WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to fr_CA translation catalogue (1260 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
fr_CA[0]: %d autre abonnement a été vérifié et n&#39;a pas nécessité de réparation.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
fr_CA: Le prochain paiement est dû %s.

en:  Subscription Created
fr_CA: Abonnement créé

en:  Subscription Deleted
fr_CA: Abonnement supprimé

en:  Subscription Switched
fr_CA: Abonnement changé

en:  Subscription Updated
fr_CA: Abonnement mis à jour

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
fr_CA: &quot;%s&quot; n&#39;est pas un nouveau type de commande valide.

en: $0 Initial Checkout
fr_CA: Paiement initial à 0 $

en: $type passed to the function was not a string.
fr_CA: $type passé à la fonction n&#39;était pas une chaîne.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
fr_CA[0]: %1$s %2$s puis %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s tous les %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s tous les %4$s sur %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s sur %4$s %5$s chaque année

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s le %4$s %5$s tous les %6$s ans

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s le %4$s jour de chaque %5$s mois

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s le %4$s de chaque mois

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s le dernier jour de chaque mois

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
fr_CA: %1$s %2$s puis %3$s le dernier jour de chaque %4$s mois

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
fr_CA: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
fr_CA: %1$s Effectuez le paiement sur %2$sCommandez %3$s%4$s pour pouvoir modifier votre abonnement.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
fr_CA: %1$s après %2$s essai gratuit

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
fr_CA: %1$s et des frais d&#39;inscription %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
fr_CA: %1$s tous les %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
fr_CA: %1$s tous les %2$s le %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
fr_CA[0]: %1$s pour %2$d article

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
fr_CA: %1$s pour %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
fr_CA: %1$s essai gratuit puis %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
fr_CA: %1$s maintenant, et

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
fr_CA: %1$s sur %2$s %3$s chaque année

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
fr_CA: %1$s le %2$s %3$s tous les %4$s ans

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
fr_CA: %1$s le %2$s jour de chaque %3$s mois

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
fr_CA: %1$s le %2$s de chaque mois

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
fr_CA: %1$s le dernier jour de chaque %2$s mois

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
fr_CA[0]: L&#39;abonnement %1$s n&#39;a pas pu être mis à jour : %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
fr_CA: Événement d&#39;abonnement %1$s déclenché à %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
fr_CA: %1$s avec %2$s essai gratuit

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
fr_CA: %1$s#%2$s%3$s pour %4$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
fr_CA: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
fr_CA: %1$sAjouter un produit d&#39;abonnement »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
fr_CA: %1$sAjoutez un abonnement%2$s maintenant ou %3$apprenez-en plus%4$s sur la nouvelle interface.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
fr_CA: %1$sChoisissez un abonnement%2$s%3$sL&#39;extension WooCommerce Subscriptions ajoute deux nouveaux types de produits d&#39;abonnement - %4$sAbonnement simple%5$s et %6$sAbonnement variable%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
fr_CA: %1$sApprenez à mettre à jour%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
fr_CA: %1$sEn savoir plus sur la gestion des abonnements »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
fr_CA: %1$sRemarque :%2$s Les commandes liées aux abonnements ne seront pas incluses dans les commandes affectées par ces paramètres.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
fr_CA: %1$sCommande n° %3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
fr_CA: Les %1$stransactions de référence PayPal sont activées sur votre compte%2$s. Toutes les fonctionnalités de gestion des abonnements sont maintenant activées. Bonne vente!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
fr_CA: Les %1$stransactions de référence PayPal ne sont pas activées sur votre compte%2$s, certaines fonctionnalités de gestion des abonnements ne sont pas activées. Veuillez contacter PayPal et demander qu&#39;ils %3$activent les transactions de référence PayPal%4$s sur votre compte. %5$sConsulter le compte PayPal%6$s %3$sEn savoir plus %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
fr_CA: Les %1$stransactions de référence PayPal ne sont pas activées sur votre compte%2$s. Si vous souhaitez utiliser les transactions de référence PayPal avec les abonnements, veuillez contacter PayPal et demander qu&#39;ils %3$activent les transactions de référence PayPal%4$s sur votre compte. %5$sConsulter le compte PayPal%6$s %3$sEn savoir plus %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
fr_CA: %1$sDéfinir un prix%2$s%3$sLes prix des abonnements sont légèrement différents des prix des autres produits. Pour un abonnement, vous pouvez définir une période de facturation, une durée, des frais d&#39;inscription et un essai gratuit.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
fr_CA: %1$sAttention !%2$s Il semble que vous ayez rétrogradé %1$sabonnements WooCommerce%2$s de %3$s à %4$s. Rétrograder le plugin de cette manière peut causer des problèmes. Veuillez mettre à jour vers %3$s ou une version ultérieure, ou %5$souvrir un nouveau ticket d&#39;assistance%6$s pour obtenir de l&#39;aide. %7$sEn savoir plus »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
fr_CA: %1$sAttention !%2$s Nous pouvons voir que le plug-in %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s est actif. La version %3$s des %1$sabonnements WooCommerce%2$s est fournie avec les fonctionnalités de ce plug-in intégrées au plug-in principal. Veuillez désactiver le renouvellement anticipé des abonnements WooCommerce pour éviter tout conflit.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
fr_CA: %1$sAvertissement !%2$s Nous avons découvert un problème dans %1$sAbonnements WooCommerce 2.3.0 - 2.3.2%2$s qui peut faire en sorte que votre commande de renouvellement d&#39;abonnement et les caches d&#39;abonnement client contiennent des données non valides. Pour plus d&#39;informations sur la mise à jour des données mises en cache, veuillez %3$souvrir un nouveau ticket d&#39;assistance%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
fr_CA: %1$sAbonnements WooCommerce installés%2$s – %3$sVous êtes prêt à commencer à vendre des abonnements !%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
fr_CA: %1$sLes abonnements WooCommerce sont inactifs.%2$s Le %3$splugin WooCommerce%4$s doit être actif pour que les abonnements WooCommerce fonctionnent. Veuillez %5$sinstaller et activer WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
fr_CA: %1$sLes abonnements WooCommerce sont inactifs.%2$s Cette version des abonnements nécessite WooCommerce %3$s ou une version plus récente. Veuillez %4$smettre à jour WooCommerce vers la version %3$s ou plus récente »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
fr_CA: %2$s %1$s abonnements actuels

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
fr_CA: %2$s %1$s abonnements terminés

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
fr_CA: %2$s %1$s nouveaux abonnements

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
fr_CA: %2$s %1$s annulations d&#39;abonnement

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
fr_CA: %2$s %1$s renouvellements d&#39;abonnement

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
fr_CA: %2$s %1$s abonnement se réabonne

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
fr_CA: %2$s %1$s abonnements

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
fr_CA: %2$s %1$s change d&#39;abonnement

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
fr_CA[0]: %2$s%1$s annulation%3$s annulations d&#39;abonnement ce mois-ci

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
fr_CA[0]: %2$s%1$s renouvellement%3$s renouvellements d&#39;abonnement ce mois-ci

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
fr_CA[0]: %2$s%1$s inscription%3$s inscriptions d&#39;abonnement ce mois-ci

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
fr_CA: %b %d, %Y @ %I : %M %p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
fr_CA[0]: %d tentative de paiement annulée

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
fr_CA[0]: %d tentative de paiement échouée

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
fr_CA[0]: %d tentative de paiement en attente

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
fr_CA[0]: %d traitement de la nouvelle tentative de paiement

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
fr_CA[0]: %d tentative de paiement réussie

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
fr_CA[0]: %d échecs

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
fr_CA[0]: %d élément

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
fr_CA: %s - Commande

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
fr_CA: il y a %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
fr_CA: %s montant moyen de renouvellement

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
fr_CA[0]: %s jour

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
fr_CA: %s jour du mois

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
fr_CA: %s chaque semaine

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
fr_CA[0]: %s mois

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
fr_CA: %s gain d&#39;abonnement net

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
fr_CA: %s perte nette d&#39;abonnement

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
fr_CA: %s le dernier jour de chaque mois

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
fr_CA: %s revenus de renouvellement au cours de cette période

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
fr_CA: %s commandes de renouvellement

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
fr_CA: %s revenus de renouvellement au cours de cette période

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
fr_CA: %s revenus de renouvellement récupérés

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
fr_CA: %s revenus de renouvellement ce mois-ci

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
fr_CA: %s revenus de réabonnement au cours de cette période

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
fr_CA: %s nouvelles tentatives ont échoué

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
fr_CA: %s nouvelles tentatives en attente

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
fr_CA: %s nouvelles tentatives ont réussi

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
fr_CA: %s de revenus d&#39;inscription au cours de cette période

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
fr_CA: %s revenus d&#39;inscription ce mois-ci

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
fr_CA[0]: L&#39;état de l&#39;abonnement %s a changé.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
fr_CA: Chiffre d&#39;affaires du commutateur %s au cours de cette période

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
fr_CA[0]: %s semaine

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
fr_CA[0]: %s année

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
fr_CA: %sEn savoir plus »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
fr_CA: (en %s secondes)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
fr_CA: (comprend %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
fr_CA: Un jour

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
fr_CA: 1 mois

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
fr_CA: 1 semaine

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
fr_CA: 1 an

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
fr_CA: Une erreur fatale s&#39;est produite lors du traitement d&#39;un paiement d&#39;abonnement récent avec PayPal. Veuillez %1$souvrir immédiatement un nouveau ticket auprès de l&#39;assistance WooCommerce%3$s pour résoudre ce problème. %2$sEn savoir plus »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
fr_CA: Un produit affiche un bouton avec le texte &quot;Ajouter au panier&quot;. Par défaut, un abonnement change cela en &quot;Inscrivez-vous maintenant&quot;. Vous pouvez personnaliser le texte du bouton pour les abonnements ici.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
fr_CA: Un abonnement appartenant à %1$s a été annulé. Les détails de leur abonnement sont les suivants :

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
fr_CA: Un abonnement appartenant à %1$s a été suspendu par l&#39;utilisateur. Les détails de leur abonnement sont les suivants :

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
fr_CA: Un abonnement appartenant à %1$s a expiré. Les détails de leur abonnement sont les suivants :

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
fr_CA: Un abonnement a été supprimé de votre panier. En raison des restrictions de la passerelle de paiement, différents produits d&#39;abonnement ne peuvent pas être achetés en même temps.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
fr_CA: Un abonnement a été supprimé de votre panier. Les produits et les abonnements ne peuvent pas être achetés en même temps.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
fr_CA: Un renouvellement d&#39;abonnement a été supprimé de votre panier. Plusieurs abonnements ne peuvent pas être achetés en même temps.

en: About WooCommerce Subscriptions
fr_CA: À propos des abonnements WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
fr_CA: Accepter les paiements de renouvellement anticipé

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
fr_CA: Accepter les paiements de renouvellement anticipé via un modal

en: Accept Manual Renewals
fr_CA: Accepter les renouvellements manuels

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
fr_CA: Activer

[ctx: Subscription status]
en: Active
fr_CA: Actif

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Actif <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
fr_CA: Clé de produit active

en: Active Subscriptions
fr_CA: Abonnements actifs

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
fr_CA: Abonnements actifs %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
fr_CA[0]: Actif pour %d paiement

en: Active for unlimited payments
fr_CA: Actif pour des paiements illimités

en: Active for x payments
fr_CA: Actif pour x paiements

en: Active subscriber?
fr_CA: Abonné actif ?

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add New
fr_CA: Ajouter nouveau

en: Add New Retry
fr_CA: Ajouter une nouvelle tentative

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
fr_CA: Ajouter un nouvel abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
fr_CA: Ajouter un abonnement

en: Add a Subscription Product
fr_CA: Ajouter un produit d&#39;abonnement

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
fr_CA: Ajouter un paiement

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
fr_CA: Ajouter un mode de paiement

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
fr_CA: Ajouter un mode de paiement

en: Add to Cart Button Text
fr_CA: Texte du bouton Ajouter au panier

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Affected event: | Affected events:
fr_CA[0]: Événement concerné :

en: Align Subscription Renewal Day
fr_CA: Aligner le jour de renouvellement de l&#39;abonnement

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Alignez le renouvellement de l&#39;abonnement sur un jour spécifique de la semaine, du mois ou de l&#39;année. Par exemple, le premier jour du mois. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
fr_CA: Alignez la date de paiement pour tous les clients qui achètent cet abonnement sur un jour spécifique de la semaine ou du mois.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
fr_CA: Alignez la date de paiement de cet abonnement sur un jour spécifique de l&#39;année. Si la date a déjà eu lieu cette année, le premier paiement sera traité en %s. Définissez le jour sur 0 pour désactiver la synchronisation des paiements pour ce produit.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
fr_CA: Tous les articles d&#39;abonnement liés ont été supprimés du panier.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
fr_CA: Tous les éléments d&#39;abonnement liés ont été

en: All orders types
fr_CA: Tous types de commandes

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
fr_CA: Autoriser le paiement initial à 0 $ sans mode de paiement.

en: Allow Switching
fr_CA: Autoriser la commutation

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
fr_CA: Autoriser l&#39;achat d&#39;un produit d&#39;abonnement avec d&#39;autres produits et abonnements dans la même transaction.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
fr_CA: Autoriser l&#39;achat d&#39;un produit d&#39;abonnement avec un paiement initial de 0 $ sans fournir de mode de paiement. Le client devra fournir un mode de paiement à la fin de la période initiale pour maintenir l&#39;abonnement actif.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
fr_CA: Autorisez les clients à contourner le paiement et à renouveler leur abonnement plus tôt à partir de leur page %1$sMon compte &gt; Afficher l&#39;abonnement%2$s. %3$sEn savoir plus.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
fr_CA: Autorisez les clients à activer et désactiver les renouvellements automatiques à partir de leur page Afficher l&#39;abonnement.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
fr_CA: Autoriser l&#39;achat simultané de plusieurs abonnements et produits.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Autoriser les abonnés à basculer (mise à niveau ou rétrogradation) entre différents abonnements. %1$sEn savoir plus%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
fr_CA: Toujours

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
fr_CA[0]: Une erreur s&#39;est produite lors du traitement d&#39;un événement récent lié à l&#39;abonnement. Pour savoir comment corriger l&#39;abonnement concerné et en savoir plus sur les causes possibles de cette erreur, veuillez lire notre guide %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
fr_CA: Une erreur s&#39;est produite, veuillez réessayer ou essayer un autre mode de paiement.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
fr_CA: Un délai d&#39;attente facultatif avant de facturer le premier paiement récurrent. Tous les frais d&#39;inscription seront toujours facturés au début de l&#39;abonnement. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
fr_CA: Un délai d&#39;attente facultatif avant de facturer le premier paiement récurrent. Tous les frais d&#39;inscription seront toujours facturés au début de l&#39;abonnement. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
fr_CA: Une commande a été créée pour vous permettre de renouveler votre abonnement le %1$s. Pour régler cette facture, veuillez utiliser le lien suivant : %2$s

en: And much more...
fr_CA: Et beaucoup plus...

en: Any Payment Method
fr_CA: N&#39;importe quel mode de paiement

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cet article de votre abonnement ?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir changer le mode de paiement standard de PayPal ? Cela suspendra l&#39;abonnement à PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
fr_CA: Voulez-vous vraiment traiter un renouvellement ? Cela facturera le client et lui enverra la commande de renouvellement (si les e-mails sont activés).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
fr_CA: Voulez-vous vraiment réessayer de payer pour cette commande de renouvellement ? Cela tentera de facturer le client et d&#39;envoyer des e-mails de renouvellement de commande (si les e-mails sont activés).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Essayez de récupérer des revenus récurrents qui seraient autrement perdus en raison du refus temporaire des méthodes de paiement. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
fr_CA: Bascule de renouvellement automatique

en: Auto renew
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Automatic Failed Payment Retries
fr_CA: Tentatives de paiement automatiques ayant échoué

en: Automatic Failed Payment Retry
fr_CA: Nouvelle tentative automatique de paiement échoué

en: Automatic Recurring Payments
fr_CA: Paiements récurrents automatiques

en: Automatic payment failed for order {order_number}
fr_CA: Le paiement automatique a échoué pour la commande {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
fr_CA: Le paiement automatique a échoué pour {order_number}, nous allons réessayer {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
fr_CA: Le paiement du renouvellement automatique a échoué

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
fr_CA: Faire expirer automatiquement l&#39;abonnement après cette durée. Cette durée s&#39;ajoute à tout essai gratuit ou à toute période de temps fournie avant une première date de renouvellement synchronisée.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
fr_CA: Faire expirer automatiquement l&#39;abonnement après cette durée. Cette durée s&#39;ajoute à tout essai gratuit ou à toute période de temps fournie avant une première date de renouvellement synchronisée.

en: Average Lifetime Value
fr_CA: Valeur vie moyenne

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
fr_CA: Valeur à vie moyenne %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
fr_CA: Total moyen de lignes récurrentes %s

en: Backordered
fr_CA: En rupture de stock

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
fr_CA: Pour cette raison, il n&#39;est pas recommandé comme mode de paiement pour les abonnements, sauf s&#39;il s&#39;agit de la seule option disponible pour votre pays.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
fr_CA: Étant donné que la classe %sWC_Subscription%s étend %sWC_Order%s, vous pouvez utiliser ses méthodes familières, comme %s$subscription-&gt;update_status()%s ou %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
fr_CA: Avant d&#39;activer PayPal Standard pour les abonnements, veuillez noter que lors de l&#39;utilisation de PayPal Standard, les clients sont obligés d&#39;utiliser PayPal Standard pendant toute la durée de leur abonnement, et PayPal Standard a un certain nombre de limitations. Veuillez lire le guide sur %1$spourquoi nous ne recommandons pas PayPal Standard%2$s pour les abonnements avant de choisir d&#39;activer cette option.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
fr_CA: Avant de vous envoyer sur votre chemin, nous devons mettre à jour votre base de données vers la version la plus récente. Si vous n&#39;avez pas de sauvegarde récente de votre site, %snow est le moment d&#39;en créer une%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
fr_CA: Entre abonnements groupés

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
fr_CA: Entre les variations d&#39;abonnement

en: Billing
fr_CA: Facturation

en: Billing Address
fr_CA: Adresse de facturation

en: Billing Period
fr_CA: Période de facturation

en: Billing Period:
fr_CA: Période de facturation:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
fr_CA: Accord de facturation annulé chez PayPal.

en: Billing interval:
fr_CA: Intervalle de facturation :

en: Billing period for the subscription.
fr_CA: Période de facturation de l&#39;abonnement.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
fr_CA: Facturation:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
fr_CA: L&#39;adresse de livraison utilisée pour l&#39;abonnement et votre adresse de livraison par défaut pour les futurs achats seront mises à jour.

en: Browse products
fr_CA: Parcourir les produits

en: Browser User Agent
fr_CA: Agent utilisateur du navigateur

en: But wait, there's more!
fr_CA: Mais attendez, il y a plus !

en: Button Text
fr_CA: Texte du bouton

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
fr_CA: Par défaut, les abonnements réessayeront le paiement 5 fois sur 7 jours. Les règles qui contrôlent le système de nouvelle tentative peuvent être modifiées pour personnaliser :

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
fr_CA: Par défaut, l&#39;ajout de nouveaux fichiers à un produit d&#39;abonnement existant fournira automatiquement aux abonnés actifs un accès aux nouveaux fichiers. Cependant, vous pouvez désormais activer un %snouveau paramètre de diffusion de contenu%s pour permettre aux abonnés d&#39;accéder aux nouveaux fichiers uniquement après le prochain paiement de renouvellement.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
fr_CA: En faisant d&#39;un abonnement un type de commande personnalisé, un abonnement est également désormais un type de publication personnalisé. Cela permet d&#39;interroger plus rapidement les abonnements et utilise un schéma de base de données aussi évolutif que les publications et les pages WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
fr_CA: En renouvelant votre abonnement plus tôt, votre prochain paiement sera %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
fr_CA: En renouvelant votre abonnement plus tôt, votre prochain paiement prévu le %s sera annulé.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
fr_CA: En utilisant les abonnements WooCommerce, vous pouvez stocker des données personnelles et, selon les processeurs de paiement tiers que vous utilisez pour accepter les paiements d&#39;abonnement, vous pouvez partager des données personnelles avec des sources externes.

en: Cache Update Failures
fr_CA: Échecs de mise à jour du cache

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
fr_CA: Impossible d&#39;obtenir le nom d&#39;affichage du type d&#39;adresse. Le type d&#39;adresse n&#39;est pas une chaîne.

en: Can not get status name. Status is not a string.
fr_CA: Impossible d&#39;obtenir le nom du statut. Le statut n&#39;est pas une chaîne.

en: Cancel
fr_CA: Annuler

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel Now
fr_CA: Annuler maintenant

en: Cancel and remove personal data
fr_CA: Annuler et supprimer les données personnelles

en: Cancellations
fr_CA: Annulations

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
fr_CA: Annulé

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
fr_CA: Date d&#39;annulation

en: Cancelled Subscription
fr_CA: Abonnement annulé

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
fr_CA: Les e-mails d&#39;abonnement annulé sont envoyés lorsque l&#39;abonnement d&#39;un client est annulé (soit par un gérant de magasin, soit par le client).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
fr_CA: Impossible de créer l&#39;abonnement : %s.

en: Change
fr_CA: Changer

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
fr_CA: Modifier l&#39;adresse %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
fr_CA: Changer la méthode de paiement

en: Change Trial and End Dates
fr_CA: Modifier les dates d&#39;essai et de fin

en: Change address
fr_CA: Changement d&#39;adresse

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
fr_CA: Variation des souscriptions entre le début et la fin de la période.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
fr_CA: Modifier le paiement

en: Change payment features:
fr_CA: Modifier les fonctionnalités de paiement :

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
fr_CA: Changer la méthode de paiement

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
fr_CA: Changer la méthode de paiement

en: Check Out What's New
fr_CA: Découvrez les nouveautés

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
fr_CA: Choisissez un nouveau mode de paiement.%s

en: Choose a new subscription.
fr_CA: Choisissez un nouvel abonnement.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
fr_CA: Choisissez les rôles par défaut à attribuer aux abonnés actifs et inactifs. À des fins de tenue de dossiers, un compte d&#39;utilisateur doit être créé pour les abonnés. Les utilisateurs avec le rôle %1$sadministrator%2$s, tels que vous-même, ne se verront jamais attribuer ces rôles pour empêcher le verrouillage des administrateurs.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
fr_CA: Choisissez le prix de l&#39;abonnement, l&#39;intervalle et la période de facturation.

en: Choose which format of email to send.
fr_CA: Choisissez le format d&#39;e-mail à envoyer.

en: Clear
fr_CA: Dégager

en: Complete checkout to renew now.
fr_CA: Terminer la caisse pour renouveler maintenant.

en: Complete checkout to renew your subscription.
fr_CA: Finalisez le paiement pour renouveler votre abonnement.

en: Complete checkout to resubscribe.
fr_CA: Finalisez le paiement pour vous réabonner.

en: Completed Renewal Order
fr_CA: Commande de renouvellement terminée

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Copy billing address
fr_CA: Copier l&#39;adresse de facturation

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
fr_CA: Impossible d&#39;obtenir l&#39;abonnement. Très probablement, la clé d&#39;abonnement ne fait pas référence à un abonnement. La clé était : &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
fr_CA: Etat

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
fr_CA: Le coupon sera limité au nombre de paiements donné. Il sera alors automatiquement supprimé de l&#39;abonnement. &quot;Paiements&quot; comprend également le paiement initial de l&#39;abonnement.

en: Create pending parent order
fr_CA: Créer une commande parent en attente

en: Create pending parent order requested by admin action.
fr_CA: Créer une commande parent en attente demandée par l&#39;action de l&#39;administrateur.

en: Create pending renewal order
fr_CA: Créer une commande de renouvellement en attente

en: Create pending renewal order requested by admin action.
fr_CA: Créer une commande de renouvellement en attente demandée par l&#39;action de l&#39;administrateur.

en: Create subscriptions
fr_CA: Créer des abonnements

en: Created Date
fr_CA: Date de création

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
fr_CA: Règle de nouvelle tentative brute personnalisée

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
fr_CA: Règle de nouvelle tentative personnalisée

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
fr_CA: Classe de règle de nouvelle tentative personnalisée

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
fr_CA: Règles de nouvelle tentative personnalisées

en: Custom field deleted.
fr_CA: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr_CA: Champ personnalisé mis à jour.

en: Customer
fr_CA: Client

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
fr_CA[0]: Le client %1$s a changé d&#39;abonnement. Les détails de leur nouvel abonnement sont les suivants :

en: Customer ID is invalid.
fr_CA: L&#39;ID client n&#39;est pas valide.

en: Customer Payment Retry
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement client

en: Customer Provided Note
fr_CA: Remarque fournie par le client

en: Customer Renewal Invoice
fr_CA: Facture de renouvellement client

en: Customer Suspensions
fr_CA: Suspensions de clients

en: Customer Totals
fr_CA: Totaux client

en: Customer add payment method page &rarr;
fr_CA: Page d&#39;ajout d&#39;un moyen de paiement par le client →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
fr_CA: Le client a ajouté &quot;%1$s&quot; (ID de produit : #%2$d) via la page Mon compte.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
fr_CA: Le client a ajouté %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
fr_CA: Page de changement de mode de paiement du client →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
fr_CA: Le client a supprimé &quot;%1$s&quot; (ID de produit : #%2$d) via la page Mon compte.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
fr_CA: Le client a demandé un renouvellement anticipé :

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
fr_CA: Le client s&#39;est réabonné dans la commande # %s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
fr_CA: La mise en cache des abonnements des clients est désormais gérée par %1$s et %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
fr_CA: La mise en cache des abonnements des clients est désormais gérée par %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
fr_CA: Le client a renouvelé avec succès la commande %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
fr_CA: Le client est passé de : %1$s à %2$s.

en: Customer's notes about the order
fr_CA: Notes du client sur la commande

en: Customer:
fr_CA: Client:

en: Customers
fr_CA: Clients

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
fr_CA: Les clients et autres utilisateurs non administratifs peuvent parcourir et acheter dans votre boutique sans interruption pendant la mise à jour.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
fr_CA: Les clients peuvent désormais acheter différents produits d&#39;abonnement en une seule transaction. Les produits peuvent être facturés selon n&#39;importe quel calendrier et avoir n&#39;importe quelle combinaison de frais d&#39;inscription et/ou d&#39;essais gratuits.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
fr_CA: Les clients avec un abonnement sont exclus de ce paramètre.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
fr_CA: Personnaliser les règles de nouvelle tentative

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
fr_CA: Personnalisez le texte affiché sur le bouton à côté de l&#39;abonnement sur la page du compte de l&#39;abonné. La valeur par défaut est &quot;Changer d&#39;abonnement&quot;, mais vous souhaiterez peut-être la remplacer par &quot;Mettre à niveau&quot; ou &quot;Modifier l&#39;abonnement&quot;.

en: Database Update Required
fr_CA: Mise à jour de la base de données requise

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
fr_CA: Base de données mise à jour vers la version %s

en: Date Changed
fr_CA: Date de modification

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
fr_CA: Date de suspension

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
fr_CA: Date de suspension : %s

en: Date type can not be an empty string.
fr_CA: Le type de date ne peut pas être une chaîne vide.

en: Date type is not a string.
fr_CA: Le type de date n&#39;est pas une chaîne.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
fr_CA: Jour

en: Delete Customer Subscription Cache
fr_CA: Supprimer le cache d&#39;abonnement client

en: Delete Permanently
fr_CA: supprimer définitivement

en: Delete Related Order Cache
fr_CA: Supprimer le cache des commandes associées

en: Delete all variations without a subscription
fr_CA: Supprimer toutes les variantes sans abonnement

en: Delete this item permanently
fr_CA: Supprimer définitivement cet élément

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
fr_CA: Les développeurs peuvent également désormais utiliser toutes les fonctions WordPress familières, telles que %sget_posts()%s, pour interroger ou modifier les données d&#39;abonnement.

en: Disable auto renew
fr_CA: Désactiver le renouvellement automatique

en: Discount
fr_CA: Remise

en: Display the auto renewal toggle
fr_CA: Afficher la bascule de renouvellement automatique

en: Do not limit
fr_CA: Ne limitez pas

en: Do not synchronise
fr_CA: Ne pas synchroniser

[ctx: short for documents]
en: Docs
fr_CA: Documents

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
fr_CA: Rétrograder

en: Downloadable
fr_CA: Téléchargeable

en: Drip Downloadable Content
fr_CA: Contenu téléchargeable goutte à goutte

en: Early Renewal
fr_CA: Renouvellement anticipé

en: Edit
fr_CA: Éditer

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
fr_CA: Éditer

en: Edit Retry
fr_CA: Modifier Réessayer

en: Edit Subscription
fr_CA: Modifier l&#39;abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
fr_CA: Modifier l&#39;abonnement

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
fr_CA: La modification de l&#39;abonnement a échoué avec l&#39;erreur : %s

en: Email
fr_CA: E-mail

en: Email Address
fr_CA: Adresse e-mail

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
fr_CA: En-tête de l&#39;e-mail

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
fr_CA: Type d&#39;e-mail

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
fr_CA: E-mail : %s

en: Enable Automatic Retry
fr_CA: Activer la nouvelle tentative automatique

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
fr_CA: Activer PayPal Standard pour les abonnements

en: Enable auto renew
fr_CA: Activer le renouvellement automatique

en: Enable automatic payments
fr_CA: Activer les paiements automatiques

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
fr_CA: Activer la nouvelle tentative automatique des paiements récurrents ayant échoué

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
fr_CA: Activez le dripping pour le contenu téléchargeable sur les produits d&#39;abonnement.

en: Enable this email notification
fr_CA: Activer cette notification par e-mail

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
fr_CA: Activer désactiver

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
fr_CA: L&#39;activation de cette option accorde l&#39;accès aux nouveaux fichiers téléchargeables ajoutés à un produit uniquement après le traitement du prochain renouvellement.%sPar défaut, l&#39;accès aux nouveaux fichiers téléchargeables ajoutés à un produit est accordé immédiatement à tout client ayant un abonnement actif avec ce produit.

en: End Date
fr_CA: Date de fin

[ctx: table heading]
en: End Date
fr_CA: Date de fin

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
fr_CA: Date de fin

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
fr_CA: Date de fin : %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
fr_CA: Date de fin

[ctx: table heading]
en: End date
fr_CA: Date de fin

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
fr_CA: Date de fin : %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
fr_CA: Fin de la période prépayée

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
fr_CA: Fin de la période prépayée : %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
fr_CA: Point de terminaison pour la page Mon compte → Modifier le mode de paiement de l&#39;abonnement

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
fr_CA: Point de terminaison pour la page Mon compte → Abonnements

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
fr_CA: Point de terminaison pour la page Mon compte → Afficher l&#39;abonnement

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
fr_CA: Saisissez un nouvel intervalle sous la forme d&#39;un chiffre unique (par exemple, pour facturer tous les 2 mois, saisissez 2) :

en: Enter a new length (e.g. 5):
fr_CA: Saisissez une nouvelle longueur (par exemple 5) :

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
fr_CA: Entrez les destinataires (séparés par des virgules) pour cet e-mail. La valeur par défaut est %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
fr_CA: Entrez la nouvelle période, jour, semaine, mois ou année :

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
fr_CA: Erreur

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
fr_CA: Erreur %d : impossible d&#39;ajouter la taxe à l&#39;abonnement. Veuillez réessayer.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
fr_CA: Erreur %d : impossible de créer la commande. Veuillez réessayer.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
fr_CA: Erreur %d : impossible de créer l&#39;abonnement. Veuillez réessayer.

en: Error during subscription status transition.
fr_CA: Erreur lors de la transition du statut de l&#39;abonnement.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
fr_CA: Erreur lors de l&#39;enregistrement des points de terminaison des abonnements : %1$sAbonnements%2$s, %1$sAfficher l&#39;abonnement%2$s et %1$sMode de paiement de l&#39;abonnement%2$s ne peuvent pas être identiques. Les modifications ont été annulées.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour de certaines informations : %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
fr_CA: Erreur : Impossible d&#39;ajouter le produit à l&#39;abonnement créé. Veuillez réessayer.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
fr_CA: Erreur : impossible de créer une commande de renouvellement avec la note « %s »

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
fr_CA: Erreur : Impossible de créer l&#39;abonnement. Veuillez réessayer.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
fr_CA: Erreur : impossible de trouver le fuseau horaire de votre navigateur.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
fr_CA: Temps restant estimé (minutes:secondes) : %s

en: Expire after
fr_CA: Expire après

[ctx: Subscription status]
en: Expired
fr_CA: Expiré

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Expiré <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
fr_CA: Abonnement expiré

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
fr_CA: Les e-mails d&#39;abonnement expiré sont envoyés lorsque l&#39;abonnement d&#39;un client expire.

en: Export CSV
fr_CA: Exporter CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
fr_CA: Manqué

en: Failed Payment Retries
fr_CA: Échec des tentatives de paiement

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
fr_CA: Les paiements récurrents ayant échoué peuvent désormais être réessayés automatiquement. Cela permet de récupérer des revenus qui seraient autrement perdus en raison du refus temporaire des méthodes de paiement.

en: Failed retries
fr_CA: Tentatives infructueuses

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
fr_CA: Échec de l&#39;inscription à l&#39;abonnement %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
fr_CA: Échec de l&#39;activation de l&#39;état de l&#39;abonnement pour la commande n° %1$s : %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
fr_CA: Échec de l&#39;annulation de l&#39;abonnement après l&#39;annulation de la commande #%1$s : %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
fr_CA: Échec du traitement de l&#39;échec du paiement de l&#39;abonnement pour la commande n° %1$s : %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
fr_CA: Échec de la définition de l&#39;abonnement comme expiré pour la commande n° %1$s : %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
fr_CA: Échec de la mise à jour des dates d&#39;abonnement après que le client a renouvelé plus tôt la commande %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
fr_CA: Échec de la mise à jour de l&#39;état de l&#39;abonnement après la mise en attente de la commande #%1$s : %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
fr_CA: Trouvez de nouvelles passerelles qui %1$sprennent en charge les paiements d&#39;abonnement automatiques%2$s dans le %3$sWooCommerce Marketplace%4$s officiel.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
fr_CA: Premier paiement au prorata. Prochain paiement : %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
fr_CA: Premier paiement : %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
fr_CA: Premier renouvellement : %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
fr_CA: Pour tous les produits d&#39;abonnement

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
fr_CA: Pour les mises à niveau et les rétrogradations de tous les produits d&#39;abonnement

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
fr_CA: Pour les mises à niveau et les rétrogradations des produits d&#39;abonnement virtuel uniquement

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
fr_CA: Pour les mises à niveau de tous les produits d&#39;abonnement

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
fr_CA: Pour les mises à niveau des produits d&#39;abonnement virtuel uniquement

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
fr_CA: Pour les produits d&#39;abonnement virtuel uniquement

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
fr_CA: Pour qu&#39;un responsable de magasin modifie un abonnement d&#39;un paiement de renouvellement automatique à un paiement manuel (ou manuel à automatique) avec Subscriptions v1.5, la base de données devait être modifiée directement. Les abonnements offrent désormais aux passerelles de paiement un moyen de vous permettre de modifier cela à partir de la nouvelle interface %sModifier l&#39;abonnement%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
fr_CA: Aux fins du traitement des paiements d&#39;abonnement récurrents, nous stockons le nom, l&#39;adresse de facturation, l&#39;adresse de livraison, l&#39;adresse e-mail, le numéro de téléphone et les détails de carte de crédit/paiement du client.

[ctx: shipping method price]
en: Free
fr_CA: Libre

en: Free Trial
fr_CA: Essai gratuit

en: Free shipping coupon
fr_CA: Bon de livraison gratuit

en: Free trial
fr_CA: Essai gratuit

en: Free trial length
fr_CA: Durée de l&#39;essai gratuit

en: Free trial period
fr_CA: Période d&#39;essai gratuite

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
fr_CA: ID de passerelle : [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
fr_CA: Gateway ne prend pas en charge la modification par l&#39;administrateur du mode de paiement d&#39;un abonnement.

en: General
fr_CA: Général

en: Generate Customer Subscription Cache
fr_CA: Générer un cache d&#39;abonnement client

en: Generate Related Order Cache
fr_CA: Générer le cache des commandes associées

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
fr_CA: Accédez aux paramètres des abonnements WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
fr_CA: Accédez aux paramètres des abonnements WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
fr_CA: Le sien,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
fr_CA: Honorer les données de la commande de renouvellement

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
fr_CA: Combien de clients restent abonnés plus de 6 mois ? Quelle est la valeur vie moyenne de vos abonnés ? Combien de revenus de renouvellement votre magasin gagnera-t-il le mois prochain ?

en: ID
fr_CA: IDENTIFIANT

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
fr_CA: IDENTIFIANT

en: IP Address
fr_CA: Adresse IP

en: IPN subscription cancelled.
fr_CA: Abonnement IPN annulé.

en: IPN subscription failing payment method changed.
fr_CA: Abonnement IPN en cas d&#39;échec du mode de paiement modifié.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
fr_CA: Paiement de l&#39;abonnement IPN %1$s pour la raison : %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
fr_CA: Paiement de l&#39;abonnement IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
fr_CA: Paiement de l&#39;abonnement IPN terminé.

en: IPN subscription payment failure.
fr_CA: Échec du paiement de l&#39;abonnement IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
fr_CA: Le mode de paiement de l&#39;abonnement IPN a été remplacé par PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
fr_CA: Inscription à l&#39;abonnement IPN terminée.

en: IPN subscription suspended.
fr_CA: Abonnement IPN suspendu.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
fr_CA: Si l&#39;abonnement d&#39;un abonné est annulé manuellement ou expire, ce rôle lui sera attribué.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
fr_CA: Si un abonnement est synchronisé avec un jour spécifique de la semaine, du mois ou de l&#39;année, facturez un montant au prorata pour l&#39;abonnement au moment de l&#39;inscription.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
fr_CA: Si vous utilisez les transactions PayPal Standard ou PayPal Reference, veuillez consulter la %1$sPolitique de confidentialité de PayPal%2$s pour plus de détails.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas que les achats de nouveaux abonnements facturent automatiquement les paiements de renouvellement, vous pouvez désactiver les paiements automatiques. Les abonnements automatiques existants continueront de facturer automatiquement les clients. %1$sEn savoir plus%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
fr_CA: Si vous avez reçu une erreur de serveur et que vous avez rechargé la page pour trouver cet avis, veuillez actualiser la page dans %s secondes et la routine de mise à niveau recommencera sans problème.

en: Ignore this error
fr_CA: Ignorer cette erreur

en: Ignore this error (not recommended)
fr_CA: Ignorer cette erreur (non recommandé)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
fr_CA: Importez des abonnements vers WooCommerce via CSV ou exportez vos abonnements de WooCommerce vers un CSV avec l&#39;extension WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
fr_CA: Importer/Exporter des abonnements

en: Improved scheduled action data storage
fr_CA: Amélioration du stockage des données d&#39;action planifiée

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
fr_CA: En %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
fr_CA: Dans les versions précédentes des abonnements, le total de l&#39;abonnement était transmis aux passerelles de paiement en tant que montant à facturer pour les paiements de renouvellement automatique. Il était donc inutilement compliqué d&#39;ajouter des frais ou des remises uniques à un renouvellement.

en: Inactive Subscriber Role
fr_CA: Rôle d&#39;abonné inactif

en: Increased processing rate for scheduled payments
fr_CA: Augmentation du taux de traitement des paiements programmés

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
fr_CA: Souscription initiale

en: Initial payment discount
fr_CA: Remise sur paiement initial

en: Installed Plugins
fr_CA: Plugins installés

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
fr_CA: Date %s invalide. La date doit être au format : &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
fr_CA: Charge utile IPN PayPal non valide : impossible de trouver l&#39;abonnement correspondant.

en: Invalid Subscription.
fr_CA: Abonnement invalide.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
fr_CA: Date de création invalide. La date doit être une chaîne et au format : &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
fr_CA: Données invalides. Le premier paramètre a une date qui ne figure pas dans les types de date enregistrés.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
fr_CA: Données invalides. Le premier paramètre était vide lorsqu&#39;il est passé à update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
fr_CA: Données invalides. Aucun ID d&#39;élément valide n&#39;a été transmis.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
fr_CA: Données invalides. Aucun abonnement/commande valide n&#39;a été passé.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
fr_CA: Données invalides. Les commandes attendues ne sont pas des commandes.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
fr_CA: Données invalides. Le type de copie n&#39;est pas une chaîne.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
fr_CA: Date invalide. La date doit être une chaîne et au format : &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
fr_CA: Format invalide. Le premier paramètre doit être un tableau.

en: Invalid order.
fr_CA: Commande invalide.

en: Invalid recurring shipping method.
fr_CA: Méthode d&#39;expédition récurrente non valide.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
fr_CA: Type de relation non valide : %1$s. Le type de relation de commande doit être l&#39;un des suivants : %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
fr_CA: Jeton de sécurité non valide, veuillez recharger la page et réessayer.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
fr_CA: Type d&#39;ordre de tri non valide : %1$s. L&#39;argument $sort_order doit être %2$s ou %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
fr_CA: Intervalle de facturation d&#39;abonnement non valide. Doit être un entier supérieur à 0.

en: Invalid subscription billing period given.
fr_CA: Période de facturation d&#39;abonnement non valide.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
fr_CA: Customer_id d&#39;abonnement non valide.

en: Invalid subscription id.
fr_CA: Identifiant d&#39;abonnement non valide.

en: Invalid subscription status given.
fr_CA: Statut d&#39;abonnement invalide donné.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
fr_CA: Type de commutateur non valide &quot;%s&quot;. Le commutateur doit être l&#39;un des suivants : &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; ou &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
fr_CA: Type de mise à jour non valide : %s. Les types de post-mise à jour pris en charge sont &quot;ajouter&quot; ou &quot;supprimer&quot;. Les mises à jour sont effectuées directement sur la méta post.

en: Invoice for renewal order {order_number}
fr_CA: Facture pour la commande de renouvellement {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
fr_CA: Facture pour la commande de renouvellement {order_number} du {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
fr_CA: Il est %1$sfortement recommandé de ne pas modifier l&#39;adresse e-mail du destinataire%2$s si vous avez des abonnements actifs avec PayPal. Cela peut interrompre les abonnements existants.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
fr_CA: Il semble que ce site ait été déplacé ou soit un site en double. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s a désactivé les paiements automatiques et les e-mails liés aux abonnements sur ce site pour éviter les paiements en double à partir d&#39;un environnement de test ou de test. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considère %5$s%7$s%6$s comme l&#39;URL du site. %3$sEn savoir plus »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
fr_CA: Il était déjà possible de modifier la prochaine date de paiement d&#39;un abonnement, mais certains responsables de magasins souhaitaient offrir à un client un essai gratuit prolongé ou ajouter un mois supplémentaire à la date d&#39;expiration. Vous pouvez désormais modifier toutes ces dates à partir de l&#39;écran %sModifier l&#39;abonnement%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
fr_CA: Il est maintenant plus facile pour vos clients d&#39;acheter plus d&#39;abonnements !

en: Item ID.
fr_CA: ID de l&#39;article.

en: Items
fr_CA: Articles

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
fr_CA: Juste pour vous faire savoir — nous avons reçu votre commande de renouvellement d&#39;abonnement #%s, et elle est en cours de traitement :

en: Label
fr_CA: Étiquette

en: Last 7 Days
fr_CA: Les 7 derniers jours

en: Last Month
fr_CA: Le mois dernier

en: Last Order Date
fr_CA: Date de la dernière commande

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
fr_CA: Date de la dernière commande

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
fr_CA: Date de la dernière commande : %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
fr_CA: Dernière commande : %s

en: Last day of the month
fr_CA: Dernier jour du mois

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
fr_CA: Date de la dernière commande

en: Last recorded error:
fr_CA: Dernière erreur enregistrée :

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
fr_CA: Apprendre encore plus

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
fr_CA: Apprendre encore plus

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
fr_CA: Apprendre encore plus

en: Learn more
fr_CA: Apprendre encore plus

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
fr_CA: En savoir plus sur la nouvelle page %sAfficher l&#39;abonnement%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
fr_CA: En savoir plus sur la nouvelle fonctionnalité %sabonnements multiples%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
fr_CA: Valeur à vie des abonnements %s

en: Limit subscription
fr_CA: Limiter l&#39;abonnement

en: Limit to one active subscription
fr_CA: Limité à un abonnement actif

en: Limit to one of any status
fr_CA: Limiter à l&#39;un de n&#39;importe quel statut

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
fr_CA[0]: Coupon à usage limité &quot;%1$s&quot; supprimé de l&#39;abonnement. Il a été utilisé %2$d fois.

en: Line subtotal (before discounts).
fr_CA: Sous-total de la ligne (avant remises).

en: Line subtotal tax (before discounts).
fr_CA: Taxe sur le sous-total de la ligne (avant remises).

en: Line taxes.
fr_CA: Taxes de ligne.

en: Line total (after discounts).
fr_CA: Total de la ligne (après remises).

en: Line total tax (after discounts).
fr_CA: Taxe totale de la ligne (après remises).

[ctx: refers to live site]
en: Live
fr_CA: Vivre

en: Load billing address
fr_CA: Charger l&#39;adresse de facturation

en: Load shipping address
fr_CA: Charger l&#39;adresse de livraison

en: Manage Subscriptions
fr_CA: Gérer les abonnements

en: Manual Renewal
fr_CA: Renouvellement manuel

en: Manual Renewal Payments
fr_CA: Paiements de renouvellement manuels

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
fr_CA: Commande de renouvellement manuel en attente de paiement client.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
fr_CA: Produits d&#39;abonnement %s marqués comme &quot;vendus individuellement&quot;.

en: Meta key.
fr_CA: Clé méta.

en: Meta label.
fr_CA: Étiquette méta.

en: Meta value.
fr_CA: Méta valeur.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
fr_CA: %1$s crochets liés à l&#39;abonnement ont été migrés vers le nouveau planificateur (en %2$s secondes).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
fr_CA: %1$s abonnements ont été migrés vers la nouvelle structure (en %2$s secondes).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
fr_CA: Divers

en: Mixed Checkout
fr_CA: Paiement mixte

en: Month for Synchronisation
fr_CA: Mois pour la synchronisation

en: Move this item to the Trash
fr_CA: Déplacer cet élément vers la corbeille

[ctx: email type]
en: Multipart
fr_CA: En plusieurs parties

en: Multiple Subscriptions
fr_CA: Abonnements multiples

en: My Account
fr_CA: Mon compte

en: My Subscription
fr_CA: Mon abonnement

en: N/A
fr_CA: N / A

[ctx: no information about something]
en: N/A
fr_CA: N / A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
fr_CA: Jamais

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
fr_CA: Jamais (facturer le montant total récurrent lors de l&#39;inscription)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
fr_CA: Jamais (facturer les frais d&#39;inscription complets)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
fr_CA: Jamais (ne facturez pas de frais d&#39;inscription)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
fr_CA: Jamais (ne facturez aucun montant récurrent)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
fr_CA: N&#39;expire jamais

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
fr_CA: Nouvel objet %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
fr_CA: Nouveau type de publication %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
fr_CA: Nouvel écran d&#39;ajout/modification d&#39;abonnement

en: New Renewal Order
fr_CA: Nouvelle ordonnance de renouvellement

en: New Retry
fr_CA: Nouvelle tentative

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
fr_CA: Nouvel abonnement

en: New Subscription Emails
fr_CA: Nouveaux e-mails d&#39;abonnement

en: New Subscriptions
fr_CA: Nouveaux abonnements

en: New View Subscription Page
fr_CA: Nouvelle page d&#39;abonnement à la vue

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
fr_CA: Les nouveaux e-mails de commande de renouvellement sont envoyés lorsqu&#39;un paiement de renouvellement d&#39;abonnement est traité.

en: New subscription details
fr_CA: Nouveaux détails d&#39;abonnement

en: New subscription renewal order
fr_CA: Nouvelle commande de renouvellement d&#39;abonnement

en: Next
fr_CA: Prochain

en: Next 12 Months
fr_CA: 12 prochains mois

en: Next 30 Days
fr_CA: 30 prochains jours

en: Next 7 Days
fr_CA: 7 prochains jours

en: Next Month
fr_CA: Le mois prochain

en: Next Payment
fr_CA: Prochain paiement

[ctx: table heading]
en: Next Payment
fr_CA: Prochain paiement

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
fr_CA: Date du prochain paiement : %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
fr_CA: Prochain paiement

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
fr_CA: Prochaine date de paiement

en: Next payment: %s
fr_CA: Prochain paiement : %s

en: No
fr_CA: Non

en: No Subscriptions found
fr_CA: Aucun abonnement trouvé

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
fr_CA: Aucun abonnement trouvé dans la corbeille

en: No billing address set.
fr_CA: Aucune adresse de facturation définie.

en: No customers found.
fr_CA: Aucun client trouvé.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
fr_CA: Aucune passerelle de paiement capable de traiter les paiements d&#39;abonnement automatiques n&#39;est activée. Si vous souhaitez traiter les paiements automatiques, nous vous recommandons l&#39;%1$sextension Stripe gratuite%2$s.

en: No products found.
fr_CA: Aucun produit trouvé.

en: No retries found
fr_CA: Aucune tentative trouvée

en: No retries found in trash
fr_CA: Aucune tentative trouvée dans la corbeille

en: No shipping address set.
fr_CA: Aucune adresse de livraison définie.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
fr_CA: Sans abonnement

en: None
fr_CA: Aucun

en: Not cancelled
fr_CA: Non annulé

en: Not yet ended
fr_CA: Pas encore terminé

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
fr_CA: Notez que l&#39;achat d&#39;un abonnement nécessite toujours un compte.

en: Note:
fr_CA: Noter:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
fr_CA: Nombre de jours après l&#39;inscription

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
fr_CA: Nombre de mois après l&#39;inscription

en: Number of renewals
fr_CA: Nombre de renouvellements

en: Number of resubscribes
fr_CA: Nombre de réabonnements

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
fr_CA: Nombre de semaines après l&#39;inscription

[ctx: Subscription status]
en: On hold
fr_CA: En attente

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
fr_CA: En attente

en: On-hold Renewal Order
fr_CA: Ordonnance de renouvellement en attente

en: One time shipping
fr_CA: Expédition unique

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Autoriser un client à n&#39;avoir qu&#39;un seul abonnement à ce produit. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
fr_CA: Seuls les responsables de magasin peuvent modifier les dates de paiement.

en: Open a ticket
fr_CA: Ouvrir un ticket

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
fr_CA: Inclure éventuellement un montant à facturer au début de l&#39;abonnement. Les frais d&#39;inscription seront facturés immédiatement, même si le produit bénéficie d&#39;un essai gratuit ou si les dates de paiement sont synchronisées.

en: Order
fr_CA: Ordre

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
fr_CA: La commande #%s n&#39;a pas été ajoutée au panier.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
fr_CA: Commande %s créée pour enregistrer un renouvellement anticipé.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
fr_CA: Commande %s créée pour enregistrer le renouvellement.

en: Order Number
fr_CA: Numéro de commande

en: Order date: %s
fr_CA: Date de commande : %s

en: Order number: %s
fr_CA: Numéro de commande : %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
fr_CA: Ordres

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
fr_CA: Commandes avec %s

en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: label for the system status page]
en: Other
fr_CA: Autre

en: Parent Order
fr_CA: Ordre parent

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
fr_CA: Ordre parent

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
fr_CA: Abonnements parents

en: Parent order:
fr_CA: Commande parentale :

en: Parent order:
fr_CA: Commande parentale :

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
fr_CA: Payer

en: Pay Now &raquo;
fr_CA: Payez maintenant &quot;

en: Pay now
fr_CA: Payez maintenant

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
fr_CA: Erreur API PayPal - les informations d&#39;identification sont incorrectes.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
fr_CA: Erreur API PayPal : (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
fr_CA: Transactions de référence PayPal activées

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
fr_CA: PayPal Standard a un certain nombre de limitations et ne prend pas en charge toutes les fonctionnalités d&#39;abonnement.

en: PayPal Subscription ID:
fr_CA: Identifiant d&#39;abonnement PayPal :

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
fr_CA: Transaction PayPal bloquée : %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
fr_CA: PayPal est inactif pour les transactions d&#39;abonnement. Veuillez %1$sconfigurer l&#39;IPN PayPal%2$s et %3$saisir vos informations d&#39;identification API%4$s pour activer PayPal pour les abonnements.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
fr_CA: Paiement PayPal approuvé (ID : %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
fr_CA: Paiement PayPal refusé : %s

en: Payment
fr_CA: Paiement

en: Payment Gateway Support
fr_CA: Prise en charge de la passerelle de paiement

en: Payment Method
fr_CA: Mode de paiement

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
fr_CA: Méthodes de payement

en: Payment Retry
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement

en: Payment failed.
fr_CA: Paiement échoué.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
fr_CA: Le paiement de la commande de renouvellement a échoué avec votre mode de paiement enregistré, veuillez réessayer.

en: Payment gateway ID.
fr_CA: Identifiant de la passerelle de paiement.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
fr_CA: Les passerelles de paiement qui ne prennent pas en charge les paiements récurrents automatiques peuvent être utilisées pour traiter les %1$spaiements de renouvellement d&#39;abonnement manuel%2$s.

en: Payment method added.
fr_CA: Mode de paiement ajouté.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
fr_CA: Le mode de paiement est passé de &quot;%1$s&quot; à &quot;%2$s&quot; par l&#39;abonné depuis la page de son compte.

en: Payment method meta must be an array.
fr_CA: La méta du mode de paiement doit être un tableau.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
fr_CA: La méta méthode de paiement a été mise à jour après que le client a changé son jeton par défaut et a choisi de mettre à jour ses abonnements. La méta de paiement est passée de %1$s à %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
fr_CA: Méta mode de paiement mis à jour après que le client a supprimé un jeton de sa page Mon compte. La méta de paiement est passée de %1$s à %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
fr_CA: Mode de paiement mis à jour pour tous vos abonnements en cours.

en: Payment method updated.
fr_CA: Mode de paiement mis à jour.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
fr_CA: Traitement des paiements ignoré - ordre de renouvellement créé sur %1$ssite de développement%2$s sous verrouillage du site de développement. Le site en ligne est à %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement sur la commande de renouvellement avec plusieurs abonnements associés sans mode de paiement en commun.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
fr_CA: Des e-mails de nouvelle tentative de paiement sont envoyés au(x) destinataire(s) choisi(s) lorsqu&#39;une tentative de traitement automatique d&#39;un paiement de renouvellement d&#39;abonnement a échoué et qu&#39;une règle de nouvelle tentative a été appliquée pour réessayer le paiement à l&#39;avenir.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
fr_CA: La nouvelle tentative de paiement publie des détails sur la nouvelle tentative automatique des paiements de renouvellement ayant échoué.

en: Payment status marked complete.
fr_CA: État du paiement marqué comme terminé.

en: Payment:
fr_CA: Paiement:

en: Peek Under the Hood for Developers
fr_CA: Coup d&#39;œil sous le capot pour les développeurs

[ctx: Subscription status]
en: Pending
fr_CA: En attente

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
fr_CA: En attente d&#39;annulation

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Annulation en attente <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
fr_CA: Nouvelles tentatives en attente

en: Pending subscription created.
fr_CA: Abonnement en attente créé.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
fr_CA: Note d&#39;abonnement définitivement supprimée

en: Personal data removed.
fr_CA: Données personnelles supprimées.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
fr_CA: Les données personnelles de l&#39;abonnement %s ont été conservées.

en: Phone Number
fr_CA: Numéro de téléphone

en: Place Order Button Text
fr_CA: Texte du bouton de commande

[ctx: email type]
en: Plain text
fr_CA: Texte brut

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
fr_CA: Veuillez choisir une passerelle de paiement valide vers laquelle changer.

en: Please enter a date after the next payment.
fr_CA: Veuillez entrer une date après le prochain paiement.

en: Please enter a date after the start date.
fr_CA: Veuillez saisir une date postérieure à la date de début.

en: Please enter a date after the trial end.
fr_CA: Veuillez entrer une date après la fin de l&#39;essai.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
fr_CA: Veuillez entrer une date au moins une heure dans le futur.

en: Please enter a date before the next payment.
fr_CA: Veuillez entrer une date avant le prochain paiement.

en: Please enter a start date in the past.
fr_CA: Veuillez entrer une date de début dans le passé.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
fr_CA: Veuillez entrer un code postal/ZIP valide.

en: Please enter all date fields.
fr_CA: Veuillez entrer tous les champs de date.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
fr_CA: Veuillez garder cette page ouverte jusqu&#39;à ce que le processus de mise à jour soit terminé. Pas besoin d&#39;actualiser ou de redémarrer le processus.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
fr_CA: Veuillez vous connecter à votre compte ci-dessous pour choisir un nouveau mode de paiement pour votre abonnement.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
fr_CA: Remarque : les données de ce rapport sont mises en cache. Les données affichées peuvent être obsolètes jusqu&#39;à 24 heures. Le cache est mis à jour chaque matin à 4h du matin dans le fuseau horaire de votre site.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
fr_CA: Veuillez mettre à niveau le plugin WooCommerce Subscriptions vers la version 2.0 ou plus récente immédiatement. Si vous avez besoin d&#39;aide, après la mise à niveau vers Subscriptions v2.0, veuillez %1$souvrir un ticket d&#39;assistance%2$s.

en: Previous
fr_CA: Précédent

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
fr_CA: Les versions précédentes des abonnements s&#39;appuyaient sur %1$sWP Cron%2$s pour traiter les paiements d&#39;abonnement et d&#39;autres événements programmés. Dans la version 3.0, ces événements s&#39;exécuteront désormais à la demande de l&#39;administrateur avec prise en charge du bouclage. Cela augmentera considérablement le débit de traitement des paiements.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
fr_CA: Prix

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
fr_CA: Avant les abonnements 2.1, il n&#39;était pas facile d&#39;y répondre. Abonnements 2.1 introduit de nouveaux rapports pour répondre à ces questions, et bien d&#39;autres.

en: Process renewal
fr_CA: Renouvellement du processus

en: Process renewal order action requested by admin.
fr_CA: Traiter l&#39;action de commande de renouvellement demandée par l&#39;administrateur.

en: Processing Renewal order
fr_CA: Traitement de la commande de renouvellement

en: Product
fr_CA: Produit

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
fr_CA: Produit

en: Product ID.
fr_CA: Identifiant du produit.

en: Product SKU.
fr_CA: SKU du produit.

en: Product name.
fr_CA: Nom du produit.

en: Product price.
fr_CA: Prix du produit.

en: Products
fr_CA: Des produits

en: Profile &rarr;
fr_CA: Profil →

en: Prorate First Renewal
fr_CA: Premier renouvellement au prorata

en: Prorate Recurring Payment
fr_CA: Paiement récurrent au prorata

en: Prorate Sign up Fee
fr_CA: Frais d&#39;inscription au prorata

en: Prorate Subscription Length
fr_CA: Durée de l&#39;abonnement au prorata

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
fr_CA: Mettre en attente

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
fr_CA: Quantité

en: Quantity ordered.
fr_CA: Quantité commandée.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
fr_CA: Arrêtez de me harceler (mais n&#39;activez pas les paiements automatiques)

en: REST API Endpoints
fr_CA: Points de terminaison de l&#39;API REST

en: Reactivate
fr_CA: Réactiver

en: Read more
fr_CA: Lire la suite

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
fr_CA: Destinataire(s)

en: Recovered Renewal Revenue
fr_CA: Revenus de renouvellement récupérés

en: Recurring Payments
fr_CA: Paiements récurrents

en: Recurring Product % Discount
fr_CA: % de remise sur les produits récurrents

en: Recurring Product Discount
fr_CA: Remise récurrente sur les produits

en: Recurring Sales Tax:
fr_CA: Taxe de vente récurrente :

en: Recurring Total
fr_CA: Total récurrent

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
fr_CA: Prix récurrent : %s

en: Recurring total
fr_CA: Total récurrent

[ctx: table heading]
en: Recurring total
fr_CA: Total récurrent

en: Recurring totals
fr_CA: Totaux récurrents

en: Recurring:
fr_CA: Récurrent:

en: Related Orders
fr_CA: Commandes associées

en: Related order caching is now handled by %1$s.
fr_CA: La mise en cache des commandes associées est désormais gérée par %1$s.

en: Related orders
fr_CA: Commandes associées

en: Related subscriptions
fr_CA: Abonnements associés

en: Relationship
fr_CA: Relation

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
fr_CA: N&#39;oubliez pas que bien que le processus de mise à jour puisse prendre un certain temps, les clients et autres utilisateurs non administratifs peuvent naviguer et acheter dans votre boutique sans interruption pendant la mise à jour.

en: Remove personal data from subscriptions
fr_CA: Supprimer les données personnelles des abonnements

en: Removed line item meta data.
fr_CA: Suppression des métadonnées des éléments de campagne.

en: Removed line items data.
fr_CA: Données des éléments de campagne supprimées.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
fr_CA[0]: Suppression des données personnelles de l&#39;abonnement %d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
fr_CA: Suppression des données personnelles de l&#39;abonnement %s.

en: Renew early
fr_CA: Renouveler tôt

en: Renew now
fr_CA: Renouveler maintenant

en: Renewal % discount
fr_CA: Renouvellement % remise

en: Renewal Discount
fr_CA: Remise de renouvellement

en: Renewal Order
fr_CA: Ordonnance de renouvellement

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
fr_CA: Ordonnance de renouvellement

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
fr_CA: Nouvelles tentatives de paiement

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
fr_CA: Nouvelles tentatives de paiement

en: Renewal Payment Retry
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement de renouvellement

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement de renouvellement

en: Renewal Totals
fr_CA: Totaux de renouvellement

en: Renewal cart discount
fr_CA: Remise sur le renouvellement du panier

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
fr_CA: Les e-mails de commande de renouvellement terminée sont envoyés au client lorsqu&#39;une commande de renouvellement d&#39;abonnement est marquée comme terminée et indique généralement que l&#39;article pour cette période de renouvellement a été expédié.

en: Renewal product discount
fr_CA: Remise sur les produits de renouvellement

[ctx: option section heading]
en: Renewals
fr_CA: Renouvellements

en: Renewals amount
fr_CA: Montant des renouvellements

en: Renewals count
fr_CA: Les renouvellements comptent

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
fr_CA: Réparation de %d abonnements avec des dates incorrectes, des données fiscales de ligne ou des notes client manquantes.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
fr_CA: Cache de rapport activé

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
fr_CA: Rassurez-vous, bien que le processus de mise à jour puisse prendre un peu de temps, il est codé pour éviter les défauts, votre site est sûr et sera de nouveau opérationnel, plus rapidement que jamais, sous peu.

en: Restore
fr_CA: Restaurer

en: Restore this item from the Trash
fr_CA: Restaurer cet élément depuis la corbeille

en: Resubscribe
fr_CA: Se réabonner

en: Resubscribe Order
fr_CA: Commande de réabonnement

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
fr_CA: Commande de réabonnement

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
fr_CA: Ordre de réabonnement – %s

en: Resubscribe Totals
fr_CA: Totaux de réabonnement

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
fr_CA: Abonnement réabonné

en: Retain ended subscriptions
fr_CA: Conserver les abonnements terminés

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
fr_CA: Conserver les abonnements terminés et leurs commandes associées pendant une durée spécifiée avant d&#39;anonymiser les données personnelles qu&#39;ils contiennent.

en: Retention Rate
fr_CA: Taux de rétention

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
fr_CA: Nouvelles tentatives d&#39;état de la migration

en: Retry Date
fr_CA: Date de nouvelle tentative

en: Retry Failed Payments
fr_CA: Réessayer les paiements échoués

en: Retry Renewal Payment
fr_CA: Réessayer le paiement de renouvellement

en: Retry Status
fr_CA: État de la nouvelle tentative

en: Retry renewal payment action requested by admin.
fr_CA: Réessayez l&#39;action de paiement de renouvellement demandée par l&#39;administrateur.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
fr_CA: Règle de nouvelle tentative appliquée :

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
fr_CA: Règle de nouvelle tentative réappliquée :

en: Roles
fr_CA: Les rôles

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
fr_CA: SKU : %s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
fr_CA: Programme

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
fr_CA: Les données d&#39;action planifiées, qui étaient auparavant stockées dans les tables de publication WordPress, ont été déplacées vers une table de base de données personnalisée. Entre autres avantages, cela améliorera considérablement les performances de traitement des actions planifiées telles que les paiements d&#39;abonnement.

en: Search Renewal Payment Retries
fr_CA: Rechercher des tentatives de paiement de renouvellement

en: Search Subscriptions
fr_CA: Rechercher des abonnements

en: Search for a customer&hellip;
fr_CA: Rechercher un client…

en: Search for a product&hellip;
fr_CA: Rechercher un produit…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Erreur de sécurité. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
fr_CA: Consultez le guide complet des nouveautés de la version 2.1 des abonnements »

en: Select an order&hellip;
fr_CA: Sélectionnez une commande…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
fr_CA: Vendez des produits et services avec des paiements récurrents dans votre boutique WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
fr_CA: Envoyé à un client lorsqu&#39;une tentative de traitement automatique d&#39;un paiement de renouvellement d&#39;abonnement a échoué et qu&#39;une règle de nouvelle tentative a été appliquée pour réessayer le paiement à l&#39;avenir. L&#39;e-mail contient les informations de la commande de renouvellement, la date de la nouvelle tentative planifiée et les liens de paiement pour permettre au client de payer manuellement la commande de renouvellement au lieu d&#39;attendre la nouvelle tentative automatique.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
fr_CA: Envoyé à un client lorsque l&#39;abonnement doit être renouvelé et que le renouvellement nécessite un paiement manuel, soit parce qu&#39;il utilise des renouvellements manuels, soit parce que le paiement récurrent automatique a échoué pour la tentative initiale et toutes les tentatives automatiques (le cas échéant). L&#39;e-mail contient des informations sur la commande de renouvellement et des liens de paiement.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
fr_CA: Définissez un nombre maximal de fois qu&#39;un client peut suspendre son compte pour chaque période de facturation. Par exemple, pour une valeur de 3 et un abonnement facturé à l&#39;année, si le client a suspendu son compte 3 fois, il ne se verra proposer la possibilité de suspendre son compte que l&#39;année suivante. Les responsables de magasin pourront toujours suspendre un abonnement actif. Réglez-le sur 0 pour désactiver complètement la fonction de suspension du client.

en: Settings
fr_CA: Réglages

en: Shipping
fr_CA: Expédition

en: Shipping Address
fr_CA: Adresse de livraison

en: Shipping Method
fr_CA: Mode de livraison

en: Shipping Tax:
fr_CA: Taxe d&#39;expédition :

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
fr_CA: Les frais de port seront calculés une fois que vous aurez fourni votre adresse.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
fr_CA: L&#39;expédition des produits d&#39;abonnement est normalement facturée sur la commande initiale et sur toutes les commandes de renouvellement. Activez cette option pour ne facturer les frais d&#39;expédition qu&#39;une seule fois sur la commande initiale. Remarque : pour que ce paramètre soit activé, l&#39;abonnement ne doit pas avoir d&#39;essai gratuit ni de date de renouvellement synchronisée.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
fr_CA: Expédition via %s

en: Show more details
fr_CA: Afficher plus de détails

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
fr_CA: Affichage des commandes pour %1$sAbonnement %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
fr_CA: Frais d&#39;inscription % de réduction

en: Sign Up Fee Discount
fr_CA: Remise sur les frais d&#39;inscription

en: Sign up now
fr_CA: S&#39;inscrire maintenant

en: Sign-up Fee (%s)
fr_CA: Frais d&#39;inscription (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
fr_CA: Frais d&#39;inscription (%s)

en: Sign-up grace period
fr_CA: Période de grâce d&#39;inscription

en: Signup Totals
fr_CA: Totaux d&#39;inscription

en: Simple subscription
fr_CA: Abonnement simple

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
fr_CA: Désolé, &quot;%s&quot; ne peut être appliqué qu&#39;aux commandes parentales d&#39;abonnement qui contiennent un produit avec des frais d&#39;inscription.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
fr_CA: Désolé, il semble qu&#39;aucune passerelle de paiement ne prenne en charge la modification du mode de paiement récurrent. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&#39;aide ou pour prendre d&#39;autres dispositions.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_CA: Désolé, il semble qu&#39;il n&#39;y ait pas de méthodes de paiement disponibles qui prennent en charge les abonnements. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&#39;aide ou souhaitez prendre d&#39;autres dispositions.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
fr_CA: Désolé, il semble qu&#39;il n&#39;y ait pas de méthodes de paiement disponibles qui prennent en charge les abonnements. Veuillez consulter %1$sActiver les passerelles de paiement pour les abonnements%2$s si vous avez besoin d&#39;aide.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_CA: Désolé, il semble qu&#39;il n&#39;y ait pas de méthodes de paiement disponibles qui prennent en charge le coupon récurrent que vous utilisez. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&#39;aide ou souhaitez prendre d&#39;autres dispositions.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
fr_CA: Désolé, seuls les coupons récurrents peuvent être appliqués aux abonnements.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
fr_CA: Désolé, les coupons récurrents ne peuvent être appliqués qu&#39;aux abonnements ou aux commandes d&#39;abonnement.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
fr_CA: Désolé, le coupon &quot;%1$s&quot; n&#39;est valable que pour les renouvellements.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
fr_CA: Désolé, ce coupon n&#39;est valable que pour un paiement initial et le panier ne nécessite pas de paiement initial.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
fr_CA: Désolé, ce coupon n&#39;est valable que pour les nouveaux abonnements.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
fr_CA: Désolé, ce coupon n&#39;est valable que pour les produits d&#39;abonnement avec frais d&#39;inscription.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
fr_CA: Désolé, ce coupon n&#39;est valable que pour les produits d&#39;abonnement.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
fr_CA: Désolé, cette demande de modification du mode de paiement de l&#39;abonnement n&#39;est pas valide et ne peut pas être traitée.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
fr_CA: Mise en scène

en: Start Date
fr_CA: Date de début

[ctx: table heading]
en: Start Date
fr_CA: Date de début

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
fr_CA: Date de début

[ctx: table heading]
en: Start date
fr_CA: Date de début

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
fr_CA: Date de début : %s

en: Status
fr_CA: Statut

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
fr_CA: Le statut est passé de %1$s à %2$s.

en: Status of Order
fr_CA: Statut de la commande

en: Status of Subscription
fr_CA: Statut de l&#39;abonnement

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
fr_CA: Statut défini sur %s.

en: Store Setup
fr_CA: Configuration du magasin

[ctx: of an email]
en: Subject
fr_CA: Matière

en: Subscribe All the Things
fr_CA: Abonnez-vous à toutes les choses

en: Subscriber Default Role
fr_CA: Rôle par défaut de l&#39;abonné

en: Subscription
fr_CA: Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Subscription
fr_CA: Abonnement

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
fr_CA: L&#39;abonnement #%d n&#39;existe pas.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
fr_CA: Abonnement #%d :

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
fr_CA: Abonnement #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
fr_CA: Détails de l&#39;abonnement # %s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
fr_CA: L&#39;abonnement #%s n&#39;a pas été ajouté au panier.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
fr_CA: Abonnement %1$s (Commande %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
fr_CA: Abonnement %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
fr_CA: Abonnement %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
fr_CA: Abonnement – %s

en: Subscription Cancelled
fr_CA: Abonnement annulé

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
fr_CA: Abonnement annulé : nombre maximum de paiements échoués atteint.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
fr_CA: Nombre d&#39;abonnements %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
fr_CA: Données d&#39;abonnement

en: Subscription Events by Date
fr_CA: Événements d&#39;abonnement par date

en: Subscription Expired
fr_CA: Abonnement expiré

en: Subscription Gifting
fr_CA: Offrir un abonnement

en: Subscription Items
fr_CA: Articles d&#39;abonnement

en: Subscription Length
fr_CA: Durée de l&#39;abonnement

en: Subscription Number
fr_CA: Numéro d&#39;abonnement

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
fr_CA: Numéro d&#39;abonnement : %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
fr_CA: Parent d&#39;abonnement

en: Subscription Periods
fr_CA: Périodes d&#39;abonnement

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
fr_CA: Prix de l&#39;abonnement (%s)

en: Subscription Product
fr_CA: Produit d&#39;abonnement

en: Subscription Relationship
fr_CA: Relation d&#39;abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
fr_CA: Renouvellement d&#39;abonnement

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
fr_CA: Commande de renouvellement d&#39;abonnement - %s

en: Subscription Reports
fr_CA: Rapports d&#39;abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
fr_CA: Abonnement Réabonnement

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
fr_CA: Statuts d&#39;abonnement

en: Subscription Suspended
fr_CA: Abonnement suspendu

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
fr_CA: Commutateur d&#39;abonnement

en: Subscription Switch Complete
fr_CA: Changement d&#39;abonnement terminé

en: Subscription Switched
fr_CA: Abonnement changé

en: Subscription Trial Period
fr_CA: Période d&#39;essai de l&#39;abonnement

en: Subscription argument passed in is not an object.
fr_CA: L&#39;argument d&#39;abonnement transmis n&#39;est pas un objet.

en: Subscription billing interval
fr_CA: Intervalle de facturation de l&#39;abonnement

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
fr_CA: Abonnement annulé par l&#39;abonné depuis sa page de compte.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
fr_CA: Abonnement annulé pour commande remboursée %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
fr_CA: Abonnement annulé avec PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
fr_CA: La date de création de l&#39;abonnement doit être antérieure au jour actuel.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
fr_CA: L&#39;abonnement n&#39;existe pas dans l&#39;action planifiée : %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
fr_CA: Brouillon d&#39;abonnement mis à jour.

en: Subscription end date in the past
fr_CA: Date de fin d&#39;abonnement dans le passé

en: Subscription features:
fr_CA: Fonctionnalités d&#39;abonnement :

en: Subscription information
fr_CA: Information d&#39;abonnement

en: Subscription interval
fr_CA: Intervalle d&#39;abonnement

en: Subscription items can no longer be edited.
fr_CA: Les éléments d&#39;abonnement ne peuvent plus être modifiés.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
fr_CA: Abonnement lié à la commande parente %s via l&#39;administrateur.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
fr_CA: Abonnement verrouillé sur le renouvellement manuel pendant que la boutique est en mode intermédiaire. Mode de paiement en direct : %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
fr_CA: Abonnement verrouillé sur le renouvellement manuel pendant que la boutique est en mode intermédiaire. Les changements de méthode de paiement prendront effet en mode direct.

en: Subscription payment details.
fr_CA: Détails du paiement de l&#39;abonnement.

en: Subscription payment method
fr_CA: Mode de paiement de l&#39;abonnement

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
fr_CA: Le mode de paiement de l&#39;abonnement n&#39;a pas pu être défini sur %1$s et a été défini sur manuel avec le message d&#39;erreur : %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
fr_CA: Le mode de paiement de l&#39;abonnement n&#39;a pas pu être défini sur %1$s avec le message d&#39;erreur : %2$s

en: Subscription period
fr_CA: Période d&#39;abonnement

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
fr_CA: Prix de l&#39;abonnement (%s)

en: Subscription pricing
fr_CA: Tarification de l&#39;abonnement

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
fr_CA: Abonnement mis en attente par l&#39;abonné depuis sa page de compte.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
fr_CA: Abonnement réactivé par l&#39;abonné depuis sa page de compte.

en: Subscription reactivated with PayPal
fr_CA: Abonnement réactivé avec PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
fr_CA: Les commandes de renouvellement d&#39;abonnement ne peuvent pas être annulées.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
fr_CA: Paiement du renouvellement de l&#39;abonnement dû :

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement de renouvellement d&#39;abonnement :

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
fr_CA: Nouvelle tentative de paiement de renouvellement d&#39;abonnement :

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
fr_CA: Abonnement restauré à la révision de %s

en: Subscription saved.
fr_CA: Abonnement enregistré.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
fr_CA: Abonnement prévu pour : %1$s.

en: Subscription sign up failed.
fr_CA: L&#39;inscription à l&#39;abonnement a échoué.

en: Subscription sign-up fee
fr_CA: Frais d&#39;inscription à l&#39;abonnement

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
fr_CA: Modification groupée de l&#39;état de l&#39;abonnement :

en: Subscription status:
fr_CA: État de l&#39;abonnement:

en: Subscription submitted.
fr_CA: Abonnement soumis.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
fr_CA: Abonnement suspendu par le script de réparation de la base de données. Cet abonnement a été suspendu via PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
fr_CA: Abonnement suspendu avec PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
fr_CA: Des e-mails de fin de changement d&#39;abonnement sont envoyés au client lorsqu&#39;un changement d&#39;abonnement est réussi.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
fr_CA: Les e-mails de changement d&#39;abonnement sont envoyés lorsqu&#39;un client change d&#39;abonnement.

en: Subscription totals
fr_CA: Totaux d&#39;abonnement

en: Subscription trial period:
fr_CA: Période d&#39;essai de l&#39;abonnement :

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
fr_CA: Abonnement mis à jour.

en: Subscription updates
fr_CA: Mises à jour des abonnements

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
fr_CA: Abonnement : %s

en: Subscriptions
fr_CA: Abonnements

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
fr_CA: Abonnements (page %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
fr_CA: Subscriptions 2.0 introduit une nouvelle architecture basée sur l&#39;API WooCommerce Custom Order Types.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
fr_CA: Abonnements 2.0 introduit un nouvel objet pour travailler avec un abonnement au niveau de l&#39;application. Finies les API encombrantes pour récupérer ou modifier les données d&#39;un abonnement !

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
fr_CA: Subscriptions 2.1 ajoute la prise en charge des données d&#39;abonnement à cette infrastructure.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
fr_CA: Abonnements 2.1 introduit également un certain nombre de nouveaux e-mails pour vous avertir lorsque :

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
fr_CA: Les abonnements 2.1 dépassent désormais le total de la commande de renouvellement, ce qui permet d&#39;ajouter des frais ou une remise à la commande de renouvellement avec de simples lignes comme %s$order-&gt;add_fee()%s ou %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
fr_CA: Données d&#39;abonnement

en: Subscriptions Ended
fr_CA: Abonnements terminés

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
fr_CA: URL en direct des abonnements

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
fr_CA: Mode Abonnements

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
fr_CA: Substitutions de thème de modèle d&#39;abonnements

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
fr_CA: Les abonnements utilisent également désormais la commande de renouvellement pour configurer le panier pour les %srenouvellements manuels%s, ce qui facilite l&#39;ajout de produits ou de remises à un seul renouvellement payé manuellement.

en: Subscriptions by Customer
fr_CA: Abonnements par client

en: Subscriptions by Payment Gateway
fr_CA: Abonnements par passerelle de paiement

en: Subscriptions by Product
fr_CA: Abonnements par produit

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
fr_CA: Les abonnements créés au cours de ces nombreux jours avant le jour du renouvellement ne seront pas facturés lors de l&#39;inscription. Défini sur zéro pour que tous les nouveaux abonnements soient facturés du montant récurrent total. Doit être un nombre positif.

en: Subscriptions signups
fr_CA: Inscriptions aux abonnements

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
fr_CA: Abonnements v2.0 introduit une nouvelle interface d&#39;administration pour ajouter ou modifier un abonnement. Vous pouvez apporter toutes les modifications habituelles, comme modifier les totaux récurrents ou le statut de l&#39;abonnement. Vous pouvez également apporter de nouvelles modifications, comme changer la date d&#39;expiration, ajouter des frais d&#39;expédition ou ajouter un élément de ligne de produits.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
fr_CA: Les abonnements apparaîtront ici pour que vous puissiez les visualiser et les gérer une fois achetés par un client.

en: Subtotal
fr_CA: Total

en: Successful retries
fr_CA: Nouvelles tentatives réussies

en: Support
fr_CA: Soutien

en: Supported features:
fr_CA: Fonctionnalités prises en charge :

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
fr_CA: Prend en charge les paiements de renouvellement automatique avec l&#39;extension WooCommerce Subscriptions.

en: Suspend
fr_CA: Suspendre

en: Suspended Subscription
fr_CA: Abonnement suspendu

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
fr_CA: Les e-mails d&#39;abonnement suspendu sont envoyés lorsqu&#39;un client suspend manuellement son abonnement.

en: Switch Button Text
fr_CA: Changer le texte du bouton

en: Switch Order
fr_CA: Changer l&#39;ordre

en: Switch Order Details
fr_CA: Changer les détails de la commande

en: Switch Totals
fr_CA: Basculer les totaux

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
fr_CA: Ordre d&#39;échange annulé en raison de la création d&#39;un nouvel ordre d&#39;échange # %s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
fr_CA: Commuté

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Basculé <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
fr_CA: Abonnement commuté

en: Switched subscriptions
fr_CA: Abonnements changés

en: Switching
fr_CA: Commutation

en: Synchronise Renewals
fr_CA: Synchroniser les renouvellements

en: Synchronise renewals
fr_CA: Synchroniser les renouvellements

en: Tax class of product.
fr_CA: Classe fiscale du produit.

en: Tax rate ID.
fr_CA: Identifiant du taux de taxe.

en: Tax subtotal.
fr_CA: Sous-total fiscal.

en: Tax total.
fr_CA: Total des taxes.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
fr_CA: Tél : %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
fr_CA: Merci d&#39;avoir mis à jour la dernière version des abonnements WooCommerce.

en: Thank you for your order
fr_CA: Nous vous remercions de votre commande

en: Thank you for your renewal order
fr_CA: Merci pour votre commande de renouvellement

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
fr_CA: Merci pour votre commande de renouvellement. Il est en attente jusqu&#39;à ce que nous confirmions que le paiement a été reçu. En attendant, voici un rappel de votre commande :

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
fr_CA: Cela ne semble pas être l&#39;un de vos abonnements.

en: That doesn't appear to be your order.
fr_CA: Cela ne semble pas être votre commande.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Cet abonnement ne peut pas être remplacé par %s. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
fr_CA: Cet abonnement n&#39;existe pas. A-t-il été supprimé ?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Cet abonnement n&#39;existe pas. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
fr_CA: Ce produit d&#39;abonnement ne peut pas être ajouté à votre panier car il contient déjà un renouvellement d&#39;abonnement.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
fr_CA: Ce n&#39;est pas tout ce sur quoi nous travaillons depuis 12 mois en ce qui concerne les abonnements. Nous avons également publié des mini-extensions pour vous aider à tirer le meilleur parti de votre boutique d&#39;abonnement.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
fr_CA: La valeur &quot;all&quot; pour le paramètre $order_type est obsolète. C&#39;était un terme impropre, car il ne renvoyait pas les commandes de réabonnement. Il était également incohérent avec les valeurs de type de commande acceptées par wcs_get_subscription_orders(). Utilisez array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) pour conserver le comportement précédent, ou &quot;any&quot; pour recevoir tous les types de commande, y compris switch et resubscribe.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
fr_CA: La date %s doit être postérieure à la date d&#39;annulation.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
fr_CA: La date %s doit être postérieure à la date du dernier paiement.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
fr_CA: La date %s doit être postérieure à la prochaine date de paiement.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
fr_CA: La date %s doit être postérieure à la date de début.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
fr_CA: La date %s doit être postérieure à la date de fin de l&#39;essai.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
fr_CA: La date %s d&#39;un abonnement ne peut pas être supprimée. Vous devez supprimer la commande.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
fr_CA: Le produit %s a été supprimé et ne peut plus être renouvelé. Veuillez choisir un nouveau produit ou contactez-nous pour obtenir de l&#39;aide.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
fr_CA: L&#39;extension Gifting permet à une personne d&#39;acheter un produit d&#39;abonnement pour quelqu&#39;un d&#39;autre. Il partage ensuite le contrôle de l&#39;abonnement entre l&#39;acheteur et le destinataire, permettant aux deux de gérer l&#39;abonnement tout au long de son cycle de vie.

en: The Upgrade is in Progress
fr_CA: La mise à niveau est en cours

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
fr_CA: Le plugin WooCommerce Subscriptions a été mis à jour !

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
fr_CA: Le plugin WooCommerce Subscriptions exécute actuellement sa routine de mise à niveau de la base de données.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
fr_CA: Le paiement automatique pour renouveler votre abonnement a échoué. Nous allons réessayer le paiement %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
fr_CA: Le paiement automatique pour renouveler votre abonnement avec %1$s a échoué. Pour réactiver l&#39;abonnement, veuillez vous connecter et payer le renouvellement depuis la page de votre compte : %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
fr_CA: Le paiement récurrent automatique pour la commande n° %1$s de %2$s a échoué. Le paiement sera réessayé %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
fr_CA: Le paiement récurrent automatique pour la commande #%d de %s a échoué. Le paiement sera réessayé %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
fr_CA: Le total de ligne moyen pour ce produit sur chaque abonnement.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
fr_CA: Le total de ligne moyen sur toutes les commandes pour cet élément de ligne de produits.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
fr_CA: La valeur moyenne des commandes d&#39;inscription, de changement et de renouvellement de tous les clients.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
fr_CA: La meilleure partie du nouveau système de nouvelle tentative automatique est que les règles de nouvelle tentative sont entièrement personnalisables.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
fr_CA: La date de création d&#39;un abonnement ne peut pas être supprimée, seulement mise à jour.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
fr_CA: La date à laquelle la dernière commande de l&#39;abonnement a été effectuée, en GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
fr_CA: La date à laquelle la dernière commande de l&#39;abonnement a été payée, en GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
fr_CA: Le mode de paiement supprimé a été utilisé pour les paiements d&#39;abonnement automatiques, nous n&#39;avons pas trouvé de jeton de mode de paiement alternatif pour modifier vos abonnements.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
fr_CA: Le mode de paiement supprimé a été utilisé pour les paiements d&#39;abonnement automatiques. Pour éviter les échecs de renouvellement à l&#39;avenir, les abonnements utilisant ce mode de paiement ont été mis à jour pour utiliser votre %1$s. Pour modifier le mode de paiement des abonnements individuels, accédez à votre page %2$sMon compte &gt; Abonnements%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
fr_CA: L&#39;e-mail envoyé au client lorsque le paiement de renouvellement ou la nouvelle tentative de paiement a échoué pour l&#39;informer que le paiement serait retenté.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
fr_CA: Le processus de mise à jour complet des %1$d abonnements sur votre site prendra entre %2$d et %3$d minutes.

en: The item on the switch order cannot be found.
fr_CA: L&#39;article sur la commande d&#39;échange est introuvable.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
fr_CA: L&#39;article n&#39;a pas été supprimé car le mode de paiement de cet abonnement ne prend pas en charge la suppression d&#39;un article.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
fr_CA: La nouvelle interface est également construite sur l&#39;écran %sEdit Order%s existant. Si vous avez déjà modifié une commande, vous savez déjà comment modifier un abonnement.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
fr_CA: Le nombre de périodes de facturation entre les renouvellements d&#39;abonnement.

en: The number of renewal orders processed during this period.
fr_CA: Le nombre de commandes de renouvellement traitées pendant cette période.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
fr_CA: Le nombre de commandes de renouvellement dont le paiement a échoué utilise le système de nouvelle tentative.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
fr_CA: Le nombre de tentatives de paiement de renouvellement pour cette période qui n&#39;ont pas abouti à un paiement réussi.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
fr_CA: Le nombre de tentatives de paiement de renouvellement pour cette période qui ont pu traiter le paiement qui avait précédemment échoué une ou plusieurs fois.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
fr_CA: Le nombre de tentatives de paiement de renouvellement non encore traitées.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
fr_CA: Le nombre de commandes de réabonnement traitées pendant cette période.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
fr_CA: Le nombre de commandes d&#39;inscription, de changement et de renouvellement que ce client a passées dans votre boutique avec un statut payant (c&#39;est-à-dire en cours ou terminé).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements annulés par le client ou le gérant du magasin pendant cette période. Le terme prépayé peut ne pas encore avoir pris fin pendant cette période.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements créés au cours de cette période, soit par création manuelle, importation ou par un client passant une commande. Cela inclut les commandes en attente de paiement.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements au cours de cette période avec une date de fin dans le futur et un statut autre qu&#39;en attente.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements achetés dans les commandes parentes créées pendant cette période. Cela représente les nouveaux abonnements créés par les clients passant une commande via la caisse.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements qui incluent ce produit en tant qu&#39;élément de ligne et dont l&#39;état n&#39;est pas en attente ou supprimé.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements de ce client avec un statut d&#39;annulation active ou en attente.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements de ce client dont l&#39;état n&#39;est pas en attente ou supprimé.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements mis à niveau, déclassés ou reclassés pendant cette période.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
fr_CA: Le nombre d&#39;abonnements qui ont expiré ou ont atteint la fin du terme prépayé s&#39;il a été précédemment annulé.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
fr_CA: Le nombre de clients uniques avec un abonnement dont l&#39;état n&#39;est pas en attente ou supprimé.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
fr_CA: Le nombre de commandes de renouvellement à venir, pour les abonnements actuellement actifs.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
fr_CA: L&#39;élément d&#39;abonnement d&#39;origine en cours de permutation est introuvable.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
fr_CA: Le mode de paiement ne peut pas être modifié pour cet abonnement.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
fr_CA: Le type de produit ne peut pas être modifié car ce produit est associé à des abonnements.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
fr_CA: L&#39;arrêté de renouvellement est le suivant :

en: The requested subscription cannot be edited.
fr_CA: L&#39;abonnement demandé ne peut pas être modifié.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
fr_CA: Le système de nouvelle tentative est désactivé par défaut. Pour l&#39;activer, visitez l&#39;écran d&#39;administration des paramètres d&#39;abonnement.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
fr_CA: La date de début d&#39;un abonnement ne peut pas être supprimée, seulement mise à jour.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
fr_CA: Le statut appliqué à la commande pour la période entre le moment où le paiement de renouvellement a échoué ou la dernière tentative a eu lieu et le moment où cette nouvelle tentative a été traitée.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
fr_CA: Le statut appliqué à l&#39;abonnement pour la période entre l&#39;échec du paiement de renouvellement ou la dernière tentative et le moment où cette nouvelle tentative a été traitée.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
fr_CA: Le statut de la nouvelle tentative de paiement automatique : en attente signifie que la nouvelle tentative sera traitée à l&#39;avenir, échec signifie que le paiement n&#39;a pas réussi lors de la nouvelle tentative et terminé signifie que le paiement a réussi lors de la nouvelle tentative.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
fr_CA: L&#39;état vers lequel effectuer la transition de l&#39;abonnement. Contrairement au paramètre &quot;status&quot;, celui-ci calculera et mettra à jour les dates d&#39;abonnement.

en: The subscription's end date.
fr_CA: La date de fin de l&#39;abonnement.

en: The subscription's next payment date.
fr_CA: La prochaine date de paiement de l&#39;abonnement.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
fr_CA: L&#39;ID d&#39;abonnement d&#39;origine de l&#39;abonnement s&#39;il s&#39;agit d&#39;un abonnement réabonné.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
fr_CA: ID d&#39;abonnement réabonné de l&#39;abonnement.

en: The subscription's start date.
fr_CA: La date de début de l&#39;abonnement.

en: The subscription's trial date
fr_CA: La date d&#39;essai de l&#39;abonnement

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
fr_CA: La somme de toutes les commandes de renouvellement, y compris les taxes et les frais d&#39;expédition.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
fr_CA: La somme de toutes les commandes de réabonnement, y compris les taxes et les frais d&#39;expédition.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
fr_CA: La somme de toutes les commandes parentes d&#39;abonnement, y compris les autres articles, les frais, les taxes et les frais d&#39;expédition.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
fr_CA: La somme de toutes les commandes d&#39;interrupteurs, taxes et frais d&#39;expédition compris.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
fr_CA: La somme de toutes les commandes de renouvellement à venir, y compris les articles, les frais, les taxes et l&#39;expédition, pour les abonnements actuellement actifs.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
fr_CA: Le montant total des revenus, y compris les taxes et les frais d&#39;expédition, récupérés avec le système de nouvelle tentative de paiement ayant échoué pour les commandes de renouvellement avec un paiement ayant échoué.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
fr_CA: Le nombre total de commandes d&#39;inscription, de changement et de renouvellement passées auprès de votre boutique avec un statut payant (c&#39;est-à-dire en cours de traitement ou terminé).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
fr_CA: Le nombre total d&#39;abonnements avec un statut d&#39;annulation active ou en attente.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
fr_CA: Le nombre total d&#39;abonnements dont l&#39;état n&#39;est pas en attente ou mis à la corbeille.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
fr_CA: La valeur totale des commandes d&#39;inscription, de changement et de renouvellement de ce client.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
fr_CA: La période d&#39;essai ne peut pas dépasser %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
fr_CA: La période d&#39;essai ne peut pas dépasser : %1$s, %2$s, %3$s ou %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
fr_CA: Le processus de mise à jour peut prendre un peu de temps, alors soyez patient.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
fr_CA: Il n&#39;y a pas de méthodes d&#39;expédition disponibles. Veuillez vérifier votre adresse ou nous contacter si vous avez besoin d&#39;aide.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
fr_CA: Il y a un problème avec PayPal. Vos informations d&#39;identification API peuvent être incorrectes. Veuillez mettre à jour vos %1$sidentifiants API%2$s. %3$sEn savoir plus%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
fr_CA: Il y a un problème avec PayPal. Votre compte PayPal émet des identifiants d&#39;abonnement obsolètes. %1$sEn savoir plus%2$s. %3$sIgnorer%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
fr_CA: Une erreur s&#39;est produite lors de la localisation des détails du commutateur.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
fr_CA: Il y a eu une erreur avec la mise à jour. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
fr_CA: Une erreur s&#39;est produite lors de votre demande de réabonnement. Veuillez réessayer.

en: There was an error with your request. Please try again.
fr_CA: Il y a eu une erreur avec votre requête. Veuillez réessayer.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
fr_CA: Ce sont des questions importantes pour toute entreprise de commerce par abonnement.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
fr_CA: Ces e-mails peuvent être activés, désactivés et personnalisés dans l&#39;écran d&#39;administration %sWooCommerce &gt; Paramètres &gt; E-mails.

en: This Month
fr_CA: Ce mois-ci

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
fr_CA: Cela contrôle la ligne d&#39;objet de l&#39;e-mail. Laissez vide pour utiliser le sujet par défaut : %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
fr_CA: Cela contrôle l&#39;en-tête principal contenu dans la notification par e-mail. Laissez vide pour utiliser l&#39;en-tête par défaut : %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr_CA: Cela contrôle l&#39;en-tête principal contenu dans la notification par e-mail. Laissez vide pour utiliser l&#39;en-tête par défaut : <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
fr_CA: Cette date doit être considérée comme une estimation seulement. La passerelle de paiement de cet abonnement contrôle le moment où les paiements sont traités.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
fr_CA: Cette extension gratuite permet de migrer les abonnés de systèmes tiers vers WooCommerce. Il permet également d&#39;exporter vos données d&#39;abonnement pour analyse dans des outils de tableur ou des applications tierces.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
fr_CA: Il s&#39;agit d&#39;une notification de commande envoyée aux clients contenant les détails de la commande après la mise en attente d&#39;une commande de renouvellement.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
fr_CA: Il s&#39;agit d&#39;une notification de commande envoyée au client après le paiement d&#39;une commande de renouvellement d&#39;abonnement. Il contient les détails de la commande de renouvellement.

en: This is where subscriptions are stored.
fr_CA: C&#39;est là que les abonnements sont stockés.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
fr_CA: Cette nouvelle page est également l&#39;endroit où le client peut suspendre ou annuler son abonnement, changer de mode de paiement, changer d&#39;adresse de livraison ou mettre à niveau/rétrograder un article.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
fr_CA: Cette commande ne peut plus être payée car l&#39;abonnement correspondant ne nécessite pas de paiement à ce moment.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
fr_CA: Cette page affichera les résultats du processus à mesure que chaque lot d&#39;abonnements est mis à jour.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
fr_CA: Ce produit est actuellement en rupture de stock et indisponible.

en: This section shows any information about Subscriptions.
fr_CA: Cette section affiche toutes les informations sur les abonnements.

en: This section shows general information about the store.
fr_CA: Cette section affiche des informations générales sur le magasin.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
fr_CA: Cette section affiche des informations sur les méthodes de paiement de l&#39;abonnement.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
fr_CA: Cette section affiche des informations sur la prise en charge de la fonctionnalité de passerelle de paiement.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
fr_CA: Cet abonnement n&#39;est plus modifiable car la passerelle de paiement ne permet pas la modification des montants récurrents.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
fr_CA[0]: Cet abonnement est configuré pour se renouveler automatiquement en utilisant votre mode de paiement enregistré. Vous pouvez gérer ou annuler cet abonnement à partir de votre %spage de compte%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
fr_CA[0]: Cet abonnement est configuré pour se renouveler automatiquement en utilisant votre mode de paiement enregistré. Vous pouvez gérer ou annuler cet abonnement depuis votre page mon compte. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
fr_CA: Cette variante ne peut pas être supprimée car elle est associée à des abonnements actifs. Pour supprimer cette variante, veuillez annuler et supprimer les abonnements correspondants.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
fr_CA: Cela effacera le cache persistant de tous les abonnements stockés pour les utilisateurs de votre boutique. Attendez-vous à un ralentissement des performances de paiement, de renouvellement et d&#39;autres fonctions liées à l&#39;abonnement après avoir effectué cette action. Les caches seront régénérés au fur et à mesure que les requêtes pour trouver les abonnements d&#39;un utilisateur donné sont exécutées.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
fr_CA: Cela effacera le cache persistant de tous les types de commandes de renouvellement, de changement, de réabonnement et autres pour tous les abonnements de votre boutique. Attendez-vous à un ralentissement des performances de paiement, de renouvellement et d&#39;autres fonctions liées à l&#39;abonnement après avoir effectué cette action. Les caches seront régénérés au fur et à mesure que les requêtes de commande associées seront exécutées.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
fr_CA: Cela générera le cache persistant pour lier les utilisateurs aux abonnements. Les caches seront générés au fil du temps en arrière-plan (via Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
fr_CA: Cela générera le cache persistant de tous les types de commandes de renouvellement, de changement, de réabonnement et autres pour tous les abonnements de votre boutique. Les caches seront générés au fil du temps en arrière-plan (via Action Scheduler).

en: Timezone:
fr_CA: Fuseau horaire:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
fr_CA: Pour appliquer une règle spécifique basée sur certaines conditions, comme des commandes de grande valeur ou un calendrier de renouvellement peu fréquent, vous pouvez utiliser le filtre %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s spécifique aux nouvelles tentatives. Cela fournit l&#39;ID de la commande de renouvellement pour le paiement échoué, qui peut être utilisé pour trouver des informations sur les produits, l&#39;abonnement et les totaux auxquels se rapporte le paiement échoué.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
fr_CA: Pour activer les renouvellements automatiques pour cet abonnement, vous devrez d&#39;abord ajouter un mode de paiement.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
fr_CA: Pour réactiver l&#39;abonnement maintenant, vous pouvez également vous connecter et payer le renouvellement depuis la page de votre compte : %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
fr_CA: Pour réactiver l&#39;abonnement maintenant, vous pouvez également vous connecter et payer le renouvellement depuis la page de votre compte : %1$sPayer maintenant »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
fr_CA: Pour enregistrer la progression de la mise à jour, un nouveau fichier journal a été créé. Ce fichier sera automatiquement supprimé dans %1$d semaines. Si vous souhaitez le supprimer plus tôt, vous pouvez le trouver ici : %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
fr_CA: Pour résoudre ce problème le plus rapidement possible, veuillez créer un %1$scompte administrateur temporaire%3$s avec l&#39;e-mail de l&#39;utilisateur woologin@woocommerce.com et partagez les informations d&#39;identification avec nous via %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
fr_CA: Pour voir plus de détails sur ces erreurs, consultez le fichier journal %1$s à partir de l&#39;écran des journaux %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
fr_CA: Pour voir l&#39;erreur complète, consultez le fichier journal %1$s à partir de l&#39;écran des journaux %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
fr_CA: Aujourd&#39;hui!

en: Total Discount
fr_CA: Remise totale

en: Total Subscribers
fr_CA: Nombre total d&#39;abonnés

en: Total Subscription Orders
fr_CA: Total des commandes d&#39;abonnement

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
fr_CA: Total des commandes d&#39;abonnement %s

en: Total Subscriptions
fr_CA: Abonnements totaux

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
fr_CA: Total des abonnements %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
fr_CA: Somme : %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
fr_CA: Totaux

en: Trash
fr_CA: Poubelle

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
fr_CA: La suppression de cette commande supprimera également les abonnements achetés avec la commande.

en: Trial End
fr_CA: Fin de l&#39;essai

[ctx: table heading]
en: Trial End
fr_CA: Fin de l&#39;essai

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
fr_CA: Date de fin d&#39;essai

en: Turn off Automatic Payments
fr_CA: Désactiver les paiements automatiques

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
fr_CA: Impossible de changer l&#39;état de l&#39;abonnement en &quot;%1$s&quot;. Exception : %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
fr_CA: Impossible de modifier l&#39;état de l&#39;abonnement en &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
fr_CA: Impossible de changer l&#39;état de l&#39;abonnement en &quot;%s&quot;. Veuillez attribuer un client à l&#39;abonnement pour l&#39;activer.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
fr_CA: Impossible de trouver la commande pour l&#39;accord de facturation PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
fr_CA: Impossible de réparer les abonnements.%4$sErreur : %1$s%4$sVeuillez actualiser la page et réessayer. Si le problème persiste, %2$scontactez l&#39;assistance%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
fr_CA: Impossible de mettre à niveau les abonnements.%4$sErreur : %1$s%4$sVeuillez actualiser la page et réessayer. Si le problème persiste, %2$scontactez l&#39;assistance%3$s.

en: Unended Subscription Count
fr_CA: Nombre d&#39;abonnements non terminés

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
fr_CA: Type de commande inconnu

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
fr_CA: Erreur inconnue

en: Unlimited payments
fr_CA: Paiements illimités

en: Unpublished
fr_CA: Inédit

en: Upcoming Recurring Revenue
fr_CA: Revenus récurrents à venir

en: Update Complete
fr_CA: Mise à jour terminée

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
fr_CA: Mettre à jour la base de données

en: Update Error
fr_CA: Erreur de mise à jour

en: Update in Progress
fr_CA: Mise à jour en cours

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
fr_CA: Mettre à jour les %1$s utilisés pour %2$sall%3$s de mes abonnements actifs

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
fr_CA: Mettre à jour le mode de paiement utilisé pour %1$sall%2$s de mes abonnements actuels

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
fr_CA: Erreur de mise à jour des dates d&#39;abonnement avec le message : %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
fr_CA: Mise à niveau

en: Upgrade or Downgrade
fr_CA: Mise à niveau ou rétrogradation

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
fr_CA: Utilisez ce champ pour personnaliser le texte affiché sur le bouton de paiement lorsqu&#39;une commande contient un abonnement. Normalement, le bouton de soumission de paiement affiche &quot;Passer la commande&quot;. Lorsque le panier contient un abonnement, celui-ci est remplacé par &quot;Inscrivez-vous maintenant&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
fr_CA: L&#39;utilisation de la bascule de renouvellement automatique est désactivée en mode intermédiaire.

en: Variable Subscription
fr_CA: Abonnement variable

en: Variable subscription
fr_CA: Abonnement variable

en: Variation ID, if applicable.
fr_CA: ID de variante, le cas échéant.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
fr_CA: La version %1$s apporte de nouvelles améliorations demandées par les gérants de magasins comme vous (et peut-être même par %2$svous%3$s).

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
fr_CA: La version 2.0 est en développement depuis plus d&#39;un an. Nous avons réinventé l&#39;extension pour prendre en compte 3 ans de retours d&#39;expérience des responsables de magasins.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
fr_CA: La version 2.1 introduit de nouvelles fonctionnalités intéressantes demandées par les gérants de magasin comme vous (et peut-être même par %svous%s).

[ctx: view a subscription]
en: View
fr_CA: Voir

en: View Email Settings
fr_CA: Afficher les paramètres de messagerie

en: View Reports
fr_CA: Afficher les rapports

en: View Retry
fr_CA: Afficher Réessayer

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
fr_CA: Voir l&#39;abonnement

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
fr_CA: Afficher l&#39;abonnement : %s

en: View and manage subscriptions
fr_CA: Afficher et gérer les abonnements

en: View other subscriptions &rarr;
fr_CA: Voir les autres abonnements →

en: View subscription
fr_CA: Voir l&#39;abonnement

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
fr_CA: Afficher l&#39;abonnement : %s

en: View subscriptions
fr_CA: Voir les abonnements

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
fr_CA[0]: Consultez l&#39;état de votre abonnement dans %1$svotre compte%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
fr_CA: Afficher votre commande : %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
fr_CA: Afficher votre abonnement : %s

en: Virtual
fr_CA: Virtuel

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
fr_CA: AVERTISSEMENT : de mauvaises choses sont sur le point de se produire ! La passerelle de paiement utilisée pour acheter cet abonnement ne prend pas en charge la modification des détails d&#39;un abonnement. Les modifications apportées à la période de facturation, à la remise récurrente, à la taxe récurrente ou au total récurrent peuvent ne pas être reflétées dans le montant facturé par la passerelle de paiement.

en: WP REST API Endpoints
fr_CA: Points de terminaison de l&#39;API REST WP

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
fr_CA: Vous voulez les détails d&#39;un abonnement spécifique ? Obtenez %s/wp-json/wc/v1/abonnements/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
fr_CA: Vous voulez en savoir plus sur les abonnements %s ?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
fr_CA: Vous souhaitez répertorier tous les abonnements d&#39;un site ? Obtenez %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
fr_CA: Vous souhaitez répertorier tous les abonnements d&#39;un site ? Obtenez %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Vous voulez les détails d&#39;un abonnement spécifique ? Obtenez %s/wc-api/v2/abonnements/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
fr_CA: Vous souhaitez renouveler plus tôt via la caisse ? Cliquez %ici.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
fr_CA: Vous souhaitez que vos clients puissent s&#39;abonner à des produits sans abonnement ?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
fr_CA: Avertissement! La version 2.0 est une mise à jour majeure de l&#39;extension WooCommerce Subscriptions. Avant la mise à jour, veuillez créer une sauvegarde, mettre à jour toutes les extensions WooCommerce et tester tous les plugins, le code personnalisé et les passerelles de paiement avec la version 2.0 sur un site intermédiaire. %1$sEn savoir plus sur les changements de la version 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
fr_CA: Avertissement! Vous exécutez la version %s du code du plug-in WooCommerce Subscriptions, mais votre base de données a été mise à niveau vers Subscriptions version 2.0. Cela causera des problèmes majeurs sur votre magasin.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
fr_CA: Avertissement : La suppression d&#39;un utilisateur supprimera également les abonnements de l&#39;utilisateur. Les commandes de l&#39;utilisateur resteront mais seront réaffectées à l&#39;utilisateur &#39;Invité&#39;. Voulez-vous continuer à supprimer cet utilisateur et tous les abonnements associés ?

en: We can not find your old subscription item.
fr_CA: Nous ne trouvons pas votre ancien article d&#39;abonnement.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
fr_CA: Impossible de trouver une commande d&#39;abonnement payant pour cet utilisateur.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
fr_CA: Impossible de trouver un abonnement avec l&#39;ID #%d. Peut-être a-t-il été supprimé ?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
fr_CA: Nous n&#39;avons pas pu créer de commande de renouvellement pour votre abonnement, veuillez réessayer.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
fr_CA[0]: Nous n&#39;avons pas trouvé la commande de renouvellement d&#39;origine pour un article dans votre panier. L&#39;élément a été supprimé.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
fr_CA[0]: Nous n&#39;avons pas pu trouver l&#39;abonnement d&#39;origine pour un article dans votre panier. L&#39;élément a été supprimé.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
fr_CA: Nous n&#39;avons pas seulement amélioré les interfaces pour les humains, nous les avons également améliorées pour les ordinateurs. Vos applications peuvent désormais créer, lire, mettre à jour ou supprimer des abonnements via les points de terminaison de l&#39;API RESTful.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
fr_CA: Nous avons terminé le traitement de votre commande de renouvellement d&#39;abonnement.

en: We hope you enjoy it!
fr_CA: Nous espérons que vous l&#39;apprécierez !

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
fr_CA: Nous n&#39;avons pas pu localiser cet abonnement, veuillez réessayer.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
fr_CA: Nous n&#39;avons pas pu localiser l&#39;ensemble de résultats de rapport que vous avez demandé. Veuillez régénérer le lien à partir de l&#39;écran %1$sRapports d&#39;abonnement%2$s.

en: Weekly
fr_CA: Hebdomadaire

en: Welcome to Subscriptions 2.0
fr_CA: Bienvenue dans les abonnements 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
fr_CA: Bienvenue dans les abonnements 2.1 !

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
fr_CA: Bienvenue dans les abonnements WooCommerce %s !

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
fr_CA: Bienvenue dans les abonnements WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
fr_CA: Que se passe-t-il lorsqu&#39;un client souhaite acheter un produit d&#39;abonnement pour quelqu&#39;un d&#39;autre ?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
fr_CA: Les informations personnelles que votre boutique partage avec des sources externes dépendent des plugins de processeur de paiement tiers que vous utilisez pour collecter les paiements d&#39;abonnement. Nous vous recommandons de consulter leurs politiques de confidentialité pour informer cette section de votre politique de confidentialité.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
fr_CA: Ce que nous collectons et stockons

en: What we share with others
fr_CA: Ce que nous partageons avec les autres

en: What's new?
fr_CA: Quoi de neuf?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
fr_CA: En cas d&#39;annulation

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
fr_CA: Lorsqu&#39;un abonnement est activé, manuellement ou après un achat réussi, les nouveaux utilisateurs se verront attribuer ce rôle.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
fr_CA: En cas d&#39;annulation

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
fr_CA: Lors du traitement d&#39;un %s, les données personnelles des abonnements doivent-elles être conservées ou supprimées ?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
fr_CA: Lors du passage à un abonnement avec un paiement récurrent ou une période de facturation différente, le prix payé pour la période de facturation existante doit-il être calculé au prorata lors du passage au nouvel abonnement ?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
fr_CA: Lors du passage à un abonnement avec une durée, vous pouvez prendre en compte les paiements déjà effectués par le client pour déterminer le nombre de paiements que l&#39;abonné doit effectuer pour le nouvel abonnement.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
fr_CA: Lorsque vous passez à un abonnement avec frais d&#39;inscription, vous pouvez demander au client de ne payer que l&#39;écart entre les frais d&#39;inscription de l&#39;abonnement existant et les frais d&#39;inscription du nouvel abonnement (le cas échéant).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
fr_CA: Avec WooCommerce, abonnez-vous à toutes les choses, ils le peuvent ! Cette extension expérimentale explore comment convertir n&#39;importe quel produit, y compris les offres groupées de produits et les produits composites, en un produit d&#39;abonnement. Il offre également aux clients un moyen de s&#39;abonner à un panier de produits sans abonnement.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
fr_CA: Avec les renouvellements anticipés activés, les clients peuvent renouveler leurs abonnements avant la prochaine date de paiement.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
fr_CA: Avec les renouvellements manuels, l&#39;abonnement d&#39;un client est mis en attente jusqu&#39;à ce qu&#39;il se connecte et paie pour le renouveler. %1$sEn savoir plus%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
fr_CA: Avec le filtre %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s, vous pouvez définir un ensemble de règles par défaut à appliquer à tous les paiements échoués dans votre boutique.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
fr_CA: WooCommerce 2.6 a ajouté la prise en charge des points de terminaison %1$sAPI REST%2$s construits sur l&#39;infrastructure %3$sAPI REST%4$s du cœur de WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
fr_CA: Compte WooCommerce connecté

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
fr_CA: Abonnements WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
fr_CA: Abonnements WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
fr_CA: Mise à jour des abonnements WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
fr_CA: Mise à jour des abonnements WooCommerce en cours

en: Would you like to add a payment method now?
fr_CA: Souhaitez-vous ajouter un mode de paiement maintenant ?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
fr_CA: Souhaitez-vous mettre à jour vos abonnements pour utiliser ce nouveau mode de paiement - %1$s ?%2$sOui%4$s | %3$sNon%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
fr_CA: A/m/jj:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
fr_CA: A/m/jj:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
fr_CA: AAAA-MM-JJ

en: Year
fr_CA: An

en: Yes
fr_CA: Oui

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
fr_CA: Vous êtes sur le point de supprimer une ou plusieurs commandes contenant un abonnement. La suppression des commandes supprimera également les abonnements achetés avec ces commandes.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
fr_CA: Vous supprimez un article d&#39;abonnement. Vous devrez également annuler manuellement et supprimer l&#39;abonnement sur l&#39;écran Gérer les abonnements.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Vous ne pouvez pas réactiver cet abonnement avant d&#39;avoir payé pour le renouveler. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Vous ne pouvez pas renouveler cet abonnement plus tôt. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Vous ne pouvez pas vous réabonner à cet abonnement. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
fr_CA: Vous ne pouvez pas suspendre cet abonnement - la limite de suspension a été atteinte. S&#39;il vous plait contactez nous si vous avez besoin d&#39;aide.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
fr_CA: Vous ne pouvez pas changer cet abonnement. Il semble que vous ne possédiez pas l&#39;abonnement.

en: You can not switch to the same subscription.
fr_CA: Vous ne pouvez pas basculer vers le même abonnement.

en: You can only switch to a subscription product.
fr_CA: Vous ne pouvez passer qu&#39;à un produit d&#39;abonnement.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
fr_CA: Vous ne pouvez pas renouveler l&#39;abonnement pour le moment. Veuillez réessayer.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier un abonnement qui ne vous appartient pas.

en: You cannot remove an item that does not exist.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer un élément qui n&#39;existe pas.

en: You do not have permission to create subscriptions
fr_CA: Vous n&#39;êtes pas autorisé à créer des abonnements

en: You do not have permission to read the subscriptions count
fr_CA: Vous n&#39;êtes pas autorisé à lire le nombre d&#39;abonnements

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
fr_CA: Vous êtes abonné à ce produit. Le choix d&#39;un nouvel abonnement remplacera votre abonnement existant.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
fr_CA: Vous avez déjà ajouté une variante de ce produit au panier.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
fr_CA: Vous avez déjà souscrit à ce produit et il est limité à un par client. Vous ne pouvez plus acheter le produit.

en: You have an active subscription to this product already.
fr_CA: Vous avez déjà un abonnement actif à ce produit.

en: You have no active subscriptions.
fr_CA: Vous n&#39;avez aucun abonnement actif.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
fr_CA: Vous avez atteint la fin des abonnements. Allez à la %spremière page%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
fr_CA: Vous avez reçu une commande de renouvellement d&#39;abonnement de %1$s. Leur ordre est le suivant :

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
fr_CA: Vous avez modifié avec succès vos éléments d&#39;abonnement. Les détails de votre nouvelle commande et de votre abonnement sont indiqués ci-dessous pour votre référence :

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
fr_CA: Vous avez supprimé avec succès &quot;%1$s&quot; de votre abonnement. %2$sAnnuler ?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
fr_CA: Votre commande de renouvellement %1$s de %2$s est terminée

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
fr_CA: Votre commande de renouvellement d&#39;abonnement %1$s auprès de %2$s est terminée - téléchargez vos fichiers

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
fr_CA: Vos applications peuvent désormais créer, lire, mettre à jour ou supprimer des abonnements via les points de terminaison de l&#39;API RESTful avec la même conception que la dernière version des points de terminaison de l&#39;API REST de WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
fr_CA: Votre panier contenait une demande de changement d&#39;abonnement non valide. Il a été retiré de votre panier.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
fr_CA[0]: Votre panier contenait une demande de changement d&#39;abonnement non valide. Il a été supprimé.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
fr_CA: Votre panier a été vidé des produits d&#39;abonnement. Un seul produit d&#39;abonnement peut être acheté à la fois.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
fr_CA: Vos clients peuvent désormais afficher tous les détails d&#39;un abonnement, y compris les éléments de ligne, l&#39;adresse de facturation et d&#39;expédition, le calendrier de facturation et les commandes de renouvellement, à partir d&#39;une page spéciale %sMon compte &gt; Afficher l&#39;abonnement%s.

en: Your database has been updated successfully!
fr_CA: Votre base de données a été mise à jour avec succès !

en: Your early renewal order was successful.
fr_CA: Votre commande de renouvellement anticipé a réussi.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
fr_CA: Votre commande de renouvellement est terminée

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
fr_CA: Votre demande d&#39;annulation de votre action précédente a échoué.

en: Your subscription change is complete
fr_CA: Votre changement d&#39;abonnement est terminé

en: Your subscription change is complete - download your files
fr_CA: Votre changement d&#39;abonnement est terminé - téléchargez vos fichiers

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
fr_CA: Votre abonnement a été annulé.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
fr_CA: Votre abonnement a été suspendu.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
fr_CA: Votre abonnement a été réactivé.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
fr_CA: Votre commande de renouvellement d&#39;abonnement est terminée - téléchargez vos fichiers

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
fr_CA[0]: Votre abonnement sera activé lorsque le paiement sera effectué.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
fr_CA: Votre commande de renouvellement {blogname} a été reçue !

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
fr_CA: Votre reçu de commande de renouvellement de {blogname} du {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
fr_CA: Votre changement d&#39;abonnement {blogname} à partir du {order_date} est terminé

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
fr_CA: Votre changement d&#39;abonnement {blogname} à partir du {order_date} est terminé - téléchargez vos fichiers

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
fr_CA: [%s] Abonnement annulé

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
fr_CA: [%s] Abonnement expiré

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
fr_CA: [%s] Abonnement suspendu

en: [Remove]
fr_CA: [Retirer]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
fr_CA: [{blogname}] Nouvelle commande de renouvellement d&#39;abonnement ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
fr_CA: [{blogname}] Changement d&#39;abonnement ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
fr_CA: [{site_title}] Échec du paiement automatique pour {order_number}, nouvelle tentative programmée pour s&#39;exécuter {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
fr_CA: un client suspend un abonnement

en: a subscription expires
fr_CA: un abonnement expire

en: account erasure request
fr_CA: demande de suppression de compte

en: an automatic payment fails
fr_CA: un paiement automatique échoue

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
fr_CA[0]: journée

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
fr_CA[0]: journée

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
fr_CA: jours avant le jour du renouvellement

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
fr_CA: par exemple 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
fr_CA: par exemple 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
fr_CA: par exemple 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
fr_CA: e-mails envoyés au client et au responsable du magasin

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
fr_CA: tous

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
fr_CA: tous les %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
fr_CA: tous les %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
fr_CA: date de compensation prévue %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
fr_CA: pour

en: how long to wait between retry attempts
fr_CA: combien de temps attendre entre les tentatives

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
fr_CA: en %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
fr_CA: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
fr_CA[0]: mois

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
fr_CA[0]: mois

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
fr_CA: nouvelles méthodes de commande associées dans WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
fr_CA: non

en: now
fr_CA: à présent

en: staging
fr_CA: mise en scène

en: subscriptions
fr_CA: abonnements

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
fr_CA: suspensions par période de facturation.

en: the status applied to the renewal order and subscription
fr_CA: le statut appliqué à la commande de renouvellement et à l&#39;abonnement

en: the total number of retry attempts
fr_CA: le nombre total de nouvelles tentatives

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
fr_CA: à l&#39;avant

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
fr_CA: la version %1$s est obsolète. La version de base est %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
fr_CA[0]: la semaine

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
fr_CA[0]: la semaine

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
fr_CA[0]: an

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
fr_CA[0]: an
