WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to it translation catalogue (1265 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
it[0]: %d altro abbonamento è stato controllato e non ha avuto bisogno di riparazioni.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
it: Il prossimo pagamento è dovuto %s.

en:  Subscription Created
it: Abbonamento creato

en:  Subscription Deleted
it: Abbonamento cancellato

en:  Subscription Switched
it: Abbonamento cambiato

en:  Subscription Updated
it: Abbonamento aggiornato

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
it: &quot;%s&quot; non è un nuovo tipo di ordine valido.

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
it: #%S

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
it: #%S

en: $0 Initial Checkout
it: Pagamento iniziale di $ 0

en: $type passed to the function was not a string.
it: $type passato alla funzione non era una stringa.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
it: %1$s %2$s poi %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
it[0]: %1$s %2$s poi %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
it: %1$s %2$s poi %3$s ogni %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
it: %1$s %2$s poi %3$s ogni %4$s su %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
it: %1$s %2$s poi %3$s su %4$s %5$s ogni anno

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
it: %1$s %2$s poi %3$s su %4$s %5$s ogni %6$s anno

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
it: %1$s %2$s poi %3$s il giorno %4$s di ogni %5$s mese

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
it: %1$s %2$s poi %3$s sui %4$s di ogni mese

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
it: %1$s %2$s poi %3$s l&#39;ultimo giorno di ogni mese

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
it: %1$s %2$s poi %3$s l&#39;ultimo giorno di ogni %4$s mese

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
it: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
it: %1$s Completa il pagamento su %2$sOrdina %3$s%4$s per poter modificare il tuo abbonamento.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
it: %1$s dopo %2$s di prova gratuita

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
it: %1$s e una quota di iscrizione di %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
it: %1$s ogni %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
it: %1$s ogni %2$s su %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
it[0]: %1$s per %2$d elemento

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
it: %1$s per %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
it: %1$s prova gratuita poi %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
it: %1$s adesso, e

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
it: %1$s su %2$s %3$s ogni anno

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
it: %1$s su %2$s %3$s ogni %4$s anno

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
it: %1$s il giorno %2$s di ogni %3$s mese

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
it: %1$s sui %2$s di ogni mese

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
it: %1$s l&#39;ultimo giorno di ogni %2$s mese

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
it[0]: Impossibile aggiornare l&#39;abbonamento %1$s: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
it: Evento di sottoscrizione %1$s attivato alle %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
it: %1$s con %2$s di prova gratuita

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
it: %1$s#%2$s%3$s per %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
it: %1$sAggiungi un prodotto in abbonamento »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
it: %1$sAggiungi un abbonamento%2$s ora o %3$scopri di più%4$s sulla nuova interfaccia.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
it: %1$sScegli abbonamento%2$s%3$sL&#39;estensione WooCommerce Subscriptions aggiunge due nuovi tipi di prodotti in abbonamento: %4$sAbbonamento semplice%5$s e %6$sAbbonamento variabile%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
it: %1$sScopri come aggiornare%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
it: %1$sUlteriori informazioni sulla gestione degli abbonamenti »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
it: %1$sNota:%2$s Gli ordini relativi agli abbonamenti non saranno inclusi negli ordini interessati da queste impostazioni.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
it: %1$sOrdine #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
it: %1$sLe transazioni di riferimento PayPal sono abilitate sul tuo account%2$s. Tutte le funzionalità di gestione degli abbonamenti sono ora abilitate. Vendita felice!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
it: %1$sLe transazioni di riferimento PayPal non sono abilitate sul tuo account%2$s, alcune funzioni di gestione degli abbonamenti non sono abilitate. Contatta PayPal e richiedi che %3$abilitano le Transazioni di riferimento PayPal%4$s sul tuo account. %5$sControlla il conto PayPal%6$s %3$sUlteriori informazioni %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
it: %1$sLe transazioni di riferimento PayPal non sono abilitate sul tuo account%2$s. Se desideri utilizzare le Transazioni di riferimento PayPal con gli abbonamenti, contatta PayPal e richiedi loro %3$transazioni di riferimento PayPal abilitate%4$s sul tuo account. %5$sControlla il conto PayPal%6$s %3$sUlteriori informazioni %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
it: %1$sImposta un prezzo%2$s%3$sI prezzi degli abbonamenti sono leggermente diversi dai prezzi degli altri prodotti. Per un abbonamento, puoi impostare un periodo di fatturazione, una durata, una quota di iscrizione e una prova gratuita.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
it: %1$sAttenzione!%2$s Sembra che tu abbia declassato %1$sabbonamenti WooCommerce%2$s da %3$s a %4$s. Il downgrade del plugin in questo modo può causare problemi. Aggiorna a %3$s o superiore oppure %5$apri un nuovo ticket di supporto%6$s per ulteriore assistenza. %7$sUlteriori informazioni »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
it: %1$sAttenzione!%2$s Possiamo vedere che il plug-in %1$sWooCommerce Subscriptions è attivo. La versione %3$s di %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s include la funzionalità di quel plug-in inclusa nel plug-in principale. Disattiva il rinnovo anticipato degli abbonamenti WooCommerce per evitare conflitti.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
it: %1$sAttenzione!%2$s Abbiamo rilevato un problema in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s che potrebbe far sì che l&#39;ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento e la cache dell&#39;abbonamento del cliente contengano dati non validi. Per informazioni su come aggiornare i dati memorizzati nella cache, %3$apri un nuovo ticket di supporto%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
it: %1$sAbbonamenti WooCommerce installati%2$s – %3$sSei pronto per iniziare a vendere abbonamenti!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
it: Gli abbonamenti %1$sWooCommerce non sono attivi.%2$s Il plug-in %3$sWooCommerce%4$s deve essere attivo affinché gli abbonamenti WooCommerce funzionino. Per favore %5$sinstalla e attiva WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
it: %1$sGli abbonamenti WooCommerce non sono attivi.%2$s Questa versione degli abbonamenti richiede WooCommerce %3$s o più recente. Per favore %4$aggiorna WooCommerce alla versione %3$s o più recente »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
it: %2$s %1$s abbonamenti attuali

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
it: %2$s %1$s abbonamenti terminati

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
it: %2$s %1$s nuovi abbonamenti

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
it: %2$s %1$s annullamenti di abbonamenti

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
it: %2$s %1$s rinnovi dell&#39;abbonamento

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
it: L&#39;abbonamento %2$s %1$s si sottoscrive di nuovo

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
it: %2$s %1$s iscrizioni ad abbonamenti

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
it: %2$s %1$s cambi di abbonamento

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
it[0]: %2$s%1$s annullamenti%3$s annullamenti di abbonamenti questo mese

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
it[0]: %2$s%1$s rinnovo%3$s rinnovi dell&#39;abbonamento questo mese

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
it[0]: %2$s%1$s iscrizione %3$s iscrizioni all&#39;abbonamento questo mese

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
it[0]: %d tentativi di pagamento annullati

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
it[0]: %d tentativo di pagamento fallito

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
it[0]: %d Tentativo di pagamento in sospeso

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
it[0]: %d Elaborazione di un nuovo tentativo di pagamento

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
it[0]: %d tentativo di pagamento riuscito

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
it[0]: %d errori

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
it[0]: %d elemento

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
it: %S

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
it: %s - Ordine

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
it: %s fa

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
it: %s importo medio di rinnovo

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
it[0]: %s giorno

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
it: %s giorno del mese

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
it: %s ogni settimana

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
it[0]: %s mese

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
it: %s guadagno netto di sottoscrizione

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
it: %s perdita netta di abbonamento

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
it: %s l&#39;ultimo giorno di ogni mese

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
it: %s entrate di rinnovo in questo periodo

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
it: %s ordini di rinnovo

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
it: %s entrate di rinnovo in questo periodo

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
it: %s entrate di rinnovo recuperate

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
it: %s entrate di rinnovo di questo mese

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
it: %s sottoscrive nuovamente le entrate in questo periodo

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
it: %s tentativi falliti

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
it: %s tentativi in sospeso

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
it: %s tentativi sono riusciti

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
it: %s entrate di registrazione in questo periodo

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
it: %s entrate di iscrizione questo mese

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
it[0]: Lo stato dell&#39;abbonamento %s è cambiato.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
it: %s entrate di conversione in questo periodo

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
it[0]: %s settimana

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
it[0]: %s anno

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
it: %sUlteriori informazioni »%s

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
it: %qst

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
it: (in %s secondi)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
it: (include %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
it: 1 giorno

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
it: 1 mese

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
it: 1 settimana

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
it: 1 anno

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
it: Si è verificato un errore irreversibile durante l&#39;elaborazione di un pagamento di abbonamento recente con PayPal. Per favore %1$apri un nuovo ticket al WooCommerce Support%3$s immediatamente per risolvere il problema. %2$sUlteriori informazioni »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
it: Un prodotto visualizza un pulsante con il testo &quot;Aggiungi al carrello&quot;. Per impostazione predefinita, un abbonamento lo cambia in &quot;Iscriviti ora&quot;. Puoi personalizzare il testo del pulsante per gli abbonamenti qui.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
it: Un abbonamento appartenente a %1$s è stato annullato. I dettagli del loro abbonamento sono i seguenti:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
it: Un abbonamento appartenente a %1$s è stato sospeso dall&#39;utente. I dettagli del loro abbonamento sono i seguenti:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
it: Un abbonamento appartenente a %1$s è scaduto. I dettagli del loro abbonamento sono i seguenti:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
it: Un abbonamento è stato rimosso dal carrello. A causa delle restrizioni del gateway di pagamento, non è possibile acquistare contemporaneamente diversi prodotti in abbonamento.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
it: Un abbonamento è stato rimosso dal carrello. I prodotti e gli abbonamenti non possono essere acquistati contemporaneamente.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
it: Un rinnovo dell&#39;abbonamento è stato rimosso dal carrello. Non è possibile acquistare più abbonamenti contemporaneamente.

en: About WooCommerce Subscriptions
it: Informazioni sugli abbonamenti WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
it: Accetta pagamenti con rinnovo anticipato

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
it: Accetta pagamenti con rinnovo anticipato tramite modalità modale

en: Accept Manual Renewals
it: Accetta rinnovi manuali

en: Actions
it: Azioni

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
it: Attivare

[ctx: Subscription status]
en: Active
it: Attivo

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Attivo <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
it: Codice prodotto attivo

en: Active Subscriptions
it: Abbonamenti attivi

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
it: Abbonamenti attivi %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
it[0]: Attivo per %d pagamento

en: Active for unlimited payments
it: Attivo per pagamenti illimitati

en: Active for x payments
it: Attivo per x pagamenti

en: Active subscriber?
it: Abbonato attivo?

en: Add
it: Aggiungere

en: Add New
it: Aggiungere nuova

en: Add New Retry
it: Aggiungi nuovo tentativo

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
it: Aggiungi nuovo abbonamento

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
it: Aggiungi abbonamento

en: Add a Subscription Product
it: Aggiungi un prodotto in abbonamento

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
it: Aggiungi pagamento

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
it: Aggiungi metodo di pagamento

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
it: Aggiungi metodo di pagamento

en: Add to Cart Button Text
it: Testo del pulsante Aggiungi al carrello

en: Address
it: Indirizzo

en: Affected event: | Affected events:
it[0]: Evento interessato:

en: Align Subscription Renewal Day
it: Allinea il giorno di rinnovo dell&#39;abbonamento

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
it: Allinea il rinnovo dell&#39;abbonamento a un giorno specifico della settimana, del mese o dell&#39;anno. Ad esempio, il primo giorno del mese. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
it: Allinea la data di pagamento per tutti i clienti che acquistano questo abbonamento a un giorno specifico della settimana o del mese.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
it: Allinea la data di pagamento per questo abbonamento a un giorno specifico dell&#39;anno. Se la data è già avvenuta quest&#39;anno, il primo pagamento verrà elaborato in %s. Imposta il giorno su 0 per disabilitare la sincronizzazione dei pagamenti per questo prodotto.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
it: Tutti gli articoli in abbonamento collegati sono stati rimossi dal carrello.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
it: Tutti gli elementi di abbonamento collegati erano

en: All orders types
it: Tutti i tipi di ordini

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
it: Consenti il pagamento iniziale di $ 0 senza un metodo di pagamento.

en: Allow Switching
it: Consenti cambio

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
it: Consenti l&#39;acquisto di un prodotto in abbonamento con altri prodotti e abbonamenti nella stessa transazione.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
it: Consenti l&#39;acquisto di un prodotto in abbonamento con un pagamento iniziale di $ 0 senza fornire un metodo di pagamento. Il cliente sarà tenuto a fornire una modalità di pagamento al termine del periodo iniziale per mantenere attivo l&#39;abbonamento.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
it: Consenti ai clienti di ignorare il checkout e rinnovare l&#39;abbonamento in anticipo dalla pagina %1$sMy Account &gt; Visualizza abbonamento%2$s. %3$sUlteriori informazioni.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
it: Consenti ai clienti di attivare e disattivare i rinnovi automatici dalla loro pagina Visualizza abbonamento.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
it: Consenti l&#39;acquisto simultaneo di più abbonamenti e prodotti.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
it: Consenti agli abbonati di passare (aggiornamento o downgrade) tra abbonamenti diversi. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
it: Sempre

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
it[0]: Si è verificato un errore durante l&#39;elaborazione di un evento correlato all&#39;abbonamento recente. Per i passaggi su come correggere l&#39;abbonamento interessato e per saperne di più sulle possibili cause di questo errore, leggi la nostra guida %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
it: Si è verificato un errore, riprova o prova con una forma di pagamento alternativa.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
it: Un periodo di tempo facoltativo da attendere prima di addebitare il primo pagamento ricorrente. L&#39;eventuale quota di iscrizione verrà comunque addebitata all&#39;inizio dell&#39;abbonamento. %S

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
it: Un periodo di tempo facoltativo da attendere prima di addebitare il primo pagamento ricorrente. L&#39;eventuale quota di iscrizione verrà comunque addebitata all&#39;inizio dell&#39;abbonamento. %S

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
it: È stato creato un ordine per rinnovare l&#39;abbonamento a %1$s. Per pagare questa fattura, utilizza il seguente link: %2$s

en: And much more...
it: E altro ancora...

en: Any Payment Method
it: Qualsiasi metodo di pagamento

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo articolo dal tuo abbonamento?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
it: Sei sicuro di voler cambiare il metodo di pagamento dallo standard PayPal? Questo sospenderà l&#39;abbonamento a PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
it: Sei sicuro di voler elaborare un rinnovo? Questo addebiterà al cliente e gli invierà via e-mail l&#39;ordine di rinnovo (se le e-mail sono abilitate).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
it: Sei sicuro di voler ritentare il pagamento per questo ordine di rinnovo? Questo tenterà di addebitare al cliente e inviare e-mail di ordine di rinnovo (se le e-mail sono abilitate).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
it: Tentativo di recuperare entrate ricorrenti che altrimenti andrebbero perse a causa del rifiuto temporaneo dei metodi di pagamento. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
it: Attiva/disattiva rinnovo automatico

en: Auto renew
it: Rinnovo Automatico

en: Automatic Failed Payment Retries
it: Tentativi automatici di pagamento non riusciti

en: Automatic Failed Payment Retry
it: Nuovo tentativo di pagamento automatico non riuscito

en: Automatic Recurring Payments
it: Pagamenti ricorrenti automatici

en: Automatic payment failed for order {order_number}
it: Pagamento automatico non riuscito per l&#39;ordine {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
it: Pagamento automatico non riuscito per {order_number}, riproveremo {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
it: Pagamento del rinnovo automatico non riuscito

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
it: Scadenza automaticamente l&#39;abbonamento dopo questo periodo di tempo. Questa durata è in aggiunta a qualsiasi prova gratuita o al periodo di tempo fornito prima di una data di primo rinnovo sincronizzata.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
it: Scadenza automaticamente l&#39;abbonamento dopo questo periodo di tempo. Questa durata è in aggiunta a qualsiasi prova gratuita o al periodo di tempo fornito prima di una data di primo rinnovo sincronizzata.

en: Average Lifetime Value
it: Valore medio a vita

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
it: Valore medio a vita %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
it: Totale riga ricorrente media %s

en: Backordered
it: In arretrato

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
it: Per questo motivo, non è consigliato come metodo di pagamento per gli abbonamenti a meno che non sia l&#39;unica opzione disponibile per il tuo paese.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
it: Poiché la classe %sWC_Subscription%s estende %sWC_Order%s, puoi usare i suoi metodi familiari, come %s$subscription-&gt;update_status()%s o %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
it: Prima di abilitare PayPal Standard per gli abbonamenti, tieni presente che quando utilizzano PayPal Standard, i clienti sono vincolati all&#39;utilizzo di PayPal Standard per tutta la durata del loro abbonamento e PayPal Standard ha una serie di limitazioni. Si prega di leggere la guida su %1$sperché non consigliamo PayPal Standard%2$s per gli abbonamenti prima di scegliere di abilitare questa opzione.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
it: Prima di mandarti in viaggio, dobbiamo aggiornare il tuo database alla versione più recente. Se non hai un backup recente del tuo sito, %snow è il momento di crearne uno%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
it: Tra abbonamenti raggruppati

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
it: Tra variazioni di abbonamento

en: Billing
it: Fatturazione

en: Billing Address
it: Indirizzo Di Fatturazione

en: Billing Period
it: Periodo di fatturazione

en: Billing Period:
it: Periodo di fatturazione:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
it: Contratto di fatturazione annullato su PayPal.

en: Billing interval:
it: Intervallo di fatturazione:

en: Billing period for the subscription.
it: Periodo di fatturazione per l&#39;abbonamento.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
it: Fatturazione:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
it: Sia l&#39;indirizzo di spedizione utilizzato per l&#39;abbonamento che l&#39;indirizzo di spedizione predefinito per gli acquisti futuri verranno aggiornati.

en: Browse products
it: Sfoglia i prodotti

en: Browser User Agent
it: Agente utente del browser

en: But wait, there's more!
it: Ma aspetta, c&#39;è di più!

en: Button Text
it: Testo pulsante

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
it: Per impostazione predefinita, Abbonamenti riproverà il pagamento 5 volte in 7 giorni. Le regole che controllano il sistema dei tentativi possono essere modificate per personalizzare:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
it: Per impostazione predefinita, l&#39;aggiunta di nuovi file a un prodotto in abbonamento esistente fornirà automaticamente agli abbonati attivi l&#39;accesso ai nuovi file. Tuttavia, ora puoi abilitare un&#39;impostazione di %snew content dripping%s per fornire agli abbonati l&#39;accesso ai nuovi file solo dopo il pagamento del rinnovo successivo.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
it: Rendendo un abbonamento un tipo di ordine personalizzato, un abbonamento ora è anche un tipo di post personalizzato. Ciò rende più veloce interrogare gli abbonamenti e utilizza uno schema di database scalabile come i post e le pagine di WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
it: Rinnovando in anticipo l&#39;abbonamento, il prossimo pagamento sarà di %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
it: Rinnovando anticipatamente l&#39;abbonamento, il prossimo pagamento programmato su %s verrà annullato.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
it: Utilizzando gli abbonamenti WooCommerce, potresti memorizzare dati personali e, a seconda dei processori di pagamento di terze parti che stai utilizzando per accettare i pagamenti degli abbonamenti, potresti condividere dati personali con fonti esterne.

en: Cache Update Failures
it: Errori di aggiornamento della cache

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
it: Impossibile ottenere il nome visualizzato del tipo di indirizzo. Il tipo di indirizzo non è una stringa.

en: Can not get status name. Status is not a string.
it: Impossibile ottenere il nome dello stato. Lo stato non è una stringa.

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Now
it: Annulla ora

en: Cancel and remove personal data
it: Cancella e rimuovi i dati personali

en: Cancellations
it: Cancellazioni

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
it: Annullato

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
it: Data annullata

en: Cancelled Subscription
it: Abbonamento annullato

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
it: Le e-mail di abbonamento annullato vengono inviate quando l&#39;abbonamento di un cliente viene annullato (da un gestore del negozio o dal cliente).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
it: Impossibile creare l&#39;abbonamento: %s.

en: Change
it: Modificare

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
it: Cambia l&#39;indirizzo %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
it: Cambia metodo di pagamento

en: Change Trial and End Dates
it: Modifica le date di prova e di fine

en: Change address
it: Cambia indirizzo

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
it: Modifica degli abbonamenti tra l&#39;inizio e la fine del periodo.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
it: Cambia pagamento

en: Change payment features:
it: Modifica le funzionalità di pagamento:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
it: Cambia metodo di pagamento

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
it: Cambia metodo di pagamento

en: Check Out What's New
it: Scopri cosa c&#39;è di nuovo

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
it: Scegli un nuovo metodo di pagamento.%s

en: Choose a new subscription.
it: Scegli un nuovo abbonamento.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
it: Scegli i ruoli predefiniti da assegnare agli abbonati attivi e inattivi. Ai fini della conservazione dei registri, è necessario creare un account utente per gli abbonati. Agli utenti con il ruolo %1$sadministrator%2$s, come te, non verranno mai assegnati questi ruoli per evitare il blocco degli amministratori.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
it: Scegli il prezzo dell&#39;abbonamento, l&#39;intervallo di fatturazione e il periodo.

en: Choose which format of email to send.
it: Scegli quale formato di email inviare.

en: Clear
it: Chiaro

en: Complete checkout to renew now.
it: Completa il checkout per rinnovare ora.

en: Complete checkout to renew your subscription.
it: Completa il checkout per rinnovare l&#39;abbonamento.

en: Complete checkout to resubscribe.
it: Completa il checkout per iscriverti nuovamente.

en: Completed Renewal Order
it: Ordine di rinnovo completato

en: Continue
it: Continua

en: Copy billing address
it: Copia l&#39;indirizzo di fatturazione

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
it: Impossibile ottenere l&#39;abbonamento. Molto probabilmente la chiave di abbonamento non fa riferimento a un abbonamento. La chiave era: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
it: Paese/Stato

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
it: Il coupon sarà limitato al numero di pagamenti indicato. Verrà quindi rimosso automaticamente dall&#39;abbonamento. &quot;Pagamenti&quot; include anche il pagamento iniziale dell&#39;abbonamento.

en: Create pending parent order
it: Crea un ordine principale in sospeso

en: Create pending parent order requested by admin action.
it: Crea un ordine principale in sospeso richiesto dall&#39;azione dell&#39;amministratore.

en: Create pending renewal order
it: Crea un ordine di rinnovo in sospeso

en: Create pending renewal order requested by admin action.
it: Crea un ordine di rinnovo in sospeso richiesto dall&#39;azione dell&#39;amministratore.

en: Create subscriptions
it: Crea abbonamenti

en: Created Date
it: Data di Creazione

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
it: Grado incrociato

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
it: Regola dei tentativi non elaborati personalizzata

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
it: Regola di ripetizione personalizzata

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
it: Classe di regole di ripetizione personalizzate

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
it: Regole di ripetizione personalizzate

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Customer
it: Cliente

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
it[0]: Il cliente %1$s ha cambiato abbonamento. I dettagli del loro nuovo abbonamento sono i seguenti:

en: Customer ID is invalid.
it: L&#39;ID cliente non è valido.

en: Customer Payment Retry
it: Riprova di pagamento del cliente

en: Customer Provided Note
it: Nota fornita dal cliente

en: Customer Renewal Invoice
it: Fattura di rinnovo del cliente

en: Customer Suspensions
it: Sospensioni dei clienti

en: Customer Totals
it: Totali clienti

en: Customer add payment method page &rarr;
it: Il cliente aggiunge la pagina del metodo di pagamento →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
it: Il cliente ha aggiunto &quot;%1$s&quot; (ID prodotto: #%2$d) tramite la pagina Il mio account.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
it: Il cliente ha aggiunto %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
it: Pagina Modifica metodo di pagamento cliente →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
it: Il cliente ha rimosso &quot;%1$s&quot; (ID prodotto: #%2$d) tramite la pagina Il mio account.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
it: Il cliente ha richiesto il rinnovo anticipato:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
it: Cliente riabbonato nell&#39;ordine #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
it: La memorizzazione nella cache dell&#39;abbonamento del cliente è ora gestita da %1$s e %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
it: La memorizzazione nella cache dell&#39;abbonamento del cliente è ora gestita da %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
it: Il cliente ha rinnovato in anticipo con successo con l&#39;ordine %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
it: Cliente passato da: %1$s a %2$s.

en: Customer's notes about the order
it: Note del cliente sull&#39;ordine

en: Customer:
it: Cliente:

en: Customers
it: Clienti

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
it: I clienti e altri utenti non amministrativi possono navigare e acquistare dal tuo negozio senza interruzioni mentre è in corso l&#39;aggiornamento.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
it: I clienti possono ora acquistare diversi prodotti in abbonamento in un&#39;unica transazione. I prodotti possono fatturare in qualsiasi programma e avere qualsiasi combinazione di costi di iscrizione e/o prove gratuite.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
it: I clienti con un abbonamento sono esclusi da questa impostazione.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
it: Personalizza le regole per i tentativi

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
it: Personalizza il testo visualizzato sul pulsante accanto all&#39;abbonamento nella pagina dell&#39;account dell&#39;abbonato. L&#39;impostazione predefinita è &quot;Cambia abbonamento&quot;, ma potresti voler cambiarlo in &quot;Aggiorna&quot; o &quot;Cambia abbonamento&quot;.

en: Database Update Required
it: Aggiornamento del database richiesto

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
it: Database aggiornato alla versione %s

en: Date
it: Data

en: Date Changed
it: Data modificata

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
it: Data di sospensione

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
it: Data di sospensione: %s

en: Date type can not be an empty string.
it: Il tipo di data non può essere una stringa vuota.

en: Date type is not a string.
it: Il tipo di data non è una stringa.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
it: Giorno

en: Delete Customer Subscription Cache
it: Elimina la cache degli abbonamenti del cliente

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete Related Order Cache
it: Elimina la cache degli ordini correlati

en: Delete all variations without a subscription
it: Elimina tutte le varianti senza abbonamento

en: Delete this item permanently
it: Elimina questo elemento in modo permanente

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
it: Gli sviluppatori ora possono anche utilizzare tutte le familiari funzioni di WordPress, come %sget_posts()%s, per interrogare o modificare i dati dell&#39;abbonamento.

en: Disable auto renew
it: Disabilita il rinnovo automatico

en: Discount
it: Sconto

en: Display the auto renewal toggle
it: Visualizza l&#39;interruttore di rinnovo automatico

en: Do not limit
it: Non limitare

en: Do not synchronise
it: Non sincronizzare

[ctx: short for documents]
en: Docs
it: documenti

[ctx: short for documents]
en: Documentation
it: Documentazione

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Drip Downloadable Content
it: Contenuti scaricabili a goccia

en: Early Renewal
it: Rinnovo anticipato

en: Edit
it: Modificare

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
it: Modificare

en: Edit Retry
it: Modifica Riprova

en: Edit Subscription
it: Modifica abbonamento

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
it: Modifica abbonamento

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
it: Modifica iscrizione non riuscita con errore: %s

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
it: Intestazione e-mail

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
it: Tipo di e-mail

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
it: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
it: Abilita Riprova Automatica

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
it: Abilita PayPal Standard per gli abbonamenti

en: Enable auto renew
it: Abilita il rinnovo automatico

en: Enable automatic payments
it: Abilita i pagamenti automatici

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
it: Abilita il nuovo tentativo automatico di pagamenti ricorrenti non riusciti

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
it: Abilita il dripping per i contenuti scaricabili sui prodotti in abbonamento.

en: Enable this email notification
it: Abilita questa notifica e-mail

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
it: Abilita/Disabilita

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
it: L&#39;abilitazione di questa opzione garantisce l&#39;accesso ai nuovi file scaricabili aggiunti a un prodotto solo dopo l&#39;elaborazione del rinnovo successivo.%sPer impostazione predefinita, l&#39;accesso ai nuovi file scaricabili aggiunti a un prodotto viene concesso immediatamente a qualsiasi cliente che abbia un abbonamento attivo con quel prodotto.

en: End Date
it: Data di fine

[ctx: table heading]
en: End Date
it: Data di fine

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
it: Data di fine

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
it: Data di fine: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
it: Data di fine

[ctx: table heading]
en: End date
it: Data di fine

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
it: Data di fine: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
it: Fine del periodo prepagato

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
it: Fine del periodo prepagato: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
it: Endpoint per la pagina Il mio account → Modifica metodo di pagamento dell&#39;abbonamento

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
it: Endpoint per la pagina Il mio account → Abbonamenti

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
it: Endpoint per la pagina Il mio account → Visualizza abbonamento

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
it: Immettere un nuovo intervallo come un unico numero (ad es. per addebitare ogni 2° mese, immettere 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
it: Inserisci una nuova lunghezza (es. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
it: Inserisci i destinatari (separati da virgole) per questa email. Il valore predefinito è %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
it: Inserisci il nuovo periodo, giorno, settimana, mese o anno:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
it: Errore

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
it: Errore %d: impossibile aggiungere le tasse all&#39;abbonamento. Per favore riprova.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
it: Errore %d: impossibile creare l&#39;ordine. Per favore riprova.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
it: Errore %d: impossibile creare l&#39;abbonamento. Per favore riprova.

en: Error during subscription status transition.
it: Errore durante la transizione dello stato dell&#39;abbonamento.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
it: Errore durante il salvataggio degli endpoint Subscriptions: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView sottoscrizione%2$s e %1$sMetodo di pagamento Subscription%2$s non possono essere gli stessi. Le modifiche sono state ripristinate.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
it: Errore durante l&#39;aggiornamento di alcune informazioni: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
it: Errore: impossibile aggiungere il prodotto all&#39;abbonamento creato. Per favore riprova.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
it: Errore: impossibile creare un ordine di rinnovo con la nota &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
it: Errore: impossibile creare l&#39;abbonamento. Per favore riprova.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
it: Errore: impossibile trovare il fuso orario del tuo browser.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
it: Tempo stimato rimasto (minuti:secondi): %s

en: Expire after
it: Scade dopo

[ctx: Subscription status]
en: Expired
it: È scaduto

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Scaduto <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
it: Abbonamento scaduto

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
it: Le e-mail di abbonamento scaduto vengono inviate alla scadenza dell&#39;abbonamento di un cliente.

en: Export CSV
it: Esporta CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
it: fallito

en: Failed Payment Retries
it: Tentativi di pagamento falliti

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
it: I pagamenti ricorrenti non riusciti ora possono essere ritentati automaticamente. Ciò consente di recuperare le entrate che altrimenti andrebbero perse a causa del rifiuto temporaneo dei metodi di pagamento.

en: Failed retries
it: Tentativi falliti

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
it: Iscrizione all&#39;abbonamento %s non riuscita.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
it: Impossibile attivare lo stato di abbonamento per l&#39;ordine #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
it: Impossibile annullare l&#39;abbonamento dopo l&#39;annullamento dell&#39;ordine #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
it: Impossibile elaborare il pagamento non riuscito sull&#39;abbonamento per l&#39;ordine #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
it: Impossibile impostare l&#39;abbonamento come scaduto per l&#39;ordine #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
it: Impossibile aggiornare le date di abbonamento dopo il rinnovo anticipato del cliente con l&#39;ordine %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
it: Impossibile aggiornare lo stato dell&#39;abbonamento dopo che l&#39;ordine #%1$s è stato sospeso: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
it: Trova nuovi gateway che %1$ssupportano i pagamenti automatici dell&#39;abbonamento%2$s nel %3$sWooCommerce Marketplace%4$s ufficiale.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
it: Primo pagamento ripartito proporzionalmente. Prossimo pagamento: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
it: Primo pagamento: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
it: Primo rinnovo: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
it: Per tutti i prodotti in abbonamento

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
it: Per aggiornamenti e downgrade di tutti i prodotti in abbonamento

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
it: Solo per upgrade e downgrade di prodotti in abbonamento virtuale

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
it: Per gli aggiornamenti di tutti i prodotti in abbonamento

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
it: Solo per gli aggiornamenti dei prodotti in abbonamento virtuale

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
it: Solo per prodotti in abbonamento virtuale

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
it: Affinché un gestore di negozio modifichi un abbonamento da automatico a pagamento di rinnovo manuale (o da manuale ad automatico) con Abbonamenti v1.5, il database doveva essere modificato direttamente. Abbonamenti ora fornisce un modo per i gateway di pagamento per consentirti di cambiarlo dalla nuova interfaccia %sModifica abbonamento%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
it: Ai fini dell&#39;elaborazione dei pagamenti ricorrenti dell&#39;abbonamento, memorizziamo il nome del cliente, l&#39;indirizzo di fatturazione, l&#39;indirizzo di spedizione, l&#39;indirizzo e-mail, il numero di telefono e i dettagli della carta di credito/di pagamento.

[ctx: shipping method price]
en: Free
it: Gratuito

en: Free Trial
it: Prova gratuita

en: Free shipping coupon
it: Buono di spedizione gratuito

en: Free trial
it: Prova gratuita

en: Free trial length
it: Durata di prova gratuita

en: Free trial period
it: Periodo di prova gratuito

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
it: ID gateway: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
it: Il gateway non supporta l&#39;amministratore che modifica il metodo di pagamento su un abbonamento.

en: General
it: Generale

en: Generate Customer Subscription Cache
it: Genera cache abbonamento cliente

en: Generate Related Order Cache
it: Genera cache ordini correlati

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
it: Vai a Impostazioni abbonamenti WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
it: Vai a Impostazioni abbonamenti WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
it: Il suo,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
it: Dati dell&#39;ordine di rinnovo dell&#39;onore

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
it: Quanti clienti rimangono abbonati per più di 6 mesi? Qual è il valore medio di vita dei tuoi iscritti? Quante entrate di rinnovo guadagnerà il tuo negozio il mese prossimo?

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IPN subscription cancelled.
it: Abbonamento IPN annullato.

en: IPN subscription failing payment method changed.
it: Abbonamento IPN non riuscito metodo di pagamento modificato.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
it: Pagamento dell&#39;abbonamento IPN %1$s per il motivo: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
it: Pagamento abbonamento IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
it: Pagamento dell&#39;abbonamento IPN completato.

en: IPN subscription payment failure.
it: Pagamento dell&#39;abbonamento IPN fallito.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
it: Metodo di pagamento dell&#39;abbonamento IPN cambiato in PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
it: Iscrizione dell&#39;abbonamento IPN completata.

en: IPN subscription suspended.
it: Abbonamento IPN sospeso.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
it: Se l&#39;abbonamento di un abbonato viene annullato manualmente o scade, le verrà assegnato questo ruolo.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
it: Se un abbonamento viene sincronizzato con un giorno specifico della settimana, del mese o dell&#39;anno, addebita un importo proporzionale per l&#39;abbonamento al momento della registrazione.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
it: Se stai utilizzando le transazioni PayPal Standard o PayPal Reference, consulta le %1$sInformativa sulla privacy di PayPal%2$s per maggiori dettagli.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
it: Se non desideri che i nuovi acquisti di abbonamento addebitino automaticamente i pagamenti di rinnovo, puoi disattivare i pagamenti automatici. Gli abbonamenti automatici esistenti continueranno ad addebitare automaticamente i clienti. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
it: Se hai ricevuto un errore del server e hai ricaricato la pagina per trovare questo avviso, aggiorna la pagina tra %s secondi e la routine di aggiornamento riprenderà senza problemi.

en: Ignore this error
it: Ignora questo errore

en: Ignore this error (not recommended)
it: Ignora questo errore (non consigliato)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
it: Importa gli abbonamenti su WooCommerce tramite CSV o esporta i tuoi abbonamenti da WooCommerce a un CSV con l&#39;estensione WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
it: Importa/Esporta abbonamenti

en: Improved scheduled action data storage
it: Archiviazione dei dati delle azioni pianificate migliorata

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
it: Nelle versioni precedenti degli abbonamenti, il totale dell&#39;abbonamento veniva trasferito ai gateway di pagamento come importo da addebitare per i pagamenti di rinnovo automatico. Ciò ha reso inutilmente complicato aggiungere commissioni o sconti una tantum a un rinnovo.

en: Inactive Subscriber Role
it: Ruolo abbonato inattivo

en: Increased processing rate for scheduled payments
it: Aumento della velocità di elaborazione per i pagamenti programmati

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
it: Abbonamento iniziale

en: Initial payment discount
it: Sconto sul pagamento iniziale

en: Installed Plugins
it: Plugin installati

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
it: Data %s non valida. La data deve essere nel formato: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
it: Payload IPN PayPal non valido: impossibile trovare l&#39;abbonamento corrispondente.

en: Invalid Subscription.
it: Abbonamento non valido.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
it: Data di creazione non valida. La data deve essere una stringa e nel formato: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
it: Dati non validi. Il primo parametro ha una data che non è nei tipi di data registrati.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
it: Dati non validi. Il primo parametro era vuoto quando è passato a update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
it: Dati non validi. Non è stato trasmesso alcun ID articolo valido.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
it: Dati non validi. Non è stato inoltrato alcun abbonamento/ordine valido.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
it: Dati non validi. Gli ordini previsti non sono ordini.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
it: Dati non validi. Il tipo di copia non è una stringa.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
it: Data non valida. La data deve essere una stringa e nel formato: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
it: Formato non valido. Il primo parametro deve essere un array.

en: Invalid order.
it: Ordine non valido.

en: Invalid recurring shipping method.
it: Metodo di spedizione ricorrente non valido.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
it: Tipo di relazione non valido: %1$s. Il tipo di relazione dell&#39;ordine deve essere uno di: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
it: Token di sicurezza non valido, ricarica la pagina e riprova.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
it: Tipo di ordinamento non valido: %1$s. L&#39;argomento $sort_order deve essere %2$s o %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
it: Indicato intervallo di fatturazione dell&#39;abbonamento non valido. Deve essere un numero intero maggiore di 0.

en: Invalid subscription billing period given.
it: Periodo di fatturazione dell&#39;abbonamento indicato non valido.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
it: Abbonamento non valido customer_id.

en: Invalid subscription id.
it: ID abbonamento non valido.

en: Invalid subscription status given.
it: Stato di abbonamento fornito non valido.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
it: Tipo di interruttore &quot;%s&quot; non valido. Lo switch deve essere uno tra: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; o &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
it: Tipo di aggiornamento non valido: %s. I tipi di post aggiornamento supportati sono &quot;aggiungi&quot; o &quot;elimina&quot;. Gli aggiornamenti vengono eseguiti direttamente sul post meta.

en: Invoice for renewal order {order_number}
it: Fattura per il rinnovo dell&#39;ordine {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
it: Fattura per il rinnovo dell&#39;ordine {order_number} da {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
it: È %1$sfortemente consigliato non modificare l&#39;indirizzo e-mail del destinatario%2$s se hai abbonamenti attivi con PayPal. Ciò potrebbe interrompere gli abbonamenti esistenti.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
it: Sembra che questo sito sia stato spostato o sia un sito duplicato. %1$sAbbonamenti WooCommerce%2$s ha disabilitato i pagamenti automatici e le email relative agli abbonamenti su questo sito per evitare pagamenti duplicati da un ambiente di staging o di test. %1$sAbbonamenti WooCommerce%2$s considera %5$s%7$s%6$s l&#39;URL del sito. %3$sUlteriori informazioni »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
it: Era già possibile modificare la data di pagamento successiva di un abbonamento, ma alcuni store manager volevano fornire a un cliente una prova gratuita estesa o aggiungere un mese in più alla data di scadenza. Ora puoi modificare tutte queste date dalla schermata %sModifica abbonamento%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
it: Ora è più facile per i tuoi clienti acquistare più abbonamenti!

en: Item ID.
it: Numero identificativo dell&#39;oggetto.

en: Items
it: Elementi

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
it: Solo per farti sapere: abbiamo ricevuto il tuo ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento #%s e ora è in fase di elaborazione:

en: Label
it: Etichetta

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Month
it: Lo scorso mese

en: Last Order Date
it: Data dell&#39;ultimo ordine

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
it: Data dell&#39;ultimo ordine

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
it: Data dell&#39;ultimo ordine: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
it: Ultimo ordine: %s

en: Last day of the month
it: Ultimo giorno del mese

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
it: Data dell&#39;ultimo ordine

en: Last recorded error:
it: Ultimo errore registrato:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
it: Per saperne di più

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
it: Per saperne di più

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Learn more
it: Scopri di più

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
it: Ulteriori informazioni sulla nuova pagina %sView Abbonamento%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
it: Ulteriori informazioni sulla nuova funzione %sabbonamenti multipli%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
it: Lifetime Value dagli abbonamenti %s

en: Limit subscription
it: Limita l&#39;abbonamento

en: Limit to one active subscription
it: Limita a un abbonamento attivo

en: Limit to one of any status
it: Limita a uno di qualsiasi stato

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
it[0]: Coupon uso limitato &quot;%1$s&quot; rimosso dall&#39;abbonamento. È stato utilizzato %2$d volta.

en: Line subtotal (before discounts).
it: Subtotale riga (prima degli sconti).

en: Line subtotal tax (before discounts).
it: Riga subtotale imposte (prima degli sconti).

en: Line taxes.
it: Tasse di linea.

en: Line total (after discounts).
it: Totale riga (al netto degli sconti).

en: Line total tax (after discounts).
it: Riga totale IVA (al netto degli sconti).

[ctx: refers to live site]
en: Live
it: Abitare

en: Load billing address
it: Carica indirizzo di fatturazione

en: Load shipping address
it: Carica indirizzo di spedizione

en: Manage Subscriptions
it: Gestisci le iscrizioni

en: Manual Renewal
it: Rinnovo manuale

en: Manual Renewal Payments
it: Pagamenti di rinnovo manuale

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
it: Ordine di rinnovo manuale in attesa di pagamento da parte del cliente.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
it: %s prodotti in abbonamento contrassegnati come &quot;venduti singolarmente&quot;.

en: Meta key.
it: Meta chiave.

en: Meta label.
it: Meta etichetta.

en: Meta value.
it: Metavalore.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
it: Migrazione degli hook relativi all&#39;abbonamento di %1$s al nuovo pianificatore (in %2$s secondi).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
it: Migrazione di %1$s abbonamenti alla nuova struttura (in %2$s secondi).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: Mixed Checkout
it: Cassa mista

en: Month for Synchronisation
it: Mese per la sincronizzazione

en: Move this item to the Trash
it: Sposta questo elemento nel Cestino

[ctx: email type]
en: Multipart
it: Multiparte

en: Multiple Subscriptions
it: Abbonamenti multipli

en: My Account
it: Il mio account

en: My Subscription
it: Il mio abbonamento

en: N/A
it: N / A

[ctx: no information about something]
en: N/A
it: N / A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
it: Mai

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
it: Mai (addebita l&#39;intero importo ricorrente al momento della registrazione)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
it: Mai (addebita l&#39;intera quota di iscrizione)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
it: Mai (non addebitare una quota di iscrizione)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
it: Mai (non addebitare alcun importo ricorrente)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
it: Non scade mai

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
it: Nuovo oggetto %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
it: Nuovo tipo di post %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
it: Nuova schermata Aggiungi/Modifica abbonamento

en: New Renewal Order
it: Nuovo ordine di rinnovo

en: New Retry
it: Nuovo tentativo

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
it: Nuovo abbonamento

en: New Subscription Emails
it: Nuove email di abbonamento

en: New Subscriptions
it: Nuovi abbonamenti

en: New View Subscription Page
it: Nuova visualizzazione della pagina di abbonamento

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
it: Le e-mail di nuovo ordine di rinnovo vengono inviate quando viene elaborato un pagamento per il rinnovo dell&#39;abbonamento.

en: New subscription details
it: Nuovi dettagli sull&#39;abbonamento

en: New subscription renewal order
it: Nuovo ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento

en: Next
it: Prossimo

en: Next 12 Months
it: I prossimi 12 mesi

en: Next 30 Days
it: Prossimi 30 giorni

en: Next 7 Days
it: Prossimi 7 giorni

en: Next Month
it: Il prossimo mese

en: Next Payment
it: Prossimo pagamento

[ctx: table heading]
en: Next Payment
it: Prossimo pagamento

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
it: Prossima data di pagamento: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
it: Prossimo pagamento

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
it: Prossima data di pagamento

en: Next payment: %s
it: Prossimo pagamento: %s

en: No Subscriptions found
it: Nessun abbonamento trovato

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
it: Nessun abbonamento trovato nel cestino

en: No billing address set.
it: Nessun indirizzo di fatturazione impostato.

en: No customers found.
it: Nessun cliente trovato.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
it: Non sono abilitati gateway di pagamento in grado di elaborare i pagamenti automatici degli abbonamenti. Se desideri elaborare pagamenti automatici, ti consigliamo l&#39;%1$sestensione Stripe gratuita%2$s.

en: No products found.
it: Nessun prodotto trovato.

en: No retries found
it: Nessun tentativo trovato

en: No retries found in trash
it: Nessun tentativo trovato nel cestino

en: No shipping address set.
it: Nessun indirizzo di spedizione impostato.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
it: Non abbonamento

en: None
it: Nessuno

en: Not cancelled
it: Non cancellato

en: Not yet ended
it: Non ancora terminato

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
it: Tieni presente che l&#39;acquisto di un abbonamento richiede comunque un account.

en: Note:
it: Nota:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
it: Numero di giorni dopo la registrazione

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
it: Numero di mesi dopo la registrazione

en: Number of renewals
it: Numero di rinnovi

en: Number of resubscribes
it: Numero di nuove iscrizioni

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
it: Numero di settimane dopo la registrazione

[ctx: Subscription status]
en: On hold
it: In attesa

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
it: In attesa

en: On-hold Renewal Order
it: Ordine di rinnovo sospeso

en: One time shipping
it: Spedizione una tantum

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
it: Consenti a un cliente di avere un solo abbonamento a questo prodotto. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
it: Solo i gestori dei negozi possono modificare le date di pagamento.

en: Open a ticket
it: Apri un biglietto

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
it: Includere facoltativamente un importo da addebitare all&#39;inizio dell&#39;abbonamento. La quota di iscrizione verrà addebitata immediatamente, anche se il prodotto ha una prova gratuita o le date di pagamento sono sincronizzate.

en: Order
it: Ordine

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
it: L&#39;ordine #%s non è stato aggiunto al carrello.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
it: Ordine %s creato per registrare il rinnovo anticipato.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
it: Ordine %s creato per registrare il rinnovo.

en: Order Number
it: Numero d&#39;ordine

en: Order date: %s
it: Data dell&#39;ordine: %s

en: Order number: %s
it: Numero d&#39;ordine: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
it: Ordini

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
it: Ordini con %s

[ctx: An order type]
en: Original
it: Originale

en: Other
it: Altro

[ctx: label for the system status page]
en: Other
it: Altro

en: Parent Order
it: Ordine genitore

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
it: Ordine genitore

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
it: Abbonamenti genitori

en: Parent order:
it: Ordine genitore:

en: Parent order:
it: Ordine genitore:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
it: Paga

en: Pay Now &raquo;
it: Paga ora &quot;

en: Pay now
it: Paga ora

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
it: Errore API PayPal - le credenziali non sono corrette.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
it: Errore API PayPal: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
it: Transazioni di riferimento PayPal abilitate

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
it: PayPal Standard ha una serie di limitazioni e non supporta tutte le funzionalità di abbonamento.

en: PayPal Subscription ID:
it: ID abbonamento PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
it: Transazione PayPal in attesa: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
it: PayPal è inattivo per le transazioni in abbonamento. Per favore %1$imposta l&#39;IPN PayPal%2$s e %3$inserisci le tue credenziali API%4$s per abilitare PayPal per gli abbonamenti.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
it: Pagamento PayPal approvato (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
it: Pagamento PayPal rifiutato: %s

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Gateway Support
it: Supporto per gateway di pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
it: Modalità di pagamento

en: Payment Retry
it: Riprova di pagamento

en: Payment failed.
it: Pagamento fallito.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
it: Il pagamento per l&#39;ordine di rinnovo non è andato a buon fine con il metodo di pagamento registrato, riprova.

en: Payment gateway ID.
it: ID gateway di pagamento.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
it: I gateway di pagamento che non supportano i pagamenti ricorrenti automatici possono essere utilizzati per elaborare %1$spagamenti per il rinnovo manuale dell&#39;abbonamento%2$s.

en: Payment method added.
it: Metodo di pagamento aggiunto.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
it: Metodo di pagamento modificato da &quot;%1$s&quot; a &quot;%2$s&quot; dall&#39;abbonato dalla pagina del proprio account.

en: Payment method meta must be an array.
it: Il meta metodo di pagamento deve essere un array.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
it: Meta metodo di pagamento aggiornato dopo che il cliente ha modificato il proprio token predefinito e ha scelto di aggiornare i propri abbonamenti. Meta di pagamento modificata da %1$s a %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
it: Meta metodo di pagamento aggiornato dopo che il cliente ha eliminato un token dalla pagina Il mio account. Meta di pagamento modificata da %1$s a %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
it: Metodo di pagamento aggiornato per tutti i tuoi attuali abbonamenti.

en: Payment method updated.
it: Metodo di pagamento aggiornato.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
it: Elaborazione del pagamento saltata - ordine di rinnovo creato su %1$sstaging site%2$s con blocco del sito di staging. Il sito live è a %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
it: Tentativo di pagamento su ordine di rinnovo con più abbonamenti correlati senza metodo di pagamento in comune.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
it: Le e-mail di tentativo di pagamento vengono inviate ai destinatari scelti quando un tentativo di elaborare automaticamente un pagamento per il rinnovo dell&#39;abbonamento non è riuscito ed è stata applicata una regola per riprovare il pagamento in futuro.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
it: I nuovi tentativi di pagamento pubblicano i dettagli dell&#39;archivio sul nuovo tentativo automatico dei pagamenti di rinnovo non riusciti.

en: Payment status marked complete.
it: Stato del pagamento contrassegnato come completato.

en: Payment:
it: Pagamento:

en: Peek Under the Hood for Developers
it: Sbircia sotto il cofano per gli sviluppatori

[ctx: Subscription status]
en: Pending
it: In attesa di

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
it: In attesa di cancellazione

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cancellazione in sospeso <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
it: In attesa di tentativi

en: Pending subscription created.
it: Abbonamento in attesa creato.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
it: Nota di abbonamento eliminata definitivamente

en: Personal data removed.
it: Dati personali rimossi.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
it: I dati personali all&#39;interno dell&#39;abbonamento %s sono stati conservati.

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Place Order Button Text
it: Inserisci il testo del pulsante dell&#39;ordine

[ctx: email type]
en: Plain text
it: Testo normale

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
it: Scegli un gateway di pagamento valido a cui passare.

en: Please enter a date after the next payment.
it: Inserisci una data dopo il pagamento successivo.

en: Please enter a date after the start date.
it: Inserisci una data successiva alla data di inizio.

en: Please enter a date after the trial end.
it: Inserisci una data dopo la fine del periodo di prova.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
it: Inserisci una data con almeno un&#39;ora nel futuro.

en: Please enter a date before the next payment.
it: Inserisci una data prima del pagamento successivo.

en: Please enter a start date in the past.
it: Inserisci una data di inizio nel passato.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
it: Si prega di inserire un codice postale/ZIP valido.

en: Please enter all date fields.
it: Si prega di inserire tutti i campi della data.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
it: Tieni aperta questa pagina fino al completamento del processo di aggiornamento. Non è necessario aggiornare o riavviare il processo.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
it: Accedi al tuo account qui sotto per scegliere un nuovo metodo di pagamento per il tuo abbonamento.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
it: Nota: i dati per questo rapporto sono memorizzati nella cache. I dati visualizzati potrebbero non essere aggiornati fino a 24 ore. La cache viene aggiornata ogni mattina alle 4 del mattino nel fuso orario del tuo sito.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
it: Aggiorna immediatamente il plug-in per gli abbonamenti WooCommerce alla versione 2.0 o successiva. Se hai bisogno di assistenza, dopo l&#39;aggiornamento a Abbonamenti v2.0, %1$apri un ticket di supporto%2$s.

en: Previous
it: Precedente

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
it: Le versioni precedenti di Abbonamenti si basavano su %1$sWP Cron%2$s per elaborare i pagamenti degli abbonamenti e altri eventi programmati. Nella versione 3.0, questi eventi verranno ora eseguiti su richiesta dell&#39;amministratore con supporto di loopback. Ciò aumenterà notevolmente la velocità di elaborazione dei pagamenti.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
it: Prezzo

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
it: Prima delle sottoscrizioni 2.1, non era facile rispondere. Sottoscrizioni 2.1 introduce nuovi rapporti per rispondere a queste domande e molte altre.

en: Process renewal
it: Rinnovo del processo

en: Process renewal order action requested by admin.
it: Elabora l&#39;azione di rinnovo dell&#39;ordine richiesta dall&#39;amministratore.

en: Processing Renewal order
it: Ordine di rinnovo in elaborazione

en: Product
it: Prodotto

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
it: Prodotto

en: Product ID.
it: Numero identificativo del prodotto.

en: Product SKU.
it: SKU del prodotto.

en: Product name.
it: Nome del prodotto.

en: Product price.
it: Prezzo del prodotto.

en: Products
it: Prodotti

en: Profile &rarr;
it: Profilo →

en: Prorate First Renewal
it: Primo rinnovo proporzionale

en: Prorate Recurring Payment
it: Pagamento ricorrente proporzionale

en: Prorate Sign up Fee
it: Quota di iscrizione proporzionale

en: Prorate Subscription Length
it: Durata dell&#39;abbonamento proporzionale

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
it: Messo in attesa

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity ordered.
it: Quantità ordinata.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
it: Smettila di tormentarmi (ma non abilitare i pagamenti automatici)

en: REST API Endpoints
it: Endpoint API REST

en: Reactivate
it: Riattiva

en: Read more
it: Leggi di più

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
it: Destinatario/i

en: Recovered Renewal Revenue
it: Ricavi di rinnovo recuperati

en: Recurring Payments
it: Pagamenti ricorrenti

en: Recurring Product % Discount
it: Sconto % prodotto ricorrente

en: Recurring Product Discount
it: Sconto ricorrente sui prodotti

en: Recurring Sales Tax:
it: Imposta sulle vendite ricorrenti:

en: Recurring Total
it: Totale ricorrente

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
it: Prezzo ricorrente: %s

en: Recurring total
it: Totale ricorrente

[ctx: table heading]
en: Recurring total
it: Totale ricorrente

en: Recurring totals
it: Totali ricorrenti

en: Recurring:
it: Ricorrente:

en: Related Orders
it: Ordini correlati

en: Related order caching is now handled by %1$s.
it: La memorizzazione nella cache degli ordini correlati è ora gestita da %1$s.

en: Related orders
it: Ordini correlati

en: Related subscriptions
it: Abbonamenti correlati

en: Relationship
it: Relazione

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
it: Ricorda, anche se il processo di aggiornamento potrebbe richiedere del tempo, i clienti e altri utenti non amministrativi possono navigare e acquistare dal tuo negozio senza interruzioni mentre l&#39;aggiornamento è in corso.

en: Remove personal data from subscriptions
it: Rimuovere i dati personali dagli abbonamenti

en: Removed line item meta data.
it: Rimossi i metadati dell&#39;elemento pubblicitario.

en: Removed line items data.
it: Rimossi i dati degli elementi pubblicitari.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
it[0]: Dati personali rimossi dall&#39;abbonamento %d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
it: Dati personali rimossi dall&#39;abbonamento %s.

en: Renew early
it: Rinnovare presto

en: Renew now
it: Rinnova adesso

en: Renewal % discount
it: Sconto % di rinnovo

en: Renewal Discount
it: Sconto di rinnovo

en: Renewal Order
it: Ordine di rinnovo

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
it: Ordine di rinnovo

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
it: Rinnovo tentativi di pagamento

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
it: Rinnovo tentativi di pagamento

en: Renewal Payment Retry
it: Rinnovo pagamento nuovo tentativo

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
it: Rinnovo pagamento nuovo tentativo

en: Renewal Totals
it: Totali di rinnovo

en: Renewal cart discount
it: Sconto per il rinnovo del carrello

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
it: Le e-mail di completamento dell&#39;ordine di rinnovo vengono inviate al cliente quando un ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento viene contrassegnato come completato e di solito indica che l&#39;articolo per quel periodo di rinnovo è stato spedito.

en: Renewal product discount
it: Sconto per il rinnovo del prodotto

[ctx: option section heading]
en: Renewals
it: Rinnovi

en: Renewals amount
it: Importo dei rinnovi

en: Renewals count
it: Contano i rinnovi

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
it: %d abbonamenti riparati con date errate, dati fiscali di riga o note cliente mancanti.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
it: Report cache abilitata

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
it: Stai tranquillo, anche se il processo di aggiornamento potrebbe richiedere un po&#39; di tempo, è codificato per prevenire difetti, il tuo sito è sicuro e sarà di nuovo operativo, più veloce che mai, a breve.

en: Restore
it: Ristabilire

en: Restore this item from the Trash
it: Ripristina questo oggetto dal Cestino

en: Resubscribe
it: Iscriviti di nuovo

en: Resubscribe Order
it: Riabbona l&#39;ordine

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
it: Riabbona l&#39;ordine

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
it: Sottoscrivi nuovamente l&#39;ordine – %s

en: Resubscribe Totals
it: Sottoscrivi di nuovo i totali

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
it: Abbonamento rinnovato

en: Retain ended subscriptions
it: Mantieni gli abbonamenti scaduti

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
it: Conserva gli abbonamenti terminati e i relativi ordini per una durata specifica prima di anonimizzare i dati personali al loro interno.

en: Retention Rate
it: Tasso di ritenzione

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
it: Stato di migrazione dei tentativi

en: Retry Date
it: Data di nuovo tentativo

en: Retry Failed Payments
it: Riprova i pagamenti non riusciti

en: Retry Renewal Payment
it: Riprova il pagamento di rinnovo

en: Retry Status
it: Stato dei tentativi

en: Retry renewal payment action requested by admin.
it: Riprova l&#39;azione di pagamento di rinnovo richiesta dall&#39;amministratore.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
it: Regola dei tentativi applicata:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
it: Riprova regola applicata:

en: Roles
it: Ruoli

[ctx: meta box title]
en: Schedule
it: Programma

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
it: I dati delle azioni pianificate, precedentemente archiviati nelle tabelle dei post di WordPress, sono stati spostati in una tabella del database personalizzata. Tra gli altri vantaggi, ciò migliorerà notevolmente le prestazioni dell&#39;elaborazione di azioni pianificate come i pagamenti degli abbonamenti.

en: Search Renewal Payment Retries
it: Cerca Rinnovo tentativi di pagamento

en: Search Subscriptions
it: Cerca abbonamenti

en: Search for a customer&hellip;
it: Cerca un cliente...

en: Search for a product&hellip;
it: Cerca un prodotto...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
it: Errore di sicurezza. Contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
it: Consulta la guida completa alle novità degli abbonamenti versione 2.1 »

en: Select an order&hellip;
it: Seleziona un ordine...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
it: Vendi prodotti e servizi con pagamenti ricorrenti nel tuo negozio WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
it: Inviato a un cliente quando un tentativo di elaborare automaticamente un pagamento per il rinnovo dell&#39;abbonamento non è riuscito ed è stata applicata una regola per riprovare per riprovare il pagamento in futuro. L&#39;e-mail contiene le informazioni sull&#39;ordine di rinnovo, la data del nuovo tentativo programmato e i collegamenti di pagamento per consentire al cliente di pagare manualmente l&#39;ordine di rinnovo invece di attendere il nuovo tentativo automatico.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
it: Inviato a un cliente quando l&#39;abbonamento è in scadenza e il rinnovo richiede un pagamento manuale, perché utilizza rinnovi manuali o perché il pagamento automatico ricorrente non è riuscito per il tentativo iniziale e tutti i tentativi automatici (se presenti). L&#39;e-mail contiene informazioni sull&#39;ordine di rinnovo e collegamenti per il pagamento.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
it: Imposta un numero massimo di volte in cui un cliente può sospendere il proprio account per ogni periodo di fatturazione. Ad esempio, per un valore di 3 e un abbonamento con fatturazione annuale, se il cliente ha sospeso il proprio account 3 volte, non gli verrà presentata la possibilità di sospendere il proprio account fino all&#39;anno successivo. I gestori dei negozi potranno sempre sospendere un abbonamento attivo. Impostalo su 0 per disattivare completamente la funzione di sospensione del cliente.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shipping Method
it: metodo di spedizione

en: Shipping Tax:
it: Tasse di spedizione:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
it: Le spese di spedizione verranno calcolate dopo aver fornito il tuo indirizzo.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
it: La spedizione dei prodotti in abbonamento viene normalmente addebitata sull&#39;ordine iniziale e su tutti gli ordini di rinnovo. Abilita questa opzione per addebitare la spedizione una sola volta sull&#39;ordine iniziale. Nota: affinché questa impostazione sia abilitata, l&#39;abbonamento non deve avere una prova gratuita o una data di rinnovo sincronizzata.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
it: Spedizione tramite %s

en: Show more details
it: Mostra più dettagli

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
it: Visualizzazione degli ordini per %1$sAbbonamento %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
it: % di sconto sulla quota di iscrizione

en: Sign Up Fee Discount
it: Sconto sulla quota di iscrizione

en: Sign up now
it: Iscriviti ora

en: Sign-up Fee (%s)
it: Quota di iscrizione (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
it: Quota di iscrizione (%s)

en: Sign-up grace period
it: Periodo di grazia per l&#39;iscrizione

en: Signup Totals
it: Totali di iscrizione

en: Simple subscription
it: Abbonamento semplice

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
it: Spiacenti, &quot;%s&quot; può essere applicato solo agli ordini principali in abbonamento che contengono un prodotto con costi di iscrizione.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che nessun gateway di pagamento supporti la modifica del metodo di pagamento ricorrente. Vi preghiamo di contattarci se avete bisogno di assistenza o per prendere accordi alternativi.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili che supportano gli abbonamenti. Contattaci se hai bisogno di assistenza o desideri prendere accordi alternativi.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili che supportano gli abbonamenti. Consulta %1$sAbilitazione dei gateway di pagamento per gli abbonamenti%2$s se hai bisogno di assistenza.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili che supportano il coupon ricorrente che stai utilizzando. Contattaci se hai bisogno di assistenza o desideri prendere accordi alternativi.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
it: Spiacenti, agli abbonamenti possono essere applicati solo coupon ricorrenti.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
it: Siamo spiacenti, i coupon ricorrenti possono essere applicati solo agli abbonamenti o agli ordini di abbonamento.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
it: Spiacenti, il coupon &quot;%1$s&quot; è valido solo per i rinnovi.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
it: Siamo spiacenti, questo coupon è valido solo per un pagamento iniziale e il carrello non richiede un pagamento iniziale.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
it: Siamo spiacenti, questo coupon è valido solo per i nuovi abbonamenti.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
it: Siamo spiacenti, questo coupon è valido solo per i prodotti in abbonamento con una quota di iscrizione.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
it: Siamo spiacenti, questo coupon è valido solo per i prodotti in abbonamento.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
it: Spiacenti, questa richiesta di modifica del metodo di pagamento dell&#39;abbonamento non è valida e non può essere elaborata.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
it: Messa in scena

en: Start Date
it: Data d&#39;inizio

[ctx: table heading]
en: Start Date
it: Data d&#39;inizio

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
it: Data d&#39;inizio

[ctx: table heading]
en: Start date
it: Data d&#39;inizio

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
it: Data di inizio: %s

en: Status
it: Stato

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
it: Stato modificato da %1$s a %2$s.

en: Status of Order
it: Stato dell&#39;ordine

en: Status of Subscription
it: Stato dell&#39;abbonamento

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
it: Stato impostato su %s.

en: Store Setup
it: Configurazione negozio

[ctx: of an email]
en: Subject
it: Materia

en: Subscribe All the Things
it: Iscriviti a tutte le cose

en: Subscriber Default Role
it: Ruolo predefinito abbonato

en: Subscription
it: Sottoscrizione

[ctx: relation to order]
en: Subscription
it: Sottoscrizione

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
it: L&#39;abbonamento #%d non esiste.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
it: Abbonamento #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
it: Abbonamento #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
it: Dettagli dell&#39;abbonamento #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
it: L&#39;abbonamento #%s non è stato aggiunto al carrello.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
it: Abbonamento %1$s (Ordine %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
it: Abbonamento %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
it: Abbonamento %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
it: Abbonamento – %s

en: Subscription Cancelled
it: Abbonamento annullato

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
it: Abbonamento annullato: raggiunto il numero massimo di pagamenti non riusciti.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
it: Numero di iscrizioni %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
it: Dati di abbonamento

en: Subscription Events by Date
it: Abbonamento Eventi per Data

en: Subscription Expired
it: Abbonamento scaduto

en: Subscription Gifting
it: Abbonamento Regali

en: Subscription Items
it: Articoli in abbonamento

en: Subscription Length
it: Durata dell&#39;abbonamento

en: Subscription Number
it: Numero di abbonamento

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
it: Numero di abbonamento: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
it: Abbonamento genitore

en: Subscription Periods
it: Periodi di abbonamento

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
it: Prezzo di abbonamento (%s)

en: Subscription Product
it: Prodotto in abbonamento

en: Subscription Relationship
it: Relazione di abbonamento

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
it: Rinnovo dell&#39;iscrizione

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
it: Ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento – %s

en: Subscription Reports
it: Rapporti di abbonamento

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
it: Abbonamento Riabbonarsi

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
it: Stati di abbonamento

en: Subscription Suspended
it: Abbonamento sospeso

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
it: Cambio di abbonamento

en: Subscription Switch Complete
it: Cambio abbonamento completato

en: Subscription Switched
it: Abbonamento cambiato

en: Subscription Trial Period
it: Periodo di prova dell&#39;abbonamento

en: Subscription argument passed in is not an object.
it: L&#39;argomento della sottoscrizione passato non è un oggetto.

en: Subscription billing interval
it: Intervallo di fatturazione dell&#39;abbonamento

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
it: Abbonamento annullato dall&#39;abbonato dalla pagina del proprio account.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
it: Abbonamento annullato per ordine rimborsato %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
it: Abbonamento annullato con PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
it: La data di creazione dell&#39;abbonamento deve essere precedente al giorno corrente.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
it: La sottoscrizione non esiste nell&#39;azione pianificata: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
it: Bozza di abbonamento aggiornata.

en: Subscription end date in the past
it: Data di fine abbonamento nel passato

en: Subscription features:
it: Caratteristiche dell&#39;abbonamento:

en: Subscription information
it: Informazioni sull&#39;abbonamento

en: Subscription interval
it: Intervallo di abbonamento

en: Subscription items can no longer be edited.
it: Gli elementi dell&#39;abbonamento non possono più essere modificati.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
it: Abbonamento collegato all&#39;ordine principale %s tramite amministratore.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
it: Abbonamento bloccato al rinnovo manuale mentre il negozio è in modalità di staging. Metodo di pagamento in tempo reale: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
it: Abbonamento bloccato al rinnovo manuale mentre il negozio è in modalità di staging. Le modifiche al metodo di pagamento avranno effetto in modalità live.

en: Subscription payment details.
it: Dettagli per il pagamento dell&#39;abbonamento.

en: Subscription payment method
it: Modalità di pagamento dell&#39;abbonamento

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
it: Impossibile impostare il metodo di pagamento dell&#39;abbonamento su %1$s ed è stato impostato su manuale con il messaggio di errore: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
it: Impossibile impostare il metodo di pagamento dell&#39;abbonamento su %1$s con il messaggio di errore: %2$s

en: Subscription period
it: Periodo di abbonamento

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
it: Prezzo abbonamento (%s)

en: Subscription pricing
it: Prezzo di abbonamento

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
it: Abbonamento sospeso dall&#39;abbonato dalla pagina del proprio account.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
it: Abbonamento riattivato dall&#39;abbonato dalla pagina del proprio account.

en: Subscription reactivated with PayPal
it: Abbonamento riattivato con PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
it: Gli ordini di rinnovo dell&#39;abbonamento non possono essere annullati.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
it: Pagamento rinnovo abbonamento dovuto:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
it: Nuovo tentativo di pagamento per il rinnovo dell&#39;abbonamento:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
it: Nuovo tentativo di pagamento per il rinnovo dell&#39;abbonamento:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
it: Abbonamento ripristinato alla revisione da %s

en: Subscription saved.
it: Abbonamento salvato.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
it: Abbonamento pianificato per: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
it: Registrazione dell&#39;abbonamento non riuscita.

en: Subscription sign-up fee
it: Quota di iscrizione in abbonamento

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
it: Stato dell&#39;abbonamento modificato dalla modifica collettiva:

en: Subscription status:
it: Stato dell&#39;abbonamento:

en: Subscription submitted.
it: Abbonamento inviato.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
it: Abbonamento sospeso dallo script di riparazione del database. Questo abbonamento è stato sospeso tramite PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
it: Abbonamento sospeso con PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
it: Le e-mail di cambio abbonamento completo vengono inviate al cliente quando un abbonamento viene cambiato correttamente.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
it: Le e-mail di cambio abbonamento vengono inviate quando un cliente cambia abbonamento.

en: Subscription totals
it: Totali degli abbonamenti

en: Subscription trial period:
it: Periodo di prova dell&#39;abbonamento:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
it: Abbonamento aggiornato.

en: Subscription updates
it: Aggiornamenti degli abbonamenti

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
it: Abbonamento: %s

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
it: Abbonamenti (pagina %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
it: Subscriptions 2.0 introduce una nuova architettura basata sull&#39;API WooCommerce Custom Order Types.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
it: Sottoscrizioni 2.0 introduce un nuovo oggetto per lavorare con una sottoscrizione a livello di applicazione. Le ingombranti API per recuperare o modificare i dati di un abbonamento sono sparite!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
it: Sottoscrizioni 2.1 aggiunge il supporto per i dati di sottoscrizione a questa infrastruttura.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
it: Abbonamenti 2.1 introduce anche una serie di nuove e-mail per avvisarti quando:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
it: Gli abbonamenti 2.1 ora superano il totale dell&#39;ordine di rinnovo, rendendo possibile aggiungere una commissione o uno sconto all&#39;ordine di rinnovo con semplici battute come %s$order-&gt;add_fee()%s o %s$order-&gt;add_coupon()% S.

en: Subscriptions Data
it: Dati abbonamenti

en: Subscriptions Ended
it: Abbonamenti terminati

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
it: Abbonamenti URL live

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
it: Modalità abbonamenti

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
it: Sostituzioni del tema del modello di abbonamenti

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
it: Abbonamenti ora utilizza l&#39;ordine di rinnovo anche per impostare il carrello per %srinnovi manuali%s, semplificando l&#39;aggiunta di prodotti o sconti a un singolo rinnovo pagato manualmente.

en: Subscriptions by Customer
it: Abbonamenti per Cliente

en: Subscriptions by Payment Gateway
it: Abbonamenti tramite gateway di pagamento

en: Subscriptions by Product
it: Abbonamenti per Prodotto

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
it: Gli abbonamenti creati entro questi molti giorni prima del giorno di rinnovo non verranno addebitati al momento dell&#39;iscrizione. Impostare su zero per tutti i nuovi abbonamenti da addebitare l&#39;intero importo ricorrente. Deve essere un numero positivo.

en: Subscriptions signups
it: Iscrizioni abbonamenti

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
it: Sottoscrizioni v2.0 introduce una nuova interfaccia di amministrazione per aggiungere o modificare una sottoscrizione. Puoi apportare tutte le modifiche familiari, come modificare i totali ricorrenti o lo stato dell&#39;abbonamento. Puoi anche apportare alcune nuove modifiche, come cambiare la data di scadenza, aggiungere un costo di spedizione o aggiungere un elemento pubblicitario.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
it: Gli abbonamenti verranno visualizzati qui per essere visualizzati e gestiti una volta acquistati da un cliente.

en: Subtotal
it: totale parziale

en: Successful retries
it: Tentativi riusciti

en: Support
it: Supporto

en: Supported features:
it: Funzionalità supportate:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
it: Supporta i pagamenti di rinnovo automatico con l&#39;estensione degli abbonamenti WooCommerce.

en: Suspend
it: Sospendere

en: Suspended Subscription
it: Abbonamento sospeso

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
it: Le e-mail di abbonamento sospese vengono inviate quando un cliente sospende manualmente l&#39;abbonamento.

en: Switch Button Text
it: Cambia testo pulsante

en: Switch Order
it: Cambia ordine

en: Switch Order Details
it: Cambia i dettagli dell&#39;ordine

en: Switch Totals
it: Cambia totali

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
it: Ordine di cambio annullato a causa della creazione di un nuovo ordine di cambio #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
it: Commutato

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cambiato <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
it: Abbonamento cambiato

en: Switched subscriptions
it: Abbonamenti cambiati

en: Switching
it: Cambio

en: Synchronisation
it: Sincronizzazione

en: Synchronise Renewals
it: Sincronizza i rinnovi

en: Synchronise renewals
it: Sincronizzare i rinnovi

en: Tax class of product.
it: Classe fiscale del prodotto.

en: Tax rate ID.
it: ID aliquota fiscale.

en: Tax subtotal.
it: Totale parziale delle imposte.

en: Tax total.
it: Totale delle tasse.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
it: Telefono: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
it: Grazie per l&#39;aggiornamento all&#39;ultima versione degli abbonamenti WooCommerce.

en: Thank you for your order
it: Grazie per il vostro ordine

en: Thank you for your renewal order
it: Grazie per il tuo ordine di rinnovo

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
it: Grazie per il tuo ordine di rinnovo. È sospeso fino a quando non confermiamo che il pagamento è stato ricevuto. Nel frattempo, ecco un promemoria del tuo ordine:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
it: Non sembra essere uno dei tuoi abbonamenti.

en: That doesn't appear to be your order.
it: Non sembra essere il tuo ordine.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
it: L&#39;abbonamento non può essere modificato in %s. Contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
it: Quell&#39;abbonamento non esiste. È stato cancellato?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
it: Quell&#39;abbonamento non esiste. Per favore contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
it: Il prodotto in abbonamento non può essere aggiunto al carrello poiché contiene già un rinnovo dell&#39;abbonamento.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
it: Non è tutto ciò su cui abbiamo lavorato negli ultimi 12 mesi quando si tratta di abbonamenti. Abbiamo anche rilasciato mini-estensioni per aiutarti a ottenere il massimo dal tuo negozio in abbonamento.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
it: Il valore &quot;all&quot; per il parametro $order_type è obsoleto. Era un termine improprio, in quanto non restituiva ordini di riiscrizione. Non era inoltre coerente con i valori del tipo di ordine accettati da wcs_get_subscription_orders(). Usa array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) per mantenere il comportamento precedente o &quot;any&quot; per ricevere tutti i tipi di ordine, inclusi switch e resubscribe.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
it: La data %s deve essere successiva alla data di cancellazione.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
it: La data %s deve essere successiva all&#39;ultima data di pagamento.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
it: La data %s deve essere successiva alla data di pagamento successiva.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
it: La data %s deve essere successiva alla data di inizio.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
it: La data %s deve essere successiva alla data di fine del periodo di prova.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
it: Impossibile eliminare la data %s di un abbonamento. È necessario eliminare l&#39;ordine.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
it: Il prodotto %s è stato eliminato e non può più essere rinnovato. Scegli un nuovo prodotto o contattaci per assistenza.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
it: L&#39;estensione Gifting consente a una persona di acquistare un prodotto in abbonamento per qualcun altro. Quindi condivide il controllo dell&#39;abbonamento tra l&#39;acquirente e il destinatario, consentendo a entrambi di gestire l&#39;abbonamento durante il suo ciclo di vita.

en: The Upgrade is in Progress
it: L&#39;aggiornamento è in corso

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
it: Il plugin per gli abbonamenti WooCommerce è stato aggiornato!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
it: Il plugin WooCommerce Subscriptions sta attualmente eseguendo la sua routine di aggiornamento del database.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
it: Il pagamento automatico per rinnovare l&#39;abbonamento non è riuscito. Riproveremo il pagamento %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
it: Il pagamento automatico per rinnovare l&#39;abbonamento a %1$s non è riuscito. Per riattivare l&#39;abbonamento, effettua il login e paga il rinnovo dalla pagina del tuo account: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
it: Il pagamento automatico ricorrente per l&#39;ordine #%1$s da %2$s non è riuscito. Il pagamento verrà ritentato %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
it: Il pagamento automatico ricorrente per l&#39;ordine #%d da %s non è riuscito. Il pagamento verrà ritentato %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
it: Il totale di riga medio per questo prodotto su ogni abbonamento.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
it: Il totale di riga medio di tutti gli ordini per questo elemento pubblicitario di prodotto.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
it: Il valore medio degli ordini di registrazione, passaggio e rinnovo di tutti i clienti.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
it: La parte migliore del nuovo sistema di tentativi automatici è che le regole di ripetizione sono completamente personalizzabili.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
it: La data di creazione di un abbonamento non può essere cancellata, solo aggiornata.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
it: La data in cui è stato completato l&#39;ultimo ordine dell&#39;abbonamento, in GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
it: La data in cui è stato pagato l&#39;ultimo ordine dell&#39;abbonamento, in GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
it: Il metodo di pagamento eliminato è stato utilizzato per i pagamenti automatici degli abbonamenti, non siamo riusciti a trovare un token del metodo di pagamento token alternativo in cui modificare gli abbonamenti.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
it: Il metodo di pagamento eliminato è stato utilizzato per i pagamenti automatici dell&#39;abbonamento. Per evitare pagamenti di rinnovo falliti in futuro, gli abbonamenti che utilizzano questo metodo di pagamento sono stati aggiornati per utilizzare i tuoi %1$s. Per modificare il metodo di pagamento dei singoli abbonamenti, vai alla tua pagina %2$sAccount personale &gt; Abbonamenti%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
it: L&#39;e-mail inviata al cliente quando il pagamento per il rinnovo o il nuovo tentativo di pagamento non è riuscito a notificargli che il pagamento sarebbe stato ritentato.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
it: Il processo di aggiornamento completo per gli abbonamenti %1$d sul tuo sito richiederà tra %2$d e %3$d minuti.

en: The item on the switch order cannot be found.
it: Impossibile trovare l&#39;articolo nell&#39;ordine di cambio.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
it: L&#39;articolo non è stato rimosso perché il metodo di pagamento di questo Abbonamento non supporta la rimozione di un articolo.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
it: La nuova interfaccia si basa anche sulla schermata %sModifica ordine%s esistente. Se hai mai modificato un ordine, sai già come modificare un abbonamento.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
it: Il numero di periodi di fatturazione tra i rinnovi dell&#39;abbonamento.

en: The number of renewal orders processed during this period.
it: Il numero di ordini di rinnovo elaborati durante questo periodo.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
it: Il numero di ordini di rinnovo per i quali il pagamento non è andato a buon fine utilizza il sistema dei tentativi.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
it: Il numero di tentativi di rinnovo del pagamento per questo periodo che non hanno portato a un pagamento andato a buon fine.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
it: Il numero di tentativi di rinnovo del pagamento per questo periodo che sono stati in grado di elaborare il pagamento precedentemente fallito una o più volte.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
it: Il numero di tentativi di rinnovo del pagamento non ancora elaborati.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
it: Il numero di ordini di nuova sottoscrizione elaborati durante questo periodo.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
it: Il numero di ordini di registrazione, cambio e rinnovo che questo cliente ha effettuato con il tuo negozio con uno stato a pagamento (ovvero in elaborazione o completato).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
it: Il numero di abbonamenti annullati dal cliente o dal gestore del negozio durante questo periodo. Il termine prepagato potrebbe non essere ancora scaduto durante questo periodo.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
it: Il numero di abbonamenti creati durante questo periodo, creati manualmente, importati o da un cliente che effettua un ordine. Ciò include gli ordini in attesa di pagamento.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
it: Il numero di abbonamenti durante questo periodo con una data di fine futura e uno stato diverso da In sospeso.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
it: Il numero di abbonamenti acquistati negli ordini principali creati durante questo periodo. Questo rappresenta i nuovi abbonamenti creati dai clienti che effettuano un ordine tramite checkout.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
it: Il numero di abbonamenti che includono questo prodotto come elemento pubblicitario e hanno uno stato diverso da In sospeso o Cestino.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
it: Il numero di abbonamenti che questo cliente ha con uno stato di annullamento attivo o in sospeso.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
it: Il numero di abbonamenti di questo cliente con uno stato diverso da sospeso o eliminato.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
it: Il numero di abbonamenti aggiornati, declassati o sottoposti a cross-grade durante questo periodo.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
it: Il numero di abbonamenti che sono scaduti o hanno raggiunto la fine del periodo prepagato se è stato precedentemente annullato.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
it: Il numero di clienti univoci con un abbonamento di qualsiasi stato diverso da sospeso o eliminato.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
it: Il numero di ordini di rinnovo imminenti, per gli abbonamenti attualmente attivi.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
it: Impossibile trovare l&#39;elemento dell&#39;abbonamento originale che viene cambiato.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
it: Il metodo di pagamento non può essere modificato per quell&#39;abbonamento.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
it: Il tipo di prodotto non può essere modificato perché questo prodotto è associato agli abbonamenti.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
it: L&#39;ordine di rinnovo è il seguente:

en: The requested subscription cannot be edited.
it: L&#39;abbonamento richiesto non può essere modificato.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
it: Il sistema di ripetizione è disabilitato per impostazione predefinita. Per abilitarlo, visita la schermata di amministrazione delle impostazioni degli abbonamenti.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
it: La data di inizio di un abbonamento non può essere cancellata, solo aggiornata.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
it: Lo stato applicato all&#39;ordine per il periodo compreso tra il momento in cui il pagamento del rinnovo non è riuscito o si è verificato l&#39;ultimo tentativo e quando questo nuovo tentativo è stato elaborato.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
it: Lo stato applicato all&#39;abbonamento per il periodo compreso tra il momento in cui il pagamento del rinnovo non è riuscito o si è verificato l&#39;ultimo tentativo e l&#39;elaborazione di questo nuovo tentativo.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
it: Lo stato del nuovo tentativo di pagamento automatico: in sospeso significa che il nuovo tentativo verrà elaborato in futuro, fallito significa che il pagamento non è andato a buon fine quando è stato ripetuto e completato significa che il pagamento è riuscito quando è stato ripetuto.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
it: Lo stato a cui passare l&#39;abbonamento. A differenza del parametro &quot;status&quot;, questo calcolerà e aggiornerà le date di abbonamento.

en: The subscription's end date.
it: La data di fine dell&#39;abbonamento.

en: The subscription's next payment date.
it: La prossima data di pagamento dell&#39;abbonamento.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
it: L&#39;ID abbonamento originale dell&#39;abbonamento se si tratta di un abbonamento nuovamente sottoscritto.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
it: L&#39;ID dell&#39;abbonamento nuovamente sottoscritto.

en: The subscription's start date.
it: Data di inizio dell&#39;abbonamento.

en: The subscription's trial date
it: La data di prova dell&#39;abbonamento

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
it: La somma di tutti gli ordini di rinnovo, incluse tasse e spedizione.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
it: La somma di tutti gli ordini di nuovo abbonamento incluse tasse e spedizione.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
it: La somma di tutti gli ordini principali dell&#39;abbonamento, inclusi altri articoli, commissioni, tasse e spedizione.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
it: La somma di tutti gli ordini di commutazione incluse tasse e spedizione.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
it: La somma di tutti gli ordini di rinnovo imminenti, inclusi articoli, commissioni, tasse e spedizione, per gli abbonamenti attualmente attivi.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
it: L&#39;importo totale delle entrate, incluse tasse e spedizione, recuperato con il sistema di tentativi di pagamento non riuscito per gli ordini di rinnovo con pagamento non riuscito.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
it: Il numero totale di ordini di registrazione, passaggio e rinnovo effettuati con il tuo negozio con uno stato pagato (cioè in elaborazione o completato).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
it: Il numero totale di abbonamenti con stato di annullamento attivo o in sospeso.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
it: Il numero totale di abbonamenti con uno stato diverso da In sospeso o Cestino.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
it: Il valore totale degli ordini di registrazione, passaggio e rinnovo di questo cliente.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
it: Il periodo di prova non può superare %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
it: Il periodo di prova non può superare: %1$s, %2$s, %3$s o %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
it: Il processo di aggiornamento potrebbe richiedere del tempo, quindi sii paziente.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
it: Non sono disponibili metodi di spedizione. Ricontrolla il tuo indirizzo o contattaci se hai bisogno di aiuto.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
it: C&#39;è un problema con PayPal. Le tue credenziali API potrebbero non essere corrette. Aggiorna le tue credenziali %1$sAPI%2$s. %3$sUlteriori informazioni%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
it: C&#39;è un problema con PayPal. Il tuo conto PayPal sta emettendo ID di abbonamento scaduti. %1$sUlteriori informazioni%2$s. %3$sIgnora%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
it: Si è verificato un errore durante l&#39;individuazione dei dettagli dell&#39;interruttore.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
it: Si è verificato un errore con l&#39;aggiornamento. Perfavore ricarica la pagina e riprova.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
it: Si è verificato un errore con la tua richiesta di iscrizione di nuovo. Per favore riprova.

en: There was an error with your request. Please try again.
it: Si è verificato un errore con la tua richiesta. Per favore riprova.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
it: Queste sono domande importanti per qualsiasi attività commerciale in abbonamento.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
it: Queste email possono essere abilitate, disabilitate e personalizzate nella schermata di amministrazione di %sWooCommerce &gt; Impostazioni &gt; Emails%s.

en: This Month
it: Questo mese

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
it: Questo controlla la riga dell&#39;oggetto dell&#39;e-mail. Lascia vuoto per utilizzare l&#39;oggetto predefinito: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
it: Questo controlla l&#39;intestazione principale contenuta nella notifica e-mail. Lascia vuoto per utilizzare l&#39;intestazione predefinita: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it: Questo controlla l&#39;intestazione principale contenuta nella notifica e-mail. Lascia vuoto per utilizzare l&#39;intestazione predefinita: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
it: Questa data deve essere considerata solo come una stima. Il gateway di pagamento per questo abbonamento controlla quando i pagamenti vengono elaborati.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
it: Questa estensione gratuita consente di migrare gli abbonati da sistemi di terze parti a WooCommerce. Consente inoltre di esportare i dati dell&#39;abbonamento per l&#39;analisi in strumenti per fogli di calcolo o app di terze parti.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
it: Si tratta di una notifica dell&#39;ordine inviata ai clienti contenente i dettagli dell&#39;ordine dopo che un ordine di rinnovo è stato sospeso.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
it: Si tratta di una notifica dell&#39;ordine inviata al cliente dopo il completamento del pagamento per un ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento. Contiene i dettagli dell&#39;ordine di rinnovo.

en: This is where subscriptions are stored.
it: Qui è dove vengono archiviati gli abbonamenti.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
it: Questa nuova pagina è anche il punto in cui il cliente può sospendere o annullare l&#39;abbonamento, modificare il metodo di pagamento, modificare l&#39;indirizzo di spedizione o eseguire l&#39;upgrade/downgrade di un articolo.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
it: Questo ordine non può più essere pagato perché l&#39;abbonamento corrispondente non richiede il pagamento in questo momento.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
it: Questa pagina visualizzerà i risultati del processo man mano che ogni batch di abbonamenti viene aggiornato.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
it: Questo prodotto è attualmente esaurito e non disponibile.

en: This section shows any information about Subscriptions.
it: Questa sezione mostra tutte le informazioni sugli abbonamenti.

en: This section shows general information about the store.
it: Questa sezione mostra informazioni generali sul negozio.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
it: Questa sezione mostra informazioni sui metodi di pagamento dell&#39;abbonamento.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
it: Questa sezione mostra informazioni sul supporto della funzionalità del gateway di pagamento.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
it: Questo abbonamento non è più modificabile perché il gateway di pagamento non consente la modifica degli importi ricorrenti.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
it[0]: Questo abbonamento è impostato per rinnovarsi automaticamente utilizzando il metodo di pagamento in archivio. Puoi gestire o annullare questo abbonamento dalla pagina del tuo account %smy%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
it[0]: Questo abbonamento è impostato per rinnovarsi automaticamente utilizzando il metodo di pagamento in archivio. Puoi gestire o annullare questo abbonamento dalla pagina del tuo account. %S

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
it: Questa variazione non può essere rimossa perché associata ad abbonamenti attivi. Per rimuovere questa variazione, annulla ed elimina le relative iscrizioni.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
it: Ciò cancellerà la cache persistente di tutti gli abbonamenti archiviati per gli utenti nel tuo negozio. Aspettati prestazioni più lente di checkout, rinnovo e altre funzioni relative all&#39;abbonamento dopo aver intrapreso questa azione. Le cache verranno rigenerate nel tempo mentre vengono eseguite le query per trovare gli abbonamenti di un determinato utente.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
it: Questo cancellerà la cache persistente di tutti i tipi di rinnovi, cambi, sottoscrizioni e altri tipi di ordini per tutti gli abbonamenti nel tuo negozio. Aspettati prestazioni più lente di checkout, rinnovo e altre funzioni relative all&#39;abbonamento dopo aver intrapreso questa azione. Le cache verranno rigenerate nel tempo mentre vengono eseguite le query relative agli ordini.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
it: Questo genererà la cache persistente per collegare gli utenti con gli abbonamenti. Le cache verranno generate straordinari in background (tramite Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
it: Questo genererà la cache persistente di tutti i tipi di rinnovi, cambi, sottoscrizioni e altri tipi di ordini per tutti gli abbonamenti nel tuo negozio. Le cache verranno generate straordinari in background (tramite Action Scheduler).

en: Timezone:
it: Fuso orario:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
it: Per applicare una regola specifica in base a determinate condizioni, come ordini di valore elevato o un programma di rinnovo poco frequente, puoi utilizzare il filtro %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s specifico per i tentativi. Fornisce l&#39;ID dell&#39;ordine di rinnovo per il mancato pagamento, che può essere utilizzato per trovare informazioni sui prodotti, sull&#39;abbonamento e sui totali a cui si riferisce il mancato pagamento.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
it: Per abilitare i rinnovi automatici per questo abbonamento, dovrai prima aggiungere un metodo di pagamento.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
it: Per riattivare l&#39;abbonamento ora, puoi anche accedere e pagare il rinnovo dalla pagina del tuo account: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
it: Per riattivare l&#39;abbonamento ora, puoi anche accedere e pagare il rinnovo dalla pagina del tuo account: %1$sPaga ora »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
it: Per registrare lo stato di avanzamento dell&#39;aggiornamento è stato creato un nuovo file di registro. Questo file verrà eliminato automaticamente tra %1$d settimane. Se desideri eliminarlo prima, puoi trovarlo qui: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
it: Per risolvere il problema il più rapidamente possibile, crea un %1$account amministratore temporaneo%3$s con l&#39;e-mail dell&#39;utente woologin@woocommerce.com e condividi le credenziali con noi tramite %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
it: Per vedere ulteriori dettagli su questi errori, visualizza il file di registro %1$s dalla schermata dei registri di %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
it: Per visualizzare l&#39;errore completo, visualizza il file di registro %1$s dalla schermata dei registri di %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
it: In data odierna!

en: Total
it: Totale

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
it: Totale

[ctx: table heading]
en: Total
it: Totale

en: Total Discount
it: Sconto totale

en: Total Subscribers
it: Abbonati totali

en: Total Subscription Orders
it: Ordini totali in abbonamento

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
it: Totale ordini in abbonamento %s

en: Total Subscriptions
it: Abbonamenti totali

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
it: Abbonamenti totali %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
it: Totale: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
it: Totali

en: Trash
it: Spazzatura

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
it: Eliminando questo ordine verranno eliminati anche gli abbonamenti acquistati con l&#39;ordine.

en: Trial End
it: Fine prova

[ctx: table heading]
en: Trial End
it: Fine prova

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
it: Data di fine prova

en: Turn off Automatic Payments
it: Disattiva i pagamenti automatici

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
it: Impossibile modificare lo stato dell&#39;abbonamento in &quot;%1$s&quot;. Eccezione: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
it: Impossibile modificare lo stato della sottoscrizione in &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
it: Impossibile modificare lo stato della sottoscrizione in &quot;%s&quot;. Assegna un cliente all&#39;abbonamento per attivarlo.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
it: Impossibile trovare l&#39;ordine per il contratto di fatturazione PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
it: Impossibile riparare gli abbonamenti.%4$sErrore: %1$s%4$sAggiorna la pagina e riprova. Se il problema persiste, %2$scontatta l&#39;assistenza%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
it: Impossibile aggiornare gli abbonamenti.%4$sErrore: %1$s%4$sAggiorna la pagina e riprova. Se il problema persiste, %2$scontatta l&#39;assistenza%3$s.

en: Unended Subscription Count
it: Numero di abbonamenti illimitato

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
it: Tipo di ordine sconosciuto

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unlimited payments
it: Pagamenti illimitati

en: Unpublished
it: Inedito

en: Upcoming Recurring Revenue
it: Entrate ricorrenti imminenti

en: Update Complete
it: Aggiornamento completato

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
it: Aggiornare il database

en: Update Error
it: Errore di aggiornamento

en: Update in Progress
it: Aggiornamento in corso

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
it: Aggiorna i %1$s utilizzati per %2$sall%3$s dei miei abbonamenti attivi

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
it: Aggiorna il metodo di pagamento utilizzato per %1$sall%2$s dei miei attuali abbonamenti

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
it: Errore durante l&#39;aggiornamento delle date di sottoscrizione con il messaggio: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
it: Aggiornamento

en: Upgrade or Downgrade
it: Upgrade o downgrade

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
it: Utilizza questo campo per personalizzare il testo visualizzato sul pulsante di pagamento quando un ordine contiene un abbonamento. Normalmente il pulsante di invio alla cassa mostra &quot;Effettua ordine&quot;. Quando il carrello contiene un abbonamento, questo viene modificato in &quot;Registrati ora&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
it: L&#39;uso dell&#39;interruttore di rinnovo automatico è disabilitato in modalità di staging.

en: Variable Subscription
it: Abbonamento variabile

en: Variable subscription
it: Abbonamento variabile

en: Variation ID, if applicable.
it: ID variazione, se applicabile.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
it: La versione %1$s porta alcuni nuovi miglioramenti richiesti dai gestori dei negozi come te (e forse anche da %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
it: Versione %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
it: La versione 2.0 è in sviluppo da più di un anno. Abbiamo reinventato l&#39;estensione per tenere conto di 3 anni di feedback da parte dei gestori dei negozi.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
it: La versione 2.1 introduce alcune fantastiche nuove funzionalità richieste dai gestori dei negozi come te (e forse anche da %syou%s).

[ctx: view a subscription]
en: View
it: Visualizzazione

en: View Email Settings
it: Visualizza le impostazioni e-mail

en: View Reports
it: Visualizza rapporti

en: View Retry
it: Visualizza Riprova

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
it: Visualizza abbonamento

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
it: Visualizza abbonamento: %s

en: View and manage subscriptions
it: Visualizza e gestisci gli abbonamenti

en: View other subscriptions &rarr;
it: Visualizza altri abbonamenti →

en: View subscription
it: Visualizza abbonamento

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
it: Visualizza abbonamento: %s

en: View subscriptions
it: Visualizza abbonamenti

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
it[0]: Visualizza lo stato del tuo abbonamento in %1$sil tuo account%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
it: Visualizza il tuo ordine: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
it: Visualizza la tua iscrizione: %s

en: Virtual
it: Virtuale

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
it: ATTENZIONE: Stanno per succedere cose brutte! Il gateway di pagamento utilizzato per acquistare questo abbonamento non supporta la modifica dei dettagli di un abbonamento. Le modifiche al periodo di fatturazione, lo sconto ricorrente, l&#39;imposta ricorrente o il totale ricorrente potrebbero non riflettersi nell&#39;importo addebitato dal gateway di pagamento.

en: WP REST API Endpoints
it: Endpoint dell&#39;API REST di WP

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
it: Vuoi i dettagli di un abbonamento specifico? Ottieni %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%S.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
it: Vuoi saperne di più sugli Abbonamenti %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
it: Vuoi elencare tutti gli abbonamenti su un sito? Ottieni %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
it: Vuoi elencare tutti gli abbonamenti su un sito? Ottieni %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Vuoi i dettagli di un abbonamento specifico? Ottieni %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%S.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
it: Vuoi rinnovare in anticipo tramite il checkout? Fare clic su %qui.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
it: Vuoi che i tuoi clienti possano abbonarsi a prodotti senza abbonamento?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
it: Avvertimento! La versione 2.0 è un importante aggiornamento dell&#39;estensione degli abbonamenti WooCommerce. Prima dell&#39;aggiornamento, crea un backup, aggiorna tutte le estensioni WooCommerce e testa tutti i plug-in, il codice personalizzato e i gateway di pagamento con la versione 2.0 su un sito di staging. %1$sUlteriori informazioni sulle modifiche nella versione 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
it: Avvertimento! Stai eseguendo la versione %s del codice del plug-in Abbonamenti WooCommerce ma il tuo database è stato aggiornato alla versione Abbonamenti 2.0. Ciò causerà gravi problemi al tuo negozio.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
it: Avviso: l&#39;eliminazione di un utente eliminerà anche le sottoscrizioni dell&#39;utente. Gli ordini dell&#39;utente rimarranno ma verranno riassegnati all&#39;utente &#39;Ospite&#39;. Vuoi continuare a eliminare questo utente e tutti gli abbonamenti associati?

en: We can not find your old subscription item.
it: Non riusciamo a trovare il tuo vecchio elemento di abbonamento.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
it: Non riusciamo a trovare un ordine di abbonamento a pagamento per questo utente.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
it: Non riusciamo a trovare un abbonamento con ID #%d. Forse è stato cancellato?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
it: Non è stato possibile creare un ordine di rinnovo per il tuo abbonamento, riprova.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
it[0]: Non siamo riusciti a trovare l&#39;ordine di rinnovo originale per un articolo nel carrello. L&#39;oggetto è stato rimosso.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
it[0]: Non siamo riusciti a trovare l&#39;abbonamento originale per un articolo nel carrello. L&#39;oggetto è stato rimosso.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
it: Non abbiamo solo migliorato le interfacce per gli esseri umani, le abbiamo anche migliorate per i computer. Le tue applicazioni possono ora creare, leggere, aggiornare o eliminare abbonamenti tramite gli endpoint API RESTful.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
it: Abbiamo terminato l&#39;elaborazione dell&#39;ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento.

en: We hope you enjoy it!
it: Speriamo che vi piaccia!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
it: Non siamo riusciti a individuare l&#39;abbonamento, riprova.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
it: Non siamo stati in grado di individuare il set di risultati del rapporto che hai richiesto. Rigenera il link dalla schermata %1$sRapporti abbonamenti%2$s.

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Welcome to Subscriptions 2.0
it: Benvenuto in Abbonamenti 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
it: Benvenuto in Abbonamenti 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
it: Benvenuto in Abbonamenti WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
it: Benvenuto in Abbonamenti WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
it: Cosa succede quando un cliente desidera acquistare un prodotto in abbonamento per qualcun altro?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
it: Le informazioni personali che il tuo negozio condivide con fonti esterne dipende dai plug-in del processore di pagamento di terze parti che stai utilizzando per raccogliere i pagamenti degli abbonamenti. Ti consigliamo di consultare le loro politiche sulla privacy per informare questa sezione della tua politica sulla privacy.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
it: Cosa raccogliamo e conserviamo

en: What we share with others
it: Ciò che condividiamo con gli altri

en: What's new?
it: Cosa c&#39;è di nuovo?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
it: Quando annullato

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
it: Quando un abbonamento viene attivato, manualmente o dopo un acquisto riuscito, ai nuovi utenti verrà assegnato questo ruolo.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
it: Quando annullato

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
it: Quando si gestisce un %s, i dati personali all&#39;interno degli abbonamenti devono essere conservati o rimossi?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
it: Quando si passa a un abbonamento con un pagamento ricorrente o un periodo di fatturazione diverso, il prezzo pagato per il periodo di fatturazione esistente deve essere ripartito proporzionalmente al passaggio al nuovo abbonamento?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
it: Quando si passa a un abbonamento con una durata, è possibile tenere conto dei pagamenti già effettuati dal cliente nel determinare quanti pagamenti l&#39;abbonato deve effettuare per il nuovo abbonamento.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
it: Quando si passa a un abbonamento con una quota di iscrizione, è possibile richiedere al cliente di pagare solo il divario tra la quota di iscrizione dell&#39;abbonamento esistente e la quota di iscrizione del nuovo abbonamento (se presente).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
it: Con WooCommerce Iscriviti a tutte le cose, possono! Questa estensione sperimentale sta esplorando come convertire qualsiasi prodotto, inclusi pacchetti di prodotti e prodotti compositi, in un prodotto in abbonamento. Offre inoltre ai clienti un modo per iscriversi a un carrello di prodotti non in abbonamento.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
it: Con i rinnovi anticipati abilitati, i clienti possono rinnovare gli abbonamenti prima della data di pagamento successiva.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
it: Con i rinnovi manuali, l&#39;abbonamento di un cliente viene sospeso fino a quando non effettua l&#39;accesso e paga per rinnovarlo. %1$sUlteriori informazioni%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
it: Con il filtro %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s, puoi definire una serie di regole predefinite da applicare a tutti i pagamenti non riusciti nel tuo negozio.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
it: WooCommerce 2.6 ha aggiunto il supporto per gli endpoint %1$sREST API%2$s basati sull&#39;infrastruttura %3$sREST API%4$s del core di WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
it: Account WooCommerce connesso

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
it: Abbonamenti WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
it: Abbonamenti WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
it: Aggiornamento abbonamenti WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
it: Aggiornamento abbonamenti WooCommerce in corso

en: Would you like to add a payment method now?
it: Vuoi aggiungere un metodo di pagamento ora?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
it: Desideri aggiornare le tue iscrizioni per utilizzare questo nuovo metodo di pagamento - %1$s?%2$sSì%4$s | %3$sNo%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
it: Y/m/gg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
it: Y/m/gg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: sì

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
it: Stai per eliminare uno o più ordini che contengono un abbonamento. Eliminando gli ordini verranno eliminati anche gli abbonamenti acquistati con questi ordini.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
it: Stai eliminando un elemento dell&#39;abbonamento. Dovrai anche annullare e eliminare manualmente l&#39;abbonamento nella schermata Gestisci abbonamenti.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
it: Non puoi riattivare quell&#39;abbonamento fino a quando non hai pagato per rinnovarlo. Per favore contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
it: Non è possibile rinnovare questo abbonamento in anticipo. Contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
it: Non puoi riabbonarti a quell&#39;abbonamento. Contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
it: Non puoi sospendere quell&#39;abbonamento: il limite di sospensione è stato raggiunto. Per favore contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
it: Non puoi cambiare questo abbonamento. Sembra che tu non possieda l&#39;abbonamento.

en: You can not switch to the same subscription.
it: Non puoi passare allo stesso abbonamento.

en: You can only switch to a subscription product.
it: Puoi passare solo a un prodotto in abbonamento.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
it: Non puoi rinnovare l&#39;abbonamento in questo momento. Per favore riprova.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
it: Non puoi modificare un abbonamento che non ti appartiene.

en: You cannot remove an item that does not exist.
it: Non è possibile rimuovere un elemento che non esiste.

en: You do not have permission to create subscriptions
it: Non hai l&#39;autorizzazione per creare abbonamenti

en: You do not have permission to read the subscriptions count
it: Non hai l&#39;autorizzazione per leggere il conteggio delle iscrizioni

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
it: Hai un abbonamento a questo prodotto. La scelta di un nuovo abbonamento sostituirà l&#39;abbonamento esistente.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
it: Hai già aggiunto una variante di questo prodotto al carrello.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
it: Hai già sottoscritto questo prodotto ed è limitato a uno per cliente. Non è possibile acquistare nuovamente il prodotto.

en: You have an active subscription to this product already.
it: Hai già un abbonamento attivo a questo prodotto.

en: You have no active subscriptions.
it: Non hai abbonamenti attivi.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
it: Hai raggiunto la fine degli abbonamenti. Vai alla %sprima pagina%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
it: Hai ricevuto un ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento da %1$s. Il loro ordine è il seguente:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
it: Hai modificato correttamente gli elementi dell&#39;abbonamento. Il tuo nuovo ordine e i dettagli dell&#39;abbonamento sono mostrati di seguito come riferimento:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
it: Hai rimosso con successo &quot;%1$s&quot; dal tuo abbonamento. %2$sAnnulla?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
it: Il tuo ordine di rinnovo di %1$s da %2$s è completo

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
it: Il tuo ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento a %1$s da %2$s è completo: scarica i tuoi file

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
it: Le tue applicazioni possono ora creare, leggere, aggiornare o eliminare abbonamenti tramite endpoint API RESTful con lo stesso design dell&#39;ultima versione degli endpoint API REST di WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
it: Il tuo carrello conteneva una richiesta di cambio abbonamento non valida. È stato rimosso dal tuo carrello.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
it[0]: Il tuo carrello conteneva una richiesta di cambio abbonamento non valida. È stato rimosso.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
it: Il tuo carrello è stato svuotato dei prodotti in abbonamento. È possibile acquistare un solo prodotto in abbonamento alla volta.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
it: I tuoi clienti possono ora visualizzare i dettagli completi di un abbonamento, inclusi elementi pubblicitari, indirizzo di fatturazione e spedizione, programma di fatturazione e ordini di rinnovo, da una pagina speciale %sAccount personale &gt; Visualizza abbonamento%s.

en: Your database has been updated successfully!
it: Il tuo database è stato aggiornato con successo!

en: Your early renewal order was successful.
it: Il tuo ordine di rinnovo anticipato è andato a buon fine.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
it: Il tuo ordine di rinnovo è completo

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
it: La tua richiesta di annullare l&#39;azione precedente non è andata a buon fine.

en: Your subscription change is complete
it: La modifica dell&#39;abbonamento è completa

en: Your subscription change is complete - download your files
it: La modifica dell&#39;abbonamento è completa: scarica i file

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
it: Il tuo abbonamento è stato cancellato.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
it: Il tuo abbonamento è stato sospeso.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
it: Il tuo abbonamento è stato riattivato.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
it: L&#39;ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento è completo: scarica i file

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
it[0]: Il tuo abbonamento verrà attivato quando il pagamento sarà cancellato.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
it: Il tuo ordine di rinnovo di {blogname} è stato ricevuto!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
it: La ricevuta dell&#39;ordine di rinnovo di {blogname} da {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
it: La modifica dell&#39;abbonamento a {blogname} da {order_date} è completa

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
it: La modifica dell&#39;abbonamento a {blogname} da {order_date} è completa: scarica i tuoi file

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
it: [%s] Abbonamento annullato

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
it: [%s] Abbonamento scaduto

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
it: [%s] Abbonamento sospeso

en: [Remove]
it: [Rimuovere]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
it: [{blogname}] Nuovo ordine di rinnovo dell&#39;abbonamento ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
it: [{blogname}] Abbonamento cambiato ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
it: [{site_title}] Pagamento automatico non riuscito per {order_number}, tentativo pianificato per l&#39;esecuzione {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
it: un cliente sospende un abbonamento

en: a subscription expires
it: un abbonamento scade

en: account erasure request
it: richiesta di cancellazione dell&#39;account

en: an automatic payment fails
it: un pagamento automatico non riesce

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
it[0]: giorno

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
it[0]: giorno

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
it: giorni prima del giorno del rinnovo

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
it: es. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
it: es. 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
it: es. 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
it: e-mail inviate al cliente e al gestore del negozio

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
it: ogni

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
it: ogni %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
it: ogni %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
it: data di compensazione prevista %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
it: per

en: how long to wait between retry attempts
it: quanto tempo aspettare tra un tentativo e l&#39;altro

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
it: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
it[0]: mese

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
it[0]: mese

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
it: nuovi metodi di ordine correlati in WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
it: No

en: now
it: adesso

en: staging
it: messa in scena

en: subscriptions
it: abbonamenti

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
it: sospensioni per periodo di fatturazione.

en: the status applied to the renewal order and subscription
it: lo stato applicato all&#39;ordine di rinnovo e all&#39;abbonamento

en: the total number of retry attempts
it: il numero totale di tentativi

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
it: in anticipo

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
it: la versione %1$s non è aggiornata. La versione principale è %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
it[0]: settimana

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
it[0]: settimana

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
it[0]: anno

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
it[0]: anno
