WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to cs translation catalogue (1264 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
cs[0]: %d další předplatné bylo zkontrolováno a nepotřebovalo žádné opravy.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
cs: Další platba je splatná %s.

en:  Subscription Created
cs: Předplatné vytvořeno

en:  Subscription Deleted
cs: Předplatné smazáno

en:  Subscription Switched
cs: Předplatné přepnuto

en:  Subscription Updated
cs: Předplatné aktualizováno

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
cs: &quot;%s&quot; není platný nový typ objednávky.

en: $0 Initial Checkout
cs: Počáteční pokladna 0 $

en: $type passed to the function was not a string.
cs: $type předaný funkci nebyl řetězec.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
cs: %1$s %2$s poté %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
cs[0]: %1$s %2$s poté %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
cs: %1$s %2$s poté %3$s každých %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
cs: %1$s %2$s poté %3$s každých %4$s na %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
cs: %1$s %2$s poté %3$s na %4$s %5$s každý rok

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
cs: %1$s %2$s poté %3$s na %4$s %5$s každý %6$s rok

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
cs: %1$s %2$s poté %3$s v %4$s den každého %5$s měsíce

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
cs: %1$s %2$s poté %3$s v %4$s každého měsíce

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
cs: %1$s %2$s poté %3$s poslední den každého měsíce

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
cs: %1$s %2$s poté %3$s poslední den každého %4$s měsíce

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
cs: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
cs: %1$s Dokončete platbu na %2$sObjednejte %3$s%4$s, abyste mohli změnit své předplatné.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
cs: %1$s po bezplatné zkušební verzi %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
cs: %1$s a registrační poplatek %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
cs: %1$s každých %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
cs: %1$s každých %2$s v %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
cs[0]: %1$s pro %2$d položku

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
cs: %1$s pro %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
cs: %1$s bezplatná zkušební verze, poté %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
cs: Nyní %1$s a

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
cs: %1$s na %2$s %3$s každý rok

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
cs: %1$s na %2$s %3$s každý %4$s rok

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
cs: %1$s v %2$s den každého %3$s měsíce

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
cs: %1$s v %2$s každého měsíce

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
cs: %1$s poslední den každého %2$s měsíce

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
cs[0]: Předplatné %1$s se nepodařilo aktualizovat: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
cs: Událost odběru %1$s spuštěna v %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
cs: %1$s s bezplatnou zkušební verzí %2$s

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
cs: %1$s#%2$s%3$s pro %4$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
cs: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s: %5$s

[ctx: used in a select box]
note: translators: 1$: month number (e.g. "01"), 2$: month abbreviation (e.g. "Jan")
en: %1$s-%2$s
cs: %1$s–%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
cs: %1$sPřidat předplacený produkt »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
cs: %1$sPřidejte předplatné%2$s nyní nebo se %3$zjistěte více%4$s o novém rozhraní.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
cs: %1$sZvolte předplatné%2$s%3$sRozšíření WooCommerce Subscriptions přidává dva nové typy předplatných produktů – %4$sJednoduché předplatné%5$s a %6$sVariable předplatné%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
cs: %1$sZjistěte, jak aktualizovat %2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
cs: %1$sDalší informace o správě předplatných »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
cs: %1$sPoznámka:%2$s Objednávky související s předplatným nebudou zahrnuty do objednávek ovlivněných těmito nastaveními.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
cs: %1$sObjednávka č. %3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
cs: Na vašem účtu%2$s jsou povoleny referenční transakce %1$sPayPal. Všechny funkce správy předplatného jsou nyní povoleny. Šťastný prodej!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
cs: Na vašem účtu %2$s nejsou povoleny %1$sReferenční transakce PayPal, některé funkce správy předplatného nejsou povoleny. Kontaktujte prosím PayPal a požádejte, aby na vašem účtu mohl %3$spustit referenční transakce PayPal%4$s. %5$sZkontrolujte účet PayPal%6$s %3$sDalší informace %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
cs: %1$sReferenční transakce PayPal nejsou na vašem účtu%2$s povoleny. Pokud si přejete používat referenční transakce PayPal s předplatným, kontaktujte prosím PayPal a požádejte, aby na vašem účtu %3$povolili referenční transakce PayPal%4$s. %5$sZkontrolujte účet PayPal%6$s %3$sDalší informace %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
cs: %1$sNastavit cenu%2$s%3$sCeny předplatného se trochu liší od cen ostatních produktů. U předplatného můžete nastavit fakturační období, délku, registrační poplatek a bezplatnou zkušební verzi.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
cs: %1$sUpozornění!%2$s Zdá se, že jste snížili %1$sWooCommerce odběry%2$s z %3$s na %4$s. Downgrade pluginu tímto způsobem může způsobit problémy. Pro další pomoc aktualizujte na %3$s nebo vyšší nebo %5$otevřete nový lístek podpory%6$s. %7$sDalší informace »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
cs: %1$sUpozornění!%2$s Vidíme, že plugin %1$sWooCommerce Early Renewal%2$s je aktivní. Verze %3$s %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s přichází s funkcemi tohoto pluginu, které jsou součástí hlavního pluginu. Deaktivujte prosím předčasné obnovení předplatného WooCommerce, abyste předešli konfliktům.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
cs: %1$sUpozornění!%2$s V %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s jsme objevili problém, který může způsobit, že vaše objednávka obnovení předplatného a mezipaměti zákaznických předplatných obsahují neplatná data. Informace o tom, jak aktualizovat data uložená v mezipaměti, %3$sotevřete nový lístek podpory%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
cs: %1$sNainstalovaná předplatná WooCommerce%2$s – %3$sJste připraveni začít prodávat předplatná!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
cs: Předplatné %1$sWooCommerce je neaktivní.%2$s Aby předplatné WooCommerce fungovalo, musí být aktivní %3$sWooCommerce plugin%4$s. Prosím %5$nainstalujte a aktivujte WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
cs: Předplatné %1$sWooCommerce je neaktivní.%2$s Tato verze předplatného vyžaduje WooCommerce %3$s nebo novější. %4$aktualizujte WooCommerce na verzi %3$s nebo novější »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
cs: Aktuální odběry: %2$s %1$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
cs: %2$s %1$s ukončila odběry

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
cs: %2$s %1$s nových odběrů

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
cs: %2$s %1$s zrušení předplatného

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
cs: %2$s %1$s obnovení předplatného

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
cs: %2$s %1$s se znovu přihlásí k odběru

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
cs: %2$s Registrace odběru %1$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
cs: %2$s %1$s přepne předplatné

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
cs[0]: %2$s%1$s zrušení%3$s zrušení předplatného tento měsíc

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
cs[0]: %2$s%1$s obnovení%3$s obnovení předplatného tento měsíc

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
cs[0]: %2$s%1$s registrace%3$s registrace k odběru tento měsíc

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
cs[0]: %d Zrušená platba opakovat

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
cs[0]: %d Neúspěšná platba zopakovat

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
cs[0]: %d Čeká na opakování platby

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
cs[0]: %d Zpracovává se platba znovu

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
cs[0]: %d Úspěšný pokus o platbu znovu

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
cs[0]: %d selhání

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
cs[0]: %d položka

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
cs: %s - Objednávka

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
cs: před %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
cs: %s průměrná částka obnovení

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
cs[0]: %s den

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
cs: %s den v měsíci

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
cs: %s každý týden

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
cs[0]: %s měsíc

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
cs: %s čistý zisk z předplatného

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
cs: %s čistá ztráta předplatného

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
cs: %s poslední den každého měsíce

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
cs: %s příjem z obnovení v tomto období

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
cs: %s objednávky obnovení

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
cs: %s výnos z obnovení v tomto období

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
cs: %s výnos z obnovení obnoven

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
cs: %s výnosy z obnovení tento měsíc

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
cs: Výnosy z opětovného odběru %s v tomto období

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
cs: %s pokusy o opakování se nezdařily

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
cs: %s nevyřízených pokusů o opakování

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
cs: %s pokusů o opakování bylo úspěšné

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
cs: %s příjem z registrace v tomto období

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
cs: %s příjem z registrace tento měsíc

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
cs[0]: Stav předplatného %s se změnil.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
cs: Výnosy z přepínačů %s v tomto období

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
cs[0]: %s týden

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
cs[0]: %s rok

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
cs: %sDalší informace »%s

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
cs: %sté

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
cs: (za %s sekund)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
cs: (zahrnuje %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
cs: 1 den

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
cs: 1 měsíc

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
cs: 1 týden

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
cs: 1 rok

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
cs: Při zpracování nedávné platby za předplatné přes PayPal došlo k závažné chybě. Okamžitě prosím %1$otevřete nový tiket na podpoře WooCommerce%3$s, abyste to vyřešili. %2$sDalší informace »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
cs: U produktu se zobrazí tlačítko s textem „Přidat do košíku“. Ve výchozím nastavení se toto předplatné změní na „Zaregistrovat se nyní“. Zde si můžete přizpůsobit text tlačítka pro odběry.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
cs: Předplatné patřící %1$s bylo zrušeno. Podrobnosti o jejich předplatném jsou následující:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
cs: Uživatel pozastavil odběr patřící %1$s. Podrobnosti o jejich předplatném jsou následující:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
cs: Platnost předplatného patřící %1$s vypršela. Podrobnosti o jejich předplatném jsou následující:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
cs: Předplatné bylo odstraněno z vašeho košíku. Kvůli omezením platební brány nelze současně zakoupit různé předplatné produkty.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
cs: Předplatné bylo odstraněno z vašeho košíku. Produkty a předplatné nelze zakoupit současně.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
cs: Obnovení předplatného bylo odstraněno z vašeho košíku. Nelze zakoupit více předplatných současně.

en: About WooCommerce Subscriptions
cs: O předplatném WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
cs: Přijměte platby za předčasné obnovení

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
cs: Přijměte platby za předčasné obnovení prostřednictvím modu

en: Accept Manual Renewals
cs: Přijměte ruční obnovení

en: Actions
cs: Akce

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
cs: aktivovat

[ctx: Subscription status]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
cs[0]: Aktivní <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
cs: Aktivní produktový klíč

en: Active Subscriptions
cs: Aktivní předplatné

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
cs: Aktivní odběry %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
cs[0]: Aktivní pro %d platbu

en: Active for unlimited payments
cs: Aktivní pro neomezené platby

en: Active for x payments
cs: Aktivní pro x plateb

en: Active subscriber?
cs: Aktivní předplatitel?

en: Add
cs: Přidat

en: Add New
cs: Přidat nový

en: Add New Retry
cs: Přidat nový pokus

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
cs: Přidat nové předplatné

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
cs: Přidat předplatné

en: Add a Subscription Product
cs: Přidejte předplacený produkt

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
cs: Přidat platbu

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
cs: Přidat způsob platby

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
cs: Přidat způsob platby

en: Add to Cart Button Text
cs: Text tlačítka Přidat do košíku

en: Address
cs: Adresa

en: Affected event: | Affected events:
cs[0]: Dotčená událost:

en: Align Subscription Renewal Day
cs: Zarovnat den obnovení předplatného

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
cs: Přizpůsobte obnovení předplatného konkrétnímu dni v týdnu, měsíci nebo roku. Například první den v měsíci. %1$sDalší informace%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
cs: Přizpůsobte datum platby všem zákazníkům, kteří si toto předplatné zakoupí, konkrétnímu dni v týdnu nebo měsíci.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
cs: Přizpůsobte datum platby za toto předplatné konkrétnímu dni v roce. Pokud již toto datum proběhlo v tomto roce, bude první platba zpracována v %s. Nastavením dne na 0 deaktivujete synchronizaci plateb pro tento produkt.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
cs: Všechny propojené položky předplatného byly odstraněny z košíku.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
cs: Všechny propojené položky předplatného byly

en: All orders types
cs: Všechny typy objednávek

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
cs: Povolit počáteční platbu za 0 $ bez platební metody.

en: Allow Switching
cs: Povolit přepínání

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
cs: Umožněte zakoupení produktu předplatného s jinými produkty a předplatnými ve stejné transakci.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
cs: Umožněte zakoupení produktu předplatného s počáteční platbou 0 $ bez zadání platební metody. Zákazník bude muset na konci počátečního období poskytnout způsob platby, aby předplatné zůstalo aktivní.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
cs: Umožněte zákazníkům obejít pokladnu a obnovit předplatné dříve ze svého %1$sMůj účet &gt; Zobrazit stránku Předplatné%2$s. %3$sDalší informace.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
cs: Umožněte zákazníkům zapnout a vypnout automatické obnovování na stránce Zobrazit předplatné.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
cs: Povolit nákup více předplatných a produktů současně.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
cs: Umožněte předplatitelům přepínat (upgradovat nebo downgradovat) mezi různými předplatnými. %1$sDalší informace%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
cs: Vždy

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
cs[0]: Při zpracování nedávné události související s předplatným došlo k chybě. Kroky, jak opravit dotčené předplatné a další informace o možných příčinách této chyby, naleznete v naší příručce %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
cs: Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu nebo zkuste jiný způsob platby.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
cs: Volitelná doba čekání před naúčtováním první opakované platby. Případný registrační poplatek bude stále účtován na začátku předplatného. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
cs: Volitelná doba čekání před naúčtováním první opakované platby. Případný registrační poplatek bude stále účtován na začátku předplatného. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
cs: Byla pro vás vytvořena objednávka k obnovení předplatného na %1$s. K zaplacení této faktury použijte prosím následující odkaz: %2$s

en: And much more...
cs: A mnohem víc...

en: Any Payment Method
cs: Jakýkoli způsob platby

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto položku ze svého předplatného?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
cs: Opravdu chcete změnit způsob platby ze standardního PayPal? Tím pozastavíte předplatné na PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
cs: Opravdu chcete zpracovat obnovení? Tím bude zákazníkovi účtována částka a zaslána e-mailem objednávka obnovení (pokud jsou e-maily povoleny).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
cs: Opravdu chcete znovu zkusit platbu za tuto objednávku obnovení? To se pokusí účtovat zákazníkovi a odeslat e-maily s objednávkou obnovení (pokud jsou e-maily povoleny).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
cs: Pokuste se získat zpět opakující se příjmy, které by jinak byly ztraceny v důsledku pouze dočasného odmítnutí platebních metod. %1$sDalší informace%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
cs: Přepínač automatického obnovení

en: Auto renew
cs: Automatické obnovení

en: Automatic Failed Payment Retries
cs: Automatické neúspěšné pokusy o platbu

en: Automatic Failed Payment Retry
cs: Opakovat automatickou neúspěšnou platbu

en: Automatic Recurring Payments
cs: Automatické opakované platby

en: Automatic payment failed for order {order_number}
cs: Automatická platba za objednávku {order_number} se nezdařila

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
cs: Automatická platba pro {order_number} se nezdařila, zkusíme to znovu {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
cs: Platba za automatické obnovení se nezdařila

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
cs: Po uplynutí této doby předplatné automaticky vyprší. Tato délka je doplňkem jakékoli bezplatné zkušební verze nebo doby poskytnuté před synchronizovaným datem prvního obnovení.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
cs: Po uplynutí této doby předplatné automaticky vyprší. Tato délka je doplňkem jakékoli bezplatné zkušební verze nebo doby poskytnuté před synchronizovaným datem prvního obnovení.

en: Average Lifetime Value
cs: Průměrná hodnota životnosti

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
cs: Průměrná hodnota životnosti %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
cs: Průměrný opakující se řádek Celkem %s

en: Backordered
cs: Doobjednáno

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
cs: Z tohoto důvodu se nedoporučuje jako způsob platby za předplatné, pokud to není jediná dostupná možnost pro vaši zemi.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
cs: Protože třída %sWC_Subscription%s rozšiřuje %sWC_Order%s, můžete použít její známé metody, jako je %s$subscription-&gt;update_status()%s nebo %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
cs: Než povolíte PayPal Standard pro předplatné, vezměte na vědomí, že při používání PayPal Standard jsou zákazníci vázáni na používání PayPal Standardu po dobu trvání jejich předplatného a PayPal Standard má řadu omezení. Než tuto možnost povolíte, přečtěte si prosím průvodce %1$proč nedoporučujeme PayPal Standard%2$s pro předplatné.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
cs: Než vás pošleme na cestu, musíme aktualizovat vaši databázi na nejnovější verzi. Pokud nemáte nedávnou zálohu svého webu, %snow je čas na vytvoření zálohy%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
cs: Mezi seskupenými odběry

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
cs: Mezi variacemi předplatného

[ctx: table column header]
en: Big Bang
cs: Velký třesk

en: Billing
cs: Fakturace

en: Billing Address
cs: fakturační adresa

en: Billing Period
cs: Zúčtovací období

en: Billing Period:
cs: fakturační období:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
cs: Smlouva o fakturaci zrušena na PayPal.

en: Billing interval:
cs: Interval vyúčtování:

en: Billing period for the subscription.
cs: Fakturační období pro předplatné.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
cs: Fakturace:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
cs: Dodací adresa použitá pro předplatné i vaše výchozí dodací adresa pro budoucí nákupy budou aktualizovány.

en: Browse products
cs: Procházet produkty

en: Browser User Agent
cs: Uživatelský agent prohlížeče

en: But wait, there's more!
cs: Ale počkat, je toho víc!

en: Button Text
cs: Text tlačítka

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
cs: Ve výchozím nastavení se Subscriptions pokusí provést platbu 5krát za 7 dní. Pravidla, která řídí systém opakování, lze upravit a přizpůsobit:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
cs: Ve výchozím nastavení přidání nových souborů do existujícího předplatitelského produktu automaticky poskytne aktivním předplatitelům přístup k novým souborům. Nyní však můžete povolit %snové nastavení odkapávání obsahu%s, abyste předplatitelům poskytli přístup k novým souborům až po další platbě za obnovení.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
cs: Tím, že předplatné nastavíte jako vlastní typ objednávky, předplatné je nyní také vlastním typem příspěvku. Díky tomu je rychlejší dotazování na odběry a používá se schéma databáze, které je stejně škálovatelné jako příspěvky a stránky WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
cs: Předčasným obnovením předplatného bude vaše další platba %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
cs: Předčasným obnovením předplatného bude vaše plánovaná příští platba na %s zrušena.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
cs: Používáním předplatného WooCommerce můžete ukládat osobní údaje a v závislosti na tom, které zpracovatele plateb třetích stran používáte k přijímání plateb za předplatné, můžete sdílet osobní údaje s externími zdroji.

en: Cache Update Failures
cs: Selhání aktualizace mezipaměti

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
cs: Nelze získat zobrazované jméno typu adresy. Typ adresy není řetězec.

en: Can not get status name. Status is not a string.
cs: Nelze získat název stavu. Stav není řetězec.

en: Cancel
cs: zrušení

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
cs: zrušení

en: Cancel Now
cs: Zrušit nyní

en: Cancel and remove personal data
cs: Zrušte a odstraňte osobní údaje

en: Cancellations
cs: Zrušení

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
cs: Zrušeno

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
cs: Datum zrušení

en: Cancelled Subscription
cs: Zrušené předplatné

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
cs: E-maily se zrušeným předplatným se zasílají, když je předplatné zákazníka zrušeno (buď vedoucím obchodu nebo zákazníkem).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
cs: Nelze vytvořit předplatné: %s.

en: Change
cs: Změna

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
cs: Změňte adresu %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
cs: Změnit způsob platby

en: Change Trial and End Dates
cs: Změna zkušebního a koncového data

en: Change address
cs: Změnit adresu

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
cs: Změna předplatného mezi začátkem a koncem období.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
cs: Změnit platbu

en: Change payment features:
cs: Změna platebních funkcí:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
cs: Změňte způsob platby

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
cs: Změňte způsob platby

en: Check Out What's New
cs: Podívejte se, co je nového

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
cs: Vyberte nový způsob platby.%s

en: Choose a new subscription.
cs: Vyberte nové předplatné.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
cs: Vyberte výchozí role, které chcete přiřadit aktivním a neaktivním odběratelům. Pro účely evidence musí být pro předplatitele vytvořen uživatelský účet. Uživatelům s rolí %1$sadministrator%2$s, jako jste vy, nebudou tyto role nikdy přiděleny, aby nedošlo k uzamčení administrátorů.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
cs: Vyberte cenu předplatného, interval účtování a období.

en: Choose which format of email to send.
cs: Vyberte formát e-mailu, který chcete odeslat.

en: Clear
cs: Průhledná

en: Complete checkout to renew now.
cs: Dokončete platbu a obnovte ji nyní.

en: Complete checkout to renew your subscription.
cs: Chcete-li obnovit své předplatné, dokončete platbu.

en: Complete checkout to resubscribe.
cs: Chcete-li se znovu přihlásit k odběru, dokončete platbu.

en: Completed Renewal Order
cs: Dokončená objednávka obnovení

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Copy billing address
cs: Zkopírujte fakturační adresu

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
cs: Nepodařilo se získat předplatné. Klíč předplatného s největší pravděpodobností neodkazuje na předplatné. Klíč byl: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
cs: Země / Stát

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
cs: Kupon bude omezen na daný počet plateb. Poté bude automaticky odstraněn z předplatného. &quot;Platby&quot; také zahrnují počáteční platbu předplatného.

en: Create pending parent order
cs: Vytvořit nevyřízenou nadřazenou objednávku

en: Create pending parent order requested by admin action.
cs: Vytvořit nevyřízenou nadřazenou objednávku vyžádanou akcí správce.

en: Create pending renewal order
cs: Vytvořit nevyřízenou objednávku obnovení

en: Create pending renewal order requested by admin action.
cs: Vytvořit nevyřízenou objednávku obnovení vyžádanou akcí správce.

en: Create subscriptions
cs: Vytvářejte předplatná

en: Created Date
cs: Datum vytvoření

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
cs: Vlastní nezpracované pravidlo opakování

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
cs: Vlastní pravidlo opakování

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
cs: Vlastní třída pravidla opakování

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
cs: Vlastní pravidla opakování

en: Custom field deleted.
cs: Vlastní pole bylo smazáno.

en: Custom field updated.
cs: Vlastní pole bylo aktualizováno.

en: Customer
cs: Zákazník

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
cs[0]: Zákazník %1$s změnil své předplatné. Podrobnosti o jejich novém předplatném jsou následující:

en: Customer ID is invalid.
cs: Číslo zákazníka je neplatné.

en: Customer Payment Retry
cs: Opakovat platbu zákazníka

en: Customer Provided Note
cs: Poznámka poskytnutá zákazníkem

en: Customer Renewal Invoice
cs: Zákaznická faktura za obnovení

en: Customer Suspensions
cs: Zákaznické pozastavení

en: Customer Totals
cs: Celkový počet zákazníků

en: Customer add payment method page &rarr;
cs: Stránka přidání platební metody zákazníka →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
cs: Zákazník přidal „%1$s“ (ID produktu: #%2$d) prostřednictvím stránky Můj účet.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
cs: Zákazník přidal %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
cs: Stránka změny způsobu platby zákazníka →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
cs: Zákazník odstranil „%1$s“ (ID produktu: #%2$d) prostřednictvím stránky Můj účet.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
cs: Zákazník požádal o předčasné obnovení:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
cs: Zákazník se znovu přihlásil k odběru v objednávce #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
cs: Ukládání zákaznických předplatných do mezipaměti nyní spravují %1$s a %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
cs: Ukládání zákaznických předplatných do mezipaměti nyní zpracovává %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
cs: Zákazník byl úspěšně předčasně obnoven s objednávkou %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
cs: Zákazník přešel z: %1$s na %2$s.

en: Customer's notes about the order
cs: Poznámky zákazníka k objednávce

en: Customer:
cs: Zákazník:

en: Customers
cs: Zákazníci

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
cs: Zákazníci a další uživatelé bez oprávnění správce mohou během aktualizace procházet a nakupovat ve vašem obchodě bez přerušení.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
cs: Zákazníci si nyní mohou zakoupit různé předplatné produkty v rámci jedné transakce. Produkty mohou být účtovány podle libovolného plánu a mají libovolnou kombinaci registračních poplatků a/nebo bezplatných zkušebních verzí.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
cs: Zákazníci s předplatným jsou z tohoto nastavení vyloučeni.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
cs: Přizpůsobte pravidla opakování

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
cs: Upravte text zobrazený na tlačítku vedle předplatného na stránce účtu předplatitele. Výchozí nastavení je „Přepnout předplatné“, ale můžete to změnit na „Upgrade“ nebo „Změnit předplatné“.

en: Database Update Required
cs: Je vyžadována aktualizace databáze

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
cs: Databáze aktualizována na verzi %s

en: Date
cs: datum

en: Date Changed
cs: Datum změněno

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
cs: Datum pozastavení

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
cs: Datum pozastavení: %s

en: Date type can not be an empty string.
cs: Typ data nemůže být prázdný řetězec.

en: Date type is not a string.
cs: Typ data není řetězec.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
cs: Den

en: Delete Customer Subscription Cache
cs: Vymažte mezipaměť předplatného zákazníka

en: Delete Permanently
cs: Trvale smazat

en: Delete Related Order Cache
cs: Smazat mezipaměť souvisejících objednávek

en: Delete all variations without a subscription
cs: Smazat všechny varianty bez předplatného

en: Delete this item permanently
cs: Smazat tuto položku trvale

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
cs: Vývojáři mohou nyní také používat všechny známé funkce WordPress, jako je %sget_posts()%s, k dotazování nebo úpravě dat předplatného.

en: Disable auto renew
cs: Zakázat automatické obnovení

en: Discount
cs: Sleva

en: Display the auto renewal toggle
cs: Zobrazte přepínač automatického obnovení

en: Do not limit
cs: Neomezovat

en: Do not synchronise
cs: Nesynchronizovat

[ctx: short for documents]
en: Documentation
cs: Dokumentace

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
cs: Přejít na nižší verzi

en: Downloadable
cs: Ke stažení

en: Drip Downloadable Content
cs: Překapejte obsah ke stažení

en: Early Renewal
cs: Včasná obnova

en: Edit
cs: Upravit

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Retry
cs: Upravit Opakovat

en: Edit Subscription
cs: Upravit předplatné

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
cs: Upravit předplatné

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
cs: Úprava předplatného se nezdařila s chybou: %s

en: Email
cs: E-mailem

en: Email Address
cs: Emailová adresa

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
cs: Záhlaví e-mailu

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
cs: Typ e-mailu

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
cs: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
cs: Povolit automatické opakování

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
cs: Povolit PayPal Standard pro předplatné

en: Enable auto renew
cs: Povolit automatické obnovení

en: Enable automatic payments
cs: Povolit automatické platby

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
cs: Povolit automatické opakování neúspěšných opakovaných plateb

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
cs: Povolit překapávání obsahu ke stažení na předplacených produktech.

en: Enable this email notification
cs: Povolit toto upozornění e-mailem

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
cs: Povolit zakázat

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
cs: Povolením této možnosti udělíte přístup k novým souborům ke stažení přidaným do produktu až po zpracování příštího obnovení.%sVe výchozím nastavení je přístup k novým souborům ke stažení přidaným do produktu udělen okamžitě každému zákazníkovi, který má aktivní předplatné daného produktu.

en: End Date
cs: Datum ukončení

[ctx: table heading]
en: End Date
cs: Datum ukončení

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
cs: Datum ukončení

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
cs: Datum ukončení: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
cs: Datum ukončení

[ctx: table heading]
en: End date
cs: Datum ukončení

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
cs: Datum ukončení: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
cs: Konec předplaceného období

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
cs: Konec předplaceného období: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
cs: Koncový bod pro stránku Můj účet → Změnit způsob platby za předplatné

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
cs: Koncový bod pro stránku Můj účet → Předplatné

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
cs: Koncový bod pro stránku Můj účet → Zobrazit předplatné

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
cs: Zadejte nový interval jako jedno číslo (např. pro účtování každý 2. měsíc zadejte 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
cs: Zadejte novou délku (např. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
cs: Zadejte příjemce (oddělené čárkou) pro tento e-mail. Výchozí je %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
cs: Zadejte nové období, buď den, týden, měsíc nebo rok:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
cs: Chyba

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
cs: Chyba %d: Nelze přidat daň k předplatnému. Prosím zkuste to znovu.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
cs: Chyba %d: Nelze vytvořit objednávku. Prosím zkuste to znovu.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
cs: Chyba %d: Nelze vytvořit předplatné. Prosím zkuste to znovu.

en: Error during subscription status transition.
cs: Chyba při přechodu stavu předplatného.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
cs: Chyba při ukládání koncových bodů předplatného: %1$sPředplatná%2$s, %1$sZobrazit předplatné%2$s a %1$sZpůsob platby předplatného%2$s nemohou být stejné. Změny byly vráceny.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
cs: Chyba při aktualizaci některých informací: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
cs: Chyba: Nelze přidat produkt do vytvořeného předplatného. Prosím zkuste to znovu.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
cs: Chyba: Nelze vytvořit objednávku obnovení s poznámkou „%s“

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
cs: Chyba: Nelze vytvořit předplatné. Prosím zkuste to znovu.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
cs: Chyba: nelze najít časové pásmo vašeho prohlížeče.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
cs: Odhadovaný zbývající čas (minuty:sekundy): %s

en: Expire after
cs: Vyprší po

[ctx: Subscription status]
en: Expired
cs: Platnost vypršela

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
cs[0]: Platnost vypršela <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
cs: Vypršelo předplatné

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
cs: E-maily s vypršeným předplatným jsou odesílány, když vyprší platnost předplatného zákazníka.

[ctx: Subscription status]
en: Failed
cs: Nepodařilo se

en: Failed Payment Retries
cs: Neúspěšné pokusy o platbu

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
cs: Neúspěšné opakované platby lze nyní automaticky opakovat. To pomáhá získat příjmy, které by jinak byly ztraceny v důsledku pouze dočasného odmítnutí platebních metod.

en: Failed retries
cs: Neúspěšné pokusy

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
cs: Neúspěšná registrace k odběru %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
cs: Nepodařilo se aktivovat stav předplatného pro objednávku č. %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
cs: Předplatné se nepodařilo zrušit poté, co byla zrušena objednávka #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
cs: Nepodařilo se zpracovat neúspěšnou platbu za předplatné pro objednávku č. %1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
cs: Nepodařilo se nastavit předplatné jako vypršené pro objednávku č. %1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
cs: Aktualizace dat předplatného se nezdařila poté, co zákazník předčasně obnovil objednávku %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
cs: Po pozastavení objednávky č. %1$s se nepodařilo aktualizovat stav předplatného: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
cs: Na oficiálním %3$sWooCommerce Marketplace%4$s naleznete nové brány, které %1$spodporují automatické platby za předplatné%2$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
cs: První platba poměrná. Další platba: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
cs: První platba: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
cs: První obnovení: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
cs: Pro všechny předplatné produkty

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
cs: Pro upgrady a downgrady všech předplatných produktů

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
cs: Pouze pro upgrady a downgrady produktů virtuálního předplatného

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
cs: Pro upgrady všech předplacených produktů

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
cs: Pouze pro upgrady produktů virtuálního předplatného

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
cs: Pouze pro produkty virtuálního předplatného

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
cs: Aby vedoucí prodejny změnil předplatné z automatických na manuální obnovení plateb (nebo z manuálního na automatické) pomocí Předplatného v1.5, bylo nutné přímo upravit databázi. Předplatné nyní poskytuje platebním bránám způsob, jak to změnit z nového rozhraní %sEdit Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
cs: Pro účely zpracování opakujících se plateb za předplatné uchováváme jméno zákazníka, fakturační adresu, dodací adresu, e-mailovou adresu, telefonní číslo a údaje o kreditní kartě/platbě.

[ctx: shipping method price]
en: Free
cs: Volný, uvolnit

en: Free Trial
cs: Zkušební verze zdarma

en: Free shipping coupon
cs: Kupón na dopravu zdarma

en: Free trial
cs: Zkušební verze zdarma

en: Free trial length
cs: Délka zkušební verze zdarma

en: Free trial period
cs: Bezplatná zkušební doba

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
cs: ID brány: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
cs: Brána nepodporuje změnu způsobu platby správcem na předplatném.

en: General
cs: Všeobecné

en: Generate Customer Subscription Cache
cs: Vygenerujte mezipaměť předplatného zákazníka

en: Generate Related Order Cache
cs: Generovat související mezipaměť objednávek

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
cs: Přejděte do Nastavení předplatného WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
cs: Přejít na Nastavení předplatného WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
cs: Jeho,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
cs: Údaje o příkazu k obnovení cti

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
cs: Kolik zákazníků zůstane přihlášeno déle než 6 měsíců? Jaká je průměrná celoživotní hodnota vašich odběratelů? Kolik příjmů z obnovení vydělá váš obchod příští měsíc?

en: IP Address
cs: IP adresa

en: IPN subscription cancelled.
cs: Předplatné IPN bylo zrušeno.

en: IPN subscription failing payment method changed.
cs: Způsob platby selhávající předplatné IPN se změnil.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
cs: Platba předplatného IPN %1$s z důvodu: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
cs: Platba předplatného IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
cs: Platba předplatného IPN dokončena.

en: IPN subscription payment failure.
cs: Selhání platby předplatného IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
cs: Způsob platby předplatného IPN se změnil na PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
cs: Registrace předplatného IPN dokončena.

en: IPN subscription suspended.
cs: Předplatné IPN pozastaveno.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
cs: Pokud je předplatné předplatitele ručně zrušeno nebo vyprší, bude mu přidělena tato role.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
cs: Pokud je předplatné synchronizováno s určitým dnem v týdnu, měsíci nebo roce, účtovejte za předplatné poměrnou částku v době registrace.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
cs: Pokud používáte standardní transakce PayPal nebo referenční transakce PayPal, další podrobnosti naleznete v %1$sZásadách ochrany osobních údajů PayPal%2$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
cs: Pokud nechcete, aby se nové nákupy předplatného automaticky účtovaly za obnovení, můžete automatické platby vypnout. Stávající automatická předplatná budou zákazníkům i nadále automaticky účtovat poplatky. %1$sDalší informace%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
cs: Pokud jste obdrželi chybu serveru a znovu načetli stránku, abyste našli toto upozornění, obnovte stránku za %s sekund a rutina upgradu bude bez problémů znovu zahájena.

en: Ignore this error
cs: Tuto chybu ignorujte

en: Ignore this error (not recommended)
cs: Ignorovat tuto chybu (nedoporučuje se)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
cs: Importujte předplatná do WooCommerce prostřednictvím CSV nebo exportujte svá předplatná z WooCommerce do CSV pomocí rozšíření WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
cs: Import/Export odběrů

en: Improved scheduled action data storage
cs: Vylepšené ukládání dat plánovaných akcí

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
cs: V %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
cs: V předchozích verzích Předplatného byl celkový počet předplatných předán platebním bránám jako částka, která se má účtovat za platby za automatické obnovení. Zbytečně se tak zkomplikovalo přidávání jednorázových poplatků nebo slev k prodloužení.

en: Inactive Subscriber Role
cs: Role neaktivního předplatitele

en: Increased processing rate for scheduled payments
cs: Zvýšená rychlost zpracování plánovaných plateb

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
cs: Počáteční předplatné

en: Initial payment discount
cs: Sleva při počáteční platbě

en: Installed Plugins
cs: Nainstalované pluginy

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
cs: Neplatné datum %s. Datum musí být ve formátu: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
cs: Neplatná Payload IPN Payload: nelze najít odpovídající předplatné.

en: Invalid Subscription.
cs: Neplatné předplatné.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
cs: Neplatné datum vytvoření. Datum musí být řetězec a ve formátu: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
cs: Neplatná data. První parametr má datum, které není v registrovaných typech data.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
cs: Neplatná data. První parametr byl při předání do update_dates() prázdný.

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
cs: Neplatná data. Nebylo předáno žádné platné ID položky.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
cs: Neplatná data. Nebylo předáno žádné platné předplatné / objednávka.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
cs: Neplatná data. Očekávané objednávky nejsou objednávky.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
cs: Neplatná data. Typ kopie není řetězec.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
cs: Neplatné datum. Datum musí být řetězec a ve formátu: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
cs: Nesprávný formát. První parametr musí být pole.

en: Invalid order.
cs: Neplatná objednávka.

en: Invalid recurring shipping method.
cs: Neplatný způsob opakované dopravy.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
cs: Neplatný typ vztahu: %1$s. Typ vztahu objednávky musí být jeden z: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
cs: Neplatný bezpečnostní token, znovu načtěte stránku a zkuste to znovu.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
cs: Neplatný typ řazení: %1$s. Argument $sort_order musí být %2$s nebo %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
cs: Zadán neplatný interval účtování předplatného. Musí být celé číslo větší než 0.

en: Invalid subscription billing period given.
cs: Bylo zadáno neplatné fakturační období předplatného.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
cs: Neplatné předplatné customer_id.

en: Invalid subscription id.
cs: Neplatné ID předplatného.

en: Invalid subscription status given.
cs: Zadán neplatný stav předplatného.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
cs: Neplatný typ přepínače &quot;%s&quot;. Přepínač musí být jeden z: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; nebo &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
cs: Neplatný typ aktualizace: %s. Podporované typy aktualizací jsou &quot;přidat&quot; nebo &quot;smazat&quot;. Aktualizace se provádějí přímo na post meta.

en: Invoice for renewal order {order_number}
cs: Faktura za obnovení objednávky {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
cs: Faktura za obnovení objednávky {order_number} z {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
cs: Pokud máte aktivní předplatné s PayPal, %1$s důrazně doporučujeme neměnit e-mailovou adresu příjemce%2$s. Pokud tak učiníte, můžete přerušit stávající předplatná.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
cs: Zdá se, že tento web byl přesunut nebo je duplicitní. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s zakázal na tomto webu automatické platby a e-maily související s předplatným, aby se předešlo duplicitním platbám ze zkušebního nebo testovacího prostředí. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s považuje %5$s%7$s%6$s za adresu URL webu. %3$sDalší informace »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
cs: Již bylo možné změnit datum příští platby předplatného, ale někteří manažeři obchodů chtěli zákazníkovi poskytnout prodlouženou bezplatnou zkušební verzi nebo přidat další měsíc k datu vypršení platnosti. Nyní můžete všechna tato data změnit na obrazovce %sUpravit předplatné%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
cs: Nyní je pro vaše zákazníky snazší nakupovat více předplatných!

en: Item ID.
cs: ID položky.

en: Items
cs: Položky

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
cs: Abychom vás informovali – obdrželi jsme vaši objednávku na obnovení předplatného #%s a nyní se zpracovává:

en: Label
cs: Označení

en: Last 7 Days
cs: Posledních 7 dní

en: Last Month
cs: Minulý měsíc

en: Last Order Date
cs: Datum poslední objednávky

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
cs: Datum poslední objednávky

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
cs: Datum poslední objednávky: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
cs: Poslední objednávka: %s

en: Last day of the month
cs: Poslední den v měsíci

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
cs: Datum poslední objednávky

en: Last recorded error:
cs: Poslední zaznamenaná chyba:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
cs: Další informace

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
cs: Další informace

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
cs: Další informace

en: Learn more
cs: Zjistěte více

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
cs: Další informace o nové %sZobrazit stránku odběru%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
cs: Zjistěte více o nové funkci %smultiple odběrů%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
cs: Doživotní hodnota z předplatných %s

en: Limit subscription
cs: Omezit předplatné

en: Limit to one active subscription
cs: Omezení na jedno aktivní předplatné

en: Limit to one of any status
cs: Omezte na jeden z jakéhokoli stavu

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
cs[0]: Kupón pro omezené použití „%1$s“ byl odstraněn z předplatného. Bylo použito %2$dkrát.

en: Line subtotal (before discounts).
cs: Řádkový mezisoučet (před slevami).

en: Line subtotal tax (before discounts).
cs: Řádek mezisoučet daně (před slevami).

en: Line taxes.
cs: Řádkové daně.

en: Line total (after discounts).
cs: Řádkový součet (po slevách).

en: Line total tax (after discounts).
cs: Řádek celková daň (po slevách).

[ctx: refers to live site]
en: Live
cs: Žít

en: Load billing address
cs: Načíst fakturační adresu

en: Load shipping address
cs: Načíst dodací adresu

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
cs: Mj, Y @ G:i

en: Manage Subscriptions
cs: Správa odběrů

en: Manual Renewal
cs: Ruční obnova

en: Manual Renewal Payments
cs: Manuální obnovovací platby

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
cs: Manuální obnovení objednávky čekající na platbu zákazníka.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
cs: Produkty předplatného %s byly označeny jako „prodávané jednotlivě“.

en: Meta key.
cs: Meta klíč.

en: Meta label.
cs: Meta štítek.

en: Meta value.
cs: Meta hodnota.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
cs: Migrované háčky související s předplatným %1$s do nového plánovače (za %2$s sekund).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
cs: Migrováno %1$s odběrů do nové struktury (za %2$s sekund).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
cs: Smíšený

en: Mixed Checkout
cs: Smíšená pokladna

en: Month for Synchronisation
cs: Měsíc pro synchronizaci

en: Move this item to the Trash
cs: Přesuňte tuto položku do koše

[ctx: email type]
en: Multipart
cs: Vícedílné

en: Multiple Subscriptions
cs: Více odběrů

en: My Account
cs: Můj účet

en: My Subscription
cs: Moje předplatné

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
cs: Nikdy (při registraci účtovejte celou opakovanou částku)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
cs: Nikdy (účtovat celý registrační poplatek)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
cs: Nikdy (neúčtovejte si registrační poplatek)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
cs: Nikdy (neúčtovat žádnou opakovanou částku)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
cs: Nikdy nevyprší

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
cs: Nový objekt %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
cs: Nový typ příspěvku %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
cs: Nová obrazovka Přidat/Upravit předplatné

en: New Renewal Order
cs: Nový řád obnovy

en: New Retry
cs: Nový pokus

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
cs: Nové předplatné

en: New Subscription Emails
cs: Nové předplatné e-maily

en: New Subscriptions
cs: Nové předplatné

en: New View Subscription Page
cs: Nové zobrazení stránky odběru

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
cs: Při zpracování platby za obnovení předplatného se odesílají e-maily s novými objednávkami obnovení.

en: New subscription details
cs: Nové podrobnosti o předplatném

en: New subscription renewal order
cs: Nová objednávka obnovení předplatného

en: Next
cs: další

en: Next 12 Months
cs: Příštích 12 měsíců

en: Next 30 Days
cs: Dalších 30 dní

en: Next 7 Days
cs: Dalších 7 dní

en: Next Month
cs: Příští měsíc

en: Next Payment
cs: Další platba

[ctx: table heading]
en: Next Payment
cs: Další platba

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
cs: Datum další platby: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
cs: Další platba

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
cs: Další datum platby

en: Next payment: %s
cs: Další platba: %s

en: No
cs: Ne

en: No Subscriptions found
cs: Nebyla nalezena žádná předplatná

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné odběry

en: No billing address set.
cs: Není nastavena fakturační adresa.

en: No customers found.
cs: Nebyli nalezeni žádní zákazníci.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
cs: Nejsou povoleny žádné platební brány schopné zpracovávat automatické platby za předplatné. Pokud chcete zpracovávat automatické platby, doporučujeme %1$srozšíření Stripe%2$s zdarma.

en: No products found.
cs: Nebyly nalezeny žádné produkty.

en: No retries found
cs: Nebyly nalezeny žádné pokusy

en: No retries found in trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné opakované pokusy

en: No shipping address set.
cs: Není nastavena dodací adresa.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
cs: Nepředplatitelství

en: None
cs: Žádný

en: Not cancelled
cs: Nezrušeno

en: Not yet ended
cs: Ještě neskončilo

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
cs: Upozorňujeme, že nákup předplatného stále vyžaduje účet.

en: Note:
cs: Poznámka:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
cs: Počet dní po přihlášení

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
cs: Počet měsíců po registraci

en: Number of renewals
cs: Počet obnovení

en: Number of resubscribes
cs: Počet opětovných odběrů

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
cs: Počet týdnů po registraci

[ctx: Subscription status]
en: On hold
cs: Pozastaveno

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
cs: Pozastaveno

en: On-hold Renewal Order
cs: Příkaz k obnovení pozastavení

en: One time shipping
cs: Jednorázové odeslání

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
cs: Povolit zákazníkovi mít pouze jedno předplatné tohoto produktu. %1$sDalší informace%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
cs: Data plateb mohou upravovat pouze vedoucí prodejen.

en: Open a ticket
cs: Otevřete lístek

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
cs: Volitelně uveďte částku, která bude účtována na začátku předplatného. Registrační poplatek bude účtován okamžitě, i když má produkt bezplatnou zkušební verzi nebo jsou synchronizována data plateb.

en: Order
cs: Objednat

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
cs: Objednávka #%s nebyla přidána do košíku.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
cs: Objednávka %s vytvořena pro zaznamenání předčasného obnovení.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
cs: Objednávka %s vytvořena pro záznam obnovení.

en: Order Number
cs: Číslo objednávky

en: Order date: %s
cs: Datum objednávky: %s

en: Order number: %s
cs: Číslo objednávky: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
cs: Objednávky

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
cs: Objednávky s %s

[ctx: An order type]
en: Original
cs: Originál

en: Other
cs: jiný

[ctx: label for the system status page]
en: Other
cs: jiný

en: Parent Order
cs: Objednávka rodičů

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
cs: Objednávka rodičů

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
cs: Rodičovské předplatné

en: Parent order:
cs: Objednávka rodičů:

en: Parent order:
cs: Objednávka rodičů:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
cs: Platit

en: Pay Now &raquo;
cs: Zaplať teď &quot;

en: Pay now
cs: Zaplať teď

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
cs: Chyba PayPal API – přihlašovací údaje jsou nesprávné.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
cs: Chyba PayPal API: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
cs: Referenční transakce PayPal povoleny

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
cs: PayPal Standard má řadu omezení a nepodporuje všechny funkce předplatného.

en: PayPal Subscription ID:
cs: ID předplatného PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
cs: Zadržená transakce PayPal: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
cs: PayPal je neaktivní pro transakce předplatného. Prosím, %1$snastavte PayPal IPN%2$s a %3$zadejte své přihlašovací údaje k API%4$s, abyste PayPal mohli používat pro předplatné.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
cs: Platba PayPal schválena (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
cs: Platba PayPal odmítnuta: %s

en: Payment
cs: Způsob platby

en: Payment Gateway Support
cs: Podpora platební brány

en: Payment Method
cs: Způsob platby

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
cs: Platební metody

en: Payment Retry
cs: Opakovat platbu

en: Payment failed.
cs: Platba selhala.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
cs: Platba za objednávku obnovení nebyla úspěšná pomocí vaší platební metody v záznamech, zkuste to prosím znovu.

en: Payment gateway ID.
cs: ID platební brány.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
cs: Platební brány, které nepodporují automatické opakované platby, lze použít ke zpracování %1$smanuální platby za obnovení předplatného%2$s.

en: Payment method added.
cs: Byla přidána platební metoda.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
cs: Předplatitel na stránce účtu změnil platební metodu z „%1$s“ na „%2$s“.

en: Payment method meta must be an array.
cs: Meta platební metody musí být pole.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
cs: Meta platební metody se aktualizovala poté, co zákazník změnil svůj výchozí token a rozhodl se aktualizovat svá předplatná. Platební meta se změnila z %1$s na %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
cs: Meta platební metody se aktualizovala poté, co zákazník smazal token ze stránky Můj účet. Platební meta se změnila z %1$s na %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
cs: Platební metoda byla aktualizována pro všechna vaše aktuální předplatná.

en: Payment method updated.
cs: Způsob platby byl aktualizován.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
cs: Zpracování platby bylo přeskočeno – objednávka obnovení byla vytvořena na %1$sstaging site%2$s pod zámkem zkušebního webu. Aktuální web je na %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
cs: Pokus o opakování platby u objednávky obnovení s několika souvisejícími předplatnými bez společné platební metody.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
cs: E-maily s opakovaným pokusem o platbu jsou zasílány vybranému příjemci, když selhal pokus o automatické zpracování platby za obnovení předplatného a bylo použito pravidlo opakování pro opakování platby v budoucnu.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
cs: Opakování platby zveřejňuje podrobnosti o automatickém opakování neúspěšných obnovovacích plateb.

en: Payment status marked complete.
cs: Stav platby označen jako dokončený.

en: Payment:
cs: Způsob platby:

en: Peek Under the Hood for Developers
cs: Nahlédněte pod pokličku pro vývojáře

[ctx: Subscription status]
en: Pending
cs: čekající

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
cs: Čeká na zrušení

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
cs[0]: Čeká na zrušení <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
cs: Čekající opakování

en: Pending subscription created.
cs: Bylo vytvořeno čekající předplatné.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
cs: Trvale smazaná poznámka k předplatnému

en: Personal data removed.
cs: Osobní údaje byly odstraněny.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
cs: Osobní údaje v rámci předplatného %s byly uchovány.

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: Place Order Button Text
cs: Text tlačítka Objednat

[ctx: email type]
en: Plain text
cs: Prostý text

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
cs: Vyberte prosím platnou platební bránu, na kterou chcete přejít.

en: Please enter a date after the next payment.
cs: Zadejte prosím datum po příští platbě.

en: Please enter a date after the start date.
cs: Zadejte prosím datum po datu zahájení.

en: Please enter a date after the trial end.
cs: Zadejte prosím datum po skončení zkušebního období.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
cs: Zadejte prosím datum alespoň jednu hodinu do budoucnosti.

en: Please enter a date before the next payment.
cs: Zadejte prosím datum před další platbou.

en: Please enter a start date in the past.
cs: Zadejte datum zahájení v minulosti.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
cs: Zadejte prosím platné PSČ.

en: Please enter all date fields.
cs: Zadejte prosím všechna pole data.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
cs: Ponechte prosím tuto stránku otevřenou, dokud se proces aktualizace nedokončí. Není třeba obnovovat nebo restartovat proces.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
cs: Přihlaste se prosím ke svému účtu níže a vyberte si nový způsob platby pro své předplatné.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
cs: Poznámka: data tohoto přehledu jsou uložena v mezipaměti. Zobrazená data mohou být zastaralá až 24 hodin. Mezipaměť se aktualizuje každé ráno ve 4:00 v časovém pásmu vašeho webu.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
cs: Okamžitě prosím upgradujte plugin WooCommerce Subscriptions na verzi 2.0 nebo novější. Pokud potřebujete pomoc, po upgradu na Předplatné v2.0 prosím %1$otevřete lístek podpory%2$s.

en: Previous
cs: Předchozí

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
cs: Předchozí verze předplatného se při zpracování plateb za předplatné a dalších plánovaných událostí spoléhaly na %1$sWP Cron%2$s. Ve verzi 3.0 budou tyto události nyní spouštěny na žádost správce s podporou zpětné smyčky. Tím se výrazně zvýší propustnost zpracování plateb.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
cs: Cena

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
cs: Před předplatným 2.1 nebylo snadné na ně odpovědět. Předplatné 2.1 zavádí nové přehledy, které tyto a mnohé další otázky zodpovídají.

en: Process renewal
cs: Obnova procesu

en: Process renewal order action requested by admin.
cs: Zpracovat akci obnovení objednávky požadované administrátorem.

en: Processing Renewal order
cs: Zpracování objednávky obnovení

en: Product
cs: Produkt

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
cs: Produkt

en: Product ID.
cs: ID produktu.

en: Product SKU.
cs: SKU produktu.

en: Product name.
cs: Jméno výrobku.

en: Product price.
cs: Cena produktu.

en: Products
cs: produkty

en: Profile &rarr;
cs: Profil →

en: Prorate First Renewal
cs: Poměrná první obnova

en: Prorate Recurring Payment
cs: Poměrná opakující se platba

en: Prorate Sign up Fee
cs: Poměrný poplatek za registraci

en: Prorate Subscription Length
cs: Poměrná délka předplatného

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
cs: Podržte

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
cs: Množství

en: Quantity ordered.
cs: Objednané množství.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
cs: Přestaňte mě otravovat (ale nepovolujte automatické platby)

en: REST API Endpoints
cs: Koncové body REST API

en: Reactivate
cs: Znovu aktivujte

en: Read more
cs: Přečtěte si více

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
cs: Příjemci

en: Recovered Renewal Revenue
cs: Vrácené výnosy z obnovy

en: Recurring Payments
cs: Opakované platby

en: Recurring Product % Discount
cs: Opakující se produkt % sleva

en: Recurring Product Discount
cs: Opakovaná sleva na produkt

en: Recurring Sales Tax:
cs: Daň z opakovaného prodeje:

en: Recurring Total
cs: Opakující se celkem

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
cs: Opakující se cena: %s

en: Recurring total
cs: Opakující se celkem

[ctx: table heading]
en: Recurring total
cs: Opakující se celkem

en: Recurring totals
cs: Opakující se součty

en: Recurring:
cs: Opakující se:

en: Related Orders
cs: Související objednávky

en: Related order caching is now handled by %1$s.
cs: Ukládání souvisejících objednávek do mezipaměti nyní zpracovává %1$s.

en: Related orders
cs: Související objednávky

en: Related subscriptions
cs: Související předplatné

en: Relationship
cs: Vztah

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
cs: Pamatujte, že ačkoli proces aktualizace může chvíli trvat, zákazníci a další uživatelé bez oprávnění správce mohou během aktualizace procházet a nakupovat ve vašem obchodě bez přerušení.

en: Remove personal data from subscriptions
cs: Odstraňte osobní údaje z odběrů

en: Removed line item meta data.
cs: Metadata řádkové položky byla odstraněna.

en: Removed line items data.
cs: Odebraná data řádkových položek.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
cs[0]: Odebrána osobní data z %d předplatného.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
cs: Odebrána osobní data z předplatného %s.

en: Renew early
cs: Obnovte brzy

en: Renew now
cs: Obnovit ihned

en: Renewal % discount
cs: Obnovovací % sleva

en: Renewal Discount
cs: Sleva za obnovení

en: Renewal Order
cs: Příkaz k obnovení

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
cs: Objednávka obnovení

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
cs: Opakované pokusy o obnovení platby

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
cs: Opakované pokusy o obnovení platby

en: Renewal Payment Retry
cs: Pokus o obnovení platby

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
cs: Pokus o obnovení platby

en: Renewal Totals
cs: Obnovovací součty

en: Renewal cart discount
cs: Sleva na obnovení košíku

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
cs: E-maily o dokončení objednávky obnovení jsou zákazníkovi zasílány, když je objednávka obnovení předplatného označena jako dokončená a obvykle označují, že položka pro dané období obnovení byla odeslána.

en: Renewal product discount
cs: Sleva na produkt za obnovení

[ctx: option section heading]
en: Renewals
cs: Obnovení

en: Renewals amount
cs: Částka obnovy

en: Renewals count
cs: Obnovení se počítá

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
cs: Opraveno %d předplatných s nesprávnými daty, řádkovými daňovými údaji nebo chybějícími poznámkami zákazníků.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
cs: Mezipaměť zpráv povolena

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
cs: Ujišťujeme vás, že i když proces aktualizace může chvíli trvat, je nakódován tak, aby se předešlo závadám, váš web je bezpečný a brzy bude znovu spuštěn, rychleji než kdy jindy.

en: Restore
cs: Obnovit

en: Restore this item from the Trash
cs: Obnovte tuto položku z koše

en: Resubscribe
cs: Znovu se přihlaste

en: Resubscribe Order
cs: Znovu přihlásit objednávku

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
cs: Znovu přihlásit objednávku

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
cs: Objednávka opětovného přihlášení – %s

en: Resubscribe Totals
cs: Opětovné přihlášení k odběru

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
cs: Opětovné předplatné

en: Retain ended subscriptions
cs: Zachovat ukončená předplatná

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
cs: Uchovávejte ukončená předplatná a jejich související objednávky po určitou dobu před anonymizací osobních údajů v nich obsažených.

en: Retention Rate
cs: Míra uchování

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
cs: Stav migrace znovu

en: Retry Date
cs: Datum opakování

en: Retry Failed Payments
cs: Opakovat neúspěšné platby

en: Retry Renewal Payment
cs: Opakovat platbu za obnovení

en: Retry Status
cs: Stav opakování

en: Retry renewal payment action requested by admin.
cs: Opakujte akci obnovení platby požadované správcem.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
cs: Bylo použito pravidlo opakování:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
cs: Znovu použito pravidlo opakování:

en: Roles
cs: Role

[ctx: meta box title]
en: Schedule
cs: Plán

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
cs: Údaje o plánovaných akcích, které byly dříve uloženy v tabulkách příspěvků WordPress, byly přesunuty do vlastní databázové tabulky. Kromě jiných výhod to výrazně zlepší výkon zpracování plánovaných akcí, jako jsou platby za předplatné.

en: Search Renewal Payment Retries
cs: Vyhledejte opakování platby za obnovení

en: Search Subscriptions
cs: Hledat odběry

en: Search for a customer&hellip;
cs: Vyhledat zákazníka…

en: Search for a product&hellip;
cs: Vyhledat produkt…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
cs: Chyba zabezpečení. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
cs: Zobrazit úplný průvodce Co je nového v předplatném verze 2.1 »

en: Select an order&hellip;
cs: Vyberte objednávku…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
cs: Prodávejte produkty a služby s opakovanými platbami ve svém WooCommerce Store.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
cs: Odesláno zákazníkovi, když selhal pokus o automatické zpracování platby za obnovení předplatného a bylo použito pravidlo opakování pro opakování platby v budoucnu. E-mail obsahuje informace o objednávce obnovení, datum plánovaného opakování a platební odkazy, které zákazníkovi umožní zaplatit za objednávku obnovení ručně namísto čekání na automatické opakování.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
cs: Odesláno zákazníkovi, když má být předplatné obnoveno a obnovení vyžaduje manuální platbu, buď proto, že používá manuální obnovení, nebo automatická opakovaná platba selhala při prvním pokusu a všech automatických opakováních (pokud existují). E-mail obsahuje informace o objednávce obnovení a platební odkazy.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
cs: Nastavte maximální počet, kolikrát může zákazník pozastavit svůj účet za každé fakturační období. Například u hodnoty 3 a předplatného účtovaného ročně, pokud zákazník pozastavil svůj účet 3krát, nebude mu nabídnuta možnost pozastavit účet až do příštího roku. Vedoucí prodejen budou mít vždy možnost pozastavit aktivní předplatné. Nastavením na 0 zcela vypnete funkci zákaznického pozastavení.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Shipping
cs: Lodní doprava

en: Shipping Address
cs: doručovací adresa

en: Shipping Method
cs: Způsob dopravy

en: Shipping Tax:
cs: Přepravní daň:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
cs: Náklady na dopravu budou vypočítány, jakmile zadáte svou adresu.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
cs: Poštovné za předplatné produktů je obvykle účtováno při počáteční objednávce a všech objednávkách obnovení. Tuto možnost povolte, chcete-li při první objednávce účtovat dopravu pouze jednou. Poznámka: Aby bylo toto nastavení povoleno, předplatné nesmí mít bezplatnou zkušební verzi ani synchronizované datum obnovení.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
cs: Odeslání přes %s

en: Show more details
cs: Zobrazit další podrobnosti

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
cs: Zobrazují se objednávky pro %1$sPředplatné %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
cs: Registrační poplatek % sleva

en: Sign Up Fee Discount
cs: Sleva na poplatek za registraci

en: Sign up now
cs: Zaregistrujte se nyní

en: Sign-up Fee (%s)
cs: Registrační poplatek (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
cs: Registrační poplatek (%s)

en: Sign-up grace period
cs: Dodatečná lhůta pro registraci

en: Signup Totals
cs: Celkový počet registrací

en: Simple subscription
cs: Jednoduché předplatné

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
cs: Je nám líto, ale &quot;%s&quot; lze použít pouze na nadřazené objednávky předplatného, které obsahují produkt s registračními poplatky.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
cs: Je nám líto, zdá se, že žádné platební brány nepodporují změnu opakované platební metody. Pokud potřebujete pomoc nebo chcete-li provést alternativní opatření, kontaktujte nás.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
cs: Litujeme, zdá se, že nejsou dostupné žádné platební metody, které podporují předplatné. Pokud potřebujete pomoc nebo chcete provést alternativní opatření, kontaktujte nás.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
cs: Litujeme, zdá se, že nejsou dostupné žádné platební metody, které podporují předplatné. Pokud potřebujete pomoc, přečtěte si prosím %1$sPovolení platebních bran pro předplatné%2$s.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
cs: Litujeme, zdá se, že nejsou dostupné žádné platební metody, které podporují opakující se kupón, který používáte. Pokud potřebujete pomoc nebo chcete provést alternativní opatření, kontaktujte nás.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
cs: Litujeme, na předplatné lze použít pouze opakující se kupóny.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
cs: Je nám líto, opakující se kupóny lze použít pouze na předplatné nebo objednávky předplatného.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
cs: Je nám líto, kupón „%1$s“ je platný pouze pro obnovení.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
cs: Omlouváme se, tento kupón je platný pouze pro počáteční platbu a košík nevyžaduje počáteční platbu.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
cs: Omlouváme se, tento kupón je platný pouze pro nová předplatná.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
cs: Omlouváme se, tento kupón je platný pouze pro předplatné produktů s registračním poplatkem.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
cs: Omlouváme se, tento kupón je platný pouze pro předplatné produktů.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
cs: Je nám líto, tento požadavek na změnu způsobu platby předplatného je neplatný a nelze jej zpracovat.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
cs: Inscenace

en: Start Date
cs: Počáteční datum

[ctx: table heading]
en: Start Date
cs: Počáteční datum

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
cs: Počáteční datum

[ctx: table heading]
en: Start date
cs: Počáteční datum

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
cs: Datum zahájení: %s

en: Status
cs: Postavení

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
cs: Stav se změnil z %1$s na %2$s.

en: Status of Order
cs: Stav objednávky

en: Status of Subscription
cs: Stav předplatného

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
cs: Stav nastaven na %s.

en: Store Setup
cs: Nastavení obchodu

[ctx: of an email]
en: Subject
cs: Předmět

en: Subscribe All the Things
cs: Odebírejte všechny věci

en: Subscriber Default Role
cs: Výchozí role předplatitele

en: Subscription
cs: Předplatné

[ctx: relation to order]
en: Subscription
cs: Předplatné

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
cs: Předplatné #%d neexistuje.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
cs: Předplatné #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
cs: Předplatné #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
cs: Podrobnosti o odběru #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
cs: Předplatné #%s nebylo přidáno do košíku.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
cs: Předplatné %1$s (objednávka %2$s) – %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
cs: Předplatné %1$s – %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
cs: Předplatné %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
cs: Předplatné – %s

en: Subscription Cancelled
cs: Předplatné zrušeno

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
cs: Předplatné zrušeno: bylo dosaženo maximálního počtu neúspěšných plateb.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
cs: Počet odběrů %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
cs: Údaje o předplatném

en: Subscription Events by Date
cs: Předplatné události podle data

en: Subscription Expired
cs: Platnost předplatného vypršela

en: Subscription Gifting
cs: Darování předplatného

en: Subscription Items
cs: Položky předplatného

en: Subscription Length
cs: Délka předplatného

en: Subscription Number
cs: Předplatné číslo

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
cs: Číslo předplatného: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
cs: Rodič předplatného

en: Subscription Periods
cs: Období předplatného

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
cs: Cena předplatného (%s)

en: Subscription Product
cs: Předplatitelský produkt

en: Subscription Relationship
cs: Předplatitelský vztah

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
cs: Obnovení předplatného

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
cs: Objednávka obnovení předplatného – %s

en: Subscription Reports
cs: Přehledy předplatného

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
cs: Předplatné Znovu se přihlásit k odběru

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
cs: Stavy předplatného

en: Subscription Suspended
cs: Předplatné pozastaveno

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
cs: Přepínač předplatného

en: Subscription Switch Complete
cs: Přepnutí předplatného dokončeno

en: Subscription Switched
cs: Předplatné přepnuto

en: Subscription Trial Period
cs: Zkušební období předplatného

en: Subscription argument passed in is not an object.
cs: Předaný argument odběru není objekt.

en: Subscription billing interval
cs: Interval účtování předplatného

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
cs: Předplatné bylo zrušeno předplatitelem ze stránky jeho účtu.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
cs: Předplatné zrušeno pro vrácenou objednávku %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
cs: Předplatné bylo zrušeno přes PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
cs: Datum vytvoření předplatného musí být dřívější než aktuální den.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
cs: Předplatné neexistuje v naplánované akci: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
cs: Koncept předplatného aktualizován.

en: Subscription end date in the past
cs: Datum ukončení předplatného v minulosti

en: Subscription features:
cs: Vlastnosti předplatného:

en: Subscription information
cs: Informace o předplatném

en: Subscription interval
cs: Interval předplatného

en: Subscription items can no longer be edited.
cs: Položky předplatného již nelze upravovat.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
cs: Předplatné propojené s nadřazenou objednávkou %s prostřednictvím správce.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
cs: Předplatné je uzamčeno na ruční obnovení, když je obchod v přípravném režimu. Živá platební metoda: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
cs: Předplatné je uzamčeno na ruční obnovení, když je obchod v přípravném režimu. Změny platební metody se projeví v živém režimu.

en: Subscription payment details.
cs: Údaje o platbě předplatného.

en: Subscription payment method
cs: Způsob platby za předplatné

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
cs: Platební metodu předplatného nelze nastavit na %1$s a byla nastavena na ruční s chybovou zprávou: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
cs: Platební metodu předplatného nelze nastavit na %1$s s chybovou zprávou: %2$s

en: Subscription period
cs: Období předplatného

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
cs: Cena předplatného (%s)

en: Subscription pricing
cs: Cena předplatného

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
cs: Předplatné bylo pozastaveno předplatitelem ze stránky jeho účtu.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
cs: Předplatitel znovu aktivoval ze stránky svého účtu.

en: Subscription reactivated with PayPal
cs: Předplatné bylo znovu aktivováno přes PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
cs: Objednávky obnovení předplatného nelze zrušit.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
cs: Splatnost platby za obnovení předplatného:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
cs: Opakování platby za obnovení předplatného:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
cs: Opakování platby za obnovení předplatného:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
cs: Předplatné obnoveno na verzi od %s

en: Subscription saved.
cs: Předplatné bylo uloženo.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
cs: Předplatné je naplánováno na: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
cs: Registrace k odběru se nezdařila.

en: Subscription sign-up fee
cs: Registrační poplatek předplatného

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
cs: Stav předplatného změněn hromadnou úpravou:

en: Subscription status:
cs: Stav předplatného:

en: Subscription submitted.
cs: Předplatné odesláno.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
cs: Předplatné pozastaveno skriptem pro opravu databáze. Toto předplatné bylo pozastaveno přes PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
cs: Předplatné pozastaveno přes PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
cs: E-maily o dokončení přepnutí předplatného jsou odeslány zákazníkovi po úspěšném přepnutí předplatného.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
cs: E-maily s přepnutím předplatného se odesílají, když zákazník přepne předplatné.

en: Subscription totals
cs: Součty předplatného

en: Subscription trial period:
cs: Zkušební období předplatného:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
cs: Předplatné aktualizováno.

en: Subscription updates
cs: Aktualizace předplatného

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
cs: Předplatné: %s

en: Subscriptions
cs: Předplatné

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
cs: Odběry (stránka %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
cs: Subscriptions 2.0 zavádí novou architekturu postavenou na rozhraní WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
cs: Předplatné 2.0 zavádí nový objekt pro práci s předplatným na aplikační úrovni. Nepohodlná rozhraní API pro načítání nebo úpravu dat předplatného jsou pryč!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
cs: Předplatné 2.1 přidává do této infrastruktury podporu pro data předplatného.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
cs: Předplatné 2.1 také zavádí řadu nových e-mailů, které vás upozorní, když:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
cs: Předplatné 2.1 nyní překračuje celkovou částku objednávky obnovení, což umožňuje přidat poplatek nebo slevu k objednávce obnovení pomocí jednoduchých jednoduchých řádků, jako je %s$order-&gt;add_fee()%s nebo %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
cs: Údaje o předplatném

en: Subscriptions Ended
cs: Předplatné ukončeno

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
cs: Živá adresa URL odběrů

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
cs: Režim předplatného

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
cs: Přepsání motivu šablony předplatného

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
cs: Předplatné nyní také používá objednávku obnovení k nastavení košíku pro %smanuální obnovení%s, což usnadňuje přidávání produktů nebo slev k jednomu ručně placenému obnovení.

en: Subscriptions by Customer
cs: Předplatné zákazníkem

en: Subscriptions by Payment Gateway
cs: Předplatné prostřednictvím platební brány

en: Subscriptions by Product
cs: Předplatné podle produktu

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
cs: Předplatné vytvořené během těchto mnoha dní před Dnem obnovení nebude při registraci účtováno. Nastavte na nulu pro všechna nová předplatná, aby byla účtována plná opakující se částka. Musí být kladné číslo.

en: Subscriptions signups
cs: Přihlášení k odběru

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
cs: Předplatné v2.0 zavádí nové administrační rozhraní pro přidání nebo úpravu předplatného. Můžete provádět všechny známé změny, jako je úprava opakujících se součtů nebo stavu předplatného. Můžete také provést některé nové úpravy, například změnit datum vypršení platnosti, přidat cenu dopravy nebo přidat položku produktové řady.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
cs: Po zakoupení zákazníkem se zde zobrazí odběry, které si můžete zobrazit a spravovat.

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Successful retries
cs: Úspěšné opakování

en: Support
cs: Podpěra, podpora

en: Supported features:
cs: Podporované funkce:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
cs: Podporuje platby za automatické obnovení pomocí rozšíření WooCommerce Subscriptions.

en: Suspend
cs: Pozastavit

en: Suspended Subscription
cs: Pozastaveno předplatné

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
cs: E-maily o pozastaveném předplatném jsou odesílány, když zákazník ručně pozastaví své předplatné.

en: Switch Button Text
cs: Přepnout text tlačítka

en: Switch Order
cs: Přepnout pořadí

en: Switch Order Details
cs: Přepnout podrobnosti objednávky

en: Switch Totals
cs: Přepnout součty

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
cs: Objednávka výměny zrušena, protože se vytváří nová objednávka přepnutí #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
cs: Přepnuto

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
cs[0]: Přepnuto <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
cs: Přepínané předplatné

en: Switched subscriptions
cs: Přepnutá předplatná

en: Switching
cs: Přepínání

en: Synchronisation
cs: Synchronizace

en: Synchronise Renewals
cs: Synchronizovat obnovení

en: Synchronise renewals
cs: Synchronizujte obnovení

en: Tax class of product.
cs: Daňová třída produktu.

en: Tax rate ID.
cs: ID daňové sazby.

en: Tax subtotal.
cs: Mezisoučet daně.

en: Tax total.
cs: Daň celkem.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
cs: Děkujeme za aktualizaci na nejnovější verzi předplatného WooCommerce.

en: Thank you for your order
cs: Děkujeme za Vaši objednávku

en: Thank you for your renewal order
cs: Děkujeme za vaši objednávku obnovení

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
cs: Děkujeme za vaši objednávku obnovení. Je pozastaveno, dokud nepotvrdíme, že platba byla přijata. Mezitím je zde připomínka vaší objednávky:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
cs: Zdá se, že to není jedno z vašich předplatných.

en: That doesn't appear to be your order.
cs: Zdá se, že to není vaše objednávka.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné nelze změnit na %s. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
cs: Toto předplatné neexistuje. Byl smazán?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné neexistuje. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
cs: Tento předplatitelský produkt nelze přidat do košíku, protože již obsahuje obnovení předplatného.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
cs: To není vše, na čem jsme za posledních 12 měsíců pracovali, pokud jde o předplatné. Vydali jsme také minirozšíření, která vám pomohou co nejlépe využít váš obchod s předplatným.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
cs: Hodnota &quot;all&quot; pro parametr $order_type je zastaralá. Bylo to nesprávné pojmenování, protože nevracelo objednávky k opětovnému odběru. Bylo to také v rozporu s hodnotami typu objednávky přijatými wcs_get_subscription_orders(). Použijte array( &quot;parent&quot;, &quot;renewal&quot;, &quot;switch&quot; ) pro zachování předchozího chování nebo &quot;any&quot; pro příjem všech typů objednávek, včetně přepnutí a opětovného přihlášení k odběru.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
cs: Datum %s musí následovat po datu zrušení.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
cs: Datum %s musí následovat po datu poslední platby.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
cs: Datum %s musí nastat po datu příští platby.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
cs: Datum %s musí následovat po datu zahájení.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
cs: Datum %s musí nastat po datu ukončení zkušební verze.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
cs: %s datum předplatného nelze smazat. Objednávku musíte smazat.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
cs: Produkt %s byl smazán a již nelze obnovit. Vyberte si nový produkt nebo nás kontaktujte pro pomoc.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
cs: Rozšíření Gifting umožňuje jedné osobě zakoupit předplacený produkt pro někoho jiného. Poté sdílí kontrolu nad předplatným mezi kupujícím a příjemcem, což oběma umožňuje spravovat předplatné po dobu jeho životního cyklu.

en: The Upgrade is in Progress
cs: Upgrade právě probíhá

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
cs: Plugin WooCommerce Subscriptions byl aktualizován!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
cs: Plugin WooCommerce Subscriptions aktuálně spouští rutinu aktualizace databáze.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
cs: Automatická platba za obnovení předplatného se nezdařila. Pokusíme se provést platbu %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
cs: Automatická platba za obnovení předplatného s %1$s se nezdařila. Chcete-li předplatné znovu aktivovat, přihlaste se a zaplaťte za obnovení ze stránky svého účtu: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
cs: Automatická opakovaná platba za objednávku č. %1$s od %2$s se nezdařila. Platba bude zopakována %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
cs: Automatická opakovaná platba za objednávku #%d od %s se nezdařila. Platba bude zopakována %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
cs: Průměrný součet řádků pro tento produkt na každé předplatné.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
cs: Průměrný řádkový součet všech objednávek pro tuto produktovou řádkovou položku.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
cs: Průměrná hodnota objednávek všech zákazníků na registraci, změnu a obnovení.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
cs: Nejlepší na novém systému automatického opakování je, že pravidla opakování jsou zcela přizpůsobitelná.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
cs: Datum vytvoření předplatného nelze smazat, pouze aktualizovat.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
cs: Datum dokončení poslední objednávky předplatného v GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
cs: Datum, kdy byla zaplacena poslední objednávka předplatného, v GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
cs: Smazaná platební metoda byla použita k automatickým platbám za předplatné, nenašli jsme alternativní token platební metody, na který bychom vaše předplatné změnili.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
cs: Smazaná platební metoda byla použita pro automatické platby předplatného. Aby se předešlo neúspěšným platbám za obnovení v budoucnu, byla předplatná využívající tuto platební metodu aktualizována tak, aby používala váš %1$s. Chcete-li změnit způsob platby jednotlivých předplatných, přejděte na stránku %2$sMůj účet &gt; Předplatné%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
cs: V e-mailu odeslaném zákazníkovi, když se platba za obnovení nebo opakování platby nepodařilo upozornit, že platba bude zopakována.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
cs: Úplný proces aktualizace pro %1$d odběry na vašem webu bude trvat %2$d až %3$d minut.

en: The item on the switch order cannot be found.
cs: Položku na objednávce přepínače nelze nalézt.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
cs: Položka nebyla odstraněna, protože způsob platby tohoto předplatného nepodporuje odstranění položky.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
cs: Nové rozhraní je také vytvořeno na stávající obrazovce %sEdit Order%s. Pokud jste někdy upravili objednávku, již víte, jak upravit předplatné.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
cs: Počet fakturačních období mezi obnoveními předplatného.

en: The number of renewal orders processed during this period.
cs: Počet objednávek obnovení zpracovaných během tohoto období.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
cs: Počet objednávek obnovení, u kterých se nezdařila platba, používá systém opakování.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
cs: Počet opakovaných pokusů o obnovení platby za toto období, které nevedly k úspěšné platbě.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
cs: Počet opakovaných pokusů o obnovení platby za toto období, kterým se podařilo zpracovat platbu, která předtím jednou nebo vícekrát selhala.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
cs: Počet dosud nezpracovaných opakování platby za obnovení.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
cs: Počet objednávek opětovného přihlášení zpracovaných během tohoto období.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
cs: Počet objednávek registrace, přechodu a obnovení, které tento zákazník zadal do vašeho obchodu se stavem zaplaceno (tj. zpracovává se nebo je dokončeno).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
cs: Počet předplatných zrušených zákazníkem nebo vedoucím obchodu během tohoto období. Předplacený termín v tomto období možná ještě neskončil.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
cs: Počet předplatných vytvořených během tohoto období, buď ručně vytvořených, importovaných nebo zákazníkem zadaných objednávkou. To zahrnuje objednávky čekající na platbu.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
cs: Počet předplatných během tohoto období s datem ukončení v budoucnosti a stavem jiným než nevyřízeno.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
cs: Počet předplatných zakoupených v nadřazených objednávkách vytvořených během tohoto období. To představuje nová předplatná vytvořená zákazníky, kteří zadávají objednávku prostřednictvím pokladny.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
cs: Počet předplatných, která zahrnují tento produkt jako řádkovou položku a mají jiný stav než nevyřízeno nebo vyřazeno do koše.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
cs: Počet předplatných tohoto zákazníka se stavem aktivního nebo čekajícího na zrušení.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
cs: Počet předplatných tohoto zákazníka, která mají jiný stav než nevyřízeno nebo vyřazeno do koše.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
cs: Počet předplatných upgradovaných, snížených nebo křížově hodnocených během tohoto období.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
cs: Počet předplatných, jejichž platnost vypršela nebo dosáhla konce předplaceného období, pokud bylo dříve zrušeno.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
cs: Počet jedinečných zákazníků s předplatným v jakémkoli jiném stavu než nevyřízeno nebo vyřazeno do koše.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
cs: Počet nadcházejících objednávek obnovení pro aktuálně aktivní předplatná.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
cs: Původní přepínanou položku předplatného nelze nalézt.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
cs: U tohoto předplatného nelze změnit způsob platby.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
cs: Typ produktu nelze změnit, protože tento produkt je spojen s předplatnými.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
cs: Objednávka obnovení je následující:

en: The requested subscription cannot be edited.
cs: Požadované předplatné nelze upravit.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
cs: Systém opakování je ve výchozím nastavení zakázán. Chcete-li to povolit, přejděte na obrazovku správy nastavení předplatného.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
cs: Datum zahájení předplatného nelze smazat, pouze aktualizovat.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
cs: Stav aplikovaný na objednávku pro dobu mezi tím, kdy selhala obnovovací platba nebo došlo k poslednímu opakování, a kdy bylo toto opakování zpracováno.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
cs: Stav aplikovaný na předplatné pro dobu mezi tím, kdy selhala obnovovací platba nebo došlo k poslednímu opakování, a kdy byl tento pokus zpracován.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
cs: Stav automatického opakování platby: nevyřízeno znamená, že opakování bude zpracováno v budoucnu, neúspěšné znamená, že platba nebyla při opakování úspěšná, a dokončena znamená, že platba byla úspěšná při opakování.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
cs: Stav, do kterého se má předplatné převést. Na rozdíl od parametru „stav“ toto vypočítá a aktualizuje data předplatného.

en: The subscription's end date.
cs: Datum ukončení předplatného.

en: The subscription's next payment date.
cs: Datum další platby předplatného.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
cs: Původní ID předplatného, pokud se jedná o znovu předplatné.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
cs: ID opětovného předplatného předplatného.

en: The subscription's start date.
cs: Datum zahájení předplatného.

en: The subscription's trial date
cs: Datum zkušební verze předplatného

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
cs: Součet všech objednávek obnovení včetně daně a dopravy.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
cs: Součet všech objednávek pro opětovné přihlášení včetně daně a dopravy.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
cs: Součet všech nadřazených objednávek předplatného, včetně dalších položek, poplatků, daní a dopravy.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
cs: Součet všech objednávek přepínače včetně daně a dopravy.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
cs: Součet všech nadcházejících objednávek obnovení, včetně položek, poplatků, daní a dopravy, pro aktuálně aktivní předplatná.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
cs: Celková částka tržeb, včetně daně a dopravy, získaná pomocí systému opakování neúspěšné platby u objednávek obnovení s neúspěšnou platbou.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
cs: Celkový počet objednávek registrace, přechodu a obnovení zadaných ve vašem obchodě se stavem zaplaceno (tj. zpracování nebo dokončení).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
cs: Celkový počet předplatných se stavem aktivní nebo čekající na zrušení.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
cs: Celkový počet předplatných s jiným stavem než čeká na vyřízení nebo do koše.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
cs: Celková hodnota objednávek registrace, přechodu a obnovení tohoto zákazníka.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
cs: Zkušební doba nesmí přesáhnout %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
cs: Zkušební období nesmí přesáhnout: %1$s, %2$s, %3$s nebo %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
cs: Proces aktualizace může chvíli trvat, buďte proto trpěliví.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
cs: Nejsou k dispozici žádné způsoby dopravy. Zkontrolujte prosím svou adresu nebo nás kontaktujte, pokud potřebujete pomoc.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
cs: Vyskytl se problém s PayPal. Vaše přihlašovací údaje API mohou být nesprávné. Aktualizujte prosím své přihlašovací údaje %1$sAPI%2$s. %3$sDalší informace%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
cs: Vyskytl se problém s PayPal. Váš účet PayPal vydává zastaralá ID předplatného. %1$sDalší informace%2$s. %3$sZavřít%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
cs: Při hledání podrobností přepínače došlo k chybě.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
cs: Při aktualizaci došlo k chybě. Obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
cs: Při požadavku na opětovné přihlášení k odběru došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

en: There was an error with your request. Please try again.
cs: U vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
cs: To jsou důležité otázky pro jakýkoli obchod s předplatným.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
cs: Tyto e-maily lze povolit, zakázat a přizpůsobit na obrazovce správy %sWooCommerce &gt; Nastavení &gt; E-maily%s.

en: This Month
cs: Tento měsíc

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
cs: Tím se řídí předmět e-mailu. Chcete-li použít výchozí předmět: %s, ponechte prázdné.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
cs: To řídí hlavní nadpis obsažený v e-mailovém upozornění. Chcete-li použít výchozí nadpis: %s, ponechte prázdné.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
cs: To řídí hlavní nadpis obsažený v e-mailovém upozornění. Ponechte prázdné, chcete-li použít výchozí nadpis: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
cs: Toto datum by mělo být považováno pouze za odhad. Platební brána pro toto předplatné řídí, kdy jsou platby zpracovávány.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
cs: Toto bezplatné rozšíření umožňuje migrovat předplatitele ze systémů třetích stran na WooCommerce. Umožňuje také exportovat data předplatného pro analýzu v tabulkových nástrojích nebo aplikacích třetích stran.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
cs: Toto je oznámení o objednávce zaslané zákazníkům, které obsahuje podrobnosti o objednávce poté, co byla pozastavena objednávka obnovení.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
cs: Toto je oznámení o objednávce zaslané zákazníkovi po dokončení platby za objednávku obnovení předplatného. Obsahuje podrobnosti o objednávce obnovení.

en: This is where subscriptions are stored.
cs: Zde se ukládají předplatné.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
cs: Na této nové stránce může zákazník pozastavit nebo zrušit své předplatné, změnit způsob platby, změnit dodací adresu nebo upgradovat/downgradovat položku.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
cs: Tuto objednávku již nelze zaplatit, protože odpovídající předplatné v tuto chvíli platbu nevyžaduje.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
cs: Tato stránka zobrazí výsledky procesu při aktualizaci každé dávky předplatného.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
cs: Tento produkt je momentálně vyprodaný a nedostupný.

en: This section shows any information about Subscriptions.
cs: Tato část zobrazuje veškeré informace o odběrech.

en: This section shows general information about the store.
cs: Tato sekce zobrazuje obecné informace o prodejně.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
cs: Tato část zobrazuje informace o platebních metodách předplatného.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
cs: Tato část zobrazuje informace o podpoře funkcí platební brány.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
cs: Toto předplatné již nelze upravovat, protože platební brána neumožňuje úpravu opakujících se částek.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
cs[0]: Toto předplatné je nastaveno na automatické obnovení pomocí vaší platební metody v záznamech. Toto předplatné můžete spravovat nebo zrušit na stránce %smy účtu%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
cs[0]: Toto předplatné je nastaveno na automatické obnovení pomocí vaší platební metody v záznamech. Toto předplatné můžete spravovat nebo zrušit na stránce mého účtu. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
cs: Tuto variantu nelze odstranit, protože je spojena s aktivními předplatnými. Chcete-li tuto variantu odstranit, zrušte a odstraňte její předplatné.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
cs: Tím vymažete trvalou mezipaměť všech předplatných uložených proti uživatelům ve vašem obchodě. Po provedení této akce očekávejte pomalejší výkon pokladny, obnovy a dalších funkcí souvisejících s předplatným. Mezipaměti budou obnoveny v průběhu času, když budou spuštěny dotazy k nalezení předplatného daného uživatele.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
cs: Tím vymažete trvalou mezipaměť všech obnovení, přepnutí, opětovného přihlášení k odběru a dalších typů objednávek pro všechna předplatná ve vašem obchodě. Po provedení této akce očekávejte pomalejší výkon pokladny, obnovy a dalších funkcí souvisejících s předplatným. Mezipaměti budou obnoveny v průběhu času, jak budou spuštěny související dotazy na objednávky.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
cs: Tím se vygeneruje trvalá mezipaměť pro propojení uživatelů s předplatnými. Mezipaměti se budou generovat přesčas na pozadí (přes Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
cs: Tím se vygeneruje trvalá mezipaměť všech typů obnovení, přepnutí, opětovného přihlášení k odběru a dalších typů objednávek pro všechna předplatná ve vašem obchodě. Mezipaměti se budou generovat přesčas na pozadí (přes Action Scheduler).

en: Timezone:
cs: Časové pásmo:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
cs: Chcete-li použít konkrétní pravidlo na základě určitých podmínek, jako jsou objednávky s vysokou hodnotou nebo plán občasného obnovení, můžete použít filtr %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s specifický pro opakování. Toto poskytuje ID objednávky obnovení pro neúspěšnou platbu, které lze použít k vyhledání informací o produktech, předplatném a součtech, kterých se neúspěšná platba týká.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
cs: Chcete-li povolit automatické obnovení tohoto předplatného, musíte nejprve přidat platební metodu.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
cs: Chcete-li nyní předplatné znovu aktivovat, můžete se také přihlásit a zaplatit za obnovení ze stránky svého účtu: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
cs: Chcete-li nyní předplatné znovu aktivovat, můžete se také přihlásit a zaplatit za obnovení ze stránky svého účtu: %1$sZaplatit nyní »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
cs: Pro záznam průběhu aktualizace byl vytvořen nový soubor protokolu. Tento soubor bude automaticky smazán za %1$d týdnů. Pokud ji chcete smazat dříve, najdete ji zde: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
cs: Chcete-li to vyřešit co nejrychleji, vytvořte si prosím %1$dočasný administrátorský účet%3$s pomocí uživatelského e-mailu woologin@woocommerce.com a sdílejte s námi pověření přes %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
cs: Chcete-li zobrazit další podrobnosti o těchto chybách, zobrazte soubor protokolu %1$s z obrazovky protokolů %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
cs: Chcete-li zobrazit úplnou chybu, zobrazte soubor protokolu %1$s z obrazovky protokolů %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
cs: Dnes!

en: Total
cs: Celkový

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
cs: Celkový

[ctx: table heading]
en: Total
cs: Celkový

en: Total Discount
cs: Celková sleva

en: Total Subscribers
cs: Celkový počet odběratelů

en: Total Subscription Orders
cs: Celkový počet objednávek předplatného

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
cs: Celkový počet objednávek předplatného %s

en: Total Subscriptions
cs: Celkový počet předplatných

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
cs: Celkový počet odběrů %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
cs: Celkem: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
cs: součty

en: Trash
cs: Odpadky

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
cs: Vyhozením této objednávky do koše dojde také k vyřazení předplatných zakoupených s objednávkou.

en: Trial End
cs: Zkušební konec

[ctx: table heading]
en: Trial End
cs: Zkušební konec

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
cs: Datum ukončení zkušební verze

en: Turn off Automatic Payments
cs: Vypněte automatické platby

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
cs: Nelze změnit stav předplatného na „%1$s“. Výjimka: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
cs: Nelze změnit stav předplatného na &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
cs: Nelze změnit stav předplatného na &quot;%s&quot;. Chcete-li aktivovat předplatné, přiřaďte k předplatnému zákazníka.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
cs: Nelze najít objednávku pro fakturační smlouvu PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
cs: Nelze opravit odběry.%4$sChyba: %1$s%4$sObnovte stránku a zkuste to znovu. Pokud problém přetrvává, %2$skontaktujte podporu%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
cs: Nelze upgradovat předplatná.%4$sChyba: %1$s%4$sObnovte stránku a zkuste to znovu. Pokud problém přetrvává, %2$skontaktujte podporu%3$s.

en: Unended Subscription Count
cs: Nekonečný počet předplatných

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
cs: Neznámý typ objednávky

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unlimited payments
cs: Neomezené platby

en: Unpublished
cs: Nepublikovaný

en: Upcoming Recurring Revenue
cs: Nadcházející opakované příjmy

en: Update Complete
cs: Aktualizace dokončena

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
cs: Aktualizovat databázi

en: Update Error
cs: Chyba aktualizace

en: Update in Progress
cs: Aktualizace probíhá

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
cs: Aktualizovat %1$s použité pro %2$sall%3$s mých aktivních odběrů

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
cs: Aktualizujte platební metodu použitou pro %1$sall%2$s mých aktuálních odběrů

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
cs: Při aktualizaci dat předplatného došlo k chybě se zprávou: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
cs: Vylepšit

en: Upgrade or Downgrade
cs: Upgrade nebo Downgrade

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
cs: Toto pole použijte k přizpůsobení textu zobrazeného na tlačítku pokladny, když objednávka obsahuje předplatné. Normálně se na tlačítku odeslání k pokladně zobrazuje „Zadat objednávku“. Když košík obsahuje předplatné, toto se změní na „Zaregistrovat se nyní“.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
cs: Používání přepínače automatického obnovení je v režimu přípravy zakázáno.

en: Variable Subscription
cs: Variabilní předplatné

en: Variable subscription
cs: Variabilní předplatné

en: Variation ID, if applicable.
cs: ID varianty, je-li k dispozici.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
cs: Verze %1$s přináší některá nová vylepšení požadovaná manažery obchodů, jako jste vy (a možná dokonce %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
cs: Verze %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
cs: Verze 2.0 se vyvíjí více než rok. Přepracovali jsme rozšíření, abychom zohlednili 3 roky zpětné vazby od vedoucích prodejen.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
cs: Verze 2.1 zavádí některé skvělé nové funkce požadované manažery obchodů, jako jste vy (a možná dokonce %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
cs: Přes %s

[ctx: view a subscription]
en: View
cs: Pohled

en: View Email Settings
cs: Zobrazit nastavení e-mailu

en: View Reports
cs: Zobrazit zprávy

en: View Retry
cs: Zobrazit Opakovat

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
cs: Zobrazit předplatné

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
cs: Zobrazit předplatné: %s

en: View and manage subscriptions
cs: Zobrazení a správa předplatných

en: View other subscriptions &rarr;
cs: Zobrazit další odběry →

en: View subscription
cs: Zobrazit předplatné

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
cs: Zobrazit odběr: %s

en: View subscriptions
cs: Zobrazit odběry

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
cs[0]: Zobrazte stav svého předplatného na %1$sváš účet%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
cs: Zobrazit vaši objednávku: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
cs: Zobrazit vaše předplatné: %s

en: Virtual
cs: Virtuální

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
cs: VAROVÁNÍ: Budou se dít špatné věci! Platební brána použitá k nákupu tohoto předplatného nepodporuje úpravu podrobností předplatného. Změny zúčtovacího období, opakovaná sleva, opakovaná daň nebo opakovaný úhrn se nemusí promítnout do částky účtované platební bránou.

en: WP REST API Endpoints
cs: Koncové body WP REST API

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
cs: Chcete podrobnosti o konkrétním předplatném? Získejte %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
cs: Chcete se dozvědět více o odběrech %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
cs: Chcete vypsat všechna předplatná na webu? Získejte %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
cs: Chcete vypsat všechna předplatná na webu? Získejte %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Chcete podrobnosti o konkrétním předplatném? Získejte %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
cs: Chcete si předčasně obnovit přes pokladnu? Klikněte %sem.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
cs: Chcete, aby si vaši zákazníci mohli předplatit produkty bez předplatného?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
cs: Varování! Verze 2.0 je hlavní aktualizací rozšíření WooCommerce Subscriptions. Před aktualizací si prosím vytvořte zálohu, aktualizujte všechna rozšíření WooCommerce a otestujte všechny pluginy, vlastní kód a platební brány s verzí 2.0 na zkušebním webu. %1$sDalší informace o změnách ve verzi 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
cs: Varování! Používáte verzi %s kódu pluginu WooCommerce Subscriptions, ale vaše databáze byla upgradována na Subscriptions verze 2.0. To způsobí velké problémy ve vašem obchodě.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
cs: Upozornění: Smazáním uživatele se smažou i jeho odběry. Objednávky uživatele zůstanou, ale budou znovu přiděleny uživateli „Host“. Chcete pokračovat v mazání tohoto uživatele a všech souvisejících odběrů?

en: We can not find your old subscription item.
cs: Nemůžeme najít vaši starou položku předplatného.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
cs: Pro tohoto uživatele nemůžeme najít objednávku placeného předplatného.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
cs: Nemůžeme najít předplatné s ID #%d. Možná to bylo smazáno?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
cs: Nepodařilo se nám vytvořit objednávku obnovení vašeho předplatného, zkuste to prosím znovu.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
cs[0]: Nepodařilo se nám najít původní objednávku obnovení pro položku ve vašem košíku. Položka byla odstraněna.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
cs[0]: Nepodařilo se nám najít původní předplatné položky ve vašem košíku. Položka byla odstraněna.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
cs: Nezlepšili jsme pouze rozhraní pro lidi, ale také pro počítače. Vaše aplikace nyní mohou vytvářet, číst, aktualizovat nebo odstraňovat předplatná prostřednictvím koncových bodů RESTful API.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
cs: Dokončili jsme zpracování vaší objednávky obnovení předplatného.

en: We hope you enjoy it!
cs: Doufáme, že se vám bude líbit!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
cs: Toto předplatné se nepodařilo najít, zkuste to prosím znovu.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
cs: Nepodařilo se nám najít požadovanou sadu výsledků přehledu. Znovu vygenerujte odkaz z %1$sobrazovky Přehledy předplatného%2$s.

en: Weekly
cs: Týdně

en: Welcome to Subscriptions 2.0
cs: Vítejte v předplatném 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
cs: Vítejte v předplatném 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
cs: Vítejte v odběrech WooCommerce %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
cs: Vítejte v předplatném WooCommerce 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
cs: Co se stane, když chce zákazník koupit předplacený produkt pro někoho jiného?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
cs: To, jaké osobní údaje váš obchod sdílí s externími zdroji, závisí na tom, které zásuvné moduly pro zpracování plateb třetích stran používáte k vybírání plateb za předplatné. Doporučujeme, abyste se seznámili s jejich zásadami ochrany osobních údajů a informovali o této části vašich zásad ochrany osobních údajů.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
cs: Co sbíráme a skladujeme

en: What we share with others
cs: Co sdílíme s ostatními

en: What's new?
cs: Co je nového?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
cs: Při zrušení

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
cs: Po aktivaci předplatného, buď ručně, nebo po úspěšném nákupu, bude tato role přiřazena novým uživatelům.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
cs: Při zrušení

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
cs: Měly by být při zpracování %s osobní údaje v rámci předplatného uchovány nebo odstraněny?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
cs: Měla by být při přechodu na předplatné s jinou opakovanou platbou nebo fakturačním obdobím při přechodu na nové předplatné poměrná cena zaplacená za stávající fakturační období?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
cs: Při přechodu na předplatné s délkou můžete vzít v úvahu platby již provedené zákazníkem při určování, kolik plateb musí předplatitel provést za nové předplatné.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
cs: Při přechodu na předplatné s registračním poplatkem můžete požadovat, aby zákazník zaplatil pouze rozdíl mezi registračním poplatkem stávajícího předplatného a registračním poplatkem nového předplatného (pokud existuje).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
cs: S WooCommerce Subscribe All the Things, mohou! Toto experimentální rozšíření zkoumá, jak převést jakýkoli produkt, včetně produktových balíčků a složených produktů, na předplacený produkt. Zákazníkům také nabízí způsob, jak si předplatit košík produktů bez předplatného.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
cs: S povoleným předčasným obnovením mohou zákazníci obnovit své předplatné před datem příští platby.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
cs: Při ručním obnovení je předplatné zákazníka pozastaveno, dokud se nepřihlásí a nezaplatí za jeho obnovení. %1$sDalší informace%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
cs: Pomocí filtru %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s můžete definovat sadu výchozích pravidel, která se použijí na všechny neúspěšné platby ve vašem obchodě.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
cs: WooCommerce 2.6 přidal podporu pro koncové body %1$sREST API%2$s postavené na infrastruktuře %3$sREST API%4$s jádra WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
cs: Účet WooCommerce připojen

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
cs: Předplatné WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
cs: Předplatné WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
cs: Aktualizace předplatného WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
cs: Probíhá aktualizace předplatného WooCommerce

en: Would you like to add a payment method now?
cs: Chcete nyní přidat platební metodu?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
cs: Chcete aktualizovat své odběry a používat tento nový způsob platby – %1$s?%2$sAno%4$s | %3$sNe%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
cs: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
cs: Y/m/dg:i:s A

en: Year
cs: Rok

en: Yes
cs: Ano

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
cs: Chystáte se vyhodit do koše jednu nebo více objednávek, které obsahují předplatné. Vyhozením objednávek do koše dojde také k vyřazení předplatných zakoupených s těmito objednávkami.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
cs: Odstraňujete položku předplatného. Předplatné budete také muset ručně zrušit a vyhodit do koše na obrazovce Správa předplatných.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné nelze znovu aktivovat, dokud nezaplatíte za jeho obnovení. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné nelze předčasně obnovit. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné nelze znovu přihlásit. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
cs: Toto předplatné nemůžete pozastavit – bylo dosaženo limitu pozastavení. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte nás.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
cs: Toto předplatné nelze přepnout. Zdá se, že předplatné nevlastníte.

en: You can not switch to the same subscription.
cs: Nemůžete přejít na stejné předplatné.

en: You can only switch to a subscription product.
cs: Můžete přejít pouze na předplacený produkt.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
cs: V tuto chvíli nelze předplatné obnovit. Prosím zkuste to znovu.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
cs: Nemůžete upravit předplatné, které vám nepatří.

en: You cannot remove an item that does not exist.
cs: Nemůžete odstranit položku, která neexistuje.

en: You do not have permission to create subscriptions
cs: Nemáte oprávnění vytvářet předplatná

en: You do not have permission to read the subscriptions count
cs: Nemáte oprávnění číst počet odběrů

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
cs: Máte předplatné tohoto produktu. Výběrem nového předplatného nahradíte stávající předplatné.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
cs: Variantu tohoto produktu jste již přidali do košíku.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
cs: Tento produkt jste si již předplatili a je omezen na jeden na zákazníka. Produkt nelze zakoupit znovu.

en: You have an active subscription to this product already.
cs: Již máte aktivní předplatné tohoto produktu.

en: You have no active subscriptions.
cs: Nemáte žádné aktivní odběry.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
cs: Dosáhli jste konce odběrů. Přejděte na %sprvní stránku%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
cs: Obdrželi jste objednávku na obnovení předplatného od %1$s. Jejich pořadí je následující:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
cs: Úspěšně jste změnili položky předplatného. Níže jsou uvedeny podrobnosti o vaší nové objednávce a předplatném:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
cs: Úspěšně jste odebrali „%1$s“ ze svého předplatného. %2$sVrátit zpět?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
cs: Vaše objednávka obnovení %1$s od %2$s je dokončena

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
cs: Vaše objednávka obnovení předplatného %1$s od %2$s je dokončena – stáhněte si soubory

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
cs: Vaše aplikace nyní mohou vytvářet, číst, aktualizovat nebo mazat předplatná prostřednictvím koncových bodů RESTful API se stejným designem jako nejnovější verze koncových bodů REST API WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
cs: Váš košík obsahoval neplatný požadavek na změnu předplatného. Byl odstraněn z vašeho košíku.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
cs[0]: Váš košík obsahoval neplatný požadavek na změnu předplatného. Bylo odstraněno.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
cs: Váš košík byl vyprázdněn bez předplatných produktů. Najednou lze zakoupit pouze jeden předplacený produkt.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
cs: Vaši zákazníci si nyní mohou prohlédnout úplné podrobnosti o předplatném, včetně řádkových položek, fakturační a dodací adresy, plánu fakturace a objednávek obnovení, ze speciální stránky %sMůj účet &gt; Zobrazit předplatné%s.

en: Your database has been updated successfully!
cs: Vaše databáze byla úspěšně aktualizována!

en: Your early renewal order was successful.
cs: Vaše objednávka předčasného obnovení byla úspěšná.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
cs: Vaše objednávka obnovení je dokončena

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
cs: Vaše žádost o vrácení předchozí akce byla neúspěšná.

en: Your subscription change is complete
cs: Změna vašeho předplatného je dokončena

en: Your subscription change is complete - download your files
cs: Změna předplatného je dokončena – stáhněte si soubory

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
cs: Vaše předplatné bylo zrušeno.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
cs: Vaše předplatné bylo pozastaveno.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
cs: Vaše předplatné bylo znovu aktivováno.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
cs: Vaše objednávka obnovení předplatného je dokončena – stáhněte si soubory

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
cs[0]: Vaše předplatné bude aktivováno, jakmile bude platba zúčtována.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
cs: Vaše objednávka obnovení blogu {blogname} byla přijata!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
cs: Vaše potvrzení o obnovení objednávky {blogname} ze dne {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
cs: Změna vašeho odběru {blogname} od {order_date} je dokončena

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
cs: Změna vašeho odběru {blogname} od {order_date} je dokončena – stáhněte si soubory

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
cs: [%s] Předplatné zrušeno

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
cs: [%s] Předplatné vypršelo

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
cs: [%s] Předplatné pozastaveno

en: [Remove]
cs: [Odstranit]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
cs: [{blogname}] Nová objednávka obnovení předplatného ({order_number}) – {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
cs: [{blogname}] Předplatné změněno ({order_number}) – {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
cs: [{site_title}] Automatická platba pro {order_number} se nezdařila, opakování je naplánováno na {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
cs: zákazník pozastaví předplatné

en: a subscription expires
cs: vyprší platnost předplatného

en: account erasure request
cs: žádost o vymazání účtu

en: an automatic payment fails
cs: automatická platba se nezdaří

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
cs[0]: den

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
cs[0]: den

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
cs: dny před Dnem obnovy

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
cs: např. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
cs: např. 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
cs: např. 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
cs: e-maily zaslané zákazníkovi a vedoucímu prodejny

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
cs: každý

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
cs: každých %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
cs: každých %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
cs: očekávané datum zúčtování %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
cs: pro

en: how long to wait between retry attempts
cs: jak dlouho čekat mezi opakovanými pokusy

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
cs: v %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
cs: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
cs[0]: Měsíc

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
cs[0]: Měsíc

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
cs: nové související metody objednávek v WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
cs: Ne

en: now
cs: Nyní

en: staging
cs: inscenování

en: subscriptions
cs: předplatné

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
cs: pozastavení za zúčtovací období.

en: the status applied to the renewal order and subscription
cs: stav použitý pro objednávku obnovení a předplatné

en: the total number of retry attempts
cs: celkový počet pokusů o opakování

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
cs: vpředu

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
cs: verze %1$s je zastaralá. Základní verze je %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
cs[0]: týden

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
cs[0]: týden

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
cs[0]: rok

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
cs[0]: rok
