WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to ru translation catalogue (1274 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
ru[0]: %d другая подписка была проверена и не нуждалась в ремонте.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
ru: Следующий платеж должен быть произведен %s.

en:  Subscription Created
ru: Подписка создана

en:  Subscription Deleted
ru: Подписка удалена

en:  Subscription Switched
ru: Подписка переключена

en:  Subscription Updated
ru: Подписка обновлена

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
ru: &quot;%s&quot; не является допустимым новым типом ордера.

en: $0 Initial Checkout
ru: $0 Начальная проверка

en: $type passed to the function was not a string.
ru: $type, переданный функции, не был строкой.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
ru: %1$s %2$s, затем %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ru[0]: %1$s %2$s, затем %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ru: %1$s %2$s, затем %3$s каждые %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
ru: %1$s %2$s, затем %3$s каждые %4$s на %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
ru: %1$s %2$s, затем %3$s на %4$s %5$s каждый год

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
ru: %1$s %2$s, затем %3$s на %4$s %5$s каждый %6$s год

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
ru: %1$s %2$s, затем %3$s в %4$s день каждого %5$s месяца

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
ru: %1$s %2$s, затем %3$s %4$s каждого месяца

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
ru: %1$s %2$s, затем %3$s в последний день каждого месяца

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
ru: %1$s %2$s, затем %3$s в последний день каждого месяца %4$s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
ru: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
ru: %1$s Завершите оплату %2$sЗаказ %3$s%4$s, чтобы иметь возможность изменить свою подписку.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
ru: %1$s после бесплатной пробной версии %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
ru: %1$s и регистрационный взнос %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
ru: %1$s каждые %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
ru: %1$s каждые %2$s на %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
ru[0]: %1$s для элемента %2$d

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
ru: %1$s для %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
ru: %1$s бесплатная пробная версия, затем %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
ru: %1$s сейчас и

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
ru: %1$s на %2$s %3$s каждый год

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
ru: %1$s в %2$s %3$s каждый %4$s год

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
ru: %1$s в %2$s день каждого %3$s месяца

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
ru: %1$s за %2$s каждого месяца

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
ru: %1$s в последний день каждого %2$s месяца

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
ru[0]: Не удалось обновить подписку %1$s: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
ru: Событие подписки %1$s инициировано в %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
ru: %1$s с бесплатной пробной версией %2$s

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
ru: %1$s#%2$s%3$s для %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
ru: %1$sДобавить продукт по подписке »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
ru: %1$sДобавьте подписку%2$s сейчас или %3$узнайте больше%4$s о новом интерфейсе.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
ru: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sРасширение WooCommerce Subscriptions добавляет два новых типа подписки — %4$sПростая подписка%5$s и %6$sПеременная подписка%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
ru: %1$sУзнайте, как обновить%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
ru: %1$sПодробнее об управлении подписками »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
ru: %1$sПримечание:%2$s Заказы, связанные с подписками, не будут включены в заказы, на которые распространяются эти настройки.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
ru: %1$sЗаказ №%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
ru: В вашей учетной записи%2$s включены %1$sЭталонные транзакции PayPal. Все функции управления подпиской теперь включены. Удачных продаж!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ru: %1$sЭталонные транзакции PayPal не включены в вашей учетной записи%2$s, некоторые функции управления подпиской не включены. Пожалуйста, свяжитесь с PayPal и попросите их %3$отправить эталонные транзакции PayPal%4$s в вашей учетной записи. %5$sПроверить счет PayPal%6$s %3$sПодробнее %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ru: %1$sЭталонные транзакции PayPal не включены в вашей учетной записи%2$s. Если вы хотите использовать эталонные транзакции PayPal с подписками, обратитесь в PayPal и попросите их %3$отправить эталонные транзакции PayPal%4$s в вашей учетной записи. %5$sПроверить счет PayPal%6$s %3$sПодробнее %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
ru: %1$sУстановить цену%2$s%3$sЦены на подписку немного отличаются от цен на другие продукты. Для подписки вы можете указать расчетный период, продолжительность, плату за регистрацию и бесплатную пробную версию.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
ru: %1$sПредупреждение!%2$s Похоже, вы понизили уровень %1$sПодписки WooCommerce%2$s с %3$s до %4$s. Понижение версии плагина таким образом может вызвать проблемы. Обновите до %3$s или более поздней версии или %5$sоткройте новый запрос в службу поддержки%6$s для получения дополнительной помощи. %7$sПодробнее »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
ru: %1$sВнимание!%2$s Мы видим, что плагин %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s активен. Версия %3$s %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s поставляется с функциональностью этого подключаемого модуля, упакованной в основной подключаемый модуль. Пожалуйста, отключите раннее продление подписки WooCommerce, чтобы избежать конфликтов.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
ru: %1$sПредупреждение!%2$s Мы обнаружили проблему в %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0–2.3.2%2$s, которая может привести к тому, что ваш заказ на продление подписки и кеши подписок клиентов будут содержать неверные данные. Чтобы узнать, как обновить кэшированные данные, %3$sоткройте новый запрос в службу поддержки%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
ru: Установлено %1$sПодписки WooCommerce%2$s – %3$sВы готовы начать продавать подписки!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ru: %1$sПодписки WooCommerce неактивны.%2$s Для работы подписок WooCommerce необходимо активировать подключаемый модуль %3$sWooCommerce%4$s. Пожалуйста, %5$sустановите и активируйте WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
ru: %1$sПодписки WooCommerce неактивны.%2$s Для этой версии подписок требуется WooCommerce %3$s или новее. %4$supdate WooCommerce до версии %3$s или новее »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
ru: %2$s %1$s текущие подписки

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
ru: %2$s %1$s завершенных подписок

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
ru: %2$s %1$s новых подписок

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
ru: %2$s %1$s отмены подписки

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
ru: %2$s %1$s продления подписки

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
ru: Подписка %2$s %1$s повторяется

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
ru: %2$s %1$s подписки на подписку

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
ru: %2$s %1$s переключается на подписку

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
ru[0]: %2$s%1$s отмены%3$s подписки отменены в этом месяце

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
ru[0]: %2$s%1$s продление%3$s продления подписки в этом месяце

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
ru[0]: %2$s%1$s signup%3$s подписок на подписку в этом месяце

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
ru[0]: %d Отменен повтор платежа

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
ru[0]: %d Неудачная повторная попытка оплаты

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
ru[0]: %d ожидающий повтор платежа

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
ru[0]: %d Обработка повторной попытки платежа

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
ru[0]: %d успешная повторная попытка оплаты

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
ru[0]: %d сбоев

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
ru[0]: %d элемент

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
ru: %s - Заказ

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
ru: %s назад

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
ru: %s средняя сумма продления

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
ru[0]: %s день

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
ru: %s день месяца

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
ru: %s каждую неделю

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
ru[0]: %s месяц

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
ru: %s чистая прибыль от подписки

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
ru: Чистая потеря подписки %s

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
ru: %s в последний день каждого месяца

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
ru: %s доход от продления за этот период

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
ru: %s заказов на продление

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
ru: %s доход от продления за этот период

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
ru: Доход от продления: %s восстановлен

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
ru: Доход от продления в этом месяце: %s

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
ru: Доход от повторной подписки за этот период: %s

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
ru: %s повторных попыток не удалось

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
ru: %s ожидающих повторных попыток

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
ru: %s успешных повторных попыток

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
ru: Доход от подписки за этот период: %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
ru: Доход от подписки в этом месяце: %s

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
ru[0]: Статус подписки %s изменен.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
ru: Доход от переключения %s за этот период

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
ru[0]: %s неделя

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
ru[0]: %s год

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
ru: %sПодробнее »%s

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
ru: %-й

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
ru: (в %s секунд)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
ru: (включает %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
ru: 1 месяц

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
ru: 1 неделя

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
ru: 1 год

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
ru: Произошла неустранимая ошибка при обработке недавнего платежа по подписке через PayPal. Немедленно %1$sоткройте новый тикет в службу поддержки WooCommerce%3$s, чтобы решить эту проблему. %2$sПодробнее »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
ru: Товар отображает кнопку с текстом «Добавить в корзину». По умолчанию подписка меняет это на «Зарегистрироваться сейчас». Здесь вы можете настроить текст кнопки для подписки.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
ru: Подписка, принадлежащая %1$s, отменена. Детали их подписки следующие:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
ru: Подписка, принадлежащая %1$s, была приостановлена пользователем. Детали их подписки следующие:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
ru: Срок действия подписки, принадлежащей %1$s, истек. Детали их подписки следующие:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
ru: Подписка удалена из вашей корзины. Из-за ограничений платежного шлюза нельзя приобретать разные продукты по подписке одновременно.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
ru: Подписка удалена из вашей корзины. Продукты и подписки нельзя покупать одновременно.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
ru: Продление подписки было удалено из вашей корзины. Невозможно приобрести несколько подписок одновременно.

en: About WooCommerce Subscriptions
ru: О подписках WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
ru: Принимайте платежи за досрочное продление

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
ru: Принимайте платежи за досрочное продление через модальное окно

en: Accept Manual Renewals
ru: Принять продление вручную

en: Actions
ru: Действия

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
ru: Активировать

[ctx: Subscription status]
en: Active
ru: Активный

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Активен <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
ru: Активный ключ продукта

en: Active Subscriptions
ru: Активные подписки

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
ru: Активные подписки %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
ru[0]: Активен для платежа %d

en: Active for unlimited payments
ru: Активен для неограниченных платежей

en: Active for x payments
ru: Активен для x платежей

en: Active subscriber?
ru: Активный подписчик?

en: Add
ru: Добавлять

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Add New Retry
ru: Добавить новую попытку

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
ru: Добавить новую подписку

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
ru: Добавить подписку

en: Add a Subscription Product
ru: Добавить продукт по подписке

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
ru: Добавить платеж

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
ru: Добавить способ оплаты

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
ru: Добавить способ оплаты

en: Add to Cart Button Text
ru: Текст кнопки «Добавить в корзину»

en: Address
ru: Адрес

en: Affected event: | Affected events:
ru[0]: Затронутое событие:

en: Align Subscription Renewal Day
ru: Выровнять день продления подписки

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
ru: Привязывайте продление подписки к определенному дню недели, месяца или года. Например, первое число месяца. %1$sПодробнее%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
ru: Привяжите дату оплаты для всех клиентов, приобретающих эту подписку, к определенному дню недели или месяца.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
ru: Привяжите дату оплаты этой подписки к определенному дню года. Если дата уже состоялась в этом году, первый платеж будет обработан через %s. Установите день на 0, чтобы отключить синхронизацию платежей для этого продукта.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
ru: Все связанные элементы подписки были удалены из корзины.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
ru: Все связанные элементы подписки были

en: All orders types
ru: Все типы заказов

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
ru: Разрешить начальную оплату на 0 долларов США без указания способа оплаты.

en: Allow Switching
ru: Разрешить переключение

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
ru: Разрешить покупку продукта по подписке вместе с другими продуктами и подписками в одной транзакции.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
ru: Разрешить покупку продукта по подписке с первоначальным платежом 0 долларов США без указания способа оплаты. Клиент должен будет указать способ оплаты в конце начального периода, чтобы подписка оставалась активной.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
ru: Разрешить клиентам обойти оформление заказа и досрочно продлить подписку на странице %1$sМоя учетная запись &gt; Просмотр подписки%2$s. %3$sПодробнее.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
ru: Разрешить клиентам включать и выключать автоматическое продление на странице просмотра подписки.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
ru: Разрешить одновременное приобретение нескольких подписок и продуктов.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
ru: Разрешить подписчикам переключаться (обновлять или понижать) между разными подписками. %1$sПодробнее%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
ru: Всегда

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
ru[0]: Произошла ошибка при обработке недавнего события, связанного с подпиской. Чтобы узнать, как исправить затронутую подписку и узнать больше о возможных причинах этой ошибки, прочитайте наше руководство %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ru: Произошла ошибка. Повторите попытку или выберите другой способ оплаты.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ru: Необязательный период времени ожидания перед списанием первого рекуррентного платежа. Любая плата за регистрацию будет по-прежнему взиматься в начале подписки. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ru: Необязательный период времени ожидания перед списанием первого рекуррентного платежа. Любая плата за регистрацию будет по-прежнему взиматься в начале подписки. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
ru: Для вас создан заказ на продление подписки на %1$s. Чтобы оплатить этот счет, используйте следующую ссылку: %2$s

en: And much more...
ru: И многое другое...

en: Any Payment Method
ru: Любой способ оплаты

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот элемент из своей подписки?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
ru: Вы уверены, что хотите изменить способ оплаты со стандартного PayPal? Это приостановит подписку в PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
ru: Вы уверены, что хотите оформить продление? Это взимает плату с клиента и отправляет ему по электронной почте заказ на продление (если электронная почта включена).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
ru: Вы уверены, что хотите повторить оплату этого заказа на продление? Это попытается взимать плату с клиента и отправлять электронные письма с заказами на продление (если электронные письма включены).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
ru: Попытка восстановить регулярный доход, который в противном случае был бы потерян из-за временного отклонения способов оплаты. %1$sПодробнее%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
ru: Переключатель автоматического продления

en: Auto renew
ru: Авто-обновление

en: Automatic Failed Payment Retries
ru: Автоматические неудачные попытки оплаты

en: Automatic Failed Payment Retry
ru: Автоматическая повторная попытка неудачного платежа

en: Automatic Recurring Payments
ru: Автоматические регулярные платежи

en: Automatic payment failed for order {order_number}
ru: Не удалось выполнить автоматический платеж для заказа {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
ru: Не удалось выполнить автоматический платеж для {order_number}, мы повторим попытку {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
ru: Ошибка автоматического продления платежа

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ru: Автоматически истечет срок действия подписки по истечении этого периода времени. Эта продолжительность является дополнением к любой бесплатной пробной версии или количеству времени, предоставленному до синхронизированной первой даты продления.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ru: Автоматически истечет срок действия подписки по истечении этого периода времени. Эта продолжительность является дополнением к любой бесплатной пробной версии или количеству времени, предоставленному до синхронизированной первой даты продления.

en: Average Lifetime Value
ru: Средняя пожизненная ценность

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
ru: Средняя пожизненная ценность %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
ru: Средняя сумма повторяющихся строк %s

en: Backordered
ru: Отложенный заказ

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
ru: По этой причине его не рекомендуется использовать в качестве способа оплаты Подписки, если только он не является единственным доступным вариантом для вашей страны.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
ru: Поскольку класс %sWC_Subscription%s расширяет класс %sWC_Order%s, вы можете использовать его знакомые методы, такие как %s$subscription-&gt;update_status()%s или %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
ru: Прежде чем включать PayPal Standard для подписок, обратите внимание, что при использовании PayPal Standard клиенты заблокированы в использовании PayPal Standard в течение срока действия своей подписки, а PayPal Standard имеет ряд ограничений. Пожалуйста, прочтите руководство %1$почему мы не рекомендуем PayPal Standard%2$s для подписок, прежде чем включить этот параметр.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
ru: Прежде чем отправить вас в путь, нам необходимо обновить вашу базу данных до последней версии. Если у вас нет недавней резервной копии вашего сайта, %snow самое время создать ее%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
ru: Между групповыми подписками

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
ru: Между вариантами подписки

[ctx: table column header]
en: Big Bang
ru: Большой взрыв

en: Billing
ru: Выставление счетов

en: Billing Address
ru: Адрес для выставления счета

en: Billing Period
ru: Расчетный период

en: Billing Period:
ru: Расчетный период:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
ru: Соглашение о выставлении счетов отменено в PayPal.

en: Billing interval:
ru: Интервал выставления счетов:

en: Billing period for the subscription.
ru: Расчетный период подписки.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
ru: Оплата:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
ru: Будут обновлены как адрес доставки, используемый для подписки, так и ваш адрес доставки по умолчанию для будущих покупок.

en: Browse products
ru: Обзор продуктов

en: Browser User Agent
ru: Пользовательский агент браузера

en: But wait, there's more!
ru: Но подождите, есть еще!

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
ru: По умолчанию Подписки будут повторять платеж 5 раз в течение 7 дней. Правила, управляющие системой повторных попыток, можно изменить для настройки:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
ru: По умолчанию добавление новых файлов к существующему продукту по подписке автоматически предоставляет активным подписчикам доступ к новым файлам. Однако теперь вы можете включить настройку %snew content droping%s, чтобы предоставить подписчикам доступ к новым файлам только после следующего платежа за продление.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
ru: Сделав подписку настраиваемым типом заказа, подписка теперь также является настраиваемым типом публикации. Это ускоряет запрос подписок и использует схему базы данных, которая так же масштабируема, как записи и страницы WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
ru: При досрочном продлении подписки ваш следующий платеж составит %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
ru: При досрочном продлении подписки запланированный следующий платеж на %s будет отменен.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
ru: Используя подписки WooCommerce, вы можете хранить личные данные, и в зависимости от того, какие сторонние платежные системы вы используете для приема платежей по подписке, вы можете передавать личные данные внешним источникам.

en: Cache Update Failures
ru: Ошибки обновления кэша

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
ru: Не удается получить отображаемое имя типа адреса. Тип адреса не является строкой.

en: Can not get status name. Status is not a string.
ru: Не удается получить название статуса. Статус не является строкой.

en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Now
ru: Отменить сейчас

en: Cancel and remove personal data
ru: Отменить и удалить личные данные

en: Cancellations
ru: Аннулирование

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
ru: Отменено

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
ru: Дата отмены

en: Cancelled Subscription
ru: Отмененная подписка

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
ru: Письма об отмене подписки отправляются, когда подписка покупателя отменяется (либо менеджером магазина, либо покупателем).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
ru: Невозможно создать подписку: %s.

en: Change
ru: Изменять

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
ru: Изменить адрес %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
ru: Изменить способ оплаты

en: Change Trial and End Dates
ru: Изменить пробную и окончательную даты

en: Change address
ru: Сменить адрес

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
ru: Изменение количества подписок между началом и концом периода.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
ru: Изменить платеж

en: Change payment features:
ru: Изменить платежные функции:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
ru: Изменить способ оплаты

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
ru: Изменить способ оплаты

en: Check Out What's New
ru: Узнайте, что нового

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
ru: Выберите новый способ оплаты.%s

en: Choose a new subscription.
ru: Выберите новую подписку.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
ru: Выберите роли по умолчанию для назначения активным и неактивным подписчикам. В целях ведения учета для подписчиков должна быть создана учетная запись пользователя. Пользователям с ролью %1$sadministrator%2$s, таким как вы, никогда не будут назначены эти роли, чтобы предотвратить блокировку администраторов.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
ru: Выберите цену подписки, расчетный интервал и период.

en: Choose which format of email to send.
ru: Выберите формат электронного письма для отправки.

en: Clear
ru: чистый

en: Complete checkout to renew now.
ru: Завершите проверку, чтобы продлить сейчас.

en: Complete checkout to renew your subscription.
ru: Завершите оформление, чтобы продлить подписку.

en: Complete checkout to resubscribe.
ru: Завершите проверку, чтобы повторно подписаться.

en: Completed Renewal Order
ru: Завершенный заказ на продление

en: Continue
ru: Продолжать

en: Copy billing address
ru: Скопировать платежный адрес

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
ru: Не удалось получить подписку. Скорее всего, ключ подписки не относится к подписке. Ключ был: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
ru: Штат

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
ru: Купон будет ограничен указанным количеством платежей. Затем он будет автоматически удален из подписки. «Платежи» также включает первоначальный платеж за подписку.

en: Create pending parent order
ru: Создать отложенный родительский заказ

en: Create pending parent order requested by admin action.
ru: Создать отложенный родительский заказ, запрошенный администратором.

en: Create pending renewal order
ru: Создать отложенный заказ на продление

en: Create pending renewal order requested by admin action.
ru: Создать отложенный заказ на продление, запрошенный администратором.

en: Create subscriptions
ru: Создание подписок

en: Created Date
ru: Дата создания

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
ru: Кроссград

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
ru: Пользовательское правило необработанных повторных попыток

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
ru: Пользовательское правило повтора

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
ru: Пользовательский класс правила повтора

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
ru: Пользовательские правила повтора

en: Custom field deleted.
ru: Пользовательское поле удалено.

en: Custom field updated.
ru: Пользовательское поле обновлено.

en: Customer
ru: Покупатель

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
ru[0]: Клиент %1$s сменил подписку. Детали их новой подписки следующие:

en: Customer ID is invalid.
ru: Идентификатор клиента недействителен.

en: Customer Payment Retry
ru: Повтор платежа клиента

en: Customer Provided Note
ru: Примечание клиента

en: Customer Renewal Invoice
ru: Счет-фактура продления клиента

en: Customer Suspensions
ru: Приостановка работы клиентов

en: Customer Totals
ru: Итоги клиентов

en: Customer add payment method page &rarr;
ru: Страница добавления способа оплаты клиентом →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ru: Клиент добавил &quot;%1$s&quot; (идентификатор продукта: #%2$d) через страницу &quot;Моя учетная запись&quot;.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
ru: Клиент добавил %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
ru: Страница изменения способа оплаты клиентом →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ru: Клиент удалил &quot;%1$s&quot; (идентификатор продукта: #%2$d) через страницу &quot;Моя учетная запись&quot;.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
ru: Клиент запросил досрочное продление:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
ru: Клиент повторно подписался на заказ #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
ru: Кэшированием подписок клиентов теперь занимаются %1$s и %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
ru: Кэширование подписки клиента теперь обрабатывается %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
ru: Клиент успешно продлен досрочно с заказом %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
ru: Клиент переключился с: %1$s на %2$s.

en: Customer's notes about the order
ru: Примечания клиента к заказу

en: Customer:
ru: Покупатель:

en: Customers
ru: Клиенты

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ru: Клиенты и другие пользователи без прав администратора могут просматривать и покупать в вашем магазине без перерыва, пока выполняется обновление.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
ru: Теперь клиенты могут приобретать разные продукты по подписке за одну транзакцию. Продукты могут выставляться по любому графику и иметь любую комбинацию регистрационных сборов и/или бесплатных пробных версий.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
ru: Клиенты с подпиской исключены из этой настройки.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
ru: Настроить правила повтора

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
ru: Настройте текст, отображаемый на кнопке рядом с подпиской на странице учетной записи подписчика. По умолчанию используется «Переключить подписку», но вы можете изменить ее на «Обновить» или «Изменить подписку».

en: Database Update Required
ru: Требуется обновление базы данных

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
ru: База данных обновлена до версии %s

en: Date
ru: Свидание

en: Date Changed
ru: Дата изменения

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
ru: Дата приостановлена

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
ru: Дата приостановки: %s

en: Date type can not be an empty string.
ru: Тип даты не может быть пустой строкой.

en: Date type is not a string.
ru: Тип даты не является строкой.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
ru: День

en: Delete Customer Subscription Cache
ru: Удалить кэш клиентских подписок

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Delete Related Order Cache
ru: Удалить связанный кэш заказов

en: Delete all variations without a subscription
ru: Удалить все варианты без подписки

en: Delete this item permanently
ru: Удалить этот элемент навсегда

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
ru: Разработчики также теперь могут использовать все знакомые функции WordPress, такие как %sget_posts()%s, для запроса или изменения данных подписки.

en: Disable auto renew
ru: Отключить автоматическое продление

en: Discount
ru: Скидка

en: Display the auto renewal toggle
ru: Показать переключатель автоматического обновления

en: Do not limit
ru: Не ограничивайте

en: Do not synchronise
ru: Не синхронизировать

[ctx: short for documents]
en: Docs
ru: Документы

[ctx: short for documents]
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
ru: Понизить рейтинг

en: Downloadable
ru: Загружаемый

en: Drip Downloadable Content
ru: Капельный загружаемый контент

en: Early Renewal
ru: Раннее продление

en: Edit
ru: Редактировать

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Retry
ru: Редактировать Повторить

en: Edit Subscription
ru: Изменить подписку

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
ru: Изменить подписку

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
ru: Не удалось изменить подписку из-за ошибки: %s

en: Email
ru: Эл. адрес

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
ru: Заголовок электронной почты

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
ru: Тип электронной почты

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
ru: Электронная почта: %s

en: Enable Automatic Retry
ru: Включить автоматический повтор

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
ru: Включить стандарт PayPal для подписок

en: Enable auto renew
ru: Включить автоматическое продление

en: Enable automatic payments
ru: Включить автоматические платежи

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
ru: Включить автоматический повтор неудачных регулярных платежей

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
ru: Включите драпирование загружаемого контента в продуктах по подписке.

en: Enable this email notification
ru: Включить это уведомление по электронной почте

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
ru: Включить выключить

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
ru: Включение этого параметра предоставляет доступ к новым загружаемым файлам, добавленным к продукту, только после обработки следующего продления.%sПо умолчанию доступ к новым загружаемым файлам, добавленным к продукту, немедленно предоставляется любому клиенту, у которого есть действующая подписка на этот продукт.

en: End Date
ru: Дата окончания

[ctx: table heading]
en: End Date
ru: Дата окончания

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
ru: Дата окончания

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
ru: Дата окончания: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
ru: Дата окончания

[ctx: table heading]
en: End date
ru: Дата окончания

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
ru: Дата окончания: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
ru: Конец срока предоплаты

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
ru: Конец срока предоплаты: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
ru: Конечная точка для моей учетной записи → страница «Изменить способ оплаты подписки»

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
ru: Конечная точка для страницы Моя учетная запись → Подписки

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
ru: Конечная точка для моей учетной записи → Просмотр страницы подписки

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
ru: Введите новый интервал в виде одного числа (например, чтобы взимать плату каждые 2 месяца, введите 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
ru: Введите новую длину (например, 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ru: Введите получателей (через запятую) для этого письма. По умолчанию %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
ru: Введите новый период: день, неделю, месяц или год:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
ru: Ошибка

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
ru: Ошибка %d: невозможно добавить налог к подписке. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ru: Ошибка %d: невозможно создать заказ. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
ru: Ошибка %d: невозможно создать подписку. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Error during subscription status transition.
ru: Ошибка при переходе статуса подписки.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
ru: Ошибка сохранения конечных точек подписки: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView подписка%2$s и %1$sСпособ оплаты подписки%2$s не могут совпадать. Изменения отменены.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
ru: Ошибка при обновлении некоторой информации: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
ru: Ошибка: Невозможно добавить продукт в созданную подписку. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
ru: Ошибка: невозможно создать заказ на продление с примечанием &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
ru: Ошибка: невозможно создать подписку. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
ru: Ошибка: невозможно найти часовой пояс вашего браузера.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
ru: Расчетное оставшееся время (минуты:секунды): %s

en: Expire after
ru: Срок действия после

[ctx: Subscription status]
en: Expired
ru: Истекший

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Просрочено <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
ru: Просроченная подписка

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
ru: Сообщения об истечении срока действия подписки отправляются, когда срок действия подписки клиента истекает.

en: Export CSV
ru: Экспорт CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed Payment Retries
ru: Неудачные попытки оплаты

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
ru: Неудачные регулярные платежи теперь можно повторить автоматически. Это помогает восстановить доход, который в противном случае был бы потерян из-за временного отклонения способов оплаты.

en: Failed retries
ru: Неудачные попытки

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
ru: Не удалось зарегистрироваться для подписки %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
ru: Не удалось активировать статус подписки для заказа №%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
ru: Не удалось отменить подписку после отмены заказа #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
ru: Не удалось обработать неудачный платеж по подписке для заказа №%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
ru: Не удалось установить подписку как просроченную для заказа #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
ru: Не удалось обновить даты подписки после того, как клиент досрочно продлил подписку с заказом %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
ru: Не удалось обновить статус подписки после того, как заказ #%1$s был приостановлен: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
ru: Найдите новые шлюзы, которые %1$sподдерживают автоматические платежи по подписке%2$s, на официальном %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
ru: Пропорциональный первый платеж. Следующий платеж: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
ru: Первый платеж: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
ru: Первое продление: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
ru: Для всех продуктов по подписке

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
ru: Для обновлений и понижений всех продуктов по подписке

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
ru: Только для обновлений и понижений версий продуктов с виртуальной подпиской

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
ru: Для обновлений всех продуктов по подписке

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
ru: Только для обновлений продуктов с виртуальной подпиской

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
ru: Только для продуктов с виртуальной подпиской

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
ru: Чтобы менеджер магазина изменил подписку с автоматической на ручную оплату продления (или с ручной на автоматическую) с помощью Subscriptions v1.5, необходимо было напрямую изменить базу данных. Подписки теперь позволяют платежным шлюзам изменить это в новом интерфейсе %sEdit Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
ru: В целях обработки регулярных платежей по подписке мы сохраняем имя клиента, платежный адрес, адрес доставки, адрес электронной почты, номер телефона и данные кредитной карты/платежа.

[ctx: shipping method price]
en: Free
ru: Свободно

en: Free Trial
ru: Бесплатная пробная версия

en: Free shipping coupon
ru: Купон на бесплатную доставку

en: Free trial
ru: Бесплатная пробная версия

en: Free trial length
ru: Продолжительность бесплатного пробного периода

en: Free trial period
ru: Бесплатный пробный период

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
ru: Идентификатор шлюза: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
ru: Шлюз не поддерживает изменение администратором способа оплаты подписки.

en: General
ru: Общий

en: Generate Customer Subscription Cache
ru: Создание кэша подписки клиента

en: Generate Related Order Cache
ru: Создать связанный кэш заказов

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
ru: Перейдите в настройки подписки WooCommerce.

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
ru: Перейдите в настройки подписки WooCommerce »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
ru: ЧЧ

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
ru: Его,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
ru: Данные приказа о продлении чести

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
ru: Сколько клиентов остаются подписанными более 6 месяцев? Какова средняя пожизненная ценность ваших подписчиков? Какой доход от продления получит ваш магазин в следующем месяце?

en: ID
ru: Я БЫ

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
ru: Я БЫ

en: IP Address
ru: Айпи адрес

en: IPN subscription cancelled.
ru: Подписка на IPN отменена.

en: IPN subscription failing payment method changed.
ru: Изменен способ оплаты при сбое подписки IPN.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
ru: Плата за подписку IPN %1$s по причине: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
ru: Плата за подписку IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
ru: Оплата подписки IPN завершена.

en: IPN subscription payment failure.
ru: Ошибка оплаты подписки IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
ru: Способ оплаты подписки IPN изменен на PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
ru: Регистрация подписки IPN завершена.

en: IPN subscription suspended.
ru: Подписка IPN приостановлена.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
ru: Если подписка подписчика отменена вручную или срок ее действия истек, ей будет присвоена эта роль.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
ru: Если подписка синхронизирована с определенным днем недели, месяца или года, взимайте пропорциональную сумму за подписку во время регистрации.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
ru: Если вы используете транзакции PayPal Standard или PayPal Reference, дополнительные сведения см. в %1$sПолитике конфиденциальности PayPal%2$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
ru: Если вы не хотите, чтобы при покупке новых подписок автоматически взимались платежи за продление, вы можете отключить автоматические платежи. Существующие автоматические подписки будут по-прежнему взимать плату с клиентов автоматически. %1$sПодробнее%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
ru: Если вы получили сообщение об ошибке сервера и перезагрузили страницу, чтобы найти это уведомление, обновите страницу через %s секунд, и процедура обновления возобновится без проблем.

en: Ignore this error
ru: Игнорировать эту ошибку

en: Ignore this error (not recommended)
ru: Игнорировать эту ошибку (не рекомендуется)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
ru: Импортируйте подписки в WooCommerce через CSV или экспортируйте свои подписки из WooCommerce в CSV с помощью расширения WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
ru: Импорт/экспорт подписок

en: Improved scheduled action data storage
ru: Улучшено хранение данных о запланированных действиях.

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
ru: В %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
ru: В предыдущих версиях подписок общая сумма подписки передавалась платежным шлюзам в качестве суммы, взимаемой за автоматические платежи за продление. Это усложняло добавление единовременных сборов или скидок к продлению.

en: Inactive Subscriber Role
ru: Неактивная роль подписчика

en: Increased processing rate for scheduled payments
ru: Увеличена скорость обработки запланированных платежей

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
ru: Начальная подписка

en: Initial payment discount
ru: Скидка на первоначальный взнос

en: Installed Plugins
ru: Установленные плагины

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
ru: Недопустимая дата %s. Дата должна быть в формате: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
ru: Недопустимая полезная нагрузка PayPal IPN: не удалось найти соответствующую подписку.

en: Invalid Subscription.
ru: Недействительная подписка.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ru: Неверная дата создания. Дата должна быть строкой и иметь формат: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
ru: Неверные данные. Первый параметр имеет дату, которой нет в зарегистрированных типах дат.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
ru: Неверные данные. Первый параметр был пуст при передаче в update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
ru: Неверные данные. Не был передан действительный идентификатор элемента.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
ru: Неверные данные. Не была передана действующая подписка/заказ.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
ru: Неверные данные. Ожидаемые заказы — это не заказы.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
ru: Неверные данные. Тип копии не является строкой.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ru: Недействительная дата. Дата должна быть строкой и иметь формат: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
ru: Неверный формат. Первый параметр должен быть массивом.

en: Invalid order.
ru: Неверный заказ.

en: Invalid recurring shipping method.
ru: Недопустимый повторяющийся метод доставки.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
ru: Недопустимый тип отношения: %1$s. Тип отношения заказа должен быть одним из: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
ru: Недействительный токен безопасности, перезагрузите страницу и повторите попытку.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
ru: Недопустимый тип порядка сортировки: %1$s. Аргумент $sort_order должен быть %2$s или %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
ru: Указан неверный интервал выставления счетов за подписку. Должно быть целым числом больше 0.

en: Invalid subscription billing period given.
ru: Указан неверный расчетный период подписки.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
ru: Недопустимый идентификатор подписки customer_id.

en: Invalid subscription id.
ru: Неверный идентификатор подписки.

en: Invalid subscription status given.
ru: Указан неверный статус подписки.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
ru: Недопустимый тип переключателя &quot;%s&quot;. Переключатель должен быть одним из: «upgrade», «downgrade» или «crossgrade».

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
ru: Недопустимый тип обновления: %s. Поддерживаемые типы обновлений сообщений: «добавить» или «удалить». Обновления выполняются непосредственно в метаданных постов.

en: Invoice for renewal order {order_number}
ru: Счет за продление заказа {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
ru: Счет за продление заказа {order_number} от {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
ru: %1$sнастоятельно рекомендуется не менять адрес электронной почты получателя%2$s, если у вас есть активные подписки на PayPal. Это может нарушить существующие подписки.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
ru: Похоже, этот сайт переехал или является дубликатом. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s отключил автоматические платежи и электронные письма, связанные с подпиской, на этом сайте, чтобы предотвратить дублирование платежей из промежуточной или тестовой среды. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s считает %5$s%7$s%6$s URL-адресом сайта. %3$sПодробнее »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
ru: Уже можно было изменить дату следующей оплаты подписки, но некоторые менеджеры магазинов хотели предоставить покупателю расширенную бесплатную пробную версию или добавить дополнительный месяц к сроку действия. Теперь вы можете изменить все эти даты на экране %sEdit Subscription%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
ru: Теперь вашим клиентам стало проще покупать больше подписок!

en: Item ID.
ru: Идентификатор элемента.

en: Items
ru: Предметы

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
ru: Сообщаем вам, что мы получили ваш заказ на продление подписки #%s, и сейчас он обрабатывается:

en: Label
ru: Этикетка

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: Last Order Date
ru: Дата последнего заказа

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
ru: Дата последнего заказа

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
ru: Дата последнего заказа: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
ru: Последний заказ: %s

en: Last day of the month
ru: Последний день месяца

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
ru: Дата последнего заказа

en: Last recorded error:
ru: Последняя зарегистрированная ошибка:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
ru: Учить больше

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
ru: Учить больше

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
ru: Учить больше

en: Learn more
ru: Учить больше

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
ru: Узнайте больше о новой странице %sView Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
ru: Узнайте больше о новой функции %несколько подписок%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
ru: Пожизненная ценность от подписок %s

en: Limit subscription
ru: Ограничить подписку

en: Limit to one active subscription
ru: Ограничение одной активной подпиской

en: Limit to one of any status
ru: Ограничение одним из любого статуса

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
ru[0]: Купон ограниченного использования &quot;%1$s&quot; удален из подписки. Он использовался %2$d раз.

en: Line subtotal (before discounts).
ru: Итог по строке (до скидок).

en: Line subtotal tax (before discounts).
ru: Итого по строке налога (до скидки).

en: Line taxes.
ru: Линейные налоги.

en: Line total (after discounts).
ru: Итого по строке (после скидки).

en: Line total tax (after discounts).
ru: Общий налог по строке (после скидки).

[ctx: refers to live site]
en: Live
ru: Жить

en: Load billing address
ru: Загрузить платежный адрес

en: Load shipping address
ru: Загрузить адрес доставки

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
ru: М j, Y@G:i

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
ru: мм

en: Manage Subscriptions
ru: Управление подписками

en: Manual Renewal
ru: Ручное продление

en: Manual Renewal Payments
ru: Ручные платежи за продление

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
ru: Заказ на продление вручную ожидает оплаты клиентом.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
ru: Помечено %s продуктов по подписке как &quot;продается по отдельности&quot;.

en: Meta key.
ru: Мета ключ.

en: Meta label.
ru: Мета-лейбл.

en: Meta value.
ru: Мета значение.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
ru: Обработчики, связанные с подпиской: %1$s, перенесены в новый планировщик (за %2$s секунд).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
ru: Подписки %1$s перенесены в новую структуру (за %2$s секунд).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
ru: Разнообразный

en: Mixed Checkout
ru: Смешанная проверка

en: Month for Synchronisation
ru: Месяц синхронизации

en: Move this item to the Trash
ru: Переместить этот элемент в корзину

[ctx: email type]
en: Multipart
ru: Составной

en: Multiple Subscriptions
ru: Несколько подписок

en: My Account
ru: Мой счет

en: My Subscription
ru: Моя подписка

en: N/A
ru: Н/Д

[ctx: no information about something]
en: N/A
ru: Н/Д

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
ru: Никогда (взимайте полную повторяющуюся сумму при регистрации)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
ru: Никогда (взимать полную плату за регистрацию)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
ru: Никогда (не взимать плату за регистрацию)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
ru: Никогда (не взимать повторяющуюся сумму)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
ru: Никогда не истекает

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
ru: Новый объект %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
ru: Новый тип сообщения %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
ru: Новый экран добавления/редактирования подписки

en: New Renewal Order
ru: Новый заказ на продление

en: New Retry
ru: Новая повторная попытка

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
ru: Новая подписка

en: New Subscription Emails
ru: Новые электронные письма о подписке

en: New Subscriptions
ru: Новые подписки

en: New View Subscription Page
ru: Новая страница подписки на просмотр

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
ru: Электронные письма с новыми заказами на продление отправляются при обработке платежа за продление подписки.

en: New subscription details
ru: Новые детали подписки

en: New subscription renewal order
ru: Новый порядок продления подписки

en: Next
ru: Следующий

en: Next 12 Months
ru: Следующие 12 месяцев

en: Next 30 Days
ru: Следующие 30 дней

en: Next 7 Days
ru: Следующие 7 дней

en: Next Month
ru: В следующем месяце

en: Next Payment
ru: Следующий платеж

[ctx: table heading]
en: Next Payment
ru: Следующий платеж

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
ru: Дата следующего платежа: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
ru: Следующий платеж

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
ru: Дата следующего платежа

en: Next payment: %s
ru: Следующий платеж: %s

en: No
ru: Нет

en: No Subscriptions found
ru: Подписки не найдены

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
ru: Подписки не найдены в корзине

en: No billing address set.
ru: Платежный адрес не указан.

en: No customers found.
ru: Клиенты не найдены.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
ru: Платежные шлюзы, способные обрабатывать автоматические платежи по подписке, не включены. Если вы хотите обрабатывать автоматические платежи, мы рекомендуем %1$sбесплатное расширение Stripe%2$s.

en: No products found.
ru: Товары не найдены.

en: No retries found
ru: Повторных попыток не найдено

en: No retries found in trash
ru: В корзине повторных попыток не найдено

en: No shipping address set.
ru: Адрес доставки не указан.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
ru: Без подписки

en: None
ru: Никто

en: Not cancelled
ru: Не отменено

en: Not yet ended
ru: еще не закончился

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
ru: Обратите внимание, что для покупки подписки по-прежнему требуется учетная запись.

en: Note:
ru: Примечание:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
ru: Количество дней после регистрации

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
ru: Количество месяцев после регистрации

en: Number of renewals
ru: Количество продлений

en: Number of resubscribes
ru: Количество повторных подписок

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
ru: Количество недель после регистрации

[ctx: Subscription status]
en: On hold
ru: На удерживании

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
ru: На удерживании

en: On-hold Renewal Order
ru: Отложенный заказ на продление

en: One time shipping
ru: Единоразовая доставка

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
ru: Разрешить клиенту иметь только одну подписку на этот продукт. %1$sПодробнее%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
ru: Даты оплаты могут редактировать только менеджеры магазинов.

en: Open a ticket
ru: Открыть билет

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
ru: При необходимости укажите сумму, которая будет взиматься в начале подписки. Плата за регистрацию будет снята немедленно, даже если продукт имеет бесплатную пробную версию или даты оплаты синхронизированы.

en: Order
ru: Заказ

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
ru: Заказ №%s не добавлен в корзину.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
ru: Заказ %s создан для регистрации досрочного продления.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
ru: Заказ %s создан для записи продления.

en: Order Number
ru: Порядковый номер

en: Order date: %s
ru: Дата заказа: %s

en: Order number: %s
ru: Номер заказа: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
ru: Заказы

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
ru: Заказы с %s

[ctx: An order type]
en: Original
ru: Оригинал

en: Other
ru: Другой

[ctx: label for the system status page]
en: Other
ru: Другой

en: Parent Order
ru: Родительский заказ

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
ru: Родительский заказ

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
ru: Родительские подписки

en: Parent order:
ru: Родительский заказ:

en: Parent order:
ru: Родительский заказ:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
ru: Платить

en: Pay Now &raquo;
ru: Заплатить сейчас &quot;

en: Pay now
ru: Заплатить сейчас

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
ru: Ошибка API PayPal — неверные учетные данные.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
ru: Ошибка API PayPal: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
ru: Справочные транзакции PayPal включены

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
ru: PayPal Standard имеет ряд ограничений и не поддерживает все функции подписки.

en: PayPal Subscription ID:
ru: Идентификатор подписки PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
ru: Задержанная транзакция PayPal: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
ru: PayPal неактивен для транзакций по подписке. Пожалуйста, %1$sнастройте PayPal IPN%2$s и %3$отправьте свои учетные данные API%4$s, чтобы активировать PayPal для подписок.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
ru: Платеж PayPal одобрен (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
ru: Платеж PayPal отклонен: %s

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment Gateway Support
ru: Поддержка платежного шлюза

en: Payment Method
ru: Метод оплаты

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
ru: Способы оплаты

en: Payment Retry
ru: Повтор платежа

en: Payment failed.
ru: Платеж не прошел.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
ru: Оплата заказа на продление не удалась с указанным способом оплаты. Повторите попытку.

en: Payment gateway ID.
ru: Идентификатор платежного шлюза.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
ru: Платежные шлюзы, не поддерживающие автоматические регулярные платежи, можно использовать для обработки %1$sплатежей за продление подписки%2$s вручную.

en: Payment method added.
ru: Добавлен способ оплаты.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
ru: Способ оплаты изменен с &quot;%1$s&quot; на &quot;%2$s&quot; подписчиком на странице своей учетной записи.

en: Payment method meta must be an array.
ru: Мета метода оплаты должна быть массивом.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ru: Мета метода оплаты обновлена после того, как клиент изменил свой токен по умолчанию и решил обновить свои подписки. Мета платежа изменена с %1$s на %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ru: Мета метода оплаты обновлена после того, как клиент удалил токен со своей страницы «Моя учетная запись». Мета платежа изменена с %1$s на %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
ru: Способ оплаты обновлен для всех ваших текущих подписок.

en: Payment method updated.
ru: Способ оплаты обновлен.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
ru: Обработка платежа пропущена: заказ на продление создан на %1$sпромежуточном сайте%2$s с заблокированным промежуточным сайтом. Активный сайт находится на %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
ru: Повторная попытка оплаты для заказа на продление с несколькими связанными подписками без общего метода оплаты.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
ru: Электронные сообщения о повторных платежах отправляются выбранным получателям, когда попытка автоматической обработки платежа за продление подписки не удалась и было применено правило повтора для повторной попытки платежа в будущем.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
ru: В сообщениях о повторных платежах хранятся сведения об автоматических повторных попытках неудачных платежей за продление.

en: Payment status marked complete.
ru: Статус платежа помечен как завершенный.

en: Payment:
ru: Оплата:

en: Peek Under the Hood for Developers
ru: Загляните под капот для разработчиков

[ctx: Subscription status]
en: Pending
ru: В ожидании

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
ru: В ожидании отмены

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Ожидает отмены <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
ru: Ожидающие повторные попытки

en: Pending subscription created.
ru: Отложенная подписка создана.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
ru: Заметка о подписке, удаленная навсегда

en: Personal data removed.
ru: Персональные данные удалены.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
ru: Персональные данные в рамках подписки %s сохранены.

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Place Order Button Text
ru: Текст кнопки «Разместить заказ»

[ctx: email type]
en: Plain text
ru: Простой текст

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
ru: Пожалуйста, выберите действующий платежный шлюз, на который нужно перейти.

en: Please enter a date after the next payment.
ru: Пожалуйста, введите дату после следующего платежа.

en: Please enter a date after the start date.
ru: Введите дату после даты начала.

en: Please enter a date after the trial end.
ru: Пожалуйста, введите дату после окончания пробного периода.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
ru: Пожалуйста, введите дату как минимум на один час позже.

en: Please enter a date before the next payment.
ru: Пожалуйста, введите дату до следующего платежа.

en: Please enter a start date in the past.
ru: Введите дату начала в прошлом.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ru: Пожалуйста, введите действительный почтовый индекс/почтовый индекс.

en: Please enter all date fields.
ru: Пожалуйста, заполните все поля даты.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
ru: Не закрывайте эту страницу до завершения процесса обновления. Нет необходимости обновлять или перезапускать процесс.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
ru: Пожалуйста, войдите в свою учетную запись ниже, чтобы выбрать новый способ оплаты подписки.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
ru: Обратите внимание: данные для этого отчета кэшируются. Отображаемые данные могут быть устаревшими на срок до 24 часов. Кэш обновляется каждое утро в 4 часа утра по часовому поясу вашего сайта.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
ru: Немедленно обновите плагин WooCommerce Subscriptions до версии 2.0 или новее. Если вам нужна помощь, после перехода на подписки версии 2.0 %1$sотправьте запрос в службу поддержки%2$s.

en: Previous
ru: Предыдущий

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
ru: Предыдущие версии подписок использовали %1$sWP Cron%2$s для обработки платежей по подписке и других запланированных событий. В версии 3.0 эти события теперь будут запускаться по запросу администратора с поддержкой замыкания на себя. Это значительно увеличит пропускную способность обработки платежей.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
ru: Цена

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
ru: До Subscriptions 2.1 на них было непросто ответить. В Subscriptions 2.1 представлены новые отчеты, позволяющие ответить на эти и многие другие вопросы.

en: Process renewal
ru: Обновление процесса

en: Process renewal order action requested by admin.
ru: Обработать действие заказа на продление, запрошенное администратором.

en: Processing Renewal order
ru: Обработка заказа на продление

en: Product
ru: Товар

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
ru: Товар

en: Product ID.
ru: Код товара.

en: Product SKU.
ru: Артикул продукта.

en: Product name.
ru: Наименование товара.

en: Product price.
ru: Цена продукта.

en: Products
ru: Товары

en: Profile &rarr;
ru: Профиль →

en: Prorate First Renewal
ru: Пропорциональное первое обновление

en: Prorate Recurring Payment
ru: Пропорциональный регулярный платеж

en: Prorate Sign up Fee
ru: Пропорциональная плата за регистрацию

en: Prorate Subscription Length
ru: Пропорциональная длина подписки

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
ru: На удержание

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
ru: Количество

en: Quantity ordered.
ru: Заказанное количество.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
ru: Перестаньте придираться ко мне (но не включайте автоматические платежи)

en: REST API Endpoints
ru: Конечные точки API REST

en: Reactivate
ru: Повторно активировать

en: Read more
ru: Читать далее

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
ru: Получатель(и)

en: Recovered Renewal Revenue
ru: Восстановленный доход от продления

en: Recurring Payments
ru: Регулярные платежи

en: Recurring Product % Discount
ru: Скидка на повторяющийся продукт %

en: Recurring Product Discount
ru: Периодическая скидка на продукт

en: Recurring Sales Tax:
ru: Регулярный налог с продаж:

en: Recurring Total
ru: Общая сумма

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
ru: Периодическая цена: %s

en: Recurring total
ru: Общая сумма

[ctx: table heading]
en: Recurring total
ru: Общая сумма

en: Recurring totals
ru: Повторяющиеся итоги

en: Recurring:
ru: Повторяющийся:

en: Related Orders
ru: Связанные заказы

en: Related order caching is now handled by %1$s.
ru: Кэширование связанных заказов теперь обрабатывается %1$s.

en: Related orders
ru: Связанные заказы

en: Related subscriptions
ru: Связанные подписки

en: Relationship
ru: Отношение

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ru: Помните, хотя процесс обновления может занять некоторое время, клиенты и другие пользователи без прав администратора могут просматривать и совершать покупки в вашем магазине без перерыва, пока выполняется обновление.

en: Remove personal data from subscriptions
ru: Удалить личные данные из подписок

en: Removed line item meta data.
ru: Удалены метаданные позиции.

en: Removed line items data.
ru: Удалены данные о позициях.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
ru[0]: Удалены личные данные из подписки %d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
ru: Удалены личные данные из подписки %s.

en: Renew early
ru: Продлить досрочно

en: Renew now
ru: Обнови сейчас

en: Renewal % discount
ru: Продление % скидка

en: Renewal Discount
ru: Скидка на продление

en: Renewal Order
ru: Заказ на продление

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
ru: Заказ на продление

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
ru: Повторные попытки оплаты продления

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
ru: Повторные попытки оплаты продления

en: Renewal Payment Retry
ru: Продление платежа Повторить

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
ru: Продление платежа Повторить

en: Renewal Totals
ru: Итоги продления

en: Renewal cart discount
ru: Скидка на корзину продления

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
ru: Сообщения о завершении заказа на продление отправляются клиенту, когда заказ на продление подписки помечается как завершенный, и обычно это указывает на то, что элемент для этого периода продления был отправлен.

en: Renewal product discount
ru: Скидка на продление продукта

[ctx: option section heading]
en: Renewals
ru: Продления

en: Renewals amount
ru: Сумма продления

en: Renewals count
ru: Количество продлений

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
ru: Исправлено %d подписок с неправильными датами, строковыми налоговыми данными или отсутствующими примечаниями клиентов.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
ru: Кэш отчетов включен

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
ru: Будьте уверены, хотя процесс обновления может занять некоторое время, он запрограммирован для предотвращения дефектов, ваш сайт в безопасности и вскоре снова заработает быстрее, чем когда-либо.

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore this item from the Trash
ru: Восстановить этот объект из корзины

en: Resubscribe
ru: Повторно подписаться

en: Resubscribe Order
ru: Подписать заказ

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
ru: Подписать заказ

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
ru: Заказ на повторную подписку – %s

en: Resubscribe Totals
ru: Итоги повторной подписки

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
ru: Подписка с повторной подпиской

en: Retain ended subscriptions
ru: Сохранить завершенные подписки

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ru: Сохраняйте завершенные подписки и связанные с ними заказы в течение определенного периода времени, прежде чем анонимизировать содержащиеся в них личные данные.

en: Retention Rate
ru: Коэффициент удержания

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
ru: Повторяет статус миграции

en: Retry Date
ru: Дата повторной попытки

en: Retry Failed Payments
ru: Повторите неудачные платежи

en: Retry Renewal Payment
ru: Повторить платеж за продление

en: Retry Status
ru: Статус повторной попытки

en: Retry renewal payment action requested by admin.
ru: Повторите платежное действие по продлению, запрошенное администратором.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
ru: Применено правило повторной попытки:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
ru: Повторно применено правило повтора:

en: Roles
ru: Роли

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
ru: Артикул: %s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
ru: Расписание

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
ru: Данные запланированных действий, которые ранее хранились в таблицах сообщений WordPress, были перемещены в пользовательскую таблицу базы данных. Помимо других преимуществ, это значительно повысит производительность обработки запланированных действий, таких как оплата подписки.

en: Search Renewal Payment Retries
ru: Повторные платежи за продление поиска

en: Search Subscriptions
ru: Подписки на поиск

en: Search for a customer&hellip;
ru: Поиск клиента…

en: Search for a product&hellip;
ru: Поиск продукта…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
ru: Ошибка безопасности. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
ru: См. полное руководство по новым возможностям подписок версии 2.1 »

en: Select an order&hellip;
ru: Выберите заказ…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
ru: Продавайте товары и услуги с регулярными платежами в своем магазине WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
ru: Отправляется клиенту, когда попытка автоматической обработки платежа за продление подписки не удалась и было применено правило повторной попытки для повторной попытки платежа в будущем. Электронное письмо содержит информацию о заказе на продление, дату запланированной повторной попытки и ссылки для оплаты, чтобы клиент мог оплатить заказ на продление вручную, не дожидаясь автоматического повтора.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
ru: Отправляется клиенту, когда подписка должна быть продлена, а для продления требуется ручная оплата либо из-за того, что используется ручное продление, либо из-за сбоя автоматического регулярного платежа для начальной попытки и всех автоматических повторных попыток (если таковые имеются). Электронное письмо содержит информацию о заказе на продление и ссылки для оплаты.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
ru: Установите максимальное количество раз, когда клиент может приостановить действие своей учетной записи за каждый расчетный период. Например, для значения 3 и годовой подписки, если клиент приостановил действие своей учетной записи 3 раза, ему не будет предоставлена возможность приостановить действие своей учетной записи до следующего года. Менеджеры магазина всегда смогут приостановить активную подписку. Установите для этого параметра значение 0, чтобы полностью отключить функцию приостановки работы клиента.

en: Settings
ru: Настройки

en: Shipping
ru: Перевозки

en: Shipping Address
ru: Адрес доставки

en: Shipping Method
ru: способ доставки

en: Shipping Tax:
ru: Налог на доставку:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
ru: Стоимость доставки будет рассчитана после того, как вы укажете свой адрес.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
ru: Доставка продуктов по подписке обычно оплачивается при первоначальном заказе и всех заказах на продление. Включите этот параметр, чтобы взимать плату за доставку только один раз при первоначальном заказе. Примечание. Чтобы этот параметр был включен, у подписки не должно быть бесплатной пробной версии или синхронизированной даты продления.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
ru: Доставка через %s

en: Show more details
ru: Показать больше деталей

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
ru: Показаны заказы для %1$sSubscription %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
ru: Плата за регистрацию % Скидка

en: Sign Up Fee Discount
ru: Скидка на плату за регистрацию

en: Sign up now
ru: Войти Сейчас

en: Sign-up Fee (%s)
ru: Плата за регистрацию (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
ru: Плата за регистрацию (%s)

en: Sign-up grace period
ru: Льготный период регистрации

en: Signup Totals
ru: Всего за регистрацию

en: Simple subscription
ru: Простая подписка

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
ru: Извините, &quot;%s&quot; можно применять только к родительским заказам на подписку, которые содержат продукт с оплатой за регистрацию.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
ru: Извините, кажется, ни один платежный шлюз не поддерживает изменение метода регулярного платежа. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь или принять альтернативные меры.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ru: Извините, кажется, нет доступных способов оплаты, которые поддерживают подписки. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь или вы хотите принять альтернативные меры.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
ru: Извините, кажется, нет доступных способов оплаты, которые поддерживают подписки. Если вам нужна помощь, см. %1$sВключение платежных шлюзов для подписок%2$s.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ru: К сожалению, нет доступных способов оплаты, которые поддерживают используемый вами повторяющийся купон. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь или вы хотите принять альтернативные меры.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
ru: К сожалению, к подпискам можно применять только повторяющиеся купоны.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
ru: К сожалению, повторяющиеся купоны можно применять только к подпискам или заказам на подписку.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
ru: К сожалению, купон &quot;%1$s&quot; действителен только для продления.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
ru: К сожалению, этот купон действителен только для первоначального платежа, а корзина не требует первоначального платежа.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
ru: К сожалению, этот купон действителен только для новых подписок.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
ru: К сожалению, этот купон действителен только для продуктов по подписке с платой за регистрацию.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
ru: К сожалению, этот купон действителен только для продуктов по подписке.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
ru: К сожалению, этот запрос на изменение способа оплаты подписки недействителен и не может быть обработан.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
ru: Постановка

en: Start Date
ru: Дата начала

[ctx: table heading]
en: Start Date
ru: Дата начала

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
ru: Дата начала

[ctx: table heading]
en: Start date
ru: Дата начала

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
ru: Дата начала: %s

en: Status
ru: Статус

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
ru: Статус изменен с %1$s на %2$s.

en: Status of Order
ru: Статус заказа

en: Status of Subscription
ru: Статус подписки

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
ru: Статус установлен на %s.

en: Store Setup
ru: Настройка магазина

[ctx: of an email]
en: Subject
ru: Предмет

en: Subscribe All the Things
ru: Подпишитесь на все

en: Subscriber Default Role
ru: Роль подписчика по умолчанию

en: Subscription
ru: Подписка

[ctx: relation to order]
en: Subscription
ru: Подписка

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
ru: Подписка #%d не существует.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
ru: Подписка #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
ru: Подписки

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
ru: Подписка #%s подробности

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
ru: Подписка #%s не добавлена в корзину.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
ru: Подписка %1$s (Заказ %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
ru: Подписка %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
ru: Подписка %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
ru: Подписки

en: Subscription Cancelled
ru: Подписка отменена

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
ru: Подписка отменена: достигнуто максимальное количество неудачных платежей.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
ru: Количество подписок %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
ru: Данные подписки

en: Subscription Events by Date
ru: События подписки по дате

en: Subscription Expired
ru: Срок действия подписки истек

en: Subscription Gifting
ru: Подарочная подписка

en: Subscription Items
ru: Товары по подписке

en: Subscription Length
ru: Срок подписки

en: Subscription Number
ru: Номер подписки

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
ru: Номер подписки: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
ru: Родитель подписки

en: Subscription Periods
ru: Периоды подписки

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
ru: Стоимость подписки (%s)

en: Subscription Product
ru: Продукт по подписке

en: Subscription Relationship
ru: Отношения подписки

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
ru: Обновление подписки

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
ru: Заказ на продление подписки – %s

en: Subscription Reports
ru: Отчеты о подписке

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
ru: Подписка Повторная подписка

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
ru: Статусы подписки

en: Subscription Suspended
ru: Подписка приостановлена

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
ru: Переключатель подписки

en: Subscription Switch Complete
ru: Переключение подписки завершено

en: Subscription Switched
ru: Подписка переключена

en: Subscription Trial Period
ru: Пробный период подписки

en: Subscription argument passed in is not an object.
ru: Переданный аргумент подписки не является объектом.

en: Subscription billing interval
ru: Интервал выставления счетов за подписку

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
ru: Подписка отменена подписчиком со страницы своей учетной записи.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
ru: Подписка отменена для возвращенного заказа %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
ru: Подписка отменена через PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
ru: Дата создания подписки должна быть раньше текущего дня.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
ru: Подписка не существует в запланированном действии: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
ru: Обновлен проект подписки.

en: Subscription end date in the past
ru: Дата окончания подписки в прошлом

en: Subscription features:
ru: Возможности подписки:

en: Subscription information
ru: Информация о подписке

en: Subscription interval
ru: Интервал подписки

en: Subscription items can no longer be edited.
ru: Элементы подписки больше нельзя редактировать.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
ru: Подписка связана с родительским заказом %s через администратора.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
ru: Подписка заблокирована для ручного продления, пока магазин находится в тестовом режиме. Способ оплаты в реальном времени: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
ru: Подписка заблокирована для ручного продления, пока магазин находится в тестовом режиме. Изменения способа оплаты вступят в силу в режиме реального времени.

en: Subscription payment details.
ru: Реквизиты для оплаты подписки.

en: Subscription payment method
ru: Способ оплаты подписки

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
ru: Способ оплаты подписки не может быть установлен как %1$s, и он был установлен вручную с сообщением об ошибке: %2$s.

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
ru: Не удалось установить способ оплаты подписки %1$s. Сообщение об ошибке: %2$s

en: Subscription period
ru: Период подписки

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
ru: Стоимость подписки (%s)

en: Subscription pricing
ru: Стоимость подписки

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
ru: Подписка приостановлена подписчиком со страницы своей учетной записи.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
ru: Подписка повторно активирована подписчиком на странице его учетной записи.

en: Subscription reactivated with PayPal
ru: Подписка повторно активирована через PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
ru: Заказы на продление подписки не могут быть отменены.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
ru: Срок оплаты продления подписки:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ru: Повтор платежа за продление подписки:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ru: Повтор платежа за продление подписки:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
ru: Подписка восстановлена до версии %s

en: Subscription saved.
ru: Подписка сохранена.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
ru: Подписка запланирована на: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
ru: Регистрация подписки не удалась.

en: Subscription sign-up fee
ru: Плата за подписку

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
ru: Статус подписки изменен массовым изменением:

en: Subscription status:
ru: Статус подписки:

en: Subscription submitted.
ru: Подписка отправлена.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
ru: Подписка приостановлена скриптом восстановления базы данных. Эта подписка была приостановлена через PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
ru: Подписка приостановлена в PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
ru: Сообщения о полном переключении подписки отправляются клиенту после успешного переключения подписки.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
ru: Электронные сообщения о смене подписки отправляются, когда клиент переключает подписку.

en: Subscription totals
ru: Сумма подписки

en: Subscription trial period:
ru: Пробный период подписки:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
ru: Подписка обновлена.

en: Subscription updates
ru: Обновления подписки

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
ru: Подписки

en: Subscriptions
ru: Подписки

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
ru: Подписки (страница %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
ru: В Subscriptions 2.0 представлена новая архитектура, основанная на API пользовательских типов заказов WooCommerce.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
ru: Подписки 2.0 вводят новый объект для работы с подпиской на уровне приложения. Громоздкие API для получения или изменения данных подписки больше не нужны!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
ru: В Subscriptions 2.1 в эту инфраструктуру добавлена поддержка данных подписки.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
ru: Подписки 2.1 также представляют ряд новых электронных писем, чтобы уведомить вас, когда:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
ru: Подписки 2.1 теперь передают общую сумму заказа на продление, что позволяет добавлять плату или скидку к заказу на продление с помощью простых однострочников, таких как %s$order-&gt;add_fee()%s или %s$order-&gt;add_coupon()% с.

en: Subscriptions Data
ru: Данные о подписках

en: Subscriptions Ended
ru: Подписки завершены

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
ru: Подписки Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
ru: Режим подписки

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
ru: Переопределение темы шаблона подписки

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
ru: Подписки также теперь используют порядок продления для настройки корзины для %sручного продления%s, что упрощает добавление продуктов или скидок к отдельному продлению, оплачиваемому вручную.

en: Subscriptions by Customer
ru: Подписки по клиентам

en: Subscriptions by Payment Gateway
ru: Подписки через платежный шлюз

en: Subscriptions by Product
ru: Подписки по продукту

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
ru: Подписки, созданные в течение этого количества дней до дня продления, не будут оплачиваться при регистрации. Установите на ноль, чтобы со всех новых подписок взималась полная регулярная сумма. Должно быть положительное число.

en: Subscriptions signups
ru: Подписки

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
ru: В Subscriptions v2.0 представлен новый интерфейс администрирования для добавления или редактирования подписки. Вы можете вносить все привычные изменения, например изменять повторяющиеся итоги или статус подписки. Вы также можете внести некоторые новые изменения, например изменить дату истечения срока действия, добавить стоимость доставки или добавить элемент линейки продуктов.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
ru: Подписки будут отображаться здесь, чтобы вы могли просматривать и управлять ими после их приобретения клиентом.

en: Subtotal
ru: Промежуточный итог

en: Successful retries
ru: Успешные попытки

en: Support
ru: Поддерживать

en: Supported features:
ru: Поддерживаемые функции:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
ru: Поддерживает автоматические платежи за продление с расширением WooCommerce Subscriptions.

en: Suspend
ru: Приостановить

en: Suspended Subscription
ru: Приостановленная подписка

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
ru: Электронные письма о приостановленной подписке отправляются, когда клиент вручную приостанавливает свою подписку.

en: Switch Button Text
ru: Текст кнопки переключения

en: Switch Order
ru: Порядок переключения

en: Switch Order Details
ru: Сведения о порядке переключения

en: Switch Totals
ru: Переключить итоги

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
ru: Заказ на смену отменен из-за того, что создается новая команда на смену #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
ru: Переключено

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Переключено <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
ru: Переключенная подписка

en: Switched subscriptions
ru: Переключенные подписки

en: Switching
ru: Переключение

en: Synchronisation
ru: Синхронизация

en: Synchronise Renewals
ru: Синхронизировать продления

en: Synchronise renewals
ru: Синхронизировать продления

en: Tax class of product.
ru: Налоговый класс продукта.

en: Tax rate ID.
ru: Идентификатор налоговой ставки.

en: Tax subtotal.
ru: Итого по налогу.

en: Tax total.
ru: Сумма налога.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
ru: Тел: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
ru: Благодарим вас за обновление до последней версии подписки WooCommerce.

en: Thank you for your order
ru: Спасибо за ваш заказ

en: Thank you for your renewal order
ru: Спасибо за ваш заказ на продление

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
ru: Спасибо за ваш заказ на продление. Это приостановлено до тех пор, пока мы не подтвердим получение платежа. А пока напоминаем о вашем заказе:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
ru: Похоже, это не одна из ваших подписок.

en: That doesn't appear to be your order.
ru: Похоже, это не ваш заказ.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
ru: Эту подписку нельзя изменить на %s. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
ru: Такой подписки не существует. Он был удален?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
ru: Такой подписки не существует. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
ru: Этот продукт по подписке нельзя добавить в корзину, так как он уже содержит продление подписки.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
ru: Это не все, над чем мы работали последние 12 месяцев, когда речь идет о подписках. Мы также выпустили мини-расширения, которые помогут вам получить максимальную отдачу от вашего магазина подписки.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
ru: Значение all для параметра $order_type устарело. Это было неправильное название, так как оно не возвращало заказы на повторную подписку. Это также не соответствовало значениям типа заказа, принятым wcs_get_subscription_orders(). Используйте array(&quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) для сохранения предыдущего поведения или &quot;any&quot; для получения всех типов ордеров, включая переключение и повторную подписку.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
ru: Дата %s должна наступить после даты отмены.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
ru: Дата %s должна наступить после даты последнего платежа.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
ru: Дата %s должна наступить после даты следующего платежа.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
ru: Дата %s должна быть позже даты начала.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
ru: Дата %s должна быть позже даты окончания пробного периода.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
ru: Дата подписки %s не может быть удалена. Вы должны удалить заказ.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
ru: Продукт %s был удален и больше не может быть обновлен. Пожалуйста, выберите новый продукт или свяжитесь с нами для получения помощи.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
ru: Расширение Gifting позволяет одному человеку приобретать продукт по подписке для другого. Затем он распределяет контроль над подпиской между покупателем и получателем, позволяя обоим управлять подпиской в течение ее жизненного цикла.

en: The Upgrade is in Progress
ru: Обновление находится в процессе

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
ru: Плагин WooCommerce Subscriptions был обновлен!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
ru: Плагин WooCommerce Subscriptions в настоящее время выполняет процедуру обновления базы данных.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
ru: Не удалось выполнить автоматический платеж для продления подписки. Мы повторим попытку платежа %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
ru: Не удалось выполнить автоматический платеж для продления подписки с помощью %1$s. Чтобы повторно активировать подписку, войдите в систему и оплатите продление со страницы своей учетной записи: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
ru: Не удалось выполнить автоматический регулярный платеж для заказа #%1$s от %2$s. Платеж будет повторен %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
ru: Не удалось выполнить автоматический регулярный платеж для заказа #%d от %s. Платеж будет повторен %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
ru: Средняя сумма строк для этого продукта в каждой подписке.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
ru: Средняя сумма по всем заказам для этой позиции продукта.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
ru: Средняя стоимость заказов на регистрацию, переход и продление для всех клиентов.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
ru: Самое приятное в новой системе автоматического повтора — это то, что правила повтора полностью настраиваются.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
ru: Дату создания подписки нельзя удалить, только обновить.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
ru: Дата выполнения последнего заказа на подписку по Гринвичу.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
ru: Дата оплаты последнего заказа подписки по Гринвичу.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
ru: Удаленный метод оплаты использовался для автоматических платежей по подписке, мы не смогли найти альтернативный токен для изменения ваших подписок.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
ru: Удаленный способ оплаты использовался для автоматической оплаты подписки. Чтобы избежать неудачных платежей за продление в будущем, подписки, использующие этот способ оплаты, были обновлены, чтобы использовать ваш %1$s. Чтобы изменить способ оплаты отдельных подписок, перейдите на страницу %2$sМоя учетная запись &gt; Подписки%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
ru: Электронное письмо, отправленное клиенту, когда платеж за продление или повторная попытка оплаты не увенчались успехом, уведомляет их о повторной попытке платежа.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
ru: Полный процесс обновления для %1$d подписок на вашем сайте займет от %2$d до %3$d минут.

en: The item on the switch order cannot be found.
ru: Пункт в порядке переключения не может быть найден.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
ru: Элемент не был удален, поскольку метод оплаты этой Подписки не поддерживает удаление элемента.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
ru: Новый интерфейс также основан на существующем экране %sEdit Order%s. Если вы когда-либо изменяли заказ, вы уже знаете, как изменить подписку.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
ru: Количество расчетных периодов между продлениями подписки.

en: The number of renewal orders processed during this period.
ru: Количество заказов на продление, обработанных за этот период.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
ru: Количество заказов на продление, платеж по которым не прошел, использует систему повторных попыток.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
ru: Количество попыток продления платежа за этот период, которые не привели к успешному платежу.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
ru: Количество повторных попыток платежа за продление за этот период, которые смогли обработать платеж, который ранее не прошел один или несколько раз.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
ru: Количество еще не обработанных повторных попыток оплаты продления.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
ru: Количество заказов на повторную подписку, обработанных за этот период.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ru: Количество заказов на регистрацию, переход и продление, которые этот клиент разместил в вашем магазине с оплаченным статусом (т. е. в обработке или выполнено).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
ru: Количество подписок, отмененных покупателем или менеджером магазина за этот период. Предоплаченный срок может еще не закончиться в течение этого периода.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
ru: Количество подписок, созданных за этот период вручную, импортированных или размещенных клиентом. Сюда входят заказы, ожидающие оплаты.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
ru: Количество подписок за этот период с датой окончания в будущем и статусом, отличным от ожидающего.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
ru: Количество подписок, приобретенных в родительских заказах, созданных за этот период. Это представляет собой новые подписки, созданные клиентами, размещающими заказ через оформление заказа.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
ru: Количество подписок, которые включают этот продукт в качестве позиции и имеют статус, отличный от ожидающих рассмотрения или отправленных в корзину.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
ru: Количество подписок этого клиента со статусом активных или ожидающих отмены.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
ru: Количество подписок этого клиента со статусом, отличным от ожидающих рассмотрения или отправленных в корзину.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
ru: Количество подписок, обновленных, пониженных или перекрестно обновленных за этот период.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
ru: Количество подписок, срок действия которых истек или истек срок предоплаты, если он был ранее отменен.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
ru: Количество уникальных клиентов с любым статусом подписки, кроме ожидающих или удаленных.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
ru: Количество предстоящих заказов на продление для текущих активных подписок.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
ru: Исходный переключаемый элемент подписки не может быть найден.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
ru: Способ оплаты нельзя изменить для этой подписки.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
ru: Тип продукта нельзя изменить, так как этот продукт связан с подписками.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
ru: Порядок обновления следующий:

en: The requested subscription cannot be edited.
ru: Запрошенная подписка не может быть изменена.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
ru: Система повторных попыток по умолчанию отключена. Чтобы включить его, посетите экран администрирования настроек подписок.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
ru: Дату начала подписки нельзя удалить, только обновить.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ru: Статус, применяемый к заказу за время между ошибкой платежа за продление или последней повторной попыткой и моментом обработки этой повторной попытки.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ru: Статус, применяемый к подписке за время между неудачным платежом продления или последней повторной попыткой и моментом обработки этой повторной попытки.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
ru: Статус автоматической повторной попытки платежа: ожидание означает, что повторная попытка будет обработана в будущем, неудачно означает, что платеж не был успешным при повторной попытке, а завершено означает, что платеж прошел успешно при повторной попытке.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
ru: Статус, на который следует перевести подписку. В отличие от параметра «статус», он будет вычислять и обновлять даты подписки.

en: The subscription's end date.
ru: Дата окончания подписки.

en: The subscription's next payment date.
ru: Дата следующей оплаты подписки.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
ru: Исходный идентификатор подписки подписки, если это повторная подписка.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
ru: Идентификатор повторной подписки подписки.

en: The subscription's start date.
ru: Дата начала подписки.

en: The subscription's trial date
ru: Пробная дата подписки

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
ru: Сумма всех заказов на продление, включая налоги и стоимость доставки.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
ru: Сумма всех заказов на повторную подписку, включая налоги и стоимость доставки.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
ru: Сумма всех родительских заказов по подписке, включая другие товары, сборы, налоги и доставку.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
ru: Сумма всех заказов на переключение, включая налоги и стоимость доставки.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
ru: Сумма всех предстоящих заказов на продление, включая товары, сборы, налоги и доставку, для активных в настоящее время подписок.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
ru: Общая сумма дохода, включая налоги и стоимость доставки, возмещенная с помощью системы повторных попыток оплаты для заказов на продление с неудачной оплатой.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ru: Общее количество заказов на регистрацию, переход и продление, размещенных в вашем магазине с оплаченным статусом (т. е. в обработке или выполнено).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
ru: Общее количество подписок со статусом активных или ожидающих отмены.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
ru: Общее количество подписок со статусом, отличным от ожидающих или удаленных.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
ru: Общая стоимость заказов на регистрацию, переход и продление этого клиента.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
ru: Пробный период не может превышать %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
ru: Пробный период не может превышать: %1$s, %2$s, %3$s или %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
ru: Процесс обновления может занять некоторое время, поэтому наберитесь терпения.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ru: Нет доступных способов доставки. Пожалуйста, дважды проверьте свой адрес или свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
ru: Возникла проблема с PayPal. Ваши учетные данные API могут быть неверными. Обновите учетные данные %1$sAPI%2$s. %3$sПодробнее%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
ru: Возникла проблема с PayPal. Ваша учетная запись PayPal выдает устаревшие идентификаторы подписки. %1$sПодробнее%2$s. %3$sОтклонить%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
ru: Произошла ошибка при поиске сведений о коммутаторе.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
ru: Произошла ошибка при обновлении. Пожалуйста, обновите страницу и повторите попытку.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
ru: Произошла ошибка с вашим запросом на повторную подписку. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: There was an error with your request. Please try again.
ru: В вашем запросе произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
ru: Это важные вопросы для любого бизнеса по подписке.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
ru: Эти электронные письма можно включать, отключать и настраивать на экране администрирования %sWooCommerce &gt; Настройки &gt; Электронные письма%s.

en: This Month
ru: Этот месяц

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
ru: Это управляет строкой темы электронной почты. Оставьте пустым, чтобы использовать тему по умолчанию: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
ru: Это управляет основным заголовком, содержащимся в уведомлении по электронной почте. Оставьте пустым, чтобы использовать заголовок по умолчанию: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ru: Это управляет основным заголовком, содержащимся в уведомлении по электронной почте. Оставьте пустым, чтобы использовать заголовок по умолчанию: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
ru: Эту дату следует рассматривать только как приблизительную. Платежный шлюз для этой подписки контролирует обработку платежей.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
ru: Это бесплатное расширение позволяет переносить подписчиков со сторонних систем на WooCommerce. Это также позволяет экспортировать данные о вашей подписке для анализа в электронных таблицах или сторонних приложениях.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
ru: Это уведомление о заказе, отправляемое клиентам, содержащее сведения о заказе после того, как заказ на продление отложен.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
ru: Это уведомление о заказе, отправляемое клиенту после завершения оплаты заказа на продление подписки. Он содержит детали заказа на продление.

en: This is where subscriptions are stored.
ru: Здесь хранятся подписки.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
ru: На этой новой странице клиент также может приостановить или отменить свою подписку, изменить способ оплаты, изменить адрес доставки или повысить/понизить категорию товара.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
ru: Этот заказ больше не может быть оплачен, поскольку соответствующая подписка в настоящее время не требует оплаты.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
ru: На этой странице будут отображаться результаты процесса по мере обновления каждого пакета подписок.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ru: Этот товар в настоящее время отсутствует на складе и недоступен.

en: This section shows any information about Subscriptions.
ru: В этом разделе отображается любая информация о подписках.

en: This section shows general information about the store.
ru: В этом разделе представлена общая информация о магазине.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
ru: В этом разделе отображается информация о способах оплаты Подписки.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
ru: В этом разделе представлена информация о поддержке функции платежного шлюза.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
ru: Эта подписка больше недоступна для редактирования, так как платежный шлюз не позволяет изменять повторяющиеся суммы.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
ru[0]: Эта подписка настроена на автоматическое продление с использованием указанного вами способа оплаты. Вы можете управлять этой подпиской или отменить ее на странице своей учетной записи %smy%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
ru[0]: Эта подписка настроена на автоматическое продление с использованием указанного вами способа оплаты. Вы можете управлять этой подпиской или отменить ее на странице моей учетной записи. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
ru: Этот вариант нельзя удалить, так как он связан с активными подписками. Чтобы удалить этот вариант, отмените и удалите подписки на него.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
ru: Это очистит постоянный кеш всех подписок, хранящихся у пользователей в вашем магазине. Ожидайте снижения производительности при оформлении заказа, продлении и других функциях, связанных с подпиской, после выполнения этого действия. Кэши будут восстанавливаться с течением времени по мере выполнения запросов на поиск подписок данного пользователя.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
ru: Это очистит постоянный кеш всех обновлений, переключений, повторных подписок и других типов заказов для всех подписок в вашем магазине. Ожидайте снижения производительности при оформлении заказа, продлении и других функциях, связанных с подпиской, после выполнения этого действия. Кэши будут восстанавливаться с течением времени по мере выполнения связанных запросов заказа.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ru: Это создаст постоянный кеш для связывания пользователей с подписками. Кэши будут генерироваться сверхурочно в фоновом режиме (через планировщик действий).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ru: Это создаст постоянный кеш всех обновлений, переключений, повторных подписок и других типов заказов для всех подписок в вашем магазине. Кэши будут генерироваться сверхурочно в фоновом режиме (через планировщик действий).

en: Timezone:
ru: Часовой пояс:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
ru: Чтобы применить конкретное правило на основе определенных условий, таких как заказы с высокой стоимостью или редкое расписание продления, вы можете использовать фильтр %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s для конкретных повторных попыток. Это предоставляет идентификатор заказа на продление для неудавшегося платежа, который можно использовать для поиска информации о продуктах, подписке и итогах, к которым относится неудавшийся платеж.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
ru: Чтобы включить автоматическое продление для этой подписки, сначала необходимо добавить способ оплаты.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
ru: Чтобы повторно активировать подписку сейчас, вы также можете войти в систему и оплатить продление со страницы своей учетной записи: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
ru: Чтобы повторно активировать подписку сейчас, вы также можете войти в систему и оплатить продление со страницы своей учетной записи: %1$sОплатить сейчас »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
ru: Для записи хода обновления был создан новый файл журнала. Этот файл будет автоматически удален через %1$d недель. Если вы хотите удалить его раньше, вы можете найти его здесь: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
ru: Чтобы решить эту проблему как можно быстрее, создайте учетную запись администратора %1$stemporary%3$s с адресом электронной почты пользователяwoogin@woocommerce.com и поделитесь с нами учетными данными через %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
ru: Чтобы просмотреть дополнительные сведения об этих ошибках, просмотрите файл журнала %1$s на экране журналов %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
ru: Чтобы увидеть всю ошибку, просмотрите файл журнала %1$s на экране журналов %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
ru: Сегодня!

en: Total
ru: Общий

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
ru: Общий

[ctx: table heading]
en: Total
ru: Общий

en: Total Discount
ru: Общая скидка

en: Total Subscribers
ru: Всего подписчиков

en: Total Subscription Orders
ru: Всего заказов на подписку

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
ru: Всего заказов на подписку %s

en: Total Subscriptions
ru: Всего подписок

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
ru: Всего подписок %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
ru: Итого: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
ru: Итоги

en: Trash
ru: Мусор

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
ru: Удаление этого заказа также приведет к удалению подписок, приобретенных вместе с заказом.

en: Trial End
ru: Пробный конец

[ctx: table heading]
en: Trial End
ru: Пробный конец

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
ru: Дата окончания пробного периода

en: Turn off Automatic Payments
ru: Отключить автоматические платежи

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
ru: Не удалось изменить статус подписки на &quot;%1$s&quot;. Исключение: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
ru: Не удалось изменить статус подписки на &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
ru: Не удалось изменить статус подписки на &quot;%s&quot;. Пожалуйста, назначьте клиента для подписки, чтобы активировать ее.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
ru: Не удалось найти заказ на соглашение о выставлении счетов PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ru: Не удалось восстановить подписки.%4$sОшибка: %1$s%4$sОбновите страницу и повторите попытку. Если проблема не устранена, %2$sсвяжитесь со службой поддержки%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ru: Не удалось обновить подписки.%4$sОшибка: %1$s%4$sОбновите страницу и повторите попытку. Если проблема не устранена, %2$sсвяжитесь со службой поддержки%3$s.

en: Unended Subscription Count
ru: Количество незаконченных подписок

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
ru: Неизвестный тип ордера

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unlimited payments
ru: Неограниченные платежи

en: Unpublished
ru: Неопубликовано

en: Upcoming Recurring Revenue
ru: Предстоящий регулярный доход

en: Update Complete
ru: Обновление завершено

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
ru: Обновление базы данных

en: Update Error
ru: Ошибка обновления

en: Update in Progress
ru: Производится обновление

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
ru: Обновите %1$s, используемые для %2$sall%3$s моих активных подписок

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
ru: Обновите способ оплаты, используемый для %1$sall%2$s моих текущих подписок

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
ru: Ошибка при обновлении дат подписки с сообщением: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
ru: Обновление

en: Upgrade or Downgrade
ru: Обновить или понизить

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
ru: Используйте это поле, чтобы настроить текст, отображаемый на кнопке оформления заказа, когда заказ содержит подписку. Обычно на кнопке оформления заказа отображается «Разместить заказ». Когда в корзине есть подписка, она меняется на «Зарегистрироваться сейчас».

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
ru: Использование переключателя автоматического обновления отключено в тестовом режиме.

en: Variable Subscription
ru: Переменная подписка

en: Variable subscription
ru: Переменная подписка

en: Variation ID, if applicable.
ru: Идентификатор варианта, если применимо.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
ru: Версия %1$s содержит некоторые новые улучшения, запрошенные такими же менеджерами магазинов, как и вы (и, возможно, даже %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
ru: Версия %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
ru: Версия 2.0 находится в разработке более года. Мы заново изобрели расширение, чтобы учесть отзывы менеджеров магазинов за 3 года.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
ru: В версии 2.1 представлены некоторые замечательные новые функции, о которых просили такие же менеджеры магазинов, как и вы (и, возможно, даже %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
ru: Через %s

[ctx: view a subscription]
en: View
ru: Вид

en: View Email Settings
ru: Просмотр настроек электронной почты

en: View Reports
ru: Просмотр отчетов

en: View Retry
ru: Посмотреть Повторить

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
ru: Посмотреть подписку

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
ru: Просмотр подписки: %s

en: View and manage subscriptions
ru: Просмотр и управление подписками

en: View other subscriptions &rarr;
ru: Посмотреть другие подписки →

en: View subscription
ru: Посмотреть подписку

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
ru: Просмотр подписки: %s

en: View subscriptions
ru: Посмотреть подписки

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
ru[0]: Просматривайте статус своей подписки в %1$вашей учетной записи%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
ru: Посмотреть свой заказ: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
ru: Просмотр вашей подписки: %s

en: Virtual
ru: Виртуальный

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: скоро произойдут плохие вещи! Платежный шлюз, используемый для покупки этой подписки, не поддерживает изменение сведений о подписке. Изменения расчетного периода, повторяющейся скидки, повторяющегося налога или повторяющейся суммы могут не отражаться в сумме, взимаемой платежным шлюзом.

en: WP REST API Endpoints
ru: Конечные точки WP REST API

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
ru: Хотите узнать подробности о конкретной подписке? Получите %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%с.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
ru: Хотите узнать больше о подписках %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
ru: Хотите перечислить все подписки на сайте? Получите %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
ru: Хотите перечислить все подписки на сайте? Получите %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Хотите узнать подробности о конкретной подписке? Получите %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%с.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
ru: Хотите продлить досрочно через кассу? Нажмите %here.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
ru: Хотите, чтобы ваши клиенты могли подписаться на продукты без подписки?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
ru: Предупреждение! Версия 2.0 — это крупное обновление расширения WooCommerce Subscriptions. Перед обновлением создайте резервную копию, обновите все расширения WooCommerce и протестируйте все плагины, пользовательский код и платежные шлюзы с версией 2.0 на тестовом сайте. %1$sПодробнее об изменениях в версии 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
ru: Предупреждение! Вы используете код плагина WooCommerce Subscriptions версии %s, но ваша база данных обновлена до версии Subscriptions 2.0. Это вызовет серьезные проблемы в вашем магазине.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
ru: Предупреждение. Удаление пользователя также приведет к удалению его подписок. Заказы пользователя останутся, но будут переназначены пользователю «Гость». Вы хотите продолжить удаление этого пользователя и любых связанных с ним подписок?

en: We can not find your old subscription item.
ru: Мы не можем найти ваш старый элемент подписки.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
ru: Мы не можем найти заказ на платную подписку для этого пользователя.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
ru: Мы не можем найти подписку с идентификатором #%d. Возможно, его удалили?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
ru: Нам не удалось создать заказ на продление вашей подписки. Повторите попытку.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
ru[0]: Мы не смогли найти исходный заказ на продление для товара в вашей корзине. Товар был удален.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
ru[0]: Мы не смогли найти исходную подписку для товара в вашей корзине. Товар был удален.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
ru: Мы не только улучшили интерфейсы для людей, мы также улучшили их для компьютеров. Теперь ваши приложения могут создавать, читать, обновлять или удалять подписки через конечные точки RESTful API.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
ru: Мы завершили обработку вашего заказа на продление подписки.

en: We hope you enjoy it!
ru: Надеемся, вам понравится!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
ru: Нам не удалось найти эту подписку. Повторите попытку.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
ru: Нам не удалось найти запрошенный вами набор результатов отчета. Восстановите ссылку на экране %1$sSubscription Reports%2$s.

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome to Subscriptions 2.0
ru: Добро пожаловать в Подписки 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
ru: Добро пожаловать в Подписки 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
ru: Добро пожаловать в Подписки WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
ru: Добро пожаловать в подписки WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
ru: Что происходит, когда клиент хочет приобрести продукт по подписке для кого-то другого?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
ru: Какая личная информация, которую ваш магазин передает внешним источникам, зависит от того, какие сторонние плагины платежных систем вы используете для сбора платежей по подписке. Мы рекомендуем вам ознакомиться с их политикой конфиденциальности, чтобы сообщить об этом разделе вашей политики конфиденциальности.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
ru: Что мы собираем и храним

en: What we share with others
ru: Чем мы делимся с другими

en: What's new?
ru: Какие новости?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
ru: При отмене

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
ru: При активации подписки вручную или после успешной покупки эта роль будет присвоена новым пользователям.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
ru: При отмене

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
ru: При обработке %s должны сохраняться или удаляться личные данные в подписках?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
ru: При переходе на подписку с другим регулярным платежом или расчетным периодом следует ли пропорционально распределять цену, уплаченную за существующий расчетный период, при переходе на новую подписку?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
ru: При переходе на подписку с продолжительностью вы можете учитывать платежи, уже совершенные клиентом, при определении того, сколько платежей подписчику необходимо сделать для новой подписки.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
ru: При переходе на подписку с платой за регистрацию вы можете потребовать от клиента оплатить только разницу между платой за регистрацию существующей подписки и платой за регистрацию новой подписки (если есть).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
ru: С WooCommerce Подпишитесь на все, что они могут! Это экспериментальное расширение исследует, как преобразовать любой продукт, включая наборы продуктов и составные продукты, в продукт по подписке. Он также предлагает клиентам возможность подписаться на корзину продуктов без подписки.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
ru: С включенным ранним продлением клиенты могут продлить свои подписки до следующей даты оплаты.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
ru: При ручном продлении подписка клиента приостанавливается до тех пор, пока он не войдет в систему и не заплатит за ее продление. %1$sПодробнее%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
ru: С помощью фильтра %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s вы можете определить набор правил по умолчанию, которые будут применяться ко всем неудачным платежам в вашем магазине.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
ru: В WooCommerce 2.6 добавлена поддержка конечных точек %1$sREST API%2$s, построенных на основе инфраструктуры %3$sREST API%4$s ядра WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
ru: Аккаунт WooCommerce подключен

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
ru: Подписки WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
ru: Подписки WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
ru: Обновление подписок WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
ru: Выполняется обновление подписок WooCommerce

en: Would you like to add a payment method now?
ru: Хотите добавить способ оплаты сейчас?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
ru: Хотите обновить свои подписки, чтобы использовать этот новый способ оплаты - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sНет%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
ru: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
ru: Y/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
ru: Вы собираетесь удалить один или несколько заказов, содержащих подписку. Удаление заказов также приведет к удалению подписок, приобретенных с этими заказами.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
ru: Вы удаляете элемент подписки. Вам также нужно будет вручную отменить и удалить подписку на экране «Управление подписками».

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
ru: Вы не можете повторно активировать эту подписку, пока не заплатите за ее продление. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
ru: Вы не можете продлить эту подписку досрочно. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
ru: Вы не можете повторно подписаться на эту подписку. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
ru: Вы не можете приостановить эту подписку — достигнут лимит приостановки. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
ru: Вы не можете переключить эту подписку. Похоже, вы не являетесь владельцем подписки.

en: You can not switch to the same subscription.
ru: Вы не можете переключиться на ту же подписку.

en: You can only switch to a subscription product.
ru: Вы можете переключиться только на продукт по подписке.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
ru: В настоящее время вы не можете продлить подписку. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
ru: Вы не можете изменить подписку, которая вам не принадлежит.

en: You cannot remove an item that does not exist.
ru: Вы не можете удалить несуществующий элемент.

en: You do not have permission to create subscriptions
ru: У вас нет разрешения на создание подписок

en: You do not have permission to read the subscriptions count
ru: У вас нет разрешения на чтение количества подписок

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
ru: У вас есть подписка на этот продукт. Выбор новой подписки заменит существующую подписку.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
ru: Вы уже добавили вариант этого продукта в корзину.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
ru: Вы уже подписались на этот продукт, и он ограничен одной подпиской на клиента. Вы не можете приобрести товар повторно.

en: You have an active subscription to this product already.
ru: У вас уже есть активная подписка на этот продукт.

en: You have no active subscriptions.
ru: У вас нет активных подписок.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
ru: Вы достигли конца подписки. Перейдите на %sпервую страницу%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
ru: Вы получили заказ на продление подписки от %1$s. Их порядок следующий:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
ru: Вы успешно изменили элементы подписки. Информация о вашем новом заказе и подписке приведена ниже для справки:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
ru: Вы успешно удалили &quot;%1$s&quot; из своей подписки. %2$sОтменить?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
ru: Ваш заказ на продление %1$s от %2$s выполнен

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
ru: Ваш заказ на продление подписки %1$s от %2$s выполнен — скачайте файлы

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
ru: Теперь ваши приложения могут создавать, читать, обновлять или удалять подписки через конечные точки RESTful API с тем же дизайном, что и последняя версия конечных точек REST API WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
ru: Ваша корзина содержала недействительный запрос на смену подписки. Он был удален из вашей корзины.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
ru[0]: Ваша корзина содержала недействительный запрос на смену подписки. Он был удален.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
ru: В вашей корзине нет товаров по подписке. Единовременно можно приобрести только один продукт по подписке.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
ru: Теперь ваши клиенты могут просматривать полную информацию о подписке, включая позиции, адреса для выставления счетов и доставки, график выставления счетов и заказы на продление, на специальной странице %sМоя учетная запись &gt; Просмотр подписки%s.

en: Your database has been updated successfully!
ru: Ваша база данных успешно обновлена!

en: Your early renewal order was successful.
ru: Ваш ранний заказ на продление выполнен успешно.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
ru: Ваш заказ на продление выполнен

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
ru: Ваш запрос на отмену предыдущего действия был отклонен.

en: Your subscription change is complete
ru: Изменение подписки завершено

en: Your subscription change is complete - download your files
ru: Изменение вашей подписки завершено — загрузите файлы

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
ru: Ваша подписка отменена.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
ru: Ваша подписка приостановлена.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
ru: Ваша подписка повторно активирована.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
ru: Ваш заказ на продление подписки выполнен — загрузите файлы

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
ru[0]: Ваша подписка будет активирована после оплаты.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
ru: Ваш заказ на продление {blogname} получен!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
ru: Квитанция о продлении вашего заказа на {blogname} от {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
ru: Изменение вашей подписки на {blogname} с {order_date} завершено

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
ru: Изменение подписки на {blogname} с {order_date} завершено – загрузите файлы

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
ru: [%s] Подписка отменена

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
ru: [%s] Срок действия подписки истек

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
ru: [%s] Подписка приостановлена

en: [Remove]
ru: [Удалять]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
ru: [{blogname}] Новый заказ на продление подписки ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
ru: [{blogname}] Подписка изменена ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
ru: [{site_title}] Не удалось выполнить автоматический платеж для {order_number}, повторная попытка запланирована на {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
ru: клиент приостанавливает подписку

en: a subscription expires
ru: подписка истекает

en: account erasure request
ru: запрос на удаление аккаунта

en: an automatic payment fails
ru: автоматический платеж не проходит

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
ru[0]: день

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
ru[0]: день

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
ru: дней до Дня обновления

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
ru: например 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
ru: например 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
ru: например 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
ru: электронные письма, отправленные покупателю и менеджеру магазина

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
ru: каждый

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
ru: каждый %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
ru: каждый %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
ru: ожидаемая дата клиринга %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
ru: за

en: how long to wait between retry attempts
ru: как долго ждать между повторными попытками

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
ru: в %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
ru: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
ru[0]: месяц

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
ru[0]: месяц

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
ru: новые связанные методы заказа в WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
ru: нет

en: now
ru: в настоящее время

en: staging
ru: постановка

en: subscriptions
ru: Подписки

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
ru: приостановок за расчетный период.

en: the status applied to the renewal order and subscription
ru: статус, примененный к заказу на продление и подписке

en: the total number of retry attempts
ru: общее количество повторных попыток

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
ru: впереди

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
ru: версия %1$s устарела. Основная версия – %2$s.

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
ru[0]: неделя

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
ru[0]: неделя

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
ru[0]: год

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
ru[0]: год
