WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to nl translation catalogue (1255 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
nl[0]: %d ander abonnement is aangevinkt en behoeft geen reparatie.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
nl: De volgende betaling is verschuldigd %s.

en:  Subscription Created
nl: Abonnement aangemaakt

en:  Subscription Deleted
nl: Abonnement verwijderd

en:  Subscription Switched
nl: Abonnement gewisseld

en:  Subscription Updated
nl: Abonnement bijgewerkt

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
nl: &quot;%s&quot; is geen geldig nieuw ordertype.

en: $0 Initial Checkout
nl: $ 0 Eerste afrekening

en: $type passed to the function was not a string.
nl: $type doorgegeven aan de functie was geen string.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
nl: %1$s %2$s dan %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
nl[0]: %1$s %2$s dan %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
nl: %1$s %2$s dan %3$s elke %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
nl: %1$s %2$s dan %3$s elke %4$s op %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
nl: %1$s %2$s vervolgens %3$s op %4$s %5$s elk jaar

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
nl: %1$s %2$s daarna %3$s op %4$s %5$s elk %6$s jaar

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
nl: %1$s %2$s dan %3$s op de %4$s dag van elke %5$s maand

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
nl: %1$s %2$s dan %3$s op de %4$s van elke maand

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
nl: %1$s %2$s dan %3$s op de laatste dag van elke maand

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
nl: %1$s %2$s dan %3$s op de laatste dag van elke %4$s maand

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
nl: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
nl: %1$s Voltooi de betaling op %2$sBestel %3$s%4$s om je abonnement te kunnen wijzigen.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
nl: %1$s na de gratis proefperiode van %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
nl: %1$s en %2$s aanmeldkosten

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
nl: %1$s elke %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
nl: %1$s elke %2$s op %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
nl[0]: %1$s voor %2$d item

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
nl: %1$s voor %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
nl: %1$s gratis proefperiode dan %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
nl: %1$s nu, en

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
nl: %1$s op %2$s %3$s elk jaar

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
nl: %1$s op %2$s %3$s elk %4$s jaar

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
nl: %1$s op de %2$s dag van elke %3$s maand

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
nl: %1$s op de %2$s van elke maand

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
nl: %1$s op de laatste dag van elke %2$s maand

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
nl[0]: %1$s abonnement kan niet worden bijgewerkt: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
nl: %1$s abonnementsgebeurtenis geactiveerd op %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
nl: %1$s met %2$s gratis proefperiode

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
nl: %1$s#%2$s%3$s voor %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
nl: %1$sEen abonnementsproduct toevoegen »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
nl: %1$sVoeg nu een abonnement%2$s toe of %3$lees meer%4$s over de nieuwe interface.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
nl: %1$sAbonnement kiezen%2$s%3$sDe WooCommerce Subscriptions-extensie voegt twee nieuwe producttypes voor abonnementen toe: %4$sEenvoudig abonnement%5$s en %6$sVariabel abonnement%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
nl: %1$sMeer informatie over het bijwerken van%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
nl: %1$sMeer informatie over het beheren van abonnementen »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
nl: %1$sOpmerking:%2$s Bestellingen die verband houden met abonnementen worden niet opgenomen in de bestellingen waarop deze instellingen van toepassing zijn.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
nl: %1$sBestelling #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
nl: %1$sPayPal-referentietransacties zijn ingeschakeld op uw account%2$s. Alle functies voor abonnementsbeheer zijn nu ingeschakeld. Veel plezier met verkopen!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
nl: %1$sPayPal-referentietransacties zijn niet ingeschakeld op uw account%2$s, sommige functies voor abonnementsbeheer zijn niet ingeschakeld. Neem contact op met PayPal en vraag ze %3$senable PayPal-referentietransacties%4$s op uw rekening. %5$sPayPal-account controleren%6$s %3$sMeer informatie %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
nl: %1$sPayPal-referentietransacties zijn niet ingeschakeld op uw account%2$s. Als u PayPal-referentietransacties met abonnementen wilt gebruiken, neem dan contact op met PayPal en vraag om %3$senable PayPal-referentietransacties%4$s op uw rekening. %5$sPayPal-account controleren%6$s %3$sMeer informatie %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
nl: %1$sStel een prijs in%2$s%3$sAbonnementsprijzen zijn een beetje anders dan andere productprijzen. Voor een abonnement kunt u een factureringsperiode, duur, aanmeldingskosten en gratis proefperiode instellen.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
nl: %1$sWaarschuwing!%2$s Het lijkt erop dat u %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s heeft gedowngraded van %3$s naar %4$s. Het op deze manier downgraden van de plug-in kan problemen veroorzaken. Update naar %3$s of hoger, of %5$open een nieuw supportticket%6$s voor verdere hulp. %7$sMeer informatie »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
nl: %1$sWaarschuwing!%2$s We kunnen zien dat de plug-in %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s actief is. Versie %3$s van %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s wordt geleverd met de functionaliteit van die plug-in verpakt in de kernplug-in. Schakel WooCommerce Subscriptions Early Renewal uit om conflicten te voorkomen.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
nl: %1$sWaarschuwing!%2$s We hebben een probleem ontdekt in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s waardoor uw bestelling voor verlenging van uw abonnement en de cache van klantabonnementen ongeldige gegevens kunnen bevatten. Voor informatie over het bijwerken van de gecachte gegevens, gelieve %3$sopen een nieuw ondersteuningsticket%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
nl: %1$sWooCommerce-abonnementen geïnstalleerd%2$s – %3$sU bent klaar om abonnementen te gaan verkopen!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
nl: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactief.%2$s De %3$sWooCommerce plugin%4$s moet actief zijn om WooCommerce Subscriptions te laten werken. %5$sinstalleer en activeer WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
nl: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactief.%2$s Voor deze versie van Subscriptions is WooCommerce %3$s of nieuwer vereist. %4$supdate WooCommerce naar versie %3$s of nieuwer »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
nl: %2$s %1$s huidige abonnementen

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
nl: %2$s %1$s beëindigde abonnementen

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
nl: %2$s %1$s nieuwe abonnementen

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
nl: %2$s %1$s abonnement opgezegd

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
nl: %2$s %1$s abonnementsverlenging

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
nl: %2$s %1$s abonnement wordt opnieuw geabonneerd

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
nl: %2$s %1$s abonnementsaanmeldingen

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
nl: %2$s %1$s abonnementswisselingen

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
nl[0]: %2$s%1$s opzegging%3$s abonnement opgezegd deze maand

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
nl[0]: %2$s%1$s verlenging%3$s abonnementverlenging deze maand

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
nl[0]: %2$s%1$s aanmelding%3$s abonnement aanmeldingen deze maand

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
nl[0]: %d Geannuleerde betaling opnieuw proberen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
nl[0]: %d Mislukte betaling opnieuw proberen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
nl[0]: %d Wachtende betaling opnieuw proberen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
nl[0]: %d Verwerking betaling opnieuw proberen

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
nl[0]: %d Geslaagde betaling opnieuw proberen

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
nl[0]: %d fouten

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
nl: %s - Bestelling

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
nl: %s geleden

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
nl: %s gemiddeld verlengingsbedrag

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
nl[0]: %s dag

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
nl: %s dag van de maand

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
nl: %s elke week

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
nl[0]: %s maand

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
nl: %s netto abonnementswinst

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
nl: %s netto abonnementsverlies

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
nl: %s op de laatste dag van elke maand

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
nl: %s verlengingsinkomsten in deze periode

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
nl: %s verlengingsbestellingen

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
nl: %s verlengingsinkomsten in deze periode

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
nl: %s verlengingsinkomsten hersteld

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
nl: %s verlengingsinkomsten deze maand

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
nl: %s herinschrijvingsopbrengst in deze periode

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
nl: %s opnieuw proberen mislukt

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
nl: %s nieuwe pogingen in behandeling

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
nl: %s nieuwe pogingen geslaagd

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
nl: %s aanmeldingsinkomsten in deze periode

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
nl: %s inschrijvingsopbrengst deze maand

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
nl[0]: %s abonnementsstatus gewijzigd.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
nl: %s overstapomzet in deze periode

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
nl[0]: %s jaar

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
nl: %sMeer informatie »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
nl: (in %s seconden)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
nl: (inclusief %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
nl: 1 maand

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
nl: 1 jaar

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
nl: Er is een fatale fout opgetreden tijdens het verwerken van een recente abonnementsbetaling met PayPal. Gelieve %1$sopen onmiddellijk een nieuw ticket bij WooCommerce Support%3$s om dit op te lossen. %2$sMeer informatie »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
nl: Een product toont een knop met de tekst &quot;Toevoegen aan winkelwagen&quot;. Een abonnement verandert dit standaard in &quot;Nu aanmelden&quot;. U kunt hier de knoptekst voor abonnementen aanpassen.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
nl: Een abonnement van %1$s is opgezegd. De details van hun abonnement zijn als volgt:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
nl: Een abonnement van %1$s is opgeschort door de gebruiker. De details van hun abonnement zijn als volgt:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
nl: Een abonnement van %1$s is verlopen. De details van hun abonnement zijn als volgt:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
nl: Een abonnement is uit uw winkelwagen verwijderd. Vanwege beperkingen op de betalingsgateway kunnen verschillende abonnementsproducten niet tegelijkertijd worden gekocht.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
nl: Een abonnement is uit uw winkelwagen verwijderd. Producten en abonnementen kunnen niet tegelijkertijd worden gekocht.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
nl: Een abonnementsverlenging is uit uw winkelwagen verwijderd. Er kunnen niet meerdere abonnementen tegelijk worden afgenomen.

en: About WooCommerce Subscriptions
nl: Over WooCommerce-abonnementen

en: Accept Early Renewal Payments
nl: Accepteer betalingen voor vroege verlenging

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
nl: Accepteer betalingen voor vroege verlenging via een modal

en: Accept Manual Renewals
nl: Handmatige verlengingen accepteren

en: Actions
nl: Acties

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
nl: Activeren

[ctx: Subscription status]
en: Active
nl: Actief

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Actief <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
nl: Actieve productsleutel

en: Active Subscriptions
nl: Actieve abonnementen

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
nl: Actieve abonnementen %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
nl[0]: Actief voor %d betaling

en: Active for unlimited payments
nl: Actief voor onbeperkte betalingen

en: Active for x payments
nl: Actief voor x betalingen

en: Active subscriber?
nl: Actieve abonnee?

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add New
nl: Nieuw toevoegen

en: Add New Retry
nl: Nieuwe toevoegen Probeer het opnieuw

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
nl: Nieuw abonnement toevoegen

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
nl: Abonnement toevoegen

en: Add a Subscription Product
nl: Een abonnementsproduct toevoegen

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
nl: Betaling toevoegen

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
nl: Betaalmethode toevoegen

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
nl: Betaalmethode toevoegen

en: Add to Cart Button Text
nl: Tekst toevoegen aan winkelwagentje

en: Address
nl: Adres

en: Affected event: | Affected events:
nl[0]: Betrokken evenement:

en: Align Subscription Renewal Day
nl: Abonnementsverlengingsdag uitlijnen

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
nl: Stem de verlenging van het abonnement af op een specifieke dag van de week, maand of jaar. Bijvoorbeeld de eerste dag van de maand. %1$sMeer informatie%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
nl: Stem de betalingsdatum voor alle klanten die dit abonnement afnemen af op een specifieke dag van de week of maand.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
nl: Stem de betaaldatum voor dit abonnement af op een specifieke dag van het jaar. Als de datum dit jaar al heeft plaatsgevonden, wordt de eerste betaling in %s verwerkt. Stel de dag in op 0 om het synchroniseren van betalingen voor dit product uit te schakelen.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
nl: Alle gekoppelde abonnementsitems zijn uit de winkelwagen verwijderd.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
nl: Alle gekoppelde abonnementsitems waren:

en: All orders types
nl: Alle soorten bestellingen

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
nl: Sta $0 eerste betaling toe zonder een betalingsmethode.

en: Allow Switching
nl: Schakelen toestaan

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
nl: Sta toe dat een abonnementsproduct wordt gekocht met andere producten en abonnementen in dezelfde transactie.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
nl: Sta toe dat een abonnementsproduct met een initiële betaling van $ 0 wordt gekocht zonder een betalingsmethode op te geven. De klant moet aan het einde van de initiële periode een betaalmethode opgeven om het abonnement actief te houden.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
nl: Sta klanten toe om de kassa te omzeilen en hun abonnement vroegtijdig te verlengen vanaf hun %1$sMijn account &gt; Abonnement bekijken%2$s-pagina. %3$sMeer informatie.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
nl: Sta klanten toe om automatische verlengingen in en uit te schakelen vanaf hun View Subscription-pagina.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
nl: Sta toe dat meerdere abonnementen en producten tegelijk worden aangeschaft.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
nl: Sta abonnees toe om te switchen (upgraden of downgraden) tussen verschillende abonnementen. %1$sMeer informatie%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
nl: Altijd

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
nl[0]: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van een recente abonnementgerelateerde gebeurtenis. Lees onze gids %1$shere%2$s voor stappen om het betreffende abonnement op te lossen en om meer te weten te komen over de mogelijke oorzaken van deze fout.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
nl: Er is een fout opgetreden. Probeer het opnieuw of probeer een alternatieve betaalmethode.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
nl: Een optionele wachttijd voordat de eerste terugkerende betaling in rekening wordt gebracht. Eventuele inschrijfkosten worden nog steeds in rekening gebracht bij aanvang van het abonnement. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
nl: Een optionele wachttijd voordat de eerste terugkerende betaling in rekening wordt gebracht. Eventuele inschrijfkosten worden nog steeds in rekening gebracht bij aanvang van het abonnement. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
nl: Er is een bestelling voor u gemaakt om uw abonnement op %1$s te verlengen. Gebruik de volgende link om deze factuur te betalen: %2$s

en: And much more...
nl: En veel meer...

en: Any Payment Method
nl: Elke betalingsmethode:

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
nl: Weet je zeker dat je dit item uit je abonnement wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
nl: Weet je zeker dat je de betaalmethode wilt wijzigen van de PayPal-standaard? Hierdoor wordt het abonnement bij PayPal opgeschort.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
nl: Weet u zeker dat u een verlenging wilt verwerken? Dit zal de klant in rekening brengen en hem de verlengingsbestelling e-mailen (als e-mails zijn ingeschakeld).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
nl: Weet u zeker dat u de betaling voor deze verlengingsbestelling opnieuw wilt proberen? Hiermee wordt geprobeerd de klant kosten in rekening te brengen en e-mails voor verlengingsbestellingen te verzenden (als e-mails zijn ingeschakeld).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
nl: Poging om terugkerende inkomsten terug te vorderen die anders verloren zouden gaan doordat betaalmethoden slechts tijdelijk worden geweigerd. %1$sMeer informatie%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
nl: Automatische verlenging wisselen

en: Auto renew
nl: Automatisch vernieuwen

en: Automatic Failed Payment Retries
nl: Automatische mislukte betalingspogingen

en: Automatic Failed Payment Retry
nl: Automatische mislukte betaling opnieuw proberen

en: Automatic Recurring Payments
nl: Automatische terugkerende betalingen

en: Automatic payment failed for order {order_number}
nl: Automatische betaling mislukt voor bestelling {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
nl: Automatische betaling mislukt voor {order_number}, we proberen {retry_time} opnieuw

en: Automatic renewal payment failed
nl: Automatische verlenging betaling mislukt

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
nl: Verloopt automatisch het abonnement na deze tijdsduur. Deze duur komt bovenop elke gratis proefperiode of de hoeveelheid tijd die wordt verstrekt vóór een gesynchroniseerde eerste verlengingsdatum.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
nl: Verloopt automatisch het abonnement na deze tijdsduur. Deze duur komt bovenop elke gratis proefperiode of de hoeveelheid tijd die wordt verstrekt vóór een gesynchroniseerde eerste verlengingsdatum.

en: Average Lifetime Value
nl: Gemiddelde levenslange waarde

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
nl: Gemiddelde levensduurwaarde %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
nl: Gemiddeld terugkerende regel Totaal %s

en: Backordered
nl: Nabesteld

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
nl: Daarom wordt het niet aanbevolen als betaalmethode voor abonnementen, tenzij dit de enige beschikbare optie is voor uw land.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
nl: Omdat de %sWC_Subscription%s klasse %sWC_Order%s uitbreidt, kun je de bekende methoden gebruiken, zoals %s$subscription-&gt;update_status()%s of %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
nl: Voordat u PayPal-standaard voor abonnementen inschakelt, moet u er rekening mee houden dat klanten bij het gebruik van PayPal-standaard gedurende de looptijd van hun abonnement verplicht zijn PayPal-standaard te gebruiken, en PayPal-standaard heeft een aantal beperkingen. Lees de handleiding over %1$swhy we raden PayPal Standard%2$s niet aan voor abonnementen voordat u ervoor kiest deze optie in te schakelen.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
nl: Voordat we je op weg sturen, moeten we je database updaten naar de nieuwste versie. Als je geen recente back-up van je site hebt, is %sneeuw het moment om er een te maken%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
nl: Tussen gegroepeerde abonnementen

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
nl: Tussen abonnementsvariaties

[ctx: table column header]
en: Big Bang
nl: Oerknal

en: Billing
nl: Facturering

en: Billing Address
nl: Facturatie adres

en: Billing Period
nl: Factureringsperiode

en: Billing Period:
nl: Factureringsperiode:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
nl: Factureringsovereenkomst opgezegd bij PayPal.

en: Billing interval:
nl: Factureringsinterval:

en: Billing period for the subscription.
nl: Factureringsperiode voor het abonnement.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
nl: Facturering:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
nl: Zowel het verzendadres dat voor het abonnement wordt gebruikt als uw standaard verzendadres voor toekomstige aankopen worden bijgewerkt.

en: Browse products
nl: Blader door producten

en: Browser User Agent
nl: Browser-gebruikersagent

en: But wait, there's more!
nl: Maar wacht, er is meer!

en: Button Text
nl: Knop tekst

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
nl: Abonnementen proberen de betaling standaard 5 keer over 7 dagen. De regels die het systeem voor opnieuw proberen besturen, kunnen worden aangepast om aan te passen:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
nl: Door nieuwe bestanden aan een bestaand abonnementsproduct toe te voegen, krijgen actieve abonnees standaard automatisch toegang tot de nieuwe bestanden. U kunt nu echter een %snew content dripping-instelling%s inschakelen om abonnees pas na de volgende verlengingsbetaling toegang te geven tot nieuwe bestanden.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
nl: Door van een abonnement een Custom Order Type te maken, is een abonnement nu ook een custom post type. Dit maakt het sneller om abonnementen op te vragen en het maakt gebruik van een databaseschema dat net zo schaalbaar is als WordPress-berichten en -pagina&#39;s.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
nl: Door uw abonnement vroegtijdig te verlengen, is uw volgende betaling %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
nl: Door uw abonnement vroegtijdig te verlengen, wordt uw geplande volgende betaling op %s geannuleerd.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
nl: Door WooCommerce-abonnementen te gebruiken, slaat u mogelijk persoonlijke gegevens op en afhankelijk van welke externe betalingsverwerkers u gebruikt om abonnementsbetalingen aan te nemen, deelt u mogelijk persoonlijke gegevens met externe bronnen.

en: Cache Update Failures
nl: Cache-update mislukt

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
nl: Kan de weergavenaam van het adrestype niet krijgen. Adrestype is geen string.

en: Can not get status name. Status is not a string.
nl: Kan de statusnaam niet krijgen. Status is geen string.

en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Now
nl: Nu annuleren

en: Cancel and remove personal data
nl: Annuleren en verwijderen van persoonlijke gegevens

en: Cancellations
nl: Annuleringen

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
nl: Geannuleerd

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
nl: Geannuleerde datum

en: Cancelled Subscription
nl: Abonnement opgezegd

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
nl: E-mails over opgezegde abonnementen worden verzonden wanneer het abonnement van een klant wordt opgezegd (door een winkelmanager of de klant).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
nl: Kan geen abonnement aanmaken: %s.

en: Change
nl: Wijziging

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
nl: %s adres wijzigen

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
nl: Verander betaalmethode

en: Change Trial and End Dates
nl: Proef- en einddatum wijzigen

en: Change address
nl: Adres wijzigen

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
nl: Wijziging abonnementen tussen begin en einde van de periode.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
nl: Betaling wijzigen

en: Change payment features:
nl: Betaalfuncties wijzigen:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
nl: Verander betaalmethode

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
nl: Verander betaalmethode

en: Check Out What's New
nl: Bekijk wat er nieuw is

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
nl: Kies een nieuwe betaalmethode.%s

en: Choose a new subscription.
nl: Kies een nieuw abonnement.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
nl: Kies de standaardrollen die u aan actieve en inactieve abonnees wilt toewijzen. Voor het bijhouden van gegevens moet een gebruikersaccount worden aangemaakt voor abonnees. Gebruikers met de rol %1$sadministrator%2$s, zoals uzelf, zullen deze rollen nooit toegewezen krijgen om te voorkomen dat beheerders worden uitgesloten.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
nl: Kies de abonnementsprijs, factureringsinterval en periode.

en: Choose which format of email to send.
nl: Kies welk formaat e-mail je wilt verzenden.

en: Clear
nl: Duidelijk

en: Complete checkout to renew now.
nl: Voltooi het afrekenen om nu te verlengen.

en: Complete checkout to renew your subscription.
nl: Voltooi het afrekenen om uw abonnement te verlengen.

en: Complete checkout to resubscribe.
nl: Voltooi het afrekenen om je opnieuw te abonneren.

en: Completed Renewal Order
nl: Bestelling voor verlenging voltooid

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Copy billing address
nl: Factuuradres kopiëren

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
nl: Kon geen abonnement krijgen. Hoogstwaarschijnlijk verwijst de abonnementssleutel niet naar een abonnement. De sleutel was: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
nl: Land / Staat

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
nl: De coupon is beperkt tot het opgegeven aantal betalingen. Het wordt dan automatisch uit het abonnement verwijderd. &quot;Betalingen&quot; omvat ook de initiële betaling van het abonnement.

en: Create pending parent order
nl: Openstaande bovenliggende bestelling maken

en: Create pending parent order requested by admin action.
nl: Maak een bovenliggende bestelling aan die is aangevraagd door een beheerdersactie.

en: Create pending renewal order
nl: In afwachting van verlengingsbestelling maken

en: Create pending renewal order requested by admin action.
nl: Maak een lopende verlengingsbestelling aan die is aangevraagd door een beheerdersactie.

en: Create subscriptions
nl: Abonnementen maken

en: Created Date
nl: Aanmaakdatum

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
nl: Aangepaste regel voor nieuwe pogingen

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
nl: Aangepaste regel voor opnieuw proberen

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
nl: Aangepaste regelklasse voor opnieuw proberen

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
nl: Aangepaste regels voor opnieuw proberen

en: Custom field deleted.
nl: Aangepast veld verwijderd.

en: Custom field updated.
nl: Aangepast veld bijgewerkt.

en: Customer
nl: Klant

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
nl[0]: Klant %1$s heeft zijn abonnement gewijzigd. De details van hun nieuwe abonnement zijn als volgt:

en: Customer ID is invalid.
nl: Klant-ID is ongeldig.

en: Customer Payment Retry
nl: Klantbetaling opnieuw proberen

en: Customer Provided Note
nl: Door de klant verstrekte opmerking:

en: Customer Renewal Invoice
nl: Factuur voor verlenging van de klant

en: Customer Suspensions
nl: Opschortingen van klanten

en: Customer Totals
nl: Klanttotalen

en: Customer add payment method page &rarr;
nl: Klant betaalmethode pagina toevoegen →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
nl: Klant heeft &quot;%1$s&quot; (product-ID: #%2$d) toegevoegd via de pagina Mijn account.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
nl: Klant heeft %s toegevoegd.

en: Customer change payment method page &rarr;
nl: Klant wijzigen betaalmethode pagina →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
nl: Klant heeft &quot;%1$s&quot; (product-ID: #%2$d) verwijderd via de pagina Mijn account.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
nl: Klant heeft verzocht om vroegtijdig te verlengen:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
nl: Klant opnieuw geabonneerd in bestelling #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
nl: Het cachen van klantabonnementen wordt nu afgehandeld door %1$s en %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
nl: Het cachen van klantabonnementen wordt nu afgehandeld door %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
nl: Klant succesvol vervroegd verlengd met bestelling %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
nl: Klant is overgeschakeld van: %1$s naar %2$s.

en: Customer's notes about the order
nl: Opmerkingen van de klant over de bestelling:

en: Customer:
nl: Klant:

en: Customers
nl: Klanten

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
nl: Klanten en andere gebruikers zonder beheerdersrechten kunnen zonder onderbreking door uw winkel bladeren en aankopen doen terwijl de update wordt uitgevoerd.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
nl: Klanten kunnen nu verschillende abonnementsproducten in één transactie kopen. De producten kunnen volgens elk schema worden gefactureerd en hebben elke combinatie van aanmeldingskosten en/of gratis proefversies.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
nl: Klanten met een abonnement zijn uitgesloten van deze instelling.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
nl: Regels voor opnieuw proberen aanpassen

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
nl: Pas de tekst aan die wordt weergegeven op de knop naast het abonnement op de accountpagina van de abonnee. De standaardinstelling is &quot;Abonnement wisselen&quot;, maar u kunt dit wijzigen in &quot;Upgrade&quot; of &quot;Abonnement wijzigen&quot;.

en: Database Update Required
nl: Database-update vereist

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
nl: Database bijgewerkt naar versie %s

en: Date
nl: Datum

en: Date Changed
nl: Datum gewijzigd

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
nl: Datum geschorst

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
nl: Datum geschorst: %s

en: Date type can not be an empty string.
nl: Datumtype mag geen lege tekenreeks zijn.

en: Date type is not a string.
nl: Datumtype is geen string.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
nl: Dag

en: Delete Customer Subscription Cache
nl: Cache van klantabonnement verwijderen

en: Delete Permanently
nl: permanent verwijderen

en: Delete Related Order Cache
nl: Verwante ordercache verwijderen

en: Delete all variations without a subscription
nl: Alle varianten verwijderen zonder abonnement

en: Delete this item permanently
nl: Dit item permanent verwijderen

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
nl: Ontwikkelaars kunnen nu ook alle bekende WordPress-functies gebruiken, zoals %sget_posts()%s, om abonnementsgegevens op te vragen of te wijzigen.

en: Disable auto renew
nl: Automatische verlenging uitschakelen

en: Discount
nl: Korting

en: Display the auto renewal toggle
nl: Geef de schakelaar voor automatische verlenging weer

en: Do not limit
nl: Niet beperken

en: Do not synchronise
nl: Niet synchroniseren

[ctx: short for documents]
en: Docs
nl: Documenten

[ctx: short for documents]
en: Documentation
nl: Documentatie

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
nl: Downgraden

en: Downloadable
nl: Downloadbaar

en: Drip Downloadable Content
nl: Druppel downloadbare inhoud

en: Early Renewal
nl: Vroege verlenging

en: Edit
nl: Bewerk

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit Retry
nl: Bewerken Opnieuw proberen

en: Edit Subscription
nl: Abonnement bewerken

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
nl: Abonnement bewerken

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
nl: Bewerken abonnement mislukt met fout: %s

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
nl: E-mailkop

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
nl: E-mailtype

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
nl: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
nl: Automatisch opnieuw proberen inschakelen

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
nl: PayPal-standaard inschakelen voor abonnementen

en: Enable auto renew
nl: Automatische verlenging inschakelen

en: Enable automatic payments
nl: Automatische betalingen inschakelen

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
nl: Automatisch opnieuw proberen van mislukte terugkerende betalingen inschakelen

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
nl: Schakel dripping in voor downloadbare content op abonnementsproducten.

en: Enable this email notification
nl: Deze e-mailmelding inschakelen

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
nl: Inschakelen/Uitschakelen

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
nl: Als u dit inschakelt, krijgt u pas toegang tot nieuwe downloadbare bestanden die aan een product zijn toegevoegd nadat de volgende verlenging is verwerkt.%sStandaard wordt toegang tot nieuwe downloadbare bestanden die aan een product zijn toegevoegd, onmiddellijk verleend aan elke klant die een actief abonnement op dat product heeft.

en: End Date
nl: Einddatum

[ctx: table heading]
en: End Date
nl: Einddatum

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
nl: Einddatum

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
nl: Einddatum: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
nl: Einddatum

[ctx: table heading]
en: End date
nl: Einddatum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
nl: Einddatum: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
nl: Einde Prepaid Termijn

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
nl: Einde Prepaid Termijn: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
nl: Eindpunt voor de pagina Mijn account → Betaalmethode voor abonnement wijzigen

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
nl: Eindpunt voor de pagina Mijn account → Abonnementen

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
nl: Eindpunt voor de pagina Mijn account → Abonnement bekijken

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
nl: Voer een nieuw interval in als een enkel nummer (bijv. om elke 2e maand op te laden, voer 2) in:

en: Enter a new length (e.g. 5):
nl: Voer een nieuwe lengte in (bijv. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
nl: Voer ontvangers in (gescheiden door komma&#39;s) voor deze e-mail. Standaard ingesteld op %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
nl: Voer de nieuwe periode in, dag, week, maand of jaar:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
nl: Fout

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
nl: Fout %d: Kan belasting niet toevoegen aan abonnement. Probeer het opnieuw.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
nl: Fout %d: Kan bestelling niet aanmaken. Probeer het opnieuw.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
nl: Fout %d: Kan abonnement niet aanmaken. Probeer het opnieuw.

en: Error during subscription status transition.
nl: Fout tijdens overgang van abonnementsstatus.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
nl: Fout bij opslaan van Abonnementseindpunten: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sBekijk abonnement%2$s en %1$sAbonnement betalingsmethode%2$s kunnen niet hetzelfde zijn. De wijzigingen zijn teruggedraaid.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
nl: Fout bij bijwerken van bepaalde informatie: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
nl: Fout: kan product niet toevoegen aan aangemaakt abonnement. Probeer het opnieuw.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
nl: Fout: kan geen verlengingsorder maken met opmerking &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
nl: Fout: kan abonnement niet maken. Probeer het opnieuw.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
nl: Fout: kan de tijdzone van uw browser niet vinden.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
nl: Geschatte resterende tijd (minuten:seconden): %s

en: Expire after
nl: Verlopen na

[ctx: Subscription status]
en: Expired
nl: Niet meer geldig

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Verlopen <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
nl: Verlopen abonnement

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
nl: E-mails over verlopen abonnementen worden verzonden wanneer het abonnement van een klant verloopt.

en: Export CSV
nl: CSV exporteren

[ctx: Subscription status]
en: Failed
nl: mislukt

en: Failed Payment Retries
nl: Mislukte betalingspogingen

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
nl: Mislukte terugkerende betalingen kunnen nu automatisch opnieuw worden geprobeerd. Dit helpt bij het terugwinnen van inkomsten die anders verloren zouden gaan doordat betaalmethoden slechts tijdelijk worden geweigerd.

en: Failed retries
nl: Mislukte nieuwe pogingen

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
nl: Aanmelden voor abonnement %s mislukt.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
nl: Kan abonnementsstatus niet activeren voor bestelling #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
nl: Kan abonnement niet annuleren nadat bestelling #%1$s is geannuleerd: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
nl: Kan mislukte betaling voor abonnement voor bestelling #%1$s: %2$s . niet verwerken

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
nl: Kan abonnement niet instellen als verlopen voor bestelling #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
nl: Kon de abonnementsdatums niet bijwerken nadat de klant eerder had verlengd met bestelling %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
nl: Kan abonnementsstatus niet bijwerken nadat bestelling #%1$s in de wacht is gezet: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
nl: Vind nieuwe gateways die %1$s automatische abonnementsbetalingen%2$s ondersteunen in de officiële %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
nl: Eerste betaling pro rata. Volgende betaling: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
nl: Eerste betaling: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
nl: Eerste verlenging: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
nl: Voor alle abonnementsproducten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
nl: Voor upgrades en downgrades van alle abonnementsproducten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
nl: Alleen voor upgrades en downgrades van virtuele abonnementsproducten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
nl: Voor upgrades van alle abonnementsproducten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
nl: Alleen voor upgrades van virtuele abonnementsproducten

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
nl: Alleen voor virtuele abonnementsproducten

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
nl: Om een winkelmanager een abonnement te laten wijzigen van automatische naar handmatige verlengingsbetalingen (of handmatig naar automatisch) met Abonnementen v1.5, moest de database direct worden gewijzigd. Abonnementen bieden nu een manier voor betalingsgateways waarmee u dat kunt wijzigen vanuit de nieuwe %sEdit Subscription%s-interface.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
nl: Voor de verwerking van terugkerende abonnementsbetalingen slaan we de naam, het factuuradres, het verzendadres, het e-mailadres, het telefoonnummer en de creditcard-/betalingsgegevens van de klant op.

[ctx: shipping method price]
en: Free
nl: Vrij

en: Free Trial
nl: Gratis proefversie

en: Free shipping coupon
nl: Gratis verzending coupon

en: Free trial
nl: Gratis proefperiode

en: Free trial length
nl: Gratis proefperiode

en: Free trial period
nl: Gratis proefperiode

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
nl: Gateway-ID: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
nl: Gateway ondersteunt geen beheerders die de betalingsmethode voor een abonnement wijzigen.

en: General
nl: Algemeen

en: Generate Customer Subscription Cache
nl: Cache voor klantabonnementen genereren

en: Generate Related Order Cache
nl: Genereer gerelateerde ordercache

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
nl: Ga naar WooCommerce Abonnementen Instellingen

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
nl: Ga naar WooCommerce Abonnementen Instellingen »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
nl: Zijn,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
nl: Gegevens van verlengingsbestelling honoreren

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
nl: Hoeveel klanten blijven langer dan 6 maanden geabonneerd? Wat is de gemiddelde lifetime value van uw abonnees? Hoeveel verlengingsinkomsten verdient uw winkel volgende maand?

en: ID
nl: ID kaart

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
nl: ID kaart

en: IP Address
nl: IP adres

en: IPN subscription cancelled.
nl: IPN-abonnement opgezegd.

en: IPN subscription failing payment method changed.
nl: IPN-abonnement mislukte betalingsmethode gewijzigd.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
nl: IPN-abonnementsbetaling %1$s voor reden: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
nl: IPN abonnement betaling %s.

en: IPN subscription payment completed.
nl: Betaling van IPN-abonnement voltooid.

en: IPN subscription payment failure.
nl: Betaling van IPN-abonnement mislukt.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
nl: Betaalmethode voor IPN-abonnement gewijzigd in PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
nl: Aanmelden voor IPN-abonnement voltooid.

en: IPN subscription suspended.
nl: IPN-abonnement opgeschort.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
nl: Als het abonnement van een abonnee handmatig wordt opgezegd of verloopt, krijgt ze deze rol toegewezen.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
nl: Als een abonnement is gesynchroniseerd met een specifieke dag van de week, maand of jaar, breng dan een pro rata bedrag in rekening voor het abonnement op het moment van aanmelding.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
nl: Als u PayPal-standaard- of PayPal-referentietransacties gebruikt, raadpleegt u het %1$sPayPal-privacybeleid%2$s voor meer informatie.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
nl: Als u niet wilt dat bij nieuwe abonnementsaankopen automatisch verlengingsbetalingen in rekening worden gebracht, kunt u automatische betalingen uitschakelen. Bestaande automatische abonnementen blijven klanten automatisch in rekening brengen. %1$sMeer informatie%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
nl: Als je een serverfout hebt ontvangen en de pagina opnieuw hebt geladen om deze melding te vinden, ververs de pagina dan over %s seconden en de upgrade-routine zal zonder problemen hervatten.

en: Ignore this error
nl: Negeer deze fout

en: Ignore this error (not recommended)
nl: Negeer deze fout (niet aanbevolen)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
nl: Importeer abonnementen naar WooCommerce via CSV, of exporteer je abonnementen van WooCommerce naar een CSV met de WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extensie.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
nl: Abonnementen importeren/exporteren

en: Improved scheduled action data storage
nl: Verbeterde opslag van geplande actiegegevens

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
nl: In eerdere versies van Abonnementen werd het abonnementstotaal doorgegeven aan betalingsgateways als het bedrag dat in rekening moest worden gebracht voor automatische verlengingsbetalingen. Dit maakte het onnodig ingewikkeld om eenmalige vergoedingen of kortingen toe te voegen aan een verlenging.

en: Inactive Subscriber Role
nl: Inactieve abonneerol

en: Increased processing rate for scheduled payments
nl: Verhoogde verwerkingssnelheid voor geplande betalingen

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
nl: Eerste abonnement

en: Initial payment discount
nl: Eerste betalingskorting

en: Installed Plugins
nl: Geïnstalleerde plug-ins

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
nl: Ongeldige %s datum. De datum moet het formaat hebben: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
nl: Ongeldige PayPal IPN Payload: kan geen overeenkomend abonnement vinden.

en: Invalid Subscription.
nl: Ongeldig abonnement.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
nl: Ongeldige aanmaakdatum. De datum moet een string zijn en van het formaat: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
nl: Onjuiste data. De eerste parameter heeft een datum die niet in de geregistreerde datumtypes staat.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
nl: Onjuiste data. De eerste parameter was leeg toen deze werd doorgegeven aan update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
nl: Onjuiste data. Er is geen geldig item-ID opgegeven.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
nl: Onjuiste data. Er is geen geldig abonnement/bestelling doorgegeven.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
nl: Onjuiste data. Verwachte bestellingen zijn geen bestellingen.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
nl: Onjuiste data. Type kopie is geen string.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
nl: Ongeldige datum. De datum moet een string zijn en van het formaat: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
nl: Ongeldige indeling. De eerste parameter moet een array zijn.

en: Invalid order.
nl: Ongeldige bestelling.

en: Invalid recurring shipping method.
nl: Ongeldige terugkerende verzendmethode.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
nl: Ongeldig relatietype: %1$s. Het type bestellingsrelatie moet een van de volgende zijn: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
nl: Ongeldige beveiligingstoken. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
nl: Ongeldig sorteervolgordetype: %1$s. Het argument $sort_order moet %2$s of %3$s zijn.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
nl: Ongeldig factureringsinterval voor abonnement opgegeven. Moet een geheel getal groter dan 0 zijn.

en: Invalid subscription billing period given.
nl: Ongeldige factureringsperiode voor abonnement opgegeven.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
nl: Ongeldig abonnement klant_id.

en: Invalid subscription id.
nl: Ongeldige abonnements-ID.

en: Invalid subscription status given.
nl: Ongeldige abonnementsstatus opgegeven.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
nl: Ongeldig schakeltype &quot;%s&quot;. Switch moet een van de volgende zijn: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; of &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
nl: Ongeldig updatetype: %s. Post-updatetypen die worden ondersteund, zijn &quot;toevoegen&quot; of &quot;verwijderen&quot;. Updates worden rechtstreeks op post-meta gedaan.

en: Invoice for renewal order {order_number}
nl: Factuur voor verlengingsbestelling {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
nl: Factuur voor verlengingsbestelling {order_number} van {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
nl: Het wordt %1$s ten zeerste aanbevolen om het e-mailadres van de ontvanger%2$s niet te wijzigen als u actieve abonnementen heeft bij PayPal. Als u dit wel doet, kunnen bestaande abonnementen worden verbroken.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
nl: Het lijkt erop dat deze site is verplaatst of een dubbele site is. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s heeft automatische betalingen en abonnementsgerelateerde e-mails op deze site uitgeschakeld om dubbele betalingen van een test- of testomgeving te voorkomen. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s beschouwt %5$s%7$s%6$s als de URL van de site. %3$sMeer informatie »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
nl: Het was al mogelijk om de volgende betaaldatum van een abonnement te wijzigen, maar sommige winkelmanagers wilden een klant een verlengde gratis proefperiode geven of een extra maand toevoegen aan de vervaldatum. Nu kunt u al deze datums wijzigen in het scherm %sBewerk abonnement%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
nl: Het is nu gemakkelijker voor uw klanten om meer abonnementen te kopen!

en: Items
nl: Artikelen

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
nl: Om u te laten weten: we hebben uw bestelling voor verlenging van uw abonnement #%s ontvangen en deze wordt nu verwerkt:

en: Last 7 Days
nl: Laatste 7 dagen

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: Last Order Date
nl: Datum laatste bestelling

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
nl: Datum laatste bestelling

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
nl: Datum laatste bestelling: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
nl: Laatste bestelling: %s

en: Last day of the month
nl: Laatste dag van de maand

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
nl: Laatste besteldatum

en: Last recorded error:
nl: Laatst geregistreerde fout:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
nl: Leer meer

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
nl: Leer meer

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
nl: Leer meer

en: Learn more
nl: Leer meer

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
nl: Meer informatie over de nieuwe %sBekijk abonnementspagina%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
nl: Meer informatie over de nieuwe functie %smeerdere abonnementen%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
nl: Levenslange waarde van abonnementen %s

en: Limit subscription
nl: Abonnement beperken

en: Limit to one active subscription
nl: Beperk tot één actief abonnement

en: Limit to one of any status
nl: Beperk tot een van elke status

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
nl[0]: Kortingsbon voor beperkt gebruik &quot;%1$s&quot; verwijderd uit abonnement. Het is %2$d keer gebruikt.

en: Line subtotal (before discounts).
nl: Subtotaal regel (vóór kortingen).

en: Line subtotal tax (before discounts).
nl: Regel subtotaal belasting (vóór kortingen).

en: Line taxes.
nl: Lijn belastingen.

en: Line total (after discounts).
nl: Regeltotaal (na kortingen).

en: Line total tax (after discounts).
nl: Regel totale belasting (na kortingen).

en: Load billing address
nl: Factuuradres laden

en: Load shipping address
nl: Verzendadres laden

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
nl: Mj, Y @ G:i

en: Manage Subscriptions
nl: Abonnementen beheren

en: Manual Renewal
nl: Handmatige verlenging

en: Manual Renewal Payments
nl: Handmatige verlengingsbetalingen

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
nl: Handmatige verlengingsbestelling in afwachting van betaling door de klant.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
nl: %s abonnementsproducten gemarkeerd als &quot;afzonderlijk verkocht&quot;.

en: Meta key.
nl: Meta-sleutel.

en: Meta label.
nl: Meta-label.

en: Meta value.
nl: Metawaarde.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
nl: %1$s abonnementgerelateerde hooks gemigreerd naar de nieuwe planner (in %2$s seconden).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
nl: %1$s abonnementen gemigreerd naar de nieuwe structuur (in %2$s seconden).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Mixed Checkout
nl: Gemengd afrekenen

en: Month for Synchronisation
nl: Maand voor synchronisatie

en: Move this item to the Trash
nl: Verplaats dit item naar de Prullenbak

[ctx: email type]
en: Multipart
nl: meerdelige

en: Multiple Subscriptions
nl: Meerdere abonnementen

en: My Account
nl: Mijn rekening

en: My Subscription
nl: Mijn abonnement

en: N/A
nl: Nvt

[ctx: no information about something]
en: N/A
nl: Nvt

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
nl: Nooit

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
nl: Nooit (het volledige terugkerende bedrag in rekening brengen bij aanmelding)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
nl: Nooit (het volledige inschrijfgeld in rekening brengen)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
nl: Nooit (reken geen inschrijfkosten)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
nl: Nooit (geen terugkerend bedrag in rekening brengen)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
nl: Vervallen nooit

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
nl: Nieuw %sWC_Subscription%s Object

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
nl: Nieuw %sshop_subscription%s berichttype

en: New Add/Edit Subscription Screen
nl: Nieuw scherm Abonnement toevoegen/bewerken

en: New Renewal Order
nl: Nieuwe verlengingsopdracht

en: New Retry
nl: Nieuw opnieuw proberen

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
nl: Nieuw abonnement

en: New Subscription Emails
nl: Nieuwe abonnements-e-mails

en: New Subscriptions
nl: Nieuwe abonnementen

en: New View Subscription Page
nl: Nieuwe abonnementspagina bekijken

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
nl: Nieuwe e-mails voor verlengingsbestellingen worden verzonden wanneer een betaling voor abonnementsverlenging wordt verwerkt.

en: New subscription details
nl: Nieuwe abonnementsgegevens

en: New subscription renewal order
nl: Nieuwe bestelling voor verlenging van abonnement

en: Next
nl: Volgende

en: Next 12 Months
nl: Volgende 12 maanden

en: Next 30 Days
nl: Volgende 30 dagen

en: Next 7 Days
nl: Volgende 7 dagen

en: Next Month
nl: Volgende maand

en: Next Payment
nl: Volgende betaling

[ctx: table heading]
en: Next Payment
nl: Volgende betaling

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
nl: Volgende betalingsdatum: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
nl: Volgende betaling

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
nl: Volgende betalingsdatum

en: Next payment: %s
nl: Volgende betaling: %s

en: No
nl: Nee

en: No Subscriptions found
nl: Geen abonnementen gevonden

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
nl: Geen abonnementen gevonden in de prullenbak

en: No billing address set.
nl: Geen factuuradres ingesteld.

en: No customers found.
nl: Geen klanten gevonden.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
nl: Er zijn geen betalingsgateways ingeschakeld die automatische abonnementsbetalingen kunnen verwerken. Als u automatische betalingen wilt verwerken, raden we de %1$sfree Stripe-extensie%2$s aan.

en: No products found.
nl: Geen producten gevonden.

en: No retries found
nl: Geen nieuwe pogingen gevonden

en: No retries found in trash
nl: Geen nieuwe pogingen gevonden in de prullenbak

en: No shipping address set.
nl: Geen verzendadres ingesteld.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
nl: Niet-abonnement

en: None
nl: Geen

en: Not cancelled
nl: Niet geannuleerd

en: Not yet ended
nl: Nog niet afgelopen

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
nl: Houd er rekening mee dat het kopen van een abonnement nog steeds een account vereist.

en: Note:
nl: Opmerking:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
nl: Aantal dagen na aanmelding

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
nl: Aantal maanden na aanmelding

en: Number of renewals
nl: Aantal verlengingen

en: Number of resubscribes
nl: Aantal herinschrijvingen

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
nl: Aantal weken na aanmelding

[ctx: Subscription status]
en: On hold
nl: In de wacht

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
nl: In de wacht

en: On-hold Renewal Order
nl: Verlengingsopdracht in de wacht

en: One time shipping
nl: Eenmalige verzending

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
nl: Geef een klant slechts één abonnement op dit product. %1$sMeer informatie%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
nl: Alleen winkelmanagers kunnen betalingsdatums bewerken.

en: Open a ticket
nl: Een ticket openen

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
nl: Voeg eventueel bij aanvang van het abonnement een in rekening te brengen bedrag toe. De aanmeldingskosten worden onmiddellijk in rekening gebracht, zelfs als het product een gratis proefperiode heeft of de betalingsdatums zijn gesynchroniseerd.

en: Order
nl: Bestellen

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
nl: Bestelling #%s is niet toegevoegd aan de winkelwagen.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
nl: Bestelling %s gemaakt om vroegtijdige verlenging vast te leggen.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
nl: Bestelling %s gemaakt om verlenging vast te leggen.

en: Order Number
nl: Bestellingsnummer

en: Order date: %s
nl: Besteldatum: %s

en: Order number: %s
nl: Bestelnummer: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
nl: Bestellingen

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
nl: Bestellingen met %s

[ctx: An order type]
en: Original
nl: Origineel

en: Other
nl: Ander

[ctx: label for the system status page]
en: Other
nl: Ander

en: Parent Order
nl: Bovenliggende volgorde

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
nl: Bovenliggende volgorde

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
nl: Ouderabonnementen

en: Parent order:
nl: Bovenliggende volgorde:

en: Parent order:
nl: Bovenliggende volgorde:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
nl: Betalen

en: Pay Now &raquo;
nl: Nu betalen &quot;

en: Pay now
nl: Nu betalen

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
nl: PayPal API-fout - inloggegevens zijn onjuist.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
nl: PayPal API-fout: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
nl: PayPal-referentietransacties ingeschakeld

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
nl: PayPal Standard heeft een aantal beperkingen en ondersteunt niet alle abonnementsfuncties.

en: PayPal Subscription ID:
nl: PayPal-abonnements-ID:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
nl: PayPal-transactie vastgehouden: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
nl: PayPal is inactief voor abonnementstransacties. Stel %1$s de PayPal IPN%2$s in en %3$verstuur uw API-inloggegevens%4$s om PayPal voor abonnementen in te schakelen.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
nl: PayPal-betaling goedgekeurd (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
nl: PayPal-betaling geweigerd: %s

en: Payment
nl: Betaling

en: Payment Gateway Support
nl: Ondersteuning voor betalingsgateway

en: Payment Method
nl: Betalingswijze

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
nl: Betaalmethodes

en: Payment Retry
nl: Betaling opnieuw proberen

en: Payment failed.
nl: Betaling mislukt.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
nl: De betaling voor de verlengingsbestelling is niet gelukt met uw betalingsmethode in het bestand, probeer het opnieuw.

en: Payment gateway ID.
nl: Betalingsgateway-ID.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
nl: Betalingsgateways die geen automatische terugkerende betalingen ondersteunen, kunnen worden gebruikt om %1$smanual abonnementsverlengingsbetalingen%2$s te verwerken.

en: Payment method added.
nl: Betaalmethode toegevoegd.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
nl: Betaalmethode gewijzigd van &quot;%1$s&quot; in &quot;%2$s&quot; door de abonnee vanaf hun accountpagina.

en: Payment method meta must be an array.
nl: De meta van de betalingsmethode moet een array zijn.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
nl: De meta van de betalingsmethode is bijgewerkt nadat de klant zijn standaardtoken heeft gewijzigd en ervoor heeft gekozen zijn abonnementen bij te werken. Betalingsmeta gewijzigd van %1$s in %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
nl: De meta van de betalingsmethode is bijgewerkt nadat de klant een token van de pagina Mijn account heeft verwijderd. Betalingsmeta gewijzigd van %1$s in %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
nl: Betaalmethode geüpdatet voor al je huidige abonnementen.

en: Payment method updated.
nl: Betaalmethode geüpdatet.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
nl: Betalingsverwerking overgeslagen - verlengingsopdracht gemaakt op %1$sstaging-site%2$s onder staging-sitevergrendeling. Live-site is op %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
nl: Opnieuw proberen te betalen bij verlengingsbestelling met meerdere gerelateerde abonnementen zonder gemeenschappelijke betaalmethode.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
nl: E-mails voor het opnieuw proberen van de betaling worden verzonden naar de gekozen ontvanger(s) wanneer een poging om automatisch een betaling voor abonnementsverlenging te verwerken is mislukt en er een regel voor opnieuw proberen is toegepast om de betaling in de toekomst opnieuw te proberen.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
nl: Berichten voor nieuwe betalingspogingen bevatten details over het automatisch opnieuw proberen van mislukte verlengingsbetalingen.

en: Payment status marked complete.
nl: Betalingsstatus gemarkeerd als voltooid.

en: Payment:
nl: Betaling:

en: Peek Under the Hood for Developers
nl: Kijk onder de motorkap voor ontwikkelaars

[ctx: Subscription status]
en: Pending
nl: In afwachting

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
nl: In afwachting van annulering

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: In afwachting van annulering <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
nl: In afwachting van nieuwe pogingen

en: Pending subscription created.
nl: In afwachting van abonnement aangemaakt.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
nl: Permanent verwijderde abonnementsnotitie

en: Personal data removed.
nl: Persoonlijke gegevens verwijderd.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
nl: Persoonlijke gegevens binnen abonnement %s zijn bewaard gebleven.

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Place Order Button Text
nl: Tekst van de knop Bestelling plaatsen

[ctx: email type]
en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
nl: Kies een geldige betalingsgateway om naar te wijzigen.

en: Please enter a date after the next payment.
nl: Voer een datum in na de volgende betaling.

en: Please enter a date after the start date.
nl: Vul a.u.b. een datum in na de startdatum.

en: Please enter a date after the trial end.
nl: Voer een datum in na het einde van de proefperiode.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
nl: Voer een datum in die ten minste een uur in de toekomst ligt.

en: Please enter a date before the next payment.
nl: Voer een datum in vóór de volgende betaling.

en: Please enter a start date in the past.
nl: Vul een startdatum in het verleden in.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
nl: Voer een geldige postcode/ZIP in.

en: Please enter all date fields.
nl: Vul alle datumvelden in.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
nl: Houd deze pagina open totdat het updateproces is voltooid. U hoeft het proces niet te vernieuwen of opnieuw te starten.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
nl: Log hieronder in op uw account om een nieuwe betaalmethode voor uw abonnement te kiezen.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
nl: Let op: de gegevens voor dit rapport worden in de cache opgeslagen. De weergegeven gegevens kunnen tot 24 uur verouderd zijn. De cache wordt elke ochtend om 4 uur &#39;s ochtends bijgewerkt in de tijdzone van uw site.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
nl: Upgrade de WooCommerce Subscriptions-plug-in onmiddellijk naar versie 2.0 of nieuwer. Als je hulp nodig hebt, na het upgraden naar Subscriptions v2.0, gelieve %1$sopen een ondersteuningsticket%2$s.

en: Previous
nl: Vorig

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
nl: Eerdere versies van abonnementen vertrouwden op %1$sWP Cron%2$s om abonnementsbetalingen en andere geplande evenementen te verwerken. In 3.0 worden deze gebeurtenissen nu uitgevoerd op beheerdersverzoek met loopback-ondersteuning. Dit zal de verwerkingscapaciteit van de betalingsverwerking aanzienlijk verhogen.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
nl: Prijs

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
nl: Vóór Abonnementen 2.1 waren ze niet gemakkelijk te beantwoorden. Abonnementen 2.1 introduceert nieuwe rapporten om deze en nog veel meer vragen te beantwoorden.

en: Process renewal
nl: Procesvernieuwing

en: Process renewal order action requested by admin.
nl: Verwerk de door de beheerder aangevraagde actie voor de verlengingsbestelling.

en: Processing Renewal order
nl: Verlengingsopdracht verwerken

en: Product ID.
nl: Product-ID.

en: Product SKU.
nl: Product-SKU.

en: Product name.
nl: Productnaam.

en: Product price.
nl: Product prijs.

en: Products
nl: Producten

en: Profile &rarr;
nl: Profiel →

en: Prorate First Renewal
nl: Pro rata eerste verlenging

en: Prorate Recurring Payment
nl: Pro rata terugkerende betaling

en: Prorate Sign up Fee
nl: Pro rata inschrijfkosten

en: Prorate Subscription Length
nl: Pro rata abonnementsduur

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
nl: In de wacht gezet

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Quantity ordered.
nl: Hoeveelheid besteld.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
nl: Stop met zeuren (maar schakel automatische betalingen niet in)

en: REST API Endpoints
nl: REST API-eindpunten

en: Reactivate
nl: Opnieuw activeren

en: Read more
nl: Lees verder

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
nl: ontvanger(s)

en: Recovered Renewal Revenue
nl: Teruggevorderde verlengingsinkomsten

en: Recurring Payments
nl: Terugkerende betalingen

en: Recurring Product % Discount
nl: Terugkerende product % korting

en: Recurring Product Discount
nl: Terugkerende productkorting

en: Recurring Sales Tax:
nl: Terugkerende omzetbelasting:

en: Recurring Total
nl: Terugkerend totaal

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
nl: Terugkerende prijs: %s

en: Recurring total
nl: Terugkerend totaal

[ctx: table heading]
en: Recurring total
nl: Terugkerend totaal

en: Recurring totals
nl: Terugkerende totalen

en: Recurring:
nl: Terugkerend:

en: Related Orders
nl: Gerelateerde bestellingen

en: Related order caching is now handled by %1$s.
nl: Het cachen van gerelateerde bestellingen wordt nu afgehandeld door %1$s.

en: Related orders
nl: Gerelateerde bestellingen

en: Related subscriptions
nl: Gerelateerde abonnementen

en: Relationship
nl: Relatie

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
nl: Onthoud dat, hoewel het updateproces enige tijd kan duren, klanten en andere niet-beheerdersgebruikers zonder onderbreking kunnen browsen en aankopen kunnen doen in uw winkel terwijl de update aan de gang is.

en: Remove personal data from subscriptions
nl: Persoonlijke gegevens uit abonnementen verwijderen

en: Removed line item meta data.
nl: Metagegevens van regelitem verwijderd.

en: Removed line items data.
nl: Gegevens van regelitems verwijderd.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
nl[0]: Persoonlijke gegevens verwijderd uit %d abonnement.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
nl: Persoonlijke gegevens verwijderd uit abonnement %s.

en: Renew early
nl: Verleng vroeg

en: Renew now
nl: Vernieuw nu

en: Renewal % discount
nl: Verlenging % korting

en: Renewal Discount
nl: Verlengingskorting

en: Renewal Order
nl: Verlengingsopdracht

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
nl: Verlengingsopdracht

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
nl: Hernieuwde betalingspogingen

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
nl: Hernieuwde betalingspogingen

en: Renewal Payment Retry
nl: Verlenging betaling opnieuw proberen

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
nl: Verlenging betaling opnieuw proberen

en: Renewal Totals
nl: Verlengingstotalen

en: Renewal cart discount
nl: Verlenging winkelwagen korting

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
nl: E-mails voor verlengingsbestelling voltooid worden naar de klant verzonden wanneer een bestelling voor verlenging van het abonnement als voltooid is gemarkeerd en geeft meestal aan dat het artikel voor die verlengingsperiode is verzonden.

en: Renewal product discount
nl: Verlenging productkorting

[ctx: option section heading]
en: Renewals
nl: Verlengingen

en: Renewals amount
nl: Verlengingsbedrag

en: Renewals count
nl: Verlengingen tellen

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
nl: %d abonnementen gerepareerd met onjuiste datums, regelbelastinggegevens of ontbrekende klantnotities.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
nl: Rapportcache ingeschakeld

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
nl: Wees gerust, hoewel het updateproces enige tijd kan duren, het is gecodeerd om defecten te voorkomen, uw site is veilig en zal binnenkort weer operationeel zijn, sneller dan ooit.

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore this item from the Trash
nl: Herstel dit item uit de Prullenbak

en: Resubscribe
nl: Opnieuw abonneren

en: Resubscribe Order
nl: Bestelling opnieuw abonneren

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
nl: Bestelling opnieuw abonneren

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
nl: Bestelling opnieuw abonneren – %s

en: Resubscribe Totals
nl: Opnieuw inschrijven Totalen

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
nl: Opnieuw geabonneerd abonnement

en: Retain ended subscriptions
nl: Beëindigde abonnementen behouden

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
nl: Beëindigde abonnementen en de bijbehorende bestellingen voor een bepaalde duur bewaren voordat u de persoonlijke gegevens erin anonimiseert.

en: Retention Rate
nl: Retentiepercentage

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
nl: Migratiestatus opnieuw proberen

en: Retry Date
nl: Datum opnieuw proberen

en: Retry Failed Payments
nl: Mislukte betalingen opnieuw proberen

en: Retry Renewal Payment
nl: Probeer de verlengingsbetaling opnieuw

en: Retry Status
nl: Status opnieuw proberen

en: Retry renewal payment action requested by admin.
nl: Probeer de door de beheerder gevraagde betalingsactie voor verlenging opnieuw.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
nl: Regel voor opnieuw proberen toegepast:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
nl: Regel opnieuw toegepast:

en: Roles
nl: Rollen

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
nl: Artikelnummer: %s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
nl: Schema

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
nl: Geplande actiegegevens, die eerder waren opgeslagen in de WordPress-posttabellen, zijn verplaatst naar een aangepaste databasetabel. Dit zal onder andere de prestaties van het verwerken van geplande acties, zoals abonnementsbetalingen, aanzienlijk verbeteren.

en: Search Renewal Payment Retries
nl: Hernieuwde betalingspogingen zoeken

en: Search Subscriptions
nl: Zoek abonnementen

en: Search for a customer&hellip;
nl: Zoek een klant…

en: Search for a product&hellip;
nl: Zoek een product…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
nl: Beveiligingsfout. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
nl: Bekijk de volledige gids voor Wat is er nieuw in abonnementen versie 2.1 »

en: Select an order&hellip;
nl: Selecteer een bestelling…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
nl: Verkoop producten en diensten met terugkerende betalingen in uw WooCommerce Store.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
nl: Verzonden naar een klant wanneer een poging om een betaling voor abonnementsverlenging automatisch te verwerken is mislukt en er een regel voor opnieuw proberen is toegepast om de betaling in de toekomst opnieuw te proberen. De e-mail bevat de informatie over de verlengingsbestelling, de datum van de geplande nieuwe poging en betalingslinks zodat de klant de verlengingsbestelling handmatig kan betalen in plaats van te wachten op de automatische nieuwe poging.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
nl: Verzonden naar een klant wanneer het abonnement moet worden verlengd en de verlenging een handmatige betaling vereist, hetzij omdat het handmatige verlengingen gebruikt of omdat de automatische terugkerende betaling is mislukt voor de eerste poging en alle automatische nieuwe pogingen (indien van toepassing). De e-mail bevat informatie over de verlengingsbestelling en betalingslinks.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
nl: Stel een maximum aantal keren in dat een klant zijn account kan opschorten voor elke factureringsperiode. Als de klant bijvoorbeeld voor een waarde van 3 en een jaarlijks gefactureerd abonnement zijn account 3 keer heeft opgeschort, krijgt hij niet de mogelijkheid om zijn account tot het volgende jaar op te schorten. Winkelmanagers kunnen een actief abonnement altijd opschorten. Stel dit in op 0 om de klantopschortingsfunctie volledig uit te schakelen.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Shipping
nl: Verzenden

en: Shipping Address
nl: Verzendingsadres

en: Shipping Method
nl: Verzendmethode:

en: Shipping Tax:
nl: Verzendbelasting:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
nl: Verzendkosten worden berekend zodra u uw adres heeft opgegeven.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
nl: Verzending voor abonnementsproducten wordt normaal gesproken in rekening gebracht op de eerste bestelling en alle verlengingsbestellingen. Schakel dit in om slechts één keer verzendkosten in rekening te brengen bij de eerste bestelling. Opmerking: om deze instelling in te schakelen, mag het abonnement geen gratis proefperiode of een gesynchroniseerde verlengingsdatum hebben.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
nl: Verzending via %s

en: Show more details
nl: Toon meer details

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
nl: Bestellingen weergeven voor %1$sAbonnement %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
nl: Inschrijfkosten % korting

en: Sign Up Fee Discount
nl: Inschrijfkosten Korting

en: Sign up now
nl: Schrijf je nu in

en: Sign-up Fee (%s)
nl: Inschrijfkosten (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
nl: Inschrijfkosten (%s)

en: Sign-up grace period
nl: Respijtperiode voor aanmelding

en: Signup Totals
nl: Aanmeldingstotalen

en: Simple subscription
nl: Eenvoudig abonnement

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
nl: Sorry, &quot;%s&quot; kan alleen worden toegepast op bovenliggende abonnementsbestellingen die een product bevatten met aanmeldingskosten.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat geen enkele betalingsgateway het wijzigen van de terugkerende betalingsmethode ondersteunt. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft of om alternatieve regelingen te treffen.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare betaalmethoden zijn die abonnementen ondersteunen. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft of een andere regeling wilt treffen.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare betaalmethoden zijn die abonnementen ondersteunen. Raadpleeg %1$sBetalingsgateways inschakelen voor abonnementen%2$s als je hulp nodig hebt.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare betalingsmethoden zijn die de terugkerende coupon die u gebruikt ondersteunen. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft of een andere regeling wilt treffen.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
nl: Sorry, alleen terugkerende coupons kunnen worden toegepast op abonnementen.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
nl: Sorry, terugkerende coupons kunnen alleen worden toegepast op abonnementen of abonnementsbestellingen.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
nl: Sorry, de coupon &quot;%1$s&quot; is alleen geldig voor verlengingen.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
nl: Sorry, deze coupon is alleen geldig voor een eerste betaling en de winkelwagen vereist geen eerste betaling.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
nl: Sorry, deze coupon is alleen geldig voor nieuwe abonnementen.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
nl: Sorry, deze coupon is alleen geldig voor abonnementsproducten met inschrijfkosten.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
nl: Sorry, deze coupon is alleen geldig voor abonnementsproducten.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
nl: Dit verzoek om een betalingsmethode voor abonnementswijziging is ongeldig en kan niet worden verwerkt.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
nl: enscenering

en: Start Date
nl: Startdatum

[ctx: table heading]
en: Start Date
nl: Startdatum

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
nl: Startdatum

[ctx: table heading]
en: Start date
nl: Startdatum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
nl: Startdatum: %s

en: Status
nl: Toestand

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
nl: Status gewijzigd van %1$s in %2$s.

en: Status of Order
nl: Status van bestelling

en: Status of Subscription
nl: Status van abonnement

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
nl: Status ingesteld op %s.

en: Store Setup
nl: Winkelconfiguratie

[ctx: of an email]
en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subscribe All the Things
nl: Abonneer alle dingen

en: Subscriber Default Role
nl: Standaardrol abonnee

en: Subscription
nl: Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Subscription
nl: Abonnement

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
nl: Abonnement #%d bestaat niet.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
nl: Abonnement #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
nl: Abonnement #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
nl: Abonnement #%s details

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
nl: Abonnement #%s is niet toegevoegd aan de winkelwagen.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
nl: Abonnement %1$s (Bestelling %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
nl: Abonnement %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
nl: Abonnement %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
nl: Abonnement – %s

en: Subscription Cancelled
nl: Abonnement opgezegd

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
nl: Abonnement geannuleerd: maximum aantal mislukte betalingen bereikt.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
nl: Aantal abonnementen %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
nl: Abonnementsgegevens

en: Subscription Events by Date
nl: Abonnementsevenementen op datum

en: Subscription Expired
nl: Abonnement verlopen

en: Subscription Gifting
nl: Abonnement cadeau geven

en: Subscription Items
nl: Abonnementen

en: Subscription Length
nl: Abonnementsduur

en: Subscription Number
nl: Abonnementsnummer

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
nl: Abonnementsnummer: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
nl: Abonnement ouder

en: Subscription Periods
nl: Abonnementsperioden

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
nl: Abonnementsprijs (%s)

en: Subscription Product
nl: Abonnement Product

en: Subscription Relationship
nl: Abonnementsrelatie

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
nl: Abonnementsverlenging

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
nl: Bestelling voor verlenging van abonnement – %s

en: Subscription Reports
nl: Abonnementsrapporten

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
nl: Abonnement Opnieuw abonneren

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
nl: Abonnementsstatussen

en: Subscription Suspended
nl: Abonnement opgeschort

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
nl: Abonnement Switch

en: Subscription Switch Complete
nl: Abonnementswissel voltooid

en: Subscription Switched
nl: Abonnement gewisseld

en: Subscription Trial Period
nl: Proefperiode abonnement

en: Subscription argument passed in is not an object.
nl: Het opgegeven abonnementsargument is geen object.

en: Subscription billing interval
nl: Factureringsinterval abonnement

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
nl: Abonnement opgezegd door de abonnee vanaf hun accountpagina.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
nl: Abonnement geannuleerd voor terugbetaalde bestelling %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
nl: Abonnement opgezegd met PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
nl: De aanmaakdatum van het abonnement moet vóór de huidige dag vallen.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
nl: Abonnement bestaat niet in geplande actie: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
nl: Abonnementsconcept bijgewerkt.

en: Subscription end date in the past
nl: Einddatum abonnement in het verleden

en: Subscription features:
nl: Abonnementsfuncties:

en: Subscription information
nl: Abonnementsgegevens

en: Subscription interval
nl: Abonnementsinterval

en: Subscription items can no longer be edited.
nl: Abonnementsitems kunnen niet meer worden bewerkt.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
nl: Abonnement gekoppeld aan bovenliggende bestelling %s via admin.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
nl: Abonnement vergrendeld voor handmatige verlenging terwijl de winkel zich in de faseringsmodus bevindt. Live betaalmethode: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
nl: Abonnement vergrendeld voor handmatige verlenging terwijl de winkel zich in de faseringsmodus bevindt. Wijzigingen in de betalingsmethode worden van kracht in de livemodus.

en: Subscription payment details.
nl: Betalingsgegevens abonnement.

en: Subscription payment method
nl: Betaalmethode abonnement

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
nl: Abonnementsbetaalmethode kan niet worden ingesteld op %1$s en is ingesteld op handmatig met foutmelding: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
nl: Betalingsmethode voor abonnement kan niet worden ingesteld op %1$s met foutmelding: %2$s

en: Subscription period
nl: Abonnementsperiode

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
nl: Abonnementsprijs (%s)

en: Subscription pricing
nl: Abonnementsprijzen

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
nl: Abonnement in de wacht gezet door de abonnee vanaf hun accountpagina.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
nl: Abonnement opnieuw geactiveerd door de abonnee vanaf hun accountpagina.

en: Subscription reactivated with PayPal
nl: Abonnement opnieuw geactiveerd met PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
nl: Bestellingen voor het verlengen van abonnementen kunnen niet worden geannuleerd.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
nl: Verschuldigde betaling abonnementsverlenging:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
nl: Abonnement verlengen betaling opnieuw proberen:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
nl: Abonnement verlengen betaling opnieuw proberen:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
nl: Abonnement hersteld naar revisie van %s

en: Subscription saved.
nl: Abonnement opgeslagen.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
nl: Abonnement gepland voor: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
nl: Aanmelden abonnement mislukt.

en: Subscription sign-up fee
nl: Inschrijfkosten abonnement

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
nl: Abonnementsstatus gewijzigd door bulkbewerking:

en: Subscription status:
nl: Abonnementsstatus:

en: Subscription submitted.
nl: Abonnement ingediend.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
nl: Abonnement opgeschort door databasereparatiescript. Dit abonnement is opgeschort via PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
nl: Abonnement opgeschort met PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
nl: Abonnementswissel complete e-mails worden naar de klant verzonden wanneer een abonnement succesvol is overgeschakeld.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
nl: E-mails die van abonnement zijn veranderd, worden verzonden wanneer een klant van abonnement verandert.

en: Subscription totals
nl: Abonnementstotalen

en: Subscription trial period:
nl: Proefperiode abonnement:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
nl: Abonnement bijgewerkt.

en: Subscription updates
nl: Abonnementsupdates

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
nl: Abonnement: %s

en: Subscriptions
nl: Abonnementen

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
nl: Abonnementen (pagina %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
nl: Subscriptions 2.0 introduceert een nieuwe architectuur gebouwd op de WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
nl: Abonnementen 2.0 introduceert een nieuw object voor het werken met een abonnement op applicatieniveau. De omslachtige API&#39;s voor het ophalen of wijzigen van de gegevens van een abonnement zijn weg!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
nl: Abonnementen 2.1 voegt ondersteuning voor abonnementsgegevens toe aan deze infrastructuur.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
nl: Abonnementen 2.1 introduceert ook een aantal nieuwe e-mails om u op de hoogte te stellen wanneer:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
nl: Abonnementen 2.1 passeren nu het totaal van de verlengingsorder, waardoor het mogelijk is om een vergoeding of korting toe te voegen aan de verlengingsorder met eenvoudige oneliners zoals %s$order-&gt;add_fee()%s of %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
nl: Abonnementsgegevens

en: Subscriptions Ended
nl: Abonnementen beëindigd

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
nl: Abonnementen Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
nl: Abonnementsmodus

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
nl: Abonnementen Sjabloonthema-overschrijvingen

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
nl: Abonnementen gebruiken nu ook de verlengingsvolgorde om de winkelwagen in te stellen voor %smanual verlengingen%s, waardoor het gemakkelijker wordt om producten of kortingen toe te voegen aan een enkele handmatig betaalde verlenging.

en: Subscriptions by Customer
nl: Abonnementen per klant

en: Subscriptions by Payment Gateway
nl: Abonnementen via Payment Gateway

en: Subscriptions by Product
nl: Abonnementen per product

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
nl: Abonnementen die binnen dit aantal dagen voorafgaand aan de Verlengingsdag zijn aangemaakt, worden bij aanmelding niet in rekening gebracht. Stel in op nul zodat alle nieuwe abonnementen het volledige terugkerende bedrag in rekening worden gebracht. Moet een positief getal zijn.

en: Subscriptions signups
nl: Abonnementen aanmeldingen

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
nl: Subscriptions v2.0 introduceert een nieuwe beheerinterface om een abonnement toe te voegen of te bewerken. U kunt alle bekende wijzigingen aanbrengen, zoals het wijzigen van terugkerende totalen of abonnementsstatus. U kunt ook enkele nieuwe wijzigingen aanbrengen, zoals het wijzigen van de vervaldatum, het toevoegen van verzendkosten of het toevoegen van een productregelitem.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
nl: Abonnementen verschijnen hier die u kunt bekijken en beheren zodra ze door een klant zijn gekocht.

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Successful retries
nl: Succesvolle nieuwe pogingen

en: Support
nl: Steun

en: Supported features:
nl: Ondersteunde functies:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
nl: Ondersteunt automatische verlengingsbetalingen met de WooCommerce Subscriptions-extensie.

en: Suspend
nl: Opschorten

en: Suspended Subscription
nl: Opgeschort abonnement

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
nl: Opgeschorte abonnements-e-mails worden verzonden wanneer een klant zijn abonnement handmatig opschort.

en: Switch Button Text
nl: Tekst omschakelen

en: Switch Order
nl: Wissel volgorde

en: Switch Order Details
nl: Bestellingsdetails wijzigen

en: Switch Totals
nl: Wisseltotalen

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
nl: Wisselopdracht geannuleerd vanwege het aanmaken van een nieuwe wisselopdracht #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
nl: Geschakeld

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Gewisseld <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
nl: Gewisseld abonnement

en: Switched subscriptions
nl: Gewisselde abonnementen

en: Switching
nl: Overstappen

en: Synchronisation
nl: Synchronisatie

en: Synchronise Renewals
nl: Verlengingen synchroniseren

en: Synchronise renewals
nl: Vernieuwingen synchroniseren

en: Tax class of product.
nl: Belastingklasse van het product.

en: Tax rate ID.
nl: Belastingtarief-ID.

en: Tax subtotal.
nl: Subtotaal belasting.

en: Tax total.
nl: Belasting totaal.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
nl: Bedankt voor het updaten naar de nieuwste versie van WooCommerce Subscriptions.

en: Thank you for your order
nl: Bedankt voor je bestelling

en: Thank you for your renewal order
nl: Bedankt voor je verlengingsbestelling

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
nl: Bedankt voor uw verlengingsbestelling. Het staat in de wacht totdat we bevestigen dat de betaling is ontvangen. In de tussentijd, hier is een herinnering aan uw bestelling:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
nl: Dat lijkt niet een van je abonnementen te zijn.

en: That doesn't appear to be your order.
nl: Dat blijkt niet uw bestelling te zijn.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
nl: Dat abonnement kan niet worden gewijzigd in %s. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
nl: Dat abonnement bestaat niet. Is het verwijderd?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
nl: Dat abonnement bestaat niet. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
nl: Dat abonnementsproduct kan niet aan uw winkelwagentje worden toegevoegd omdat het al een abonnementverlenging bevat.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
nl: Dat is niet alles waar we de afgelopen 12 maanden aan hebben gewerkt als het gaat om abonnementen. We hebben ook mini-extensies uitgebracht om je te helpen het meeste uit je abonnementswinkel te halen.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
nl: De waarde &quot;all&quot; voor de parameter $order_type is verouderd. Het was een verkeerde benaming, omdat het geen bestellingen voor herinschrijving retourneerde. Het was ook niet consistent met de waarden van het ordertype die werden geaccepteerd door wcs_get_subscription_orders(). Gebruik array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot;) om eerder gedrag te behouden, of &quot;any&quot; om alle ordertypes te ontvangen, inclusief switch en opnieuw abonneren.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
nl: De %s-datum moet na de annuleringsdatum vallen.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
nl: De %s-datum moet na de laatste betalingsdatum vallen.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
nl: De %s-datum moet na de volgende betalingsdatum vallen.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
nl: De %s-datum moet na de startdatum vallen.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
nl: De %s-datum moet na de einddatum van de proefperiode vallen.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
nl: De %s-datum van een abonnement kan niet worden verwijderd. U moet de bestelling verwijderen.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
nl: Het %s-product is verwijderd en kan niet meer worden verlengd. Kies een nieuw product of neem contact met ons op voor hulp.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
nl: De Gifting-extensie maakt het voor één persoon mogelijk om een abonnementsproduct voor iemand anders aan te schaffen. Vervolgens deelt het de controle over het abonnement tussen de koper en de ontvanger, zodat beide het abonnement gedurende de hele levenscyclus kunnen beheren.

en: The Upgrade is in Progress
nl: De upgrade wordt uitgevoerd

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
nl: De plug-in WooCommerce Subscriptions is bijgewerkt!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
nl: De plug-in WooCommerce Subscriptions voert momenteel zijn database-upgraderoutine uit.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
nl: De automatische betaling om uw abonnement te verlengen is mislukt. We zullen de betaling %s opnieuw proberen.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
nl: De automatische betaling om uw abonnement met %1$s te verlengen is mislukt. Om het abonnement opnieuw te activeren, logt u in en betaalt u voor de verlenging vanaf uw accountpagina: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
nl: De automatische terugkerende betaling voor bestelling #%1$s van %2$s is mislukt. De betaling wordt opnieuw geprobeerd %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
nl: De automatische terugkerende betaling voor bestelling #%d van %s is mislukt. De betaling wordt opnieuw geprobeerd %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
nl: Het gemiddelde regeltotaal voor dit product voor elk abonnement.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
nl: Het gemiddelde regeltotaal van alle bestellingen voor dit productregelitem.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
nl: De gemiddelde waarde van alle aanmeld-, overstap- en verlengingsorders van alle klanten.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
nl: Het beste van het nieuwe automatische systeem voor opnieuw proberen is dat de regels voor opnieuw proberen volledig aanpasbaar zijn.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
nl: De aanmaakdatum van een abonnement kan niet worden verwijderd, alleen worden bijgewerkt.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
nl: De datum waarop de laatste bestelling van het abonnement is voltooid, in GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
nl: De datum waarop de laatste bestelling van het abonnement is betaald, in GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
nl: De verwijderde betaalmethode is gebruikt voor automatische abonnementsbetalingen. We konden geen alternatieve tokenbetaalmethode vinden om je abonnementen naar te wijzigen.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
nl: De verwijderde betaalmethode werd gebruikt voor automatische abonnementsbetalingen. Om in de toekomst mislukte verlengingsbetalingen te voorkomen, zijn de abonnementen met deze betaalmethode bijgewerkt om uw %1$s te gebruiken. Om de betalingsmethode van individuele abonnementen te wijzigen, gaat u naar uw pagina %2$sMijn account &gt; Abonnementen%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
nl: In de e-mail die naar de klant werd gestuurd toen de verlengingsbetaling of het opnieuw proberen van de betaling niet werd uitgevoerd, werd hen geïnformeerd dat de betaling opnieuw zou worden geprobeerd.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
nl: Het volledige updateproces voor de %1$d-abonnementen op uw site duurt tussen %2$d en %3$d minuten.

en: The item on the switch order cannot be found.
nl: Het item op de wisselopdracht kan niet worden gevonden.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
nl: Het item is niet verwijderd omdat de betaalmethode van dit abonnement het verwijderen van een item niet ondersteunt.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
nl: De nieuwe interface is ook gebouwd op het bestaande scherm %sBestelling bewerken%s. Als je ooit een bestelling hebt gewijzigd, weet je al hoe je een abonnement moet wijzigen.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
nl: Het aantal factureringsperioden tussen abonnementsverlengingen.

en: The number of renewal orders processed during this period.
nl: Het aantal verlengingsbestellingen dat in deze periode is verwerkt.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
nl: Het aantal verlengingsopdrachten waarvoor een mislukte betaling is gebruikt, maakt gebruik van het systeem voor opnieuw proberen.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
nl: Het aantal nieuwe betalingspogingen voor deze periode die niet hebben geleid tot een succesvolle betaling.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
nl: Het aantal hernieuwde betalingspogingen voor deze periode waarbij de betaling kon worden verwerkt die eerder een of meerdere keren was mislukt.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
nl: Het aantal nieuwe betalingspogingen dat nog niet is verwerkt.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
nl: Het aantal herinschrijvingsbestellingen dat in deze periode is verwerkt.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
nl: Het aantal aanmeldings-, overstap- en verlengingsbestellingen die deze klant bij uw winkel heeft geplaatst met een betaalde status (dwz verwerkt of voltooid).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
nl: Het aantal abonnementen dat in deze periode door de klant of winkelmanager is opgezegd. Gedurende deze periode mag de vooruitbetaalde termijn nog niet zijn afgelopen.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
nl: Het aantal abonnementen dat tijdens deze periode is aangemaakt, hetzij door handmatig te worden aangemaakt, geïmporteerd of door een klant die een bestelling plaatst. Dit is inclusief bestellingen in afwachting van betaling.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
nl: Het aantal abonnementen in deze periode met een einddatum in de toekomst en een andere status dan in behandeling.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
nl: Het aantal abonnementen dat is gekocht in bovenliggende bestellingen die tijdens deze periode zijn gemaakt. Dit vertegenwoordigt de nieuwe abonnementen die zijn gemaakt door klanten die een bestelling plaatsen via de kassa.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
nl: Het aantal abonnementen dat dit product als regelitem bevat en een andere status heeft dan in behandeling of verwijderd.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
nl: Het aantal abonnementen dat deze klant heeft met de status actief of in afwachting van opzegging.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
nl: Het aantal abonnementen dat deze klant heeft met een andere status dan in behandeling of verwijderd.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
nl: Het aantal abonnementen dat tijdens deze periode is geüpgraded, gedowngraded of gecrossgrade.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
nl: Het aantal abonnementen dat is verlopen of het einde van de prepaid-termijn heeft bereikt als deze eerder is opgezegd.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
nl: Het aantal unieke klanten met een abonnement met een andere status dan in behandeling of verwijderd.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
nl: Het aantal aanstaande verlengingsbestellingen voor momenteel actieve abonnementen.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
nl: Het oorspronkelijke abonnementsitem dat wordt gewisseld, kan niet worden gevonden.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
nl: De betaalmethode kan voor dat abonnement niet worden gewijzigd.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
nl: Het producttype kan niet worden gewijzigd omdat dit product is gekoppeld aan abonnementen.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
nl: De verlengingsvolgorde is als volgt:

en: The requested subscription cannot be edited.
nl: Het aangevraagde abonnement kan niet worden bewerkt.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
nl: Het systeem voor opnieuw proberen is standaard uitgeschakeld. Om het in te schakelen, gaat u naar het beheerscherm Abonnementeninstellingen.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
nl: De startdatum van een abonnement kan niet worden verwijderd, alleen worden bijgewerkt.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
nl: De status die is toegepast op de bestelling voor de tijd tussen het moment waarop de verlengingsbetaling is mislukt of de laatste nieuwe poging heeft plaatsgevonden en het moment waarop deze nieuwe poging is verwerkt.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
nl: De status die is toegepast op het abonnement voor de tijd tussen het moment waarop de verlengingsbetaling is mislukt of de laatste nieuwe poging heeft plaatsgevonden en het moment waarop deze nieuwe poging is verwerkt.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
nl: De status van de automatische betalingspoging: in behandeling betekent dat de nieuwe poging in de toekomst zal worden verwerkt, mislukt betekent dat de betaling niet is gelukt toen het opnieuw werd geprobeerd en voltooid betekent dat de betaling is gelukt toen het opnieuw werd geprobeerd.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
nl: De status waarnaar het abonnement moet worden overgezet. In tegenstelling tot de parameter &quot;status&quot;, zal dit de abonnementsdatums berekenen en bijwerken.

en: The subscription's end date.
nl: De einddatum van het abonnement.

en: The subscription's next payment date.
nl: De volgende betalingsdatum van het abonnement.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
nl: De oorspronkelijke abonnements-ID van het abonnement als dit een opnieuw geabonneerd abonnement is.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
nl: De opnieuw geabonneerde abonnements-ID van het abonnement.

en: The subscription's start date.
nl: De startdatum van het abonnement.

en: The subscription's trial date
nl: De proefdatum van het abonnement

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
nl: De som van alle verlengingsbestellingen inclusief btw en verzendkosten.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
nl: De som van alle herinschrijvingsbestellingen inclusief btw en verzendkosten.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
nl: De som van alle bovenliggende abonnementsbestellingen, inclusief andere items, toeslagen, belasting en verzendkosten.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
nl: De som van alle wisselbestellingen inclusief btw en verzendkosten.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
nl: De som van alle aanstaande verlengingsbestellingen, inclusief artikelen, toeslagen, belasting en verzendkosten, voor momenteel actieve abonnementen.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
nl: Het totale bedrag aan inkomsten, inclusief belasting en verzendkosten, dat is teruggevorderd met het systeem voor opnieuw proberen van de mislukte betaling voor verlengingsbestellingen met een mislukte betaling.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
nl: Het totale aantal aanmeldings-, overstap- en verlengingsbestellingen die bij uw winkel zijn geplaatst met een betaalde status (dwz verwerkt of voltooid).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
nl: Het totale aantal abonnementen met de status actief of in afwachting van opzegging.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
nl: Het totale aantal abonnementen met een andere status dan in behandeling of verwijderd.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
nl: De totale waarde van de aanmeldings-, overstap- en verlengingsorders van deze klant.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
nl: De proefperiode mag niet langer zijn dan %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
nl: De proefperiode mag niet langer zijn dan: %1$s, %2$s, %3$s of %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
nl: Het updateproces kan even duren, dus wees geduldig.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
nl: Er zijn geen verzendmethoden beschikbaar. Controleer uw adres nogmaals of neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
nl: Er is een probleem met PayPal. Uw API-inloggegevens zijn mogelijk onjuist. Werk uw %1$sAPI-inloggegevens%2$s bij. %3$sMeer informatie%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
nl: Er is een probleem met PayPal. Uw PayPal-account geeft verouderde abonnements-ID&#39;s uit. %1$sMeer informatie%2$s. %3$sWeigeren%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
nl: Er is een fout opgetreden bij het vinden van de schakelaardetails.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
nl: Er is een fout opgetreden bij de update. Ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
nl: Er is een fout opgetreden bij uw verzoek om u opnieuw te abonneren. Probeer het opnieuw.

en: There was an error with your request. Please try again.
nl: Er is een fout opgetreden bij uw verzoek. Probeer het opnieuw.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
nl: Dit zijn belangrijke vragen voor elk abonnementsbedrijf.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
nl: Deze e-mails kunnen worden ingeschakeld, uitgeschakeld en aangepast onder het administratiescherm %sWooCommerce &gt; Instellingen &gt; E-mails%s.

en: This Month
nl: Deze maand

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
nl: Dit regelt de onderwerpregel van de e-mail. Laat leeg om het standaardonderwerp te gebruiken: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
nl: Dit regelt de hoofdkop in de e-mailmelding. Laat leeg om de standaardkop te gebruiken: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
nl: Dit regelt de hoofdkop in de e-mailmelding. Laat leeg om de standaardkop te gebruiken: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
nl: Deze datum dient slechts als schatting te worden beschouwd. De betalingsgateway voor dit abonnement bepaalt wanneer betalingen worden verwerkt.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
nl: Deze gratis extensie maakt het mogelijk om abonnees te migreren van systemen van derden naar WooCommerce. Het maakt het ook mogelijk om uw abonnementsgegevens te exporteren voor analyse in spreadsheettools of apps van derden.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
nl: Dit is een bestelmelding die naar klanten wordt gestuurd met bestelgegevens nadat een verlengingsbestelling in de wacht is gezet.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
nl: Dit is een bestelmelding die naar de klant wordt gestuurd nadat de betaling voor een bestelling voor verlenging van het abonnement is voltooid. Het bevat de details van de verlengingsbestelling.

en: This is where subscriptions are stored.
nl: Hier worden abonnementen opgeslagen.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
nl: Deze nieuwe pagina is ook waar de klant zijn abonnement kan opschorten of annuleren, de betalingsmethode kan wijzigen, het verzendadres kan wijzigen of een artikel kan upgraden/downgraden.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
nl: Deze bestelling kan niet meer worden betaald omdat het bijbehorende abonnement op dit moment niet hoeft te worden betaald.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
nl: Op deze pagina worden de resultaten van het proces weergegeven wanneer elke batch abonnementen wordt bijgewerkt.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
nl: Dit product is momenteel niet op voorraad en niet beschikbaar.

en: This section shows any information about Subscriptions.
nl: Deze sectie toont alle informatie over abonnementen.

en: This section shows general information about the store.
nl: In dit gedeelte vindt u algemene informatie over de winkel.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
nl: Dit gedeelte bevat informatie over de betalingsmethoden voor abonnementen.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
nl: Dit gedeelte bevat informatie over de ondersteuning van de betalingsgatewayfunctie.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
nl: Dit abonnement kan niet meer worden bewerkt omdat de betalingsgateway geen wijziging van terugkerende bedragen toestaat.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
nl[0]: Dit abonnement is ingesteld om automatisch te verlengen met behulp van uw betalingsmethode in ons bestand. U kunt dit abonnement beheren of annuleren vanaf uw %smy-accountpagina%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
nl[0]: Dit abonnement is ingesteld om automatisch te verlengen met behulp van uw betalingsmethode in ons bestand. U kunt dit abonnement beheren of annuleren vanaf uw mijn accountpagina. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
nl: Deze variant kan niet worden verwijderd omdat deze is gekoppeld aan actieve abonnementen. Als u deze variant wilt verwijderen, moet u de abonnementen ervoor annuleren en verwijderen.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
nl: Hiermee wordt de permanente cache gewist van alle abonnementen die zijn opgeslagen tegen gebruikers in uw winkel. Verwacht langzamere prestaties van afrekenen, verlengen en andere abonnementsgerelateerde functies na het uitvoeren van deze actie. De caches worden in de loop van de tijd opnieuw gegenereerd wanneer zoekopdrachten worden uitgevoerd om de abonnementen van een bepaalde gebruiker te vinden.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
nl: Hiermee wordt de permanente cache gewist van alle verlengings-, overstap-, herinschrijvings- en andere ordertypes voor alle abonnementen in uw winkel. Verwacht langzamere prestaties van afrekenen, verlengen en andere abonnementsgerelateerde functies na het uitvoeren van deze actie. De caches worden in de loop van de tijd opnieuw gegenereerd als gerelateerde orderquery&#39;s worden uitgevoerd.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
nl: Dit genereert de permanente cache voor het koppelen van gebruikers met abonnementen. De caches worden overuren op de achtergrond gegenereerd (via Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
nl: Dit genereert de permanente cache van alle verlengings-, overstap-, herinschrijvings- en andere ordertypes voor alle abonnementen in uw winkel. De caches worden overuren op de achtergrond gegenereerd (via Action Scheduler).

en: Timezone:
nl: Tijdzone:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
nl: Om een specifieke regel toe te passen op basis van bepaalde voorwaarden, zoals bestellingen met een hoge waarde of een onregelmatig verlengingsschema, kunt u het opnieuw proberen-specifieke %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s-filter gebruiken. Dit geeft de ID van de verlengingsopdracht voor de mislukte betaling, die kan worden gebruikt om informatie te vinden over de producten, abonnementen en totalen waarop de mislukte betaling betrekking heeft.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
nl: Om automatische verlenging van dit abonnement in te schakelen, moet je eerst een betaalmethode toevoegen.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
nl: Om het abonnement nu opnieuw te activeren, kunt u ook inloggen en betalen voor de verlenging vanaf uw accountpagina: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
nl: Om het abonnement nu opnieuw te activeren, kunt u ook inloggen en betalen voor de verlenging vanaf uw accountpagina: %1$sBetaal nu »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
nl: Om de voortgang van de update vast te leggen is een nieuw logbestand aangemaakt. Dit bestand wordt over %1$d weken automatisch verwijderd. Als je het eerder wilt verwijderen, kun je het hier vinden: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
nl: Om dit zo snel mogelijk op te lossen, maakt u een %1$stemporary beheerdersaccount%3$s aan met het e-mailadres van de gebruiker wollogin@woocommerce.com en deelt u de inloggegevens met ons via %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
nl: Voor meer details over deze fouten, bekijk het %1$s logbestand van het %2$sWooCommerce logs-scherm.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
nl: Om de volledige fout te zien, bekijkt u het %1$s logbestand van het %2$sWooCommerce logs-scherm.%3$s.

en: Today!
nl: Vandaag!

en: Total
nl: Totaal

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
nl: Totaal

[ctx: table heading]
en: Total
nl: Totaal

en: Total Discount
nl: Totale korting

en: Total Subscribers
nl: Totaal aantal abonnees

en: Total Subscription Orders
nl: Totaal aantal abonnementsbestellingen

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
nl: Totaal aantal abonnementsbestellingen %s

en: Total Subscriptions
nl: Totaal abonnementen

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
nl: Totaal aantal abonnementen %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
nl: Totaal: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
nl: Totalen

en: Trash
nl: Afval

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
nl: Als u deze bestelling naar de prullenbak gooit, worden ook de abonnementen verwijderd die bij de bestelling zijn gekocht.

en: Trial End
nl: Proefeinde

[ctx: table heading]
en: Trial End
nl: Proefeinde

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
nl: Einddatum proefperiode

en: Turn off Automatic Payments
nl: Automatische betalingen uitschakelen

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
nl: Kan de abonnementsstatus niet wijzigen in &quot;%1$s&quot;. Uitzondering: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
nl: Kan de abonnementsstatus niet wijzigen in &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
nl: Kan de abonnementsstatus niet wijzigen in &quot;%s&quot;. Wijs een klant toe aan het abonnement om het te activeren.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
nl: Kan bestelling voor PayPal-factureringsovereenkomst niet vinden.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
nl: Kan abonnementen niet herstellen.%4$sFout: %1$s%4$sVernieuw de pagina en probeer het opnieuw. Als het probleem aanhoudt, %2$scontact opnemen met support%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
nl: Kan abonnementen niet upgraden.%4$sFout: %1$s%4$sVernieuw de pagina en probeer het opnieuw. Als het probleem aanhoudt, %2$scontact opnemen met support%3$s.

en: Unended Subscription Count
nl: Aantal onbeperkte abonnementen

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
nl: Onbekend ordertype

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unlimited payments
nl: Onbeperkte betalingen

en: Unpublished
nl: niet gepubliceerd

en: Upcoming Recurring Revenue
nl: Aankomende terugkerende inkomsten

en: Update Complete
nl: Update compleet

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
nl: Database updaten

en: Update Error
nl: Update fout

en: Update in Progress
nl: Update wordt uitgevoerd

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
nl: Update de %1$s gebruikt voor %2$sall%3$s van mijn actieve abonnementen

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
nl: Update de betaalmethode die wordt gebruikt voor %1$sall%2$s van mijn huidige abonnementen

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
nl: Updaten van abonnementsdatums foutief met bericht: %s

en: Upgrade or Downgrade
nl: Upgrade of Downgrade

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
nl: Gebruik dit veld om de tekst aan te passen die wordt weergegeven op de afrekenknop wanneer een bestelling een abonnement bevat. Normaal gesproken wordt op de verzendknop voor het afrekenen &quot;Bestelling plaatsen&quot; weergegeven. Wanneer de winkelwagen een abonnement bevat, wordt dit gewijzigd in &quot;Nu aanmelden&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
nl: Het gebruik van de schakelaar voor automatische verlenging is uitgeschakeld in de faseringsmodus.

en: Variable Subscription
nl: Variabel abonnement

en: Variable subscription
nl: Variabel abonnement

en: Variation ID, if applicable.
nl: Variatie-ID, indien van toepassing.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
nl: Versie %1$s brengt een aantal nieuwe verbeteringen die zijn aangevraagd door winkelmanagers zoals jij (en mogelijk zelfs door %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
nl: Versie %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
nl: Versie 2.0 is al meer dan een jaar in ontwikkeling. We hebben de extensie opnieuw uitgevonden om rekening te houden met 3 jaar feedback van winkelmanagers.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
nl: Versie 2.1 introduceert een aantal geweldige nieuwe functies die zijn aangevraagd door winkelmanagers zoals jij (en mogelijk zelfs door %syou%s).

[ctx: view a subscription]
en: View
nl: Visie

en: View Email Settings
nl: E-mailinstellingen bekijken

en: View Reports
nl: Rapporten bekijken

en: View Retry
nl: Weergeven Opnieuw proberen

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
nl: Bekijk abonnement

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
nl: Bekijk abonnement: %s

en: View and manage subscriptions
nl: Abonnementen bekijken en beheren

en: View other subscriptions &rarr;
nl: Bekijk andere abonnementen →

en: View subscription
nl: Bekijk abonnement

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
nl: Bekijk abonnement: %s

en: View subscriptions
nl: Bekijk abonnementen

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
nl[0]: Bekijk de status van uw abonnement in %1$suw account%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
nl: Bekijk je bestelling: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
nl: Bekijk je abonnement: %s

en: Virtual
nl: virtueel

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
nl: WAARSCHUWING: Er staan slechte dingen te gebeuren! De betalingsgateway die is gebruikt om dit abonnement te kopen, ondersteunt het wijzigen van de details van een abonnement niet. Wijzigingen in de factureringsperiode, terugkerende korting, terugkerende belasting of terugkerend totaal worden mogelijk niet weergegeven in het bedrag dat door de betalingsgateway in rekening wordt gebracht.

en: WP REST API Endpoints
nl: WP REST API-eindpunten

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
nl: Wilt u de details van een specifiek abonnement? %s/wp-json/wc/v1/abonnementen/ ophalen<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
nl: Meer weten over Abonnementen %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
nl: Wilt u alle abonnementen op een site weergeven? Ontvang %s/wp-json/wc/v1/abonnementen%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
nl: Wilt u alle abonnementen op een site weergeven? Ontvang %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Wilt u de details van een specifiek abonnement? Ontvang %s/wc-api/v2/abonnementen/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
nl: Vroeg verlengen via de kassa? Klik %hier.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
nl: Wilt u dat uw klanten zich kunnen abonneren op producten zonder abonnement?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
nl: Waarschuwing! Versie 2.0 is een grote update van de WooCommerce Subscriptions-extensie. Maak voordat u gaat updaten een back-up, werk alle WooCommerce-extensies bij en test alle plug-ins, aangepaste code en betalingsgateways met versie 2.0 op een testsite. %1$sLees meer over de wijzigingen in versie 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
nl: Waarschuwing! U gebruikt versie %s van de WooCommerce Subscriptions-plug-incode, maar uw database is geüpgraded naar Subscriptions-versie 2.0. Dit zorgt voor grote problemen in uw winkel.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
nl: Waarschuwing: als u een gebruiker verwijdert, worden ook de abonnementen van de gebruiker verwijderd. De bestellingen van de gebruiker blijven bestaan, maar worden opnieuw toegewezen aan de &#39;Gast&#39;-gebruiker. Wil je doorgaan met het verwijderen van deze gebruiker en eventuele bijbehorende abonnementen?

en: We can not find your old subscription item.
nl: We kunnen je oude abonnementsitem niet vinden.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
nl: We kunnen geen betaalde abonnementsbestelling voor deze gebruiker vinden.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
nl: We kunnen geen abonnement vinden met ID #%d. Misschien is het verwijderd?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
nl: We kunnen geen verlengingsbestelling voor uw abonnement maken. Probeer het opnieuw.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
nl[0]: We konden de oorspronkelijke verlengingsbestelling voor een artikel in uw winkelwagen niet vinden. Het artikel is verwijderd.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
nl[0]: We konden het oorspronkelijke abonnement voor een artikel in je winkelwagentje niet vinden. Het artikel is verwijderd.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
nl: We hebben niet alleen de interfaces voor mensen verbeterd, we hebben ze ook voor computers verbeterd. Je applicaties kunnen nu abonnementen aanmaken, lezen, updaten of verwijderen via RESTful API endpoints.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
nl: We zijn klaar met het verwerken van uw bestelling voor verlenging van uw abonnement.

en: We hope you enjoy it!
nl: We hopen dat je ervan geniet!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
nl: We kunnen dat abonnement niet vinden. Probeer het opnieuw.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
nl: We kunnen de door u opgevraagde set rapportresultaten niet vinden. Genereer de link opnieuw vanuit het scherm %1$sAbonnementsrapporten%2$s.

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Welcome to Subscriptions 2.0
nl: Welkom bij Abonnementen 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
nl: Welkom bij Abonnementen 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
nl: Welkom bij WooCommerce-abonnementen %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
nl: Welkom bij WooCommerce-abonnementen 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
nl: Wat gebeurt er als een klant een abonnementsproduct voor iemand anders wil kopen?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
nl: Welke persoonlijke informatie uw winkel deelt met externe bronnen, hangt af van welke externe betalingsverwerker-plug-ins u gebruikt om abonnementsbetalingen te innen. We raden u aan hun privacybeleid te raadplegen om dit gedeelte van uw privacybeleid te informeren.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
nl: Wat we verzamelen en opslaan

en: What we share with others
nl: Wat we delen met anderen

en: What's new?
nl: Wat is er nieuw?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
nl: Wanneer geannuleerd

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
nl: Wanneer een abonnement handmatig of na een succesvolle aankoop wordt geactiveerd, krijgen nieuwe gebruikers deze rol toegewezen.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
nl: Bij annulering

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
nl: Moeten bij het verwerken van een %s persoonlijke gegevens binnen abonnementen worden bewaard of verwijderd?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
nl: Moet bij het overstappen naar een abonnement met een andere terugkerende betaling of factureringsperiode de prijs die betaald is voor de bestaande factureringsperiode naar rato worden berekend bij het overstappen naar het nieuwe abonnement?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
nl: Bij het overstappen naar een abonnement met een lengte, kunt u rekening houden met de reeds door de klant gedane betalingen bij het bepalen hoeveel betalingen de abonnee moet doen voor het nieuwe abonnement.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
nl: Wanneer u overstapt naar een abonnement met inschrijfkosten, kunt u van de klant verlangen dat hij alleen het gat betaalt tussen de inschrijfkosten van het bestaande abonnement en de inschrijfkosten van het nieuwe abonnement (indien van toepassing).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
nl: Met WooCommerce Subscribe All the Things kunnen ze dat! Deze experimentele extensie onderzoekt hoe elk product, inclusief productbundels en samengestelde producten, kan worden omgezet in een abonnementsproduct. Het biedt klanten ook een manier om zich te abonneren op een winkelwagentje met producten zonder abonnement.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
nl: Als vroegtijdige verlenging is ingeschakeld, kunnen klanten hun abonnement verlengen vóór de volgende betalingsdatum.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
nl: Bij handmatige verlengingen wordt het abonnement van een klant in de wacht gezet totdat ze inloggen en betalen om het te verlengen. %1$sMeer informatie%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
nl: Met het %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s filter kun je een set standaardregels definiëren die van toepassing zijn op alle mislukte betalingen in je winkel.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
nl: WooCommerce 2.6 heeft ondersteuning toegevoegd voor %1$sREST API%2$s-eindpunten gebouwd op de %3$sREST API%4$s-infrastructuur van WordPress core.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
nl: WooCommerce-account verbonden

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
nl: WooCommerce-abonnementen

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
nl: WooCommerce-abonnementen PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
nl: WooCommerce-abonnementen bijwerken

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
nl: Update voor WooCommerce-abonnementen bezig

en: Would you like to add a payment method now?
nl: Wil je nu een betaalmethode toevoegen?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
nl: Wil je je abonnementen updaten om deze nieuwe betaalmethode te gebruiken - %1$s?%2$sJa%4$s | %3$sNee%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
nl: J/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
nl: J/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
nl: JJJJ-MM-DD

en: Year
nl: Jaar

en: Yes
nl: Ja

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
nl: U staat op het punt een of meer bestellingen te verwijderen die een abonnement bevatten. Als u de bestellingen weggooit, worden ook de abonnementen die bij deze bestellingen zijn gekocht, verwijderd.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
nl: U verwijdert een abonnementsitem. U moet het abonnement ook handmatig annuleren en verwijderen op het scherm Abonnementen beheren.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
nl: U kunt dat abonnement niet opnieuw activeren totdat u hebt betaald om het te verlengen. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
nl: Je kunt dit abonnement niet tussentijds verlengen. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
nl: U kunt zich niet opnieuw abonneren op dat abonnement. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
nl: U kunt dat abonnement niet opschorten - de opschortingslimiet is bereikt. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
nl: U kunt dit abonnement niet wijzigen. Het lijkt erop dat u niet de eigenaar bent van het abonnement.

en: You can not switch to the same subscription.
nl: Je kunt niet overstappen naar hetzelfde abonnement.

en: You can only switch to a subscription product.
nl: U kunt alleen overstappen op een abonnementsproduct.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
nl: U kunt het abonnement op dit moment niet verlengen. Probeer het opnieuw.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
nl: U kunt een abonnement dat niet van u is, niet wijzigen.

en: You cannot remove an item that does not exist.
nl: U kunt een item dat niet bestaat niet verwijderen.

en: You do not have permission to create subscriptions
nl: U heeft geen rechten om abonnementen te maken

en: You do not have permission to read the subscriptions count
nl: U heeft geen toestemming om het aantal abonnementen te lezen

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
nl: U heeft een abonnement op dit product. Als u een nieuw abonnement kiest, vervangt u uw bestaande abonnement.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
nl: U heeft al een variant van dit product aan de winkelwagen toegevoegd.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
nl: U bent al geabonneerd op dit product en het is beperkt tot één per klant. U kunt het product niet opnieuw kopen.

en: You have an active subscription to this product already.
nl: U heeft al een actief abonnement op dit product.

en: You have no active subscriptions.
nl: U heeft geen actieve abonnementen.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
nl: U heeft het einde van de abonnementen bereikt. Ga naar de %seerste pagina%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
nl: U heeft een bestelling voor verlenging van uw abonnement ontvangen van %1$s. Hun volgorde is als volgt:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
nl: U heeft uw abonnementsitems met succes gewijzigd. Uw nieuwe bestelling en abonnementsgegevens worden hieronder weergegeven ter referentie:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
nl: U heeft &quot;%1$s&quot; succesvol uit uw abonnement verwijderd. %2$sOngedaan maken?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
nl: Uw verlengingsbestelling van %1$s van %2$s is voltooid

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
nl: Uw bestelling voor verlenging van uw abonnement van %1$s bij %2$s is voltooid - download uw bestanden

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
nl: Uw applicaties kunnen nu abonnementen maken, lezen, bijwerken of verwijderen via RESTful API-eindpunten met hetzelfde ontwerp als de nieuwste versie van WooCommerce&#39;s REST API-eindpunten.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
nl: Uw winkelwagen bevat een ongeldig verzoek om abonnementswissel. Het is uit uw winkelwagen verwijderd.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
nl[0]: Uw winkelwagen bevat een ongeldig verzoek om abonnementswissel. Het is verwijderd.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
nl: Uw winkelwagen is leeggemaakt van abonnementsproducten. Er kan slechts één abonnementsproduct tegelijk worden gekocht.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
nl: Uw klanten kunnen nu de volledige details van een abonnement bekijken, inclusief regelitems, factuur- en verzendadres, factureringsschema en verlengingsbestellingen, vanaf een speciale pagina %sMijn account &gt; Abonnement bekijken%s.

en: Your database has been updated successfully!
nl: Uw database is succesvol bijgewerkt!

en: Your early renewal order was successful.
nl: Uw bestelling voor vroege verlenging is gelukt.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
nl: Uw verlengingsbestelling is voltooid

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
nl: Uw verzoek om uw eerdere actie ongedaan te maken is niet gelukt.

en: Your subscription change is complete
nl: Uw abonnementswijziging is voltooid

en: Your subscription change is complete - download your files
nl: Uw abonnementswijziging is voltooid - download uw bestanden

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
nl: Uw abonnement is opgezegd.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
nl: Je abonnement is on hold gezet.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
nl: Uw abonnement is opnieuw geactiveerd.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
nl: Uw bestelling voor verlenging van uw abonnement is voltooid - download uw bestanden

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
nl[0]: Uw abonnement wordt geactiveerd wanneer de betaling is verwerkt.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
nl: Je verlengingsbestelling voor {blogname} is ontvangen!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
nl: Uw ontvangstbewijs voor verlenging van {blogname} van {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
nl: Je abonnementswijziging voor {blogname} van {order_date} is voltooid

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
nl: Je abonnementswijziging op {blogname} van {order_date} is voltooid - download je bestanden

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
nl: [%s] Abonnement geannuleerd

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
nl: [%s] Abonnement verlopen

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
nl: [%s] Abonnement opgeschort

en: [Remove]
nl: [Verwijderen]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
nl: [{blogname}] Nieuwe bestelling voor verlenging van abonnement ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
nl: [{blogname}] Abonnement gewijzigd ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
nl: [{site_title}] Automatische betaling mislukt voor {order_number}, probeer opnieuw gepland om {retry_time} uit te voeren

en: a customer suspends a subscription
nl: een klant schort een abonnement op

en: a subscription expires
nl: een abonnement verloopt

en: account erasure request
nl: verzoek om accountverwijdering

en: an automatic payment fails
nl: een automatische betaling mislukt

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
nl[0]: dag

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
nl[0]: dag

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
nl: dagen voorafgaand aan de verlengingsdag

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
nl: bijv. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
nl: bijv. 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
nl: bijv. 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
nl: e-mails verzonden naar de klant en winkelmanager

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
nl: elk

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
nl: elke %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
nl: elke %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
nl: verwachte ophelderingsdatum %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
nl: voor

en: how long to wait between retry attempts
nl: hoe lang wachten tussen pogingen om opnieuw te proberen

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
nl: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
nl[0]: maand

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
nl[0]: maand

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
nl: nieuwe gerelateerde bestelmethoden in WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
nl: nee

en: now
nl: nu

en: staging
nl: enscenering

en: subscriptions
nl: abonnementen

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
nl: schorsingen per factureringsperiode.

en: the status applied to the renewal order and subscription
nl: de status toegepast op de verlengingsbestelling en het abonnement

en: the total number of retry attempts
nl: het totale aantal nieuwe pogingen

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
nl: vooraan

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
nl: versie %1$s is verouderd. De kernversie is %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
nl[0]: jaar

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
nl[0]: jaar
