WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to in_ID translation catalogue (1261 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
in_ID[0]: %d langganan lainnya telah diperiksa dan tidak perlu diperbaiki.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
in_ID: Pembayaran berikutnya jatuh tempo %s.

en:  Subscription Created
in_ID: Langganan Dibuat

en:  Subscription Deleted
in_ID: Langganan Dihapus

en:  Subscription Switched
in_ID: Berlangganan Beralih

en:  Subscription Updated
in_ID: Langganan Diperbarui

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
in_ID: &quot;%s&quot; bukan jenis pesanan baru yang valid.

en: $0 Initial Checkout
in_ID: $0 Pembayaran Awal

en: $type passed to the function was not a string.
in_ID: $type yang diteruskan ke fungsi bukan string.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
in_ID[0]: %1$s %2$s lalu %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s setiap %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s setiap %4$s pada %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada %4$s %5$s setiap tahun

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada %4$s %5$s setiap %6$s tahun

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada hari %4$s setiap %5$s bulan

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada %4$s setiap bulan

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada hari terakhir setiap bulan

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
in_ID: %1$s %2$s lalu %3$s pada hari terakhir setiap %4$s bulan

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
in_ID: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
in_ID: %1$s Selesaikan pembayaran pada %2$sPesan %3$s%4$s agar dapat mengubah langganan Anda.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
in_ID: %1$s setelah %2$s uji coba gratis

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
in_ID: %1$s dan biaya pendaftaran %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
in_ID: %1$s setiap %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
in_ID: %1$s setiap %2$s pada %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
in_ID[0]: %1$s untuk %2$d item

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
in_ID: %1$s untuk %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
in_ID: %1$s uji coba gratis kemudian %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
in_ID: %1$s sekarang, dan

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
in_ID: %1$s pada %2$s %3$s setiap tahun

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
in_ID: %1$s pada %2$s %3$s setiap %4$s tahun

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
in_ID: %1$s pada hari %2$s setiap %3$s bulan

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
in_ID: %1$s pada %2$s setiap bulan

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
in_ID: %1$s pada hari terakhir setiap %2$s bulan

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
in_ID[0]: Langganan %1$s tidak dapat diperbarui: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
in_ID: Acara langganan %1$s dipicu pada %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
in_ID: %1$s dengan %2$s uji coba gratis

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
in_ID: %1$s#%2$s%3$s untuk %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
in_ID: %1$sTambahkan produk langganan »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
in_ID: %1$sTambahkan langganan%2$s sekarang atau %3$pelajari lebih lanjut%4$s tentang antarmuka baru.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
in_ID: %1$sPilih Langganan%2$s%3$sEkstensi Langganan WooCommerce menambahkan dua jenis produk langganan baru - %4$sLangganan sederhana%5$s dan %6$sLangganan variabel%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
in_ID: %1$sPelajari cara memperbarui%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
in_ID: %1$sPelajari lebih lanjut tentang mengelola langganan »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
in_ID: %1$sCatatan:%2$s Pesanan yang terkait dengan langganan tidak akan disertakan dalam pesanan yang dipengaruhi oleh setelan ini.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
in_ID: %1$sPesanan #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
in_ID: %1$sReferensi PayPal Transaksi diaktifkan di akun Anda%2$s. Semua fitur manajemen langganan sekarang diaktifkan. Selamat menjual!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
in_ID: %1$sTransaksi Referensi PayPal tidak diaktifkan di akun Anda%2$s, beberapa fitur pengelolaan langganan tidak diaktifkan. Harap hubungi PayPal dan minta mereka %3$smengaktifkan Transaksi Referensi PayPal%4$s di akun Anda. %5$sPeriksa Akun PayPal%6$s %3$sPelajari lebih lanjut %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
in_ID: %1$sReferensi PayPal Transaksi tidak diaktifkan di akun Anda%2$s. Jika Anda ingin menggunakan Transaksi Referensi PayPal dengan Langganan, harap hubungi PayPal dan minta mereka %3$smengaktifkan Transaksi Referensi PayPal%4$s di akun Anda. %5$sPeriksa Akun PayPal%6$s %3$sPelajari lebih lanjut %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
in_ID: %1$sTetapkan Harga%2$s%3$sHarga langganan sedikit berbeda dengan harga produk lainnya. Untuk berlangganan, Anda dapat menyetel periode penagihan, durasi, biaya pendaftaran, dan uji coba gratis.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
in_ID: %1$sPeringatan!%2$s Tampaknya Anda telah menurunkan %1$sLangganan WooCommerce%2$s dari %3$s menjadi %4$s. Menurunkan versi plugin dengan cara ini dapat menyebabkan masalah. Harap perbarui ke %3$s atau lebih tinggi, atau %5$buka tiket dukungan baru%6$s untuk bantuan lebih lanjut. %7$sPelajari lebih lanjut »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
in_ID: %1$sPeringatan!%2$s Kita dapat melihat plugin %1$sWooCommerce Langganan Pembaruan Awal%2$s aktif. Versi %3$s dari %1$sLangganan WooCommerce%2$s hadir dengan fungsionalitas plugin yang dikemas ke dalam plugin inti. Harap nonaktifkan Pembaruan Awal Berlangganan WooCommerce untuk menghindari konflik apa pun.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
in_ID: %1$sPeringatan!%2$s Kami menemukan masalah di %1$sWooCommerce Langganan 2.3.0 - 2.3.2%2$s yang dapat menyebabkan pesanan pembaruan langganan Anda dan cache langganan pelanggan berisi data yang tidak valid. Untuk informasi tentang cara memperbarui data yang di-cache, harap %3$buka tiket dukungan baru%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
in_ID: %1$sLangganan WooCommerce Terpasang%2$s – %3$sAnda siap untuk mulai menjual langganan!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
in_ID: %1$sWooCommerce Langganan tidak aktif.%2$s Plugin %3$sWooCommerce%4$s harus aktif agar Langganan WooCommerce berfungsi. Harap %5$sinstal &amp; aktifkan WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
in_ID: %1$sLangganan WooCommerce tidak aktif.%2$s Versi Berlangganan ini memerlukan WooCommerce %3$s atau yang lebih baru. Harap %4$sperbarui WooCommerce ke versi %3$s atau yang lebih baru »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
in_ID: %2$s %1$s langganan saat ini

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
in_ID: %2$s %1$s berakhir langganan

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
in_ID: %2$s %1$s langganan baru

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
in_ID: %2$s %1$s pembatalan langganan

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
in_ID: %2$s %1$s perpanjangan langganan

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
in_ID: %2$s %1$s berlangganan kembali

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
in_ID: %2$s %1$s pendaftaran berlangganan

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
in_ID: %2$s %1$s beralih langganan

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
in_ID[0]: %2$s%1$s pembatalan%3$s pembatalan langganan bulan ini

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
in_ID[0]: %2$s%1$s perpanjangan langganan%3$s perpanjangan bulan ini

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
in_ID[0]: %2$s%1$s mendaftar%3$s berlangganan bulan ini

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
in_ID[0]: %d Pembayaran Dibatalkan Coba Lagi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
in_ID[0]: %d Gagal Pembayaran Coba Lagi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
in_ID[0]: %d Pembayaran Tertunda Coba Lagi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
in_ID[0]: %d Memproses Pembayaran Coba Lagi

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
in_ID[0]: %d Percobaan Pembayaran Berhasil

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
in_ID[0]: %d gagal

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
in_ID[0]: %d barang

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
in_ID: %s - Pesan

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
in_ID: %s yang lalu

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
in_ID: %s jumlah perpanjangan rata-rata

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
in_ID[0]: %s hari

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
in_ID: %s hari dalam sebulan

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
in_ID: %s setiap minggu

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
in_ID[0]: %s bulan

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
in_ID: %s keuntungan langganan bersih

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
in_ID: %s kehilangan langganan bersih

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
in_ID: %s pada hari terakhir setiap bulan

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
in_ID: %s pendapatan pembaruan dalam periode ini

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
in_ID: %s pesanan perpanjangan

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
in_ID: %s pendapatan perpanjangan dalam periode ini

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
in_ID: %s pendapatan perpanjangan pulih

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
in_ID: %s pendapatan perpanjangan bulan ini

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
in_ID: %s berlangganan kembali pendapatan dalam periode ini

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
in_ID: %s percobaan ulang gagal

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
in_ID: %s percobaan ulang tertunda

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
in_ID: %s percobaan ulang berhasil

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
in_ID: %s pendapatan pendaftaran dalam periode ini

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
in_ID: %s pendapatan pendaftaran bulan ini

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
in_ID[0]: %s status langganan berubah.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
in_ID: %s mengalihkan pendapatan dalam periode ini

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
in_ID[0]: %s minggu

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
in_ID[0]: %s tahun

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
in_ID: %sPelajari lebih lanjut »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
in_ID: (dalam %s detik)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
in_ID: (termasuk %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
in_ID: 1 hari

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
in_ID: 1 bulan

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
in_ID: 1 minggu

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
in_ID: 1 tahun

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
in_ID: Terjadi kesalahan fatal saat memproses pembayaran langganan baru-baru ini dengan PayPal. Harap %1$buka tiket baru di Dukungan WooCommerce%3$s segera untuk menyelesaikannya. %2$sPelajari lebih lanjut »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
in_ID: Sebuah produk menampilkan tombol dengan teks &quot;Tambahkan ke troli&quot;. Secara default, langganan mengubahnya menjadi &quot;Daftar sekarang&quot;. Anda dapat menyesuaikan teks tombol untuk langganan di sini.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
in_ID: Langganan milik %1$s telah dibatalkan. Detail langganan mereka adalah sebagai berikut:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
in_ID: Langganan milik %1$s telah ditangguhkan oleh pengguna. Detail langganan mereka adalah sebagai berikut:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
in_ID: Langganan milik %1$s telah kedaluwarsa. Detail langganan mereka adalah sebagai berikut:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
in_ID: Langganan telah dihapus dari keranjang Anda. Karena pembatasan gateway pembayaran, produk langganan yang berbeda tidak dapat dibeli secara bersamaan.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
in_ID: Langganan telah dihapus dari keranjang Anda. Produk dan langganan tidak dapat dibeli secara bersamaan.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
in_ID: Perpanjangan langganan telah dihapus dari keranjang Anda. Beberapa langganan tidak dapat dibeli secara bersamaan.

en: About WooCommerce Subscriptions
in_ID: Tentang Langganan WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
in_ID: Terima Pembayaran Perpanjangan Awal

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
in_ID: Terima Pembayaran Perpanjangan Awal melalui Modal

en: Accept Manual Renewals
in_ID: Terima Perpanjangan Manual

en: Actions
in_ID: tindakan

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
in_ID: Mengaktifkan

[ctx: Subscription status]
en: Active
in_ID: Aktif

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
in_ID[0]: Aktif <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
in_ID: Kunci Produk Aktif

en: Active Subscriptions
in_ID: Langganan Aktif

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
in_ID: Langganan Aktif %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
in_ID[0]: Aktif untuk pembayaran %d

en: Active for unlimited payments
in_ID: Aktif untuk pembayaran tak terbatas

en: Active for x payments
in_ID: Aktif untuk x pembayaran

en: Active subscriber?
in_ID: Pelanggan aktif?

en: Add
in_ID: Menambahkan

en: Add New
in_ID: Tambah baru

en: Add New Retry
in_ID: Tambahkan Coba Lagi Baru

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
in_ID: Tambahkan Langganan Baru

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
in_ID: Tambahkan Berlangganan

en: Add a Subscription Product
in_ID: Tambahkan Produk Berlangganan

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
in_ID: Tambahkan pembayaran

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
in_ID: Tambahkan metode pembayaran

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
in_ID: Tambahkan metode pembayaran

en: Add to Cart Button Text
in_ID: Tambahkan ke Keranjang Tombol Teks

en: Address
in_ID: Alamat

en: Affected event: | Affected events:
in_ID[0]: Acara yang terpengaruh:

en: Align Subscription Renewal Day
in_ID: Sejajarkan Hari Pembaruan Berlangganan

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Sejajarkan pembaruan langganan dengan hari tertentu dalam seminggu, bulan, atau tahun. Misalnya, hari pertama bulan itu. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
in_ID: Sejajarkan tanggal pembayaran untuk semua pelanggan yang membeli langganan ini dengan hari tertentu dalam seminggu atau bulan.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
in_ID: Sejajarkan tanggal pembayaran untuk langganan ini dengan hari tertentu dalam setahun. Jika tanggal sudah terjadi tahun ini, pembayaran pertama akan diproses dalam %s. Setel hari ke 0 untuk menonaktifkan sinkronisasi pembayaran untuk produk ini.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
in_ID: Semua item langganan yang ditautkan telah dihapus dari keranjang.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
in_ID: Semua item langganan yang ditautkan adalah

en: All orders types
in_ID: Semua jenis pesanan

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
in_ID: Izinkan checkout awal $0 tanpa metode pembayaran.

en: Allow Switching
in_ID: Izinkan Beralih

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
in_ID: Izinkan produk langganan dibeli dengan produk dan langganan lain dalam transaksi yang sama.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
in_ID: Izinkan pembelian produk langganan dengan pembayaran awal $0 tanpa menyediakan metode pembayaran. Pelanggan akan diminta untuk menyediakan metode pembayaran di akhir periode awal agar langganan tetap aktif.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
in_ID: Izinkan pelanggan melewati proses pembayaran dan memperbarui langganan mereka lebih awal dari %1$sAkun Saya &gt; Lihat halaman Langganan%2$s. %3$sPelajari lebih lanjut.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengaktifkan dan menonaktifkan perpanjangan otomatis dari halaman Lihat Langganan mereka.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
in_ID: Izinkan beberapa langganan dan produk dibeli secara bersamaan.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk beralih (meningkatkan atau menurunkan versi) di antara langganan yang berbeda. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
in_ID: Selalu

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
in_ID[0]: Terjadi kesalahan saat memproses acara terkait langganan baru-baru ini. Untuk langkah-langkah tentang cara memperbaiki langganan yang terpengaruh dan untuk mempelajari lebih lanjut tentang kemungkinan penyebab kesalahan ini, baca panduan kami %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
in_ID: Terjadi kesalahan, harap coba lagi atau coba bentuk pembayaran alternatif.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
in_ID: Jangka waktu opsional untuk menunggu sebelum menagih pembayaran berulang pertama. Biaya pendaftaran apa pun akan tetap dikenakan pada awal berlangganan. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
in_ID: Jangka waktu opsional untuk menunggu sebelum menagih pembayaran berulang pertama. Biaya pendaftaran apa pun akan tetap dikenakan pada awal berlangganan. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
in_ID: Pesanan telah dibuat agar Anda dapat memperbarui langganan pada %1$s. Untuk membayar faktur ini, harap gunakan tautan berikut: %2$s

en: And much more...
in_ID: Dan banyak lagi...

en: Any Payment Method
in_ID: Metode Pembayaran apa pun

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
in_ID: Yakin ingin menghapus item ini dari langganan Anda?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
in_ID: Apakah Anda yakin ingin mengubah metode pembayaran dari standar PayPal? Ini akan menangguhkan langganan di PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
in_ID: Anda yakin ingin memproses perpanjangan? Ini akan menagih pelanggan dan mengirimkan email kepada mereka pesanan pembaruan (jika email diaktifkan).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
in_ID: Apakah Anda yakin ingin mencoba lagi pembayaran untuk pesanan perpanjangan ini? Ini akan mencoba menagih pelanggan dan mengirim email pesanan pembaruan (jika email diaktifkan).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Mencoba memulihkan pendapatan berulang yang seharusnya hilang karena metode pembayaran ditolak hanya untuk sementara. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
in_ID: Beralih Perpanjangan Otomatis

en: Auto renew
in_ID: Perbaharui Otomatis

en: Automatic Failed Payment Retries
in_ID: Percobaan Pembayaran Gagal Otomatis

en: Automatic Failed Payment Retry
in_ID: Coba lagi Pembayaran Gagal Otomatis

en: Automatic Recurring Payments
in_ID: Pembayaran Berulang Otomatis

en: Automatic payment failed for order {order_number}
in_ID: Pembayaran otomatis gagal untuk pesanan {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
in_ID: Pembayaran otomatis gagal untuk {order_number}, kami akan mencoba lagi {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
in_ID: Pembayaran perpanjangan otomatis gagal

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
in_ID: Secara otomatis kedaluwarsa langganan setelah jangka waktu ini. Durasi ini merupakan tambahan untuk uji coba gratis atau jumlah waktu yang disediakan sebelum tanggal perpanjangan pertama yang disinkronkan.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
in_ID: Secara otomatis kedaluwarsa langganan setelah jangka waktu ini. Durasi ini merupakan tambahan untuk uji coba gratis atau jumlah waktu yang disediakan sebelum tanggal perpanjangan pertama yang disinkronkan.

en: Average Lifetime Value
in_ID: Nilai Seumur Hidup Rata-rata

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
in_ID: Nilai Seumur Hidup Rata-rata %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
in_ID: Rata-rata Garis Berulang Total %s

en: Backordered
in_ID: dipesan kembali

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
in_ID: Karena itu, ini tidak direkomendasikan sebagai metode pembayaran untuk Langganan kecuali itu adalah satu-satunya pilihan yang tersedia untuk negara Anda.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
in_ID: Karena kelas %sWC_Subscription%s memperluas %sWC_Order%s, Anda dapat menggunakan metode yang sudah dikenalnya, seperti %s$subscription-&gt;update_status()%s atau %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
in_ID: Sebelum mengaktifkan Standar PayPal untuk Langganan, harap perhatikan, saat menggunakan Standar PayPal, pelanggan dikunci untuk menggunakan Standar PayPal selama masa langganan mereka, dan Standar PayPal memiliki sejumlah batasan. Harap baca panduan di %1$smengapa kami tidak merekomendasikan Standar PayPal%2$s untuk Langganan sebelum memilih untuk mengaktifkan opsi ini.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
in_ID: Sebelum kami mengirim Anda dalam perjalanan, kami perlu memperbarui database Anda ke versi terbaru. Jika Anda tidak memiliki cadangan terbaru dari situs Anda, %snow adalah waktu untuk membuat satu%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
in_ID: Antara Langganan yang Dikelompokkan

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
in_ID: Antara Variasi Berlangganan

[ctx: table column header]
en: Big Bang
in_ID: Dentuman Besar

en: Billing
in_ID: Penagihan

en: Billing Address
in_ID: alamat tagihan

en: Billing Period
in_ID: Periode pembayaran

en: Billing Period:
in_ID: Periode pembayaran:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
in_ID: Perjanjian penagihan dibatalkan di PayPal.

en: Billing interval:
in_ID: Interval penagihan:

en: Billing period for the subscription.
in_ID: Periode penagihan untuk langganan.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
in_ID: Penagihan:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
in_ID: Baik alamat pengiriman yang digunakan untuk berlangganan dan alamat pengiriman default Anda untuk pembelian di masa mendatang akan diperbarui.

en: Browse products
in_ID: Jelajahi produk

en: Browser User Agent
in_ID: Agen Pengguna Peramban

en: But wait, there's more!
in_ID: Tapi tunggu, masih ada lagi!

en: Button Text
in_ID: Teks Tombol

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
in_ID: Secara default, Langganan akan mencoba kembali pembayaran 5 kali selama 7 hari. Aturan yang mengontrol sistem coba lagi dapat dimodifikasi untuk menyesuaikan:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
in_ID: Secara default, menambahkan file baru ke produk langganan yang ada akan secara otomatis memberi pelanggan aktif akses ke file baru. Namun, sekarang Anda dapat mengaktifkan pengaturan %snew content dripping%s untuk memberi pelanggan akses ke file baru hanya setelah pembayaran perpanjangan berikutnya.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
in_ID: Dengan menjadikan langganan sebagai Jenis Pesanan Kustom, langganan juga sekarang menjadi jenis kiriman khusus. Ini membuatnya lebih cepat untuk meminta langganan dan menggunakan skema database yang skalabel seperti posting dan halaman WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
in_ID: Dengan memperbarui langganan Anda lebih awal, pembayaran Anda berikutnya adalah %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
in_ID: Dengan memperbarui langganan lebih awal, pembayaran berikutnya yang dijadwalkan pada %s akan dibatalkan.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
in_ID: Dengan menggunakan Langganan WooCommerce, Anda mungkin menyimpan data pribadi dan bergantung pada pemroses pembayaran pihak ketiga yang Anda gunakan untuk menerima pembayaran langganan, Anda mungkin berbagi data pribadi dengan sumber eksternal.

en: Cache Update Failures
in_ID: Kegagalan Pembaruan Cache

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
in_ID: Tidak bisa mendapatkan nama tampilan jenis alamat. Jenis alamat bukan string.

en: Can not get status name. Status is not a string.
in_ID: Tidak bisa mendapatkan nama status. Status bukan string.

en: Cancel
in_ID: Membatalkan

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
in_ID: Membatalkan

en: Cancel Now
in_ID: Batalkan Sekarang

en: Cancel and remove personal data
in_ID: Batalkan dan hapus data pribadi

en: Cancellations
in_ID: Pembatalan

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
in_ID: Dibatalkan

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
in_ID: Tanggal Dibatalkan

en: Cancelled Subscription
in_ID: Langganan yang Dibatalkan

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
in_ID: Email Langganan yang Dibatalkan dikirim saat langganan pelanggan dibatalkan (baik oleh manajer toko, atau pelanggan).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
in_ID: Tidak dapat membuat langganan: %s.

en: Change
in_ID: Mengubah

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
in_ID: Ubah alamat %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
in_ID: Ubah Metode Pembayaran

en: Change Trial and End Dates
in_ID: Ubah Tanggal Percobaan dan Akhir

en: Change address
in_ID: Ubah alamat

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
in_ID: Perubahan langganan antara awal dan akhir periode.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
in_ID: Ubah pembayaran

en: Change payment features:
in_ID: Ubah fitur pembayaran:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
in_ID: Ubah metode pembayaran

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
in_ID: Ubah metode pembayaran

en: Check Out What's New
in_ID: Lihat Apa yang Baru

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
in_ID: Pilih metode pembayaran baru.%s

en: Choose a new subscription.
in_ID: Pilih langganan baru.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
in_ID: Pilih peran default untuk ditetapkan ke pelanggan aktif dan tidak aktif. Untuk tujuan pencatatan, akun pengguna harus dibuat untuk pelanggan. Pengguna dengan peran %1$sadministrator%2$s, seperti Anda, tidak akan pernah dialokasikan peran ini untuk mencegah penguncian administrator.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
in_ID: Pilih harga langganan, interval penagihan, dan periode.

en: Choose which format of email to send.
in_ID: Pilih format email yang akan dikirim.

en: Clear
in_ID: Jernih

en: Complete checkout to renew now.
in_ID: Selesaikan checkout untuk memperbarui sekarang.

en: Complete checkout to renew your subscription.
in_ID: Selesaikan checkout untuk memperbarui langganan Anda.

en: Complete checkout to resubscribe.
in_ID: Selesaikan checkout untuk berlangganan kembali.

en: Completed Renewal Order
in_ID: Pesanan Pembaruan Selesai

en: Continue
in_ID: Melanjutkan

en: Copy billing address
in_ID: Salin alamat penagihan

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
in_ID: Tidak dapat berlangganan. Kemungkinan besar kunci langganan tidak merujuk ke langganan. Kuncinya adalah: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
in_ID: Negara Bagian

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
in_ID: Kupon akan dibatasi pada jumlah pembayaran yang diberikan. Kemudian akan dihapus secara otomatis dari langganan. &quot;Pembayaran&quot; juga termasuk pembayaran langganan awal.

en: Create pending parent order
in_ID: Buat pesanan induk yang tertunda

en: Create pending parent order requested by admin action.
in_ID: Buat pesanan induk tertunda yang diminta oleh tindakan admin.

en: Create pending renewal order
in_ID: Buat pesanan perpanjangan yang tertunda

en: Create pending renewal order requested by admin action.
in_ID: Buat pesanan perpanjangan tertunda yang diminta oleh tindakan admin.

en: Create subscriptions
in_ID: Buat langganan

en: Created Date
in_ID: Tanggal Dibuat

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
in_ID: Kelas silang

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
in_ID: Aturan Coba Ulang Mentah Kustom

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
in_ID: Aturan Coba Ulang Kustom

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
in_ID: Kelas Aturan Coba Ulang Kustom

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
in_ID: Aturan Coba Ulang Kustom

en: Custom field deleted.
in_ID: Bidang khusus dihapus.

en: Custom field updated.
in_ID: Bidang khusus diperbarui.

en: Customer
in_ID: Pelanggan

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
in_ID[0]: Pelanggan %1$s telah beralih langganan mereka. Rincian langganan baru mereka adalah sebagai berikut:

en: Customer ID is invalid.
in_ID: ID pelanggan tidak valid.

en: Customer Payment Retry
in_ID: Pembayaran Pelanggan Coba Lagi

en: Customer Provided Note
in_ID: Catatan yang Diberikan Pelanggan

en: Customer Renewal Invoice
in_ID: Faktur Pembaruan Pelanggan

en: Customer Suspensions
in_ID: Penangguhan Pelanggan

en: Customer Totals
in_ID: Total Pelanggan

en: Customer add payment method page &rarr;
in_ID: Pelanggan menambahkan halaman metode pembayaran →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
in_ID: Pelanggan menambahkan &quot;%1$s&quot; (ID Produk: #%2$d) melalui halaman Akun Saya.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
in_ID: Pelanggan menambahkan %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
in_ID: Pelanggan mengubah halaman metode pembayaran →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
in_ID: Pelanggan menghapus &quot;%1$s&quot; (ID Produk: #%2$d) melalui halaman Akun Saya.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
in_ID: Pelanggan diminta untuk memperbarui lebih awal:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
in_ID: Pelanggan berlangganan ulang dalam urutan #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
in_ID: Caching langganan pelanggan sekarang ditangani oleh %1$s dan %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
in_ID: Caching langganan pelanggan sekarang ditangani oleh %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
in_ID: Pelanggan berhasil memperbarui lebih awal dengan pesanan %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
in_ID: Pelanggan beralih dari: %1$s ke %2$s.

en: Customer's notes about the order
in_ID: Catatan pelanggan tentang pesanan

en: Customer:
in_ID: Pelanggan:

en: Customers
in_ID: pelanggan

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
in_ID: Pelanggan dan pengguna non-administratif lainnya dapat menelusuri dan membeli dari toko Anda tanpa gangguan saat pembaruan sedang berlangsung.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
in_ID: Pelanggan kini dapat membeli produk langganan yang berbeda dalam satu transaksi. Produk dapat ditagih pada jadwal apa pun dan memiliki kombinasi biaya pendaftaran dan/atau uji coba gratis.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
in_ID: Pelanggan dengan langganan dikecualikan dari pengaturan ini.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
in_ID: Sesuaikan Aturan Coba Lagi

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
in_ID: Sesuaikan teks yang ditampilkan pada tombol di sebelah langganan di halaman akun pelanggan. Standarnya adalah &quot;Ganti Langganan&quot;, tetapi Anda mungkin ingin mengubahnya menjadi &quot;Tingkatkan&quot; atau &quot;Ubah Langganan&quot;.

en: Database Update Required
in_ID: Pembaruan Basis Data Diperlukan

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
in_ID: Basis data diperbarui ke versi %s

en: Date
in_ID: Tanggal

en: Date Changed
in_ID: Tanggal Berubah

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
in_ID: Tanggal Ditangguhkan

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
in_ID: Tanggal Ditangguhkan: %s

en: Date type can not be an empty string.
in_ID: Jenis tanggal tidak boleh berupa string kosong.

en: Date type is not a string.
in_ID: Jenis tanggal bukan string.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
in_ID: Hari

en: Delete Customer Subscription Cache
in_ID: Hapus Cache Langganan Pelanggan

en: Delete Permanently
in_ID: Hapus Secara Permanen

en: Delete Related Order Cache
in_ID: Hapus Cache Pesanan Terkait

en: Delete all variations without a subscription
in_ID: Hapus semua variasi tanpa berlangganan

en: Delete this item permanently
in_ID: Hapus item ini secara permanen

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
in_ID: Pengembang sekarang juga dapat menggunakan semua fungsi WordPress yang sudah dikenal, seperti %sget_posts()%s, untuk menanyakan atau mengubah data langganan.

en: Disable auto renew
in_ID: Nonaktifkan perpanjangan otomatis

en: Discount
in_ID: Diskon

en: Display the auto renewal toggle
in_ID: Tampilkan sakelar perpanjangan otomatis

en: Do not limit
in_ID: Jangan batasi

en: Do not synchronise
in_ID: Jangan sinkronkan

[ctx: short for documents]
en: Docs
in_ID: dokumen

[ctx: short for documents]
en: Documentation
in_ID: Dokumentasi

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
in_ID: Turunkan versi

en: Downloadable
in_ID: Dapat diunduh

en: Drip Downloadable Content
in_ID: Konten yang Dapat Diunduh Tetes

en: Early Renewal
in_ID: Pembaruan Awal

en: Edit
in_ID: Sunting

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
in_ID: Sunting

en: Edit Retry
in_ID: Sunting Coba Lagi

en: Edit Subscription
in_ID: Sunting Langganan

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
in_ID: Sunting Langganan

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
in_ID: Edit langganan gagal dengan kesalahan: %s

en: Email
in_ID: Surel

en: Email Address
in_ID: Alamat email

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
in_ID: Judul Email

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
in_ID: Jenis email

en: Enable Automatic Retry
in_ID: Aktifkan Coba Lagi Otomatis

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
in_ID: Aktifkan Standar PayPal untuk Langganan

en: Enable auto renew
in_ID: Aktifkan perpanjangan otomatis

en: Enable automatic payments
in_ID: Aktifkan pembayaran otomatis

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
in_ID: Aktifkan coba lagi otomatis pembayaran berulang yang gagal

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
in_ID: Aktifkan tetesan untuk konten yang dapat diunduh pada produk langganan.

en: Enable this email notification
in_ID: Aktifkan pemberitahuan email ini

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
in_ID: Aktifkan/Nonaktifkan

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
in_ID: Mengaktifkan ini memberikan akses ke file baru yang dapat diunduh yang ditambahkan ke produk hanya setelah perpanjangan berikutnya diproses.%sSecara default, akses ke file baru yang dapat diunduh yang ditambahkan ke produk diberikan segera kepada pelanggan mana pun yang memiliki langganan aktif dengan produk itu.

en: End Date
in_ID: Tanggal Akhir

[ctx: table heading]
en: End Date
in_ID: Tanggal Akhir

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
in_ID: Tanggal Akhir

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
in_ID: Tanggal Berakhir: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
in_ID: Tanggal akhir

[ctx: table heading]
en: End date
in_ID: Tanggal akhir

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
in_ID: Tanggal akhir: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
in_ID: Akhir Masa Prabayar

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
in_ID: Akhir Masa Prabayar: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
in_ID: Endpoint untuk Akun Saya → Ubah halaman Metode Pembayaran Berlangganan

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
in_ID: Titik akhir untuk Akun Saya → halaman Langganan

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
in_ID: Titik akhir untuk Akun Saya → Lihat halaman Berlangganan

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
in_ID: Masukkan interval baru sebagai satu nomor (misalnya untuk menagih setiap bulan ke-2, masukkan 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
in_ID: Masukkan panjang baru (misalnya 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
in_ID: Masukkan penerima (dipisahkan koma) untuk email ini. Default ke %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
in_ID: Masukkan periode baru, baik hari, minggu, bulan atau tahun:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
in_ID: Kesalahan

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
in_ID: Kesalahan %d: Tidak dapat menambahkan pajak ke langganan. Silakan coba lagi.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
in_ID: Kesalahan %d: Tidak dapat membuat pesanan. Silakan coba lagi.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
in_ID: Kesalahan %d: Tidak dapat membuat langganan. Silakan coba lagi.

en: Error during subscription status transition.
in_ID: Kesalahan selama transisi status langganan.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
in_ID: Kesalahan saat menyimpan titik akhir Langganan: %1$sLangganan%2$s, %1$sMelihat langganan%2$s, dan %1$sMetode pembayaran langganan%2$s tidak boleh sama. Perubahan telah dikembalikan.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
in_ID: Kesalahan memperbarui beberapa informasi: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
in_ID: Kesalahan: Tidak dapat menambahkan produk ke langganan yang dibuat. Silakan coba lagi.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
in_ID: Kesalahan: Tidak dapat membuat pesanan perpanjangan dengan catatan &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
in_ID: Kesalahan: Tidak dapat membuat langganan. Silakan coba lagi.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
in_ID: Kesalahan: tidak dapat menemukan zona waktu browser Anda.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
in_ID: Perkiraan waktu yang tersisa (menit:detik): %s

en: Expire after
in_ID: Kedaluwarsa setelah

[ctx: Subscription status]
en: Expired
in_ID: Kedaluwarsa

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
in_ID[0]: Kedaluwarsa <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
in_ID: Langganan yang kedaluwarsa

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
in_ID: Email Langganan Kedaluwarsa dikirim saat langganan pelanggan kedaluwarsa.

en: Export CSV
in_ID: Ekspor CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
in_ID: Gagal

en: Failed Payment Retries
in_ID: Percobaan Pembayaran Gagal

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
in_ID: Pembayaran berulang yang gagal sekarang dapat dicoba kembali secara otomatis. Ini membantu memulihkan pendapatan yang seharusnya hilang karena metode pembayaran ditolak hanya untuk sementara.

en: Failed retries
in_ID: Gagal mencoba lagi

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
in_ID: Gagal mendaftar untuk berlangganan %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
in_ID: Gagal mengaktifkan status berlangganan untuk pesanan #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
in_ID: Gagal membatalkan langganan setelah pesanan #%1$s dibatalkan: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
in_ID: Gagal memproses pembayaran yang gagal pada langganan untuk pesanan #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
in_ID: Gagal menyetel langganan sebagai kedaluwarsa untuk pesanan #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
in_ID: Gagal memperbarui tanggal berlangganan setelah pelanggan memperbarui lebih awal dengan pesanan %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
in_ID: Gagal memperbarui status langganan setelah pesanan #%1$s ditangguhkan: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
in_ID: Temukan gerbang baru yang %1$smendukung pembayaran langganan otomatis%2$s di %3$sWooCommerce Marketplace%4$s resmi.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
in_ID: Pembayaran pertama secara prorata. Pembayaran berikutnya: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
in_ID: Pembayaran pertama: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
in_ID: Perpanjangan pertama: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
in_ID: Untuk Semua Produk Berlangganan

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
in_ID: Untuk Upgrade &amp; Downgrade Semua Produk Berlangganan

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
in_ID: Untuk Upgrade &amp; Downgrade Produk Berlangganan Virtual Saja

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
in_ID: Untuk Upgrade Semua Produk Berlangganan

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
in_ID: Untuk Upgrade Produk Berlangganan Virtual Saja

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
in_ID: Untuk Produk Berlangganan Virtual Saja

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
in_ID: Untuk manajer toko untuk mengubah langganan dari pembayaran pembaruan otomatis ke manual (atau manual ke otomatis) dengan Langganan v1.5, database perlu dimodifikasi secara langsung. Langganan sekarang menyediakan cara bagi gateway pembayaran untuk memungkinkan Anda mengubahnya dari antarmuka %sEdit Langganan%s yang baru.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
in_ID: Untuk keperluan pemrosesan pembayaran langganan berulang, kami menyimpan nama pelanggan, alamat penagihan, alamat pengiriman, alamat email, nomor telepon, dan detail kartu kredit/pembayaran.

[ctx: shipping method price]
en: Free
in_ID: Gratis

en: Free Trial
in_ID: Uji Coba Gratis

en: Free shipping coupon
in_ID: Kupon pengiriman gratis

en: Free trial
in_ID: Uji coba gratis

en: Free trial length
in_ID: Durasi uji coba gratis

en: Free trial period
in_ID: Masa percobaan gratis

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
in_ID: ID Gerbang: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
in_ID: Gateway tidak mendukung admin mengubah metode pembayaran pada Langganan.

en: General
in_ID: Umum

en: Generate Customer Subscription Cache
in_ID: Hasilkan Cache Langganan Pelanggan

en: Generate Related Order Cache
in_ID: Hasilkan Cache Pesanan Terkait

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
in_ID: Buka Pengaturan Langganan WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
in_ID: Buka Pengaturan Langganan WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
in_ID: Miliknya,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
in_ID: Data Pesanan Pembaruan Kehormatan

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
in_ID: Berapa banyak pelanggan yang tetap berlangganan selama lebih dari 6 bulan? Berapa nilai rata-rata seumur hidup pelanggan Anda? Berapa pendapatan perpanjangan yang akan diperoleh toko Anda bulan depan?

en: ID
in_ID: PENGENAL

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
in_ID: PENGENAL

en: IP Address
in_ID: Alamat IP

en: IPN subscription cancelled.
in_ID: Langganan IPN dibatalkan.

en: IPN subscription failing payment method changed.
in_ID: Metode pembayaran gagal berlangganan IPN berubah.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
in_ID: Pembayaran langganan IPN %1$s karena alasan: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
in_ID: Pembayaran langganan IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
in_ID: Pembayaran berlangganan IPN selesai.

en: IPN subscription payment failure.
in_ID: Kegagalan pembayaran langganan IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
in_ID: Metode pembayaran berlangganan IPN diubah menjadi PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
in_ID: Pendaftaran berlangganan IPN selesai.

en: IPN subscription suspended.
in_ID: Langganan IPN ditangguhkan.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
in_ID: Jika langganan pelanggan dibatalkan atau kedaluwarsa secara manual, dia akan diberi peran ini.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
in_ID: Jika langganan disinkronkan ke hari tertentu dalam seminggu, bulan, atau tahun, kenakan jumlah yang diprorata untuk langganan pada saat mendaftar.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
in_ID: Jika Anda menggunakan transaksi Standar PayPal atau Referensi PayPal, lihat %1$sKebijakan Privasi PayPal%2$s untuk detail selengkapnya.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Jika Anda tidak ingin pembelian langganan baru menagih pembayaran perpanjangan secara otomatis, Anda dapat menonaktifkan pembayaran otomatis. Langganan otomatis yang ada akan terus menagih pelanggan secara otomatis. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
in_ID: Jika Anda menerima kesalahan server dan memuat ulang halaman untuk menemukan pemberitahuan ini, harap segarkan halaman dalam %s detik dan peningkatan rutin akan dimulai kembali tanpa masalah.

en: Ignore this error
in_ID: Abaikan kesalahan ini

en: Ignore this error (not recommended)
in_ID: Abaikan kesalahan ini (tidak disarankan)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
in_ID: Impor langganan ke WooCommerce melalui CSV, atau ekspor langganan Anda dari WooCommerce ke CSV dengan ekstensi Importir/Eksportir Langganan WooCommerce.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
in_ID: Langganan Impor/Ekspor

en: Improved scheduled action data storage
in_ID: Penyimpanan data tindakan terjadwal yang ditingkatkan

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
in_ID: Dalam %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
in_ID: Di versi Langganan sebelumnya, total langganan diteruskan ke gateway pembayaran sebagai jumlah yang akan dikenakan untuk pembayaran pembaruan otomatis. Ini membuatnya tidak perlu rumit untuk menambahkan biaya satu kali atau diskon ke pembaruan.

en: Inactive Subscriber Role
in_ID: Peran Pelanggan Tidak Aktif

en: Increased processing rate for scheduled payments
in_ID: Peningkatan tingkat pemrosesan untuk pembayaran terjadwal

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
in_ID: Berlangganan Awal

en: Initial payment discount
in_ID: Diskon pembayaran awal

en: Installed Plugins
in_ID: Plugin Terpasang

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
in_ID: Tanggal %s tidak valid. Tanggal harus dalam format: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
in_ID: Payload IPN PayPal tidak valid: tidak dapat menemukan langganan yang cocok.

en: Invalid Subscription.
in_ID: Langganan Tidak Valid.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
in_ID: Tanggal dibuat tidak valid. Tanggal harus berupa string dan dalam format: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
in_ID: Data tidak valid. Parameter pertama memiliki tanggal yang tidak termasuk dalam tipe tanggal terdaftar.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
in_ID: Data tidak valid. Parameter pertama kosong saat diteruskan ke update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
in_ID: Data tidak valid. Tidak ada id item yang valid yang diteruskan.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
in_ID: Data tidak valid. Tidak ada langganan/pesanan yang valid yang diteruskan.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
in_ID: Data tidak valid. Pesanan yang diharapkan bukanlah pesanan.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
in_ID: Data tidak valid. Jenis salinan bukan string.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
in_ID: Tanggal tidak berlaku. Tanggal harus berupa string dan dalam format: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
in_ID: Format yang tidak valid. Parameter pertama harus berupa array.

en: Invalid order.
in_ID: Pesanan tidak valid.

en: Invalid recurring shipping method.
in_ID: Metode pengiriman berulang tidak valid.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
in_ID: Jenis relasi tidak valid: %1$s. Jenis hubungan pesanan harus salah satu dari: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
in_ID: Token keamanan tidak valid, muat ulang halaman dan coba lagi.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
in_ID: Jenis urutan pengurutan tidak valid: %1$s. Argumen $sort_order harus %2$s atau %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
in_ID: Interval penagihan langganan yang diberikan tidak valid. Harus berupa bilangan bulat yang lebih besar dari 0.

en: Invalid subscription billing period given.
in_ID: Periode penagihan langganan yang diberikan tidak valid.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
in_ID: id_pelanggan langganan tidak valid.

en: Invalid subscription id.
in_ID: ID langganan tidak valid.

en: Invalid subscription status given.
in_ID: Status langganan yang diberikan tidak valid.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
in_ID: Jenis sakelar &quot;%s&quot; tidak valid. Sakelar harus salah satu dari: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; atau &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
in_ID: Jenis pembaruan tidak valid: %s. Jenis pembaruan posting yang didukung adalah &quot;tambah&quot; atau &quot;hapus&quot;. Pembaruan dilakukan pada meta pos secara langsung.

en: Invoice for renewal order {order_number}
in_ID: Faktur untuk pesanan perpanjangan {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
in_ID: Faktur untuk pesanan perpanjangan {order_number} dari {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
in_ID: %1$sangat disarankan agar Anda tidak mengubah alamat Email Penerima%2$s jika Anda memiliki langganan aktif dengan PayPal. Melakukannya dapat memutus langganan yang ada.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
in_ID: Sepertinya situs ini telah pindah atau merupakan situs duplikat. %1$sLangganan WooCommerce%2$s telah menonaktifkan pembayaran otomatis dan email terkait langganan di situs ini untuk mencegah pembayaran duplikat dari lingkungan uji coba. %1$sLangganan WooCommerce%2$s menganggap %5$s%7$s%6$s sebagai URL situs. %3$sPelajari lebih lanjut »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
in_ID: Sudah dimungkinkan untuk mengubah tanggal pembayaran langganan berikutnya, tetapi beberapa manajer toko ingin memberi pelanggan percobaan gratis yang diperpanjang atau menambahkan satu bulan ekstra ke tanggal kedaluwarsa. Sekarang Anda dapat mengubah semua tanggal ini dari layar %sEdit Langganan%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
in_ID: Sekarang lebih mudah bagi pelanggan Anda untuk membeli lebih banyak langganan!

en: Item ID.
in_ID: ID barang.

en: Items
in_ID: item

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
in_ID: Sekadar memberi tahu Anda — kami telah menerima pesanan pembaruan langganan Anda #%s, dan sekarang sedang diproses:

en: Last 7 Days
in_ID: 7 Hari Terakhir

en: Last Month
in_ID: Bulan lalu

en: Last Order Date
in_ID: Tanggal Pesanan Terakhir

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
in_ID: Tanggal Pesanan Terakhir

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
in_ID: Tanggal Pemesanan Terakhir: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
in_ID: Pesanan Terakhir: %s

en: Last day of the month
in_ID: Hari terakhir bulan ini

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
in_ID: Tanggal pemesanan terakhir

en: Last recorded error:
in_ID: Kesalahan yang terakhir direkam:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
in_ID: Belajarlah lagi

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
in_ID: Belajarlah lagi

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
in_ID: Belajarlah lagi

en: Learn more
in_ID: Belajarlah lagi

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
in_ID: Pelajari lebih lanjut tentang %sLihat halaman Langganan%s yang baru.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
in_ID: Pelajari lebih lanjut tentang fitur %smultiple subscriptions%s yang baru.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
in_ID: Nilai Seumur Hidup dari Langganan %s

en: Limit subscription
in_ID: Batasi langganan

en: Limit to one active subscription
in_ID: Batasi untuk satu langganan aktif

en: Limit to one of any status
in_ID: Batasi ke salah satu status apa pun

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
in_ID[0]: Kupon penggunaan terbatas &quot;%1$s&quot; dihapus dari langganan. Ini telah digunakan %2$d kali.

en: Line subtotal (before discounts).
in_ID: Subtotal baris (sebelum diskon).

en: Line subtotal tax (before discounts).
in_ID: Pajak subtotal baris (sebelum diskon).

en: Line taxes.
in_ID: Pajak baris.

en: Line total (after discounts).
in_ID: Total baris (setelah diskon).

en: Line total tax (after discounts).
in_ID: Total pajak baris (setelah diskon).

[ctx: refers to live site]
en: Live
in_ID: Hidup

en: Load billing address
in_ID: Muat alamat penagihan

en: Load shipping address
in_ID: Muat alamat pengiriman

en: Manage Subscriptions
in_ID: Kelola Langganan

en: Manual Renewal
in_ID: Perpanjangan Manual

en: Manual Renewal Payments
in_ID: Pembayaran Perpanjangan Manual

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
in_ID: Pesanan pembaruan manual menunggu pembayaran pelanggan.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
in_ID: Menandai %s produk langganan sebagai &quot;dijual satu per satu&quot;.

en: Meta key.
in_ID: kunci meta.

en: Meta label.
in_ID: label meta.

en: Meta value.
in_ID: Nilai meta.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
in_ID: Memigrasikan kait terkait langganan %1$s ke penjadwal baru (dalam %2$s detik).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
in_ID: Memigrasikan %1$s langganan ke struktur baru (dalam %2$s detik).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
in_ID: Aneka ragam

en: Mixed Checkout
in_ID: Pembayaran Campuran

en: Month for Synchronisation
in_ID: Bulan untuk Sinkronisasi

en: Move this item to the Trash
in_ID: Pindahkan item ini ke Sampah

[ctx: email type]
en: Multipart
in_ID: banyak bagian

en: Multiple Subscriptions
in_ID: Banyak Langganan

en: My Account
in_ID: Akun saya

en: My Subscription
in_ID: Langganan saya

en: N/A
in_ID: T/A

[ctx: no information about something]
en: N/A
in_ID: T/A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
in_ID: Tidak pernah

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
in_ID: Tidak pernah (bebankan jumlah berulang penuh saat mendaftar)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
in_ID: Tidak pernah (membebankan biaya pendaftaran penuh)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
in_ID: Tidak pernah (tidak memungut biaya pendaftaran)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
in_ID: Tidak pernah (tidak membebankan biaya berulang)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
in_ID: Tidak pernah kedaluwarsa

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
in_ID: Objek %sWC_Subscription%s baru

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
in_ID: Jenis Postingan %sshop_subscription%s baru

en: New Add/Edit Subscription Screen
in_ID: Tambahkan/Edit Layar Berlangganan Baru

en: New Renewal Order
in_ID: Pesanan Pembaruan Baru

en: New Retry
in_ID: Coba lagi baru

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
in_ID: Langganan Baru

en: New Subscription Emails
in_ID: Email Langganan Baru

en: New Subscriptions
in_ID: Langganan Baru

en: New View Subscription Page
in_ID: Lihat Halaman Langganan Baru

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
in_ID: Email pesanan perpanjangan baru dikirim saat pembayaran perpanjangan langganan diproses.

en: New subscription details
in_ID: Detail langganan baru

en: New subscription renewal order
in_ID: Pesanan pembaruan langganan baru

en: Next
in_ID: Lanjut

en: Next 12 Months
in_ID: 12 Bulan Berikutnya

en: Next 30 Days
in_ID: 30 Hari Berikutnya

en: Next 7 Days
in_ID: 7 Hari Berikutnya

en: Next Month
in_ID: Bulan depan

en: Next Payment
in_ID: Pembayaran selanjutnya

[ctx: table heading]
en: Next Payment
in_ID: Pembayaran selanjutnya

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
in_ID: Tanggal Pembayaran Berikutnya: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
in_ID: Pembayaran selanjutnya

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
in_ID: Tanggal pembayaran berikutnya

en: Next payment: %s
in_ID: Pembayaran berikutnya: %s

en: No
in_ID: Tidak

en: No Subscriptions found
in_ID: Tidak ada Langganan yang ditemukan

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
in_ID: Tidak ada Langganan yang ditemukan di tempat sampah

en: No billing address set.
in_ID: Tidak ada alamat penagihan yang ditetapkan.

en: No customers found.
in_ID: Tidak ada pelanggan yang ditemukan.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
in_ID: Tidak ada gateway pembayaran yang mampu memproses pembayaran langganan otomatis yang diaktifkan. Jika Anda ingin memproses pembayaran otomatis, kami merekomendasikan %1$sekstensi Stripe gratis%2$s.

en: No products found.
in_ID: Tidak ada produk yang ditemukan.

en: No retries found
in_ID: Tidak ditemukan percobaan ulang

en: No retries found in trash
in_ID: Tidak ada percobaan ulang yang ditemukan di tempat sampah

en: No shipping address set.
in_ID: Tidak ada alamat pengiriman yang ditetapkan.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
in_ID: Non-langganan

en: None
in_ID: Tidak ada

en: Not cancelled
in_ID: Tidak dibatalkan

en: Not yet ended
in_ID: Belum berakhir

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
in_ID: Perhatikan bahwa membeli langganan masih memerlukan akun.

en: Note:
in_ID: Catatan:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
in_ID: Jumlah hari setelah mendaftar

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
in_ID: Jumlah bulan setelah mendaftar

en: Number of renewals
in_ID: Jumlah perpanjangan

en: Number of resubscribes
in_ID: Jumlah berlangganan kembali

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
in_ID: Jumlah minggu setelah mendaftar

[ctx: Subscription status]
en: On hold
in_ID: Tertahan

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
in_ID: Tertahan

en: On-hold Renewal Order
in_ID: Pesanan Pembaruan Ditunda

en: One time shipping
in_ID: Pengiriman satu kali

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Hanya izinkan pelanggan untuk memiliki satu langganan produk ini. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
in_ID: Hanya manajer toko yang dapat mengedit tanggal pembayaran.

en: Open a ticket
in_ID: Buka tiket

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
in_ID: Secara opsional, sertakan jumlah yang akan ditagihkan di awal langganan. Biaya pendaftaran akan segera dibebankan, bahkan jika produk memiliki uji coba gratis atau tanggal pembayaran disinkronkan.

en: Order
in_ID: Memesan

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
in_ID: Pesanan #%s belum ditambahkan ke troli.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
in_ID: Pesan %s dibuat untuk mencatat perpanjangan awal.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
in_ID: Pesanan %s dibuat untuk mencatat pembaruan.

en: Order Number
in_ID: Jumlah order

en: Order date: %s
in_ID: Tanggal pemesanan: %s

en: Order number: %s
in_ID: Nomor pesanan: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
in_ID: Pesanan

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
in_ID: Pesanan dengan %s

[ctx: An order type]
en: Original
in_ID: Asli

en: Other
in_ID: Lainnya

[ctx: label for the system status page]
en: Other
in_ID: Lainnya

en: Parent Order
in_ID: Pesanan Orang Tua

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
in_ID: Pesanan Orang Tua

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
in_ID: Langganan Orang Tua

en: Parent order:
in_ID: Pesanan orang tua:

en: Parent order:
in_ID: Pesanan orang tua:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
in_ID: Membayar

en: Pay Now &raquo;
in_ID: Bayar sekarang &quot;

en: Pay now
in_ID: Bayar sekarang

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
in_ID: Kesalahan API PayPal - kredensial salah.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
in_ID: Kesalahan API PayPal: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
in_ID: Transaksi Referensi PayPal Diaktifkan

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
in_ID: Standar PayPal memiliki sejumlah batasan dan tidak mendukung semua fitur berlangganan.

en: PayPal Subscription ID:
in_ID: ID Berlangganan PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
in_ID: Transaksi PayPal Ditahan: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
in_ID: PayPal tidak aktif untuk transaksi berlangganan. Harap %1$sset IPN PayPal%2$s dan %3$smasukkan kredensial API Anda%4$s untuk mengaktifkan PayPal untuk Langganan.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
in_ID: Pembayaran PayPal disetujui (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
in_ID: Pembayaran PayPal ditolak: %s

en: Payment
in_ID: Pembayaran

en: Payment Gateway Support
in_ID: Dukungan Gerbang Pembayaran

en: Payment Method
in_ID: Cara Pembayaran

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
in_ID: Cara Pembayaran

en: Payment Retry
in_ID: Pembayaran Coba Lagi

en: Payment failed.
in_ID: Pembayaran gagal.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
in_ID: Pembayaran untuk pesanan perpanjangan tidak berhasil dengan metode pembayaran Anda yang tercatat, silakan coba lagi.

en: Payment gateway ID.
in_ID: ID gerbang pembayaran.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
in_ID: Gerbang pembayaran yang tidak mendukung pembayaran berulang otomatis dapat digunakan untuk memproses %1$smanual pembayaran perpanjangan langganan%2$s.

en: Payment method added.
in_ID: Metode pembayaran ditambahkan.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
in_ID: Metode pembayaran diubah dari &quot;%1$s&quot; menjadi &quot;%2$s&quot; oleh pelanggan dari halaman akun mereka.

en: Payment method meta must be an array.
in_ID: Meta metode pembayaran harus berupa larik.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
in_ID: Meta metode pembayaran diperbarui setelah pelanggan mengubah token default mereka dan memilih untuk memperbarui langganan mereka. Meta pembayaran diubah dari %1$s menjadi %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
in_ID: Meta metode pembayaran diperbarui setelah pelanggan menghapus token dari halaman Akun Saya. Meta pembayaran diubah dari %1$s menjadi %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
in_ID: Metode pembayaran diperbarui untuk semua langganan Anda saat ini.

en: Payment method updated.
in_ID: Metode pembayaran diperbarui.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
in_ID: Pemrosesan pembayaran dilewati - pesanan perpanjangan dibuat di %1$situs staging%2$s di bawah kunci situs staging. Situs langsung ada di %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
in_ID: Coba lagi pembayaran pada pesanan pembaruan dengan beberapa langganan terkait tanpa metode pembayaran yang sama.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
in_ID: Email coba lagi pembayaran dikirim ke penerima yang dipilih ketika upaya untuk memproses pembayaran perpanjangan langganan secara otomatis telah gagal dan aturan coba lagi telah diterapkan untuk mencoba lagi pembayaran di masa mendatang.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
in_ID: Coba lagi pembayaran memposting detail toko tentang percobaan ulang otomatis pembayaran perpanjangan yang gagal.

en: Payment status marked complete.
in_ID: Status pembayaran ditandai selesai.

en: Payment:
in_ID: Pembayaran:

en: Peek Under the Hood for Developers
in_ID: Mengintip di Balik Terpal untuk Pengembang

[ctx: Subscription status]
en: Pending
in_ID: Tertunda

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
in_ID: Pembatalan Tertunda

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
in_ID[0]: Pembatalan Tertunda <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
in_ID: Percobaan ulang tertunda

en: Pending subscription created.
in_ID: Langganan tertunda dibuat.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
in_ID: Catatan berlangganan yang dihapus secara permanen

en: Personal data removed.
in_ID: Data pribadi dihapus.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
in_ID: Data pribadi dalam langganan %s telah disimpan.

en: Phone Number
in_ID: Nomor telepon

en: Place Order Button Text
in_ID: Pesan Tombol Teks

[ctx: email type]
en: Plain text
in_ID: Teks biasa

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
in_ID: Harap pilih gateway pembayaran yang valid untuk diubah.

en: Please enter a date after the next payment.
in_ID: Silakan masukkan tanggal setelah pembayaran berikutnya.

en: Please enter a date after the start date.
in_ID: Harap masukkan tanggal setelah tanggal mulai.

en: Please enter a date after the trial end.
in_ID: Harap masukkan tanggal setelah uji coba berakhir.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
in_ID: Harap masukkan tanggal setidaknya satu jam ke depan.

en: Please enter a date before the next payment.
in_ID: Harap masukkan tanggal sebelum pembayaran berikutnya.

en: Please enter a start date in the past.
in_ID: Harap masukkan tanggal mulai di masa lalu.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
in_ID: Harap masukkan kode pos/ZIP yang valid.

en: Please enter all date fields.
in_ID: Harap masukkan semua bidang tanggal.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
in_ID: Harap tetap buka halaman ini hingga proses pembaruan selesai. Tidak perlu menyegarkan atau memulai ulang proses.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
in_ID: Silakan masuk ke akun Anda di bawah ini untuk memilih metode pembayaran baru untuk langganan Anda.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
in_ID: Harap diperhatikan: data untuk laporan ini di-cache. Data yang ditampilkan mungkin kedaluwarsa hingga 24 jam. Cache diperbarui setiap pagi pukul 4 pagi di zona waktu situs Anda.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
in_ID: Harap segera tingkatkan plugin Langganan WooCommerce ke versi 2.0 atau yang lebih baru. Jika Anda membutuhkan bantuan, setelah meningkatkan versi ke Langganan v2.0, harap %1$buka tiket dukungan%2$s.

en: Previous
in_ID: Sebelumnya

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
in_ID: Versi Langganan sebelumnya mengandalkan %1$sWP Cron%2$s untuk memproses pembayaran langganan dan acara terjadwal lainnya. Di 3.0, acara ini sekarang akan berjalan atas permintaan admin dengan dukungan loopback. Ini akan secara signifikan meningkatkan throughput pemrosesan pembayaran.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
in_ID: Harga

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
in_ID: Sebelum Berlangganan 2.1, tidak mudah untuk menjawabnya. Subscriptions 2.1 memperkenalkan laporan baru untuk menjawab pertanyaan ini, dan banyak lagi.

en: Process renewal
in_ID: Proses pembaruan

en: Process renewal order action requested by admin.
in_ID: Memproses tindakan pesanan perpanjangan yang diminta oleh admin.

en: Processing Renewal order
in_ID: Memproses pesanan Pembaruan

en: Product
in_ID: Produk

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
in_ID: Produk

en: Product ID.
in_ID: ID Produk.

en: Product SKU.
in_ID: SKU produk.

en: Product name.
in_ID: Nama Produk.

en: Product price.
in_ID: harga produk.

en: Products
in_ID: Produk

en: Profile &rarr;
in_ID: Profil →

en: Prorate First Renewal
in_ID: Pembaruan Pertama Prorata

en: Prorate Recurring Payment
in_ID: Pembayaran Berulang Prorata

en: Prorate Sign up Fee
in_ID: Biaya Pendaftaran Prorata

en: Prorate Subscription Length
in_ID: Durasi Berlangganan Prorata

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
in_ID: Tertunda

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
in_ID: Kuantitas

en: Quantity ordered.
in_ID: Jumlah yang dipesan.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
in_ID: Berhenti mengganggu saya (tetapi jangan aktifkan pembayaran otomatis)

en: REST API Endpoints
in_ID: Titik Akhir REST API

en: Reactivate
in_ID: Mengaktifkan kembali

en: Read more
in_ID: Baca lebih banyak

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
in_ID: Penerima

en: Recovered Renewal Revenue
in_ID: Pendapatan Pembaruan yang Dipulihkan

en: Recurring Payments
in_ID: Pembayaran berkala

en: Recurring Product % Discount
in_ID: Diskon % Produk Berulang

en: Recurring Product Discount
in_ID: Diskon Produk Berulang

en: Recurring Sales Tax:
in_ID: Pajak Penjualan Berulang:

en: Recurring Total
in_ID: Jumlah Berulang

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
in_ID: Harga berulang: %s

en: Recurring total
in_ID: Jumlah berulang

[ctx: table heading]
en: Recurring total
in_ID: Jumlah berulang

en: Recurring totals
in_ID: Total berulang

en: Recurring:
in_ID: Berulang:

en: Related Orders
in_ID: Pesanan Terkait

en: Related order caching is now handled by %1$s.
in_ID: Caching pesanan terkait sekarang ditangani oleh %1$s.

en: Related orders
in_ID: Pesanan terkait

en: Related subscriptions
in_ID: Langganan terkait

en: Relationship
in_ID: Hubungan

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
in_ID: Ingat, meskipun proses pembaruan mungkin memakan waktu cukup lama, pelanggan dan pengguna non-administratif lainnya dapat menelusuri dan membeli dari toko Anda tanpa gangguan saat pembaruan sedang berlangsung.

en: Remove personal data from subscriptions
in_ID: Hapus data pribadi dari langganan

en: Removed line item meta data.
in_ID: Meta data item baris dihapus.

en: Removed line items data.
in_ID: Data item baris dihapus.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
in_ID[0]: Menghapus data pribadi dari %d langganan.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
in_ID: Menghapus data pribadi dari langganan %s.

en: Renew early
in_ID: Perbarui lebih awal

en: Renew now
in_ID: Perbarui sekarang

en: Renewal % discount
in_ID: Perpanjangan % diskon

en: Renewal Discount
in_ID: Diskon Perpanjangan

en: Renewal Order
in_ID: Pesanan Pembaruan

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
in_ID: Pesanan Pembaruan

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
in_ID: Perpanjangan Pembayaran Coba Lagi

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
in_ID: Perpanjangan Pembayaran Coba Lagi

en: Renewal Payment Retry
in_ID: Perpanjangan Pembayaran Coba Lagi

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
in_ID: Perpanjangan Pembayaran Coba Lagi

en: Renewal Totals
in_ID: Total Pembaruan

en: Renewal cart discount
in_ID: Diskon keranjang pembaruan

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
in_ID: Email lengkap pesanan pembaruan dikirim ke pelanggan ketika pesanan pembaruan berlangganan ditandai selesai dan biasanya menunjukkan bahwa item untuk periode pembaruan tersebut telah dikirimkan.

en: Renewal product discount
in_ID: Perpanjangan diskon produk

[ctx: option section heading]
en: Renewals
in_ID: Pembaruan

en: Renewals amount
in_ID: Jumlah pembaruan

en: Renewals count
in_ID: Perpanjangan dihitung

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
in_ID: Memperbaiki %d langganan dengan tanggal yang salah, data pajak baris, atau catatan pelanggan yang hilang.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
in_ID: Tembolok Laporan Diaktifkan

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
in_ID: Yakinlah, meskipun proses pembaruan mungkin memakan waktu agak lama, ini dikodekan untuk mencegah kerusakan, situs Anda aman dan akan aktif dan berjalan kembali, lebih cepat dari sebelumnya, segera.

en: Restore
in_ID: Memulihkan

en: Restore this item from the Trash
in_ID: Pulihkan item ini dari Sampah

en: Resubscribe
in_ID: Berlangganan ulang

en: Resubscribe Order
in_ID: Pesanan Berlangganan Kembali

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
in_ID: Pesanan Berlangganan Kembali

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
in_ID: Langganan Ulang Pesanan – %s

en: Resubscribe Totals
in_ID: Berlangganan Ulang Total

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
in_ID: Berlangganan Ulang

en: Retain ended subscriptions
in_ID: Pertahankan langganan yang telah berakhir

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
in_ID: Pertahankan langganan yang telah berakhir dan pesanan terkait untuk jangka waktu tertentu sebelum menganonimkan data pribadi di dalamnya.

en: Retention Rate
in_ID: Tingkat retensi

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
in_ID: Mencoba Status Migrasi

en: Retry Date
in_ID: Tanggal Coba Lagi

en: Retry Failed Payments
in_ID: Coba lagi Pembayaran yang Gagal

en: Retry Renewal Payment
in_ID: Coba lagi Pembayaran Perpanjangan

en: Retry Status
in_ID: Status Coba Lagi

en: Retry renewal payment action requested by admin.
in_ID: Coba lagi tindakan pembayaran perpanjangan yang diminta oleh admin.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
in_ID: Aturan coba lagi diterapkan:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
in_ID: Aturan coba lagi diterapkan:

en: Roles
in_ID: Peran

[ctx: meta box title]
en: Schedule
in_ID: Jadwal

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
in_ID: Data tindakan terjadwal, yang sebelumnya disimpan di tabel posting WordPress, telah dipindahkan ke tabel database kustom. Di antara manfaat lainnya, ini akan sangat meningkatkan kinerja pemrosesan tindakan terjadwal seperti pembayaran berlangganan.

en: Search Renewal Payment Retries
in_ID: Cari Coba Pembayaran Perpanjangan

en: Search Subscriptions
in_ID: Cari Langganan

en: Search for a customer&hellip;
in_ID: Cari pelanggan…

en: Search for a product&hellip;
in_ID: Cari produk…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Kesalahan keamanan. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
in_ID: Lihat panduan lengkap untuk Apa yang Baru di Langganan versi 2.1 »

en: Select an order&hellip;
in_ID: Pilih pesanan…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
in_ID: Jual produk dan layanan dengan pembayaran berulang di Toko WooCommerce Anda.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
in_ID: Dikirim ke pelanggan ketika upaya untuk memproses pembayaran perpanjangan langganan secara otomatis gagal dan aturan coba lagi telah diterapkan untuk mencoba lagi pembayaran di masa mendatang. Email tersebut berisi informasi pesanan pembaruan, tanggal percobaan ulang terjadwal, dan tautan pembayaran untuk memungkinkan pelanggan membayar pesanan pembaruan secara manual alih-alih menunggu percobaan ulang otomatis.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
in_ID: Dikirim ke pelanggan ketika langganan jatuh tempo untuk pembaruan dan pembaruan memerlukan pembayaran manual, baik karena menggunakan pembaruan manual atau pembayaran berulang otomatis gagal untuk upaya awal dan semua percobaan ulang otomatis (jika ada). Email tersebut berisi informasi pesanan perpanjangan dan tautan pembayaran.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
in_ID: Tetapkan berapa kali pelanggan dapat menangguhkan akun mereka untuk setiap periode penagihan. Misalnya, untuk nilai 3 dan langganan yang ditagih setiap tahun, jika pelanggan telah menangguhkan akunnya 3 kali, pelanggan tidak akan diberikan opsi untuk menangguhkan akunnya hingga tahun berikutnya. Manajer toko akan selalu dapat menangguhkan langganan aktif. Setel ini ke 0 untuk menonaktifkan fitur penangguhan pelanggan sepenuhnya.

en: Settings
in_ID: Pengaturan

en: Shipping
in_ID: Pengiriman

en: Shipping Address
in_ID: Alamat pengiriman

en: Shipping Method
in_ID: metode pengiriman

en: Shipping Tax:
in_ID: Pajak Pengiriman:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
in_ID: Biaya pengiriman akan dihitung setelah Anda memberikan alamat Anda.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
in_ID: Pengiriman untuk produk langganan biasanya dibebankan pada pesanan awal dan semua pesanan pembaruan. Aktifkan ini untuk hanya membebankan biaya pengiriman sekali pada pesanan awal. Catatan: agar setelan ini dapat diaktifkan, langganan tidak boleh memiliki uji coba gratis atau tanggal pembaruan yang disinkronkan.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
in_ID: Pengiriman melalui %s

en: Show more details
in_ID: Tampilkan lebih detail

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
in_ID: Menampilkan pesanan untuk %1$sLangganan %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
in_ID: Biaya Pendaftaran % Diskon

en: Sign Up Fee Discount
in_ID: Diskon Biaya Pendaftaran

en: Sign up now
in_ID: Daftar sekarang

en: Sign-up Fee (%s)
in_ID: Biaya Pendaftaran (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
in_ID: Biaya pendaftaran (%s)

en: Sign-up grace period
in_ID: Masa tenggang pendaftaran

en: Signup Totals
in_ID: Total Pendaftaran

en: Simple subscription
in_ID: Langganan sederhana

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
in_ID: Maaf, &quot;%s&quot; hanya dapat diterapkan pada pesanan induk langganan yang berisi produk dengan biaya pendaftaran.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
in_ID: Maaf, tampaknya tidak ada gateway pembayaran yang mendukung perubahan metode pembayaran berulang. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau untuk membuat pengaturan alternatif.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
in_ID: Maaf, sepertinya tidak ada metode pembayaran yang mendukung langganan. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau ingin membuat pengaturan alternatif.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
in_ID: Maaf, sepertinya tidak ada metode pembayaran yang mendukung langganan. Silakan lihat %1$sMengaktifkan Gerbang Pembayaran untuk Langganan%2$s jika Anda memerlukan bantuan.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
in_ID: Maaf, sepertinya tidak ada metode pembayaran yang mendukung kupon berulang yang Anda gunakan. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau ingin membuat pengaturan alternatif.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
in_ID: Maaf, hanya kupon berulang yang dapat diterapkan ke langganan.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
in_ID: Maaf, kupon berulang hanya dapat diterapkan pada langganan atau pesanan langganan.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
in_ID: Maaf, kupon &quot;%1$s&quot; hanya berlaku untuk perpanjangan.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
in_ID: Maaf, kupon ini hanya berlaku untuk pembayaran awal dan keranjang tidak memerlukan pembayaran awal.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
in_ID: Maaf, kupon ini hanya berlaku untuk langganan baru.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
in_ID: Maaf, kupon ini hanya berlaku untuk produk berlangganan dengan biaya pendaftaran.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
in_ID: Maaf, kupon ini hanya berlaku untuk produk langganan.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
in_ID: Maaf, permintaan perubahan metode pembayaran langganan ini tidak valid dan tidak dapat diproses.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
in_ID: Memanggungkan

en: Start Date
in_ID: Mulai tanggal

[ctx: table heading]
en: Start Date
in_ID: Mulai tanggal

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
in_ID: Mulai tanggal

[ctx: table heading]
en: Start date
in_ID: Mulai tanggal

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
in_ID: Tanggal mulai: %s

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
in_ID: Status diubah dari %1$s menjadi %2$s.

en: Status of Order
in_ID: Status Pesanan

en: Status of Subscription
in_ID: Status Berlangganan

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
in_ID: Status disetel ke %s.

en: Store Setup
in_ID: Pengaturan Toko

[ctx: of an email]
en: Subject
in_ID: Subjek

en: Subscribe All the Things
in_ID: Berlangganan Semua Hal

en: Subscriber Default Role
in_ID: Peran Default Pelanggan

en: Subscription
in_ID: Berlangganan

[ctx: relation to order]
en: Subscription
in_ID: Berlangganan

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
in_ID: Langganan #%d tidak ada.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
in_ID: Langganan #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
in_ID: Langganan #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
in_ID: Langganan #%s detail

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
in_ID: Langganan #%s belum ditambahkan ke keranjang.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
in_ID: Langganan %1$s (Pesanan %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
in_ID: Langganan %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
in_ID: Langganan %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
in_ID: Berlangganan – %s

en: Subscription Cancelled
in_ID: Langganan Dibatalkan

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
in_ID: Langganan Dibatalkan: jumlah maksimum pembayaran gagal tercapai.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
in_ID: Jumlah Langganan %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
in_ID: Data Berlangganan

en: Subscription Events by Date
in_ID: Acara Berlangganan berdasarkan Tanggal

en: Subscription Expired
in_ID: Langganan Kedaluwarsa

en: Subscription Gifting
in_ID: Hadiah Berlangganan

en: Subscription Items
in_ID: Item Berlangganan

en: Subscription Length
in_ID: Durasi Berlangganan

en: Subscription Number
in_ID: Nomor Berlangganan

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
in_ID: Nomor Langganan: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
in_ID: Induk Berlangganan

en: Subscription Periods
in_ID: Periode Berlangganan

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
in_ID: Harga Langganan (%s)

en: Subscription Product
in_ID: Produk Berlangganan

en: Subscription Relationship
in_ID: Hubungan Berlangganan

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
in_ID: Perpanjangan Berlangganan

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
in_ID: Pesanan Perpanjangan Langganan – %s

en: Subscription Reports
in_ID: Laporan Berlangganan

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
in_ID: Berlangganan Berlangganan kembali

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
in_ID: Status Berlangganan

en: Subscription Suspended
in_ID: Langganan Ditangguhkan

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
in_ID: Beralih Berlangganan

en: Subscription Switch Complete
in_ID: Beralih Berlangganan Selesai

en: Subscription Switched
in_ID: Berlangganan Beralih

en: Subscription Trial Period
in_ID: Masa Percobaan Berlangganan

en: Subscription argument passed in is not an object.
in_ID: Argumen langganan yang diteruskan bukan objek.

en: Subscription billing interval
in_ID: Interval penagihan langganan

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
in_ID: Langganan dibatalkan oleh pelanggan dari halaman akun mereka.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
in_ID: Langganan dibatalkan untuk pesanan yang dikembalikan dananya %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
in_ID: Langganan dibatalkan dengan PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
in_ID: Tanggal pembuatan langganan harus sebelum hari ini.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
in_ID: Langganan tidak ada dalam tindakan terjadwal: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
in_ID: Draf langganan diperbarui.

en: Subscription end date in the past
in_ID: Tanggal akhir langganan sudah lewat

en: Subscription features:
in_ID: Fitur berlangganan:

en: Subscription information
in_ID: Informasi Langganan

en: Subscription interval
in_ID: Interval berlangganan

en: Subscription items can no longer be edited.
in_ID: Item langganan tidak dapat diedit lagi.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
in_ID: Langganan ditautkan ke pesanan induk %s melalui admin.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
in_ID: Langganan dikunci ke Pembaruan Manual saat toko dalam mode staging. Metode pembayaran langsung: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
in_ID: Langganan dikunci ke Pembaruan Manual saat toko dalam mode staging. Perubahan metode pembayaran akan berlaku dalam mode langsung.

en: Subscription payment details.
in_ID: Detail pembayaran langganan.

en: Subscription payment method
in_ID: Metode pembayaran berlangganan

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
in_ID: Metode pembayaran langganan tidak dapat disetel ke %1$s dan telah disetel ke manual dengan pesan kesalahan: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
in_ID: Metode pembayaran langganan tidak dapat disetel ke %1$s dengan pesan kesalahan: %2$s

en: Subscription period
in_ID: Periode berlangganan

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
in_ID: Harga langganan (%s)

en: Subscription pricing
in_ID: Harga berlangganan

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
in_ID: Langganan ditunda oleh pelanggan dari halaman akun mereka.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
in_ID: Langganan diaktifkan kembali oleh pelanggan dari halaman akun mereka.

en: Subscription reactivated with PayPal
in_ID: Langganan diaktifkan kembali dengan PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
in_ID: Pesanan perpanjangan langganan tidak dapat dibatalkan.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
in_ID: Pembayaran perpanjangan langganan jatuh tempo:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
in_ID: Coba lagi pembayaran perpanjangan langganan:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
in_ID: Coba lagi pembayaran perpanjangan langganan:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
in_ID: Langganan dipulihkan ke revisi dari %s

en: Subscription saved.
in_ID: Langganan disimpan.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
in_ID: Langganan dijadwalkan untuk: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
in_ID: Pendaftaran langganan gagal.

en: Subscription sign-up fee
in_ID: Biaya pendaftaran berlangganan

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
in_ID: Status langganan diubah oleh pengeditan massal:

en: Subscription status:
in_ID: Status berlangganan:

en: Subscription submitted.
in_ID: Langganan dikirim.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
in_ID: Langganan ditangguhkan oleh skrip perbaikan Database. Langganan ini ditangguhkan melalui PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
in_ID: Langganan ditangguhkan dengan PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
in_ID: Email lengkap pengalihan langganan dikirim ke pelanggan saat langganan berhasil dialihkan.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
in_ID: Email yang dialihkan langganan dikirim saat pelanggan beralih langganan.

en: Subscription totals
in_ID: Total berlangganan

en: Subscription trial period:
in_ID: Masa percobaan berlangganan:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
in_ID: Langganan diperbarui.

en: Subscription updates
in_ID: Pembaruan berlangganan

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
in_ID: Langganan: %s

en: Subscriptions
in_ID: Langganan

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
in_ID: Langganan (halaman %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
in_ID: Subscriptions 2.0 memperkenalkan arsitektur baru yang dibangun di atas WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
in_ID: Langganan 2.0 memperkenalkan objek baru untuk bekerja dengan langganan di tingkat aplikasi. API yang rumit untuk mengambil atau memodifikasi data langganan telah hilang!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
in_ID: Langganan 2.1 menambahkan dukungan untuk data langganan ke infrastruktur ini.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
in_ID: Subscriptions 2.1 juga memperkenalkan sejumlah email baru untuk memberi tahu Anda ketika:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
in_ID: Langganan 2.1 sekarang melewati total pesanan pembaruan, sehingga memungkinkan untuk menambahkan biaya atau diskon ke pesanan pembaruan dengan satu baris sederhana seperti %s$order-&gt;add_fee()%s atau %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
in_ID: Data Langganan

en: Subscriptions Ended
in_ID: Langganan Berakhir

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
in_ID: Langganan URL Langsung

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
in_ID: Mode Berlangganan

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
in_ID: Penggantian Tema Template Langganan

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
in_ID: Langganan sekarang juga menggunakan pesanan pembaruan untuk menyiapkan keranjang untuk %smanual pembaruan%s, sehingga lebih mudah untuk menambahkan produk atau diskon ke satu pembaruan yang dibayar secara manual.

en: Subscriptions by Customer
in_ID: Langganan oleh Pelanggan

en: Subscriptions by Payment Gateway
in_ID: Berlangganan melalui Payment Gateway

en: Subscriptions by Product
in_ID: Langganan berdasarkan Produk

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
in_ID: Langganan yang dibuat dalam beberapa hari ini sebelum Hari Pembaruan tidak akan dikenakan biaya saat mendaftar. Setel ke nol untuk semua Langganan baru untuk dikenakan jumlah berulang penuh. Harus bilangan positif.

en: Subscriptions signups
in_ID: Pendaftaran langganan

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
in_ID: Langganan v2.0 memperkenalkan antarmuka administrasi baru untuk menambah atau mengedit langganan. Anda dapat membuat semua perubahan yang sudah dikenal, seperti mengubah total berulang atau status langganan. Anda juga dapat membuat beberapa modifikasi baru, seperti mengubah tanggal kedaluwarsa, menambahkan biaya pengiriman, atau menambahkan item baris produk.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
in_ID: Langganan akan muncul di sini untuk Anda lihat dan kelola setelah dibeli oleh pelanggan.

en: Successful retries
in_ID: Percobaan ulang yang berhasil

en: Support
in_ID: Mendukung

en: Supported features:
in_ID: Fitur yang didukung:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
in_ID: Mendukung pembayaran pembaruan otomatis dengan ekstensi Langganan WooCommerce.

en: Suspend
in_ID: Menskors

en: Suspended Subscription
in_ID: Langganan yang Ditangguhkan

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
in_ID: Email Langganan yang Ditangguhkan dikirim saat pelanggan menangguhkan langganan mereka secara manual.

en: Switch Button Text
in_ID: Beralih Teks Tombol

en: Switch Order
in_ID: Ganti Pesanan

en: Switch Order Details
in_ID: Ganti Detail Pesanan

en: Switch Totals
in_ID: Beralih Total

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
in_ID: Pengalihan pesanan dibatalkan karena pesanan peralihan baru sedang dibuat #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
in_ID: Beralih

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
in_ID[0]: Dialihkan <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
in_ID: Berlangganan Beralih

en: Switched subscriptions
in_ID: Beralih langganan

en: Switching
in_ID: Beralih

en: Synchronisation
in_ID: Sinkronisasi

en: Synchronise Renewals
in_ID: Sinkronisasi Pembaruan

en: Synchronise renewals
in_ID: Sinkronkan pembaruan

en: Tax class of product.
in_ID: Kelas produk pajak.

en: Tax rate ID.
in_ID: ID tarif pajak.

en: Tax subtotal.
in_ID: Subtotal pajak.

en: Tax total.
in_ID: Jumlah pajak.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
in_ID: Telp: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
in_ID: Terima kasih telah memperbarui Langganan WooCommerce ke versi terbaru.

en: Thank you for your order
in_ID: Terima kasih atas pesanannya

en: Thank you for your renewal order
in_ID: Terima kasih atas pesanan pembaruan Anda

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
in_ID: Terima kasih atas pesanan pembaruan Anda. Ini ditangguhkan sampai kami mengonfirmasi bahwa pembayaran telah diterima. Sementara itu, berikut adalah pengingat pesanan Anda:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
in_ID: Tampaknya itu bukan salah satu langganan Anda.

en: That doesn't appear to be your order.
in_ID: Tampaknya itu bukan pesanan Anda.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Langganan itu tidak dapat diubah menjadi %s. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
in_ID: Langganan itu tidak ada. Apakah sudah dihapus?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Langganan itu tidak ada. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
in_ID: Produk langganan tersebut tidak dapat ditambahkan ke keranjang Anda karena sudah berisi pembaruan langganan.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
in_ID: Bukan hanya itu yang kami kerjakan selama 12 bulan terakhir dalam hal Langganan. Kami juga telah merilis mini-ekstensi untuk membantu Anda mendapatkan hasil maksimal dari toko langganan Anda.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
in_ID: Nilai &quot;semua&quot; untuk parameter $order_type tidak digunakan lagi. Itu keliru, karena tidak mengembalikan pesanan berlangganan kembali. Itu juga tidak konsisten dengan nilai jenis pesanan yang diterima oleh wcs_get_subscription_orders(). Gunakan array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) untuk mempertahankan perilaku sebelumnya, atau &quot;any&quot; untuk menerima semua jenis pesanan, termasuk switch dan berlangganan kembali.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
in_ID: Tanggal %s harus terjadi setelah tanggal pembatalan.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
in_ID: Tanggal %s harus terjadi setelah tanggal pembayaran terakhir.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
in_ID: Tanggal %s harus terjadi setelah tanggal pembayaran berikutnya.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
in_ID: Tanggal %s harus terjadi setelah tanggal mulai.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
in_ID: Tanggal %s harus terjadi setelah tanggal akhir uji coba.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
in_ID: Tanggal %s langganan tidak dapat dihapus. Anda harus menghapus pesanan.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
in_ID: Produk %s telah dihapus dan tidak dapat diperpanjang lagi. Silakan pilih produk baru atau hubungi kami untuk bantuan.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
in_ID: Ekstensi Gifting memungkinkan satu orang membeli produk langganan untuk orang lain. Kemudian berbagi kontrol langganan antara pembeli dan penerima, memungkinkan keduanya untuk mengelola langganan selama siklus hidupnya.

en: The Upgrade is in Progress
in_ID: Peningkatan sedang berlangsung

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
in_ID: Plugin Langganan WooCommerce telah diperbarui!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
in_ID: Plugin Berlangganan WooCommerce saat ini menjalankan rutin pemutakhiran basis datanya.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
in_ID: Pembayaran otomatis untuk memperbarui langganan Anda telah gagal. Kami akan mencoba lagi pembayaran %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
in_ID: Pembayaran otomatis untuk memperbarui langganan Anda dengan %1$s telah gagal. Untuk mengaktifkan kembali langganan, harap masuk dan bayar pembaruan dari halaman akun Anda: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
in_ID: Pembayaran berulang otomatis untuk pesanan #%1$s dari %2$s telah gagal. Pembayaran akan dicoba lagi %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
in_ID: Pembayaran berulang otomatis untuk pesanan #%d dari %s telah gagal. Pembayaran akan dicoba lagi %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
in_ID: Total baris rata-rata untuk produk ini pada setiap langganan.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
in_ID: Total baris rata-rata pada semua pesanan untuk item baris produk ini.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
in_ID: Nilai rata-rata dari semua pesanan pendaftaran, peralihan, dan pembaruan pelanggan.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
in_ID: Bagian terbaik tentang sistem coba ulang otomatis yang baru adalah bahwa aturan coba lagi sepenuhnya dapat disesuaikan.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
in_ID: Tanggal pembuatan langganan tidak dapat dihapus, hanya diperbarui.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
in_ID: Tanggal pesanan terakhir langganan diselesaikan, dalam GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
in_ID: Tanggal pembayaran pesanan terakhir langganan, dalam GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
in_ID: Metode pembayaran yang dihapus digunakan untuk pembayaran langganan otomatis, kami tidak dapat menemukan token metode pembayaran token alternatif untuk mengubah langganan Anda.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
in_ID: Metode pembayaran yang dihapus digunakan untuk pembayaran langganan otomatis. Untuk menghindari pembayaran perpanjangan yang gagal di masa mendatang, langganan yang menggunakan metode pembayaran ini telah diperbarui untuk menggunakan %1$s Anda. Untuk mengubah metode pembayaran langganan individu, buka halaman %2$sAkun Saya &gt; Langganan%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
in_ID: Email yang dikirim ke pelanggan saat pembayaran pembaruan atau percobaan pembayaran gagal memberi tahu mereka bahwa pembayaran akan dicoba lagi.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
in_ID: Proses pembaruan penuh untuk %1$d langganan di situs Anda akan memakan waktu antara %2$d dan %3$d menit.

en: The item on the switch order cannot be found.
in_ID: Item pada urutan sakelar tidak dapat ditemukan.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
in_ID: Item tidak dihapus karena metode pembayaran Langganan ini tidak mendukung penghapusan item.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
in_ID: Antarmuka baru juga dibuat di layar %sEdit Pesan%s yang ada. Jika Anda pernah mengubah pesanan, Anda sudah tahu cara mengubah langganan.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
in_ID: Jumlah periode penagihan antara perpanjangan langganan.

en: The number of renewal orders processed during this period.
in_ID: Jumlah pesanan pembaruan yang diproses selama periode ini.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
in_ID: Jumlah pesanan perpanjangan yang pembayarannya gagal menggunakan sistem coba lagi.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
in_ID: Jumlah percobaan pembayaran pembaruan untuk periode ini yang tidak menghasilkan pembayaran yang berhasil.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
in_ID: Jumlah percobaan pembayaran pembaruan untuk periode ini yang dapat memproses pembayaran yang sebelumnya gagal satu kali atau lebih.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
in_ID: Jumlah percobaan pembayaran perpanjangan belum diproses.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
in_ID: Jumlah pesanan berlangganan kembali yang diproses selama periode ini.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
in_ID: Jumlah pesanan pendaftaran, peralihan, dan pembaruan yang telah dilakukan pelanggan ini dengan toko Anda dengan status berbayar (yaitu diproses atau selesai).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
in_ID: Jumlah langganan yang dibatalkan oleh pelanggan atau pengelola toko selama periode ini. Jangka waktu prabayar mungkin belum berakhir selama periode ini.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
in_ID: Jumlah langganan yang dibuat selama periode ini, baik dengan dibuat secara manual, diimpor, atau pelanggan melakukan pemesanan. Ini termasuk pesanan yang menunggu pembayaran.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
in_ID: Jumlah langganan selama periode ini dengan tanggal akhir di masa mendatang dan status selain tertunda.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
in_ID: Jumlah langganan yang dibeli dalam pesanan induk yang dibuat selama periode ini. Ini mewakili langganan baru yang dibuat oleh pelanggan yang melakukan pemesanan melalui checkout.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
in_ID: Jumlah langganan yang menyertakan produk ini sebagai item baris dan memiliki status selain tertunda atau dibuang.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
in_ID: Jumlah langganan yang dimiliki pelanggan ini dengan status pembatalan aktif atau tertunda.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
in_ID: Jumlah langganan yang dimiliki pelanggan ini dengan status selain tertunda atau dibuang.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
in_ID: Jumlah langganan yang ditingkatkan, diturunkan, atau dinilai silang selama periode ini.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
in_ID: Jumlah langganan yang telah kedaluwarsa atau mencapai akhir periode prabayar jika dibatalkan sebelumnya.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
in_ID: Jumlah pelanggan unik dengan langganan status apa pun selain tertunda atau dibuang.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
in_ID: Jumlah pesanan pembaruan yang akan datang, untuk langganan yang sedang aktif.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
in_ID: Item langganan asli yang dialihkan tidak dapat ditemukan.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
in_ID: Metode pembayaran tidak dapat diubah untuk langganan tersebut.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
in_ID: Jenis produk tidak dapat diubah karena produk ini terkait dengan langganan.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
in_ID: Urutan perpanjangan adalah sebagai berikut:

en: The requested subscription cannot be edited.
in_ID: Langganan yang diminta tidak dapat diedit.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
in_ID: Sistem coba lagi dinonaktifkan secara default. Untuk mengaktifkannya, kunjungi layar administrasi pengaturan Langganan.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
in_ID: Tanggal mulai berlangganan tidak dapat dihapus, hanya diperbarui.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
in_ID: Status diterapkan pada pesanan untuk waktu antara saat pembayaran perpanjangan gagal atau percobaan ulang terakhir terjadi dan saat percobaan ulang ini diproses.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
in_ID: Status diterapkan pada langganan untuk waktu antara saat pembayaran perpanjangan gagal atau percobaan ulang terakhir terjadi dan saat percobaan ulang ini diproses.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
in_ID: Status percobaan ulang pembayaran otomatis: tertunda berarti percobaan ulang akan diproses di masa mendatang, gagal berarti pembayaran tidak berhasil ketika dicoba ulang dan selesai berarti pembayaran berhasil ketika dicoba ulang.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
in_ID: Status untuk mentransisikan langganan. Berbeda dengan param &quot;status&quot;, ini akan menghitung dan memperbarui tanggal berlangganan.

en: The subscription's end date.
in_ID: Tanggal akhir langganan.

en: The subscription's next payment date.
in_ID: Tanggal pembayaran langganan berikutnya.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
in_ID: ID langganan asli langganan jika ini adalah langganan langganan ulang.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
in_ID: ID langganan berlangganan kembali.

en: The subscription's start date.
in_ID: Tanggal mulai berlangganan.

en: The subscription's trial date
in_ID: Tanggal uji coba langganan

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
in_ID: Jumlah semua pesanan pembaruan termasuk pajak dan pengiriman.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
in_ID: Jumlah semua pesanan berlangganan kembali termasuk pajak dan pengiriman.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
in_ID: Jumlah semua pesanan induk langganan, termasuk item lain, biaya, pajak, dan pengiriman.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
in_ID: Jumlah semua pesanan peralihan termasuk pajak dan pengiriman.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
in_ID: Jumlah semua pesanan pembaruan yang akan datang, termasuk item, biaya, pajak, dan pengiriman, untuk langganan yang saat ini aktif.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
in_ID: Jumlah total pendapatan, termasuk pajak dan pengiriman, dipulihkan dengan sistem coba lagi pembayaran yang gagal untuk pesanan pembaruan dengan pembayaran yang gagal.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
in_ID: Jumlah total pesanan pendaftaran, peralihan, dan pembaruan yang ditempatkan di toko Anda dengan status berbayar (yaitu sedang diproses atau selesai).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
in_ID: Jumlah total langganan dengan status pembatalan aktif atau tertunda.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
in_ID: Jumlah total langganan dengan status selain tertunda atau dibuang.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
in_ID: Nilai total dari pesanan pendaftaran, peralihan, dan pembaruan pelanggan ini.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
in_ID: Masa percobaan tidak boleh melebihi %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
in_ID: Masa percobaan tidak boleh melebihi: %1$s, %2$s, %3$s atau %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
in_ID: Proses pembaruan mungkin memakan waktu agak lama, jadi harap bersabar.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
in_ID: Tidak ada metode pengiriman yang tersedia. Silakan periksa kembali alamat Anda, atau hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
in_ID: Ada masalah dengan PayPal. Kredensial API Anda mungkin salah. Perbarui %1$s kredensial API%2$s Anda. %3$sPelajari lebih lanjut%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
in_ID: Ada masalah dengan PayPal. Akun PayPal Anda mengeluarkan ID langganan yang kedaluwarsa. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s. %3$sTutup%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
in_ID: Terjadi kesalahan saat menemukan detail sakelar.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
in_ID: Terjadi kesalahan dengan pembaruan. Harap segarkan halaman dan coba lagi.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
in_ID: Terjadi kesalahan dengan permintaan Anda untuk berlangganan kembali. Silakan coba lagi.

en: There was an error with your request. Please try again.
in_ID: Terdapat kesalahan dengan permintaan anda. Silakan coba lagi.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
in_ID: Ini adalah pertanyaan penting untuk bisnis perdagangan berlangganan apa pun.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
in_ID: Email ini dapat diaktifkan, dinonaktifkan, dan disesuaikan di bawah layar %sWooCommerce &gt; Pengaturan &gt; Email%s.

en: This Month
in_ID: Bulan ini

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
in_ID: Ini mengontrol baris subjek email. Biarkan kosong untuk menggunakan subjek default: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
in_ID: Ini mengontrol judul utama yang terdapat dalam pemberitahuan email. Biarkan kosong untuk menggunakan judul default: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
in_ID: Ini mengontrol judul utama yang terdapat dalam pemberitahuan email. Biarkan kosong untuk menggunakan judul default: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
in_ID: Tanggal ini harus diperlakukan sebagai perkiraan saja. Gerbang pembayaran untuk langganan ini mengontrol saat pembayaran diproses.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
in_ID: Ekstensi gratis ini memungkinkan untuk memigrasikan pelanggan dari sistem pihak ketiga ke WooCommerce. Ini juga memungkinkan untuk mengekspor data langganan Anda untuk analisis di alat spreadsheet atau aplikasi pihak ketiga.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
in_ID: Ini adalah pemberitahuan pesanan yang dikirim ke pelanggan yang berisi detail pesanan setelah pesanan perpanjangan ditangguhkan.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
in_ID: Ini adalah pemberitahuan pesanan yang dikirim ke pelanggan setelah pembayaran untuk pesanan pembaruan langganan selesai. Ini berisi rincian pesanan pembaruan.

en: This is where subscriptions are stored.
in_ID: Di sinilah langganan disimpan.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
in_ID: Halaman baru ini juga merupakan tempat pelanggan dapat menangguhkan atau membatalkan langganan mereka, mengubah metode pembayaran, mengubah alamat pengiriman, atau meningkatkan/menurunkan item.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
in_ID: Pesanan ini tidak dapat lagi dibayar karena langganan yang sesuai tidak memerlukan pembayaran saat ini.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
in_ID: Halaman ini akan menampilkan hasil proses saat setiap batch langganan diperbarui.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
in_ID: Produk ini saat ini kehabisan stok dan tidak tersedia.

en: This section shows any information about Subscriptions.
in_ID: Bagian ini menunjukkan informasi apa pun tentang Langganan.

en: This section shows general information about the store.
in_ID: Bagian ini menunjukkan informasi umum tentang toko.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
in_ID: Bagian ini menampilkan informasi tentang metode pembayaran Langganan.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
in_ID: Bagian ini menampilkan informasi tentang dukungan fitur gateway pembayaran.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
in_ID: Langganan ini tidak lagi dapat diedit karena gateway pembayaran tidak mengizinkan modifikasi jumlah berulang.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
in_ID[0]: Langganan ini diatur untuk diperpanjang secara otomatis menggunakan metode pembayaran Anda yang tercatat. Anda dapat mengelola atau membatalkan langganan ini dari halaman akun %smy%s Anda.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
in_ID[0]: Langganan ini diatur untuk diperpanjang secara otomatis menggunakan metode pembayaran Anda yang tercatat. Anda dapat mengelola atau membatalkan langganan ini dari halaman akun saya. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
in_ID: Variasi ini tidak dapat dihapus karena terkait dengan langganan aktif. Untuk menghapus variasi ini, harap batalkan dan hapus langganannya.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
in_ID: Ini akan menghapus cache persisten dari semua langganan yang disimpan terhadap pengguna di toko Anda. Harapkan kinerja checkout, pembaruan, dan fungsi terkait langganan lainnya yang lebih lambat setelah mengambil tindakan ini. Cache akan dibuat ulang dari waktu ke waktu saat kueri untuk menemukan langganan pengguna tertentu dijalankan.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
in_ID: Ini akan menghapus cache persisten dari semua pembaruan, peralihan, langganan ulang, dan jenis pesanan lainnya untuk semua langganan di toko Anda. Harapkan kinerja checkout, pembaruan, dan fungsi terkait langganan lainnya yang lebih lambat setelah mengambil tindakan ini. Cache akan dibuat ulang dari waktu ke waktu saat kueri pesanan terkait dijalankan.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
in_ID: Ini akan menghasilkan cache persisten untuk menautkan pengguna dengan langganan. Tembolok akan dibuat lembur di latar belakang (melalui Penjadwal Tindakan).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
in_ID: Ini akan menghasilkan cache persisten dari semua pembaruan, peralihan, langganan ulang, dan jenis pesanan lainnya untuk semua langganan di toko Anda. Tembolok akan dibuat lembur di latar belakang (melalui Penjadwal Tindakan).

en: Timezone:
in_ID: Zona waktu:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
in_ID: Untuk menerapkan aturan tertentu berdasarkan kondisi tertentu, seperti pesanan bernilai tinggi atau jadwal perpanjangan yang jarang, Anda dapat menggunakan filter %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s khusus coba lagi. Ini memberikan ID pesanan pembaruan untuk pembayaran yang gagal, yang dapat digunakan untuk menemukan informasi tentang produk, langganan, dan total yang terkait dengan pembayaran yang gagal.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
in_ID: Untuk mengaktifkan perpanjangan otomatis untuk langganan ini, Anda harus menambahkan metode pembayaran terlebih dahulu.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
in_ID: Untuk mengaktifkan kembali langganan sekarang, Anda juga dapat masuk dan membayar pembaruan dari halaman akun Anda: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
in_ID: Untuk mengaktifkan kembali langganan sekarang, Anda juga dapat masuk dan membayar pembaruan dari halaman akun Anda: %1$sBayar Sekarang »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
in_ID: Untuk merekam kemajuan pembaruan, file log baru telah dibuat. File ini akan dihapus secara otomatis dalam %1$d minggu. Jika Anda ingin menghapusnya lebih cepat, Anda dapat menemukannya di sini: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
in_ID: Untuk mengatasi ini secepat mungkin, buat %1$akun administrator sementara%3$s dengan email pengguna woologin@woocommerce.com dan bagikan kredensial dengan kami melalui %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
in_ID: Untuk melihat detail lebih lanjut tentang kesalahan ini, lihat file log %1$s dari layar log %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
in_ID: Untuk melihat kesalahan selengkapnya, lihat file log %1$s dari layar log %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
in_ID: Hari ini!

en: Total Discount
in_ID: Total Diskon

en: Total Subscribers
in_ID: Jumlah Pelanggan

en: Total Subscription Orders
in_ID: Total Pesanan Berlangganan

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
in_ID: Total Pesanan Berlangganan %s

en: Total Subscriptions
in_ID: Jumlah Langganan

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
in_ID: Total Langganan %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
in_ID: Jumlah: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
in_ID: Total

en: Trash
in_ID: Sampah

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
in_ID: Membuang pesanan ini juga akan membuang langganan yang dibeli dengan pesanan.

en: Trial End
in_ID: Akhir Percobaan

[ctx: table heading]
en: Trial End
in_ID: Akhir Percobaan

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
in_ID: Tanggal akhir uji coba

en: Turn off Automatic Payments
in_ID: Matikan Pembayaran Otomatis

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
in_ID: Tidak dapat mengubah status langganan menjadi &quot;%1$s&quot;. Pengecualian: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
in_ID: Tidak dapat mengubah status langganan menjadi &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
in_ID: Tidak dapat mengubah status langganan menjadi &quot;%s&quot;. Harap tetapkan pelanggan ke langganan untuk mengaktifkannya.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
in_ID: Tidak dapat menemukan pesanan untuk perjanjian penagihan PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
in_ID: Tidak dapat memperbaiki langganan.%4$sKesalahan: %1$s%4$sHarap segarkan laman dan coba lagi. Jika masalah berlanjut, %2$shubungi dukungan%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
in_ID: Tidak dapat meningkatkan versi langganan.%4$sKesalahan: %1$s%4$sHarap segarkan laman dan coba lagi. Jika masalah berlanjut, %2$shubungi dukungan%3$s.

en: Unended Subscription Count
in_ID: Jumlah Langganan Tanpa Akhir

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
in_ID: Jenis Pesanan Tidak Diketahui

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
in_ID: Kesalahan yang tidak diketahui

en: Unlimited payments
in_ID: Pembayaran tidak terbatas

en: Unpublished
in_ID: Tidak diterbitkan

en: Upcoming Recurring Revenue
in_ID: Pendapatan Berulang Mendatang

en: Update Complete
in_ID: Perbarui Selesai

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
in_ID: Perbarui Basis Data

en: Update Error
in_ID: Perbarui Kesalahan

en: Update in Progress
in_ID: Pembaruan sedang berlangsung

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
in_ID: Perbarui %1$s yang digunakan untuk %2$sall%3$s dari langganan aktif saya

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
in_ID: Perbarui metode pembayaran yang digunakan untuk %1$sall%2$s dari langganan saya saat ini

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
in_ID: Memperbarui tanggal berlangganan salah dengan pesan: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
in_ID: Meningkatkan

en: Upgrade or Downgrade
in_ID: Tingkatkan atau Turunkan

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
in_ID: Gunakan bidang ini untuk menyesuaikan teks yang ditampilkan pada tombol checkout saat pesanan berisi langganan. Biasanya tombol pengiriman checkout menampilkan &quot;Tempatkan pesanan&quot;. Saat keranjang berisi langganan, ini diubah menjadi &quot;Daftar sekarang&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
in_ID: Menggunakan sakelar pembaruan otomatis dinonaktifkan saat dalam mode staging.

en: Variable Subscription
in_ID: Berlangganan Variabel

en: Variable subscription
in_ID: Berlangganan variabel

en: Variation ID, if applicable.
in_ID: ID Variasi, jika ada.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
in_ID: Versi %1$s menghadirkan beberapa peningkatan baru yang diminta oleh pengelola toko seperti Anda (dan bahkan mungkin oleh %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
in_ID: Versi %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
in_ID: Versi 2.0 telah dikembangkan selama lebih dari satu tahun. Kami telah menemukan kembali ekstensi untuk memperhitungkan umpan balik selama 3 tahun dari manajer toko.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
in_ID: Versi 2.1 memperkenalkan beberapa fitur baru yang hebat yang diminta oleh pengelola toko seperti Anda (dan bahkan mungkin oleh %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
in_ID: Melalui %s

[ctx: view a subscription]
en: View
in_ID: Melihat

en: View Email Settings
in_ID: Lihat Pengaturan Email

en: View Reports
in_ID: Lihat Laporan

en: View Retry
in_ID: Lihat Coba Lagi

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
in_ID: Lihat Berlangganan

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
in_ID: Lihat Langganan: %s

en: View and manage subscriptions
in_ID: Lihat dan kelola langganan

en: View other subscriptions &rarr;
in_ID: Lihat langganan lainnya →

en: View subscription
in_ID: Lihat langganan

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
in_ID: Lihat langganan: %s

en: View subscriptions
in_ID: Lihat langganan

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
in_ID[0]: Lihat status langganan Anda di %1$sakun Anda%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
in_ID: Lihat pesanan Anda: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
in_ID: Lihat langganan Anda: %s

en: Virtual
in_ID: Maya

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
in_ID: PERINGATAN: Hal-hal buruk akan segera terjadi! Gerbang pembayaran yang digunakan untuk membeli langganan ini tidak mendukung modifikasi detail langganan. Perubahan periode penagihan, diskon berulang, pajak berulang, atau total berulang mungkin tidak tercermin dalam jumlah yang dibebankan oleh gateway pembayaran.

en: WP REST API Endpoints
in_ID: Titik Akhir WP REST API

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
in_ID: Ingin detail langganan tertentu? Dapatkan %s/wp-json/wc/v1/langganan/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
in_ID: Ingin tahu lebih banyak tentang Langganan %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
in_ID: Ingin membuat daftar semua langganan di sebuah situs? Dapatkan %s/wp-json/wc/v1/langganan%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
in_ID: Ingin membuat daftar semua langganan di sebuah situs? Dapatkan %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Ingin detail langganan tertentu? Dapatkan %s/wc-api/v2/langganan/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
in_ID: Ingin memperbarui lebih awal melalui checkout? Klik %di sini.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
in_ID: Ingin pelanggan Anda dapat berlangganan produk non-langganan?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
in_ID: Peringatan! Versi 2.0 adalah pembaruan besar untuk ekstensi Langganan WooCommerce. Sebelum memperbarui, harap buat cadangan, perbarui semua ekstensi WooCommerce dan uji semua plugin, kode khusus, dan gateway pembayaran dengan versi 2.0 di situs pementasan. %1$sPelajari lebih lanjut tentang perubahan di versi 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
in_ID: Peringatan! Anda menjalankan versi %s dari kode plugin Langganan WooCommerce tetapi database Anda telah ditingkatkan ke Langganan versi 2.0. Ini akan menyebabkan masalah besar pada toko Anda.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
in_ID: Peringatan: Menghapus pengguna juga akan menghapus langganan pengguna. Pesanan pengguna akan tetap ada tetapi dialihkan ke pengguna &#39;Tamu&#39;. Apakah Anda ingin terus menghapus pengguna ini dan semua langganan terkait?

en: We can not find your old subscription item.
in_ID: Kami tidak dapat menemukan item langganan lama Anda.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
in_ID: Kami tidak dapat menemukan pesanan langganan berbayar untuk pengguna ini.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
in_ID: Kami tidak dapat menemukan langganan dengan ID #%d. Mungkin sudah dihapus?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
in_ID: Kami tidak dapat membuat pesanan perpanjangan untuk langganan Anda, harap coba lagi.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
in_ID[0]: Kami tidak dapat menemukan pesanan perpanjangan asli untuk item di keranjang Anda. Item telah dihapus.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
in_ID[0]: Kami tidak dapat menemukan langganan asli untuk item di keranjang Anda. Item telah dihapus.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
in_ID: Kami tidak hanya meningkatkan antarmuka untuk manusia, kami juga meningkatkannya untuk komputer. Aplikasi Anda sekarang dapat membuat, membaca, memperbarui, atau menghapus langganan melalui titik akhir RESTful API.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
in_ID: Kami telah selesai memproses pesanan perpanjangan langganan Anda.

en: We hope you enjoy it!
in_ID: Kami harap Anda menikmatinya!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
in_ID: Kami tidak dapat menemukan langganan tersebut, harap coba lagi.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
in_ID: Kami tidak dapat menemukan kumpulan hasil laporan yang Anda minta. Harap buat ulang tautan dari layar %1$sLaporan Langganan%2$s.

en: Weekly
in_ID: Mingguan

en: Welcome to Subscriptions 2.0
in_ID: Selamat datang di Langganan 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
in_ID: Selamat datang di Langganan 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
in_ID: Selamat datang di Langganan WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
in_ID: Selamat datang di Langganan WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
in_ID: Apa yang terjadi ketika pelanggan ingin membeli produk langganan untuk orang lain?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
in_ID: Informasi pribadi apa yang dibagikan toko Anda dengan sumber eksternal bergantung pada plugin pemroses pembayaran pihak ketiga yang Anda gunakan untuk mengumpulkan pembayaran langganan. Kami menyarankan Anda berkonsultasi dengan kebijakan privasi mereka untuk menginformasikan bagian ini dari kebijakan privasi Anda.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
in_ID: Apa yang kami kumpulkan dan simpan

en: What we share with others
in_ID: Apa yang kita bagikan dengan orang lain

en: What's new?
in_ID: Apa yang baru?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
in_ID: Saat Dibatalkan

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
in_ID: Saat langganan diaktifkan, baik secara manual atau setelah pembelian berhasil, pengguna baru akan diberi peran ini.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
in_ID: Saat dibatalkan

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
in_ID: Saat menangani %s, apakah data pribadi dalam langganan harus dipertahankan atau dihapus?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
in_ID: Saat beralih ke langganan dengan pembayaran berulang atau periode penagihan yang berbeda, apakah harga yang dibayarkan untuk periode penagihan yang ada harus diprorata saat beralih ke langganan baru?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
in_ID: Saat beralih ke langganan dengan durasi yang lama, Anda dapat memperhitungkan pembayaran yang telah diselesaikan oleh pelanggan saat menentukan berapa banyak pembayaran yang harus dilakukan pelanggan untuk langganan baru.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
in_ID: Saat beralih ke langganan dengan biaya pendaftaran, Anda dapat meminta pelanggan hanya membayar selisih antara biaya pendaftaran langganan yang ada dan biaya pendaftaran langganan baru (jika ada).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
in_ID: Dengan WooCommerce Berlangganan Semua Hal, mereka bisa! Ekstensi eksperimental ini mengeksplorasi cara mengonversi produk apa pun, termasuk Paket Produk dan Produk Gabungan, menjadi produk langganan. Ini juga menawarkan pelanggan cara untuk berlangganan keranjang produk non-langganan.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
in_ID: Dengan mengaktifkan perpanjangan awal, pelanggan dapat memperbarui langganan mereka sebelum tanggal pembayaran berikutnya.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
in_ID: Dengan perpanjangan manual, langganan pelanggan ditangguhkan hingga mereka masuk dan membayar untuk memperbaruinya. %1$sPelajari lebih lanjut%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
in_ID: Dengan filter %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s, Anda dapat menentukan seperangkat aturan default untuk diterapkan pada semua pembayaran yang gagal di toko Anda.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
in_ID: WooCommerce 2.6 menambahkan dukungan untuk titik akhir %1$sREST API%2$s yang dibangun di atas infrastruktur inti WordPress %3$sREST API%4$s.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
in_ID: Akun WooCommerce Terhubung

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
in_ID: Langganan WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
in_ID: Langganan WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
in_ID: Pembaruan Langganan WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
in_ID: Pembaruan Langganan WooCommerce sedang berlangsung

en: Would you like to add a payment method now?
in_ID: Apakah Anda ingin menambahkan metode pembayaran sekarang?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
in_ID: Apakah Anda ingin memperbarui langganan Anda untuk menggunakan metode pembayaran baru ini - %1$s?%2$sYa%4$s | %3$sTidak%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
in_ID: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
in_ID: Y/m/dg:i:s A

en: Year
in_ID: Tahun

en: Yes
in_ID: Ya

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
in_ID: Anda akan membuang satu atau beberapa pesanan yang berisi langganan. Membuang pesanan juga akan membuang langganan yang dibeli dengan pesanan ini.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
in_ID: Anda menghapus item langganan. Anda juga harus membatalkan dan membuang langganan secara manual di layar Kelola Langganan.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Anda tidak dapat mengaktifkan kembali langganan tersebut hingga membayar untuk memperbaruinya. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Anda tidak dapat memperbarui langganan ini lebih awal. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Anda tidak dapat berlangganan kembali ke langganan tersebut. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
in_ID: Anda tidak dapat menangguhkan langganan itu - batas penangguhan telah tercapai. Silahkan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
in_ID: Anda tidak dapat mengganti langganan ini. Tampaknya Anda bukan pemilik langganan.

en: You can not switch to the same subscription.
in_ID: Anda tidak dapat beralih ke langganan yang sama.

en: You can only switch to a subscription product.
in_ID: Anda hanya dapat beralih ke produk langganan.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
in_ID: Anda tidak dapat memperbarui langganan saat ini. Silakan coba lagi.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
in_ID: Anda tidak dapat mengubah langganan yang bukan milik Anda.

en: You cannot remove an item that does not exist.
in_ID: Anda tidak dapat menghapus item yang tidak ada.

en: You do not have permission to create subscriptions
in_ID: Anda tidak memiliki izin untuk membuat langganan

en: You do not have permission to read the subscriptions count
in_ID: Anda tidak memiliki izin untuk membaca jumlah langganan

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
in_ID: Anda memiliki langganan untuk produk ini. Memilih langganan baru akan menggantikan langganan Anda yang sudah ada.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
in_ID: Anda telah menambahkan variasi produk ini ke keranjang.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
in_ID: Anda telah berlangganan produk ini dan terbatas hanya satu per pelanggan. Anda tidak dapat membeli produk lagi.

en: You have an active subscription to this product already.
in_ID: Anda sudah memiliki langganan aktif untuk produk ini.

en: You have no active subscriptions.
in_ID: Anda tidak memiliki langganan aktif.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
in_ID: Anda telah mencapai akhir langganan. Buka %shalaman pertama%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
in_ID: Anda telah menerima pesanan perpanjangan langganan dari %1$s. Urutan mereka adalah sebagai berikut:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
in_ID: Anda telah berhasil mengubah item langganan Anda. Detail pesanan dan langganan baru Anda ditampilkan di bawah ini untuk referensi Anda:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
in_ID: Anda telah berhasil menghapus &quot;%1$s&quot; dari langganan Anda. %2$sBatalkan?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
in_ID: Pesanan perpanjangan %1$s Anda dari %2$s selesai

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
in_ID: Pesanan perpanjangan langganan %1$s Anda dari %2$s selesai - unduh file Anda

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
in_ID: Aplikasi Anda sekarang dapat membuat, membaca, memperbarui, atau menghapus langganan melalui titik akhir RESTful API dengan desain yang sama dengan versi terbaru titik akhir API REST WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
in_ID: Keranjang Anda berisi permintaan peralihan langganan yang tidak valid. Itu telah dihapus dari keranjang Anda.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
in_ID[0]: Keranjang Anda berisi permintaan peralihan langganan yang tidak valid. Ini telah dihapus.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
in_ID: Keranjang Anda telah dikosongkan dari produk langganan. Hanya satu produk langganan yang dapat dibeli dalam satu waktu.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
in_ID: Pelanggan Anda sekarang dapat melihat detail lengkap langganan, termasuk item baris, alamat penagihan dan pengiriman, jadwal penagihan, dan pesanan pembaruan, dari halaman khusus %sAkun Saya &gt; Lihat Langganan%s.

en: Your database has been updated successfully!
in_ID: Basis data Anda telah berhasil diperbarui!

en: Your early renewal order was successful.
in_ID: Pesanan perpanjangan awal Anda berhasil.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
in_ID: Pesanan perpanjangan Anda selesai

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
in_ID: Permintaan Anda untuk membatalkan tindakan sebelumnya tidak berhasil.

en: Your subscription change is complete
in_ID: Perubahan langganan Anda selesai

en: Your subscription change is complete - download your files
in_ID: Perubahan langganan Anda selesai - unduh file Anda

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
in_ID: Langganan Anda telah dibatalkan.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
in_ID: Langganan Anda telah ditangguhkan.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
in_ID: Langganan Anda telah diaktifkan kembali.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
in_ID: Pesanan pembaruan langganan Anda selesai - unduh file Anda

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
in_ID[0]: Langganan Anda akan diaktifkan saat pembayaran selesai.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
in_ID: Pesanan perpanjangan {blogname} Anda telah diterima!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
in_ID: Tanda terima pesanan perpanjangan {blogname} Anda dari {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
in_ID: Perubahan langganan {blogname} Anda dari {order_date} selesai

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
in_ID: Perubahan langganan {blogname} Anda dari {order_date} selesai - unduh file Anda

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
in_ID: [%s] Langganan Dibatalkan

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
in_ID: [%s] Langganan Berakhir

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
in_ID: [%s] Langganan Ditangguhkan

en: [Remove]
in_ID: [Menghapus]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
in_ID: [{blogname}] Pesanan perpanjangan langganan baru ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
in_ID: [{blogname}] Langganan Beralih ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
in_ID: [{site_title}] Pembayaran otomatis gagal untuk {order_number}, coba lagi dijadwalkan untuk dijalankan {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
in_ID: pelanggan menangguhkan langganan

en: a subscription expires
in_ID: langganan berakhir

en: account erasure request
in_ID: permintaan penghapusan akun

en: an automatic payment fails
in_ID: pembayaran otomatis gagal

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
in_ID[0]: hari

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
in_ID[0]: hari

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
in_ID: hari sebelum Hari Pembaruan

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
in_ID: misalnya 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
in_ID: misalnya 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
in_ID: misalnya 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
in_ID: email yang dikirim ke pelanggan dan manajer toko

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
in_ID: setiap

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
in_ID: setiap %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
in_ID: setiap %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
in_ID: perkiraan tanggal kliring %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
in_ID: untuk

en: how long to wait between retry attempts
in_ID: berapa lama menunggu di antara upaya coba lagi

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
in_ID: dalam %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
in_ID: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
in_ID[0]: bulan

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
in_ID[0]: bulan

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
in_ID: metode pesanan terkait baru di WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
in_ID: Tidak

en: now
in_ID: sekarang

en: staging
in_ID: memanggungkan

en: subscriptions
in_ID: langganan

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
in_ID: penangguhan per periode penagihan.

en: the status applied to the renewal order and subscription
in_ID: status yang diterapkan pada pesanan pembaruan dan langganan

en: the total number of retry attempts
in_ID: jumlah total upaya coba lagi

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
in_ID: di muka

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
in_ID: versi %1$s sudah kedaluwarsa. Versi inti adalah %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
in_ID[0]: pekan

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
in_ID[0]: pekan

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
in_ID[0]: tahun

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
in_ID[0]: tahun
