавају аутоматско плаћање претплате%2$с на званичном %3$сВооЦоммерце Маркетплаце%4$с.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
sr: Прва уплата пропорционално. Следећа уплата: %с

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
sr: Прва уплата: %с

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
sr: Прва обнова: %с

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
sr: За све претплатничке производе

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
sr: За надоградње и старење свих производа на претплату

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
sr: Само за надоградње и старење производа виртуелне претплате

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
sr: За надоградње свих производа на претплату

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
sr: Само за надоградње производа виртуелне претплате

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
sr: Само за виртуелне претплатничке производе

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
sr: Да би менаџер продавнице променио претплату са аутоматског на ручно плаћање обнове (или ручно у аутоматско) са претплатама в1.5, база података је морала да се директно измени. Претплате сада пружају начин за пролазе за плаћање који вам омогућавају да то промените из новог интерфејса %сЕдит Субсцриптион%с.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
sr: За потребе обраде понављајућих плаћања претплате, чувамо име купца, адресу за обрачун, адресу за доставу, адресу е-поште, број телефона и податке о кредитној картици/плаћању.

[ctx: shipping method price]
en: Free
sr: бесплатно

en: Free Trial
sr: Бесплатна реклама

en: Free shipping coupon
sr: Бесплатна испорука купона

en: Free trial
sr: Бесплатна реклама

en: Free trial length
sr: Дужина бесплатног пробног периода

en: Free trial period
sr: Бесплатан пробни период

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
sr: ИД пролаза: [%с]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
sr: Гатеваи не подржава администраторску промену начина плаћања на претплати.

en: General
sr: Генерал

en: Generate Customer Subscription Cache
sr: Генеришите кеш претплате корисника

en: Generate Related Order Cache
sr: Генеришите сродну кеш поруџбину

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
sr: Идите на подешавања претплата на ВооЦоммерце

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
sr: Идите на подешавања претплата на ВооЦоммерце »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
sr: ХХ

[ctx: email type]
en: HTML
sr: ХТМЛ

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
sr: Здраво %с,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
sr: Поштујте податке о налогу за обнову

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
sr: Колико клијената остаје претплаћено дуже од 6 месеци? Која је просечна животна вредност ваших претплатника? Колико ће прихода од обнове ваша продавница зарадити следећег месеца?

en: ID
sr: ИД

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
sr: ИД

en: IP Address
sr: ИП адреса

en: IPN subscription cancelled.
sr: ИПН претплата је отказана.

en: IPN subscription failing payment method changed.
sr: Промењен је начин плаћања за претплату на ИПН.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
sr: Плаћање ИПН претплате %1$с из разлога: %2$с.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
sr: Плаћање ИПН претплате %с.

en: IPN subscription payment completed.
sr: Плаћање ИПН претплате је завршено.

en: IPN subscription payment failure.
sr: Неуспешно плаћање ИПН претплате.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
sr: Начин плаћања ИПН претплате је промењен у ПаиПал.

en: IPN subscription sign up completed.
sr: Пријава за ИПН претплату је завршена.

en: IPN subscription suspended.
sr: ИПН претплата је обустављена.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
sr: Ако се претплата претплатника ручно откаже или истекне, биће јој додељена ова улога.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
sr: Ако је претплата синхронизована са одређеним даном у недељи, месецу или години, наплатите пропорционални износ за претплату у тренутку регистрације.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
sr: Ако користите ПаиПал Стандард или ПаиПал Референце трансакције, погледајте %1$сПаиПал политику приватности%2$с за више детаља.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
sr: Ако не желите да нове куповине претплате аутоматски наплаћују плаћање обнове, можете да искључите аутоматска плаћања. Постојеће аутоматске претплате ће и даље аутоматски наплаћивати клијенте. %1$сСазнајте више%2$с.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
sr: Ако сте примили грешку сервера и поново учитали страницу да бисте пронашли ово обавештење, освежите страницу за %с секунди и рутина надоградње ће поново почети без проблема.

en: Ignore this error
sr: Занемари ову грешку

en: Ignore this error (not recommended)
sr: Занемари ову грешку (не препоручује се)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
sr: Увезите претплате у ВооЦоммерце путем ЦСВ-а или извезите своје претплате из ВооЦоммерце-а у ЦСВ помоћу екстензије ВооЦоммерце Субсцриптионс Импортер/Екпортер.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
sr: Претплате за увоз/извоз

en: Improved scheduled action data storage
sr: Побољшано складиштење података о планираним радњама

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
sr: У %с

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
sr: У претходним верзијама Претплата, укупан износ претплате је прослеђен гејтвејевима за плаћање као износ за наплату за аутоматска плаћања обнове. Ово је непотребно отежало додавање једнократних накнада или попуста на обнову.

en: Inactive Subscriber Role
sr: Неактивна улога претплатника

en: Increased processing rate for scheduled payments
sr: Повећана стопа обраде за заказана плаћања

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
sr: Иницијална претплата

en: Initial payment discount
sr: Попуст на почетно плаћање

en: Installed Plugins
sr: Инсталирани додаци

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
sr: Неважећи %с датум. Датум мора бити у формату: &quot;Имд Х:и:с&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
sr: Неважећи ПаиПал ИПН Паилоад: није могуће пронаћи одговарајућу претплату.

en: Invalid Subscription.
sr: Неважећа претплата.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
sr: Неважећи датум креирања. Датум мора бити стринг и формата: &quot;Имд Х:и:с&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
sr: Неважећи подаци. Први параметар има датум који није у регистрованим типовима датума.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
sr: Неважећи подаци. Први параметар је био празан када је прослеђен упдате_датес().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
sr: Неважећи подаци. Није прослеђен ниједан важећи ИД ставке.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
sr: Неважећи подаци. Није прослеђена ниједна важећа претплата/поруџбина.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
sr: Неважећи подаци. Очекивани налози нису поруџбине.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
sr: Неважећи подаци. Тип копије није стринг.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
sr: Неважећи датум. Датум мора бити стринг и формата: &quot;Имд Х:и:с&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
sr: Неважећи формат. Први параметар треба да буде низ.

en: Invalid order.
sr: Неважећи налог.

en: Invalid recurring shipping method.
sr: Неважећи периодични начин испоруке.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
sr: Неважећи тип везе: %1$с. Тип односа налога мора бити један од: %2$с.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
sr: Неважећи безбедносни токен, поново учитајте страницу и покушајте поново.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
sr: Неважећи тип редоследа сортирања: %1$с. Аргумент $сорт_ордер мора бити %2$с или %3$с.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
sr: Дат је неважећи обрачунски интервал за претплату. Мора бити цео број већи од 0.

en: Invalid subscription billing period given.
sr: Дат је неважећи обрачунски период претплате.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
sr: Неважећа претплата цустомер_ид.

en: Invalid subscription id.
sr: Неважећи ИД претплате.

en: Invalid subscription status given.
sr: Дат је неважећи статус претплате.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
sr: Неважећи тип прекидача „%с“. Прекидач мора бити један од следећих: „надоградња“, „нижа верзија“ или „цроссграде“.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
sr: Неважећи тип ажурирања: %с. Подржани типови објављивања ажурирања су „додај“ или „избриши“. Ажурирања се врше директно на пост мета.

en: Invoice for renewal order {order_number}
sr: Фактура за поруџбину за обнову {ордер_нумбер}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
sr: Фактура за поруџбину за обнову {ордер_нумбер} од {ордер_дате}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
sr: %1$с се топло препоручује да не мењате адресу е-поште примаоца%2$с ако имате активне претплате на ПаиПал. То може да прекине постојеће претплате.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
sr: Изгледа да је овај сајт премештен или да је дупликат. %1$сВооЦоммерце Претплате%2$с је онемогућио аутоматска плаћања и е-поруке у вези са претплатама на овом сајту да би спречио дупле уплате из окружења за постављање или тестирање. %1$сВооЦоммерце Субсцриптионс%2$с сматра да је %5$с%7$с%6$с УРЛ сајта. %3$сСазнајте више »%4$с.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
sr: Већ је било могуће променити следећи датум плаћања претплате, али су неки менаџери продавница хтели да купцу пруже продужени бесплатни пробни период или додају додатни месец на датум истека. Сада можете да промените све ове датуме са екрана %сЕдит Субсцриптион%с.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
sr: Вашим клијентима је сада лакше да купе више претплата!

en: Item ID.
sr: ИД артикла.

en: Items
sr: Предмети

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
sr: Само да вас обавестимо — примили смо вашу наруџбу за обнову претплате #%с и она је сада у обради:

en: Label
sr: Етикета

en: Last 7 Days
sr: Последњих 7 дана

en: Last Month
sr: Прошлог месеца

en: Last Order Date
sr: Датум последње поруџбине

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
sr: Датум последње поруџбине

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
sr: Датум последње поруџбине: %с

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
sr: Последњи налог: %с

en: Last day of the month
sr: Последњи дан у месецу

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
sr: Датум последње поруџбине

en: Last recorded error:
sr: Последња забележена грешка:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
sr: Сазнајте више

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
sr: Сазнајте више

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
sr: Сазнајте више

en: Learn more
sr: Сазнајте више

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
sr: Сазнајте више о новој %сВиев страници за претплату%с.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
sr: Сазнајте више о новој функцији %с више претплата.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
sr: Доживотна вредност од претплата %с

en: Limit subscription
sr: Ограничите претплату

en: Limit to one active subscription
sr: Ограничите на једну активну претплату

en: Limit to one of any status
sr: Ограничите на било који статус

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
sr[0]: Купон ограничене употребе „%1$с“ је уклоњен из претплате. Искоришћено је %2$д пут.

en: Line subtotal (before discounts).
sr: Међузбир линије (пре попуста).

en: Line subtotal tax (before discounts).
sr: Редни међузбир пореза (пре попуста).

en: Line taxes.
sr: Линијски порези.

en: Line total (after discounts).
sr: Укупно линија (после попуста).

en: Line total tax (after discounts).
sr: Укупан порез на линију (након попуста).

[ctx: refers to live site]
en: Live
sr: Уживо

en: Load billing address
sr: Учитајте адресу за обрачун

en: Load shipping address
sr: Учитајте адресу за испоруку

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
sr: Мј, И @ Г:и

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
sr: ММ

en: Manage Subscriptions
sr: Управљајте претплатама

en: Manual Renewal
sr: Мануал Реневал

en: Manual Renewal Payments
sr: Ручна плаћања за обнављање

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
sr: Налог за ручно обнављање чека на плаћање купца.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
sr: Означено је %с претплаћених производа као „продају се појединачно“.

en: Meta key.
sr: Мета кључ.

en: Meta label.
sr: Мета лабел.

en: Meta value.
sr: Мета валуе.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
sr: Пренешене су куке повезане са %1$с претплатом у нови планер (за %2$с секунди).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
sr: %1$с претплате су пренете у нову структуру (за %2$с секунди).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
sr: Остало

en: Mixed Checkout
sr: Микед Цхецкоут

en: Month for Synchronisation
sr: Месец за синхронизацију

en: Move this item to the Trash
sr: Преместите ову ставку у Отпад

[ctx: email type]
en: Multipart
sr: Мултипарт

en: Multiple Subscriptions
sr: Вишеструке претплате

en: My Account
sr: Мој налог

en: My Subscription
sr: Моја претплата

en: N/A
sr: Н/А

[ctx: no information about something]
en: N/A
sr: Н/А

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
sr: Никада

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
sr: Никада (наплатите пуни периодични износ приликом регистрације)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
sr: Никада (наплатите пуну накнаду за регистрацију)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
sr: Никада (не наплаћујте накнаду за регистрацију)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
sr: Никада (не наплаћујте никакав периодични износ)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
sr: Никада не истиче

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
sr: Нови %сВЦ_Субсцриптион%с објекат

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
sr: Нови %ссхоп_субсцриптион%с тип објаве

en: New Add/Edit Subscription Screen
sr: Нови екран за додавање/уређивање претплате

en: New Renewal Order
sr: Нова наредба за обнову

en: New Retry
sr: Нови покушај

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
sr: Нова претплата

en: New Subscription Emails
sr: Нове поруке е-поште за претплату

en: New Subscriptions
sr: Нове претплате

en: New View Subscription Page
sr: Нови приказ странице за претплату

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
sr: Нове поруке е-поште са налогом за обнову се шаљу када се обради уплата за обнову претплате.

en: New subscription details
sr: Нови детаљи претплате

en: New subscription renewal order
sr: Нови налог за обнову претплате

en: Next
sr: Следећи

en: Next 12 Months
sr: Следећих 12 месеци

en: Next 30 Days
sr: Следећих 30 дана

en: Next 7 Days
sr: Следећих 7 дана

en: Next Month
sr: Следећег месеца

en: Next Payment
sr: Следеће плаћање

[ctx: table heading]
en: Next Payment
sr: Следеће плаћање

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
sr: Следећи датум плаћања: %с

[ctx: table heading]
en: Next payment
sr: Следећа уплата

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
sr: Следећи датум плаћања

en: Next payment: %s
sr: Следећа уплата: %с

en: No
sr: Не

en: No Subscriptions found
sr: Није пронађена ниједна претплата

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
sr: У отпаду није пронађена ниједна претплата

en: No billing address set.
sr: Адреса за обрачун није подешена.

en: No customers found.
sr: Нису пронађени купци.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
sr: Нису омогућени гејтвеји за плаћање који могу да обрађују аутоматска плаћања претплате. Ако желите да обрађујете аутоматска плаћања, препоручујемо %1$сфрее Стрипе екстензију%2$с.

en: No products found.
sr: Нема пронађених производа.

en: No retries found
sr: Није пронађен ниједан поновни покушај

en: No retries found in trash
sr: Ниједан покушај није пронађен у отпаду

en: No shipping address set.
sr: Адреса за испоруку није подешена.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
sr: Без претплате

en: None
sr: Ниједан

en: Not cancelled
sr: Није отказан

en: Not yet ended
sr: Још није завршено

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
sr: Имајте на уму да је за куповину претплате и даље потребан налог.

en: Note:
sr: Белешка:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
sr: Број дана након регистрације

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
sr: Број месеци након регистрације

en: Number of renewals
sr: Број обнова

en: Number of resubscribes
sr: Број поновних претплата

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
sr: Број недеља након регистрације

[ctx: Subscription status]
en: On hold
sr: На чекању

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
sr: На чекању

en: On-hold Renewal Order
sr: Налог за обнову на чекању

en: One time shipping
sr: Једнократна испорука

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
sr: Дозволите купцу да има само једну претплату на овај производ. %1$сСазнајте више%2$с.

en: Only store managers can edit payment dates.
sr: Само менаџери продавница могу да мењају датуме плаћања.

en: Open a ticket
sr: Отвори карту

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
sr: Опционо укључите износ који се наплаћује на почетку претплате. Накнада за регистрацију ће бити наплаћена одмах, чак и ако производ има бесплатну пробну верзију или су датуми плаћања синхронизовани.

en: Order
sr: Ред

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
sr: Поруџбина #%с није додата у корпу.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
sr: Наруџбина %с направљена да забележи рану обнову.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
sr: Наруџбина %с креирана за снимање обнове.

en: Order Number
sr: Редни број

en: Order date: %s
sr: Датум поруџбине: %с

en: Order number: %s
sr: Број наруџбе: %с

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
sr: Наређења

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
sr: Поруџбине са %с

[ctx: An order type]
en: Original
sr: Оригинал

en: Other
sr: Остало

[ctx: label for the system status page]
en: Other
sr: Остало

en: Parent Order
sr: Родитељски налог

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
sr: Родитељски налог

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
sr: Претплате за родитеље

en: Parent order:
sr: Родитељски редослед:

en: Parent order:
sr: Родитељски редослед:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
sr: Плати

en: Pay Now &raquo;
sr: Платити сада &quot;

en: Pay now
sr: Платити сада

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
sr: Грешка ПаиПал АПИ-ја – акредитиви су нетачни.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
sr: Грешка ПаиПал АПИ-ја: (%1$д) %2$с

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
sr: ПаиПал референтне трансакције су омогућене

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
sr: ПаиПал Стандард има бројна ограничења и не подржава све функције претплате.

en: PayPal Subscription ID:
sr: ИД претплате на ПаиПал:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
sr: ПаиПал трансакција задржана: %с

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
sr: ПаиПал је неактиван за трансакције претплате. Молимо %1$сподесите ПаиПал ИПН%2$с и %3$с пошаљите своје АПИ акредитиве%4$с да бисте омогућили ПаиПал за претплате.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
sr: ПаиПал плаћање одобрено (ИД: %с)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
sr: ПаиПал уплата је одбијена: %с

en: Payment
sr: Плаћање

en: Payment Gateway Support
sr: Подршка за Паимент Гатеваи

en: Payment Method
sr: Начин плаћања

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
sr: Начини плаћања

en: Payment Retry
sr: Покушај поновног плаћања

en: Payment failed.
sr: Уплата није успела.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
sr: Плаћање за наруџбу за обнову није било успешно са вашим начином плаћања у евиденцији, покушајте поново.

en: Payment gateway ID.
sr: ИД пролаза за плаћање.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
sr: Гатеваи-и за плаћање који не подржавају аутоматска понављајућа плаћања могу се користити за обраду %1$с плаћања за ручну обнову претплате%2$с.

en: Payment method added.
sr: Додан је начин плаћања.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
sr: Претплатник је са своје странице налога променио начин плаћања са „%1$с“ на „%2$с“.

en: Payment method meta must be an array.
sr: Мета метода плаћања мора бити низ.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
sr: Мета метода плаћања је ажурирана након што је клијент променио подразумевани токен и одлучио да ажурира своје претплате. Мета плаћања је промењена са %1$с на %2$с

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
sr: Мета начина плаћања је ажурирана након што је клијент избрисао токен са своје странице Мој налог. Мета плаћања је промењена са %1$с на %2$с

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
sr: Начин плаћања је ажуриран за све ваше тренутне претплате.

en: Payment method updated.
sr: Начин плаћања је ажуриран.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
sr: Обрада плаћања је прескочена – налог за обнављање је направљен на %1$сповршинској локацији%2$с под закључаном почетном локацијом. Сајт уживо је на %3$с

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
sr: Покушај поновног плаћања на налогу за обнову са више повезаних претплата без заједничког начина плаћања.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
sr: Е-поруке о покушају поновног плаћања се шаљу одабраним примаоцима(има) када покушај аутоматске обраде уплате за обнову претплате није успео и када је примењено правило за поновни покушај плаћања у будућности.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
sr: Објаве о покушају поновног плаћања чувају детаље о аутоматском поновном покушају неуспешних уплата за обнову.

en: Payment status marked complete.
sr: Статус плаћања је означен као завршен.

en: Payment:
sr: Плаћање:

en: Peek Under the Hood for Developers
sr: Завирите испод хаубе за програмере

[ctx: Subscription status]
en: Pending
sr: нерешен

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
sr: Чека се отказивање

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
sr[0]: Отказивање на чекању <span class="count">(%с)</span>

en: Pending retries
sr: Поновни покушаји на чекању

en: Pending subscription created.
sr: Претплата на чекању је направљена.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
sr: Трајно избрисана белешка о претплати

en: Personal data removed.
sr: Лични подаци су уклоњени.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
sr: Лични подаци у оквиру претплате %с су задржани.

en: Phone Number
sr: Број телефона

en: Place Order Button Text
sr: Текст дугмета за наручивање

[ctx: email type]
en: Plain text
sr: Обичан текст

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
sr: Изаберите важећи пролаз за плаћање на који желите да промените.

en: Please enter a date after the next payment.
sr: Унесите датум након следеће уплате.

en: Please enter a date after the start date.
sr: Унесите датум после датума почетка.

en: Please enter a date after the trial end.
sr: Унесите датум након завршетка пробног периода.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
sr: Унесите датум најмање један сат у будућности.

en: Please enter a date before the next payment.
sr: Унесите датум пре следеће уплате.

en: Please enter a start date in the past.
sr: Унесите датум почетка у прошлости.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
sr: Унесите важећи поштански број.

en: Please enter all date fields.
sr: Унесите сва поља за датум.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
sr: Оставите ову страницу отвореном док се процес ажурирања не заврши. Нема потребе да освежавате или поново покрећете процес.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
sr: Пријавите се на свој налог испод да бисте изабрали нови начин плаћања за своју претплату.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
sr: Имајте на уму: подаци за овај извештај су кеширани. Приказани подаци могу бити застарели до 24 сата. Кеш меморија се ажурира сваког јутра у 4 ујутро у временској зони вашег сајта.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
sr: Одмах надоградите додатак ВооЦоммерце Субсцриптионс на верзију 2.0 или новију. Ако вам је потребна помоћ, након надоградње на Претплате в2.0, %1$отворите карту за подршку%2$с.

en: Previous
sr: Претходна

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
sr: Претходне верзије Претплата су се ослањале на %1$сВП Црон%2$с за обраду плаћања претплате и других заказаних догађаја. У верзији 3.0, ови догађаји ће се сада покретати на захтев администратора са подршком за повратну петљу. Ово ће значајно повећати проток обраде плаћања.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
sr: Цена

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
sr: Пре претплате 2.1, није било лако одговорити. Претплате 2.1 уводи нове извештаје за одговоре на ова и многа друга питања.

en: Process renewal
sr: Обнављање процеса

en: Process renewal order action requested by admin.
sr: Обради радњу налога за обнову коју је захтевао администратор.

en: Processing Renewal order
sr: Обрада налога за обнову

en: Product
sr: Производ

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
sr: Производ

en: Product ID.
sr: ИД производа.

en: Product SKU.
sr: СКУ производа.

en: Product name.
sr: Назив производа.

en: Product price.
sr: Цена производа.

en: Products
sr: Производи

en: Profile &rarr;
sr: Профил →

en: Prorate First Renewal
sr: Прорате Фирст Реневал

en: Prorate Recurring Payment
sr: Прорате периодично плаћање

en: Prorate Sign up Fee
sr: Пропорционална накнада за регистрацију

en: Prorate Subscription Length
sr: Пропорционална дужина претплате

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
sr: Ставити на чекање

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
sr: Количина

en: Quantity ordered.
sr: Наручена количина.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
sr: Престани да ме приговараш (али не омогућавај аутоматска плаћања)

en: REST API Endpoints
sr: РЕСТ АПИ крајње тачке

en: Reactivate
sr: Поново активирај

en: Read more
sr: Опширније

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
sr: Прималац(и)

en: Recovered Renewal Revenue
sr: Рецоверед Реневал Ревенуе

en: Recurring Payments
sr: Периодичне уплате

en: Recurring Product % Discount
sr: Понављајући попуст на производ

en: Recurring Product Discount
sr: Понављајући попуст на производ

en: Recurring Sales Tax:
sr: Периодични порез на промет:

en: Recurring Total
sr: Понављајући Укупно

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
sr: Понављајућа цена: %с

en: Recurring total
sr: Понављајући тотал

[ctx: table heading]
en: Recurring total
sr: Понављајући укупно

en: Recurring totals
sr: Понављајући износи

en: Recurring:
sr: Понављајући:

en: Related Orders
sr: Повезане наредбе

en: Related order caching is now handled by %1$s.
sr: Кеширањем повезаних налога сада управља %1$с.

en: Related orders
sr: Повезане наредбе

en: Related subscriptions
sr: Повезане претплате

en: Relationship
sr: Однос

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
sr: Запамтите, иако процес ажурирања може да потраје, купци и други неадминистративни корисници могу да претражују и купују у вашој продавници без прекида док је ажурирање у току.

en: Remove personal data from subscriptions
sr: Уклоните личне податке из претплата

en: Removed line item meta data.
sr: Уклоњени су мета подаци о ставки поруџбине.

en: Removed line items data.
sr: Подаци о уклоњеним ставкама поруџбина.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
sr[0]: Уклоњени су лични подаци из %д претплате.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
sr: Уклоњени лични подаци из претплате %с.

en: Renew early
sr: Обновите раније

en: Renew now
sr: Обновити сада

en: Renewal % discount
sr: Обнова % попуста

en: Renewal Discount
sr: Попуст за обнављање

en: Renewal Order
sr: Реневал Ордер

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
sr: Реневал Ордер

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
sr: Поновни покушаји плаћања

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
sr: Поновни покушаји плаћања

en: Renewal Payment Retry
sr: Обнова плаћања Покушај поново

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
sr: Обнова плаћања Покушај поново

en: Renewal Totals
sr: Реневал Тоталс

en: Renewal cart discount
sr: Попуст за обнављање колица

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
sr: Е-поруке са комплетном наруџбом за обнову се шаљу клијенту када је налог за обнову претплате означен као завршен и обично означава да је артикал за тај период обнове послат.

en: Renewal product discount
sr: Попуст на производ за обнављање

[ctx: option section heading]
en: Renewals
sr: Обнављања

en: Renewals amount
sr: Износ обнављања

en: Renewals count
sr: Обнове се рачунају

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
sr: Поправљено је %д претплата са нетачним датумима, подацима о порезу на ред или недостајућим напоменама клијената.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
sr: Кеш извештаја је омогућен

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
sr: Будите сигурни, иако процес ажурирања може да потраје мало, он је кодиран да спречи дефекте, ваша веб локација је безбедна и биће поново покренута, брже него икада, ускоро.

en: Restore
sr: Ресторе

en: Restore this item from the Trash
sr: Вратите ову ставку из Отпада

en: Resubscribe
sr: Претплатите се поново

en: Resubscribe Order
sr: Поновно претплатите се на налог

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
sr: Поновно претплатите се на налог

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
sr: Поновна претплата – %с

en: Resubscribe Totals
sr: Укупни резултати за поновну претплату

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
sr: Поновно претплаћена претплата

en: Retain ended subscriptions
sr: Задржите завршене претплате

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
sr: Задржите завршене претплате и повезане наруџбе на одређено време пре анонимизације личних података у њима.

en: Retention Rate
sr: Стопа задржавања

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
sr: Поново покушава статус миграције

en: Retry Date
sr: Датум поновног покушаја

en: Retry Failed Payments
sr: Поновите неуспела плаћања

en: Retry Renewal Payment
sr: Поновите плаћање за обнову

en: Retry Status
sr: Статус поновног покушаја

en: Retry renewal payment action requested by admin.
sr: Поновите акцију плаћања за обнову коју је захтевао администратор.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
sr: Примењено је правило за поновни покушај:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
sr: Поново је примењено правило за покушај:

en: Roles
sr: Улоге

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
sr: Шифра производа: %с

[ctx: meta box title]
en: Schedule
sr: Распоред

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
sr: Подаци о планираним акцијама, који су претходно били ускладиштени у ВордПресс табелама постова, премештени су у прилагођену табелу базе података. Између осталих погодности, ово ће увелико побољшати учинак обраде заказаних радњи као што су плаћања претплате.

en: Search Renewal Payment Retries
sr: Поновни покушаји плаћања за обнову претраге

en: Search Subscriptions
sr: Претражите претплате

en: Search for a customer&hellip;
sr: Потражите купца…

en: Search for a product&hellip;
sr: Потражите производ…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
sr: Сигурносна грешка. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
sr: Погледајте комплетан водич за шта је ново у верзијама претплата 2.1 »

en: Select an order&hellip;
sr: Изаберите поруџбину…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
sr: Продајте производе и услуге уз периодична плаћања у вашој ВооЦоммерце продавници.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
sr: Послато клијенту када покушај аутоматске обраде уплате за обнову претплате није успео и када је примењено правило покушаја поновног покушаја плаћања у будућности. Е-пошта садржи информације о наруџбини за обнову, датум планираног поновног покушаја и везе за плаћање како би се омогућило клијенту да ручно плати налог за обнову уместо да чека на аутоматски поновни покушај.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
sr: Шаље се клијенту када је рок за обнављање претплате, а обнова захтева ручно плаћање, било зато што користи ручне обнове или аутоматско понављајуће плаћање није успело за почетни покушај и све аутоматске поновне покушаје (ако их има). Е-пошта садржи информације о поруџбини за обнову и везе за плаћање.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
sr: Подесите максималан број пута који клијент може да суспендује свој налог за сваки обрачунски период. На пример, за вредност од 3 и претплату која се наплаћује годишње, ако је корисник суспендовао свој налог 3 пута, неће му бити представљена опција да суспендује свој налог до следеће године. Менаџери продавница ће увек моћи да суспендују активну претплату. Поставите ово на 0 да бисте потпуно искључили функцију суспензије корисника.

en: Settings
sr: Подешавања

en: Shipping
sr: поштарина

en: Shipping Address
sr: Достава Адреса

en: Shipping Method
sr: начин куповине

en: Shipping Tax:
sr: Порез на доставу:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
sr: Трошкови слања ће бити израчунати када наведете своју адресу.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
sr: Испорука производа на претплату се обично наплаћује за почетну поруџбину и све поруџбине за обнову. Омогућите ово да бисте наплатили доставу само једном приликом почетне поруџбине. Напомена: да би ово подешавање било омогућено, претплата не сме да има бесплатну пробну верзију или синхронизовани датум обнове.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
sr: Испорука преко %с

en: Show more details
sr: Прикажи више детаља

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
sr: Приказују се поруџбине за %1$сПретплату %2$с%3$с

en: Sign Up Fee % Discount
sr: Проценат накнаде за регистрацију попуста

en: Sign Up Fee Discount
sr: Попуст за регистрацију

en: Sign up now
sr: Пријавите се сада

en: Sign-up Fee (%s)
sr: Накнада за регистрацију (%с)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
sr: Накнада за регистрацију (%с)

en: Sign-up grace period
sr: Грејс период за регистрацију

en: Signup Totals
sr: Укупно пријава

en: Simple subscription
sr: Једноставна претплата

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
sr: Жао нам је, „%с“ се може применити само на родитељске поруџбине претплате које садрже производ са накнадама за регистрацију.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
sr: Жао нам је, изгледа да ниједан гејтвеј за плаћање не подржава промену начина плаћања који се понавља. Молимо контактирајте нас ако вам је потребна помоћ или да направите алтернативни аранжман.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sr: Жао нам је, изгледа да нема доступних начина плаћања који подржавају претплате. Молимо контактирајте нас ако вам је потребна помоћ или желите да направите алтернативни аранжман.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
sr: Жао нам је, изгледа да нема доступних начина плаћања који подржавају претплате. Погледајте %1$сОмогућавање пролаза за плаћање за претплате%2$с ако вам је потребна помоћ.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sr: Жао нам је, изгледа да нема доступних начина плаћања који подржавају понављајући купон који користите. Молимо контактирајте нас ако вам је потребна помоћ или желите да направите алтернативни аранжман.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
sr: Жао нам је, на претплате се могу применити само купони који се понављају.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
sr: Жао нам је, понављајући купони се могу применити само на претплате или наруџбине претплате.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
sr: Жао нам је, купон „%1$с“ важи само за обнове.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
sr: Жао нам је, овај купон важи само за почетну уплату и колица не захтевају почетну уплату.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
sr: Жао нам је, овај купон важи само за нове претплате.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
sr: Жао нам је, овај купон важи само за производе на претплату уз накнаду за регистрацију.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
sr: Жао нам је, овај купон важи само за производе на претплату.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
sr: Жао нам је, овај захтев за промену начина плаћања за претплату је неважећи и не може се обрадити.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
sr: Инсценација

en: Start Date
sr: Датум почетка

[ctx: table heading]
en: Start Date
sr: Датум почетка

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
sr: Датум почетка

[ctx: table heading]
en: Start date
sr: Датум почетка

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
sr: Датум почетка: %с

en: Status
sr: Статус

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
sr: Статус је промењен са %1$с на %2$с.

en: Status of Order
sr: Статус налога

en: Status of Subscription
sr: Статус претплате

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
sr: Статус је подешен на %с.

en: Store Setup
sr: Подешавање продавнице

[ctx: of an email]
en: Subject
sr: Предмет

en: Subscribe All the Things
sr: Претплатите се на све ствари

en: Subscriber Default Role
sr: Подразумевана улога претплатника

en: Subscription
sr: Претплата

[ctx: relation to order]
en: Subscription
sr: Претплата

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
sr: Претплата #%д не постоји.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
sr: Претплата #%д:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
sr: Претплата #%с

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
sr: Детаљи претплате #%с

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
sr: Претплата #%с није додата у корпу.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
sr: Претплата %1$с (поруџбина %2$с) - %3$с

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
sr: Претплата %1$с - %2$с

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
sr: Претплата %1$с#%2$с%3$с

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
sr: Претплата – %с

en: Subscription Cancelled
sr: Претплата је отказана

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
sr: Претплата је отказана: достигнут је максималан број неуспешних уплата.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
sr: Број претплата %с

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
sr: Подаци о претплати

en: Subscription Events by Date
sr: Претплата на догађаје по датуму

en: Subscription Expired
sr: Претплата је истекла

en: Subscription Gifting
sr: Субсцриптион Гифтинг

en: Subscription Items
sr: Претплатнички артикли

en: Subscription Length
sr: Дужина претплате

en: Subscription Number
sr: Број претплате

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
sr: Број претплате: %с

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
sr: Претплата Родитељ

en: Subscription Periods
sr: Периоди претплате

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
sr: Цена претплате (%с)

en: Subscription Product
sr: Производ за претплату

en: Subscription Relationship
sr: Претплатнички однос

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
sr: Обнова претплате

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
sr: Налог за обнову претплате – %с

en: Subscription Reports
sr: Извештаји о претплати

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
sr: Претплата Поново претплатите се

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
sr: Статуси претплате

en: Subscription Suspended
sr: Претплата је обустављена

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
sr: Субсцриптион Свитцх

en: Subscription Switch Complete
sr: Промена претплате је завршена

en: Subscription Switched
sr: Претплата је замењена

en: Subscription Trial Period
sr: Пробни период претплате

en: Subscription argument passed in is not an object.
sr: Аргумент претплате који је прослеђен није објекат.

en: Subscription billing interval
sr: Интервал наплате претплате

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
sr: Претплатник је отказао претплату са странице свог налога.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
sr: Претплата је отказана за рефундирану поруџбину %1$с#%2$с%3$с.

en: Subscription cancelled with PayPal
sr: Претплата је отказана са ПаиПал-ом

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
sr: Датум креирања претплате мора бити пре текућег дана.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
sr: Претплата не постоји у заказаној радњи: %д

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
sr: Нацрт претплате је ажуриран.

en: Subscription end date in the past
sr: Датум завршетка претплате у прошлости

en: Subscription features:
sr: Карактеристике претплате:

en: Subscription information
sr: Информације о претплати

en: Subscription interval
sr: Интервал претплате

en: Subscription items can no longer be edited.
sr: Ставке претплате се више не могу мењати.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
sr: Претплата је повезана са надређеном поруџбином %с преко администратора.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
sr: Претплата је закључана на ручно обнављање док је продавница у сценском режиму. Начин плаћања уживо: %с

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
sr: Претплата је закључана на ручно обнављање док је продавница у сценском режиму. Промене начина плаћања ће ступити на снагу у режиму уживо.

en: Subscription payment details.
sr: Детаљи плаћања претплате.

en: Subscription payment method
sr: Начин плаћања претплате

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
sr: Начин плаћања претплате није могао бити подешен на %1$с и подешен је на ручни са поруком о грешци: %2$с

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
sr: Начин плаћања претплате није могао бити подешен на %1$с са поруком о грешци: %2$с

en: Subscription period
sr: Период претплате

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
sr: Цена претплате (%с)

en: Subscription pricing
sr: Цене претплате

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
sr: Претплатник је ставио на чекање са своје странице налога.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
sr: Претплатник је поново активирао претплату са странице свог налога.

en: Subscription reactivated with PayPal
sr: Претплата је поново активирана преко ПаиПал-а

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
sr: Налози за обнову претплате се не могу отказати.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
sr: Рок за плаћање обнове претплате:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
sr: Покушај поновног плаћања за обнову претплате:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
sr: Покушај поновног плаћања за обнову претплате:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
sr: Претплата је враћена на ревизију од %с

en: Subscription saved.
sr: Претплата је сачувана.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
sr: Претплата је заказана за: %1$с.

en: Subscription sign up failed.
sr: Пријављивање претплате није успело.

en: Subscription sign-up fee
sr: Накнада за регистрацију

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
sr: Статус претплате је промењен групним изменама:

en: Subscription status:
sr: Статус претплате:

en: Subscription submitted.
sr: Претплата је послата.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
sr: Скрипта за поправку базе података суспендовала је претплату. Ова претплата је суспендована преко ПаиПал-а.

en: Subscription suspended with PayPal
sr: Претплата је суспендована са ПаиПал-ом

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
sr: Комплетне поруке е-поште за промену претплате се шаљу клијенту када се претплата успешно промени.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
sr: Е-поруке са замењеном претплатом се шаљу када корисник промени претплату.

en: Subscription totals
sr: Укупно претплате

en: Subscription trial period:
sr: Пробни период претплате:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
sr: Претплата је ажурирана.

en: Subscription updates
sr: Ажурирања претплате

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
sr: Претплата: %с

en: Subscriptions
sr: Претплате

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
sr: Претплате (страна %д)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
sr: Претплате 2.0 уводи нову архитектуру изграђену на ВооЦоммерце АПИ-ју за прилагођене врсте налога.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
sr: Претплате 2.0 уводи нови објекат за рад са претплатом на нивоу апликације. Незграпни АПИ-ји за преузимање или измену података претплате су нестали!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
sr: Претплате 2.1 овој инфраструктури додаје подршку за податке о претплати.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
sr: Претплате 2.1 такође уводи низ нових е-порука које ће вас обавестити када:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
sr: Претплате 2.1 сада преносе укупан износ налога за обнављање, што омогућава додавање накнаде или попуста на налог за обнову са једноставним једноструким речима као што су %с$ордер-&gt;адд_фее()%с или %с$ордер-&gt;адд_цоупон()% с.

en: Subscriptions Data
sr: Подаци о претплатама

en: Subscriptions Ended
sr: Претплате су завршене

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
sr: Претплате Ливе УРЛ

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
sr: Режим претплате

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
sr: Субсцриптионс Темплате Тхеме Оверридес

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
sr: Претплате такође сада користе наруџбу за обнављање да би подесиле корпу за %с ручне обнове%с, што олакшава додавање производа или попуста на једну обнову која се плаћа ручно.

en: Subscriptions by Customer
sr: Претплате од стране корисника

en: Subscriptions by Payment Gateway
sr: Претплате преко Паимент Гатеваи-а

en: Subscriptions by Product
sr: Претплате по производу

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
sr: Претплате направљене током ових много дана пре Дана обнове неће се наплаћивати приликом регистрације. Поставите на нулу да би се свим новим претплатама наплаћивао пуни периодични износ. Мора бити позитиван број.

en: Subscriptions signups
sr: Пријаве за претплате

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
sr: Претплате в2.0 уводи нови интерфејс администрације за додавање или уређивање претплате. Можете да направите све познате промене, као што је измена понављајућих укупних износа или статуса претплате. Такође можете да направите неке нове модификације, као што је промена датума истека, додавање трошкова испоруке или додавање ставке линије производа.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
sr: Претплате ће се појавити овде да бисте их прегледали и управљали када их купац купи.

en: Subtotal
sr: Међузбир

en: Successful retries
sr: Успешни покушаји

en: Support
sr: Подршка

en: Supported features:
sr: Подржане функције:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
sr: Подржава аутоматска плаћања за обнову уз додатак ВооЦоммерце Субсцриптионс.

en: Suspend
sr: Суспенд

en: Suspended Subscription
sr: Суспендед Субсцриптион

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
sr: Е-поруке о суспендованој претплати се шаљу када корисник ручно обустави своју претплату.

en: Switch Button Text
sr: Текст дугмета за пребацивање

en: Switch Order
sr: Промени редослед

en: Switch Order Details
sr: Промените детаље поруџбине

en: Switch Totals
sr: Пребаците Тоталс

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
sr: Налог за пребацивање је отказан јер се креира нова наруџба за пребацивање #%с.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
sr: Свитцхед

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
sr[0]: Замењено <span class="count">(%с)</span>

en: Switched Subscription
sr: Промењена претплата

en: Switched subscriptions
sr: Замењене претплате

en: Switching
sr: Пребацивање

en: Synchronisation
sr: Синхронизација

en: Synchronise Renewals
sr: Синхронизујте обнављања

en: Synchronise renewals
sr: Синхронизујте обнављања

en: Tax class of product.
sr: Пореска класа производа.

en: Tax rate ID.
sr: ИД пореске стопе.

en: Tax subtotal.
sr: Порески међузбир.

en: Tax total.
sr: Укупно пореза.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
sr: Тел: %с

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
sr: Хвала вам што сте ажурирали на најновију верзију ВооЦоммерце претплате.

en: Thank you for your order
sr: Хвала вам на наруџбини

en: Thank you for your renewal order
sr: Хвала вам на поруџбини за обнову

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
sr: Хвала на поруџбини за обнову. На чекању је док не потврдимо да је уплата примљена. У међувремену, ево подсетника на вашу поруџбину:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
sr: Чини се да то није једна од ваших претплата.

en: That doesn't appear to be your order.
sr: Изгледа да то није ваша наредба.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
sr: Та претплата се не може променити у %с. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
sr: Та претплата не постоји. Да ли је обрисано?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
sr: Та претплата не постоји. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
sr: Тај производ претплате се не може додати у вашу корпу јер већ садржи обнову претплате.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
sr: То није све на чему смо радили у последњих 12 месеци када су у питању претплате. Такође смо објавили мини-проширења која ће вам помоћи да на најбољи начин искористите своју продавницу претплате.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
sr: Вредност „све“ за параметар $ордер_типе је застарела. То је био погрешан назив, јер није враћао налоге за поновну претплату. Такође није био у складу са вредностима типа налога које прихвата вцс_гет_субсцриптион_ордерс(). Користите арраи( &quot;родитељ&quot;, &quot;обнављање&quot;, &quot;свитцх&quot; ) да бисте одржали претходно понашање или &quot;било који&quot; да бисте примили све типове налога, укључујући пребацивање и поновну претплату.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
sr: Датум %с мора наступити након датума отказивања.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
sr: Датум %с мора да наступи после последњег датума плаћања.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
sr: Датум %с мора наступити након следећег датума плаћања.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
sr: Датум %с мора да се појави после датума почетка.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
sr: Датум %с мора наступити након датума завршетка пробног периода.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
sr: Датум %с претплате се не може избрисати. Морате избрисати наруџбу.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
sr: Производ %с је избрисан и више се не може обновити. Изаберите нови производ или нас контактирајте за помоћ.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
sr: Екстензија Гифтинг омогућава једној особи да купи претплатнички производ за неког другог. Затим дели контролу над претплатом између купца и примаоца, омогућавајући обојици да управљају претплатом током њеног животног циклуса.

en: The Upgrade is in Progress
sr: Надоградња је у току

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
sr: Додатак ВооЦоммерце Субсцриптионс је ажуриран!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
sr: Додатак ВооЦоммерце Субсцриптионс тренутно покреће своју рутину надоградње базе података.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
sr: Аутоматско плаћање за обнављање ваше претплате није успело. Покушаћемо поново да извршимо плаћање %с.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
sr: Аутоматско плаћање за обнављање ваше претплате са %1$с није успело. Да бисте поново активирали претплату, пријавите се и платите обнову са странице вашег налога: %2$с

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
sr: Аутоматско понављајуће плаћање за поруџбину #%1$с од %2$с није успело. Плаћање ће бити поново покушано %3$с.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
sr: Аутоматско понављајуће плаћање за поруџбину #%д од %с није успело. Плаћање ће бити поново покушано %3$с.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
sr: Просечна укупна линија за овај производ на свакој претплати.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
sr: Просечан укупан износ за све поруџбине за ову ставку линије производа.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
sr: Просечна вредност налога за регистрацију, промену и обнављање свих клијената.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
sr: Најбољи део новог система аутоматског покушаја је то што су правила за поновни покушај потпуно прилагодљива.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
sr: Датум креирања претплате се не може избрисати, само ажурирати.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
sr: Датум када је последња поруџбина претплате завршена, у ГМТ.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
sr: Датум када је последња поруџбина претплате плаћена, у ГМТ.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
sr: Избрисани начин плаћања је коришћен за аутоматска плаћања претплате, нисмо могли да пронађемо алтернативни токен начина плаћања на који бисмо променили ваше претплате.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
sr: Избрисани начин плаћања је коришћен за аутоматско плаћање претплате. Да би се избегла неуспела плаћања обнове у будућности, претплате које користе овај начин плаћања су ажуриране да користе ваш %1$с. Да бисте променили начин плаћања појединачних претплата идите на страницу %2$сМој налог &gt; Претплате%3$с.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
sr: Имејл послат клијенту када плаћање обнове или поновни покушај плаћања није успео да га обавести да ће плаћање бити поново покушано.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
sr: Потпуни процес ажурирања за %1$д претплате на вашем сајту ће трајати између %2$д и %3$д минута.

en: The item on the switch order cannot be found.
sr: Ставка на налогу за пребацивање није пронађена.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
sr: Ставка није уклоњена јер начин плаћања ове претплате не подржава уклањање ставке.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
sr: Нови интерфејс је такође изграђен на постојећем екрану %сЕдит Ордер%с. Ако сте икада мењали поруџбину, већ знате како да измените претплату.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
sr: Број обрачунских периода између обнова претплате.

en: The number of renewal orders processed during this period.
sr: Број налога за обнову обрађених током овог периода.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
sr: Број налога за обнову који су имали неуспело плаћање користи систем за поновни покушај.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
sr: Број поновних покушаја плаћања за овај период који нису довели до успешног плаћања.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
sr: Број поновних покушаја плаћања за овај период који су могли да обрађују плаћање које је претходно било неуспешно једном или више пута.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
sr: Број поновних покушаја плаћања који још није обрађен.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
sr: Број обрађених налога за поновну претплату током овог периода.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
sr: Број поруџбина регистрације, промене и обнове које је овај купац поставио у вашу продавницу са статусом плаћеног (тј. обрада или завршена).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
sr: Број претплата које је купац или менаџер продавнице отказао током овог периода. Пре-паид рок можда још није истекао током овог периода.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
sr: Број претплата креираних током овог периода, било ручно креираним, увезеним или наручивањем. Ово укључује поруџбине које чекају на плаћање.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
sr: Број претплата током овог периода са датумом завршетка у будућности и статусом који није на чекању.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
sr: Број претплата купљених у надређеним поруџбинама направљеним током овог периода. Ово представља нове претплате које креирају купци који су наручили путем плаћања.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
sr: Број претплата које укључују овај производ као ставку и имају статус који није на чекању или у отпаду.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
sr: Број претплата које овај корисник има са статусом активне или на чекању за отказивање.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
sr: Број претплата које овај клијент има са статусом који није на чекању или у отпаду.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
sr: Број претплата надограђених, смањених или унакрсних оцена током овог периода.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
sr: Број претплата које су истекле или су достигле крај препаид рока ако је претходно отказан.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
sr: Број јединствених клијената са претплатом у било ком статусу осим на чекању или у отпаду.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
sr: Број предстојећих налога за обнављање за тренутно активне претплате.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
sr: Не може се пронаћи оригинална ставка претплате која се мења.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
sr: Начин плаћања се не може променити за ту претплату.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
sr: Тип производа не може да се промени јер је овај производ повезан са претплатама.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
sr: Редослед обнове је следећи:

en: The requested subscription cannot be edited.
sr: Захтевана претплата се не може мењати.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
sr: Систем за поновни покушај је подразумевано онемогућен. Да бисте то омогућили, посетите екран администрације подешавања претплата.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
sr: Датум почетка претплате се не може избрисати, само ажурирати.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
sr: Статус примењен на наруџбу за време између неуспешног плаћања за обнављање или последњег покушаја до тренутка када је овај поновни покушај обрађен.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
sr: Статус примењен на претплату за време између времена када уплата за обнову није успела или када се десио последњи поновни покушај и када је овај поновни покушај обрађен.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
sr: Статус аутоматског поновног покушаја плаћања: на чекању значи да ће поновни покушај бити обрађен у будућности, неуспешно значи да уплата није била успешна при поновном покушају и завршена значи да је уплата успела када је поново покушана.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
sr: Статус на који треба пренети претплату. За разлику од параметра „статус“, ово ће израчунати и ажурирати датуме претплате.

en: The subscription's end date.
sr: Датум завршетка претплате.

en: The subscription's next payment date.
sr: Следећи датум плаћања претплате.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
sr: Оригинални ИД претплате ако је ово поново претплаћена претплата.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
sr: ИД поново претплаћене претплате.

en: The subscription's start date.
sr: Датум почетка претплате.

en: The subscription's trial date
sr: Датум пробног периода претплате

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
sr: Збир свих налога за обнову укључујући порез и испоруку.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
sr: Збир свих поруџбина за поновну претплату, укључујући порез и испоруку.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
sr: Збир свих родитељских поруџбина претплате, укључујући друге ставке, накнаде, порезе и испоруку.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
sr: Збир свих поруџбина за пребацивање укључујући порез и испоруку.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
sr: Збир свих предстојећих налога за обнову, укључујући артикле, накнаде, порезе и испоруку, за тренутно активне претплате.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
sr: Укупан износ прихода, укључујући порез и испоруку, надокнађен неуспелим системом за поновни покушај плаћања за налоге за обнову са неуспелим плаћањем.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
sr: Укупан број поруџбина регистрације, промене и обнове послатих у вашој продавници са плаћеним статусом (тј. обрада или завршена).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
sr: Укупан број претплата са статусом активне или на чекању за отказивање.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
sr: Укупан број претплата са статусом који није на чекању или у отпаду.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
sr: Укупна вредност налога за регистрацију, промену и обнављање овог клијента.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
sr: Пробни период не може бити дужи од %с.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
sr: Пробни период не може бити дужи од: %1$с, %2$с, %3$с или %4$с.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
sr: Процес ажурирања може потрајати мало, па будите стрпљиви.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
sr: Нема доступних метода испоруке. Проверите још једном своју адресу или нас контактирајте ако вам треба помоћ.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
sr: Постоји проблем са ПаиПал-ом. Ваши АПИ акредитиви су можда нетачни. Ажурирајте своје %1$сАПИ акредитиве%2$с. %3$сСазнајте више%4$с.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
sr: Постоји проблем са ПаиПал-ом. Ваш ПаиПал налог издаје застареле ИД-ове претплате. %1$сСазнајте више%2$с. %3$сОдбаци%4$с.

en: There was an error locating the switch details.
sr: Дошло је до грешке при лоцирању детаља прекидача.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
sr: Дошло је до грешке са ажурирањем. Освежите страницу и покушајте поново.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
sr: Дошло је до грешке са вашим захтевом за поновну претплату. Молим вас, покушајте поново.

en: There was an error with your request. Please try again.
sr: Дошло је до грешке са вашим захтевом. Молим вас, покушајте поново.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
sr: Ово су важна питања за сваки посао који се бави претплатом.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
sr: Ове е-поруке се могу омогућити, онемогућити и прилагодити на %сВооЦоммерце &gt; Сеттингс &gt; Емаилс%с администраторском екрану.

en: This Month
sr: Овог месеца

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
sr: Ово контролише линију теме е-поште. Оставите празно да бисте користили подразумевани предмет: %с.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
sr: Ово контролише главни наслов који се налази у обавештењу е-поште. Оставите празно да бисте користили подразумевани наслов: %с.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
sr: Ово контролише главни наслов који се налази у обавештењу е-поште. Оставите празно да бисте користили подразумевани наслов: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
sr: Овај датум треба третирати само као процену. Мрежни пролаз за плаћање за ову претплату контролише када се уплате обрађују.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
sr: Ово бесплатно проширење омогућава миграцију претплатника са система трећих страна на ВооЦоммерце. Такође омогућава извоз података о вашој претплати за анализу у алатима за прорачунске табеле или апликацијама треће стране.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
sr: Ово је обавештење о поруџбини које се шаље клијентима и садржи детаље о поруџбини након што је поруџбина за обнову стављена на чекање.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
sr: Ово је обавештење о поруџбини које се шаље купцу након што се заврши плаћање за налог за обнову претплате. Садржи детаље налога за обнову.

en: This is where subscriptions are stored.
sr: Овде се чувају претплате.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
sr: Ова нова страница је такође место где клијент може да суспендује или откаже своју претплату, промени начин плаћања, промени адресу за испоруку или надогради/низи неку ставку.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
sr: Ова поруџбина више не може да се плати јер одговарајућа претплата тренутно не захтева плаћање.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
sr: Ова страница ће приказати резултате процеса како се свака серија претплата ажурира.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
sr: Овај производ тренутно није на залихама и није доступан.

en: This section shows any information about Subscriptions.
sr: Овај одељак приказује све информације о претплатама.

en: This section shows general information about the store.
sr: Овај одељак приказује опште информације о продавници.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
sr: Овај одељак приказује информације о начинима плаћања претплате.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
sr: Овај одељак приказује информације о подршци за функције пролаза за плаћање.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
sr: Ова претплата се више не може уређивати јер гејтвеј за плаћање не дозвољава измене понављајућих износа.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
sr[0]: Ова претплата је подешена да се аутоматски обнавља коришћењем вашег начина плаћања у евиденцији. Можете управљати овом претплатом или је отказати са странице свог %сми налога%с.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
sr[0]: Ова претплата је подешена да се аутоматски обнавља коришћењем вашег начина плаћања у евиденцији. Можете управљати овом претплатом или је отказати на страници Мој налог. %с

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
sr: Ова варијација се не може уклонити јер је повезана са активним претплатама. Да бисте уклонили ову варијацију, откажите и избришите претплате за њу.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
sr: Ово ће обрисати трајну кеш меморију свих претплата ускладиштених за кориснике у вашој продавници. Очекујте спорије перформансе плаћања, обнове и других функција у вези са претплатом након предузимања ове радње. Кеш меморије ће се обнављати прековремено како се покрећу упити за проналажење претплата датог корисника.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
sr: Ово ће обрисати трајну кеш меморију свих обнова, пребацивања, поновне претплате и других типова поруџбина за све претплате у вашој продавници. Очекујте спорије перформансе плаћања, обнове и других функција у вези са претплатом након предузимања ове радње. Кеш меморије ће се обнављати прековремено како се покрећу повезани упити за поруџбине.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
sr: Ово ће генерисати трајни кеш за повезивање корисника са претплатама. Кешови ће се генерисати прековремено у позадини (преко Ацтион Сцхедулер-а).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
sr: Ово ће генерисати трајну кеш меморију свих обнова, пребацивања, поновне претплате и других типова поруџбина за све претплате у вашој продавници. Кешови ће се генерисати прековремено у позадини (преко Ацтион Сцхедулер-а).

en: Timezone:
sr: Временска зона:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
sr: Да бисте применили одређено правило на основу одређених услова, као што су поруџбине високе вредности или ретки распоред обнове, можете да користите филтер %с&#39;вцс_гет_ретри_руле&#39;%с за поновни покушај. Ово обезбеђује ИД налога за обнову за неуспело плаћање, који се може користити за проналажење информација о производима, претплати и укупним износима на које се неуспело плаћање односи.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
sr: Да бисте омогућили аутоматске обнове за ову претплату, прво ћете морати да додате начин плаћања.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
sr: Да бисте сада поново активирали претплату, такође можете да се пријавите и платите обнову са странице налога: %1$с

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
sr: Да бисте сада поново активирали претплату, такође можете да се пријавите и платите обнову са странице налога: %1$сПаи Нов »%2$с

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
sr: Да би се забележио напредак ажурирања, креирана је нова датотека евиденције. Ова датотека ће бити аутоматски избрисана за %1$д недеља. Ако желите да га избришете раније, можете га пронаћи овде: %2$с

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
sr: Да бисте ово решили што је пре могуће, направите %1$стемпорари администраторски налог%3$с са корисничком имејлом воологин@вооцоммерце.цом и поделите акредитиве са нама преко %2$сКуицкФоргет.цом%3$с.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
sr: Да бисте видели додатне детаље о овим грешкама, погледајте %1$с датотеку евиденције са екрана %2$сВооЦоммерце евиденције.%2$с

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
sr: Да бисте видели целу грешку, погледајте датотеку евиденције %1$с на екрану %2$сВооЦоммерце евиденције.%3$с.

en: Today!
sr: Данас!

en: Total
sr: Укупно

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
sr: Укупно

[ctx: table heading]
en: Total
sr: Укупно

en: Total Discount
sr: Тотал Дисцоунт

en: Total Subscribers
sr: Укупно претплатника

en: Total Subscription Orders
sr: Укупан број налога за претплату

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
sr: Укупан број налога за претплату %с

en: Total Subscriptions
sr: Укупно претплата

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
sr: Укупно претплата %с

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
sr: Укупно: %с

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
sr: Тоталс

en: Trash
sr: Смеће

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
sr: Бацање ове поруџбине у отпад ће такође избацити претплате купљене уз поруџбину.

en: Trial End
sr: Триал Енд

[ctx: table heading]
en: Trial End
sr: Триал Енд

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
sr: Датум завршетка суђења

en: Turn off Automatic Payments
sr: Искључите аутоматска плаћања

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
sr: Није могуће променити статус претплате на „%1$с“. Изузетак: %2$с

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
sr: Није могуће променити статус претплате на „%с“.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
sr: Није могуће променити статус претплате на „%с“. Молимо да претплати доделите клијента да је активира.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
sr: Није могуће пронаћи поруџбину за ПаиПал уговор о наплати.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
sr: Није могуће поправити претплате.%4$сГрешка: %1$с%4$сОсвежите страницу и покушајте поново. Ако проблем и даље постоји, %2$контактирајте подршку%3$с.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
sr: Није могуће надоградити претплате.%4$сГрешка: %1$с%4$сОсвежите страницу и покушајте поново. Ако проблем и даље постоји, %2$контактирајте подршку%3$с.

en: Unended Subscription Count
sr: Неограничени број претплата

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
sr: Непозната врста налога

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
sr: Непозната грешка

en: Unlimited payments
sr: Неограничена плаћања

en: Unpublished
sr: Необјављено

en: Upcoming Recurring Revenue
sr: Предстојећи периодични приход

en: Update Complete
sr: Ажурирање је завршено

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
sr: Ажурирај базу података

en: Update Error
sr: Грешка при ажурирању

en: Update in Progress
sr: У току је ажурирање

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
sr: Ажурирај %1$с који се користи за %2$салл%3$с мојих активних претплата

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
sr: Ажурирајте начин плаћања који се користи за %1$салл%2$с мојих тренутних претплата

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
sr: Грешка у ажурирању датума претплате са поруком: %с

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
sr: Надоградите

en: Upgrade or Downgrade
sr: Надоградите или вратите на старију верзију

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
sr: Користите ово поље да прилагодите текст који се приказује на дугмету за плаћање када поруџбина садржи претплату. Обично дугме за слање плаћања приказује „Постави налог“. Када корпа садржи претплату, ово се мења у „Пријавите се сада“.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
sr: Коришћење прекидача за аутоматско обнављање је онемогућено док је у сценском режиму.

en: Variable Subscription
sr: Претплата на променљиву

en: Variable subscription
sr: Променљива претплата

en: Variation ID, if applicable.
sr: ИД варијације, ако је примењиво.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
sr: Верзија %1$с доноси нека нова побољшања која захтевају менаџери продавница попут вас (а можда чак и %2$сиоу%3$с).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
sr: Верзија %с

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
sr: Верзија 2.0 је у развоју више од годину дана. Поново смо осмислили проширење да бисмо узели у обзир 3 године повратних информација од менаџера продавница.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
sr: Верзија 2.1 уводи неке сјајне нове функције које захтевају менаџери продавница попут вас (а можда чак и %сиоу%с).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
sr: Преко %с

[ctx: view a subscription]
en: View
sr: Поглед

en: View Email Settings
sr: Погледајте подешавања е-поште

en: View Reports
sr: Прегледајте извештаје

en: View Retry
sr: Погледај Понови

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
sr: Прикажи претплату

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
sr: Прикажи претплату: %с

en: View and manage subscriptions
sr: Прегледајте претплате и управљајте њима

en: View other subscriptions &rarr;
sr: Погледајте остале претплате →

en: View subscription
sr: Погледајте претплату

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
sr: Прикажи претплату: %с

en: View subscriptions
sr: Погледајте претплате

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
sr[0]: Погледајте статус ваше претплате на %1$свој налог%2$с.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
sr: Погледајте своју поруџбину: %с

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
sr: Погледајте своју претплату: %с

en: Virtual
sr: Виртуелно

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Лоше ствари ће се догодити! Мрежни пролаз за плаћање који се користи за куповину ове претплате не подржава измену детаља претплате. Промене обрачунског периода, периодични попуст, периодични порез или понављајући укупни износ можда се неће одразити на износ који наплаћује гејтвеј за плаћање.

[ctx: label that indicates whether debugging is turned on for the plugin]
en: WCS_DEBUG
sr: ВЦС_ДЕБУГ

en: WP REST API Endpoints
sr: ВП РЕСТ АПИ крајње тачке

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
sr: Желите детаље одређене претплате? Набавите %с/вп-јсон/вц/в1/субсцриптионс/<id> /%с.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
sr: Желите да сазнате више о претплатама %с?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
sr: Желите да наведете све претплате на сајту? Набавите %с/вп-јсон/вц/в1/субсцриптионс%с.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
sr: Желите да наведете све претплате на сајту? Преузмите %секампле.цом/вц-апи/в2/субсцриптионс/%с. Желите детаље одређене претплате? Набавите %с/вц-апи/в2/субсцриптионс/<id> /%с.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
sr: Желите да обновите раније путем касе? Кликните %овде.%с

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
sr: Желите да ваши клијенти могу да се претплате на производе без претплате?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
sr: Упозорење! Верзија 2.0 је велико ажурирање проширења ВооЦоммерце Субсцриптионс. Пре ажурирања, направите резервну копију, ажурирајте све ВооЦоммерце екстензије и тестирајте све додатке, прилагођени код и пролазе за плаћање са верзијом 2.0 на почетном сајту. %1$сСазнајте више о променама у верзији 2.0 »%2$с

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
sr: Упозорење! Покрећете верзију %с кода додатка ВооЦоммерце Субсцриптионс, али ваша база података је надограђена на верзију 2.0 за претплате. Ово ће изазвати велике проблеме у вашој продавници.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
sr: Упозорење: Брисањем корисника избрисаће се и корисникове претплате. Налози корисника ће остати, али ће бити поново додељени кориснику „Гост“. Да ли желите да наставите да бришете овог корисника и све повезане претплате?

en: We can not find your old subscription item.
sr: Не можемо да пронађемо вашу стару претплатну ставку.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
sr: Не можемо да пронађемо поруџбину плаћене претплате за овог корисника.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
sr: Не можемо да пронађемо претплату са ИД-ом #%д. Можда је избрисано?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
sr: Нисмо могли да направимо налог за обнову ваше претплате, покушајте поново.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
sr[0]: Нисмо могли да пронађемо оригиналну наруџбу за обнављање за артикал у вашој корпи. Ставка је уклоњена.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
sr[0]: Нисмо могли да пронађемо оригиналну претплату за артикал у вашој корпи. Ставка је уклоњена.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
sr: Нисмо само побољшали интерфејсе за људе, већ смо их побољшали и за рачунаре. Ваше апликације сада могу да креирају, читају, ажурирају или бришу претплате преко РЕСТфул АПИ крајњих тачака.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
sr: Завршили смо обраду вашег налога за обнову претплате.

en: We hope you enjoy it!
sr: Надамо се да ћете уживати!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
sr: Нисмо успели да пронађемо ту претплату, покушајте поново.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
sr: Нисмо успели да пронађемо скуп резултата извештаја који сте тражили. Поново генеришите везу са екрана %1$сИзвештаји о претплати%2$с.

en: Weekly
sr: Недељно

en: Welcome to Subscriptions 2.0
sr: Добродошли у Претплате 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
sr: Добродошли у Претплате 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
sr: Добродошли у ВооЦоммерце претплате %с!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
sr: Добродошли у ВооЦоммерце претплате 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
sr: Шта се дешава када купац жели да купи претплатнички производ за неког другог?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
sr: Које личне податке ваша продавница дели са спољним изворима зависе од тога које додатке за обраду плаћања треће стране користите за прикупљање плаћања претплате. Препоручујемо да се консултујете са њиховом политиком приватности како бисте информисали овај одељак своје политике приватности.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
sr: Шта сакупљамо и чувамо

en: What we share with others
sr: Оно што делимо са другима

en: What's new?
sr: Шта је ново?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
sr: Када је отказано

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
sr: Када се претплата активира, било ручно или након успешне куповине, новим корисницима ће бити додељена ова улога.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
sr: Када је отказан

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
sr: Приликом руковања %с-ом, треба ли задржати или уклонити личне податке у оквиру претплата?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
sr: Приликом преласка на претплату са другачијим периодичним плаћањем или обрачунским периодом, да ли би цена плаћена за постојећи обрачунски период требало да буде пропорционална при преласку на нову претплату?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
sr: Приликом преласка на претплату са дужином, можете узети у обзир уплате које је корисник већ извршио при одређивању колико плаћања претплатник треба да изврши за нову претплату.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
sr: Када пређете на претплату са накнадом за регистрацију, можете захтевати од корисника да плати само размак између накнаде за регистрацију постојеће претплате и накнаде за регистрацију нове претплате (ако постоји).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
sr: Уз ВооЦоммерце Претплатите се на све ствари, они могу! Ово експериментално проширење истражује како да конвертује било који производ, укључујући пакете производа и композитне производе, у производ на претплату. Такође нуди купцима начин да се претплате на корпу производа без претплате.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
sr: Са омогућеним раним обновама, купци могу да обнове своје претплате пре следећег датума плаћања.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
sr: Са ручним обнављањем, претплата корисника се ставља на чекање док се не пријави и плати да је обнови. %1$сСазнајте више%2$с.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
sr: Са филтером %с&#39;вцс_дефаулт_ретри_рулес&#39;%с, можете дефинисати скуп подразумеваних правила која ће се применити на сва неуспела плаћања у вашој продавници.

note: Author of the plugin
en: WooCommerce
sr: ВооЦоммерце

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
sr: ВооЦоммерце 2.6 је додао подршку за %1$сРЕСТ АПИ%2$с крајње тачке изграђене на инфраструктури %3$сРЕСТ АПИ%4$с језгра ВордПресс-а.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
sr: ВооЦоммерце налог је повезан

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
sr: Претплате на ВооЦоммерце

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
sr: Претплате на ВооЦоммерце ПаиПал

en: WooCommerce Subscriptions Update
sr: Ажурирање претплата на ВооЦоммерце

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
sr: Ажурирање претплата на ВооЦоммерце је у току

en: Would you like to add a payment method now?
sr: Желите ли сада да додате начин плаћања?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
sr: Да ли желите да ажурирате своје претплате да бисте користили овај нови начин плаћања - %1$с?%2$сИес%4$с | %3$сНе%4$с

en: Y/m/d g:i:s A
sr: И/м/дг:и:с А

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
sr: И/м/дг:и:с А

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
sr: ГГГГ-ММ-ДД

en: Year
sr: Година

en: Yes
sr: да

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
sr: Спремате се да избаците једну или више поруџбина које садрже претплату. Бацање поруџбина у отпад ће такође избацити претплате купљене овим поруџбинама.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
sr: Бришете ставку претплате. Такође ћете морати ручно да откажете и избаците претплату у отпад на екрану Управљање претплатама.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
sr: Не можете поново активирати ту претплату док не платите да бисте је обновили. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
sr: Не можете да обновите ову претплату раније. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
sr: Не можете се поново претплатити на ту претплату. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
sr: Не можете да обуставите ту претплату - достигнуто је ограничење суспензије. Контактирајте нас ако вам је потребна помоћ.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
sr: Не можете да промените ову претплату. Изгледа да нисте власник претплате.

en: You can not switch to the same subscription.
sr: Не можете да пређете на исту претплату.

en: You can only switch to a subscription product.
sr: Можете да пређете само на претплатнички производ.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
sr: Тренутно не можете да обновите претплату. Молим вас, покушајте поново.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
sr: Не можете да мењате претплату која вам не припада.

en: You cannot remove an item that does not exist.
sr: Не можете уклонити ставку која не постоји.

en: You do not have permission to create subscriptions
sr: Немате дозволу да креирате претплате

en: You do not have permission to read the subscriptions count
sr: Немате дозволу да читате број претплата

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
sr: Имате претплату на овај производ. Избор нове претплате ће заменити постојећу претплату.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
sr: Већ сте додали варијанту овог производа у корпу.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
sr: Већ сте се претплатили на овај производ и он је ограничен на један по купцу. Не можете поново купити производ.

en: You have an active subscription to this product already.
sr: Већ имате активну претплату на овај производ.

en: You have no active subscriptions.
sr: Немате активних претплата.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
sr: Дошли сте до краја претплата. Идите на %спрву страницу%с.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
sr: Примили сте налог за обнову претплате од %1$с. Њихов редослед је следећи:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
sr: Успешно сте променили своје ставке претплате. Детаљи ваше нове поруџбине и претплате су приказани у наставку за вашу референцу:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
sr: Успешно сте уклонили „%1$с“ из своје претплате. %2$сОпозови?%3$с

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
sr: Ваша поруџбина за обнову %1$с од %2$с је завршена

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
sr: Ваша наруџба за обнову претплате %1$с од %2$с је завршена - преузмите своје датотеке

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
sr: Ваше апликације сада могу да креирају, читају, ажурирају или бришу претплате преко РЕСТфул АПИ крајњих тачака са истим дизајном као најновија верзија ВооЦоммерце-ових РЕСТ АПИ крајњих тачака.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
sr: Ваша корпа је садржала неважећи захтев за промену претплате. Уклоњено је из ваше корпе.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
sr[0]: Ваша корпа је садржала неважећи захтев за промену претплате. То је уклоњено.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
sr: Ваша корпа је испражњена од производа на претплату. Истовремено се може купити само један производ на претплату.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
sr: Ваши клијенти сада могу да виде све детаље претплате, укључујући ставке поруџбина, адресу за обрачун и испоруку, распоред наплате и налоге за обнову, са посебне странице %сМој налог &gt; Прикажи претплату%с.

en: Your database has been updated successfully!
sr: Ваша база података је успешно ажурирана!

en: Your early renewal order was successful.
sr: Ваша рана наруџбина обнове је успела.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
sr: Ваш налог за обнову је завршен

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
sr: Ваш захтев да поништите претходну радњу је био неуспешан.

en: Your subscription change is complete
sr: Промена ваше претплате је завршена

en: Your subscription change is complete - download your files
sr: Промена ваше претплате је завршена - преузмите своје датотеке

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
sr: Ваша претплата је отказана.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
sr: Ваша претплата је стављена на чекање.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
sr: Ваша претплата је поново активирана.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
sr: Ваш налог за обнову претплате је завршен - преузмите своје датотеке

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
sr[0]: Ваша претплата ће бити активирана када се уплата изврши.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
sr: Ваш налог за обнову {блогнаме} је примљен!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
sr: Ваша признаница за обнову {блогнаме} од {ордер_дате}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
sr: Промена ваше {блогнаме} претплате од {ордер_дате} је завршена

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
sr: Промена ваше {блогнаме} претплате од {ордер_дате} је завршена – преузмите своје датотеке

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
sr: [%с] Претплата је отказана

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
sr: [%с] Претплата је истекла

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
sr: [%с] Претплата је обустављена

en: [Remove]
sr: [Уклони]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
sr: [{блогнаме}] Нови налог за обнову претплате ({ордер_нумбер}) – {ордер_дате}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
sr: [{блогнаме}] Промена претплате ({ордер_нумбер}) – {ордер_дате}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
sr: [{сите_титле}] Аутоматско плаћање није успело за {ордер_нумбер}, поновни покушај је заказан за покретање {ретри_тиме}

en: a customer suspends a subscription
sr: корисник обуставља претплату

en: a subscription expires
sr: претплата истиче

en: account erasure request
sr: захтев за брисање налога

en: an automatic payment fails
sr: аутоматско плаћање не успе

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
sr[0]: дан

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
sr[0]: дан

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
sr: дана пре Дана обнове

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
sr: нпр. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
sr: нпр. 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
sr: нпр. 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
sr: е-поруке послате купцу и менаџеру продавнице

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
sr: сваки

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
sr: сваки %с

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
sr: сваки %с

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
sr: очекивани датум чишћења %с

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
sr: за

en: how long to wait between retry attempts
sr: колико треба чекати између покушаја поновног покушаја

note: Author URI of the plugin
en: https://woocommerce.com/
sr: хттпс://вооцоммерце.цом/

note: Plugin URI of the plugin
en: https://www.woocommerce.com/products/woocommerce-subscriptions/
sr: хттпс://ввв.вооцоммерце.цом/продуцтс/вооцоммерце-субсцриптионс/

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
sr: у %с

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
sr: л јС \о\ф ФИ, х:иа

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
sr[0]: месец дана

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
sr[0]: месец дана

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
sr: нове повезане методе поруџбине у ВЦС_Релатед_Ордер_Сторе

[ctx: no trial period]
en: no
sr: не

en: now
sr: Сада

en: staging
sr: инсценација

en: subscriptions
sr: претплате

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
sr: суспензије по обрачунском периоду.

en: the status applied to the renewal order and subscription
sr: статус примењен на налог за обнову и претплату

en: the total number of retry attempts
sr: укупан број покушаја поновног покушаја

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
sr: напред

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
sr: верзија %1$с је застарела. Основна верзија је %2$с

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
sr[0]: Недеља

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
sr[0]: Недеља

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
sr[0]: године

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
sr[0]: године
