WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to mk translation catalogue (1268 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
mk[0]: %d друга претплата беше проверена и не требаше поправки.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
mk: Следната исплата се доспева %s.

en:  Subscription Created
mk: Создадена е претплата

en:  Subscription Deleted
mk: Претплатата е избришана

en:  Subscription Switched
mk: Претплатата е префрлена

en:  Subscription Updated
mk: Претплатата е ажурирана

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
mk: „%s“ не е валиден нов тип на нарачка.

en: $0 Initial Checkout
mk: $0 Почетна наплата

en: $type passed to the function was not a string.
mk: $type предаден на функцијата не беше низа.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
mk: %1$s %2$s потоа %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
mk[0]: %1$s %2$s потоа %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на секои %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на секои %4$s на %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на %4$s %5$s секоја година

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на %4$s %5$s секоја %6$s година

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на %4$s ден од секој %5$s месец

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на %4$s од секој месец

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
mk: %1$s %2$s потоа %3$s последниот ден од секој месец

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
mk: %1$s %2$s потоа %3$s на последниот ден од секој %4$s месец

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
mk: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
mk: %1$s Завршете ја исплата на %2$sНарачајте %3$s%4$s за да може да ја промените вашата претплата.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
mk: %1$s по %2$s бесплатен пробен период

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
mk: %1$s и такса за регистрација %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
mk: %1$s на секои %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
mk: %1$s на секои %2$s на %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
mk[0]: %1$s за %2$d ставка

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
mk: %1$s за %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
mk: %1$s бесплатен пробен период, потоа %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
mk: %1$s сега и

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
mk: %1$s на %2$s %3$s секоја година

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
mk: %1$s на %2$s %3$s секоја %4$s година

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
mk: %1$s на %2$s ден од секој %3$s месец

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
mk: %1$s на %2$s од секој месец

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
mk: %1$s на последниот ден од секој %2$s месец

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
mk[0]: Претплатата %1$s не може да се ажурира: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
mk: Настанот за претплата на %1$s е активиран на %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
mk: %1$s со %2$s бесплатен пробен период

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
mk: %1$s#%2$s%3$s за %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
mk: %1$sДодајте производ за претплата »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
mk: %1$sДодајте претплата%2$s сега или %3$дознајте повеќе%4$s за новиот интерфејс.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
mk: %1$sИзберете претплата%2$s%3$sЕкстензијата WooCommerce Subscriptions додава два нови типа на претплатни производи - %4$sЕдноставна претплата%5$s и %6$sПроменлива претплата%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
mk: %1$sНаучете како да ажурирате%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
mk: %1$sДознајте повеќе за управувањето со претплатите »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
mk: %1$sЗабелешка:%2$s Нарачките што се поврзани со претплати нема да бидат вклучени во нарачките засегнати од овие поставки.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
mk: %1$sНарачка #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
mk: %1$sРеферентните трансакции на PayPal се овозможени на вашата сметка%2$s. Сите функции за управување со претплати сега се овозможени. Среќна продажба!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
mk: %1$sРеферентните трансакции на PayPal не се овозможени на вашата сметка%2$s, некои функции за управување со претплати не се овозможени. Контактирајте со PayPal и побарајте %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s на вашата сметка. %5$sПроверете ја сметката на PayPal%6$s %3$sДознајте повеќе %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
mk: %1$sРеферентните трансакции на PayPal не се овозможени на вашата сметка%2$s. Ако сакате да користите PayPal референтни трансакции со претплати, ве молиме контактирајте со PayPal и побарајте %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s на вашата сметка. %5$sПроверете ја сметката на PayPal%6$s %3$sДознајте повеќе %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
mk: %1$sПоставете цена%2$s%3$s Цените на претплатите се малку поинакви од цените на другите производи. За претплата, може да поставите период на наплата, должина, такса за регистрација и бесплатен пробен период.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
mk: %1$sПредупредување!%2$s Се чини дека сте го намалиле рејтингот на %1$sWooCommerce претплати%2$s од %3$s на %4$s. Намалувањето на приклучокот на овој начин може да предизвика проблеми. Ажурирајте на %3$s или повисоко или %5$отворете нов билет за поддршка%6$s за понатамошна помош. %7$sДознајте повеќе »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
mk: %1$sПредупредување!%2$s Можеме да видиме дека приклучокот %1$sWooCommerce претплати предвремено обновување%2$s е активен. Верзијата %3$s на %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s доаѓа со функционалноста на тој приклучок спакувана во основниот приклучок. Ве молиме деактивирајте го рано обновување на претплатите на WooCommerce за да избегнете конфликти.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
mk: %1$sПредупредување!%2$s Откривме проблем во %1$sWooCommerce претплати 2.3.0 - 2.3.2%2$s што може да предизвика вашата нарачка за обновување на претплатата и кешот за претплата на клиентите да содржат неважечки податоци. За информации за тоа како да се ажурираат кешираните податоци, %3$отворете нов билет за поддршка%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
mk: %1$sПретплати за WooCommerce се инсталирани%2$s – %3$sПодготвени сте да започнете со продажба на претплати!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
mk: %1$sПретплати на WooCommerce е неактивна.%2$s Приклучокот %3$sWooCommerce%4$s мора да биде активен за да функционираат претплатите на WooCommerce. Ве молиме %5$sinstall и активирајте WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
mk: %1$sПретплати на WooCommerce е неактивна.%2$s Оваа верзија на претплати бара WooCommerce %3$s или понова. %4$обновете го WooCommerce на верзија %3$s или понова »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
mk: %2$s %1$s тековни претплати

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
mk: %2$s %1$s завршија претплати

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
mk: %2$s %1$s нови претплати

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
mk: %2$s %1$s откажувања на претплата

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
mk: %2$s %1$s обновување на претплата

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
mk: %2$s Претплатата %1$s повторно се претплати

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
mk: Регистрации за претплата на %2$s %1$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
mk: Прекинувачи за претплата на %2$s %1$s

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
mk[0]: Откажување %2$s%1$s%3$s откажување на претплата овој месец

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
mk[0]: %2$s%1$s обновување%3$s обновување на претплата овој месец

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
mk[0]: %2$s%1$s регистрација %3$s регистрација за претплата овој месец

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
mk[0]: %d откажано плаќање Обидете се повторно

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
mk[0]: %d неуспешно плаќање Обидете се повторно

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
mk[0]: %d Во очекување на плаќање Обидете се повторно

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
mk[0]: %d Обработка на плаќањето Обидете се повторно

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
mk[0]: %d Успешно плаќање Обидете се повторно

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
mk[0]: %d неуспеси

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
mk[0]: %d ставка

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
mk: %s - Нарачка

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
mk: пред %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
mk: %s просечен износ за обновување

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
mk[0]: %s ден

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
mk: %s ден во месецот

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
mk: %s секоја недела

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
mk[0]: %s месец

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
mk: %s нето добивка од претплата

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
mk: %s нето загуба на претплата

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
mk: %s на последниот ден од секој месец

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
mk: %s приход од обнова во овој период

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
mk: %s нарачки за обновување

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
mk: %s приход од обновување во овој период

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
mk: Повратен е приходот од %s од обновувањето

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
mk: %s приход од обновување овој месец

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
mk: %s повторно ги претплати приходите во овој период

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
mk: %s обиди за повторен обид не успеаја

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
mk: %s се чекаат обиди за повторен обид

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
mk: %s обиди за повторен обид беа успешни

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
mk: %s приход од регистрација во овој период

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
mk: %s приход од регистрација овој месец

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
mk[0]: Статусот на претплата на %s е променет.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
mk: %s ги менува приходите во овој период

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
mk[0]: %s недела

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
mk[0]: %s година

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
mk: %sДознајте повеќе »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
mk: (во %s секунди)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
mk: (вклучува %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
mk: 1 ден

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
mk: 1 месец

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
mk: 1 недела

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
mk: 1 година

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
mk: Се појави фатална грешка при обработката на неодамнешното плаќање на претплата со PayPal. Ве молиме %1$отворете нов билет на WooCommerce Support%3$s веднаш за да го решите ова. %2$sДознајте повеќе »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
mk: Производот прикажува копче со текст „Додај во кошничка“. Стандардно, претплатата го менува ова во „Регистрирај се сега“. Можете да го приспособите текстот на копчето за претплати овде.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
mk: Претплата што припаѓа на %1$s е откажана. Деталите за нивната претплата се како што следува:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
mk: Претплатата што припаѓа на %1$s е суспендирана од корисникот. Деталите за нивната претплата се како што следува:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
mk: Претплатата што припаѓа на %1$s е истечена. Деталите за нивната претплата се како што следува:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
mk: Претплата е отстранета од вашата кошничка. Поради ограничувањата на порталот за плаќање, различни производи за претплата не може да се купат во исто време.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
mk: Претплата е отстранета од вашата кошничка. Производите и претплатите не можат да се купат во исто време.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
mk: Обновувањето на претплатата е отстрането од вашата кошничка. Повеќе претплати не може да се купат во исто време.

en: About WooCommerce Subscriptions
mk: За претплатите на WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
mk: Прифатете плаќања за рано обновување

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
mk: Прифатете плаќања за рано обновување преку модал

en: Accept Manual Renewals
mk: Прифатете ги рачните обновувања

en: Actions
mk: Акции

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
mk: Активирајте

[ctx: Subscription status]
en: Active
mk: Активен

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Активен <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
mk: Активен клуч за производ

en: Active Subscriptions
mk: Активни претплати

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
mk: Активни претплати %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
mk[0]: Активно за %d плаќање

en: Active for unlimited payments
mk: Активен за неограничени плаќања

en: Active for x payments
mk: Активен за x плаќања

en: Active subscriber?
mk: Активен претплатник?

en: Add
mk: Додадете

en: Add New
mk: Додади ново

en: Add New Retry
mk: Додадете нов обид

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
mk: Додадете нова претплата

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
mk: Додадете претплата

en: Add a Subscription Product
mk: Додадете производ за претплата

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
mk: Додадете плаќање

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
mk: Додадете начин на плаќање

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
mk: Додадете начин на плаќање

en: Add to Cart Button Text
mk: Текст на копчето Додај во кошничка

en: Address
mk: Адреса

en: Affected event: | Affected events:
mk[0]: Погоден настан:

en: Align Subscription Renewal Day
mk: Порамнете го денот на обновувањето на претплатата

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
mk: Порамнете го обновувањето на претплатата на одреден ден од неделата, месецот или годината. На пример, првиот ден од месецот. %1$sДознајте повеќе%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
mk: Порамнете го датумот на плаќање за сите клиенти кои ја купуваат оваа претплата со одреден ден од неделата или месецот.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
mk: Порамнете го датумот на плаќање за оваа претплата со одреден ден од годината. Ако датумот е веќе одржан оваа година, првата исплата ќе се обработи во %s. Поставете го денот на 0 за да ја оневозможите синхронизацијата на плаќањата за овој производ.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
mk: Сите поврзани ставки за претплата се отстранети од количката.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
mk: Сите поврзани ставки за претплата беа

en: All orders types
mk: Сите видови на нарачки

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
mk: Дозволи почетна наплата од $0 без начин на плаќање.

en: Allow Switching
mk: Дозволи префрлување

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
mk: Дозволете производ со претплата да се купи со други производи и претплати во истата трансакција.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
mk: Дозволете производ со претплата со почетна исплата од 0 долари да се купи без да се обезбеди начин на плаќање. Од клиентот ќе се бара да обезбеди начин на плаќање на крајот од почетниот период за да ја задржи претплатата активна.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
mk: Дозволете им на клиентите да ја заобиколат наплатата и рано да ја обноват својата претплата од нивната страница %1$sМоја сметка &gt; Прикажи претплата%2$s. %3$sДознајте повеќе.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
mk: Дозволете им на клиентите да вклучат и исклучуваат автоматско обновување од нивната страница Прегледајте претплата.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
mk: Дозволете повеќе претплати и производи да се купуваат истовремено.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
mk: Дозволете им на претплатниците да се префрлаат (надградат или деградираат) помеѓу различни претплати. %1$sДознајте повеќе%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
mk: Секогаш

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
mk[0]: Се појави грешка при обработка на неодамнешен настан поврзан со претплата. За чекори за тоа како да ја поправите засегнатата претплата и за да дознаете повеќе за можните причини за оваа грешка, прочитајте го нашиот водич %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
mk: Настана грешка, обидете се повторно или обидете се со алтернативен начин на плаќање.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
mk: Изборен временски период за чекање пред да се наплати првото повторливо плаќање. Секоја такса за регистрација сè уште ќе се наплаќа на почетокот на претплатата. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
mk: Изборен период на чекање пред да се наплати првото повторливо плаќање. Секоја такса за регистрација сè уште ќе се наплаќа на самиот почеток на претплатата. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
mk: Создадена е нарачка за да ја обновите вашата претплата на %1$s. За да платите за оваа фактура, користете ја следнава врска: %2$s

en: And much more...
mk: И уште повеќе...

en: Any Payment Method
mk: Било кој начин на плаќање

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја отстраните оваа ставка од вашата претплата?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го промените начинот на плаќање од стандардот PayPal? Ова ќе ја суспендира претплатата на PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
mk: Дали сте сигурни дека сакате да обработите обновување? Ова ќе му наплати на клиентот и ќе му испрати е-пошта нарачката за обновување (ако е-пораките се овозможени).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
mk: Дали сте сигурни дека сакате повторно да се обидете да ја платите оваа нарачка за обновување? Ова ќе се обиде да го наплати клиентот и да испрати е-пошта за нарачка за обновување (ако е-пораките се овозможени).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
mk: Обидете се да ги вратите повторливите приходи што инаку би биле изгубени поради привремено одбивање на начините на плаќање. %1$sДознајте повеќе%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
mk: Вклучување на автоматско обновување

en: Auto renew
mk: Автоматско обновување

en: Automatic Failed Payment Retries
mk: Автоматски неуспешни обиди за плаќање

en: Automatic Failed Payment Retry
mk: Автоматско неуспешно плаќање Обидете се повторно

en: Automatic Recurring Payments
mk: Автоматски повторливи плаќања

en: Automatic payment failed for order {order_number}
mk: Автоматското плаќање не успеа за нарачката {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
mk: Автоматското плаќање не успеа за {order_number}, ќе се обидеме повторно {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
mk: Плаќањето за автоматско обновување не успеа

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
mk: Автоматски истекува претплатата по оваа должина на време. Оваа должина е како додаток на кој било бесплатен пробен период или време обезбедено пред синхронизираниот прв датум на обновување.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
mk: Автоматски истекува претплатата по оваа должина на време. Оваа должина е како додаток на кој било бесплатен пробен период или време обезбедено пред синхронизираниот прв датум на обновување.

en: Average Lifetime Value
mk: Просечна животна вредност

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
mk: Просечна животна вредност %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
mk: Просечна повторлива линија Вкупно %s

en: Backordered
mk: Повторно нарачано

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
mk: Поради ова, не се препорачува како начин на плаќање за претплати, освен ако не е единствената достапна опција за вашата земја.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
mk: Бидејќи класата %sWC_Subscription%s се протега %sWC_Order%s, можете да ги користите нејзините познати методи, како %s$subscription-&gt;update_status()%s или %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
mk: Пред да го овозможите PayPal Standard за претплати, имајте предвид дека кога користите PayPal Standard, клиентите се заклучени да користат PayPal Standard за време на нивната претплата, а PayPal Standard има голем број ограничувања. Ве молиме прочитајте го водичот за %1$sзошто не го препорачуваме PayPal Standard%2$s за претплати пред да изберете да ја овозможите оваа опција.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
mk: Пред да ве испратиме на пат, треба да ја ажурираме вашата база на податоци до најновата верзија. Ако немате неодамнешна резервна копија на вашата страница, %snow е време да креирате еден%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
mk: Помеѓу групирани претплати

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
mk: Помеѓу варијации на претплата

[ctx: table column header]
en: Big Bang
mk: Големата експлозија

en: Billing
mk: Наплата

en: Billing Address
mk: Адреса за фактурирање

en: Billing Period
mk: Период на наплата

en: Billing Period:
mk: Период на наплата:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
mk: Договорот за наплата е откажан во PayPal.

en: Billing interval:
mk: Интервал на наплата:

en: Billing period for the subscription.
mk: Период на наплата за претплатата.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
mk: Наплата:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
mk: Ќе се ажурираат и адресата за испорака што се користи за претплатата и вашата стандардна адреса за испорака за идни купувања.

en: Browse products
mk: Прелистајте производи

en: Browser User Agent
mk: Кориснички агент на прелистувачот

en: But wait, there's more!
mk: Но, чекајте, има уште!

en: Button Text
mk: Текст на копчето

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
mk: Стандардно, претплатите ќе се обидат повторно да исплатат 5 пати во текот на 7 дена. Правилата што го контролираат системот за повторно обид може да се изменат за да се приспособат:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
mk: Стандардно, додавањето нови датотеки на постоечки производ за претплата автоматски ќе им обезбеди на активните претплатници пристап до новите датотеки. Сепак, сега можете да овозможите поставка %snew content dripping%s за да им овозможите на претплатниците пристап до новите датотеки само по следното плаќање за обновување.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
mk: Со тоа што претплатата е прилагодена за тип на нарачка, претплатата сега е и приспособен тип на објава. Ова го прави побрзо барањето претплати и користи шема на база на податоци што е скалабилна како објавите и страниците на WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
mk: Со рано обновување на претплатата, следната исплата ќе биде %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
mk: Со рано обновување на претплатата, вашата закажана следна исплата на %s ќе биде откажана.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
mk: Со користење на претплати на WooCommerce, можеби складирате лични податоци и во зависност од тоа кои процесори за плаќање од трета страна ги користите за плаќање на претплата, можеби споделувате лични податоци со надворешни извори.

en: Cache Update Failures
mk: Неуспеси во ажурирањето на кешот

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
mk: Не може да се добие тип на адреса за прикажување име. Типот на адреса не е низа.

en: Can not get status name. Status is not a string.
mk: Не може да се добие името на статусот. Статусот не е низа.

en: Cancel
mk: Откажи

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel Now
mk: Откажи сега

en: Cancel and remove personal data
mk: Откажи и отстрани лични податоци

en: Cancellations
mk: Откажувања

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
mk: Откажано

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
mk: Датум на откажување

en: Cancelled Subscription
mk: Откажана претплата

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
mk: Е-пораките за откажана претплата се испраќаат кога претплатата на клиентот е откажана (или од менаџер на продавница или од клиентот).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
mk: Не може да се создаде претплата: %s.

en: Change
mk: Промена

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
mk: Променете ја адресата на %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
mk: Променете го начинот на плаќање

en: Change Trial and End Dates
mk: Променете ги датумите на проба и завршување

en: Change address
mk: Променете ја адресата

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
mk: Промена на претплатите помеѓу почетокот и крајот на периодот.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
mk: Променете го плаќањето

en: Change payment features:
mk: Променете ги карактеристиките на плаќање:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
mk: Променете го начинот на плаќање

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
mk: Променете го начинот на плаќање

en: Check Out What's New
mk: Проверете што има ново

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
mk: Изберете нов начин на плаќање.%s

en: Choose a new subscription.
mk: Изберете нова претплата.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
mk: Изберете ги стандардните улоги што ќе ги доделите на активни и неактивни претплатници. За потребите на водење евиденција, мора да се креира корисничка сметка за претплатниците. На корисниците со улогата %1$sadministrator%2$s, како на пример вие, никогаш нема да им бидат доделени овие улоги за да се спречи заклучување на администраторите.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
mk: Изберете ја цената на претплатата, интервалот за наплата и периодот.

en: Choose which format of email to send.
mk: Изберете кој формат на е-пошта да се испрати.

en: Clear
mk: Јасно

en: Complete checkout to renew now.
mk: Завршете ја наплатата за да се обновите сега.

en: Complete checkout to renew your subscription.
mk: Завршете ја наплатата за да ја обновите претплатата.

en: Complete checkout to resubscribe.
mk: Завршете ја наплатата за повторно да се претплатите.

en: Completed Renewal Order
mk: Завршен налог за обновување

en: Continue
mk: Продолжи

en: Copy billing address
mk: Копирај ја адресата за наплата

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
mk: Не може да се добие претплата. Најверојатно клучот за претплата не се однесува на претплата. Клучот беше: „%s“.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
mk: Земја / држава

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
mk: Купонот ќе биде ограничен на дадениот број на уплати. Потоа автоматски ќе се отстрани од претплатата. „Плаќања“ ја вклучува и почетната исплата на претплата.

en: Create pending parent order
mk: Создадете родителски налог што чека

en: Create pending parent order requested by admin action.
mk: Создадете родителски налог што е во тек, побаран од дејството на администраторот.

en: Create pending renewal order
mk: Создадете налог за обновување што чека

en: Create pending renewal order requested by admin action.
mk: Создадете налог за обновување што чека на барање од администраторското дејство.

en: Create subscriptions
mk: Создадете претплати

en: Created Date
mk: Датум на создавање

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
mk: Вкрстен степен

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
mk: Приспособено правило за повторно обид за сурово

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
mk: Прилагодено правило за повторно обид

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
mk: Прилагодена класа на правила за повторно обид

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
mk: Прилагодени правила за повторно обид

en: Custom field deleted.
mk: Приспособеното поле е избришано.

en: Custom field updated.
mk: Приспособеното поле е ажурирано.

en: Customer
mk: Клиент

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
mk[0]: Клиентот %1$s ја смени својата претплата. Деталите за нивната нова претплата се како што следува:

en: Customer ID is invalid.
mk: ID на клиентот е неважечки.

en: Customer Payment Retry
mk: Плаќање на клиентите Обидете се повторно

en: Customer Provided Note
mk: Забелешка дадена од клиентот

en: Customer Renewal Invoice
mk: Фактура за обновување на клиентите

en: Customer Suspensions
mk: Суспензии на клиенти

en: Customer Totals
mk: Вкупно на клиентите

en: Customer add payment method page &rarr;
mk: Страница за додавање на начин на плаќање од страна на клиентот →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
mk: Клиентот додаде „%1$s“ (ID на производ: #%2$d) преку страницата Моја сметка.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
mk: Клиентот додаде %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
mk: Страница за промена на начинот на плаќање од страна на клиентот →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
mk: Клиентот го отстрани „%1$s“ (ID на производ: #%2$d) преку страницата Моја сметка.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
mk: Клиентот побара предвреме да го обнови:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
mk: Клиентот повторно се претплати по ред #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
mk: %1$s и %2$s сега управуваат со кеширањето на претплатата на клиентите.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
mk: %1$s сега управува со кеширањето на претплатата на клиентите.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
mk: Клиентот успешно се обнови рано со нарачка %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
mk: Клиентот се префрли од: %1$s на %2$s.

en: Customer's notes about the order
mk: Забелешки на клиентите за нарачката

en: Customer:
mk: Клиент:

en: Customers
mk: Клиенти

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
mk: Клиентите и другите корисници кои не се административни може да прелистуваат и купуваат од вашата продавница без прекин додека ажурирањето е во тек.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
mk: Клиентите сега можат да купат различни производи за претплата во една трансакција. Производите може да се наплаќаат според кој било распоред и имаат каква било комбинација од такси за пријавување и/или бесплатни проби.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
mk: Клиентите со претплата се исклучени од оваа поставка.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
mk: Приспособете ги правилата за повторно обид

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
mk: Приспособете го текстот прикажан на копчето веднаш до претплатата на страницата на сметката на претплатникот. Стандардно е „Префрли претплата“, но можеби ќе сакате да го промените ова во „Надгради“ или „Промени ја претплатата“.

en: Database Update Required
mk: Потребно е ажурирање на базата на податоци

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
mk: Базата на податоци е ажурирана на верзија %s

en: Date
mk: Датум

en: Date Changed
mk: Променет датум

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
mk: Датум суспендиран

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
mk: Датум на суспендирање: %s

en: Date type can not be an empty string.
mk: Типот на датум не може да биде празна низа.

en: Date type is not a string.
mk: Типот на датум не е низа.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
mk: Ден

en: Delete Customer Subscription Cache
mk: Избришете го кешот за претплата на клиенти

en: Delete Permanently
mk: Избриши трајно

en: Delete Related Order Cache
mk: Избришете го кешот на поврзаните нарачки

en: Delete all variations without a subscription
mk: Избришете ги сите варијации без претплата

en: Delete this item permanently
mk: Избришете ја оваа ставка трајно

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
mk: Програмерите, исто така, сега можат да ги користат сите познати функции на WordPress, како %sget_posts()%s, за да бараат или менуваат податоци за претплата.

en: Disable auto renew
mk: Оневозможи автоматско обновување

en: Discount
mk: Попуст

en: Display the auto renewal toggle
mk: Прикажете го прекинувачот за автоматско обновување

en: Do not limit
mk: Не ограничувајте

en: Do not synchronise
mk: Не синхронизирајте

[ctx: short for documents]
en: Docs
mk: Документи

[ctx: short for documents]
en: Documentation
mk: Документација

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
mk: Намали го

en: Downloadable
mk: Може да се преземе

en: Drip Downloadable Content
mk: Капете содржина што може да се преземе

en: Early Renewal
mk: Рано обновување

en: Edit
mk: Уредување

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
mk: Уредување

en: Edit Retry
mk: Уреди Обиди се повторно

en: Edit Subscription
mk: Уредете ја претплатата

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
mk: Уредете ја претплатата

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
mk: Претплатата за уредување не успеа со грешка: %s

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Address
mk: И-мејл адреса

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
mk: Наслов на е-пошта

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
mk: Тип на е-пошта

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
mk: Е-пошта: %s

en: Enable Automatic Retry
mk: Овозможи автоматско повторно обид

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
mk: Овозможете PayPal Standard за претплати

en: Enable auto renew
mk: Овозможи автоматско обновување

en: Enable automatic payments
mk: Овозможете автоматско плаќање

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
mk: Овозможете автоматско повторување на неуспешните повторливи плаќања

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
mk: Овозможете капе за содржина што може да се преземе на производите со претплата.

en: Enable this email notification
mk: Овозможете го ова известување преку е-пошта

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
mk: Вклучи исклучи

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
mk: Овозможувањето на ова дава пристап до нови датотеки што може да се преземаат додадени на производ само откако ќе се обработи следното обновување.%sСтандардно, пристапот до новите датотеки што може да се преземаат додадени на производот се доделува веднаш на секој клиент кој има активна претплата на тој производ.

en: End Date
mk: Крајна дата

[ctx: table heading]
en: End Date
mk: Крајна дата

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
mk: Крајна дата

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
mk: Датум на завршување: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
mk: Крајна дата

[ctx: table heading]
en: End date
mk: Крајна дата

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
mk: Датум на завршување: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
mk: Крај на припејд рок

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
mk: Крај на припејд рок: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
mk: Крајна точка за страницата Моја сметка → Промени го начинот на плаќање за претплата

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
mk: Крајна точка за страницата Моја сметка → Претплати

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
mk: Крајна точка за Моја сметка → Прикажи ја страницата за претплата

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
mk: Внесете нов интервал како единечен број (на пр. за полнење секој 2-ри месец, внесете 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
mk: Внесете нова должина (на пр. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
mk: Внесете ги примачите (одделени со запирка) за оваа е-пошта. Стандардно е %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
mk: Внесете го новиот период, ден, недела, месец или година:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
mk: Грешка

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
mk: Грешка %d: не може да се додаде данок на претплатата. Ве молиме обидете се повторно.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
mk: Грешка %d: Не може да се создаде ред. Ве молиме обидете се повторно.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
mk: Грешка %d: не може да се создаде претплата. Ве молиме обидете се повторно.

en: Error during subscription status transition.
mk: Грешка при транзиција на статусот на претплата.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
mk: Грешка при зачувување на крајните точки на претплати: %1$sПретплати%2$s, %1$sПреплата за преглед%2$s и %1$sНачинот на плаќање на претплатата%2$s не може да биде ист. Промените се вратени.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
mk: Грешка при ажурирање на некои информации: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
mk: Грешка: не може да се додаде производ на креираната претплата. Ве молиме обидете се повторно.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
mk: Грешка: не може да се креира налог за обновување со белешка „%s“

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
mk: Грешка: не може да се создаде претплата. Ве молиме обидете се повторно.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
mk: Грешка: не може да се најде временската зона на вашиот прелистувач.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
mk: Проценето преостанато време (минути:секунди): %s

en: Expire after
mk: Истече после

[ctx: Subscription status]
en: Expired
mk: Истечен

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Истечен <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
mk: Истечена претплата

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
mk: Е-пораките за истечена претплата се испраќаат кога ќе истече претплатата на клиентот.

en: Export CSV
mk: Извези CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed Payment Retries
mk: Неуспешни обиди за плаќање

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
mk: Неуспешните повторливи плаќања сега може автоматски да се обидат повторно. Ова помага да се повратат приходите што инаку би биле изгубени поради привремено одбивање на начините на плаќање.

en: Failed retries
mk: Неуспешни повторувања

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
mk: Неуспешно регистрирање за претплата %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
mk: Не успеа да се активира статусот на претплата за нарачката #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
mk: Не успеа да се откаже претплатата откако беше откажана нарачката #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
mk: Не успеа да се обработи неуспешното плаќање при претплата за нарачка #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
mk: Не успеа да се постави претплатата како истечена за нарачката #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
mk: Не успеа да се ажурираат датумите на претплата откако клиентот рано се обнови со нарачка %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
mk: Не успеа да се ажурира статусот на претплата откако нарачката #%1$s беше ставена на чекање: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
mk: Најдете нови портали што %1$s поддржуваат автоматско плаќање на претплата%2$s на официјалниот %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
mk: Првото плаќање пропорционално. Следна исплата: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
mk: Прво плаќање: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
mk: Прво обновување: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
mk: За сите производи со претплата

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
mk: За надградби и намалувања на сите производи со претплата

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
mk: Само за надградби и намалувања на производи со виртуелна претплата

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
mk: За надградба на сите претплатни производи

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
mk: Само за надградби на производи со виртуелна претплата

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
mk: Само за производи со виртуелна претплата

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
mk: За менаџерот на продавницата да ја промени претплатата од автоматско во рачно обновување (или рачно во автоматско) со Претплати v1.5, базата на податоци требаше директно да се измени. Претплати сега обезбедува начин за портите за плаќање да ви овозможат да го промените тоа од новиот интерфејс %sEdit Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
mk: За целите на обработка на повторливи плаќања за претплата, го складираме името на клиентот, адресата за наплата, адресата за испорака, адресата на е-пошта, телефонскиот број и деталите за кредитна картичка/плаќање.

[ctx: shipping method price]
en: Free
mk: Бесплатно

en: Free Trial
mk: Бесплатна проба

en: Free shipping coupon
mk: Купон за бесплатна испорака

en: Free trial
mk: Бесплатна проба

en: Free trial length
mk: Бесплатна пробна должина

en: Free trial period
mk: Бесплатен пробен период

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
mk: ID на портата: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
mk: Gateway не поддржува администратор да го менува начинот на плаќање на претплата.

en: General
mk: Општо

en: Generate Customer Subscription Cache
mk: Создадете кеш за претплата на клиенти

en: Generate Related Order Cache
mk: Создадете кеш за поврзани нарачки

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
mk: Одете во поставките за претплати на WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
mk: Одете во поставките за претплати на WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
mk: Здраво %s,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
mk: Податоци за нарачката за обновување на честа

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
mk: Колку клиенти остануваат претплатени повеќе од 6 месеци? Која е просечната животна вредност на вашите претплатници? Колку приходи од обновување ќе заработи вашата продавница следниот месец?

en: ID
mk: ИД

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
mk: ИД

en: IP Address
mk: IP адреса

en: IPN subscription cancelled.
mk: Претплатата за IPN е откажана.

en: IPN subscription failing payment method changed.
mk: Променет е начинот на плаќање со неуспешна претплата за IPN.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
mk: Плаќање за претплата за IPN %1$s поради причина: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
mk: Плаќање за претплата IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
mk: Исплатата за претплата за IPN е завршена.

en: IPN subscription payment failure.
mk: Неуспешно плаќање на претплатата за IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
mk: Начинот на плаќање за претплата за IPN е променет во PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
mk: Пријавувањето за претплата за IPN е завршено.

en: IPN subscription suspended.
mk: Претплатата за IPN е суспендирана.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
mk: Ако претплатата на претплатникот рачно се откаже или истече, таа ќе ѝ биде доделена оваа улога.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
mk: Ако претплатата е синхронизирана со одреден ден од неделата, месецот или годината, наплатете пропорционален износ за претплатата во моментот на пријавувањето.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
mk: Ако користите PayPal Standard или PayPal Reference трансакции, ве молиме погледнете ја %1$sПолитиката за приватност на PayPal%2$s за повеќе детали.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
mk: Ако не сакате новите купувања на претплата автоматски да наплатуваат плаќања за обновување, можете да ги исклучите автоматските плаќања. Постојните автоматски претплати ќе продолжат автоматски да им наплаќаат на клиентите. %1$sДознајте повеќе%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
mk: Ако примивте грешка на серверот и повторно ја вчитавте страницата за да го пронајдете ова известување, освежете ја страницата за %s секунди и рутината за надградба повторно ќе започне без проблеми.

en: Ignore this error
mk: Игнорирај ја оваа грешка

en: Ignore this error (not recommended)
mk: Игнорирај ја оваа грешка (не се препорачува)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
mk: Увезете претплати на WooCommerce преку CSV или извезете ги вашите претплати од WooCommerce во CSV со екстензијата WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
mk: Претплати за увоз/извоз

en: Improved scheduled action data storage
mk: Подобрено складирање податоци за закажани активности

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
mk: Во %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
mk: Во претходните верзии на Претплати, вкупниот број на претплати се пренесуваше на порталите за плаќање како износ што требаше да се наплати за автоматско обновување на плаќањата. Ова го направи непотребно комплицирано додавањето еднократни такси или попусти на обновувањето.

en: Inactive Subscriber Role
mk: Улога на неактивен претплатник

en: Increased processing rate for scheduled payments
mk: Зголемена стапка на обработка за закажани плаќања

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
mk: Почетна претплата

en: Initial payment discount
mk: Попуст за првично плаќање

en: Installed Plugins
mk: Инсталирани додатоци

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
mk: Неважечки датум на %s. Датумот мора да биде во формат: „Ymd H:i:s“.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
mk: Неважечки PayPal IPN Payload: не може да се најде соодветна претплата.

en: Invalid Subscription.
mk: Неважечка претплата.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
mk: Неважечки датум на креирање. Датумот мора да биде низа и со формат: „Ymd H:i:s“.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
mk: Неважечки податоци. Првиот параметар има датум што не е во регистрираните типови датуми.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
mk: Неважечки податоци. Првиот параметар беше празен кога беше предаден на update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
mk: Неважечки податоци. Не е предаден важечки ID на ставка.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
mk: Неважечки податоци. Не е донесена валидна претплата/нарачка.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
mk: Неважечки податоци. Очекуваните нарачки не се нарачки.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
mk: Неважечки податоци. Типот на копија не е низа.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
mk: Неважечки датум. Датумот мора да биде низа и со формат: „Ymd H:i:s“.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
mk: Неважечки формат. Првиот параметар треба да биде низа.

en: Invalid order.
mk: Неважечка нарачка.

en: Invalid recurring shipping method.
mk: Неважечки периодичен начин на испорака.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
mk: Неважечки тип на врска: %1$s. Типот на врската на нарачката мора да биде еден од: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
mk: Неважечки безбедносен токен, повторно вчитајте ја страницата и обидете се повторно.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
mk: Неважечки тип на нарачка за сортирање: %1$s. Аргументот $sort_order мора да биде %2$s или %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
mk: Даден е неважечки интервал за наплата на претплата. Мора да биде цел број поголем од 0.

en: Invalid subscription billing period given.
mk: Даден е неважечки период за наплата на претплатата.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
mk: Неважечка претплата customer_id.

en: Invalid subscription id.
mk: Неважечки ID на претплата.

en: Invalid subscription status given.
mk: Даден е неважечки статус на претплата.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
mk: Неважечки прекинувач тип „%s“. Прекинувачот мора да биде еден од: „надградба“, „намалување“ или „вкрстен“.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
mk: Неважечки тип на ажурирање: %s. Поддржани типови на ажурирања за објавување се „додај“ или „избриши“. Ажурирањата се вршат директно на пост мета.

en: Invoice for renewal order {order_number}
mk: Фактура за нарачка за обновување {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
mk: Фактура за нарачка за обновување {order_number} од {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
mk: Се препорачува %1$s да не ја менувате адресата на е-пошта на примачот%2$s ако имате активни претплати со PayPal. Со тоа може да се прекинат постоечките претплати.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
mk: Се чини дека оваа страница е преместена или е дупликат. %1$sПретплати на WooCommerce%2$s ги оневозможи автоматските плаќања и е-пораките поврзани со претплата на оваа страница за да спречи дупликат плаќања од опкружување за поставување или тестирање. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s смета дека %5$s%7$s%6$s е URL-то на страницата. %3$sДознајте повеќе »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
mk: Веќе беше можно да се промени следниот датум на плаќање на претплатата, но некои менаџери на продавници сакаа да му обезбедат на клиентот продолжен бесплатен пробен период или да додадат дополнителен месец до датумот на истекување. Сега можете да ги промените сите овие датуми од екранот %sEdit Subscription%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
mk: Сега е полесно за вашите клиенти да купат повеќе претплати!

en: Item ID.
mk: ID на ставка.

en: Items
mk: Предмети

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
mk: Само да ве известиме - ја добивме вашата нарачка за обновување на претплатата #%s и таа сега се обработува:

en: Label
mk: Етикета

en: Last 7 Days
mk: Последните 7 дена

en: Last Month
mk: Претходниот месец

en: Last Order Date
mk: Датум на последна нарачка

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
mk: Датум на последна нарачка

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
mk: Датум на последна нарачка: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
mk: Последна нарачка: %s

en: Last day of the month
mk: Последен ден од месецот

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
mk: Датум на последна нарачка

en: Last recorded error:
mk: Последна снимена грешка:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
mk: Научи повеќе

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
mk: Научи повеќе

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
mk: Научи повеќе

en: Learn more
mk: Научи повеќе

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
mk: Дознајте повеќе за новата страница %sView Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
mk: Дознајте повеќе за новата функција %smultiple претплати%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
mk: Доживотна вредност од претплати %s

en: Limit subscription
mk: Ограничете ја претплатата

en: Limit to one active subscription
mk: Ограничете се на една активна претплата

en: Limit to one of any status
mk: Ограничете се на еден од кој било статус

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
mk[0]: Купонот за ограничена употреба „%1$s“ е отстранет од претплатата. Искористен е %2$d пат.

en: Line subtotal (before discounts).
mk: Подвкуп на линија (пред попусти).

en: Line subtotal tax (before discounts).
mk: Подвкупен данок на линијата (пред попусти).

en: Line taxes.
mk: Линиски даноци.

en: Line total (after discounts).
mk: Вкупно линија (по попусти).

en: Line total tax (after discounts).
mk: Вкупен данок на линија (по попусти).

[ctx: refers to live site]
en: Live
mk: Во живо

en: Load billing address
mk: Вчитај адреса за наплата

en: Load shipping address
mk: Вчитајте ја адресата за испорака

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
mk: ММ

en: Manage Subscriptions
mk: Управувајте со претплати

en: Manual Renewal
mk: Рачно обновување

en: Manual Renewal Payments
mk: Рачни плаќања за обновување

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
mk: Нарачка за рачно обновување што чека плаќање на клиентот.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
mk: Означени %s претплатни производи како „поединечно се продаваат“.

en: Meta key.
mk: Мета клуч.

en: Meta label.
mk: Мета етикета.

en: Meta value.
mk: Мета вредност.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
mk: Мигрираа куки поврзани со претплата на %1$s на новиот распоредувач (за %2$s секунди).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
mk: Мигрираа %1$s претплати во новата структура (за %2$s секунди).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
mk: Разно

en: Mixed Checkout
mk: Мешана наплата

en: Month for Synchronisation
mk: Месец за синхронизација

en: Move this item to the Trash
mk: Преместете ја оваа ставка во корпата за отпадоци

[ctx: email type]
en: Multipart
mk: Повеќеделни

en: Multiple Subscriptions
mk: Повеќекратни претплати

en: My Account
mk: Мојот акаунт

en: My Subscription
mk: Моја претплата

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
mk: Никогаш

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
mk: Никогаш (наплаќајте ја целата повторлива сума при пријавувањето)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
mk: Никогаш (наплаќајте ја целосната такса за регистрација)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
mk: Никогаш (не наплаќајте такса за регистрација)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
mk: Никогаш (не наплатувајте повторлива сума)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
mk: Никогаш не истекува

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
mk: Нов %sWC_Subscription%s објект

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
mk: Нов %sshop_subscription%s Тип на објава

en: New Add/Edit Subscription Screen
mk: Нов екран за претплата за додавање/уреди

en: New Renewal Order
mk: Нов налог за обновување

en: New Retry
mk: Нов Повторен обид

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
mk: Нова претплата

en: New Subscription Emails
mk: Нови е-пошта за претплата

en: New Subscriptions
mk: Нови претплати

en: New View Subscription Page
mk: Нова страница за претплата за прегледување

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
mk: Новите е-пораки за нарачка за обновување се испраќаат кога се обработува плаќањето за обновување на претплатата.

en: New subscription details
mk: Нови детали за претплата

en: New subscription renewal order
mk: Нов налог за обновување на претплатата

en: Next
mk: Следно

en: Next 12 Months
mk: Следните 12 месеци

en: Next 30 Days
mk: Следните 30 дена

en: Next 7 Days
mk: Следните 7 дена

en: Next Month
mk: Следниот месец

en: Next Payment
mk: Следна исплата

[ctx: table heading]
en: Next Payment
mk: Следна исплата

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
mk: Следен датум на плаќање: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
mk: Следна исплата

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
mk: Следен датум на плаќање

en: Next payment: %s
mk: Следна исплата: %s

en: No
mk: бр

en: No Subscriptions found
mk: Не се пронајдени претплати

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
mk: Не се најдени претплати во корпата

en: No billing address set.
mk: Не е поставена адреса за наплата.

en: No customers found.
mk: Не се најдени клиенти.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
mk: Не се овозможени портали за плаќање кои можат да обработуваат автоматско плаќање за претплата. Ако сакате да обработувате автоматски плаќања, ви ја препорачуваме %1$sfree наставката Stripe%2$s.

en: No products found.
mk: Не се пронајдени производи.

en: No retries found
mk: Не се пронајдени повторувања

en: No retries found in trash
mk: Не се пронајдени повторни обиди во корпата

en: No shipping address set.
mk: Не е поставена адреса за испорака.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
mk: Не-претплата

en: None
mk: Никој

en: Not cancelled
mk: Не е откажано

en: Not yet ended
mk: Сè уште не е завршено

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
mk: Забележете дека за купување претплата сè уште е потребна сметка.

en: Note:
mk: Забелешка:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
mk: Број на денови по пријавувањето

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
mk: Број на месеци по пријавувањето

en: Number of renewals
mk: Број на обновувања

en: Number of resubscribes
mk: Број на повторно претплати

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
mk: Број на недели по пријавувањето

[ctx: Subscription status]
en: On hold
mk: На чекање

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
mk: На чекање

en: On-hold Renewal Order
mk: Наредба за обновување на чекање

en: One time shipping
mk: Еднократна испорака

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
mk: Дозволете му на клиентот да има само една претплата на овој производ. %1$sДознајте повеќе%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
mk: Само менаџерите на продавниците можат да ги уредуваат датумите на плаќање.

en: Open a ticket
mk: Отвори билет

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
mk: Изборно вклучете износ што треба да се наплати на почетокот на претплатата. Надоместокот за пријавување ќе се наплати веднаш, дури и ако производот има бесплатен пробен период или датумите на плаќање се синхронизирани.

en: Order
mk: Со цел

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
mk: Нарачката #%s не е додадена во количката.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
mk: Нарачка %s создадена за снимање на предвремено обновување.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
mk: Нарачка %s создадена за обновување на снимање.

en: Order Number
mk: Број на нарачка

en: Order date: %s
mk: Датум на нарачка: %s

en: Order number: %s
mk: Број на нарачка: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
mk: Нарачки

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
mk: Нарачки со %s

[ctx: An order type]
en: Original
mk: Оригинален

en: Other
mk: Друго

[ctx: label for the system status page]
en: Other
mk: Друго

en: Parent Order
mk: Родителски налог

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
mk: Родителски налог

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
mk: Родителски претплати

en: Parent order:
mk: Родителска нарачка:

en: Parent order:
mk: Родителска нарачка:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
mk: Плати

en: Pay Now &raquo;
mk: Плати сега &quot;

en: Pay now
mk: Плати сега

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
mk: Грешка во API на PayPal - ингеренциите се неточни.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
mk: Грешка на PayPal API: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
mk: Референтните трансакции на PayPal се овозможени

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
mk: PayPal Standard има голем број ограничувања и не ги поддржува сите функции за претплата.

en: PayPal Subscription ID:
mk: ID на претплата на PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
mk: Одржана трансакција со PayPal: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
mk: PayPal е неактивен за трансакции со претплата. %1$sпоставете го PayPal IPN%2$s и %3$испратете ги вашите акредитиви за API%4$s за да овозможите PayPal за претплати.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
mk: Одобрено плаќање со PayPal (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
mk: Плаќањето со PayPal е одбиено: %s

en: Payment
mk: Плаќање

en: Payment Gateway Support
mk: Поддршка за портал за плаќање

en: Payment Method
mk: Метод за плаќање

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
mk: Начини за плаќање

en: Payment Retry
mk: Плаќање Обидете се повторно

en: Payment failed.
mk: Плаќањето не успеа.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
mk: Плаќањето за налогот за обновување беше неуспешно со вашиот начин на плаќање во датотека, ве молиме обидете се повторно.

en: Payment gateway ID.
mk: ID на портал за плаќање.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
mk: Портите за плаќање што не поддржуваат автоматски повторливи плаќања може да се користат за обработка на %1$sрачни плаќања за обновување на претплатата%2$s.

en: Payment method added.
mk: Додаден е начин на плаќање.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
mk: Начинот на плаќање е сменет од „%1$s“ во „%2$s“ од страна на претплатникот од страницата на неговата сметка.

en: Payment method meta must be an array.
mk: Мета на начинот на плаќање мора да биде низа.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
mk: Мета начинот на плаќање се ажурираше откако клиентот го промени стандардниот токен и одлучи да ги ажурира своите претплати. Мета за плаќање се промени од %1$s на %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
mk: Мета на начинот на плаќање се ажурираше откако клиентот избриша токен од својата страница Моја сметка. Мета за плаќање се промени од %1$s на %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
mk: Начинот на плаќање е ажуриран за сите ваши тековни претплати.

en: Payment method updated.
mk: Начинот на плаќање е ажуриран.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
mk: Обработката на плаќањата е прескокната - налогот за обновување е создаден на %1$sстраница%2$s под заклучување на страницата за поставување. Веб-страницата во живо е на %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
mk: Повторен обид за плаќање со налог за обновување со повеќе поврзани претплати без заеднички начин на плаќање.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
mk: Е-пораките за повторување на плаќањето се испраќаат до избраните примачи(и) кога обидот за автоматска обработка на плаќањето за обновување на претплатата е неуспешен и кога е применето правило за повторно обид за повторно обид за плаќање во иднина.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
mk: Објавите за повторување на плаќањето ги складираат деталите за автоматското повторување на неуспешните плаќања за обновување.

en: Payment status marked complete.
mk: Статусот на плаќање е означен како завршен.

en: Payment:
mk: Плаќање:

en: Peek Under the Hood for Developers
mk: Ѕирнете под капата за програмери

[ctx: Subscription status]
en: Pending
mk: Во очекување

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
mk: Во очекување на откажување

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Откажување на чекање <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
mk: Во очекување на повторувања

en: Pending subscription created.
mk: Создадена е претплата што чека.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
mk: Трајно избришана претплата

en: Personal data removed.
mk: Личните податоци се отстранети.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
mk: Личните податоци во рамките на претплатата %s се задржани.

en: Phone Number
mk: Телефонски број

en: Place Order Button Text
mk: Текст на копчето за нарачка за место

[ctx: email type]
en: Plain text
mk: Обичен текст

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
mk: Изберете важечка порта за плаќање на која ќе се смените.

en: Please enter a date after the next payment.
mk: Ве молиме внесете датум по следното плаќање.

en: Please enter a date after the start date.
mk: Ве молиме внесете датум по датумот на започнување.

en: Please enter a date after the trial end.
mk: Ве молиме внесете датум по завршувањето на пробниот период.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
mk: Внесете датум најмалку еден час во иднина.

en: Please enter a date before the next payment.
mk: Внесете датум пред следното плаќање.

en: Please enter a start date in the past.
mk: Ве молиме внесете датум за почеток во минатото.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
mk: Внесете важечки поштенски број/ZIP.

en: Please enter all date fields.
mk: Ве молиме внесете ги сите полиња за датум.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
mk: Ве молиме чувајте ја оваа страница отворена додека не заврши процесот на ажурирање. Нема потреба да го освежувате или рестартирате процесот.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
mk: Ве молиме најавете се на вашата сметка подолу за да изберете нов начин на плаќање за вашата претплата.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
mk: Ве молиме имајте предвид: податоците за овој извештај се кеширани. Прикажаните податоци може да бидат застарени до 24 часа. Кешот се ажурира секое утро во 4 часот наутро во временската зона на вашата страница.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
mk: Ве молиме надградете го приклучокот WooCommerce Subscriptions на верзија 2.0 или понова веднаш. Ако ви треба помош, по надградбата на Претплати v2.0, %1$отворете билет за поддршка%2$s.

en: Previous
mk: Претходна

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
mk: Претходните верзии на Претплати се потпираа на %1$sWP Cron%2$s за обработка на плаќањата за претплати и други закажани настани. Во 3.0, овие настани сега ќе се извршуваат по барање на администраторот со поддршка за повратен циклус. Ова значително ќе ја зголеми пропусната моќ на обработката на плаќањата.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
mk: Цена

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
mk: Пред претплати 2.1, тие не беа лесно да се одговорат. Претплати 2.1 воведува нови извештаи за да одговори на овие прашања и многу повеќе.

en: Process renewal
mk: Обновување на процесот

en: Process renewal order action requested by admin.
mk: Процесот на акција за нарачка за обновување побарана од администраторот.

en: Processing Renewal order
mk: Обработка на налог за обновување

en: Product
mk: Производ

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
mk: Производ

en: Product ID.
mk: ИД на производот.

en: Product SKU.
mk: SKU на производот.

en: Product name.
mk: Име на производ.

en: Product price.
mk: Цена на производот.

en: Products
mk: Производи

en: Profile &rarr;
mk: Профил →

en: Prorate First Renewal
mk: Пропорционално прво обновување

en: Prorate Recurring Payment
mk: Пропорционално повторливо плаќање

en: Prorate Sign up Fee
mk: Пропорционална такса за регистрација

en: Prorate Subscription Length
mk: Пропорционална должина на претплата

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
mk: Стави на чекање

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
mk: Квантитет

en: Quantity ordered.
mk: Нарачана количина.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
mk: Престанете да ме нервирате (но не овозможувајте автоматско плаќање)

en: REST API Endpoints
mk: REST API Крајни точки

en: Reactivate
mk: Повторно активирај

en: Read more
mk: Прочитај повеќе

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
mk: Примачи(и)

en: Recovered Renewal Revenue
mk: Повратен приход од обновување

en: Recurring Payments
mk: Повторливи плаќања

en: Recurring Product % Discount
mk: Повторувачки производ % попуст

en: Recurring Product Discount
mk: Повторувачки попуст на производот

en: Recurring Sales Tax:
mk: Повторувачки данок на промет:

en: Recurring Total
mk: Повторувачки Вкупно

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
mk: Повторлива цена: %s

en: Recurring total
mk: Повторувачки вкупно

[ctx: table heading]
en: Recurring total
mk: Повторувачки вкупно

en: Recurring totals
mk: Повторливи збирки

en: Recurring:
mk: Повторувачки:

en: Related Orders
mk: Поврзани нарачки

en: Related order caching is now handled by %1$s.
mk: %1$s сега управува со кеширањето на поврзаните нарачки.

en: Related orders
mk: Поврзани нарачки

en: Related subscriptions
mk: Поврзани претплати

en: Relationship
mk: Врска

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
mk: Запомнете, иако процесот на ажурирање може да потрае некое време, клиентите и другите корисници кои не се административни можат да прелистуваат и купуваат од вашата продавница без прекин додека ажурирањето е во тек.

en: Remove personal data from subscriptions
mk: Отстранете ги личните податоци од претплатите

en: Removed line item meta data.
mk: Отстранети мета-податоци за ставка од линија.

en: Removed line items data.
mk: Податоци за ставки од линијата се отстранети.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
mk[0]: Отстранети се личните податоци од %d претплата.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
mk: Отстранети се личните податоци од претплатата %s.

en: Renew early
mk: Обнови рано

en: Renew now
mk: Обнови сега

en: Renewal % discount
mk: % попуст за обновување

en: Renewal Discount
mk: Попуст за обновување

en: Renewal Order
mk: Налог за обновување

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
mk: Налог за обновување

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
mk: Повторни обиди за плаќање за обновување

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
mk: Повторни обиди за плаќање за обновување

en: Renewal Payment Retry
mk: Исплата за обновување Обидете се повторно

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
mk: Исплата за обновување Обидете се повторно

en: Renewal Totals
mk: Вкупно за обновување

en: Renewal cart discount
mk: Попуст на количка за обновување

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
mk: Целосната е-пошта за нарачка за обновување се испраќаат до клиентот кога нарачката за обновување на претплатата е означена како завршена и обично укажува дека предметот за тој период на обновување е испорачан.

en: Renewal product discount
mk: Попуст на производот за обновување

[ctx: option section heading]
en: Renewals
mk: Обновувања

en: Renewals amount
mk: Износ за обновување

en: Renewals count
mk: Се бројат обновувањата

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
mk: Поправени %d претплати со неточни датуми, податоци за даночните линии или исчезнати белешки од клиентите.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
mk: Пријавете го кешот е овозможен

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
mk: Бидете сигурни, иако процесот на ажурирање може да потрае малку време, тој е кодиран за да се спречат дефекти, вашата страница е безбедна и наскоро ќе работи повторно, побрзо од кога било.

en: Restore
mk: Врати

en: Restore this item from the Trash
mk: Вратете ја оваа ставка од корпата за отпадоци

en: Resubscribe
mk: Претплатете се повторно

en: Resubscribe Order
mk: Повторно претплатете нарачка

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
mk: Повторно претплатете нарачка

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
mk: Нарачка за повторно претплата – %s

en: Resubscribe Totals
mk: Претплатете се повторно на вкупни збирки

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
mk: Повторно претплатена претплата

en: Retain ended subscriptions
mk: Задржете ги завршените претплати

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
mk: Задржете ги завршените претплати и нивните поврзани нарачки за одредено времетраење пред да ги анонимизирате личните податоци во нив.

en: Retention Rate
mk: Стапка на задржување

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
mk: Повторно се обидува со статус на миграција

en: Retry Date
mk: Датум на повторно обид

en: Retry Failed Payments
mk: Обидете се повторно со неуспешни плаќања

en: Retry Renewal Payment
mk: Обидете се повторно со плаќање за обновување

en: Retry Status
mk: Обидете се повторно со статус

en: Retry renewal payment action requested by admin.
mk: Обидете се повторно со дејството на плаќањето за обновување побарано од администраторот.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
mk: Применето правило за повторен обид:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
mk: Повторно се применува правилото за повторен обид:

en: Roles
mk: Улоги

[ctx: meta box title]
en: Schedule
mk: Распоред

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
mk: Податоците за закажани дејства, кои претходно беа зачувани во табелите за објавување на WordPress, се преместени во приспособена табела со база на податоци. Помеѓу другите придобивки, ова во голема мера ќе ги подобри перформансите на обработката на закажаните дејства како што се плаќањата за претплата.

en: Search Renewal Payment Retries
mk: Пребарајте обиди за плаќање за обновување

en: Search Subscriptions
mk: Пребарајте претплати

en: Search for a customer&hellip;
mk: Пребарајте клиент…

en: Search for a product&hellip;
mk: Пребарајте производ…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
mk: Безбедносна грешка. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
mk: Погледнете го целосниот водич за Што има ново во претплати верзија 2.1 »

en: Select an order&hellip;
mk: Изберете нарачка…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
mk: Продавајте производи и услуги со повторливи плаќања во вашата продавница на WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
mk: Испратено до клиент кога обидот за автоматска обработка на плаќањето за обновување на претплатата е неуспешен и применето е правило за повторно обид за повторно исплата во иднина. Е-поштата ги содржи информациите за нарачката за обновување, датумот на закажаното повторување и врските за плаќање за да му се овозможи на клиентот рачно да плати за налогот за обновување наместо да чека автоматско повторно обид.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
mk: Испратено до клиент кога претплатата треба да се обнови и за обновувањето е потребно рачно плаќање, или затоа што користи рачни обновувања или затоа што автоматското повторливо плаќање не успеа за почетниот обид и сите автоматски повторни обиди (ако има). Е-поштата содржи информации за нарачката за обновување и врски за плаќање.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
mk: Поставете максимален број пати кога клиентот може да ја суспендира својата сметка за секој период на наплата. На пример, за вредност од 3 и претплата што се наплатува годишно, ако клиентот ја суспендирал својата сметка 3 пати, нема да добие опција да ја суспендира својата сметка до следната година. Управниците на продавниците секогаш ќе можат да суспендираат активна претплата. Поставете го ова на 0 за целосно да ја исклучите функцијата за суспендирање на клиентите.

en: Settings
mk: Поставки

en: Shipping
mk: испорачување

en: Shipping Address
mk: адреса за испорака

en: Shipping Method
mk: метод на испорака

en: Shipping Tax:
mk: Данок за испорака:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
mk: Трошоците за испорака ќе се пресметаат откако ќе ја наведете вашата адреса.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
mk: Испораката за претплатни производи обично се наплаќа по почетната нарачка и сите нарачки за обновување. Овозможете го ова за да ја наплатите испораката само еднаш при првичната нарачка. Забелешка: за да се овозможи оваа поставка, претплатата не смее да има бесплатен пробен период или синхронизиран датум за обновување.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
mk: Испорака преку %s

en: Show more details
mk: Прикажи повеќе детали

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
mk: Се прикажуваат нарачки за %1$sПретплата %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
mk: Надоместок за регистрација % попуст

en: Sign Up Fee Discount
mk: Попуст за такса за регистрација

en: Sign up now
mk: Пријавете се сега

en: Sign-up Fee (%s)
mk: Надоместок за регистрација (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
mk: Надоместок за пријавување (%s)

en: Sign-up grace period
mk: Грејс период за пријавување

en: Signup Totals
mk: Вкупно за регистрација

en: Simple subscription
mk: Едноставна претплата

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
mk: За жал, „%s“ може да се примени само за претплатни родителски нарачки што содржат производ со надоместоци за регистрација.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
mk: Извинете, се чини дека порталите за плаќање не поддржуваат менување на повторливиот начин на плаќање. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош или да направите алтернативни аранжмани.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
mk: Извинете, се чини дека нема достапни начини на плаќање што поддржуваат претплати. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош или сакате да направите алтернативни аранжмани.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
mk: Извинете, се чини дека нема достапни начини на плаќање што поддржуваат претплати. Ве молиме погледнете %1$sОвозможување на портали за плаќање за претплати%2$s ако ви треба помош.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
mk: Извинете, се чини дека нема достапни начини на плаќање што го поддржуваат повторливиот купон што го користите. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош или сакате да направите алтернативни аранжмани.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
mk: За жал, само повторливи купони може да се применат на претплати.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
mk: За жал, повторливите купони може да се применат само на претплати или нарачки за претплата.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
mk: За жал, купонот „%1$s“ важи само за обновување.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
mk: За жал, овој купон важи само за првично плаќање и количката не бара првично плаќање.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
mk: За жал, овој купон важи само за нови претплати.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
mk: За жал, овој купон важи само за претплатни производи со котизација.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
mk: За жал, овој купон важи само за производи со претплата.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
mk: За жал, ова барање за промена на начинот на плаќање на претплатата е неважечко и не може да се обработи.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
mk: Станирање

en: Start Date
mk: Почетен датум

[ctx: table heading]
en: Start Date
mk: Почетен датум

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
mk: Почетен датум

[ctx: table heading]
en: Start date
mk: Почетен датум

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
mk: Датум на почеток: %s

en: Status
mk: Статус

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
mk: Статусот се смени од %1$s на %2$s.

en: Status of Order
mk: Статус на нарачка

en: Status of Subscription
mk: Статус на претплата

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
mk: Статусот е поставен на %s.

en: Store Setup
mk: Поставување продавница

[ctx: of an email]
en: Subject
mk: Предмет

en: Subscribe All the Things
mk: Претплатете се на сите работи

en: Subscriber Default Role
mk: Стандардна улога на претплатник

en: Subscription
mk: Претплата

[ctx: relation to order]
en: Subscription
mk: Претплата

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
mk: Претплата #%d не постои.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
mk: Претплата #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
mk: Претплата #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
mk: Детали за претплатата #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
mk: Претплатата #%s не е додадена во количката.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
mk: Претплата %1$s (Нарачка %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
mk: Претплата %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
mk: Претплата %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
mk: Претплата – %s

en: Subscription Cancelled
mk: Претплатата е откажана

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
mk: Претплатата е откажана: постигнат е максимален број на неуспешни плаќања.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
mk: Број на претплати %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
mk: Податоци за претплата

en: Subscription Events by Date
mk: Настани за претплата по датум

en: Subscription Expired
mk: Претплатата истече

en: Subscription Gifting
mk: Подарување на претплата

en: Subscription Items
mk: Ставки за претплата

en: Subscription Length
mk: Должина на претплата

en: Subscription Number
mk: Претплатен број

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
mk: Претплатен број: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
mk: Претплата Родител

en: Subscription Periods
mk: Периоди на претплата

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
mk: Цена на претплата (%s)

en: Subscription Product
mk: Производ за претплата

en: Subscription Relationship
mk: Претплатен однос

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
mk: Обнова на претплата

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
mk: Налог за обновување на претплатата – %s

en: Subscription Reports
mk: Извештаи за претплата

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
mk: Претплата Претплатете се повторно

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
mk: Статуси на претплата

en: Subscription Suspended
mk: Претплатата е суспендирана

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
mk: Прекинувач за претплата

en: Subscription Switch Complete
mk: Прекинувачот за претплата е завршен

en: Subscription Switched
mk: Претплатата е префрлена

en: Subscription Trial Period
mk: Пробен период на претплата

en: Subscription argument passed in is not an object.
mk: Донесениот аргумент за претплата не е објект.

en: Subscription billing interval
mk: Интервал за наплата на претплата

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
mk: Претплатата е откажана од претплатникот од страницата на неговата сметка.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
mk: Претплатата е откажана за рефундирана нарачка %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
mk: Претплатата е откажана со PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
mk: Датумот на креирање на претплатата мора да биде пред тековниот ден.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
mk: Претплатата не постои во закажаното дејство: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
mk: Нацртот на претплатата е ажуриран.

en: Subscription end date in the past
mk: Датум на завршување на претплатата во минатото

en: Subscription features:
mk: Карактеристики на претплата:

en: Subscription information
mk: Информации за претплата

en: Subscription interval
mk: Интервал на претплата

en: Subscription items can no longer be edited.
mk: Ставките на претплатата веќе не може да се уредуваат.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
mk: Претплата е поврзана со родителска нарачка %s преку администратор.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
mk: Претплатата е заклучена за Рачно обновување додека продавницата е во режим на поставување. Начин на плаќање во живо: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
mk: Претплатата е заклучена за Рачно обновување додека продавницата е во режим на поставување. Промените на начинот на плаќање ќе стапат на сила во режимот во живо.

en: Subscription payment details.
mk: Детали за плаќање на претплата.

en: Subscription payment method
mk: Начин на плаќање на претплата

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
mk: Начинот на плаќање на претплатата не може да се постави на %1$s и е поставен на рачен со порака за грешка: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
mk: Начинот на плаќање на претплатата не може да се постави на %1$s со порака за грешка: %2$s

en: Subscription period
mk: Период на претплата

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
mk: Цена на претплата (%s)

en: Subscription pricing
mk: Цена за претплата

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
mk: Претплатата е ставена на чекање од претплатникот од страницата на неговата сметка.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
mk: Претплатата е реактивирана од претплатникот од страницата на неговата сметка.

en: Subscription reactivated with PayPal
mk: Претплатата е реактивирана со PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
mk: Нарачките за обновување на претплатата не може да се откажат.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
mk: Доспеана исплата за обновување на претплатата:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
mk: Повторен обид за плаќање за обновување на претплатата:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
mk: Повторен обид за плаќање за обновување на претплатата:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
mk: Претплатата е вратена на ревизија од %s

en: Subscription saved.
mk: Претплатата е зачувана.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
mk: Закажано е претплата за: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
mk: Пријавувањето за претплата не успеа.

en: Subscription sign-up fee
mk: Надомест за пријавување за претплата

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
mk: Статусот на претплата е променет со масовно уредување:

en: Subscription status:
mk: Статус на претплата:

en: Subscription submitted.
mk: Поднесена е претплата.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
mk: Претплатата е суспендирана од скрипта за поправка на базата на податоци. Оваа претплата беше суспендирана преку PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
mk: Претплатата е прекината со PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
mk: Целосните е-пораки за прекинувачот за претплата се испраќаат до клиентот кога претплатата е успешно префрлена.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
mk: Е-поштата со префрлени претплати се испраќаат кога клиентот ја менува претплатата.

en: Subscription totals
mk: Вкупно претплати

en: Subscription trial period:
mk: Пробен период на претплата:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
mk: Претплатата е ажурирана.

en: Subscription updates
mk: Ажурирања за претплата

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
mk: Претплата: %s

en: Subscriptions
mk: Претплати

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
mk: Претплати (страница %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
mk: Subscriptions 2.0 воведува нова архитектура изградена на WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
mk: Претплати 2.0 воведува нов објект за работа со претплата на ниво на апликација. Значајните API за преземање или менување на податоците за претплата исчезнаа!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
mk: Претплати 2.1 додава поддршка за податоци за претплата на оваа инфраструктура.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
mk: Претплати 2.1, исто така, воведува голем број нови е-пошта за да ве извести кога:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
mk: Претплати 2.1 сега го поминува вкупниот износ на нарачката за обновување, што овозможува да се додаде такса или попуст на нарачката за обновување со едноставни еднократни линии како %s$order-&gt;add_fee()%s или %s$order-&gt;add_coupon()% с.

en: Subscriptions Data
mk: Податоци за претплати

en: Subscriptions Ended
mk: Претплатите завршија

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
mk: URL во живо на претплати

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
mk: Режим на претплати

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
mk: Преземања на темата за шаблон за претплати

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
mk: Претплати, исто така, сега ја користи нарачката за обновување за да ја постави количката за %smanual renewals%s, што го олеснува додавањето производи или попусти на едно обновување платено рачно.

en: Subscriptions by Customer
mk: Претплати од страна на клиентот

en: Subscriptions by Payment Gateway
mk: Претплати преку портал за плаќање

en: Subscriptions by Product
mk: Претплати по производ

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
mk: Претплатите создадени во овој многу дена пред денот на обновувањето нема да се наплаќаат при пријавувањето. Поставете на нула за сите нови претплати да се наплаќаат со целосниот периодичен износ. Мора да биде позитивен број.

en: Subscriptions signups
mk: Регистрации за претплати

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
mk: Претплати v2.0 воведува нов административен интерфејс за додавање или уредување претплата. Можете да ги направите сите познати промени, како што се менување на повторливи збирки или статус на претплата. Можете исто така да направите некои нови модификации, како што се менување на датумот на истекување, додавање трошок за испорака или додавање ставка од линијата на производи.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
mk: Претплатите ќе се појават овде за да ги гледате и управувате откако ќе ги купите клиент.

en: Subtotal
mk: Субтотал

en: Successful retries
mk: Успешни повторувања

en: Support
mk: Поддршка

en: Supported features:
mk: Поддржани карактеристики:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
mk: Поддржува плаќања за автоматско обновување со екстензијата за претплати на WooCommerce.

en: Suspend
mk: Суспендирај

en: Suspended Subscription
mk: Суспендирана претплата

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
mk: Е-пораките за суспендирана претплата се испраќаат кога клиентот рачно ја суспендира својата претплата.

en: Switch Button Text
mk: Текст на копчето за префрлување

en: Switch Order
mk: Префрли редослед

en: Switch Order Details
mk: Префрли ги деталите за нарачката

en: Switch Totals
mk: Префрлете ги вкупно

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
mk: Нарачката за префрлување е откажана поради креирање на нова нарачка за префрлување #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
mk: Префрлено

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Префрлено <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
mk: Префрлена претплата

en: Switched subscriptions
mk: Префрлени претплати

en: Switching
mk: Префрлување

en: Synchronisation
mk: Синхронизација

en: Synchronise Renewals
mk: Синхронизирајте ги обновувањата

en: Synchronise renewals
mk: Синхронизирајте ги обновувањата

en: Tax class of product.
mk: Даночна класа на производ.

en: Tax rate ID.
mk: ID на даночна стапка.

en: Tax subtotal.
mk: Даночен потвкуп.

en: Tax total.
mk: Вкупен данок.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
mk: Тел: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
mk: Ви благодариме што се ажуриравте на најновата верзија на претплати на WooCommerce.

en: Thank you for your order
mk: Ви благодариме за вашата нарачка

en: Thank you for your renewal order
mk: Ви благодариме за вашата нарачка за обновување

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
mk: Ви благодариме за вашата нарачка за обновување. Тоа е на чекање додека не потврдиме дека уплатата е примена. Во меѓувреме, еве потсетник за вашата нарачка:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
mk: Се чини дека тоа не е една од вашите претплати.

en: That doesn't appear to be your order.
mk: Се чини дека тоа не е ваша нарачка.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
mk: Таа претплата не може да се смени во %s. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
mk: Таа претплата не постои. Дали е избришано?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
mk: Таа претплата не постои. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
mk: Тој производ за претплата не може да се додаде во вашата кошничка бидејќи веќе содржи обновување на претплатата.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
mk: Тоа не е сè на што работевме во последните 12 месеци кога станува збор за претплати. Исто така, објавивме мини-екстензии за да ви помогнеме да извлечете максимум од продавницата за претплата.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
mk: Вредноста „сите“ за параметарот $order_type е застарена. Тоа беше погрешно име, бидејќи не враќаше нарачки за повторно претплати. Исто така, не беше во согласност со вредностите на типот на нарачка прифатени од wcs_get_subscription_orders(). Користете низа („родител“, „обновување“, „прекинувач“) за да го одржите претходното однесување или „било“ за да ги примате сите типови нарачки, вклучително и префрлување и повторно претплати.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
mk: Датумот %s мора да се појави по датумот на откажување.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
mk: Датумот %s мора да се појави по последниот датум на плаќање.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
mk: Датумот %s мора да се појави по следниот датум на плаќање.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
mk: Датумот %s мора да се појави по датумот на започнување.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
mk: Датумот %s мора да се појави по датумот на завршување на пробната верзија.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
mk: Датумот на %s на претплата не може да се избрише. Мора да ја избришете нарачката.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
mk: Производот %s е избришан и повеќе не може да се обнови. Ве молиме изберете нов производ или контактирајте со нас за помош.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
mk: Наставката Gifting овозможува едно лице да купи производ за претплата за некој друг. Потоа ја дели контролата на претплатата помеѓу купувачот и примачот, дозволувајќи им на двајцата да управуваат со претплатата во текот на нејзиниот животен циклус.

en: The Upgrade is in Progress
mk: Надградбата е во тек

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
mk: Приклучокот WooCommerce Subscriptions е ажуриран!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
mk: Приклучокот WooCommerce Subscriptions моментално ја извршува својата рутина за надградба на базата на податоци.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
mk: Автоматското плаќање за обновување на вашата претплата не успеа. Ќе се обидеме повторно со плаќањето %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
mk: Автоматското плаќање за обновување на вашата претплата со %1$s не успеа. За повторно активирање на претплатата, најавете се и плаќајте за обновувањето од страницата на вашата сметка: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
mk: Автоматското повторливо плаќање за нарачката #%1$s од %2$s не успеа. Плаќањето ќе се обиде повторно %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
mk: Автоматското повторливо плаќање за нарачката #%d од %s не успеа. Плаќањето ќе се обиде повторно %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
mk: Просечната вкупна линија за овој производ на секоја претплата.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
mk: Просечниот вкупен број на линии за сите нарачки за оваа ставка од линија на производи.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
mk: Просечната вредност на нарачките за пријавување, префрлување и обновување на сите клиенти.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
mk: Најдобриот дел од новиот систем за автоматско повторување е тоа што правилата за повторно обиди се целосно приспособливи.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
mk: Датумот на создавање на претплата не може да се избрише, туку само да се ажурира.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
mk: Датумот кога е завршена последната нарачка на претплатата, во GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
mk: Датумот кога е платена последната нарачка на претплатата, во GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
mk: Избришаниот начин на плаќање се користеше за автоматско плаќање на претплата, не можевме да најдеме алтернативен токен за начин на плаќање за да ги смениме вашите претплати.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
mk: Избришаниот начин на плаќање се користеше за автоматско плаќање на претплата. За да избегнете неуспешни плаќања за обновување во иднина, претплатите со овој начин на плаќање се ажурирани за да го користат вашиот %1$s. За да го промените начинот на плаќање на поединечни претплати, одете на страницата %2$sМоја сметка &gt; Претплати%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
mk: Е-поштата испратена до клиентот кога плаќањето за обновување или повторниот обид за плаќање не успеа да го извести дека плаќањето ќе се повтори.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
mk: Целосниот процес на ажурирање за %1$d претплати на вашата страница ќе трае помеѓу %2$d и %3$d минути.

en: The item on the switch order cannot be found.
mk: Ставката на редоследот на прекинувачите не може да се најде.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
mk: Ставката не беше отстранета бидејќи начинот на плаќање на оваа претплата не поддржува отстранување ставка.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
mk: Новиот интерфејс е изграден и на постојниот екран %sEdit Order%s. Ако некогаш сте измениле нарачка, веќе знаете како да измените претплата.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
mk: Бројот на периоди на наплата помеѓу обновувањата на претплатата.

en: The number of renewal orders processed during this period.
mk: Бројот на обработени налози за обновување во овој период.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
mk: Бројот на налози за обновување што имаа неуспешно плаќање го користат системот за повторно обид.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
mk: Бројот на повторени обиди за плаќање за овој период што не резултираше со успешно плаќање.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
mk: Бројот на повторени обиди за плаќање за овој период кои можеа да го обработат плаќањето кое претходно не успеало еден или повеќе пати.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
mk: Сè уште не е обработен бројот на повторени обиди за плаќање.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
mk: Бројот на обработени нарачки за повторно претплати во овој период.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
mk: Бројот на нарачки за пријавување, префрлување и обновување што овој клиент го поставил во вашата продавница со платен статус (т.е. се обработува или е завршен).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
mk: Бројот на претплати откажани од клиентот или менаџерот на продавницата во овој период. При-пејд терминот можеби сè уште не е завршен во овој период.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
mk: Бројот на претплати создадени во овој период, или со рачно креирање, увезување или со нарачка од клиент. Ова ги вклучува нарачките кои чекаат на плаќање.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
mk: Бројот на претплати во овој период со краен датум во иднина и статус кој не е на чекање.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
mk: Бројот на претплати купени во родителски нарачки создадени во овој период. Ова ги претставува новите претплати создадени од клиентите кои поставуваат нарачка преку наплата.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
mk: Бројот на претплати што го вклучуваат овој производ како ставка во линија и имаат статус кој не е во фаза на чекање или во корпа.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
mk: Бројот на претплати што ги има овој клиент со статус на активно или откажување на чекање.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
mk: Бројот на претплати што ги има овој клиент со статус кој не е во фаза на чекање или во корпа.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
mk: Бројот на надградени, намалени или вкрстени претплати во овој период.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
mk: Бројот на претплати кои или се истечени или го достигнале крајот на при-пејд терминот доколку претходно бил откажан.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
mk: Бројот на единствени клиенти со претплата на кој било статус, освен во фаза на чекање или во ѓубре.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
mk: Бројот на претстојни нарачки за обновување, за моментално активните претплати.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
mk: Оригиналната ставка за претплата што се менува не може да се најде.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
mk: Начинот на плаќање не може да се промени за таа претплата.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
mk: Типот на производот не може да се промени бидејќи овој производ е поврзан со претплати.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
mk: Редоследот за обновување е како што следува:

en: The requested subscription cannot be edited.
mk: Бараната претплата не може да се уреди.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
mk: Системот за повторно обид е стандардно оневозможен. За да го овозможите, посетете го екранот за администрирање на поставките за претплати.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
mk: Датумот на почеток на претплатата не може да се избрише, само да се ажурира.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
mk: Статусот се применува на нарачката за времето помеѓу неуспешното плаќање за обновување или последниот обид за повторно обид и кога овој повторен обид беше обработен.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
mk: Статусот се применува на претплатата за периодот помеѓу неуспехот на плаќањето за обновување или последниот повторен обид и кога овој повторен обид беше обработен.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
mk: Статусот на автоматското повторување на плаќањето: во очекување значи дека повторното обид ќе се обработи во иднина, неуспешно значи дека плаќањето не било успешно при повторното обид и завршено значи дека плаќањето успеало кога ќе се повторило.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
mk: Статусот на кој треба да се префрли претплатата. За разлика од параметарот „статус“, ова ќе ги пресмета и ажурира датумите на претплата.

en: The subscription's end date.
mk: Краен датум на претплатата.

en: The subscription's next payment date.
mk: Следниот датум на плаќање на претплатата.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
mk: Оригиналниот ID на претплата на претплатата ако ова е повторно претплатена претплата.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
mk: ИД на претплатата за повторно претплатена претплата.

en: The subscription's start date.
mk: Датум на почеток на претплатата.

en: The subscription's trial date
mk: Пробен датум на претплатата

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
mk: Збирот на сите нарачки за обновување, вклучувајќи данок и испорака.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
mk: Збирот на сите нарачки за повторно претплати вклучувајќи данок и испорака.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
mk: Збирот на сите родителски нарачки за претплата, вклучително и други ставки, такси, данок и испорака.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
mk: Збирот на сите нарачки за префрлување, вклучувајќи данок и испорака.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
mk: Збирот на сите претстојни нарачки за обновување, вклучувајќи артикли, такси, данок и испорака, за моментално активните претплати.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
mk: Вкупниот износ на приход, вклучително и данокот и испораката, е повратен со неуспешниот систем за повторно обид за плаќање за налози за обновување со неуспешно плаќање.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
mk: Вкупниот број на нарачки за пријавување, префрлување и обновување поставени во вашата продавница со платен статус (т.е. се обработуваат или се завршени).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
mk: Вкупниот број на претплати со статус на активно или откажување на чекање.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
mk: Вкупниот број на претплати со статус кој не е во фаза на чекање или во ѓубре.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
mk: Вкупната вредност на нарачките за пријавување, префрлување и обновување на овој клиент.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
mk: Пробниот период не може да надмине %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
mk: Пробниот период не може да надмине: %1$s, %2$s, %3$s или %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
mk: Процесот на ажурирање може да потрае малку, затоа бидете трпеливи.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
mk: Нема достапни начини за испорака. Ве молиме проверете ја вашата адреса двапати или контактирајте со нас доколку ви треба помош.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
mk: Има проблем со PayPal. Вашите акредитиви на API може да се неточни. Ажурирајте ги вашите %1$sАПИ акредитиви%2$s. %3$sДознајте повеќе%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
mk: Има проблем со PayPal. Вашата сметка на PayPal издава застарени идентификатори за претплата. %1$sДознајте повеќе%2$s. %3$sОтфрли%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
mk: Настана грешка при лоцирање на деталите за прекинувачот.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
mk: Имаше грешка при ажурирањето. Освежете ја страницата и обидете се повторно.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
mk: Настана грешка со вашето барање за повторно претплата. Ве молиме обидете се повторно.

en: There was an error with your request. Please try again.
mk: Имаше грешка со вашето барање. Ве молиме обидете се повторно.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
mk: Ова се важни прашања за секој трговски бизнис со претплата.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
mk: Овие е-пораки може да се овозможат, оневозможат и приспособат на административниот екран %sWooCommerce &gt; Поставки &gt; Е-пошта%s.

en: This Month
mk: Овој месец

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
mk: Ова ја контролира темата на е-поштата. Оставете празно за да го користите стандардниот предмет: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
mk: Ова го контролира главниот наслов содржан во известувањето преку е-пошта. Оставете празно за да го користите стандардниот наслов: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
mk: Ова го контролира главниот наслов содржан во известувањето преку е-пошта. Оставете празно за да го користите стандардниот наслов: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
mk: Овој датум треба да се третира само како проценка. Портата за плаќање за оваа претплата контролира кога се обработуваат плаќањата.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
mk: Оваа бесплатна екстензија овозможува мигрирање на претплатници од системи од трета страна во WooCommerce. Исто така, овозможува извоз на податоците од вашата претплата за анализа во алатки за табеларни пресметки или апликации од трети страни.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентите кое содржи детали за нарачката откако нарачката за обновување е ставена на чекање.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентот по завршувањето на плаќањето за нарачката за обновување на претплатата. Ги содржи деталите за нарачката за обновување.

en: This is where subscriptions are stored.
mk: Ова е местото каде што се чуваат претплатите.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
mk: Оваа нова страница е исто така местото каде што клиентот може да ја прекине или откаже претплатата, да го промени начинот на плаќање, да ја промени адресата за испорака или да надгради/намали ставка.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
mk: Оваа нарачка повеќе не може да се плати бидејќи соодветната претплата не бара плаќање во моментов.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
mk: Оваа страница ќе ги прикаже резултатите од процесот додека се ажурира секоја серија на претплати.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
mk: Овој производ моментално нема залиха и недостапен.

en: This section shows any information about Subscriptions.
mk: Овој дел прикажува какви било информации за претплати.

en: This section shows general information about the store.
mk: Овој дел прикажува општи информации за продавницата.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
mk: Овој дел прикажува информации за начините на плаќање со претплата.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
mk: Овој дел прикажува информации за поддршката за функциите на порталот за плаќање.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
mk: Оваа претплата повеќе не може да се уредува бидејќи порталот за плаќање не дозволува измена на повторливи износи.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
mk[0]: Оваа претплата е поставена автоматски да се обновува со користење на вашиот начин на плаќање во датотека. Можете да управувате или да ја откажете оваа претплата од страницата на вашата %smy сметка%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
mk[0]: Оваа претплата е поставена автоматски да се обновува со користење на вашиот начин на плаќање во датотека. Можете да управувате или да ја откажете оваа претплата од страницата на вашата сметка. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
mk: Оваа варијација не може да се отстрани бидејќи е поврзана со активни претплати. За да ја отстраните оваа варијација, откажете ги и избришете ги претплатите за неа.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
mk: Ова ќе го исчисти постојаниот кеш на сите претплати складирани против корисници во вашата продавница. Очекувајте побавно извршување на наплатата, обновувањето и другите функции поврзани со претплатата по преземањето на оваа акција. Кешовите ќе се регенерираат прекувремено додека се извршуваат барањата за пронаоѓање на претплатите на даден корисник.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
mk: Ова ќе го исчисти постојаниот кеш од сите обновувања, префрлување, повторно претплати и други видови нарачки за сите претплати во вашата продавница. Очекувајте побавно извршување на наплатата, обновувањето и другите функции поврзани со претплатата по преземањето на оваа акција. Кешовите ќе се регенерираат прекувремено додека се извршуваат поврзаните барања за нарачки.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
mk: Ова ќе генерира постојан кеш за поврзување на корисниците со претплати. Кешовите ќе се генерираат прекувремено во заднина (преку Распоредувач на активности).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
mk: Ова ќе генерира постојан кеш за сите обновувања, префрлување, повторно претплати и други видови нарачки за сите претплати во вашата продавница. Кешовите ќе се генерираат прекувремено во заднина (преку Распоредувач на активности).

en: Timezone:
mk: Временска зона:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
mk: За да примените специфично правило врз основа на одредени услови, како што се нарачки со висока вредност или редок распоред за обновување, можете да го користите филтерот %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s за повторен обид. Ова го обезбедува ID на налогот за обновување за неуспешното плаќање, кој може да се користи за да се најдат информации за производите, претплатата и вкупните износи на кои се однесува неуспешното плаќање.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
mk: За да овозможите автоматско обновување за оваа претплата, прво ќе треба да додадете начин на плаќање.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
mk: За да ја реактивирате претплатата сега, можете и да се најавите и да платите за обновувањето од страницата на вашата сметка: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
mk: За да ја реактивирате претплатата сега, можете и да се најавите и да платите за обновувањето од страницата на вашата сметка: %1$sПлати сега »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
mk: За да се сними напредокот на ажурирањето, беше креирана нова датотека за евиденција. Оваа датотека автоматски ќе се избрише за %1$d седмици. Ако сакате да го избришете порано, можете да го најдете овде: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
mk: За да го решите ова што е можно побрзо, креирајте %1$привремена администраторска сметка%3$s со корисничката е-пошта woologin@woocommerce.com и споделете ги ингеренциите со нас преку %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
mk: За да видите дополнителни детали за овие грешки, погледнете ја датотеката за евиденција %1$s од екранот за евиденција на %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
mk: За да ја видите целосната грешка, погледнете ја датотеката за евиденција %1$s од екранот за евиденција на %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
mk: Денеска!

en: Total
mk: Вкупно

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
mk: Вкупно

[ctx: table heading]
en: Total
mk: Вкупно

en: Total Discount
mk: Вкупен попуст

en: Total Subscribers
mk: Вкупно претплатници

en: Total Subscription Orders
mk: Вкупни нарачки за претплата

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
mk: Вкупни нарачки за претплата %s

en: Total Subscriptions
mk: Вкупно претплати

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
mk: Вкупно претплати %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
mk: Вкупно: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
mk: Вкупно

en: Trash
mk: Ѓубре

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
mk: Ако ја фрлите оваа нарачка во ѓубре, ќе се исфрлат и претплатите купени со нарачката.

en: Trial End
mk: Крај на судењето

[ctx: table heading]
en: Trial End
mk: Крај на судењето

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
mk: Датум на завршување на судењето

en: Turn off Automatic Payments
mk: Исклучете ги автоматските плаќања

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
mk: Не може да се промени статусот на претплата во „%1$s“. Исклучок: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
mk: Не може да се промени статусот на претплата во „%s“.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
mk: Не може да се промени статусот на претплата во „%s“. Ве молиме доделете клиент на претплатата за да ја активирате.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
mk: Не може да се најде нарачка за договорот за наплата на PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
mk: Не може да се поправат претплатите.%4$sГрешка: %1$s%4$sОсвежете ја страницата и обидете се повторно. Ако проблемот продолжи, %2$контактирајте со поддршката%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
mk: Не може да се надградат претплатите.%4$sГрешка: %1$s%4$sОсвежете ја страницата и обидете се повторно. Ако проблемот продолжи, %2$контактирајте со поддршката%3$s.

en: Unended Subscription Count
mk: Незавршен број на претплати

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
mk: Непознат тип на нарачка

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unlimited payments
mk: Неограничени плаќања

en: Unpublished
mk: Необјавено

en: Upcoming Recurring Revenue
mk: Претстојни повторливи приходи

en: Update Complete
mk: Ажурирањето е завршено

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
mk: Ажурирајте ја базата на податоци

en: Update Error
mk: Грешка во ажурирањето

en: Update in Progress
mk: Ажурирањето е во тек

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
mk: Ажурирајте го %1$s што се користи за %2$sall%3$s од моите активни претплати

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
mk: Ажурирајте го начинот на плаќање што се користи за %1$sall%2$s од моите тековни претплати

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
mk: Ажурирањето на датумите на претплата е грешка со порака: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
mk: Надградба

en: Upgrade or Downgrade
mk: Надградете или намалете

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
mk: Користете го ова поле за да го приспособите текстот што се прикажува на копчето за наплата кога нарачката содржи претплата. Вообичаено, копчето за поднесување на исходот прикажува „Постави нарачка“. Кога количката содржи претплата, таа се менува во „Регистрирај се сега“.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
mk: Користењето на копчето за автоматско обновување е оневозможено додека е во режим на поставување.

en: Variable Subscription
mk: Променлива претплата

en: Variable subscription
mk: Променлива претплата

en: Variation ID, if applicable.
mk: ИД на варијација, доколку е применливо.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
mk: Верзијата %1$s носи некои нови подобрувања што ги бараат менаџерите на продавниците исто како вас (а можеби дури и %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
mk: Верзија %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
mk: Верзијата 2.0 се развива повеќе од една година. Повторно го измисливме проширувањето за да ги земеме предвид 3-годишните повратни информации од менаџерите на продавниците.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
mk: Верзијата 2.1 воведува некои одлични нови функции што ги бараат менаџерите на продавниците исто како вас (а можеби дури и %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
mk: Преку %s

[ctx: view a subscription]
en: View
mk: Прикажи

en: View Email Settings
mk: Погледнете ги поставките за е-пошта

en: View Reports
mk: Прикажи извештаи

en: View Retry
mk: Прикажи Обиди се повторно

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
mk: Прикажи ја претплатата

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
mk: Прикажи ја претплатата: %s

en: View and manage subscriptions
mk: Приказ и управување со претплати

en: View other subscriptions &rarr;
mk: Погледнете ги другите претплати →

en: View subscription
mk: Погледнете ја претплатата

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
mk: Прикажи претплата: %s

en: View subscriptions
mk: Погледнете ги претплатите

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
mk[0]: Погледнете го статусот на вашата претплата во %1$вашата сметка%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
mk: Погледнете ја вашата нарачка: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
mk: Погледнете ја вашата претплата: %s

en: Virtual
mk: Виртуелен

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Лоши работи ќе се случат! Портата за плаќање што се користи за купување на оваа претплата не поддржува менување на деталите за претплатата. Промените во периодот на наплата, повторливиот попуст, повторливиот данок или повторливиот вкупен износ може да не се рефлектираат во износот што го наплатува порталот за плаќање.

en: WP REST API Endpoints
mk: Крајни точки на WP REST API

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
mk: Сакате детали за одредена претплата? Добијте %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
mk: Сакате да дознаете повеќе за претплатите %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
mk: Сакате да ги наведете сите претплати на страницата? Добијте %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
mk: Сакате да ги наведете сите претплати на страницата? Добијте %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Сакате детали за одредена претплата? Добијте %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
mk: Сакате да се подновите рано преку касата? Кликнете %тука.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
mk: Сакате вашите клиенти да можат да се претплатат на производи кои не се претплати?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
mk: Предупредување! Верзијата 2.0 е големо ажурирање на екстензијата за претплати на WooCommerce. Пред ажурирањето, креирајте резервна копија, ажурирајте ги сите наставки на WooCommerce и тестирајте ги сите приклучоци, приспособени кодови и портали за плаќање со верзија 2.0 на страницата за поставување. %1$sДознајте повеќе за промените во верзијата 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
mk: Предупредување! Ја извршувате верзијата %s на кодот на приклучокот за претплати на WooCommerce, но вашата база на податоци е надградена на верзијата 2.0 за претплати. Ова ќе предизвика големи проблеми во вашата продавница.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
mk: Предупредување: Бришењето корисник ќе ги избрише и претплатите на корисникот. Нарачките на корисникот ќе останат, но повторно ќе бидат доделени на корисникот „Гост“. Дали сакате да продолжите да го бришете овој корисник и сите поврзани претплати?

en: We can not find your old subscription item.
mk: Не можеме да ја најдеме вашата стара ставка за претплата.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
mk: Не можеме да најдеме платена нарачка за претплата за овој корисник.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
mk: Не можеме да најдеме претплата со ID #%d. Можеби е избришано?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
mk: Не можевме да создадеме налог за обновување на вашата претплата, обидете се повторно.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
mk[0]: Не можевме да ја најдеме оригиналната нарачка за обновување на ставка во вашата кошничка. Ставката беше отстранета.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
mk[0]: Не можевме да ја најдеме оригиналната претплата за ставка во вашата кошничка. Ставката беше отстранета.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
mk: Не ги подобривме само интерфејсите за луѓето, туку ги подобривме и за компјутерите. Вашите апликации сега можат да создаваат, читаат, ажурираат или бришат претплати преку RESTful API крајни точки.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
mk: Завршивме со обработката на вашата нарачка за обновување на претплатата.

en: We hope you enjoy it!
mk: Се надеваме дека ќе уживате!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
mk: Не можевме да ја лоцираме таа претплата, обидете се повторно.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
mk: Не можевме да го лоцираме множеството резултати од извештаи што ги баравте. Регенерирајте ја врската од екранот %1$s Извештаи за претплата%2$s.

en: Weekly
mk: Неделно

en: Welcome to Subscriptions 2.0
mk: Добре дојдовте во Претплати 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
mk: Добре дојдовте во Претплати 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
mk: Добре дојдовте во WooCommerce претплати %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
mk: Добредојдовте на WooCommerce претплати 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
mk: Што се случува кога клиентот сака да купи производ со претплата за некој друг?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
mk: Кои лични информации ги споделува вашата продавница со надворешни извори зависат од тоа кои приклучоци за процесори за плаќање од трета страна ги користите за собирање плаќања за претплата. Ви препорачуваме да се консултирате со нивните политики за приватност за да го информирате овој дел од вашата политика за приватност.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
mk: Она што го собираме и складираме

en: What we share with others
mk: Она што го споделуваме со другите

en: What's new?
mk: Што има ново?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
mk: Кога е откажано

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
mk: Кога ќе се активира претплата, рачно или по успешно купување, оваа улога ќе им биде доделена на новите корисници.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
mk: Кога е откажано

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
mk: Кога ракувате со %s, дали треба да се задржат или отстранат личните податоци во рамките на претплатите?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
mk: Кога се префрлате на претплата со различен период на период на плаќање или наплата, дали цената што се плаќа за постојниот период на наплата треба да се пропорционализира кога се префрла на новата претплата?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
mk: Кога се префрлате на претплата со должина, можете да ги земете предвид веќе извршените плаќања од клиентот кога одредувате колку плаќања треба да изврши претплатникот за новата претплата.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
mk: Кога се префрлате на претплата со надомест за регистрација, може да барате од клиентот да го плати само јазот помеѓу надоместокот за регистрација на постоечката претплата и надоместокот за регистрација на новата претплата (доколку има).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
mk: Со WooCommerce Subscribe All Things, тие можат! Оваа експериментална екстензија истражува како да конвертирате кој било производ, вклучувајќи пакети на производи и композитни производи, во производ со претплата. Исто така, на клиентите им нуди начин да се претплатат на количка со производи што не се претплати.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
mk: Со овозможено предвремено обновување, клиентите можат да ги обноват своите претплати пред следниот датум на плаќање.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
mk: Со рачно обновување, претплатата на клиентот се става на чекање додека не се најави и плати за да ја обнови. %1$sДознајте повеќе%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
mk: Со филтерот %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s, можете да дефинирате збир на стандардни правила што ќе се применуваат на сите неуспешни плаќања во вашата продавница.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
mk: WooCommerce 2.6 додаде поддршка за %1$sREST API%2$s крајни точки изградени на инфраструктурата %3$sREST API%4$s на јадрото на WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
mk: Сметката на WooCommerce е поврзана

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
mk: Претплати на WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
mk: WooCommerce претплати PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
mk: Ажурирање на претплати на WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
mk: Во тек е ажурирање на претплатите на WooCommerce

en: Would you like to add a payment method now?
mk: Дали сакате да додадете начин на плаќање сега?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
mk: Дали сакате да ги ажурирате вашите претплати за да го користите овој нов начин на плаќање - %1$s?%2$sДа%4$s | %3$sНе%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
mk: Y/m/dg:i:s А

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
mk: Y/m/dg:i:s А

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
mk: ГГГГ-ММ-ДД

en: Year
mk: година

en: Yes
mk: Да

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
mk: Ќе исфрлите една или повеќе нарачки кои содржат претплата. Со ѓубрето на нарачките ќе се исфрлат и претплатите купени со овие нарачки.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
mk: Бришете ставка од претплата. Исто така, ќе треба рачно да ја откажете и исфрлите претплатата на екранот Управување со претплати.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
mk: Не можете повторно да ја активирате таа претплата додека не платите за да ја обновите. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
mk: Не можете да ја обновите оваа претплата предвреме. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
mk: Не можете повторно да се претплатите на таа претплата. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
mk: Не можете да ја прекинете таа претплата - достигнато е ограничувањето на суспензијата. Ве молиме контактирајте со нас ако ви треба помош.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
mk: Не можете да ја префрлите оваа претплата. Се чини дека не ја поседувате претплатата.

en: You can not switch to the same subscription.
mk: Не можете да се префрлите на истата претплата.

en: You can only switch to a subscription product.
mk: Може да се префрлите само на производ со претплата.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
mk: Не можете да ја обновите претплатата во моментов. Ве молиме обидете се повторно.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
mk: Не можете да менувате претплата што не ви припаѓа.

en: You cannot remove an item that does not exist.
mk: Не можете да отстраните ставка што не постои.

en: You do not have permission to create subscriptions
mk: Немате дозвола да креирате претплати

en: You do not have permission to read the subscriptions count
mk: Немате дозвола да го читате бројот на претплати

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
mk: Имате претплата за овој производ. Изборот на нова претплата ќе ја замени вашата постоечка претплата.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
mk: Веќе додадовте варијација на овој производ во количката.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
mk: Веќе сте се претплатиле на овој производ и тој е ограничен на еден по клиент. Не можете повторно да го купите производот.

en: You have an active subscription to this product already.
mk: Веќе имате активна претплата за овој производ.

en: You have no active subscriptions.
mk: Немате активни претплати.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
mk: Стигнавте до крајот на претплатите. Одете на %sпрвата страница%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
mk: Добивте налог за обновување на претплатата од %1$s. Нивниот редослед е како што следува:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
mk: Успешно ги променивте ставките за претплата. Вашата нова нарачка и деталите за претплата се прикажани подолу како ваша референца:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
mk: Успешно го отстранивте „%1$s“ од вашата претплата. %2$sВрати?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
mk: Вашата нарачка за обновување %1$s од %2$s е завршена

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
mk: Вашата нарачка за обновување на претплатата %1$s од %2$s е завршена - преземете ги вашите датотеки

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
mk: Вашите апликации сега можат да создаваат, читаат, ажурираат или бришат претплати преку RESTful API крајни точки со истиот дизајн како и најновата верзија на REST API крајните точки на WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
mk: Вашата кошничка содржеше неважечко барање за промена на претплата. Отстранет е од вашата количка.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
mk[0]: Вашата кошничка содржеше неважечко барање за промена на претплата. Отстранет е.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
mk: Вашата кошничка е испразнета од производи за претплата. Само еден производ за претплата може да се купи истовремено.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
mk: Вашите клиенти сега можат да ги видат целосните детали за претплатата, вклучувајќи ги ставките на линијата, адресата за наплата и испорака, распоредот за наплата и нарачките за обновување, од специјалната страница %sМоја сметка &gt; Прикажи претплата%s.

en: Your database has been updated successfully!
mk: Вашата база на податоци е успешно ажурирана!

en: Your early renewal order was successful.
mk: Вашата нарачка за рано обновување беше успешна.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
mk: Вашата нарачка за обновување е завршена

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
mk: Вашето барање да го вратите вашето претходно дејство беше неуспешно.

en: Your subscription change is complete
mk: Промената на вашата претплата е завршена

en: Your subscription change is complete - download your files
mk: Промената на вашата претплата е завршена - преземете ги вашите датотеки

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
mk: Вашата претплата е откажана.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
mk: Вашата претплата е ставена на чекање.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
mk: Вашата претплата е повторно активирана.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
mk: Вашата нарачка за обновување на претплатата е завршена - преземете ги вашите датотеки

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
mk[0]: Вашата претплата ќе се активира кога плаќањето ќе се расчисти.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
mk: Вашата нарачка за обновување на {blogname} е примена!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
mk: Вашата потврда за нарачка за обновување на {blogname} од {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
mk: Промената на вашата претплата на {blogname} од {order_date} е завршена

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
mk: Промената на вашата претплата на {blogname} од {order_date} е завршена - преземете ги вашите датотеки

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
mk: [%s] Претплатата е откажана

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
mk: [%s] Претплатата истече

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
mk: [%s] Претплатата е суспендирана

en: [Remove]
mk: [Отстрани]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
mk: [{blogname}] Нова нарачка за обновување на претплатата ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
mk: [{blogname}] Претплатата е префрлена ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
mk: [{site_title}] Автоматското плаќање не успеа за {order_number}, повторениот обид е закажан да се изврши {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
mk: клиентот ја суспендира претплатата

en: a subscription expires
mk: истекува претплата

en: account erasure request
mk: барање за бришење сметка

en: an automatic payment fails
mk: автоматското плаќање не успее

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
mk[0]: ден

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
mk[0]: ден

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
mk: дена пред денот на обновувањето

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
mk: на пример 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
mk: на пример 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
mk: на пр. 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
mk: пораки испратени до клиентот и менаџерот на продавницата

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
mk: секој

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
mk: секој %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
mk: секој %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
mk: очекуваниот датум на расчистување %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
mk: за

en: how long to wait between retry attempts
mk: колку долго да се чека помеѓу обидите за повторен обид

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
mk: во %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
mk: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
mk[0]: месец

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
mk[0]: месец

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
mk: нови поврзани методи за нарачка во WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
mk: бр

en: now
mk: сега

en: staging
mk: инсценирање

en: subscriptions
mk: претплати

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
mk: суспензии по период на наплата.

en: the status applied to the renewal order and subscription
mk: статусот што се применува на налогот за обновување и претплатата

en: the total number of retry attempts
mk: вкупниот број на обиди за повторен обид

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
mk: напред

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
mk: верзијата %1$s е застарена. Основната верзија е %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
mk[0]: недела

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
mk[0]: недела

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
mk[0]: година

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
mk[0]: година
