WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to snd translation catalogue (1269 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
snd[0]: %d ٻي رڪنيت چيڪ ڪئي وئي ۽ ڪنهن به مرمت جي ضرورت نه هئي.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
snd: ايندڙ ادائيگي واجب الادا آهي %s.

en:  Subscription Created
snd: سبسڪرپشن ٺاهي وئي

en:  Subscription Deleted
snd: رڪنيت ختم ڪئي وئي

en:  Subscription Switched
snd: سبسڪرپشن مٽائي وئي

en:  Subscription Updated
snd: رڪنيت اپڊيٽ ڪئي وئي

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
snd: &quot;%s&quot; صحيح نئين آرڊر جو قسم ناهي.

en: $0 Initial Checkout
snd: $0 شروعاتي چيڪ آئوٽ

en: $type passed to the function was not a string.
snd: $type فنڪشن کي منظور ڪيو ويو هڪ تار نه هو.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
snd[0]: %1$s %2$s پوءِ %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر %4$s تي %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s تي %4$s %5$s هر سال

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s تي %4$s %5$s هر %6$s سال

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر %5$s مهيني جي %4$s ڏينهن تي

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر مهيني جي %4$s تي

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر مهيني جي آخري ڏينهن تي

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
snd: %1$s %2$s پوءِ %3$s هر %4$s مهيني جي آخري ڏينهن تي

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
snd: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
snd: %1$s مڪمل ادائيگي %2$sOrder تي %3$s%4$s توهان جي رڪنيت کي تبديل ڪرڻ جي قابل ٿي.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
snd: %1$s کان پوءِ %2$s مفت آزمائش

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
snd: %1$s ۽ هڪ %2$s سائن اپ فيس

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
snd: %1$s هر %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
snd: %1$s هر %2$s تي %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
snd[0]: %1$s لاءِ %2$d شيون

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
snd: %1$s لاءِ %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
snd: %1$s مفت آزمائش پوءِ %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
snd: %1$s هاڻي، ۽

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
snd: %1$s هر سال %2$s %3$s تي

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
snd: %1$s تي %2$s %3$s هر %4$s سال

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
snd: %1$s هر %3$s مهيني جي %2$s ڏينهن تي

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
snd: هر مهيني جي %2$s تي %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
snd: هر %2$s مهيني جي آخري ڏينهن تي %1$s

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
snd[0]: %1$s رڪنيت اپڊيٽ نه ٿي سگھي: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
snd: %1$s رڪنيت وارو واقعو %2$s تي شروع ٿيو

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
snd: %1$s سان %2$s مفت آزمائش

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
snd: %1$s#%2$s%3$s لاءِ %4$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
snd: %1$s%2$s، %3$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
snd: %1$s%2$s، %3$s @ %4$s : %5$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
snd: %1$sسبسڪرپشن پراڊڪٽ شامل ڪريو »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
snd: %1$sسبسڪرپشن شامل ڪريو %2$s ھاڻي يا %3$ وڌيڪ سکو %4$s نئين انٽرفيس بابت.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
snd: %1$sسبسڪرپشن چونڊيو%2$s%3$sThe WooCommerce سبسڪرپشن ايڪسٽينشن شامل ڪري ٿي سبسڪرپشن جا ٻه نوان قسم - %4$sSimple subscription%5$s ۽ %6$sVariable subscription%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
snd: %1$s سکو ڪيئن اپڊيٽ ڪجي %2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
snd: %1$sسبسڪرپشن کي منظم ڪرڻ بابت وڌيڪ سکو »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
snd: %1$s نوٽ: %2$s آرڊر جيڪي سبسڪرپشن سان لاڳاپيل آهن انهن آرڊرن ۾ شامل نه ڪيا ويندا جيڪي انهن سيٽنگن کان متاثر آهن.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
snd: %1$s آرڊر #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
snd: %1$sPayPal ريفرنس ٽرانزيڪشنز توهان جي اڪائونٽ %2$s تي فعال آهن. سڀ سبسڪرپشن مينيجمينٽ فيچرز ھاڻي فعال آھن. خوش وڪرو!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
snd: %1$sPayPal حوالا ٽرانزيڪشنز توهان جي اڪائونٽ %2$s تي فعال نه آهن، ڪجهه سبسڪرپشن مينيجمينٽ خاصيتون فعال نه آهن. مھرباني ڪري PayPal سان رابطو ڪريو ۽ انھن کي درخواست ڪريو %3$senable PayPal Reference Transactions %4$s توھان جي اڪائونٽ تي. %5$s چيڪ ڪريو PayPal اڪائونٽ %6$s %3$s وڌيڪ سکو %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
snd: %1$sPayPal ريفرنس ٽرانزيڪشنز توهان جي اڪائونٽ %2$s تي فعال نه آهن. جيڪڏھن توھان استعمال ڪرڻ چاھيو ٿا PayPal Reference Transactions with Subscriptions، مھرباني ڪري PayPal سان رابطو ڪريو ۽ انھن کي درخواست ڪريو %3$senable PayPal Reference Transactions %4$s توھان جي اڪائونٽ تي. %5$s چيڪ ڪريو PayPal اڪائونٽ %6$s %3$s وڌيڪ سکو %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
snd: %1$s قيمت مقرر ڪريو%2$s%3$s رڪنيت جون قيمتون ٻين شين جي قيمتن کان ٿورو مختلف آهن. رڪنيت حاصل ڪرڻ لاءِ، توھان بلنگ جي مدت، ڊگھائي، سائن اپ فيس ۽ مفت آزمائش مقرر ڪري سگھو ٿا. %4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
snd: %1$s خبردار! %2$s لڳي ٿو ته توھان %1$sWooCommerce رڪنيت %2$s کي %3$s کان %4$s تائين گھٽايو آھي. ھن طريقي سان پلگ ان کي ھيٺ ڪرڻ سان مسئلا پيدا ٿي سگھن ٿا. مھرباني ڪري تازه ڪاري ڪريو %3$s يا ان کان وڌيڪ، يا وڌيڪ مدد لاءِ %5$s نئين سپورٽ ٽڪيٽ %6$s کوليو. %7$s وڌيڪ سکو »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
snd: %1$s خبردار!%2$s اسان ڏسي سگهون ٿا %1$sWooCommerce سبسڪرپشنز Early Renewal%2$s پلگ ان فعال آهي. ورزن %3$s جو %1$sWooCommerce سبسڪرپشن%2$s ان پلگ ان جي ڪارڪردگيءَ سان گڏ اچي ٿو بنيادي پلگ ان ۾ پيڪيج ٿيل. مھرباني ڪري غير فعال ڪريو WooCommerce سبسڪرپشنز Early Renewal ڪنھن به تڪرار کان بچڻ لاءِ.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
snd: %1$s وارننگ!%2$s اسان %1$sWooCommerce سبسڪرپشنز 2.3.0 - 2.3.2%2$s ۾ هڪ مسئلو ڳولهيو آهي جيڪو شايد توهان جي سبسڪرپشن جي تجديد آرڊر ۽ ڪسٽمر سبسڪرپشن ڪيچز ۾ غلط ڊيٽا تي مشتمل هجي. معلومات لاءِ ته ڪيئن ڪيش ڪيل ڊيٽا کي اپڊيٽ ڪجي، مھرباني ڪري %3$s نئين سپورٽ ٽڪيٽ %4$s کوليو.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
snd: %1$sWooCommerce سبسڪرپشنون انسٽال ٿيون %2$s – %3$sتوهان سبسڪرپشن وڪڻڻ شروع ڪرڻ لاءِ تيار آهيو!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
snd: %1$sWooCommerce سبسڪرپشنز غير فعال آهي. %2$s %3$sWooCommerce پلگ ان %4$s فعال هجڻ ضروري آهي WooCommerce رڪنيت جي ڪم ڪرڻ لاءِ. مھرباني ڪري %5$s انسٽال ڪريو ۽ چالو ڪريو WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
snd: %1$sWooCommerce سبسڪرپشنز غير فعال آهي. %2$s رڪنيتن جي هن ورزن لاءِ WooCommerce %3$s يا جديد جي ضرورت آهي. مھرباني ڪري WooCommerce کي ورزن %3$s يا جديد »%5$s تائين اپڊيٽ ڪريو %4$

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
snd: %2$s %1$s موجوده رڪنيتون

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
snd: %2$s %1$s ختم ٿيل رڪنيتون

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
snd: %2$s %1$s نيون رڪنيتون

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
snd: %2$s %1$s سبسڪرپشن منسوخيون

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
snd: %2$s %1$s رڪنيت جي تجديد

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
snd: %2$s %1$s سبسڪرپشن ٻيهر رڪنيت حاصل ڪري ٿي

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
snd: %2$s %1$s سبسڪرپشن سائن اپ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
snd: %2$s %1$s سبسڪرپشن سوئچز

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
snd[0]: %2$s%1$s منسوخي %3$s رڪنيت منسوخي هن مهيني

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
snd[0]: %2$s%1$s تجديد %3$s رڪنيت جي تجديد هن مهيني

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
snd[0]: هن مهيني %2$s%1$s سائن اپ%3$s رڪنيت جا سائن اپ

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
snd: %b %d، %Y @ %I:%M %p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
snd[0]: %d منسوخ ٿيل ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
snd[0]: %d ادائگي جي ناڪام ڪوشش

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
snd[0]: %d التوا ۾ ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
snd[0]: %d پروسيسنگ ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
snd[0]: %d ڪامياب ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
snd[0]: %d ناڪاميون

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
snd[0]: %d شيون

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
snd: %s - آرڊر

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
snd: %s اڳ

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
snd: %s اوسط تجديد رقم

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
snd[0]: %s ڏينهن

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
snd: مهيني جو %s ڏينهن

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
snd: %s هر هفتي

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
snd[0]: %s مهينو

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
snd: %s خالص رڪنيت حاصل

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
snd: %s خالص رڪنيت جو نقصان

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
snd: %s هر مهيني جي آخري ڏينهن تي

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
snd: هن عرصي ۾ %s تجديد آمدني

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
snd: %s تجديد آرڊر

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
snd: هن عرصي ۾ %s تجديد آمدني

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
snd: %s تجديد آمدني بحال ڪئي وئي

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
snd: هن مهيني %s تجديد آمدني

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
snd: هن عرصي ۾ %s ٻيهر رڪنيت حاصل ڪئي

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
snd: %s ٻيهر ڪوششون ناڪام ٿيون

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
snd: %s ٻيهر ڪوشش ڪرڻ جي ڪوشش باقي آهي

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
snd: %s ٻيهر ڪوششون ڪامياب ٿيون

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
snd: هن عرصي ۾ %s سائن اپ آمدني

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
snd: هن مهيني %s سائن اپ آمدني

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
snd[0]: %s رڪنيت جي حالت تبديل ٿي وئي.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
snd: هن عرصي ۾ %s مٽائي آمدني

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
snd[0]: %s هفتو

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
snd[0]: %s سال

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
snd: %s وڌيڪ سکو » %s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
snd: (%s سيڪنڊن ۾)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
snd: (شامل آهي %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
snd: 1 ڏينهن

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
snd: 1 مهينو

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
snd: 1 هفتو

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
snd: 1 سال

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
snd: PayPal سان تازو سبسڪرپشن جي ادائيگي جي پروسيسنگ دوران هڪ موتمار غلطي ٿي وئي آهي. مھرباني ڪري ھن کي حل ڪرڻ لاءِ فوري طور تي WooCommerce Support%3$s تي ھڪ نئين ٽڪيٽ کوليو. %2$s وڌيڪ سکو »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
snd: ھڪڙو پراڊڪٽ ھڪڙو بٽڻ ڏيکاري ٿو متن سان گڏ &quot;ڪارٽ ۾ شامل ڪريو&quot;. ڊفالٽ طور، هڪ رڪنيت هن کي &quot;هاڻي سائن اپ ڪريو&quot; ۾ تبديل ڪري ٿو. توھان ڪسٽمائي ڪري سگھوٿا بٽڻ واري متن کي رڪنيتن لاءِ هتي.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
snd: %1$s جي رڪنيت منسوخ ڪئي وئي آهي. انهن جي رڪنيت جا تفصيل هن ريت آهن:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
snd: %1$s سان تعلق رکندڙ رڪنيت کي صارف طرفان معطل ڪيو ويو آهي. انهن جي رڪنيت جا تفصيل هن ريت آهن:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
snd: %1$s جي رڪنيت ختم ٿي وئي آهي. انهن جي رڪنيت جا تفصيل هن ريت آهن:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
snd: توھان جي ڪارٽ مان ھڪڙي رڪنيت ختم ڪئي وئي آھي. ادائگي جي گيٽ وي جي پابندين جي ڪري، مختلف سبسڪرپشن پراڊڪٽس هڪ ئي وقت خريد نه ڪري سگھجن ٿيون.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
snd: توھان جي ڪارٽ مان ھڪڙي رڪنيت ختم ڪئي وئي آھي. پراڊڪٽس ۽ سبسڪرپشن هڪ ئي وقت خريد نه ڪري سگھجن.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
snd: رڪنيت جي تجديد توهان جي ڪارٽ تان هٽايو ويو آهي. هڪ ئي وقت ۾ هڪ کان وڌيڪ رڪنيت خريد نه ٿي ڪري سگھجي.

en: About WooCommerce Subscriptions
snd: WooCommerce سبسڪرپشن بابت

en: Accept Early Renewal Payments
snd: قبول ڪريو ابتدائي تجديد ادائيگي

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
snd: هڪ ماڊل ذريعي ابتدائي تجديد ادائيگي قبول ڪريو

en: Accept Manual Renewals
snd: دستي تجديد قبول ڪريو

en: Actions
snd: عمل

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
snd: چالو ڪريو

[ctx: Subscription status]
en: Active
snd: چالو

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
snd[0]: فعال <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
snd: فعال پراڊڪٽ ڪي

en: Active Subscriptions
snd: فعال رڪنيت

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
snd: فعال رڪنيتون %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
snd[0]: %d ادائگي لاءِ سرگرم

en: Active for unlimited payments
snd: لامحدود ادائگي لاءِ سرگرم

en: Active for x payments
snd: x ادائگي لاءِ سرگرم

en: Active subscriber?
snd: فعال رڪن؟

en: Add
snd: شامل ڪريو

en: Add New
snd: نئون شامل ڪريو

en: Add New Retry
snd: نئين ٻيهر ڪوشش شامل ڪريو

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
snd: نئون سبسڪرپشن شامل ڪريو

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
snd: رڪنيت شامل ڪريو

en: Add a Subscription Product
snd: سبسڪرپشن پراڊڪٽ شامل ڪريو

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
snd: ادائگي شامل ڪريو

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
snd: ادائگي جو طريقو شامل ڪريو

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
snd: ادائگي جو طريقو شامل ڪريو

en: Add to Cart Button Text
snd: شامل ڪريو ڪارٽ بٽڻ جو متن

en: Address
snd: پتو

en: Affected event: | Affected events:
snd[0]: متاثر ٿيل واقعو:

en: Align Subscription Renewal Day
snd: سبسڪرپشن جي تجديد ڏينهن کي ترتيب ڏيو

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
snd: رڪنيت جي تجديد کي هفتي، مهيني يا سال جي مخصوص ڏينهن تي ترتيب ڏيو. مثال طور، مهيني جو پهريون ڏينهن. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
snd: سڀني گراهڪن لاءِ ادائيگي جي تاريخ ترتيب ڏيو جيڪي هن رڪنيت کي هفتي يا مهيني جي مخصوص ڏينهن تائين خريد ڪندا آهن.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
snd: هن رڪنيت جي ادائگي جي تاريخ کي سال جي مخصوص ڏينهن تي ترتيب ڏيو. جيڪڏهن تاريخ اڳ ۾ ئي هن سال ٿي چڪي آهي، پهرين ادائيگي تي عمل ڪيو ويندو %s ۾. هن پراڊڪٽ لاءِ ادائيگي جي هم وقت سازي کي بند ڪرڻ لاءِ ڏينهن کي 0 تي مقرر ڪريو.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
snd: سڀ ڳنڍيل سبسڪرپشن شيون ڪارٽ تان هٽائي ڇڏيون آهن.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
snd: سڀئي ڳنڍيل رڪنيت جون شيون هيون

en: All orders types
snd: سڀ قسم جا حڪم

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
snd: اجازت ڏيو $0 شروعاتي چيڪ آئوٽ بغير ادائيگي جي طريقي جي.

en: Allow Switching
snd: سوئچنگ جي اجازت ڏيو

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
snd: سبسڪرپشن پراڊڪٽ کي ٻين پروڊڪٽس ۽ سبسڪرپشن سان خريد ڪرڻ جي اجازت ڏيو ساڳئي ٽرانزيڪشن ۾.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
snd: اجازت ڏيو هڪ رڪنيت واري پروڊڪٽ سان $0 ابتدائي ادائيگي سان خريد ڪيو وڃي بغير ادائيگي جو طريقو مهيا ڪرڻ. ڪسٽمر کي لازمي طور تي ادائگي جو طريقو مهيا ڪرڻو پوندو شروعاتي مدت جي آخر ۾ رڪنيت کي فعال رکڻ لاءِ.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
snd: گراهڪن کي اجازت ڏيو ته چيڪ آئوٽ کان پاسو ڪن ۽ انهن جي رڪنيت جي جلد تجديد انهن جي %1$sMy اڪائونٽ &gt; ڏسو رڪنيت%2$s صفحي مان. %3$s وڌيڪ سکو. %4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
snd: گراهڪن کي اجازت ڏيو ته انهن جي رڪنيت واري صفحي کي ڏسو خودڪار تجديد کي آن ۽ بند ڪرڻ.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
snd: اجازت ڏيو ڪيترن ئي سبسڪرپشن ۽ پراڊڪٽس کي خريد ڪرڻ لاء هڪ ئي وقت.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
snd: سبسڪرائبرز کي مختلف سبسڪرپشنز جي وچ ۾ سوئچ ڪرڻ (اپ گريڊ يا اپ گريڊ) جي اجازت ڏيو. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
snd: هميشه

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
snd[0]: تازو رڪنيت سان لاڳاپيل واقعي جي پروسيسنگ دوران هڪ غلطي ٿي وئي آهي. متاثر ٿيل سبسڪرپشن کي ڪيئن حل ڪجي ۽ هن غلطي جي ممڪن سببن بابت وڌيڪ ڄاڻڻ لاءِ، مهرباني ڪري اسان جو گائيڊ پڙهو %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
snd: هڪ غلطي ٿي وئي، مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو يا ادائگي جي متبادل فارم جي ڪوشش ڪريو.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
snd: هڪ اختياري وقت جو انتظار ڪرڻ لاءِ پهرين بار بار ادائگي کي چارج ڪرڻ کان اڳ. ڪنهن به سائن اپ فيس اڃا تائين سبسڪرپشن جي شروعات تي چارج ڪيو ويندو. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
snd: هڪ اختياري وقت جو انتظار ڪرڻ لاءِ پهرين بار بار ادائگي کي چارج ڪرڻ کان اڳ. ڪنهن به سائن اپ فيس اڃا تائين سبسڪرپشن جي شروعات تي چارج ڪيو ويندو. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
snd: ھڪڙو آرڊر ٺاھيو ويو آھي توھان لاءِ توھان جي رڪنيت جي تجديد لاءِ %1$s تي. ھن انوائس جي ادا ڪرڻ لاءِ مھرباني ڪري ھيٺ ڏنل لنڪ استعمال ڪريو: %2$s

en: And much more...
snd: ۽ گهڻو ڪجهه ...

en: Any Payment Method
snd: ڪو به ادائگي جو طريقو

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
snd: ڇا توھان پڪ ڪرڻ چاھيو ٿا ھيءَ شئي پنھنجي رڪنيت مان؟

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
snd: ڇا توهان پڪ سان PayPal معيار مان ادائگي جي طريقي کي تبديل ڪرڻ چاهيو ٿا؟ هي PayPal تي رڪنيت کي معطل ڪندو.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
snd: ڇا توهان پڪ سان تجديد جي عمل ڪرڻ چاهيو ٿا؟ اهو گراهڪ کي چارج ڏيندو ۽ انهن کي تجديد آرڊر اي ميل ڪندو (جيڪڏهن اي ميلون فعال آهن).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
snd: ڇا توهان پڪ ڪريو ٿا ته توهان هن تجديد آرڊر لاءِ ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪرڻ چاهيو ٿا؟ هي گراهڪ کي چارج ڏيڻ جي ڪوشش ڪندو ۽ تجديد آرڊر اي ميلون موڪليندو (جيڪڏهن اي ميلون فعال آهن).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
snd: ٻيهر حاصل ڪرڻ جي ڪوشش ڪئي وئي آمدني جيڪا ٻي صورت ۾ گم ٿي ويندي ادائگي جي طريقن جي ڪري صرف عارضي طور تي رد ڪيو پيو وڃي. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

en: Auto Renewal Toggle
snd: خودڪار تجديد ٽوگل

en: Auto renew
snd: خودڪار تجديد

en: Automatic Failed Payment Retries
snd: خودڪار ناڪامي ادائگي جي ٻيهر ڪوششون

en: Automatic Failed Payment Retry
snd: خودڪار ناڪامي ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

en: Automatic Recurring Payments
snd: خودڪار بار بار ادائگي

en: Automatic payment failed for order {order_number}
snd: آرڊر لاءِ خودڪار ادائگي ناڪام ٿي {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
snd: خودڪار ادائگي ناڪام ٿي {order_number} لاءِ، اسان ٻيهر ڪوشش ڪنداسين {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
snd: خودڪار تجديد ادائگي ناڪام ٿي

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
snd: وقت جي هن ڊگھي کان پوء خودڪار طور تي رڪنيت ختم ٿي ويندي. اها ڊيگهه ڪنهن به مفت آزمائش يا هم وقت سازي جي پهرين تجديد جي تاريخ کان اڳ مهيا ڪيل وقت جي مقدار کان علاوه آهي.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
snd: وقت جي هن ڊگھائي کان پوء خودڪار طور تي رڪنيت ختم ٿي ويندي. اها ڊيگهه ڪنهن به مفت آزمائش يا هم وقت سازي جي پهرين تجديد جي تاريخ کان اڳ مهيا ڪيل وقت جي مقدار کان علاوه آهي.

en: Average Lifetime Value
snd: سراسري زندگي جي قيمت

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
snd: سراسري حياتي قدر %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
snd: سراسري ريٽرننگ لائين ڪل %s

en: Backordered
snd: پٺتي پيل

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
snd: انهي جي ڪري، اها سفارش نه ڪئي وئي آهي ادائگي جي طريقي جي طور تي رڪنيتن لاءِ جيستائين اهو توهان جي ملڪ لاءِ واحد دستياب آپشن ناهي.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
snd: ڇاڪاڻ ته %sWC_Subscription%s ڪلاس %sWC_Order%s کي وڌائي ٿو، توھان ان جا واقف طريقا استعمال ڪري سگھو ٿا، جھڙوڪ %s$subscription-&gt;update_status()%s or %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
snd: سبسڪرپشنز لاءِ PayPal Standard کي فعال ڪرڻ کان اڳ، مھرباني ڪري نوٽ ڪريو، جڏھن PayPal Standard استعمال ڪري رھيا آھن، گراهڪ پنھنجي رڪنيت جي زندگيءَ لاءِ PayPal Standard کي استعمال ڪرڻ ۾ بند ٿيل آھن، ۽ PayPal Standard جون ڪي حدون آھن. مھرباني ڪري ھدايت پڙھو %1$s ڇو اسان سفارش نٿا ڪريون PayPal Standard%2$s جي رڪنيتن لاءِ ھن اختيار کي چالو ڪرڻ کان اڳ.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
snd: ان کان اڳ جو اسان توھان کي توھان جي رستي تي موڪليون، اسان کي توھان جي ڊيٽابيس کي جديد ترين ورزن تائين اپڊيٽ ڪرڻ جي ضرورت آھي. جيڪڏهن توهان وٽ پنهنجي سائيٽ جو تازو بيڪ اپ نه آهي، %snow اهو وقت آهي هڪ %s ٺاهڻ جو.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
snd: گروپ ٿيل سبسڪرپشن جي وچ ۾

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
snd: رڪنيت جي تبديلين جي وچ ۾

[ctx: table column header]
en: Big Bang
snd: بگ بينگ

en: Billing
snd: بلنگ

en: Billing Address
snd: بلنگ جو پتو

en: Billing Period
snd: بلنگ جي مدت

en: Billing Period:
snd: بلنگ جي مدت:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
snd: PayPal تي بلنگ معاهدو منسوخ ڪيو ويو.

en: Billing interval:
snd: بلنگ وقفو:

en: Billing period for the subscription.
snd: رڪنيت لاء بلنگ جي مدت.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
snd: بلنگ:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
snd: ٻئي شپنگ ايڊريس سبسڪرپشن لاءِ استعمال ڪئي وئي ۽ مستقبل جي خريداري لاءِ توهان جو ڊفالٽ شپنگ ايڊريس اپڊيٽ ڪيو ويندو.

en: Browse products
snd: برائوز پراڊڪٽس

en: Browser User Agent
snd: برائوزر استعمال ڪندڙ ايجنٽ

en: But wait, there's more!
snd: پر انتظار ڪريو، اتي وڌيڪ آهي!

en: Button Text
snd: بٽڻ جو متن

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
snd: ڊفالٽ طور، رڪنيتون ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪنديون 5 ڀيرا 7 ڏينهن ۾. ضابطا جيڪي ڪنٽرول سسٽم جي ٻيهر ڪوشش ڪن ٿا انهن کي ترتيب ڏيڻ لاء تبديل ڪري سگهجي ٿو:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
snd: ڊفالٽ طور، موجوده سبسڪرپشن پراڊڪٽ ۾ نيون فائلون شامل ڪرڻ خودڪار طور تي فعال رڪنن کي نئين فائلن تائين رسائي فراهم ڪندي. جيتوڻيڪ، ھاڻي توھان چالو ڪري سگھو ٿا %snew content dripping setting %s ته جيئن رڪنن کي نئين فائلن تائين رسائي صرف ايندڙ تجديد جي ادائيگي کان پوءِ.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
snd: سبسڪرپشن ٺاهڻ سان هڪ ڪسٽم آرڊر جو قسم، هڪ رڪنيت پڻ هاڻي هڪ ڪسٽم پوسٽ جو قسم آهي. اهو انهي کي تيز ڪري ٿو سبسڪرپشن بابت سوال ڪرڻ ۽ اهو هڪ ڊيٽابيس اسڪيما استعمال ڪري ٿو جيڪو ورڈپریس پوسٽن ۽ صفحن وانگر اسڪيلبل آهي.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
snd: توهان جي رڪنيت جي جلد تجديد ڪرڻ سان توهان جي ايندڙ ادائيگي %s ٿي ويندي.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
snd: توهان جي رڪنيت جي جلد تجديد ڪرڻ سان، توهان جي مقرر ڪيل ايندڙ ادائيگي %s تي منسوخ ڪئي ويندي.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
snd: WooCommerce سبسڪرپشنز استعمال ڪندي، توهان شايد ذاتي ڊيٽا محفوظ ڪري رهيا آهيو ۽ انحصار ڪري رهيا آهيو ڪهڙن ٽئين پارٽي جي ادائيگي وارا پروسيسر جيڪي توهان سبسڪرپشن جي ادائيگين وٺڻ لاءِ استعمال ڪري رهيا آهيو، توهان شايد ذاتي ڊيٽا شيئر ڪري رهيا آهيو ٻاهرين ذريعن سان.

en: Cache Update Failures
snd: ڪيش اپڊيٽ ۾ ناڪاميون

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
snd: پتو نه ٿو ملي سگھي ڊسپلي نالو. پتي جو قسم هڪ تار نه آهي.

en: Can not get status name. Status is not a string.
snd: اسٽيٽس جو نالو نٿو ملي سگهي. اسٽيٽس هڪ تار نه آهي.

en: Cancel
snd: منسوخ ڪريو

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
snd: منسوخ ڪريو

en: Cancel Now
snd: هاڻي منسوخ ڪريو

en: Cancel and remove personal data
snd: منسوخ ڪريو ۽ ذاتي ڊيٽا کي هٽايو

en: Cancellations
snd: منسوخيون

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
snd: منسوخ ٿيل

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
snd: منسوخ ٿيل تاريخ

en: Cancelled Subscription
snd: منسوخ ٿيل سبسڪرپشن

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
snd: منسوخ ٿيل سبسڪرپشن اي ميلون موڪليون وينديون آهن جڏهن هڪ گراهڪ جي سبسڪرپشن منسوخ ڪئي ويندي آهي (يا ته هڪ اسٽور مينيجر طرفان، يا ڪسٽمر طرفان).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
snd: رڪنيت نه ٿو ٺاهي سگھي: %s.

en: Change
snd: تبديلي

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
snd: %s ايڊريس تبديل ڪريو

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
snd: ادائگي جو طريقو تبديل ڪريو

en: Change Trial and End Dates
snd: تبديل ڪريو آزمائشي ۽ آخري تاريخون

en: Change address
snd: ايڊريس تبديل ڪريو

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
snd: مدت جي شروعات ۽ آخر جي وچ ۾ رڪنيت ۾ تبديلي.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
snd: ادائگي کي تبديل ڪريو

en: Change payment features:
snd: ادائگي جون خاصيتون تبديل ڪريو:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
snd: ادائگي جو طريقو تبديل ڪريو

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
snd: ادائگي جو طريقو تبديل ڪريو

en: Check Out What's New
snd: چيڪ آئوٽ ڪريو نئون ڇا آهي

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
snd: ادائگي جو نئون طريقو چونڊيو.%s

en: Choose a new subscription.
snd: نئون سبسڪرپشن چونڊيو.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
snd: فعال ۽ غير فعال رڪنن کي تفويض ڪرڻ لاءِ ڊفالٽ ڪردار چونڊيو. رڪارڊ رکڻ جي مقصدن لاءِ، صارفين لاءِ يوزر کاتو بڻجڻ گھرجي. %1$sadministrator%2$s ڪردار رکندڙ استعمال ڪندڙ، جهڙوڪ پاڻ، منتظمين کي لاڪ آئوٽ ڪرڻ کان روڪڻ لاءِ اهي ڪردار ڪڏهن به مختص نه ڪيا ويندا.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
snd: سبسڪرپشن جي قيمت، بلنگ وقفو ۽ مدت چونڊيو.

en: Choose which format of email to send.
snd: چونڊيو اي ميل جو ڪهڙو فارميٽ موڪلڻ لاءِ.

en: Clear
snd: پڌرو

en: Complete checkout to renew now.
snd: ھاڻي تجديد ڪرڻ لاءِ چيڪ آئوٽ مڪمل ڪريو.

en: Complete checkout to renew your subscription.
snd: پنھنجي رڪنيت جي تجديد ڪرڻ لاءِ چيڪ آئوٽ مڪمل ڪريو.

en: Complete checkout to resubscribe.
snd: ٻيهر رڪنيت حاصل ڪرڻ لاءِ چيڪ آئوٽ مڪمل ڪريو.

en: Completed Renewal Order
snd: مڪمل ٿيل تجديد آرڊر

en: Continue
snd: جاري رکو

en: Copy billing address
snd: ڪاپي بلنگ ايڊريس

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
snd: رڪنيت حاصل نه ٿي سگهي. گهڻو ڪري سبسڪرپشن چيڪ سبسڪرپشن جو حوالو نٿو ڏئي. ڪنجي هئي: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
snd: ملڪ / رياست

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
snd: ڪوپن ادائگي جي ڏنل تعداد تائين محدود هوندو. ان کان پوء خودڪار طريقي سان سبسڪرپشن مان هٽايو ويندو. &quot;ادائگي&quot; ۾ ابتدائي رڪنيت جي ادائيگي پڻ شامل آھي.

en: Create pending parent order
snd: التوا ۾ والدين آرڊر ٺاهيو

en: Create pending parent order requested by admin action.
snd: منتظم عمل جي طرفان درخواست ڪيل پيرنٽس آرڊر التوا ۾ ٺاهيو.

en: Create pending renewal order
snd: التوا ۾ تجديد آرڊر ٺاهيو

en: Create pending renewal order requested by admin action.
snd: انتظامي عمل جي طرفان درخواست ڪيل التوا ۾ تجديد آرڊر ٺاهيو.

en: Create subscriptions
snd: سبسڪرپشن ٺاهيو

en: Created Date
snd: ٺاهيل تاريخ

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
snd: ڪراس گريڊ

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
snd: ڪسٽم خام ٻيهر ڪوشش جو ضابطو

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
snd: حسب ضرورت ٻيهر ڪوشش جو ضابطو

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
snd: حسب ضرورت ريٽري ڪلاس

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
snd: حسب ضرورت ٻيهر ڪوشش جا ضابطا

en: Custom field deleted.
snd: ڪسٽم فيلڊ کي ختم ڪيو ويو.

en: Custom field updated.
snd: ڪسٽم فيلڊ اپڊيٽ ڪيو ويو.

en: Customer
snd: ڪسٽمر

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
snd[0]: ڪسٽمر %1$s پنهنجو سبسڪرپشن مٽائي ڇڏيو آهي. انهن جي نئين رڪنيت جا تفصيل هن ريت آهن:

en: Customer ID is invalid.
snd: ڪسٽمر ID غلط آهي.

en: Customer Payment Retry
snd: ڪسٽمر جي ادائيگي جي ٻيهر ڪوشش

en: Customer Provided Note
snd: ڪسٽمر مهيا ڪيل نوٽ

en: Customer Renewal Invoice
snd: ڪسٽمر جي تجديد انوائس

en: Customer Suspensions
snd: ڪسٽمر معطل

en: Customer Totals
snd: ڪسٽمر ٽوٽل

en: Customer add payment method page &rarr;
snd: ڪسٽمر شامل ڪريو ادائگي جو طريقو صفحو →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
snd: ڪسٽمر شامل ڪيو &quot;%1$s&quot; (پراڊڪٽ جي ID: #%2$d) منهنجي اڪائونٽ واري صفحي ذريعي.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
snd: ڪسٽمر شامل ڪيو ويو %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
snd: ڪسٽمر تبديلي جي ادائيگي جو طريقو صفحو →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
snd: ڪسٽمر هٽايو &quot;%1$s&quot; (پراڊڪٽ جي ID: #%2$d) منهنجي اڪائونٽ واري صفحي ذريعي.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
snd: ڪسٽمر کي درخواست ڪئي وئي ته جلدي تجديد ڪرڻ لاءِ:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
snd: ڪسٽمر #%s جي ترتيب ۾ ٻيهر رڪنيت حاصل ڪئي

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
snd: ڪسٽمر سبسڪرپشن ڪيشنگ ھاڻي %1$s ۽ %2$s پاران سنڀاليو ويو آھي.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
snd: ڪسٽمر سبسڪرپشن ڪيشنگ ھاڻي %1$s پاران سنڀاليو ويو آھي.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
snd: ڪسٽمر ڪاميابيءَ سان آرڊر %s سان جلد تجديد ڪيو.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
snd: ڪسٽمر مٽايو ويو: %1$s کان %2$s.

en: Customer's notes about the order
snd: آرڊر بابت ڪسٽمر جا نوٽس

en: Customer:
snd: ڪسٽمر:

en: Customers
snd: گراهڪ

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
snd: گراهڪ ۽ ٻيا غير انتظامي استعمال ڪندڙ براؤز ڪري سگھن ٿا ۽ خريد ڪري سگھن ٿا توھان جي اسٽور تان بغير ڪنھن رڪاوٽ جي جڏھن اپڊيٽ جاري آھي.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
snd: گراهڪ هاڻي خريد ڪري سگھن ٿا مختلف سبسڪرپشن پراڊڪٽس هڪ ٽرانزيڪشن ۾. پروڊڪٽس ڪنهن به شيڊول تي بل ڪري سگھن ٿيون ۽ سائن اپ فيس ۽/يا مفت آزمائشن جو ڪو به ميلاپ آهي.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
snd: رڪنيت رکندڙ گراهڪ هن سيٽنگ مان خارج ڪيا ويا آهن.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
snd: ٻيهر ڪوشش جا ضابطا ترتيب ڏيو

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
snd: سبسڪرائبر جي اڪائونٽ واري صفحي تي سبسڪرپشن جي اڳيان بٽڻ تي ڏيکاريل متن کي ترتيب ڏيو. ڊفالٽ &quot;سوئچ سبسڪرپشن&quot; آھي، پر توھان ان کي تبديل ڪرڻ چاھيو ٿا &quot;اپ گريڊ&quot; يا &quot;سبسڪرپشن تبديل ڪريو&quot; ۾.

en: Database Update Required
snd: ڊيٽابيس جي تازه ڪاري گهربل

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
snd: ڊيٽابيس کي اپڊيٽ ڪيو ويو ورجن %s

en: Date
snd: تاريخ

en: Date Changed
snd: تبديل ٿيل تاريخ

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
snd: معطل ٿيل تاريخ

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
snd: معطل ٿيڻ جي تاريخ: %s

en: Date type can not be an empty string.
snd: تاريخ جو قسم خالي اسٽرنگ نه ٿي سگھي.

en: Date type is not a string.
snd: تاريخ جو قسم هڪ تار نه آهي.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
snd: ڏينهن

en: Delete Customer Subscription Cache
snd: ڪسٽمر سبسڪرپشن ڪيش کي ختم ڪريو

en: Delete Permanently
snd: مستقل طور تي حذف ڪريو

en: Delete Related Order Cache
snd: ختم ڪريو لاڳاپيل آرڊر ڪيش

en: Delete all variations without a subscription
snd: سبسڪرپشن کانسواءِ سڀئي تبديليون حذف ڪريو

en: Delete this item permanently
snd: هن شيء کي مستقل طور تي ختم ڪريو

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
snd: ڊولپر پڻ ھاڻي استعمال ڪري سگھن ٿا سڀ واقف ورڈپریس افعال، جھڙوڪ %sget_posts()%s، سوال ڪرڻ يا سبسڪرپشن ڊيٽا کي تبديل ڪرڻ لاءِ.

en: Disable auto renew
snd: خودڪار تجديد کي بند ڪريو

en: Discount
snd: رعايت

en: Display the auto renewal toggle
snd: خودڪار تجديد ٽوگل ڏيکاريو

en: Do not limit
snd: حد نه ڪريو

en: Do not synchronise
snd: هم وقت سازي نه ڪريو

[ctx: short for documents]
en: Docs
snd: دستاويز

[ctx: short for documents]
en: Documentation
snd: دستاويزي

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
snd: گھٽتائي

en: Downloadable
snd: ڊائون لوڊ لائق

en: Drip Downloadable Content
snd: ڊائون لوڊ لائق مواد

en: Early Renewal
snd: شروعاتي تجديد

en: Edit
snd: ترميم ڪريو

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
snd: ترميم ڪريو

en: Edit Retry
snd: ترميم ڪريو ٻيهر ڪوشش ڪريو

en: Edit Subscription
snd: سبسڪرپشن ۾ ترميم ڪريو

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
snd: سبسڪرپشن ۾ ترميم ڪريو

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
snd: سبسڪرپشن ۾ ترميم ناڪام ٿي وئي غلطي سان: %s

en: Email
snd: اي ميل

en: Email Address
snd: اي ميل پتو

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
snd: اي ميل هيڊنگ

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
snd: اي ميل جو قسم

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
snd: اي ميل: %s

en: Enable Automatic Retry
snd: خودڪار ٻيهر ڪوشش کي فعال ڪريو

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
snd: رڪنيتن لاءِ PayPal معيار کي فعال ڪريو

en: Enable auto renew
snd: خودڪار تجديد کي فعال ڪريو

en: Enable automatic payments
snd: خودڪار ادائگي کي فعال ڪريو

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
snd: ناڪام بار بار ادائگي جي خودڪار ٻيهر ڪوشش کي فعال ڪريو

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
snd: سبسڪرپشن پراڊڪٽس تي ڊائون لوڊ لائق مواد لاءِ ڊريپنگ کي فعال ڪريو.

en: Enable this email notification
snd: هن اي ميل نوٽيفڪيشن کي فعال ڪريو

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
snd: لائق بنائڻ ختم ڪرڻ

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
snd: هن کي فعال ڪرڻ سان صرف ايندڙ تجديد جي عمل کان پوءِ ئي پراڊڪٽ ۾ شامل ڪيل نون ڊائون لوڊ ڪرڻ جي قابل فائلن تائين پهچ ڏني ويندي آهي. %s ڊفالٽ طور، ڪنهن پراڊڪٽ ۾ شامل ڪيل نئين ڊائون لوڊ ڪرڻ جي قابل فائلن تائين رسائي فوري طور تي ڏني ويندي آهي ڪنهن به ڪسٽمر کي جنهن وٽ ان پراڊڪٽ جي فعال رڪنيت آهي.

en: End Date
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ

[ctx: table heading]
en: End Date
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ

[ctx: table heading]
en: End date
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
snd: ختم ٿيڻ جي تاريخ: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
snd: پريپيڊ مدت جي پڄاڻي

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
snd: پري پيڊ مدت جي پڄاڻي: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
snd: منهنجي اڪائونٽ لاءِ آخري پوائنٽ → سبسڪرپشن جي ادائيگي جو طريقو تبديل ڪريو صفحو

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
snd: منهنجو اڪائونٽ → رڪنيت وارو صفحو لاءِ آخري نقطو

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
snd: منهنجي اڪائونٽ لاءِ آخري پوائنٽ → ڏسو رڪنيت وارو صفحو

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
snd: ھڪڙي نمبر جي طور تي ھڪڙو نئون وقفو داخل ڪريو (مثال طور ھر ٻئي مهيني چارج ڪرڻ لاء، 2 داخل ڪريو):

en: Enter a new length (e.g. 5):
snd: نئين ڊگھائي داخل ڪريو (مثال طور 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
snd: هن اي ميل لاءِ وصول ڪندڙ داخل ڪريو (ڪاما ڌار ٿيل). ڊفالٽ %s ڏانهن.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
snd: نئون عرصو داخل ڪريو، يا ته ڏينهن، هفتو، مهينو يا سال:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
snd: نقص

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
snd: غلطي %d: رڪنيت ۾ ٽيڪس شامل ڪرڻ جي قابل ناهي. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
snd: غلطي %d: آرڊر ٺاهڻ ۾ ناڪام. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
snd: غلطي %d: رڪنيت ٺاھڻ جي قابل نه. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: Error during subscription status transition.
snd: رڪنيت جي صورتحال جي منتقلي دوران غلطي.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
snd: سبسڪرپشن جي آخري پوائنٽس کي محفوظ ڪرڻ ۾ غلطي: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s ۽ %1$sسبسڪرپشن جي ادائيگي جو طريقو%2$s ساڳيو نه ٿو ٿي سگھي. تبديليون واپس ڪيون ويون آهن.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
snd: ڪجھ معلومات کي اپڊيٽ ڪرڻ ۾ غلطي: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
snd: نقص: پراڊڪٽ شامل ڪرڻ ۾ ناڪام ٿي رڪنيت حاصل ڪئي وئي. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
snd: غلطي: نوٽ &quot;%s&quot; سان تجديد آرڊر ٺاهڻ ۾ ناڪام

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
snd: غلطي: سبسڪرپشن ٺاهڻ ۾ ناڪام. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
snd: غلطي: توھان جي برائوزر جو ٽائم زون ڳولڻ ۾ ناڪام.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
snd: اندازي مطابق وقت بچيو (منٽ: سيڪنڊ): %s

en: Expire after
snd: ختم ٿيڻ کان پوء

[ctx: Subscription status]
en: Expired
snd: ختم ٿيل

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
snd[0]: ختم ٿيل <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
snd: ختم ٿيل رڪنيت

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
snd: ختم ٿيل سبسڪرپشن اي ميلون موڪليا ويندا آهن جڏهن هڪ گراهڪ جي رڪنيت ختم ٿئي ٿي.

en: Export CSV
snd: CSV برآمد ڪريو

[ctx: Subscription status]
en: Failed
snd: ناڪام ٿيو

en: Failed Payment Retries
snd: ادائگي جي ناڪام ڪوششون

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
snd: ناڪام بار بار ادائگي هاڻي خودڪار طريقي سان ٻيهر ڪوشش ڪري سگهجي ٿو. هي آمدني بحال ڪرڻ ۾ مدد ڪري ٿي جيڪا ٻي صورت ۾ گم ٿي ويندي ادائگي جي طريقن جي ڪري صرف عارضي طور تي رد ٿيڻ جي ڪري.

en: Failed retries
snd: ناڪام ڪوششون

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
snd: رڪنيت حاصل ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
snd: آرڊر #%1$s: %2$s لاءِ رڪنيت جي صورتحال کي فعال ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
snd: آرڊر #%1$s منسوخ ٿيڻ کان پوءِ رڪنيت منسوخ ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
snd: آرڊر #%1$s: %2$s لاءِ رڪنيت تي ادائگي جي ناڪامي تي عمل ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
snd: آرڊر #%1$s: %2$s لاءِ رڪنيت ختم ٿيڻ جي طور تي سيٽ ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
snd: سبسڪرپشن جي تاريخن کي اپڊيٽ ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو بعد ۾ ڪسٽمر جي آرڊر %s سان جلدي تجديد.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
snd: سبسڪرپشن اسٽيٽس کي اپڊيٽ ڪرڻ ۾ ناڪام ٿيو آرڊر #%1$s کان پوءِ هولڊ تي رکيو ويو: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
snd: نوان گيٽ ويز ڳولھيو جيڪي %1$s سپورٽ ڪن خودڪار سبسڪرپشن جي ادائيگين%2$s ۾ سرڪاري %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
snd: پهرين ادائگي جو تناسب. ايندڙ ادائيگي: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
snd: پهرين ادائيگي: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
snd: پهرين تجديد: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
snd: سڀ سبسڪرپشن پراڊڪٽس لاءِ

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
snd: سڀني سبسڪرپشن پراڊڪٽس جي اپ گريڊ ۽ گھٽتائي لاءِ

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
snd: صرف ورچوئل سبسڪرپشن پراڊڪٽس جي اپگريڊ ۽ گھٽتائي لاءِ

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
snd: سڀني سبسڪرپشن پراڊڪٽس جي اپ گريڊ لاء

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
snd: صرف ورچوئل سبسڪرپشن پراڊڪٽس جي اپڊيٽس لاءِ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
snd: صرف ورچوئل سبسڪرپشن پراڊڪٽس لاءِ

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
snd: هڪ اسٽور مئنيجر لاءِ سبسڪرپشن تبديل ڪرڻ لاءِ خودڪار کان دستي تجديد جي ادائيگين (يا دستي کان خودڪار) تائين سبسڪرپشن v1.5 سان، ڊيٽابيس کي سڌو سنئون تبديل ڪرڻ جي ضرورت آهي. رڪنيت هاڻي ادائگي جي گيٽ ويز لاءِ هڪ رستو مهيا ڪري ٿي ته توهان کي نئين %sEdit Subscription%s انٽرفيس مان تبديل ڪرڻ جي اجازت ڏئي ٿي.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
snd: بار بار سبسڪرپشن جي ادائيگي جي پروسيسنگ جي مقصدن لاءِ، اسان ذخيرو ڪندا آهيون گراهڪ جو نالو، بلنگ ايڊريس، شپنگ ايڊريس، اي ميل پتو، فون نمبر ۽ ڪريڊٽ ڪارڊ/ادائگي جا تفصيل.

[ctx: shipping method price]
en: Free
snd: واندو

en: Free Trial
snd: آزاد جانچ

en: Free shipping coupon
snd: مفت شپنگ ڪوپن

en: Free trial
snd: آزاد جانچ

en: Free trial length
snd: مفت آزمائشي ڊگھائي

en: Free trial period
snd: مفت آزمائشي مدت

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
snd: گيٽ وي ID: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
snd: گيٽ وي ايڊمن کي سپورٽ نٿو ڪري ادائگي جي طريقي کي تبديل ڪرڻ جي رڪنيت تي.

en: General
snd: جنرل

en: Generate Customer Subscription Cache
snd: ڪسٽمر سبسڪرپشن ڪيش ٺاهيو

en: Generate Related Order Cache
snd: ٺاھيو لاڳاپيل آرڊر ڪيش

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
snd: وڃو WooCommerce سبسڪرپشن سيٽنگون

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
snd: وڃو WooCommerce سبسڪرپشن سيٽنگون »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
snd: ايڇ

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
snd: هيلو %s،

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
snd: عزت جي تجديد آرڊر ڊيٽا

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
snd: ڪيترا گراهڪ 6 مهينن کان وڌيڪ رڪنيت رکن ٿا؟ توهان جي رڪنن جي سراسري زندگي جي قيمت ڇا آهي؟ توهان جو اسٽور ايندڙ مهيني ڪيترو تجديد آمدني حاصل ڪندو؟

en: IP Address
snd: IP پتو

en: IPN subscription cancelled.
snd: IPN رڪنيت منسوخ ڪئي وئي.

en: IPN subscription failing payment method changed.
snd: IPN سبسڪرپشن ناڪامي ادائگي جو طريقو تبديل ڪيو.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
snd: IPN رڪنيت جي ادائيگي %1$s سبب لاءِ: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
snd: IPN رڪنيت جي ادائيگي %s.

en: IPN subscription payment completed.
snd: IPN رڪنيت جي ادائيگي مڪمل ڪئي وئي.

en: IPN subscription payment failure.
snd: IPN رڪنيت جي ادائيگي جي ناڪامي.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
snd: IPN رڪنيت جي ادائيگي جو طريقو PayPal ۾ تبديل ڪيو ويو.

en: IPN subscription sign up completed.
snd: IPN سبسڪرپشن سائن اپ مڪمل ٿيو.

en: IPN subscription suspended.
snd: IPN سبسڪرپشن معطل.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
snd: جيڪڏهن هڪ سبسڪرائبر جي رڪنيت دستي طور تي منسوخ ڪئي وئي آهي يا ختم ٿي ويندي آهي، هن کي اهو ڪردار تفويض ڪيو ويندو.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
snd: جيڪڏهن هڪ رڪنيت هفتي، مهيني يا سال جي هڪ مخصوص ڏينهن تي هم وقت سازي ڪئي وئي آهي، سائن اپ ڪرڻ وقت سبسڪرپشن لاءِ مقرر ڪيل رقم چارج ڪريو.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
snd: جيڪڏھن توھان استعمال ڪري رھيا آھيو PayPal معياري يا PayPal حوالي سان ٽرانزيڪشن مھرباني ڪري ڏسو %1$sPayPal رازداري پاليسي %2$s وڌيڪ تفصيل لاءِ.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
snd: جيڪڏهن توهان نٿا چاهيو ته نئين رڪنيت جي خريداري پاڻمرادو تجديد جي ادائيگين کي چارج ڪري، توهان بند ڪري سگهو ٿا خودڪار ادائيگيون. موجوده خودڪار سبسڪرپشنز خودڪار طور تي گراهڪن کي چارج ڏيڻ جاري رکنديون. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
snd: جيڪڏهن توهان کي سرور جي غلطي ملي آهي ۽ هن نوٽيس کي ڳولڻ لاءِ صفحي کي ٻيهر لوڊ ڪيو آهي، ته مهرباني ڪري %s سيڪنڊن ۾ صفحي کي ريفريش ڪريو ۽ اپڊيٽ جو معمول بغير مسئلن جي ٻيهر شروع ٿيندو.

en: Ignore this error
snd: هن غلطي کي نظر انداز ڪريو

en: Ignore this error (not recommended)
snd: هن غلطي کي نظر انداز ڪريو (سفارش نه ڪئي وئي)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
snd: CSV ذريعي WooCommerce ڏانهن سبسڪرپشن درآمد ڪريو، يا WooCommerce کان CSV ۾ پنهنجون رڪنيتون برآمد ڪريو WooCommerce سبسڪرپشن امپورٽر/ايڪسپورٽر ايڪسٽينشن سان.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
snd: درآمد/برآمد سبسڪرپشن

en: Improved scheduled action data storage
snd: بهتر شيڊول ٿيل عمل ڊيٽا اسٽوريج

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
snd: %s ۾

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
snd: سبسڪرپشن جي پوئين ورزن ۾، سبسڪرپشن جو ڪل رقم ادائگي جي گيٽ ويز ڏانهن منتقل ڪيو ويو جيئن خودڪار تجديد ادائيگين لاءِ چارج ڪرڻ جي رقم. اهو ان کي غير ضروري طور تي پيچيده ڪيو هڪ وقت جي فيس يا رعايتن کي شامل ڪرڻ لاءِ تجديد ۾.

en: Inactive Subscriber Role
snd: غير فعال رڪنيت وارو ڪردار

en: Increased processing rate for scheduled payments
snd: مقرر ڪيل ادائيگي لاء پروسيسنگ جي شرح وڌايو

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
snd: شروعاتي رڪنيت

en: Initial payment discount
snd: ابتدائي ادائيگي جي رعايت

en: Installed Plugins
snd: انسٽال ٿيل پلگ ان

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
snd: غلط %s تاريخ. تاريخ فارميٽ جي هجڻ گهرجي: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
snd: غلط PayPal IPN پيل لوڊ: ملندڙ رڪنيت ڳولڻ جي قابل ناهي.

en: Invalid Subscription.
snd: غلط رڪنيت.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
snd: غلط ٺھيل تاريخ. تاريخ هجڻ گهرجي هڪ اسٽرنگ ۽ فارميٽ جي: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
snd: غلط ڊيٽا. پهرين پيٽرولر ۾ هڪ تاريخ آهي جيڪا رجسٽر ٿيل تاريخ جي قسمن ۾ نه آهي.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
snd: غلط ڊيٽا. پهريون پيٽرولر خالي هو جڏهن Update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
snd: غلط ڊيٽا. ڪا به صحيح شيءِ آئي ڊي پاس نه ڪئي وئي.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
snd: غلط ڊيٽا. ڪابه صحيح رڪنيت / آرڊر پاس نه ڪيو ويو.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
snd: غلط ڊيٽا. آرڊر متوقع آهن آرڊر نه آهن.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
snd: غلط ڊيٽا. ڪاپي جو قسم هڪ تار نه آهي.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
snd: غلط تاريخ. تاريخ هجڻ گهرجي هڪ اسٽرنگ ۽ فارميٽ جي: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
snd: غلط فارميٽ. پهريون پيٽرولر هڪ صف هجڻ جي ضرورت آهي.

en: Invalid order.
snd: غلط حڪم.

en: Invalid recurring shipping method.
snd: غلط بار بار شپنگ جو طريقو.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
snd: غلط رشتي جو قسم: %1$s. آرڊر جي رشتي جو قسم ھڪڙو ھجڻ گھرجي: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
snd: غلط سيڪيورٽي ٽوڪن، مھرباني ڪري صفحي کي ري لوڊ ڪريو ۽ ٻيهر ڪوشش ڪريو.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
snd: غلط ترتيب ڏنل آرڊر جو قسم: %1$s. $sort_order دليل %2$s يا %3$s هجڻ گهرجي.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
snd: غلط سبسڪرپشن بلنگ وقفو ڏنو ويو. 0 کان وڏو انٽيجر هجڻ گھرجي.

en: Invalid subscription billing period given.
snd: غلط سبسڪرپشن بلنگ جي مدت ڏني وئي.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
snd: غلط سبسڪرپشن customer_id.

en: Invalid subscription id.
snd: غلط سبسڪرپشن id.

en: Invalid subscription status given.
snd: غلط رڪنيت جي حيثيت ڏني وئي.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
snd: غلط سوئچ قسم &quot;%s&quot;. سوئچ مان ھڪڙو ھجڻ گھرجي: &quot;اپ گريڊ&quot;، &quot;ڊائون گريڊ&quot; يا &quot;ڪراس گريڊ&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
snd: غلط اپڊيٽ جو قسم: %s. پوسٽ اپ ڊيٽ قسم جي حمايت ڪئي وئي آهي &quot;شامل ڪريو&quot; يا &quot;خارج&quot;. تازه ڪاريون سڌو سنئون پوسٽ ميٽا تي ڪيون وينديون آهن.

en: Invoice for renewal order {order_number}
snd: تجديد آرڊر لاءِ انوائس {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
snd: انوائس تجديد آرڊر لاءِ {order_number} کان وٺي {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
snd: جيڪڏهن توهان وٽ PayPal سان فعال سبسڪرپشنون آهن ته %1$s سختي سان صلاح ڏني وئي آهي ته توهان وصول ڪندڙ اي ميل پتو %2$s تبديل نه ڪريو. ائين ڪرڻ سان موجوده رڪنيت کي ٽوڙي سگھي ٿو.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
snd: اهو لڳي ٿو ته هي سائيٽ منتقل ٿي وئي آهي يا هڪ نقل واري سائيٽ آهي. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s هن سائيٽ تي خودڪار ادائگيون ۽ سبسڪرپشن سان لاڳاپيل اي ميلن کي غير فعال ڪري ڇڏيو آهي ته جيئن نقلي ادائيگين کي اسٽيجنگ يا ٽيسٽ ماحول مان روڪي سگهجي. %1$sWooCommerce سبسڪرپشنز %2$s سمجهي ٿي %5$s%7$s%6$s کي سائيٽ جو URL. %3$s وڌيڪ سکو »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
snd: اهو اڳ ۾ ئي ممڪن هو ته رڪنيت جي ايندڙ ادائگي جي تاريخ کي تبديل ڪرڻ، پر ڪجهه اسٽور مئنيجر هڪ گراهڪ کي وڌايل مفت آزمائش سان مهيا ڪرڻ يا ختم ٿيڻ جي تاريخ ۾ اضافي مهينو شامل ڪرڻ چاهيندا هئا. ھاڻي توھان %sEdit Subscription%s اسڪرين تان اھي سڀ تاريخون تبديل ڪري سگھو ٿا.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
snd: اهو هاڻي آسان آهي توهان جي گراهڪن لاءِ وڌيڪ رڪنيتون خريد ڪرڻ!

en: Item ID.
snd: شيءِ جي سڃاڻپ.

en: Items
snd: شيون

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
snd: صرف توهان کي ٻڌائڻ لاءِ — اسان توهان جي رڪنيت جي تجديد جو آرڊر #%s وصول ڪيو آهي، ۽ هاڻي ان تي عمل ڪيو پيو وڃي:

en: Label
snd: ليبل

en: Last 7 Days
snd: آخري 7 ڏينهن

en: Last Month
snd: گذريل مھيني

en: Last Order Date
snd: آخري آرڊر جي تاريخ

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
snd: آخري آرڊر جي تاريخ

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
snd: آخري آرڊر جي تاريخ: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
snd: آخري آرڊر: %s

en: Last day of the month
snd: مهيني جو آخري ڏينهن

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
snd: آخري آرڊر جي تاريخ

en: Last recorded error:
snd: آخري رڪارڊ ٿيل غلطي:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
snd: وڌيڪ سکو

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
snd: وڌيڪ سکو

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
snd: وڌيڪ سکو

en: Learn more
snd: وڌيڪ سکو

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
snd: نئين بابت وڌيڪ سکو %s ڏسو رڪنيت وارو صفحو%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
snd: نئين %smultiple subscriptions%s فيچر بابت وڌيڪ ڄاڻو.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
snd: سبسڪرپشنز %s کان لائف ٽائيم ويليو

en: Limit subscription
snd: رڪنيت کي محدود ڪريو

en: Limit to one active subscription
snd: ھڪڙي فعال رڪنيت تائين محدود ڪريو

en: Limit to one of any status
snd: ڪنهن به حيثيت جي حد تائين

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
snd[0]: محدود استعمال ڪوپن &quot;%1$s&quot; سبسڪرپشن مان هٽايو ويو. اهو استعمال ڪيو ويو آهي %2$d وقت.

en: Line subtotal (before discounts).
snd: لائين ذيلي مجموعي (رعايت کان اڳ).

en: Line subtotal tax (before discounts).
snd: لائين ذيلي مجموعي ٽيڪس (رعايت کان اڳ).

en: Line taxes.
snd: لائين ٽيڪس.

en: Line total (after discounts).
snd: لائين ڪل (رعاون کان پوء).

en: Line total tax (after discounts).
snd: لائين ڪل ٽيڪس (رعاون کان پوء).

[ctx: refers to live site]
en: Live
snd: جيئڻ

en: Load billing address
snd: لوڊ بلنگ ايڊريس

en: Load shipping address
snd: لوڊ شپنگ ايڊريس

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
snd: م j، Y @ G:i

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
snd: ايم

en: Manage Subscriptions
snd: سبسڪرپشن جو انتظام ڪريو

en: Manual Renewal
snd: دستي تجديد

en: Manual Renewal Payments
snd: دستي تجديد ادائگي

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
snd: دستي تجديد آرڊر ڪسٽمر جي ادائيگي جي انتظار ۾.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
snd: نشان لڳل %s سبسڪرپشن پراڊڪٽس &quot;انفرادي طور تي وڪرو&quot; طور.

en: Meta key.
snd: ميٽا چاٻي.

en: Meta label.
snd: ميٽا ليبل.

en: Meta value.
snd: ميٽا قدر.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
snd: %1$s سبسڪرپشن سان لاڳاپيل ٿلهن کي نئين شيڊيولر ڏانهن منتقل ڪيو ويو (%2$s سيڪنڊن ۾).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
snd: %1$s سبسڪرپشن کي نئين ڍانچي ۾ منتقل ڪيو ويو (%2$s سيڪنڊن ۾).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
snd: متفرق

en: Mixed Checkout
snd: مخلوط چيڪ آئوٽ

en: Month for Synchronisation
snd: هم وقت سازي لاءِ مهينو

en: Move this item to the Trash
snd: ھن شيءِ کي ٽريش ڏانھن منتقل ڪريو

[ctx: email type]
en: Multipart
snd: گهڻائي

en: Multiple Subscriptions
snd: گھڻن سبسڪرپشن

en: My Account
snd: منهنجو اڪائونٽ

en: My Subscription
snd: منهنجي رڪنيت

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
snd: ڪڏهن به نه

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
snd: ڪڏهن به نه (سائن اپ تي مڪمل بار بار رقم چارج ڪريو)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
snd: ڪڏهن به نه (مڪمل سائن اپ فيس چارج ڪريو)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
snd: ڪڏهن به نه (سائن اپ فيس چارج نه ڪريو)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
snd: ڪڏهن به نه (ڪنهن به بار بار رقم چارج نه ڪريو)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
snd: ڪڏهن به ختم نه ٿيو

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
snd: نئون %sWC_Subscription%s اعتراض

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
snd: نئون %sshop_subscription%s پوسٽ جو قسم

en: New Add/Edit Subscription Screen
snd: نئون شامل ڪريو / ايڊٽ ڪريو سبسڪرپشن اسڪرين

en: New Renewal Order
snd: نئين تجديد آرڊر

en: New Retry
snd: نئين ٻيهر ڪوشش

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
snd: نئون سبسڪرپشن

en: New Subscription Emails
snd: نئون سبسڪرپشن اي ميلون

en: New Subscriptions
snd: نيون رڪنيتون

en: New View Subscription Page
snd: نئون ڏسو رڪنيت وارو صفحو

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
snd: نوان تجديد آرڊر اي ميلون موڪليا ويندا آهن جڏهن رڪنيت جي تجديد جي ادائيگي تي عمل ڪيو ويندو آهي.

en: New subscription details
snd: نئين رڪنيت جا تفصيل

en: New subscription renewal order
snd: نئون رڪنيت جي تجديد آرڊر

en: Next
snd: اڳيان

en: Next 12 Months
snd: ايندڙ 12 مهينا

en: Next 30 Days
snd: ايندڙ 30 ڏينهن

en: Next 7 Days
snd: ايندڙ 7 ڏينهن

en: Next Month
snd: ايندڙ مهيني

en: Next Payment
snd: ايندڙ ادائيگي

[ctx: table heading]
en: Next Payment
snd: ايندڙ ادائيگي

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
snd: ايندڙ ادائيگي جي تاريخ: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
snd: ايندڙ ادائيگي

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
snd: ايندڙ ادائيگي جي تاريخ

en: Next payment: %s
snd: ايندڙ ادائيگي: %s

en: No
snd: نه

en: No Subscriptions found
snd: ڪابه رڪنيت نه ملي

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
snd: ڪا به رڪنيت ردي ۾ نه ملي

en: No billing address set.
snd: ڪابه بلنگ ايڊريس مقرر ناهي.

en: No customers found.
snd: ڪو به گراهڪ نه مليو.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
snd: خودڪار سبسڪرپشن جي ادائگي کي پروسيس ڪرڻ جي قابل ڪو به ادائيگي گيٽ ويز فعال نه آهن. جيڪڏھن توھان چاھيو ٿا پاڻمرادو ادائگيون عمل ڪرڻ لاءِ، اسان سفارش ڪريون ٿا %1$s مفت اسٽريپ ايڪسٽينشن %2$s.

en: No products found.
snd: ڪوبه پراڊڪٽ نه مليو.

en: No retries found
snd: ڪا به ڪوشش نه ملي

en: No retries found in trash
snd: ردي ۾ ٻيهر ڪوششون نه مليون

en: No shipping address set.
snd: ڪابه شپنگ ايڊريس مقرر ناهي.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
snd: غير رڪنيت

en: None
snd: ڪو به

en: Not cancelled
snd: منسوخ نه ٿيو

en: Not yet ended
snd: اڃا ختم نه ٿيو آهي

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
snd: نوٽ ڪريو ته هڪ رڪنيت خريد ڪرڻ اڃا تائين هڪ اڪائونٽ جي ضرورت آهي.

en: Note:
snd: نوٽ:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
snd: سائن اپ ٿيڻ کان پوءِ ڏينهن جو تعداد

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
snd: سائن اپ ٿيڻ کان پوءِ مهينن جو تعداد

en: Number of renewals
snd: تجديد جو تعداد

en: Number of resubscribes
snd: ٻيهر رڪنيتن جو تعداد

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
snd: سائن اپ ٿيڻ کان پوءِ هفتن جو تعداد

[ctx: Subscription status]
en: On hold
snd: رک تي

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
snd: رکي رکي

en: On-hold Renewal Order
snd: تي رکيل تجديد آرڊر

en: One time shipping
snd: ھڪڙي وقت جي موڪل

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
snd: صرف هڪ گراهڪ کي هن پراڊڪٽ جي هڪ رڪنيت حاصل ڪرڻ جي اجازت ڏيو. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
snd: صرف اسٽور مينيجر ادائگي جي تاريخن ۾ ترميم ڪري سگھن ٿا.

en: Open a ticket
snd: هڪ ٽڪيٽ کوليو

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
snd: اختياري طور شامل ڪريو ھڪڙي رقم شامل ڪرڻ لاءِ سبسڪرپشن جي شروعات تي. سائن اپ فيس فوري طور تي چارج ڪيو ويندو، جيتوڻيڪ پروڊڪٽ جي مفت آزمائش آهي يا ادائگي جي تاريخن کي هم وقت سازي ڪئي وئي آهي.

en: Order
snd: آرڊر

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
snd: آرڊر #%s ڪارٽ ۾ شامل نه ڪيو ويو آهي.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
snd: آرڊر %s تيار ڪيو ويو ته جيئن شروعاتي تجديد کي رڪارڊ ڪيو وڃي.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
snd: آرڊر %s کي رڪارڊ ڪرڻ لاءِ ٺاهيو ويو تجديد.

en: Order Number
snd: آرڊر نمبر

en: Order date: %s
snd: آرڊر جي تاريخ: %s

en: Order number: %s
snd: آرڊر نمبر: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
snd: حڪم

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
snd: %s سان آرڊر

[ctx: An order type]
en: Original
snd: اصل

en: Other
snd: ٻيو

[ctx: label for the system status page]
en: Other
snd: ٻيو

en: Parent Order
snd: والدين جو حڪم

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
snd: والدين جو حڪم

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
snd: والدين سبسڪرپشن

en: Parent order:
snd: والدين جو حڪم:

en: Parent order:
snd: والدين جو حڪم:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
snd: ادا

en: Pay Now &raquo;
snd: هاڻ ادا ڪر &quot;

en: Pay now
snd: هاڻ ادا ڪر

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
snd: PayPal API غلطي - سندون غلط آھن.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
snd: PayPal API غلطي: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
snd: PayPal ريفرنس ٽرانزيڪشن کي فعال ڪيو ويو

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
snd: PayPal معيار جون حدون آهن ۽ سڀني رڪنيت جي خاصيتن کي سپورٽ نٿو ڪري.

en: PayPal Subscription ID:
snd: PayPal سبسڪرپشن ID:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
snd: PayPal ٽرانزيڪشن منعقد: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
snd: PayPal سبسڪرپشن ٽرانزيڪشن لاءِ غير فعال آهي. مھرباني ڪري %1$s سيٽ اپ ڪريو PayPal IPN%2$s ۽ %3$ موڪليو پنھنجو API سندون%4$s فعال ڪرڻ لاءِ PayPal کي رڪنيتن لاءِ.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
snd: PayPal ادائگي جي منظوري ڏني وئي (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
snd: PayPal ادائگي رد ڪئي وئي: %s

en: Payment
snd: ادائگي

en: Payment Gateway Support
snd: ادائيگي گيٽ وي سپورٽ

en: Payment Method
snd: ادائگي جو طريقو

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
snd: ادائگي جو طريقو: %s

en: Payment Retry
snd: ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

en: Payment failed.
snd: ادائگي ناڪام ٿي.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
snd: تجديد آرڊر لاءِ ادائگي ناڪام ٿي وئي توھان جي ادائگي جي طريقي سان فائل تي، مھرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: Payment gateway ID.
snd: ادائگي جي گيٽ وي ID.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
snd: ادائگي جا گيٽ ويز جيڪي خودڪار بار بار ٿيندڙ ادائگين کي سپورٽ نٿا ڪن اھي %1$smanual سبسڪرپشن جي تجديد جي ادائيگين %2$s کي پروسيس ڪرڻ لاءِ استعمال ڪري سگھجن ٿا.

en: Payment method added.
snd: ادائگي جو طريقو شامل ڪيو ويو.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
snd: ادائگي جو طريقو بدلجي ويو &quot;%1$s&quot; مان &quot;%2$s&quot; ۾ سبسڪرائبر پاران سندن اڪائونٽ واري صفحي تان.

en: Payment method meta must be an array.
snd: ادائگي جو طريقو ميٽا ھڪڙو صف ھوندو.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
snd: ادائگي جو طريقو ميٽا اپڊيٽ ڪيو بعد ۾ ڪسٽمر پنھنجي ڊفالٽ ٽوڪن کي تبديل ڪيو ۽ پنھنجي رڪنيت کي اپڊيٽ ڪرڻ جو انتخاب ڪيو. ادائگي جو ميٽا %1$s کان %2$s ۾ تبديل ٿيو

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
snd: ادائگي جو طريقو ميٽا اپڊيٽ ڪيو ويو جڏهن ڪسٽمر هڪ ٽوڪن کي حذف ڪيو انهن جي منهنجي اڪائونٽ صفحي تان. ادائگي جو ميٽا %1$s کان %2$s ۾ تبديل ٿيو

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
snd: ادائگي جو طريقو اپڊيٽ ڪيو ويو توهان جي سڀني موجوده رڪنن لاءِ.

en: Payment method updated.
snd: ادائگي جو طريقو اپڊيٽ ڪيو ويو.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
snd: ادائگي جي پروسيسنگ کي ڇڏي ڏنو ويو - تجديد آرڊر %1$s اسٽيجنگ سائيٽ %2$s تي اسٽيجنگ سائيٽ لاڪ جي تحت ٺاهيو ويو. لائيو سائيٽ %3$s تي آهي

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
snd: ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪئي تجديد آرڊر تي ڪيترن ئي لاڳاپيل سبسڪرپشنن سان گڏ ادائگي جو طريقو عام ناهي.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
snd: ادائگي جي ٻيهر ڪوشش اي ميلون چونڊيل وصول ڪندڙن کي موڪليون وينديون آهن جڏهن هڪ خود بخود سبسڪرپشن جي تجديد جي ادائگي کي پروسيس ڪرڻ جي ڪوشش ناڪام ٿي وئي آهي ۽ ٻيهر ڪوشش جو قاعدو لاڳو ڪيو ويو آهي مستقبل ۾ ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪرڻ لاءِ.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
snd: ادائگي جي ٻيهر ڪوشش جون پوسٽون اسٽور تفصيلات پاڻمرادو ٻيهر ڪوشش جي ناڪام تجديد ادائگي جي باري ۾.

en: Payment status marked complete.
snd: ادائگي جي حالت مڪمل طور تي نشان لڳل.

en: Payment:
snd: ادائگي:

en: Peek Under the Hood for Developers
snd: ڊولپرز لاء هود جي هيٺان ڏسو

[ctx: Subscription status]
en: Pending
snd: باقي رهيو

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
snd: التوا ۾ منسوخي

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
snd[0]: التوا ۾ منسوخي <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
snd: باقي ڪوششون

en: Pending subscription created.
snd: التوا واري رڪنيت ٺاهي وئي.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
snd: مستقل طور ختم ٿيل سبسڪرپشن نوٽ

en: Personal data removed.
snd: ذاتي ڊيٽا هٽايو ويو.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
snd: سبسڪرپشن %s اندر ذاتي ڊيٽا رکيل آهي.

en: Phone Number
snd: فون نمبر

en: Place Order Button Text
snd: جڳھ آرڊر بٽڻ جو متن

[ctx: email type]
en: Plain text
snd: سادي متن

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
snd: مھرباني ڪري ھڪڙي صحيح ادائيگي گيٽ وي کي تبديل ڪرڻ لاء چونڊيو.

en: Please enter a date after the next payment.
snd: مھرباني ڪري ايندڙ ادائيگي کانپوءِ تاريخ داخل ڪريو.

en: Please enter a date after the start date.
snd: مھرباني ڪري ھڪڙي تاريخ داخل ڪريو شروعاتي تاريخ کان پوءِ.

en: Please enter a date after the trial end.
snd: مھرباني ڪري آزمائش ختم ٿيڻ کان پوءِ تاريخ داخل ڪريو.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
snd: مھرباني ڪري تاريخ داخل ڪريو گھٽ ۾ گھٽ ھڪڙو ڪلاڪ مستقبل ۾.

en: Please enter a date before the next payment.
snd: مھرباني ڪري ايندڙ ادائيگي کان اڳ جي تاريخ داخل ڪريو.

en: Please enter a start date in the past.
snd: مھرباني ڪري ھڪڙي شروعاتي تاريخ داخل ڪريو ماضي ۾.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
snd: مھرباني ڪري صحيح پوسٽ ڪوڊ/ZIP داخل ڪريو.

en: Please enter all date fields.
snd: مھرباني ڪري سڀ تاريخ جا فيلڊ داخل ڪريو.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
snd: مھرباني ڪري ھن صفحي کي کليل رکو جيستائين تازه ڪاري جو عمل مڪمل نه ٿئي. ريفريش ڪرڻ يا عمل کي ٻيهر شروع ڪرڻ جي ڪا ضرورت ناهي.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
snd: مھرباني ڪري ھيٺ ڏنل پنھنجي اڪائونٽ ۾ لاگ ان ٿيو پنھنجي رڪنيت لاءِ نئون ادائگي جو طريقو چونڊڻ لاءِ.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
snd: مهرباني ڪري نوٽ ڪريو: هن رپورٽ لاءِ ڊيٽا محفوظ ٿيل آهي. ڏيکاريل ڊيٽا 24 ڪلاڪن تائين ختم ٿي سگھي ٿي. ڪيش اپڊيٽ ڪيو ويندو آهي هر صبح 4am تي توهان جي سائيٽ جي ٽائم زون ۾.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
snd: مھرباني ڪري WooCommerce سبسڪرپشن پلگ ان کي ورجن 2.0 يا نئين تي فوري طور تي اپڊيٽ ڪريو. جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي، مھرباني ڪري %1$سپورٽ ٽڪيٽ %2$s ۾ اپ گريڊ ڪرڻ کان پوءِ.

en: Previous
snd: پويون

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
snd: سبسڪرپشن جا پوئين ورجن %1$sWP Cron%2$s تي ڀروسو رکندا آھن رڪنيت جي ادائيگين ۽ ٻين شيڊول ٿيل واقعن تي عمل ڪرڻ لاءِ. 3.0 ۾، اهي واقعا هاڻي هلندا منتظم جي درخواست تي لوپ بيڪ سپورٽ سان. اهو خاص طور تي ادائگي جي پروسيسنگ جي ذريعي وڌائيندو.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
snd: قيمت

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
snd: سبسڪرپشن 2.1 کان اڳ، اهي جواب ڏيڻ آسان نه هئا. سبسڪرپشن 2.1 انهن سوالن جا جواب ڏيڻ لاءِ نيون رپورٽون متعارف ڪرايون آهن، ۽ ٻيا به ڪيترائي.

en: Process renewal
snd: تجديد جو عمل

en: Process renewal order action requested by admin.
snd: عمل جي تجديد آرڊر جي عمل جي درخواست ڪئي وئي منتظم طرفان.

en: Processing Renewal order
snd: پروسيسنگ تجديد آرڊر

en: Product
snd: پيداوار

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
snd: پيداوار

en: Product ID.
snd: پيداوار جي سڃاڻپ.

en: Product SKU.
snd: پيداوار SKU.

en: Product name.
snd: شئ جو نالو.

en: Product price.
snd: پيداوار جي قيمت.

en: Products
snd: مصنوعات

en: Profile &rarr;
snd: پروفائل →

en: Prorate First Renewal
snd: Prorate پهرين تجديد

en: Prorate Recurring Payment
snd: Prorate بار بار ادائگي

en: Prorate Sign up Fee
snd: Prorate سائن اپ فيس

en: Prorate Subscription Length
snd: Prorate رڪنيت جي ڊيگهه

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
snd: رک رکڻ

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
snd: مقدار

en: Quantity ordered.
snd: مقدار جو حڪم ڏنو.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
snd: مون کي تنگ ڪرڻ ڇڏي ڏيو (پر خودڪار ادائگي کي فعال نه ڪريو)

en: REST API Endpoints
snd: REST API آخر پوائنٽس

en: Reactivate
snd: ٻيهر چالو ڪريو

en: Read more
snd: وڌيڪ پڙهو

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
snd: وصول ڪندڙ

en: Recovered Renewal Revenue
snd: بحال ٿيل تجديد آمدني

en: Recurring Payments
snd: بار بار ادائگي

en: Recurring Product % Discount
snd: بار بار پيداوار % رعايت

en: Recurring Product Discount
snd: بار بار مصنوعات جي رعايت

en: Recurring Sales Tax:
snd: بار بار سيلز ٽيڪس:

en: Recurring Total
snd: ورجائيندڙ ڪل

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
snd: بار بار قيمت: %s

en: Recurring total
snd: ڪُل بار بار

[ctx: table heading]
en: Recurring total
snd: ڪُل بار بار

en: Recurring totals
snd: ورجائيندڙ مجموعو

en: Recurring:
snd: بار بار:

en: Related Orders
snd: لاڳاپيل آرڊر

en: Related order caching is now handled by %1$s.
snd: لاڳاپيل آرڊر ڪيشنگ ھاڻي %1$s پاران سنڀاليو ويو آھي.

en: Related orders
snd: لاڳاپيل حڪم

en: Related subscriptions
snd: لاڳاپيل سبسڪرپشن

en: Relationship
snd: تعلق

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
snd: ياد رکو، جيتوڻيڪ تازه ڪاري جي عمل ۾ ڪجهه وقت لڳي سگھي ٿو، گراهڪ ۽ ٻيا غير انتظامي استعمال ڪندڙ براؤز ڪري سگھن ٿا ۽ خريد ڪري سگھن ٿا توھان جي اسٽور کان بغير ڪنھن مداخلت جي جڏھن اپڊيٽ جاري آھي.

en: Remove personal data from subscriptions
snd: سبسڪرپشن مان ذاتي ڊيٽا هٽايو

en: Removed line item meta data.
snd: ختم ٿيل لائن آئٽم ميٽا ڊيٽا.

en: Removed line items data.
snd: ختم ٿيل لائن شيون ڊيٽا.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
snd[0]: هٽايو ويو ذاتي ڊيٽا %d رڪنيت مان.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
snd: رڪنيت مان ذاتي ڊيٽا هٽايو ويو %s.

en: Renew early
snd: جلدي تجديد ڪريو

en: Renew now
snd: هاڻي تجديد ڪريو

en: Renewal % discount
snd: تجديد % رعايت

en: Renewal Discount
snd: تجديد رعايت

en: Renewal Order
snd: تجديد آرڊر

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
snd: تجديد آرڊر

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
snd: تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوششون

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
snd: تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوششون

en: Renewal Payment Retry
snd: تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
snd: تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوشش

en: Renewal Totals
snd: تجديد جو مجموعو

en: Renewal cart discount
snd: تجديد ڪارٽ رعايت

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
snd: تجديد آرڊر مڪمل اي ميلون ڪسٽمر ڏانهن موڪليا ويا آهن جڏهن رڪنيت جي تجديد آرڊر مڪمل طور تي نشان لڳل آهي ۽ عام طور تي اشارو ڪيو ويو آهي ته شيون ان تجديد جي مدت لاء موڪليو ويو آهي.

en: Renewal product discount
snd: تجديد پيداوار جي رعايت

[ctx: option section heading]
en: Renewals
snd: تجديد

en: Renewals amount
snd: تجديد جي رقم

en: Renewals count
snd: تجديد شمار

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
snd: %d سبسڪرپشن جي مرمت ڪئي وئي غلط تاريخن، لائين ٽيڪس ڊيٽا يا گم ٿيل ڪسٽمر نوٽس سان.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
snd: رپورٽ ڪيش فعال

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
snd: باقي يقين ڏياريو، جيتوڻيڪ تازه ڪاري جي عمل ۾ ٿورو وقت لڳي سگھي ٿو، ان کي خرابين کي روڪڻ لاءِ ڪوڊ ڪيو ويو آهي، توهان جي سائيٽ محفوظ آهي ۽ ٻيهر هلندي، اڳي کان وڌيڪ تيز، جلد.

en: Restore
snd: بحال ڪريو

en: Restore this item from the Trash
snd: هن شيءِ کي ردي جي ٽوڪري مان بحال ڪريو

en: Resubscribe
snd: ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو

en: Resubscribe Order
snd: آرڊر ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
snd: آرڊر ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
snd: آرڊر ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو - %s

en: Resubscribe Totals
snd: مجموعي طور تي ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
snd: ٻيهر رڪنيت حاصل ڪئي

en: Retain ended subscriptions
snd: ختم ٿيل رڪنيت برقرار رکو

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
snd: ختم ٿيل سبسڪرپشنز ۽ انهن سان لاڳاپيل آرڊر هڪ مخصوص مدت لاءِ برقرار رکو ان کان پهريان انهن جي اندر جي ذاتي ڊيٽا کي گمنام ڪرڻ.

en: Retention Rate
snd: برقرار رکڻ جي شرح

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
snd: لڏپلاڻ واري صورتحال کي ٻيهر ڪوشش ڪري ٿو

en: Retry Date
snd: ٻيهر ڪوشش جي تاريخ

en: Retry Failed Payments
snd: ناڪامي ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪريو

en: Retry Renewal Payment
snd: ٻيهر ڪوشش ڪريو تجديد جي ادائيگي

en: Retry Status
snd: ٻيهر ڪوشش ڪريو اسٽيٽس

en: Retry renewal payment action requested by admin.
snd: ٻيهر ڪوشش ڪريو تجديد جي ادائيگي جي عمل جي درخواست ڪئي وئي منتظم طرفان.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
snd: ٻيهر ڪوشش جو ضابطو لاڳو ڪيو ويو:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
snd: ٻيهر ڪوشش جو قاعدو لاڳو ڪيو ويو:

en: Roles
snd: ڪردار

[ctx: meta box title]
en: Schedule
snd: شيڊول

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
snd: شيڊول ٿيل ايڪشن ڊيٽا، جيڪو اڳ ۾ ورڈپریس پوسٽ جدولن ۾ محفوظ ڪيو ويو، ھڪڙي ڪسٽم ڊيٽابيس ٽيبل ڏانھن منتقل ڪيو ويو آھي. ٻين فائدن جي وچ ۾، هي تمام گهڻو بهتر ٿيندو پروسيسنگ شيڊول ٿيل عملن جي ڪارڪردگي جهڙوڪ سبسڪرپشن جي ادائيگي.

en: Search Renewal Payment Retries
snd: ڳولا تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوششون

en: Search Subscriptions
snd: ڳوليو سبسڪرپشن

en: Search for a customer&hellip;
snd: ڪسٽمر جي ڳولا…

en: Search for a product&hellip;
snd: پراڊڪٽ جي ڳولا ڪريو…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
snd: سيڪيورٽي غلطي. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
snd: مڪمل گائيڊ ڏسو ته نئون ڇا آهي سبسڪرپشن ورزن 2.1 ۾ »

en: Select an order&hellip;
snd: آرڊر چونڊيو...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
snd: توهان جي WooCommerce اسٽور ۾ بار بار ادائگي سان پروڊڪٽس ۽ خدمتون وڪرو.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
snd: هڪ گراهڪ ڏانهن موڪليو ويو جڏهن خودڪار طريقي سان عمل ڪرڻ جي ڪوشش هڪ رڪنيت جي تجديد جي ادائيگي ناڪام ٿي وئي آهي ۽ هڪ ٻيهر ڪوشش قاعدو لاڳو ڪيو ويو آهي مستقبل ۾ ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪرڻ لاء. اي ميل ۾ تجديد آرڊر جي معلومات، مقرر ڪيل ٻيهر ڪوشش جي تاريخ ۽ ادائگي جي لنڪ شامل آهن ته جيئن ڪسٽمر کي خودڪار طريقي سان ٻيهر ڪوشش جو انتظار ڪرڻ بدران دستي طور تي تجديد آرڊر لاءِ ادا ڪرڻ جي اجازت ڏئي.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
snd: هڪ گراهڪ ڏانهن موڪليو ويو جڏهن سبسڪرپشن جي تجديد لاءِ آهي ۽ تجديد لاءِ دستي ادائيگي جي ضرورت آهي، يا ته اهو دستي تجديد استعمال ڪري ٿو يا خودڪار ٻيهر ورجائڻ واري ادائيگي ابتدائي ڪوشش لاءِ ناڪام ٿي وئي ۽ سڀ خودڪار ٻيهر ڪوششون (جيڪڏهن ڪو به). اي ميل ۾ تجديد آرڊر جي معلومات ۽ ادائگي جي لنڪ شامل آهن.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
snd: وڌ ۾ وڌ تعداد مقرر ڪريو هڪ گراهڪ هر بلنگ جي مدت لاءِ پنهنجو اڪائونٽ معطل ڪري سگهي ٿو. مثال طور، 3 جي قيمت لاءِ ۽ هڪ رڪنيت جو بل سالانه، جيڪڏهن گراهڪ پنهنجو اڪائونٽ 3 ڀيرا معطل ڪيو آهي، انهن کي اهو اختيار پيش نه ڪيو ويندو ته هو ايندڙ سال تائين پنهنجو اڪائونٽ معطل ڪري سگهن. اسٽور مينيجر هميشه فعال رڪنيت کي معطل ڪرڻ جي قابل هوندا. ڪسٽمر جي معطلي جي خصوصيت کي مڪمل طور تي بند ڪرڻ لاءِ ھن کي 0 تي سيٽ ڪريو.

en: Settings
snd: سيٽنگون

en: Shipping
snd: شپنگ

en: Shipping Address
snd: پهچائڻ جو پتو

en: Shipping Method
snd: شپنگ جو طريقو

en: Shipping Tax:
snd: شپنگ ٽيڪس:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
snd: هڪ دفعو توهان پنهنجو پتو مهيا ڪيو آهي شپنگ جي قيمتن جو حساب ڪيو ويندو.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
snd: سبسڪرپشن پراڊڪٽس لاءِ ترسيل عام طور تي چارج ڪيو ويندو آهي ابتدائي آرڊر ۽ سڀني تجديد آرڊر تي. شروعاتي آرڊر تي صرف هڪ ڀيرو شپنگ چارج ڪرڻ لاءِ هن کي فعال ڪريو. نوٽ: هن سيٽنگ کي فعال ڪرڻ لاءِ رڪنيت لازمي طور تي مفت آزمائش يا هم وقت ٿيل تجديد جي تاريخ نه هجڻ گهرجي.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
snd: %s ذريعي موڪلڻ

en: Show more details
snd: وڌيڪ تفصيل ڏيکاريو

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
snd: %1$s رڪنيت %2$s%3$s لاءِ آرڊر ڏيکاريندي

en: Sign Up Fee % Discount
snd: سائن اپ فيس % رعايت

en: Sign Up Fee Discount
snd: سائن اپ فيس رعايت

en: Sign up now
snd: هاڻي کاتو ٺاهيو

en: Sign-up Fee (%s)
snd: سائن اپ فيس (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
snd: سائن اپ فيس (%s)

en: Sign-up grace period
snd: سائن اپ فضل جي مدت

en: Signup Totals
snd: سائن اپ ٽوٽل

en: Simple subscription
snd: سادي رڪنيت

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
snd: معاف ڪجو، &quot;%s&quot; صرف سبسڪرپشن جي والدين آرڊرن تي لاڳو ٿي سگھي ٿو جن ۾ سائن اپ فيس سان پروڊڪٽ شامل آھي.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
snd: معاف ڪجو، لڳي ٿو ڪو به ادائگي جي گيٽ ويز سپورٽ نه آهي بار بار ادائگي جي طريقي کي تبديل ڪرڻ ۾. مھرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي يا متبادل انتظام ڪرڻ لاءِ.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
snd: معاف ڪجو، اهو لڳي ٿو اتي موجود ادائگي جا طريقا موجود نه آهن جيڪي رڪنيت جي حمايت ڪن ٿيون. مھرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي يا متبادل انتظام ڪرڻ چاھيو.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
snd: معاف ڪجو، اهو لڳي ٿو اتي موجود ادائگي جا طريقا موجود نه آهن جيڪي رڪنيت جي حمايت ڪن ٿيون. مھرباني ڪري ڏسو %1$s فعال ڪرڻ ادائگي جي گيٽ ويز لاءِ رڪنيتون%2$s جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
snd: معاف ڪجو، اهو لڳي ٿو ته ادائگي جا ڪي به طريقا موجود نه آهن جيڪي بار بار ٿيندڙ ڪوپن کي سپورٽ ڪن ٿا جيڪي توهان استعمال ڪري رهيا آهيو. مھرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي يا متبادل انتظام ڪرڻ چاھيو.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
snd: معاف ڪجو، صرف بار بار ٿيندڙ ڪوپن سبسڪرپشن تي لاڳو ٿي سگھن ٿا.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
snd: معاف ڪجو، بار بار ڪوپن صرف سبسڪرپشن يا سبسڪرپشن آرڊر تي لاڳو ٿي سگھن ٿا.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
snd: معاف ڪجو، &quot;%1$s&quot; ڪوپن صرف تجديد لاءِ صحيح آهي.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
snd: معاف ڪجو، هي ڪوپن صرف هڪ ابتدائي ادائيگي لاءِ صحيح آهي ۽ ڪارٽ کي ابتدائي ادائيگي جي ضرورت ناهي.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
snd: معاف ڪجو، هي ڪوپن صرف نون رڪنن لاءِ صحيح آهي.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
snd: معاف ڪجو، هي ڪوپن صرف صحيح آهي رڪنيت جي پروڊڪٽس لاءِ سائن اپ فيس سان.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
snd: معاف ڪجو، هي ڪوپن صرف سبسڪرپشن پراڊڪٽس لاءِ صحيح آهي.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
snd: معاف ڪجو، هي رڪنيت جي تبديلي جي ادائيگي جي طريقي جي درخواست غلط آهي ۽ پروسيس نه ٿي ڪري سگھجي.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
snd: اسٽيجنگ

en: Start Date
snd: شروعاتي تاريخ

[ctx: table heading]
en: Start Date
snd: شروعاتي تاريخ

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
snd: شروعاتي تاريخ

[ctx: table heading]
en: Start date
snd: شروعاتي تاريخ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
snd: شروعاتي تاريخ: %s

en: Status
snd: حيثيت

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
snd: حالت %1$s کان %2$s ۾ تبديل ٿي وئي.

en: Status of Order
snd: حڪم جي حالت

en: Status of Subscription
snd: رڪنيت جي حالت

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
snd: اسٽيٽس سيٽ ڪيو ويو %s.

en: Store Setup
snd: اسٽور سيٽ اپ

[ctx: of an email]
en: Subject
snd: مضمون

en: Subscribe All the Things
snd: رڪنيت حاصل ڪريو سڀ شيون

en: Subscriber Default Role
snd: سبسڪرائبر ڊفالٽ ڪردار

en: Subscription
snd: رڪنيت

[ctx: relation to order]
en: Subscription
snd: رڪنيت

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
snd: رڪنيت #%d موجود ناهي.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
snd: رڪنيت #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
snd: رڪنيت #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
snd: رڪنيت #%s تفصيل

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
snd: رڪنيت #%s ڪارٽ ۾ شامل نه ڪئي وئي آهي.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
snd: رڪنيت %1$s (آرڊر %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
snd: رڪنيت %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
snd: رڪنيت %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
snd: رڪنيت - %s

en: Subscription Cancelled
snd: رڪنيت منسوخ ڪئي وئي

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
snd: رڪنيت منسوخ ڪئي وئي: ناڪامي ادائگين جو وڌ ۾ وڌ تعداد پهچي ويو.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
snd: رڪنيت جي تعداد %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
snd: سبسڪرپشن ڊيٽا

en: Subscription Events by Date
snd: تاريخ طرفان رڪنيت جا واقعا

en: Subscription Expired
snd: رڪنيت ختم ٿي وئي

en: Subscription Gifting
snd: سبسڪرپشن تحفا

en: Subscription Items
snd: رڪنيت جون شيون

en: Subscription Length
snd: رڪنيت جي ڊيگهه

en: Subscription Number
snd: رڪنيت نمبر

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
snd: رڪنيت نمبر: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
snd: سبسڪرپشن والدين

en: Subscription Periods
snd: رڪنيت جي مدت

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
snd: رڪنيت جي قيمت (%s)

en: Subscription Product
snd: سبسڪرپشن پراڊڪٽ

en: Subscription Relationship
snd: رڪنيت جو تعلق

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
snd: رڪنيت جي تجديد

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
snd: رڪنيت جي تجديد آرڊر - %s

en: Subscription Reports
snd: سبسڪرپشن رپورٽون

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
snd: رڪنيت ٻيهر رڪنيت حاصل ڪريو

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
snd: رڪنيت جون حالتون

en: Subscription Suspended
snd: سبسڪرپشن معطل

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
snd: سبسڪرپشن سوئچ

en: Subscription Switch Complete
snd: سبسڪرپشن سوئچ مڪمل

en: Subscription Switched
snd: سبسڪرپشن مٽائي وئي

en: Subscription Trial Period
snd: رڪنيت جي آزمائشي مدت

en: Subscription argument passed in is not an object.
snd: سبسڪرپشن دليل ۾ گذري ويو هڪ اعتراض نه آهي.

en: Subscription billing interval
snd: سبسڪرپشن بلنگ وقفو

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
snd: سبسڪرپشن منسوخ ڪئي وئي سبسڪرائبر طرفان سندن اڪائونٽ پيج تان.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
snd: واپسي واري آرڊر لاءِ رڪنيت منسوخ ڪئي وئي %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
snd: رڪنيت منسوخ ڪئي وئي PayPal سان

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
snd: رڪنيت ٺاهي تاريخ موجوده ڏينهن کان اڳ هجڻ گهرجي.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
snd: سبسڪرپشن شيڊول ٿيل عمل ۾ موجود ناهي: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
snd: رڪنيت جو مسودو اپڊيٽ ڪيو ويو.

en: Subscription end date in the past
snd: رڪنيت جي آخري تاريخ ماضي ۾

en: Subscription features:
snd: رڪنيت جون خاصيتون:

en: Subscription information
snd: رڪنيت جي ڄاڻ

en: Subscription interval
snd: رڪنيت جو وقفو

en: Subscription items can no longer be edited.
snd: سبسڪرپشن شيون هاڻي تبديل نه ٿي ڪري سگهجن.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
snd: رڪنيت ايڊمن جي ذريعي والدين آرڊر %s سان ڳنڍيل آهي.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
snd: سبسڪرپشن بند ٿيل دستي تجديد لاءِ جڏهن اسٽور اسٽيجنگ موڊ ۾ آهي. لائيو ادائگي جو طريقو: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
snd: سبسڪرپشن بند ٿيل دستي تجديد لاءِ جڏهن اسٽور اسٽيجنگ موڊ ۾ آهي. ادائگي جي طريقن ۾ تبديليون لائيو موڊ ۾ اثر انداز ٿينديون.

en: Subscription payment details.
snd: رڪنيت جي ادائيگي جا تفصيل.

en: Subscription payment method
snd: سبسڪرپشن جي ادائيگي جو طريقو

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
snd: سبسڪرپشن جي ادائگي جو طريقو %1$s تي سيٽ نه ٿي سگھيو ۽ غلطي پيغام سان مينوئل تي سيٽ ڪيو ويو آھي: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
snd: رڪنيت جي ادائگي جو طريقو %1$s تي سيٽ نه ٿي سگھيو نقص پيغام سان: %2$s

en: Subscription period
snd: رڪنيت جي مدت

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
snd: رڪنيت جي قيمت (%s)

en: Subscription pricing
snd: سبسڪرپشن جي قيمت

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
snd: سبسڪرپشن کي روڪيو ويو سبسڪرائبر طرفان سندن اڪائونٽ پيج تان.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
snd: سبسڪرپشن ٻيهر چالو ڪيو ويو سبسڪرائبر طرفان انهن جي اڪائونٽ پيج تان.

en: Subscription reactivated with PayPal
snd: رڪنيت ٻيهر چالو ڪئي وئي PayPal سان

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
snd: رڪنيت جي تجديد آرڊر منسوخ نه ٿي ڪري سگھجي.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
snd: سبسڪرپشن جي تجديد ادائگي جو سبب:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
snd: رڪنيت جي تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوشش:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
snd: رڪنيت جي تجديد ادائگي جي ٻيهر ڪوشش:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
snd: رڪنيت %s کان نظرثاني لاءِ بحال ڪئي وئي

en: Subscription saved.
snd: رڪنيت محفوظ ڪئي وئي.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
snd: رڪنيت مقرر ڪئي وئي لاءِ: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
snd: سبسڪرپشن سائن اپ ناڪام ٿيو.

en: Subscription sign-up fee
snd: سبسڪرپشن سائن اپ فيس

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
snd: رڪنيت جي صورتحال بلڪ ايڊٽ ذريعي تبديل ڪئي وئي:

en: Subscription status:
snd: رڪنيت جي حالت:

en: Subscription submitted.
snd: سبسڪرپشن جمع ڪرايو.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
snd: ڊيٽابيس جي مرمت جي اسڪرپٽ طرفان سبسڪرپشن معطل. هي رڪنيت PayPal ذريعي معطل ڪئي وئي هئي.

en: Subscription suspended with PayPal
snd: رڪنيت معطل ڪئي وئي PayPal سان

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
snd: سبسڪرپشن سوئچ مڪمل اي ميلون ڪسٽمر ڏانهن موڪليا ويندا آهن جڏهن سبسڪرپشن ڪاميابي سان تبديل ٿي ويندي آهي.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
snd: سبسڪرپشن سوئچ ٿيل اي ميلون موڪليا ويندا آهن جڏهن هڪ گراهڪ سبسڪرپشن کي تبديل ڪري ٿو.

en: Subscription totals
snd: رڪنيت جو مجموعو

en: Subscription trial period:
snd: رڪنيت جي آزمائش جي مدت:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
snd: رڪنيت اپڊيٽ ڪئي وئي.

en: Subscription updates
snd: سبسڪرپشن اپڊيٽ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
snd: رڪنيت: %s

en: Subscriptions
snd: رڪنيت

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
snd: رڪنيت (صفحو %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
snd: سبسڪرپشن 2.0 متعارف ڪرايو هڪ نئون فن تعمير جو WooCommerce Custom Order Types API تي ٺهيل آهي.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
snd: سبسڪرپشن 2.0 ايپليڪيشن سطح تي سبسڪرپشن سان ڪم ڪرڻ لاءِ هڪ نئون اعتراض متعارف ڪرايو. سبسڪرپشن جي ڊيٽا کي ٻيهر حاصل ڪرڻ يا تبديل ڪرڻ لاءِ مشڪل APIs ختم ٿي ويا آهن!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
snd: سبسڪرپشنز 2.1 شامل ڪري ٿو سپورٽ سبسڪرپشن ڊيٽا لاءِ ھن انفراسٽرڪچر ۾.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
snd: سبسڪرپشن 2.1 توهان کي اطلاع ڏيڻ لاءِ ڪيتريون ئي نيون اي ميلون پڻ متعارف ڪرايون آهن جڏهن:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
snd: سبسڪرپشنز 2.1 هاڻي تجديد آرڊر جي ڪل کي پاس ڪري ٿي، ان کي ممڪن بڻائي ٿي تجديد آرڊر ۾ فيس يا رعايت شامل ڪرڻ سادو ون لائنرز جهڙوڪ %s$order-&gt;add_fee()%s or %s$order-&gt;add_coupon()% ايس.

en: Subscriptions Data
snd: سبسڪرپشن ڊيٽا

en: Subscriptions Ended
snd: رڪنيت ختم ٿي وئي

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
snd: سبسڪرپشن Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
snd: سبسڪرپشن موڊ

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
snd: سبسڪرپشن ٽيمپليٽ موضوع اوور رائيڊس

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
snd: رڪنيتون به ھاڻي تجديد آرڊر استعمال ڪن ٿيون ڪارٽ کي %smanual تجديد %s لاءِ سيٽ اپ ڪرڻ لاءِ، ان کي آسان بڻائي ٿي پروڊڪٽس شامل ڪرڻ يا رعايتن کي ھڪڙي تجديد ۾ دستي طور تي ادا ڪيل.

en: Subscriptions by Customer
snd: ڪسٽمر طرفان سبسڪرپشن

en: Subscriptions by Payment Gateway
snd: ادائگي جي گيٽ وي طرفان رڪنيت

en: Subscriptions by Product
snd: پراڊڪٽ پاران سبسڪرپشن

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
snd: تجديد واري ڏينهن کان پهريان هن ڪيترن ئي ڏينهن اندر ٺاهيل رڪنيت سائن اپ تي چارج نه ڪئي ويندي. سڀني نون سبسڪرپشنن لاءِ صفر تي سيٽ ڪريو مڪمل بار بار رقم وصول ڪرڻ لاءِ. هڪ مثبت نمبر هجڻ گهرجي.

en: Subscriptions signups
snd: سبسڪرپشن سائن اپ

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
snd: سبسڪرپشن v2.0 سبسڪرپشن شامل ڪرڻ يا ايڊٽ ڪرڻ لاءِ نئون انتظامي انٽرفيس متعارف ڪرايو. توھان ڪري سگھو ٿا سڀ واقف تبديليون، جھڙوڪ بار بار ٿيندڙ مجموعي يا رڪنيت جي حالت کي تبديل ڪرڻ. توھان پڻ ڪري سگھو ٿا ڪجھ نيون ترميمون، جھڙوڪ ختم ٿيڻ جي تاريخ تبديل ڪرڻ، شپنگ جي قيمت شامل ڪرڻ يا پراڊڪٽ لائن آئٽم شامل ڪرڻ.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
snd: سبسڪرپشنون هتي ظاهر ٿينديون توهان لاءِ ڏسڻ ۽ منظم ڪرڻ لاءِ هڪ ڀيرو خريد ڪيل گراهڪ طرفان.

en: Subtotal
snd: ذيلي ٽوٽل

en: Successful retries
snd: ڪامياب ڪوششون

en: Support
snd: حمايت

en: Supported features:
snd: سپورٽ خاصيتون:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
snd: WooCommerce سبسڪرپشن جي توسيع سان خودڪار تجديد ادائيگي کي سپورٽ ڪري ٿو.

en: Suspend
snd: معطل

en: Suspended Subscription
snd: معطل ٿيل سبسڪرپشن

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
snd: معطل ٿيل سبسڪرپشن اي ميلون موڪليا ويندا آهن جڏهن هڪ گراهڪ دستي طور تي پنهنجي رڪنيت کي معطل ڪري ٿو.

en: Switch Button Text
snd: سوئچ بٽڻ جو متن

en: Switch Order
snd: آرڊر تبديل ڪريو

en: Switch Order Details
snd: تبديل ڪريو آرڊر جا تفصيل

en: Switch Totals
snd: مٽايو Totals

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
snd: سوئچ آرڊر منسوخ ڪيو ويو ڇاڪاڻ ته نئون سوئچ آرڊر ٺاهي رهيو آهي #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
snd: مٽجي ويو

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
snd[0]: تبديل ٿيل <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
snd: تبديل ٿيل سبسڪرپشن

en: Switched subscriptions
snd: تبديل ٿيل سبسڪرپشن

en: Switching
snd: مٽائڻ

en: Synchronisation
snd: هم وقت سازي

en: Synchronise Renewals
snd: تجديد کي هم وقت سازي ڪريو

en: Synchronise renewals
snd: تجديد کي هم وقت سازي ڪريو

en: Tax class of product.
snd: محصول جي ٽيڪس ڪلاس.

en: Tax rate ID.
snd: ٽيڪس جي شرح ID.

en: Tax subtotal.
snd: مجموعي ٽيڪس.

en: Tax total.
snd: مجموعي ٽيڪس.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
snd: ٽيليفون: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
snd: WooCommerce سبسڪرپشن جي جديد ورزن ۾ تازه ڪاري ڪرڻ لاءِ مهرباني.

en: Thank you for your order
snd: توهان جي حڪم لاء مهرباني

en: Thank you for your renewal order
snd: توهان جي تجديد آرڊر لاءِ مهرباني

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
snd: توهان جي تجديد آرڊر لاءِ مهرباني. اهو تيستائين هولڊ آهي جيستائين اسان تصديق نه ڪريون ته ادائيگي ملي وئي آهي. ساڳئي وقت ۾، هتي توهان جي آرڊر جي هڪ ياد ڏياريندڙ آهي:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
snd: اهو ظاهر نٿو ٿئي ته توهان جي رڪنن مان هڪ آهي.

en: That doesn't appear to be your order.
snd: اهو توهان جو حڪم نٿو لڳي.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
snd: انهي رڪنيت کي %s ۾ تبديل نٿو ڪري سگهجي. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
snd: اها رڪنيت موجود ناهي. ڇا ان کي ختم ڪيو ويو آهي؟

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
snd: اها رڪنيت موجود ناهي. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
snd: اھو سبسڪرپشن پراڊڪٽ توھان جي ڪارٽ ۾ شامل نه ٿو ڪري سگھجي ڇاڪاڻ ته اھو اڳ ۾ ئي رڪنيت جي تجديد تي مشتمل آھي.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
snd: اهو سڀ ڪجهه ناهي جيڪو اسان گذريل 12 مهينن کان ڪم ڪري رهيا آهيون جڏهن اها سبسڪرپشن جي اچي ٿي. اسان توهان جي سبسڪرپشن اسٽور مان تمام گهڻو فائدو حاصل ڪرڻ ۾ مدد لاءِ ميني ايڪسٽينشن پڻ جاري ڪيا آهن.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
snd: $order_type پيراميٽر لاءِ &quot;سڀ&quot; قدر ختم ٿيل آهي. اهو هڪ غلط نالو هو، جيئن اهو ٻيهر رڪنيت جا آرڊر واپس نه ڪيو. اهو wcs_get_subscription_orders(). استعمال ڪريو صف (&quot;والدين&quot;، &quot;تجديد&quot;، &quot;سوئچ&quot;) اڳوڻي رويي کي برقرار رکڻ لاء، يا &quot;ڪنهن به&quot; سڀني قسمن جي آرڊر حاصل ڪرڻ لاء، بشمول سوئچ ۽ ٻيهر رڪنيت حاصل ڪرڻ لاء.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
snd: %s تاريخ کي منسوخي جي تاريخ کان پوءِ ٿيڻ گھرجي.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
snd: %s جي تاريخ ٿيڻ گھرجي آخري ادائيگي جي تاريخ کان پوءِ.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
snd: %s جي تاريخ ايندڙ ادائيگي جي تاريخ کان پوءِ ٿيڻ گھرجي.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
snd: %s تاريخ شروع ٿيڻ جي تاريخ کان پوءِ ٿيڻ گھرجي.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
snd: %s تاريخ لازمي طور تي آزمائش جي آخري تاريخ کان پوءِ ٿيندي.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
snd: رڪنيت جي %s تاريخ کي ختم نٿو ڪري سگھجي. توھان کي آرڊر ختم ڪرڻ گھرجي.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
snd: %s پراڊڪٽ ڊليٽ ڪيو ويو آهي ۽ هاڻي ان کي نئون نه ٿو ڪري سگهجي. مھرباني ڪري ھڪڙو نئون پراڊڪٽ چونڊيو يا مدد لاء اسان سان رابطو ڪريو.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
snd: تحفي جي توسيع ان کي ممڪن بڻائي ٿي هڪ شخص لاءِ ڪنهن ٻئي لاءِ سبسڪرپشن پراڊڪٽ خريد ڪري. اهو پوءِ خريد ڪندڙ ۽ وصول ڪندڙ جي وچ ۾ سبسڪرپشن جي ڪنٽرول کي حصيداري ڪري ٿو، ٻنهي کي اجازت ڏئي ٿو ته هو پنهنجي زندگي جي دوران سبسڪرپشن کي منظم ڪن.

en: The Upgrade is in Progress
snd: اپڊيٽ جاري آهي

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
snd: WooCommerce سبسڪرپشن پلگ ان کي اپڊيٽ ڪيو ويو آهي!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
snd: WooCommerce سبسڪرپشن پلگ ان هن وقت پنهنجي ڊيٽابيس جي اپ گريڊ جو معمول هلائي رهيو آهي.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
snd: توهان جي رڪنيت جي تجديد لاءِ خودڪار ادائيگي ناڪام ٿي وئي آهي. ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪنداسين %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
snd: %1$s سان توهان جي رڪنيت جي تجديد لاءِ خودڪار ادائيگي ناڪام ٿي وئي آهي. سبسڪرپشن کي ٻيهر چالو ڪرڻ لاءِ، مھرباني ڪري لاگ ان ڪريو ۽ پنھنجي اڪائونٽ واري صفحي تان تجديد لاءِ ادا ڪريو: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
snd: آرڊر #%1$s لاءِ %2$s کان خودڪار بار بار ادائگي ناڪام ٿي وئي آهي. ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪئي ويندي %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
snd: %s کان #%d آرڊر لاءِ خودڪار بار بار ادائگي ناڪام ٿي وئي آهي. ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪئي ويندي %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
snd: هر رڪنيت تي هن پراڊڪٽ لاءِ سراسري لائن ڪل.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
snd: ھن پراڊڪٽ لائن آئٽم لاءِ سڀني آرڊر تي سراسري لائن ڪل.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
snd: سڀني گراهڪن جي سائن اپ، سوئچ ۽ تجديد آرڊر جي اوسط قيمت.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
snd: نئين خودڪار ريٽري سسٽم بابت بهترين حصو اهو آهي ته ٻيهر ڪوشش جا ضابطا مڪمل طور تي حسب ضرورت آهن.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
snd: ھڪڙي رڪنيت جي ٺاھڻ جي تاريخ کي ختم نه ٿو ڪري سگھجي، صرف اپڊيٽ ڪيو ويو آھي.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
snd: تاريخ جي رڪنيت جو تازو آرڊر مڪمل ڪيو ويو، GMT ۾.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
snd: تاريخ جي رڪنيت جو تازو آرڊر ادا ڪيو ويو، GMT ۾.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
snd: ختم ٿيل ادائگي جو طريقو خودڪار سبسڪرپشن جي ادائيگين لاءِ استعمال ڪيو ويو، اسان توھان جي رڪنيت کي تبديل ڪرڻ لاءِ ڪو متبادل ٽوڪن ادائگي جو طريقو ڳولي نه سگھياسين.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
snd: ختم ٿيل ادائگي جو طريقو خودڪار سبسڪرپشن جي ادائيگي لاء استعمال ڪيو ويو. ناڪام تجديد ادائگين کان بچڻ لاءِ مستقبل ۾ ھن ادائگي جي طريقي کي استعمال ڪندي رڪنيتون اپڊيٽ ڪيون ويون آھن توھان جي %1$s کي استعمال ڪرڻ لاءِ. انفرادي سبسڪرپشنز جي ادائگي جي طريقي کي تبديل ڪرڻ لاءِ وڃو پنھنجي %2$sMy Account &gt; Subscriptions%3$s صفحي.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
snd: ڪسٽمر ڏانهن موڪليو ويو اي ميل جڏهن تجديد ادائيگي يا ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ناڪام ٿي انهن کي اطلاع ڏيڻ ۾ ته ادائگي جي ٻيهر ڪوشش ڪئي ويندي.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
snd: توھان جي سائيٽ تي %1$d رڪنن لاءِ مڪمل تازه ڪاري وارو عمل %2$d ۽ %3$d منٽن جي وچ ۾ وٺندو.

en: The item on the switch order cannot be found.
snd: سوئچ آرڊر تي شيون نه ملي سگھن ٿيون.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
snd: شيون نه هٽايو ويو ڇاڪاڻ ته هي سبسڪرپشن جي ادائيگي جو طريقو هڪ شيء کي هٽائڻ جي حمايت نٿو ڪري.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
snd: نئون انٽرفيس موجوده %sEdit Order%s اسڪرين تي پڻ ٺهيل آهي. جيڪڏهن توهان ڪڏهن به هڪ آرڊر تبديل ڪيو آهي، توهان پهريان ئي ڄاڻو ٿا ته رڪنيت کي ڪيئن تبديل ڪجي.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
snd: رڪنيت جي تجديد جي وچ ۾ بلنگ جي مدت جو تعداد.

en: The number of renewal orders processed during this period.
snd: تجديد آرڊر جو تعداد ھن عرصي دوران عمل ڪيو ويو.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
snd: تجديد آرڊر جو تعداد جن ۾ ادائگي جي ناڪامي هئي ٻيهر ڪوشش سسٽم استعمال ڪريو.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
snd: تجديد جي ادائيگي جو تعداد ھن عرصي لاءِ ٻيهر ڪوششون جنھن جي نتيجي ۾ ڪامياب ادائگي نه ٿي.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
snd: تجديد جي ادائيگي جو تعداد ھن عرصي لاءِ ٻيهر ڪوششون جيڪي ادائگي کي پروسيس ڪرڻ جي قابل ھئا جيڪي اڳ ۾ ھڪ يا وڌيڪ ڀيرا ناڪام ٿيا ھئا.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
snd: تجديد جي ادائيگي جي ٻيهر ڪوششن جو تعداد اڃا تائين پروسيس نه ڪيو ويو آهي.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
snd: ٻيهر رڪنيت حاصل ڪرڻ جو تعداد هن عرصي دوران عمل ڪيو ويو.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
snd: سائن اپ، سوئچ ۽ تجديد آرڊر جو تعداد هن ڪسٽمر توهان جي اسٽور سان ادا ڪيل حيثيت سان رکيو آهي (يعني پروسيسنگ يا مڪمل).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
snd: هن عرصي دوران ڪسٽمر يا اسٽور مينيجر طرفان منسوخ ڪيل رڪنن جو تعداد. اڳ-ادا ٿيل اصطلاح شايد اڃا تائين ختم نه ٿيو هجي هن عرصي دوران.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
snd: هن عرصي دوران ٺاهيل رڪنيتن جو تعداد، يا ته دستي طور تي ٺاهيل، درآمد ٿيل يا هڪ ڪسٽمر آرڊر ڪري رهيو آهي. ھن ۾ شامل آھن آرڊر التوا ۾ ادائگي.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
snd: رڪنيتن جو تعداد ھن عرصي دوران مستقبل ۾ ختم ٿيڻ جي تاريخ سان ۽ ھڪڙي حالت التوا کان سواءِ.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
snd: هن عرصي دوران پيدا ڪيل والدين آرڊر ۾ خريد ڪيل سبسڪرپشن جو تعداد. هي نمائندگي ڪري ٿو نوان سبسڪرپشن ٺاهيل گراهڪ طرفان ترتيب ڏيڻ ذريعي چيڪ آئوٽ.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
snd: رڪنيتن جو تعداد جنهن ۾ هن پراڊڪٽ کي هڪ لائين آئٽم طور شامل ڪيو ويو آهي ۽ هڪ حيثيت رکي ٿي باقي رهيل يا ٽريش ٿيل.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
snd: رڪنيتن جو تعداد ھن گراهڪ کي فعال يا التوا واري منسوخي جي حيثيت سان آھي.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
snd: رڪنيتن جو تعداد ھن گراهڪ جي ھڪڙي حيثيت سان آھي جيڪو التوا ۾ رکيل يا ٽريش ڪيو ويو آھي.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
snd: رڪنيتن جو تعداد ھن عرصي دوران اپگريڊ، ھيٺ ڏنل يا ڪراس گريڊ ٿيل.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
snd: رڪنيتن جو تعداد جيڪو يا ته ختم ٿي چڪو آهي يا پريپيڊ اصطلاح جي پڄاڻي تي پهچي چڪو آهي جيڪڏهن اهو اڳ ۾ منسوخ ڪيو ويو هو.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
snd: التوا يا ترڪيب کان سواءِ ڪنهن به حيثيت جي رڪنيت سان گڏ منفرد گراهڪن جو تعداد.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
snd: ايندڙ تجديد آرڊرن جو تعداد، في الحال فعال رڪنن لاءِ.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
snd: اصل سبسڪرپشن آئٽم کي تبديل ڪيو پيو وڃي نه ملي سگهي.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
snd: ادائگي جو طريقو ان رڪنيت لاء تبديل نه ٿو ڪري سگھجي.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
snd: پراڊڪٽ جو قسم تبديل نه ٿو ڪري سگھجي ڇو ته ھي پراڊڪٽ سبسڪرپشن سان جڙيل آھي.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
snd: تجديد آرڊر هن ريت آهي:

en: The requested subscription cannot be edited.
snd: درخواست ڪيل رڪنيت تبديل نه ٿي ڪري سگھجي.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
snd: ٻيهر ڪوشش ڪرڻ وارو نظام ڊفالٽ طور بند ٿيل آهي. ان کي فعال ڪرڻ لاء، دورو ڪريو سبسڪرپشن سيٽنگون انتظامي اسڪرين.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
snd: سبسڪرپشن جي شروعاتي تاريخ ختم نه ٿي ڪري سگھجي، صرف اپڊيٽ ڪئي وئي.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
snd: آرڊر تي لاڳو ڪيل اسٽيٽس ان وقت جي وچ ۾ جڏهن تجديد جي ادائيگي ناڪام ٿي يا آخري ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي ۽ جڏهن هن ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
snd: رڪنيت تي لاڳو ڪيل اسٽيٽس ان وقت جي وچ ۾ جڏهن تجديد جي ادائيگي ناڪام ٿي يا آخري ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي ۽ جڏهن هن ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
snd: خودڪار ادائگي جي ٻيهر ڪوشش جي حالت: التوا جو مطلب آهي ٻيهر ڪوشش ڪئي ويندي مستقبل ۾، ناڪامي جو مطلب آهي ادائگي ڪامياب نه هئي جڏهن ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي ۽ مڪمل ٿيڻ جو مطلب آهي ادائگي ڪامياب ٿي وئي جڏهن ٻيهر ڪوشش ڪئي وئي.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
snd: رڪنيت کي منتقل ڪرڻ جي صورتحال. &quot;اسٽيٽس&quot; پرم جي برعڪس، هي سبسڪرپشن جي تاريخن جو حساب ۽ تازه ڪاري ڪندو.

en: The subscription's end date.
snd: رڪنيت جي آخري تاريخ.

en: The subscription's next payment date.
snd: رڪنيت جي ايندڙ ادائيگي جي تاريخ.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
snd: سبسڪرپشن جي اصل سبسڪرپشن ID جيڪڏهن هي هڪ ٻيهر رڪنيت حاصل ڪئي وئي آهي.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
snd: رڪنيت جي ٻيهر رڪنيت حاصل ڪيل سبسڪرپشن ID.

en: The subscription's start date.
snd: رڪنيت جي شروعات جي تاريخ.

en: The subscription's trial date
snd: رڪنيت جي آزمائش جي تاريخ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
snd: ٽيڪس ۽ شپنگ سميت سڀني تجديد آرڊرن جو مجموعو.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
snd: ٽيڪس ۽ شپنگ سميت سڀني ٻيهر رڪنيت جي آرڊر جو مجموعو.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
snd: سڀني سبسڪرپشن جي والدين آرڊر جو مجموعو، بشمول ٻيون شيون، فيس، ٽيڪس ۽ شپنگ.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
snd: ٽيڪس ۽ شپنگ سميت سڀني سوئچ آرڊرن جو مجموعو.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
snd: سڀني ايندڙ تجديد آرڊرن جو مجموعو، بشمول شيون، فيس، ٽيڪس ۽ شپنگ، في الحال فعال سبسڪرپشنز لاءِ.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
snd: آمدني جي ڪل رقم، بشمول ٽيڪس ۽ شپنگ، بحال ٿيل ادائگي جي ٻيهر ڪوشش واري نظام سان ناڪامي ادائيگي سان تجديد آرڊر لاءِ.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
snd: سائن اپ، سوئچ ۽ تجديد آرڊر جو ڪل تعداد توهان جي اسٽور سان ادا ڪيل اسٽيٽس سان رکيل آهي (يعني پروسيسنگ يا مڪمل).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
snd: رڪنيتن جو ڪل تعداد فعال يا التوا واري منسوخي جي حيثيت سان.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
snd: سبسڪرپشنز جو ڪل تعداد ھڪ اسٽيٽس سان گڏ ھڪ ٻئي کان سواءِ التوا يا ردي ۾.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
snd: هن گراهڪ جي سائن اپ، سوئچ ۽ تجديد آرڊر جي ڪل قيمت.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
snd: آزمائشي مدت %s کان وڌيڪ نه ٿي سگھي.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
snd: آزمائشي مدت کان وڌيڪ نه ٿي سگھي: %1$s، %2$s، %3$s يا %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
snd: تازه ڪاري جي عمل ۾ ٿورو وقت لڳي سگھي ٿو، تنھنڪري مھرباني ڪري صبر ڪر.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
snd: ڪو به شپنگ طريقا موجود نه آهن. مھرباني ڪري پنھنجي ايڊريس چيڪ ڪريو، يا اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي ڪنھن مدد جي ضرورت آھي.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
snd: PayPal سان مسئلو آهي. توھان جي API سندون غلط آھن. مھرباني ڪري پنھنجي %1$sAPI سندون %2$s اپڊيٽ ڪريو. %3$s وڌيڪ سکو%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
snd: PayPal سان مسئلو آهي. توهان جو PayPal اڪائونٽ جاري ڪري رهيو آهي پراڻي رڪنيت جي IDs. %1$s وڌيڪ سکو %2$s. %3$s رد ڪيو%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
snd: سوئچ جي تفصيلن کي ڳولڻ ۾ هڪ غلطي هئي.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
snd: تازه ڪاري ۾ هڪ غلطي هئي. مھرباني ڪري صفحي کي تازو ڪريو ۽ ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
snd: توهان جي ٻيهر رڪنيت حاصل ڪرڻ جي درخواست ۾ هڪ غلطي هئي. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: There was an error with your request. Please try again.
snd: توهان جي درخواست ۾ هڪ غلطي هئي. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
snd: اهي اهم سوال آهن ڪنهن به سبسڪرپشن ڪامرس ڪاروبار لاءِ.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
snd: اهي اي ميلون %sWooCommerce &gt; Settings &gt; Emails %s انتظامي اسڪرين جي تحت فعال، غير فعال ۽ ڪسٽمائيز ڪري سگھجن ٿيون.

en: This Month
snd: هن مهيني

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
snd: هي اي ميل موضوع لائن کي ڪنٽرول ڪري ٿو. ڊفالٽ مضمون استعمال ڪرڻ لاءِ خالي ڇڏي ڏيو: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
snd: هي اي ميل نوٽيفڪيشن ۾ موجود مکيه عنوان کي ڪنٽرول ڪري ٿو. ڊفالٽ هيڊنگ استعمال ڪرڻ لاءِ خالي ڇڏي ڏيو: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
snd: هي اي ميل نوٽيفڪيشن ۾ موجود مکيه عنوان کي ڪنٽرول ڪري ٿو. ڊفالٽ هيڊنگ استعمال ڪرڻ لاءِ خالي ڇڏي ڏيو: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
snd: هن تاريخ کي صرف هڪ تخميني طور سمجهيو وڃي. هن سبسڪرپشن لاءِ ادائيگي گيٽ وي ڪنٽرول ڪري ٿو جڏهن ادائگي تي عمل ڪيو وڃي.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
snd: هي مفت توسيع ان کي ممڪن بڻائي ٿي رڪنن کي 3rd پارٽي سسٽم کان WooCommerce ڏانهن لڏڻ. اهو پڻ ممڪن بڻائي ٿو توهان جي رڪنيت واري ڊيٽا کي ايڪسپورٽ ڪرڻ لاءِ تجزيو لاءِ اسپريڊ شيٽ ٽولز يا 3rd پارٽي ايپس.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
snd: هي هڪ آرڊر نوٽيفڪيشن آهي جيڪو گراهڪن ڏانهن موڪليو ويو آهي جنهن ۾ آرڊر جا تفصيل شامل آهن هڪ تجديد آرڊر رکڻ کان پوءِ.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
snd: هي هڪ آرڊر نوٽيفڪيشن آهي جيڪو ڪسٽمر ڏانهن موڪليو ويو آهي ادائگي کان پوءِ رڪنيت جي تجديد آرڊر جي مڪمل ٿيڻ کانپوءِ. اهو تجديد آرڊر جي تفصيل تي مشتمل آهي.

en: This is where subscriptions are stored.
snd: هي آهي جتي رڪنيتون ذخيرو ٿيل آهن.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
snd: هي نئون صفحو پڻ آهي جتي گراهڪ پنهنجي سبسڪرپشن کي معطل يا منسوخ ڪري سگهي ٿو، ادائگي جو طريقو تبديل ڪري سگهي ٿو، شپنگ ايڊريس تبديل ڪري سگهي ٿو يا ڪنهن شئي کي اپڊيٽ/ڊائون گريڊ ڪري سگهي ٿو.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
snd: هي آرڊر هاڻي ادا نه ٿو ڪري سگهجي ڇاڪاڻ ته لاڳاپيل سبسڪرپشن هن وقت ادائيگي جي ضرورت ناهي.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
snd: هي صفحو پروسيس جا نتيجا ڏيکاريندو جيئن رڪنيت جي هر بيچ کي اپڊيٽ ڪيو ويندو.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
snd: هي پراڊڪٽ في الحال اسٽاڪ مان ٻاهر آهي ۽ دستياب ناهي.

en: This section shows any information about Subscriptions.
snd: هي سيڪشن ڏيکاري ٿو رڪنيت بابت ڪا به معلومات.

en: This section shows general information about the store.
snd: هي سيڪشن اسٽور جي باري ۾ عام معلومات ڏيکاري ٿو.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
snd: هي سيڪشن سبسڪرپشن جي ادائيگي جي طريقن بابت معلومات ڏيکاري ٿو.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
snd: هي سيڪشن پيئٽ گيٽ وي فيچر سپورٽ بابت معلومات ڏيکاري ٿو.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
snd: هي رڪنيت هاڻي قابل تدوين نه آهي ڇو ته ادائگي جي گيٽ وي بار بار رقم جي ترميم جي اجازت نٿو ڏئي.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
snd[0]: هي رڪنيت خود بخود تجديد ڪرڻ لاءِ مقرر ڪئي وئي آهي فائل تي توهان جي ادائيگي جو طريقو استعمال ڪندي. توھان پنھنجي %smy اڪائونٽ جي صفحي%s مان ھن رڪنيت کي منظم يا منسوخ ڪري سگھو ٿا.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
snd[0]: هي رڪنيت خود بخود تجديد ڪرڻ لاءِ مقرر ڪئي وئي آهي فائل تي توهان جي ادائيگي جو طريقو استعمال ڪندي. توھان ھن سبسڪرپشن کي پنھنجي منھنجو اڪائونٽ صفحي تان منظم يا منسوخ ڪري سگھو ٿا. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
snd: ھي تبديلي ختم نه ٿي ڪري سگھجي ڇاڪاڻ ته اھو فعال رڪنن سان جڙيل آھي. ھن تبديلي کي ختم ڪرڻ لاء، مھرباني ڪري منسوخ ڪريو ۽ ان جي رڪنيت کي ختم ڪريو.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
snd: اهو توهان جي اسٽور ۾ استعمال ڪندڙن جي خلاف محفوظ ڪيل سڀني رڪنن جي مسلسل ڪيش کي صاف ڪندو. هي عمل وٺڻ کان پوءِ چيڪ آئوٽ، تجديد ۽ ٻين سبسڪرپشن سان لاڳاپيل ڪمن جي سست ڪارڪردگي جي توقع ڪريو. ڪيش اوور ٽائيم ٻيهر ٺاهيا ويندا جيئن سوالن کي ڳولڻ لاءِ ڏنل صارف جي سبسڪرپشنون هلنديون آهن.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
snd: اهو توهان جي اسٽور ۾ سڀني رڪنن جي سڀني تجديد، سوئچ، ٻيهر رڪنيت ۽ ٻين آرڊر جي قسمن جي مسلسل ڪيش کي صاف ڪندو. هي عمل وٺڻ کان پوءِ چيڪ آئوٽ، تجديد ۽ ٻين سبسڪرپشن سان لاڳاپيل ڪمن جي سست ڪارڪردگي جي توقع ڪريو. ڪيش اوور ٽائيم ٻيهر ٺاهيا ويندا جيئن لاڳاپيل آرڊر جا سوال هلايا وڃن.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
snd: اهو صارفين کي سبسڪرپشن سان ڳنڍڻ لاءِ مسلسل ڪيش ٺاهيندو. ڪيش اوور ٽائيم پس منظر ۾ (ايڪشن شيڊيولر ذريعي) ٺاهيا ويندا.

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
snd: اهو توهان جي اسٽور ۾ سڀني رڪنن جي سڀني تجديد، سوئچ، ٻيهر رڪنيت ۽ ٻين آرڊر جي قسمن جي مسلسل ڪيش ٺاهيندو. ڪيش اوور ٽائيم پس منظر ۾ (ايڪشن شيڊيولر ذريعي) ٺاهيا ويندا.

en: Timezone:
snd: ٽائيم زون:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
snd: خاص شرطن جي بنياد تي مخصوص اصول لاڳو ڪرڻ لاءِ، جھڙوڪ اعليٰ قدر آرڊر يا غير معمولي تجديد شيڊول، توھان استعمال ڪري سگھوٿا وري ڪوشش ڪريو مخصوص %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s فلٽر. هي ناڪام ادائيگي لاءِ تجديد آرڊر جي ID مهيا ڪري ٿو، جيڪو استعمال ڪري سگهجي ٿو معلومات ڳولڻ لاءِ پروڊڪٽس، سبسڪرپشن ۽ مجموعي بابت جنهن سان ناڪامي ادائگي جو تعلق آهي.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
snd: ھن سبسڪرپشن لاءِ خودڪار تجديد کي فعال ڪرڻ لاءِ، توھان کي پھريون ضرورت پوندي ادائگي جو طريقو شامل ڪرڻ.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
snd: ھاڻي رڪنيت کي ٻيهر چالو ڪرڻ لاءِ، توھان پڻ لاگ ان ڪري سگھو ٿا ۽ پنھنجي اڪائونٽ واري صفحي تان تجديد لاءِ ادا ڪري سگھو ٿا: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
snd: هاڻي رڪنيت کي ٻيهر چالو ڪرڻ لاءِ، توهان پڻ لاگ ان ڪري سگهو ٿا ۽ پنهنجي اڪائونٽ جي صفحي تان تجديد جي ادائيگي ڪري سگهو ٿا: %1$sPay Now »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
snd: اپڊيٽ جي ترقي کي رڪارڊ ڪرڻ لاء هڪ نئين لاگ فائل ٺاهي وئي. ھي فائل %1$d ھفتن ۾ پاڻمرادو ختم ٿي ويندي. جيڪڏھن توھان ان کي جلد ختم ڪرڻ چاھيو ٿا، توھان ان کي ھتي ڳولي سگھو ٿا: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
snd: ان کي جلد کان جلد حل ڪرڻ لاءِ، مھرباني ڪري ٺاھيو %1$stemporary administrator account%3$s استعمال ڪندڙ جي اي ميل سان woologin@woocommerce.com ۽ %2$sQuickForget.com%3$s ذريعي اسان سان سندون شيئر ڪريو.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
snd: انهن نقصن بابت وڌيڪ تفصيل ڏسڻ لاءِ، ڏسو %1$s لاگ فائل %2$sWooCommerce لاگ اسڪرين مان. %2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
snd: مڪمل نقص ڏسڻ لاءِ، ڏسو %1$s لاگ فائل %2$sWooCommerce لاگ اسڪرين مان.%3$s.

en: Today!
snd: اڄ!

en: Total
snd: ڪُل

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
snd: ڪُل

[ctx: table heading]
en: Total
snd: ڪُل

en: Total Discount
snd: کل رعايت

en: Total Subscribers
snd: ڪل رڪن

en: Total Subscription Orders
snd: ڪل سبسڪرپشن آرڊر

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
snd: ڪل سبسڪرپشن آرڊر %s

en: Total Subscriptions
snd: ڪل سبسڪرپشن

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
snd: ڪل سبسڪرپشن %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
snd: ڪل: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
snd: ڪُل

en: Trash
snd: ڪچرو

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
snd: هن آرڊر کي ٽريش ڪرڻ سان آرڊر سان خريد ڪيل سبسڪرپشن به ٽريش ٿي وينديون.

en: Trial End
snd: آزمائش ختم ٿيڻ

[ctx: table heading]
en: Trial End
snd: آزمائش ختم ٿيڻ

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
snd: آزمائش جي آخري تاريخ

en: Turn off Automatic Payments
snd: خودڪار ادائيگيون بند ڪريو

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
snd: &quot;%1$s&quot; ۾ سبسڪرپشن جي صورتحال تبديل ڪرڻ جي قابل نه. استثنا: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
snd: رڪنيت جي حالت کي &quot;%s&quot; ۾ تبديل ڪرڻ جي قابل ناهي.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
snd: رڪنيت جي حالت کي &quot;%s&quot; ۾ تبديل ڪرڻ جي قابل ناهي. مھرباني ڪري ھڪڙي ڪسٽمر کي سبسڪرپشن لاءِ تفويض ڪريو ان کي چالو ڪرڻ لاءِ.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
snd: PayPal بلنگ معاهدي لاءِ آرڊر ڳولڻ ۾ ناڪام.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
snd: رڪنيت جي مرمت نه ٿي سگھي. %4$s غلطي: %1$s%4$s مھرباني ڪري صفحي کي ريفريش ڪريو ۽ ٻيهر ڪوشش ڪريو. جيڪڏهن مسئلو برقرار رهي، %2$سپورٽ سان رابطو ڪريو%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
snd: رڪنيت کي اپڊيٽ ڪرڻ جي قابل نه. %4$s غلطي: %1$s%4$s مھرباني ڪري صفحي کي ريفريش ڪريو ۽ ٻيهر ڪوشش ڪريو. جيڪڏهن مسئلو برقرار رهي ٿو، %2$سپورٽ سان رابطو ڪريو%3$s.

en: Unended Subscription Count
snd: اڻ ختم ٿيل سبسڪرپشن ڳڻپ

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
snd: اڻڄاتل آرڊر جو قسم

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
snd: اڻڄاتل غلطي

en: Unlimited payments
snd: لا محدود ادائگيون

en: Unpublished
snd: اڻ ڇپيل

en: Upcoming Recurring Revenue
snd: ايندڙ بار بار آمدني

en: Update Complete
snd: اپڊيٽ مڪمل

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
snd: ڊيٽابيس کي اپڊيٽ ڪريو

en: Update Error
snd: تازه ڪاري جي غلطي

en: Update in Progress
snd: اپڊيٽ جاري آهي

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
snd: اپڊيٽ ڪريو %1$s استعمال ٿيل %2$sall%3$s لاءِ منهنجي فعال رڪنن جي

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
snd: منهنجي موجوده رڪنن جي %1$sall%2$s لاءِ استعمال ڪيل ادائگي جي طريقي کي اپڊيٽ ڪريو

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
snd: سبسڪرپشن جي تاريخن کي اپڊيٽ ڪرڻ ۾ نياپي سان غلطي ٿي وئي: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
snd: واڌارو

en: Upgrade or Downgrade
snd: اپ گريڊ يا اپ گريڊ

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
snd: هي فيلڊ استعمال ڪريو چيڪ آئوٽ بٽڻ تي ڏيکاريل متن کي ترتيب ڏيڻ لاءِ جڏهن آرڊر ۾ سبسڪرپشن شامل آهي. عام طور تي چيڪ آئوٽ جمع ڪرائڻ وارو بٽڻ ڏيکاري ٿو &quot;جڳه آرڊر&quot;. جڏهن ڪارٽ هڪ رڪنيت تي مشتمل آهي، اهو تبديل ڪيو ويو آهي &quot;هاڻي سائن اپ ڪريو&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
snd: خودڪار تجديد ٽوگل استعمال ڪندي اسٽيجنگ موڊ ۾ بند ٿيل آهي.

en: Variable Subscription
snd: متغير سبسڪرپشن

en: Variable subscription
snd: متغير رڪنيت

en: Variation ID, if applicable.
snd: تبديلي جي ID، جيڪڏهن قابل اطلاق هجي.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
snd: نسخو %1$s آڻي ٿو ڪجھ نوان سڌارا جيڪي توهان وانگر اسٽور مئنيجرن جي طرفان عرض ڪيا ويا آهن (۽ ممڪن طور تي پڻ %2$syou%3$s پاران).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
snd: نسخو %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
snd: نسخو 2.0 هڪ سال کان وڌيڪ عرصي تائين ترقي ۾ آهي. اسان اسٽور مئنيجرن جي 3 سالن جي راءِ کي مدنظر رکڻ لاءِ ايڪسٽينشن کي ٻيهر جوڙيو آهي.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
snd: نسخو 2.1 متعارف ڪرايو ڪجھ عظيم نيون خاصيتون جيڪي توهان وانگر اسٽور مئنيجرن طرفان درخواست ڪيون ويون آهن (۽ ممڪن طور تي %syou%s پاران پڻ).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
snd: ذريعي %s

[ctx: view a subscription]
en: View
snd: ڏيک

en: View Email Settings
snd: ڏسو اي ميل سيٽنگون

en: View Reports
snd: رپورٽون ڏسو

en: View Retry
snd: ڏسو ٻيهر ڪوشش

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
snd: رڪنيت ڏسو

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
snd: رڪنيت ڏسو: %s

en: View and manage subscriptions
snd: رڪنيت ڏسو ۽ منظم ڪريو

en: View other subscriptions &rarr;
snd: ٻيون رڪنيتون ڏسو →

en: View subscription
snd: رڪنيت ڏسو

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
snd: رڪنيت ڏسو: %s

en: View subscriptions
snd: رڪنيت ڏسو

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
snd[0]: %1$syour اڪائونٽ%2$s ۾ پنھنجي رڪنيت جي حالت ڏسو.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
snd: پنهنجو آرڊر ڏسو: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
snd: پنھنجي رڪنيت ڏسو: %s

en: Virtual
snd: مجازي

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
snd: خبردار: خراب شيون ٿيڻ وارا آهن! ادائگي جي گيٽ وي هن سبسڪرپشن کي خريد ڪرڻ لاءِ استعمال ڪيو ويو آهي سبسڪرپشن جي تفصيلن کي تبديل ڪرڻ جي حمايت نٿو ڪري. بلنگ جي مدت ۾ تبديليون، بار بار رعايت، بار بار ٽيڪس يا بار بار ٿيندڙ ڪل رقم ادائگي جي گيٽ وي طرفان چارج ڪيل رقم ۾ ظاهر نه ٿي سگھي.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
snd: هڪ مخصوص رڪنيت جا تفصيل چاهيو ٿا؟ حاصل ڪريو %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
snd: رڪنيت بابت وڌيڪ ڄاڻڻ چاهيو ٿا %s؟

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
snd: ھڪڙي سائيٽ تي سڀني رڪنن کي لسٽ ڪرڻ چاھيو ٿا؟ حاصل ڪريو %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
snd: ھڪڙي سائيٽ تي سڀني رڪنن کي لسٽ ڪرڻ چاھيو ٿا؟ حاصل ڪريو %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. هڪ مخصوص رڪنيت جا تفصيل چاهيو ٿا؟ حاصل ڪريو %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
snd: چيڪ آئوٽ ذريعي جلدي تجديد ڪرڻ چاهيو ٿا؟ ڪلڪ ڪريو %shere.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
snd: ڇا توھان چاھيو ٿا ته توھان جا گراهڪ غير سبسڪرپشن پراڊڪٽس جي رڪنيت حاصل ڪرڻ جي قابل ٿين؟

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
snd: خبردار! نسخو 2.0 هڪ وڏي تازه ڪاري آهي WooCommerce سبسڪرپشن جي واڌ لاءِ. اپڊيٽ ڪرڻ کان اڳ، مھرباني ڪري ھڪ بيڪ اپ ٺاھيو، سڀ WooCommerce ايڪسٽينشن کي اپڊيٽ ڪريو ۽ ٽيسٽ ڪريو سڀ پلگ ان، ڪسٽم ڪوڊ ۽ ادائگي جا گيٽ ويز ورجن 2.0 سان اسٽيجنگ سائيٽ تي. %1$s ورزن 2.0 ۾ تبديلين بابت وڌيڪ سکو »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
snd: خبردار! توھان ھلائي رھيا آھيو ورجن %s جو WooCommerce سبسڪرپشن پلگ ان ڪوڊ پر توھان جي ڊيٽابيس کي اپ گريڊ ڪيو ويو آھي سبسڪرپشن ورزن 2.0. اهو توهان جي دڪان تي اهم مسئلا پيدا ڪندو.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
snd: خبردار: صارف کي حذف ڪرڻ سان صارف جي رڪنيت به ختم ٿي ويندي. استعمال ڪندڙ جا آرڊر باقي رهندا پر &#39;مهمان&#39; استعمال ڪندڙ کي ٻيهر ڏنا ويندا. ڇا توھان جاري رکڻ چاھيو ٿا ھن صارف ۽ ڪنھن لاڳاپيل رڪن کي ختم ڪرڻ؟

en: We can not find your old subscription item.
snd: اسان توهان جي پراڻي رڪنيت واري شيءِ نه ڳولي سگهون ٿا.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
snd: اسان هن صارف لاءِ ادا ڪيل سبسڪرپشن آرڊر نه ڳولي سگهون ٿا.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
snd: اسان ID #%d سان رڪنيت نه ڳولي سگهون ٿا. شايد ان کي ختم ڪيو ويو آهي؟

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
snd: اسان توهان جي رڪنيت لاءِ تجديد آرڊر ٺاهي نه سگهياسين، مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
snd[0]: اسان توهان جي ڪارٽ ۾ هڪ شيءِ لاءِ اصل تجديد آرڊر نه ڳولي سگهيا آهيون. شين کي هٽايو ويو.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
snd[0]: اسان توھان جي ڪارٽ ۾ ھڪڙي شيءِ لاءِ اصل رڪنيت ڳولي نه سگھياسين. شين کي هٽايو ويو.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
snd: اسان صرف انسانن لاءِ انٽرفيس کي بهتر نه ڪيو، اسان انهن کي ڪمپيوٽرن لاءِ به بهتر ڪيو. توهان جون ايپليڪيشنون هاڻي ٺاهي سگهن ٿيون، پڙهي سگهن ٿيون، تازه ڪاري ڪري سگهن ٿيون يا سبسڪرپشن ختم ڪري سگهن ٿيون RESTful API endpoints ذريعي.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
snd: اسان توهان جي رڪنيت جي تجديد آرڊر تي عمل مڪمل ڪيو آهي.

en: We hope you enjoy it!
snd: اسان کي اميد آهي ته توهان ان مان لطف اندوز ٿيو!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
snd: اسان ان سبسڪرپشن کي ڳولي نه سگهياسين، مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
snd: اسان توهان جي درخواست ڪيل رپورٽ جي نتيجن جي سيٽ کي ڳولڻ جي قابل نه هئاسين. مھرباني ڪري %1$s سبسڪرپشن رپورٽ اسڪرين%2$s مان لنڪ ٻيهر ٺاھيو.

en: Weekly
snd: هفتيوار

en: Welcome to Subscriptions 2.0
snd: سبسڪرپشنز 2.0 ۾ ڀليڪار

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
snd: سبسڪرپشنز 2.1 ۾ ڀليڪار!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
snd: WooCommerce رڪنيت ۾ ڀليڪار %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
snd: WooCommerce سبسڪرپشنز 2.1 ۾ ڀليڪار

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
snd: ڇا ٿيندو جڏهن هڪ گراهڪ ڪنهن ٻئي لاءِ سبسڪرپشن پراڊڪٽ خريد ڪرڻ چاهي؟

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
snd: ڪهڙي ذاتي معلومات توهان جو اسٽور ٻاهرين ذريعن سان شيئر ڪري ٿو ان تي منحصر آهي ڪهڙي ٽئين پارٽي جي ادائيگي پروسيسر پلگ ان توهان استعمال ڪري رهيا آهيو رڪنيت جي ادائيگين کي گڏ ڪرڻ لاءِ. اسان سفارش ڪريون ٿا ته توهان انهن جي رازداري پاليسين سان صلاح ڪريو توهان جي رازداري پاليسي جي هن حصي کي آگاهي ڏيڻ لاءِ.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
snd: جيڪو اسان گڏ ڪري ۽ ذخيرو ڪريون ٿا

en: What we share with others
snd: جيڪو اسان ٻين سان حصيداري ڪريون ٿا

en: What's new?
snd: نئون ڇا آهي؟

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
snd: جڏهن منسوخ ٿيل

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
snd: جڏهن هڪ سبسڪرپشن چالو ٿئي ٿي، يا ته دستي طور تي يا ڪامياب خريداري کان پوءِ، نون صارفين کي اهو ڪردار تفويض ڪيو ويندو.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
snd: جڏهن منسوخ

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
snd: جڏهن هڪ %s کي هٿي وٺندي، ڇا رڪنيتن ۾ ذاتي ڊيٽا کي برقرار رکڻ يا هٽائڻ گهرجي؟

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
snd: جڏهن مختلف بار بار ادائگي يا بلنگ جي مدي سان سبسڪرپشن تي سوئچ ڪيو وڃي، ڇا موجوده بلنگ جي مدي لاءِ ادا ڪيل قيمت نئين سبسڪرپشن تي سوئچ ڪرڻ وقت برابر ٿيڻ گهرجي؟

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
snd: جڏهن ڊگھائي سان سبسڪرپشن تي سوئچ ڪري رهيا آهيو، توهان حساب ۾ وٺي سگهو ٿا ادائگيون جيڪي پهريان ئي مڪمل ڪيون ويون آهن گراهڪ طرفان جڏهن اهو طئي ڪيو وڃي ته رڪن کي ڪيترين ئي ادائيگين جي ضرورت آهي نئين سبسڪرپشن لاءِ.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
snd: جڏهن سائن اپ فيس سان سبسڪرپشن تي سوئچ ڪري رهيا آهيو، توهان گهربل ڪري سگهو ٿا گراهڪ کي صرف موجوده سبسڪرپشن جي سائن اپ فيس ۽ نئين سبسڪرپشن جي سائن اپ فيس جي وچ ۾ فرق (جيڪڏهن ڪو آهي).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
snd: WooCommerce سان سبسڪرائب ڪريو سڀ شيون، اهي ڪري سگهن ٿا! هي تجرباتي توسيع ڳولي رهيو آهي ته ڪنهن به پراڊڪٽ کي ڪيئن بدلجي، بشمول پراڊڪٽ بنڊل ۽ جامع پراڊڪٽس، سبسڪرپشن پراڊڪٽ ۾. اهو پڻ پيش ڪري ٿو گراهڪن کي هڪ طريقو رڪنيت حاصل ڪرڻ جو هڪ ڪارٽ غير رڪنيت جي شين جي.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
snd: شروعاتي تجديد جي فعال ٿيڻ سان، گراهڪ ايندڙ ادائيگي جي تاريخ کان اڳ پنھنجي رڪنيت جي تجديد ڪري سگھن ٿا.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
snd: دستي تجديد سان، هڪ گراهڪ جي رڪنيت تي رکيل آهي جيستائين اهي لاگ ان ٿين ۽ ان کي تجديد ڪرڻ لاءِ ادا ڪن. %1$s وڌيڪ سکو %2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
snd: %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s فلٽر سان، توھان مقرر ڪري سگھو ٿا ڊفالٽ قاعدن جو ھڪڙو سيٽ لاڳو ڪرڻ لاءِ توھان جي اسٽور ۾ سڀني ناڪام ادائيگين تي.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
snd: WooCommerce 2.6 شامل ڪيو %1$sREST API%2$s آخري پوائنٽس لاءِ ورڈپریس ڪور جي %3$sREST API%4$s انفراسٽرڪچر تي ٺهيل.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
snd: WooCommerce اڪائونٽ ڳنڍيل آهي

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
snd: WooCommerce سبسڪرپشن

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
snd: WooCommerce سبسڪرپشن PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
snd: WooCommerce سبسڪرپشن تازه ڪاري

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
snd: WooCommerce رڪنيت جي تازه ڪاري جاري آهي

en: Would you like to add a payment method now?
snd: ڇا توھان ھاڻي ادائگي جو طريقو شامل ڪرڻ چاھيو ٿا؟

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
snd: ڇا توھان ھي نئون ادائگي جو طريقو استعمال ڪرڻ لاءِ پنھنجي رڪنيت کي اپڊيٽ ڪرڻ چاھيو ٿا - %1$s؟%2$sYes%4$s | %3$s نه%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
snd: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
snd: Y/m/dg:i:s A

en: Year
snd: سال

en: Yes
snd: ها

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
snd: توهان هڪ يا وڌيڪ آرڊر کي ٽوڙي ڇڏڻ وارا آهيو جنهن ۾ رڪنيت شامل آهي. آرڊرن کي ٽوڙي ڇڏڻ سان انهن آرڊرن سان خريد ڪيل سبسڪرپشنز کي به ردي ٿي ويندي.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
snd: توھان ھڪڙي رڪنيت واري شيءِ کي ختم ڪري رھيا آھيو. توھان کي پڻ دستي طور تي رڪنيت کي منسوخ ڪرڻ جي ضرورت پوندي ۽ رڪنيت کي منظم ڪريو اسڪرين تي.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
snd: توھان ان سبسڪرپشن کي ٻيهر چالو نٿا ڪري سگھو جيستائين ان جي تجديد ڪرڻ جي ادائيگي نه ڪريو. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
snd: توهان هن رڪنيت جي جلد تجديد نه ٿا ڪري سگهو. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
snd: توھان ان رڪنيت کي ٻيهر رڪنيت حاصل نٿا ڪري سگھو. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
snd: توهان ان رڪنيت کي معطل نه ٿا ڪري سگهو - معطلي جي حد پهچي وئي آهي. مهرباني ڪري اسان سان رابطو ڪريو جيڪڏھن توھان کي مدد جي ضرورت آھي.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
snd: توھان ھن رڪنيت کي تبديل نٿا ڪري سگھو. اهو ظاهر ٿئي ٿو ته توهان رڪنيت جي مالڪ نه آهيو.

en: You can not switch to the same subscription.
snd: توھان ساڳي رڪنيت ڏانھن تبديل نٿا ڪري سگھو.

en: You can only switch to a subscription product.
snd: توھان صرف ھڪڙي سبسڪرپشن پراڊڪٽ ڏانھن سوئچ ڪري سگھو ٿا.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
snd: توھان ھن وقت رڪنيت جي تجديد نٿا ڪري سگھو. مهرباني ڪري ٻيهر ڪوشش ڪريو.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
snd: توھان ھڪڙي رڪنيت کي تبديل نٿا ڪري سگھو جيڪو توھان سان تعلق نه رکي.

en: You cannot remove an item that does not exist.
snd: توھان ھٽائي نٿا سگھو ھڪڙي شيءِ جيڪا موجود ئي نه آھي.

en: You do not have permission to create subscriptions
snd: توهان کي رڪنيت ٺاهڻ جي اجازت نه آهي

en: You do not have permission to read the subscriptions count
snd: توهان کي رڪنيت جي ڳڻپ پڙهڻ جي اجازت ناهي

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
snd: توھان وٽ ھن پراڊڪٽ جي رڪنيت آھي. نئين رڪنيت چونڊڻ توهان جي موجوده رڪنيت کي تبديل ڪندي.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
snd: توھان اڳ ۾ ئي ھن پراڊڪٽ جي ھڪڙي تبديلي کي ڪارٽ ۾ شامل ڪيو آھي.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
snd: توهان پهريان ئي هن پراڊڪٽ جي رڪنيت حاصل ڪئي آهي ۽ اهو هڪ في گراهڪ تائين محدود آهي. توهان ٻيهر پراڊڪٽ خريد نٿا ڪري سگهو.

en: You have an active subscription to this product already.
snd: توھان وٽ اڳ ۾ ئي ھن پراڊڪٽ جي فعال رڪنيت آھي.

en: You have no active subscriptions.
snd: توهان وٽ ڪي به فعال رڪن نه آهن.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
snd: توهان رڪنيت جي پڄاڻي تي پهچي ويا آهيو. %s پهرئين صفحي %s تي وڃو.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
snd: توھان حاصل ڪيو آھي رڪنيت جي تجديد جو آرڊر %1$s کان. سندن ترتيب هن ريت آهي:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
snd: توھان ڪاميابيءَ سان پنھنجي رڪنيت جون شيون تبديل ڪيون آھن. توھان جو نئون آرڊر ۽ رڪنيت جا تفصيل ھيٺ ڏنل آھن توھان جي حوالي لاءِ.

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
snd: توھان ڪاميابيءَ سان &quot;%1$s&quot; کي پنھنجي رڪنيت مان ڪڍي ڇڏيو آھي. %2$sUndo؟%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
snd: توھان جو %1$s تجديد آرڊر %2$s کان مڪمل ٿي چڪو آھي

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
snd: توھان جو %1$s رڪنيت جي تجديد آرڊر %2$s کان مڪمل ٿي چڪو آھي - پنھنجيون فائلون ڊائون لوڊ ڪريو

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
snd: توهان جون ايپليڪيشنون هاڻي ٺاهي سگهن ٿيون، پڙهي، اپڊيٽ ڪري سگهن ٿيون رڪنيتون RESTful API انڊ پوائنٽس ذريعي ساڳي ڊيزائن سان جيئن WooCommerce جي REST API جي آخري پوائنٽس جي جديد ورزن سان.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
snd: توھان جي ڪارٽ ۾ ھڪڙي غلط سبسڪرپشن سوئچ جي درخواست آھي. اهو توهان جي ڪارٽ تان هٽايو ويو آهي.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
snd[0]: توھان جي ڪارٽ ۾ ھڪڙي غلط سبسڪرپشن سوئچ جي درخواست آھي. ان کي هٽايو ويو آهي.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
snd: توهان جي ڪارٽ سبسڪرپشن جي شين مان خالي ڪئي وئي آهي. هڪ وقت ۾ صرف هڪ سبسڪرپشن پراڊڪٽ خريد ڪري سگهجي ٿو.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
snd: توهان جا گراهڪ هاڻي سبسڪرپشن جا مڪمل تفصيل ڏسي سگهن ٿا، بشمول لائن آئٽمز، بلنگ ۽ شپنگ ايڊريس، بلنگ شيڊول ۽ تجديد آرڊر، خاص %sMy اڪائونٽ &gt; ڏسو سبسڪرپشن%s صفحي تان.

en: Your database has been updated successfully!
snd: توھان جو ڊيٽابيس ڪاميابيءَ سان اپڊيٽ ڪيو ويو آھي!

en: Your early renewal order was successful.
snd: توھان جي شروعاتي تجديد آرڊر ڪامياب ٿي ويو.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
snd: توهان جي تجديد آرڊر مڪمل ٿي چڪو آهي

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
snd: توھان جي پوئين عمل کي واپس ڪرڻ جي توھان جي درخواست ناڪام ٿي.

en: Your subscription change is complete
snd: توھان جي رڪنيت جي تبديلي مڪمل ٿي چڪي آھي

en: Your subscription change is complete - download your files
snd: توھان جي رڪنيت جي تبديلي مڪمل آھي - توھان جون فائلون ڊائون لوڊ ڪريو

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
snd: توھان جي رڪنيت منسوخ ڪئي وئي آھي.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
snd: توھان جي رڪنيت کي روڪيو ويو آھي.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
snd: توھان جي رڪنيت کي ٻيهر چالو ڪيو ويو آھي.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
snd: توهان جي رڪنيت جي تجديد آرڊر مڪمل ٿي چڪو آهي - توهان جون فائلون ڊائون لوڊ ڪريو

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
snd[0]: توهان جي رڪنيت چالو ٿي ويندي جڏهن ادائيگي صاف ٿي ويندي.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
snd: توهان جو {blogname} تجديد آرڊر ملي ويو آهي!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
snd: توهان جي {blogname} تجديد آرڊر جي رسيد {order_date} کان

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
snd: توھان جي {blogname} رڪنيت جي تبديلي {order_date} کان مڪمل ٿي چڪي آھي

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
snd: توھان جي {blogname} رڪنيت جي تبديلي {order_date} کان مڪمل ٿي چڪي آھي - توھان جون فائلون ڊائون لوڊ ڪريو

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
snd: [%s] رڪنيت منسوخ ڪئي وئي

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
snd: [%s] رڪنيت ختم ٿي وئي

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
snd: [%s] رڪنيت معطل ڪئي وئي

en: [Remove]
snd: [هٽايو]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
snd: [{blogname}] نئون رڪنيت جي تجديد آرڊر ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
snd: [{blogname}] رڪنيت تبديل ڪئي وئي ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
snd: [{site_title}] خودڪار ادائگي ناڪام ٿي {order_number} لاءِ، ٻيهر ڪوشش ڪرڻ لاءِ شيڊول ڪيو ويو {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
snd: هڪ گراهڪ رڪنيت کي معطل ڪري ٿو

en: a subscription expires
snd: رڪنيت ختم ٿي ويندي

en: account erasure request
snd: اڪائونٽ ختم ڪرڻ جي درخواست

en: an automatic payment fails
snd: هڪ خودڪار ادائيگي ناڪام ٿي

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
snd[0]: ڏينهن

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
snd[0]: ڏينهن

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
snd: تجديد ڏينهن کان اڳ ڏينهن

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
snd: مثال طور 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
snd: مثال طور 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
snd: مثال طور 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
snd: ڪسٽمر ۽ اسٽور مينيجر ڏانهن موڪليل اي ميلون

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
snd: هر

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
snd: هر %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
snd: هر %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
snd: متوقع صاف ٿيڻ جي تاريخ %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
snd: لاءِ

en: how long to wait between retry attempts
snd: ٻيهر ڪوشش جي وچ ۾ ڪيترو انتظار ڪرڻو پوندو

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
snd: %s ۾

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
snd: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
snd[0]: مهينو

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
snd[0]: مهينو

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
snd: WCS_Related_Order_Store ۾ نئين لاڳاپيل آرڊر جا طريقا

[ctx: no trial period]
en: no
snd: نه

en: now
snd: هاڻي

en: staging
snd: اسٽيجنگ

en: subscriptions
snd: رڪنيتون

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
snd: معطلي في بلنگ مدت.

en: the status applied to the renewal order and subscription
snd: تجديد آرڊر ۽ رڪنيت تي لاڳو ڪيل صورتحال

en: the total number of retry attempts
snd: ٻيهر ڪوششن جو ڪل تعداد

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
snd: سامهون

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
snd: نسخو %1$s پراڻو آهي. بنيادي نسخو %2$s آهي

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
snd[0]: هفتو

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
snd[0]: هفتو

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
snd[0]: سال

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
snd[0]: سال
