WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to da translation catalogue (1255 entries)

en:  Next payment is due %s.
da: Næste betaling forfalder %s.

en:  Subscription Created
da: Abonnement oprettet

en:  Subscription Deleted
da: Abonnement slettet

en:  Subscription Switched
da: Abonnement skiftet

en:  Subscription Updated
da: Abonnement opdateret

en: "%s" is not a valid new order type.
da: &quot;%s&quot; er ikke en gyldig ny ordretype.

en: $0 Initial Checkout
da: $0 Indledende udtjekning

en: $type passed to the function was not a string.
da: $type sendt til funktionen var ikke en streng.

en: %1$s %2$s then %3$s
da: %1$s %2$s derefter %3$s

en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
da[0]: %1$s %2$s derefter %3$s / %4$s

en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
da: %1$s %2$s derefter %3$s hver %4$s

en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
da: %1$s %2$s derefter %3$s hver %4$s på %5$s

en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
da: %1$s %2$s derefter %3$s på %4$s %5$s hvert år

en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
da: %1$s %2$s derefter %3$s på %4$s %5$s hvert %6$s år

en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
da: %1$s %2$s derefter %3$s på %4$s dagen i hver %5$s måned

en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
da: %1$s %2$s derefter %3$s på %4$s i hver måned

en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
da: %1$s %2$s derefter %3$s den sidste dag i hver måned

en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
da: %1$s %2$s derefter %3$s på den sidste dag i hver %4$s måned

en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
da: %1$s (#%2$s – %3$s)

en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
da: %1$s Gennemfør betaling på %2$sBestil %3$s%4$s for at kunne ændre dit abonnement.

en: %1$s after %2$s free trial
da: %1$s efter %2$s gratis prøveperiode

en: %1$s and a %2$s sign-up fee
da: %1$s og et %2$s tilmeldingsgebyr

en: %1$s every %2$s
da: %1$s hver %2$s

en: %1$s every %2$s on %3$s
da: %1$s hver %2$s på %3$s

en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
da[0]: %1$s for %2$d vare

en: %1$s free trial then %2$s
da: %1$s gratis prøveperiode derefter %2$s

en: %1$s now, and
da: %1$s nu, og

en: %1$s on %2$s %3$s each year
da: %1$s på %2$s %3$s hvert år

en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
da: %1$s på %2$s %3$s hvert %4$s år

en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
da: %1$s på %2$s-dagen i hver %3$s måned

en: %1$s on the %2$s of each month
da: %1$s på %2$s i hver måned

en: %1$s on the last day of every %2$s month
da: %1$s på den sidste dag i hver %2$s måned

en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
da[0]: %1$s abonnement kunne ikke opdateres: %2$s

en: %1$s with %2$s free trial
da: %1$s med %2$s gratis prøveperiode

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
da: Betalingsmetode ændret fra &quot;%1$s&quot; til &quot;%2$s&quot; af abonnenten fra deres kontoside.

en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
da: %1$sTilføj et abonnementsprodukt »%2$s

en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
da: %1$sTilføj et abonnement%2$s nu, eller %3$læs mere%4$s om den nye grænseflade.

en: %1$sLearn how to update%2$s
da: %1$sLær, hvordan du opdaterer%2$s

en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
da: %1$sFå flere oplysninger om administration af abonnementer »%2$s

en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
da: %1$sBemærk:%2$s Ordrer, der er relateret til abonnementer, vil ikke blive inkluderet i de ordrer, der påvirkes af disse indstillinger.

en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
da: %1$sPayPal-referencetransaktioner er aktiveret på din konto%2$s. Alle abonnementsadministrationsfunktioner er nu aktiveret. Glad for salg!

en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
da: %1$sPayPal-referencetransaktioner er ikke aktiveret på din konto%2$s, nogle abonnementsadministrationsfunktioner er ikke aktiveret. Kontakt venligst PayPal og anmod om de %3$senable PayPal-referencetransaktioner%4$s på din konto. %5$sTjek PayPal-konto%6$s %3$sFå flere oplysninger %7$s

en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
da: %1$sPayPal-referencetransaktioner er ikke aktiveret på din konto%2$s. Hvis du ønsker at bruge PayPal-referencetransaktioner med abonnementer, bedes du kontakte PayPal og anmode om, at de %3$senable PayPal-referencetransaktioner%4$s på din konto. %5$sTjek PayPal-konto%6$s %3$sFå flere oplysninger %7$s

en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
da: %1$sAdvarsel!%2$s Det ser ud til, at du har nedgraderet %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s fra %3$s til %4$s. Nedgradering af plugin på denne måde kan forårsage problemer. Opdater venligst til %3$s eller højere, eller %5$åbn en ny supportbillet%6$s for yderligere hjælp. %7$sFå flere oplysninger »%8$s

en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
da: %1$sAdvarsel!%2$s Vi kan se %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin er aktiv. Version %3$s af %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s leveres med dette plugin&#39;s funktionalitet pakket ind i kernepluginnet. Deaktiver venligst WooCommerce Subscriptions Early Renewal for at undgå konflikter.

en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
da: %1$sAdvarsel!%2$s Vi har opdaget et problem i %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s, der kan forårsage, at din abonnementsfornyelsesordre og kundeabonnementcache indeholder ugyldige data. For information om, hvordan du opdaterer de cachelagrede data, skal du %3$åbne en ny supportbillet%4$s.

en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
da: %1$sWooCommerce-abonnementer installeret%2$s – %3$sDu er klar til at begynde at sælge abonnementer!%4$s

en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
da: %1$sWooCommerce-abonnementer er inaktive.%2$s %3$sWooCommerce-pluginnet%4$s skal være aktivt for at WooCommerce-abonnementer kan fungere. Venligst %5$sinstaller og aktiver WooCommerce »%6$s

en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
da: %1$sWooCommerce-abonnementer er inaktive.%2$s Denne version af abonnementer kræver WooCommerce %3$s eller nyere. Venligst %4$opdater WooCommerce til version %3$s eller nyere »%5$s

en: %2$s %1$s current subscriptions
da: %2$s %1$s nuværende abonnementer

en: %2$s %1$s ended subscriptions
da: %2$s %1$s afsluttede abonnementer

en: %2$s %1$s new subscriptions
da: %2$s %1$s nye abonnementer

en: %2$s %1$s subscription cancellations
da: %2$s %1$s abonnementsopsigelser

en: %2$s %1$s subscription renewals
da: %2$s %1$s abonnementsfornyelser

en: %2$s %1$s subscription resubscribes
da: %2$s %1$s abonnement genabonnerer

en: %2$s %1$s subscription signups
da: %2$s %1$s abonnementstilmeldinger

en: %2$s %1$s subscription switches
da: %2$s %1$s abonnementsskift

en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
da[0]: %2$s%1$s annullering%3$s abonnementsopsigelser denne måned

en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
da[0]: %2$s%1$s fornyelse%3$s abonnementsfornyelser denne måned

en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
da[0]: %2$s%1$s tilmelding%3$s abonnementstilmeldinger denne måned

en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
da[0]: %d Annulleret betaling Forsøg igen

en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
da[0]: %d Mislykket betaling Forsøg igen

en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
da[0]: %d Afventer betaling igen

en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
da[0]: %d Behandler betaling Forsøg igen

en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
da[0]: %d Vellykket betaling Prøv igen

en: %d failures | %d failure
da[0]: %d fejl

en: %d item | %d items
da[0]: %d vare

en: %s - Order
da: %s - Ordre

en: %s ago
da: %s siden

en: %s average renewal amount
da: %s gennemsnitlige fornyelsesbeløb

en: %s day | a %s-day
da[0]: %s dag

en: %s day of the month
da: %s dag i måneden

en: %s each week
da: %s hver uge

en: %s month | a %s-month
da[0]: %s måned

en: %s net subscription gain
da: %s netto abonnementsgevinst

en: %s net subscription loss
da: %s netto abonnementstab

en: %s on the last day of each month
da: %s den sidste dag i hver måned

en: %s renewal income in this period
da: %s fornyelsesindkomst i denne periode

en: %s renewal orders
da: %s fornyelsesordrer

en: %s renewal revenue in this period
da: %s fornyelsesindtægt i denne periode

en: %s renewal revenue recovered
da: %s fornyelsesindtægt genvundet

en: %s renewal revenue this month
da: %s fornyelsesindtægt i denne måned

en: %s resubscribe revenue in this period
da: %s genabonnerer omsætning i denne periode

en: %s retry attempts failed
da: %s genforsøg mislykkedes

en: %s retry attempts pending
da: %s genforsøg afventer

en: %s retry attempts succeeded
da: %s genforsøg lykkedes

en: %s signup revenue in this period
da: %s tilmeldingsomsætning i denne periode

en: %s signup revenue this month
da: %s tilmeldingsomsætning denne måned

en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
da[0]: %s abonnementsstatus ændret.

en: %s switch revenue in this period
da: %s skifte omsætning i denne periode

en: %s week | a %s-week
da[0]: %s uge

en: %s year | a %s-year
da[0]: %s år

en: %sLearn more &raquo;%s
da: %sLæs mere »%s

en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
da: Der er opstået en fatal fejl under behandling af en nylig abonnementsbetaling med PayPal. %1$åbn en ny billet hos WooCommerce Support%3$s med det samme for at få dette løst. %2$sFå flere oplysninger »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
da: Et produkt viser en knap med teksten &quot;Læg i indkøbskurv&quot;. Som standard ændrer et abonnement dette til &quot;Tilmeld dig nu&quot;. Du kan tilpasse knapteksten til abonnementer her.

en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
da: Et abonnement tilhørende %1$s er blevet annulleret. Deres abonnementsoplysninger er som følger:

en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
da: Et abonnement tilhørende %1$s er blevet suspenderet af brugeren. Deres abonnementsoplysninger er som følger:

en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
da: Et abonnement tilhørende %1$s er udløbet. Deres abonnementsoplysninger er som følger:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
da: Et abonnement er blevet fjernet fra din indkøbskurv. På grund af betalingsgateway-begrænsninger kan forskellige abonnementsprodukter ikke købes på samme tid.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
da: Et abonnement er blevet fjernet fra din indkøbskurv. Produkter og abonnementer kan ikke købes på samme tid.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
da: En abonnementsfornyelse er blevet fjernet fra din indkøbskurv. Der kan ikke købes flere abonnementer på samme tid.

[ctx: API error message when editing the order failed]
en: Edit subscription failed with error: %s
da: Rediger abonnement mislykkedes med fejl: %s

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
da: Permanent slettet abonnementsnote

en: About WooCommerce Subscriptions
da: Om WooCommerce-abonnementer

en: Accept Early Renewal Payments
da: Accepter tidlige fornyelsesbetalinger

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
da: Accepter tidlige fornyelsesbetalinger via en modal

en: Accept Manual Renewals
da: Accepter manuelle fornyelser

en: Actions
da: Handlinger

en: Active Subscriptions
da: Aktive abonnementer

en: Active Subscriptions %s
da: Aktive abonnementer %s

en: Active for %d payment | Active for %d payments
da[0]: Aktiv for %d betaling

en: Active for unlimited payments
da: Aktiv for ubegrænsede betalinger

en: Active for x payments
da: Aktiv for x betalinger

en: Active subscriber?
da: Aktiv abonnent?

en: Add
da: Tilføje

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New Retry
da: Tilføj nyt Prøv igen

en: Add a Subscription Product
da: Tilføj et abonnementsprodukt

en: Add to Cart Button Text
da: Tilføj til kurv Button Text

en: Address
da: Adresse

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
da: Fornyelse af betalingsforsøg

en: Affected event: | Affected events:
da[0]: Berørt begivenhed:

en: Align Subscription Renewal Day
da: Juster abonnementsfornyelsesdagen

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
da: Tilpas betalingsdatoen for alle kunder, der køber dette abonnement, til en bestemt ugedag eller måned.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
da: Alle tilknyttede abonnementsvarer er blevet fjernet fra indkøbskurven.

en: All orders types
da: Alle ordretyper

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
da: Tillad indledende betaling på $0 uden en betalingsmetode.

en: Allow Switching
da: Tillad skift

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
da: Tillad, at et abonnementsprodukt kan købes sammen med andre produkter og abonnementer i samme transaktion.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
da: Tillad, at et abonnementsprodukt med en første betaling på $0 kan købes uden at angive en betalingsmetode. Kunden skal angive en betalingsmetode i slutningen af den indledende periode for at holde abonnementet aktivt.

en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
da: Tillad kunder at omgå kassen og forny deres abonnement tidligt fra deres %1$sMin konto &gt; Se abonnement%2$s-siden. %3$sFå flere oplysninger.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
da: Tillad kunder at slå automatiske fornyelser til og fra fra deres Se abonnementsside.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
da: Tillad, at flere abonnementer og produkter kan købes samtidigt.

en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
da: Tillad abonnenter at skifte (op- eller nedgradere) mellem forskellige abonnementer. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
da[0]: Der opstod en fejl under behandling af en nylig abonnementsrelateret hændelse. For trin til, hvordan du løser det berørte abonnement og for at lære mere om de mulige årsager til denne fejl, bedes du læse vores guide %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
da: Der opstod en fejl. Prøv igen, eller prøv en anden betalingsform.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
da: Uden abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
da: Abonnement Forælder

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
da: Fornyelse af abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
da: Abonnement Tilmeld igen

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
da: Abonnementsskifte

en: And much more...
da: Og meget mere...

en: Any Payment Method
da: Enhver betalingsmetode

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne denne vare fra dit abonnement?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
da: Er du sikker på, at du vil ændre betalingsmetoden fra PayPal-standarden? Dette vil suspendere abonnementet hos PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
da: Er du sikker på, at du vil behandle en fornyelse? Dette vil debitere kunden og e-maile dem fornyelsesordren (hvis e-mails er aktiveret).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
da: Er du sikker på, at du vil prøve at betale igen for denne fornyelsesordre? Dette vil forsøge at debitere kunden og sende e-mails med fornyelsesordrer (hvis e-mails er aktiveret).

en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
da: Forsøg på at inddrive tilbagevendende indtægter, der ellers ville gå tabt på grund af, at betalingsmetoder kun blev afvist midlertidigt. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
da: Skift til automatisk fornyelse

en: Auto renew
da: Automatisk fornyelse

en: Automatic Failed Payment Retries
da: Automatiske mislykkede betalingsforsøg

en: Automatic Failed Payment Retry
da: Automatisk mislykket betaling Forsøg igen

en: Automatic Recurring Payments
da: Automatiske tilbagevendende betalinger

en: Automatic payment failed for order {order_number}
da: Automatisk betaling mislykkedes for ordre {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
da: Automatisk betaling mislykkedes for {order_number}, vi prøver igen {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
da: Automatisk fornyelsesbetaling mislykkedes

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
da: Udløb automatisk abonnementet efter dette tidsrum. Denne længde kommer i tillæg til enhver gratis prøveperiode eller tidsrum, der er angivet før en synkroniseret første fornyelsesdato.

en: Average Lifetime Value
da: Gennemsnitlig levetidsværdi

en: Average Lifetime Value %s
da: Gennemsnitlig levetidsværdi %s

en: Average Recurring Line Total %s
da: Gennemsnitlig tilbagevendende linje i alt %s

en: Backordered
da: Efterbestilt

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
da: På grund af dette anbefales det ikke som betalingsmetode for abonnementer, medmindre det er den eneste tilgængelige mulighed for dit land.

en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
da: Fordi klassen %sWC_Subscription%s udvider %sWC_Order%s, kan du bruge dens velkendte metoder, såsom %s$subscription-&gt;update_status()%s eller %s$subscription-&gt;get_total()%s.

en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
da: Før du aktiverer PayPal Standard for abonnementer, skal du være opmærksom på, at når du bruger PayPal Standard, er kunder låst til at bruge PayPal Standard i hele deres abonnements levetid, og PayPal Standard har en række begrænsninger. Læs venligst guiden om %1$s, hvorfor vi ikke anbefaler PayPal Standard%2$s til abonnementer, før du vælger at aktivere denne mulighed.

en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
da: Før vi sender dig afsted, skal vi opdatere din database til den nyeste version. Hvis du ikke har en nylig sikkerhedskopi af dit websted, er %snow tiden til at oprette en %s.

en: Billing
da: Fakturering

en: Billing Address
da: Betalingsadresse

en: Billing Period
da: Faktureringsperiode

en: Billing Period:
da: Faktureringsperiode:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
da: Faktureringsaftale annulleret hos PayPal.

en: Billing interval:
da: Faktureringsinterval:

en: Billing period for the subscription.
da: Faktureringsperiode for abonnementet.

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
da: Både den leveringsadresse, der bruges til abonnementet, og din standardleveringsadresse for fremtidige køb vil blive opdateret.

en: Browse products
da: Gennemse produkter

en: Browser User Agent
da: Browserbrugeragent

en: But wait, there's more!
da: Men vent, der er mere!

en: Button Text
da: Knaptekst

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
da: Som standard vil Abonnementer prøve betalingen igen 5 gange over 7 dage. Reglerne, der styrer genforsøgssystemet, kan ændres for at tilpasse:

en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
da: Som standard vil tilføjelse af nye filer til et eksisterende abonnementsprodukt automatisk give aktive abonnenter adgang til de nye filer. Men nu kan du aktivere en %snew indholdsdryp-indstilling %s for kun at give abonnenter adgang til nye filer efter den næste fornyelsesbetaling.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
da: Ved at gøre et abonnement til en Custom Order Type, er et abonnement nu også en brugerdefineret posttype. Dette gør det hurtigere at forespørge abonnementer, og det bruger et databaseskema, der er lige så skalerbart som WordPress-indlæg og -sider.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
da: Ved at forny dit abonnement tidligt vil din næste betaling være %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
da: Ved at forny dit abonnement tidligt, vil din planlagte næste betaling den %s blive annulleret.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
da: Ved at bruge WooCommerce-abonnementer gemmer du muligvis personlige data, og afhængigt af hvilke tredjeparts betalingsbehandlere du bruger til at modtage abonnementsbetalinger, deler du muligvis personlige data med eksterne kilder.

en: Cache Update Failures
da: Cacheopdateringsfejl

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
da: Kan ikke få adressetype vist navn. Adressetypen er ikke en streng.

en: Can not get status name. Status is not a string.
da: Kan ikke få statusnavn. Status er ikke en streng.

en: Cancel
da: Afbestille

en: Cancel Now
da: Annuller nu

en: Cancel and remove personal data
da: Annuller og fjern personlige data

en: Cancellations
da: Aflysninger

en: Cancelled Subscription
da: Opsagt abonnement

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
da: E-mails med annulleret abonnement sendes, når en kundes abonnement opsiges (enten af en butikschef eller kunden).

en: Cannot create subscription: %s.
da: Kan ikke oprette abonnement: %s.

en: Change
da: Lave om

en: Change Trial and End Dates
da: Skift prøve- og slutdatoer

en: Change address
da: Skift adresse

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
da: Ændring i abonnementer mellem starten og slutningen af perioden.

en: Change payment features:
da: Skift betalingsfunktioner:

en: Check Out What's New
da: Tjek hvad der er nyt

en: Choose a new payment method.%s
da: Vælg en ny betalingsmetode.%s

en: Choose a new subscription.
da: Vælg et nyt abonnement.

en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
da: Vælg de standardroller, der skal tildeles til aktive og inaktive abonnenter. Til registreringsformål skal der oprettes en brugerkonto til abonnenter. Brugere med rollen %1$sadministrator%2$s, såsom dig selv, vil aldrig blive tildelt disse roller for at forhindre udelukkelse af administratorer.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
da: Vælg abonnementspris, faktureringsinterval og periode.

en: Choose which format of email to send.
da: Vælg hvilket format for e-mail, der skal sendes.

en: Clear
da: Klar

en: Complete checkout to renew now.
da: Fuldfør kassen for at forny nu.

en: Complete checkout to renew your subscription.
da: Gennemfør kassen for at forny dit abonnement.

en: Complete checkout to resubscribe.
da: Fuldfør kassen for at genabonnere.

en: Completed Renewal Order
da: Udført fornyelsesordre

en: Continue
da: Blive ved

en: Copy billing address
da: Kopiér faktureringsadresse

en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
da: Kunne ikke få abonnement. Mest sandsynligt refererer abonnementsnøglen ikke til et abonnement. Nøglen var: &quot;%s&quot;.

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
da: Kuponen vil være begrænset til det givne antal betalinger. Det vil så automatisk blive fjernet fra abonnementet. &quot;Betalinger&quot; omfatter også den første abonnementsbetaling.

en: Create pending parent order
da: Opret afventende overordnet ordre

en: Create pending parent order requested by admin action.
da: Opret afventende overordnet ordre anmodet af administratorhandling.

en: Create pending renewal order
da: Opret afventende fornyelsesordre

en: Create pending renewal order requested by admin action.
da: Opret afventende fornyelsesordre anmodet af administratorhandling.

en: Create subscriptions
da: Opret abonnementer

en: Created Date
da: Oprettet dato

en: Custom field deleted.
da: Brugerdefineret felt slettet.

en: Custom field updated.
da: Tilpasset felt opdateret.

en: Customer
da: Kunde

en: Customer ID is invalid.
da: Kunde-id er ugyldigt.

en: Customer Payment Retry
da: Kundebetaling Prøv igen

en: Customer Provided Note
da: Kundeleveret note

en: Customer Renewal Invoice
da: Kundefornyelsesfaktura

en: Customer Suspensions
da: Kundesuspendering

en: Customer Totals
da: Kundetotaler

en: Customer add payment method page &rarr;
da: Kunde tilføje betalingsmetode side →

en: Customer change payment method page &rarr;
da: Kunde ændre betalingsmetode side →

en: Customer resubscribed in order #%s
da: Kunden gentilmeldte sig i rækkefølge #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
da: Caching af kundeabonnementer håndteres nu af %1$s og %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
da: Caching af kundeabonnementer håndteres nu af %1$s.

en: Customer successfully renewed early with order %s.
da: Kunden blev fornyet tidligt med ordre %s.

en: Customer's notes about the order
da: Kundens noter om ordren

en: Customer:
da: Kunde:

en: Customers
da: Kunder

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
da: Kunder og andre ikke-administrative brugere kan gennemse og købe i din butik uden afbrydelser, mens opdateringen er i gang.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
da: Kunder kan nu købe forskellige abonnementsprodukter i én transaktion. Produkterne kan fakturere på enhver tidsplan og har en hvilken som helst kombination af tilmeldingsgebyrer og/eller gratis prøveperioder.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
da: Kunder med et abonnement er udelukket fra denne indstilling.

en: Customise Retry Rules
da: Tilpas regler for forsøg igen

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
da: Tilpas teksten, der vises på knappen ved siden af abonnementet på abonnentens kontoside. Standard er &quot;Skift abonnement&quot;, men du ønsker måske at ændre dette til &quot;Opgrader&quot; eller &quot;Skift abonnement&quot;.

en: Database Update Required
da: Databaseopdatering påkrævet

en: Database updated to version %s
da: Database opdateret til version %s

en: Date
da: Dato

en: Date Changed
da: Dato ændret

en: Date Suspended: %s
da: Dato suspenderet: %s

en: Date type can not be an empty string.
da: Datotypen må ikke være en tom streng.

en: Date type is not a string.
da: Datotypen er ikke en streng.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
da: Din fornyelsesordre er fuldført

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
da: Din ordre for fornyelse af abonnementet er fuldført - download dine filer

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
da: Din %1$s fornyelsesordre fra %2$s er fuldført

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
da: Din ordre for fornyelse af %1$s abonnement fra %2$s er fuldført - download dine filer

en: Delete Customer Subscription Cache
da: Slet kundeabonnementscache

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

en: Delete Related Order Cache
da: Slet relateret ordrecache

en: Delete all variations without a subscription
da: Slet alle varianter uden abonnement

en: Delete this item permanently
da: Slet dette element permanent

en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
da: Udviklere kan nu også bruge alle de velkendte WordPress-funktioner, såsom %sget_posts()%s, til at forespørge eller ændre abonnementsdata.

en: Disable auto renew
da: Deaktiver automatisk fornyelse

en: Discount
da: Rabat

en: Display the auto renewal toggle
da: Vis til/fra-knappen for automatisk fornyelse

en: Do not limit
da: Begræns ikke

en: Do not synchronise
da: Synkroniser ikke

en: Downloadable
da: Kan downloades

en: Drip Downloadable Content
da: Drip-downloadbart indhold

en: Early Renewal
da: Tidlig fornyelse

en: Edit
da: Redigere

en: Edit Retry
da: Rediger Prøv igen

en: Edit Subscription
da: Rediger abonnement

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
da: til

en: Email
da: E-mail

en: Email Address
da: Email adresse

en: Email: %s
da: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
da: Aktiver automatisk forsøg igen

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
da: Aktiver PayPal Standard for abonnementer

en: Enable auto renew
da: Aktiver automatisk fornyelse

en: Enable automatic payments
da: Aktiver automatiske betalinger

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
da: Aktiver automatisk genforsøg af mislykkede tilbagevendende betalinger

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
da: Aktiver dryp for downloadbart indhold på abonnementsprodukter.

en: Enable this email notification
da: Aktiver denne e-mailmeddelelse

en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
da: Aktivering af dette giver kun adgang til nye downloadbare filer, der tilføjes til et produkt, efter den næste fornyelse er behandlet.%sSom standard gives adgang til nye downloadbare filer, der tilføjes til et produkt, øjeblikkeligt til enhver kunde, der har et aktivt abonnement på det pågældende produkt.

en: End Date
da: Slutdato

en: End Date: %s
da: Slutdato: %s

en: End of Prepaid Term: %s
da: Slut på forudbetalt periode: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
da: Slutpunkt for siden Min konto → Skift abonnementsbetalingsmetode

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
da: Slutpunkt for siden Min konto → Abonnementer

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
da: Slutpunkt for Min konto → Se abonnementssiden

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
da: Indtast et nyt interval som et enkelt tal (for at oplade hver 2. måned, indtast 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
da: Indtast en ny længde (f.eks. 5):

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
da: Indtast modtagere (kommasepareret) for denne e-mail. Standard er %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
da: Indtast den nye periode, enten dag, uge, måned eller år:

en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
da: Fejl %d: Kan ikke tilføje skat til abonnementet. Prøv igen.

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
da: Fejl %d: Kan ikke oprette ordre. Prøv igen.

en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
da: Fejl %d: Kan ikke oprette abonnement. Prøv igen.

en: Error during subscription status transition.
da: Fejl under overgangen til abonnementsstatus.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
da: Kan ikke reparere abonnementer.%4$sFejl: %1$s%4$sOpdater venligst siden, og prøv igen. Hvis problemet fortsætter, %2$skontakt support%3$s.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
da: Ugyldig oprettelsesdato. Datoen skal være en streng og af formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
da: Ugyldig dato. Datoen skal være en streng og af formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
da: Ugyldigt abonnement kunde_id.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
da: Datoen for oprettelse af abonnement skal være før den aktuelle dag.

en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
da: Fejl ved lagring af abonnementsslutpunkter: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sSe abonnement%2$s og %1$sSubscription betalingsmetode%2$s kan ikke være den samme. Ændringerne er blevet tilbageført.

en: Error updating some information: %s
da: Fejl under opdatering af nogle oplysninger: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
da: Fejl: Kan ikke tilføje produkt til oprettet abonnement. Prøv igen.

en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
da: Fejl: Kan ikke oprette fornyelsesordre med noten &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
da: Fejl: Kan ikke oprette abonnement. Prøv igen.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
da: Fejl: Kan ikke finde din browsers tidszone.

en: Expire after
da: Udløber efter

en: Expired Subscription
da: Udløbet abonnement

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
da: E-mails med udløbet abonnement sendes, når en kundes abonnement udløber.

en: Export CSV
da: Eksporter CSV

en: Failed Payment Retries
da: Mislykkede betalingsforsøg

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
da: Mislykkede tilbagevendende betalinger kan nu prøves igen automatisk. Dette hjælper med at genvinde indtægter, der ellers ville gå tabt på grund af, at betalingsmetoder kun blev afvist midlertidigt.

en: Failed retries
da: Mislykkede genforsøg

en: Failed sign-up for subscription %s.
da: Mislykket tilmelding til abonnement %s.

en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
da: Kunne ikke aktivere abonnementsstatus for ordre #%1$s: %2$s

en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
da: Kunne ikke annullere abonnement efter ordre #%1$s blev annulleret: %2$s

en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
da: Kunne ikke behandle mislykket betaling ved abonnement for ordre #%1$s: %2$s

en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
da: Kunne ikke indstille abonnement som udløbet for ordre #%1$s: %2$s

en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
da: Kunne ikke opdatere abonnementsdatoer efter kunden blev fornyet tidligt med ordre %s.

en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
da: Kunne ikke opdatere abonnementsstatus efter ordre #%1$s blev sat i bero: %2$s

en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
da: Find nye gateways, der %1$sunderstøtter automatiske abonnementsbetalinger%2$s på den officielle %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

en: First payment prorated. Next payment: %s
da: Første betaling forholdsmæssigt. Næste betaling: %s

en: First payment: %s
da: Første betaling: %s

en: First renewal: %s
da: Første fornyelse: %s

en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
da: For at en butikschef kunne ændre et abonnement fra automatiske til manuelle fornyelsesbetalinger (eller manuel til automatisk) med abonnementer v1.5, skulle databasen ændres direkte. Abonnementer giver nu betalingsgateways mulighed for at ændre det fra den nye %sEdit Subscription%s grænseflade.

en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
da: Med henblik på behandling af tilbagevendende abonnementsbetalinger gemmer vi kundens navn, faktureringsadresse, forsendelsesadresse, e-mailadresse, telefonnummer og kreditkort/betalingsoplysninger.

en: Free Trial
da: Gratis prøveversion

en: Free shipping coupon
da: Gratis forsendelseskupon

en: Free trial
da: Gratis prøveversion

en: Free trial length
da: Gratis prøvelængde

en: Free trial period
da: Gratis prøveperiode

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
da: Gateway understøtter ikke administratorens ændring af betalingsmetoden på et abonnement.

en: General
da: Generel

en: Generate Customer Subscription Cache
da: Generer kundeabonnement-cache

en: Generate Related Order Cache
da: Generer relateret ordrecache

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
da: Gå til WooCommerce-abonnementsindstillinger

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
da: Gå til WooCommerce abonnementsindstillinger »

en: Hi %s,
da: Hej %s,

en: Honour Renewal Order Data
da: Honorer fornyelsesordredata

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
da: Hvor mange kunder forbliver abonnent i mere end 6 måneder? Hvad er den gennemsnitlige levetidsværdi for dine abonnenter? Hvor mange fornyelsesindtægter vil din butik tjene næste måned?

en: IP Address
da: IP-adresse

en: IPN subscription cancelled.
da: IPN-abonnement annulleret.

en: IPN subscription failing payment method changed.
da: IPN-abonnement mislykket betalingsmetode ændret.

en: IPN subscription payment completed.
da: Betaling for IPN-abonnement gennemført.

en: IPN subscription payment failure.
da: Fejl ved betaling af IPN-abonnement.

en: IPN subscription sign up completed.
da: Tilmelding til IPN-abonnement gennemført.

en: IPN subscription suspended.
da: IPN-abonnement suspenderet.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
da: Hvis en abonnents abonnement annulleres manuelt eller udløber, vil hun blive tildelt denne rolle.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
da: Hvis et abonnement er synkroniseret til en bestemt ugedag, måned eller år, skal du opkræve et forholdsmæssigt beløb for abonnementet på tidspunktet for tilmelding.

en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
da: Hvis du bruger PayPal Standard- eller PayPal-referencetransaktioner, se venligst %1$sPayPals privatlivspolitik%2$s for flere detaljer.

en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
da: Hvis du ikke ønsker, at nye abonnementskøb automatisk opkræver fornyelsesbetalinger, kan du slå automatiske betalinger fra. Eksisterende automatiske abonnementer vil fortsat opkræve kunder automatisk. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
da: Hvis du modtog en serverfejl og genindlæste siden for at finde denne meddelelse, skal du opdatere siden om %s sekunder, hvorefter opgraderingsrutinen genstartes uden problemer.

en: Ignore this error
da: Ignorer denne fejl

en: Ignore this error (not recommended)
da: Ignorer denne fejl (anbefales ikke)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
da: Importer abonnementer til WooCommerce via CSV, eller eksporter dine abonnementer fra WooCommerce til en CSV med WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter-udvidelsen.

en: Improved scheduled action data storage
da: Forbedret lagring af planlagte handlingsdata

en: In %s
da: I %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
da: Der er oprettet en ordre til dig for at forny dit abonnement på %1$s. Brug følgende link for at betale for denne faktura: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
da: Den automatiske betaling for at forny dit abonnement er mislykket. Vi vil prøve betalingen %s igen.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
da: Den automatiske betaling for at forny dit abonnement med %1$s mislykkedes. For at genaktivere abonnementet skal du logge ind og betale for fornyelsen fra din kontoside: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
da: Den automatiske tilbagevendende betaling for ordre #%1$s fra %2$s mislykkedes. Betalingen vil blive prøvet igen %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
da: Den automatiske tilbagevendende betaling for ordre #%d fra %s mislykkedes. Betalingen vil blive prøvet igen %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
da: For at genaktivere abonnementet nu, kan du også logge ind og betale for fornyelsen fra din kontoside: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
da: For at genaktivere abonnementet nu, kan du også logge ind og betale for fornyelsen fra din kontoside: %1$sBetal nu »%2$s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
da: I tidligere versioner af abonnementer blev det samlede abonnement overført til betalingsgateways som det beløb, der skulle opkræves for automatiske fornyelsesbetalinger. Dette gjorde det unødvendigt kompliceret at tilføje engangsgebyrer eller rabatter til en fornyelse.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
da: Ugyldige data. Forventede ordrer er ikke ordrer.

en: Inactive Subscriber Role
da: Inaktiv abonnentrolle

en: Increased processing rate for scheduled payments
da: Øget behandlingshastighed for planlagte betalinger

en: Initial payment discount
da: Startbetalingsrabat

en: Installed Plugins
da: Installerede plugins

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
da: Ugyldig PayPal IPN nyttelast: kan ikke finde matchende abonnement.

en: Invalid Subscription.
da: Ugyldigt abonnement.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
da: Ugyldige data. Første parameter har en dato, der ikke er i de registrerede datotyper.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
da: Ugyldige data. Den første parameter var tom, da den blev sendt til update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
da: Ugyldige data. Intet gyldigt vare-id blev sendt ind.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
da: Ugyldige data. Intet gyldigt abonnement/ordre blev sendt ind.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
da: Ugyldigt format. Første parameter skal være en matrix.

en: Invalid order.
da: Ugyldig ordre.

en: Invalid recurring shipping method.
da: Ugyldig tilbagevendende forsendelsesmetode.

en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
da: Ugyldig relationstype: %1$s. Ordreforholdstypen skal være en af: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
da: Ugyldigt sikkerhedstoken. Genindlæs siden og prøv igen.

en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
da: Ugyldig sorteringsrækkefølgetype: %1$s. Argumentet $sort_order skal være %2$s eller %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
da: Ugyldigt abonnementsfaktureringsinterval angivet. Skal være et heltal større end 0.

en: Invalid subscription billing period given.
da: Ugyldig abonnementsfaktureringsperiode angivet.

en: Invalid subscription id.
da: Ugyldigt abonnements-id.

en: Invalid subscription status given.
da: Ugyldig abonnementsstatus er givet.

en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
da: Ugyldig kontakttype &quot;%s&quot;. Switch skal være en af: &quot;opgradere&quot;, &quot;nedgradere&quot; eller &quot;krydsgradere&quot;.

en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
da: Ugyldig opdateringstype: %s. Understøttede postopdateringstyper er &quot;tilføj&quot; eller &quot;slet&quot;. Opdateringer sker direkte på post meta.

en: Invoice for renewal order {order_number}
da: Faktura for fornyelsesordre {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
da: Faktura for fornyelsesordre {order_number} fra {order_date}

en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
da: Det anbefales %1$spå det kraftigste, at du ikke ændrer modtagerens e-mailadresse%2$s, hvis du har aktive abonnementer hos PayPal. Hvis du gør det, kan du bryde eksisterende abonnementer.

en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
da: Det ser ud til, at dette websted er flyttet eller er et dublet websted. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s har deaktiveret automatiske betalinger og abonnementsrelaterede e-mails på dette websted for at forhindre duplikerede betalinger fra et iscenesættelses- eller testmiljø. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s anser %5$s%7$s%6$s for at være webstedets URL. %3$sFå flere oplysninger »%4$s.

en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
da: Det var allerede muligt at ændre et abonnements næste betalingsdato, men nogle butikschefer ønskede at give en kunde en forlænget gratis prøveperiode eller tilføje en ekstra måned til udløbsdatoen. Nu kan du ændre alle disse datoer fra skærmen %sRediger abonnement%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
da: Det er nu nemmere for dine kunder at købe flere abonnementer!

en: Item ID.
da: Vare-id.

en: Items
da: genstande

en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
da: Bare for at fortælle dig det – vi har modtaget din ordre for fornyelse af abonnement #%s, og den behandles nu:

en: Label
da: Etiket

en: Last 7 Days
da: Sidste 7 dage

en: Last Month
da: Sidste måned

en: Last Order Date
da: Sidste ordredato

en: Last Order Date: %s
da: Sidste ordredato: %s

en: Last Order: %s
da: Sidste ordre: %s

en: Last day of the month
da: Sidste dag i måneden

en: Last recorded error:
da: Sidst registrerede fejl:

en: Learn more
da: Lær mere

en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
da: Lær mere om den nye %sSe abonnementsside%s.

en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
da: Lær mere om den nye %smultiple subscriptions%s funktion.

en: Lifetime Value from Subscriptions %s
da: Livstidsværdi fra abonnementer %s

en: Limit subscription
da: Begræns abonnement

en: Limit to one active subscription
da: Begræns til ét aktivt abonnement

en: Limit to one of any status
da: Begræns til en af enhver status

en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
da[0]: Kuponen &quot;%1$s&quot; med begrænset brug blev fjernet fra abonnementet. Det er blevet brugt %2$d gang.

en: Line subtotal (before discounts).
da: Linje subtotal (før rabatter).

en: Line subtotal tax (before discounts).
da: Linje subtotal skat (før rabatter).

en: Line taxes.
da: Linjeskatter.

en: Line total (after discounts).
da: Linjetotal (efter rabatter).

en: Line total tax (after discounts).
da: Linje total skat (efter rabatter).

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
da: Abonnementer Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
da: Abonnementstilstand

en: Load billing address
da: Indlæs faktureringsadresse

en: Load shipping address
da: Indlæs forsendelsesadresse

en: Manage Subscriptions
da: Administrer abonnementer

en: Manual Renewal
da: Manuel fornyelse

en: Manual Renewal Payments
da: Manuelle fornyelsesbetalinger

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
da: Manuel fornyelsesordre afventer kundebetaling.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
da: Estimeret tid tilbage (minutter:sekunder): %s

en: Meta key.
da: Meta nøgle.

en: Meta value.
da: Metaværdi.

en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
da: Migrerede %1$s abonnementsrelaterede hooks til den nye planlægger (på %2$s sekunder).

en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
da: Migrerede %1$s abonnementer til den nye struktur (på %2$s sekunder).

en: Mixed Checkout
da: Blandet kasse

en: Month for Synchronisation
da: Måned for synkronisering

en: Move this item to the Trash
da: Flyt dette element til papirkurven

en: Multiple Subscriptions
da: Flere abonnementer

en: My Account
da: Min konto

en: My Subscription
da: Mit abonnement

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
da: E-mail overskrift

en: New %sWC_Subscription%s Object
da: Nyt %sWC_Subscription%s objekt

en: New %sshop_subscription%s Post Type
da: Ny %sshop_subscription%s indlægstype

en: New Add/Edit Subscription Screen
da: Ny Tilføj/Rediger abonnementsskærm

en: New Renewal Order
da: Ny fornyelsesordre

en: New Retry
da: Nyt forsøg igen

en: New Subscription Emails
da: Nye abonnementsmails

en: New Subscriptions
da: Nye abonnementer

en: New View Subscription Page
da: Ny Se abonnementsside

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
da: Nye fornyelsesordre-e-mails sendes, når en abonnementsfornyelsesbetaling behandles.

en: New subscription details
da: Nye abonnementsoplysninger

en: New subscription renewal order
da: Ny ordre for fornyelse af abonnement

en: Next
da: Næste

en: Next 12 Months
da: Næste 12 måneder

en: Next 30 Days
da: Næste 30 dage

en: Next 7 Days
da: Næste 7 dage

en: Next Month
da: Næste måned

en: Next Payment
da: Næste betaling

en: Next Payment Date: %s
da: Næste betalingsdato: %s

en: Next payment: %s
da: Næste betaling: %s

en: No
da: Ingen

en: No Subscriptions found
da: Ingen abonnementer fundet

en: No billing address set.
da: Der er ikke angivet nogen faktureringsadresse.

en: No customers found.
da: Ingen kunder fundet.

en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
da: Ingen betalingsgateways, der er i stand til at behandle automatiske abonnementsbetalinger, er aktiveret. Hvis du gerne vil behandle automatiske betalinger, anbefaler vi %1$sfree Stripe-udvidelsen%2$s.

en: No products found.
da: Ingen produkter fundet.

en: No retries found
da: Ingen genforsøg fundet

en: No retries found in trash
da: Ingen genforsøg fundet i papirkurven

en: No shipping address set.
da: Ingen forsendelsesadresse angivet.

en: None
da: Ingen

en: Not cancelled
da: Ikke aflyst

en: Not yet ended
da: Endnu ikke afsluttet

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
da: Bemærk, at køb af et abonnement stadig kræver en konto.

en: Note:
da: Bemærk:

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
da: Dit abonnement er blevet annulleret.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
da: Dit abonnement er blevet sat i bero.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
da: Dit abonnement er blevet genaktiveret.

en: Number of renewals
da: Antal fornyelser

en: Number of resubscribes
da: Antal gentilmeldinger

en: On-hold Renewal Order
da: Fornyelsesordre i venteposition

en: One time shipping
da: Engangs forsendelse

en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
da: Tillad kun en kunde at have ét abonnement på dette produkt. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
da: Kun butikschefer kan redigere betalingsdatoer.

en: Open a ticket
da: Åbn en billet

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
da: Inkluder eventuelt et beløb, der skal opkræves ved abonnementets begyndelse. Tilmeldingsgebyret vil blive opkrævet med det samme, selvom produktet har en gratis prøveperiode, eller betalingsdatoerne er synkroniseret.

en: Order
da: Bestille

en: Order #%s has not been added to the cart.
da: Ordre #%s er ikke blevet tilføjet til indkøbskurven.

en: Order %s created to record early renewal.
da: Ordren %s oprettet for at registrere tidlig fornyelse.

en: Order %s created to record renewal.
da: Ordren %s oprettet for at registrere fornyelse.

en: Order Number
da: Ordrenummer

en: Order date: %s
da: Bestillingsdato: %s

en: Order number: %s
da: Ordrenummer: %s

en: Other
da: Andet

en: Parent Order
da: Forældreorden

en: Parent order:
da: Forældrerækkefølge:

en: Parent order:
da: Forældrerækkefølge:

en: Pay Now &raquo;
da: Betal nu &quot;

en: Pay now
da: Betal nu

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
da: PayPal API fejl - legitimationsoplysninger er forkerte.

en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
da: PayPal API-fejl: (%1$d) %2$s

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
da: PayPal Standard har en række begrænsninger og understøtter ikke alle abonnementsfunktioner.

en: PayPal Subscription ID:
da: PayPal abonnements-id:

en: PayPal Transaction Held: %s
da: PayPal-transaktion tilbageholdt: %s

en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
da: PayPal er inaktivt for abonnementstransaktioner. %1$ssæt venligst PayPal IPN%2$s og %3$senter dine API-legitimationsoplysninger%4$s for at aktivere PayPal for abonnementer.

en: PayPal payment approved (ID: %s)
da: PayPal-betaling godkendt (ID: %s)

en: PayPal payment declined: %s
da: PayPal-betaling afvist: %s

en: Payment
da: Betaling

en: Payment Gateway Support
da: Support for betalingsgateway

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Payment Method: %s
da: Betalingsmetoder

en: Payment Retry
da: Betaling Prøv igen

en: Payment failed.
da: Betaling mislykkedes.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
da: Betalingen for fornyelsesordren mislykkedes med din registrerede betalingsmetode. Prøv venligst igen.

en: Payment gateway ID.
da: ID for betalingsgateway.

en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
da: Betalingsgateways, der ikke understøtter automatiske tilbagevendende betalinger, kan bruges til at behandle %1$smanuelle betalinger for fornyelse af abonnement%2$s.

en: Payment method added.
da: Betalingsmetode tilføjet.

en: Payment method meta must be an array.
da: Betalingsmetodemeta skal være en matrix.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
da: Betalingsmetode opdateret for alle dine nuværende abonnementer.

en: Payment method updated.
da: Betalingsmetode opdateret.

en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
da: Betalingsbehandling sprunget over - fornyelsesordre oprettet på %1$sstaging-site%2$s under iscenesættelsesstedlås. Live site er på %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
da: Betalingsforsøg igen ved fornyelsesordre med flere relaterede abonnementer uden nogen fælles betalingsmetode.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
da: E-mails med betalingsgentagelsesforsøg sendes til valgte modtager(e), når et forsøg på automatisk at behandle en abonnementsfornyelsesbetaling er mislykket, og der er anvendt en genforsøgsregel for at gentage betalingen i fremtiden.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
da: Indlæg om betalingsgentagelser gemmer detaljer om automatisk genforsøg af mislykkede fornyelsesbetalinger.

en: Payment status marked complete.
da: Betalingsstatus markeret som afsluttet.

en: Payment:
da: Betaling:

en: Peek Under the Hood for Developers
da: Kig under hætten for udviklere

en: Pending retries
da: Afventer genforsøg

en: Pending subscription created.
da: Afventende abonnement oprettet.

en: Personal data removed.
da: Personlige data fjernet.

en: Personal data within subscription %s has been retained.
da: Personlige data inden for abonnement %s er blevet opbevaret.

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Place Order Button Text
da: Plads ordreknap tekst

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
da: Vælg venligst en gyldig betalingsgateway at skifte til.

en: Please enter a date after the next payment.
da: Indtast venligst en dato efter næste betaling.

en: Please enter a date after the start date.
da: Indtast venligst en dato efter startdatoen.

en: Please enter a date after the trial end.
da: Indtast venligst en dato efter prøveperiodens afslutning.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
da: Indtast venligst en dato mindst en time ud i fremtiden.

en: Please enter a date before the next payment.
da: Indtast venligst en dato før næste betaling.

en: Please enter a start date in the past.
da: Indtast venligst en startdato i fortiden.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
da: Indtast venligst et gyldigt postnummer.

en: Please enter all date fields.
da: Indtast venligst alle datofelter.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
da: Hold venligst denne side åben, indtil opdateringsprocessen er fuldført. Ingen grund til at opdatere eller genstarte processen.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
da: Log venligst ind på din konto nedenfor for at vælge en ny betalingsmetode til dit abonnement.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
da: Bemærk venligst: data for denne rapport er cachelagret. De viste data kan være forældede med op til 24 timer. Cachen opdateres hver morgen kl. 04.00 i dit websteds tidszone.

en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
da: Opgrader venligst WooCommerce Subscriptions plugin til version 2.0 eller nyere med det samme. Hvis du har brug for hjælp, skal du %1$åbne en supportbillet%2$s efter at have opgraderet til abonnementer v2.0.

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
da: Fornyelse af betalingsforsøg

en: Previous
da: Tidligere

en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
da: Tidligere versioner af abonnementer var afhængige af %1$sWP Cron%2$s til at behandle abonnementsbetalinger og andre planlagte begivenheder. I 3.0 vil disse begivenheder nu køre på admin-anmodning med loopback-understøttelse. Dette vil øge gennemstrømningen af betalingsbehandling markant.

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
da: Før Abonnementer 2.1 var de ikke lette at besvare. Subscriptions 2.1 introducerer nye rapporter for at besvare disse spørgsmål og mange flere.

en: Process renewal
da: Procesfornyelse

en: Process renewal order action requested by admin.
da: Behandle fornyelsesordrehandling anmodet af administrator.

en: Processing Renewal order
da: Behandler fornyelsesordre

en: Product
da: Produkt

en: Product ID.
da: Produkt ID.

en: Product SKU.
da: Produkt SKU.

en: Product name.
da: Produktnavn.

en: Product price.
da: Produktpris.

en: Products
da: Produkter

en: Profile &rarr;
da: Profil →

en: Prorate First Renewal
da: Prorata første fornyelse

en: Prorate Recurring Payment
da: Forholdsmæssig tilbagevendende betaling

en: Prorate Sign up Fee
da: Prorata tilmeldingsgebyr

en: Prorate Subscription Length
da: Forholdsmæssig abonnementslængde

en: Quantity ordered.
da: Antal bestilt.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
da: Lad være med at genere mig (men aktivér ikke automatiske betalinger)

en: REST API Endpoints
da: REST API-endepunkter

en: Reactivate
da: Genaktiver

en: Read more
da: Læs mere

en: Recovered Renewal Revenue
da: Genvundet fornyelsesindtægt

en: Recurring Payments
da: Tilbagevendende betalinger

en: Recurring Product % Discount
da: Tilbagevendende produkt % rabat

en: Recurring Product Discount
da: Tilbagevendende produktrabat

en: Recurring Sales Tax:
da: Tilbagevendende moms:

en: Recurring Total
da: Tilbagevendende i alt

en: Recurring total
da: Tilbagevendende total

en: Recurring totals
da: Tilbagevendende totaler

en: Recurring:
da: Tilbagevendende:

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
da: Ugyldige data. Type kopi er ikke en streng.

en: Related Orders
da: Relaterede ordrer

en: Related order caching is now handled by %1$s.
da: Relateret ordrecaching håndteres nu af %1$s.

en: Related orders
da: Relaterede ordrer

en: Related subscriptions
da: Relaterede abonnementer

en: Relationship
da: Forhold

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
da: Husk, at selvom opdateringsprocessen kan tage et stykke tid, kan kunder og andre ikke-administrative brugere browse og købe i din butik uden afbrydelser, mens opdateringen er i gang.

en: Remove personal data from subscriptions
da: Fjern personlige data fra abonnementer

en: Removed line item meta data.
da: Linjepostens metadata blev fjernet.

en: Removed line items data.
da: Fjernede linjepostdata.

en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
da[0]: Fjernede personlige data fra %d abonnement.

en: Removed personal data from subscription %s.
da: Fjernede personlige data fra abonnementet %s.

en: Renew early
da: Forny tidligt

en: Renew now
da: Forny nu

en: Renewal % discount
da: Fornyelse % rabat

en: Renewal Discount
da: Fornyelsesrabat

en: Renewal Order
da: Fornyelsesordre

en: Renewal Payment Retry
da: Fornyelse Betaling Prøv igen

en: Renewal Totals
da: Fornyelse i alt

en: Renewal cart discount
da: Rabat på fornyelsesvogn

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
da: E-mails med fuldført fornyelsesordre sendes til kunden, når en ordre for fornyelse af abonnement er markeret som afsluttet og angiver normalt, at varen for den pågældende fornyelsesperiode er blevet afsendt.

en: Renewal product discount
da: Fornyelse produktrabat

en: Renewals amount
da: Fornyelsesbeløb

en: Renewals count
da: Fornyelser tæller

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
da[0]: %d andet abonnement blev kontrolleret og behøvede ingen reparationer.

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en: (in %s seconds)
da: (i %s sekunder)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
da: Reparerede %d abonnementer med forkerte datoer, linjeskattedata eller manglende kundebemærkninger.

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
da: Vær sikker på, selvom opdateringsprocessen kan tage lidt tid, er den kodet for at forhindre defekter, dit websted er sikkert og vil være oppe at køre igen, hurtigere end nogensinde før, snart.

en: Restore
da: Gendan

en: Restore this item from the Trash
da: Gendan dette element fra papirkurven

en: Resubscribe
da: Gentilmeld

en: Resubscribe Order
da: Gentilmeld ordre

en: Resubscribe Order &ndash; %s
da: Gentilmeld ordre – %s

en: Resubscribe Totals
da: Gentilmeld totaler

en: Retain ended subscriptions
da: Behold afsluttede abonnementer

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
da: Behold afsluttede abonnementer og deres relaterede ordrer i en bestemt varighed, før de personlige data i dem anonymiseres.

en: Retention Rate
da: Fastholdelsesrate

en: Retry Date
da: Prøv igen dato

en: Retry Failed Payments
da: Prøv igen mislykkede betalinger

en: Retry Renewal Payment
da: Prøv at forny betaling igen

en: Retry Status
da: Prøv igen Status

en: Retry renewal payment action requested by admin.
da: Prøv igen at forny betalingshandlingen anmodet af administrator.

en: Roles
da: Roller

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
da: Planlagte handlingsdata, som tidligere blev gemt i WordPress-posttabellerne, er blevet flyttet til en tilpasset databasetabel. Blandt andre fordele vil dette i høj grad forbedre ydeevnen ved behandling af planlagte handlinger såsom abonnementsbetalinger.

en: Search Renewal Payment Retries
da: Søg fornyelse af betalingsforsøg

en: Search Subscriptions
da: Søg efter abonnementer

en: Search for a customer&hellip;
da: Søg efter en kunde...

en: Search for a product&hellip;
da: Søg efter et produkt...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
da: Sikkerhedsfejl. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
da: Se den fulde guide til Hvad er nyt i abonnementer version 2.1 »

en: Select an order&hellip;
da: Vælg en ordre...

en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
da: Sælg produkter og tjenester med tilbagevendende betalinger i din WooCommerce Store.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
da: Sendt til en kunde, når et forsøg på automatisk at behandle en abonnementsfornyelsesbetaling mislykkedes, og der er anvendt en genforsøgsregel for at prøve betalingen igen i fremtiden. E-mailen indeholder oplysninger om fornyelsesordren, datoen for det planlagte genforsøg og betalingslinks, så kunden kan betale for fornyelsesordren manuelt i stedet for at vente på det automatiske genforsøg.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
da: Sendt til en kunde, når abonnementet forfalder til fornyelse, og fornyelsen kræver en manuel betaling, enten fordi den bruger manuelle fornyelser, eller fordi den automatiske tilbagevendende betaling mislykkedes for det indledende forsøg og alle automatiske genforsøg (hvis nogen). E-mailen indeholder oplysninger om fornyelsesordre og betalingslinks.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
da: Angiv et maksimalt antal gange, en kunde kan suspendere sin konto for hver faktureringsperiode. For eksempel, for en værdi på 3 og et abonnement, der faktureres årligt, hvis kunden har suspenderet sin konto 3 gange, vil de ikke blive præsenteret for muligheden for at suspendere deres konto før det næste år. Butiksbestyrere vil altid kunne suspendere et aktivt abonnement. Indstil denne til 0 for at deaktivere kundesuspenderingsfunktionen helt.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Shipping Address
da: Forsendelsesadresse

en: Shipping Method
da: Fragtmetode

en: Shipping Tax:
da: Forsendelsesafgift:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
da: Forsendelsesomkostninger vil blive beregnet, når du har oplyst din adresse.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
da: Fragt for abonnementsprodukter opkræves normalt på den første ordre og alle fornyelsesordrer. Aktiver dette for kun at opkræve forsendelse én gang på den første ordre. Bemærk: for at denne indstilling skal være aktiveret, må abonnementet ikke have en gratis prøveperiode eller en synkroniseret fornyelsesdato.

en: Shipping via %s
da: Forsendelse via %s

en: Show more details
da: Vis flere detaljer

en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
da: Viser ordrer for %1$sAbonnement %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
da: Tilmeldingsgebyr % rabat

en: Sign Up Fee Discount
da: Tilmeldingsgebyr Rabat

en: Sign up now
da: Tilmeld dig nu

en: Sign-up Fee (%s)
da: Tilmeldingsgebyr (%s)

en: Sign-up fee (%s)
da: Tilmeldingsgebyr (%s)

en: Sign-up grace period
da: Henstandsperiode for tilmelding

en: Signup Totals
da: Tilmelding i alt

en: Simple subscription
da: Simpelt abonnement

en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
da: Beklager, &quot;%s&quot; kan kun anvendes på overordnede abonnementsordrer, som indeholder et produkt med tilmeldingsgebyrer.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
da: Beklager, det ser ud til, at ingen betalingsgateways understøtter ændring af den tilbagevendende betalingsmetode. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp eller for at lave alternative arrangementer.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
da: Beklager, det ser ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder, der understøtter abonnementer. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp eller ønsker at lave alternative arrangementer.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
da: Beklager, det ser ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder, der understøtter abonnementer. Se venligst %1$sAktivering af betalingsgateways for abonnementer%2$s, hvis du har brug for hjælp.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
da: Beklager, det ser ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder, der understøtter den tilbagevendende kupon, du bruger. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp eller ønsker at lave alternative arrangementer.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
da: Beklager, kun tilbagevendende kuponer kan anvendes på abonnementer.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
da: Beklager, tilbagevendende kuponer kan kun anvendes på abonnementer eller abonnementsordrer.

en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
da: Beklager, &quot;%1$s&quot; kuponen er kun gyldig til fornyelser.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
da: Beklager, denne kupon er kun gyldig til en første betaling, og kurven kræver ikke en første betaling.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
da: Beklager, denne kupon er kun gyldig for nye abonnementer.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
da: Beklager, denne kupon er kun gyldig for abonnementsprodukter med et tilmeldingsgebyr.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
da: Beklager, denne kupon er kun gyldig for abonnementsprodukter.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
da: Beklager, denne anmodning om ændring af abonnementsbetalingsmetode er ugyldig og kan ikke behandles.

en: Start Date
da: Start dato

en: Status changed from %1$s to %2$s.
da: Status ændret fra %1$s til %2$s.

en: Status of Order
da: Ordrestatus

en: Status of Subscription
da: Status for abonnement

en: Status set to %s.
da: Status sat til %s.

en: Store Setup
da: Butiksopsætning

en: Subscribe All the Things
da: Abonner på alle ting

en: Subscriber Default Role
da: Abonnent standardrolle

en: Subscription
da: Abonnement

en: Subscription #%d:
da: Abonnement #%d:

en: Subscription #%s has not been added to the cart.
da: Abonnement #%s er ikke blevet tilføjet til kurven.

en: Subscription Cancelled
da: Abonnement annulleret

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
da: Abonnement annulleret: maksimalt antal mislykkede betalinger nået.

en: Subscription Count %s
da: Antal abonnement %s

en: Subscription Events by Date
da: Abonnementsbegivenheder efter dato

en: Subscription Expired
da: Abonnement udløbet

en: Subscription Gifting
da: Gaver med abonnement

en: Subscription Items
da: Abonnementsartikler

en: Subscription Length
da: Abonnementslængde

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
da: Udløb automatisk abonnementet efter dette tidsrum. Denne længde kommer i tillæg til enhver gratis prøveperiode eller tidsrum, der er angivet før en synkroniseret første fornyelsesdato.

en: Subscription Number
da: Abonnementsnummer

en: Subscription Number: %s
da: Abonnementsnummer: %s

en: Subscription Periods
da: Abonnementsperioder

en: Subscription Price (%s)
da: Abonnementspris (%s)

en: Subscription Product
da: Abonnement produkt

en: Subscription Relationship
da: Abonnementsforhold

en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
da: Ordre for fornyelse af abonnement – %s

en: Subscription Reports
da: Abonnementsrapporter

en: Subscription Suspended
da: Abonnement suspenderet

en: Subscription Switch Complete
da: Abonnementsskift fuldført

en: Subscription Switched
da: Abonnement skiftet

en: Subscription Trial Period
da: Prøveperiode for abonnement

en: Subscription argument passed in is not an object.
da: Det indsendte abonnementsargument er ikke et objekt.

en: Subscription billing interval
da: Abonnementsfaktureringsinterval

[ctx: Subscription billing period.]
en: day | %s days
da[0]: dag

[ctx: Subscription billing period.]
en: month | %s months
da[0]: måned

[ctx: Subscription billing period.]
en: week | %s weeks
da[0]: uge

[ctx: Subscription billing period.]
en: year | %s years
da[0]: år

en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
da: Abonnement annulleret for refunderet ordre %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
da: Abonnement annulleret med PayPal

en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
da: Abonnementet eksisterer ikke i planlagt handling: %d

en: Subscription draft updated.
da: Abonnementsudkast opdateret.

en: Subscription end date in the past
da: Slutdato for abonnement i fortiden

en: Subscription features:
da: Abonnementsfunktioner:

en: Subscription information
da: Abonnementsoplysninger

en: Subscription interval
da: Abonnementsinterval

en: Subscription items can no longer be edited.
da: Abonnementsartikler kan ikke længere redigeres.

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
da: Udløber aldrig

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
da: 1 dag

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
da: 1 måned

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
da: En uge

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
da: 1 år

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
da: Abonnementet er låst til manuel fornyelse, mens butikken er i mellemtilstand. Live betalingsmetode: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
da: Abonnementet er låst til manuel fornyelse, mens butikken er i mellemtilstand. Ændringer af betalingsmetode træder i kraft i live-tilstand.

en: Subscription payment details.
da: Betalingsoplysninger for abonnement.

en: Subscription payment method
da: Betalingsmetode for abonnement

en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
da: Betalingsmetode for abonnement kunne ikke indstilles til %1$s og er blevet indstillet til manuel med fejlmeddelelse: %2$s

en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
da: Betalingsmetoden for abonnementet kunne ikke indstilles til %1$s med fejlmeddelelsen: %2$s

en: Subscription period
da: Abonnementsperiode

en: Subscription price (%s)
da: Abonnementspris (%s)

en: Subscription pricing
da: Abonnementspriser

en: Subscription reactivated with PayPal
da: Abonnement genaktiveret med PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
da: Ordrer for fornyelse af abonnement kan ikke annulleres.

en: Subscription saved.
da: Abonnementet er gemt.

en: Subscription scheduled for: %1$s.
da: Abonnement planlagt til: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
da: Tilmelding til abonnement mislykkedes.

en: Subscription sign-up fee
da: Tilmeldingsgebyr for abonnement

[ctx: Subscription status]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
da: Annulleret

[ctx: Subscription status]
en: Expired
da: Udløbet

[ctx: Subscription status]
en: Failed
da: mislykkedes

[ctx: Subscription status]
en: On hold
da: I venteposition

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
da: I venteposition

[ctx: Subscription status]
en: Pending
da: Verserende

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
da: Afventer aflysning

[ctx: Subscription status]
en: Switched
da: Skiftet

en: Subscription status:
da: Abonnementsstatus:

en: Subscription submitted.
da: Indsendt abonnement.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
da: Abonnement suspenderet af databasereparationsscript. Dette abonnement blev suspenderet via PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
da: Abonnement suspenderet med PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
da: E-mails med komplette abonnementsskift sendes til kunden, når et abonnement skiftes.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
da: E-mails med abonnementsskiftet sendes, når en kunde skifter abonnement.

en: Subscription totals
da: Abonnement i alt

en: Subscription trial period:
da: Prøveperiode for abonnement:

en: Subscription updated.
da: Abonnement opdateret.

en: Subscription updates
da: Abonnementsopdateringer

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Subscriptions (page %d)
da: Abonnementer (side %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
da: Subscriptions 2.0 introducerer en ny arkitektur bygget på WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
da: Subscriptions 2.0 introducerer et nyt objekt til at arbejde med et abonnement på applikationsniveau. De besværlige API&#39;er til at hente eller ændre et abonnements data er væk!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
da: Subscriptions 2.1 tilføjer understøttelse af abonnementsdata til denne infrastruktur.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
da: Subscriptions 2.1 introducerer også en række nye e-mails for at give dig besked, når:

en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
da: Subscriptions 2.1 passerer nu fornyelsesordrens total, hvilket gør det muligt at tilføje et gebyr eller rabat til fornyelsesordren med simple one-liners som %s$order-&gt;add_fee()%s eller %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
da: Abonnementsdata

en: Subscriptions Ended
da: Abonnementer afsluttet

en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
da: Abonnementer bruger nu også fornyelsesordren til at konfigurere kurven til %smanuelle fornyelser%s, hvilket gør det nemmere at tilføje produkter eller rabatter til en enkelt fornyelse, der betales manuelt.

en: Subscriptions by Customer
da: Abonnementer af kunde

en: Subscriptions by Payment Gateway
da: Abonnementer via Payment Gateway

en: Subscriptions by Product
da: Abonnementer efter produkt

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
da: Abonnementer oprettet inden for disse mange dage før fornyelsesdagen vil ikke blive opkrævet ved tilmelding. Indstil til nul for alle nye abonnementer, der skal opkræves for det fulde tilbagevendende beløb. Skal være et positivt tal.

en: Subscriptions signups
da: Tilmeldinger til abonnementer

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
da: Subscriptions v2.0 introducerer en ny administrationsgrænseflade til at tilføje eller redigere et abonnement. Du kan foretage alle de velkendte ændringer, såsom at ændre tilbagevendende totaler eller abonnementsstatus. Du kan også foretage nogle nye ændringer, såsom at ændre udløbsdatoen, tilføje en forsendelsesomkostning eller tilføje en produktlinjepost.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
da: Abonnementer vises her, så du kan se og administrere, når de er købt af en kunde.

en: Successful retries
da: Vellykkede genforsøg

en: Supported features:
da: Understøttede funktioner:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
da: Understøtter automatiske fornyelsesbetalinger med WooCommerce Subscriptions-udvidelsen.

en: Suspend
da: Suspendere

en: Suspended Subscription
da: Suspenderet abonnement

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
da: Suspenderede abonnements-e-mails sendes, når en kunde manuelt suspenderer deres abonnement.

en: Switch Button Text
da: Skiftknaptekst

en: Switch Order
da: Skift rækkefølge

en: Switch Order Details
da: Skift ordredetaljer

en: Switch Totals
da: Skift totaler

en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
da: Skiftordre annulleret på grund af oprettelse af en ny skiftordre #%s.

en: Switched Subscription
da: Skiftet abonnement

en: Switched subscriptions
da: Skiftede abonnementer

en: Switching
da: Skifter

en: Synchronisation
da: Synkronisering

en: Synchronise Renewals
da: Synkroniser fornyelser

en: Synchronise renewals
da: Synkroniser fornyelser

en: Tax class of product.
da: Produktets afgiftsklasse.

en: Tax rate ID.
da: Skattesats ID.

en: Tax subtotal.
da: Skat subtotal.

en: Tax total.
da: Skat i alt.

en: Tel: %s
da: Tlf.: %s

en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
da: Tak, fordi du opdaterede til den seneste version af WooCommerce-abonnementer.

en: Thank you for your order
da: Tak for din ordre

en: Thank you for your renewal order
da: Tak for din fornyelsesordre

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
da: Tak for din fornyelsesordre. Det er i venteposition, indtil vi bekræfter, at betalingen er modtaget. I mellemtiden er her en påmindelse om din ordre:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
da: Det ser ikke ud til at være et af dine abonnementer.

en: That doesn't appear to be your order.
da: Det ser ikke ud til at være din ordre.

en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
da: Det abonnement kan ikke ændres til %s. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
da: Det abonnement findes ikke. Er det blevet slettet?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
da: Det abonnement findes ikke. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
da: Det abonnementsprodukt kan ikke føjes til din indkøbskurv, da det allerede indeholder en abonnementsfornyelse.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
da: Det er ikke alt, vi har arbejdet på de sidste 12 måneder, når det kommer til abonnementer. Vi har også udgivet mini-udvidelser for at hjælpe dig med at få mest muligt ud af din abonnementsbutik.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
da: Værdien &quot;alle&quot; for parameteren $order_type er forældet. Det var en forkert betegnelse, da den ikke returnerede gentilmeldingsordrer. Det var også inkonsistent med ordretypeværdier accepteret af wcs_get_subscription_orders(). Brug array( &quot;forælder&quot;, &quot;fornyelse&quot;, &quot;skift&quot; ) til at opretholde tidligere adfærd eller &quot;enhver&quot; til at modtage alle ordretyper, inklusive skift og gentilmelding.

en: The %s date must occur after the cancellation date.
da: %s-datoen skal indtræffe efter annulleringsdatoen.

en: The %s date must occur after the last payment date.
da: %s-datoen skal være efter sidste betalingsdato.

en: The %s date must occur after the next payment date.
da: %s-datoen skal ske efter næste betalingsdato.

en: The %s date must occur after the start date.
da: %s-datoen skal ligge efter startdatoen.

en: The %s date must occur after the trial end date.
da: %s-datoen skal forekomme efter prøveperiodens slutdato.

en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
da: %s-datoen for et abonnement kan ikke slettes. Du skal slette ordren.

en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
da: %s-produktet er blevet slettet og kan ikke længere fornyes. Vælg venligst et nyt produkt eller kontakt os for at få hjælp.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
da: Gifting-udvidelsen gør det muligt for én person at købe et abonnementsprodukt til en anden. Det deler derefter kontrollen over abonnementet mellem køber og modtager, hvilket giver begge mulighed for at administrere abonnementet over dets livscyklus.

en: The Upgrade is in Progress
da: Opgraderingen er i gang

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
da: WooCommerce Subscriptions plugin er blevet opdateret!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
da: WooCommerce Subscriptions-plugin&#39;et kører i øjeblikket sin databaseopgraderingsrutine.

en: The average line total for this product on each subscription.
da: Den gennemsnitlige linjesum for dette produkt for hvert abonnement.

en: The average line total on all orders for this product line item.
da: Den gennemsnitlige linjesum for alle ordrer for denne produktlinjepost.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
da: Den gennemsnitlige værdi af alle kunders tilmeldings-, skift- og fornyelsesordrer.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
da: Det bedste ved det nye automatiske genforsøgssystem er, at reglerne for genforsøg er fuldstændigt tilpasselige.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
da: Oprettelsesdatoen for et abonnement kan ikke slettes, kun opdateres.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
da: Den dato, hvor abonnementets seneste ordre blev gennemført, i GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
da: Den dato, hvor abonnementets seneste ordre blev betalt, i GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
da: Den slettede betalingsmetode blev brugt til automatiske abonnementsbetalinger. Vi kunne ikke finde et alternativt betalingsmetodetoken til at ændre dine abonnementer til.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
da: Den slettede betalingsmetode blev brugt til automatiske abonnementsbetalinger. For at undgå mislykkede fornyelsesbetalinger i fremtiden er abonnementerne ved hjælp af denne betalingsmetode blevet opdateret til at bruge din %1$s. For at ændre betalingsmetoden for individuelle abonnementer, gå til din %2$sMin konto &gt; Abonnementer%3$s side.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
da: E-mailen, der blev sendt til kunden, da fornyelsesbetalingen eller betalingsforsøg ikke gav dem besked om, at betalingen ville blive forsøgt igen.

en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
da: Den fulde opdateringsproces for %1$d abonnementer på dit websted vil tage mellem %2$d og %3$d minutter.

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
en: Gateway ID: [%s]
da: Gateway-id: [%s]

en: The item on the switch order cannot be found.
da: Varen på skifteordren kan ikke findes.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
da: Varen blev ikke fjernet, fordi dette abonnements betalingsmetode ikke understøtter fjernelse af en vare.

en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
da: Den nye grænseflade er også bygget på den eksisterende %sRediger ordre%s-skærm. Hvis du nogensinde har ændret en ordre, ved du allerede, hvordan du ændrer et abonnement.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
da: Antallet af faktureringsperioder mellem abonnementsfornyelser.

en: The number of renewal orders processed during this period.
da: Antallet af fornyelsesordrer behandlet i denne periode.

en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
da: Antallet af fornyelsesordrer, der havde en mislykket betaling, bruger systemet til at prøve igen.

en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
da: Antallet af fornyede betalingsforsøg i denne periode, som ikke resulterede i en vellykket betaling.

en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
da: Antallet af genfornyede betalingsforsøg for denne periode, som var i stand til at behandle betalingen, som tidligere var mislykket en eller flere gange.

en: The number of renewal payment retries not yet processed.
da: Antallet af fornyede betalingsforsøg, der endnu ikke er behandlet.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
da: Antallet af gentilmeldingsordrer behandlet i denne periode.

en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
da: Antallet af tilmeldings-, skift- og fornyelsesordrer, som denne kunde har afgivet i din butik med en betalt status (dvs. behandlet eller fuldført).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
da: Antallet af abonnementer opsagt af kunden eller butikschefen i denne periode. Den forudbetalte periode er muligvis ikke udløbet i denne periode.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
da: Antallet af abonnementer oprettet i denne periode, enten ved at blive oprettet manuelt, importeret eller ved at en kunde afgiver en ordre. Dette inkluderer ordrer, der afventer betaling.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
da: Antallet af abonnementer i denne periode med en slutdato i fremtiden og en anden status end afventende.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
da: Antallet af abonnementer købt i overordnede ordrer oprettet i denne periode. Dette repræsenterer de nye abonnementer oprettet af kunder, der afgiver en ordre via kassen.

en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
da: Antallet af abonnementer, der inkluderer dette produkt som en linjepost og har en anden status end afventende eller kasseret.

en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
da: Antallet af abonnementer, som denne kunde har med status som aktiv eller afventende opsigelse.

en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
da: Antallet af abonnementer, som denne kunde har med en anden status end afventende eller slettet.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
da: Antallet af abonnementer, der er opgraderet, nedgraderet eller krydsgraderet i denne periode.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
da: Antallet af abonnementer, der enten er udløbet eller nået slutningen af den forudbetalte periode, hvis den tidligere er blevet annulleret.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
da: Antallet af unikke kunder med et abonnement med en anden status end afventende eller kasseret.

en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
da: Antallet af kommende fornyelsesordrer for aktuelt aktive abonnementer.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
da: Det originale abonnementselement, der skiftes, kan ikke findes.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
da: Betalingsmetoden kan ikke ændres for det pågældende abonnement.

[ctx: The post title for the new subscription]
en: Subscription &ndash; %s
da: Abonnement – %s

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
da: Produkttypen kan ikke ændres, fordi dette produkt er knyttet til abonnementer.

en: The renewal order is as follows:
da: Fornyelsesrækkefølgen er som følger:

en: The requested subscription cannot be edited.
da: Det ønskede abonnement kan ikke redigeres.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
da: Prøv igen-systemet er som standard deaktiveret. For at aktivere det skal du besøge administrationsskærmen for abonnementsindstillinger.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
da: Startdatoen for et abonnement kan ikke slettes, kun opdateres.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
da: Den status, der gjaldt for ordren, for tiden mellem det tidspunkt, hvor fornyelsesbetalingen mislykkedes, eller sidste genforsøg fandt sted, og da dette genforsøg blev behandlet.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
da: Status, der gjaldt for abonnementet for tiden mellem fornyelsesbetalingen mislykkedes eller sidste genforsøg fandt sted, og da dette genforsøg blev behandlet.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
da: Status for den automatiske betaling igen: afventer betyder, at genforsøg vil blive behandlet i fremtiden, mislykket betyder, at betalingen ikke lykkedes, da den blev forsøgt igen, og fuldført betyder, at betalingen lykkedes, da den blev forsøgt igen.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
da: Status for at overføre abonnementet til. I modsætning til &quot;status&quot;-parameteren, vil dette beregne og opdatere abonnementsdatoerne.

en: The subscription's end date.
da: Abonnementets slutdato.

en: The subscription's next payment date.
da: Abonnementets næste betalingsdato.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
da: Abonnementets originale abonnements-id, hvis dette er et gentilmeldt abonnement.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
da: Abonnementets gentilmeldte abonnements-id.

en: The subscription's start date.
da: Abonnementets startdato.

en: The subscription's trial date
da: Abonnementets prøvedato

en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
da: Summen af alle fornyelsesordrer inklusive skat og forsendelse.

en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
da: Summen af alle gentilmeldingsordrer inklusive skat og forsendelse.

en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
da: Summen af alle abonnementsforældreordrer, inklusive andre varer, gebyrer, skat og forsendelse.

en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
da: Summen af alle skifteordrer inklusive moms og forsendelse.

en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
da: Summen af alle de kommende fornyelsesordrer, inklusive varer, gebyrer, skat og forsendelse, for aktuelt aktive abonnementer.

en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
da: Det samlede indtægtsbeløb, inklusive skat og forsendelse, gendannet med det mislykkede betalingsgenforsøgssystem for fornyelsesordrer med en mislykket betaling.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
da: Det samlede antal tilmeldings-, skift- og fornyelsesordrer, der er placeret i din butik med en betalt status (dvs. behandlet eller fuldført).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
da: Det samlede antal abonnementer med status som aktiv eller afventende opsigelse.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
da: Det samlede antal abonnementer med en anden status end afventende eller slettet.

en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
da: Den samlede værdi af denne kundes tilmeldings-, skift- og fornyelsesordrer.

en: The trial period can not exceed %s.
da: Prøveperioden kan ikke overstige %s.

en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
da: Prøveperioden må ikke overstige: %1$s, %2$s, %3$s eller %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
da: Opdateringsprocessen kan tage lidt tid, så vær tålmodig.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
da: Der er ingen tilgængelige forsendelsesmetoder. Dobbelttjek venligst din adresse, eller kontakt os, hvis du har brug for hjælp.

en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
da: Der er et problem med PayPal. Dine API-legitimationsoplysninger kan være forkerte. Opdater venligst dine %1$sAPI-legitimationsoplysninger%2$s. %3$sFå flere oplysninger%4$s.

en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
da: Der er et problem med PayPal. Din PayPal-konto udsteder forældede abonnements-id&#39;er. %1$sFå flere oplysninger%2$s. %3$sAfvis%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
da: Der opstod en fejl ved at finde kontaktoplysningerne.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
da: Der opstod en fejl med opdateringen. Opdater venligst siden og prøv igen.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
da: Der opstod en fejl med din anmodning om at gentilmelde dig. Prøv igen.

en: There was an error with your request. Please try again.
da: Der opstod en fejl med din anmodning. Prøv igen.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
da: Disse er vigtige spørgsmål for enhver abonnementshandelsvirksomhed.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
da: Disse e-mails kan aktiveres, deaktiveres og tilpasses under %sWooCommerce &gt; Indstillinger &gt; E-mails%s administrationsskærm.

en: This Month
da: Denne måned

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
da: Dette styrer e-mailens emnelinje. Lad stå tomt for at bruge standardemnet: %s.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
da: Dette styrer hovedoverskriften i e-mailmeddelelsen. Lad stå tomt for at bruge standardoverskriften: %s.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
da: Dette styrer hovedoverskriften i e-mailmeddelelsen. Lad stå tomt for at bruge standardoverskriften: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
da: Denne dato skal kun betragtes som et skøn. Betalingsporten for dette abonnement styrer, hvornår betalinger behandles.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
da: Denne gratis udvidelse gør det muligt at migrere abonnenter fra 3. parts systemer til WooCommerce. Det gør det også muligt at eksportere dine abonnementsdata til analyse i regnearksværktøjer eller 3. parts apps.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
da: Dette er en ordremeddelelse sendt til kunder, der indeholder ordreoplysninger, efter at en fornyelsesordre er sat på hold.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
da: Dette er en ordremeddelelse sendt til kunden, efter at betalingen for en ordrefornyelse af abonnementet er gennemført. Den indeholder oplysninger om fornyelsesordren.

en: This is where subscriptions are stored.
da: Det er her abonnementer gemmes.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
da: Denne nye side er også hvor kunden kan suspendere eller annullere sit abonnement, ændre betalingsmetode, ændre leveringsadresse eller opgradere/nedgradere en vare.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
da: Denne ordre kan ikke længere betales, fordi det tilsvarende abonnement ikke kræver betaling på nuværende tidspunkt.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
da: Denne side viser resultaterne af processen, efterhånden som hver gruppe af abonnementer opdateres.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
da: Dette produkt er i øjeblikket udsolgt og ikke tilgængeligt.

en: This section shows any information about Subscriptions.
da: Dette afsnit viser alle oplysninger om abonnementer.

en: This section shows general information about the store.
da: Dette afsnit viser generel information om butikken.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
da: Dette afsnit viser oplysninger om abonnementsbetalingsmetoder.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
da: Dette afsnit viser oplysninger om understøttelse af betalingsgateway-funktioner.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
da: Dette abonnement kan ikke længere redigeres, fordi betalingsgatewayen ikke tillader ændring af tilbagevendende beløb.

en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
da[0]: Dette abonnement er indstillet til at forny automatisk ved hjælp af din registrerede betalingsmetode. Du kan administrere eller annullere dette abonnement fra din %smy kontoside%s.

en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
da[0]: Dette abonnement er indstillet til at forny automatisk ved hjælp af din registrerede betalingsmetode. Du kan administrere eller annullere dette abonnement fra din min konto-side. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
da: Denne variant kan ikke fjernes, fordi den er knyttet til aktive abonnementer. For at fjerne denne variant skal du annullere og slette abonnementerne på den.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
da: Dette vil rydde den vedvarende cache for alle abonnementer, der er gemt mod brugere i din butik. Forvent langsommere ydelse af checkout, fornyelse og andre abonnementsrelaterede funktioner efter at have foretaget denne handling. Cachen vil blive gendannet overtid, efterhånden som forespørgsler for at finde en given brugers abonnementer køres.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
da: Dette vil rydde den vedvarende cache for alle fornyelses-, skift-, genabonnement- og andre ordretyper for alle abonnementer i din butik. Forvent langsommere ydelse af checkout, fornyelse og andre abonnementsrelaterede funktioner efter at have foretaget denne handling. Cachen vil blive gendannet overtid, efterhånden som relaterede ordreforespørgsler køres.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
da: Dette vil generere den vedvarende cache til at forbinde brugere med abonnementer. Caches vil blive genereret overarbejde i baggrunden (via Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
da: Dette vil generere den vedvarende cache for alle fornyelses-, skift-, genabonnement- og andre ordretyper for alle abonnementer i din butik. Caches vil blive genereret overarbejde i baggrunden (via Action Scheduler).

en: Timezone:
da: Tidszone:

en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
da: For at anvende en specifik regel baseret på visse betingelser, såsom ordrer med høj værdi eller en sjælden fornyelsesplan, kan du bruge det genforsøgsspecifikke %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s-filter. Dette giver ID på fornyelsesordren for den mislykkede betaling, som kan bruges til at finde information om de produkter, abonnement og totaler, som den mislykkede betaling vedrører.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
da: For at aktivere automatiske fornyelser for dette abonnement skal du først tilføje en betalingsmetode.

en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
da: For at registrere opdateringens forløb blev der oprettet en ny logfil. Denne fil slettes automatisk om %1$d uger. Hvis du gerne vil slette det før, kan du finde det her: %2$s

en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
da: For at løse dette så hurtigt som muligt, skal du oprette en %1$temporary administratorkonto%3$s med brugerens e-mail woologin@woocommerce.com og dele legitimationsoplysningerne med os via %2$sQuickForget.com%3$s.

en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
da: For at se yderligere detaljer om disse fejl, se %1$s-logfilen fra %2$sWooCommerce-logskærmen.%2$s

en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
da: For at se den fulde fejl, se %1$s-logfilen fra %2$sWooCommerce-logskærmen.%3$s.

en: Today!
da: I dag!

en: Total
da: i alt

en: Total Discount
da: Samlet rabat

en: Total Subscribers
da: Samlet antal abonnenter

en: Total Subscription Orders
da: Samlede abonnementsordrer

en: Total Subscription Orders %s
da: Samlede abonnementsordrer %s

en: Total Subscriptions
da: Samlede abonnementer

en: Total Subscriptions %s
da: Samlede abonnementer %s

en: Total: %s
da: I alt: %s

en: Trash
da: Affald

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
da: Hvis du kasserer denne ordre, slettes de abonnementer, der er købt sammen med ordren, også.

en: Trial End
da: Prøveafslutning

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
da: En valgfri periode til at vente, før den første tilbagevendende betaling opkræves. Ethvert tilmeldingsgebyr vil stadig blive opkrævet ved starten af abonnementet. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
da: En valgfri periode til at vente, før den første tilbagevendende betaling opkræves. Ethvert tilmeldingsgebyr vil stadig blive opkrævet ved starten af abonnementet. %s

en: Turn off Automatic Payments
da: Slå automatiske betalinger fra

en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
da: Kan ikke ændre abonnementsstatus til &quot;%1$s&quot;. Undtagelse: %2$s

en: Unable to change subscription status to "%s".
da: Kan ikke ændre abonnementsstatus til &quot;%s&quot;.

en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
da: Kan ikke ændre abonnementsstatus til &quot;%s&quot;. Tildel venligst en kunde til abonnementet for at aktivere det.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
da: Kan ikke finde ordre til PayPal-faktureringsaftale.

en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
da: Kan ikke opgradere abonnementer.%4$sFejl: %1$s%4$sOpdater venligst siden, og prøv igen. Hvis problemet fortsætter, %2$skontakt support%3$s.

en: Unended Subscription Count
da: Uafsluttet antal abonnementer

en: Unlimited payments
da: Ubegrænsede betalinger

en: Unpublished
da: Upubliceret

en: Upcoming Recurring Revenue
da: Kommende tilbagevendende omsætning

en: Update Complete
da: Opdatering fuldført

en: Update Error
da: Opdateringsfejl

en: Update in Progress
da: Opdatering i gang

en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
da: Opdater %1$s brugt til %2$sall%3$s af mine aktive abonnementer

en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
da: Opdater betalingsmetoden, der blev brugt til %1$sall%2$s af mine nuværende abonnementer

en: Updating subscription dates errored with message: %s
da: Opdatering af abonnementsdatoer fejlede med meddelelsen: %s

en: Upgrade or Downgrade
da: Opgrader eller nedgrader

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
da: Brug dette felt til at tilpasse teksten, der vises på checkout-knappen, når en ordre indeholder et abonnement. Normalt viser kasseindsendelsesknappen &quot;Afgiv ordre&quot;. Når vognen indeholder et abonnement, ændres dette til &quot;Tilmeld dig nu&quot;.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
da: Når aflyst

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
da: Ved aflysning

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
da: Alle tilknyttede abonnementsartikler var

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
da: Du har modtaget en ordre om abonnementsfornyelse fra %1$s. Deres rækkefølge er som følger:

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
da: i alt

[ctx: Used in email notification]
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
da: %1$sOrdre #%3$s%2$s (%4$s)

[ctx: Used in email notification]
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
da: Abonnement %1$s#%2$s%3$s

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
da: Abonnementsstatus ændret ved masseredigering:

[ctx: Used in switch notification admin email]
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
da[0]: Kunden %1$s har skiftet abonnement. Detaljerne for deres nye abonnement er som følger:

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
da[0]: dag

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
da[0]: måned

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
da[0]: uge

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
da[0]: år

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
da: Brug af skift til automatisk fornyelse er deaktiveret, mens du er i mellemtilstand.

en: Variable Subscription
da: Variabelt abonnement

en: Variable subscription
da: Variabelt abonnement

en: Variation ID, if applicable.
da: Variations-id, hvis relevant.

en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
da: Version %1$s bringer nogle nye forbedringer, der er anmodet om af butikschefer ligesom dig (og muligvis endda af %2$syou%3$s).

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
da: Version 2.0 har været under udvikling i mere end et år. Vi har genopfundet udvidelsen for at tage højde for 3 års feedback fra butikschefer.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
da: Version 2.1 introducerer nogle fantastiske nye funktioner, der efterspørges af butikschefer ligesom dig (og muligvis endda af %syou%s).

en: View Email Settings
da: Se e-mail-indstillinger

en: View Reports
da: Se rapporter

en: View Retry
da: Se Prøv igen

en: View and manage subscriptions
da: Se og administrer abonnementer

en: View other subscriptions &rarr;
da: Se andre abonnementer →

en: View subscription
da: Se abonnement

en: View subscriptions
da: Se abonnementer

en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
da[0]: Se status for dit abonnement på %1$din konto%2$s.

en: View your order: %s
da: Se din ordre: %s

en: View your subscription: %s
da: Se dit abonnement: %s

en: Virtual
da: Virtuelt

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
da: ADVARSEL: Dårlige ting er ved at ske! Den betalingsgateway, der bruges til at købe dette abonnement, understøtter ikke ændring af et abonnements detaljer. Ændringer i faktureringsperioden, tilbagevendende rabat, tilbagevendende skat eller tilbagevendende total afspejles muligvis ikke i det beløb, der opkræves af betalingsgatewayen.

en: WP REST API Endpoints
da: WP REST API-endepunkter

en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
da: Vil du have detaljerne om et bestemt abonnement? Få %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to know more about Subscriptions %s?
da: Vil du vide mere om abonnementer %s?

en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
da: Vil du liste alle abonnementerne på et websted? Få %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
da: Vil du liste alle abonnementerne på et websted? Få %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Vil du have detaljerne om et bestemt abonnement? Få %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
da: Vil du forny tidligt via kassen? Klik %her.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
da: Vil du have, at dine kunder skal kunne abonnere på produkter uden abonnement?

en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
da: Advarsel! Version 2.0 er en større opdatering til WooCommerce Subscriptions-udvidelsen. Før du opdaterer, skal du oprette en sikkerhedskopi, opdatere alle WooCommerce-udvidelser og teste alle plugins, brugerdefinerede kode og betalingsgateways med version 2.0 på et iscenesættelsessted. %1$sFå mere at vide om ændringerne i version 2.0 »%2$s

en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
da: Advarsel! Du kører version %s af WooCommerce Subscriptions plugin-kode, men din database er blevet opgraderet til Subscriptions version 2.0. Dette vil give store problemer i din butik.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
da: Advarsel: Sletning af en bruger vil også slette brugerens abonnementer. Brugerens ordrer forbliver, men bliver omtildelt til &quot;Gæst&quot;-brugeren. Vil du fortsætte med at slette denne bruger og eventuelle tilknyttede abonnementer?

en: We can not find your old subscription item.
da: Vi kan ikke finde din gamle abonnementsvare.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
da: Vi kan ikke finde en betalt abonnementsordre for denne bruger.

en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
da: Vi kan ikke finde et abonnement med ID #%d. Måske blev den slettet?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
da: Vi kunne ikke oprette en fornyelsesordre for dit abonnement. Prøv venligst igen.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
da[0]: Vi kunne ikke finde den originale fornyelsesordre for en vare i din indkøbskurv. Varen blev fjernet.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
da[0]: Vi kunne ikke finde det originale abonnement for en vare i din indkøbskurv. Varen blev fjernet.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
da: Vi forbedrede ikke kun grænseflader til mennesker, vi forbedrede dem også til computere. Dine applikationer kan nu oprette, læse, opdatere eller slette abonnementer via RESTful API-slutpunkter.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
da: Vi har afsluttet behandlingen af din ordre for fornyelse af abonnementet.

en: We hope you enjoy it!
da: Vi håber du nyder det!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
da: Vi kunne ikke finde dette abonnement. Prøv venligst igen.

en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
da: Vi kunne ikke finde det sæt af rapportresultater, du anmodede om. Gendan venligst linket fra skærmbilledet %1$sSubscription Reports%2$s.

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Welcome to Subscriptions 2.0
da: Velkommen til Subscriptions 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
da: Velkommen til abonnementer 2.1!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
da: Velkommen til WooCommerce-abonnementer %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
da: Velkommen til WooCommerce Subscriptions 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
da: Hvad sker der, når en kunde ønsker at købe et abonnementsprodukt for en anden?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
da: Hvilke personlige oplysninger din butik deler med eksterne kilder afhænger af, hvilke tredjeparts betalingsprocessor-plugins du bruger til at indsamle abonnementsbetalinger. Vi anbefaler, at du konsulterer deres privatlivspolitikker for at informere dette afsnit af din privatlivspolitik.

en: What we collect and store
da: Hvad vi indsamler og opbevarer

en: What we share with others
da: Hvad vi deler med andre

en: What's new?
da: Hvad er nyt?

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
da: Når et abonnement aktiveres, enten manuelt eller efter et vellykket køb, vil nye brugere blive tildelt denne rolle.

en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
da: Når du håndterer en %s, skal personlige data i abonnementer så beholdes eller fjernes?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
da: Når du skifter til et abonnement med en anden tilbagevendende betaling eller faktureringsperiode, skal prisen, der betales for den eksisterende faktureringsperiode, forholdes forholdsmæssigt, når du skifter til det nye abonnement?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
da: Når du skifter til et abonnement med en længde, kan du tage højde for de betalinger, kunden allerede har gennemført, når du skal afgøre, hvor mange betalinger abonnenten skal foretage for det nye abonnement.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
da: Når du skifter til et abonnement med et tilmeldingsgebyr, kan du kræve, at kunden kun betaler forskellen mellem det eksisterende abonnements tilmeldingsgebyr og det nye abonnements tilmeldingsgebyr (hvis nogen).

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
da: Rapportcache aktiveret

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
da: Med WooCommerce Abonner på alle de ting, de kan! Denne eksperimentelle udvidelse undersøger, hvordan man konverterer ethvert produkt, inklusive produktpakker og sammensatte produkter, til et abonnementsprodukt. Det giver også kunderne mulighed for at abonnere på en vogn med ikke-abonnementsprodukter.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
da: Med tidlige fornyelser aktiveret kan kunder forny deres abonnementer inden næste betalingsdato.

en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
da: Ved manuelle fornyelser sættes en kundes abonnement i bero, indtil de logger på og betaler for at forny det. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
da: Med filteret %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s kan du definere et sæt standardregler, der gælder for alle mislykkede betalinger i din butik.

en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
da: WooCommerce 2.6 tilføjede understøttelse af %1$sREST API%2$s endepunkter bygget på WordPress-kernens %3$sREST API%4$s infrastruktur.

en: WooCommerce Subscriptions
da: WooCommerce abonnementer

en: WooCommerce Subscriptions Update
da: WooCommerce abonnementsopdatering

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
da: WooCommerce abonnementsopdatering i gang

en: Would you like to add a payment method now?
da: Vil du tilføje en betalingsmetode nu?

en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
da: Vil du opdatere dine abonnementer for at bruge denne nye betalingsmetode - %1$s?%2$sJa%4$s | %3$sNo%4$s

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
da: Antal dage efter tilmelding

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
da: Antal måneder efter tilmelding

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
da: Antal uger efter tilmelding

en: Y/m/d g:i:s A
da: Y/m/dg:i:s A

en: YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Year
da: År

en: Yes
da: Ja

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
da: Du er ved at kassere en eller flere ordrer, der indeholder et abonnement. Hvis ordrerne kasseres, bliver de abonnementer, der er købt med disse ordrer, også slettet.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
da: Du sletter et abonnementselement. Du skal også manuelt annullere og kassere abonnementet på skærmen Administrer abonnementer.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
da: Du kan ikke genaktivere dette abonnement, før du betaler for at forny det. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
da: Du kan ikke forny dette abonnement tidligt. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
da: Du kan ikke gentilmelde dig dette abonnement. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
da: Du kan ikke suspendere det abonnement - suspenderingsgrænsen er nået. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
da: Du kan ikke skifte dette abonnement. Det ser ud til, at du ikke ejer abonnementet.

en: You can not switch to the same subscription.
da: Du kan ikke skifte til det samme abonnement.

en: You can only switch to a subscription product.
da: Du kan kun skifte til et abonnementsprodukt.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
da: Du kan ikke forny abonnementet på nuværende tidspunkt. Prøv igen.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
da: Du kan ikke ændre et abonnement, der ikke tilhører dig.

en: You cannot remove an item that does not exist.
da: Du kan ikke fjerne et element, der ikke eksisterer.

en: You do not have permission to create subscriptions
da: Du har ikke tilladelse til at oprette abonnementer

en: You do not have permission to read the subscriptions count
da: Du har ikke tilladelse til at læse antallet af abonnementer

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
da: Du har et abonnement på dette produkt. Hvis du vælger et nyt abonnement, erstattes dit eksisterende abonnement.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
da: Du har allerede tilføjet en variant af dette produkt til indkøbskurven.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
da: Du har allerede abonneret på dette produkt, og det er begrænset til én pr. kunde. Du kan ikke købe produktet igen.

en: You have an active subscription to this product already.
da: Du har allerede et aktivt abonnement på dette produkt.

en: You have no active subscriptions.
da: Du har ingen aktive abonnementer.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
da: Du har nået slutningen af abonnementer. Gå til %sførste side%s.

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
da: Du har ændret dine abonnementselementer. Din nye ordre og abonnementsoplysninger er vist nedenfor til din reference:

en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
da: Du har fjernet &quot;%1$s&quot; fra dit abonnement. %2$sFortryd?%3$s

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
da: Dine applikationer kan nu oprette, læse, opdatere eller slette abonnementer via RESTful API-endepunkter med samme design som den seneste version af WooCommerces REST API-endepunkter.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
da: Din indkøbskurv indeholdt en ugyldig anmodning om skift af abonnement. Den er blevet fjernet fra din indkøbskurv.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
da[0]: Din indkøbskurv indeholdt en ugyldig anmodning om skift af abonnement. Det er blevet fjernet.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
da: Din indkøbskurv er blevet tømt for abonnementsprodukter. Der kan kun købes ét abonnementsprodukt ad gangen.

en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
da: Dine kunder kan nu se alle detaljer om et abonnement, inklusive linjeposter, fakturerings- og leveringsadresse, faktureringsplan og fornyelsesordrer, fra en særlig %sMin konto &gt; Se abonnement%s-side.

en: Your database has been updated successfully!
da: Din database er blevet opdateret med succes!

en: Your early renewal order was successful.
da: Din tidlige fornyelsesordre blev gennemført.

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
da: Din anmodning om at fortryde din tidligere handling mislykkedes.

en: Your subscription change is complete
da: Din abonnementsændring er gennemført

en: Your subscription change is complete - download your files
da: Din abonnementsændring er gennemført - download dine filer

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
da[0]: Dit abonnement aktiveres, når betalingen er klaret.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
da: Din {blogname}-fornyelsesordre er modtaget!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
da: Kvittering for din {blogname}-fornyelsesordre fra {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
da: Ændringen af dit {blogname}-abonnement fra {order_date} er fuldført

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
da: Ændringen af dit {blogname}-abonnement fra {order_date} er fuldført - download dine filer

en: [Remove]
da: [Fjerne]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
da: [{blogname}] Ny ordre for fornyelse af abonnement ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
da: [{blogname}] Abonnement skiftet ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
da: [{site_title}] Automatisk betaling mislykkedes for {order_number}. Prøv igen er planlagt til at køre {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
da: en kunde suspenderer et abonnement

en: a subscription expires
da: et abonnement udløber

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
da: Nedgrader

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
da: Opgrader

en: account erasure request
da: anmodning om kontosletning

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
da: Aktiver

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
da: Afbestille

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
da: Sæt på hold

en: an automatic payment fails
da: en automatisk betaling mislykkes

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
da: Aktivere deaktivere

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
da: Ugyldig %s dato. Datoen skal være af formatet: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

[ctx: change billing or shipping address]
en: Change %s address
da: Skift %s adresse

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
da: Tilføj nyt abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
da: Tilføj abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
da: Redigere

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
da: Rediger abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
da: Nyt abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
da: Ingen abonnementer fundet i papirkurven

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
da: Forældre abonnementer

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
da: Se abonnement

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
da: Slutdato

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
da: Sidste bestillingsdato

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
da: Næste betalingsdato

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
da: Start dato

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
da: Prøvens slutdato

[ctx: data sent to paypal]
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
da: %1$s abonnementsbegivenhed udløst ved %2$s

[ctx: data sent to paypal]
en: Orders with %s
da: Ordrer med %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
da: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Cancelled
da: [%s] Abonnement annulleret

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Expired
da: [%s] Abonnement er udløbet

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Suspended
da: [%s] Abonnement suspenderet

[ctx: edit subscription header]
en: Subscription #%s details
da: Abonnement #%s detaljer

[ctx: email type]
en: Multipart
da: Flerdelt

[ctx: email type]
en: Plain text
da: Simpel tekst

en: emails sent to the customer and store manager
da: mails sendt til kunde og butikschef

en: every %s
da: hver %s

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
da: fx 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
da: fx 5,90

[ctx: example price]
en: e.g. 9.90
da: fx 9,90

en: expected clearing date %s
da: forventet rydningsdato %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
da: Skift betalingsmetode

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
da: Import/eksport abonnementer

[ctx: hash before order number]
en: Subscription #%s
da: Abonnement #%s

[ctx: hash before subscription ID]
en: Subscription #%d does not exist.
da: Abonnement #%d eksisterer ikke.

en: how long to wait between retry attempts
da: hvor længe der skal ventes mellem genforsøg

en: in %s
da: i %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: End date: %s
da: Slutdato: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Recurring price: %s
da: Tilbagevendende pris: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Start date: %s
da: Startdato: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Subscription: %s
da: Abonnement: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
da: Se abonnement: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View subscription: %s
da: Se abonnement: %s

[ctx: includes tax]
en: (includes %s)
da: (inkluderer %s)

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
da: foran

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
da: Dag

[ctx: item name sent to paypal]
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
da: Abonnement %1$s (Bestil %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
en: Subscription %1$s - %2$s
da: Abonnement %1$s - %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
da: Aktiv produktnøgle

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
da: Land/stat

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
da: Tilpasset råforsøgsregel

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
da: Brugerdefineret genforsøgsregel

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
da: Tilpasset genforsøg regelklasse

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
da: Brugerdefinerede regler for genforsøg

[ctx: label for the system status page]
en: Other
da: Andet

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
da: PayPal-referencetransaktioner aktiveret

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
da: Prøver migreringsstatus igen

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
da: Abonnementsstatusser

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
da: Tilsidesættelse af temaskabeloner for abonnementer

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
da: WooCommerce-konto tilsluttet

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
da: Tilføj betaling

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
da: Ændre betaling

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
da: Lær mere

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
da: Lær mere

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
da: Lær mere

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
da: Fakturering:

[ctx: meta box title]
en: Schedule
da: Tidsplan

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
da: Abonnementsdata

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
da: nye relaterede ordremetoder i WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
da: ingen

en: now
da: nu

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
da: Ordre:% s

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
da: Modtager(e)

[ctx: of an email]
en: Subject
da: Emne

[ctx: option section heading]
en: Renewals
da: Fornyelser

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
da: Abonnement annulleret af abonnenten fra deres kontoside.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
da: Abonnement sat i bero af abonnenten fra deres kontoside.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
da: Abonnement genaktiveret af abonnenten fra deres kontoside.

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
da: Betale

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
da: hver

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
en: every %s
da: hver %s

[ctx: post date]
en: Y/m/d g:i:s A
da: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post status label including post count]
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Udløbet <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Afventende annullering <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Skiftet <span class="count">(%s)</span>

[ctx: refers to live site]
en: Live
da: Direkte

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
da: Iscenesættelse

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
da: Oprindeligt abonnement

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
da: Forældreorden

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
da: Fornyelsesordre

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
da: Gentilmeld ordre

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
da: Gentilmeldt abonnement

[ctx: relation to order]
en: Subscription
da: Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
da: Ukendt ordretype

[ctx: shipping method price]
en: Free
da: Ledig

[ctx: short for documents]
en: Docs
da: Dokumenter

[ctx: short for documents]
en: Documentation
da: Dokumentation

en: staging
da: iscenesættelse

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
da: Abonnement knyttet til overordnet ordre %s via admin.

en: subscriptions
da: abonnementer

[ctx: table column header]
en: Big Bang
da: Stort brag

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
da: Annulleret dato

[ctx: table heading]
en: End Date
da: Slutdato

[ctx: table heading]
en: End date
da: Slutdato

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
da: Sidste ordredato

[ctx: table heading]
en: Next Payment
da: Næste betaling

[ctx: table heading]
en: Next payment
da: Næste betaling

[ctx: table heading]
en: Recurring total
da: Tilbagevendende total

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
da: Fornyelse Betaling Prøv igen

[ctx: table heading]
en: Start Date
da: Start dato

[ctx: table heading]
en: Start date
da: Start dato

[ctx: table heading]
en: Total
da: i alt

[ctx: table heading]
en: Trial End
da: Prøveafslutning

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
da: Dato suspenderet

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
da: Slutdato

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
da: Slut på forudbetalt periode

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
da: Pris

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
da: Produkt

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
da: Antal

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
da: Totaler

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
da: Tilføj betalingsmetode

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
da: Skift betalingsmetode

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
da: Opdater database

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
da: E-mail type

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
da: Tilføj betalingsmetode

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
da: Skift betalingsmetode

en: the status applied to the renewal order and subscription
da: den status, der gælder for fornyelsesordren og abonnementet

en: the total number of retry attempts
da: det samlede antal genforsøg

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
da: dage før fornyelsesdagen

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
da: suspensioner pr. faktureringsperiode.

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
da: WooCommerce-abonnementer PayPal

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
da: %1$sAngiv en pris%2$s%3$sAbonnementspriser er lidt anderledes end andre produktpriser. For et abonnement kan du indstille en faktureringsperiode, længde, tilmeldingsgebyr og gratis prøveperiode.%4$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
da: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sWooCommerce Subscriptions-udvidelsen tilføjer to nye abonnementsprodukttyper - %4$sSimpelt abonnement%5$s og %6$sVariabelt abonnement%7$s.%8$s

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
da: Fejl

[ctx: used in order note]
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
da: Kunden tilføjede &quot;%1$s&quot; (produkt-id: #%2$d) via siden Min konto.

[ctx: used in order note]
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
da: Kunden fjernede &quot;%1$s&quot; (produkt-id: #%2$d) via siden Min konto.

[ctx: used in order note]
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
da: IPN-abonnementsbetaling %1$s af årsag: %2$s.

[ctx: used in order note]
en: IPN subscription payment %s.
da: IPN abonnementsbetaling %s.

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
da: Fornyelse af abonnement, betaling igen:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
da: Forsøgsregel anvendt:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
da: Forsøgsregel blev anvendt igen:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
da: Kunden anmodes om at forny tidligt:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
da: Forfalden betaling for abonnementsfornyelse:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
da: Fornyelse af abonnement, betaling igen:

[ctx: used in order notes]
en: Customer added %s.
da: Kunden tilføjede %s.

[ctx: used in order notes]
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
da: Kunden skiftede fra: %1$s til %2$s.

[ctx: used in post updated messages]
en: Subscription restored to revision from %s
da: Abonnementet blev gendannet til revision fra %s

[ctx: used in subscription note]
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
da: Betalingsmetodemeta opdateret efter kunden ændrede deres standardtoken og valgte at opdatere deres abonnementer. Betalingsmeta ændret fra %1$s til %2$s

[ctx: used in subscription note]
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
da: Betalingsmetodemeta opdateret, efter kunden slettede et token fra deres Min konto-side. Betalingsmeta ændret fra %1$s til %2$s

[ctx: used in subscription product edit screen]
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
da: Tilpas betalingsdatoen for dette abonnement til en bestemt dag på året. Hvis datoen allerede har fundet sted i år, vil den første betaling blive behandlet i %s. Indstil dagen til 0 for at deaktivere betalingssynkronisering for dette produkt.

[ctx: used in the general subscription options page]
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
da: Tilpas abonnementsfornyelse til en bestemt ugedag, måned eller år. For eksempel den første dag i måneden. %1$sFå flere oplysninger%2$s.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
da: Markerede %s abonnementsprodukter som &quot;sælges individuelt&quot;.

en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
da: version %1$s er forældet. Kerneversionen er %2$s

[ctx: view a subscription]
en: View
da: Udsigt

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
da: Betalingsmetode for IPN-abonnement ændret til PayPal.

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
da: Mellem grupperede abonnementer

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
da: Mellem abonnementsvariationer

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
da: Til alle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
da: Kun for virtuelle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
da: Aldrig (opkræve det fulde tilbagevendende beløb ved tilmelding)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
da: Aldrig (opkræve ikke noget tilbagevendende beløb)

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
da: For opgraderinger og nedgraderinger af alle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
da: Kun til opgraderinger og nedgraderinger af virtuelle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
da: For opgraderinger af alle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
da: Kun til opgraderinger af virtuelle abonnementsprodukter

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
da: Altid

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
da: Aldrig (opkræve det fulde tilmeldingsgebyr)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
da: Aldrig (opkræve ikke et tilmeldingsgebyr)
