WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to hu translation catalogue (1262 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
hu[0]: %d másik előfizetés ellenőrzése megtörtént, és nem igényelt javítást.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
hu: A következő fizetés esedékessége %s.

en:  Subscription Created
hu: Előfizetés létrehozva

en:  Subscription Deleted
hu: Előfizetés törölve

en:  Subscription Switched
hu: Előfizetés átkapcsolva

en:  Subscription Updated
hu: Előfizetés frissítve

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
hu: A „%s” nem érvényes új rendeléstípus.

en: $0 Initial Checkout
hu: 0 USD kezdeti fizetés

en: $type passed to the function was not a string.
hu: A függvénynek átadott $type nem karakterlánc volt.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
hu: %1$s %2$s, majd %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
hu[0]: %1$s %2$s, majd %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden %4$s, %5$s napon

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
hu: %1$s %2$s, majd %3$s, %4$s %5$s minden évben

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
hu: %1$s %2$s, majd %3$s, %4$s %5$s minden %6$s évben

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden %5$s hónap %4$s napján

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden hónap %4$s napján

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden hónap utolsó napján

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
hu: %1$s %2$s, majd %3$s minden %4$s hónap utolsó napján

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
hu: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
hu: %1$s Hajtsa végre a befizetést a %2$srendeléssel %3$s%4$s, hogy módosíthassa előfizetését.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
hu: %1$s %2$s ingyenes próbaidőszak után

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
hu: %1$s és %2$s regisztrációs díj

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
hu: %1$s minden %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
hu: %1$s minden %2$s, %3$s napon

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
hu[0]: %1$s %2$d elemhez

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
hu: %1$s – %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
hu: %1$s ingyenes próbaverzió, majd %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
hu: %1$s most, és

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
hu: %1$s, %2$s %3$s minden évben

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
hu: %1$s, %2$s %3$s minden %4$s évben

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
hu: %1$s minden %3$s hónap %2$s napján

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
hu: %1$s minden hónap %2$s napján

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
hu: %1$s minden %2$s hónap utolsó napján

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
hu[0]: A %1$s előfizetést nem sikerült frissíteni: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
hu: %1$s előfizetési esemény aktiválva: %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
hu: %1$s %2$s ingyenes próbaidőszakkal

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
hu: %1$s#%2$s%3$s – %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
hu: %1$sElőfizetéses termék hozzáadása »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
hu: %1$sVegyen fel most %2$s előfizetést, vagy %3$tudjon meg többet%4$s az új kezelőfelületről.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
hu: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sA WooCommerce Subscriptions bővítmény két új előfizetéses terméktípust ad hozzá: %4$sEgyszerű előfizetés%5$s és %6$sVáltozó előfizetés%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
hu: %1$sTovábbi információ a %2$s frissítéséről

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
hu: %1$sTovábbi információ az előfizetések kezeléséről »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
hu: %1$sMegjegyzés:%2$s Azok a rendelések, amelyek előfizetésekhez kapcsolódnak, nem fognak szerepelni az ezen beállítások által érintett rendelések között.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
hu: %1$sRendelés #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
hu: A %1$sPayPal referenciatranzakciók engedélyezve vannak %2$s fiókjában. Az összes előfizetés-kezelési funkció engedélyezve van. Boldog eladást!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
hu: A %1$sPayPal referenciatranzakciók nincsenek engedélyezve az Ön fiókjában%2$s, egyes előfizetéskezelési funkciók nincsenek engedélyezve. Kérjük, lépjen kapcsolatba a PayPal-lal, és kérje, hogy %3$szentelje a PayPal referenciatranzakcióit%4$s a fiókjában. %5$sPayPal-fiók megtekintése%6$s %3$sTovábbi információ %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
hu: A %1$sPayPal referenciatranzakciók nincsenek engedélyezve %2$s fiókjában. Ha PayPal referenciatranzakciókat szeretne előfizetéssel használni, kérjük, lépjen kapcsolatba a PayPal-lal, és kérje, hogy %3$szenteljék PayPal referenciatranzakciókat%4$s a fiókjában. %5$sPayPal-fiók megtekintése%6$s %3$sTovábbi információ %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
hu: %1$sÁr beállítása%2$s%3$sAz előfizetések árai kissé eltérnek a többi termék áraitól. Az előfizetéshez beállíthat egy számlázási időszakot, hosszt, regisztrációs díjat és ingyenes próbaverziót.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
hu: %1$sFigyelem!%2$s Úgy tűnik, hogy a %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s szolgáltatást %3$s-ról %4$s-ra csökkentette. A bővítmény ilyen módon történő visszaminősítése problémákat okozhat. Kérjük, frissítsen %3$s vagy újabb verzióra, vagy %5$nyisson új támogatási jegyet%6$s további segítségért. %7$sTovábbi információ »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
hu: %1$sFigyelem!%2$s Láthatjuk, hogy a %1$sWooCommerce előfizetések korai megújítása%2$s beépülő modul aktív. A %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s %3$s verziója a beépülő modul funkcióit az alapbővítménybe csomagolva tartalmazza. Kérjük, kapcsolja ki a WooCommerce előfizetések korai megújítását az ütközések elkerülése érdekében.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
hu: %1$sFigyelem!%2$s Hibát fedeztünk fel a %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0–2.3.2%2$s programban, amely miatt az előfizetés megújítási rendelése és az ügyfél-előfizetések gyorsítótárai érvénytelen adatokat tartalmazhatnak. A gyorsítótárazott adatok frissítésével kapcsolatos információkért %3$nyisson meg egy új támogatási jegyet%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
hu: %1$sWooCommerce-előfizetések telepítve%2$s – %3$sKészen áll az előfizetések értékesítésére!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
hu: A %1$sWooCommerce Subscriptions inaktív.%2$s A WooCommerce Subscriptions működéséhez a %3$sWooCommerce beépülő modulnak (%4$s) aktívnak kell lennie. Kérjük, telepítse és aktiválja a(z) %5$s WooCommerce alkalmazást »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
hu: A %1$sWooCommerce Subscriptions inaktív.%2$s Az Előfizetések ezen verziójához WooCommerce %3$s vagy újabb szükséges. Kérjük, %4$frissítse a WooCommerce-t %3$s vagy újabb verzióra »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
hu: %2$s %1$s aktuális előfizetés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
hu: %2$s %1$s lejárt előfizetés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
hu: %2$s %1$s új előfizetés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
hu: %2$s %1$s előfizetés törlése

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
hu: %2$s %1$s előfizetés megújítása

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
hu: %2$s %1$s újbóli előfizetés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
hu: %2$s %1$s előfizetés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
hu: %2$s %1$s előfizetés váltás

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
hu[0]: %2$s%1$s lemondás%3$s előfizetéslemondás ebben a hónapban

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
hu[0]: %2$s%1$s megújítás%3$s előfizetés megújítása ebben a hónapban

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
hu[0]: %2$s%1$s regisztráció%3$s előfizetés ebben a hónapban

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
hu[0]: %d Törölt fizetési próbálkozás

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
hu[0]: %d sikertelen fizetési próbálkozás

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
hu[0]: %d függőben lévő fizetési próbálkozás

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
hu[0]: %d Fizetés feldolgozása, próbálkozás újra

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
hu[0]: %d sikeres fizetési újrapróbálkozás

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
hu[0]: %d hiba

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
hu[0]: %d elem

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
hu: %s – Rendelés

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
hu: %s ezelőtt

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
hu: %s átlagos megújítási összeg

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
hu[0]: %s nap

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
hu: A hónap %s napja

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
hu: %s minden héten

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
hu[0]: %s hónap

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
hu: %s nettó előfizetési nyereség

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
hu: %s nettó előfizetési veszteség

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
hu: %s minden hónap utolsó napján

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
hu: %s megújítási bevétel ebben az időszakban

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
hu: %s megújítási megbízás

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
hu: %s megújítási bevétel ebben az időszakban

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
hu: %s megújítási bevétel megtérült

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
hu: %s megújítási bevétel ebben a hónapban

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
hu: %s újraelőfizetési bevétel ebben az időszakban

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
hu: %s újrapróbálkozás sikertelen

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
hu: %s újrapróbálkozás függőben

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
hu: %s újrapróbálkozás sikeres volt

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
hu: %s regisztrációs bevétel ebben az időszakban

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
hu: %s regisztrációs bevétel ebben a hónapban

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
hu[0]: %s előfizetés állapota megváltozott.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
hu: %s váltási bevétel ebben az időszakban

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
hu[0]: %s hét

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
hu[0]: %s év

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
hu: %sTovábbi információ »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
hu: (%s másodperc múlva)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
hu: (beleértve: %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
hu: 1 nap

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
hu: 1 hónap

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
hu: 1 hét

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
hu: 1 év

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
hu: Végzetes hiba történt a legutóbbi PayPal-előfizetés feldolgozása közben. Kérjük, azonnal %1$nyisson új jegyet a WooCommerce ügyfélszolgálatánál%3$s a probléma megoldásához. %2$sTovábbi információ »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
hu: A terméken megjelenik a „Kosárba helyezés” feliratú gomb. Alapértelmezés szerint az előfizetés ezt „Regisztráljon most”-ra módosítja. Itt testreszabhatja az előfizetések gomb szövegét.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
hu: A(z) %1$s előfizetését törölték. Előfizetésük adatai a következők:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
hu: A felhasználó felfüggesztette a %1$s előfizetését. Előfizetésük adatai a következők:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
hu: A(z) %1$s előfizetése lejárt. Előfizetésük adatai a következők:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
hu: Egy előfizetést eltávolítottunk a kosarából. A fizetési átjárók korlátozása miatt különböző előfizetéses termékek egyidejűleg nem vásárolhatók meg.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
hu: Egy előfizetést eltávolítottunk a kosarából. A termékek és az előfizetések egyszerre nem vásárolhatók meg.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
hu: Az előfizetés megújítását eltávolítottuk a kosarából. Egyszerre több előfizetés nem vásárolható meg.

en: About WooCommerce Subscriptions
hu: A WooCommerce előfizetésekről

en: Accept Early Renewal Payments
hu: Fogadja el a korai megújítási kifizetéseket

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
hu: Fogadja el a korai megújítási kifizetéseket egy Modalon keresztül

en: Accept Manual Renewals
hu: Fogadja el a kézi megújításokat

en: Actions
hu: Akciók

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
hu: Aktiválja

[ctx: Subscription status]
en: Active
hu: Aktív

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
hu[0]: Aktív <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
hu: Aktív termékkulcs

en: Active Subscriptions
hu: Aktív előfizetések

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
hu: Aktív előfizetések %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
hu[0]: %d befizetésnél aktív

en: Active for unlimited payments
hu: Aktív korlátlan fizetésre

en: Active for x payments
hu: Aktív x fizetésre

en: Active subscriber?
hu: Aktív előfizető?

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add New Retry
hu: Új újra hozzáadása

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
hu: Új előfizetés hozzáadása

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
hu: Előfizetés hozzáadása

en: Add a Subscription Product
hu: Előfizetéses termék hozzáadása

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
hu: Fizetés hozzáadása

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
hu: Fizetési mód hozzáadása

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
hu: Fizetési mód hozzáadása

en: Add to Cart Button Text
hu: Kosárba helyezés gomb szövege

en: Address
hu: Cím

en: Affected event: | Affected events:
hu[0]: Érintett esemény:

en: Align Subscription Renewal Day
hu: Az előfizetés megújítási napjának összehangolása

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
hu: Az előfizetés megújítását a hét, hónap vagy év egy adott napjához igazítsa. Például a hónap első napja. %1$sTovábbi információ%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
hu: Állítsa a fizetési dátumot minden ügyfélnél, aki megvásárolja ezt az előfizetést, a hét vagy hónap egy adott napjához.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
hu: Állítsa az előfizetés fizetési dátumát az év egy adott napjához. Ha az időpont már ebben az évben megtörtént, akkor az első befizetés feldolgozása %s alatt történik. Állítsa a napot 0-ra a fizetési szinkronizálás letiltásához ennél a terméknél.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
hu: Az összes kapcsolódó előfizetési tételt eltávolítottuk a kosárból.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
hu: Az összes linkelt előfizetési elem a következő volt

en: All orders types
hu: Minden rendelés típus

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
hu: 0 USD kezdeti fizetés engedélyezése fizetési mód nélkül.

en: Allow Switching
hu: Váltás engedélyezése

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
hu: Lehetővé teszi egy előfizetéses termék megvásárlását más termékekkel és előfizetésekkel ugyanabban a tranzakcióban.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
hu: Lehetővé teszi egy előfizetéses termék 0 USD kezdeti befizetéssel történő megvásárlását fizetési mód megadása nélkül. Az ügyfélnek meg kell adnia egy fizetési módot a kezdeti időszak végén, hogy az előfizetés aktív maradjon.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
hu: Engedélyezze az ügyfeleknek, hogy kikerüljék a fizetést, és korán megújítsák előfizetésüket a %1$sMy Account &gt; Előfizetés megtekintése%2$s oldalon. %3$sTovábbi információ.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
hu: Lehetővé teszi az ügyfelek számára az automatikus megújítások be- és kikapcsolását az Előfizetés megtekintése oldalon.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
hu: Több előfizetés és termék egyidejű vásárlásának engedélyezése.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
hu: Lehetővé teszi az előfizetők számára, hogy váltsanak (frissítsenek vagy alacsonyabb szintre váltsanak) a különböző előfizetések között. %1$sTovábbi információ%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
hu: Mindig

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
hu[0]: Hiba történt egy legutóbbi előfizetéssel kapcsolatos esemény feldolgozása közben. Az érintett előfizetés kijavításának lépéseiért és a hiba lehetséges okaival kapcsolatos további információkért olvassa el útmutatónkat %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
hu: Hiba történt. Kérjük, próbálja újra, vagy próbáljon ki egy másik fizetési módot.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
hu: Opcionális várakozási idő az első ismétlődő fizetés megterhelése előtt. Az előfizetés kezdetekor minden regisztrációs díj felszámításra kerül. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
hu: Opcionális várakozási idő az első ismétlődő fizetés megterhelése előtt. Az előfizetés kezdetekor minden regisztrációs díj felszámításra kerül. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
hu: Megrendelést hoztak létre az előfizetés megújítására a következő napon: %1$s. A számla kiegyenlítéséhez használja a következő linket: %2$s

en: And much more...
hu: És még sok más...

en: Any Payment Method
hu: Bármilyen fizetési mód

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
hu: Biztosan eltávolítja ezt az elemet az előfizetéséből?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
hu: Biztosan módosítani szeretné a fizetési módot a PayPal szabványról? Ezzel felfüggeszti az előfizetést a PayPalnál.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
hu: Biztosan fel kívánja dolgozni a megújítást? Ez felszámítja az ügyfelet, és e-mailben kéri a megújítási rendelést (ha az e-mailek engedélyezve vannak).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
hu: Biztos benne, hogy újra meg akarja próbálni fizetni a megújítási rendelést? Ez megpróbálja felszámítani az ügyfelet, és e-maileket küld a megújítási rendelésről (ha az e-mailek engedélyezve vannak).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
hu: Próbálja meg visszaszerezni azokat az ismétlődő bevételeket, amelyek egyébként elvesznének a fizetési módok ideiglenes elutasítása miatt. %1$sTovábbi információ%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
hu: Automatikus megújítás kapcsoló

en: Auto renew
hu: Automatikus megújítás

en: Automatic Failed Payment Retries
hu: Automatikus sikertelen fizetési próbálkozások

en: Automatic Failed Payment Retry
hu: Automatikus sikertelen fizetési próbálkozás

en: Automatic Recurring Payments
hu: Automatikus ismétlődő fizetések

en: Automatic payment failed for order {order_number}
hu: Sikertelen automatikus fizetés a(z) {order_number} rendelésnél

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
hu: Sikertelen automatikus fizetés a következőnél: {order_number}, újra megpróbáljuk {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
hu: Az automatikus megújítási fizetés sikertelen

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
hu: Ennyi idő elteltével automatikusan lejár az előfizetés. Ez az időtartam hozzáadódik az ingyenes próbaidőszakhoz vagy a szinkronizált első megújítási dátum előtt rendelkezésre álló időhöz.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
hu: Az előfizetés automatikus lejárta ennyi idő elteltével. Ez az időtartam hozzáadódik az ingyenes próbaidőszakhoz vagy a szinkronizált első megújítási dátum előtt rendelkezésre álló időhöz.

en: Average Lifetime Value
hu: Átlagos élettartam érték

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
hu: Átlagos élettartam érték %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
hu: Átlagos ismétlődő sor összesen %s

en: Backordered
hu: Hátrarendelt

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
hu: Emiatt nem ajánljuk fizetési módként az Előfizetéseknél, hacsak nem ez az egyetlen elérhető lehetőség az Ön országában.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
hu: Mivel a %sWC_Subscription%s osztály kiterjeszti a %sWC_Order%s szolgáltatást, használhatja ismert módszereit, például: %s$subscription-&gt;update_status()%s vagy %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
hu: Mielőtt engedélyezné a PayPal szabványt az előfizetésekhez, vegye figyelembe, hogy a PayPal Standard használatakor az ügyfelek az előfizetésük élettartama alatt a PayPal Standard használatához vannak kötve, és a PayPal Standardnak számos korlátozása van. Kérjük, olvassa el a %1$smiért nem ajánljuk a PayPal Standard%2$s szolgáltatást az előfizetésekhez című útmutatót, mielőtt engedélyezi ezt a lehetőséget.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
hu: Mielőtt útnak indítanánk, frissítenünk kell adatbázisát a legújabb verzióra. Ha még nem készített biztonsági másolatot webhelyéről, akkor itt az ideje, hogy %snow-t hozzon létre.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
hu: Csoportosított előfizetések között

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
hu: Az előfizetési változatok között

[ctx: table column header]
en: Big Bang
hu: Nagy durranás

en: Billing
hu: Számlázás

en: Billing Address
hu: számlázási cím

en: Billing Period
hu: Számlázási időszak

en: Billing Period:
hu: Számlázási időszak:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
hu: A számlázási szerződés felmondott a PayPalnál.

en: Billing interval:
hu: Számlázási intervallum:

en: Billing period for the subscription.
hu: Az előfizetés számlázási időszaka.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
hu: Számlázás:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
hu: Mind az előfizetéshez használt szállítási cím, mind a jövőbeni vásárlások alapértelmezett szállítási címe frissül.

en: Browse products
hu: Böngésszen a termékek között

en: Browser User Agent
hu: Böngésző felhasználói ügynök

en: But wait, there's more!
hu: De várj, van még!

en: Button Text
hu: Gomb szövege

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
hu: Alapértelmezés szerint az Előfizetések 7 napon belül ötször próbálják meg újra fizetni. Az újrapróbálkozási rendszert vezérlő szabályok testreszabhatók:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
hu: Alapértelmezés szerint új fájlok hozzáadása egy meglévő előfizetéses termékhez automatikusan hozzáférést biztosít az aktív előfizetőknek az új fájlokhoz. Mostantól azonban engedélyezhet egy %súj tartalom csepegtető beállítást%s, hogy az előfizetők csak a következő megújítási fizetés után férhessenek hozzá az új fájlokhoz.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
hu: Azáltal, hogy egy előfizetést egyéni rendeléstípussá tesz, az előfizetés mostantól egyéni bejegyzéstípus is lesz. Ez gyorsabbá teszi az előfizetések lekérdezését, és olyan adatbázissémát használ, amely ugyanolyan méretezhető, mint a WordPress bejegyzései és oldalai.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
hu: Előfizetésének korai megújításával a következő fizetése %s lesz.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
hu: Előfizetésének korai megújításával a következő időpontra tervezett befizetése törlődik: %s.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
hu: A WooCommerce Subscriptions használatával előfordulhat, hogy személyes adatokat tárol, és attól függően, hogy mely harmadik fél fizetésfeldolgozót használja az előfizetések kifizetésére, előfordulhat, hogy személyes adatokat oszt meg külső forrásokkal.

en: Cache Update Failures
hu: Gyorsítótár frissítési hibák

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
hu: Nem található címtípus megjelenített név. A cím típusa nem karakterlánc.

en: Can not get status name. Status is not a string.
hu: Az állapotnév nem kérhető. Az állapot nem karakterlánc.

en: Cancel
hu: Megszünteti

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
hu: Megszünteti

en: Cancel Now
hu: Mégse most

en: Cancel and remove personal data
hu: Törölje és távolítsa el a személyes adatokat

en: Cancellations
hu: Lemondások

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
hu: Törölve

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
hu: Lemondás dátuma

en: Cancelled Subscription
hu: Lemondott előfizetés

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
hu: A törölt előfizetésről szóló e-maileket a rendszer akkor küldi el, ha az ügyfél előfizetését lemondja (akár az üzletvezető, akár az ügyfél).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
hu: Nem lehet előfizetést létrehozni: %s.

en: Change
hu: változás

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
hu: %s cím módosítása

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
hu: Fizetési mód megváltoztatása

en: Change Trial and End Dates
hu: Módosítsa a próbaidőszak és a befejezési dátumokat

en: Change address
hu: Cím módosítása

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
hu: Az előfizetések változása az időszak eleje és vége között.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
hu: Fizetés módosítása

en: Change payment features:
hu: Fizetési funkciók módosítása:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
hu: Fizetési mód megváltoztatása

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
hu: Fizetési mód megváltoztatása

en: Check Out What's New
hu: Nézze meg az újdonságokat

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
hu: Válasszon új fizetési módot.%s

en: Choose a new subscription.
hu: Válasszon új előfizetést.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
hu: Válassza ki az aktív és inaktív előfizetőkhöz rendelendő alapértelmezett szerepköröket. Nyilvántartási célból felhasználói fiókot kell létrehozni az előfizetők számára. A %1$sadminisztrátor%2$s szerepkörrel rendelkező felhasználók, például Ön, soha nem kapják meg ezeket a szerepköröket, hogy megakadályozzák a rendszergazdák kizárását.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
hu: Válassza ki az előfizetési árat, a számlázási intervallumot és az időszakot.

en: Choose which format of email to send.
hu: Válassza ki az elküldendő e-mail formátumát.

en: Clear
hu: Egyértelmű

en: Complete checkout to renew now.
hu: Töltse ki a fizetést a megújításhoz.

en: Complete checkout to renew your subscription.
hu: Az előfizetés megújításához fejezze be a fizetést.

en: Complete checkout to resubscribe.
hu: Az újra feliratkozáshoz fejezze be a fizetést.

en: Completed Renewal Order
hu: Megújítási rendelés teljesítve

en: Continue
hu: Folytatni

en: Copy billing address
hu: Számlázási cím másolása

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
hu: Nem sikerült előfizetni. Valószínűleg az előfizetési kulcs nem előfizetésre utal. A kulcs a következő volt: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
hu: Ország/állam

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
hu: A kupon a megadott számú befizetésre korlátozódik. Ezután automatikusan eltávolítjuk az előfizetésből. A „Kifizetések” magában foglalja a kezdeti előfizetési befizetést is.

en: Create pending parent order
hu: Függőben lévő szülői rendelés létrehozása

en: Create pending parent order requested by admin action.
hu: A rendszergazda által kért függőben lévő szülői rendelés létrehozása.

en: Create pending renewal order
hu: Hozzon létre függőben lévő megújítási rendelést

en: Create pending renewal order requested by admin action.
hu: A rendszergazda által kért függőben lévő megújítási megbízás létrehozása.

en: Create subscriptions
hu: Előfizetések létrehozása

en: Created Date
hu: Létrehozás dátuma

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
hu: Egyéni nyers újrapróbálkozási szabály

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
hu: Egyéni újrapróbálkozási szabály

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
hu: Egyéni újrapróbálkozási szabályosztály

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
hu: Egyéni újrapróbálkozási szabályok

en: Custom field deleted.
hu: Egyéni mező törölve.

en: Custom field updated.
hu: Egyéni mező frissítve.

en: Customer
hu: Vevő

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
hu[0]: %1$s ügyfél előfizetést váltott. Új előfizetésük részletei a következők:

en: Customer ID is invalid.
hu: Az ügyfél-azonosító érvénytelen.

en: Customer Payment Retry
hu: Próbálja újra az ügyfél fizetését

en: Customer Provided Note
hu: Ügyfél által biztosított megjegyzés

en: Customer Renewal Invoice
hu: Ügyfél megújító számla

en: Customer Suspensions
hu: Ügyfélfelfüggesztések

en: Customer Totals
hu: Ügyfélösszeg

en: Customer add payment method page &rarr;
hu: Ügyfél fizetési mód hozzáadása oldal →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
hu: Az ügyfél hozzáadta a „%1$s” elemet (termékazonosító: #%2$d) a Fiókom oldalon.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
hu: Az ügyfél hozzáadta: %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
hu: Az ügyfél fizetési módot módosító oldal →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
hu: Az ügyfél eltávolította a „%1$s” terméket (termékazonosító: #%2$d) a Fiókom oldalon.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
hu: Az ügyfél korai megújítását kérte:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
hu: Az ügyfél újra előfizetett a(z) #%s megrendelésre

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
hu: Az ügyfél-előfizetések gyorsítótárazását mostantól a %1$s és a %2$s kezeli.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
hu: Az ügyfél-előfizetések gyorsítótárazását mostantól %1$s kezeli.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
hu: Az ügyfél sikeresen korán megújította a következő megrendelést: %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
hu: Az ügyfél a következőről váltott: %1$s erre: %2$s.

en: Customer's notes about the order
hu: Ügyfél megjegyzései a rendeléssel kapcsolatban

en: Customer:
hu: Vevő:

en: Customers
hu: Ügyfelek

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
hu: Az ügyfelek és más nem adminisztratív felhasználók megszakítás nélkül böngészhetnek és vásárolhatnak az üzletében, amíg a frissítés folyamatban van.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
hu: Az ügyfelek mostantól különböző előfizetéses termékeket vásárolhatnak egy tranzakcióval. A termékek bármilyen ütemezés szerint számlázhatók, és a regisztrációs díjak és/vagy az ingyenes próbaverziók bármilyen kombinációjával rendelkezhetnek.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
hu: Az előfizetéssel rendelkező ügyfelek ki vannak zárva ebből a beállításból.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
hu: Az újrapróbálkozási szabályok testreszabása

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
hu: Szabja testre az előfizetői fiók oldalán az előfizetés melletti gombon megjelenő szöveget. Az alapértelmezett az „Előfizetés váltása”, de érdemes lehet „Frissítés” vagy „Előfizetés módosítása” értékre módosítani.

en: Database Update Required
hu: Adatbázis frissítés szükséges

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
hu: Az adatbázis frissítve a %s verzióra

en: Date
hu: Dátum

en: Date Changed
hu: Változás dátuma

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
hu: Felfüggesztés dátuma

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
hu: Felfüggesztés dátuma: %s

en: Date type can not be an empty string.
hu: A dátum típusa nem lehet üres karakterlánc.

en: Date type is not a string.
hu: A dátum típusa nem karakterlánc.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
hu: Nap

en: Delete Customer Subscription Cache
hu: Törölje az Ügyfél-előfizetés gyorsítótárát

en: Delete Permanently
hu: Végleges törlés

en: Delete Related Order Cache
hu: Kapcsolódó rendelési gyorsítótár törlése

en: Delete all variations without a subscription
hu: Törölje az összes változatot előfizetés nélkül

en: Delete this item permanently
hu: Az elem végleges törlése

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
hu: A fejlesztők mostantól az összes ismert WordPress-funkciót is használhatják, például a %sget_posts()%s-t az előfizetési adatok lekérdezésére vagy módosítására.

en: Disable auto renew
hu: Az automatikus megújítás letiltása

en: Discount
hu: Kedvezmény

en: Display the auto renewal toggle
hu: Jelenítse meg az automatikus megújítás kapcsolót

en: Do not limit
hu: Ne korlátozza

en: Do not synchronise
hu: Ne szinkronizáljon

[ctx: short for documents]
en: Docs
hu: Dokumentumok

[ctx: short for documents]
en: Documentation
hu: Dokumentáció

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
hu: Leminősítés

en: Downloadable
hu: Letölthető

en: Drip Downloadable Content
hu: Csepegtethető Letölthető Tartalom

en: Early Renewal
hu: Korai megújulás

en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Retry
hu: Szerkesztés Újra

en: Edit Subscription
hu: Előfizetés szerkesztése

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
hu: Előfizetés szerkesztése

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
hu: Az előfizetés szerkesztése meghiúsult a következő hibával: %s

en: Email Address
hu: Email cím

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
hu: E-mail címsor

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
hu: E-mail típus

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
hu: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
hu: Automatikus újrapróbálkozás engedélyezése

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
hu: Engedélyezze a PayPal szabványt az előfizetésekhez

en: Enable auto renew
hu: Automatikus megújítás engedélyezése

en: Enable automatic payments
hu: Automatikus fizetés engedélyezése

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
hu: A sikertelen ismétlődő fizetések automatikus újrapróbálkozásának engedélyezése

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
hu: Engedélyezze a csepegést a letölthető tartalmakhoz az előfizetéses termékeken.

en: Enable this email notification
hu: Engedélyezze ezt az e-mail értesítést

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
hu: Bekapcsolni kikapcsolni

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
hu: Ennek engedélyezése csak a következő megújítás feldolgozása után biztosít hozzáférést a termékhez hozzáadott új letölthető fájlokhoz.%sAlapértelmezés szerint a termékhez hozzáadott új letölthető fájlokhoz való hozzáférést azonnal megkapja minden olyan ügyfél, aki aktív előfizetéssel rendelkezik az adott termékre.

en: End Date
hu: Befejezés dátuma

[ctx: table heading]
en: End Date
hu: Befejezés dátuma

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
hu: Befejezés dátuma

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
hu: Befejezés dátuma: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
hu: Befejezés dátuma

[ctx: table heading]
en: End date
hu: Befejezés dátuma

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
hu: Befejezés dátuma: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
hu: Előre fizetett futamidő vége

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
hu: Előre fizetett időszak vége: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
hu: Végpont a Saját fiók → Előfizetés fizetési mód módosítása oldalhoz

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
hu: Végpont a Saját fiók → Előfizetések oldalhoz

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
hu: Végpont a Saját fiók → Előfizetés megtekintése oldalhoz

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
hu: Adjon meg egy új intervallumot egyetlen számként (pl. minden 2. havi töltéshez írjon be 2-t):

en: Enter a new length (e.g. 5):
hu: Adjon meg egy új hosszúságot (pl. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
hu: Adja meg ennek az e-mailnek a címzettjeit (vesszővel elválasztva). Alapértelmezett: %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
hu: Adja meg az új időszakot, akár napot, hetet, hónapot vagy évet:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
hu: Hiba

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
hu: %d hiba: Nem lehet adót hozzáadni az előfizetéshez. Kérlek próbáld újra.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
hu: %d hiba: Nem sikerült létrehozni a rendelést. Kérlek próbáld újra.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
hu: %d hiba: Nem sikerült létrehozni az előfizetést. Kérlek próbáld újra.

en: Error during subscription status transition.
hu: Hiba az előfizetés állapotának átalakítása során.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
hu: Hiba az előfizetések végpontjainak mentése közben: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView előfizetés%2$s és %1$sSubscription fizetési mód%2$s nem lehet ugyanaz. A változtatásokat visszaállították.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
hu: Hiba történt néhány információ frissítésekor: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
hu: Hiba: Nem sikerült hozzáadni a terméket a létrehozott előfizetéshez. Kérlek próbáld újra.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
hu: Hiba: Nem sikerült létrehozni a megújítási rendelést &quot;%s&quot; megjegyzéssel

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
hu: Hiba: Nem lehet előfizetést létrehozni. Kérlek próbáld újra.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
hu: Hiba: nem található a böngésző időzónája.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
hu: Becsült hátralévő idő (perc:másodperc): %s

en: Expire after
hu: Lejárat után

[ctx: Subscription status]
en: Expired
hu: Lejárt

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
hu[0]: Lejárt <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
hu: Lejárt előfizetés

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
hu: A lejárt előfizetéssel kapcsolatos e-maileket a rendszer akkor küldi el, amikor az ügyfél előfizetése lejár.

en: Export CSV
hu: CSV exportálása

[ctx: Subscription status]
en: Failed
hu: nem sikerült

en: Failed Payment Retries
hu: Sikertelen fizetési újrapróbálkozások

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
hu: A sikertelen ismétlődő fizetések mostantól automatikusan újrapróbálhatók. Ez segít visszanyerni a bevételt, amely egyébként elveszne a fizetési módok ideiglenes elutasítása miatt.

en: Failed retries
hu: Sikertelen újrapróbálkozások

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
hu: Nem sikerült regisztrálni a %s előfizetésre.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
hu: Nem sikerült aktiválni az előfizetés állapotát a következő rendelésnél: %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
hu: Nem sikerült lemondani az előfizetést, miután a #%1$s rendelés törölve lett: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
hu: Nem sikerült feldolgozni a meghiúsult fizetést a(z) #%1$s megrendeléshez: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
hu: Nem sikerült lejártként beállítani az előfizetést a #%1$s: %2$s rendelésnél

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
hu: Nem sikerült frissíteni az előfizetési dátumokat, miután az ügyfél korábban megújította a(z) %s megrendelést.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
hu: Nem sikerült frissíteni az előfizetés állapotát a(z) #%1$s rendelés felfüggesztése után: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
hu: Keressen új átjárókat, amelyek %1$s támogatják az automatikus előfizetési fizetést%2$s a hivatalos %3$sWooCommerce Marketplace%4$s webhelyen.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
hu: Az első befizetés arányos. Következő fizetés: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
hu: Első fizetés: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
hu: Első megújítás: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
hu: Minden előfizetéses termékhez

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
hu: Az összes előfizetéses termék frissítéséhez és visszaminősítéséhez

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
hu: Csak a virtuális előfizetéses termékek frissítéséhez és leminősítéséhez

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
hu: Az összes előfizetéses termék frissítéséhez

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
hu: Csak a virtuális előfizetéses termékek frissítéséhez

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
hu: Csak virtuális előfizetéses termékekre

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
hu: Ahhoz, hogy az üzletvezető az előfizetést automatikusról kézi megújítású fizetésre (vagy kézi fizetésre) módosítsa az előfizetések 1.5-ös verziójával, az adatbázist közvetlenül módosítani kellett. Az előfizetések mostantól lehetőséget biztosítanak a fizetési átjáróknak, amelyek lehetővé teszik a módosítást az új %sEdit Subscription%s felületről.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
hu: Az ismétlődő előfizetések feldolgozása céljából tároljuk az ügyfél nevét, számlázási címét, szállítási címét, e-mail címét, telefonszámát és hitelkártya/fizetési adatait.

[ctx: shipping method price]
en: Free
hu: Ingyenes

en: Free Trial
hu: Ingyenes próbaverzió

en: Free shipping coupon
hu: Ingyenes szállítási kupon

en: Free trial
hu: Ingyenes próbaverzió

en: Free trial length
hu: Ingyenes próbaidőszak

en: Free trial period
hu: Ingyenes próbaidőszak

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
hu: Átjáróazonosító: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
hu: Az átjáró nem támogatja, hogy az adminisztrátor módosítsa az előfizetés fizetési módját.

en: General
hu: Tábornok

en: Generate Customer Subscription Cache
hu: Ügyfél-előfizetési gyorsítótár létrehozása

en: Generate Related Order Cache
hu: Kapcsolódó rendelési gyorsítótár létrehozása

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
hu: Nyissa meg a WooCommerce előfizetések beállításait

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
hu: Nyissa meg a WooCommerce előfizetések beállításait »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
hu: Övé,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
hu: Honor Renewal Order Data

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
hu: Hány ügyfél marad 6 hónapnál tovább előfizetéssel? Mennyi az Ön előfizetőinek átlagos élettartama? Mennyi megújítási bevételre tesz szert üzlete a következő hónapban?

en: IP Address
hu: IP-cím

en: IPN subscription cancelled.
hu: IPN-előfizetés törölve.

en: IPN subscription failing payment method changed.
hu: A sikertelen IPN-előfizetés fizetési módja megváltozott.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
hu: IPN-előfizetés kifizetése %1$s a következő ok miatt: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
hu: IPN előfizetés fizetése %s.

en: IPN subscription payment completed.
hu: Az IPN-előfizetés kifizetése befejeződött.

en: IPN subscription payment failure.
hu: IPN-előfizetés fizetési hiba.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
hu: Az IPN-előfizetés fizetési módja PayPalra módosult.

en: IPN subscription sign up completed.
hu: Az IPN-előfizetés regisztrációja befejeződött.

en: IPN subscription suspended.
hu: Az IPN-előfizetés felfüggesztve.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
hu: Ha egy előfizető előfizetését manuálisan mondják le vagy lejár, akkor ezt a szerepet kapja.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
hu: Ha az előfizetés a hét, hónap vagy év egy adott napjához van szinkronizálva, a regisztrációkor számoljon fel arányos összeget az előfizetésért.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
hu: Ha PayPal Standard vagy PayPal Referencia tranzakciókat használ, további részletekért tekintse meg a %1$sPayPal adatvédelmi szabályzatát%2$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
hu: Ha nem szeretné, hogy az új előfizetések vásárlásakor automatikusan megterheljék a megújítási fizetést, kikapcsolhatja az automatikus fizetést. A meglévő automatikus előfizetések továbbra is automatikusan díjat számítanak fel az ügyfeleknek. %1$sTovábbi információ%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
hu: Ha szerverhibát kapott, és újratöltötte az oldalt, hogy megtalálja ezt az értesítést, kérjük, frissítse az oldalt %s másodpercen belül, és a frissítési rutin probléma nélkül újraindul.

en: Ignore this error
hu: Hagyja figyelmen kívül ezt a hibát

en: Ignore this error (not recommended)
hu: Figyelmen kívül hagyja ezt a hibát (nem ajánlott)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
hu: Importáljon előfizetéseket a WooCommerce-be CSV-n keresztül, vagy exportálja előfizetéseit a WooCommerce-ből CSV-fájlba a WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter kiterjesztéssel.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
hu: Import/Export előfizetések

en: Improved scheduled action data storage
hu: Továbbfejlesztett ütemezett műveleti adattárolás

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
hu: Itt: %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
hu: Az Előfizetések korábbi verzióiban az előfizetés teljes összegét átadták a fizetési átjáróknak, mint az automatikus megújítási fizetésekért felszámítandó összeget. Ez szükségtelenül bonyolulttá tette az egyszeri díjak vagy kedvezmények megújítását.

en: Inactive Subscriber Role
hu: Inaktív előfizetői szerepkör

en: Increased processing rate for scheduled payments
hu: Megnövelt feldolgozási sebesség ütemezett fizetéseknél

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
hu: Kezdeti előfizetés

en: Initial payment discount
hu: Kezdeti fizetési kedvezmény

en: Installed Plugins
hu: Telepített bővítmények

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
hu: Érvénytelen %s dátum. A dátumnak a következő formátumban kell lennie: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
hu: Érvénytelen PayPal IPN Payload: nem található a megfelelő előfizetés.

en: Invalid Subscription.
hu: Érvénytelen előfizetés.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
hu: Érvénytelen létrehozási dátum. A dátumnak karakterláncnak kell lennie, és a következő formátumban kell lennie: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
hu: Érvénytelen adat. Az első paraméternek olyan dátuma van, amely nem szerepel a regisztrált dátumtípusokban.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
hu: Érvénytelen adat. Az első paraméter üres volt, amikor átadtuk az update_dates()-nek.

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
hu: Érvénytelen adat. Nem adták át érvényes tételazonosítót.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
hu: Érvénytelen adat. Nem sikerült érvényes előfizetést/rendelést leadni.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
hu: Érvénytelen adat. A várt rendelések nem rendelések.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
hu: Érvénytelen adat. A másolat típusa nem karakterlánc.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
hu: Érvénytelen dátum. A dátumnak karakterláncnak kell lennie, és a következő formátumban kell lennie: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
hu: Érvénytelen formátum. Az első paraméternek egy tömbnek kell lennie.

en: Invalid order.
hu: Érvénytelen rendelés.

en: Invalid recurring shipping method.
hu: Érvénytelen ismétlődő szállítási mód.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
hu: Érvénytelen kapcsolattípus: %1$s. A rendelési kapcsolat típusának a következők valamelyikének kell lennie: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
hu: Érvénytelen biztonsági token. Töltse be újra az oldalt, és próbálja újra.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
hu: Érvénytelen rendezési sorrend: %1$s. A $sort_order argumentumnak %2$s vagy %3$s kell lennie.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
hu: Érvénytelen előfizetési számlázási intervallum adott. 0-nál nagyobb egész számnak kell lennie.

en: Invalid subscription billing period given.
hu: Érvénytelen előfizetési számlázási időszak van megadva.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
hu: Érvénytelen előfizetés ügyfél_azonosítója.

en: Invalid subscription id.
hu: Érvénytelen előfizetési azonosító.

en: Invalid subscription status given.
hu: A megadott előfizetési állapot érvénytelen.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
hu: Érvénytelen „%s” kapcsolótípus. A kapcsolónak a következők egyikének kell lennie: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; vagy &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
hu: Érvénytelen frissítéstípus: %s. A támogatott frissítési típusok a &quot;hozzáadás&quot; vagy a &quot;törlés&quot;. A frissítés közvetlenül a post meta-on történik.

en: Invoice for renewal order {order_number}
hu: Számla a(z) {order_number} rendelés megújításáról

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
hu: Számla a(z) {order_number} rendelés megújításáról, dátum: {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
hu: %1$s erősen ajánlott, hogy ne változtassa meg a címzett e-mail címét%2$s, ha aktív PayPal-előfizetései vannak. Ezzel megszakíthatja a meglévő előfizetéseket.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
hu: Úgy tűnik, ez a webhely elköltözött, vagy ismétlődő webhely. A %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s letiltotta az automatikus befizetéseket és az előfizetéssel kapcsolatos e-maileket ezen a webhelyen, hogy megakadályozza a megkettőzött fizetéseket egy átmeneti vagy tesztkörnyezetből. A %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s szerint a %5$s%7$s%6$s a webhely URL-je. %3$sTovábbi információ »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
hu: Már korábban is lehetett módosítani az előfizetés következő fizetési dátumát, de egyes üzletvezetők meghosszabbított ingyenes próbaidőszakot kívántak biztosítani a vásárlóknak, vagy egy hónapot kívántak hozzáadni a lejárati dátumhoz. Mostantól ezeket a dátumokat módosíthatja a %sEdit Subscription%s képernyőn.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
hu: Ügyfelei most könnyebben vásárolhatnak több előfizetést!

en: Item ID.
hu: Tárgy azonosító.

en: Items
hu: Tételek

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
hu: Tájékoztatjuk: megkaptuk a #%s számú előfizetés-megújítási megrendelését, és most feldolgozás alatt áll:

en: Label
hu: Címke

en: Last 7 Days
hu: Utolsó 7 nap

en: Last Month
hu: Múlt hónap

en: Last Order Date
hu: Utolsó rendelés dátuma

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
hu: Utolsó rendelés dátuma

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
hu: Utolsó rendelés dátuma: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
hu: Utolsó rendelés: %s

en: Last day of the month
hu: A hónap utolsó napja

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
hu: Utolsó rendelés dátuma

en: Last recorded error:
hu: Utoljára rögzített hiba:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
hu: Tudj meg többet

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
hu: Tudj meg többet

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
hu: Tudj meg többet

en: Learn more
hu: Tudj meg többet

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
hu: További információ az új %sView előfizetési oldalról%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
hu: További információ az új %smultiple subscriptions%s funkcióról.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
hu: Élettartamra szóló érték a %s előfizetésekből

en: Limit subscription
hu: Limit előfizetés

en: Limit to one active subscription
hu: Korlátozás egy aktív előfizetésre

en: Limit to one of any status
hu: Korlátozás bármely állapotra

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
hu[0]: A „%1$s” korlátozott felhasználású kupon eltávolítva az előfizetésből. %2$d alkalommal használták.

en: Line subtotal (before discounts).
hu: Sor részösszeg (a kedvezmények előtt).

en: Line subtotal tax (before discounts).
hu: Sor részösszeg adó (kedvezmények előtt).

en: Line taxes.
hu: Sor adók.

en: Line total (after discounts).
hu: Sorösszeg (a kedvezmények után).

en: Line total tax (after discounts).
hu: Sor teljes adó (kedvezmények után).

[ctx: refers to live site]
en: Live
hu: Élő

en: Load billing address
hu: Számlázási cím betöltése

en: Load shipping address
hu: Szállítási cím betöltése

en: Manage Subscriptions
hu: Előfizetések kezelése

en: Manual Renewal
hu: Kézi megújítás

en: Manual Renewal Payments
hu: Kézi megújítási kifizetések

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
hu: Az ügyfél fizetésére váró kézi megújítási rendelés.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
hu: %s előfizetéses terméket &quot;egyenként értékesített&quot;-ként jelölte meg.

en: Meta key.
hu: Meta kulcs.

en: Meta label.
hu: Meta címke.

en: Meta value.
hu: Meta érték.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
hu: A %1$s előfizetéssel kapcsolatos hook áttelepítve az új ütemezőbe (%2$s másodperc alatt).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
hu: %1$s előfizetés migrálva az új struktúrába (%2$s másodperc alatt).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
hu: Vegyes

en: Mixed Checkout
hu: Vegyes fizetés

en: Month for Synchronisation
hu: A szinkronizálás hónapja

en: Move this item to the Trash
hu: Helyezze át ezt az elemet a kukába

[ctx: email type]
en: Multipart
hu: Többrészes

en: Multiple Subscriptions
hu: Több előfizetés

en: My Account
hu: Az én fiókom

en: My Subscription
hu: Előfizetésem

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
hu: Soha

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
hu: Soha (regisztrációkor számolja fel a teljes ismétlődő összeget)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
hu: Soha (a teljes regisztrációs díj felszámítása)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
hu: Soha (ne számoljon fel regisztrációs díjat)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
hu: Soha (ne számítson fel ismétlődő összeget)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
hu: Soha ne járjon le

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
hu: Új %sWC_Subscription%s objektum

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
hu: Új %sshop_subscription%s bejegyzéstípus

en: New Add/Edit Subscription Screen
hu: Új Előfizetés hozzáadása/szerkesztése képernyő

en: New Renewal Order
hu: Új megújítási parancs

en: New Retry
hu: Új újrapróbálkozás

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
hu: Új előfizetés

en: New Subscription Emails
hu: Új előfizetéses e-mailek

en: New Subscriptions
hu: Új előfizetések

en: New View Subscription Page
hu: Új előfizetési oldal megtekintése

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
hu: Az új megújítási rendelés e-mailjei az előfizetés megújítási fizetésének feldolgozásakor kerülnek elküldésre.

en: New subscription details
hu: Új előfizetés részletei

en: New subscription renewal order
hu: Új előfizetés megújítási sorrend

en: Next
hu: Következő

en: Next 12 Months
hu: Következő 12 hónap

en: Next 30 Days
hu: Következő 30 nap

en: Next 7 Days
hu: Következő 7 nap

en: Next Month
hu: Következő hónap

en: Next Payment
hu: Következő fizetés

[ctx: table heading]
en: Next Payment
hu: Következő fizetés

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
hu: Következő fizetési dátum: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
hu: Következő fizetés

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
hu: Következő fizetési dátum

en: Next payment: %s
hu: Következő fizetés: %s

en: No
hu: Nem

en: No Subscriptions found
hu: Nem található előfizetés

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
hu: Nem található előfizetés a kukában

en: No billing address set.
hu: Nincs beállítva számlázási cím.

en: No customers found.
hu: Nem található ügyfelek.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
hu: Nincs engedélyezve olyan fizetési átjáró, amely képes lenne feldolgozni az automatikus előfizetési fizetéseket. Ha szeretné feldolgozni az automatikus befizetéseket, javasoljuk a %1$sfree Stripe bővítményt%2$s.

en: No products found.
hu: Nem található termék.

en: No retries found
hu: Nem található újrapróbálkozás

en: No retries found in trash
hu: Nem található újrapróbálkozás a kukában

en: No shipping address set.
hu: Nincs beállítva szállítási cím.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
hu: Nem előfizetés

en: None
hu: Egyik sem

en: Not cancelled
hu: Nincs törölve

en: Not yet ended
hu: Még nincs vége

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
hu: Vegye figyelembe, hogy az előfizetés megvásárlásához továbbra is fiók szükséges.

en: Note:
hu: Jegyzet:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
hu: A regisztráció után eltelt napok száma

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
hu: A regisztrációt követő hónapok száma

en: Number of renewals
hu: Megújítások száma

en: Number of resubscribes
hu: Újra feliratkozások száma

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
hu: A regisztrációt követő hetek száma

[ctx: Subscription status]
en: On hold
hu: Tartva

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
hu: Tartva

en: On-hold Renewal Order
hu: Tartós megújítási rendelés

en: One time shipping
hu: Egyszeri szállítás

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
hu: Egy vásárlónak csak egy előfizetést engedélyezzen erre a termékre. %1$sTovábbi információ%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
hu: Csak az üzletvezetők szerkeszthetik a fizetési dátumokat.

en: Open a ticket
hu: Nyisson jegyet

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
hu: Opcionálisan adja meg az előfizetés kezdetén felszámítandó összeget. A regisztrációs díj azonnal felszámításra kerül, még akkor is, ha a termék ingyenes próbaverzióval rendelkezik, vagy a fizetési dátumok szinkronizálva vannak.

en: Order
hu: Rendelés

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
hu: A #%s rendelés nem került a kosárba.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
hu: %s rendelés létrehozva a korai megújítás rögzítéséhez.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
hu: %s rendelés létrehozva a rekord megújítására.

en: Order Number
hu: Rendelésszám

en: Order date: %s
hu: Rendelés dátuma: %s

en: Order number: %s
hu: Rendelési szám: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
hu: Megrendelések

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
hu: Rendelések a következővel: %s

[ctx: An order type]
en: Original
hu: Eredeti

en: Other
hu: Egyéb

[ctx: label for the system status page]
en: Other
hu: Egyéb

en: Parent Order
hu: Szülői sorrend

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
hu: Szülői sorrend

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
hu: Szülői előfizetések

en: Parent order:
hu: Szülői sorrend:

en: Parent order:
hu: Szülői sorrend:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
hu: Fizetés

en: Pay Now &raquo;
hu: Fizess most &quot;

en: Pay now
hu: Fizess most

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
hu: PayPal API hiba – a hitelesítési adatok helytelenek.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
hu: PayPal API hiba: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
hu: PayPal referenciatranzakciók engedélyezve

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
hu: A PayPal szabványnak számos korlátozása van, és nem támogatja az összes előfizetési funkciót.

en: PayPal Subscription ID:
hu: PayPal előfizetési azonosító:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
hu: PayPal tranzakció megtartva: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
hu: A PayPal inaktív az előfizetési tranzakciókhoz. Kérjük, %1$s állítsa be a PayPal IPN-címét%2$s, és %3$adja meg API-hitelesítési adatait%4$s a PayPal előfizetésekhez való engedélyezéséhez.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
hu: PayPal fizetés jóváhagyva (azonosító: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
hu: PayPal fizetés elutasítva: %s

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment Gateway Support
hu: Fizetési átjáró támogatás

en: Payment Method
hu: Fizetési mód

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
hu: Fizetési módok

en: Payment Retry
hu: Fizetés újra

en: Payment failed.
hu: Fizetés meghiúsult.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
hu: A megújítási rendelés fizetése sikertelen volt a nyilvántartott fizetési móddal. Kérjük, próbálja újra.

en: Payment gateway ID.
hu: Fizetési átjáró azonosítója.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
hu: Az automatikus ismétlődő fizetést nem támogató fizetési átjárók felhasználhatók a %1$smanuális előfizetés-megújítási kifizetések%2$s feldolgozására.

en: Payment method added.
hu: Fizetési mód hozzáadva.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
hu: A fizetési módot „%1$s” helyett „%2$s” értékre módosította az előfizető a fiókoldalán.

en: Payment method meta must be an array.
hu: A fizetési mód meta-jának tömbnek kell lennie.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
hu: A fizetési mód meta frissítve, miután az ügyfél megváltoztatta alapértelmezett tokenjét, és úgy döntött, hogy frissíti előfizetéseit. Fizetési meta módosult %1$s értékről %2$s értékre

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
hu: A fizetési mód meta frissítve, miután az ügyfél törölt egy tokent a Fiókom oldaláról. Fizetési meta módosult %1$s értékről %2$s értékre

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
hu: Fizetési mód frissítve az összes jelenlegi előfizetésednél.

en: Payment method updated.
hu: Fizetési mód frissítve.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
hu: A fizetés feldolgozása kimaradt – a megújítási megbízás létrejött a(z) %1$sstaging webhelyen%2$s, az átmeneti webhely zárolása alatt. Az élő webhely itt található: %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
hu: Új fizetési kísérlet megújítási megbízással több kapcsolódó előfizetéssel, közös fizetési mód nélkül.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
hu: Fizetési újrapróbálkozási e-maileket küldünk a kiválasztott címzett(ek)nek, ha az előfizetés megújítási fizetésének automatikus feldolgozására tett kísérlet meghiúsult, és újrapróbálkozási szabályt alkalmaztak a fizetés jövőbeni újrapróbálásához.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
hu: A fizetési újrapróbálkozási bejegyzések a sikertelen megújítási fizetések automatikus újrapróbálkozásának részleteit tárolják.

en: Payment status marked complete.
hu: A fizetés állapota befejezettként megjelölve.

en: Payment:
hu: Fizetés:

en: Peek Under the Hood for Developers
hu: Kukkants be a motorháztető alá fejlesztőknek

[ctx: Subscription status]
en: Pending
hu: Függőben levő

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
hu: Függőben lévő lemondás

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
hu[0]: Függőben lévő lemondás <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
hu: Függőben lévő újrapróbálkozások

en: Pending subscription created.
hu: Függőben lévő előfizetés létrehozva.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
hu: Véglegesen törölt előfizetési megjegyzés

en: Personal data removed.
hu: Személyes adatok eltávolítva.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
hu: A(z) %s előfizetéshez tartozó személyes adatokat megőriztük.

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Place Order Button Text
hu: Rendelési gomb szövege

[ctx: email type]
en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
hu: Kérjük, válasszon érvényes fizetési átjárót, amelyre váltani szeretne.

en: Please enter a date after the next payment.
hu: Kérjük, adjon meg egy dátumot a következő fizetés után.

en: Please enter a date after the start date.
hu: Kérjük, adjon meg egy dátumot a kezdő dátum után.

en: Please enter a date after the trial end.
hu: Kérjük, adjon meg egy dátumot a próbaidőszak lejárta után.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
hu: Kérjük, adjon meg egy legalább egy órával későbbi dátumot.

en: Please enter a date before the next payment.
hu: Kérjük, adjon meg egy dátumot a következő fizetés előtt.

en: Please enter a start date in the past.
hu: Kérjük, adjon meg egy múltbeli kezdési dátumot.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
hu: Adjon meg egy érvényes irányítószámot/IP-címet.

en: Please enter all date fields.
hu: Kérjük, adja meg az összes dátummezőt.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
hu: Kérjük, tartsa nyitva ezt az oldalt, amíg a frissítési folyamat be nem fejeződik. Nincs szükség a folyamat frissítésére vagy újraindítására.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
hu: Kérjük, jelentkezzen be alább fiókjába, hogy új fizetési módot válasszon előfizetéséhez.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
hu: Megjegyzés: a jelentés adatai gyorsítótárban vannak. A megjelenített adatok akár 24 órával is elavultak lehetnek. A gyorsítótár minden reggel 4 órakor frissül a webhely időzónájában.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
hu: Kérjük, azonnal frissítse a WooCommerce Subscriptions beépülő modult a 2.0-s vagy újabb verzióra. Ha segítségre van szüksége, az Előfizetések v2.0-s verziójára való frissítést követően %1$nyisson támogatási jegyet%2$s.

en: Previous
hu: Előző

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
hu: Az Előfizetések korábbi verziói a %1$sWP Cron%2$s szolgáltatásra támaszkodtak az előfizetési kifizetések és más ütemezett események feldolgozásakor. A 3.0-s verzióban ezek az események adminisztrátori kérésre futnak visszahurkolt támogatással. Ez jelentősen megnöveli a fizetés feldolgozási sebességét.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
hu: Ár

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
hu: Az előfizetések 2.1 előtt nem volt könnyű válaszolni. Az Előfizetések 2.1 új jelentéseket vezet be, amelyek választ adnak ezekre a kérdésekre és még sok másra.

en: Process renewal
hu: Folyamat megújítása

en: Process renewal order action requested by admin.
hu: Az adminisztrátor által kért megújítási rendelési művelet feldolgozása.

en: Processing Renewal order
hu: Megújítási rendelés feldolgozása

en: Product
hu: Termék

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
hu: Termék

en: Product ID.
hu: Termék azonosító.

en: Product SKU.
hu: Termék cikkszáma.

en: Product name.
hu: Termék név.

en: Product price.
hu: Termék ára.

en: Products
hu: Termékek

en: Profile &rarr;
hu: Profil →

en: Prorate First Renewal
hu: Arányos első megújítás

en: Prorate Recurring Payment
hu: Időarányos ismétlődő fizetés

en: Prorate Sign up Fee
hu: Arányos regisztrációs díj

en: Prorate Subscription Length
hu: Arányos előfizetési idő

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
hu: Félretesz

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Quantity ordered.
hu: Rendelt mennyiség.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
hu: Hagyd abba a zaklatást (de ne engedélyezd az automatikus fizetést)

en: REST API Endpoints
hu: REST API végpontok

en: Reactivate
hu: Aktiválja újra

en: Read more
hu: Olvass tovább

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
hu: Címzett(ek)

en: Recovered Renewal Revenue
hu: Visszanyert megújítási bevétel

en: Recurring Payments
hu: Ismétlődő kifizetések

en: Recurring Product % Discount
hu: Ismétlődő termék % kedvezmény

en: Recurring Product Discount
hu: Ismétlődő termékkedvezmény

en: Recurring Sales Tax:
hu: Ismétlődő forgalmi adó:

en: Recurring Total
hu: Ismétlődő Összesen

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
hu: Ismétlődő ár: %s

en: Recurring total
hu: Ismétlődő összesen

[ctx: table heading]
en: Recurring total
hu: Ismétlődő összesen

en: Recurring totals
hu: Ismétlődő összesítés

en: Recurring:
hu: Ismétlődő:

en: Related Orders
hu: Kapcsolódó megrendelések

en: Related order caching is now handled by %1$s.
hu: A kapcsolódó rendelések gyorsítótárazását most a %1$s kezeli.

en: Related orders
hu: Kapcsolódó megrendelések

en: Related subscriptions
hu: Kapcsolódó előfizetések

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
hu: Ne feledje, hogy bár a frissítési folyamat eltarthat egy ideig, az ügyfelek és más nem adminisztratív felhasználók megszakítás nélkül böngészhetnek és vásárolhatnak az üzletében, amíg a frissítés folyamatban van.

en: Remove personal data from subscriptions
hu: Személyes adatok eltávolítása az előfizetésekből

en: Removed line item meta data.
hu: A sor metaadatai eltávolítva.

en: Removed line items data.
hu: A sorok adatai eltávolítva.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
hu[0]: Személyes adatok eltávolítva %d előfizetésből.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
hu: Személyes adatok eltávolítva a %s előfizetésből.

en: Renew early
hu: Korán újítsd meg

en: Renew now
hu: Újítsd meg most

en: Renewal % discount
hu: Megújítási % kedvezmény

en: Renewal Discount
hu: Megújítási kedvezmény

en: Renewal Order
hu: Megújítási parancs

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
hu: Megújítási parancs

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
hu: Megújítási fizetési próbálkozások

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
hu: Megújítási fizetési próbálkozások

en: Renewal Payment Retry
hu: Megújítási fizetési próbálkozás

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
hu: Megújítási fizetési próbálkozás

en: Renewal Totals
hu: Megújítási összegek

en: Renewal cart discount
hu: Megújítási kosárkedvezmény

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
hu: A megújítási rendelés befejezéséről szóló e-mailt akkor küldjük el az ügyfélnek, amikor az előfizetés megújítási rendelése késznek van jelölve, és általában azt jelzi, hogy az adott megújítási időszakra vonatkozó tételt kiszállították.

en: Renewal product discount
hu: Megújítási termékkedvezmény

[ctx: option section heading]
en: Renewals
hu: Megújítások

en: Renewals amount
hu: Megújítások összege

en: Renewals count
hu: A megújítások számítanak

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
hu: %d előfizetés javítva hibás dátumokkal, soradó adatokkal vagy hiányzó ügyfélmegjegyzésekkel.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
hu: Jelentésgyorsítótár engedélyezve

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
hu: Biztos lehet benne, bár a frissítési folyamat eltarthat egy ideig, a hibák megelőzése érdekében kódolva van, webhelye biztonságban van, és hamarosan újra üzemelni fog, gyorsabban, mint valaha.

en: Restore
hu: visszaállítás

en: Restore this item from the Trash
hu: Állítsa vissza ezt az elemet a kukából

en: Resubscribe
hu: Újra feliratkozás

en: Resubscribe Order
hu: Újra feliratkozás Megrendelés

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
hu: Újbóli előfizetés Rendelés

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
hu: Újra feliratkozás Megrendelés – %s

en: Resubscribe Totals
hu: Újbóli előfizetés összesen

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
hu: Újra feliratkozott előfizetés

en: Retain ended subscriptions
hu: A lejárt előfizetések megőrzése

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
hu: A megszűnt előfizetéseket és a kapcsolódó rendeléseket meghatározott ideig megőrzi, mielőtt anonimizálná a bennük lévő személyes adatokat.

en: Retention Rate
hu: Visszatartási mérték

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
hu: Újra megpróbálja a migrációs állapotot

en: Retry Date
hu: Újrapróbálkozás dátuma

en: Retry Failed Payments
hu: Próbálja újra a sikertelen fizetéseket

en: Retry Renewal Payment
hu: Próbálja újra a megújítási fizetést

en: Retry Status
hu: Újrapróbálkozás állapota

en: Retry renewal payment action requested by admin.
hu: Próbálja újra a megújítási fizetési műveletet, amelyet a rendszergazda kért.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
hu: Újrapróbálkozási szabály alkalmazva:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
hu: Újrapróbálkozási szabály újra alkalmazva:

en: Roles
hu: Szerepek

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
hu: Cikkszám: %s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
hu: Menetrend

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
hu: Az ütemezett műveleti adatok, amelyeket korábban a WordPress bejegyzéstáblázataiban tároltak, átkerültek egy egyéni adatbázistáblába. Más előnyök mellett ez nagymértékben javítja az ütemezett műveletek, például az előfizetések feldolgozási teljesítményét.

en: Search Renewal Payment Retries
hu: Megújítási fizetési próbálkozások keresése

en: Search Subscriptions
hu: Előfizetések keresése

en: Search for a customer&hellip;
hu: Ügyfél keresése…

en: Search for a product&hellip;
hu: Keressen egy terméket…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
hu: Biztonsági hiba. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
hu: Tekintse meg a teljes útmutatót az Előfizetések 2.1-es verziójának újdonságaihoz »

en: Select an order&hellip;
hu: Válasszon egy rendelést…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
hu: Adjon el termékeket és szolgáltatásokat ismétlődő fizetéssel a WooCommerce Store-ban.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
hu: Akkor küldjük el az ügyfélnek, ha az előfizetés megújítási fizetésének automatikus feldolgozására tett kísérlet sikertelen volt, és újrapróbálkozási szabályt alkalmaztak a fizetés jövőbeni újrapróbálásához. Az e-mail tartalmazza a megújítási rendelés adatait, az ütemezett újrapróbálkozás dátumát és a fizetési linkeket, amelyek lehetővé teszik az ügyfél számára, hogy manuálisan fizesse ki a megújítási rendelést ahelyett, hogy az automatikus újrapróbálkozásra várna.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
hu: Akkor küldik el az ügyfélnek, ha az előfizetés megújítása esedékes, és a megújítás kézi fizetést igényel, vagy azért, mert kézi megújításokat használ, vagy mert az automatikus ismétlődő fizetés sikertelen volt az első próbálkozásnál és az összes automatikus újrapróbálkozásnál (ha van ilyen). Az e-mail a megújítási rendelési információkat és a fizetési linkeket tartalmazza.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
hu: Állítsa be, hogy egy ügyfél legfeljebb hányszor függessze fel fiókját az egyes számlázási időszakokban. Például ha az ügyfél 3-szor felfüggesztette a fiókját, ha az ügyfél háromszor felfüggesztette a fiókját, akkor 3-as értéknél és egy éves előfizetésnél csak a következő évben jelenik meg a fiók felfüggesztésének lehetősége. Az üzletvezetők mindig felfüggeszthetik az aktív előfizetést. Állítsa ezt 0-ra az ügyfél felfüggesztés funkció teljes kikapcsolásához.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Shipping Address
hu: szállítási cím

en: Shipping Method
hu: Szállítási Mód

en: Shipping Tax:
hu: Szállítási adó:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
hu: A szállítási költséget a cím megadása után számítjuk ki.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
hu: Az előfizetéses termékek szállítása általában az első megrendelés és az összes megújítási rendelés után kerül felszámításra. Engedélyezze ezt, hogy csak egyszer számítson fel szállítási költséget az első rendelésnél. Megjegyzés: A beállítás engedélyezéséhez az előfizetésnek nem szabad ingyenes próbaverzióval vagy szinkronizált megújítási dátummal rendelkeznie.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
hu: Szállítás: %s

en: Show more details
hu: További részletek megjelenítése

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
hu: Megrendelések megjelenítése a következőhöz: %1$sSubscription %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
hu: Regisztrációs díj % kedvezmény

en: Sign Up Fee Discount
hu: Regisztrációs díjkedvezmény

en: Sign up now
hu: Iratkozzon fel most

en: Sign-up Fee (%s)
hu: Regisztrációs díj (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
hu: Regisztrációs díj (%s)

en: Sign-up grace period
hu: Regisztráció türelmi időszaka

en: Signup Totals
hu: Feliratkozási összegek

en: Simple subscription
hu: Egyszerű előfizetés

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
hu: Sajnáljuk, a „%s” csak azokra az előfizetéses szülői rendelésekre alkalmazható, amelyek regisztrációs díjas terméket tartalmaznak.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
hu: Sajnáljuk, úgy tűnik, hogy a fizetési átjárók nem támogatják az ismétlődő fizetési mód megváltoztatását. Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, ha segítségre van szüksége vagy más megállapodások megtételéhez.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hu: Sajnáljuk, de úgy tűnik, nincs olyan fizetési mód, amely támogatná az előfizetéseket. Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, ha segítségre van szüksége, vagy más megállapodást szeretne kötni.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
hu: Sajnáljuk, de úgy tűnik, nincs olyan fizetési mód, amely támogatná az előfizetéseket. Ha segítségre van szüksége, olvassa el a %1$sFizetési átjárók engedélyezése az előfizetésekhez%2$s részt.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hu: Sajnáljuk, úgy tűnik, hogy nem állnak rendelkezésre olyan fizetési módok, amelyek támogatják az Ön által használt ismétlődő kupont. Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, ha segítségre van szüksége, vagy más megállapodást szeretne kötni.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
hu: Sajnáljuk, csak az ismétlődő kuponok használhatók fel előfizetésekre.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
hu: Sajnáljuk, az ismétlődő kuponok csak előfizetésekre vagy előfizetési rendelésekre használhatók fel.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
hu: Sajnáljuk, a „%1$s” kupon csak megújításokra érvényes.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
hu: Sajnáljuk, ez a kupon csak az első befizetésre érvényes, és a kosár nem igényel kezdeti befizetést.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
hu: Sajnáljuk, ez a kupon csak új előfizetésekre érvényes.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
hu: Sajnáljuk, ez a kupon csak előfizetéses termékekre érvényes, regisztrációs díjjal.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
hu: Sajnáljuk, ez a kupon csak előfizetéses termékekre érvényes.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
hu: Sajnáljuk, ez az előfizetés-módosítási fizetési módra vonatkozó kérelem érvénytelen, és nem dolgozható fel.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
hu: Színreállítás

en: Start Date
hu: Kezdő dátum

[ctx: table heading]
en: Start Date
hu: Kezdő dátum

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
hu: Kezdő dátum

[ctx: table heading]
en: Start date
hu: Kezdő dátum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
hu: Kezdés dátuma: %s

en: Status
hu: Állapot

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
hu: Az állapot %1$s értékről %2$s értékre módosult.

en: Status of Order
hu: Rendelés állapota

en: Status of Subscription
hu: Előfizetés állapota

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
hu: Állapot beállítva: %s.

en: Store Setup
hu: Áruház beállítása

[ctx: of an email]
en: Subject
hu: Tantárgy

en: Subscribe All the Things
hu: Feliratkozás Minden dologra

en: Subscriber Default Role
hu: Előfizetői alapértelmezett szerep

en: Subscription
hu: Feliratkozás

[ctx: relation to order]
en: Subscription
hu: Feliratkozás

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
hu: A #%d előfizetés nem létezik.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
hu: Előfizetés #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
hu: Előfizetés #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
hu: #%s előfizetés részletei

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
hu: A #%s előfizetés nem került a kosárba.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
hu: %1$s előfizetés (%2$s rendelés) – %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
hu: Előfizetés: %1$s – %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
hu: Előfizetés %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
hu: Előfizetés – %s

en: Subscription Cancelled
hu: Előfizetés lemondva

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
hu: Előfizetés törölve: elérte a sikertelen fizetések maximális számát.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
hu: Előfizetések száma %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
hu: Előfizetési adatok

en: Subscription Events by Date
hu: Előfizetési események dátum szerint

en: Subscription Expired
hu: Az előfizetés lejárt

en: Subscription Gifting
hu: Előfizetés ajándékozás

en: Subscription Items
hu: Előfizetési tételek

en: Subscription Length
hu: Előfizetés időtartama

en: Subscription Number
hu: Előfizetési szám

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
hu: Előfizetési szám: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
hu: Előfizetés szülő

en: Subscription Periods
hu: Előfizetési időszakok

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
hu: Előfizetési ár (%s)

en: Subscription Product
hu: Előfizetéses termék

en: Subscription Relationship
hu: Előfizetési kapcsolat

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
hu: Előfizetés megújítása

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
hu: Előfizetés megújítási rendelés – %s

en: Subscription Reports
hu: Előfizetési jelentések

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
hu: Előfizetés Újra feliratkozás

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
hu: Előfizetési állapotok

en: Subscription Suspended
hu: Előfizetés felfüggesztve

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
hu: Előfizetés kapcsoló

en: Subscription Switch Complete
hu: Az előfizetés váltása kész

en: Subscription Switched
hu: Előfizetés átkapcsolva

en: Subscription Trial Period
hu: Előfizetési próbaidőszak

en: Subscription argument passed in is not an object.
hu: Az átadott előfizetési argumentum nem objektum.

en: Subscription billing interval
hu: Előfizetés számlázási intervallum

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
hu: Az előfizető törölte az előfizetést a fiókoldaláról.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
hu: A visszatérített rendelés %1$s#%2$s%3$s előfizetése lemondva.

en: Subscription cancelled with PayPal
hu: PayPal-el történő előfizetés lemondva

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
hu: Az előfizetés létrehozásának dátumának az aktuális nap előttinek kell lennie.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
hu: Az előfizetés nem létezik ütemezett műveletben: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
hu: Az előfizetési tervezet frissítve.

en: Subscription end date in the past
hu: Az előfizetés befejezési dátuma a múltban

en: Subscription features:
hu: Előfizetési funkciók:

en: Subscription information
hu: Előfizetési információk

en: Subscription interval
hu: Előfizetési intervallum

en: Subscription items can no longer be edited.
hu: Az előfizetéses elemek már nem szerkeszthetők.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
hu: Az előfizetés a(z) %s szülőrendeléshez kapcsolva adminisztrátoron keresztül.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
hu: Az előfizetés kézi megújításra van zárva, amíg az áruház átmeneti üzemmódban van. Élő fizetési mód: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
hu: Az előfizetés kézi megújításra van zárva, amíg az áruház átmeneti üzemmódban van. A fizetési mód módosításai élő módban lépnek életbe.

en: Subscription payment details.
hu: Az előfizetés fizetési adatai.

en: Subscription payment method
hu: Előfizetés fizetési módja

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
hu: Az előfizetés fizetési módja nem állítható be %1$s értékre, és manuálisra lett állítva a következő hibaüzenettel: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
hu: Az előfizetés fizetési módja nem állítható be a következőre: %1$s, a következő hibaüzenettel: %2$s

en: Subscription period
hu: Előfizetési időszak

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
hu: Előfizetési ár (%s)

en: Subscription pricing
hu: Előfizetési díjszabás

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
hu: Az előfizető a fiókoldaláról felfüggesztette az előfizetést.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
hu: Az előfizető újraaktiválta az előfizetést a fiókoldaláról.

en: Subscription reactivated with PayPal
hu: Az előfizetés újraaktiválva a PayPal segítségével

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
hu: Az előfizetés-megújítási megrendelések nem törölhetők.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
hu: Az előfizetés megújításának esedékessége:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
hu: Előfizetés megújítási fizetési próbálkozás újra:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
hu: Előfizetés megújítási fizetési próbálkozás újra:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
hu: Az előfizetés visszaállítva a következő verzióra: %s

en: Subscription saved.
hu: Az előfizetés mentve.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
hu: Előfizetés ütemezett ide: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
hu: Nem sikerült feliratkozni az előfizetésre.

en: Subscription sign-up fee
hu: Előfizetés regisztrációs díja

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
hu: Az előfizetés állapota tömeges szerkesztéssel megváltozott:

en: Subscription status:
hu: Előfizetés állapota:

en: Subscription submitted.
hu: Az előfizetés elküldve.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
hu: Az előfizetést az adatbázis-javító szkript felfüggesztette. Ezt az előfizetést a PayPal-on keresztül felfüggesztették.

en: Subscription suspended with PayPal
hu: Az előfizetés felfüggesztve a PayPal segítségével

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
hu: Az előfizetés átváltásáról szóló e-maileket a rendszer elküldi az ügyfélnek, ha az előfizetés sikeresen vált.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
hu: Az előfizetés váltott e-maileket a rendszer akkor küldi el, amikor az ügyfél előfizetést vált.

en: Subscription totals
hu: Előfizetések összege

en: Subscription trial period:
hu: Előfizetés próbaidőszaka:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
hu: Az előfizetés frissítve.

en: Subscription updates
hu: Előfizetési frissítések

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
hu: Előfizetés: %s

en: Subscriptions
hu: Előfizetések

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
hu: Előfizetések (%d oldal)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
hu: Az Subscriptions 2.0 új architektúrát vezet be, amely a WooCommerce Custom Order Types API-ra épül.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
hu: Az előfizetések 2.0 új objektumot vezet be az előfizetések alkalmazásszintű kezeléséhez. Az előfizetés adatainak lekéréséhez vagy módosításához szükséges nehézkes API-k megszűntek!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
hu: Az előfizetések 2.1 támogatja az előfizetési adatokat ehhez az infrastruktúrához.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
hu: A Subscriptions 2.1 emellett számos új e-mailt is bevezet, amelyek értesítik Önt, ha:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
hu: Az előfizetések 2.1 átadja a megújítási rendelés végösszegét, lehetővé téve díj vagy kedvezmény hozzáadását a megújítási rendeléshez olyan egyszerű egysoros elemek segítségével, mint a %s$order-&gt;add_fee()%s vagy %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
hu: Előfizetések adatai

en: Subscriptions Ended
hu: Az előfizetések lejártak

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
hu: Előfizetések élő URL-je

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
hu: Előfizetés mód

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
hu: Feliratkozási sablon téma felülbírálása

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
hu: A Subscriptions ezentúl a megújítási sorrendet is használja a kosár %smanual renewals%s beállításához, így könnyebben hozzáadhat termékeket vagy kedvezményeket egyetlen manuálisan fizetett megújításhoz.

en: Subscriptions by Customer
hu: Előfizetések Ügyféltől

en: Subscriptions by Payment Gateway
hu: Előfizetések fizetési átjárón keresztül

en: Subscriptions by Product
hu: Előfizetések termékenként

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
hu: A megújítási napot megelőzően ennyi napon belül létrejött előfizetésekért nem számítunk fel díjat a regisztrációkor. Állítsa nullára, ha minden új előfizetés esetén a teljes ismétlődő összeget fel kell fizetni. Pozitív számnak kell lennie.

en: Subscriptions signups
hu: Előfizetések regisztrációk

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
hu: Az Előfizetések v2.0 új adminisztrációs felületet vezet be az előfizetések hozzáadásához vagy szerkesztéséhez. Elvégezheti az összes ismert módosítást, például módosíthatja az ismétlődő összegeket vagy az előfizetési állapotot. Néhány új módosítást is végrehajthat, például módosíthatja a lejárati dátumot, hozzáadhat szállítási költséget vagy terméksort.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
hu: Az előfizetések itt jelennek meg, ahol megtekintheti és kezelheti, ha az ügyfél megvásárolta őket.

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Successful retries
hu: Sikeres újrapróbálkozások

en: Support
hu: Támogatás

en: Supported features:
hu: Támogatott funkciók:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
hu: Támogatja az automatikus megújítási fizetést a WooCommerce Subscriptions bővítménnyel.

en: Suspend
hu: Felfüggeszteni

en: Suspended Subscription
hu: Felfüggesztett előfizetés

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
hu: Felfüggesztett előfizetéssel kapcsolatos e-maileket küldünk, ha az ügyfél manuálisan felfüggeszti előfizetését.

en: Switch Button Text
hu: Kapcsoló gomb szövege

en: Switch Order
hu: Váltás sorrendben

en: Switch Order Details
hu: Kapcsoló rendelés részletei

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
hu: A váltási rendelés törölve egy új váltási rendelés létrehozása miatt: #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
hu: Váltva

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
hu[0]: Váltva <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
hu: Váltott előfizetés

en: Switched subscriptions
hu: Váltott előfizetés

en: Switching
hu: Átkapcsolás

en: Synchronisation
hu: Szinkronizálás

en: Synchronise Renewals
hu: Megújítások szinkronizálása

en: Synchronise renewals
hu: A megújítások szinkronizálása

en: Tax class of product.
hu: A termék adóosztálya.

en: Tax rate ID.
hu: Adókulcs azonosító.

en: Tax subtotal.
hu: Adó részösszeg.

en: Tax total.
hu: Adó összesen.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
hu: Köszönjük, hogy frissített a WooCommerce Subscriptions legújabb verziójára.

en: Thank you for your order
hu: köszönöm a rendelését

en: Thank you for your renewal order
hu: Köszönjük megújítási megrendelését

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
hu: Köszönjük megújítási megrendelését. Felfüggesztve van, amíg meg nem erősítjük, hogy a fizetés megérkezett. Addig is itt van egy emlékeztető a rendeléséről:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
hu: Úgy tűnik, ez nem tartozik az előfizetései közé.

en: That doesn't appear to be your order.
hu: Úgy tűnik, hogy nem ez a rendelésed.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
hu: Ez az előfizetés nem módosítható %s-ra. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
hu: Ez az előfizetés nem létezik. Törölték?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
hu: Ez az előfizetés nem létezik. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
hu: Ez az előfizetéses termék nem helyezhető be a kosárba, mivel már tartalmaz előfizetés megújítást.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
hu: Nem csak ezen dolgoztunk az elmúlt 12 hónapban, ami az előfizetéseket illeti. Kiadtunk mini-bővítményeket is, amelyek segítségével a legtöbbet hozhatja ki előfizetéses boltjából.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
hu: A $order_type paraméter &quot;all&quot; értéke elavult. Ez téves elnevezés volt, mivel nem küldte vissza az újrajelentkezési megrendeléseket. Ezenkívül nem volt összhangban a wcs_get_subscription_orders() által elfogadott rendeléstípus értékekkel. Az array(&quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot;) használatával fenntarthatja a korábbi viselkedést, vagy az &quot;any&quot;-t az összes rendeléstípus fogadásához, beleértve a váltást és az újrajelentkezést is.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
hu: A %s dátumnak a lemondási dátum után kell lennie.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
hu: A %s dátumnak az utolsó fizetési dátum után kell lennie.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
hu: A %s dátumnak a következő fizetési dátum után kell lennie.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
hu: A %s dátumnak a kezdő dátum után kell lennie.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
hu: A %s dátumnak a próbaverzió befejezési dátuma után kell lennie.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
hu: Az előfizetés %s dátuma nem törölhető. Törölnie kell a rendelést.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
hu: A %s terméket törölték, és már nem lehet megújítani. Kérjük, válasszon új terméket, vagy forduljon hozzánk segítségért.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
hu: A Gifting bővítmény lehetővé teszi, hogy egy személy vásároljon előfizetéses terméket valaki más számára. Ezután megosztja az előfizetés irányítását a vásárló és a címzett között, lehetővé téve mindkettőnek az előfizetés kezelését annak életciklusa során.

en: The Upgrade is in Progress
hu: A frissítés folyamatban van

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
hu: A WooCommerce Subscriptions bővítmény frissült!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
hu: A WooCommerce Subscriptions beépülő modul jelenleg az adatbázis-frissítési rutint futtatja.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
hu: Az előfizetés megújításához szükséges automatikus fizetés meghiúsult. Megpróbáljuk újra a fizetést %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
hu: A(z) %1$s előfizetés megújításához szükséges automatikus fizetés meghiúsult. Az előfizetés újraaktiválásához jelentkezzen be, és fizesse ki a megújítást fiókja oldalán: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
hu: Az automatikus ismétlődő fizetés a(z) %1$s rendelésnél (%2$s) meghiúsult. A fizetést újra megpróbáljuk %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
hu: Az automatikus ismétlődő fizetés a(z) #%d rendelésnél (%s) meghiúsult. A fizetést újra megpróbáljuk %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
hu: Ennek a terméknek az átlagos vonalösszege az egyes előfizetéseknél.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
hu: Az ehhez a terméksorhoz tartozó összes rendelés átlagos sorösszege.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
hu: Az összes ügyfél regisztrációs, váltási és megújítási megrendelésének átlagos értéke.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
hu: Az új automatikus újrapróbálkozási rendszer legjobb része az, hogy az újrapróbálkozási szabályok teljesen testreszabhatók.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
hu: Az előfizetés létrehozásának dátuma nem törölhető, csak frissíthető.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
hu: Az előfizetés legutóbbi megrendelésének befejezésének dátuma, GMT-ben.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
hu: Az előfizetés legutóbbi megrendelésének kifizetésének dátuma, GMT-ben.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
hu: A törölt fizetési módot az automatikus előfizetési fizetésekhez használták, nem találtunk alternatív tokenes fizetési mód tokent az előfizetések módosításához.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
hu: A törölt fizetési módot az automatikus előfizetési fizetésekhez használtuk. A sikertelen megújítási fizetések jövőbeni elkerülése érdekében az ezt a fizetési módot használó előfizetéseket a %1$s használatára frissítettük. Az egyes előfizetések fizetési módjának módosításához lépjen a %2$sMy Account &gt; Subscriptions%3$s oldalra.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
hu: Az ügyfélnek a megújítási fizetéskor vagy a fizetési újrapróbálkozáskor küldött e-mail nem értesítette őt arról, hogy a fizetést újra megpróbálják.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
hu: A webhelyén található %1$d előfizetés teljes frissítési folyamata %2$d és %3$d percet vesz igénybe.

en: The item on the switch order cannot be found.
hu: A váltási sorrendben szereplő tétel nem található.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
hu: Az elemet nem távolítottuk el, mert az előfizetés fizetési módja nem támogatja az elem eltávolítását.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
hu: Az új felület szintén a meglévő %sMegrendelés szerkesztése%s képernyőre épül. Ha valaha is módosított egy rendelést, akkor már tudja, hogyan kell módosítani egy előfizetést.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
hu: Az előfizetés megújítások közötti számlázási időszakok száma.

en: The number of renewal orders processed during this period.
hu: Az ebben az időszakban feldolgozott megújítási megrendelések száma.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
hu: A sikertelen fizetéssel rendelkező megújítási megbízások száma az újrapróbálkozási rendszert használja.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
hu: A megújítási fizetési próbálkozások száma ebben az időszakban, amelyek nem eredményeztek sikeres fizetést.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
hu: Azon megújítási fizetési próbálkozások száma ebben az időszakban, amelyek képesek voltak feldolgozni a korábban egy vagy több alkalommal meghiúsult fizetést.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
hu: A még nem feldolgozott megújítási fizetési próbálkozások száma.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
hu: Az ebben az időszakban feldolgozott újrafeliratkozási megrendelések száma.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
hu: Azon feliratkozási, váltási és megújítási rendelések száma, amelyeket az ügyfél fizetett státuszú (azaz feldolgozás vagy befejezett) üzletében adott le.

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
hu: A vásárló vagy üzletvezető által ebben az időszakban lemondott előfizetések száma. Előfordulhat, hogy az előre fizetett futamidő még nem járt le ebben az időszakban.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
hu: Az ezen időszak alatt létrejött előfizetések száma, akár manuálisan, akár importálva, akár egy vásárló által megrendeléssel. Ez magában foglalja a fizetésre váró rendeléseket is.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
hu: Az előfizetések száma ebben az időszakban, jövőbeli befejezési dátummal, és állapota nem függőben van.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
hu: Az ebben az időszakban létrehozott szülő rendelésekben vásárolt előfizetések száma. Ez a pénztáron keresztül megrendelő ügyfelek által létrehozott új előfizetéseket jelenti.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
hu: Azon előfizetések száma, amelyek ezt a terméket sorként tartalmazzák, és állapota nem függőben van vagy a kukába helyezve.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
hu: Az ügyfél aktív vagy függőben lévő lemondási állapotú előfizetéseinek száma.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
hu: Az ügyfél azon előfizetéseinek száma, amelyek állapota nem függőben van vagy kukába helyezve.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
hu: Az ebben az időszakban frissített, alacsonyabb vagy keresztbesorolt előfizetések száma.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
hu: Azon előfizetések száma, amelyek vagy lejártak, vagy elérték az előre fizetett időszak végét, ha azt korábban lemondták.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
hu: Azon egyedi ügyfelek száma, akiknek az előfizetése nem függőben lévő vagy kukába dobott állapotú.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
hu: A közelgő megújítási rendelések száma a jelenleg aktív előfizetésekhez.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
hu: A váltott eredeti előfizetési elem nem található.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
hu: Az előfizetés fizetési módja nem módosítható.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
hu: A termék típusa nem módosítható, mert ez a termék előfizetésekhez van társítva.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
hu: A megújítási sorrend a következő:

en: The requested subscription cannot be edited.
hu: A kért előfizetés nem szerkeszthető.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
hu: Az újrapróbálkozási rendszer alapértelmezés szerint le van tiltva. Az engedélyezéséhez látogasson el az Előfizetések beállításainak adminisztrációs képernyőjére.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
hu: Az előfizetés kezdő dátuma nem törölhető, csak frissíthető.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
hu: A rendelésre érvényes állapot a megújítási fizetés sikertelensége vagy az utolsó újrapróbálkozás és az újrapróbálkozás feldolgozása között.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
hu: Az előfizetésre érvényes állapot a megújítási fizetés sikertelensége vagy az utolsó újrapróbálkozás és az újrapróbálkozás feldolgozása között.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
hu: Az automatikus fizetési újrapróbálkozás állapota: függőben azt jelenti, hogy az újrapróbálkozás a jövőben kerül feldolgozásra, a sikertelen azt jelenti, hogy a fizetés nem volt sikeres az újrapróbálkozáskor, a befejezett pedig azt, hogy a fizetés sikeres volt az újrapróbálkozáskor.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
hu: Az az állapot, amelyre az előfizetést át kell váltani. Az „állapot” paraméterrel ellentétben ez kiszámítja és frissíti az előfizetési dátumokat.

en: The subscription's end date.
hu: Az előfizetés lejárati dátuma.

en: The subscription's next payment date.
hu: Az előfizetés következő fizetési dátuma.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
hu: Az előfizetés eredeti előfizetési azonosítója, ha ez egy újra előfizetett előfizetés.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
hu: Az előfizetés újra előfizetett előfizetési azonosítója.

en: The subscription's start date.
hu: Az előfizetés kezdő dátuma.

en: The subscription's trial date
hu: Az előfizetés próbaidőszaka

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
hu: Az összes megújítási rendelés összege, beleértve az adót és a szállítást.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
hu: Az összes újrafeliratkozási rendelés összege, beleértve az adót és a szállítást.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
hu: Az összes előfizetéses szülő rendelés összege, beleértve az egyéb tételeket, díjakat, adókat és szállítást.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
hu: Az összes váltási rendelés összege, beleértve az adót és a szállítást.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
hu: Az összes közelgő megújítási rendelés összege, beleértve a tételeket, díjakat, adókat és szállítást, a jelenleg aktív előfizetésekhez.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
hu: A sikertelen fizetési újrapróbálkozási rendszerrel megtérült bevétel teljes összege, beleértve az adót és a szállítási költséget is, a sikertelen fizetéssel rendelkező megújítási rendelések esetén.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
hu: Az Ön által fizetett státuszú (azaz feldolgozás vagy befejezett) áruháznál leadott regisztrációs, váltási és megújítási rendelések teljes száma.

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
hu: Az aktív vagy lemondásra váró állapotú előfizetések teljes száma.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
hu: A függőben lévő vagy a kukába helyezett előfizetések teljes száma.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
hu: Az ügyfél regisztrációs, váltási és megújítási rendeléseinek összértéke.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
hu: A próbaidőszak nem haladhatja meg a %s-t.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
hu: A próbaidőszak nem haladhatja meg: %1$s, %2$s, %3$s vagy %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
hu: A frissítési folyamat eltarthat egy ideig, ezért kérjük, legyen türelmes.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
hu: Nem állnak rendelkezésre szállítási módok. Kérjük, ellenőrizze újra címét, vagy lépjen kapcsolatba velünk, ha segítségre van szüksége.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
hu: Probléma van a PayPal-lal. Előfordulhat, hogy az API hitelesítési adatai helytelenek. Kérjük, frissítse %1$sAPI hitelesítési adatait%2$s. %3$sTovábbi információ%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
hu: Probléma van a PayPal-lal. PayPal-fiókja elavult előfizetési azonosítókat ad ki. %1$sTovábbi információ%2$s. %3$s%4$s elvetése.

en: There was an error locating the switch details.
hu: Hiba történt a kapcsoló részleteinek megtalálásakor.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
hu: Hiba történt a frissítéssel. Kérjük, frissítse az oldalt, és próbálja újra.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
hu: Hiba történt az újbóli előfizetési kérelmével kapcsolatban. Kérlek próbáld újra.

en: There was an error with your request. Please try again.
hu: Hiba történt a kéréssel kapcsolatban. Kérlek próbáld újra.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
hu: Ezek fontos kérdések minden előfizetéses kereskedelmi vállalkozás számára.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
hu: Ezek az e-mailek engedélyezhetők, letilthatók és testreszabhatók a %sWooCommerce &gt; Beállítások &gt; E-mailek%s adminisztrációs képernyőjén.

en: This Month
hu: Ebben a hónapban

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
hu: Ez szabályozza az e-mail tárgysorát. Hagyja üresen az alapértelmezett tárgy használatához: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
hu: Ez szabályozza az e-mail értesítésben található fő címsort. Hagyja üresen az alapértelmezett címsor használatához: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
hu: Ez szabályozza az e-mail értesítésben található fő címsort. Hagyja üresen az alapértelmezett címsor használatához: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
hu: Ezt a dátumot csak becslésként kell kezelni. Az előfizetés fizetési átjárója szabályozza a fizetések feldolgozását.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
hu: Ez az ingyenes bővítmény lehetővé teszi az előfizetők migrációját harmadik féltől származó rendszerekről a WooCommerce szolgáltatásra. Lehetővé teszi az előfizetési adatok exportálását táblázatkezelő eszközökbe vagy harmadik féltől származó alkalmazásokba történő elemzés céljából.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
hu: Ez egy rendelési értesítés, amelyet az ügyfeleknek küldenek, és tartalmazza a rendelés részleteit a megújítási rendelés visszatartása után.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
hu: Ez egy rendelési értesítés, amelyet az előfizetés megújítási rendelés fizetése után küldünk el az ügyfélnek. Ez tartalmazza a megújítási rendelés részleteit.

en: This is where subscriptions are stored.
hu: Itt tárolják az előfizetéseket.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
hu: Ezen az új oldalon az ügyfél felfüggesztheti vagy lemondhatja az előfizetését, módosíthatja a fizetési módot, megváltoztathatja a szállítási címet vagy frissítheti/leminősítheti a tételt.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
hu: Ez a rendelés már nem fizethető ki, mert a megfelelő előfizetés jelenleg nem igényel fizetést.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
hu: Ez az oldal megjeleníti a folyamat eredményeit, amint minden egyes előfizetési köteg frissül.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
hu: Ez a termék jelenleg nincs raktáron és nem elérhető.

en: This section shows any information about Subscriptions.
hu: Ez a rész az előfizetésekkel kapcsolatos információkat tartalmaz.

en: This section shows general information about the store.
hu: Ez a rész általános információkat tartalmaz az üzletről.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
hu: Ez a rész az Előfizetés fizetési módokról tartalmaz információkat.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
hu: Ez a szakasz a fizetési átjáró funkció támogatásával kapcsolatos információkat tartalmaz.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
hu: Ez az előfizetés már nem szerkeszthető, mert a fizetési átjáró nem teszi lehetővé az ismétlődő összegek módosítását.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
hu[0]: Ez az előfizetés automatikusan megújul a nyilvántartott fizetési móddal. Ezt az előfizetést a %smy fiókoldaláról%s kezelheti vagy lemondhatja.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
hu[0]: Ez az előfizetés automatikusan megújul a nyilvántartott fizetési móddal. Ezt az előfizetést a fiókom oldalon kezelheti vagy lemondhatja. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
hu: Ez a változat nem távolítható el, mert aktív előfizetésekhez van társítva. A változat eltávolításához kérjük, mondja le és törölje az előfizetéseket.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
hu: Ezzel törli a gyorsítótárat az összes olyan előfizetésről, amelyet az üzletében lévő felhasználók ellen tároltak. A művelet végrehajtása után a fizetési, megújítási és egyéb előfizetéssel kapcsolatos funkciók lassabb teljesítményére számíthat. A gyorsítótárak időnként újragenerálásra kerülnek, miközben lekérdezések futnak az adott felhasználó előfizetéseinek megkeresésére.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
hu: Ezzel törli a gyorsítótárat az összes megújításról, váltásról, újraelőfizetésről és egyéb rendeléstípusokról az üzletében található összes előfizetéshez. A művelet végrehajtása után a fizetési, megújítási és egyéb előfizetéssel kapcsolatos funkciók lassabb teljesítményére számíthat. A gyorsítótárak időnként újragenerálásra kerülnek, amikor a kapcsolódó rendeléslekérdezések futnak.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
hu: Ez létrehozza az állandó gyorsítótárat a felhasználók előfizetésekkel való összekapcsolásához. A gyorsítótárak túlórában generálódnak a háttérben (a Műveletütemezőn keresztül).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
hu: Ez létrehozza az összes megújítási, váltási, újraelőfizetési és egyéb rendeléstípus állandó gyorsítótárát az üzletében lévő összes előfizetéshez. A gyorsítótárak túlórában generálódnak a háttérben (a Műveletütemezőn keresztül).

en: Timezone:
hu: Időzóna:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
hu: Ha bizonyos feltételeken, például nagy értékű rendeléseken vagy ritka megújítási ütemezésen alapuló konkrét szabályt szeretne alkalmazni, használhatja az újrapróbálkozásra adott %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s szűrőt. Ez adja meg a sikertelen fizetés megújítási megbízásának azonosítóját, amely segítségével információkat találhat azokról a termékekről, előfizetésekről és végösszegekről, amelyekre a sikertelen fizetés vonatkozik.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
hu: Az előfizetés automatikus megújításának engedélyezéséhez először meg kell adnia egy fizetési módot.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
hu: Az előfizetés most történő újraaktiválásához bejelentkezhet és kifizetheti a megújítást a fiókoldaláról: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
hu: Az előfizetés most újraaktiválásához bejelentkezhet, és kifizetheti a megújítást a fiókoldalról: %1$sPay Now »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
hu: A frissítés előrehaladásának rögzítéséhez egy új naplófájl jött létre. Ez a fájl %1$d héten belül automatikusan törlődik. Ha hamarabb szeretné törölni, itt találja: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
hu: A lehető leggyorsabb megoldás érdekében hozzon létre egy %1$ideiglenes rendszergazdai fiókot%3$s a woologin@woocommerce.com felhasználói e-mail címmel, és ossza meg velünk a hitelesítő adatokat a %2$sQuickForget.com%3$s címen.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
hu: A hibák további részleteinek megtekintéséhez tekintse meg a %1$s naplófájlt a %2$sWooCommerce naplók képernyőjén.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
hu: A teljes hiba megtekintéséhez tekintse meg a %1$s naplófájlt a %2$sWooCommerce naplók képernyőjén.%3$s.

en: Today!
hu: Ma!

en: Total
hu: Teljes

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
hu: Teljes

[ctx: table heading]
en: Total
hu: Teljes

en: Total Discount
hu: Teljes kedvezmény

en: Total Subscribers
hu: Összes előfizető

en: Total Subscription Orders
hu: Összes előfizetési rendelés

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
hu: Összes előfizetési rendelés %s

en: Total Subscriptions
hu: Összes előfizetés

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
hu: Összes előfizetés %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
hu: Összesen: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
hu: Összesen

en: Trash
hu: Szemét

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
hu: Ha ezt a rendelést kukába helyezi, azzal a rendeléssel vásárolt előfizetéseket is a kukába helyezi.

en: Trial End
hu: Próba vége

[ctx: table heading]
en: Trial End
hu: Próba vége

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
hu: A próbaidőszak befejezési dátuma

en: Turn off Automatic Payments
hu: Kapcsolja ki az automatikus fizetést

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
hu: Nem lehet módosítani az előfizetés állapotát a következőre: „%1$s”. Kivétel: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
hu: Nem lehet módosítani az előfizetés állapotát „%s” értékre.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
hu: Nem lehet módosítani az előfizetés állapotát „%s” értékre. Az aktiváláshoz rendeljen hozzá egy ügyfelet az előfizetéshez.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
hu: Nem található a PayPal számlázási szerződés megrendelése.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
hu: Az előfizetések nem javíthatók.%4$sHiba: %1$s%4$sFrissítse az oldalt, és próbálja újra. Ha a probléma továbbra is fennáll, %2$sforduljon a %3$s ügyfélszolgálathoz.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
hu: Nem sikerült frissíteni az előfizetéseket.%4$sHiba: %1$s%4$sKérjük, frissítse az oldalt, és próbálja újra. Ha a probléma továbbra is fennáll, %2$sforduljon a %3$s ügyfélszolgálathoz.

en: Unended Subscription Count
hu: Végtelen előfizetések száma

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
hu: Ismeretlen rendelési típus

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unlimited payments
hu: Korlátlan fizetés

en: Unpublished
hu: Kiadatlan

en: Upcoming Recurring Revenue
hu: Közelgő visszatérő bevétel

en: Update Complete
hu: Frissítés kész

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
hu: Adatbázis frissítése

en: Update Error
hu: Frissítési hiba

en: Update in Progress
hu: Frissítés folyamatban

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
hu: Aktív előfizetéseim %2$sall%3$s-ához használt %1$s frissítése

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
hu: Frissítse a jelenlegi előfizetéseim %1$sall%2$s fizetési módját

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
hu: Az előfizetési dátumok frissítése során hiba történt a következő üzenettel: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Upgrade or Downgrade
hu: Frissítés vagy visszalépés

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
hu: Ezzel a mezővel testreszabhatja a pénztárgombon megjelenő szöveget, ha a rendelés előfizetést tartalmaz. Általában a pénztár beküldése gombon a &quot;Megrendelés leadása&quot; felirat látható. Ha a kosár előfizetést tartalmaz, akkor ez „Regisztráljon most”-ra módosul.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
hu: Az automatikus megújítási kapcsoló használata le van tiltva, ha állomásozási módban van.

en: Variable Subscription
hu: Változó előfizetés

en: Variable subscription
hu: Változó előfizetés

en: Variation ID, if applicable.
hu: Változatazonosító, ha van.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
hu: A %1$s verzió néhány új fejlesztést tartalmaz, amelyeket az üzletvezetők – akárcsak Ön – kértek (és esetleg még a %2$syou%3$s is).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
hu: %s verzió

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
hu: A 2.0-s verzió több mint egy éve fejlesztés alatt áll. Újra feltaláltuk a bővítményt, hogy figyelembe vegyük az üzletvezetők 3 éves visszajelzéseit.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
hu: A 2.1-es verzió néhány nagyszerű új funkciót tartalmaz, amelyeket az üzletvezetők, akárcsak Ön (és esetleg még %syou%s is) kérnek.

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
hu: %s keresztül

[ctx: view a subscription]
en: View
hu: Kilátás

en: View Email Settings
hu: E-mail beállítások megtekintése

en: View Reports
hu: Jelentések megtekintése

en: View Retry
hu: Nézet Újra

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
hu: Előfizetés megtekintése

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
hu: Előfizetés megtekintése: %s

en: View and manage subscriptions
hu: Előfizetések megtekintése és kezelése

en: View other subscriptions &rarr;
hu: További előfizetések megtekintése →

en: View subscription
hu: Előfizetés megtekintése

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
hu: Előfizetés megtekintése: %s

en: View subscriptions
hu: Előfizetések megtekintése

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
hu[0]: Tekintse meg előfizetése állapotát %1$saját fiókjában%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
hu: Megrendelés megtekintése: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
hu: Tekintse meg előfizetését: %s

en: Virtual
hu: Virtuális

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
hu: FIGYELMEZTETÉS: Rossz dolgok fognak történni! Az előfizetés megvásárlásához használt fizetési átjáró nem támogatja az előfizetés adatainak módosítását. A számlázási időszak, az ismétlődő kedvezmény, az ismétlődő adó vagy az ismétlődő végösszeg változásai nem feltétlenül jelennek meg a fizetési átjáró által felszámított összegben.

en: WP REST API Endpoints
hu: WP REST API végpontok

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
hu: Egy adott előfizetés részleteit szeretné tudni? Szerezze be: %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
hu: Szeretne többet tudni a %s előfizetésekről?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
hu: Szeretné felsorolni egy webhely összes előfizetését? Töltse le a következőt: %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
hu: Szeretné felsorolni egy webhely összes előfizetését? Töltse le a következőt: %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Egy adott előfizetés részleteit szeretné tudni? %s/wc-api/v2/subscriptions/ letöltése<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
hu: Korán szeretne megújulni a pénztáron keresztül? Kattintson ide: %she.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
hu: Szeretné, ha ügyfelei nem előfizetéses termékekre is előfizethetnének?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
hu: Figyelem! A 2.0-s verzió a WooCommerce Subscriptions bővítmény jelentős frissítése. A frissítés előtt hozzon létre biztonsági másolatot, frissítse az összes WooCommerce bővítményt, és tesztelje az összes beépülő modult, egyéni kódot és fizetési átjárót a 2.0-s verzióval egy állomáshelyen. %1$sTovábbi információ a 2.0-s verzió változásairól »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
hu: Figyelem! A WooCommerce Subscriptions beépülő modul %s verzióját futtatja, de az adatbázisa frissítve lett a Subscriptions 2.0-s verziójára. Ez komoly problémákat okoz az üzletében.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
hu: Figyelmeztetés: Egy felhasználó törlésével a felhasználó előfizetései is törlődnek. A felhasználó rendelései megmaradnak, de újra hozzárendelődnek a „Vendég” felhasználóhoz. Továbbra is törli ezt a felhasználót és a kapcsolódó előfizetéseket?

en: We can not find your old subscription item.
hu: Nem találjuk a régi előfizetési tételt.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
hu: Nem találtunk fizetett előfizetési rendelést ehhez a felhasználóhoz.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
hu: Nem találunk #%d azonosítójú előfizetést. Talán törölték?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
hu: Nem tudtunk megújítási rendelést létrehozni az előfizetéséhez. Kérjük, próbálja újra.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
hu[0]: Nem találtuk a kosarában lévő tétel eredeti megújítási megrendelését. Az elemet eltávolították.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
hu[0]: Nem találtuk az eredeti előfizetést a kosarában lévő tételhez. Az elemet eltávolították.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
hu: Nemcsak az embereknek szánt interfészeket javítottuk, hanem a számítógépek számára is. Alkalmazásai mostantól létrehozhatnak, olvashatnak, frissíthetnek vagy törölhetnek előfizetéseket a RESTful API-végpontokon keresztül.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
hu: Befejeztük előfizetés-megújítási megrendelésének feldolgozását.

en: We hope you enjoy it!
hu: Reméljük, élvezni fogja!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
hu: Nem találtuk az előfizetést. Kérjük, próbálja újra.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
hu: Nem tudtuk megtalálni az Ön által kért jelentési eredményeket. Kérjük, hozza létre újra a linket a %1$sFeliratkozási jelentések képernyőn%2$s.

en: Weekly
hu: Heti

en: Welcome to Subscriptions 2.0
hu: Üdvözli az Előfizetések 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
hu: Üdvözöljük az Előfizetések 2.1-ben!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
hu: Üdvözöljük a WooCommerce előfizetésekben %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
hu: Üdvözöljük a WooCommerce Subscriptions 2.1-ben

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
hu: Mi történik, ha az ügyfél előfizetéses terméket akar vásárolni valaki másnak?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
hu: Az, hogy az üzlete milyen személyes adatokat oszt meg külső forrásokkal, attól függ, hogy Ön mely harmadik fél fizetésfeldolgozó beépülő moduljait használja az előfizetési díjak begyűjtésére. Javasoljuk, hogy olvassa el az adatvédelmi szabályzatukat, hogy tájékoztassa adatvédelmi szabályzatának e részét.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
hu: Amit összegyűjtünk és tárolunk

en: What we share with others
hu: Amit megosztunk másokkal

en: What's new?
hu: Mi újság?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
hu: Amikor törölték

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
hu: Amikor egy előfizetést manuálisan vagy sikeres vásárlás után aktiválnak, új felhasználók kapják ezt a szerepet.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
hu: Lemondáskor

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
hu: A %s kezelése során meg kell őrizni vagy törölni kell az előfizetéseken belüli személyes adatokat?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
hu: Eltérő ismétlődő fizetési vagy számlázási periódusú előfizetésre történő váltáskor az új előfizetésre váltáskor arányosítani kell a meglévő számlázási időszakra fizetett árat?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
hu: Hosszúságú előfizetésre történő váltáskor az ügyfél által már teljesített befizetéseket is figyelembe veheti annak meghatározásakor, hogy az előfizetőnek hány fizetést kell fizetnie az új előfizetésért.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
hu: Előfizetési díjas előfizetésre váltva megkövetelheti az ügyféltől, hogy csak a meglévő előfizetés regisztrációs díja és az új előfizetés regisztrációs díja (ha van ilyen) közötti rést fizessen.

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
hu: A WooCommerce Subscribe All the Things segítségével megtehetik! Ez a kísérleti bővítmény azt vizsgálja, hogyan alakíthat át bármilyen terméket, beleértve a termékcsomagokat és az összetett termékeket is, előfizetéses termékké. Ezenkívül lehetőséget kínál az ügyfeleknek, hogy előfizessenek egy nem előfizetéses termékek kosarára.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
hu: Ha a korai megújítás engedélyezve van, az ügyfelek a következő fizetési dátum előtt megújíthatják előfizetéseiket.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
hu: A kézi megújítások esetén az ügyfél előfizetése felfüggesztésre kerül mindaddig, amíg be nem jelentkezik, és fizet a megújításért. %1$sTovábbi információ%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
hu: A %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s szűrővel megadhat egy sor alapértelmezett szabályt, amelyek az üzletében lévő összes sikertelen fizetésre vonatkoznak.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
hu: A WooCommerce 2.6 támogatja a %1$sREST API%2$s végpontokat, amelyek a WordPress mag %3$sREST API%4$s infrastruktúrájára épülnek.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
hu: WooCommerce fiók csatlakoztatva

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
hu: WooCommerce előfizetések

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
hu: WooCommerce előfizetések PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
hu: WooCommerce előfizetések frissítése

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
hu: A WooCommerce előfizetések frissítése folyamatban van

en: Would you like to add a payment method now?
hu: Szeretné most fizetési módot hozzáadni?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
hu: Szeretné frissíteni előfizetéseit ennek az új fizetési módnak a használatára - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNem%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
hu: I/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
hu: I/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Year
hu: Év

en: Yes
hu: Igen

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
hu: Egy vagy több előfizetést tartalmazó rendelést a kukába készül. A rendelések kukába helyezése az ezekkel a rendelésekkel vásárolt előfizetéseket is a kukába helyezi.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
hu: Töröl egy előfizetési elemet. Ezenkívül manuálisan is törölnie kell az előfizetést, és ki kell dobnia az előfizetést az Előfizetések kezelése képernyőn.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
hu: Az előfizetést nem aktiválhatja újra, amíg nem fizet a megújításáért. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
hu: Ezt az előfizetést nem lehet korán megújítani. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
hu: Nem tud újra előfizetni erre az előfizetésre. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
hu: Az előfizetést nem függesztheti fel – a felfüggesztési korlátot elérte. Kérjük, forduljon hozzánk, ha segítségre van szüksége.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
hu: Ezt az előfizetést nem válthatja át. Úgy tűnik, nem Ön az előfizetés tulajdonosa.

en: You can not switch to the same subscription.
hu: Nem válthat ugyanarra az előfizetésre.

en: You can only switch to a subscription product.
hu: Csak előfizetéses termékre válthat.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
hu: Jelenleg nem tudja megújítani az előfizetést. Kérlek próbáld újra.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
hu: Nem módosíthat olyan előfizetést, amely nem az Öné.

en: You cannot remove an item that does not exist.
hu: Nem távolíthat el olyan elemet, amely nem létezik.

en: You do not have permission to create subscriptions
hu: Nincs engedélye előfizetések létrehozására

en: You do not have permission to read the subscriptions count
hu: Nincs engedélye az előfizetések számának olvasására

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
hu: Előfizetése van erre a termékre. Ha új előfizetést választ, az leváltja a meglévő előfizetését.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
hu: Ennek a terméknek egy változatát már hozzáadta a kosárhoz.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
hu: Ön már előfizetett erre a termékre, és vásárlónként csak egy lehet. A terméket újra nem vásárolhatja meg.

en: You have an active subscription to this product already.
hu: Már van aktív előfizetése erre a termékre.

en: You have no active subscriptions.
hu: Nincsenek aktív előfizetései.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
hu: Elérte az előfizetések végét. Ugrás az %sfirst oldalra%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
hu: Előfizetés megújítási megrendelést kapott a következőtől: %1$s. A sorrendjük a következő:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
hu: Sikeresen módosította az előfizetési tételeket. Új megrendelésének és előfizetésének adatai az alábbiakban tájékoztatásul szolgálnak:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
hu: Sikeresen eltávolította a(z) „%1$s” elemet az előfizetéséből. %2$sVisszavonás?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
hu: %1$s megújítási megrendelése a következőtől: %2$s kész

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
hu: %1$s-előfizetés-megújítási megrendelése a következőtől: %2$s elkészült – töltse le fájljait

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
hu: Alkalmazásai mostantól létrehozhatnak, olvashatnak, frissíthetnek vagy törölhetnek előfizetéseket RESTful API-végpontokon keresztül, amelyek ugyanolyan kialakításúak, mint a WooCommerce REST API-végpontjainak legújabb verziója.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
hu: A kosara érvénytelen előfizetés-váltási kérelmet tartalmazott. Eltávolítottuk a kosaradból.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
hu[0]: A kosara érvénytelen előfizetés-váltási kérelmet tartalmazott. El lett távolítva.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
hu: A kosara kiürült az előfizetéses termékekből. Egyszerre csak egy előfizetéses termék vásárolható meg.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
hu: Ügyfelei mostantól megtekinthetik az előfizetés teljes részleteit, beleértve a sorokat, a számlázási és szállítási címet, a számlázási ütemezést és a megújítási rendeléseket, a speciális %sMy Account &gt; Előfizetés%s oldalon.

en: Your database has been updated successfully!
hu: Az adatbázisod sikeresen frissítve!

en: Your early renewal order was successful.
hu: Korai megújítási rendelése sikeres volt.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
hu: Megújítási rendelése elkészült

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
hu: A korábbi művelet visszavonására irányuló kérése sikertelen volt.

en: Your subscription change is complete
hu: Az előfizetés módosítása befejeződött

en: Your subscription change is complete - download your files
hu: Az előfizetés módosítása befejeződött – töltse le fájljait

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
hu: Az előfizetését törölték.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
hu: Előfizetését felfüggesztettük.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
hu: Előfizetését újra aktiváltuk.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
hu: Az előfizetés megújítási rendelése kész – töltse le a fájlokat

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
hu[0]: Előfizetése akkor aktiválódik, amikor a fizetés megtörténik.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
hu: Megérkezett a {blogname} megújítási megrendelése!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
hu: Az Ön {blogname} megújítási rendelése nyugtája a következő időponttól: {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
hu: A(z) {blogname} feliratkozásod {order_date} dátummal történő módosítása befejeződött

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
hu: A(z) {blogname} feliratkozásod {order_date} dátummal történő módosítása befejeződött – töltse le fájljait

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
hu: [%s] Előfizetés lemondva

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
hu: [%s] Előfizetés lejárt

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
hu: [%s] Előfizetés felfüggesztve

en: [Remove]
hu: [Eltávolítás]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
hu: [{blogname}] Új előfizetés megújítási rendelés ({order_number}) – {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
hu: [{blogname}] Előfizetés váltva ({order_number}) – {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
hu: [{site_title}] A(z) {order_number} automatikus befizetése sikertelen, újrapróbálkozás ütemezve: {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
hu: az ügyfél felfüggeszti az előfizetést

en: a subscription expires
hu: egy előfizetés lejár

en: account erasure request
hu: számlatörlési kérelem

en: an automatic payment fails
hu: az automatikus fizetés meghiúsul

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
hu[0]: nap

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
hu[0]: nap

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
hu: nappal a megújulás napja előtt

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
hu: pl 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
hu: pl 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
hu: pl 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
hu: az ügyfélnek és az üzletvezetőnek küldött e-maileket

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
hu: minden

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
hu: minden %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
hu: minden %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
hu: várható elszámolási dátum: %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
hu: számára

en: how long to wait between retry attempts
hu: mennyit kell várni az újrapróbálkozások között

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
hu: itt: %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
hu: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
hu[0]: hónap

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
hu[0]: hónap

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
hu: új kapcsolódó rendelési módszerek a WCS_Related_Order_Store-ban

[ctx: no trial period]
en: no
hu: nem

en: now
hu: Most

en: staging
hu: színrevitel

en: subscriptions
hu: előfizetések

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
hu: felfüggesztések számlázási időszakonként.

en: the status applied to the renewal order and subscription
hu: a megújítási rendelésre és előfizetésre vonatkozó állapot

en: the total number of retry attempts
hu: az újrapróbálkozások teljes száma

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
hu: elöl

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
hu: A %1$s verzió elavult. Az alapverzió %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
hu[0]: hét

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
hu[0]: hét

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
hu[0]: év

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
hu[0]: év
