WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to ja translation catalogue (1285 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
ja[0]: ％d他のサブスクリプションがチェックされ、修復は必要ありませんでした。

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
ja: 次の支払いは％sです。

en:  Subscription Created
ja: サブスクリプションが作成されました

en:  Subscription Deleted
ja: サブスクリプションが削除されました

en:  Subscription Switched
ja: サブスクリプションの切り替え

en:  Subscription Updated
ja: サブスクリプションが更新されました

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
ja: 「％s」は有効な新しい注文タイプではありません。

[ctx: hash before the order number. Used as a character to remove from the actual order number]
en: #
ja: ＃

note: translators: placeholder is an order number.
en: #%1$s
ja: ＃％1 $ s

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
ja: ＃％s

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
ja: ＃％s

en: $0 Initial Checkout
ja: $0初期チェックアウト

en: $type passed to the function was not a string.
ja: 関数に渡された$typeは文字列ではありませんでした。

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
ja: ％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ja[0]: ％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s /％4 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ja: ％1 $ s％2 $ s、次に％4 $ sごとに％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
ja: ％1 $ s％2 $ s、次に％5 $ sの％4 $ sごとに％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
ja: 毎年％1 $ s％2 $ s、次に％4 $ s％5 $ sで％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
ja: ％1 $ s％2 $ s、次に％6 $ s年ごとに％4 $ s％5 $ sで％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
ja: ％5 $ sの月ごとの％4 $ s日に％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
ja: 毎月の％4 $ sで％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
ja: 毎月最終日に％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
ja: ％4 $ sの月の最終日に％1 $ s％2 $ s、次に％3 $ s

[ctx: product subtotal string]
note: translators: %1: product subtotal, %2: HTML span tag, %3: direction (upgrade, downgrade, crossgrade), %4: closing HTML span tag
en: %1$s %2$s(%3$s)%4$s
ja: ％1 $ s％2 $ s（％3 $ s）％4 $ s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
ja: ％1 $ s（＃％2 $ s –％3 $ s）

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month")
en: %1$s / %2$s | %1$s every %2$s
ja[0]: ％1 $ s /％2 $ s

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
ja: ％1 $ sサブスクリプションを変更できるようにするには、％2 $ sOrder％3 $ s％4$sで支払いを完了してください。

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
ja: ％2 $ sの無料トライアル後の％1 $ s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
ja: ％1 $ sおよび％2$sのサインアップ料金

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
ja: ％2 $ sごとに％1 $ s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
ja: ％3 $ sの％2 $ sごとに％1 $ s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
ja[0]: ％2 $ dアイテムの場合は％1 $ s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
ja: ％2 $ sの場合は％1 $ s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
ja: ％1 $ sの無料トライアル、次に％2 $ s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
ja: 今％1 $ s、そして

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
ja: 毎年％2 $ s％3 $ sで％1 $ s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
ja: ％4 $ s年ごとに％2 $ s％3 $ sで％1 $ s

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
ja: 毎月％3 $ sの％2 $ s日に％1 $ s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
ja: 毎月の％2 $ sの％1 $ s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
ja: 毎月％2 $ sの最終日に％1 $ s

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
ja[0]: ％1 $ sサブスクリプションを更新できませんでした：％2 $ s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
ja: ％2 $ sでトリガーされた％1$sサブスクリプションイベント

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
ja: ％2 $ sの無料トライアルで％1 $ s

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
ja: ％4 $ sの場合は％1 $ s＃％2 $ s％3 $ s

[ctx: The assembled repair message that gets sent to front end.]
note: translators: $1: "Repaired x subs with incorrect dates...", $2: "X others were checked and no repair needed", $3: "(in X seconds)". Ordering for RTL languages.
en: %1$s%2$s %3$s
ja: ％1 $ s％2 $ s％3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
ja: ％1 $ s％2 $ s、％3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
ja: ％1 $ s％2 $ s、％3 $ s @％4 $ s：％5 $ s

[ctx: used in a select box]
note: translators: 1$: month number (e.g. "01"), 2$: month abbreviation (e.g. "Jan")
en: %1$s-%2$s
ja: ％1 $ s-％2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
ja: ％1 $ sサブスクリプション製品を追加»％2 $ s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
ja: ％1 $ sサブスクリプションを追加します％2 $ s今すぐ、または％3 $ s新しいインターフェースについて％4$sを学びます。

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
ja: ％1 $ sサブスクリプションの選択％2 $ s％3 $ sWooCommerceサブスクリプション拡張機能は2つの新しいサブスクリプション製品タイプを追加します-％4 $ sシンプルサブスクリプション％5 $ sと％6 $ s可変サブスクリプション％7 $ s。％8 $ s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
ja: ％1 $ s％2$sを更新する方法を学ぶ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
ja: ％1 $ sサブスクリプションの管理の詳細»％2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
ja: ％1 $ s注：％2 $ sサブスクリプションに関連する注文は、これらの設定の影響を受ける注文には含まれません。

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
ja: ％1 $ s注文番号％3 $ s％2 $ s（％4 $ s）

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
ja: ％1 $ sPayPal参照トランザクションはアカウント％2$sで有効になっています。これで、すべてのサブスクリプション管理機能が有効になります。幸せな販売！

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ja: ％1 $ sPayPal参照トランザクションがアカウントで有効になっていません％2 $ s、一部のサブスクリプション管理機能が有効になっていません。 PayPalに連絡して、アカウントで％3 $ senable PayPal Reference Transactions％4$sをリクエストしてください。 ％5 $ sPayPalアカウントの確認％6 $ s％3 $ s詳細％7 $ s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ja: ％1 $ sPayPal参照トランザクションはアカウント％2$sで有効になっていません。サブスクリプションでPayPalリファレンストランザクションを使用する場合は、PayPalに連絡して、アカウントで％3 $ senable PayPalリファレンストランザクション％4$sをリクエストしてください。 ％5 $ sPayPalアカウントの確認％6 $ s％3 $ s詳細％7 $ s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
ja: ％1 $ s価格の設定％2 $ s％3$sサブスクリプションの価格は他の製品の価格とは少し異なります。サブスクリプションの場合、請求期間、期間、サインアップ料金、無料トライアルを設定できます。％4 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
ja: ％1 $ sWarning！％2 $ s％1 $ sWooCommerce Subscriptions％2 $ sを％3 $ sから％4$sにダウングレードしたようです。この方法でプラグインをダウングレードすると、問題が発生する可能性があります。 ％3 $ s以上に更新するか、％5 $ s新しいサポートチケット％6$sを開いてさらにサポートを受けてください。 ％7 $ s詳細»％8 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
ja: ％1 $ sWarning！％2 $ s％1 $ sWooCommerce Subscriptions Early Renewal％2$sプラグインがアクティブになっていることがわかります。 ％1 $ sWooCommerce Subscriptions％2 $ sのバージョン％3 $ sには、そのプラグインの機能がコアプラグインにパッケージ化されています。競合を避けるために、WooCommerceサブスクリプションの早期更新を無効にしてください。

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
ja: ％1 $ sWarning！％2 $ s％1 $ sWooCommerce Subscriptions 2.3.0-2.3.2％2 $ sで、サブスクリプション更新注文と顧客サブスクリプションキャッシュに無効なデータが含まれる可能性のある問題が見つかりました。キャッシュされたデータを更新する方法については、％3 $新しいサポートチケット％4$sを開いてください。

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
ja: ％1 $ sWooCommerceサブスクリプションがインストールされました％2 $ s–％3 $ sサブスクリプションの販売を開始する準備ができました！％4 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ja: ％1 $ sWooCommerceサブスクリプションは非アクティブです。％2 $ s％3 $ sWooCommerceプラグイン％4 $ sは、WooCommerceサブスクリプションが機能するためにアクティブである必要があります。 WooCommerceを％5 $ sインストールしてアクティブ化してください»％6 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
ja: ％1 $ sWooCommerceサブスクリプションは非アクティブです。％2 $ sこのバージョンのサブスクリプションには、WooCommerce％3$s以降が必要です。 ％4 $ sWooCommerceをバージョン％3 $ s以降に更新してください»％5 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
ja: ％2 $ s％1$s現在のサブスクリプション

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
ja: ％2 $ s％1$sはサブスクリプションを終了しました

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
ja: ％2 $ s％1$sの新規サブスクリプション

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
ja: ％2 $ s％1$sサブスクリプションのキャンセル

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
ja: ％2 $ s％1$sサブスクリプションの更新

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
ja: ％2 $ s％1$sサブスクリプションが再サブスクライブします

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
ja: ％2 $ s％1$sサブスクリプションのサインアップ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
ja: ％2 $ s％1$sサブスクリプションスイッチ

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
ja[0]: 今月の％2 $ s％1 $ sキャンセル％3$sサブスクリプションキャンセル

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
ja[0]: 今月の％2 $ s％1 $ sの更新％3$sのサブスクリプションの更新

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
ja[0]: 今月の％2 $ s％1 $ sサインアップ％3$sサブスクリプションサインアップ

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ja: ％b％d、％Y @％I：％M％p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
ja[0]: ％dキャンセルされた支払いの再試行

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
ja[0]: ％d支払いの再試行に失敗しました

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
ja[0]: ％d保留中の支払いの再試行

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
ja[0]: ％d支払いの再試行の処理

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
ja[0]: ％d支払いの再試行の成功

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
ja[0]: ％dの失敗

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
ja[0]: ％dアイテム

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
ja: ％s

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
ja: ％s-注文

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
ja: ％s前

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
ja: ％s平均更新額

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
ja[0]: ％s日

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
ja: 月の％s日

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
ja: 毎週％s

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
ja[0]: ％s月

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
ja: ％s純サブスクリプションゲイン

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
ja: ％s純サブスクリプション損失

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
ja: 毎月最終日の％s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
ja: この期間の％s更新収入

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
ja: ％s更新注文

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
ja: この期間の％s更新収益

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
ja: ％s更新収益が回復しました

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
ja: 今月の％s更新収益

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
ja: ％sはこの期間の収益を再購読します

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
ja: ％sの再試行に失敗しました

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
ja: ％s再試行は保留中

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
ja: ％s再試行が成功しました

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
ja: この期間の％sサインアップ収益

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
ja: 今月の％s登録収益

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
ja[0]: ％sサブスクリプションステータスが変更されました。

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
ja: この期間の％sスイッチ収益

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
ja[0]: ％s週

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
ja[0]: ％s年

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
ja: ％s詳細»％s

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 2
en: %snd
ja: ％snd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 3
en: %srd
ja: ％srd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 1
en: %sst
ja: ％sst

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
ja: ％sth

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
ja: （％s秒単位）

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
ja: （％sを含む）

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
ja: 1日

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
ja: 1ヶ月

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
ja: 1週間

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
ja: 1年

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
ja: PayPalで最近のサブスクリプション支払いを処理しているときに、致命的なエラーが発生しました。これを解決するには、すぐにWooCommerce Support％3 $ sで新しいチケットを％1$sopenしてください。 ％2 $ s詳細»％3 $ s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
ja: 製品には、「カートに追加」というテキストのボタンが表示されます。デフォルトでは、サブスクリプションはこれを「今すぐサインアップ」に変更します。ここでサブスクリプションのボタンテキストをカスタマイズできます。

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
ja: ％1$sに属するサブスクリプションはキャンセルされました。サブスクリプションの詳細は次のとおりです。

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
ja: ％1$sに属するサブスクリプションがユーザーによって一時停止されました。サブスクリプションの詳細は次のとおりです。

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
ja: ％1$sに属するサブスクリプションが期限切れになりました。サブスクリプションの詳細は次のとおりです。

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
ja: サブスクリプションがカートから削除されました。ペイメントゲートウェイの制限により、異なるサブスクリプション製品を同時に購入することはできません。

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
ja: サブスクリプションがカートから削除されました。製品とサブスクリプションを同時に購入することはできません。

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
ja: サブスクリプションの更新はカートから削除されました。複数のサブスクリプションを同時に購入することはできません。

en: About WooCommerce Subscriptions
ja: WooCommerceサブスクリプションについて

en: Accept Early Renewal Payments
ja: 早期更新の支払いを受け入れる

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
ja: モーダルを介して早期更新支払いを受け入れる

en: Accept Manual Renewals
ja: 手動更新を受け入れる

en: Actions
ja: 行動

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
ja: 活性化

[ctx: Subscription status]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: アクティブ<span class="count">（％s）</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
ja: アクティブなプロダクトキー

en: Active Subscriptions
ja: アクティブなサブスクリプション

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
ja: アクティブなサブスクリプション％s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
ja[0]: ％d支払いでアクティブ

en: Active for unlimited payments
ja: 無制限の支払いのためにアクティブ

en: Active for x payments
ja: x回の支払いでアクティブ

en: Active subscriber?
ja: アクティブなサブスクライバー？

en: Add
ja: 追加

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New Retry
ja: 新しい再試行を追加

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
ja: 新しいサブスクリプションを追加する

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
ja: サブスクリプションの追加

en: Add a Subscription Product
ja: サブスクリプション製品を追加する

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
ja: 支払いを追加する

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
ja: お支払い方法を追加

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
ja: お支払い方法を追加

en: Add to Cart Button Text
ja: カートに追加ボタンテキスト

en: Address
ja: 住所

en: Affected event: | Affected events:
ja[0]: 影響を受けるイベント：

en: Align Subscription Renewal Day
ja: サブスクリプション更新日を調整する

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
ja: サブスクリプションの更新を特定の曜日、月、または年に合わせます。たとえば、月の最初の日です。 ％1 $ s詳細％2$s。

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
ja: このサブスクリプションを購入するすべての顧客の支払い日を特定の曜日または月に合わせます。

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
ja: このサブスクリプションの支払い日を1年の特定の日に合わせます。今年すでに日付が設定されている場合、最初の支払いは％sで処理されます。この製品の支払い同期を無効にするには、日を0に設定します。

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
ja: リンクされたサブスクリプションアイテムはすべてカートから削除されました。

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
ja: リンクされたサブスクリプションアイテムはすべて

en: All orders types
ja: すべての注文タイプ

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
ja: 支払い方法なしで$0の初期チェックアウトを許可します。

en: Allow Switching
ja: 切り替えを許可する

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
ja: サブスクリプション製品を他の製品およびサブスクリプションと同じトランザクションで購入できるようにします。

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
ja: 支払い方法を提供せずに、初期支払いが0ドルのサブスクリプション製品の購入を許可します。サブスクリプションをアクティブに保つために、顧客は初期期間の終わりに支払い方法を提供する必要があります。

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
ja: 顧客がチェックアウトをバイパスして、％1 $ sMy Account&gt; View Subscription％2$sページからサブスクリプションを早期に更新できるようにします。 ％3 $ s詳細をご覧ください。％4 $ s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
ja: 顧客が[サブスクリプションの表示]ページから自動更新をオンまたはオフにできるようにします。

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
ja: 複数のサブスクリプションと製品を同時に購入できるようにします。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
ja: サブスクライバーが異なるサブスクリプションを切り替える（アップグレードまたはダウングレード）ことを許可します。 ％1 $ s詳細％2$s。

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
ja: いつも

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
ja[0]: 最近のサブスクリプション関連のイベントの処理中にエラーが発生しました。影響を受けるサブスクリプションを修正する方法の手順と、このエラーの考えられる原因の詳細については、ガイド％1 $ shere％2$sをお読みください。

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しいただくか、別のお支払い方法をお試しください。

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ja: 最初の定期支払いを請求する前に待機するオプションの期間。サインアップ料金は、サブスクリプションの開始時に引き続き請求されます。 ％s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ja: 最初の定期支払いを請求する前に待機するオプションの期間。サインアップ料金は、サブスクリプションの開始時に引き続き請求されます。 ％s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
ja: ％1$sでサブスクリプションを更新するための注文が作成されました。この請求書の支払いには、次のリンクを使用してください：％2 $ s

en: And much more...
ja: そしてもっと...

en: Any Payment Method
ja: 任意のお支払い方法

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
ja: このアイテムをサブスクリプションから削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
ja: お支払い方法をPayPal標準から変更してもよろしいですか？これにより、PayPalでのサブスクリプションが一時停止されます。

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
ja: 更新を処理してもよろしいですか？これにより、顧客に請求が行われ、更新注文が電子メールで送信されます（電子メールが有効になっている場合）。

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
ja: この更新注文の支払いを再試行してもよろしいですか？これにより、顧客に請求し、更新注文の電子メールを送信しようとします（電子メールが有効になっている場合）。

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
ja: 支払い方法が一時的に拒否されたために失われる可能性のある経常収益の回復を試みます。 ％1 $ s詳細％2$s。

en: Auto Renewal Toggle
ja: 自動更新トグル

en: Auto renew
ja: 自動更新

en: Automatic Failed Payment Retries
ja: 自動失敗した支払いの再試行

en: Automatic Failed Payment Retry
ja: 自動失敗した支払いの再試行

en: Automatic Recurring Payments
ja: 自動定期支払い

en: Automatic payment failed for order {order_number}
ja: 注文{order_number}の自動支払いに失敗しました

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
ja: {order_number}の自動支払いに失敗しました。{retry_time}を再試行します

en: Automatic renewal payment failed
ja: 自動更新支払いに失敗しました

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ja: この時間が経過すると、サブスクリプションは自動的に期限切れになります。この長さは、同期された最初の更新日の前に提供された無料トライアルまたは時間に追加されます。

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ja: この時間が経過すると、サブスクリプションは自動的に期限切れになります。この長さは、同期された最初の更新日の前に提供された無料トライアルまたは時間に追加されます。

en: Average Lifetime Value
ja: 平均生涯価値

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
ja: 平均生涯価値％s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
ja: 平均定期回線合計％s

en: Backordered
ja: 入荷待ち

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
ja: このため、お住まいの国で利用できる唯一のオプションでない限り、サブスクリプションの支払い方法としてはお勧めしません。

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
ja: ％sWC_Subscription％sクラスは％sWC_Order％sを拡張するため、％s $ subset-&gt; update_status（）％sや％s $ subset-&gt; get_total（）％sなどの使い慣れたメソッドを使用できます。

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
ja: サブスクリプションに対してPayPalStandardを有効にする前に、PayPal Standardを使用する場合、顧客はサブスクリプションの存続期間中PayPal Standardの使用にロックされ、PayPalStandardにはいくつかの制限があることに注意してください。このオプションを有効にする前に、％1 $のガイドを読んでください。サブスクリプションにPayPal標準％2$sをお勧めしません。

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
ja: 送信する前に、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。サイトの最近のバックアップがない場合は、％snowが1％sを作成するときです。

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
ja: グループ化されたサブスクリプション間

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
ja: サブスクリプションバリエーション間

[ctx: table column header]
en: Big Bang
ja: ビッグ・バン

en: Billing
ja: 請求する

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Billing Period
ja: 支払請求周期

en: Billing Period:
ja: 支払請求周期：

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
ja: 請求契約はPayPalでキャンセルされました。

en: Billing interval:
ja: 請求間隔：

en: Billing period for the subscription.
ja: サブスクリプションの請求期間。

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
ja: 請求する：

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
ja: サブスクリプションに使用された配送先住所と、将来の購入用のデフォルトの配送先住所の両方が更新されます。

en: Browse products
ja: 製品を閲覧する

en: Browser User Agent
ja: ブラウザユーザーエージェント

en: But wait, there's more!
ja: しかし、待ってください、もっとあります！

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
ja: デフォルトでは、サブスクリプションは7日間で5回支払いを再試行します。再試行システムを制御するルールは、次のように変更できます。

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
ja: デフォルトでは、既存のサブスクリプション製品に新しいファイルを追加すると、アクティブなサブスクライバーに新しいファイルへのアクセスが自動的に提供されます。ただし、％snewコンテンツドリッピング設定％sを有効にして、次回の更新支払い後にのみ新しいファイルへのアクセスをサブスクライバーに提供できるようになりました。

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
ja: サブスクリプションをカスタムオーダータイプにすることで、サブスクリプションもカスタム投稿タイプになります。これにより、サブスクリプションのクエリが高速になり、WordPressの投稿やページと同じくらいスケーラブルなデータベーススキーマが使用されます。

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
ja: サブスクリプションを早期に更新すると、次の支払いは％sになります。

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
ja: サブスクリプションを早期に更新することにより、％sで予定されている次の支払いはキャンセルされます。

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
ja: WooCommerceサブスクリプションを使用することにより、個人データを保存している可能性があり、サブスクリプションの支払いに使用しているサードパーティの支払い処理業者によっては、個人データを外部ソースと共有している可能性があります。

en: Cache Update Failures
ja: キャッシュ更新の失敗

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
ja: アドレスタイプの表示名を取得できません。アドレスタイプは文字列ではありません。

en: Can not get status name. Status is not a string.
ja: ステータス名を取得できません。ステータスは文字列ではありません。

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Now
ja: 今すぐキャンセル

en: Cancel and remove personal data
ja: 個人データをキャンセルして削除する

en: Cancellations
ja: キャンセル

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
ja: キャンセル

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
ja: キャンセル日

en: Cancelled Subscription
ja: キャンセルされたサブスクリプション

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
ja: キャンセルされたサブスクリプションの電子メールは、顧客のサブスクリプションがキャンセルされたときに送信されます（ストアマネージャーまたは顧客のいずれかによって）。

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
ja: サブスクリプションを作成できません：％s。

en: Change
ja: 変化する

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
ja: ％sアドレスを変更する

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
ja: お支払い方法の変更

en: Change Trial and End Dates
ja: 試用日と終了日を変更する

en: Change address
ja: 住所を変更する

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
ja: 期間の開始と終了の間のサブスクリプションの変更。

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
ja: 支払いを変更する

en: Change payment features:
ja: 支払い機能の変更：

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
ja: お支払い方法を変更する

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
ja: お支払い方法を変更する

en: Check Out What's New
ja: 新機能をチェックしてください

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
ja: 新しい支払い方法を選択してください。％s

en: Choose a new subscription.
ja: 新しいサブスクリプションを選択します。

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
ja: アクティブおよび非アクティブなサブスクライバーに割り当てるデフォルトの役割を選択します。記録を保持するために、サブスクライバー用のユーザーアカウントを作成する必要があります。自分など、％1 $ sadministrator％2 $ sの役割を持つユーザーには、管理者のロックアウトを防ぐためにこれらの役割が割り当てられることはありません。

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
ja: サブスクリプション価格、請求間隔、および期間を選択します。

en: Choose which format of email to send.
ja: 送信する電子メールの形式を選択します。

en: Clear
ja: クリア

en: Complete checkout to renew now.
ja: 今すぐ更新するには、チェックアウトを完了してください。

en: Complete checkout to renew your subscription.
ja: サブスクリプションを更新するには、チェックアウトを完了してください。

en: Complete checkout to resubscribe.
ja: 再購読するには、チェックアウトを完了してください。

en: Completed Renewal Order
ja: 更新注文が完了しました

en: Continue
ja: 継続する

en: Copy billing address
ja: 請求先住所をコピーする

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
ja: サブスクリプションを取得できませんでした。ほとんどの場合、サブスクリプションキーはサブスクリプションを参照していません。キーは「％s」でした。

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
ja: 国/州

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
ja: クーポンは、指定された支払い回数に制限されます。その後、サブスクリプションから自動的に削除されます。 「支払い」には、最初のサブスクリプションの支払いも含まれます。

en: Create pending parent order
ja: 保留中の親注文を作成する

en: Create pending parent order requested by admin action.
ja: 管理者アクションによって要求された保留中の親注文を作成します。

en: Create pending renewal order
ja: 保留中の更新注文を作成する

en: Create pending renewal order requested by admin action.
ja: 管理者アクションによって要求された保留中の更新オーダーを作成します。

en: Create subscriptions
ja: サブスクリプションを作成する

en: Created Date
ja: 作成日

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
ja: クロスグレード

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
ja: カスタム生再試行ルール

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
ja: カスタム再試行ルール

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
ja: カスタム再試行ルールクラス

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
ja: カスタム再試行ルール

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドが削除されました。

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドが更新されました。

en: Customer
ja: お客様

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
ja[0]: 顧客％1$sがサブスクリプションを切り替えました。新しいサブスクリプションの詳細は次のとおりです。

en: Customer ID is invalid.
ja: 顧客IDが無効です。

en: Customer Payment Retry
ja: 顧客支払いの再試行

en: Customer Provided Note
ja: 顧客提供のメモ

en: Customer Renewal Invoice
ja: 顧客更新請求書

en: Customer Suspensions
ja: カスタマーサスペンション

en: Customer Totals
ja: 顧客合計

en: Customer add payment method page &rarr;
ja: 顧客が支払い方法を追加するページ→

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ja: お客様は、[マイアカウント]ページから「％1 $ s」（製品ID：＃％2 $ d）を追加しました。

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
ja: 顧客が％sを追加しました。

en: Customer change payment method page &rarr;
ja: 顧客変更支払い方法ページ→

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ja: お客様は、[マイアカウント]ページから「％1 $ s」（製品ID：＃％2 $ d）を削除しました。

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
ja: お客様が早期更新をリクエストしました：

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
ja: 顧客は＃％sの順序で再サブスクライブしました

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
ja: カスタマーサブスクリプションのキャッシュは、％1 $ sと％2$sによって処理されるようになりました。

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
ja: カスタマーサブスクリプションのキャッシュは、％1$sによって処理されるようになりました。

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
ja: 顧客は注文％sで早期に正常に更新されました。

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
ja: お客様が％1 $ sから％2$sに切り替えました。

en: Customer's notes about the order
ja: 注文に関するお客様のメモ

en: Customer:
ja: お客様：

en: Customers
ja: お客様

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ja: 顧客およびその他の非管理ユーザーは、更新の進行中に中断することなくストアを参照して購入できます。

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
ja: 顧客は、1回のトランザクションでさまざまなサブスクリプション製品を購入できるようになりました。製品は任意のスケジュールで請求でき、サインアップ料金および/または無料トライアルの任意の組み合わせがあります。

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
ja: サブスクリプションをお持ちのお客様は、この設定から除外されます。

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
ja: 再試行ルールをカスタマイズする

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
ja: サブスクライバーのアカウントページのサブスクリプションの横にあるボタンに表示されるテキストをカスタマイズします。デフォルトは「SwitchSubscription」ですが、これを「Upgrade」または「ChangeSubscription」に変更することもできます。

en: Database Update Required
ja: データベースの更新が必要

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
ja: データベースがバージョン％sに更新されました

en: Date
ja: 日にち

en: Date Changed
ja: 変更日

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
ja: 一時停止日

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
ja: 一時停止日：％s

en: Date type can not be an empty string.
ja: 日付型を空の文字列にすることはできません。

en: Date type is not a string.
ja: 日付型は文字列ではありません。

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
ja: 日

en: Delete Customer Subscription Cache
ja: カスタマーサブスクリプションキャッシュを削除する

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Delete Related Order Cache
ja: 関連する注文キャッシュを削除する

en: Delete all variations without a subscription
ja: サブスクリプションなしですべてのバリエーションを削除する

en: Delete this item permanently
ja: このアイテムを完全に削除します

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
ja: 開発者は、％sget_posts（）％sなどの使い慣れたWordPress関数をすべて使用して、サブスクリプションデータをクエリまたは変更できるようになりました。

en: Disable auto renew
ja: 自動更新を無効にする

en: Discount
ja: 割引

en: Display the auto renewal toggle
ja: 自動更新トグルを表示する

en: Do not limit
ja: 制限しないでください

en: Do not synchronise
ja: 同期しないでください

[ctx: short for documents]
en: Docs
ja: ドキュメント

[ctx: short for documents]
en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
ja: ダウングレード

en: Downloadable
ja: ダウンロード可能

en: Drip Downloadable Content
ja: ドリップダウンロードコンテンツ

en: Early Renewal
ja: 早期更新

en: Edit
ja: 編集

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
ja: 編集

en: Edit Retry
ja: 再試行を編集

en: Edit Subscription
ja: サブスクリプションの編集

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
ja: サブスクリプションの編集

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
ja: サブスクリプションの編集がエラーで失敗しました：％s

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
ja: メールの見出し

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
ja: メールタイプ

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
ja: メール：％s

en: Enable Automatic Retry
ja: 自動再試行を有効にする

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
ja: サブスクリプションのPayPal標準を有効にする

en: Enable auto renew
ja: 自動更新を有効にする

en: Enable automatic payments
ja: 自動支払いを有効にする

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
ja: 失敗した定期支払いの自動再試行を有効にする

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
ja: サブスクリプション製品のダウンロード可能なコンテンツの滴下を有効にします。

en: Enable this email notification
ja: このメール通知を有効にする

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
ja: 有効/無効

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
ja: これを有効にすると、次の更新が処理された後にのみ、製品に追加された新しいダウンロード可能なファイルへのアクセスが許可されます。％sデフォルトでは、製品に追加された新しいダウンロード可能なファイルへのアクセスは、その製品のアクティブなサブスクリプションを持つすべての顧客にすぐに許可されます。

en: End Date
ja: 終了日

[ctx: table heading]
en: End Date
ja: 終了日

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
ja: 終了日

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
ja: 終了日：％s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
ja: 終了日

[ctx: table heading]
en: End date
ja: 終了日

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
ja: 終了日：％s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
ja: 前払い期間の終了

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
ja: 前払い期間の終了：％s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
ja: マイアカウントのエンドポイント→[サブスクリプション支払い方法の変更]ページ

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
ja: [マイアカウント]→[サブスクリプション]ページのエンドポイント

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
ja: マイアカウントのエンドポイント→サブスクリプションページの表示

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
ja: 新しい間隔を単一の数値として入力します（たとえば、2か月ごとに請求する場合は、2を入力します）。

en: Enter a new length (e.g. 5):
ja: 新しい長さ（例：5）を入力します。

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ja: このメールの受信者（カンマ区切り）を入力してください。デフォルトは％sです。

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
ja: 日、週、月、または年のいずれかの新しい期間を入力します。

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
ja: エラー

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
ja: エラー％d：サブスクリプションに税金を追加できません。もう一度やり直してください。

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ja: エラー％d：注文を作成できません。もう一度やり直してください。

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
ja: エラー％d：サブスクリプションを作成できません。もう一度やり直してください。

en: Error during subscription status transition.
ja: サブスクリプションステータスの移行中にエラーが発生しました。

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
ja: サブスクリプションエンドポイントの保存エラー：％1 $ sSubscriptions％2 $ s、％1 $ sViewサブスクリプション％2 $ s、および％1 $ sサブスクリプション支払い方法％2$sを同じにすることはできません。変更は元に戻されました。

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
ja: 一部の情報の更新中にエラーが発生しました：％s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
ja: エラー：作成したサブスクリプションに製品を追加できません。もう一度やり直してください。

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
ja: エラー：メモ「％s」で更新注文を作成できません

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
ja: エラー：サブスクリプションを作成できません。もう一度やり直してください。

en: Error: unable to find timezone of your browser.
ja: エラー：ブラウザのタイムゾーンが見つかりません。

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
ja: 残りの推定時間（分：秒）：％s

en: Expire after
ja: 後に期限切れ

[ctx: Subscription status]
en: Expired
ja: 期限切れ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 期限切れ<span class="count">（％s）</span>

en: Expired Subscription
ja: 期限切れのサブスクリプション

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
ja: 期限切れのサブスクリプションの電子メールは、顧客のサブスクリプションの有効期限が切れたときに送信されます。

en: Export CSV
ja: CSVをエクスポート

[ctx: Subscription status]
en: Failed
ja: 失敗した

en: Failed Payment Retries
ja: 失敗した支払いの再試行

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
ja: 失敗した定期支払いを自動的に再試行できるようになりました。これにより、支払い方法が一時的に拒否されたために失われていた収益を回収できます。

en: Failed retries
ja: 再試行の失敗

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
ja: サブスクリプション％sのサインアップに失敗しました。

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
ja: 注文＃％1 $ sのサブスクリプションステータスのアクティブ化に失敗しました：％2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
ja: 注文＃％1 $ sがキャンセルされた後、サブスクリプションをキャンセルできませんでした：％2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
ja: 注文＃％1 $ sのサブスクリプションで失敗した支払いの処理に失敗しました：％2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
ja: 注文番号％1 $ sの期限切れとしてサブスクリプションを設定できませんでした：％2 $ s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
ja: 顧客が注文％sで早期に更新した後、サブスクリプションの日付を更新できませんでした。

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
ja: 注文＃％1 $ sが保留になった後、サブスクリプションステータスの更新に失敗しました：％2 $ s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
ja: 公式の％3 $ sWooCommerce Marketplace％4 $ sで、％1 $ sが自動サブスクリプション支払い％2$sをサポートする新しいゲートウェイを見つけます。

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
ja: 最初の支払いは日割り計算されます。次の支払い：％s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
ja: 最初の支払い：％s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
ja: 最初の更新：％s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
ja: すべてのサブスクリプション製品

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
ja: すべてのサブスクリプション製品のアップグレードおよびダウングレード用

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
ja: 仮想サブスクリプション製品のアップグレードおよびダウングレードのみ

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
ja: すべてのサブスクリプション製品のアップグレード用

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
ja: 仮想サブスクリプション製品のアップグレードのみ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
ja: 仮想サブスクリプション製品のみ

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
ja: ストアマネージャーがサブスクリプションv1.5でサブスクリプションを自動から手動の更新支払い（または手動から自動）に変更するには、データベースを直接変更する必要がありました。サブスクリプションは、支払いゲートウェイが新しい％sEdit Subscription％sインターフェースからそれを変更できるようにする方法を提供するようになりました。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
ja: 定期的なサブスクリプションの支払いを処理する目的で、お客様の名前、請求先住所、配送先住所、電子メールアドレス、電話番号、クレジットカード/支払いの詳細を保存します。

[ctx: shipping method price]
en: Free
ja: 無料

en: Free Trial
ja: 無料トライアル

en: Free shipping coupon
ja: 送料無料クーポン

en: Free trial
ja: 無料トライアル

en: Free trial length
ja: 無料試用期間

en: Free trial period
ja: 無料試用期間

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
ja: ゲートウェイID：[％s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
ja: Gatewayは、サブスクリプションの支払い方法を変更する管理者をサポートしていません。

en: General
ja: 全般的

en: Generate Customer Subscription Cache
ja: 顧客サブスクリプションキャッシュを生成する

en: Generate Related Order Cache
ja: 関連する注文キャッシュを生成する

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
ja: WooCommerceサブスクリプション設定に移動します

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
ja: WooCommerceサブスクリプション設定に移動»

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
ja: 彼の、

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
ja: 名誉更新注文データ

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
ja: 6か月以上購読している顧客は何人ですか？加入者の平均生涯価値はいくらですか？あなたの店は来月どのくらいの更新収入を得るでしょうか？

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IPN subscription cancelled.
ja: IPNサブスクリプションがキャンセルされました。

en: IPN subscription failing payment method changed.
ja: IPNサブスクリプションの失敗した支払い方法が変更されました。

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
ja: IPNサブスクリプションの支払い％1 $ sの理由：％2$s。

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
ja: IPNサブスクリプション支払い％s。

en: IPN subscription payment completed.
ja: IPNサブスクリプションの支払いが完了しました。

en: IPN subscription payment failure.
ja: IPNサブスクリプションの支払いに失敗しました。

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
ja: IPNサブスクリプションの支払い方法がPayPalに変更されました。

en: IPN subscription sign up completed.
ja: IPNサブスクリプションのサインアップが完了しました。

en: IPN subscription suspended.
ja: IPNサブスクリプションが一時停止されました。

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
ja: サブスクライバーのサブスクリプションが手動でキャンセルまたは期限切れになった場合、サブスクライバーにこの役割が割り当てられます。

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
ja: サブスクリプションが特定の曜日、月、または年に同期されている場合は、サインアップ時にサブスクリプションに比例配分された金額を請求します。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
ja: PayPal標準またはPayPal参照トランザクションを使用している場合、詳細については、％1 $ sPayPalプライバシーポリシー％2$sを参照してください。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
ja: 新規サブスクリプションの購入で更新の支払いが自動的に請求されないようにする場合は、自動支払いをオフにすることができます。既存の自動サブスクリプションは、引き続き顧客に自動的に課金されます。 ％1 $ s詳細％2$s。

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
ja: サーバーエラーを受け取り、この通知を見つけるためにページをリロードした場合は、％s秒でページを更新してください。そうすれば、アップグレードルーチンが問題なく再開されます。

en: Ignore this error
ja: このエラーを無視する

en: Ignore this error (not recommended)
ja: このエラーを無視します（非推奨）

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
ja: CSVを介してWooCommerceにサブスクリプションをインポートするか、WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter拡張機能を使用してサブスクリプションをWooCommerceからCSVにエクスポートします。

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
ja: サブスクリプションのインポート/エクスポート

en: Improved scheduled action data storage
ja: スケジュールされたアクションデータストレージの改善

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
ja: ％sで

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
ja: 以前のバージョンのサブスクリプションでは、サブスクリプションの合計は、自動更新支払いの料金として支払いゲートウェイに渡されていました。これにより、更新に1回限りの料金や割引を追加することが不必要に複雑になりました。

en: Inactive Subscriber Role
ja: 非アクティブなサブスクライバーの役割

en: Increased processing rate for scheduled payments
ja: スケジュールされた支払いの処理率の向上

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
ja: 初期サブスクリプション

en: Initial payment discount
ja: 初期支払い割引

en: Installed Plugins
ja: インストールされたプラグイン

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
ja: ％sの日付が無効です。日付は「YmdH：i：s」の形式である必要があります。

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
ja: 無効なPayPalIPNペイロード：一致するサブスクリプションが見つかりません。

en: Invalid Subscription.
ja: サブスクリプションが無効です。

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ja: 作成日が無効です。日付は文字列で、「YmdH：i：s」の形式である必要があります。

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
ja: 無効なデータ。最初のパラメーターに、登録された日付タイプにない日付があります。

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
ja: 無効なデータ。 update_dates（）に渡されたとき、最初のパラメーターは空でした。

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
ja: 無効なデータ。有効なアイテムIDが渡されませんでした。

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
ja: 無効なデータ。有効なサブスクリプション/注文が渡されませんでした。

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
ja: 無効なデータ。予想される注文は注文ではありません。

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
ja: 無効なデータ。コピーの種類は文字列ではありません。

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ja: 日付が無効です。日付は文字列で、「YmdH：i：s」の形式である必要があります。

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
ja: 無効な形式。最初のパラメーターは配列である必要があります。

en: Invalid order.
ja: 順序が無効です。

en: Invalid recurring shipping method.
ja: 定期配送方法が無効です。

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
ja: 無効な関係タイプ：％1$s。注文関係タイプは、％2$sのいずれかである必要があります。

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
ja: セキュリティトークンが無効です。ページをリロードして再試行してください。

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
ja: 無効なソート順タイプ：％1$s。 $ sort_order引数は％2 $ sまたは％3$sである必要があります。

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
ja: 無効なサブスクリプション請求間隔が指定されました。 0より大きい整数である必要があります。

en: Invalid subscription billing period given.
ja: 無効なサブスクリプション請求期間が指定されました。

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
ja: サブスクリプションcustomer_idが無効です。

en: Invalid subscription id.
ja: サブスクリプションIDが無効です。

en: Invalid subscription status given.
ja: 無効なサブスクリプションステータスが指定されました。

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
ja: スイッチタイプ&quot;％s&quot;が無効です。スイッチは、「アップグレード」、「ダウングレード」、または「クロスグレード」のいずれかである必要があります。

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
ja: 無効な更新タイプ：％s。サポートされている更新後のタイプは「追加」または「削除」です。更新はポストメタで直接行われます。

en: Invoice for renewal order {order_number}
ja: 更新注文の請求書{order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
ja: {order_date}からの更新注文{order_number}の請求書

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
ja: PayPalでアクティブなサブスクリプションを使用している場合は、受信者の電子メールアドレスを変更しないことを強くお勧めします。これを行うと、既存のサブスクリプションが破損する可能性があります。

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
ja: このサイトは移動したか、重複したサイトのようです。 ％1 $ sWooCommerce Subscriptions％2 $ sは、ステージングまたはテスト環境からの重複した支払いを防ぐために、このサイトでの自動支払いとサブスクリプション関連の電子メールを無効にしました。 ％1 $ sWooCommerce Subscriptions％2 $ sは、％5 $ s％7 $ s％6$sをサイトのURLと見なします。 ％3 $ s詳細»％4$s。

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
ja: サブスクリプションの次の支払い日を変更することはすでに可能でしたが、一部のストアマネージャーは、顧客に延長無料トライアルを提供したり、有効期限に1か月を追加したりしたいと考えていました。これで、％sEdit Subscription％s画面からこれらすべての日付を変更できます。

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
ja: 顧客がより多くのサブスクリプションを購入するのが簡単になりました！

en: Item ID.
ja: アイテムID。

en: Items
ja: アイテム

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
ja: お知らせします—サブスクリプション更新注文＃％sを受け取り、現在処理中です：

en: Label
ja: ラベル

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Order Date
ja: 最終注文日

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
ja: 最終注文日

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
ja: 最終注文日：％s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
ja: ラストオーダー：％s

en: Last day of the month
ja: 月の最終日

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
ja: 最終注文日

en: Last recorded error:
ja: 最後に記録されたエラー：

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

en: Learn more
ja: もっと詳しく知る

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
ja: 新しい％sViewサブスクリプションページ％sの詳細をご覧ください。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
ja: 新しい％smultipleサブスクリプション％s機能の詳細をご覧ください。

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
ja: サブスクリプションからの生涯価値％s

en: Limit subscription
ja: サブスクリプションを制限する

en: Limit to one active subscription
ja: アクティブなサブスクリプションを1つに制限

en: Limit to one of any status
ja: いずれかのステータスに制限する

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
ja[0]: 限定使用クーポン「％1$s」がサブスクリプションから削除されました。 ％2$d回使用されています。

en: Line subtotal (before discounts).
ja: 行の小計（割引前）。

en: Line subtotal tax (before discounts).
ja: ライン小計税（割引前）。

en: Line taxes.
ja: ライン税。

en: Line total (after discounts).
ja: ライン合計（割引後）。

en: Line total tax (after discounts).
ja: ライン合計税（割引後）。

[ctx: refers to live site]
en: Live
ja: ライブ

en: Load billing address
ja: 請求先住所を読み込む

en: Load shipping address
ja: 配送先住所を読み込む

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
ja: M j、Y @ G：i

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
ja: んん

en: Manage Subscriptions
ja: サブスクリプションの管理

en: Manual Renewal
ja: 手動更新

en: Manual Renewal Payments
ja: 手動更新支払い

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
ja: 顧客の支払いを待っている手動更新注文。

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
ja: ％sサブスクリプション製品を「個別に販売」としてマークしました。

en: Meta key.
ja: メタキー。

en: Meta label.
ja: メタラベル。

en: Meta value.
ja: メタ値。

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
ja: ％1 $ sサブスクリプション関連のフックを新しいスケジューラーに移行しました（％2 $ s秒）。

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
ja: ％1 $ sサブスクリプションを新しい構造に移行しました（％2 $ s秒）。

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mixed Checkout
ja: 混合チェックアウト

en: Month for Synchronisation
ja: 同期の月

en: Move this item to the Trash
ja: このアイテムをゴミ箱に移動します

[ctx: email type]
en: Multipart
ja: マルチパート

en: Multiple Subscriptions
ja: 複数のサブスクリプション

en: My Account
ja: マイアカウント

en: My Subscription
ja: サブスクリプション

en: N/A
ja: 該当なし

[ctx: no information about something]
en: N/A
ja: 該当なし

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
ja: 一度もない

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
ja: 決して（サインアップ時に全額を請求する）

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
ja: 絶対に（全額の登録料を請求してください）

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
ja: 決して（サインアップ料金を請求しないでください）

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
ja: 決して（定期的な金額を請求しないでください）

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
ja: 期限切れになることはありません

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
ja: 新しい％sWC_Subscription％sオブジェクト

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
ja: 新しい％sshop_subscription％s投稿タイプ

en: New Add/Edit Subscription Screen
ja: 新しいサブスクリプションの追加/編集画面

en: New Renewal Order
ja: 新しい更新注文

en: New Retry
ja: 新しい再試行

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
ja: 新しいサブスクリプション

en: New Subscription Emails
ja: 新しいサブスクリプションメール

en: New Subscriptions
ja: 新しいサブスクリプション

en: New View Subscription Page
ja: 新しいビューサブスクリプションページ

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
ja: サブスクリプション更新の支払いが処理されると、新しい更新注文の電子メールが送信されます。

en: New subscription details
ja: 新しいサブスクリプションの詳細

en: New subscription renewal order
ja: 新しいサブスクリプションの更新注文

en: Next
ja: 次

en: Next 12 Months
ja: 次の12か月

en: Next 30 Days
ja: 次の30日

en: Next 7 Days
ja: 次の7日間

en: Next Month
ja: 来月

en: Next Payment
ja: 次の支払い

[ctx: table heading]
en: Next Payment
ja: 次の支払い

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
ja: 次の支払い日：％s

[ctx: table heading]
en: Next payment
ja: 次の支払い

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
ja: 次の支払い日

en: Next payment: %s
ja: 次の支払い：％s

en: No
ja: いいえ

en: No Subscriptions found
ja: サブスクリプションが見つかりません

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
ja: ゴミ箱にサブスクリプションが見つかりません

en: No billing address set.
ja: 請求先住所が設定されていません。

en: No customers found.
ja: 顧客が見つかりません。

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
ja: 自動サブスクリプション支払いを処理できる支払いゲートウェイは有効になっていません。自動支払いを処理する場合は、％1 $ sfree Stripe拡張機能％2$sをお勧めします。

en: No products found.
ja: 製品が見つかりません。

en: No retries found
ja: 再試行は見つかりませんでした

en: No retries found in trash
ja: ゴミ箱に再試行は見つかりませんでした

en: No shipping address set.
ja: 配送先住所が設定されていません。

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
ja: 非サブスクリプション

en: None
ja: なし

en: Not cancelled
ja: キャンセルされません

en: Not yet ended
ja: まだ終わっていない

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
ja: サブスクリプションの購入には引き続きアカウントが必要であることに注意してください。

en: Note:
ja: ノート：

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
ja: サインアップ後の日数

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
ja: サインアップ後の月数

en: Number of renewals
ja: 更新回数

en: Number of resubscribes
ja: 再購読の数

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
ja: サインアップ後の週数

[ctx: Subscription status]
en: On hold
ja: 保留

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
ja: 保留

en: On-hold Renewal Order
ja: 保留中の更新注文

en: One time shipping
ja: 1回限りの発送

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
ja: 顧客がこの製品のサブスクリプションを1つだけ持つことを許可します。 ％1 $ s詳細％2$s。

en: Only store managers can edit payment dates.
ja: 支払い日を編集できるのは店長だけです。

en: Open a ticket
ja: チケットを開く

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
ja: オプションで、サブスクリプションの開始時に請求される金額を含めます。製品に無料トライアルがある場合や支払い日が同期している場合でも、サインアップ料金はすぐに請求されます。

en: Order
ja: 注文

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
ja: 注文番号％sはカートに追加されていません。

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
ja: 早期更新を記録するために作成された注文％s。

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
ja: 更新を記録するために作成された注文％s。

en: Order Number
ja: 注文番号

en: Order date: %s
ja: 注文日：％s

en: Order number: %s
ja: 注文番号：％s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
ja: 注文

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
ja: ％sでの注文

[ctx: An order type]
en: Original
ja: オリジナル

en: Other
ja: 他の

[ctx: label for the system status page]
en: Other
ja: 他の

en: Parent Order
ja: 親の注文

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
ja: 親の注文

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
ja: 親サブスクリプション

en: Parent order:
ja: 親の注文：

en: Parent order:
ja: 親の注文：

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
ja: 支払い

en: Pay Now &raquo;
ja: 今払う &quot;

en: Pay now
ja: 今払う

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
ja: PayPalAPIエラー-クレデンシャルが正しくありません。

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
ja: PayPal APIエラー：（％1 $ d）％2 $ s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
ja: PayPal参照トランザクションを有効にする

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
ja: PayPal Standardにはいくつかの制限があり、すべてのサブスクリプション機能をサポートしているわけではありません。

en: PayPal Subscription ID:
ja: PayPalサブスクリプションID：

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
ja: 開催されたPayPalトランザクション：％s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
ja: PayPalはサブスクリプショントランザクションに対して非アクティブです。 PayPal IPN％2 $ sを％1 $ ssetし、％3 $ sを入力してAPIクレデンシャル％4 $ sを入力し、PayPalforSubscriptionsを有効にしてください。

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
ja: PayPal支払いが承認されました（ID：％s）

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
ja: PayPalの支払いが拒否されました：％s

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment Gateway Support
ja: ペイメントゲートウェイのサポート

en: Payment Method
ja: 支払方法

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
ja: お支払い方法

en: Payment Retry
ja: 支払いの再試行

en: Payment failed.
ja: 支払いに失敗しました。

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
ja: 登録されているお支払い方法で更新注文の支払いに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Payment gateway ID.
ja: 支払いゲートウェイID。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
ja: 自動定期支払いをサポートしない支払いゲートウェイを使用して、％1 $手動サブスクリプション更新支払い％2$sを処理できます。

en: Payment method added.
ja: お支払い方法を追加しました。

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
ja: お支払い方法は、お支払い方法がアカウントページから「％1 $ s」から「％2$s」に変更されました。

en: Payment method meta must be an array.
ja: お支払い方法のメタは配列である必要があります。

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ja: 顧客がデフォルトのトークンを変更し、サブスクリプションを更新することを選択した後、支払い方法のメタが更新されました。支払いメタが％1 $ sから％2$sに変更されました

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ja: 顧客がマイアカウントページからトークンを削除した後、支払い方法のメタが更新されました。支払いメタが％1 $ sから％2$sに変更されました

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
ja: 現在のすべてのサブスクリプションの支払い方法が更新されました。

en: Payment method updated.
ja: お支払い方法を更新しました。

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
ja: 支払い処理がスキップされました-ステージングサイトのロックの下で％1 $ sstaging site％2$sに更新注文が作成されました。ライブサイトは％3$sです

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
ja: 共通の支払い方法がない複数の関連するサブスクリプションを使用して、更新注文で支払いの再試行が試行されました。

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
ja: サブスクリプション更新の支払いを自動的に処理する試みが失敗し、将来支払いを再試行するために再試行ルールが適用された場合、支払い再試行の電子メールが選択された受信者に送信されます。

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
ja: 支払い再試行の投稿には、失敗した更新支払いの自動再試行に関する詳細が格納されます。

en: Payment status marked complete.
ja: 支払いステータスは完了とマークされています。

en: Payment:
ja: 支払い：

en: Peek Under the Hood for Developers
ja: 開発者のためのフードの下をのぞく

[ctx: Subscription status]
en: Pending
ja: 保留中

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
ja: キャンセル待ち

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: キャンセル待ち<span class="count">（％s）</span>

en: Pending retries
ja: 保留中の再試行

en: Pending subscription created.
ja: 保留中のサブスクリプションが作成されました。

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
ja: 完全に削除されたサブスクリプションノート

en: Personal data removed.
ja: 個人データが削除されました。

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
ja: サブスクリプション％s内の個人データは保持されています。

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Place Order Button Text
ja: 注文ボタンのテキスト

[ctx: email type]
en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
ja: 変更する有効な支払いゲートウェイを選択してください。

en: Please enter a date after the next payment.
ja: 次回のお支払い後の日付を入力してください。

en: Please enter a date after the start date.
ja: 開始日より後の日付を入力してください。

en: Please enter a date after the trial end.
ja: 試用終了後の日付を入力してください。

en: Please enter a date at least one hour into the future.
ja: 少なくとも1時間後の日付を入力してください。

en: Please enter a date before the next payment.
ja: 次のお支払いの前に日付を入力してください。

en: Please enter a start date in the past.
ja: 過去の開始日を入力してください。

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ja: 有効な郵便番号/郵便番号を入力してください。

en: Please enter all date fields.
ja: すべての日付フィールドに入力してください。

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
ja: 更新プロセスが完了するまで、このページを開いたままにしてください。プロセスを更新または再起動する必要はありません。

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
ja: サブスクリプションの新しい支払い方法を選択するには、以下のアカウントにログインしてください。

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
ja: 注意：このレポートのデータはキャッシュされます。表示されるデータは、最大24時間古くなっている可能性があります。キャッシュは、サイトのタイムゾーンで毎朝午前4時に更新されます。

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
ja: WooCommerceSubscriptionsプラグインをすぐにバージョン2.0以降にアップグレードしてください。サポートが必要な場合は、サブスクリプションv2.0にアップグレードした後、％1 $ sopenサポートチケット％2$sを送信してください。

en: Previous
ja: 前

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
ja: 以前のバージョンのサブスクリプションは、サブスクリプションの支払いやその他のスケジュールされたイベントを処理するために％1 $ sWP Cron％2$sに依存していました。 3.0では、これらのイベントは、ループバックをサポートする管理者リクエストで実行されるようになりました。これにより、支払い処理のスループットが大幅に向上します。

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
ja: 価格

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
ja: サブスクリプション2.1より前は、答えるのは簡単ではありませんでした。サブスクリプション2.1では、これらの質問に答えるための新しいレポートなどが導入されています。

en: Process renewal
ja: プロセスの更新

en: Process renewal order action requested by admin.
ja: 管理者から要求された更新注文アクションを処理します。

en: Processing Renewal order
ja: 更新注文の処理

en: Product
ja: 製品

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
ja: 製品

en: Product ID.
ja: 製品番号。

en: Product SKU.
ja: 製品SKU。

en: Product name.
ja: 商品名。

en: Product price.
ja: 製品価格。

en: Products
ja: 製品

en: Profile &rarr;
ja: プロフィール→

en: Prorate First Renewal
ja: 按分最初の更新

en: Prorate Recurring Payment
ja: 按分定期支払い

en: Prorate Sign up Fee
ja: 按分登録料

en: Prorate Subscription Length
ja: 比例配分されたサブスクリプションの長さ

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
ja: 保留にする

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
ja: 量

en: Quantity ordered.
ja: 注文数量。

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
ja: 私をしつこくやめる（ただし、自動支払いを有効にしないでください）

en: REST API Endpoints
ja: RESTAPIエンドポイント

en: Reactivate
ja: 再アクティブ化

en: Read more
ja: 続きを読む

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
ja: 受信者）

en: Recovered Renewal Revenue
ja: 回収された更新収益

en: Recurring Payments
ja: 定期支払い

en: Recurring Product % Discount
ja: 定期的な製品の％割引

en: Recurring Product Discount
ja: 定期的な製品割引

en: Recurring Sales Tax:
ja: 定期的な消費税：

en: Recurring Total
ja: 経常合計

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
ja: 定期価格：％s

en: Recurring total
ja: 経常合計

[ctx: table heading]
en: Recurring total
ja: 経常合計

en: Recurring totals
ja: 経常合計

en: Recurring:
ja: 繰り返し：

en: Related Orders
ja: 関連する注文

en: Related order caching is now handled by %1$s.
ja: 関連する注文キャッシュが％1$sで処理されるようになりました。

en: Related orders
ja: 関連注文

en: Related subscriptions
ja: 関連するサブスクリプション

en: Relationship
ja: 関係

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ja: 更新プロセスには時間がかかる場合がありますが、顧客やその他の管理者以外のユーザーは、更新の進行中に中断することなくストアを参照して購入できます。

en: Remove personal data from subscriptions
ja: サブスクリプションから個人データを削除する

en: Removed line item meta data.
ja: 広告申込情報のメタデータを削除しました。

en: Removed line items data.
ja: 広告申込情報のデータを削除しました。

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
ja[0]: ％dサブスクリプションから個人データを削除しました。

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
ja: サブスクリプション％sから個人データを削除しました。

en: Renew early
ja: 早めに更新

en: Renew now
ja: 今すぐ更新

en: Renewal % discount
ja: 更新％割引

en: Renewal Discount
ja: 更新割引

en: Renewal Order
ja: 更新注文

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
ja: 更新注文

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
ja: 更新支払いの再試行

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
ja: 更新支払いの再試行

en: Renewal Payment Retry
ja: 更新支払いの再試行

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
ja: 更新支払いの再試行

en: Renewal Totals
ja: 更新合計

en: Renewal cart discount
ja: リニューアルカート割引

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
ja: サブスクリプション更新注文が完了とマークされると、更新注文完了メールが顧客に送信され、通常、その更新期間のアイテムが出荷されたことを示します。

en: Renewal product discount
ja: リニューアル商品割引

[ctx: option section heading]
en: Renewals
ja: 更新

en: Renewals amount
ja: 更新金額

en: Renewals count
ja: 更新カウント

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
ja: 日付が正しくない、ライン税データがない、または顧客メモが欠落している％dサブスクリプションを修復しました。

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
ja: レポートキャッシュを有効にする

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
ja: 更新プロセスには少し時間がかかる場合がありますが、欠陥を防ぐためにコード化されているため、サイトは安全であり、まもなくこれまでになく迅速に再稼働しますので、ご安心ください。

en: Restore
ja: 戻す

en: Restore this item from the Trash
ja: このアイテムをゴミ箱から復元する

en: Resubscribe
ja: 再購読

en: Resubscribe Order
ja: 再購読注文

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
ja: 再購読注文

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
ja: 注文の再購読–％s

en: Resubscribe Totals
ja: 合計を再購読する

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
ja: 再購読サブスクリプション

en: Retain ended subscriptions
ja: 終了したサブスクリプションを保持する

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ja: 終了したサブスクリプションとそれに関連する注文は、その中の個人データを匿名化する前に、指定された期間保持します。

en: Retention Rate
ja: 内部留保率

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
ja: 移行ステータスを再試行します

en: Retry Date
ja: 再試行日

en: Retry Failed Payments
ja: 失敗した支払いを再試行する

en: Retry Renewal Payment
ja: 更新支払いを再試行します

en: Retry Status
ja: 再試行ステータス

en: Retry renewal payment action requested by admin.
ja: 管理者から要求された更新支払いアクションを再試行してください。

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
ja: 適用された再試行ルール：

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
ja: 再試行ルールが再適用されました：

en: Roles
ja: 役割

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
ja: SKU：％s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
ja: 以前にWordPressの投稿テーブルに保存されていたスケジュールされたアクションデータは、カスタムデータベーステーブルに移動されました。他の利点の中でも、これにより、サブスクリプションの支払いなどのスケジュールされたアクションの処理のパフォーマンスが大幅に向上します。

en: Search Renewal Payment Retries
ja: 更新支払いの再試行を検索

en: Search Subscriptions
ja: サブスクリプションの検索

en: Search for a customer&hellip;
ja: 顧客を検索…

en: Search for a product&hellip;
ja: 製品を検索…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
ja: セキュリティエラー。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
ja: サブスクリプションバージョン2.1の新機能の完全ガイドを参照してください»

en: Select an order&hellip;
ja: 注文を選択…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
ja: WooCommerceストアで定期支払いのある製品やサービスを販売します。

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
ja: サブスクリプション更新の支払いを自動的に処理する試みが失敗し、再試行ルールが適用されて将来支払いを再試行した場合に、顧客に送信されます。電子メールには、更新注文情報、スケジュールされた再試行の日付、および顧客が自動再試行を待つ代わりに手動で更新注文の支払いを行えるようにするための支払いリンクが含まれています。

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
ja: サブスクリプションの更新期限があり、更新に手動支払いが必要な場合に顧客に送信されます。これは、手動更新を使用するか、最初の試行とすべての自動再試行（存在する場合）で自動定期支払いが失敗したためです。電子メールには、更新注文情報と支払いリンクが含まれています。

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
ja: 顧客が請求期間ごとにアカウントを一時停止できる最大回数を設定します。たとえば、値が3で、サブスクリプションが毎年請求される場合、顧客がアカウントを3回停止した場合、翌年までアカウントを停止するオプションは表示されません。ストアマネージャーは、アクティブなサブスクリプションをいつでも一時停止できます。これを0に設定すると、カスタマーサスペンション機能が完全にオフになります。

en: Settings
ja: 設定

en: Shipping
ja: 運送

en: Shipping Address
ja: お届け先の住所

en: Shipping Method
ja: 配送方法

en: Shipping Tax:
ja: 送料：

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
ja: あなたがあなたのアドレスを提供した後、送料は計算されます。

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
ja: サブスクリプション製品の送料は通常、最初の注文とすべての更新注文で請求されます。これを有効にすると、最初の注文で1回だけ送料が請求されます。注：この設定を有効にするには、サブスクリプションに無料トライアルまたは同期された更新日が含まれていてはなりません。

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
ja: ％s経由の配送

en: Show more details
ja: 詳細を表示

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
ja: ％1 $ sサブスクリプション％2 $ s％3$sの注文を表示しています

en: Sign Up Fee % Discount
ja: サインアップ料金％割引

en: Sign Up Fee Discount
ja: サインアップ料金割引

en: Sign up now
ja: 今すぐサインアップ

en: Sign-up Fee (%s)
ja: サインアップ料金（％s）

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
ja: サインアップ料金（％s）

en: Sign-up grace period
ja: サインアップ猶予期間

en: Signup Totals
ja: サインアップ合計

en: Simple subscription
ja: シンプルなサブスクリプション

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
ja: 申し訳ありませんが、「％s」は、登録料のある製品を含むサブスクリプションの親注文にのみ適用できます。

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、定期支払い方法の変更をサポートしている支払いゲートウェイはないようです。サポートが必要な場合、または別の手配が必要な場合は、お問い合わせください。

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、サブスクリプションをサポートする利用可能な支払い方法がないようです。サポートが必要な場合、または別の手配をご希望の場合は、お問い合わせください。

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
ja: 申し訳ありませんが、サブスクリプションをサポートする利用可能な支払い方法がないようです。サポートが必要な場合は、％1 $ sサブスクリプションの支払いゲートウェイの有効化％2$sを参照してください。

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、使用している定期クーポンをサポートする利用可能な支払い方法がないようです。サポートが必要な場合、または別の手配をご希望の場合は、お問い合わせください。

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
ja: 申し訳ありませんが、定期購入に適用できるのは定期クーポンのみです。

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
ja: 申し訳ありませんが、定期クーポンはサブスクリプションまたはサブスクリプション注文にのみ適用できます。

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
ja: 申し訳ありませんが、「％1$s」クーポンは更新の場合にのみ有効です。

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンは最初の支払いにのみ有効であり、カートは最初の支払いを必要としません。

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンは新規サブスクリプションにのみ有効です。

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンは、サインアップ料金のあるサブスクリプション製品にのみ有効です。

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンはサブスクリプション製品にのみ有効です。

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
ja: 申し訳ありませんが、このサブスクリプションの支払い方法の変更リクエストは無効であり、処理できません。

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
ja: 演出

en: Start Date
ja: 開始日

[ctx: table heading]
en: Start Date
ja: 開始日

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
ja: 開始日

[ctx: table heading]
en: Start date
ja: 開始日

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
ja: 開始日：％s

en: Status
ja: 状態

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
ja: ステータスが％1 $ sから％2$sに変更されました。

en: Status of Order
ja: 注文状況

en: Status of Subscription
ja: サブスクリプションのステータス

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
ja: ステータスは％sに設定されています。

en: Store Setup
ja: ストアの設定

[ctx: of an email]
en: Subject
ja: 主題

en: Subscribe All the Things
ja: すべてのものを購読する

en: Subscriber Default Role
ja: サブスクライバーのデフォルトの役割

en: Subscription
ja: サブスクリプション

[ctx: relation to order]
en: Subscription
ja: サブスクリプション

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
ja: サブスクリプション＃％dは存在しません。

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
ja: サブスクリプション＃％d：

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
ja: サブスクリプション＃％s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
ja: サブスクリプション＃％sの詳細

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
ja: サブスクリプション＃％sはカートに追加されていません。

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
ja: サブスクリプション％1 $ s（注文％2 $ s）-％3 $ s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
ja: サブスクリプション％1 $ s-％2 $ s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
ja: サブスクリプション％1 $ s＃％2 $ s％3 $ s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
ja: サブスクリプション–％s

en: Subscription Cancelled
ja: サブスクリプションがキャンセルされました

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
ja: キャンセルされたサブスクリプション：失敗した支払いの最大数に達しました。

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
ja: サブスクリプション数％s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
ja: サブスクリプションデータ

en: Subscription Events by Date
ja: 日付別のサブスクリプションイベント

en: Subscription Expired
ja: サブスクリプションの有効期限が切れました

en: Subscription Gifting
ja: サブスクリプションギフト

en: Subscription Items
ja: サブスクリプションアイテム

en: Subscription Length
ja: サブスクリプションの長さ

en: Subscription Number
ja: サブスクリプション番号

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
ja: サブスクリプション番号：％s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
ja: サブスクリプションの親

en: Subscription Periods
ja: サブスクリプション期間

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
ja: サブスクリプション価格（％s）

en: Subscription Product
ja: サブスクリプション製品

en: Subscription Relationship
ja: サブスクリプション関係

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
ja: サブスクリプションの更新

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
ja: サブスクリプション更新注文–％s

en: Subscription Reports
ja: サブスクリプションレポート

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
ja: サブスクリプション再サブスクライブ

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
ja: サブスクリプションステータス

en: Subscription Suspended
ja: サブスクリプションが一時停止されました

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
ja: サブスクリプションスイッチ

en: Subscription Switch Complete
ja: サブスクリプションスイッチの完了

en: Subscription Switched
ja: サブスクリプションの切り替え

en: Subscription Trial Period
ja: サブスクリプション試用期間

en: Subscription argument passed in is not an object.
ja: 渡されたサブスクリプション引数はオブジェクトではありません。

en: Subscription billing interval
ja: サブスクリプションの請求間隔

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
ja: アカウントページからサブスクライバーによってキャンセルされたサブスクリプション。

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
ja: 返金された注文％1 $ s＃％2 $ s％3$sのサブスクリプションがキャンセルされました。

en: Subscription cancelled with PayPal
ja: PayPalでサブスクリプションがキャンセルされました

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
ja: サブスクリプションの作成日は、当日より前である必要があります。

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
ja: スケジュールされたアクションにサブスクリプションが存在しません：％d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
ja: サブスクリプションドラフトが更新されました。

en: Subscription end date in the past
ja: 過去のサブスクリプション終了日

en: Subscription features:
ja: サブスクリプション機能：

en: Subscription information
ja: サブスクリプション情報

en: Subscription interval
ja: サブスクリプション間隔

en: Subscription items can no longer be edited.
ja: サブスクリプションアイテムは編集できなくなりました。

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
ja: 管理者を介して親注文％sにリンクされたサブスクリプション。

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
ja: ストアがステージングモードのときに、サブスクリプションが手動更新にロックされました。ライブ支払い方法：％s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
ja: ストアがステージングモードのときに、サブスクリプションが手動更新にロックされました。お支払い方法の変更は、ライブモードで有効になります。

en: Subscription payment details.
ja: サブスクリプションの支払いの詳細。

en: Subscription payment method
ja: サブスクリプション支払い方法

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
ja: サブスクリプションの支払い方法を％1 $ sに設定できず、手動に設定されており、エラーメッセージが表示されます：％2 $ s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
ja: サブスクリプションの支払い方法を％1 $ sに設定できず、エラーメッセージ：％2 $ s

en: Subscription period
ja: サブスクリプション期間

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
ja: サブスクリプション価格（％s）

en: Subscription pricing
ja: サブスクリプション価格

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
ja: アカウントページからサブスクライバーによって保留にされたサブスクリプション。

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
ja: サブスクライバーがアカウントページからサブスクリプションを再アクティブ化しました。

en: Subscription reactivated with PayPal
ja: PayPalで再アクティブ化されたサブスクリプション

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
ja: サブスクリプション更新注文はキャンセルできません。

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
ja: サブスクリプション更新の支払い期限：

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ja: サブスクリプション更新支払いの再試行：

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ja: サブスクリプション更新支払いの再試行：

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
ja: サブスクリプションが％sからリビジョンに復元されました

en: Subscription saved.
ja: サブスクリプションが保存されました。

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
ja: サブスクリプションのスケジュール：％1$s。

en: Subscription sign up failed.
ja: サブスクリプションのサインアップに失敗しました。

en: Subscription sign-up fee
ja: サブスクリプション登録料

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
ja: 一括編集により変更されたサブスクリプションステータス：

en: Subscription status:
ja: サブスクリプションステータス：

en: Subscription submitted.
ja: サブスクリプションが送信されました。

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
ja: データベース修復スクリプトによってサブスクリプションが一時停止されました。このサブスクリプションはPayPal経由で一時停止されました。

en: Subscription suspended with PayPal
ja: PayPalでサブスクリプションが一時停止されました

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
ja: サブスクリプションが正常に切り替えられると、サブスクリプション切り替えの完了メールが顧客に送信されます。

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
ja: サブスクリプション切り替えメールは、顧客がサブスクリプションを切り替えたときに送信されます。

en: Subscription totals
ja: サブスクリプションの合計

en: Subscription trial period:
ja: サブスクリプションの試用期間：

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
ja: サブスクリプションが更新されました。

en: Subscription updates
ja: サブスクリプションの更新

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
ja: サブスクリプション：％s

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
ja: サブスクリプション（ページ％d）

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
ja: Subscriptions 2.0では、WooCommerce Custom OrderTypesAPIに基づいて構築された新しいアーキテクチャが導入されています。

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
ja: サブスクリプション2.0では、アプリケーションレベルでサブスクリプションを操作するための新しいオブジェクトが導入されています。サブスクリプションのデータを取得または変更するための面倒なAPIはなくなりました。

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
ja: サブスクリプション2.1は、このインフラストラクチャにサブスクリプションデータのサポートを追加します。

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
ja: サブスクリプション2.1では、次の場合に通知する多数の新しい電子メールも導入されています。

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
ja: サブスクリプション2.1は、更新注文の合計を渡すようになり、％s $ order-&gt; add_fee（）％sまたは％s $ order-&gt; add_coupon（）％のような単純なワンライナーで更新注文に料金または割引を追加できるようになりました。 s。

en: Subscriptions Data
ja: サブスクリプションデータ

en: Subscriptions Ended
ja: サブスクリプションが終了しました

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
ja: サブスクリプションライブURL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
ja: サブスクリプションモード

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
ja: サブスクリプションテンプレートのテーマのオーバーライド

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
ja: サブスクリプションでは、更新注文を使用して％smanual renewals％sのカートを設定するようになり、手動で支払った1回の更新に製品や割引を簡単に追加できるようになりました。

en: Subscriptions by Customer
ja: 顧客によるサブスクリプション

en: Subscriptions by Payment Gateway
ja: ペイメントゲートウェイによるサブスクリプション

en: Subscriptions by Product
ja: 製品別のサブスクリプション

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
ja: 更新日の前のこの数日以内に作成されたサブスクリプションは、サインアップ時に課金されません。すべての新しいサブスクリプションに定期的な全額が請求されるようにするには、ゼロに設定します。正の数である必要があります。

en: Subscriptions signups
ja: サブスクリプションのサインアップ

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
ja: サブスクリプションv2.0では、サブスクリプションを追加または編集するための新しい管理インターフェイスが導入されています。定期的な合計やサブスクリプションのステータスの変更など、おなじみの変更をすべて行うことができます。また、有効期限の変更、送料の追加、製品ラインアイテムの追加など、いくつかの新しい変更を加えることもできます。

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
ja: 顧客が購入すると、サブスクリプションがここに表示され、表示および管理できます。

en: Subtotal
ja: 小計

en: Successful retries
ja: 成功した再試行

en: Support
ja: サポート

en: Supported features:
ja: サポートされている機能：

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
ja: WooCommerceSubscriptions拡張機能による自動更新支払いをサポートします。

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Suspended Subscription
ja: 一時停止されたサブスクリプション

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
ja: 一時停止されたサブスクリプションの電子メールは、顧客が手動でサブスクリプションを一時停止したときに送信されます。

en: Switch Button Text
ja: ボタンテキストの切り替え

en: Switch Order
ja: 順序を切り替える

en: Switch Order Details
ja: 注文の詳細を切り替える

en: Switch Totals
ja: スイッチの合計

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
ja: 新しいスイッチオーダーが作成されたため、スイッチオーダーはキャンセルされました＃％s。

[ctx: Subscription status]
en: Switched
ja: 切り替え

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 切り替え<span class="count">（％s）</span>

en: Switched Subscription
ja: 切り替えられたサブスクリプション

en: Switched subscriptions
ja: 切り替えられたサブスクリプション

en: Switching
ja: 切り替え

en: Synchronisation
ja: 同期

en: Synchronise Renewals
ja: 更新の同期

en: Synchronise renewals
ja: 更新を同期する

en: Tax class of product.
ja: 製品の税クラス。

en: Tax rate ID.
ja: 税率ID。

en: Tax subtotal.
ja: 税の小計。

en: Tax total.
ja: 合計税額。

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
ja: Tel：％s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
ja: WooCommerceサブスクリプションの最新バージョンに更新していただきありがとうございます。

en: Thank you for your order
ja: 注文いただきありがとうございます

en: Thank you for your renewal order
ja: 更新ご注文ありがとうございます

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
ja: 更新注文ありがとうございます。入金が確認されるまで保留になります。それまでの間、ご注文のリマインダーは次のとおりです。

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
ja: それはあなたのサブスクリプションの1つではないようです。

en: That doesn't appear to be your order.
ja: それはあなたの注文ではないようです。

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
ja: そのサブスクリプションを％sに変更することはできません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
ja: そのサブスクリプションは存在しません。削除されましたか？

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
ja: そのサブスクリプションは存在しません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
ja: そのサブスクリプション製品にはサブスクリプションの更新がすでに含まれているため、カートに追加することはできません。

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
ja: サブスクリプションに関しては、過去12か月間取り組んできたのはこれだけではありません。サブスクリプションストアを最大限に活用できるように、ミニエクステンションもリリースしました。

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
ja: $order_typeパラメーターの「all」値は非推奨です。再購読注文を返さなかったため、これは誤った名称でした。また、wcs_get_subscription_orders（）で受け入れられる注文タイプの値とも矛盾していました。 array（ &quot;parent&quot;、 &quot;renewal&quot;、 &quot;switch&quot;）を使用して以前の動作を維持するか、 &quot;any&quot;を使用して、切り替えや再サブスクライブを含むすべての注文タイプを受け取ります。

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
ja: ％sの日付は、キャンセル日より後に発生する必要があります。

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
ja: ％sの日付は、最後の支払い日より後に発生する必要があります。

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
ja: ％sの日付は、次の支払い日の後に発生する必要があります。

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
ja: ％sの日付は、開始日の後に発生する必要があります。

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
ja: ％sの日付は、トライアルの終了日より後に発生する必要があります。

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
ja: サブスクリプションの％s日付は削除できません。注文を削除する必要があります。

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
ja: ％s製品は削除され、更新できなくなりました。新製品を選択するか、サポートが必要な場合はお問い合わせください。

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
ja: Gifting拡張機能を使用すると、1人のユーザーが他のユーザーのサブスクリプション製品を購入できます。次に、購入者と受信者の間でサブスクリプションの制御を共有し、両方がそのライフサイクルにわたってサブスクリプションを管理できるようにします。

en: The Upgrade is in Progress
ja: アップグレードが進行中です

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
ja: WooCommerceサブスクリプションプラグインが更新されました！

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
ja: WooCommerce Subscriptionsプラグインは現在、データベースアップグレードルーチンを実行しています。

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
ja: サブスクリプションを更新するための自動支払いが失敗しました。支払い％sを再試行します。

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
ja: ％1$sでサブスクリプションを更新するための自動支払いが失敗しました。サブスクリプションを再開するには、ログインして、アカウントページから更新の料金を支払ってください：％2 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
ja: ％2 $ sからの注文＃％1$sの自動定期支払いが失敗しました。支払いは％3$sで再試行されます。

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
ja: ％sからの注文＃％dの自動定期支払いが失敗しました。支払いは％3$sで再試行されます。

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
ja: 各サブスクリプションでのこの製品の平均ライン合計。

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
ja: この製品ラインアイテムのすべての注文の平均ライン合計。

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
ja: すべての顧客のサインアップ、切り替え、および更新の注文の平均値。

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
ja: 新しい自動再試行システムの最も優れている点は、再試行ルールが完全にカスタマイズ可能であることです。

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
ja: サブスクリプションの作成日は削除できず、更新するだけです。

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
ja: サブスクリプションの最新の注文が完了した日付（GMT）。

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
ja: サブスクリプションの最新の注文が支払われた日付（GMT）。

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
ja: 削除された支払い方法は自動サブスクリプション支払いに使用されました。サブスクリプションを変更するための代替トークン支払い方法トークンが見つかりませんでした。

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
ja: 削除された支払い方法は、自動サブスクリプション支払いに使用されました。今後の更新支払いの失敗を回避するために、この支払い方法を使用するサブスクリプションは、％1$sを使用するように更新されました。個々のサブスクリプションの支払い方法を変更するには、％2 $sマイアカウント&gt;サブスクリプション％3$sページに移動します。

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
ja: 更新の支払いまたは支払いの再試行時に顧客に送信された電子メールは、支払いが再試行されることを顧客に通知できませんでした。

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
ja: サイトの％1 $ dサブスクリプションの完全な更新プロセスには、％2 $ d〜％3$d分かかります。

en: The item on the switch order cannot be found.
ja: 切り替え注文のアイテムが見つかりません。

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
ja: このサブスクリプションの支払い方法はアイテムの削除をサポートしていないため、アイテムは削除されませんでした。

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
ja: 新しいインターフェースは、既存の％sEdit Order％s画面にも構築されています。注文を変更したことがある場合は、サブスクリプションを変更する方法をすでに知っています。

en: The number of billing periods between subscription renewals.
ja: サブスクリプション更新間の請求期間の数。

en: The number of renewal orders processed during this period.
ja: この期間中に処理された更新注文の数。

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
ja: 支払いに失敗した更新注文の数は、再試行システムを使用します。

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
ja: 支払いが成功しなかった、この期間の更新支払いの再試行回数。

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
ja: 以前に1回以上失敗した支払いを処理できた、この期間の更新支払いの再試行の回数。

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
ja: まだ処理されていない更新支払いの再試行の回数。

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
ja: この期間中に処理された再サブスクライブ注文の数。

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ja: この顧客が有料ステータス（つまり、処理中または完了）でストアに行ったサインアップ、切り替え、および更新の注文の数。

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
ja: この期間中に顧客またはストアマネージャーによってキャンセルされたサブスクリプションの数。この期間中、プリペイド期間はまだ終了していない可能性があります。

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
ja: 手動で作成、インポート、または顧客が注文したことにより、この期間中に作成されたサブスクリプションの数。これには、支払い待ちの注文が含まれます。

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
ja: 将来の終了日と保留中以外のステータスを持つ、この期間中のサブスクリプションの数。

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
ja: この期間中に作成された親注文で購入されたサブスクリプションの数。これは、チェックアウトを介して注文する顧客によって作成された新しいサブスクリプションを表します。

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
ja: この製品をラインアイテムとして含み、ステータスが保留中またはゴミ箱以外のサブスクリプションの数。

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
ja: この顧客がアクティブまたは保留中のキャンセルのステータスを持つサブスクリプションの数。

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
ja: この顧客が保留中またはごみ箱以外のステータスで持っているサブスクリプションの数。

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
ja: この期間中にアップグレード、ダウングレード、またはクロスグレードされたサブスクリプションの数。

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
ja: 以前にキャンセルされた場合に、有効期限が切れたか、プリペイド期間の終了に達したサブスクリプションの数。

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
ja: 保留中またはゴミ箱以外のステータスのサブスクリプションを持つ一意の顧客の数。

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
ja: 現在アクティブなサブスクリプションの今後の更新注文の数。

en: The original subscription item being switched cannot be found.
ja: 切り替え中の元のサブスクリプションアイテムが見つかりません。

en: The payment method can not be changed for that subscription.
ja: そのサブスクリプションの支払い方法を変更することはできません。

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
ja: この製品はサブスクリプションに関連付けられているため、製品タイプを変更することはできません。

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
ja: 更新順序は次のとおりです。

en: The requested subscription cannot be edited.
ja: 要求されたサブスクリプションは編集できません。

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
ja: 再試行システムはデフォルトで無効になっています。有効にするには、サブスクリプション設定の管理画面にアクセスします。

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
ja: サブスクリプションの開始日は削除できず、更新するだけです。

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ja: 更新の支払いが失敗したか、最後の再試行が発生してからこの再試行が処理されるまでの間に注文に適用されたステータス。

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ja: 更新の支払いが失敗したか、最後の再試行が発生してからこの再試行が処理されるまでの間にサブスクリプションに適用されたステータス。

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
ja: 自動支払い再試行のステータス：保留中は再試行が将来処理されることを意味し、失敗は再試行時に支払いが成功しなかったことを意味し、完了は再試行時に支払いが成功したことを意味します。

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
ja: サブスクリプションを移行するステータス。 「ステータス」パラメータとは異なり、これはサブスクリプションの日付を計算して更新します。

en: The subscription's end date.
ja: サブスクリプションの終了日。

en: The subscription's next payment date.
ja: サブスクリプションの次の支払い日。

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
ja: これが再サブスクライブされたサブスクリプションである場合、サブスクリプションの元のサブスクリプションID。

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
ja: サブスクリプションの再サブスクライブされたサブスクリプションID。

en: The subscription's start date.
ja: サブスクリプションの開始日。

en: The subscription's trial date
ja: サブスクリプションの試用日

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
ja: 税金と送料を含むすべての更新注文の合計。

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
ja: 税金と送料を含むすべての再購読注文の合計。

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
ja: 他のアイテム、料金、税金、送料を含む、すべてのサブスクリプションの親注文の合計。

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
ja: 税金と送料を含むすべてのスイッチ注文の合計。

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
ja: 現在アクティブなサブスクリプションのアイテム、料金、税金、送料を含む、今後のすべての更新注文の合計。

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
ja: 支払いが失敗した更新注文の支払い失敗再試行システムで回収された、税金と送料を含む総収益額。

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ja: 有料ステータス（つまり、処理中または完了）でストアに発注されたサインアップ、切り替え、および更新の注文の総数。

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
ja: ステータスがアクティブまたは保留中のキャンセルのサブスクリプションの総数。

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
ja: ステータスが保留中またはごみ箱になっているサブスクリプションの総数。

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
ja: この顧客のサインアップ、切り替え、および更新の注文の合計値。

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
ja: 試用期間は％sを超えることはできません。

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
ja: 試用期間は、％1 $ s、％2 $ s、％3 $ s、または％4$sを超えることはできません。

en: The update process may take a little while, so please be patient.
ja: 更新プロセスには少し時間がかかる場合がありますので、しばらくお待ちください。

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ja: 利用可能な配送方法はありません。住所を再確認するか、サポートが必要な場合はお問い合わせください。

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
ja: PayPalに問題があります。 APIクレデンシャルが正しくない可能性があります。 ％1 $ sAPI資格情報％2$sを更新してください。 ％3 $ s詳細％4$s。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
ja: PayPalに問題があります。 PayPalアカウントが古いサブスクリプションIDを発行しています。 ％1 $ s詳細％2$s。 ％3 $ sDismiss％4$s。

en: There was an error locating the switch details.
ja: スイッチの詳細を見つける際にエラーが発生しました。

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
ja: アップデートでエラーが発生しました。ページを更新して、もう一度お試しください。

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
ja: 再サブスクライブのリクエストでエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: There was an error with your request. Please try again.
ja: リクエストにエラーがありました。もう一度やり直してください。

en: These are important questions for any subscription commerce business.
ja: これらは、サブスクリプションコマースビジネスにとって重要な質問です。

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
ja: これらの電子メールは、％sWooCommerce&gt;設定&gt;電子メール％s管理画面で有効化、無効化、およびカスタマイズできます。

en: This Month
ja: 今月

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
ja: これは、電子メールの件名を制御します。デフォルトの件名％sを使用するには、空白のままにします。

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
ja: これは、電子メール通知に含まれる主な見出しを制御します。デフォルトの見出し％sを使用するには、空白のままにします。

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ja: これは、電子メール通知に含まれる主な見出しを制御します。デフォルトの見出し<code>%s</code>を使用するには、空白のままにします。

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
ja: この日付は見積もりとしてのみ扱う必要があります。このサブスクリプションの支払いゲートウェイは、支払いがいつ処理されるかを制御します。

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
ja: この無料の拡張機能により、サブスクライバーをサードパーティシステムからWooCommerceに移行できます。また、スプレッドシートツールやサードパーティのアプリで分析するためにサブスクリプションデータをエクスポートすることもできます。

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
ja: これは、更新注文が保留になった後に注文の詳細を含む顧客に送信される注文通知です。

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
ja: これは、サブスクリプション更新注文の支払いが完了した後に顧客に送信される注文通知です。更新注文の詳細が含まれています。

en: This is where subscriptions are stored.
ja: これは、サブスクリプションが保存される場所です。

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
ja: この新しいページでは、顧客がサブスクリプションを一時停止またはキャンセルしたり、支払い方法を変更したり、配送先住所を変更したり、アイテムをアップグレード/ダウングレードしたりすることもできます。

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
ja: 対応するサブスクリプションは現時点では支払いを必要としないため、この注文は支払いできなくなりました。

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
ja: このページには、サブスクリプションの各バッチが更新されたときのプロセスの結果が表示されます。

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ja: この商品は現在在庫がなく、ご利用いただけません。

en: This section shows any information about Subscriptions.
ja: このセクションには、サブスクリプションに関する情報が表示されます。

en: This section shows general information about the store.
ja: このセクションには、ストアに関する一般的な情報が表示されます。

en: This section shows information about Subscription payment methods.
ja: このセクションには、サブスクリプションの支払い方法に関する情報が表示されます。

en: This section shows information about payment gateway feature support.
ja: このセクションでは、ペイメントゲートウェイ機能のサポートに関する情報を示します。

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
ja: 支払いゲートウェイでは定期的な金額の変更が許可されていないため、このサブスクリプションは編集できなくなりました。

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
ja[0]: このサブスクリプションは、登録されているお支払い方法を使用して自動的に更新されるように設定されています。このサブスクリプションは、％smyアカウントページ％sから管理またはキャンセルできます。

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
ja[0]: このサブスクリプションは、登録されているお支払い方法を使用して自動的に更新されるように設定されています。このサブスクリプションは、マイアカウントページから管理またはキャンセルできます。 ％s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
ja: このバリエーションはアクティブなサブスクリプションに関連付けられているため、削除できません。このバリエーションを削除するには、サブスクリプションをキャンセルして削除してください。

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
ja: これにより、ストア内のユーザーに対して保存されているすべてのサブスクリプションの永続キャッシュがクリアされます。このアクションを実行した後、チェックアウト、更新、およびその他のサブスクリプション関連機能のパフォーマンスが低下することが予想されます。特定のユーザーのサブスクリプションを見つけるためのクエリが実行されると、キャッシュは時間の経過とともに再生成されます。

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
ja: これにより、ストア内のすべてのサブスクリプションのすべての更新、切り替え、再サブスクライブ、およびその他の注文タイプの永続キャッシュがクリアされます。このアクションを実行した後、チェックアウト、更新、およびその他のサブスクリプション関連機能のパフォーマンスが低下することが予想されます。関連する注文クエリが実行されると、キャッシュは時間の経過とともに再生成されます。

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ja: これにより、ユーザーをサブスクリプションにリンクするための永続キャッシュが生成されます。キャッシュは、バックグラウンドで（アクションスケジューラを介して）時間の経過とともに生成されます。

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ja: これにより、ストア内のすべてのサブスクリプションについて、すべての更新、切り替え、再サブスクライブ、およびその他の注文タイプの永続キャッシュが生成されます。キャッシュは、バックグラウンドで（アクションスケジューラを介して）時間の経過とともに生成されます。

en: Timezone:
ja: タイムゾーン：

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
ja: 高額注文やまれな更新スケジュールなど、特定の条件に基づいて特定のルールを適用するには、再試行固有の％s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;％sフィルターを使用できます。これにより、失敗した支払いの更新注文のIDが提供されます。これを使用して、失敗した支払いに関連する製品、サブスクリプション、および合計に関する情報を見つけることができます。

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
ja: このサブスクリプションの自動更新を有効にするには、最初に支払い方法を追加する必要があります。

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
ja: 今すぐサブスクリプションを再開するには、ログインしてアカウントページから更新の料金を支払うこともできます：％1 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
ja: 今すぐサブスクリプションを再開するには、ログインしてアカウントページから更新の料金を支払うこともできます：％1 $ s今すぐ支払う»％2 $ s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
ja: 更新の進行状況を記録するために、新しいログファイルが作成されました。このファイルは％1$d週間で自動的に削除されます。もっと早く削除したい場合は、ここで見つけることができます：％2 $ s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
ja: これをできるだけ早く解決するには、ユーザーの電子メールwoologin@woocommerce.comで％1 $ stemporary管理者アカウント％3 $ sを作成し、％2 $ sQuickForget.com％3$sを介して資格情報を共有してください。

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
ja: これらのエラーの詳細を確認するには、％2 $ sWooCommerceログ画面から％1 $ sログファイルを表示します。％2 $ s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
ja: 完全なエラーを確認するには、％2 $ sWooCommerceログ画面から％1 $ sログファイルを表示します。％3$s。

en: Today!
ja: 今日！

en: Total
ja: 合計

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
ja: 合計

[ctx: table heading]
en: Total
ja: 合計

en: Total Discount
ja: 合計割引

en: Total Subscribers
ja: 総加入者

en: Total Subscription Orders
ja: サブスクリプション注文の合計

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
ja: サブスクリプション注文の合計％s

en: Total Subscriptions
ja: 総サブスクリプション

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
ja: 合計サブスクリプション％s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
ja: 合計：％s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
ja: 合計

en: Trash
ja: ごみ

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
ja: この注文を破棄すると、注文で購入したサブスクリプションも破棄されます。

en: Trial End
ja: トライアル終了

[ctx: table heading]
en: Trial End
ja: トライアル終了

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
ja: 試用終了日

en: Turn off Automatic Payments
ja: 自動支払いをオフにする

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
ja: サブスクリプションステータスを「％1$s」に変更できません。例外：％2 $ s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
ja: サブスクリプションステータスを「％s」に変更できません。

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
ja: サブスクリプションステータスを「％s」に変更できません。サブスクリプションをアクティブ化するには、サブスクリプションに顧客を割り当ててください。

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
ja: PayPal請求契約の注文が見つかりません。

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ja: サブスクリプションを修復できません。％4 $ sエラー：％1 $ s％4 $ sページを更新して、再試行してください。問題が解決しない場合は、％2 $ scontact support％3$s。

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ja: サブスクリプションをアップグレードできません。％4 $ sエラー：％1 $ s％4 $ sページを更新して、再試行してください。問題が解決しない場合は、％2 $ scontact support％3$s。

en: Unended Subscription Count
ja: 無制限のサブスクリプション数

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
ja: 不明な注文タイプ

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unlimited payments
ja: 無制限の支払い

en: Unpublished
ja: 未発表

en: Upcoming Recurring Revenue
ja: 今後の経常収益

en: Update Complete
ja: 更新完了

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
ja: データベースを更新する

en: Update Error
ja: 更新エラー

en: Update in Progress
ja: 更新中

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
ja: アクティブなサブスクリプションの％2 $ all％3 $ sに使用される％1$sを更新します

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
ja: 現在のサブスクリプションの％1 $ sales％2$sに使用されている支払い方法を更新します

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
ja: サブスクリプション日付の更新でエラーが発生しました：％s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade or Downgrade
ja: アップグレードまたはダウングレード

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
ja: このフィールドを使用して、注文にサブスクリプションが含まれている場合にチェックアウトボタンに表示されるテキストをカスタマイズします。通常、チェックアウト送信ボタンには「注文する」と表示されます。カートにサブスクリプションが含まれている場合、これは「今すぐサインアップ」に変更されます。

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
ja: ステージングモードでは、自動更新トグルの使用は無効になります。

en: Variable Subscription
ja: 可変サブスクリプション

en: Variable subscription
ja: 可変サブスクリプション

en: Variation ID, if applicable.
ja: 該当する場合、バリエーションID。

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
ja: バージョン％1 $ sは、あなたと同じように（そしておそらく％2 $ syou％3 $ sによってさえ）店長によって要求されたいくつかの新しい改善をもたらします。

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
ja: バージョン％s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
ja: バージョン2.0は1年以上開発されています。ストアマネージャーからの3年間のフィードバックを考慮して、拡張機能を再発明しました。

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
ja: バージョン2.1では、あなたと同じように（場合によっては％syou％sによっても）ストアマネージャーから要求されるいくつかの優れた新機能が導入されています。

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
ja: ％s経由

[ctx: view a subscription]
en: View
ja: 意見

en: View Email Settings
ja: メール設定を表示

en: View Reports
ja: レポートを表示

en: View Retry
ja: 再試行を表示

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
ja: サブスクリプションを表示

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
ja: サブスクリプションの表示：％s

en: View and manage subscriptions
ja: サブスクリプションの表示と管理

en: View other subscriptions &rarr;
ja: 他のサブスクリプションを表示→

en: View subscription
ja: サブスクリプションを表示

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
ja: サブスクリプションの表示：％s

en: View subscriptions
ja: サブスクリプションを表示

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
ja[0]: サブスクリプションのステータスを％1 $ syour account％2$sで表示します。

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
ja: 注文を表示：％s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
ja: サブスクリプションを表示する：％s

en: Virtual
ja: バーチャル

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
ja: 警告：悪いことが起こりそうです！このサブスクリプションの購入に使用される支払いゲートウェイは、サブスクリプションの詳細の変更をサポートしていません。請求期間、定期割引、定期税、または定期合計の変更は、支払いゲートウェイによって請求される金額に反映されない場合があります。

en: WP REST API Endpoints
ja: WPRESTAPIエンドポイント

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
ja: 特定のサブスクリプションの詳細が必要ですか？ ％s / wp-json / wc / v1 /subsets/を取得します<id>/％s。

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
ja: サブスクリプション％sについてもっと知りたいですか？

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
ja: サイト上のすべてのサブスクリプションを一覧表示したいですか？ ％s / wp-json / wc / v1 / subsets％sを取得します。

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
ja: サイト上のすべてのサブスクリプションを一覧表示したいですか？ ％sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%sを取得します。特定のサブスクリプションの詳細が必要ですか？ ％s / wc-api / v2 /subsets/を取得します<id>/％s。

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
ja: チェックアウトで早めに更新したいですか？ ％shere。％sをクリックします

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
ja: あなたの顧客が非購読製品を購読できるようにしたいですか？

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
ja: 警告！バージョン2.0は、WooCommerceSubscriptions拡張機能のメジャーアップデートです。更新する前に、バックアップを作成し、すべてのWooCommerce拡張機能を更新し、ステージングサイトですべてのプラグイン、カスタムコード、および支払いゲートウェイをバージョン2.0でテストしてください。 ％1 $ sバージョン2.0での変更点の詳細»％2 $ s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
ja: 警告！ WooCommerceサブスクリプションプラグインコードのバージョン％sを実行していますが、データベースがサブスクリプションバージョン2.0にアップグレードされています。これはあなたの店に大きな問題を引き起こします。

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
ja: 警告：ユーザーを削除すると、ユーザーのサブスクリプションも削除されます。ユーザーの注文は残りますが、「ゲスト」ユーザーに再割り当てされます。このユーザーと関連するサブスクリプションを引き続き削除しますか？

en: We can not find your old subscription item.
ja: 古いサブスクリプションアイテムが見つかりません。

en: We can't find a paid subscription order for this user.
ja: このユーザーの有料サブスクリプション注文が見つかりません。

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
ja: ID＃％dのサブスクリプションが見つかりません。おそらくそれは削除されましたか？

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
ja: サブスクリプションの更新注文を作成できませんでした。もう一度お試しください。

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
ja[0]: カート内のアイテムの元の更新注文が見つかりませんでした。アイテムが削除されました。

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
ja[0]: カート内のアイテムの元のサブスクリプションが見つかりませんでした。アイテムが削除されました。

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
ja: 人間のインターフェースだけでなく、コンピューターのインターフェースも改善しました。これで、アプリケーションは、RESTful APIエンドポイントを介してサブスクリプションを作成、読み取り、更新、または削除できます。

en: We have finished processing your subscription renewal order.
ja: サブスクリプション更新注文の処理が完了しました。

en: We hope you enjoy it!
ja: 楽しんでいただければ幸いです。

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
ja: そのサブスクリプションを見つけることができませんでした。もう一度やり直してください。

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
ja: リクエストされた一連のレポート結果を見つけることができませんでした。 ％1 $ sサブスクリプションレポート画面％2$sからリンクを再生成してください。

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to Subscriptions 2.0
ja: サブスクリプション2.0へようこそ

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
ja: サブスクリプション2.1へようこそ！

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
ja: WooCommerceサブスクリプション％sへようこそ！

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
ja: WooCommerceサブスクリプション2.1へようこそ

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
ja: 顧客が他の誰かのサブスクリプション製品を購入したい場合はどうなりますか？

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
ja: ストアが外部ソースと共有する個人情報は、サブスクリプションの支払いを収集するために使用しているサードパーティの支払い処理プラグインによって異なります。プライバシーポリシーをこのセクションに通知するには、プライバシーポリシーを参照することをお勧めします。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
ja: 収集して保存するもの

en: What we share with others
ja: 他の人と共有するもの

en: What's new?
ja: 新着情報？

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
ja: キャンセルした場合

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
ja: 手動で、または購入が成功した後にサブスクリプションがアクティブ化されると、新しいユーザーにこの役割が割り当てられます。

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
ja: キャンセルした場合

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
ja: ％sを処理する場合、サブスクリプション内の個人データを保持または削除する必要がありますか？

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
ja: 定期支払いまたは請求期間が異なるサブスクリプションに切り替える場合、新しいサブスクリプションに切り替えるときに、既存の請求期間に支払われた価格を日割り計算する必要がありますか？

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
ja: 長さのあるサブスクリプションに切り替える場合、サブスクライバーが新しいサブスクリプションに対して行う必要のある支払いの数を決定するときに、顧客がすでに完了した支払いを考慮に入れることができます。

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
ja: サインアップ料金のあるサブスクリプションに切り替える場合、既存のサブスクリプションのサインアップ料金と新しいサブスクリプションのサインアップ料金（存在する場合）の間のギャップのみを顧客に支払うように要求できます。

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
ja: WooCommerceですべてのものを購読すると、彼らはできる！この実験的な拡張機能は、製品バンドルや複合製品を含む任意の製品をサブスクリプション製品に変換する方法を模索しています。また、非サブスクリプション製品のカートをサブスクライブする方法を顧客に提供します。

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
ja: 早期更新を有効にすると、顧客は次の支払い日の前にサブスクリプションを更新できます。

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
ja: 手動更新では、顧客のサブスクリプションは、ログインして更新するために支払うまで保留になります。 ％1 $ s詳細％2$s。

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
ja: ％s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;％sフィルターを使用すると、ストアで失敗したすべての支払いに適用する一連のデフォルトルールを定義できます。

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
ja: WooCommerce 2.6は、WordPressコアの％3 $ sREST API％4 $ sインフラストラクチャ上に構築された％1 $ sREST API％2$sエンドポイントのサポートを追加しました。

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
ja: WooCommerceアカウントが接続されました

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
ja: WooCommerceサブスクリプション

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
ja: WooCommerceサブスクリプションPayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
ja: WooCommerceサブスクリプションの更新

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
ja: WooCommerceサブスクリプションの更新が進行中

en: Would you like to add a payment method now?
ja: 今すぐお支払い方法を追加しますか？

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
ja: この新しい支払い方法を使用するようにサブスクリプションを更新しますか？％1 $ s？％2 $ sYes％4 $ s | ％3 $ sNo％4 $ s

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y / m / dg：i：s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y / m / dg：i：s A

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
ja: サブスクリプションを含む1つ以上の注文を破棄しようとしています。注文を破棄すると、これらの注文で購入したサブスクリプションも破棄されます。

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
ja: サブスクリプションアイテムを削除しています。また、[サブスクリプションの管理]画面でサブスクリプションを手動でキャンセルしてゴミ箱に移動する必要があります。

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
ja: 更新するために支払うまで、そのサブスクリプションを再開することはできません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
ja: このサブスクリプションを早期に更新することはできません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
ja: そのサブスクリプションに再サブスクライブすることはできません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
ja: そのサブスクリプションを一時停止することはできません-一時停止の制限に達しました。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
ja: このサブスクリプションを切り替えることはできません。サブスクリプションを所有していないようです。

en: You can not switch to the same subscription.
ja: 同じサブスクリプションに切り替えることはできません。

en: You can only switch to a subscription product.
ja: サブスクリプション製品にのみ切り替えることができます。

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
ja: 現在、サブスクリプションを更新することはできません。もう一度やり直してください。

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
ja: 自分に属していないサブスクリプションを変更することはできません。

en: You cannot remove an item that does not exist.
ja: 存在しないアイテムは削除できません。

en: You do not have permission to create subscriptions
ja: サブスクリプションを作成する権限がありません

en: You do not have permission to read the subscriptions count
ja: サブスクリプション数を読み取る権限がありません

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
ja: この製品のサブスクリプションがあります。新しいサブスクリプションを選択すると、既存のサブスクリプションが置き換えられます。

en: You have added a variation of this product to the cart already.
ja: この商品のバリエーションはすでにカートに追加されています。

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
ja: すでにこの製品を購読しており、顧客ごとに1つに制限されています。再度ご購入いただくことはできません。

en: You have an active subscription to this product already.
ja: この製品のアクティブなサブスクリプションはすでにあります。

en: You have no active subscriptions.
ja: アクティブなサブスクリプションはありません。

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
ja: サブスクリプションの終了に達しました。 ％sfirst page％sに移動します。

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
ja: ％1$sからサブスクリプション更新注文を受け取りました。それらの順序は次のとおりです。

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
ja: サブスクリプションアイテムが正常に変更されました。参考までに、新しい注文とサブスクリプションの詳細を以下に示します。

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
ja: サブスクリプションから「％1$s」が正常に削除されました。 ％2 $ s元に戻す？％3 $ s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
ja: ％2 $ sからの％1$s更新注文が完了しました

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
ja: ％2 $ sからの％1$sサブスクリプション更新注文が完了しました-ファイルをダウンロードしてください

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
ja: これで、アプリケーションは、最新バージョンのWooCommerceのREST APIエンドポイントと同じ設計で、RESTful APIエンドポイントを介してサブスクリプションを作成、読み取り、更新、または削除できます。

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
ja: カートに無効なサブスクリプション切り替えリクエストが含まれていました。カートから削除されました。

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
ja[0]: カートに無効なサブスクリプション切り替えリクエストが含まれていました。削除されました。

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
ja: カートからサブスクリプション製品が空になりました。一度に購入できるサブスクリプション製品は1つだけです。

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
ja: 顧客は、特別な％sMyアカウント&gt;サブスクリプション％sの表示ページから、ラインアイテム、請求先と配送先住所、請求スケジュール、更新注文など、サブスクリプションの完全な詳細を表示できるようになりました。

en: Your database has been updated successfully!
ja: データベースが正常に更新されました。

en: Your early renewal order was successful.
ja: 早期更新の注文は成功しました。

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
ja: 更新注文が完了しました

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
ja: 以前のアクションを元に戻すリクエストは失敗しました。

en: Your subscription change is complete
ja: サブスクリプションの変更が完了しました

en: Your subscription change is complete - download your files
ja: サブスクリプションの変更が完了しました-ファイルをダウンロードしてください

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
ja: サブスクリプションはキャンセルされました。

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
ja: サブスクリプションは保留になっています。

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
ja: サブスクリプションが再開されました。

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
ja: サブスクリプションの更新注文が完了しました-ファイルをダウンロードしてください

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
ja[0]: 支払いが決済されると、サブスクリプションがアクティブになります。

en: Your {blogname} renewal order has been received!
ja: {blogname}の更新注文を受け取りました。

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
ja: {order_date}からの{blogname}更新注文の領収書

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
ja: {order_date}からの{blogname}サブスクリプションの変更が完了しました

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
ja: {order_date}からの{blogname}サブスクリプションの変更が完了しました-ファイルをダウンロードしてください

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
ja: [％s]サブスクリプションがキャンセルされました

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
ja: [％s]サブスクリプションの有効期限が切れました

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
ja: [％s]サブスクリプションが一時停止されました

en: [Remove]
ja: [削除する]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
ja: [{blogname}]新しいサブスクリプション更新注文（{order_number}）-{order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
ja: [{blogname}]サブスクリプションの切り替え（{order_number}）-{order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
ja: [{site_title}] {order_number}の自動支払いに失敗しました、{retry_time}の実行をスケジュールして再試行してください

en: a customer suspends a subscription
ja: 顧客がサブスクリプションを一時停止します

en: a subscription expires
ja: サブスクリプションの有効期限が切れます

en: account erasure request
ja: アカウント消去リクエスト

en: an automatic payment fails
ja: 自動支払いが失敗する

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
ja[0]: 日

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
ja[0]: 日

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
ja: 更新日の前日

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
ja: 例3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
ja: 例：5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
ja: 例：9.90

en: emails sent to the customer and store manager
ja: 顧客と店長に送信されるメール

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
ja: 毎日

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
ja: ％sごと

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
ja: ％sごと

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
ja: 清算予定日％s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
ja: 為に

en: how long to wait between retry attempts
ja: 再試行の間に待機する時間

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
ja: ％sで

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
ja: l jS \ o \ f FY、h：ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
ja[0]: 月

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
ja[0]: 月

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
ja: WCS_Related_Order_Storeの新しい関連注文メソッド

[ctx: no trial period]
en: no
ja: 番号

en: now
ja: 今

en: staging
ja: 演出

en: subscriptions
ja: サブスクリプション

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
ja: 請求期間ごとの停止。

en: the status applied to the renewal order and subscription
ja: 更新注文とサブスクリプションに適用されるステータス

en: the total number of retry attempts
ja: 再試行の総数

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
ja: 前もって

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
ja: バージョン％1$sは古くなっています。コアバージョンは％2$sです

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
ja[0]: 週

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
ja[0]: 週

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
ja[0]: 年

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
ja[0]: 年
