WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to hi translation catalogue (1277 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
hi[0]: %d अन्य सदस्यता की जाँच की गई और उसे किसी मरम्मत की आवश्यकता नहीं थी।

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
hi: अगला भुगतान %s देय है।

en:  Subscription Created
hi: सदस्यता बनाई गई

en:  Subscription Deleted
hi: सदस्यता हटाई गई

en:  Subscription Switched
hi: सदस्यता स्विचड

en:  Subscription Updated
hi: सदस्यता अद्यतन

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
hi: &quot;%s&quot; एक मान्य नया आदेश प्रकार नहीं है।

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
hi: #%एस

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
hi: #%एस

en: $0 Initial Checkout
hi: $0 प्रारंभिक चेकआउट

en: $type passed to the function was not a string.
hi: फ़ंक्शन में पास किया गया $ प्रकार एक स्ट्रिंग नहीं था।

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
hi: %1$s %2$s फिर %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
hi[0]: %1$s %2$s फिर %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक %4$s %5$s . पर

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
hi: %1$s %2$s फिर %3$s %4$s %5$s पर प्रत्येक वर्ष

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
hi: %1$s %2$s फिर %3$s %4$s %5$s पर प्रत्येक %6$s वर्ष

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक %5$s महीने के %4$s दिन

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक माह के %4$s पर

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक माह के अंतिम दिन

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
hi: %1$s %2$s फिर %3$s प्रत्येक %4$s महीने के अंतिम दिन

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
hi: %1$s (#%2$s - %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
hi: %1$s %2$s पर पूर्ण भुगतान अपनी सदस्यता बदलने में सक्षम होने के लिए %3$s%4$s का आदेश दें।

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
hi: %2$s नि:शुल्क परीक्षण के बाद %1$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
hi: %1$s और %2$s साइन-अप शुल्क

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
hi: %1$s प्रत्येक %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
hi: %3$s . पर हर %2$s %1$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
hi[0]: %2$d आइटम के लिए %1$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
hi: %2$s . के लिए %1$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
hi: %1$s नि:शुल्क परीक्षण फिर %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
hi: अभी %1$s, और

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
hi: %1$s %2$s %3$s पर प्रत्येक वर्ष

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
hi: %1$s %2$s %3$s पर प्रत्येक %4$s वर्ष

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
hi: %1$s प्रत्येक %3$s महीने के %2$s दिन

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
hi: %1$s प्रत्येक माह के %2$s पर

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
hi: %1$s प्रत्येक %2$s महीने के अंतिम दिन

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
hi[0]: %1$s सदस्यता को अपडेट नहीं किया जा सका: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
hi: %1$s सदस्यता ईवेंट %2$s . पर ट्रिगर हुआ

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
hi: %1$s %2$s नि:शुल्क परीक्षण के साथ

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
hi: %4$s . के लिए %1$s#%2$s%3$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
hi: %1$s एक सदस्यता उत्पाद जोड़ें »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
hi: %1$s अभी सदस्यता जोड़ें%2$s या नए इंटरफ़ेस के बारे में %3$slearn more%4$s.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
hi: %1$sसदस्यता चुनें%2$s%3$sWooCommerce सदस्यता एक्सटेंशन दो नए सदस्यता उत्पाद प्रकार जोड़ता है - %4$sसाधारण सदस्यता%5$s और %6$s परिवर्तनीय सदस्यता%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
hi: %1$s%2$s को अपडेट करने का तरीका जानें

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
hi: %1$s सदस्यताओं को प्रबंधित करने के बारे में अधिक जानें »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
hi: %1$sनोट:%2$s सदस्यता से संबंधित आदेश इन सेटिंग्स से प्रभावित आदेशों में शामिल नहीं किए जाएंगे।

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
hi: %1$sआदेश #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
hi: आपके खाते%2$s पर %1$sPayPal संदर्भ लेनदेन सक्षम हैं। सभी सदस्यता प्रबंधन सुविधाएँ अब सक्षम हैं। बेचते हुए आनंद लें!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
hi: आपके खाते%2$s पर %1$sPayPal संदर्भ लेनदेन सक्षम नहीं हैं, कुछ सदस्यता प्रबंधन सुविधाएं सक्षम नहीं हैं। कृपया PayPal से संपर्क करें और अनुरोध करें कि वे आपके खाते पर %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s करें। %5$sPayPal खाता जांचें%6$s %3$s अधिक जानें %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
hi: आपके खाते%2$s पर %1$sPayPal संदर्भ लेनदेन सक्षम नहीं हैं। यदि आप सदस्यता के साथ पेपैल संदर्भ लेनदेन का उपयोग करना चाहते हैं, तो कृपया पेपैल से संपर्क करें और अनुरोध करें कि वे आपके खाते पर %3$senable पेपैल संदर्भ लेनदेन%4$s करें। %5$sPayPal खाते की जाँच करें%6$s %3$s अधिक जानें %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
hi: %1$sमूल्य निर्धारित करें%2$s%3$sसदस्यता मूल्य अन्य उत्पाद कीमतों से थोड़ा अलग हैं। सदस्यता के लिए, आप बिलिंग अवधि, अवधि, साइन-अप शुल्क और निःशुल्क परीक्षण सेट कर सकते हैं।%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
hi: %1$sचेतावनी!%2$s ऐसा प्रतीत होता है कि आपने %1$sWooCommerce सदस्यता%2$s को %3$s से घटाकर %4$s कर दिया है। इस तरह से प्लगइन को डाउनग्रेड करने से समस्याएँ हो सकती हैं। अधिक सहायता के लिए कृपया %3$s या उच्चतर में अपडेट करें, या %5$sएक नया समर्थन टिकट%6$s खोलें। %7$s और जानें »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
hi: %1$sचेतावनी!%2$s हम देख सकते हैं कि %1$sWooCommerce सदस्यता प्रारंभिक नवीनीकरण%2$s प्लगइन सक्रिय है। %1$sWooCommerce सदस्यता%2$s का संस्करण %3$s उस प्लगइन की कार्यक्षमता के साथ आता है जिसे कोर प्लगइन में पैक किया गया है। कृपया किसी भी विरोध से बचने के लिए WooCommerce सदस्यता प्रारंभिक नवीनीकरण को निष्क्रिय करें।

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
hi: %1$sचेतावनी!%2$s हमें %1$sWooCommerce सदस्यता 2.3.0 - 2.3.2%2$s में एक समस्या का पता चला है जिसके कारण आपके सदस्यता नवीनीकरण आदेश और ग्राहक सदस्यता कैश में अमान्य डेटा हो सकता है। संचित डेटा को अद्यतन करने के तरीके के बारे में जानकारी के लिए, कृपया %3$sएक नया समर्थन टिकट%4$s खोलें।

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
hi: %1$sWooCommerce सदस्यता स्थापित%2$s – %3$sआप सदस्यता बेचना शुरू करने के लिए तैयार हैं!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
hi: %1$sWooCommerce सदस्यता निष्क्रिय है।%2$s WooCommerce सदस्यता के काम करने के लिए %3$sWooCommerce प्लगइन%4$s सक्रिय होना चाहिए। कृपया %5$sWooCommerce को स्थापित और सक्रिय करें »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
hi: %1$sWooCommerce सदस्यता निष्क्रिय है।%2$s सदस्यता के इस संस्करण के लिए WooCommerce %3$s या नए की आवश्यकता है। कृपया %4$supdate WooCommerce को संस्करण %3$s या नए »%5$s . में बदलें

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
hi: %2$s %1$s वर्तमान सदस्यता

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
hi: %2$s %1$s समाप्त सदस्यता

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
hi: %2$s %1$s नई सदस्यता

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
hi: %2$s %1$s सदस्यता रद्दीकरण

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
hi: %2$s %1$s सदस्यता नवीनीकरण

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
hi: %2$s %1$s सदस्यता फिर से सदस्यता लेती है

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
hi: %2$s %1$s सदस्यता साइनअप

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
hi: %2$s %1$s सदस्यता स्विच

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
hi[0]: %2$s%1$s रद्दीकरण%3$s सदस्यता रद्दीकरण इस महीने

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
hi[0]: इस महीने %2$s%1$s नवीनीकरण%3$s सदस्यता नवीनीकरण

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
hi[0]: %2$s%1$s साइनअप%3$s सदस्यता साइनअप इस महीने

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
hi[0]: %d रद्द भुगतान पुन: प्रयास

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
hi[0]: %d विफल भुगतान पुन: प्रयास

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
hi[0]: %d लंबित भुगतान पुन: प्रयास

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
hi[0]: %d प्रसंस्करण भुगतान पुन: प्रयास

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
hi[0]: %d सफल भुगतान पुन: प्रयास

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
hi[0]: %d विफलताएं

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
hi[0]: %d आइटम

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
hi: %एस

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
hi: %s - आदेश

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
hi: %s पहले

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
hi: %s औसत नवीनीकरण राशि

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
hi[0]: %s दिन

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
hi: महीने का %s दिन

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
hi: %s प्रत्येक सप्ताह

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
hi[0]: %s महीना

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
hi: %s शुद्ध सदस्यता लाभ

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
hi: %s शुद्ध सदस्यता हानि

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
hi: %s प्रत्येक माह के अंतिम दिन

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
hi: इस अवधि में %s नवीनीकरण आय

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
hi: %s नवीनीकरण आदेश

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
hi: इस अवधि में %s नवीनीकरण आय

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
hi: %s नवीनीकरण राजस्व वसूल किया गया

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
hi: %s नवीनीकरण आय इस माह

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
hi: %s इस अवधि में राजस्व की पुनः सदस्यता लें

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
hi: %s पुन: प्रयास विफल

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
hi: %s पुन: प्रयास प्रयास लंबित

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
hi: %s पुन: प्रयास सफल हुए

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
hi: इस अवधि में %s साइनअप आय

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
hi: %s साइनअप आय इस माह

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
hi[0]: %s सदस्यता स्थिति परिवर्तित।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
hi: %s इस अवधि में आय स्विच करें

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
hi[0]: %s सप्ताह

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
hi[0]: %s वर्ष

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
hi: %s अधिक जानें »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
hi: (%s सेकंड में)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
hi: (%s शामिल है)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
hi: 1 दिन

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
hi: 1 महीना

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
hi: 1 सप्ताह

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
hi: 1 साल

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
hi: पेपैल के साथ हाल ही में सदस्यता भुगतान संसाधित करते समय एक गंभीर त्रुटि उत्पन्न हुई है। कृपया %1$s इसे हल करने के लिए WooCommerce सहायता%3$s पर तुरंत एक नया टिकट खोलें। %2$s और जानें »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
hi: एक उत्पाद &quot;कार्ट में जोड़ें&quot; टेक्स्ट वाला एक बटन प्रदर्शित करता है। डिफ़ॉल्ट रूप से, एक सदस्यता इसे &quot;अभी साइन अप करें&quot; में बदल देती है। आप यहां सदस्यता के लिए बटन टेक्स्ट को कस्टमाइज़ कर सकते हैं।

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
hi: %1$s से संबंधित एक सदस्यता रद्द कर दी गई है। उनकी सदस्यता का विवरण इस प्रकार है:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
hi: उपयोगकर्ता द्वारा %1$s से संबंधित सदस्यता को निलंबित कर दिया गया है। उनकी सदस्यता का विवरण इस प्रकार है:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
hi: %1$s से संबंधित सदस्यता समाप्त हो गई है। उनकी सदस्यता का विवरण इस प्रकार है:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
hi: आपकी कार्ट से एक सदस्यता हटा दी गई है। भुगतान गेटवे प्रतिबंधों के कारण, विभिन्न सदस्यता उत्पादों को एक ही समय में नहीं खरीदा जा सकता है।

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
hi: आपकी कार्ट से एक सदस्यता हटा दी गई है। उत्पादों और सदस्यताओं को एक ही समय में नहीं खरीदा जा सकता है।

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
hi: आपकी कार्ट से सदस्यता नवीनीकरण हटा दिया गया है। एक ही समय में एकाधिक सदस्यताएँ नहीं खरीदी जा सकतीं।

en: About WooCommerce Subscriptions
hi: WooCommerce सदस्यता के बारे में

en: Accept Early Renewal Payments
hi: शीघ्र नवीनीकरण भुगतान स्वीकार करें

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
hi: एक मॉडल के माध्यम से प्रारंभिक नवीनीकरण भुगतान स्वीकार करें

en: Accept Manual Renewals
hi: मैन्युअल नवीनीकरण स्वीकार करें

en: Actions
hi: कार्रवाई

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
hi: सक्रिय

[ctx: Subscription status]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
hi[0]: सक्रिय <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
hi: सक्रिय उत्पाद कुंजी

en: Active Subscriptions
hi: सक्रिय सदस्यता

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
hi: सक्रिय सदस्यता %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
hi[0]: %d भुगतान के लिए सक्रिय

en: Active for unlimited payments
hi: असीमित भुगतान के लिए सक्रिय

en: Active for x payments
hi: x भुगतान के लिए सक्रिय

en: Active subscriber?
hi: सक्रिय ग्राहक?

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add New
hi: नया जोड़ो

en: Add New Retry
hi: नया पुन: प्रयास जोड़ें

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
hi: नई सदस्यता जोड़ें

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
hi: सदस्यता जोड़ें

en: Add a Subscription Product
hi: एक सदस्यता उत्पाद जोड़ें

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
hi: भुगतान जोड़ें

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
hi: भुगतान विधि जोड़ें

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
hi: भुगतान विधि जोड़ें

en: Add to Cart Button Text
hi: कार्ट में जोड़ें बटन टेक्स्ट

en: Address
hi: पता

en: Affected event: | Affected events:
hi[0]: प्रभावित घटना:

en: Align Subscription Renewal Day
hi: सदस्यता नवीनीकरण दिवस संरेखित करें

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
hi: सदस्यता नवीनीकरण को सप्ताह, महीने या वर्ष के किसी विशिष्ट दिन में संरेखित करें। उदाहरण के लिए, महीने का पहला दिन। %1$sअधिक जानें%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
hi: इस सदस्यता को खरीदने वाले सभी ग्राहकों के लिए सप्ताह या महीने के किसी विशिष्ट दिन के लिए भुगतान तिथि संरेखित करें।

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
hi: इस सदस्यता के लिए भुगतान तिथि को वर्ष के किसी विशिष्ट दिन के अनुसार संरेखित करें। यदि इस वर्ष तिथि पहले ही हो चुकी है, तो पहला भुगतान %s में संसाधित किया जाएगा। इस उत्पाद के लिए भुगतान समन्वयन अक्षम करने के लिए दिन को 0 पर सेट करें।

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
hi: सभी लिंक किए गए सब्सक्रिप्शन आइटम कार्ट से हटा दिए गए हैं।

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
hi: सभी लिंक किए गए सब्सक्रिप्शन आइटम थे

en: All orders types
hi: सभी आदेश प्रकार

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
hi: भुगतान विधि के बिना $0 प्रारंभिक चेकआउट की अनुमति दें।

en: Allow Switching
hi: स्विचिंग की अनुमति दें

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
hi: सदस्यता उत्पाद को उसी लेन-देन में अन्य उत्पादों और सदस्यताओं के साथ खरीदने की अनुमति दें।

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
hi: $0 के प्रारंभिक भुगतान वाले सदस्यता उत्पाद को भुगतान विधि प्रदान किए बिना खरीदने की अनुमति दें। सदस्यता को सक्रिय रखने के लिए ग्राहक को प्रारंभिक अवधि के अंत में भुगतान विधि प्रदान करने की आवश्यकता होगी।

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
hi: ग्राहकों को उनके %1$sMy Account &gt; Subscription%2$s पेज से चेकआउट को बायपास करने और उनकी सदस्यता को जल्दी नवीनीकृत करने की अनुमति दें। %3$sऔर जानें.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
hi: ग्राहकों को उनके सदस्यता देखें पृष्ठ से स्वत: नवीनीकरण चालू और बंद करने दें।

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
hi: एक साथ कई सब्सक्रिप्शन और उत्पादों को खरीदने की अनुमति दें।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
hi: सब्सक्राइबर्स को अलग-अलग सब्सक्रिप्शन के बीच स्विच (अपग्रेड या डाउनग्रेड) करने दें। %1$sअधिक जानें%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
hi: हमेशा

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
hi[0]: हाल ही की सदस्यता संबंधी घटना को संसाधित करते समय एक त्रुटि हुई है। प्रभावित सदस्यता को ठीक करने और इस त्रुटि के संभावित कारणों के बारे में अधिक जानने के लिए, कृपया हमारी मार्गदर्शिका %1$shere%2$s पढ़ें।

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
hi: एक त्रुटि हुई, कृपया पुन: प्रयास करें या भुगतान का कोई वैकल्पिक तरीका आज़माएं।

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
hi: पहला आवर्ती भुगतान चार्ज करने से पहले प्रतीक्षा करने के लिए वैकल्पिक समयावधि। सदस्यता के प्रारंभ में कोई भी साइन अप शुल्क अभी भी लिया जाएगा। %एस

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
hi: पहला आवर्ती भुगतान चार्ज करने से पहले प्रतीक्षा करने के लिए वैकल्पिक समयावधि। सदस्यता के प्रारंभ में कोई भी साइन अप शुल्क अभी भी लिया जाएगा। %एस

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
hi: आपके लिए %1$s पर अपनी सदस्यता को नवीनीकृत करने के लिए एक आदेश बनाया गया है। इस चालान का भुगतान करने के लिए कृपया निम्न लिंक का उपयोग करें: %2$s

en: And much more...
hi: और भी बहुत कुछ...

en: Any Payment Method
hi: कोई भी भुगतान विधि

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
hi: क्या आप वाकई इस आइटम को अपनी सदस्यता से हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
hi: क्या आप वाकई पेपैल मानक से भुगतान विधि बदलना चाहते हैं? यह PayPal की सदस्यता को निलंबित कर देगा।

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
hi: क्या आप वाकई नवीनीकरण की प्रक्रिया करना चाहते हैं? यह ग्राहक से शुल्क लेगा और उन्हें नवीनीकरण आदेश ईमेल करेगा (यदि ईमेल सक्षम हैं)।

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
hi: क्या आप वाकई इस नवीनीकरण आदेश के लिए भुगतान का पुन: प्रयास करना चाहते हैं? यह ग्राहक से शुल्क लेने और नवीनीकरण आदेश ईमेल भेजने का प्रयास करेगा (यदि ईमेल सक्षम हैं)।

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
hi: आवर्ती राजस्व को पुनर्प्राप्त करने का प्रयास जो अन्यथा केवल अस्थायी रूप से अस्वीकृत भुगतान विधियों के कारण खो जाएगा। %1$sअधिक जानें%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
hi: स्वतः नवीनीकरण टॉगल

en: Auto renew
hi: स्वतः नवीनीकृत

en: Automatic Failed Payment Retries
hi: स्वचालित विफल भुगतान पुन: प्रयास

en: Automatic Failed Payment Retry
hi: स्वचालित विफल भुगतान पुन: प्रयास

en: Automatic Recurring Payments
hi: स्वचालित आवर्ती भुगतान

en: Automatic payment failed for order {order_number}
hi: आदेश {order_number} के लिए स्वचालित भुगतान विफल

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
hi: {order_number} के लिए स्वचालित भुगतान विफल रहा, हम {retry_time} के लिए पुनः प्रयास करेंगे

en: Automatic renewal payment failed
hi: स्वचालित नवीनीकरण भुगतान विफल रहा

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
hi: इस अवधि के बाद सदस्यता स्वतः समाप्त हो जाती है। यह अवधि किसी भी नि:शुल्क परीक्षण या समकालिक पहली नवीनीकरण तिथि से पहले प्रदान किए गए समय के अतिरिक्त है।

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
hi: इस अवधि के बाद सदस्यता स्वतः समाप्त हो जाती है। यह अवधि किसी भी नि:शुल्क परीक्षण या समकालिक पहली नवीनीकरण तिथि से पहले प्रदान किए गए समय के अतिरिक्त है।

en: Average Lifetime Value
hi: औसत आजीवन मूल्य

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
hi: औसत आजीवन मूल्य %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
hi: औसत आवर्ती रेखा कुल %s

en: Backordered
hi: आदेश वापस लिया गया

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
hi: इस वजह से, सदस्यता के लिए भुगतान विधि के रूप में इसकी अनुशंसा नहीं की जाती है जब तक कि यह आपके देश के लिए एकमात्र उपलब्ध विकल्प न हो।

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
hi: चूँकि %sWC_Subscription%s वर्ग %sWC_Order%s का विस्तार करता है, आप इसकी परिचित विधियों का उपयोग कर सकते हैं, जैसे %s$subscription-&gt;update_status()%s या %s$subscription-&gt;get_total()%s।

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
hi: सदस्यता के लिए पेपैल मानक सक्षम करने से पहले, कृपया ध्यान दें, पेपैल मानक का उपयोग करते समय, ग्राहकों को उनकी सदस्यता के जीवन के लिए पेपैल मानक का उपयोग करने में बंद कर दिया जाता है, और पेपैल मानक की कई सीमाएं होती हैं। कृपया इस विकल्प को सक्षम करने का चयन करने से पहले %1$s हम सब्सक्रिप्शन के लिए PayPal Standard%2$s की अनुशंसा क्यों नहीं करते हैं पर मार्गदर्शिका पढ़ें।

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
hi: इससे पहले कि हम आपको रास्ते में भेजें, हमें आपके डेटाबेस को नवीनतम संस्करण में अपडेट करना होगा। यदि आपके पास अपनी साइट का हालिया बैकअप नहीं है, तो %snow एक%s बनाने का समय है।

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
hi: समूहीकृत सदस्यताओं के बीच

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
hi: सदस्यता विविधताओं के बीच

[ctx: table column header]
en: Big Bang
hi: महा विस्फोट

en: Billing
hi: बिलिंग

en: Billing Address
hi: बिल भेजने का पता

en: Billing Period
hi: बिलिंग अवधि

en: Billing Period:
hi: बिलिंग अवधि:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
hi: पेपाल पर बिलिंग समझौता रद्द कर दिया गया।

en: Billing interval:
hi: बिलिंग अंतराल:

en: Billing period for the subscription.
hi: सदस्यता के लिए बिलिंग अवधि।

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
hi: बिलिंग:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
hi: सदस्यता के लिए उपयोग किए गए शिपिंग पते और भविष्य की खरीदारी के लिए आपका डिफ़ॉल्ट शिपिंग पता दोनों अपडेट कर दिए जाएंगे।

en: Browse products
hi: उत्पादों को ब्राउज़ करें

en: Browser User Agent
hi: ब्राउज़र उपयोगकर्ता एजेंट

en: But wait, there's more!
hi: लेकिन रुकिए, और भी बहुत कुछ है!

en: Button Text
hi: टेक्स्ट बटन

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से, सदस्यताएँ 7 दिनों में 5 बार भुगतान का पुनः प्रयास करेंगी। पुनर्प्रयास प्रणाली को नियंत्रित करने वाले नियमों को अनुकूलित करने के लिए संशोधित किया जा सकता है:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से, किसी मौजूदा सदस्यता उत्पाद में नई फ़ाइलें जोड़ने से सक्रिय सदस्यों को नई फ़ाइलों तक पहुंच स्वचालित रूप से मिल जाएगी। हालांकि, अब आप अगले नवीनीकरण भुगतान के बाद ही ग्राहकों को नई फाइलों तक पहुंच प्रदान करने के लिए %snew कंटेंट ड्रिपिंग सेटिंग%s को सक्षम कर सकते हैं।

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
hi: सब्सक्रिप्शन को कस्टम ऑर्डर टाइप बनाकर, सब्सक्रिप्शन अब कस्टम पोस्ट टाइप भी हो गया है। यह सदस्यता को क्वेरी करने के लिए तेज़ बनाता है और यह एक डेटाबेस स्कीमा का उपयोग करता है जो वर्डप्रेस पोस्ट और पेज के रूप में स्केलेबल है।

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
hi: अपनी सदस्यता को जल्दी नवीकृत करने पर आपका अगला भुगतान %s होगा।

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
hi: आपकी सदस्यता को जल्दी नवीनीकृत करने से, %s पर आपका निर्धारित अगला भुगतान रद्द कर दिया जाएगा।

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
hi: WooCommerce सदस्यता का उपयोग करके, आप व्यक्तिगत डेटा संग्रहीत कर सकते हैं और सदस्यता भुगतान लेने के लिए आप किस तृतीय-पक्ष भुगतान प्रोसेसर का उपयोग कर रहे हैं, इसके आधार पर आप बाहरी स्रोतों के साथ व्यक्तिगत डेटा साझा कर सकते हैं।

en: Cache Update Failures
hi: कैशे अपडेट विफलता

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
hi: पता प्रकार प्रदर्शन नाम नहीं मिल सकता। पता प्रकार एक स्ट्रिंग नहीं है।

en: Can not get status name. Status is not a string.
hi: स्थिति का नाम नहीं मिल सकता। स्थिति एक स्ट्रिंग नहीं है।

en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Cancel Now
hi: अभी रद्द करें

en: Cancel and remove personal data
hi: व्यक्तिगत डेटा रद्द करें और निकालें

en: Cancellations
hi: रद्द

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
hi: रद्द

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
hi: रद्द तिथि

en: Cancelled Subscription
hi: रद्द सदस्यता

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
hi: रद्द सदस्यता ईमेल तब भेजे जाते हैं जब ग्राहक की सदस्यता रद्द कर दी जाती है (या तो स्टोर प्रबंधक या ग्राहक द्वारा)।

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
hi: सदस्यता नहीं बना सकता: %s.

en: Change
hi: परिवर्तन

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
hi: %s पता बदलें

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
hi: भुगतान का तरीका बदलें

en: Change Trial and End Dates
hi: परीक्षण और समाप्ति तिथि बदलें

en: Change address
hi: पता बदल जाना

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
hi: अवधि की शुरुआत और समाप्ति के बीच सदस्यता में परिवर्तन।

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
hi: भुगतान बदलें

en: Change payment features:
hi: भुगतान सुविधाएं बदलें:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
hi: भुगतान का तरीका बदलें

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
hi: भुगतान का तरीका बदलें

en: Check Out What's New
hi: देखें कि नया क्या है

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
hi: एक नई भुगतान विधि चुनें।%s

en: Choose a new subscription.
hi: एक नई सदस्यता चुनें।

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
hi: सक्रिय और निष्क्रिय सदस्यों को असाइन करने के लिए डिफ़ॉल्ट भूमिकाएँ चुनें। रिकॉर्ड रखने के उद्देश्यों के लिए, ग्राहकों के लिए एक उपयोगकर्ता खाता बनाया जाना चाहिए। %1$sadministrator%2$s भूमिका वाले उपयोगकर्ताओं, जैसे कि स्वयं, को व्यवस्थापकों को लॉक करने से रोकने के लिए इन भूमिकाओं को कभी भी आवंटित नहीं किया जाएगा।

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
hi: सदस्यता मूल्य, बिलिंग अंतराल और अवधि चुनें।

en: Choose which format of email to send.
hi: ईमेल का कौन सा प्रारूप भेजना है चुनें।

en: Clear
hi: साफ़

en: Complete checkout to renew now.
hi: अभी नवीनीकरण करने के लिए पूर्ण चेकआउट करें।

en: Complete checkout to renew your subscription.
hi: अपनी सदस्यता को नवीनीकृत करने के लिए पूर्ण चेकआउट करें।

en: Complete checkout to resubscribe.
hi: पुनः सदस्यता लेने के लिए पूर्ण चेकआउट।

en: Completed Renewal Order
hi: पूर्ण नवीनीकरण आदेश

en: Continue
hi: जारी रखना

en: Copy billing address
hi: बिलिंग पता कॉपी करें

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
hi: सदस्यता नहीं मिल सकी। सबसे अधिक संभावना है कि सदस्यता कुंजी सदस्यता को संदर्भित नहीं करती है। कुंजी थी: &quot;%s&quot;।

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
hi: देश राज्य

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
hi: कूपन भुगतान की दी गई संख्या तक सीमित रहेगा। फिर इसे सदस्यता से स्वचालित रूप से हटा दिया जाएगा। &quot;भुगतान&quot; में प्रारंभिक सदस्यता भुगतान भी शामिल है।

en: Create pending parent order
hi: लंबित मूल आदेश बनाएं

en: Create pending parent order requested by admin action.
hi: व्यवस्थापक कार्रवाई द्वारा अनुरोधित लंबित मूल आदेश बनाएं।

en: Create pending renewal order
hi: लंबित नवीनीकरण आदेश बनाएं

en: Create pending renewal order requested by admin action.
hi: व्यवस्थापक कार्रवाई द्वारा अनुरोधित लंबित नवीनीकरण आदेश बनाएं।

en: Create subscriptions
hi: सदस्यता बनाएं

en: Created Date
hi: सृजित दिनांक

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
hi: क्रॉसग्रेड

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
hi: कस्टम रॉ पुनर्प्रयास नियम

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
hi: कस्टम पुनः प्रयास नियम

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
hi: कस्टम पुनः प्रयास नियम वर्ग

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
hi: कस्टम पुनः प्रयास नियम

en: Custom field deleted.
hi: कस्टम फ़ील्ड हटाया गया.

en: Custom field updated.
hi: कस्टम फ़ील्ड अपडेट किया गया।

en: Customer
hi: ग्राहक

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
hi[0]: ग्राहक %1$s ने अपनी सदस्यता बदल ली है। उनकी नई सदस्यता का विवरण इस प्रकार है:

en: Customer ID is invalid.
hi: ग्राहक आईडी अमान्य है.

en: Customer Payment Retry
hi: ग्राहक भुगतान पुनः प्रयास

en: Customer Provided Note
hi: ग्राहक द्वारा प्रदान किया गया नोट

en: Customer Renewal Invoice
hi: ग्राहक नवीनीकरण चालान

en: Customer Suspensions
hi: ग्राहक निलंबन

en: Customer Totals
hi: ग्राहक योग

en: Customer add payment method page &rarr;
hi: ग्राहक भुगतान विधि पृष्ठ जोड़ें →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
hi: ग्राहक ने मेरा खाता पृष्ठ के माध्यम से &quot;%1$s&quot; (उत्पाद आईडी: #%2$d) जोड़ा।

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
hi: ग्राहक ने %s जोड़ा।

en: Customer change payment method page &rarr;
hi: ग्राहक परिवर्तन भुगतान विधि पृष्ठ →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
hi: ग्राहक ने मेरा खाता पृष्ठ के माध्यम से &quot;%1$s&quot; (उत्पाद आईडी: #%2$d) को हटा दिया।

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
hi: ग्राहक ने जल्दी नवीनीकरण करने का अनुरोध किया:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
hi: ग्राहक ने #%s . क्रम में फिर से सदस्यता ली

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
hi: ग्राहक सदस्यता कैशिंग को अब %1$s और %2$s द्वारा नियंत्रित किया जाता है।

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
hi: ग्राहक सदस्यता कैशिंग को अब %1$s द्वारा नियंत्रित किया जाता है।

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
hi: ग्राहक को %s आदेश के साथ जल्दी नवीकृत किया गया।

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
hi: ग्राहक यहां से स्विच किया गया: %1$s से %2$s.

en: Customer's notes about the order
hi: ऑर्डर के बारे में ग्राहक के नोट्स

en: Customer:
hi: ग्राहक:

en: Customers
hi: ग्राहकों

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
hi: ग्राहक और अन्य गैर-प्रशासनिक उपयोगकर्ता बिना किसी रुकावट के आपके स्टोर से ब्राउज़ और खरीदारी कर सकते हैं, जबकि अपडेट जारी है।

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
hi: ग्राहक अब एक लेनदेन में विभिन्न सदस्यता उत्पाद खरीद सकते हैं। उत्पाद किसी भी समय पर बिल कर सकते हैं और साइन-अप शुल्क और/या निःशुल्क परीक्षणों का कोई संयोजन हो सकता है।

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
hi: सदस्यता वाले ग्राहकों को इस सेटिंग से बाहर रखा गया है।

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
hi: पुन: प्रयास नियम अनुकूलित करें

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
hi: सब्सक्राइबर के अकाउंट पेज पर सब्सक्रिप्शन के आगे बटन पर प्रदर्शित टेक्स्ट को कस्टमाइज़ करें। डिफ़ॉल्ट &quot;सदस्यता स्विच करें&quot; है, लेकिन आप इसे &quot;अपग्रेड&quot; या &quot;सदस्यता बदलें&quot; में बदलना चाह सकते हैं।

en: Database Update Required
hi: डेटाबेस अद्यतन आवश्यक

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
hi: डेटाबेस %s . संस्करण में अपडेट किया गया

en: Date
hi: दिनांक

en: Date Changed
hi: तिथि परिवर्तित

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
hi: तिथि निलंबित

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
hi: दिनांक निलंबित: %s

en: Date type can not be an empty string.
hi: दिनांक प्रकार एक खाली स्ट्रिंग नहीं हो सकता।

en: Date type is not a string.
hi: दिनांक प्रकार एक स्ट्रिंग नहीं है।

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
hi: दिन

en: Delete Customer Subscription Cache
hi: ग्राहक सदस्यता कैश हटाएं

en: Delete Permanently
hi: स्थायी रूप से मिटाएं

en: Delete Related Order Cache
hi: संबंधित आदेश कैश हटाएं

en: Delete all variations without a subscription
hi: सदस्यता के बिना सभी विविधताएं हटाएं

en: Delete this item permanently
hi: इस आइटम को स्थायी रूप से हटाएं

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
hi: डेवलपर अब सब्सक्रिप्शन डेटा को क्वेरी या संशोधित करने के लिए %sget_posts()%s जैसे सभी परिचित वर्डप्रेस फ़ंक्शंस का उपयोग कर सकते हैं।

en: Disable auto renew
hi: ऑटो नवीनीकरण अक्षम करें

en: Discount
hi: छूट

en: Display the auto renewal toggle
hi: स्वतः नवीनीकरण टॉगल प्रदर्शित करें

en: Do not limit
hi: सीमित न करें

en: Do not synchronise
hi: सिंक्रनाइज़ न करें

[ctx: short for documents]
en: Docs
hi: डॉक्स

[ctx: short for documents]
en: Documentation
hi: प्रलेखन

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
hi: ढाल

en: Downloadable
hi: डाउनलोड करने योग्य

en: Drip Downloadable Content
hi: ड्रिप डाउनलोड करने योग्य सामग्री

en: Early Renewal
hi: प्रारंभिक नवीनीकरण

en: Edit
hi: संपादन करना

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
hi: संपादन करना

en: Edit Retry
hi: पुन: प्रयास संपादित करें

en: Edit Subscription
hi: सदस्यता संपादित करें

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
hi: सदस्यता संपादित करें

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
hi: त्रुटि के साथ सदस्यता संपादित करना विफल: %s

en: Email
hi: ईमेल

en: Email Address
hi: ईमेल पता

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
hi: ईमेल शीर्षक

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
hi: ईमेल प्रकार

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
hi: ईमेल: %s

en: Enable Automatic Retry
hi: स्वचालित पुन: प्रयास सक्षम करें

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
hi: सदस्यता के लिए पेपैल मानक सक्षम करें

en: Enable auto renew
hi: स्वतः नवीनीकरण सक्षम करें

en: Enable automatic payments
hi: स्वचालित भुगतान सक्षम करें

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
hi: विफल आवर्ती भुगतानों का स्वत: पुन: प्रयास सक्षम करें

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
hi: सदस्यता उत्पादों पर डाउनलोड करने योग्य सामग्री के लिए ड्रिपिंग सक्षम करें।

en: Enable this email notification
hi: इस ईमेल सूचना को सक्षम करें

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
hi: अक्षम सक्षम

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
hi: इस अनुदान को सक्षम करने से अगले नवीनीकरण के संसाधित होने के बाद ही किसी उत्पाद में जोड़ी गई नई डाउनलोड करने योग्य फ़ाइलों तक पहुँच मिलती है।%s डिफ़ॉल्ट रूप से, किसी उत्पाद में जोड़ी गई नई डाउनलोड करने योग्य फ़ाइलों तक पहुँच तुरंत किसी भी ग्राहक को दी जाती है, जिसके पास उस उत्पाद के साथ सक्रिय सदस्यता होती है।

en: End Date
hi: अंतिम तिथि

[ctx: table heading]
en: End Date
hi: अंतिम तिथि

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
hi: अंतिम तिथि

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
hi: समाप्ति तिथि: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
hi: अंतिम तिथि

[ctx: table heading]
en: End date
hi: अंतिम तिथि

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
hi: समाप्ति तिथि: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
hi: प्रीपेड अवधि की समाप्ति

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
hi: प्रीपेड अवधि की समाप्ति: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
hi: मेरा खाता के लिए समापन बिंदु → सदस्यता भुगतान विधि पृष्ठ बदलें

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
hi: मेरा खाता → सदस्यता पृष्ठ के लिए समापन बिंदु

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
hi: मेरा खाता के लिए समापन बिंदु → सदस्यता पृष्ठ देखें

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
hi: एकल संख्या के रूप में एक नया अंतराल दर्ज करें (उदाहरण के लिए हर दूसरे महीने चार्ज करने के लिए, 2 दर्ज करें):

en: Enter a new length (e.g. 5):
hi: एक नई लंबाई दर्ज करें (जैसे 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
hi: इस ईमेल के लिए प्राप्तकर्ता (अल्पविराम से अलग) दर्ज करें। %s के लिए डिफ़ॉल्ट।

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
hi: नई अवधि दर्ज करें, या तो दिन, सप्ताह, महीना या वर्ष:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
hi: गलती

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
hi: त्रुटि %d: सदस्यता में कर जोड़ने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
hi: त्रुटि %d: आदेश बनाने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
hi: त्रुटि %d: सदस्यता बनाने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Error during subscription status transition.
hi: सदस्यता स्थिति संक्रमण के दौरान त्रुटि।

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
hi: सदस्यता समापन बिंदु सहेजने में त्रुटि: %1$sसदस्यता%2$s, %1$sसदस्यता देखें%2$s और %1$sसदस्यता भुगतान विधि%2$s समान नहीं हो सकती। परिवर्तन वापस कर दिए गए हैं।

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
hi: कुछ जानकारी अपडेट करने में त्रुटि: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
hi: त्रुटि: निर्मित सदस्यता में उत्पाद जोड़ने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
hi: त्रुटि: &quot;%s&quot; नोट के साथ नवीनीकरण आदेश बनाने में असमर्थ

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
hi: त्रुटि: सदस्यता बनाने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Error: unable to find timezone of your browser.
hi: त्रुटि: आपके ब्राउज़र का समय क्षेत्र ढूँढने में असमर्थ।

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
hi: अनुमानित समय शेष (मिनट:सेकंड): %s

en: Expire after
hi: समाप्त होने के बाद

[ctx: Subscription status]
en: Expired
hi: खत्म हो चुका

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
hi[0]: समय सीमा समाप्त <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
hi: समाप्त सदस्यता

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
hi: ग्राहक की सदस्यता समाप्त होने पर समाप्त सदस्यता ईमेल भेजे जाते हैं।

en: Export CSV
hi: निर्यात सीएसवी

[ctx: Subscription status]
en: Failed
hi: असफल

en: Failed Payment Retries
hi: विफल भुगतान पुनः प्रयास

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
hi: विफल आवर्ती भुगतान अब स्वचालित रूप से पुन: प्रयास किए जा सकते हैं। यह राजस्व को पुनर्प्राप्त करने में मदद करता है जो अन्यथा केवल अस्थायी रूप से अस्वीकृत भुगतान विधियों के कारण खो जाएगा।

en: Failed retries
hi: असफल पुन: प्रयास

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
hi: सदस्यता %s के लिए असफल साइन-अप।

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
hi: आदेश #%1$s के लिए सदस्यता स्थिति सक्रिय करने में विफल: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
hi: आदेश #%1$s के रद्द होने के बाद सदस्यता रद्द करने में विफल: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
hi: आदेश #%1$s: %2$s . के लिए सदस्यता पर विफल भुगतान संसाधित करने में विफल

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
hi: आदेश #%1$s: %2$s . के लिए सदस्यता समाप्त के रूप में सेट करने में विफल

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
hi: ग्राहक के आदेश %s के साथ जल्दी नवीनीकृत होने के बाद सदस्यता तिथियों को अपडेट करने में विफल।

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
hi: आदेश #%1$s को होल्ड पर रखने के बाद सदस्यता स्थिति अपडेट करने में विफल: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
hi: आधिकारिक %3$sWooCommerce मार्केटप्लेस%4$s में नए गेटवे खोजें जो %1$sस्वचालित सदस्यता भुगतान%2$s का समर्थन करते हैं।

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
hi: पहला भुगतान यथानुपात। अगला भुगतान: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
hi: पहला भुगतान: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
hi: पहला नवीनीकरण: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
hi: सभी सदस्यता उत्पादों के लिए

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
hi: सभी सदस्यता उत्पादों के उन्नयन और डाउनग्रेड के लिए

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
hi: केवल वर्चुअल सब्सक्रिप्शन उत्पादों के अपग्रेड और डाउनग्रेड के लिए

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
hi: सभी सदस्यता उत्पादों के उन्नयन के लिए

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
hi: केवल आभासी सदस्यता उत्पादों के उन्नयन के लिए

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
hi: केवल वर्चुअल सब्सक्रिप्शन उत्पादों के लिए

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
hi: एक स्टोर प्रबंधक के लिए सदस्यता v1.5 के साथ सदस्यता को स्वचालित से मैन्युअल नवीनीकरण भुगतान (या मैन्युअल से स्वचालित) में बदलने के लिए, डेटाबेस को सीधे संशोधित करने की आवश्यकता है। सदस्यता अब भुगतान गेटवे के लिए एक तरीका प्रदान करती है जिससे आप इसे नए %sEdit Subscription%s इंटरफ़ेस से बदल सकते हैं।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
hi: आवर्ती सदस्यता भुगतानों को संसाधित करने के प्रयोजनों के लिए, हम ग्राहक का नाम, बिलिंग पता, शिपिंग पता, ईमेल पता, फोन नंबर और क्रेडिट कार्ड/भुगतान विवरण संग्रहीत करते हैं।

[ctx: shipping method price]
en: Free
hi: मुक्त

en: Free Trial
hi: मुफ्त परीक्षण

en: Free shipping coupon
hi: मुफ़्त शिपिंग कूपन

en: Free trial
hi: मुफ्त परीक्षण

en: Free trial length
hi: नि: शुल्क परीक्षण लंबाई

en: Free trial period
hi: नि: शुल्क परीक्षण अवधि

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
hi: गेटवे आईडी: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
hi: गेटवे किसी सब्सक्रिप्शन पर भुगतान विधि को बदलने वाले व्यवस्थापक का समर्थन नहीं करता है।

en: General
hi: सामान्य

en: Generate Customer Subscription Cache
hi: ग्राहक सदस्यता कैश उत्पन्न करें

en: Generate Related Order Cache
hi: संबंधित आदेश कैश उत्पन्न करें

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
hi: WooCommerce सदस्यता सेटिंग पर जाएं

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
hi: WooCommerce सदस्यता सेटिंग्स पर जाएँ »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
hi: एचएच

[ctx: email type]
en: HTML
hi: एचटीएमएल

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
hi: उसके,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
hi: सम्मान नवीनीकरण आदेश डेटा

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
hi: कितने ग्राहक 6 महीने से अधिक समय तक सब्स्क्राइब्ड रहते हैं? आपके ग्राहकों का औसत आजीवन मूल्य क्या है? आपका स्टोर अगले महीने कितना नवीनीकरण राजस्व अर्जित करेगा?

en: ID
hi: पहचान

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
hi: पहचान

en: IP Address
hi: आईपी पता

en: IPN subscription cancelled.
hi: आईपीएन सदस्यता रद्द कर दी गई।

en: IPN subscription failing payment method changed.
hi: IPN सदस्यता विफल भुगतान विधि बदल गई।

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
hi: IPN सदस्यता भुगतान %1$s कारण: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
hi: आईपीएन सदस्यता भुगतान %s.

en: IPN subscription payment completed.
hi: आईपीएन सदस्यता भुगतान पूरा हुआ।

en: IPN subscription payment failure.
hi: IPN सदस्यता भुगतान विफलता।

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
hi: IPN सदस्यता भुगतान विधि को PayPal में बदल दिया गया है।

en: IPN subscription sign up completed.
hi: IPN सदस्यता साइन अप पूर्ण।

en: IPN subscription suspended.
hi: आईपीएन सदस्यता निलंबित।

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
hi: यदि किसी ग्राहक की सदस्यता मैन्युअल रूप से रद्द या समाप्त हो जाती है, तो उसे यह भूमिका सौंपी जाएगी।

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
hi: यदि कोई सदस्यता सप्ताह, महीने या वर्ष के किसी विशिष्ट दिन के साथ सिंक्रनाइज़ की जाती है, तो साइन अप के समय सदस्यता के लिए यथानुपात राशि चार्ज करें।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
hi: यदि आप पेपैल मानक या पेपैल संदर्भ लेनदेन का उपयोग कर रहे हैं तो कृपया अधिक विवरण के लिए %1$sPayPal गोपनीयता नीति%2$s देखें।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
hi: यदि आप नहीं चाहते कि नई सदस्यता ख़रीद से नवीनीकरण भुगतानों पर स्वचालित रूप से शुल्क लगाया जाए, तो आप स्वचालित भुगतान बंद कर सकते हैं। मौजूदा स्वचालित सदस्यताएं ग्राहकों से स्वचालित रूप से शुल्क लेती रहेंगी। %1$sअधिक जानें%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
hi: यदि आपको एक सर्वर त्रुटि प्राप्त हुई है और इस नोटिस को खोजने के लिए पृष्ठ को पुनः लोड किया गया है, तो कृपया पृष्ठ को %s सेकंड में रीफ्रेश करें और अपग्रेड रूटीन बिना किसी समस्या के फिर से शुरू हो जाएगा।

en: Ignore this error
hi: इस त्रुटि को अनदेखा करें

en: Ignore this error (not recommended)
hi: इस त्रुटि पर ध्यान न दें (अनुशंसित नहीं)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
hi: सीएसवी के माध्यम से WooCommerce के लिए सदस्यता आयात करें, या WooCommerce से अपनी सदस्यता को WooCommerce सदस्यता आयातक/निर्यातक एक्सटेंशन के साथ CSV में निर्यात करें।

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
hi: आयात/निर्यात सदस्यता

en: Improved scheduled action data storage
hi: बेहतर अनुसूचित कार्रवाई डेटा संग्रहण

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
hi: %s . में

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
hi: सदस्यता के पिछले संस्करणों में, सदस्यता कुल भुगतान गेटवे को स्वचालित नवीनीकरण भुगतान के लिए शुल्क की राशि के रूप में पारित किया गया था। इसने नवीनीकरण में एकमुश्त शुल्क या छूट को जोड़ना अनावश्यक रूप से जटिल बना दिया।

en: Inactive Subscriber Role
hi: निष्क्रिय सदस्य भूमिका

en: Increased processing rate for scheduled payments
hi: अनुसूचित भुगतानों के लिए बढ़ी हुई प्रसंस्करण दर

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
hi: प्रारंभिक सदस्यता

en: Initial payment discount
hi: प्रारंभिक भुगतान छूट

en: Installed Plugins
hi: स्थापित प्लगइन्स

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
hi: अमान्य %s दिनांक. दिनांक प्रारूप का होना चाहिए: &quot;Ymd H:i:s&quot;।

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
hi: अमान्य पेपैल आईपीएन पेलोड: मेल खाने वाली सदस्यता खोजने में असमर्थ।

en: Invalid Subscription.
hi: अमान्य सदस्यता।

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
hi: अवैध निर्माण तिथि। दिनांक एक स्ट्रिंग और प्रारूप का होना चाहिए: &quot;Ymd H:i:s&quot;।

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
hi: अमान्य डेटा। पहले पैरामीटर में एक तिथि है जो पंजीकृत दिनांक प्रकारों में नहीं है।

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
hi: अमान्य डेटा। Update_dates() को पास करने पर पहला पैरामीटर खाली था।

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
hi: अमान्य डेटा। कोई मान्य आइटम आईडी पास नहीं किया गया था।

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
hi: अमान्य डेटा। कोई वैध सदस्यता/आदेश पारित नहीं किया गया था।

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
hi: अमान्य डेटा। अपेक्षित आदेश आदेश नहीं हैं।

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
hi: अमान्य डेटा। कॉपी का प्रकार एक स्ट्रिंग नहीं है।

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
hi: अमान्य तिथि। दिनांक एक स्ट्रिंग और प्रारूप का होना चाहिए: &quot;Ymd H:i:s&quot;।

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
hi: अवैध प्रारूप। पहला पैरामीटर एक सरणी होना चाहिए।

en: Invalid order.
hi: अमान्य आदेश।

en: Invalid recurring shipping method.
hi: अमान्य पुनरावर्ती शिपिंग विधि।

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
hi: अमान्य संबंध प्रकार: %1$s. आदेश संबंध प्रकार इनमें से एक होना चाहिए: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
hi: अमान्य सुरक्षा टोकन, कृपया पृष्ठ को पुनः लोड करें और पुनः प्रयास करें।

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
hi: अमान्य क्रमबद्ध क्रम प्रकार: %1$s. $sort_order तर्क %2$s या %3$s होना चाहिए।

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
hi: अमान्य सदस्यता बिलिंग अंतराल दिया गया। 0 से बड़ा पूर्णांक होना चाहिए।

en: Invalid subscription billing period given.
hi: अमान्य सदस्यता बिलिंग अवधि दी गई.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
hi: अमान्य सदस्यता customer_id.

en: Invalid subscription id.
hi: अमान्य सदस्यता आईडी.

en: Invalid subscription status given.
hi: अमान्य सदस्यता स्थिति दी गई।

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
hi: अमान्य स्विच प्रकार &quot;%s&quot;। स्विच इनमें से एक होना चाहिए: &quot;अपग्रेड&quot;, &quot;डाउनग्रेड&quot; या &quot;क्रॉसग्रेड&quot;।

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
hi: अमान्य अद्यतन प्रकार: %s. समर्थित पोस्ट अपडेट प्रकार &quot;जोड़ें&quot; या &quot;हटाएं&quot; हैं। अपडेट सीधे पोस्ट मेटा पर किए जाते हैं।

en: Invoice for renewal order {order_number}
hi: नवीनीकरण आदेश के लिए चालान {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
hi: {order_date} से नवीनीकरण आदेश {order_number} के लिए चालान

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
hi: यदि आपके पास PayPal के साथ सक्रिय सदस्यता है, तो %1$s की पुरज़ोर अनुशंसा की जाती है कि आप प्राप्तकर्ता ईमेल पता%2$s न बदलें। ऐसा करने से मौजूदा सब्सक्रिप्शन टूट सकता है।

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
hi: ऐसा लगता है कि यह साइट स्थानांतरित हो गई है या एक डुप्लिकेट साइट है। %1$sWooCommerce सदस्यता%2$s ने इस साइट पर स्वचालित भुगतान और सदस्यता संबंधी ईमेल अक्षम कर दिए हैं ताकि किसी स्टेजिंग या परीक्षण वातावरण से डुप्लिकेट भुगतानों को रोका जा सके। %1$sWooCommerce सदस्यता%2$s %5$s%7$s%6$s को साइट का URL मानता है। %3$s और जानें »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
hi: सदस्यता की अगली भुगतान तिथि को बदलना पहले से ही संभव था, लेकिन कुछ स्टोर प्रबंधक एक ग्राहक को एक विस्तारित नि: शुल्क परीक्षण प्रदान करना चाहते थे या समाप्ति तिथि में एक अतिरिक्त महीना जोड़ना चाहते थे। अब आप इन सभी तिथियों को %sEdit Subscription%s स्क्रीन से बदल सकते हैं।

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
hi: आपके ग्राहकों के लिए अब और सब्सक्रिप्शन खरीदना आसान हो गया है!

en: Item ID.
hi: सामान आईडी।

en: Items
hi: सामान

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
hi: केवल आपको बताने के लिए — हमें आपका सदस्यता नवीनीकरण आदेश #%s प्राप्त हुआ है, और अब इसे संसाधित किया जा रहा है:

en: Label
hi: लेबल

en: Last 7 Days
hi: पिछले 7 दिन

en: Last Month
hi: पिछले महीने

en: Last Order Date
hi: अंतिम आदेश तिथि

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
hi: अंतिम आदेश तिथि

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
hi: अंतिम आदेश दिनांक: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
hi: अंतिम आदेश: %s

en: Last day of the month
hi: महीने का आखिरी दिन

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
hi: अंतिम आदेश तिथि

en: Last recorded error:
hi: पिछली बार दर्ज की गई त्रुटि:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
hi: और अधिक जानें

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
hi: और अधिक जानें

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
hi: और अधिक जानें

en: Learn more
hi: और अधिक जानें

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
hi: नए %sसदस्यता पृष्ठ%s देखें के बारे में अधिक जानें।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
hi: नई %smultiple सदस्यता%s सुविधा के बारे में अधिक जानें।

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
hi: सदस्यता %s . से आजीवन मूल्य

en: Limit subscription
hi: सदस्यता सीमित करें

en: Limit to one active subscription
hi: एक सक्रिय सदस्यता तक सीमित करें

en: Limit to one of any status
hi: किसी एक स्थिति तक सीमित करें

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
hi[0]: सीमित उपयोग कूपन &quot;%1$s&quot; को सदस्यता से हटा दिया गया है। इसका %2$d समय उपयोग किया गया है।

en: Line subtotal (before discounts).
hi: लाइन सबटोटल (छूट से पहले)।

en: Line subtotal tax (before discounts).
hi: लाइन सबटोटल टैक्स (छूट से पहले)।

en: Line taxes.
hi: लाइन टैक्स।

en: Line total (after discounts).
hi: कुल लाइन (छूट के बाद)।

en: Line total tax (after discounts).
hi: लाइन कुल कर (छूट के बाद)।

[ctx: refers to live site]
en: Live
hi: रहना

en: Load billing address
hi: बिलिंग पता लोड करें

en: Load shipping address
hi: शिपिंग पता लोड करें

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
hi: एम जे, वाई @ जी: आई

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
hi: मिमी

en: Manage Subscriptions
hi: सदस्यता प्रबंधित करें

en: Manual Renewal
hi: मैनुअल नवीनीकरण

en: Manual Renewal Payments
hi: मैन्युअल नवीनीकरण भुगतान

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
hi: ग्राहक भुगतान की प्रतीक्षा में मैन्युअल नवीनीकरण आदेश।

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
hi: %s सदस्यता उत्पादों को &quot;व्यक्तिगत रूप से बेचा गया&quot; के रूप में चिह्नित किया गया।

en: Meta key.
hi: मेटा कुंजी।

en: Meta label.
hi: मेटा लेबल।

en: Meta value.
hi: मेटा मान।

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
hi: %1$s सदस्यता संबंधित हुक को नए शेड्यूलर में माइग्रेट किया गया (%2$s सेकंड में)।

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
hi: %1$s सब्सक्रिप्शन को नई संरचना में माइग्रेट किया (%2$s सेकंड में)।

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Mixed Checkout
hi: मिश्रित चेकआउट

en: Month for Synchronisation
hi: तुल्यकालन के लिए महीना

en: Move this item to the Trash
hi: इस आइटम को ट्रैश में ले जाएं

[ctx: email type]
en: Multipart
hi: बहुखण्डीय

en: Multiple Subscriptions
hi: एकाधिक सदस्यता

en: My Account
hi: मेरा खाता

en: My Subscription
hi: मेरी सदस्यता

en: N/A
hi: एन/ए

[ctx: no information about something]
en: N/A
hi: एन/ए

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
hi: कभी नहीँ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
hi: कभी नहीं (साइन-अप पर पूर्ण आवर्ती राशि चार्ज करें)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
hi: कभी नहीं (पूर्ण साइन अप शुल्क चार्ज करें)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
hi: कभी नहीं (साइन अप शुल्क न लें)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
hi: कभी नहीं (कोई आवर्ती राशि चार्ज न करें)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
hi: कभी समाप्ति न करें

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
hi: नया %sWC_Subscription%s वस्तु

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
hi: नया %sshop_subscription%s पोस्ट प्रकार

en: New Add/Edit Subscription Screen
hi: नया जोड़ें/संपादित करें सदस्यता स्क्रीन

en: New Renewal Order
hi: नया नवीनीकरण आदेश

en: New Retry
hi: नया पुन: प्रयास करें

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
hi: नई सदस्यता

en: New Subscription Emails
hi: नई सदस्यता ईमेल

en: New Subscriptions
hi: नई सदस्यता

en: New View Subscription Page
hi: नया देखें सदस्यता पृष्ठ

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
hi: सदस्यता नवीनीकरण भुगतान संसाधित होने पर नए नवीनीकरण आदेश ईमेल भेजे जाते हैं।

en: New subscription details
hi: नई सदस्यता विवरण

en: New subscription renewal order
hi: नया सदस्यता नवीनीकरण आदेश

en: Next
hi: अगला

en: Next 12 Months
hi: अगले 12 महीने

en: Next 30 Days
hi: अगले 30 दिन

en: Next 7 Days
hi: अगले 7 दिन

en: Next Month
hi: अगले महीने

en: Next Payment
hi: अगला भुगतान

[ctx: table heading]
en: Next Payment
hi: अगला भुगतान

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
hi: अगली भुगतान तिथि: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
hi: अगला भुगतान

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
hi: अगली भुगतान तिथि

en: Next payment: %s
hi: अगला भुगतान: %s

en: No
hi: नहीं

en: No Subscriptions found
hi: कोई सदस्यता नहीं मिली

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
hi: ट्रैश में कोई सदस्यता नहीं मिली

en: No billing address set.
hi: कोई बिलिंग पता सेट नहीं है.

en: No customers found.
hi: कोई ग्राहक नहीं मिला।

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
hi: स्वचालित सदस्यता भुगतानों को संसाधित करने में सक्षम कोई भुगतान गेटवे सक्षम नहीं है। यदि आप स्वचालित भुगतान संसाधित करना चाहते हैं, तो हम %1$sफ्री स्ट्राइप एक्सटेंशन%2$s की अनुशंसा करते हैं।

en: No products found.
hi: कोई उत्पाद नहीं मिला.

en: No retries found
hi: कोई पुनः प्रयास नहीं मिला

en: No retries found in trash
hi: ट्रैश में कोई पुनः प्रयास नहीं मिला

en: No shipping address set.
hi: कोई शिपिंग पता सेट नहीं है।

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
hi: गैर-सदस्यता

en: None
hi: कोई भी नहीं

en: Not cancelled
hi: रद्द नहीं किया गया

en: Not yet ended
hi: अभी समाप्त नहीं हुआ है

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
hi: ध्यान दें कि सदस्यता खरीदने के लिए अभी भी एक खाते की आवश्यकता होती है।

en: Note:
hi: टिप्पणी:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
hi: साइन-अप के बाद दिनों की संख्या

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
hi: साइन-अप के बाद महीनों की संख्या

en: Number of renewals
hi: नवीनीकरण की संख्या

en: Number of resubscribes
hi: पुनः सदस्यता लेने की संख्या

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
hi: साइन-अप के बाद हफ्तों की संख्या

[ctx: Subscription status]
en: On hold
hi: होल्ड पर

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
hi: होल्ड पर

en: On-hold Renewal Order
hi: ऑन-होल्ड नवीनीकरण आदेश

en: One time shipping
hi: एक बार शिपिंग

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
hi: ग्राहक को इस उत्पाद की केवल एक सदस्यता की अनुमति दें। %1$sअधिक जानें%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
hi: केवल स्टोर प्रबंधक ही भुगतान तिथियों को संपादित कर सकते हैं।

en: Open a ticket
hi: एक टिकट खोलें

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
hi: वैकल्पिक रूप से सदस्यता की शुरुआत में ली जाने वाली राशि शामिल करें। साइन-अप शुल्क तुरंत लिया जाएगा, भले ही उत्पाद का नि: शुल्क परीक्षण हो या भुगतान तिथियां समन्वयित हों।

en: Order
hi: आदेश

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
hi: ऑर्डर #%s कार्ट में नहीं जोड़ा गया है।

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
hi: आदेश %s जल्दी नवीनीकरण रिकॉर्ड करने के लिए बनाया गया।

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
hi: आदेश %s नवीनीकरण रिकॉर्ड करने के लिए बनाया गया।

en: Order Number
hi: क्रम संख्या

en: Order date: %s
hi: आदेश दिनांक: %s

en: Order number: %s
hi: आदेश संख्या: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
hi: आदेश

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
hi: %s . के साथ आदेश

[ctx: An order type]
en: Original
hi: मूल

en: Other
hi: अन्य

[ctx: label for the system status page]
en: Other
hi: अन्य

en: Parent Order
hi: जनक आदेश

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
hi: जनक आदेश

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
hi: अभिभावक सदस्यता

en: Parent order:
hi: जनक आदेश:

en: Parent order:
hi: जनक आदेश:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
hi: भुगतान करना

en: Pay Now &raquo;
hi: अब भुगतान करें &quot;

en: Pay now
hi: अब भुगतान करें

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
hi: पेपैल एपीआई त्रुटि - क्रेडेंशियल गलत हैं।

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
hi: पेपैल एपीआई त्रुटि: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
hi: पेपैल संदर्भ लेनदेन सक्षम

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
hi: पेपाल मानक की कई सीमाएँ हैं और यह सभी सदस्यता सुविधाओं का समर्थन नहीं करता है।

en: PayPal Subscription ID:
hi: पेपैल सदस्यता आईडी:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
hi: पेपैल लेनदेन आयोजित: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
hi: पेपैल सदस्यता लेनदेन के लिए निष्क्रिय है। कृपया %1$s PayPal IPN%2$s सेट करें और %3$s अपनी API क्रेडेंशियल%4$s भेजें ताकि PayPal for Subscriptions को सक्षम किया जा सके।

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
hi: पेपैल भुगतान स्वीकृत (आईडी: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
hi: पेपैल भुगतान अस्वीकृत: %s

en: Payment
hi: भुगतान

en: Payment Gateway Support
hi: भुगतान गेटवे समर्थन

en: Payment Method
hi: भुगतान का तरीका

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
hi: भुगतान की विधि

en: Payment Retry
hi: भुगतान पुनः प्रयास

en: Payment failed.
hi: भुगतान विफल रही।

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
hi: नवीनीकरण आदेश का भुगतान फ़ाइल में आपकी भुगतान विधि के साथ असफल रहा, कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Payment gateway ID.
hi: भुगतान गेटवे आईडी।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
hi: भुगतान गेटवे जो स्वचालित पुनरावर्ती भुगतानों का समर्थन नहीं करते हैं, उनका उपयोग %1$smanual सदस्यता नवीनीकरण भुगतान%2$s को संसाधित करने के लिए किया जा सकता है।

en: Payment method added.
hi: भुगतान विधि जोड़ी गई।

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
hi: ग्राहक ने अपने खाता पृष्ठ से भुगतान विधि को &quot;%1$s&quot; से &quot;%2$s&quot; में बदल दिया।

en: Payment method meta must be an array.
hi: भुगतान विधि मेटा एक सरणी होनी चाहिए।

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
hi: ग्राहक द्वारा अपना डिफ़ॉल्ट टोकन बदलने और अपनी सदस्यताओं को अपडेट करने का विकल्प चुनने के बाद भुगतान विधि मेटा अपडेट किया गया। भुगतान मेटा %1$s से %2$s . में बदला गया

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
hi: ग्राहक द्वारा अपने मेरा खाता पृष्ठ से एक टोकन हटाए जाने के बाद भुगतान विधि मेटा अपडेट किया गया। भुगतान मेटा %1$s से %2$s . में बदला गया

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
hi: आपकी सभी वर्तमान सदस्यताओं के लिए भुगतान विधि अपडेट की गई है।

en: Payment method updated.
hi: भुगतान विधि अपडेट की गई.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
hi: भुगतान प्रसंस्करण छोड़ दिया गया - स्टेजिंग साइट लॉक के तहत %1$sstaging साइट%2$s पर नवीनीकरण आदेश बनाया गया। लाइव साइट %3$s . पर है

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
hi: भुगतान की पुनर्प्रयास बिना किसी भुगतान पद्धति के कई संबंधित सदस्यताओं के साथ नवीनीकरण आदेश पर करने का प्रयास किया गया।

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
hi: भुगतान पुनः प्रयास ईमेल चुने हुए प्राप्तकर्ता(ओं) को तब भेजे जाते हैं जब सदस्यता नवीनीकरण भुगतान को स्वचालित रूप से संसाधित करने का प्रयास विफल हो जाता है और भविष्य में भुगतान के लिए पुनः प्रयास करने के लिए एक पुन: प्रयास नियम लागू किया जाता है।

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
hi: भुगतान पुनर्प्रयास पोस्ट विफल नवीनीकरण भुगतानों के स्वत: पुन: प्रयास के बारे में विवरण संग्रहीत करते हैं।

en: Payment status marked complete.
hi: भुगतान स्थिति पूर्ण के रूप में चिह्नित।

en: Payment:
hi: भुगतान:

en: Peek Under the Hood for Developers
hi: डेवलपर्स के लिए हुड के नीचे झांकें

[ctx: Subscription status]
en: Pending
hi: लंबित

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
hi: लंबित रद्दीकरण

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
hi[0]: लंबित रद्दीकरण <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
hi: लंबित पुनर्प्रयास

en: Pending subscription created.
hi: लंबित सदस्यता बनाई गई।

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
hi: स्थायी रूप से हटाई गई सदस्यता नोट

en: Personal data removed.
hi: व्यक्तिगत डेटा हटा दिया गया।

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
hi: सदस्‍यता %s में व्‍यक्तिगत डेटा को बरकरार रखा गया है।

en: Phone Number
hi: फ़ोन नंबर

en: Place Order Button Text
hi: प्लेस ऑर्डर बटन टेक्स्ट

[ctx: email type]
en: Plain text
hi: सादे पाठ

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
hi: कृपया बदलने के लिए एक मान्य भुगतान गेटवे चुनें।

en: Please enter a date after the next payment.
hi: कृपया अगले भुगतान के बाद एक तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a date after the start date.
hi: कृपया प्रारंभ तिथि के बाद की तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a date after the trial end.
hi: कृपया परीक्षण समाप्त होने के बाद एक तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a date at least one hour into the future.
hi: कृपया भविष्य में कम से कम एक घंटे की तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a date before the next payment.
hi: कृपया अगले भुगतान से पहले एक तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a start date in the past.
hi: कृपया अतीत में एक प्रारंभ तिथि दर्ज करें।

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
hi: कृपया एक मान्य पोस्टकोड/ज़िप दर्ज करें।

en: Please enter all date fields.
hi: कृपया सभी दिनांक फ़ील्ड दर्ज करें।

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
hi: अद्यतन प्रक्रिया पूर्ण होने तक कृपया इस पृष्ठ को खुला रखें। प्रक्रिया को रीफ्रेश या पुनरारंभ करने की कोई आवश्यकता नहीं है।

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
hi: अपनी सदस्यता के लिए एक नई भुगतान विधि चुनने के लिए कृपया नीचे अपने खाते में लॉग इन करें।

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
hi: कृपया ध्यान दें: इस रिपोर्ट का डेटा कैश किया गया है। प्रदर्शित डेटा 24 घंटे तक पुराना हो सकता है। आपकी साइट के समय क्षेत्र में प्रत्येक सुबह 4 बजे कैश अपडेट किया जाता है।

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
hi: कृपया WooCommerce सदस्यता प्लगइन को तुरंत संस्करण 2.0 या नए में अपग्रेड करें। यदि आपको सहायता चाहिए, तो सदस्यता v2.0 में अपग्रेड करने के बाद, कृपया %1$sएक समर्थन टिकट%2$s खोलें।

en: Previous
hi: पिछला

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
hi: सदस्यता भुगतान और अन्य शेड्यूल किए गए ईवेंट को संसाधित करने के लिए सदस्यता के पिछले संस्करण %1$sWP Cron%2$s पर निर्भर थे। 3.0 में, ये इवेंट अब लूपबैक सपोर्ट के साथ एडमिन रिक्वेस्ट पर चलेंगे। इससे भुगतान प्रसंस्करण के थ्रूपुट में उल्लेखनीय वृद्धि होगी।

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
hi: कीमत

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
hi: सदस्यता 2.1 से पहले, उनका उत्तर देना आसान नहीं था। सदस्यता 2.1 इन सवालों के जवाब देने के लिए नई रिपोर्ट पेश करती है, और भी बहुत कुछ।

en: Process renewal
hi: प्रक्रिया नवीनीकरण

en: Process renewal order action requested by admin.
hi: प्रक्रिया नवीनीकरण आदेश कार्रवाई व्यवस्थापक द्वारा अनुरोध किया गया।

en: Processing Renewal order
hi: प्रसंस्करण नवीनीकरण आदेश

en: Product
hi: उत्पाद

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
hi: उत्पाद

en: Product ID.
hi: उत्पाद आयडी।

en: Product SKU.
hi: उत्पाद एसकेयू।

en: Product name.
hi: प्रोडक्ट का नाम।

en: Product price.
hi: उत्पाद की कीमत।

en: Products
hi: उत्पादों

en: Profile &rarr;
hi: प्रोफाइल →

en: Prorate First Renewal
hi: प्रोरेट पहले नवीनीकरण

en: Prorate Recurring Payment
hi: प्रोरेट आवर्ती भुगतान

en: Prorate Sign up Fee
hi: प्रोरेट साइन अप शुल्क

en: Prorate Subscription Length
hi: प्रोरेट सदस्यता लंबाई

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
hi: ठंडे बस्ते में डालो

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
hi: मात्रा

en: Quantity ordered.
hi: मात्रा का अनुक्रम।

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
hi: मुझे परेशान करना बंद करें (लेकिन स्वचालित भुगतान सक्षम न करें)

en: REST API Endpoints
hi: बाकी एपीआई समापन बिंदु

en: Reactivate
hi: पुन: सक्रिय

en: Read more
hi: अधिक पढ़ें

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
hi: प्राप्तकर्ता

en: Recovered Renewal Revenue
hi: पुनर्प्राप्त नवीकरण राजस्व

en: Recurring Payments
hi: आवर्ती भुगतान

en: Recurring Product % Discount
hi: आवर्ती उत्पाद% छूट

en: Recurring Product Discount
hi: आवर्ती उत्पाद छूट

en: Recurring Sales Tax:
hi: आवर्ती बिक्री कर:

en: Recurring Total
hi: आवर्ती कुल

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
hi: आवर्ती मूल्य: %s

en: Recurring total
hi: आवर्ती कुल

[ctx: table heading]
en: Recurring total
hi: आवर्ती कुल

en: Recurring totals
hi: आवर्ती योग

en: Recurring:
hi: पुनरावर्ती:

en: Related Orders
hi: संबंधित आदेश

en: Related order caching is now handled by %1$s.
hi: संबंधित ऑर्डर कैशिंग को अब %1$s द्वारा नियंत्रित किया जाता है।

en: Related orders
hi: संबंधित आदेश

en: Related subscriptions
hi: संबंधित सदस्यता

en: Relationship
hi: रिश्ता

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
hi: याद रखें, हालांकि अपडेट प्रक्रिया में कुछ समय लग सकता है, ग्राहक और अन्य गैर-प्रशासनिक उपयोगकर्ता अपडेट के दौरान बिना किसी रुकावट के आपके स्टोर से ब्राउज़ और खरीद सकते हैं।

en: Remove personal data from subscriptions
hi: सदस्यता से व्यक्तिगत डेटा निकालें

en: Removed line item meta data.
hi: लाइन आइटम मेटा डेटा निकाला गया.

en: Removed line items data.
hi: लाइन आइटम डेटा निकाला गया.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
hi[0]: %d सदस्यता से व्यक्तिगत डेटा हटाया गया।

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
hi: सदस्‍यता %s से व्‍यक्तिगत डेटा हटाया गया.

en: Renew early
hi: जल्दी नवीनीकरण करें

en: Renew now
hi: अब नवीनीकृत करें

en: Renewal % discount
hi: नवीनीकरण% छूट

en: Renewal Discount
hi: नवीनीकरण छूट

en: Renewal Order
hi: नवीनीकरण आदेश

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
hi: नवीनीकरण आदेश

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
hi: नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
hi: नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास

en: Renewal Payment Retry
hi: नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
hi: नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास

en: Renewal Totals
hi: नवीकरण योग

en: Renewal cart discount
hi: नवीनीकरण कार्ट छूट

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
hi: नवीनीकरण आदेश पूर्ण ईमेल ग्राहक को तब भेजे जाते हैं जब सदस्यता नवीनीकरण आदेश पूर्ण चिह्नित किया जाता है और आमतौर पर इंगित करता है कि उस नवीनीकरण अवधि के लिए आइटम भेज दिया गया है।

en: Renewal product discount
hi: नवीनीकरण उत्पाद छूट

[ctx: option section heading]
en: Renewals
hi: नवीकरण

en: Renewals amount
hi: नवीनीकरण राशि

en: Renewals count
hi: नवीनीकरण गिनती

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
hi: %d सब्सक्रिप्शन को गलत तिथियों, लाइन टैक्स डेटा या अनुपलब्ध ग्राहक नोटों के साथ ठीक किया गया।

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
hi: रिपोर्ट कैश सक्षम

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
hi: निश्चिंत रहें, हालांकि अपडेट प्रक्रिया में थोड़ा समय लग सकता है, इसे दोषों को रोकने के लिए कोडित किया गया है, आपकी साइट सुरक्षित है और जल्द ही, पहले से कहीं ज्यादा तेज, फिर से चालू और चालू होगी।

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित करना

en: Restore this item from the Trash
hi: इस आइटम को कूड़ेदान से पुनर्स्थापित करें

en: Resubscribe
hi: पुन: सदस्यता

en: Resubscribe Order
hi: पुनः सदस्यता आदेश

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
hi: पुनः सदस्यता आदेश

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
hi: पुनः सदस्यता आदेश - %s

en: Resubscribe Totals
hi: कुल सदस्यता लें

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
hi: फिर से सब्सक्राइब किया गया सब्सक्रिप्शन

en: Retain ended subscriptions
hi: समाप्त सदस्यताएं बनाए रखें

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
hi: उनके भीतर व्यक्तिगत डेटा को अज्ञात करने से पहले एक निर्दिष्ट अवधि के लिए समाप्त सदस्यता और उनके संबंधित आदेशों को बनाए रखें।

en: Retention Rate
hi: प्रतिधारण दर

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
hi: पुन: प्रयास प्रवासन स्थिति

en: Retry Date
hi: पुन: प्रयास तिथि

en: Retry Failed Payments
hi: विफल भुगतानों का पुनः प्रयास करें

en: Retry Renewal Payment
hi: नवीनीकरण भुगतान का पुनः प्रयास करें

en: Retry Status
hi: पुनः प्रयास स्थिति

en: Retry renewal payment action requested by admin.
hi: व्यवस्थापक द्वारा अनुरोधित नवीनीकरण भुगतान कार्रवाई का पुन: प्रयास करें।

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
hi: पुन: प्रयास नियम लागू:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
hi: पुन: प्रयास नियम पुन: लागू:

en: Roles
hi: भूमिकाएँ

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
hi: एसकेयू: %s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
hi: अनुसूची

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
hi: शेड्यूल्ड एक्शन डेटा, जिसे पहले वर्डप्रेस पोस्ट टेबल में स्टोर किया गया था, को कस्टम डेटाबेस टेबल में ले जाया गया है। अन्य लाभों के अलावा, यह सदस्यता भुगतान जैसे अनुसूचित कार्यों को संसाधित करने के प्रदर्शन में काफी सुधार करेगा।

en: Search Renewal Payment Retries
hi: खोज नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास

en: Search Subscriptions
hi: सदस्यता खोजें

en: Search for a customer&hellip;
hi: ग्राहक की तलाश करें…

en: Search for a product&hellip;
hi: उत्पाद खोजें…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
hi: सुरक्षा त्रुटि। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
hi: सदस्यता संस्करण 2.1 में नया क्या है के लिए पूरी मार्गदर्शिका देखें »

en: Select an order&hellip;
hi: एक आदेश चुनें…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
hi: अपने WooCommerce स्टोर में आवर्ती भुगतानों के साथ उत्पादों और सेवाओं को बेचें।

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
hi: ग्राहक को तब भेजा जाता है जब सदस्यता नवीनीकरण भुगतान को स्वचालित रूप से संसाधित करने का प्रयास विफल हो जाता है और भविष्य में भुगतान का पुन: प्रयास करने के लिए एक पुन: प्रयास नियम लागू किया जाता है। ईमेल में नवीनीकरण आदेश की जानकारी, निर्धारित पुन: प्रयास की तिथि और ग्राहक को स्वत: पुन: प्रयास की प्रतीक्षा करने के बजाय मैन्युअल रूप से नवीनीकरण आदेश के लिए भुगतान करने की अनुमति देने के लिए भुगतान लिंक शामिल हैं।

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
hi: ग्राहक को तब भेजा जाता है जब सदस्यता नवीनीकरण के लिए देय होती है और नवीनीकरण के लिए मैन्युअल भुगतान की आवश्यकता होती है, या तो क्योंकि यह मैन्युअल नवीनीकरण का उपयोग करता है या स्वचालित पुनरावर्ती भुगतान प्रारंभिक प्रयास के लिए विफल हो जाता है और सभी स्वचालित पुन: प्रयास (यदि कोई हो)। ईमेल में नवीनीकरण आदेश की जानकारी और भुगतान लिंक शामिल हैं।

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
hi: ग्राहक द्वारा प्रत्येक बिलिंग अवधि के लिए अपने खाते को निलंबित करने की अधिकतम संख्या निर्धारित करें। उदाहरण के लिए, 3 के मान और वार्षिक रूप से बिल की गई सदस्यता के लिए, यदि ग्राहक ने अपना खाता 3 बार निलंबित किया है, तो उन्हें अगले वर्ष तक अपने खाते को निलंबित करने का विकल्प प्रस्तुत नहीं किया जाएगा। स्टोर प्रबंधक किसी सक्रिय सदस्यता को हमेशा निलंबित कर सकेंगे. ग्राहक निलंबन सुविधा को पूरी तरह से बंद करने के लिए इसे 0 पर सेट करें।

en: Settings
hi: समायोजन

en: Shipping
hi: शिपिंग

en: Shipping Address
hi: शिपिंग पता

en: Shipping Method
hi: शिपिंग का तरीका

en: Shipping Tax:
hi: शिपिंग टैक्स:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
hi: आपके द्वारा अपना पता प्रदान करने के बाद शिपिंग लागतों की गणना की जाएगी।

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
hi: सदस्यता उत्पादों के लिए शिपिंग सामान्य रूप से प्रारंभिक आदेश और सभी नवीनीकरण आदेशों पर लिया जाता है। प्रारंभिक आदेश पर केवल एक बार शिपिंग चार्ज करने के लिए इसे सक्षम करें। नोट: इस सेटिंग को सक्षम करने के लिए सदस्यता के पास नि: शुल्क परीक्षण या समन्वयित नवीनीकरण तिथि नहीं होनी चाहिए।

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
hi: %s . द्वारा शिपिंग

en: Show more details
hi: अधिक विवरण दिखाएं

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
hi: %1$sसदस्यता %2$s%3$s . के लिए आदेश दिखाए जा रहे हैं

en: Sign Up Fee % Discount
hi: साइन अप शुल्क% छूट

en: Sign Up Fee Discount
hi: साइन अप शुल्क छूट

en: Sign up now
hi: अभी साइनअप करें

en: Sign-up Fee (%s)
hi: साइन-अप शुल्क (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
hi: साइन-अप शुल्क (%s)

en: Sign-up grace period
hi: साइन-अप अनुग्रह अवधि

en: Signup Totals
hi: साइनअप योग

en: Simple subscription
hi: साधारण सदस्यता

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
hi: क्षमा करें, &quot;%s&quot; केवल सदस्यता शुल्क वाले उत्पाद वाले मूल आदेशों की सदस्यता पर लागू किया जा सकता है।

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
hi: क्षमा करें, ऐसा लगता है कि कोई भी भुगतान गेटवे आवर्ती भुगतान पद्धति को बदलने का समर्थन नहीं करता है। यदि आपको सहायता की आवश्यकता है या वैकल्पिक व्यवस्था करने के लिए कृपया हमसे संपर्क करें।

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hi: क्षमा करें, ऐसा लगता है कि सदस्यता का समर्थन करने वाली कोई भुगतान विधि उपलब्ध नहीं है। यदि आपको सहायता की आवश्यकता है या वैकल्पिक व्यवस्था करना चाहते हैं तो कृपया हमसे संपर्क करें।

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
hi: क्षमा करें, ऐसा लगता है कि सदस्यता का समर्थन करने वाली कोई भुगतान विधि उपलब्ध नहीं है। यदि आपको सहायता की आवश्यकता है तो कृपया %1$s सदस्यता के लिए भुगतान गेटवे सक्षम करना%2$s देखें।

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hi: क्षमा करें, ऐसा लगता है कि आपके द्वारा उपयोग किए जा रहे आवर्ती कूपन का समर्थन करने वाली कोई उपलब्ध भुगतान विधियां नहीं हैं। यदि आपको सहायता की आवश्यकता है या वैकल्पिक व्यवस्था करना चाहते हैं तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
hi: क्षमा करें, सदस्यताओं पर केवल पुनरावर्ती कूपन लागू किए जा सकते हैं।

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
hi: क्षमा करें, आवर्ती कूपन केवल सदस्यता या सदस्यता आदेशों पर लागू किए जा सकते हैं।

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
hi: क्षमा करें, &quot;%1$s&quot; कूपन केवल नवीनीकरण के लिए मान्य है।

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
hi: क्षमा करें, यह कूपन केवल प्रारंभिक भुगतान के लिए मान्य है और कार्ट को प्रारंभिक भुगतान की आवश्यकता नहीं है।

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
hi: क्षमा करें, यह कूपन केवल नई सदस्यताओं के लिए मान्य है।

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
hi: क्षमा करें, यह कूपन केवल साइन-अप शुल्क वाले सदस्यता उत्पादों के लिए मान्य है।

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
hi: क्षमा करें, यह कूपन केवल सदस्यता उत्पादों के लिए मान्य है।

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
hi: क्षमा करें, यह सदस्यता परिवर्तन भुगतान विधि अनुरोध अमान्य है और इसे संसाधित नहीं किया जा सकता है।

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
hi: मचान

en: Start Date
hi: आरंभ करने की तिथि

[ctx: table heading]
en: Start Date
hi: आरंभ करने की तिथि

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
hi: आरंभ करने की तिथि

[ctx: table heading]
en: Start date
hi: आरंभ करने की तिथि

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
hi: प्रारंभ तिथि: %s

en: Status
hi: दर्जा

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
hi: स्थिति %1$s से बदलकर %2$s हो गई है।

en: Status of Order
hi: आदेश की स्थिति

en: Status of Subscription
hi: सदस्यता की स्थिति

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
hi: स्थिति %s पर सेट है।

en: Store Setup
hi: स्टोर सेटअप

[ctx: of an email]
en: Subject
hi: विषय

en: Subscribe All the Things
hi: सब कुछ सब्सक्राइब करें

en: Subscriber Default Role
hi: सब्सक्राइबर डिफ़ॉल्ट भूमिका

en: Subscription
hi: अंशदान

[ctx: relation to order]
en: Subscription
hi: अंशदान

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
hi: सदस्यता #%d मौजूद नहीं है।

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
hi: सदस्यता #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
hi: सदस्यता #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
hi: सदस्यता #%s विवरण

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
hi: सदस्यता #%s को कार्ट में नहीं जोड़ा गया है।

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
hi: सदस्यता %1$s (आदेश %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
hi: सदस्यता %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
hi: सदस्यता %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
hi: सदस्यता - %s

en: Subscription Cancelled
hi: सदस्यता रद्द

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
hi: सदस्यता रद्द: विफल भुगतानों की अधिकतम संख्या तक पहुंच गया।

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
hi: सदस्यता संख्या %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
hi: सदस्यता डेटा

en: Subscription Events by Date
hi: तिथि के अनुसार सदस्यता कार्यक्रम

en: Subscription Expired
hi: सदस्यता समाप्त

en: Subscription Gifting
hi: सदस्यता उपहार देना

en: Subscription Items
hi: सदस्यता आइटम

en: Subscription Length
hi: सदस्यता की लंबाई

en: Subscription Number
hi: सदस्यता संख्या

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
hi: सदस्यता संख्या: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
hi: सदस्यता अभिभावक

en: Subscription Periods
hi: सदस्यता अवधि

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
hi: सदस्यता मूल्य (%s)

en: Subscription Product
hi: सदस्यता उत्पाद

en: Subscription Relationship
hi: सदस्यता संबंध

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
hi: सदस्यता नवीनीकरण

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
hi: सदस्यता नवीनीकरण आदेश - %s

en: Subscription Reports
hi: सदस्यता रिपोर्ट

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
hi: सदस्यता फिर से सदस्यता लें

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
hi: सदस्यता स्थितियां

en: Subscription Suspended
hi: सदस्यता निलंबित

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
hi: सदस्यता स्विच

en: Subscription Switch Complete
hi: सदस्यता स्विच पूर्ण

en: Subscription Switched
hi: सदस्यता स्विचड

en: Subscription Trial Period
hi: सदस्यता परीक्षण अवधि

en: Subscription argument passed in is not an object.
hi: पारित सदस्यता तर्क कोई वस्तु नहीं है।

en: Subscription billing interval
hi: सदस्यता बिलिंग अंतराल

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
hi: ग्राहक द्वारा उनके खाता पृष्ठ से सदस्यता रद्द कर दी गई है।

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
hi: धनवापसी आदेश %1$s#%2$s%3$s के लिए सदस्यता रद्द कर दी गई।

en: Subscription cancelled with PayPal
hi: पेपैल के साथ सदस्यता रद्द कर दी गई

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
hi: सदस्यता बनाने की तारीख वर्तमान दिन से पहले की होनी चाहिए।

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
hi: अनुसूचित क्रिया में सदस्यता मौजूद नहीं है: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
hi: सदस्यता ड्राफ़्ट अपडेट किया गया.

en: Subscription end date in the past
hi: अतीत में सदस्यता समाप्ति तिथि

en: Subscription features:
hi: सदस्यता विशेषताएं:

en: Subscription information
hi: सदस्यता जानकारी

en: Subscription interval
hi: सदस्यता अंतराल

en: Subscription items can no longer be edited.
hi: सदस्यता आइटम अब संपादित नहीं किए जा सकते।

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
hi: सब्सक्रिप्शन को व्यवस्थापक के माध्यम से पैरेंट ऑर्डर %s से लिंक किया गया है।

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
hi: जब स्टोर स्टेजिंग मोड में होता है, तो सदस्यता मैन्युअल नवीनीकरण पर लॉक हो जाती है। लाइव भुगतान विधि: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
hi: जब स्टोर स्टेजिंग मोड में होता है, तो सदस्यता मैन्युअल नवीनीकरण पर लॉक हो जाती है। भुगतान विधि परिवर्तन लाइव मोड में प्रभावी होंगे।

en: Subscription payment details.
hi: सदस्यता भुगतान विवरण।

en: Subscription payment method
hi: सदस्यता भुगतान विधि

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
hi: सदस्यता भुगतान विधि को %1$s पर सेट नहीं किया जा सका और त्रुटि संदेश के साथ मैन्युअल पर सेट किया गया है: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
hi: सदस्यता भुगतान विधि को त्रुटि संदेश के साथ %1$s पर सेट नहीं किया जा सका: %2$s

en: Subscription period
hi: सदस्यता अवधि

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
hi: सदस्यता मूल्य (%s)

en: Subscription pricing
hi: सदस्यता मूल्य निर्धारण

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
hi: सब्सक्राइबर द्वारा उनके अकाउंट पेज से सब्सक्रिप्शन रोक दिया गया है।

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
hi: सब्सक्राइबर द्वारा उनके अकाउंट पेज से सब्सक्रिप्शन को फिर से सक्रिय किया गया।

en: Subscription reactivated with PayPal
hi: पेपैल के साथ सदस्यता फिर से सक्रिय हो गई

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
hi: सदस्यता नवीनीकरण आदेश रद्द नहीं किया जा सकता है।

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
hi: सदस्यता नवीनीकरण भुगतान देय:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
hi: सदस्यता नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
hi: सदस्यता नवीनीकरण भुगतान पुनः प्रयास करें:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
hi: %s . से पुनरीक्षण के लिए सदस्यता बहाल

en: Subscription saved.
hi: सदस्यता सहेजी गई.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
hi: सदस्यता के लिए शेड्यूल किया गया: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
hi: सदस्यता साइन अप विफल रहा।

en: Subscription sign-up fee
hi: सदस्यता साइन-अप शुल्क

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
hi: बल्क संपादन द्वारा बदली गई सदस्यता स्थिति:

en: Subscription status:
hi: सदस्यता स्थिति:

en: Subscription submitted.
hi: सब्सक्रिप्शन सबमिट किया गया।

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
hi: डेटाबेस मरम्मत स्क्रिप्ट द्वारा सदस्यता निलंबित कर दी गई है। यह सदस्यता पेपैल के माध्यम से निलंबित कर दी गई थी।

en: Subscription suspended with PayPal
hi: पेपैल के साथ सदस्यता निलंबित

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
hi: सब्सक्रिप्शन स्विच पूर्ण ईमेल ग्राहक को तब भेजे जाते हैं जब कोई सब्सक्रिप्शन सफलतापूर्वक स्विच किया जाता है।

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
hi: ग्राहक द्वारा सदस्यता स्विच करने पर सदस्यता स्विच किए गए ईमेल भेजे जाते हैं।

en: Subscription totals
hi: सदस्यता योग

en: Subscription trial period:
hi: सदस्यता परीक्षण अवधि:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
hi: सदस्यता अपडेट की गई.

en: Subscription updates
hi: सदस्यता अद्यतन

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
hi: सदस्यता: %s

en: Subscriptions
hi: सदस्यता

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
hi: सब्सक्रिप्शन (पेज %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
hi: सब्सक्रिप्शन 2.0 WooCommerce Custom Order Types API पर निर्मित एक नया आर्किटेक्चर पेश करता है।

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
hi: सदस्यता 2.0 अनुप्रयोग स्तर पर सदस्यता के साथ काम करने के लिए एक नई वस्तु का परिचय देता है। सदस्यता के डेटा को पुनः प्राप्त करने या संशोधित करने के लिए बोझिल एपीआई चले गए हैं!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
hi: सदस्यता 2.1 इस बुनियादी ढांचे के लिए सदस्यता डेटा के लिए समर्थन जोड़ता है।

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
hi: सदस्यता 2.1 आपको सूचित करने के लिए कई नए ईमेल भी प्रस्तुत करती है जब:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
hi: सब्सक्रिप्शन 2.1 अब नवीनीकरण ऑर्डर के कुल को पार कर जाता है, जिससे साधारण वन-लाइनर्स जैसे %s$order-&gt;add_fee()%s या %s$order-&gt;add_coupon()% के साथ नवीनीकरण ऑर्डर में शुल्क या छूट जोड़ना संभव हो जाता है। एस।

en: Subscriptions Data
hi: सदस्यता डेटा

en: Subscriptions Ended
hi: सदस्यता समाप्त

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
hi: सदस्यता लाइव यूआरएल

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
hi: सदस्यता मोड

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
hi: सदस्यता टेम्पलेट थीम ओवरराइड

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
hi: सदस्यता भी अब नवीनीकरण आदेश का उपयोग कार्ट को %smanual नवीनीकरण%s के लिए सेटअप करने के लिए करती है, जिससे मैन्युअल रूप से भुगतान किए गए एकल नवीनीकरण में उत्पाद या छूट जोड़ना आसान हो जाता है।

en: Subscriptions by Customer
hi: ग्राहक द्वारा सदस्यता

en: Subscriptions by Payment Gateway
hi: भुगतान गेटवे द्वारा सदस्यता

en: Subscriptions by Product
hi: उत्पाद द्वारा सदस्यता

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
hi: नवीनीकरण दिवस से पहले कई दिनों के भीतर बनाई गई सदस्यताओं से साइन-अप पर शुल्क नहीं लिया जाएगा। सभी नई सदस्यताओं के लिए पूर्ण आवर्ती राशि का शुल्क लेने के लिए शून्य पर सेट करें। अवश्य ही एक धनात्मक संख्या होनी चाहिए।

en: Subscriptions signups
hi: सदस्यता साइनअप

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
hi: सदस्यता v2.0 सदस्यता जोड़ने या संपादित करने के लिए एक नया व्यवस्थापन इंटरफ़ेस पेश करता है। आप सभी परिचित परिवर्तन कर सकते हैं, जैसे आवर्ती योग या सदस्यता स्थिति को संशोधित करना। आप कुछ नए संशोधन भी कर सकते हैं, जैसे समाप्ति तिथि बदलना, शिपिंग लागत जोड़ना या उत्पाद लाइन आइटम जोड़ना।

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
hi: ग्राहक द्वारा खरीदे जाने के बाद आपको देखने और प्रबंधित करने के लिए सदस्यताएं यहां दिखाई देंगी।

en: Subtotal
hi: उप-योग

en: Successful retries
hi: सफल पुन: प्रयास

en: Support
hi: सहायता

en: Supported features:
hi: समर्थित विशेषताएं:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
hi: WooCommerce सदस्यता एक्सटेंशन के साथ स्वचालित नवीनीकरण भुगतान का समर्थन करता है।

en: Suspend
hi: निलंबित करें

en: Suspended Subscription
hi: निलंबित सदस्यता

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
hi: निलंबित सदस्यता ईमेल तब भेजे जाते हैं जब कोई ग्राहक अपनी सदस्यता को मैन्युअल रूप से निलंबित करता है।

en: Switch Button Text
hi: स्विच बटन टेक्स्ट

en: Switch Order
hi: स्विच ऑर्डर

en: Switch Order Details
hi: आदेश विवरण स्विच करें

en: Switch Totals
hi: कुल स्विच करें

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
hi: #%s नया स्विच ऑर्डर बनाए जाने के कारण स्विच ऑर्डर रद्द कर दिया गया।

[ctx: Subscription status]
en: Switched
hi: स्विचड

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
hi[0]: स्विच किया गया <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
hi: स्विच की गई सदस्यता

en: Switched subscriptions
hi: स्विच की गई सदस्यता

en: Switching
hi: स्विचन

en: Synchronisation
hi: तादात्म्य

en: Synchronise Renewals
hi: नवीनीकरण सिंक्रनाइज़ करें

en: Synchronise renewals
hi: नवीनीकरण सिंक्रनाइज़ करें

en: Tax class of product.
hi: उत्पाद का कर वर्ग।

en: Tax rate ID.
hi: कर दर आईडी

en: Tax subtotal.
hi: कर उप-योग।

en: Tax total.
hi: कुल कर।

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
hi: दूरभाष: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
hi: WooCommerce सदस्यता के नवीनतम संस्करण में अपडेट करने के लिए धन्यवाद।

en: Thank you for your order
hi: आपके क्रय आदेश के लिए धन्यवाद

en: Thank you for your renewal order
hi: आपके नवीनीकरण आदेश के लिए धन्यवाद

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
hi: आपके नवीनीकरण आदेश के लिए धन्यवाद। यह तब तक होल्ड पर रहता है जब तक हम पुष्टि नहीं कर देते कि भुगतान प्राप्त हो गया है। इस बीच, यहां आपके आदेश का रिमाइंडर दिया गया है:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
hi: ऐसा लगता है कि यह आपकी सदस्यताओं में से एक नहीं है।

en: That doesn't appear to be your order.
hi: यह आपका आदेश प्रतीत नहीं होता है।

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
hi: उस सदस्यता को %s में नहीं बदला जा सकता है। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
hi: वह सदस्यता मौजूद नहीं है। क्या इसे हटा दिया गया है?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
hi: वह सदस्यता मौजूद नहीं है। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
hi: वह सदस्यता उत्पाद आपके कार्ट में नहीं जोड़ा जा सकता क्योंकि इसमें पहले से ही सदस्यता नवीनीकरण शामिल है।

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
hi: जब सब्सक्रिप्शन की बात आती है तो पिछले 12 महीनों से हम बस इतना ही काम नहीं कर रहे हैं। हमने आपके सब्सक्रिप्शन स्टोर से अधिकतम लाभ उठाने में आपकी सहायता के लिए मिनी-एक्सटेंशन भी जारी किए हैं।

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
hi: $order_type पैरामीटर के लिए &quot;सभी&quot; मान बहिष्कृत कर दिया गया है। यह एक मिथ्या नाम था, क्योंकि इसने पुनः सदस्यता के आदेश वापस नहीं किए। यह wcs_get_subscription_orders() द्वारा स्वीकार किए गए ऑर्डर प्रकार के मानों के साथ भी असंगत था। पिछले व्यवहार को बनाए रखने के लिए सरणी (&quot;पैरेंट&quot;, &quot;नवीनीकरण&quot;, &quot;स्विच&quot;) का उपयोग करें, या स्विच और पुनः सदस्यता सहित सभी ऑर्डर प्रकार प्राप्त करने के लिए &quot;कोई भी&quot; का उपयोग करें।

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
hi: %s तिथि रद्दीकरण तिथि के बाद होनी चाहिए।

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
hi: %s दिनांक अंतिम भुगतान तिथि के बाद होना चाहिए।

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
hi: %s तिथि अगली भुगतान तिथि के बाद होनी चाहिए।

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
hi: %s दिनांक प्रारंभ तिथि के बाद होना चाहिए।

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
hi: %s तिथि परीक्षण समाप्ति तिथि के बाद होनी चाहिए।

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
hi: सदस्यता की %s तिथि को हटाया नहीं जा सकता। आपको आदेश हटाना होगा।

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
hi: %s उत्पाद हटा दिया गया है और अब नवीनीकृत नहीं किया जा सकता है। कृपया एक नया उत्पाद चुनें या सहायता के लिए हमसे संपर्क करें।

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
hi: गिफ्टिंग एक्सटेंशन एक व्यक्ति के लिए किसी और के लिए सब्सक्रिप्शन उत्पाद खरीदना संभव बनाता है। इसके बाद यह क्रेता और प्राप्तकर्ता के बीच सदस्यता का नियंत्रण साझा करता है, जिससे दोनों अपने जीवनचक्र पर सदस्यता का प्रबंधन कर सकते हैं।

en: The Upgrade is in Progress
hi: उन्नयन प्रगति पर है

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
hi: WooCommerce सदस्यता प्लगइन को अपडेट कर दिया गया है!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
hi: WooCommerce सदस्यता प्लगइन वर्तमान में अपना डेटाबेस अपग्रेड रूटीन चला रहा है।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
hi: आपकी सदस्यता को नवीनीकृत करने के लिए स्वचालित भुगतान विफल हो गया है। हम भुगतान %s का पुन: प्रयास करेंगे।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
hi: %1$s के साथ आपकी सदस्यता को नवीनीकृत करने के लिए स्वचालित भुगतान विफल हो गया है। सदस्यता को पुनः सक्रिय करने के लिए, कृपया लॉग इन करें और अपने खाता पृष्ठ से नवीनीकरण के लिए भुगतान करें: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
hi: %2$s के आदेश #%1$s के लिए स्वचालित पुनरावर्ती भुगतान विफल हो गया है। भुगतान का पुन: प्रयास %3$s किया जाएगा।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
hi: %s के आदेश #%d के लिए स्वचालित पुनरावर्ती भुगतान विफल हो गया है। भुगतान का पुन: प्रयास %3$s किया जाएगा।

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
hi: प्रत्येक सदस्यता पर इस उत्पाद के लिए कुल औसत लाइन।

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
hi: इस उत्पाद लाइन आइटम के लिए सभी ऑर्डर पर कुल औसत लाइन।

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
hi: सभी ग्राहकों के साइन-अप, स्विच और नवीनीकरण ऑर्डर का औसत मूल्य।

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
hi: नए स्वचालित पुनर्प्रयास प्रणाली के बारे में सबसे अच्छी बात यह है कि पुनर्प्रयास नियम पूरी तरह से अनुकूलन योग्य हैं।

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
hi: सदस्यता की निर्माण तिथि को हटाया नहीं जा सकता, केवल अद्यतन किया जा सकता है।

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
hi: जीएमटी में सदस्यता का नवीनतम आदेश पूरा होने की तिथि।

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
hi: जीएमटी में सदस्यता के नवीनतम आदेश का भुगतान करने की तिथि।

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
hi: हटाई गई भुगतान पद्धति का उपयोग स्वचालित सदस्यता भुगतानों के लिए किया गया था, हम आपकी सदस्यताओं को बदलने के लिए एक वैकल्पिक टोकन भुगतान विधि टोकन नहीं खोज सके।

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
hi: हटाई गई भुगतान विधि का उपयोग स्वचालित सदस्यता भुगतानों के लिए किया गया था। भविष्य में विफल नवीनीकरण भुगतानों से बचने के लिए इस भुगतान पद्धति का उपयोग करने वाली सदस्यताओं को आपके %1$s का उपयोग करने के लिए अपडेट कर दिया गया है। अलग-अलग सब्सक्रिप्शन की भुगतान विधि बदलने के लिए अपने %2$sMy Account &gt; Subscriptions%3$s पेज पर जाएं।

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
hi: नवीनीकरण भुगतान या भुगतान पुन: प्रयास करने पर ग्राहक को भेजा गया ईमेल उन्हें सूचित करने में विफल रहा कि भुगतान का पुनः प्रयास किया जाएगा।

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
hi: आपकी साइट पर %1$d सब्सक्रिप्शन के लिए पूर्ण अपडेट प्रक्रिया में %2$d और %3$d मिनट के बीच का समय लगेगा।

en: The item on the switch order cannot be found.
hi: स्विच ऑर्डर पर आइटम नहीं मिल सकता है।

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
hi: आइटम को हटाया नहीं गया था क्योंकि इस सदस्यता की भुगतान विधि किसी आइटम को निकालने का समर्थन नहीं करती है।

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
hi: नया इंटरफ़ेस मौजूदा %sसंपादित करें आदेश%s स्क्रीन पर भी बनाया गया है। यदि आपने कभी किसी आदेश को संशोधित किया है, तो आप पहले से ही जानते हैं कि सदस्यता को कैसे संशोधित किया जाए।

en: The number of billing periods between subscription renewals.
hi: सदस्यता नवीनीकरणों के बीच बिलिंग अवधियों की संख्या।

en: The number of renewal orders processed during this period.
hi: इस अवधि के दौरान संसाधित किए गए नवीनीकरण आदेशों की संख्या।

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
hi: असफल भुगतान वाले नवीनीकरण आदेशों की संख्या पुनर्प्रयास प्रणाली का उपयोग करती है।

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
hi: इस अवधि के लिए नवीनीकरण भुगतानों की संख्या जिसके परिणामस्वरूप सफल भुगतान नहीं हुआ।

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
hi: इस अवधि के लिए नवीनीकरण भुगतानों की संख्या जो पहले एक या अधिक बार विफल हुए भुगतान को संसाधित करने में सक्षम थे।

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
hi: अभी तक संसाधित नहीं किए गए नवीनीकरण भुगतान पुनर्प्रयासों की संख्या।

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
hi: इस अवधि के दौरान संसाधित किए गए पुन: सदस्यता आदेशों की संख्या।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
hi: साइन-अप, स्विच और नवीनीकरण ऑर्डर की संख्या जो इस ग्राहक ने आपके स्टोर के साथ भुगतान की स्थिति (यानी प्रसंस्करण या पूर्ण) के साथ दी है।

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
hi: इस अवधि के दौरान ग्राहक या स्टोर मैनेजर द्वारा रद्द की गई सदस्यताओं की संख्या। हो सकता है कि इस अवधि के दौरान प्रीपेड अवधि अभी समाप्त न हुई हो।

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
hi: इस अवधि के दौरान बनाई गई सदस्यताओं की संख्या, या तो मैन्युअल रूप से बनाई गई, आयात की गई या ग्राहक द्वारा ऑर्डर दिया गया। इसमें लंबित भुगतान के आदेश शामिल हैं।

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
hi: इस अवधि के दौरान भविष्य में समाप्ति तिथि और लंबित के अलावा किसी अन्य स्थिति के साथ सदस्यताओं की संख्या।

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
hi: इस अवधि के दौरान बनाए गए मूल आदेशों में खरीदी गई सदस्यताओं की संख्या। यह चेकआउट के माध्यम से ऑर्डर देने वाले ग्राहकों द्वारा बनाई गई नई सदस्यताओं का प्रतिनिधित्व करता है।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
hi: सदस्यताओं की संख्या जिसमें यह उत्पाद एक पंक्ति वस्तु के रूप में शामिल है और लंबित या ट्रैश किए गए के अलावा अन्य स्थिति है।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
hi: सक्रिय या लंबित रद्दीकरण की स्थिति के साथ इस ग्राहक की सदस्यताओं की संख्या।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
hi: इस ग्राहक के पास लंबित या ट्रैश किए गए के अलावा किसी अन्य स्थिति वाली सदस्यताओं की संख्या है।

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
hi: इस अवधि के दौरान अपग्रेड किए गए, डाउनग्रेड किए गए या क्रॉस-ग्रेड किए गए सब्सक्रिप्शन की संख्या।

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
hi: सदस्यता की संख्या जो या तो समाप्त हो गई है या प्रीपेड अवधि के अंत तक पहुंच गई है यदि इसे पहले रद्द कर दिया गया था।

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
hi: लंबित या ट्रैश किए गए के अलावा किसी भी स्थिति की सदस्यता वाले अद्वितीय ग्राहकों की संख्या।

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
hi: वर्तमान में सक्रिय सदस्यताओं के लिए आगामी नवीनीकरण आदेशों की संख्या।

en: The original subscription item being switched cannot be found.
hi: स्विच किया जा रहा मूल सदस्यता आइटम नहीं मिल सकता है।

en: The payment method can not be changed for that subscription.
hi: उस सदस्यता के लिए भुगतान विधि को बदला नहीं जा सकता है।

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
hi: उत्पाद प्रकार बदला नहीं जा सकता क्योंकि यह उत्पाद सदस्यताओं से संबद्ध है।

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
hi: नवीनीकरण आदेश इस प्रकार है:

en: The requested subscription cannot be edited.
hi: अनुरोधित सदस्यता संपादित नहीं की जा सकती।

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
hi: पुनर्प्रयास प्रणाली डिफ़ॉल्ट रूप से अक्षम है। इसे सक्षम करने के लिए, सदस्यता सेटिंग्स व्यवस्थापन स्क्रीन पर जाएँ।

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
hi: सदस्यता की आरंभ तिथि को हटाया नहीं जा सकता, केवल अद्यतन किया जा सकता है।

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
hi: आदेश पर लागू होने वाली स्थिति उस समय के बीच जब नवीनीकरण भुगतान विफल हुआ या अंतिम पुन: प्रयास हुआ और जब यह पुनर्प्रयास संसाधित किया गया था।

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
hi: नवीनीकरण भुगतान विफल होने या अंतिम पुन: प्रयास होने और इस पुनर्प्रयास को संसाधित करने के बीच के समय के लिए सदस्यता पर लागू स्थिति।

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
hi: स्वचालित भुगतान पुन: प्रयास की स्थिति: लंबित का अर्थ है कि भविष्य में पुन: प्रयास संसाधित किया जाएगा, विफल का अर्थ है कि भुगतान सफल नहीं हुआ जब पुन: प्रयास किया गया और पूर्ण होने का अर्थ है कि पुन: प्रयास करने पर भुगतान सफल हुआ।

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
hi: सदस्यता को स्थानांतरित करने की स्थिति। &quot;स्थिति&quot; परम के विपरीत, यह सदस्यता तिथियों की गणना और अद्यतन करेगा।

en: The subscription's end date.
hi: सदस्यता की समाप्ति तिथि।

en: The subscription's next payment date.
hi: सदस्यता की अगली भुगतान तिथि।

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
hi: सदस्यता की मूल सदस्यता आईडी अगर यह फिर से सदस्यता ली गई सदस्यता है।

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
hi: सदस्यता की फिर से सदस्यता ली गई सदस्यता आईडी.

en: The subscription's start date.
hi: सदस्यता की आरंभ तिथि।

en: The subscription's trial date
hi: सदस्यता की परीक्षण तिथि

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
hi: कर और शिपिंग सहित सभी नवीनीकरण आदेशों का योग।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
hi: कर और शिपिंग सहित सभी पुनः सदस्यता आदेशों का योग।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
hi: अन्य आइटम, शुल्क, कर और शिपिंग सहित, सभी सदस्यता मूल आदेशों का योग।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
hi: टैक्स और शिपिंग सहित सभी स्विच ऑर्डर का योग।

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
hi: वर्तमान में सक्रिय सदस्यताओं के लिए आइटम, शुल्क, कर और शिपिंग सहित सभी आगामी नवीनीकरण आदेशों का योग।

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
hi: राजस्व की कुल राशि, जिसमें कर और शिपिंग शामिल है, एक असफल भुगतान के साथ नवीनीकरण आदेशों के लिए विफल भुगतान पुनर्प्रयास प्रणाली के साथ पुनर्प्राप्त किया गया।

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
hi: भुगतान की स्थिति (यानी प्रसंस्करण या पूर्ण) के साथ आपके स्टोर के साथ दिए गए साइन-अप, स्विच और नवीनीकरण आदेशों की कुल संख्या।

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
hi: सक्रिय या लंबित रद्दीकरण की स्थिति वाली सदस्यताओं की कुल संख्या।

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
hi: लंबित या ट्रैश किए हुए के अलावा किसी अन्य स्थिति वाली सदस्यताओं की कुल संख्या.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
hi: इस ग्राहक के साइन-अप, स्विच और नवीनीकरण आदेशों का कुल मूल्य।

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
hi: परीक्षण अवधि %s से अधिक नहीं हो सकती।

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
hi: परीक्षण अवधि अधिक नहीं हो सकती: %1$s, %2$s, %3$s या %4$s।

en: The update process may take a little while, so please be patient.
hi: अपडेट प्रक्रिया में थोड़ा समय लग सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
hi: कोई शिपिंग विधियां उपलब्ध नहीं हैं। कृपया अपने पते की दोबारा जांच करें, या यदि आपको कोई सहायता चाहिए तो हमसे संपर्क करें।

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
hi: पेपैल के साथ एक समस्या है। आपके API क्रेडेंशियल गलत हो सकते हैं। कृपया अपने %1$sAPI क्रेडेंशियल%2$s को अपडेट करें। %3$sअधिक जानें%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
hi: पेपैल के साथ एक समस्या है। आपका पेपैल खाता पुरानी सदस्यता आईडी जारी कर रहा है। %1$sअधिक जानें%2$s. %3$sखारिज करें%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
hi: स्विच विवरण का पता लगाने में एक त्रुटि हुई।

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
hi: अद्यतन के साथ एक त्रुटि हुई थी। पृष्ठ को रीफ्रेश करें और पुन: प्रयास करें।

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
hi: फिर से सदस्यता लेने के आपके अनुरोध में एक त्रुटि हुई थी। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: There was an error with your request. Please try again.
hi: आपके अनुरोध मे एक त्रुटि है। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: These are important questions for any subscription commerce business.
hi: किसी भी सदस्यता वाणिज्य व्यवसाय के लिए ये महत्वपूर्ण प्रश्न हैं।

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
hi: इन ईमेल को %sWooCommerce &gt; सेटिंग्स &gt; ईमेल%s व्यवस्थापन स्क्रीन के अंतर्गत सक्षम, अक्षम और अनुकूलित किया जा सकता है।

en: This Month
hi: इस महीने

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
hi: यह ईमेल विषय पंक्ति को नियंत्रित करता है। डिफ़ॉल्ट विषय का उपयोग करने के लिए खाली छोड़ दें: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
hi: यह ईमेल अधिसूचना में निहित मुख्य शीर्षक को नियंत्रित करता है। डिफ़ॉल्ट शीर्षक का उपयोग करने के लिए खाली छोड़ दें: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
hi: यह ईमेल अधिसूचना में निहित मुख्य शीर्षक को नियंत्रित करता है। डिफ़ॉल्ट शीर्षक का उपयोग करने के लिए खाली छोड़ दें: <code>%s</code> ।

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
hi: इस तिथि को केवल एक अनुमान के रूप में माना जाना चाहिए। इस सदस्यता के लिए भुगतान गेटवे भुगतान संसाधित होने पर नियंत्रित करता है।

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
hi: यह मुफ्त विस्तार ग्राहकों को तीसरे पक्ष के सिस्टम से WooCommerce में माइग्रेट करना संभव बनाता है। यह आपके सदस्यता डेटा को स्प्रेडशीट टूल या तृतीय पक्ष ऐप्स में विश्लेषण के लिए निर्यात करना भी संभव बनाता है।

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
hi: यह एक आदेश सूचना है जो ग्राहकों को एक नवीनीकरण आदेश को होल्ड पर रखने के बाद ऑर्डर विवरण वाले ग्राहकों को भेजी जाती है।

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
hi: यह एक सदस्यता नवीनीकरण आदेश के भुगतान के बाद ग्राहक को भेजी गई एक आदेश सूचना है। इसमें नवीनीकरण आदेश विवरण शामिल हैं।

en: This is where subscriptions are stored.
hi: यह वह जगह है जहाँ सदस्यताएँ संग्रहीत की जाती हैं।

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
hi: यह नया पृष्ठ भी है जहां ग्राहक अपनी सदस्यता को निलंबित या रद्द कर सकता है, भुगतान विधि बदल सकता है, शिपिंग पता बदल सकता है या किसी आइटम को अपग्रेड/डाउनग्रेड कर सकता है।

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
hi: इस आदेश का अब भुगतान नहीं किया जा सकता क्योंकि संबंधित सदस्यता के लिए इस समय भुगतान की आवश्यकता नहीं है।

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
hi: यह पृष्ठ प्रक्रिया के परिणाम प्रदर्शित करेगा क्योंकि सदस्यता के प्रत्येक बैच को अद्यतन किया जाता है।

en: This product is currently out of stock and unavailable.
hi: यह उत्पाद वर्तमान में स्टॉक में नहीं है और अनुपलब्ध है।

en: This section shows any information about Subscriptions.
hi: यह अनुभाग सदस्यताओं के बारे में कोई भी जानकारी दिखाता है।

en: This section shows general information about the store.
hi: यह खंड स्टोर के बारे में सामान्य जानकारी दिखाता है।

en: This section shows information about Subscription payment methods.
hi: यह अनुभाग सदस्यता भुगतान विधियों के बारे में जानकारी दिखाता है।

en: This section shows information about payment gateway feature support.
hi: यह खंड भुगतान गेटवे सुविधा समर्थन के बारे में जानकारी दिखाता है।

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
hi: यह सदस्यता अब संपादन योग्य नहीं है क्योंकि भुगतान गेटवे आवर्ती राशियों के संशोधन की अनुमति नहीं देता है।

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
hi[0]: यह सदस्यता फ़ाइल पर आपकी भुगतान विधि का उपयोग करके स्वचालित रूप से नवीनीकृत होने के लिए सेट है। आप अपने %smy खाता पृष्ठ%s से इस सदस्यता को प्रबंधित या रद्द कर सकते हैं।

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
hi[0]: यह सदस्यता फ़ाइल पर आपकी भुगतान विधि का उपयोग करके स्वचालित रूप से नवीनीकृत होने के लिए सेट है। आप अपने मेरा खाता पृष्ठ से इस सदस्यता को प्रबंधित या रद्द कर सकते हैं। %एस

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
hi: इस विविधता को हटाया नहीं जा सकता क्योंकि यह सक्रिय सदस्यताओं से संबद्ध है। इस भिन्नता को हटाने के लिए, कृपया इसके लिए सदस्यता रद्द करें और हटाएं।

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
hi: यह आपके स्टोर में उपयोगकर्ताओं के विरुद्ध संग्रहीत सभी सदस्यताओं का स्थायी कैश साफ़ कर देगा। यह क्रिया करने के बाद चेकआउट, नवीनीकरण और अन्य सदस्यता संबंधी कार्यों के धीमे प्रदर्शन की अपेक्षा करें। कैश को ओवरटाइम के रूप में पुन: उत्पन्न किया जाएगा क्योंकि किसी दिए गए उपयोगकर्ता की सदस्यता को खोजने के लिए क्वेरी चलाई जाती हैं।

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
hi: यह आपके स्टोर में सभी सदस्यताओं के लिए सभी नवीनीकरण, स्विच, पुन: सदस्यता और अन्य ऑर्डर प्रकारों का लगातार कैश साफ़ कर देगा। यह क्रिया करने के बाद चेकआउट, नवीनीकरण और अन्य सदस्यता संबंधी कार्यों के धीमे प्रदर्शन की अपेक्षा करें। कैश को ओवरटाइम के रूप में पुन: उत्पन्न किया जाएगा क्योंकि संबंधित ऑर्डर क्वेरी चलाई जाती हैं।

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
hi: यह उपयोगकर्ताओं को सदस्यता के साथ जोड़ने के लिए लगातार कैश उत्पन्न करेगा। कैश ओवरटाइम पृष्ठभूमि में (एक्शन शेड्यूलर के माध्यम से) उत्पन्न किया जाएगा।

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
hi: यह आपके स्टोर में सभी सदस्यताओं के लिए सभी नवीनीकरण, स्विच, पुन: सदस्यता और अन्य ऑर्डर प्रकारों का निरंतर कैश उत्पन्न करेगा। कैश ओवरटाइम पृष्ठभूमि में (एक्शन शेड्यूलर के माध्यम से) उत्पन्न किया जाएगा।

en: Timezone:
hi: समय क्षेत्र:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
hi: कुछ शर्तों के आधार पर एक विशिष्ट नियम लागू करने के लिए, जैसे उच्च मूल्य के आदेश या एक दुर्लभ नवीनीकरण शेड्यूल, आप विशिष्ट %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s फ़िल्टर का पुन: प्रयास कर सकते हैं। यह विफल भुगतान के लिए नवीनीकरण आदेश की आईडी प्रदान करता है, जिसका उपयोग उन उत्पादों, सदस्यता और योग के बारे में जानकारी प्राप्त करने के लिए किया जा सकता है जिनसे विफल भुगतान संबंधित है।

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
hi: इस सदस्यता के लिए स्वचालित नवीनीकरण सक्षम करने के लिए, आपको पहले एक भुगतान विधि जोड़नी होगी।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
hi: सदस्यता को अभी पुनः सक्रिय करने के लिए, आप लॉग इन भी कर सकते हैं और अपने खाता पृष्ठ से नवीनीकरण के लिए भुगतान कर सकते हैं: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
hi: सदस्यता को अभी पुनः सक्रिय करने के लिए, आप लॉग इन भी कर सकते हैं और अपने खाता पृष्ठ से नवीनीकरण के लिए भुगतान कर सकते हैं: %1$s अभी भुगतान करें »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
hi: अद्यतन की प्रगति को रिकॉर्ड करने के लिए एक नई लॉग फ़ाइल बनाई गई थी। यह फ़ाइल %1$d सप्ताहों में स्वतः हटा दी जाएगी। अगर आप इसे जल्दी हटाना चाहते हैं, तो आप इसे यहां पा सकते हैं: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
hi: इसे जल्द से जल्द हल करने के लिए, कृपया उपयोगकर्ता ईमेल के साथ %1$stemporary व्यवस्थापक खाता%3$s बनाएं और %2$sQuickForget.com%3$s के माध्यम से हमारे साथ क्रेडेंशियल साझा करें।

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
hi: इन त्रुटियों के बारे में और विवरण देखने के लिए, %2$sWooCommerce लॉग स्क्रीन से %1$s लॉग फ़ाइल देखें।%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
hi: पूरी त्रुटि देखने के लिए, %2$sWooCommerce लॉग स्क्रीन से %1$s लॉग फ़ाइल देखें।%3$s.

en: Today!
hi: आज!

en: Total
hi: कुल

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
hi: कुल

[ctx: table heading]
en: Total
hi: कुल

en: Total Discount
hi: कुल छूट

en: Total Subscribers
hi: कुल सदस्य

en: Total Subscription Orders
hi: कुल सदस्यता आदेश

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
hi: कुल सदस्यता आदेश %s

en: Total Subscriptions
hi: कुल सदस्यता

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
hi: कुल सदस्यता %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
hi: कुल: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
hi: योग

en: Trash
hi: कचरा

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
hi: इस आदेश को ट्रैश करने से आदेश के साथ खरीदी गई सदस्यताएं भी ट्रैश हो जाएंगी.

en: Trial End
hi: ट्रायल एंड

[ctx: table heading]
en: Trial End
hi: ट्रायल एंड

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
hi: परीक्षण समाप्ति तिथि

en: Turn off Automatic Payments
hi: स्वचालित भुगतान बंद करें

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
hi: सदस्यता स्थिति को &quot;%1$s&quot; में बदलने में असमर्थ। अपवाद: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
hi: सदस्यता स्थिति को &quot;%s&quot; में बदलने में असमर्थ।

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
hi: सदस्यता स्थिति को &quot;%s&quot; में बदलने में असमर्थ। कृपया किसी ग्राहक को सदस्यता को सक्रिय करने के लिए उसे असाइन करें।

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
hi: पेपैल बिलिंग अनुबंध के लिए आदेश खोजने में असमर्थ।

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
hi: सदस्यताओं को सुधारने में असमर्थ.%4$sत्रुटि: %1$s%4$sकृपया पृष्ठ को रीफ्रेश करें और पुनः प्रयास करें। अगर समस्या बनी रहती है, तो %2$sसहायता%3$s से संपर्क करें।

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
hi: सदस्यताओं को अपग्रेड करने में असमर्थ.%4$sत्रुटि: %1$s%4$sकृपया पृष्ठ को रीफ्रेश करें और पुनः प्रयास करें। अगर समस्या बनी रहती है, तो %2$sसहायता%3$s से संपर्क करें।

en: Unended Subscription Count
hi: असीमित सदस्यता संख्या

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
hi: अज्ञात आदेश प्रकार

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unlimited payments
hi: असीमित भुगतान

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Upcoming Recurring Revenue
hi: आगामी आवर्ती राजस्व

en: Update Complete
hi: अद्यतन पूर्ण

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
hi: डेटाबेस अद्यतन करें

en: Update Error
hi: अद्यतन त्रुटि

en: Update in Progress
hi: अपडेट जारी है

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
hi: मेरी सक्रिय सदस्यताओं के %2$sall%3$s के लिए उपयोग किए गए %1$s को अपडेट करें

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
hi: मेरी वर्तमान सदस्यताओं के %1$sall%2$s के लिए उपयोग की जाने वाली भुगतान विधि को अपडेट करें

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
hi: संदेश के साथ त्रुटिपूर्ण सदस्यता दिनांक अपडेट कर रहा है: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
hi: उन्नत करना

en: Upgrade or Downgrade
hi: अपग्रेड या डाउनग्रेड

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
hi: किसी ऑर्डर में सब्सक्रिप्शन होने पर चेकआउट बटन पर प्रदर्शित टेक्स्ट को कस्टमाइज़ करने के लिए इस फ़ील्ड का उपयोग करें। आम तौर पर चेकआउट सबमिशन बटन &quot;प्लेस ऑर्डर&quot; प्रदर्शित करता है। जब कार्ट में सदस्यता होती है, तो इसे &quot;अभी साइन अप करें&quot; में बदल दिया जाता है।

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
hi: स्टेजिंग मोड में ऑटो-नवीनीकरण टॉगल का उपयोग अक्षम है।

en: Variable Subscription
hi: परिवर्तनीय सदस्यता

en: Variable subscription
hi: परिवर्तनीय सदस्यता

en: Variation ID, if applicable.
hi: विविधता आईडी, यदि लागू हो।

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
hi: संस्करण %1$s आपके जैसे ही स्टोर प्रबंधकों द्वारा अनुरोधित कुछ नए सुधार लाता है (और संभवतः %2$syou%3$s द्वारा भी)।

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
hi: संस्करण %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
hi: संस्करण 2.0 एक वर्ष से अधिक समय से विकास में है। हमने स्टोर प्रबंधकों के 3 साल के फीडबैक को ध्यान में रखते हुए एक्सटेंशन का पुन: आविष्कार किया है।

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
hi: संस्करण 2.1 आपके जैसे स्टोर प्रबंधकों द्वारा अनुरोधित कुछ बेहतरीन नई सुविधाओं का परिचय देता है (और संभवतः %syou%s द्वारा भी)।

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
hi: %s . के माध्यम से

[ctx: view a subscription]
en: View
hi: राय

en: View Email Settings
hi: ईमेल सेटिंग्स देखें

en: View Reports
hi: रिपोर्ट देखें

en: View Retry
hi: पुनः प्रयास देखें

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
hi: सदस्यता देखें

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
hi: सदस्यता देखें: %s

en: View and manage subscriptions
hi: सदस्यताएं देखें और प्रबंधित करें

en: View other subscriptions &rarr;
hi: अन्य सदस्यता देखें →

en: View subscription
hi: सदस्यता देखें

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
hi: सदस्यता देखें: %s

en: View subscriptions
hi: सदस्यता देखें

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
hi[0]: %1$sअपने खाते%2$s में अपनी सदस्यता की स्थिति देखें।

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
hi: अपना ऑर्डर देखें: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
hi: अपनी सदस्यता देखें: %s

en: Virtual
hi: आभासी

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
hi: चेतावनी: बुरी चीजें होने वाली हैं! इस सदस्यता को खरीदने के लिए उपयोग किया जाने वाला भुगतान गेटवे सदस्यता के विवरण को संशोधित करने का समर्थन नहीं करता है। बिलिंग अवधि में परिवर्तन, आवर्ती छूट, आवर्ती कर या आवर्ती कुल भुगतान गेटवे द्वारा चार्ज की गई राशि में प्रतिबिंबित नहीं हो सकता है।

en: WP REST API Endpoints
hi: WP REST API समापन बिंदु

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
hi: एक विशिष्ट सदस्यता का विवरण चाहते हैं? %s/wp-json/wc/v1/सदस्यता प्राप्त करें/<id> /%एस।

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
hi: सदस्यता %s के बारे में अधिक जानना चाहते हैं?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
hi: किसी साइट पर सभी सदस्यताओं को सूचीबद्ध करना चाहते हैं? %s/wp-json/wc/v1/सदस्यता%s प्राप्त करें।

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
hi: किसी साइट पर सभी सदस्यताओं को सूचीबद्ध करना चाहते हैं? %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s प्राप्त करें। एक विशिष्ट सदस्यता का विवरण चाहते हैं? %s/wc-api/v2/सदस्यता प्राप्त करें/<id> /%एस।

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
hi: चेकआउट के माध्यम से जल्दी नवीनीकरण करना चाहते हैं? %यहां क्लिक करें।%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
hi: क्या आपके ग्राहक गैर-सदस्यता उत्पादों की सदस्यता लेने में सक्षम होना चाहते हैं?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
hi: चेतावनी! वर्जन 2.0 WooCommerce सब्सक्रिप्शन एक्सटेंशन का एक प्रमुख अपडेट है। अपडेट करने से पहले, कृपया एक बैकअप बनाएं, सभी WooCommerce एक्सटेंशन अपडेट करें और एक स्टेजिंग साइट पर संस्करण 2.0 के साथ सभी प्लगइन्स, कस्टम कोड और भुगतान गेटवे का परीक्षण करें। %1$s संस्करण 2.0 »%2$s . में हुए परिवर्तनों के बारे में अधिक जानें

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
hi: चेतावनी! आप WooCommerce सदस्यता प्लगइन कोड का संस्करण %s चला रहे हैं लेकिन आपका डेटाबेस सदस्यता संस्करण 2.0 में अपग्रेड कर दिया गया है। यह आपके स्टोर पर बड़ी समस्या पैदा करेगा।

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
hi: चेतावनी: किसी उपयोगकर्ता को हटाने से उपयोगकर्ता की सदस्यताएँ भी हट जाएँगी। उपयोगकर्ता के आदेश बने रहेंगे लेकिन &#39;अतिथि&#39; उपयोगकर्ता को फिर से सौंपे जाएंगे। क्या आप इस उपयोगकर्ता और किसी भी संबद्ध सदस्यता को हटाना जारी रखना चाहते हैं?

en: We can not find your old subscription item.
hi: हमें आपका पुराना सब्सक्रिप्शन आइटम नहीं मिल रहा है।

en: We can't find a paid subscription order for this user.
hi: हमें इस उपयोगकर्ता के लिए सशुल्क सदस्यता आदेश नहीं मिल रहा है।

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
hi: हमें आईडी #%d के साथ सदस्यता नहीं मिल रही है। शायद इसे हटा दिया गया था?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
hi: हम आपकी सदस्यता के लिए नवीनीकरण आदेश नहीं बना सके, कृपया पुन: प्रयास करें।

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
hi[0]: हमें आपकी कार्ट में किसी आइटम के लिए मूल नवीनीकरण आदेश नहीं मिला। आइटम हटा दिया गया था।

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
hi[0]: हमें आपकी कार्ट में किसी आइटम के लिए मूल सदस्यता नहीं मिली। आइटम हटा दिया गया था।

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
hi: हमने न केवल मनुष्यों के लिए इंटरफेस में सुधार किया, हमने उन्हें कंप्यूटर के लिए भी सुधारा। आपके एप्लिकेशन अब RESTful API एंडपॉइंट के माध्यम से सब्सक्रिप्शन बना सकते हैं, पढ़ सकते हैं, अपडेट कर सकते हैं या हटा सकते हैं।

en: We have finished processing your subscription renewal order.
hi: हमने आपके सदस्यता नवीनीकरण आदेश को संसाधित करना समाप्त कर दिया है।

en: We hope you enjoy it!
hi: हमें उम्मीद है यह आपको पसंद आया होगा!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
hi: हम उस सदस्यता का पता नहीं लगा सके, कृपया पुन: प्रयास करें।

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
hi: हम आपके द्वारा अनुरोधित रिपोर्ट परिणामों के समूह का पता लगाने में सक्षम नहीं थे। कृपया %1$sसदस्यता रिपोर्ट स्क्रीन%2$s से लिंक पुन: उत्पन्न करें।

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Welcome to Subscriptions 2.0
hi: सदस्यता 2.0 में आपका स्वागत है

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
hi: सदस्यता 2.1 में आपका स्वागत है!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
hi: WooCommerce सदस्यता %s में आपका स्वागत है!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
hi: WooCommerce सदस्यता में आपका स्वागत है 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
hi: क्या होता है जब कोई ग्राहक किसी और के लिए सदस्यता उत्पाद खरीदना चाहता है?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
hi: आपका स्टोर बाहरी स्रोतों के साथ कौन सी व्यक्तिगत जानकारी साझा करता है, यह इस बात पर निर्भर करता है कि आप सदस्यता भुगतान एकत्र करने के लिए किस तृतीय-पक्ष भुगतान प्रोसेसर प्लग इन का उपयोग कर रहे हैं। हम अनुशंसा करते हैं कि आप अपनी गोपनीयता नीति के इस अनुभाग को सूचित करने के लिए उनकी गोपनीयता नीतियों से परामर्श लें।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
hi: हम क्या इकट्ठा करते हैं और स्टोर करते हैं

en: What we share with others
hi: हम दूसरों के साथ क्या साझा करते हैं

en: What's new?
hi: नया क्या है?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
hi: रद्द होने पर

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
hi: जब सदस्यता सक्रिय होती है, या तो मैन्युअल रूप से या सफल खरीदारी के बाद, नए उपयोगकर्ताओं को यह भूमिका सौंपी जाएगी।

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
hi: रद्द होने पर

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
hi: %s को संभालते समय, क्या सदस्यताओं के भीतर व्यक्तिगत डेटा को बरकरार रखा जाना चाहिए या हटा दिया जाना चाहिए?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
hi: किसी भिन्न आवर्ती भुगतान या बिलिंग अवधि के साथ सदस्यता पर स्विच करते समय, क्या मौजूदा बिलिंग अवधि के लिए भुगतान की गई कीमत को नई सदस्यता पर स्विच करते समय समानुपातिक होना चाहिए?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
hi: लंबाई के साथ सदस्यता पर स्विच करते समय, आप ग्राहक द्वारा पहले से पूर्ण किए गए भुगतानों को ध्यान में रख सकते हैं, यह निर्धारित करते समय कि ग्राहक को नई सदस्यता के लिए कितने भुगतान करने की आवश्यकता है।

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
hi: साइन अप शुल्क के साथ सदस्यता पर स्विच करते समय, आप ग्राहक से केवल मौजूदा सदस्यता के साइन अप शुल्क और नई सदस्यता के साइन अप शुल्क (यदि कोई हो) के बीच के अंतर का भुगतान कर सकते हैं।

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
hi: WooCommerce के साथ सब कुछ सदस्यता लें, वे कर सकते हैं! यह प्रायोगिक एक्सटेंशन उत्पाद बंडलों और समग्र उत्पादों सहित किसी भी उत्पाद को सदस्यता उत्पाद में बदलने का तरीका तलाश रहा है। यह ग्राहकों को गैर-सदस्यता उत्पादों के कार्ट की सदस्यता लेने का एक तरीका भी प्रदान करता है।

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
hi: जल्दी नवीनीकरण सक्षम होने के साथ, ग्राहक अगली भुगतान तिथि से पहले अपनी सदस्यता का नवीनीकरण कर सकते हैं।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
hi: मैन्युअल नवीनीकरण के साथ, ग्राहक की सदस्यता को तब तक के लिए रोक दिया जाता है जब तक कि वे लॉगिन नहीं करते और इसे नवीनीकृत करने के लिए भुगतान नहीं करते। %1$sअधिक जानें%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
hi: %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s फ़िल्टर के साथ, आप अपने स्टोर में सभी विफल भुगतानों पर लागू करने के लिए डिफ़ॉल्ट नियमों का एक सेट परिभाषित कर सकते हैं।

note: Author of the plugin
en: WooCommerce
hi: Woocommerce

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
hi: WooCommerce 2.6 ने वर्डप्रेस कोर के %3$sREST API%4$s इंफ्रास्ट्रक्चर पर निर्मित %1$sREST API%2$s एंडपॉइंट्स के लिए समर्थन जोड़ा।

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
hi: WooCommerce खाता जुड़ा हुआ है

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
hi: WooCommerce सदस्यताएँ

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
hi: WooCommerce सदस्यताएं पेपैल

en: WooCommerce Subscriptions Update
hi: WooCommerce सदस्यता अद्यतन

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
hi: WooCommerce सदस्यता अद्यतन प्रगति में है

en: Would you like to add a payment method now?
hi: क्या आप अभी भुगतान विधि जोड़ना चाहेंगे?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
hi: क्या आप इस नई भुगतान पद्धति का उपयोग करने के लिए अपनी सदस्यताओं को अपडेट करना चाहेंगे - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sनहीं%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
hi: वाई/एम/डीजी:आई:एस ए

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
hi: वाई/एम/डीजी:आई:एस ए

en: Year
hi: साल

en: Yes
hi: हाँ

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
hi: आप सदस्यता वाले एक या अधिक आदेशों को मिटाने वाले हैं। आदेशों को ट्रैश करने से इन आदेशों के साथ खरीदी गई सदस्यताएं भी ट्रैश हो जाएंगी।

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
hi: आप एक सदस्यता आइटम हटा रहे हैं। आपको सदस्यता प्रबंधित करें स्क्रीन पर सदस्यता को मैन्युअल रूप से रद्द और रद्दी करने की भी आवश्यकता होगी।

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
hi: आप उस सदस्यता को नवीनीकृत करने के लिए भुगतान करने तक उसे पुनः सक्रिय नहीं कर सकते हैं। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
hi: आप इस सदस्यता को जल्दी नवीनीकृत नहीं कर सकते। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
hi: आप उस सदस्यता की पुनः सदस्यता नहीं ले सकते। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
hi: आप उस सदस्यता को निलंबित नहीं कर सकते - निलंबन की सीमा समाप्त हो गई है। अगर आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें।

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
hi: आप इस सदस्यता को स्विच नहीं कर सकते। ऐसा प्रतीत होता है कि आप सदस्यता के स्वामी नहीं हैं।

en: You can not switch to the same subscription.
hi: आप एक ही सदस्यता पर स्विच नहीं कर सकते।

en: You can only switch to a subscription product.
hi: आप केवल सदस्यता उत्पाद पर स्विच कर सकते हैं।

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
hi: आप इस समय सदस्यता का नवीनीकरण नहीं कर सकते। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
hi: आप उस सदस्यता को संशोधित नहीं कर सकते जो आपकी नहीं है।

en: You cannot remove an item that does not exist.
hi: आप उस आइटम को नहीं हटा सकते जो मौजूद नहीं है।

en: You do not have permission to create subscriptions
hi: आपको सदस्यताएँ बनाने की अनुमति नहीं है

en: You do not have permission to read the subscriptions count
hi: आपको सदस्यता संख्या पढ़ने की अनुमति नहीं है

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
hi: आपके पास इस उत्पाद की सदस्यता है। नई सदस्यता चुनने से आपकी मौजूदा सदस्यता बदल जाएगी.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
hi: आपने कार्ट में इस उत्पाद की एक विविधता पहले ही जोड़ दी है।

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
hi: आपने पहले ही इस उत्पाद की सदस्यता ले ली है और यह प्रति ग्राहक एक तक सीमित है। आप उत्पाद को फिर से नहीं खरीद सकते।

en: You have an active subscription to this product already.
hi: आपके पास पहले से ही इस उत्पाद की सक्रिय सदस्यता है।

en: You have no active subscriptions.
hi: आपके पास कोई सक्रिय सदस्यता नहीं है।

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
hi: आप सदस्यता के अंत तक पहुँच चुके हैं। %sफर्स्ट पेज%s पर जाएँ।

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
hi: आपको %1$s से सदस्यता नवीनीकरण आदेश प्राप्त हुआ है। उनका क्रम इस प्रकार है:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
hi: आपने अपने सब्सक्रिप्शन आइटम को सफलतापूर्वक बदल दिया है। आपके संदर्भ के लिए आपका नया आदेश और सदस्यता विवरण नीचे दिखाया गया है:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
hi: आपने &quot;%1$s&quot; को अपनी सदस्यता से सफलतापूर्वक निकाल दिया है। %2$sपूर्ववत करें?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
hi: %2$s से आपका %1$s नवीनीकरण आदेश पूरा हो गया है

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
hi: %2$s से आपका %1$s सदस्यता नवीनीकरण आदेश पूरा हो गया है - अपनी फ़ाइलें डाउनलोड करें

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
hi: आपके एप्लिकेशन अब WooCommerce के REST API एंडपॉइंट के नवीनतम संस्करण के समान डिज़ाइन के साथ RESTful API एंडपॉइंट के माध्यम से सब्सक्रिप्शन बना सकते हैं, पढ़ सकते हैं, अपडेट कर सकते हैं या हटा सकते हैं।

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
hi: आपके कार्ट में एक अमान्य सदस्यता स्विच अनुरोध था। इसे आपकी कार्ट से हटा दिया गया है।

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
hi[0]: आपके कार्ट में एक अमान्य सदस्यता स्विच अनुरोध था। इसे हटा दिया गया है।

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
hi: आपका कार्ट सदस्यता उत्पादों से खाली कर दिया गया है। एक बार में केवल एक सदस्यता उत्पाद खरीदा जा सकता है।

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
hi: आपके ग्राहक अब एक विशेष %sMy Account &gt; View Subscription%s पेज से लाइन आइटम्स, बिलिंग और शिपिंग एड्रेस, बिलिंग शेड्यूल और रिन्यूअल ऑर्डर सहित सब्सक्रिप्शन का पूरा विवरण देख सकते हैं।

en: Your database has been updated successfully!
hi: आपका डेटाबेस सफलतापूर्वक अपडेट कर दिया गया है!

en: Your early renewal order was successful.
hi: आपका प्रारंभिक नवीनीकरण आदेश सफल रहा।

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
hi: आपका नवीनीकरण आदेश पूरा हो गया है

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
hi: आपकी पिछली कार्रवाई को पूर्ववत करने का आपका अनुरोध असफल रहा था।

en: Your subscription change is complete
hi: आपका सदस्यता परिवर्तन पूरा हो गया है

en: Your subscription change is complete - download your files
hi: आपकी सदस्यता परिवर्तन पूर्ण हो गया है - अपनी फ़ाइलें डाउनलोड करें

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
hi: आपकी सदस्यता रद्द कर दी गई है।

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
hi: आपकी सदस्यता को रोक दिया गया है।

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
hi: आपकी सदस्यता पुनः सक्रिय कर दी गई है।

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
hi: आपका सदस्यता नवीनीकरण आदेश पूरा हो गया है - अपनी फ़ाइलें डाउनलोड करें

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
hi[0]: भुगतान समाप्त होने पर आपकी सदस्यता सक्रिय हो जाएगी।

en: Your {blogname} renewal order has been received!
hi: आपका {blogname} नवीनीकरण आदेश प्राप्त हो गया है!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
hi: {order_date} से आपकी {blogname} नवीनीकरण आदेश रसीद

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
hi: {order_date} से आपका {blogname} सदस्यता परिवर्तन पूरा हो गया है

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
hi: {order_date} से आपका {blogname} सदस्यता परिवर्तन पूरा हो गया है - अपनी फ़ाइलें डाउनलोड करें

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
hi: [%s] सदस्यता रद्द

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
hi: [%s] सदस्यता समाप्त

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
hi: [%s] सदस्यता निलंबित

en: [Remove]
hi: [हटाना]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
hi: [{blogname}] नया सदस्यता नवीनीकरण आदेश ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
hi: [{blogname}] सब्सक्रिप्शन स्विच किया गया ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
hi: [{site_title}] {order_number} के लिए स्वचालित भुगतान विफल, {retry_time} चलाने के लिए पुन: प्रयास शेड्यूल किया गया

en: a customer suspends a subscription
hi: ग्राहक सदस्यता निलंबित करता है

en: a subscription expires
hi: एक सदस्यता समाप्त हो रही है

en: account erasure request
hi: खाता मिटाने का अनुरोध

en: an automatic payment fails
hi: एक स्वचालित भुगतान विफल रहता है

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
hi[0]: दिन

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
hi[0]: दिन

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
hi: नवीनीकरण दिवस से पहले के दिन

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
hi: जैसे 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
hi: जैसे 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
hi: जैसे 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
hi: ग्राहक और स्टोर मैनेजर को भेजे गए ईमेल

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
hi: हर एक

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
hi: हर %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
hi: हर %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
hi: अपेक्षित समाशोधन तिथि %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
hi: के लिये

en: how long to wait between retry attempts
hi: पुन: प्रयास के बीच कितनी देर प्रतीक्षा करें

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
hi: %s . में

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
hi: एल जेएस \o\f वित्तीय वर्ष, एच:आईए

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
hi[0]: महीना

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
hi[0]: महीना

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
hi: WCS_Related_Order_Store में नई संबंधित ऑर्डर विधियां

[ctx: no trial period]
en: no
hi: नहीं

en: now
hi: अभी व

en: staging
hi: मचान

en: subscriptions
hi: सदस्यता

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
hi: प्रति बिलिंग अवधि निलंबन।

en: the status applied to the renewal order and subscription
hi: नवीनीकरण आदेश और सदस्यता पर लागू स्थिति

en: the total number of retry attempts
hi: पुनः प्रयास प्रयासों की कुल संख्या

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
hi: सामने

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
hi: संस्करण %1$s पुराना है। मुख्य संस्करण %2$s . है

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
hi[0]: सप्ताह

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
hi[0]: सप्ताह

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
hi[0]: साल

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
hi[0]: साल
