WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to pl translation catalogue (1267 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
pl[0]: %d inna subskrypcja została sprawdzona i nie wymagała żadnych napraw.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
pl: Następna płatność jest należna %s.

en:  Subscription Created
pl: Utworzono subskrypcję

en:  Subscription Deleted
pl: Subskrypcja usunięta

en:  Subscription Switched
pl: Przełączono subskrypcję

en:  Subscription Updated
pl: Zaktualizowano subskrypcję

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
pl: „%s” nie jest prawidłowym typem nowego zamówienia.

en: $0 Initial Checkout
pl: 0 USD początkowa płatność

en: $type passed to the function was not a string.
pl: $typ przekazany do funkcji nie był łańcuchem.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
pl: %1$s %2$s potem %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
pl[0]: %1$s %2$s następnie %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
pl: %1$s %2$s następnie %3$s co %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
pl: %1$s %2$s następnie %3$s co %4$s w %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
pl: %1$s %2$s następnie %3$s w %4$s %5$s każdego roku

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
pl: %1$s %2$s następnie %3$s w %4$s %5$s co %6$s roku

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
pl: %1$s %2$s następnie %3$s w dniu %4$s każdego %5$s miesiąca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
pl: %1$s %2$s następnie %3$s w %4$s każdego miesiąca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
pl: %1$s %2$s następnie %3$s ostatniego dnia każdego miesiąca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
pl: %1$s %2$s następnie %3$s ostatniego dnia każdego %4$s miesiąca

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
pl: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
pl: %1$s Dokończ płatność %2$sZamów %3$s%4$s, aby móc zmienić swoją subskrypcję.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
pl: %1$s po %2$s darmowym okresie próbnym

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
pl: %1$s i opłata rejestracyjna %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
pl: %1$s co %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
pl: %1$s co %2$s w %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
pl[0]: %1$s za %2$d element

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
pl: %1$s za %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
pl: %1$s bezpłatny okres próbny, a następnie %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
pl: %1$s teraz i

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
pl: %1$s w %2$s %3$s każdego roku

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
pl: %1$s w %2$s %3$s co %4$s rok

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
pl: %1$s w %2$s dniu każdego %3$s miesiąca

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
pl: %1$s w %2$s każdego miesiąca

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
pl: %1$s ostatniego dnia każdego %2$s miesiąca

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
pl[0]: Nie można zaktualizować subskrypcji %1$s: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
pl: Zdarzenie subskrypcji %1$s wyzwolone o %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
pl: %1$s z %2$s bezpłatną wersją próbną

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
pl: %1$s#%2$s%3$s dla %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
pl: %1$sDodaj produkt objęty subskrypcją »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
pl: %1$sDodaj subskrypcję%2$s teraz lub %3$sdowiedz się więcej%4$s o nowym interfejsie.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
pl: %1$sWybierz subskrypcję%2$s%3$sRozszerzenie Subskrypcje WooCommerce dodaje dwa nowe typy subskrypcji — %4$sProsta subskrypcja%5$s i %6$sZmienna subskrypcja%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
pl: %1$sDowiedz się, jak zaktualizować%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
pl: %1$sDowiedz się więcej o zarządzaniu subskrypcjami »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
pl: %1$sUwaga:%2$s Zamówienia związane z subskrypcjami nie zostaną uwzględnione w zamówieniach, których dotyczą te ustawienia.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
pl: %1$sZamówienie nr %3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
pl: %1$sTransakcje referencyjne PayPal są włączone na Twoim koncie%2$s. Wszystkie funkcje zarządzania subskrypcjami są teraz włączone. Szczęśliwy sprzedaży!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
pl: %1$sTransakcje referencyjne PayPal nie są włączone na Twoim koncie%2$s, niektóre funkcje zarządzania subskrypcjami nie są włączone. Skontaktuj się z PayPal i poproś o %3$aktywne transakcje referencyjne PayPal%4$s na Twoim koncie. %5$sSprawdź konto PayPal%6$s %3$sWięcej informacji %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
pl: %1$sTransakcje referencyjne PayPal nie są włączone na Twoim koncie%2$s. Jeśli chcesz korzystać z referencyjnych transakcji PayPal z subskrypcjami, skontaktuj się z firmą PayPal i poproś o %3$aktywne transakcje referencyjne PayPal%4$s na Twoim koncie. %5$sSprawdź konto PayPal%6$s %3$sWięcej informacji %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
pl: %1$sUstaw cenę%2$s%3$sCeny subskrypcji różnią się nieco od cen innych produktów. W przypadku subskrypcji możesz ustawić okres rozliczeniowy, długość, opłatę rejestracyjną i bezpłatny okres próbny.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
pl: %1$sOstrzeżenie!%2$s Wygląda na to, że obniżono %1$sSubskrypcje WooCommerce%2$s z %3$s na %4$s. Obniżenie wtyczki w ten sposób może powodować problemy. Zaktualizuj do wersji %3$s lub nowszej albo %5$sotwórz nowe zgłoszenie do pomocy%6$s, aby uzyskać dalszą pomoc. %7$sWięcej informacji »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
pl: %1$sOstrzeżenie!%2$s Widzimy, że wtyczka %1$sWczesne odnowienie subskrypcji WooCommerce%2$s jest aktywna. Wersja %3$s %1$sSubskrypcje WooCommerce%2$s zawiera funkcjonalność tej wtyczki dołączoną do głównej wtyczki. Dezaktywuj wczesne odnawianie subskrypcji WooCommerce, aby uniknąć konfliktów.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
pl: %1$sOstrzeżenie!%2$s Wykryliśmy problem w %1$sSubskrypcjach WooCommerce 2.3.0 - 2.3.2%2$s, który może powodować, że zamówienie odnowienia subskrypcji i pamięci podręczne subskrypcji klientów zawierają nieprawidłowe dane. Aby uzyskać informacje o tym, jak zaktualizować dane w pamięci podręcznej, %3$sotwórz nowe zgłoszenie do pomocy %4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
pl: %1$sZainstalowane subskrypcje WooCommerce%2$s – %3$sMożesz zacząć sprzedawać subskrypcje!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
pl: %1$sSubskrypcje WooCommerce są nieaktywne.%2$s Wtyczka %3$sWooCommerce%4$s musi być aktywna, aby subskrypcje WooCommerce działały. Proszę %5$szainstalować i aktywować WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
pl: %1$sSubskrypcje WooCommerce są nieaktywne.%2$s Ta wersja subskrypcji wymaga WooCommerce %3$s lub nowszej. %4$zaktualizuj WooCommerce do wersji %3$s lub nowszej »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
pl: %2$s %1$s aktualne subskrypcje

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
pl: %2$s %1$s zakończone subskrypcje

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
pl: %2$s %1$s nowe subskrypcje

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
pl: %2$s %1$s anulowanie subskrypcji

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
pl: %2$s %1$s odnowienia subskrypcji

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
pl: Subskrypcja %2$s %1$s odnawia subskrypcję

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
pl: %2$s %1$s zapisy na subskrypcję

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
pl: Zmiana subskrypcji %2$s %1$s

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
pl[0]: %2$s%1$s anulowanie%3$s anulowanie subskrypcji w tym miesiącu

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
pl[0]: %2$s%1$s odnowienie%3$s odnowienia subskrypcji w tym miesiącu

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
pl[0]: %2$s%1$s zapisy%3$s zapisy na subskrypcję w tym miesiącu

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
pl[0]: %d anulowane ponowienie płatności

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
pl[0]: %d nieudana próba płatności

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
pl[0]: %d Oczekujące ponowienie płatności

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
pl[0]: %d Przetwarzanie ponownej próby płatności

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
pl[0]: %d pomyślna ponowna próba płatności

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
pl[0]: %d niepowodzeń

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
pl[0]: %d przedmiot

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
pl: %s - Zamówienie

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
pl: %s temu

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
pl: %s średnia kwota odnowienia

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
pl[0]: %s dzień

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
pl: %s dzień miesiąca

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
pl: %s każdego tygodnia

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
pl[0]: %s miesiąc

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
pl: %s zysku netto z subskrypcji

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
pl: %s utraty subskrypcji netto

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
pl: %s ostatniego dnia każdego miesiąca

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
pl: %s przychodu z odnowienia w tym okresie

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
pl: %s zamówień odnowienia

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
pl: %s przychodów z odnowienia w tym okresie

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
pl: Odzyskano %s przychodów z odnowienia

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
pl: %s przychodów z odnowienia w tym miesiącu

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
pl: %s przychody z ponownej subskrypcji w tym okresie

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
pl: %s ponownych prób nie powiodła się

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
pl: %s ponownych prób w toku

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
pl: %s ponownych prób zakończyło się pomyślnie

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
pl: %s przychodów z rejestracji w tym okresie

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
pl: %s przychodów z rejestracji w tym miesiącu

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
pl[0]: Zmieniono status subskrypcji %s.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
pl: %s zmiany przychodów w tym okresie

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
pl[0]: %s tydzień

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
pl[0]: %s rok

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
pl: %sDowiedz się więcej »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
pl: (w %s sekund)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
pl: (zawiera %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
pl: 1 miesiąc

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
pl: 1 tydzień

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
pl: 1 rok

[ctx: plugin version number used in admin notice]
en: 3.0
pl: 3,0

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
pl: Wystąpił błąd krytyczny podczas przetwarzania ostatniej płatności za subskrypcję w systemie PayPal. %1$sOtwórz nowy bilet w WooCommerce Support%3$s natychmiast, aby rozwiązać ten problem. %2$sWięcej informacji »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
pl: Produkt wyświetla przycisk z tekstem „Dodaj do koszyka”. Domyślnie subskrypcja zmienia to na „Zarejestruj się teraz”. Tutaj możesz dostosować tekst przycisku dla subskrypcji.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
pl: Subskrypcja należąca do %1$s została anulowana. Szczegóły ich subskrypcji są następujące:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
pl: Subskrypcja należąca do %1$s została zawieszona przez użytkownika. Szczegóły ich subskrypcji są następujące:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
pl: Subskrypcja należąca do %1$s wygasła. Szczegóły ich subskrypcji są następujące:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
pl: Subskrypcja została usunięta z Twojego koszyka. Ze względu na ograniczenia bramki płatności, nie można jednocześnie kupować różnych produktów objętych subskrypcją.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
pl: Subskrypcja została usunięta z Twojego koszyka. Produkty i subskrypcje nie mogą być kupowane jednocześnie.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
pl: Odnowienie subskrypcji zostało usunięte z Twojego koszyka. Nie można kupić wielu subskrypcji jednocześnie.

en: About WooCommerce Subscriptions
pl: O subskrypcjach WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
pl: Akceptuj płatności za wcześniejsze odnowienie

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
pl: Akceptuj płatności za przedterminowe odnowienie za pośrednictwem Modal

en: Accept Manual Renewals
pl: Zaakceptuj ręczne odnowienia

en: Actions
pl: działania

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
pl: Aktywuj

[ctx: Subscription status]
en: Active
pl: Aktywny

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Aktywny <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
pl: Aktywny klucz produktu

en: Active Subscriptions
pl: Aktywne subskrypcje

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
pl: Aktywne subskrypcje %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
pl[0]: Aktywny dla %d płatności

en: Active for unlimited payments
pl: Aktywny dla nielimitowanych płatności

en: Active for x payments
pl: Aktywny dla x płatności

en: Active subscriber?
pl: Aktywny subskrybent?

en: Add
pl: Dodać

en: Add New
pl: Dodaj nowe

en: Add New Retry
pl: Dodaj nową próbę

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
pl: Dodaj nową subskrypcję

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
pl: Dodaj subskrypcję

en: Add a Subscription Product
pl: Dodaj produkt objęty subskrypcją

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
pl: Dodaj płatność

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
pl: Dodaj metodę płatności

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
pl: Dodaj metodę płatności

en: Add to Cart Button Text
pl: Dodaj do koszyka Tekst przycisku

en: Address
pl: Adres zamieszkania

en: Affected event: | Affected events:
pl[0]: Zdarzenie, którego dotyczy:

en: Align Subscription Renewal Day
pl: Dopasuj dzień odnowienia subskrypcji

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
pl: Dopasuj odnawianie subskrypcji do określonego dnia tygodnia, miesiąca lub roku. Na przykład pierwszy dzień miesiąca. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
pl: Wyrównaj datę płatności dla wszystkich klientów, którzy wykupili tę subskrypcję, do konkretnego dnia tygodnia lub miesiąca.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
pl: Dopasuj datę płatności za tę subskrypcję do konkretnego dnia w roku. Jeśli data już minęła w tym roku, pierwsza płatność zostanie przetworzona w %s. Ustaw dzień na 0, aby wyłączyć synchronizację płatności dla tego produktu.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
pl: Wszystkie połączone pozycje subskrypcji zostały usunięte z koszyka.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
pl: Wszystkie połączone elementy subskrypcji zostały

en: All orders types
pl: Wszystkie rodzaje zamówień

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
pl: Zezwalaj na początkową płatność za 0 USD bez metody płatności.

en: Allow Switching
pl: Zezwalaj na przełączanie

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
pl: Zezwalaj na zakup produktu objętego subskrypcją z innymi produktami i subskrypcjami w ramach tej samej transakcji.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
pl: Zezwól na zakup produktu objętego subskrypcją z początkową opłatą 0 USD bez podawania metody płatności. Klient będzie zobowiązany do podania metody płatności na koniec początkowego okresu, aby subskrypcja była aktywna.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
pl: Pozwól klientom ominąć kasę i wcześniej odnowić subskrypcję na stronie %1$sMoje konto &gt; Wyświetl subskrypcję%2$s. %3$sDowiedz się więcej.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
pl: Pozwól klientom włączać i wyłączać automatyczne odnawianie na ich stronie Wyświetl subskrypcję.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
pl: Zezwalaj na jednoczesne kupowanie wielu subskrypcji i produktów.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
pl: Zezwalaj subskrybentom na przełączanie się (podwyższanie lub obniżanie) między różnymi subskrypcjami. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
pl: Zawsze

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
pl[0]: Wystąpił błąd podczas przetwarzania ostatniego zdarzenia związanego z subskrypcją. Aby dowiedzieć się, jak naprawić subskrypcję, której dotyczy problem, i dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach tego błędu, przeczytaj nasz przewodnik %1$tutaj%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
pl: Wystąpił błąd, spróbuj ponownie lub wypróbuj inną formę płatności.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
pl: Opcjonalny czas oczekiwania przed naliczeniem pierwszej płatności cyklicznej. Wszelkie opłaty rejestracyjne będą nadal naliczane na początku subskrypcji. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
pl: Opcjonalny czas oczekiwania przed naliczeniem pierwszej płatności cyklicznej. Wszelkie opłaty rejestracyjne będą nadal naliczane na początku subskrypcji. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
pl: Utworzono zamówienie na odnowienie subskrypcji na %1$s. Aby zapłacić za tę fakturę, użyj następującego linku: %2$s

en: And much more...
pl: I wiele więcej...

en: Any Payment Method
pl: Dowolna metoda płatności

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten element ze swojej subskrypcji?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
pl: Czy na pewno chcesz zmienić metodę płatności ze standardowego PayPal? Spowoduje to zawieszenie subskrypcji w PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
pl: Czy na pewno chcesz przetworzyć odnowienie? Spowoduje to obciążenie klienta i wysłanie do niego wiadomości e-mail z zamówieniem odnowienia (jeśli e-maile są włączone).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
pl: Czy na pewno chcesz ponowić próbę płatności za to zamówienie odnowienia? Spowoduje to próbę obciążenia klienta i wysłania wiadomości e-mail dotyczących zamówienia odnowienia (jeśli wiadomości e-mail są włączone).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
pl: Spróbuj odzyskać cykliczne przychody, które w przeciwnym razie zostałyby utracone z powodu tymczasowego odrzucenia metod płatności. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
pl: Przełącznik automatycznego odnawiania

en: Auto renew
pl: Automatyczne odnawianie

en: Automatic Failed Payment Retries
pl: Automatyczne nieudane próby płatności

en: Automatic Failed Payment Retry
pl: Automatyczne ponawianie nieudanych płatności

en: Automatic Recurring Payments
pl: Automatyczne płatności cykliczne

en: Automatic payment failed for order {order_number}
pl: Płatność automatyczna za zamówienie {order_number} nie powiodła się

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
pl: Płatność automatyczna za {numer_zamówienia} nie powiodła się, spróbujemy ponownie {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
pl: Płatność za automatyczne odnowienie nie powiodła się

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
pl: Automatycznie wygaś subskrypcję po upływie tego czasu. Okres ten jest dodatkiem do bezpłatnego okresu próbnego lub czasu przed zsynchronizowaną datą pierwszego odnowienia.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
pl: Automatycznie wygaś subskrypcję po upływie tego czasu. Okres ten jest dodatkiem do bezpłatnego okresu próbnego lub czasu przed zsynchronizowaną datą pierwszego odnowienia.

en: Average Lifetime Value
pl: Średnia wartość życia

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
pl: Średnia wartość życia %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
pl: Średnia cykliczna suma wierszy %s

en: Backordered
pl: Zamówione wstecz

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
pl: Z tego powodu nie jest zalecana jako metoda płatności za subskrypcje, chyba że jest to jedyna dostępna opcja w Twoim kraju.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
pl: Ponieważ klasa %sWC_Subscription%s rozszerza %sWC_Order%s, możesz użyć jej znanych metod, takich jak %s$subscription-&gt;update_status()%s lub %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
pl: Przed włączeniem usługi PayPal Standard dla subskrypcji należy pamiętać, że podczas korzystania z usługi PayPal Standard klienci są zablokowani w korzystaniu z usługi PayPal Standard przez cały okres subskrypcji, a PayPal Standard ma szereg ograniczeń. Przeczytaj przewodnik na temat %1$sdlaczego nie zalecamy PayPal Standard%2$s do subskrypcji, zanim zdecydujesz się włączyć tę opcję.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
pl: Zanim wyślemy Cię w drogę, musimy zaktualizować Twoją bazę danych do najnowszej wersji. Jeśli nie masz ostatniej kopii zapasowej swojej witryny, %snow to czas, aby ją utworzyć%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
pl: Pomiędzy zgrupowanymi subskrypcjami

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
pl: Między wariantami subskrypcji

[ctx: table column header]
en: Big Bang
pl: Wielki Wybuch

en: Billing
pl: Dane do faktury

en: Billing Address
pl: Adres rozliczeniowy

en: Billing Period
pl: Okres rozliczeniowy

en: Billing Period:
pl: Okres rozliczeniowy:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
pl: Umowa rozliczeniowa została anulowana w systemie PayPal.

en: Billing interval:
pl: Interwał rozliczeniowy:

en: Billing period for the subscription.
pl: Okres rozliczeniowy subskrypcji.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
pl: Dane do faktury:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
pl: Zaktualizowany zostanie zarówno adres wysyłkowy używany w ramach subskrypcji, jak i domyślny adres wysyłkowy dla przyszłych zakupów.

en: Browse products
pl: Przeglądaj produkty

en: Browser User Agent
pl: Agent użytkownika przeglądarki

en: But wait, there's more!
pl: Ale czekaj, jest więcej!

en: Button Text
pl: Przycisk tekstowy

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
pl: Domyślnie subskrypcje będą ponawiać płatność 5 razy w ciągu 7 dni. Reguły sterujące systemem ponawiania prób można modyfikować, aby dostosować:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
pl: Domyślnie dodanie nowych plików do istniejącego produktu objętego subskrypcją automatycznie zapewni aktywnym subskrybentom dostęp do nowych plików. Jednak teraz możesz włączyć %snowe ustawienie ociekania zawartością%s, aby zapewnić subskrybentom dostęp do nowych plików dopiero po następnej wpłacie za odnowienie.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
pl: Dzięki uczynieniu subskrypcji niestandardowym typem zamówienia, subskrypcja jest teraz również niestandardowym typem postu. Przyspiesza to wysyłanie zapytań o subskrypcje i korzysta ze schematu bazy danych, który jest tak skalowalny jak posty i strony WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
pl: W przypadku wcześniejszego odnowienia subskrypcji Twoja następna płatność wyniesie %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
pl: Jeśli odnowisz swoją subskrypcję wcześniej, Twoja zaplanowana następna płatność na %s zostanie anulowana.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
pl: Korzystając z Subskrypcji WooCommerce, możesz przechowywać dane osobowe i w zależności od tego, których zewnętrznych procesorów płatności używasz do pobierania płatności za subskrypcję, możesz udostępniać dane osobowe zewnętrznym źródłom.

en: Cache Update Failures
pl: Błędy aktualizacji pamięci podręcznej

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
pl: Nie można uzyskać wyświetlanej nazwy typu adresu. Typ adresu nie jest ciągiem.

en: Can not get status name. Status is not a string.
pl: Nie można uzyskać nazwy statusu. Status nie jest ciągiem.

en: Cancel
pl: Anulować

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
pl: Anulować

en: Cancel Now
pl: Anuluj teraz

en: Cancel and remove personal data
pl: Anuluj i usuń dane osobowe

en: Cancellations
pl: Rezygnacje

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
pl: Anulowany

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
pl: Data anulowania

en: Cancelled Subscription
pl: Anulowana subskrypcja

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
pl: Wiadomości e-mail o anulowanej subskrypcji są wysyłane, gdy subskrypcja klienta zostanie anulowana (przez kierownika sklepu lub klienta).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
pl: Nie można utworzyć subskrypcji: %s.

en: Change
pl: Zmiana

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
pl: Zmień adres %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
pl: Zmiana metody płatności

en: Change Trial and End Dates
pl: Zmień daty wersji próbnej i końcowej

en: Change address
pl: Zmiana adresu

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
pl: Zmiana subskrypcji między początkiem a końcem okresu.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
pl: Zmień płatność

en: Change payment features:
pl: Zmień funkcje płatności:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
pl: Zmiana metody płatności

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
pl: Zmiana metody płatności

en: Check Out What's New
pl: Sprawdź, co nowego

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
pl: Wybierz nową metodę płatności.%s

en: Choose a new subscription.
pl: Wybierz nową subskrypcję.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
pl: Wybierz domyślne role do przypisania aktywnym i nieaktywnym subskrybentom. W celu prowadzenia ewidencji należy utworzyć konto użytkownika dla subskrybentów. Użytkownicy z rolą %1$sadministrator%2$s, tacy jak Ty, nigdy nie otrzymają tych ról, aby zapobiec blokowaniu administratorów.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
pl: Wybierz cenę subskrypcji, interwał i okres rozliczeniowy.

en: Choose which format of email to send.
pl: Wybierz format wiadomości e-mail do wysłania.

en: Clear
pl: Jasne

en: Complete checkout to renew now.
pl: Dokończ kasę, aby odnowić teraz.

en: Complete checkout to renew your subscription.
pl: Dokończ kasę, aby odnowić subskrypcję.

en: Complete checkout to resubscribe.
pl: Dokończ kasę, aby ponownie zasubskrybować.

en: Completed Renewal Order
pl: Zakończono zamówienie odnowienia

en: Continue
pl: Kontynuować

en: Copy billing address
pl: Skopiuj adres rozliczeniowy

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
pl: Nie udało się uzyskać subskrypcji. Najprawdopodobniej klucz subskrypcji nie odnosi się do subskrypcji. Klucz brzmiał: „%s”.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
pl: Kraj / Stan

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
pl: Kupon będzie ograniczony do podanej liczby płatności. Następnie zostanie automatycznie usunięty z subskrypcji. „Płatności” obejmują również wstępną opłatę abonamentową.

en: Create pending parent order
pl: Utwórz oczekujące zamówienie nadrzędne

en: Create pending parent order requested by admin action.
pl: Utwórz oczekujące zamówienie nadrzędne, o które prosi administrator.

en: Create pending renewal order
pl: Utwórz oczekujące zamówienie odnowienia

en: Create pending renewal order requested by admin action.
pl: Utwórz oczekujące zamówienie odnowienia na żądanie administratora.

en: Create subscriptions
pl: Utwórz subskrypcje

en: Created Date
pl: stworz Date

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
pl: Niestandardowa reguła ponawiania surowej próby

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
pl: Niestandardowa reguła ponawiania

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
pl: Niestandardowa klasa reguły ponawiania próby

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
pl: Niestandardowe reguły ponawiania

en: Custom field deleted.
pl: Usunięto pole niestandardowe.

en: Custom field updated.
pl: Zaktualizowano pole niestandardowe.

en: Customer
pl: Klient

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
pl[0]: Klient %1$s zmienił subskrypcję. Szczegóły ich nowej subskrypcji są następujące:

en: Customer ID is invalid.
pl: Identyfikator klienta jest nieprawidłowy.

en: Customer Payment Retry
pl: Ponowna próba płatności przez klienta

en: Customer Provided Note
pl: Uwaga dostarczona przez klienta

en: Customer Renewal Invoice
pl: Faktura za odnowienie klienta

en: Customer Suspensions
pl: Zawieszenia klientów

en: Customer Totals
pl: Sumy klientów

en: Customer add payment method page &rarr;
pl: Strona dodawania metody płatności przez klienta →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
pl: Klient dodał „%1$s” (identyfikator produktu: #%2$d) na stronie Moje konto.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
pl: Klient dodał %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
pl: Strona zmiany metody płatności przez klienta →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
pl: Klient usunął „%1$s” (identyfikator produktu: #%2$d) na stronie Moje konto.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
pl: Klient poprosił o wcześniejsze odnowienie:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
pl: Klient ponownie zasubskrybował w zamówieniu #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
pl: Buforowanie subskrypcji klienta jest teraz obsługiwane przez %1$s i %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
pl: Buforowanie subskrypcji klienta jest teraz obsługiwane przez %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
pl: Klient pomyślnie przedłużył się wcześniej z zamówieniem %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
pl: Klient przełączył się z: %1$s na %2$s.

en: Customer's notes about the order
pl: Notatki klienta dotyczące zamówienia

en: Customer:
pl: Klient:

en: Customers
pl: Klienci

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
pl: Klienci i inni użytkownicy niebędący administratorami mogą przeglądać i kupować w Twoim sklepie bez przerw w trakcie aktualizacji.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
pl: Klienci mogą teraz kupować różne produkty objęte subskrypcją w ramach jednej transakcji. Produkty mogą być rozliczane według dowolnego harmonogramu i mieć dowolną kombinację opłat rejestracyjnych i/lub bezpłatnych wersji próbnych.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
pl: Klienci posiadający subskrypcję są wykluczeni z tego ustawienia.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
pl: Dostosuj reguły ponawiania prób

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
pl: Dostosuj tekst wyświetlany na przycisku obok abonamentu na stronie konta subskrybenta. Wartość domyślna to „Przełącz subskrypcję”, ale możesz chcieć to zmienić na „Uaktualnij” lub „Zmień subskrypcję”.

en: Database Update Required
pl: Wymagana aktualizacja bazy danych

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
pl: Baza danych zaktualizowana do wersji %s

en: Date
pl: Data

en: Date Changed
pl: Data zmiany

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
pl: Data zawieszenia

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
pl: Data zawieszenia: %s

en: Date type can not be an empty string.
pl: Typ daty nie może być pustym ciągiem.

en: Date type is not a string.
pl: Typ daty nie jest ciągiem.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
pl: Dzień

en: Delete Customer Subscription Cache
pl: Usuń pamięć podręczną subskrypcji klienta

en: Delete Permanently
pl: Usuń trwale

en: Delete Related Order Cache
pl: Usuń pamięć podręczną powiązanych zamówień

en: Delete all variations without a subscription
pl: Usuń wszystkie odmiany bez subskrypcji

en: Delete this item permanently
pl: Usuń ten element na stałe

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
pl: Programiści mogą teraz używać wszystkich znanych funkcji WordPressa, takich jak %sget_posts()%s, do wysyłania zapytań lub modyfikowania danych subskrypcji.

en: Disable auto renew
pl: Wyłącz automatyczne odnawianie

en: Discount
pl: Zniżka

en: Display the auto renewal toggle
pl: Wyświetl przełącznik automatycznego odnawiania

en: Do not limit
pl: Nie ograniczaj

en: Do not synchronise
pl: Nie synchronizuj

[ctx: short for documents]
en: Docs
pl: Dokumenty

[ctx: short for documents]
en: Documentation
pl: Dokumentacja

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
pl: Nachylenie

en: Downloadable
pl: Do pobrania

en: Drip Downloadable Content
pl: Kroplowa zawartość do pobrania

en: Early Renewal
pl: Wczesne odnowienie

en: Edit
pl: Edytować

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
pl: Edytować

en: Edit Retry
pl: Edytuj Ponów

en: Edit Subscription
pl: Edytuj subskrypcję

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
pl: Edytuj subskrypcję

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
pl: Edycja subskrypcji nie powiodła się z powodu błędu: %s

en: Email
pl: E-mail

en: Email Address
pl: Adres e-mail

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
pl: Nagłówek e-maila

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
pl: Typ e-maila

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
pl: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
pl: Włącz automatyczną ponowną próbę

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
pl: Włącz PayPal Standard dla subskrypcji

en: Enable auto renew
pl: Włącz automatyczne odnawianie

en: Enable automatic payments
pl: Włącz płatności automatyczne

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
pl: Włącz automatyczne ponawianie nieudanych płatności cyklicznych

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
pl: Włącz kapanie treści do pobrania w produktach objętych subskrypcją.

en: Enable this email notification
pl: Włącz to powiadomienie e-mail

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
pl: Włącz/Wyłącz

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
pl: Włączenie tej opcji zapewnia dostęp do nowych plików do pobrania dodanych do produktu dopiero po przetworzeniu kolejnego odnowienia.%sDomyślnie dostęp do nowych plików do pobrania dodanych do produktu jest przyznawany natychmiast każdemu klientowi, który ma aktywną subskrypcję tego produktu.

en: End Date
pl: Data zakonczenia

[ctx: table heading]
en: End Date
pl: Data zakonczenia

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
pl: Data zakonczenia

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
pl: Data zakończenia: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
pl: Data zakonczenia

[ctx: table heading]
en: End date
pl: Data zakonczenia

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
pl: Data zakończenia: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
pl: Koniec okresu przedpłaconego

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
pl: Koniec okresu przedpłaconego: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
pl: Punkt końcowy strony Moje konto → Zmień metodę płatności za subskrypcję

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
pl: Punkt końcowy strony Moje konto → Subskrypcje

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
pl: Punkt końcowy dla Moje konto → Wyświetl stronę subskrypcji

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
pl: Wprowadź nowy interwał jako pojedynczą liczbę (np. aby pobierać opłaty co drugi miesiąc, wprowadź 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
pl: Wprowadź nową długość (np. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
pl: Wprowadź adresatów (oddzielone przecinkami) dla tego e-maila. Domyślnie %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
pl: Wprowadź nowy okres, dzień, tydzień, miesiąc lub rok:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
pl: Błąd

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
pl: Błąd %d: Nie można dodać podatku do subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pl: Błąd %d: Nie można utworzyć zamówienia. Proszę spróbuj ponownie.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
pl: Błąd %d: Nie można utworzyć subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.

en: Error during subscription status transition.
pl: Błąd podczas zmiany statusu subskrypcji.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
pl: Błąd podczas zapisywania punktów końcowych subskrypcji: %1$sSubskrypcje%2$s, %1$sWyświetl subskrypcję%2$s i %1$sMetoda płatności subskrypcji%2$s nie może być taka sama. Zmiany zostały cofnięte.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
pl: Błąd podczas aktualizowania niektórych informacji: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
pl: Błąd: Nie można dodać produktu do utworzonej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
pl: Błąd: nie można utworzyć zamówienia odnowienia z dopiskiem „%s”

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
pl: Błąd: nie można utworzyć subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
pl: Błąd: nie można znaleźć strefy czasowej Twojej przeglądarki.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
pl: Szacowany pozostały czas (minuty:sekundy): %s

en: Expire after
pl: Wygasa po

[ctx: Subscription status]
en: Expired
pl: Wygasły

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wygasł <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
pl: Wygasła subskrypcja

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
pl: Wiadomości e-mail o wygasłej subskrypcji są wysyłane po wygaśnięciu subskrypcji klienta.

en: Export CSV
pl: Eksportuj CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
pl: Przegrany

en: Failed Payment Retries
pl: Nieudane próby płatności

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
pl: Nieudane płatności cykliczne mogą być teraz automatycznie ponawiane. Pomaga to odzyskać przychody, które w przeciwnym razie zostałyby utracone z powodu tymczasowego odrzucenia metod płatności.

en: Failed retries
pl: Nieudane próby

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
pl: Nieudana rejestracja do subskrypcji %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
pl: Nie udało się aktywować statusu subskrypcji dla zamówienia nr %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
pl: Nie udało się anulować subskrypcji po anulowaniu zamówienia nr %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
pl: Nie udało się przetworzyć nieudanej płatności za subskrypcję dla zamówienia nr %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
pl: Nie udało się ustawić subskrypcji jako wygasłej dla zamówienia nr %1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
pl: Nie udało się zaktualizować dat subskrypcji po wcześniejszym odnowieniu przez klienta zamówienia %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
pl: Nie udało się zaktualizować statusu subskrypcji po zawieszeniu zamówienia nr %1$s: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
pl: Znajdź nowe bramy, które %1$sobsługują automatyczne płatności za subskrypcję%2$s na oficjalnym %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
pl: Pierwsza płatność proporcjonalna. Następna płatność: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
pl: Pierwsza płatność: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
pl: Pierwsze odnowienie: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
pl: W przypadku wszystkich produktów objętych subskrypcją

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
pl: W przypadku uaktualnień i obniżenia wersji wszystkich produktów objętych subskrypcją

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
pl: Wyłącznie w przypadku uaktualnień i obniżenia wersji wirtualnych produktów subskrypcyjnych

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
pl: W przypadku uaktualnień wszystkich produktów objętych subskrypcją

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
pl: Tylko w przypadku uaktualnień wirtualnych produktów subskrypcyjnych

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
pl: Tylko dla wirtualnych produktów subskrypcyjnych

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
pl: Aby kierownik sklepu mógł zmienić subskrypcję z automatycznych na ręczne płatności za odnowienie (lub ręczne na automatyczne) w Subskrypcjach v1.5, baza danych musiała zostać bezpośrednio zmodyfikowana. Subskrypcje umożliwiają teraz bramkom płatności możliwość zmiany tego w nowym interfejsie %sEdytuj subskrypcję%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
pl: W celu przetwarzania cyklicznych płatności za subskrypcję przechowujemy imię i nazwisko klienta, adres rozliczeniowy, adres wysyłki, adres e-mail, numer telefonu i dane karty kredytowej/płatności.

[ctx: shipping method price]
en: Free
pl: Bezpłatny

en: Free Trial
pl: Bezpłatna wersja próbna

en: Free shipping coupon
pl: Kupon na bezpłatną wysyłkę

en: Free trial
pl: Bezpłatna wersja próbna

en: Free trial length
pl: Bezpłatny okres próbny

en: Free trial period
pl: Bezpłatny okres próbny

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
pl: Identyfikator bramy: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
pl: Gateway nie obsługuje zmiany metody płatności przez administratora w ramach subskrypcji.

en: General
pl: Ogólny

en: Generate Customer Subscription Cache
pl: Wygeneruj pamięć podręczną subskrypcji klienta

en: Generate Related Order Cache
pl: Wygeneruj pamięć podręczną powiązanych zamówień

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
pl: Przejdź do ustawień subskrypcji WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
pl: Przejdź do ustawień subskrypcji WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
pl: Jego,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
pl: Honoruj dane zamówienia odnowienia

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
pl: Ilu klientów pozostaje w subskrypcji przez ponad 6 miesięcy? Jaka jest średnia długoterminowa wartość Twoich subskrybentów? Ile przychodów z odnowienia zarobi Twój sklep w przyszłym miesiącu?

en: IP Address
pl: Adres IP

en: IPN subscription cancelled.
pl: Subskrypcja IPN anulowana.

en: IPN subscription failing payment method changed.
pl: Zmieniono formę płatności subskrypcji IPN, która nie powiodła się.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
pl: Płatność za subskrypcję IPN %1$s z powodu: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
pl: Płatność za subskrypcję IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
pl: Płatność za subskrypcję IPN zakończona.

en: IPN subscription payment failure.
pl: Niepowodzenie płatności za subskrypcję IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
pl: Zmieniono metodę płatności za subskrypcję IPN na PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
pl: Rejestracja subskrypcji IPN zakończona.

en: IPN subscription suspended.
pl: Subskrypcja IPN zawieszona.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
pl: Jeśli subskrypcja subskrybenta zostanie anulowana ręcznie lub wygaśnie, zostanie mu przypisana ta rola.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
pl: Jeśli subskrypcja jest zsynchronizowana z określonym dniem tygodnia, miesiąca lub roku, nalicz proporcjonalną kwotę za subskrypcję w momencie rejestracji.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
pl: Jeśli korzystasz z płatności PayPal Standard lub PayPal Reference, zapoznaj się z %1$sPolityką prywatności PayPal%2$s, aby uzyskać więcej informacji.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
pl: Jeśli nie chcesz, aby nowe zakupione subskrypcje automatycznie obciążały płatności za odnowienie, możesz wyłączyć płatności automatyczne. Istniejące automatyczne subskrypcje będą nadal automatycznie obciążać klientów. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
pl: Jeśli otrzymasz błąd serwera i ponownie załadowałeś stronę, aby znaleźć to powiadomienie, odśwież stronę za %s sekund, a procedura aktualizacji rozpocznie się ponownie bez problemów.

en: Ignore this error
pl: Zignoruj ten błąd

en: Ignore this error (not recommended)
pl: Zignoruj ten błąd (niezalecane)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
pl: Importuj subskrypcje do WooCommerce przez CSV lub eksportuj swoje subskrypcje z WooCommerce do CSV z rozszerzeniem WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
pl: Subskrypcje importu/eksportu

en: Improved scheduled action data storage
pl: Ulepszone przechowywanie danych o planowanych działaniach

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
pl: W %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
pl: W poprzednich wersjach Subskrypcji suma subskrypcji była przekazywana do bram płatności jako kwota do naliczenia opłat za automatyczne odnowienie. To sprawiło, że dodanie jednorazowych opłat lub rabatów do odnowienia było niepotrzebnie skomplikowane.

en: Inactive Subscriber Role
pl: Nieaktywna rola subskrybenta

en: Increased processing rate for scheduled payments
pl: Zwiększona szybkość przetwarzania zaplanowanych płatności

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
pl: Wstępna subskrypcja

en: Initial payment discount
pl: Rabat od wpłaty początkowej

en: Installed Plugins
pl: Zainstalowane wtyczki

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
pl: Nieprawidłowa data %s. Data musi mieć format: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
pl: Nieprawidłowy ładunek IPN PayPal: nie można znaleźć pasującej subskrypcji.

en: Invalid Subscription.
pl: Nieprawidłowa subskrypcja.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
pl: Nieprawidłowa data utworzenia. Data musi być ciągiem i mieć format: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
pl: Nieprawidłowe dane. Pierwszy parametr ma datę, która nie znajduje się w zarejestrowanych typach dat.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
pl: Nieprawidłowe dane. Pierwszy parametr był pusty po przekazaniu do update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
pl: Nieprawidłowe dane. Nie przekazano prawidłowego identyfikatora przedmiotu.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
pl: Nieprawidłowe dane. Nie przekazano ważnej subskrypcji / zamówienia.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
pl: Nieprawidłowe dane. Oczekiwane zamówienia nie są zamówieniami.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
pl: Nieprawidłowe dane. Typ kopii nie jest ciągiem.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
pl: Nieprawidłowa data. Data musi być ciągiem i mieć format: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
pl: Niepoprawny format. Pierwszy parametr musi być tablicą.

en: Invalid order.
pl: Nieprawidłowe zamówienie.

en: Invalid recurring shipping method.
pl: Nieprawidłowa cykliczna metoda wysyłki.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
pl: Nieprawidłowy typ relacji: %1$s. Typ relacji zamówienia musi być jednym z: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
pl: Nieprawidłowy token bezpieczeństwa, odśwież stronę i spróbuj ponownie.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
pl: Nieprawidłowy typ porządku sortowania: %1$s. Argument $sort_order musi mieć wartość %2$s lub %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
pl: Podano nieprawidłowy interwał rozliczeniowy subskrypcji. Musi być liczbą całkowitą większą niż 0.

en: Invalid subscription billing period given.
pl: Podano nieprawidłowy okres rozliczeniowy subskrypcji.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
pl: Nieprawidłowa subskrypcja customer_id.

en: Invalid subscription id.
pl: Nieprawidłowy identyfikator subskrypcji.

en: Invalid subscription status given.
pl: Podano nieprawidłowy stan subskrypcji.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
pl: Nieprawidłowy typ przełącznika „%s”. Przełącznik musi być jednym z: „upgrade”, „downgrade” lub „crossgrade”.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
pl: Nieprawidłowy typ aktualizacji: %s. Obsługiwane typy po aktualizacji to „dodaj” lub „usuń”. Aktualizacje są wykonywane bezpośrednio na postu meta.

en: Invoice for renewal order {order_number}
pl: Faktura za zamówienie odnowienia {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
pl: Faktura za zamówienie odnowienia {order_number} z {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
pl: %1$szdecydowanie zaleca się, abyś nie zmieniał adresu e-mail odbiorcy%2$s, jeśli masz aktywne subskrypcje w systemie PayPal. Może to spowodować przerwanie istniejących subskrypcji.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
pl: Wygląda na to, że ta witryna została przeniesiona lub jest zduplikowaną witryną. %1$sSubskrypcje WooCommerce%2$s wyłączył płatności automatyczne i e-maile związane z subskrypcją w tej witrynie, aby zapobiec duplikowaniu płatności ze środowiska testowego lub testowego. %1$sSubskrypcje WooCommerce%2$s uważa %5$s%7$s%6$s za adres URL witryny. %3$sWięcej informacji »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
pl: Zmiana terminu kolejnej płatności za subskrypcję była już możliwa, ale niektórzy kierownicy sklepów chcieli zapewnić klientowi przedłużony bezpłatny okres próbny lub dodać dodatkowy miesiąc do daty wygaśnięcia. Teraz możesz zmienić wszystkie te daty na ekranie %sEdytuj subskrypcję%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
pl: Teraz Twoi klienci mogą łatwiej kupować więcej subskrypcji!

en: Item ID.
pl: Identyfikator przedmiotu.

en: Items
pl: Przedmiotów

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
pl: Informujemy, że otrzymaliśmy Twoje zamówienie odnowienia subskrypcji #%s i jest teraz przetwarzane:

en: Label
pl: Etykieta

en: Last 7 Days
pl: Ostatnie 7 dni

en: Last Month
pl: W zeszłym miesiącu

en: Last Order Date
pl: Data ostatniego zamówienia

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
pl: Data ostatniego zamówienia

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
pl: Data ostatniego zamówienia: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
pl: Ostatnie zamówienie: %s

en: Last day of the month
pl: Ostatni dzień miesiąca

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
pl: Data ostatniego zamówienia

en: Last recorded error:
pl: Ostatni zarejestrowany błąd:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
pl: Ucz się więcej

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
pl: Ucz się więcej

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
pl: Ucz się więcej

en: Learn more
pl: Ucz się więcej

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
pl: Dowiedz się więcej o nowej stronie %sWyświetl subskrypcję%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
pl: Dowiedz się więcej o nowej funkcji %swielu subskrypcji%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
pl: Dożywotnia wartość z subskrypcji %s

en: Limit subscription
pl: Ogranicz subskrypcję

en: Limit to one active subscription
pl: Ogranicz do jednej aktywnej subskrypcji

en: Limit to one of any status
pl: Ogranicz do jednego z dowolnych statusów

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
pl[0]: Kupon o ograniczonym wykorzystaniu „%1$s” został usunięty z subskrypcji. Został użyty %2$d czas.

en: Line subtotal (before discounts).
pl: Suma częściowa linii (przed rabatami).

en: Line subtotal tax (before discounts).
pl: Suma częściowa wiersza podatku (przed rabatami).

en: Line taxes.
pl: Podatki liniowe.

en: Line total (after discounts).
pl: Suma linii (po rabatach).

en: Line total tax (after discounts).
pl: Całkowity podatek liniowy (po zniżkach).

[ctx: refers to live site]
en: Live
pl: Relacja na żywo

en: Load billing address
pl: Wczytaj adres rozliczeniowy

en: Load shipping address
pl: Załaduj adres wysyłki

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
pl: Mj, Y @ G:i

en: Manage Subscriptions
pl: zarządzanie subskrypcjami

en: Manual Renewal
pl: Odnowienie ręczne

en: Manual Renewal Payments
pl: Ręczne płatności za odnowienie

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
pl: Zamówienie ręcznego odnowienia oczekujące na płatność klienta.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
pl: Oznaczono produkty objęte subskrypcją %s jako &quot;sprzedawane pojedynczo&quot;.

en: Meta key.
pl: Meta klucz.

en: Meta label.
pl: Etykieta meta.

en: Meta value.
pl: Wartość meta.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
pl: Przeniesiono punkty zaczepienia związane z subskrypcją %1$s do nowego programu planującego (w sekundach %2$s).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
pl: Przeniesiono subskrypcje %1$s do nowej struktury (za %2$s sekund).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
pl: Różnorodny

en: Mixed Checkout
pl: Zamówienie mieszane

en: Month for Synchronisation
pl: Miesiąc synchronizacji

en: Move this item to the Trash
pl: Przenieś ten element do kosza

[ctx: email type]
en: Multipart
pl: Wieloczęściowy

en: Multiple Subscriptions
pl: Wiele subskrypcji

en: My Account
pl: Moje konto

en: My Subscription
pl: Moja subskrypcja

en: N/A
pl: Nie dotyczy

[ctx: no information about something]
en: N/A
pl: Nie dotyczy

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
pl: Nigdy

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
pl: Nigdy (nalicz pełną cykliczną kwotę podczas rejestracji)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
pl: Nigdy (nalicz pełną opłatę rejestracyjną)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
pl: Nigdy (nie pobieraj opłaty rejestracyjnej)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
pl: Nigdy (nie pobieraj żadnej powtarzalnej kwoty)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
pl: Nigdy nie traci ważności

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
pl: Nowy obiekt %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
pl: Nowy typ postu %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
pl: Nowy ekran Dodaj/Edytuj subskrypcję

en: New Renewal Order
pl: Nowe zamówienie odnowienia

en: New Retry
pl: Nowa próba ponownie

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
pl: Nowa subskrypcja

en: New Subscription Emails
pl: Nowe wiadomości e-mail dotyczące subskrypcji

en: New Subscriptions
pl: Nowe subskrypcje

en: New View Subscription Page
pl: Nowa strona subskrypcji widoku

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
pl: Nowe wiadomości e-mail z zamówieniem odnowienia są wysyłane po przetworzeniu płatności za odnowienie subskrypcji.

en: New subscription details
pl: Nowe szczegóły subskrypcji

en: New subscription renewal order
pl: Nowe zamówienie na odnowienie subskrypcji

en: Next
pl: Następny

en: Next 12 Months
pl: Następne 12 miesięcy

en: Next 30 Days
pl: Następne 30 dni

en: Next 7 Days
pl: Następne 7 dni

en: Next Month
pl: W następnym miesiącu

en: Next Payment
pl: Następna zapłata

[ctx: table heading]
en: Next Payment
pl: Następna zapłata

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
pl: Następna data płatności: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
pl: Następna zapłata

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
pl: Następna data płatności

en: Next payment: %s
pl: Następna płatność: %s

en: No
pl: Nie

en: No Subscriptions found
pl: Nie znaleziono subskrypcji

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
pl: Nie znaleziono subskrypcji w koszu

en: No billing address set.
pl: Nie ustawiono adresu rozliczeniowego.

en: No customers found.
pl: Nie znaleziono klientów.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
pl: Nie są włączone żadne bramki płatnicze, które mogą przetwarzać automatyczne płatności za subskrypcję. Jeśli chcesz przetwarzać płatności automatyczne, zalecamy %1$sdarmowe rozszerzenie Stripe%2$s.

en: No products found.
pl: Nie znaleziono produktów.

en: No retries found
pl: Nie znaleziono ponownych prób

en: No retries found in trash
pl: W koszu nie znaleziono ponownych prób

en: No shipping address set.
pl: Nie ustawiono adresu wysyłki.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
pl: Bez subskrypcji

en: None
pl: Nic

en: Not cancelled
pl: Nie anulowane

en: Not yet ended
pl: Jeszcze się nie skończył

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
pl: Pamiętaj, że zakup subskrypcji nadal wymaga konta.

en: Note:
pl: Notatka:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
pl: Liczba dni po rejestracji

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
pl: Liczba miesięcy po rejestracji

en: Number of renewals
pl: Liczba wznowień

en: Number of resubscribes
pl: Liczba ponownych subskrypcji

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
pl: Liczba tygodni po rejestracji

[ctx: Subscription status]
en: On hold
pl: W oczekiwaniu

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
pl: W oczekiwaniu

en: On-hold Renewal Order
pl: Zamówienie odnowienia wstrzymanego

en: One time shipping
pl: Wysyłka jednorazowa

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
pl: Pozwól klientowi mieć tylko jedną subskrypcję tego produktu. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
pl: Tylko kierownicy sklepów mogą edytować terminy płatności.

en: Open a ticket
pl: Otwórz bilet

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
pl: Opcjonalnie dołącz kwotę do pobrania na początku subskrypcji. Opłata rejestracyjna zostanie naliczona natychmiast, nawet jeśli produkt ma bezpłatną wersję próbną lub daty płatności są zsynchronizowane.

en: Order
pl: Zamówienie

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
pl: Zamówienie #%s nie zostało dodane do koszyka.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
pl: Utworzono zamówienie %s, aby zarejestrować wcześniejsze odnowienie.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
pl: Utworzono zamówienie %s w celu odnowienia rekordu.

en: Order Number
pl: Numer zamówienia

en: Order date: %s
pl: Data zamówienia: %s

en: Order number: %s
pl: Numer zamówienia: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
pl: Zamówienia

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
pl: Zamówienia z %s

[ctx: An order type]
en: Original
pl: Oryginał

en: Other
pl: Inny

[ctx: label for the system status page]
en: Other
pl: Inny

en: Parent Order
pl: Zamówienie rodzica

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
pl: Zamówienie rodzica

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
pl: Subskrypcje rodzicielskie

en: Parent order:
pl: Zamówienie rodzica:

en: Parent order:
pl: Zamówienie rodzica:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
pl: Płacić

en: Pay Now &raquo;
pl: Zapłać teraz &quot;

en: Pay now
pl: Zapłać teraz

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
pl: Błąd API PayPal — dane logowania są nieprawidłowe.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
pl: Błąd API PayPal: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
pl: Włączono transakcje referencyjne PayPal

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
pl: PayPal Standard ma wiele ograniczeń i nie obsługuje wszystkich funkcji subskrypcji.

en: PayPal Subscription ID:
pl: Identyfikator subskrypcji PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
pl: Zakończona transakcja PayPal: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
pl: PayPal jest nieaktywny dla transakcji subskrypcyjnych. %1$sskonfiguruj adres IPN%2$s PayPal i %3$wyślij swoje dane uwierzytelniające API%4$s, aby włączyć PayPal dla subskrypcji.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
pl: Płatność PayPal zatwierdzona (identyfikator: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
pl: Płatność PayPal odrzucona: %s

en: Payment
pl: Zapłata

en: Payment Gateway Support
pl: Obsługa bramki płatności

en: Payment Method
pl: Metoda płatności

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
pl: Metody Płatności

en: Payment Retry
pl: Ponowna próba płatności

en: Payment failed.
pl: Płatność nie powiodła się.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
pl: Płatność za zamówienie odnowienia nie powiodła się przy użyciu zapisanej metody płatności. Spróbuj ponownie.

en: Payment gateway ID.
pl: Identyfikator bramki płatności.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
pl: Bramki płatności, które nie obsługują automatycznych płatności cyklicznych, mogą być używane do przetwarzania %1$spłatności za ręczne odnowienie subskrypcji%2$s.

en: Payment method added.
pl: Dodano formę płatności.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
pl: Metoda płatności została zmieniona z „%1$s” na „%2$s” przez subskrybenta ze strony jego konta.

en: Payment method meta must be an array.
pl: Meta metody płatności musi być tablicą.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
pl: Meta metody płatności została zaktualizowana po tym, jak klient zmienił swój domyślny token i zdecydował się zaktualizować swoje subskrypcje. Zmieniono meta płatności z %1$s na %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
pl: Meta metody płatności została zaktualizowana po tym, jak klient usunął token ze swojej strony Moje konto. Zmieniono meta płatności z %1$s na %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
pl: Zaktualizowano metodę płatności dla wszystkich Twoich aktualnych subskrypcji.

en: Payment method updated.
pl: Zaktualizowano formę płatności.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
pl: Pominięto przetwarzanie płatności — zamówienie odnowienia utworzone w %1$switrynie tymczasowej%2$s objętej blokadą witryny tymczasowej. Witryna na żywo jest na %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
pl: Podjęto ponowną próbę płatności w przypadku zamówienia odnowienia z wieloma powiązanymi subskrypcjami bez wspólnej metody płatności.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
pl: Wiadomości e-mail z próbami ponownego wykonania płatności są wysyłane do wybranych odbiorców, gdy próba automatycznego przetworzenia płatności za odnowienie subskrypcji nie powiodła się i zastosowano regułę ponawiania próby w celu ponowienia płatności w przyszłości.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
pl: Wpisy dotyczące ponawiania płatności przechowują szczegóły dotyczące automatycznego ponawiania nieudanych odnowień płatności.

en: Payment status marked complete.
pl: Status płatności oznaczony jako zakończony.

en: Payment:
pl: Zapłata:

en: Peek Under the Hood for Developers
pl: Zajrzyj pod maskę dla programistów

[ctx: Subscription status]
en: Pending
pl: W oczekiwaniu

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
pl: Oczekujące na anulowanie

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Oczekujące na anulowanie <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
pl: Oczekujące na ponowne próby

en: Pending subscription created.
pl: Utworzono oczekującą subskrypcję.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
pl: Trwale usunięta informacja o subskrypcji

en: Personal data removed.
pl: Dane osobowe usunięte.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
pl: Dane osobowe w ramach subskrypcji %s zostały zachowane.

en: Phone Number
pl: Numer telefonu

en: Place Order Button Text
pl: Tekst przycisku Złóż zamówienie

[ctx: email type]
en: Plain text
pl: Zwykły tekst

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
pl: Wybierz prawidłową bramkę płatności, na którą chcesz przejść.

en: Please enter a date after the next payment.
pl: Podaj datę po kolejnej płatności.

en: Please enter a date after the start date.
pl: Wprowadź datę po dacie rozpoczęcia.

en: Please enter a date after the trial end.
pl: Wprowadź datę po zakończeniu okresu próbnego.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
pl: Wprowadź datę co najmniej o godzinę w przyszłości.

en: Please enter a date before the next payment.
pl: Podaj datę przed następną płatnością.

en: Please enter a start date in the past.
pl: Podaj datę rozpoczęcia w przeszłości.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
pl: Wprowadź prawidłowy kod pocztowy/ZIP.

en: Please enter all date fields.
pl: Proszę wypełnić wszystkie pola daty.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
pl: Prosimy o pozostawienie tej strony otwartej do zakończenia procesu aktualizacji. Nie ma potrzeby odświeżania ani restartowania procesu.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
pl: Zaloguj się na swoje konto poniżej, aby wybrać nową metodę płatności za subskrypcję.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
pl: Uwaga: dane do tego raportu są buforowane. Wyświetlane dane mogą być nieaktualne do 24 godzin. Pamięć podręczna jest aktualizowana każdego ranka o 4 rano w strefie czasowej Twojej witryny.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
pl: Prosimy o natychmiastową aktualizację wtyczki Subskrypcje WooCommerce do wersji 2.0 lub nowszej. Jeśli potrzebujesz pomocy, po uaktualnieniu do subskrypcji v2.0, %1$sotwórz zgłoszenie pomocy%2$s.

en: Previous
pl: Poprzedni

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
pl: Poprzednie wersje subskrypcji opierały się na %1$sWP Cron%2$s do przetwarzania płatności za subskrypcję i innych zaplanowanych wydarzeń. W wersji 3.0 zdarzenia te będą teraz uruchamiane na żądanie administratora z obsługą pętli zwrotnej. To znacznie zwiększy przepustowość przetwarzania płatności.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
pl: Cena £

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
pl: Przed Subskrypcjami 2.1 nie było łatwo na nie odpowiedzieć. Subskrypcje 2.1 wprowadza nowe raporty, które odpowiadają na te pytania i wiele innych.

en: Process renewal
pl: Odnowienie procesu

en: Process renewal order action requested by admin.
pl: Przetwórz czynność odnowienia zamówienia zażądaną przez administratora.

en: Processing Renewal order
pl: Przetwarzanie zamówienia odnowienia

en: Product
pl: Produkt

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
pl: Produkt

en: Product ID.
pl: ID produktu.

en: Product SKU.
pl: SKU produktu.

en: Product name.
pl: Nazwa produktu.

en: Product price.
pl: Cena produktu.

en: Products
pl: Produkty

en: Profile &rarr;
pl: Profil →

en: Prorate First Renewal
pl: Proporcjonalnie pierwsze odnowienie

en: Prorate Recurring Payment
pl: Proporcjonalna płatność cykliczna

en: Prorate Sign up Fee
pl: Proporcjonalna opłata rejestracyjna

en: Prorate Subscription Length
pl: Proporcjonalna długość subskrypcji

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
pl: Zawieszone

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
pl: Ilość

en: Quantity ordered.
pl: Zamówiona ilość.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
pl: Przestań mnie męczyć (ale nie włączaj płatności automatycznych)

en: REST API Endpoints
pl: Punkty końcowe interfejsu API REST

en: Reactivate
pl: Reaktywować

en: Read more
pl: Czytaj więcej

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
pl: Odbiorca(y)

en: Recovered Renewal Revenue
pl: Odzyskany przychód z odnowienia

en: Recurring Payments
pl: Płatności cykliczne

en: Recurring Product % Discount
pl: Cykliczny % rabatu na produkt

en: Recurring Product Discount
pl: Powtarzający się rabat na produkt

en: Recurring Sales Tax:
pl: Stały podatek od sprzedaży:

en: Recurring Total
pl: Cykliczna suma

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
pl: Cena cykliczna: %s

en: Recurring total
pl: Cykliczna suma

[ctx: table heading]
en: Recurring total
pl: Cykliczna suma

en: Recurring totals
pl: Powtarzające się sumy

en: Recurring:
pl: Powtarzający się:

en: Related Orders
pl: Powiązane zamówienia

en: Related order caching is now handled by %1$s.
pl: Buforowanie powiązanych zamówień jest teraz obsługiwane przez %1$s.

en: Related orders
pl: Powiązane zamówienia

en: Related subscriptions
pl: Powiązane subskrypcje

en: Relationship
pl: Relacja

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
pl: Pamiętaj, chociaż proces aktualizacji może trochę potrwać, klienci i inni użytkownicy niebędący administratorami mogą przeglądać i kupować w Twoim sklepie bez przerw w trakcie aktualizacji.

en: Remove personal data from subscriptions
pl: Usuń dane osobowe z subskrypcji

en: Removed line item meta data.
pl: Usunięto metadane elementu zamówienia.

en: Removed line items data.
pl: Usunięto dane dotyczące elementów zamówienia.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
pl[0]: Usunięto dane osobowe z subskrypcji %d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
pl: Usunięto dane osobowe z subskrypcji %s.

en: Renew early
pl: Odnów wcześnie

en: Renew now
pl: Odnowić teraz

en: Renewal % discount
pl: % zniżki na odnowienie

en: Renewal Discount
pl: Zniżka na odnowienie

en: Renewal Order
pl: Zamówienie odnowienia

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
pl: Zamówienie odnowienia

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
pl: Ponowne próby płatności

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
pl: Ponowne próby płatności

en: Renewal Payment Retry
pl: Ponowna próba płatności za odnowienie

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
pl: Ponowna próba płatności za odnowienie

en: Renewal Totals
pl: Sumy za odnowienie

en: Renewal cart discount
pl: Zniżka na odnowienie koszyka

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
pl: Wiadomości e-mail o zakończeniu zamówienia odnowienia są wysyłane do klienta, gdy zamówienie odnowienia subskrypcji jest oznaczone jako ukończone i zwykle wskazuje, że przedmiot z tego okresu odnowienia został wysłany.

en: Renewal product discount
pl: Zniżka na odnowienie produktu

[ctx: option section heading]
en: Renewals
pl: Odnowienia

en: Renewals amount
pl: Kwota odnowienia

en: Renewals count
pl: Liczą się odnowienia

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
pl: Naprawiono %d subskrypcji z niepoprawnymi datami, danymi podatkowymi linii lub brakującymi uwagami klientów.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
pl: Włączona pamięć podręczna raportów

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
pl: Zapewniamy, że chociaż proces aktualizacji może trochę potrwać, jest zakodowany w celu zapobiegania defektom, Twoja witryna jest bezpieczna i wkrótce znów będzie działać szybciej niż kiedykolwiek.

en: Restore
pl: Przywrócić

en: Restore this item from the Trash
pl: Przywróć ten element z Kosza

en: Resubscribe
pl: Ponowna subskrypcja

en: Resubscribe Order
pl: Ponowna subskrypcja zamówienia

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
pl: Ponowna subskrypcja zamówienia

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
pl: Ponowna subskrypcja zamówienia – %s

en: Resubscribe Totals
pl: Ponowna subskrypcja sumy

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
pl: Ponowna subskrypcja

en: Retain ended subscriptions
pl: Zachowaj zakończone subskrypcje

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
pl: Zachowaj zakończone subskrypcje i związane z nimi zamówienia przez określony czas przed anonimizacją zawartych w nich danych osobowych.

en: Retention Rate
pl: Wskaźnik retencji

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
pl: Ponawia próbę migracji

en: Retry Date
pl: Data ponownej próby

en: Retry Failed Payments
pl: Ponów nieudane płatności

en: Retry Renewal Payment
pl: Ponów płatność za odnowienie

en: Retry Status
pl: Stan ponawiania

en: Retry renewal payment action requested by admin.
pl: Ponów próbę dokonania płatności za odnowienie, o którą poprosił administrator.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
pl: Zastosowano regułę ponownej próby:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
pl: Ponów próbę zastosowania reguły:

en: Roles
pl: Role

[ctx: meta box title]
en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
pl: Dane o zaplanowanych działaniach, które były wcześniej przechowywane w tabelach postów WordPress, zostały przeniesione do niestandardowej tabeli bazy danych. Wśród innych korzyści znacznie poprawi to wydajność przetwarzania zaplanowanych działań, takich jak płatności za subskrypcję.

en: Search Renewal Payment Retries
pl: Wyszukaj ponowne próby płatności

en: Search Subscriptions
pl: Wyszukaj subskrypcje

en: Search for a customer&hellip;
pl: Wyszukaj klienta…

en: Search for a product&hellip;
pl: Wyszukaj produkt…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
pl: Błąd zabezpieczeń. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
pl: Zobacz pełny przewodnik po nowościach w subskrypcji w wersji 2.1 »

en: Select an order&hellip;
pl: Wybierz zamówienie…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
pl: Sprzedawaj produkty i usługi z powtarzającymi się płatnościami w swoim sklepie WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
pl: Wysyłane do klienta, gdy próba automatycznego przetworzenia płatności za odnowienie subskrypcji nie powiodła się i zastosowano regułę ponawiania próby w celu ponowienia płatności w przyszłości. Wiadomość e-mail zawiera informacje o zamówieniu odnowienia, datę zaplanowanej ponownej próby i linki do płatności, aby umożliwić klientowi ręczne zapłacenie za zamówienie odnowienia zamiast czekać na automatyczną ponowną próbę.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
pl: Wysyłane do klienta, gdy zbliża się termin odnowienia subskrypcji, a odnowienie wymaga płatności ręcznej, ponieważ korzysta z odnawiania ręcznego lub automatyczna płatność cykliczna nie powiodła się w przypadku pierwszej próby i wszystkich automatycznych ponownych prób (jeśli występują). Wiadomość e-mail zawiera informacje o zamówieniu odnowienia i linki do płatności.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
pl: Ustaw maksymalną liczbę razy, kiedy klient może zawiesić swoje konto w każdym okresie rozliczeniowym. Na przykład dla wartości 3 i abonamentu rozliczanego rocznie, jeśli klient zawiesił swoje konto 3 razy, nie otrzyma opcji zawieszenia konta do następnego roku. Kierownicy sklepów zawsze będą mogli zawiesić aktywną subskrypcję. Ustaw to na 0, aby całkowicie wyłączyć funkcję zawieszenia klienta.

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Shipping
pl: Wysyłka

en: Shipping Address
pl: adres wysyłki

en: Shipping Method
pl: Sposób wysyłki

en: Shipping Tax:
pl: Podatek od wysyłki:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
pl: Koszty wysyłki zostaną obliczone po podaniu adresu.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
pl: Wysyłka produktów objętych subskrypcją jest zwykle naliczana od pierwszego zamówienia i wszystkich zamówień odnowienia. Włącz tę opcję, aby opłata za wysyłkę była pobierana tylko raz przy początkowym zamówieniu. Uwaga: aby to ustawienie było włączone, subskrypcja nie może mieć bezpłatnego okresu próbnego ani zsynchronizowanej daty odnowienia.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
pl: Wysyłka przez %s

en: Show more details
pl: Pokaż więcej szczegółów

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
pl: Wyświetlanie zamówień na %1$sSubskrypcja %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
pl: Opłata rejestracyjna % rabatu

en: Sign Up Fee Discount
pl: Zniżka na opłatę rejestracyjną

en: Sign up now
pl: Zapisz się teraz

en: Sign-up Fee (%s)
pl: Opłata rejestracyjna (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
pl: Opłata rejestracyjna (%s)

en: Sign-up grace period
pl: Okres karencji w rejestracji

en: Signup Totals
pl: Sumy rejestracji

en: Simple subscription
pl: Prosta subskrypcja

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
pl: Przepraszamy, &quot;%s&quot; można zastosować tylko do zamówień nadrzędnych subskrypcji, które zawierają produkt z opłatami rejestracyjnymi.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
pl: Przepraszamy, wygląda na to, że żadne bramki płatności nie obsługują zmiany powtarzającej się metody płatności. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy lub dokonaj alternatywnych ustaleń.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pl: Przepraszamy, wygląda na to, że nie ma dostępnych metod płatności obsługujących subskrypcje. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz dokonać alternatywnych ustaleń.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
pl: Przepraszamy, wygląda na to, że nie ma dostępnych metod płatności obsługujących subskrypcje. Jeśli potrzebujesz pomocy, zobacz %1$sWłączanie bram płatności dla subskrypcji%2$s.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pl: Przepraszamy, wygląda na to, że nie ma dostępnych metod płatności, które obsługują kupon cykliczny, którego używasz. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz dokonać alternatywnych ustaleń.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
pl: Przepraszamy, do subskrypcji można zastosować tylko kupony cykliczne.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
pl: Przepraszamy, kupony cykliczne można stosować tylko do subskrypcji lub zamówień subskrypcji.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
pl: Przepraszamy, kupon „%1$s” jest ważny tylko w przypadku odnowienia.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
pl: Przepraszamy, ten kupon jest ważny tylko dla płatności początkowej, a koszyk nie wymaga płatności początkowej.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
pl: Przepraszamy, ten kupon jest ważny tylko dla nowych subskrypcji.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
pl: Przepraszamy, ten kupon jest ważny tylko na produkty objęte subskrypcją z opłatą rejestracyjną.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
pl: Przepraszamy, ten kupon jest ważny tylko na produkty objęte subskrypcją.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
pl: Przepraszamy, to żądanie zmiany metody płatności jest nieprawidłowe i nie może zostać przetworzone.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
pl: Inscenizacja

en: Start Date
pl: Data rozpoczęcia

[ctx: table heading]
en: Start Date
pl: Data rozpoczęcia

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
pl: Data rozpoczęcia

[ctx: table heading]
en: Start date
pl: Data rozpoczęcia

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
pl: Data rozpoczęcia: %s

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
pl: Zmieniono stan z %1$s na %2$s.

en: Status of Order
pl: Status zamówienia

en: Status of Subscription
pl: Status subskrypcji

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
pl: Stan ustawiony na %s.

en: Store Setup
pl: Konfiguracja sklepu

[ctx: of an email]
en: Subject
pl: Temat

en: Subscribe All the Things
pl: Subskrybuj wszystkie rzeczy

en: Subscriber Default Role
pl: Domyślna rola subskrybenta

en: Subscription
pl: Subskrypcja

[ctx: relation to order]
en: Subscription
pl: Subskrypcja

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
pl: Subskrypcja #%d nie istnieje.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
pl: Subskrypcja #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
pl: Subskrypcja #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
pl: Szczegóły subskrypcji #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
pl: Subskrypcja #%s nie została dodana do koszyka.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
pl: Subskrypcja %1$s (zamówienie %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
pl: Subskrypcja %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
pl: Subskrypcja %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
pl: Subskrypcja – %s

en: Subscription Cancelled
pl: Subskrypcja anulowana

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
pl: Subskrypcja anulowana: osiągnięto maksymalną liczbę nieudanych płatności.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
pl: Liczba subskrypcji %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
pl: Dane subskrypcji

en: Subscription Events by Date
pl: Subskrypcja wydarzeń według daty

en: Subscription Expired
pl: Subskrypcja wygasła

en: Subscription Gifting
pl: Subskrypcja w prezencie

en: Subscription Items
pl: Przedmioty objęte subskrypcją

en: Subscription Length
pl: Długość subskrypcji

en: Subscription Number
pl: Numer subskrypcji

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
pl: Numer subskrypcji: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
pl: Rodzic subskrypcji

en: Subscription Periods
pl: Okresy subskrypcji

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
pl: Cena subskrypcji (%s)

en: Subscription Product
pl: Subskrypcja produktu

en: Subscription Relationship
pl: Relacja subskrypcyjna

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
pl: Odnowienie subskrypcji

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
pl: Zamówienie odnowienia subskrypcji – %s

en: Subscription Reports
pl: Raporty z subskrypcji

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
pl: Subskrypcja Ponowna subskrypcja

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
pl: Statusy subskrypcji

en: Subscription Suspended
pl: Subskrypcja zawieszona

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
pl: Zmiana subskrypcji

en: Subscription Switch Complete
pl: Zmiana subskrypcji zakończona

en: Subscription Switched
pl: Przełączono subskrypcję

en: Subscription Trial Period
pl: Okres próbny subskrypcji

en: Subscription argument passed in is not an object.
pl: Przekazany argument subskrypcji nie jest obiektem.

en: Subscription billing interval
pl: Interwał rozliczeniowy subskrypcji

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
pl: Subskrypcja anulowana przez subskrybenta ze strony jego konta.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
pl: Subskrypcja anulowana dla zwróconego zamówienia %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
pl: Subskrypcja anulowana przez PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
pl: Data utworzenia subskrypcji musi przypadać przed bieżącym dniem.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
pl: Subskrypcja nie istnieje w zaplanowanej akcji: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
pl: Zaktualizowano wersję roboczą subskrypcji.

en: Subscription end date in the past
pl: Data zakończenia subskrypcji w przeszłości

en: Subscription features:
pl: Funkcje subskrypcji:

en: Subscription information
pl: Informacja o Subskrybcji

en: Subscription interval
pl: Interwał subskrypcji

en: Subscription items can no longer be edited.
pl: Pozycji subskrypcji nie można już edytować.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
pl: Subskrypcja połączona z zamówieniem nadrzędnym %s przez administratora.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
pl: Subskrypcja zablokowana na ręczne odnawianie, gdy sklep jest w trybie przejściowym. Metoda płatności na żywo: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
pl: Subskrypcja zablokowana na ręczne odnawianie, gdy sklep jest w trybie przejściowym. Zmiany metody płatności zaczną obowiązywać w trybie na żywo.

en: Subscription payment details.
pl: Szczegóły płatności za subskrypcję.

en: Subscription payment method
pl: Forma płatności za subskrypcję

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
pl: Nie można ustawić metody płatności za subskrypcję na %1$s i została ona ustawiona na ręczną z komunikatem o błędzie: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
pl: Nie można ustawić metody płatności subskrypcji na %1$s z komunikatem o błędzie: %2$s

en: Subscription period
pl: Okres subskrypcji

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
pl: Cena subskrypcji (%s)

en: Subscription pricing
pl: Cennik subskrypcji

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
pl: Subskrypcja wstrzymana przez subskrybenta ze strony jego konta.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
pl: Subskrypcja reaktywowana przez subskrybenta ze strony jego konta.

en: Subscription reactivated with PayPal
pl: Subskrypcja reaktywowana przez PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
pl: Zamówień na odnowienie subskrypcji nie można anulować.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
pl: Należna opłata za odnowienie subskrypcji:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
pl: Ponawianie płatności za odnowienie subskrypcji:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
pl: Ponawianie płatności za odnowienie subskrypcji:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
pl: Subskrypcja przywrócona do wersji z %s

en: Subscription saved.
pl: Subskrypcja została zapisana.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
pl: Zaplanowana subskrypcja: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
pl: Rejestracja subskrypcji nie powiodła się.

en: Subscription sign-up fee
pl: Opłata za subskrypcję

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
pl: Status subskrypcji zmieniony przez edycję zbiorczą:

en: Subscription status:
pl: Status subskrypcji:

en: Subscription submitted.
pl: Subskrypcja przesłana.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
pl: Subskrypcja zawieszona przez skrypt naprawy bazy danych. Ta subskrypcja została zawieszona przez PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
pl: Subskrypcja zawieszona w systemie PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
pl: Wiadomości e-mail o zakończeniu zmiany subskrypcji są wysyłane do klienta po pomyślnym przełączeniu subskrypcji.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
pl: Wiadomości e-mail z przełączaną subskrypcją są wysyłane, gdy klient zmieni subskrypcję.

en: Subscription totals
pl: Sumy subskrypcji

en: Subscription trial period:
pl: Okres próbny subskrypcji:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
pl: Zaktualizowano subskrypcję.

en: Subscription updates
pl: Aktualizacje subskrypcji

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
pl: Subskrypcja: %s

en: Subscriptions
pl: Subskrypcje

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
pl: Subskrypcje (strona %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
pl: Subskrypcje 2.0 wprowadza nową architekturę opartą na API WooCommerce Custom Order Types.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
pl: Subskrypcje 2.0 wprowadza nowy obiekt do pracy z subskrypcją na poziomie aplikacji. Uciążliwe interfejsy API do pobierania lub modyfikowania danych subskrypcji zniknęły!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
pl: Subskrypcje 2.1 dodaje obsługę danych subskrypcji do tej infrastruktury.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
pl: Subskrypcje 2.1 wprowadza również szereg nowych wiadomości e-mail, aby powiadomić Cię, gdy:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
pl: Subskrypcje 2.1 przechodzą teraz sumę zamówienia odnowienia, umożliwiając dodanie opłaty lub rabatu do zamówienia odnowienia za pomocą prostych jednolinijek, takich jak %s$order-&gt;add_fee()%s lub %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
pl: Dane dotyczące subskrypcji

en: Subscriptions Ended
pl: Subskrypcje zakończone

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
pl: Subskrypcje na żywo URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
pl: Tryb subskrypcji

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
pl: Nadpisania motywu szablonu subskrypcji

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
pl: Subskrypcje również używają teraz zamówienia odnowienia, aby skonfigurować koszyk na %sręczne odnowienia%s, co ułatwia dodawanie produktów lub rabatów do pojedynczego odnowienia opłacanego ręcznie.

en: Subscriptions by Customer
pl: Subskrypcje przez klienta

en: Subscriptions by Payment Gateway
pl: Subskrypcje przez bramkę płatności

en: Subscriptions by Product
pl: Subskrypcje według produktu

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
pl: Subskrypcje utworzone w ciągu tych wielu dni przed dniem odnowienia nie będą obciążane przy rejestracji. Ustaw na zero, aby wszystkie nowe subskrypcje były obciążane pełną, cykliczną kwotą. Musi być liczbą dodatnią.

en: Subscriptions signups
pl: Zapisy na subskrypcje

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
pl: Subskrypcje v2.0 wprowadza nowy interfejs administracyjny umożliwiający dodawanie lub edytowanie subskrypcji. Możesz wprowadzić wszystkie znane zmiany, takie jak modyfikowanie powtarzających się sum lub statusu subskrypcji. Możesz także wprowadzić kilka nowych modyfikacji, takich jak zmiana daty ważności, dodanie kosztu wysyłki lub dodanie pozycji produktu.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
pl: Tutaj pojawią się subskrypcje, które możesz przeglądać i zarządzać nimi po zakupie przez klienta.

en: Subtotal
pl: Suma częściowa

en: Successful retries
pl: Pomyślne ponowne próby

en: Support
pl: Wspierać się

en: Supported features:
pl: Obsługiwane funkcje:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
pl: Obsługuje automatyczne płatności za odnowienie dzięki rozszerzeniu Subskrypcje WooCommerce.

en: Suspend
pl: Zawieszać

en: Suspended Subscription
pl: Zawieszona subskrypcja

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
pl: Wiadomości e-mail o zawieszonej subskrypcji są wysyłane, gdy klient ręcznie zawiesza swoją subskrypcję.

en: Switch Button Text
pl: Tekst przycisku przełączania

en: Switch Order
pl: Zmień kolejność

en: Switch Order Details
pl: Zmień szczegóły zamówienia

en: Switch Totals
pl: Przełącz sumy

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
pl: Zamówienie zamiany zostało anulowane z powodu tworzenia nowego zamówienia zamiany #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
pl: Przełączane

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Przełączono <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
pl: Przełączona subskrypcja

en: Switched subscriptions
pl: Przełączane subskrypcje

en: Switching
pl: Przełączanie

en: Synchronisation
pl: Synchronizacja

en: Synchronise Renewals
pl: Synchronizuj odnowienia

en: Synchronise renewals
pl: Synchronizuj odnowienia

en: Tax class of product.
pl: Klasa podatkowa produktu.

en: Tax rate ID.
pl: Identyfikator stawki podatku.

en: Tax subtotal.
pl: Suma częściowa podatku.

en: Tax total.
pl: Całkowity podatek.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
pl: Telefon: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
pl: Dziękujemy za aktualizację do najnowszej wersji subskrypcji WooCommerce.

en: Thank you for your order
pl: Dziękuję za Twoje zamówienie

en: Thank you for your renewal order
pl: Dziękujemy za zamówienie odnowienia

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
pl: Dziękujemy za zamówienie odnowienia. Jest wstrzymane do momentu potwierdzenia otrzymania płatności. Tymczasem oto przypomnienie Twojego zamówienia:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
pl: To nie wygląda na jedną z Twoich subskrypcji.

en: That doesn't appear to be your order.
pl: Wygląda na to, że to nie jest twoje zamówienie.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
pl: Ta subskrypcja nie może zostać zmieniona na %s. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
pl: Ta subskrypcja nie istnieje. Czy został usunięty?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
pl: Ta subskrypcja nie istnieje. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
pl: Tego produktu objętego subskrypcją nie można dodać do koszyka, ponieważ zawiera już odnowienie subskrypcji.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
pl: To nie wszystko, nad czym pracowaliśmy przez ostatnie 12 miesięcy, jeśli chodzi o subskrypcje. Wydaliśmy również minirozszerzenia, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego sklepu z subskrypcjami.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
pl: Wartość &quot;all&quot; dla parametru $order_type jest przestarzała. To była myląca nazwa, ponieważ nie zwracała zamówień na resubskrypcję. Było to również niezgodne z wartościami typu zamówienia akceptowanymi przez wcs_get_subscription_orders(). Użyj array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ), aby zachować poprzednie zachowanie, lub &quot;any&quot;, aby otrzymać wszystkie typy zamówień, w tym switch i resubskrypcję.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
pl: Data %s musi przypadać po dacie anulowania.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
pl: Data %s musi przypadać po dacie ostatniej płatności.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
pl: Data %s musi przypadać po następnej dacie płatności.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
pl: Data %s musi przypadać po dacie rozpoczęcia.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
pl: Data %s musi przypadać po dacie zakończenia okresu próbnego.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
pl: Nie można usunąć %s daty subskrypcji. Musisz usunąć zamówienie.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
pl: Produkt %s został usunięty i nie można go już odnowić. Wybierz nowy produkt lub skontaktuj się z nami w celu uzyskania pomocy.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
pl: Rozszerzenie Gifting umożliwia jednej osobie zakup produktu objętego subskrypcją dla kogoś innego. Następnie dzieli kontrolę nad subskrypcją między nabywcę i odbiorcę, umożliwiając obu z nich zarządzanie subskrypcją w całym jej cyklu życia.

en: The Upgrade is in Progress
pl: Aktualizacja jest w toku

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
pl: Wtyczka Subskrypcje WooCommerce została zaktualizowana!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
pl: Wtyczka Subskrypcje WooCommerce obecnie wykonuje procedurę aktualizacji bazy danych.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
pl: Automatyczna płatność za odnowienie subskrypcji nie powiodła się. Spróbujemy ponownie dokonać płatności %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
pl: Automatyczna płatność za odnowienie subskrypcji za %1$s nie powiodła się. Aby ponownie aktywować subskrypcję, zaloguj się i opłać odnowienie ze strony swojego konta: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
pl: Automatyczna płatność cykliczna za zamówienie nr %1$s od %2$s nie powiodła się. Płatność zostanie ponowiona %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
pl: Automatyczna płatność cykliczna za zamówienie nr %d od %s nie powiodła się. Płatność zostanie ponowiona %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
pl: Średnia suma wierszy dla tego produktu w każdej subskrypcji.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
pl: Średnia suma wierszy we wszystkich zamówieniach dla tej pozycji produktu.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
pl: Średnia wartość wszystkich zamówień na rejestrację, zmianę i odnowienie wszystkich klientów.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
pl: Najlepsze w nowym systemie automatycznego ponawiania prób jest to, że reguły ponawiania są w pełni konfigurowalne.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
pl: Daty utworzenia subskrypcji nie można usunąć, a jedynie zaktualizować.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
pl: Data zakończenia ostatniego zamówienia subskrypcji, w GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
pl: Data opłacenia ostatniego zamówienia subskrypcji, w GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
pl: Usunięta forma płatności została użyta do automatycznych płatności za subskrypcję. Nie mogliśmy znaleźć alternatywnego tokena metody płatności za pomocą tokena, na który można by zmienić Twoje subskrypcje.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
pl: Usunięta forma płatności została użyta do automatycznych płatności za subskrypcję. Aby uniknąć nieudanych płatności za odnowienie w przyszłości, subskrypcje korzystające z tej formy płatności zostały zaktualizowane i korzystają z Twojego %1$s. Aby zmienić metodę płatności za poszczególne subskrypcje, przejdź do strony %2$sMoje konto &gt; Subskrypcje%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
pl: Wiadomość e-mail wysłana do klienta, gdy płatność odnowienia lub ponowna próba płatności nie zawierają powiadomienia, że płatność zostanie ponowiona.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
pl: Pełny proces aktualizacji subskrypcji %1$d w Twojej witrynie zajmie od %2$d do %3$d minut.

en: The item on the switch order cannot be found.
pl: Nie można znaleźć elementu w zamówieniu zamiany.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
pl: Element nie został usunięty, ponieważ metoda płatności w ramach tej subskrypcji nie obsługuje usuwania elementu.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
pl: Nowy interfejs jest również zbudowany na istniejącym ekranie %sEdytuj zamówienie%s. Jeśli kiedykolwiek modyfikowałeś zamówienie, wiesz już, jak zmodyfikować subskrypcję.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
pl: Liczba okresów rozliczeniowych między odnowieniami subskrypcji.

en: The number of renewal orders processed during this period.
pl: Liczba zamówień odnowienia przetworzonych w tym okresie.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
pl: Liczba zamówień odnowienia, w przypadku których płatność nie powiodła się, korzysta z systemu ponawiania prób.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
pl: Liczba ponownych prób płatności za odnowienie w tym okresie, które nie zakończyły się pomyślną płatnością.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
pl: Liczba ponownych prób płatności za odnowienie w tym okresie, które były w stanie przetworzyć płatność, która wcześniej nie powiodła się raz lub więcej razy.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
pl: Liczba ponownych prób płatności za odnowienie, które nie zostały jeszcze przetworzone.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
pl: Liczba zamówień resubskrypcji przetworzonych w tym okresie.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
pl: Liczba zamówień na rejestrację, zmianę i odnowienie, które ten klient złożył w Twoim sklepie ze statusem opłaconym (tj. przetworzonym lub zakończonym).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
pl: Liczba subskrypcji anulowanych przez klienta lub kierownika sklepu w tym okresie. Okres przedpłacony mógł jeszcze się w tym okresie nie skończyć.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
pl: Liczba subskrypcji utworzonych w tym okresie, ręcznie utworzonych, zaimportowanych lub składających zamówienie przez klienta. Obejmuje to zamówienia oczekujące na płatność.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
pl: Liczba subskrypcji w tym okresie z datą końcową w przyszłości i stanem innym niż oczekujący.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
pl: Liczba subskrypcji zakupionych w zamówieniach nadrzędnych utworzonych w tym okresie. Reprezentuje to nowe subskrypcje utworzone przez klientów składających zamówienie za pośrednictwem kasy.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
pl: Liczba subskrypcji, które zawierają ten produkt jako element zamówienia i mają stan inny niż oczekujący lub przeniesiony do kosza.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
pl: Liczba subskrypcji tego klienta o statusie aktywnych lub oczekujących na anulowanie.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
pl: Liczba subskrypcji tego klienta o statusie innym niż oczekujące lub usunięte do kosza.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
pl: Liczba subskrypcji uaktualnionych, obniżonych lub obniżonych w tym okresie.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
pl: Liczba subskrypcji, które wygasły lub osiągnęły koniec przedpłaconego okresu, jeśli zostały wcześniej anulowane.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
pl: Liczba unikalnych klientów z subskrypcją o dowolnym statusie innym niż oczekująca lub usunięta.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
pl: Liczba nadchodzących zamówień odnowienia dla aktualnie aktywnych subskrypcji.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
pl: Nie można znaleźć oryginalnego elementu subskrypcji, który jest przełączany.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
pl: Nie można zmienić metody płatności dla tej subskrypcji.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
pl: Nie można zmienić typu produktu, ponieważ ten produkt jest powiązany z subskrypcjami.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
pl: Kolejność odnowienia jest następująca:

en: The requested subscription cannot be edited.
pl: Żądanej subskrypcji nie można edytować.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
pl: System ponawiania prób jest domyślnie wyłączony. Aby ją włączyć, odwiedź ekran administracyjny ustawień subskrypcji.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
pl: Daty rozpoczęcia subskrypcji nie można usunąć, a jedynie zaktualizować.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
pl: Stan zastosowany do zamówienia w okresie od nieudanej płatności za odnowienie lub ostatniej ponownej próby do przetworzenia tej ponownej próby.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
pl: Stan zastosowany do subskrypcji w okresie od nieudanej płatności za odnowienie lub ostatniej ponownej próby do przetworzenia tej ponownej próby.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
pl: Status automatycznego ponawiania płatności: oczekująca oznacza, że ponowna próba zostanie przetworzona w przyszłości, nieudana oznacza, że płatność nie powiodła się po ponownych próbach, a zakończona ponowna oznacza, że płatność powiodła się po ponownych próbach.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
pl: Status, na który ma zostać przeniesiona subskrypcja. W przeciwieństwie do parametru „status”, to obliczy i zaktualizuje daty subskrypcji.

en: The subscription's end date.
pl: Data zakończenia subskrypcji.

en: The subscription's next payment date.
pl: Następny termin płatności abonamentu.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
pl: Oryginalny identyfikator subskrypcji subskrypcji, jeśli jest to subskrypcja ponownie subskrybowana.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
pl: Identyfikator odnowionej subskrypcji subskrypcji.

en: The subscription's start date.
pl: Data rozpoczęcia subskrypcji.

en: The subscription's trial date
pl: Data okresu próbnego subskrypcji

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
pl: Suma wszystkich zamówień na odnowienie, w tym podatek i koszty wysyłki.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
pl: Suma wszystkich zamówień na resubskrypcję, w tym podatek i koszty wysyłki.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
pl: Suma wszystkich zamówień nadrzędnych subskrypcji, w tym inne pozycje, opłaty, podatki i koszty wysyłki.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
pl: Suma wszystkich zamówień zamiany, w tym podatek i wysyłka.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
pl: Suma wszystkich nadchodzących zamówień odnowienia, w tym pozycji, opłat, podatków i kosztów wysyłki dla aktualnie aktywnych subskrypcji.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
pl: Łączna kwota przychodów, łącznie z podatkiem i wysyłką, odzyskana za pomocą systemu ponawiania płatności zakończonych niepowodzeniem w przypadku zamówień odnowienia z nieudaną płatnością.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
pl: Łączna liczba zamówień rejestracji, zmiany i odnowienia złożonych w Twoim sklepie ze statusem płatnym (tj. przetworzonych lub zakończonych).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
pl: Całkowita liczba subskrypcji o statusie aktywne lub oczekujące na anulowanie.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
pl: Łączna liczba subskrypcji o statusie innym niż oczekujące lub usunięte do kosza.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
pl: Łączna wartość zamówień tego klienta na rejestrację, zmianę i odnowienie.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
pl: Okres próbny nie może przekroczyć %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
pl: Okres próbny nie może przekroczyć: %1$s, %2$s, %3$s lub %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
pl: Proces aktualizacji może chwilę potrwać, więc prosimy o cierpliwość.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pl: Nie ma dostępnych metod wysyłki. Sprawdź dokładnie swój adres lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
pl: Wystąpił problem z PayPalem. Twoje dane logowania do interfejsu API mogą być nieprawidłowe. Zaktualizuj swoje dane logowania %1$sAPI%2$s. %3$sDowiedz się więcej%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
pl: Wystąpił problem z PayPal. Twoje konto PayPal wydaje nieaktualne identyfikatory subskrypcji. %1$sDowiedz się więcej%2$s. %3$sOdrzuć%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
pl: Podczas wyszukiwania szczegółów przełącznika wystąpił błąd.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji. Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
pl: Wystąpił błąd w Twojej prośbie o ponowną subskrypcję. Proszę spróbuj ponownie.

en: There was an error with your request. Please try again.
pl: Wystąpił błąd w Twoim żądaniu. Proszę spróbuj ponownie.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
pl: To są ważne pytania dla każdej firmy zajmującej się handlem subskrypcjami.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
pl: Te wiadomości e-mail można włączać, wyłączać i dostosowywać na ekranie administracyjnym %sWooCommerce &gt; Ustawienia &gt; Wiadomości e-mail%s.

en: This Month
pl: Ten miesiąc

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
pl: Kontroluje wiersz tematu wiadomości e-mail. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego tematu: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
pl: Kontroluje to główny nagłówek zawarty w powiadomieniu e-mail. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego nagłówka: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
pl: Kontroluje to główny nagłówek zawarty w powiadomieniu e-mail. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego nagłówka: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
pl: Datę tę należy traktować wyłącznie jako szacunkową. Bramka płatności dla tej subskrypcji kontroluje, kiedy płatności są przetwarzane.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
pl: To bezpłatne rozszerzenie umożliwia migrację subskrybentów z systemów innych firm do WooCommerce. Umożliwia również wyeksportowanie danych subskrypcji do analizy w narzędziach arkuszy kalkulacyjnych lub aplikacjach innych firm.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
pl: Jest to powiadomienie o zamówieniu wysyłane do klientów, zawierające szczegóły zamówienia po wstrzymaniu zamówienia odnowienia.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
pl: Jest to powiadomienie o zamówieniu wysyłane do klienta po dokonaniu płatności za zamówienie odnowienia subskrypcji. Zawiera szczegóły zamówienia odnowienia.

en: This is where subscriptions are stored.
pl: Tutaj przechowywane są subskrypcje.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
pl: Na tej nowej stronie klient może również zawiesić lub anulować subskrypcję, zmienić metodę płatności, zmienić adres wysyłki lub uaktualnić/obniżyć produkt.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
pl: Tego zamówienia nie można już opłacić, ponieważ odpowiednia subskrypcja nie wymaga w tej chwili płatności.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
pl: Na tej stronie będą wyświetlane wyniki procesu w miarę aktualizowania każdej partii subskrypcji.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pl: Ten produkt jest obecnie niedostępny i niedostępny.

en: This section shows any information about Subscriptions.
pl: Ta sekcja zawiera wszelkie informacje o Subskrypcjach.

en: This section shows general information about the store.
pl: Ta sekcja zawiera ogólne informacje o sklepie.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
pl: Ta sekcja zawiera informacje o metodach płatności za subskrypcję.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
pl: Ta sekcja zawiera informacje o obsłudze funkcji bramki płatności.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
pl: Ta subskrypcja nie jest już edytowalna, ponieważ bramka płatności nie pozwala na modyfikację kwot cyklicznych.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
pl[0]: Ta subskrypcja jest odnawiana automatycznie przy użyciu zapisanej metody płatności. Możesz zarządzać lub anulować tę subskrypcję na stronie %smoje konto%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
pl[0]: Ta subskrypcja jest odnawiana automatycznie przy użyciu zapisanej metody płatności. Możesz zarządzać lub anulować tę subskrypcję na stronie mojego konta. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
pl: Nie można usunąć tej odmiany, ponieważ jest powiązana z aktywnymi subskrypcjami. Aby usunąć tę odmianę, anuluj i usuń jej subskrypcje.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
pl: Spowoduje to wyczyszczenie trwałej pamięci podręcznej wszystkich subskrypcji zapisanych dla użytkowników w Twoim sklepie. Spodziewaj się wolniejszego działania kasy, odnowienia i innych funkcji związanych z subskrypcją po wykonaniu tej czynności. Pamięć podręczna będzie regenerowana w miarę upływu czasu, gdy uruchamiane są zapytania mające na celu znalezienie subskrypcji danego użytkownika.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
pl: Spowoduje to wyczyszczenie trwałej pamięci podręcznej wszystkich odnowień, przełączeń, ponownej subskrypcji i innych typów zamówień dla wszystkich subskrypcji w Twoim sklepie. Spodziewaj się wolniejszego działania kasy, odnowienia i innych funkcji związanych z subskrypcją po wykonaniu tej czynności. Pamięć podręczna będzie regenerowana w miarę upływu czasu w miarę uruchamiania powiązanych zapytań o zamówienia.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
pl: Spowoduje to wygenerowanie trwałej pamięci podręcznej do łączenia użytkowników z subskrypcjami. Pamięć podręczna będzie generowana w nadgodzinach w tle (poprzez Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
pl: Spowoduje to wygenerowanie trwałej pamięci podręcznej wszystkich odnowień, przełączeń, ponownej subskrypcji i innych typów zamówień dla wszystkich subskrypcji w Twoim sklepie. Pamięć podręczna będzie generowana w nadgodzinach w tle (poprzez Action Scheduler).

en: Timezone:
pl: Strefa czasowa:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
pl: Aby zastosować konkretną regułę na podstawie określonych warunków, takich jak zamówienia o wysokiej wartości lub harmonogram rzadkiego odnawiania, możesz użyć konkretnego filtra %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s ponów próbę. Zapewnia to identyfikator zamówienia odnowienia dla nieudanej płatności, za pomocą którego można znaleźć informacje o produktach, subskrypcji i sumach, których dotyczy nieudana płatność.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
pl: Aby włączyć automatyczne odnawianie tej subskrypcji, musisz najpierw dodać formę płatności.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
pl: Aby ponownie aktywować subskrypcję teraz, możesz również zalogować się i zapłacić za odnowienie ze strony swojego konta: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
pl: Aby ponownie aktywować subskrypcję teraz, możesz również zalogować się i zapłacić za odnowienie ze strony swojego konta: %1$sZapłać teraz »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
pl: Aby rejestrować postęp aktualizacji, stworzono nowy plik dziennika. Ten plik zostanie automatycznie usunięty za %1$d tygodni. Jeśli chcesz go usunąć wcześniej, znajdziesz go tutaj: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
pl: Aby jak najszybciej rozwiązać ten problem, utwórz %1$tymczasowe konto administratora%3$s z adresem e-mail użytkownika woologin@woocommerce.com i udostępnij nam dane logowania za pośrednictwem %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
pl: Aby zobaczyć więcej szczegółów na temat tych błędów, wyświetl plik dziennika %1$s na ekranie dzienników %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
pl: Aby zobaczyć pełny błąd, wyświetl plik dziennika %1$s na ekranie dzienników %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
pl: Dziś!

en: Total
pl: Całkowity

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
pl: Całkowity

[ctx: table heading]
en: Total
pl: Całkowity

en: Total Discount
pl: Całkowity rabat

en: Total Subscribers
pl: Suma subskrybentów

en: Total Subscription Orders
pl: Całkowita liczba zamówień na subskrypcję

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
pl: Całkowita liczba zamówień na subskrypcję %s

en: Total Subscriptions
pl: Suma subskrypcji

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
pl: Suma subskrypcji %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
pl: Łącznie: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
pl: Sumy

en: Trash
pl: Śmieci

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
pl: Usunięcie tego zamówienia spowoduje również skasowanie subskrypcji zakupionych wraz z zamówieniem.

en: Trial End
pl: Koniec próby

[ctx: table heading]
en: Trial End
pl: Koniec próby

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
pl: Data zakończenia okresu próbnego

en: Turn off Automatic Payments
pl: Wyłącz płatności automatyczne

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
pl: Nie można zmienić stanu subskrypcji na „%1$s”. Wyjątek: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
pl: Nie można zmienić statusu subskrypcji na „%s”.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
pl: Nie można zmienić statusu subskrypcji na „%s”. Przypisz klienta do subskrypcji, aby ją aktywować.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
pl: Nie można znaleźć zamówienia do umowy rozliczeniowej PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
pl: Nie można naprawić subskrypcji.%4$sBłąd: %1$s%4$sOdśwież stronę i spróbuj ponownie. Jeśli problem będzie się powtarzał, %2$sskontaktuj się z pomocą techniczną%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
pl: Nie można uaktualnić subskrypcji.%4$sBłąd: %1$s%4$sOdśwież stronę i spróbuj ponownie. Jeśli problem będzie się powtarzał, %2$sskontaktuj się z pomocą techniczną%3$s.

en: Unended Subscription Count
pl: Niezakończona liczba subskrypcji

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
pl: Nieznany typ zamówienia

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Unlimited payments
pl: Nielimitowane płatności

en: Unpublished
pl: Nieopublikowane

en: Upcoming Recurring Revenue
pl: Nadchodzące przychody cykliczne

en: Update Complete
pl: Aktualizacja zakończona

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
pl: Zaktualizować bazę danych

en: Update Error
pl: Błąd aktualizacji

en: Update in Progress
pl: Aktualizacja w toku

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
pl: Zaktualizuj %1$s używane dla %2$sall%3$s moich aktywnych subskrypcji

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
pl: Zaktualizuj metodę płatności używaną dla %1$sall%2$s moich obecnych subskrypcji

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
pl: Błąd aktualizacji dat subskrypcji z komunikatem: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
pl: Aktualizacja

en: Upgrade or Downgrade
pl: Uaktualnij lub obniż wersję

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
pl: Użyj tego pola, aby dostosować tekst wyświetlany na przycisku kasy, gdy zamówienie zawiera subskrypcję. Zwykle przycisk składania zamówienia wyświetla „Złóż zamówienie”. Gdy koszyk zawiera subskrypcję, zmienia się to na „Zarejestruj się teraz”.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
pl: Korzystanie z przełącznika automatycznego odnawiania jest wyłączone w trybie przejściowym.

en: Variable Subscription
pl: Zmienna subskrypcja

en: Variable subscription
pl: Zmienna subskrypcja

en: Variation ID, if applicable.
pl: Identyfikator odmiany, jeśli dotyczy.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
pl: Wersja %1$s zawiera kilka nowych ulepszeń, o które proszą menedżerowie sklepów tacy jak Ty (a być może nawet %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
pl: Wersja %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
pl: Wersja 2.0 była rozwijana od ponad roku. Opracowaliśmy rozszerzenie, aby uwzględnić 3 lata opinii kierowników sklepów.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
pl: Wersja 2.1 wprowadza kilka wspaniałych nowych funkcji, o które proszą menedżerowie sklepów tacy jak Ty (a być może nawet %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
pl: Przez %s

[ctx: view a subscription]
en: View
pl: Pogląd

en: View Email Settings
pl: Wyświetl ustawienia poczty e-mail

en: View Reports
pl: Zobacz raporty

en: View Retry
pl: Wyświetl Ponów próbę

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
pl: Zobacz subskrypcję

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
pl: Wyświetl subskrypcję: %s

en: View and manage subscriptions
pl: Przeglądaj subskrypcje i zarządzaj nimi

en: View other subscriptions &rarr;
pl: Zobacz inne subskrypcje →

en: View subscription
pl: Zobacz subskrypcję

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
pl: Wyświetl subskrypcję: %s

en: View subscriptions
pl: Zobacz subskrypcje

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
pl[0]: Wyświetl stan swojej subskrypcji na %1$swoje konto%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
pl: Wyświetl swoje zamówienie: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
pl: Wyświetl swoją subskrypcję: %s

en: Virtual
pl: Wirtualny

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
pl: OSTRZEŻENIE: Niedługo będą się działy złe rzeczy! Bramka płatności użyta do zakupu tej subskrypcji nie obsługuje modyfikowania szczegółów subskrypcji. Zmiany okresu rozliczeniowego, powtarzającego się rabatu, powtarzającego się podatku lub powtarzającej się sumy mogą nie być odzwierciedlone w kwocie pobieranej przez bramkę płatności.

en: WP REST API Endpoints
pl: Punkty końcowe API REST WP

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
pl: Chcesz poznać szczegóły konkretnej subskrypcji? Pobierz %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
pl: Chcesz wiedzieć więcej o Subskrypcjach %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
pl: Chcesz wyświetlić listę wszystkich subskrypcji w witrynie? Pobierz %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
pl: Chcesz wyświetlić listę wszystkich subskrypcji w witrynie? Pobierz %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Chcesz poznać szczegóły konkretnej subskrypcji? Pobierz %s/wc-api/v2/subskrypcje/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
pl: Chcesz dokonać wcześniejszego odnowienia przy kasie? Kliknij %tutaj.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
pl: Chcesz, aby Twoi klienci mogli subskrybować produkty nieobjęte subskrypcją?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
pl: Ostrzeżenie! Wersja 2.0 to główna aktualizacja rozszerzenia Subskrypcje WooCommerce. Przed aktualizacją utwórz kopię zapasową, zaktualizuj wszystkie rozszerzenia WooCommerce i przetestuj wszystkie wtyczki, niestandardowy kod i bramki płatności z wersją 2.0 na stronie pomostowej. %1$sDowiedz się więcej o zmianach w wersji 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
pl: Ostrzeżenie! Używasz wersji %s kodu wtyczki Subskrypcje WooCommerce, ale Twoja baza danych została uaktualniona do wersji 2.0 Subskrypcje. Spowoduje to poważne problemy w Twoim sklepie.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
pl: Ostrzeżenie: usunięcie użytkownika spowoduje również usunięcie jego subskrypcji. Zamówienia użytkownika pozostaną, ale zostaną ponownie przypisane do użytkownika „Gość”. Czy chcesz nadal usuwać tego użytkownika i wszystkie powiązane subskrypcje?

en: We can not find your old subscription item.
pl: Nie możemy znaleźć Twojego starego elementu subskrypcji.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
pl: Nie możemy znaleźć płatnego zamówienia na subskrypcję dla tego użytkownika.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
pl: Nie możemy znaleźć subskrypcji o identyfikatorze #%d. Może został usunięty?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
pl: Nie mogliśmy utworzyć zamówienia odnowienia Twojej subskrypcji, spróbuj ponownie.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
pl[0]: Nie mogliśmy znaleźć oryginalnego zamówienia odnowienia pozycji w Twoim koszyku. Przedmiot został usunięty.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
pl[0]: Nie mogliśmy znaleźć oryginalnej subskrypcji produktu w Twoim koszyku. Przedmiot został usunięty.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
pl: Nie tylko ulepszyliśmy interfejsy dla ludzi, ale także poprawiliśmy je dla komputerów. Twoje aplikacje mogą teraz tworzyć, odczytywać, aktualizować lub usuwać subskrypcje za pośrednictwem punktów końcowych interfejsu API RESTful.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
pl: Zakończyliśmy przetwarzanie Twojego zamówienia na odnowienie subskrypcji.

en: We hope you enjoy it!
pl: Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
pl: Nie mogliśmy znaleźć tej subskrypcji, spróbuj ponownie.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
pl: Nie mogliśmy znaleźć żądanego zestawu wyników raportu. Wygeneruj ponownie link z ekranu %1$sRaporty subskrypcji%2$s.

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Welcome to Subscriptions 2.0
pl: Witamy w Subskrypcjach 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
pl: Witamy w Subskrypcjach 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
pl: Witamy w Subskrypcjach WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
pl: Witamy w Subskrypcjach WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
pl: Co się dzieje, gdy klient chce kupić produkt subskrypcyjny dla kogoś innego?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
pl: To, jakie dane osobowe Twój sklep udostępnia źródłom zewnętrznym, zależy od tego, jakich wtyczek zewnętrznych procesorów płatności używasz do zbierania płatności za subskrypcję. Zalecamy zapoznanie się z ich politykami prywatności, aby poinformować tę sekcję swojej polityki prywatności.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
pl: Co zbieramy i przechowujemy

en: What we share with others
pl: Czym dzielimy się z innymi

en: What's new?
pl: Co nowego?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
pl: Po anulowaniu

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
pl: Gdy subskrypcja zostanie aktywowana, ręcznie lub po udanym zakupie, nowi użytkownicy otrzymają tę rolę.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
pl: Po anulowaniu

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
pl: Czy podczas obsługi %s dane osobowe w ramach subskrypcji powinny być zachowywane czy usuwane?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
pl: Czy w przypadku zmiany na subskrypcję z innym okresem płatności cyklicznych lub okresem rozliczeniowym cena zapłacona za dotychczasowy okres rozliczeniowy powinna być proporcjonalna do zmiany na nową subskrypcję?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
pl: Przechodząc na abonament o długości, możesz wziąć pod uwagę płatności już zrealizowane przez klienta przy określaniu, ile płatności musi dokonać subskrybent za nowy abonament.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
pl: Przechodząc na subskrypcję z opłatą za rejestrację, możesz wymagać od klienta zapłaty tylko przerwy między opłatą za rejestrację istniejącej subskrypcji a opłatą za rejestrację nowej subskrypcji (jeśli istnieje).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
pl: Dzięki WooCommerce Subskrybuj wszystkie rzeczy, mogą! To eksperymentalne rozszerzenie bada, jak przekonwertować dowolny produkt, w tym pakiety produktów i produkty złożone, na produkt objęty subskrypcją. Oferuje również klientom możliwość zapisania się do koszyka produktów nieobjętych subskrypcją.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
pl: Dzięki włączonym wcześniejszym przedłużeniom klienci mogą odnowić swoje subskrypcje przed kolejną datą płatności.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
pl: W przypadku odnawiania ręcznego subskrypcja klienta jest zawieszona do czasu zalogowania się i zapłacenia za jej odnowienie. %1$sDowiedz się więcej%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
pl: Dzięki filtrowi %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s możesz zdefiniować zestaw domyślnych reguł, które będą stosowane do wszystkich nieudanych płatności w Twoim sklepie.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
pl: WooCommerce 2.6 dodał obsługę punktów końcowych %1$sREST API%2$s zbudowanych na infrastrukturze %3$sREST API%4$s rdzenia WordPressa.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
pl: Połączono konto WooCommerce

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
pl: Subskrypcje WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
pl: Subskrypcje WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
pl: Aktualizacja subskrypcji WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
pl: Aktualizacja subskrypcji WooCommerce w toku

en: Would you like to add a payment method now?
pl: Czy chcesz teraz dodać metodę płatności?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
pl: Czy chcesz zaktualizować swoje subskrypcje, aby korzystać z tej nowej formy płatności — %1$s?%2$sTak%4$s | %3$sNie%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
pl: R/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
pl: R/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
pl: RRRR-MM-DD

en: Year
pl: Rok

en: Yes
pl: TAk

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
pl: Zamierzasz skasować jedno lub więcej zamówień zawierających subskrypcję. Usunięcie zamówień spowoduje również usunięcie subskrypcji zakupionych z tymi zamówieniami.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
pl: Usuwasz element subskrypcji. Będziesz także musiał ręcznie anulować i wyrzucić subskrypcję na ekranie Zarządzaj subskrypcjami.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
pl: Nie możesz ponownie aktywować tej subskrypcji, dopóki nie zapłacisz za jej odnowienie. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
pl: Nie możesz wcześniej odnowić tej subskrypcji. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
pl: Nie możesz ponownie zasubskrybować tej subskrypcji. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
pl: Nie możesz zawiesić tej subskrypcji — osiągnięto limit zawieszeń. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
pl: Nie możesz zmienić tej subskrypcji. Wygląda na to, że nie jesteś właścicielem subskrypcji.

en: You can not switch to the same subscription.
pl: Nie możesz przełączyć się na tę samą subskrypcję.

en: You can only switch to a subscription product.
pl: Możesz przełączyć się tylko na produkt objęty subskrypcją.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
pl: W tej chwili nie możesz odnowić subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
pl: Nie możesz modyfikować subskrypcji, która nie należy do Ciebie.

en: You cannot remove an item that does not exist.
pl: Nie możesz usunąć elementu, który nie istnieje.

en: You do not have permission to create subscriptions
pl: Nie masz uprawnień do tworzenia subskrypcji

en: You do not have permission to read the subscriptions count
pl: Nie masz uprawnień do odczytywania liczby subskrypcji

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
pl: Masz abonament na ten produkt. Wybranie nowej subskrypcji zastąpi dotychczasową subskrypcję.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
pl: Dodałeś już odmianę tego produktu do koszyka.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
pl: Subskrybowałeś już ten produkt i jest on ograniczony do jednego na klienta. Nie możesz ponownie kupić produktu.

en: You have an active subscription to this product already.
pl: Masz już aktywną subskrypcję tego produktu.

en: You have no active subscriptions.
pl: Nie masz aktywnych subskrypcji.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
pl: Dotarłeś do końca subskrypcji. Przejdź do %spierwszej strony%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
pl: Otrzymałeś zamówienie na odnowienie subskrypcji od %1$s. Ich kolejność jest następująca:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
pl: Pomyślnie zmieniłeś elementy subskrypcji. Twoje nowe zamówienie i szczegóły subskrypcji są pokazane poniżej w celach informacyjnych:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
pl: Pomyślnie usunąłeś „%1$s” ze swojej subskrypcji. %2$sCofnij?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
pl: Twoje zamówienie odnowienia %1$s od %2$s zostało zakończone

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
pl: Twoje zamówienie na odnowienie subskrypcji %1$s od %2$s zostało zakończone — pobierz swoje pliki

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
pl: Twoje aplikacje mogą teraz tworzyć, odczytywać, aktualizować lub usuwać subskrypcje za pośrednictwem punktów końcowych RESTful API o tym samym wyglądzie, co najnowsza wersja punktów końcowych REST API WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
pl: Twój koszyk zawierał nieprawidłowe żądanie zmiany subskrypcji. Został usunięty z Twojego koszyka.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
pl[0]: Twój koszyk zawierał nieprawidłowe żądanie zmiany subskrypcji. Został usunięty.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
pl: Twój koszyk został opróżniony z produktów objętych subskrypcją. Jednocześnie można kupić tylko jeden produkt objęty subskrypcją.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
pl: Twoi klienci mogą teraz przeglądać pełne szczegóły subskrypcji, w tym pozycje, adres rozliczeniowy i wysyłkowy, harmonogram rozliczeń i zamówienia odnowienia, ze specjalnej strony %sMoje konto &gt; Wyświetl subskrypcję%s.

en: Your database has been updated successfully!
pl: Twoja baza danych została pomyślnie zaktualizowana!

en: Your early renewal order was successful.
pl: Twoje zamówienie dotyczące wcześniejszego odnowienia zostało pomyślnie zakończone.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
pl: Twoje zamówienie odnowienia zostało zakończone

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
pl: Twoja prośba o cofnięcie poprzedniego działania nie powiodła się.

en: Your subscription change is complete
pl: Zmiana Twojej subskrypcji została zakończona

en: Your subscription change is complete - download your files
pl: Zmiana Twojej subskrypcji została zakończona — pobierz swoje pliki

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
pl: Twoja subskrypcja została anulowana.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
pl: Twoja subskrypcja została wstrzymana.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
pl: Twoja subskrypcja została ponownie aktywowana.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
pl: Twoje zamówienie na odnowienie subskrypcji zostało zakończone — pobierz swoje pliki

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
pl[0]: Twoja subskrypcja zostanie aktywowana po rozliczeniu płatności.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
pl: Twoje zamówienie odnowienia konta {blogname} zostało otrzymane!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
pl: Potwierdzenie Twojego zamówienia odnowienia konta {blogname} z dnia {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
pl: Zmiana Twojej subskrypcji {blogname} z {order_date} została zakończona

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
pl: Zmiana Twojej subskrypcji {blogname} z {order_date} została zakończona — pobierz swoje pliki

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
pl: [%s] Subskrypcja anulowana

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
pl: [%s] Subskrypcja wygasła

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
pl: [%s] Subskrypcja zawieszona

en: [Remove]
pl: [Usunąć]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
pl: [{blogname}] Nowe zamówienie odnowienia subskrypcji ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
pl: [{blogname}] Przełączono subskrypcję ({order_number}) – {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
pl: [{site_title}] Płatność automatyczna za {order_number} nie powiodła się, zaplanowano ponowną próbę uruchomienia {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
pl: klient zawiesza abonament

en: a subscription expires
pl: subskrypcja wygasa

en: account erasure request
pl: prośba o usunięcie konta

en: an automatic payment fails
pl: płatność automatyczna nie powiedzie się

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
pl[0]: dzień

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
pl[0]: dzień

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
pl: dni przed dniem odnowienia

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
pl: np. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
pl: np. 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
pl: np. 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
pl: e-maile wysyłane do klienta i kierownika sklepu

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
pl: każdy

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
pl: co %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
pl: co %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
pl: oczekiwana data rozliczenia %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
pl: dla

en: how long to wait between retry attempts
pl: jak długo czekać między kolejnymi próbami

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
pl: w %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
pl: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
pl[0]: miesiąc

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
pl[0]: miesiąc

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
pl: nowe powiązane metody zamawiania w WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
pl: nie

en: now
pl: Teraz

en: staging
pl: inscenizacja

en: subscriptions
pl: subskrypcje

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
pl: zawieszenia w okresie rozliczeniowym.

en: the status applied to the renewal order and subscription
pl: status zastosowany do zamówienia odnowienia i subskrypcji

en: the total number of retry attempts
pl: łączna liczba ponownych prób

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
pl: z przodu

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
pl: wersja %1$s jest nieaktualna. Wersja podstawowa to %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
pl[0]: tydzień

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
pl[0]: tydzień

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
pl[0]: rok

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
pl[0]: rok
