WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to bn_BD translation catalogue (1270 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
bn_BD[0]: %d অন্য সদস্যতা চেক করা হয়েছে এবং কোনো মেরামতের প্রয়োজন নেই।

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট বাকি আছে %s।

en:  Subscription Created
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন তৈরি করা হয়েছে

en:  Subscription Deleted
bn_BD: সদস্যতা মুছে ফেলা হয়েছে

en:  Subscription Switched
bn_BD: সদস্যতা সুইচ করা হয়েছে

en:  Subscription Updated
bn_BD: সদস্যতা আপডেট করা হয়েছে

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
bn_BD: &quot;%s&quot; একটি বৈধ নতুন অর্ডার প্রকার নয়।

en: $0 Initial Checkout
bn_BD: $0 প্রাথমিক চেকআউট

en: $type passed to the function was not a string.
bn_BD: $type ফাংশন পাস একটি স্ট্রিং ছিল না.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
bn_BD: %1$s %2$s তারপর %3$s৷

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
bn_BD[0]: %1$s %2$s তারপর %3$s / %4$s৷

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
bn_BD: %1$s %2$s তারপর %3$s প্রতি %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
bn_BD: %1$s %2$s তারপর %3$s প্রতি %4$s %5$s এ

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
bn_BD: %1$s %2$s তারপর %3$s %4$s %5$s প্রতি বছর

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
bn_BD: প্রতি %6$s বছরে %1$s %2$s তারপর %4$s %5$s এ %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
bn_BD: প্রতি %5$s মাসের %4$s দিনে %1$s %2$s তারপর %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
bn_BD: প্রতি মাসের %4$s এ %1$s %2$s তারপর %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
bn_BD: প্রতি মাসের শেষ দিনে %1$s %2$s তারপর %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
bn_BD: প্রতি %4$s মাসের শেষ দিনে %1$s %2$s তারপর %3$s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
bn_BD: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
bn_BD: আপনার সদস্যতা পরিবর্তন করতে সক্ষম হতে %1$s %2$sOrder %3$s%4$s-এ সম্পূর্ণ অর্থপ্রদান করুন।

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
bn_BD: %2$s বিনামূল্যে ট্রায়ালের পরে %1$s৷

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
bn_BD: %1$s এবং একটি %2$s সাইন আপ ফি

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
bn_BD: %1$s প্রতি %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
bn_BD: %1$s প্রতি %2$s এ %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
bn_BD[0]: %2$d আইটেমের জন্য %1$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
bn_BD: %2$s এর জন্য %1$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
bn_BD: %1$s ফ্রি ট্রায়াল তারপর %2$s৷

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
bn_BD: %1$s এখন, এবং

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
bn_BD: প্রতি বছর %2$s %3$s এ %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
bn_BD: প্রতি %4$s বছরে %2$s %3$s এ %1$s

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
bn_BD: প্রতি %3$s মাসের %2$s দিনে %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
bn_BD: প্রতি মাসের %2$s এ %1$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
bn_BD: প্রতি %2$s মাসের শেষ দিনে %1$s

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
bn_BD[0]: %1$s সদস্যতা আপডেট করা যায়নি: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
bn_BD: %1$s সদস্যতা ইভেন্ট %2$s এ ট্রিগার হয়েছে

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
bn_BD: %2$s বিনামূল্যে ট্রায়াল সহ %1$s৷

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
bn_BD: %4$s এর জন্য %1$s#%2$s%3$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
bn_BD: %1$s একটি সদস্যতা পণ্য যোগ করুন »%2$s৷

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
bn_BD: %1$sএখনই একটি সদস্যতা যোগ করুন%2$s বা নতুন ইন্টারফেস সম্পর্কে %3$আরো %4$s জানুন৷

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
bn_BD: %1$sসাবস্ক্রিপশন চয়ন করুন%2$s%3$s WooCommerce সদস্যতা এক্সটেনশন দুটি নতুন সদস্যতা পণ্য প্রকার যোগ করে - %4$s সরল সদস্যতা%5$s এবং %6$s পরিবর্তনশীল সদস্যতা%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
bn_BD: %1$s কিভাবে আপডেট করবেন তা জানুন

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
bn_BD: %1$s সদস্যতা পরিচালনার বিষয়ে আরও জানুন »%2$s৷

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
bn_BD: %1$s দ্রষ্টব্য: %2$s অর্ডারগুলি যা সদস্যতা সম্পর্কিত সেগুলি এই সেটিংস দ্বারা প্রভাবিত অর্ডারগুলিতে অন্তর্ভুক্ত করা হবে না৷

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
bn_BD: %1$sঅর্ডার #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
bn_BD: %1$sPayPal রেফারেন্স লেনদেন আপনার অ্যাকাউন্ট%2$s এ সক্ষম করা আছে। সমস্ত সদস্যতা ব্যবস্থাপনা বৈশিষ্ট্য এখন সক্রিয় করা হয়েছে. শুভ বিক্রি!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
bn_BD: %1$sPayPal রেফারেন্স লেনদেন আপনার অ্যাকাউন্ট%2$s এ সক্ষম করা নেই, কিছু সদস্যতা ব্যবস্থাপনা বৈশিষ্ট্য সক্ষম করা নেই। অনুগ্রহ করে PayPal-এর সাথে যোগাযোগ করুন এবং আপনার অ্যাকাউন্টে %3$সেনাবল পেপাল রেফারেন্স লেনদেন%4$s করার অনুরোধ করুন৷ %5$sপেপাল অ্যাকাউন্ট চেক করুন%6$s %3$sআরো জানুন %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
bn_BD: %1$sPayPal রেফারেন্স লেনদেন আপনার অ্যাকাউন্ট%2$s এ সক্ষম করা নেই। আপনি যদি সাবস্ক্রিপশনের সাথে PayPal রেফারেন্স লেনদেন ব্যবহার করতে চান, তাহলে অনুগ্রহ করে PayPal-এর সাথে যোগাযোগ করুন এবং আপনার অ্যাকাউন্টে %3$senable PayPal রেফারেন্স লেনদেন%4$s করার অনুরোধ করুন৷ %5$sপেপাল অ্যাকাউন্ট চেক করুন%6$s %3$sআরো জানুন %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
bn_BD: %1$sএকটি মূল্য সেট করুন%2$s%3$sসাবস্ক্রিপশনের দাম অন্যান্য পণ্যের দামের থেকে একটু আলাদা। একটি সদস্যতার জন্য, আপনি একটি বিলিং সময়কাল, দৈর্ঘ্য, সাইন-আপ ফি এবং বিনামূল্যে ট্রায়াল সেট করতে পারেন৷%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
bn_BD: %1$s সতর্কবাণী!%2$s মনে হচ্ছে আপনি %1$sWooCommerce সদস্যতা%2$s কে %3$s থেকে %4$s এ ডাউনগ্রেড করেছেন৷ এইভাবে প্লাগইন ডাউনগ্রেড করলে সমস্যা হতে পারে। অনুগ্রহ করে %3$s বা তার উপরে আপডেট করুন বা আরও সহায়তার জন্য %5$s একটি নতুন সমর্থন টিকিট %6$s খুলুন৷ %7$s আরো জানুন »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
bn_BD: %1$s সতর্কবাণী!%2$s আমরা দেখতে পাচ্ছি %1$sWooCommerce সদস্যতা প্রাথমিক পুনর্নবীকরণ%2$s প্লাগইন সক্রিয় আছে৷ %1$sWooCommerce সদস্যতা%2$s-এর %3$s সংস্করণটি মূল প্লাগইনে প্যাকেজ করা প্লাগইনের কার্যকারিতা সহ আসে৷ যেকোনো দ্বন্দ্ব এড়াতে অনুগ্রহ করে WooCommerce সদস্যতা প্রাথমিক পুনর্নবীকরণ নিষ্ক্রিয় করুন।

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
bn_BD: %1$s সতর্কতা!%2$s আমরা %1$sWooCommerce সদস্যতা 2.3.0 - 2.3.2%2$s-এ একটি সমস্যা আবিষ্কার করেছি যা আপনার সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ এবং গ্রাহক সদস্যতা ক্যাশে অবৈধ ডেটা ধারণ করতে পারে৷ ক্যাশে করা ডেটা কীভাবে আপডেট করবেন সে সম্পর্কে তথ্যের জন্য, দয়া করে %3$একটি নতুন সমর্থন টিকিট খুলুন%4$s৷

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
bn_BD: %1$sWooCommerce সদস্যতা ইনস্টল হয়েছে%2$s – %3$sআপনি সদস্যতা বিক্রি শুরু করতে প্রস্তুত!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
bn_BD: %1$sWooCommerce সদস্যতা নিষ্ক্রিয়। %2$s WooCommerce সদস্যতা কাজ করার জন্য %3$sWooCommerce প্লাগইন%4$s সক্রিয় থাকতে হবে। অনুগ্রহ করে %5$ WooCommerce »%6$s ইনস্টল এবং সক্রিয় করুন৷

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
bn_BD: %1$sWooCommerce সদস্যতা নিষ্ক্রিয়। %2$s সদস্যতাগুলির এই সংস্করণটির জন্য WooCommerce %3$s বা নতুন প্রয়োজন। অনুগ্রহ করে WooCommerce-কে %3$s বা নতুন »%5$s সংস্করণে আপডেট করুন

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
bn_BD: %2$s %1$s বর্তমান সদস্যতা

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
bn_BD: %2$s %1$s শেষ হওয়া সদস্যতা

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
bn_BD: %2$s %1$s নতুন সদস্যতা

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
bn_BD: %2$s %1$s সদস্যতা বাতিলকরণ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
bn_BD: %2$s %1$s সদস্যতা পুনর্নবীকরণ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
bn_BD: %2$s %1$s সদস্যতা পুনরায় সদস্যতা

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
bn_BD: %2$s %1$s সদস্যতা সাইন আপ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
bn_BD: %2$s %1$s সদস্যতা সুইচ

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
bn_BD[0]: এই মাসে %2$s%1$s বাতিলকরণ%3$s সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
bn_BD[0]: এই মাসে %2$s%1$s পুনর্নবীকরণ%3$s সদস্যতা পুনর্নবীকরণ

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
bn_BD[0]: এই মাসে %2$s%1$s সাইনআপ%3$s সদস্যতা সাইন আপ

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
bn_BD[0]: %d বাতিল করা অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
bn_BD[0]: %d ব্যর্থ অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা৷

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
bn_BD[0]: %d মুলতুবি পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
bn_BD[0]: %d প্রসেসিং পেমেন্ট পুনঃচেষ্টা

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
bn_BD[0]: %d সফল পেমেন্ট পুনঃপ্রচেষ্টা

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
bn_BD[0]: %d ব্যর্থতা

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
bn_BD[0]: %dটি আইটেম

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
bn_BD: %s - অর্ডার

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
bn_BD: %s আগে

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
bn_BD: %s গড় পুনর্নবীকরণ পরিমাণ

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
bn_BD[0]: %s দিন

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
bn_BD: মাসের %s দিন

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
bn_BD: প্রতি সপ্তাহে %s

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
bn_BD[0]: %s মাস

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
bn_BD: %s নেট সাবস্ক্রিপশন লাভ

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
bn_BD: %s নেট সাবস্ক্রিপশন ক্ষতি

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
bn_BD: প্রতি মাসের শেষ দিনে %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে %s পুনর্নবীকরণ আয়

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
bn_BD: %s পুনর্নবীকরণ আদেশ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে %s পুনর্নবীকরণ রাজস্ব

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
bn_BD: %s পুনর্নবীকরণ রাজস্ব পুনরুদ্ধার করা হয়েছে

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
bn_BD: এই মাসে %s পুনর্নবীকরণ রাজস্ব

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
bn_BD: %s এই সময়ের মধ্যে রাজস্ব পুনরায় সদস্যতা

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
bn_BD: %s পুনরায় চেষ্টা ব্যর্থ হয়েছে

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
bn_BD: %s পুনঃপ্রচেষ্টা মুলতুবি আছে

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
bn_BD: %s পুনঃপ্রচেষ্টা সফল হয়েছে

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে %s সাইন আপ আয়

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
bn_BD: এই মাসে %s সাইন আপ আয়

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
bn_BD[0]: %s সদস্যতার স্থিতি পরিবর্তিত হয়েছে৷

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে %s স্যুইচ রাজস্ব

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
bn_BD[0]: %s সপ্তাহ

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
bn_BD[0]: %s বছর

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
bn_BD: %sআরো জানুন »%s

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
bn_BD: %তম

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
bn_BD: (%s সেকেন্ডে)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
bn_BD: (%s সহ)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
bn_BD: 1 দিন

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
bn_BD: 1 মাস

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
bn_BD: 1 সপ্তাহ

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
bn_BD: 1 বছর

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
bn_BD: PayPal-এর সাথে সাম্প্রতিক সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট প্রক্রিয়া করার সময় একটি মারাত্মক ত্রুটি ঘটেছে। এটির সমাধান পেতে অনুগ্রহ করে অবিলম্বে WooCommerce Support%3$s-এ একটি নতুন টিকিট খুলুন। %2$sআরো জানুন »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
bn_BD: একটি পণ্য &quot;কার্টে যোগ করুন&quot; পাঠ্য সহ একটি বোতাম প্রদর্শন করে। ডিফল্টরূপে, একটি সদস্যতা এটিকে &quot;এখন সাইন আপ করুন&quot; এ পরিবর্তন করে। আপনি এখানে সদস্যতার জন্য বোতাম পাঠ্য কাস্টমাইজ করতে পারেন।

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
bn_BD: %1$s এর সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে। তাদের সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ নিম্নরূপ:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
bn_BD: ব্যবহারকারীর দ্বারা %1$s-এর সদস্যতা স্থগিত করা হয়েছে। তাদের সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ নিম্নরূপ:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
bn_BD: %1$s এর সদস্যতার মেয়াদ শেষ হয়ে গেছে। তাদের সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ নিম্নরূপ:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
bn_BD: আপনার কার্ট থেকে একটি সদস্যতা সরানো হয়েছে. পেমেন্ট গেটওয়ে সীমাবদ্ধতার কারণে, একই সময়ে বিভিন্ন সাবস্ক্রিপশন পণ্য কেনা যাবে না।

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
bn_BD: আপনার কার্ট থেকে একটি সদস্যতা সরানো হয়েছে. পণ্য এবং সদস্যতা একই সময়ে ক্রয় করা যাবে না.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
bn_BD: আপনার কার্ট থেকে একটি সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ সরানো হয়েছে। একাধিক সদস্যতা একই সময়ে ক্রয় করা যাবে না.

en: About WooCommerce Subscriptions
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা সম্পর্কে

en: Accept Early Renewal Payments
bn_BD: প্রারম্ভিক পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট গ্রহণ করুন

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
bn_BD: একটি মডেলের মাধ্যমে প্রাথমিক পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান গ্রহণ করুন

en: Accept Manual Renewals
bn_BD: ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ গ্রহণ করুন

en: Actions
bn_BD: কর্ম

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
bn_BD: সক্রিয় করুন

[ctx: Subscription status]
en: Active
bn_BD: সক্রিয়

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
bn_BD[0]: সক্রিয় <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
bn_BD: সক্রিয় পণ্য কী

en: Active Subscriptions
bn_BD: সক্রিয় সদস্যতা

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
bn_BD: সক্রিয় সদস্যতা %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
bn_BD[0]: %d অর্থপ্রদানের জন্য সক্রিয়৷

en: Active for unlimited payments
bn_BD: সীমাহীন অর্থপ্রদানের জন্য সক্রিয়

en: Active for x payments
bn_BD: x পেমেন্টের জন্য সক্রিয়

en: Active subscriber?
bn_BD: সক্রিয় গ্রাহক?

en: Add
bn_BD: যোগ করুন

en: Add New
bn_BD: নতুন যোগ করুন

en: Add New Retry
bn_BD: নতুন পুনরায় চেষ্টা যোগ করুন

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
bn_BD: নতুন সদস্যতা যোগ করুন

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
bn_BD: সদস্যতা যোগ করুন

en: Add a Subscription Product
bn_BD: একটি সদস্যতা পণ্য যোগ করুন

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
bn_BD: অর্থপ্রদান যোগ করুন

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
bn_BD: অর্থপ্রদানের পদ্ধতি যোগ করুন

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
bn_BD: অর্থপ্রদানের পদ্ধতি যোগ করুন

en: Add to Cart Button Text
bn_BD: কার্ট বোতাম টেক্সট যোগ করুন

en: Address
bn_BD: ঠিকানা

en: Affected event: | Affected events:
bn_BD[0]: প্রভাবিত ঘটনা:

en: Align Subscription Renewal Day
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ দিন সারিবদ্ধ

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: সপ্তাহ, মাস বা বছরের একটি নির্দিষ্ট দিনে সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ সারিবদ্ধ করুন। উদাহরণস্বরূপ, মাসের প্রথম দিন। %1$sআরো জানুন%2$s।

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
bn_BD: সপ্তাহ বা মাসের একটি নির্দিষ্ট দিনে এই সদস্যতা ক্রয়কারী সমস্ত গ্রাহকদের জন্য অর্থপ্রদানের তারিখ সারিবদ্ধ করুন।

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
bn_BD: এই সাবস্ক্রিপশনের জন্য অর্থপ্রদানের তারিখ বছরের একটি নির্দিষ্ট দিনে সারিবদ্ধ করুন। যদি এই বছরের তারিখটি ইতিমধ্যেই হয়ে থাকে, প্রথম অর্থপ্রদান %s-এ প্রক্রিয়া করা হবে৷ এই পণ্যের জন্য পেমেন্ট সিঙ্কিং অক্ষম করতে দিনটি 0-এ সেট করুন।

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
bn_BD: সমস্ত লিঙ্ক করা সদস্যতা আইটেম কার্ট থেকে সরানো হয়েছে.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
bn_BD: সমস্ত লিঙ্ক সাবস্ক্রিপশন আইটেম ছিল

en: All orders types
bn_BD: সব ধরনের অর্ডার

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
bn_BD: অর্থপ্রদানের পদ্ধতি ছাড়াই $0 প্রাথমিক চেকআউটের অনুমতি দিন।

en: Allow Switching
bn_BD: স্যুইচ করার অনুমতি দিন

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
bn_BD: একই লেনদেনে অন্যান্য পণ্য এবং সদস্যতার সাথে একটি সাবস্ক্রিপশন পণ্য কেনার অনুমতি দিন।

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
bn_BD: একটি অর্থপ্রদানের পদ্ধতি প্রদান না করেই $0 প্রাথমিক অর্থপ্রদান সহ একটি সদস্যতা পণ্য কেনার অনুমতি দিন৷ সাবস্ক্রিপশন সক্রিয় রাখার জন্য গ্রাহককে প্রাথমিক সময়ের শেষে একটি অর্থপ্রদানের পদ্ধতি প্রদান করতে হবে।

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
bn_BD: গ্রাহকদের চেকআউট বাইপাস করতে এবং তাদের %1$s আমার অ্যাকাউন্ট &gt; সাবস্ক্রিপশন%2$s পৃষ্ঠা দেখুন থেকে তাড়াতাড়ি তাদের সদস্যতা পুনর্নবীকরণ করার অনুমতি দিন। %3$s আরও জানুন৷ %4$s৷

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
bn_BD: গ্রাহকদের তাদের ভিউ সাবস্ক্রিপশন পৃষ্ঠা থেকে স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ চালু এবং বন্ধ করার অনুমতি দিন।

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
bn_BD: একাধিক সাবস্ক্রিপশন এবং পণ্য একই সাথে ক্রয় করার অনুমতি দিন।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: গ্রাহকদের বিভিন্ন সাবস্ক্রিপশনের মধ্যে স্যুইচ (আপগ্রেড বা ডাউনগ্রেড) করার অনুমতি দিন। %1$sআরো জানুন%2$s।

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
bn_BD: সর্বদা

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
bn_BD[0]: একটি সাম্প্রতিক সদস্যতা সম্পর্কিত ইভেন্ট প্রক্রিয়া করার সময় একটি ত্রুটি ঘটেছে৷ প্রভাবিত সাবস্ক্রিপশন কীভাবে ঠিক করবেন এবং এই ত্রুটির সম্ভাব্য কারণ সম্পর্কে আরও জানতে, অনুগ্রহ করে আমাদের নির্দেশিকা %1$shere%2$s পড়ুন।

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
bn_BD: একটি ত্রুটি ঘটেছে, অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন বা অর্থপ্রদানের একটি বিকল্প পদ্ধতি চেষ্টা করুন৷

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
bn_BD: প্রথম পুনরাবৃত্ত পেমেন্ট চার্জ করার আগে অপেক্ষা করার জন্য একটি ঐচ্ছিক সময়কাল। যেকোন সাইন আপ ফি এখনও সাবস্ক্রিপশনের শুরুতে চার্জ করা হবে। %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
bn_BD: প্রথম পুনরাবৃত্ত পেমেন্ট চার্জ করার আগে অপেক্ষা করার জন্য একটি ঐচ্ছিক সময়কাল। যেকোন সাইন আপ ফি এখনও সাবস্ক্রিপশনের শুরুতে চার্জ করা হবে। %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
bn_BD: %1$s-এ আপনার সদস্যতা পুনর্নবীকরণ করার জন্য আপনার জন্য একটি অর্ডার তৈরি করা হয়েছে৷ এই চালানের জন্য অর্থ প্রদান করতে অনুগ্রহ করে নিম্নলিখিত লিঙ্কটি ব্যবহার করুন: %2$s৷

en: And much more...
bn_BD: এবং আরো অনেক কিছু...

en: Any Payment Method
bn_BD: যেকোন পেমেন্ট পদ্ধতি

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
bn_BD: আপনি কি নিশ্চিত যে আপনি আপনার সদস্যতা থেকে এই আইটেমটি সরাতে চান?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
bn_BD: আপনি কি PayPal স্ট্যান্ডার্ড থেকে অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তন করার বিষয়ে নিশ্চিত? এটি পেপ্যালে সদস্যতা স্থগিত করবে।

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
bn_BD: আপনি কি নিশ্চিত আপনি একটি পুনর্নবীকরণ প্রক্রিয়া করতে চান? এটি গ্রাহককে চার্জ করবে এবং তাদের পুনর্নবীকরণ আদেশ ইমেল করবে (যদি ইমেলগুলি সক্ষম করা থাকে)।

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
bn_BD: আপনি কি এই পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করার বিষয়ে নিশ্চিত? এটি গ্রাহককে চার্জ করার চেষ্টা করবে এবং পুনর্নবীকরণ আদেশ ইমেল পাঠাবে (যদি ইমেলগুলি সক্ষম থাকে)।

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: পুনরাবৃত্ত রাজস্ব পুনরুদ্ধার করার প্রচেষ্টা যা অন্যথায় অর্থপ্রদানের পদ্ধতিগুলি শুধুমাত্র সাময়িকভাবে প্রত্যাখ্যান করার কারণে হারিয়ে যাবে। %1$sআরো জানুন%2$s।

en: Auto Renewal Toggle
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ টগল

en: Auto renew
bn_BD: অটো পুনর্নবীকরণ

en: Automatic Failed Payment Retries
bn_BD: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ব্যর্থ অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচেষ্টা

en: Automatic Failed Payment Retry
bn_BD: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ব্যর্থ অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Automatic Recurring Payments
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনরাবৃত্ত পেমেন্ট

en: Automatic payment failed for order {order_number}
bn_BD: অর্ডার {order_number}-এর জন্য স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
bn_BD: {order_number}-এর জন্য স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে, আমরা আবার চেষ্টা করব {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট ব্যর্থ হয়েছে

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
bn_BD: এই দৈর্ঘ্যের পরে স্বয়ংক্রিয়ভাবে সদস্যতার মেয়াদ শেষ হয়ে যাবে। এই দৈর্ঘ্য একটি সিঙ্ক্রোনাইজড প্রথম পুনর্নবীকরণ তারিখের আগে প্রদত্ত যেকোনো বিনামূল্যের ট্রায়াল বা সময়ের পরিমাণের অতিরিক্ত।

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
bn_BD: এই দৈর্ঘ্যের পরে স্বয়ংক্রিয়ভাবে সদস্যতার মেয়াদ শেষ হয়ে যাবে। এই দৈর্ঘ্য একটি সিঙ্ক্রোনাইজড প্রথম পুনর্নবীকরণ তারিখের আগে প্রদত্ত যেকোনো বিনামূল্যের ট্রায়াল বা সময়ের পরিমাণের অতিরিক্ত।

en: Average Lifetime Value
bn_BD: গড় জীবনকাল মূল্য

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
bn_BD: গড় আজীবন মূল্য %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
bn_BD: গড় পুনরাবৃত্ত লাইন মোট %s

en: Backordered
bn_BD: ব্যাকঅর্ডার করা হয়েছে

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
bn_BD: এই কারণে, সদস্যতাগুলির জন্য অর্থপ্রদানের পদ্ধতি হিসাবে এটি সুপারিশ করা হয় না যদি না এটি আপনার দেশের জন্য একমাত্র উপলব্ধ বিকল্প হয়৷

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
bn_BD: যেহেতু %sWC_Subscription%s ক্লাস %sWC_Order%s কে প্রসারিত করে, আপনি এর পরিচিত পদ্ধতিগুলি ব্যবহার করতে পারেন, যেমন %s$subscription-&gt;update_status()%s বা %s$subscription-&gt;get_total()%s।

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের জন্য পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ড সক্রিয় করার আগে, অনুগ্রহ করে মনে রাখবেন, পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ড ব্যবহার করার সময়, গ্রাহকরা তাদের সাবস্ক্রিপশনের জীবনের জন্য পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ড ব্যবহারে লক করা হয় এবং পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ডের অনেক সীমাবদ্ধতা রয়েছে। অনুগ্রহ করে %1$s-এর নির্দেশিকা পড়ুন কেন আমরা এই বিকল্পটি সক্ষম করার আগে সদস্যতার জন্য PayPal স্ট্যান্ডার্ড%2$s সুপারিশ করি না৷

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
bn_BD: আমরা আপনাকে আপনার পথে পাঠানোর আগে, আমাদের আপনার ডাটাবেসকে নতুন সংস্করণে আপডেট করতে হবে। আপনার সাইটের সাম্প্রতিক ব্যাকআপ না থাকলে, %snow হল একটি %s তৈরি করার সময়৷

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
bn_BD: দলবদ্ধ সাবস্ক্রিপশনের মধ্যে

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন বৈচিত্রের মধ্যে

[ctx: table column header]
en: Big Bang
bn_BD: বিগ ব্যাং

en: Billing
bn_BD: বিলিং

en: Billing Address
bn_BD: বিলিং ঠিকানা

en: Billing Period
bn_BD: বিলিং সময়ের

en: Billing Period:
bn_BD: বিলিং সময়ের:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
bn_BD: PayPal এ বিলিং চুক্তি বাতিল করা হয়েছে।

en: Billing interval:
bn_BD: বিলিং ব্যবধান:

en: Billing period for the subscription.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের জন্য বিলিং সময়কাল।

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
bn_BD: বিলিং:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের জন্য ব্যবহৃত শিপিং ঠিকানা এবং ভবিষ্যতের কেনাকাটার জন্য আপনার ডিফল্ট শিপিং ঠিকানা উভয়ই আপডেট করা হবে।

en: Browse products
bn_BD: পণ্য ব্রাউজ করুন

en: Browser User Agent
bn_BD: ব্রাউজার ব্যবহারকারী এজেন্ট

en: But wait, there's more!
bn_BD: কিন্তু অপেক্ষা করুন, আরো আছে!

en: Button Text
bn_BD: বোতাম পাঠ্য

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
bn_BD: ডিফল্টরূপে, সাবস্ক্রিপশন 7 দিনের মধ্যে 5 বার অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করবে। যে নিয়মগুলি পুনরায় চেষ্টা করার সিস্টেমকে নিয়ন্ত্রণ করে তা কাস্টমাইজ করার জন্য সংশোধন করা যেতে পারে:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
bn_BD: ডিফল্টরূপে, একটি বিদ্যমান সাবস্ক্রিপশন পণ্যে নতুন ফাইল যুক্ত করা স্বয়ংক্রিয়ভাবে সক্রিয় গ্রাহকদের নতুন ফাইলগুলিতে অ্যাক্সেস প্রদান করবে। যাইহোক, এখন আপনি একটি %snew কন্টেন্ট ড্রিপিং সেটিংস%s সক্ষম করতে পারেন যাতে গ্রাহকদের পরবর্তী রিনিউয়াল পেমেন্টের পরেই নতুন ফাইলগুলিতে অ্যাক্সেস দেওয়া যায়।

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনকে একটি কাস্টম অর্ডার টাইপ করে, সাবস্ক্রিপশন এখন একটি কাস্টম পোস্ট টাইপ। এটি সাবস্ক্রিপশনগুলিকে দ্রুততর করে তোলে এবং এটি একটি ডাটাবেস স্কিমা ব্যবহার করে যা ওয়ার্ডপ্রেস পোস্ট এবং পৃষ্ঠাগুলির মতো স্কেলযোগ্য।

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
bn_BD: আপনার সাবস্ক্রিপশন তাড়াতাড়ি পুনর্নবীকরণ করলে আপনার পরবর্তী অর্থপ্রদান হবে %s।

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
bn_BD: আপনার সদস্যতা তাড়াতাড়ি পুনর্নবীকরণ করে, %s-এ আপনার নির্ধারিত পরবর্তী অর্থপ্রদান বাতিল করা হবে।

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
bn_BD: WooCommerce সাবস্ক্রিপশন ব্যবহার করে, আপনি ব্যক্তিগত ডেটা সঞ্চয় করতে পারেন এবং সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট নিতে আপনি কোন তৃতীয়-পক্ষের পেমেন্ট প্রসেসর ব্যবহার করছেন তার উপর নির্ভর করে, আপনি হয়তো বাহ্যিক উত্সগুলির সাথে ব্যক্তিগত ডেটা ভাগ করছেন৷

en: Cache Update Failures
bn_BD: ক্যাশে আপডেট ব্যর্থতা

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
bn_BD: ঠিকানা টাইপ প্রদর্শন নাম পেতে পারেন না. ঠিকানার ধরন একটি স্ট্রিং নয়।

en: Can not get status name. Status is not a string.
bn_BD: স্ট্যাটাস নাম পেতে পারেন না. স্ট্যাটাস কোনো স্ট্রিং নয়।

en: Cancel
bn_BD: বাতিল করুন

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
bn_BD: বাতিল করুন

en: Cancel Now
bn_BD: এখনই বাতিল করুন

en: Cancel and remove personal data
bn_BD: বাতিল এবং ব্যক্তিগত তথ্য সরান

en: Cancellations
bn_BD: বাতিলকরণ

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
bn_BD: বাতিল

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
bn_BD: বাতিল তারিখ

en: Cancelled Subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন বাতিল করা হয়েছে

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
bn_BD: বাতিল সাবস্ক্রিপশন ইমেল পাঠানো হয় যখন একটি গ্রাহকের সদস্যতা বাতিল করা হয় (হয় একটি দোকান ব্যবস্থাপক, বা গ্রাহক দ্বারা)।

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
bn_BD: সদস্যতা তৈরি করা যাবে না: %s।

en: Change
bn_BD: পরিবর্তন

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
bn_BD: %s ঠিকানা পরিবর্তন করুন

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
bn_BD: টাকা পরিশোধের পদ্ধতি পরিবর্তন করুন

en: Change Trial and End Dates
bn_BD: ট্রায়াল এবং শেষ তারিখ পরিবর্তন করুন

en: Change address
bn_BD: পরিবর্তন ঠিকানা

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
bn_BD: মেয়াদের শুরু এবং শেষের মধ্যে সদস্যতা পরিবর্তন।

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
bn_BD: পেমেন্ট পরিবর্তন করুন

en: Change payment features:
bn_BD: পেমেন্ট বৈশিষ্ট্য পরিবর্তন করুন:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
bn_BD: টাকা পরিশোধের পদ্ধতি পরিবর্তন করুন

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
bn_BD: টাকা পরিশোধের পদ্ধতি পরিবর্তন করুন

en: Check Out What's New
bn_BD: নতুন কি আছে চেক আউট

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
bn_BD: একটি নতুন অর্থপ্রদানের পদ্ধতি চয়ন করুন৷%s৷

en: Choose a new subscription.
bn_BD: একটি নতুন সদস্যতা চয়ন করুন.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
bn_BD: সক্রিয় এবং নিষ্ক্রিয় গ্রাহকদের বরাদ্দ করতে ডিফল্ট ভূমিকা চয়ন করুন৷ রেকর্ড রাখার উদ্দেশ্যে, গ্রাহকদের জন্য একটি ব্যবহারকারী অ্যাকাউন্ট তৈরি করতে হবে। %1$sadministrator%2$s ভূমিকা সহ ব্যবহারকারীদের, যেমন আপনার, প্রশাসকদের লক আউট প্রতিরোধ করতে এই ভূমিকাগুলি বরাদ্দ করা হবে না৷

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন মূল্য, বিলিং ব্যবধান এবং সময়কাল চয়ন করুন।

en: Choose which format of email to send.
bn_BD: ইমেলের কোন ফর্ম্যাট পাঠাতে হবে তা বেছে নিন।

en: Clear
bn_BD: স্পষ্ট

en: Complete checkout to renew now.
bn_BD: এখন পুনর্নবীকরণ সম্পূর্ণ চেকআউট.

en: Complete checkout to renew your subscription.
bn_BD: আপনার সদস্যতা পুনর্নবীকরণ সম্পূর্ণ চেকআউট.

en: Complete checkout to resubscribe.
bn_BD: পুনরায় সদস্যতা নিতে সম্পূর্ণ চেকআউট.

en: Completed Renewal Order
bn_BD: সম্পূর্ণ পুনর্নবীকরণ আদেশ

en: Continue
bn_BD: চালিয়ে যান

en: Copy billing address
bn_BD: বিলিং ঠিকানা কপি করুন

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পাওয়া যায়নি। সম্ভবত সাবস্ক্রিপশন কী একটি সাবস্ক্রিপশন উল্লেখ করে না। কী ছিল: &quot;%s&quot;।

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
bn_BD: দেশের প্রদেশ

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
bn_BD: কুপন প্রদত্ত অর্থপ্রদানের সংখ্যার মধ্যে সীমাবদ্ধ থাকবে। তারপর এটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে সদস্যতা থেকে সরানো হবে। &quot;পেমেন্টস&quot; এর মধ্যে প্রাথমিক সাবস্ক্রিপশন পেমেন্টও অন্তর্ভুক্ত রয়েছে।

en: Create pending parent order
bn_BD: মুলতুবি অভিভাবক আদেশ তৈরি করুন

en: Create pending parent order requested by admin action.
bn_BD: অ্যাডমিন অ্যাকশন দ্বারা অনুরোধ করা মুলতুবি প্যারেন্ট অর্ডার তৈরি করুন।

en: Create pending renewal order
bn_BD: মুলতুবি পুনর্নবীকরণ আদেশ তৈরি করুন

en: Create pending renewal order requested by admin action.
bn_BD: অ্যাডমিন অ্যাকশন দ্বারা অনুরোধ করা মুলতুবি পুনর্নবীকরণ আদেশ তৈরি করুন।

en: Create subscriptions
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন তৈরি করুন

en: Created Date
bn_BD: তৈরীর তারিখ

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
bn_BD: ক্রসগ্রেড

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
bn_BD: কাস্টম কাঁচা পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
bn_BD: কাস্টম পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
bn_BD: কাস্টম পুনরায় চেষ্টা নিয়ম ক্লাস

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
bn_BD: কাস্টম পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম

en: Custom field deleted.
bn_BD: কাস্টম ক্ষেত্র মুছে ফেলা হয়েছে।

en: Custom field updated.
bn_BD: কাস্টম ক্ষেত্র আপডেট করা হয়েছে।

en: Customer
bn_BD: ক্রেতা

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
bn_BD[0]: গ্রাহক %1$s তাদের সদস্যতা পরিবর্তন করেছে৷ তাদের নতুন সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ নিম্নরূপ:

en: Customer ID is invalid.
bn_BD: গ্রাহক আইডি অবৈধ।

en: Customer Payment Retry
bn_BD: গ্রাহক পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Customer Provided Note
bn_BD: গ্রাহক প্রদত্ত নোট

en: Customer Renewal Invoice
bn_BD: গ্রাহক পুনর্নবীকরণ চালান

en: Customer Suspensions
bn_BD: গ্রাহক সাসপেনশন

en: Customer Totals
bn_BD: গ্রাহক মোট

en: Customer add payment method page &rarr;
bn_BD: গ্রাহক যোগ করুন পেমেন্ট পদ্ধতি পৃষ্ঠা →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
bn_BD: গ্রাহক আমার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠার মাধ্যমে &quot;%1$s&quot; (পণ্য ID: #%2$d) যোগ করেছেন।

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
bn_BD: গ্রাহক %s যোগ করেছেন।

en: Customer change payment method page &rarr;
bn_BD: গ্রাহক পরিবর্তন পেমেন্ট পদ্ধতি পৃষ্ঠা →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
bn_BD: গ্রাহক আমার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠার মাধ্যমে &quot;%1$s&quot; (পণ্য ID: #%2$d) সরিয়ে দিয়েছেন।

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
bn_BD: গ্রাহক তাড়াতাড়ি পুনর্নবীকরণ করার অনুরোধ করেছেন:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
bn_BD: গ্রাহক #%s ক্রমে পুনরায় সদস্যতা নিয়েছেন

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
bn_BD: গ্রাহক সদস্যতা ক্যাশিং এখন %1$s এবং %2$s দ্বারা পরিচালিত হয়৷

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
bn_BD: গ্রাহক সদস্যতা ক্যাশিং এখন %1$s দ্বারা পরিচালিত হয়৷

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
bn_BD: %s অর্ডার দিয়ে গ্রাহক সফলভাবে তাড়াতাড়ি নবায়ন করেছেন।

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
bn_BD: গ্রাহক থেকে স্যুইচ করেছেন: %1$s থেকে %2$s৷

en: Customer's notes about the order
bn_BD: অর্ডার সম্পর্কে গ্রাহকের নোট

en: Customer:
bn_BD: ক্রেতা:

en: Customers
bn_BD: গ্রাহকদের

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
bn_BD: গ্রাহক এবং অন্যান্য অ-প্রশাসনিক ব্যবহারকারীরা আপডেটটি চলাকালীন কোনো বাধা ছাড়াই আপনার দোকান থেকে ব্রাউজ এবং ক্রয় করতে পারেন।

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
bn_BD: গ্রাহকরা এখন একটি লেনদেনে বিভিন্ন সাবস্ক্রিপশন পণ্য কিনতে পারবেন। পণ্যগুলি যে কোনও সময়সূচীতে বিল করতে পারে এবং সাইন-আপ ফি এবং/অথবা বিনামূল্যে ট্রায়ালগুলির যে কোনও সমন্বয় থাকতে পারে৷

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সহ গ্রাহকদের এই সেটিং থেকে বাদ দেওয়া হয়েছে।

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
bn_BD: পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম কাস্টমাইজ করুন

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
bn_BD: গ্রাহকের অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠায় সাবস্ক্রিপশনের পাশের বোতামে প্রদর্শিত পাঠ্যটি কাস্টমাইজ করুন। ডিফল্ট হল &quot;স্যুইচ সাবস্ক্রিপশন&quot;, কিন্তু আপনি এটিকে &quot;আপগ্রেড&quot; বা &quot;সাবস্ক্রিপশন পরিবর্তন করুন&quot; এ পরিবর্তন করতে চাইতে পারেন।

en: Database Update Required
bn_BD: ডাটাবেস আপডেট প্রয়োজন

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
bn_BD: ডেটাবেস %s সংস্করণে আপডেট করা হয়েছে

en: Date
bn_BD: তারিখ

en: Date Changed
bn_BD: তারিখ পরিবর্তন

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
bn_BD: তারিখ স্থগিত

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
bn_BD: স্থগিত হওয়ার তারিখ: %s

en: Date type can not be an empty string.
bn_BD: তারিখের ধরন একটি খালি স্ট্রিং হতে পারে না।

en: Date type is not a string.
bn_BD: তারিখের ধরন একটি স্ট্রিং নয়।

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
bn_BD: দিন

en: Delete Customer Subscription Cache
bn_BD: গ্রাহক সাবস্ক্রিপশন ক্যাশে মুছুন

en: Delete Permanently
bn_BD: চিরতরে মুছে দাও

en: Delete Related Order Cache
bn_BD: সম্পর্কিত অর্ডার ক্যাশে মুছুন

en: Delete all variations without a subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন ছাড়াই সমস্ত বৈচিত্র মুছুন

en: Delete this item permanently
bn_BD: এই আইটেমটি স্থায়ীভাবে মুছুন

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
bn_BD: ডেভেলপাররা এখন %sget_posts()%s-এর মতো সমস্ত পরিচিত ওয়ার্ডপ্রেস ফাংশন ব্যবহার করতে পারেন, সাবস্ক্রিপশন ডেটা অনুসন্ধান বা পরিবর্তন করতে।

en: Disable auto renew
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ অক্ষম করুন

en: Discount
bn_BD: ছাড়

en: Display the auto renewal toggle
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ টগল প্রদর্শন করুন

en: Do not limit
bn_BD: সীমাবদ্ধ করবেন না

en: Do not synchronise
bn_BD: সিঙ্ক্রোনাইজ করবেন না

[ctx: short for documents]
en: Docs
bn_BD: ডক্স

[ctx: short for documents]
en: Documentation
bn_BD: ডকুমেন্টেশন

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
bn_BD: ডাউনগ্রেড

en: Downloadable
bn_BD: ডাউনলোডযোগ্য

en: Drip Downloadable Content
bn_BD: ড্রিপ ডাউনলোডযোগ্য সামগ্রী

en: Early Renewal
bn_BD: প্রারম্ভিক পুনর্নবীকরণ

en: Edit
bn_BD: সম্পাদনা করুন

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
bn_BD: সম্পাদনা করুন

en: Edit Retry
bn_BD: পুনরায় চেষ্টা সম্পাদনা করুন

en: Edit Subscription
bn_BD: সদস্যতা সম্পাদনা করুন

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
bn_BD: সদস্যতা সম্পাদনা করুন

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
bn_BD: ত্রুটি সহ সদস্যতা সম্পাদনা ব্যর্থ হয়েছে: %s৷

en: Email
bn_BD: ইমেইল

en: Email Address
bn_BD: ইমেইল ঠিকানা

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
bn_BD: ইমেইল শিরোনাম

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
bn_BD: ইমেল প্রকার

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
bn_BD: ইমেল: %s

en: Enable Automatic Retry
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনরায় চেষ্টা সক্ষম করুন

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের জন্য পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ড সক্ষম করুন

en: Enable auto renew
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ সক্ষম করুন৷

en: Enable automatic payments
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান সক্রিয় করুন

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
bn_BD: ব্যর্থ পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদানের স্বয়ংক্রিয় পুনরায় চেষ্টা সক্ষম করুন৷

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পণ্যগুলিতে ডাউনলোডযোগ্য সামগ্রীর জন্য ড্রিপিং সক্ষম করুন৷

en: Enable this email notification
bn_BD: এই ইমেল বিজ্ঞপ্তি সক্রিয় করুন

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
bn_BD: চালু অচল

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
bn_BD: এটি সক্ষম করলে পরবর্তী পুনর্নবীকরণ প্রক্রিয়া হওয়ার পরেই একটি পণ্যে যোগ করা নতুন ডাউনলোডযোগ্য ফাইলগুলিতে অ্যাক্সেস মঞ্জুর করা হয়৷ %s ডিফল্টরূপে, একটি পণ্যে যোগ করা নতুন ডাউনলোডযোগ্য ফাইলগুলিতে অ্যাক্সেস সেই পণ্যটির সাথে সক্রিয় সদস্যতা রয়েছে এমন যেকোনো গ্রাহককে অবিলম্বে মঞ্জুর করা হয়৷

en: End Date
bn_BD: শেষ তারিখ

[ctx: table heading]
en: End Date
bn_BD: শেষ তারিখ

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
bn_BD: শেষ তারিখ

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
bn_BD: শেষ তারিখ: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
bn_BD: শেষ তারিখ

[ctx: table heading]
en: End date
bn_BD: শেষ তারিখ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
bn_BD: শেষ তারিখ: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
bn_BD: প্রিপেইড মেয়াদ শেষ

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
bn_BD: প্রিপেইড মেয়াদ শেষ: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
bn_BD: আমার অ্যাকাউন্টের জন্য শেষ পয়েন্ট → সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট পদ্ধতি পৃষ্ঠা পরিবর্তন করুন

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
bn_BD: আমার অ্যাকাউন্ট → সদস্যতা পৃষ্ঠার জন্য শেষ পয়েন্ট

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
bn_BD: আমার অ্যাকাউন্টের জন্য শেষ পয়েন্ট → সাবস্ক্রিপশন পৃষ্ঠা দেখুন

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
bn_BD: একটি সংখ্যা হিসাবে একটি নতুন ব্যবধান লিখুন (যেমন প্রতি 2য় মাসে চার্জ করতে, 2 লিখুন):

en: Enter a new length (e.g. 5):
bn_BD: একটি নতুন দৈর্ঘ্য লিখুন (যেমন 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
bn_BD: এই ইমেলের জন্য প্রাপক লিখুন (কমা আলাদা)। ডিফল্ট %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
bn_BD: নতুন সময়কাল লিখুন, হয় দিন, সপ্তাহ, মাস বা বছর:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
bn_BD: ত্রুটি

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
bn_BD: ত্রুটি %d: সাবস্ক্রিপশনে ট্যাক্স যোগ করতে অক্ষম। অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
bn_BD: ত্রুটি %d: অর্ডার তৈরি করতে অক্ষম। অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
bn_BD: ত্রুটি %d: সদস্যতা তৈরি করতে অক্ষম। অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

en: Error during subscription status transition.
bn_BD: সদস্যতা অবস্থা পরিবর্তনের সময় ত্রুটি।

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের এন্ডপয়েন্ট সংরক্ষণে ত্রুটি: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView সাবস্ক্রিপশন%2$s এবং %1$sসাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট পদ্ধতি%2$s একই হতে পারে না। পরিবর্তনগুলি ফিরিয়ে দেওয়া হয়েছে৷

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
bn_BD: কিছু তথ্য আপডেট করার সময় ত্রুটি: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
bn_BD: ত্রুটি: তৈরি করা সাবস্ক্রিপশনে পণ্য যোগ করতে অক্ষম৷ অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
bn_BD: ত্রুটি: নোট &quot;%s&quot; দিয়ে পুনর্নবীকরণ আদেশ তৈরি করতে অক্ষম

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
bn_BD: ত্রুটি: সদস্যতা তৈরি করতে অক্ষম৷ অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
bn_BD: ত্রুটি: আপনার ব্রাউজারের টাইমজোন খুঁজে পেতে অক্ষম৷

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
bn_BD: আনুমানিক সময় বাকি (মিনিট:সেকেন্ড): %s

en: Expire after
bn_BD: মেয়াদ শেষ হওয়ার পরে

[ctx: Subscription status]
en: Expired
bn_BD: মেয়াদোত্তীর্ণ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
bn_BD[0]: মেয়াদ শেষ <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
bn_BD: মেয়াদোত্তীর্ণ সাবস্ক্রিপশন

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
bn_BD: গ্রাহকের সদস্যতার মেয়াদ শেষ হয়ে গেলে মেয়াদোত্তীর্ণ সাবস্ক্রিপশন ইমেল পাঠানো হয়।

en: Export CSV
bn_BD: CSV রপ্তানি করুন

[ctx: Subscription status]
en: Failed
bn_BD: ব্যর্থ হয়েছে

en: Failed Payment Retries
bn_BD: ব্যর্থ পেমেন্ট পুনঃপ্রচেষ্টা

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
bn_BD: ব্যর্থ পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান এখন স্বয়ংক্রিয়ভাবে পুনরায় চেষ্টা করা যেতে পারে। এটি রাজস্ব পুনরুদ্ধার করতে সহায়তা করে যা অন্যথায় অর্থপ্রদানের পদ্ধতিগুলি শুধুমাত্র সাময়িকভাবে প্রত্যাখ্যান হওয়ার কারণে হারিয়ে যাবে।

en: Failed retries
bn_BD: ব্যর্থ পুনরায় চেষ্টা

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
bn_BD: সদস্যতা %s এর জন্য সাইন আপ ব্যর্থ হয়েছে৷

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
bn_BD: অর্ডার #%1$s: %2$s এর জন্য সদস্যতা স্থিতি সক্রিয় করতে ব্যর্থ হয়েছে৷

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
bn_BD: অর্ডার #%1$s বাতিল হওয়ার পরে সদস্যতা বাতিল করতে ব্যর্থ হয়েছে: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
bn_BD: অর্ডার #%1$s: %2$s-এর সদস্যতার জন্য ব্যর্থ অর্থপ্রদান প্রক্রিয়া করতে ব্যর্থ হয়েছে৷

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
bn_BD: অর্ডার #%1$s: %2$s এর মেয়াদ শেষ হয়ে গেছে হিসাবে সদস্যতা সেট করতে ব্যর্থ হয়েছে৷

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
bn_BD: গ্রাহক অর্ডার %s এর সাথে তাড়াতাড়ি নবায়ন করার পরে সদস্যতা তারিখগুলি আপডেট করতে ব্যর্থ হয়েছে৷

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
bn_BD: অর্ডার #%1$s অন-হোল্ড রাখার পরে সদস্যতার স্থিতি আপডেট করতে ব্যর্থ হয়েছে: %2$s৷

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
bn_BD: অফিসিয়াল %3$sWooCommerce Marketplace%4$s-এ %1$s স্বয়ংক্রিয় সদস্যতা অর্থপ্রদান%2$s সমর্থন করে এমন নতুন গেটওয়ে খুঁজুন৷

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
bn_BD: প্রথম পেমেন্ট আনুপাতিক. পরবর্তী পেমেন্ট: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
bn_BD: প্রথম পেমেন্ট: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
bn_BD: প্রথম পুনর্নবীকরণ: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
bn_BD: সব সাবস্ক্রিপশন পণ্যের জন্য

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
bn_BD: সমস্ত সদস্যতা পণ্যের আপগ্রেড এবং ডাউনগ্রেডের জন্য

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
bn_BD: শুধুমাত্র ভার্চুয়াল সাবস্ক্রিপশন পণ্যের আপগ্রেড এবং ডাউনগ্রেডের জন্য

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
bn_BD: সমস্ত সদস্যতা পণ্য আপগ্রেডের জন্য

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
bn_BD: শুধুমাত্র ভার্চুয়াল সাবস্ক্রিপশন পণ্যের আপগ্রেডের জন্য

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
bn_BD: শুধুমাত্র ভার্চুয়াল সাবস্ক্রিপশন পণ্যের জন্য

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
bn_BD: একটি স্টোর ম্যানেজার সাবস্ক্রিপশন v1.5 সহ স্বয়ংক্রিয় থেকে স্বয়ংক্রিয় থেকে ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট (বা ম্যানুয়াল থেকে স্বয়ংক্রিয়) সাবস্ক্রিপশন পরিবর্তন করতে, ডাটাবেসটি সরাসরি পরিবর্তন করতে হবে। সাবস্ক্রিপশনগুলি এখন পেমেন্ট গেটওয়েগুলির জন্য একটি উপায় প্রদান করে যা আপনাকে নতুন %sEdit Subscription%s ইন্টারফেস থেকে পরিবর্তন করার অনুমতি দেয়।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
bn_BD: পুনরাবৃত্ত সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট প্রক্রিয়াকরণের উদ্দেশ্যে, আমরা গ্রাহকের নাম, বিলিং ঠিকানা, শিপিং ঠিকানা, ইমেল ঠিকানা, ফোন নম্বর এবং ক্রেডিট কার্ড/পেমেন্ট বিশদ সংরক্ষণ করি।

[ctx: shipping method price]
en: Free
bn_BD: বিনামূল্যে

en: Free Trial
bn_BD: বিনামূল্যে ট্রায়াল

en: Free shipping coupon
bn_BD: বিনামূল্যে শিপিং কুপন

en: Free trial
bn_BD: বিনামূল্যে ট্রায়াল

en: Free trial length
bn_BD: বিনামূল্যে ট্রায়াল দৈর্ঘ্য

en: Free trial period
bn_BD: বিনামূল্যে ট্রায়াল সময়কাল

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
bn_BD: গেটওয়ে আইডি: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
bn_BD: গেটওয়ে সাবস্ক্রিপশনে অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তন করা অ্যাডমিনকে সমর্থন করে না।

en: General
bn_BD: সাধারণ

en: Generate Customer Subscription Cache
bn_BD: গ্রাহক সাবস্ক্রিপশন ক্যাশে জেনারেট করুন

en: Generate Related Order Cache
bn_BD: সম্পর্কিত অর্ডার ক্যাশে তৈরি করুন

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা সেটিংসে যান

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা সেটিংসে যান »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
bn_BD: এইচ.এইচ

[ctx: email type]
en: HTML
bn_BD: এইচটিএমএল

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
bn_BD: হাই %s,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
bn_BD: সম্মান পুনর্নবীকরণ আদেশ ডেটা

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
bn_BD: কতজন গ্রাহক 6 মাসের বেশি সময় ধরে সাবস্ক্রাইব করে থাকেন? আপনার গ্রাহকদের গড় জীবনকাল কত? আপনার দোকান পরের মাসে কত নবায়ন রাজস্ব উপার্জন করবে?

en: ID
bn_BD: আইডি

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
bn_BD: আইডি

en: IP Address
bn_BD: আইপি ঠিকানা

en: IPN subscription cancelled.
bn_BD: IPN সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে৷

en: IPN subscription failing payment method changed.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন ব্যর্থ অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তিত হয়েছে৷

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
bn_BD: IPN সদস্যতা অর্থপ্রদান %1$s কারণে: %2$s।

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট %s।

en: IPN subscription payment completed.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট সম্পূর্ণ হয়েছে।

en: IPN subscription payment failure.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট ব্যর্থতা.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট পদ্ধতি PayPal এ পরিবর্তিত হয়েছে।

en: IPN subscription sign up completed.
bn_BD: IPN সদস্যতা সাইন আপ সম্পূর্ণ হয়েছে.

en: IPN subscription suspended.
bn_BD: IPN সাবস্ক্রিপশন স্থগিত.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
bn_BD: যদি একজন গ্রাহকের সাবস্ক্রিপশন ম্যানুয়ালি বাতিল করা হয় বা মেয়াদ শেষ হয়ে যায়, তাহলে তাকে এই ভূমিকা দেওয়া হবে।

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
bn_BD: যদি সাবস্ক্রিপশন সপ্তাহ, মাস বা বছরের একটি নির্দিষ্ট দিনে সিঙ্ক্রোনাইজ করা হয়, সাইন আপ করার সময় সাবস্ক্রিপশনের জন্য একটি আনুপাতিক পরিমাণ চার্জ করুন।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
bn_BD: আপনি যদি PayPal স্ট্যান্ডার্ড বা PayPal রেফারেন্স লেনদেন ব্যবহার করেন তবে আরও বিশদ বিবরণের জন্য অনুগ্রহ করে %1$sPayPal গোপনীয়তা নীতি%2$s দেখুন৷

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: আপনি যদি নতুন সাবস্ক্রিপশন ক্রয়গুলি স্বয়ংক্রিয়ভাবে পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের জন্য চার্জ করতে না চান তবে আপনি স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান বন্ধ করতে পারেন৷ বিদ্যমান স্বয়ংক্রিয় সদস্যতা স্বয়ংক্রিয়ভাবে গ্রাহকদের চার্জ করতে থাকবে। %1$sআরো জানুন%2$s।

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
bn_BD: আপনি যদি একটি সার্ভার ত্রুটি পেয়ে থাকেন এবং এই বিজ্ঞপ্তিটি খুঁজে পেতে পৃষ্ঠাটি পুনরায় লোড করেন, দয়া করে %s সেকেন্ডের মধ্যে পৃষ্ঠাটি রিফ্রেশ করুন এবং আপগ্রেড রুটিন সমস্যা ছাড়াই পুনরায় শুরু হবে৷

en: Ignore this error
bn_BD: এই ত্রুটি উপেক্ষা করুন

en: Ignore this error (not recommended)
bn_BD: এই ত্রুটি উপেক্ষা করুন (প্রস্তাবিত নয়)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
bn_BD: CSV-এর মাধ্যমে WooCommerce-এ সাবস্ক্রিপশন আমদানি করুন, অথবা WooCommerce থেকে আপনার সদস্যতাগুলিকে WooCommerce সাবস্ক্রিপশন আমদানিকারক/রপ্তানিকারক এক্সটেনশন সহ একটি CSV-এ রপ্তানি করুন৷

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
bn_BD: আমদানি/রপ্তানি সদস্যতা

en: Improved scheduled action data storage
bn_BD: উন্নত নির্ধারিত কর্ম ডেটা স্টোরেজ

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
bn_BD: %s-এ

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের পূর্ববর্তী সংস্করণগুলিতে, স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের জন্য চার্জের পরিমাণ হিসাবে সাবস্ক্রিপশন মোট পেমেন্ট গেটওয়েতে প্রেরণ করা হয়েছিল। এটি একটি পুনর্নবীকরণের জন্য এককালীন ফি বা ছাড় যোগ করা অপ্রয়োজনীয়ভাবে জটিল করে তুলেছে।

en: Inactive Subscriber Role
bn_BD: নিষ্ক্রিয় গ্রাহক ভূমিকা

en: Increased processing rate for scheduled payments
bn_BD: নির্ধারিত পেমেন্টের জন্য প্রসেসিং রেট বেড়েছে

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
bn_BD: প্রাথমিক সদস্যতা

en: Initial payment discount
bn_BD: প্রাথমিক পেমেন্ট ডিসকাউন্ট

en: Installed Plugins
bn_BD: ইনস্টল করা প্লাগইন

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
bn_BD: অবৈধ %s তারিখ। তারিখটি অবশ্যই ফরম্যাটের হতে হবে: &quot;Ymd H:i:s&quot;।

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
bn_BD: অবৈধ PayPal IPN পেলোড: মিলিত সদস্যতা খুঁজে পেতে অক্ষম।

en: Invalid Subscription.
bn_BD: অবৈধ সদস্যতা.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
bn_BD: অবৈধ তৈরি তারিখ. তারিখটি অবশ্যই একটি স্ট্রিং এবং বিন্যাসের হতে হবে: &quot;Ymd H:i:s&quot;৷

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
bn_BD: অবৈধ তথ্য. প্রথম প্যারামিটারে একটি তারিখ রয়েছে যা নিবন্ধিত তারিখের প্রকারে নেই।

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
bn_BD: অবৈধ তথ্য. update_dates() এ পাস করার সময় প্রথম প্যারামিটার খালি ছিল।

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
bn_BD: অবৈধ তথ্য. কোন বৈধ আইটেম আইডি পাস করা হয়নি.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
bn_BD: অবৈধ তথ্য. কোন বৈধ সাবস্ক্রিপশন / অর্ডার পাস করা হয়নি.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
bn_BD: অবৈধ তথ্য. প্রত্যাশিত অর্ডারগুলি অর্ডার নয়।

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
bn_BD: অবৈধ তথ্য. অনুলিপি প্রকার একটি স্ট্রিং নয়.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
bn_BD: অবৈধ তারিখ. তারিখটি অবশ্যই একটি স্ট্রিং এবং বিন্যাসের হতে হবে: &quot;Ymd H:i:s&quot;৷

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
bn_BD: ভুল ফরম্যাট. প্রথম প্যারামিটার একটি অ্যারে হতে হবে।

en: Invalid order.
bn_BD: অবৈধ আদেশ.

en: Invalid recurring shipping method.
bn_BD: অবৈধ পুনরাবৃত্ত শিপিং পদ্ধতি.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
bn_BD: অবৈধ সম্পর্কের ধরন: %1$s। অর্ডার সম্পর্কের ধরন অবশ্যই একটি হতে হবে: %2$s৷

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
bn_BD: অবৈধ নিরাপত্তা টোকেন, অনুগ্রহ করে পৃষ্ঠাটি পুনরায় লোড করুন এবং আবার চেষ্টা করুন৷

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
bn_BD: অবৈধ সাজানোর অর্ডারের ধরন: %1$s। $sort_order আর্গুমেন্ট অবশ্যই %2$s বা %3$s হতে হবে।

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
bn_BD: অবৈধ সাবস্ক্রিপশন বিলিং ব্যবধান দেওয়া হয়েছে. 0 এর থেকে বড় একটি পূর্ণসংখ্যা হতে হবে।

en: Invalid subscription billing period given.
bn_BD: অবৈধ সাবস্ক্রিপশন বিলিং সময় দেওয়া হয়েছে.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
bn_BD: অবৈধ সদস্যতা customer_id.

en: Invalid subscription id.
bn_BD: অবৈধ সদস্যতা আইডি

en: Invalid subscription status given.
bn_BD: অবৈধ সদস্যতা স্থিতি দেওয়া হয়েছে.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
bn_BD: অবৈধ সুইচ টাইপ &quot;%s&quot;। সুইচ এর মধ্যে একটি হতে হবে: &quot;আপগ্রেড&quot;, &quot;ডাউনগ্রেড&quot; বা &quot;ক্রসগ্রেড&quot;।

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
bn_BD: অবৈধ আপডেট প্রকার: %s। পোস্ট আপডেটের ধরন সমর্থিত হল &quot;অ্যাড&quot; বা &quot;ডিলিট&quot;। আপডেট সরাসরি পোস্ট মেটা করা হয়.

en: Invoice for renewal order {order_number}
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য চালান {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
bn_BD: {order_date} থেকে রিনিউয়াল অর্ডার {order_number}-এর চালান

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
bn_BD: আপনার যদি PayPal-এর সাথে সক্রিয় সদস্যতা থাকে তাহলে %1$s দৃঢ়ভাবে সুপারিশ করা হয় যে আপনি রিসিভার ইমেল ঠিকানা%2$s পরিবর্তন করবেন না৷ এটি করলে বিদ্যমান সাবস্ক্রিপশন ভেঙে যেতে পারে।

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
bn_BD: দেখে মনে হচ্ছে এই সাইটটি সরানো হয়েছে বা এটি একটি ডুপ্লিকেট সাইট৷ %1$sWooCommerce সদস্যতা%2$s এই সাইটে স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান এবং সদস্যতা সম্পর্কিত ইমেলগুলিকে একটি স্টেজিং বা পরীক্ষার পরিবেশ থেকে সদৃশ অর্থপ্রদান প্রতিরোধ করতে অক্ষম করেছে৷ %1$sWooCommerce সদস্যতা%2$s %5$s%7$s%6$s কে সাইটের URL হিসেবে বিবেচনা করে৷ %3$sআরো জানুন »%4$s৷

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের পরবর্তী অর্থপ্রদানের তারিখ পরিবর্তন করা ইতিমধ্যেই সম্ভব ছিল, কিন্তু কিছু স্টোর ম্যানেজার একজন গ্রাহককে একটি বর্ধিত বিনামূল্যে ট্রায়াল দিতে বা মেয়াদ শেষ হওয়ার তারিখে অতিরিক্ত মাস যোগ করতে চেয়েছিলেন। এখন আপনি %sEdit সাবস্ক্রিপশন%s স্ক্রীন থেকে এই সমস্ত তারিখ পরিবর্তন করতে পারেন।

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
bn_BD: আপনার গ্রাহকদের জন্য আরও সাবস্ক্রিপশন কেনা এখন সহজ!

en: Item ID.
bn_BD: আইটেম আইডি।

en: Items
bn_BD: আইটেম

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
bn_BD: শুধু আপনাকে জানানোর জন্য — আমরা আপনার সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ অর্ডার #%s পেয়েছি, এবং এটি এখন প্রক্রিয়া করা হচ্ছে:

en: Label
bn_BD: লেবেল

en: Last 7 Days
bn_BD: গত ৭ দিন

en: Last Month
bn_BD: গত মাসে

en: Last Order Date
bn_BD: শেষ অর্ডারের তারিখ

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
bn_BD: শেষ অর্ডারের তারিখ

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
bn_BD: শেষ অর্ডারের তারিখ: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
bn_BD: শেষ অর্ডার: %s

en: Last day of the month
bn_BD: মাসের শেষ দিন

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
bn_BD: শেষ অর্ডারের তারিখ

en: Last recorded error:
bn_BD: সর্বশেষ রেকর্ড করা ত্রুটি:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
bn_BD: আরও জানুন

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
bn_BD: আরও জানুন

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
bn_BD: আরও জানুন

en: Learn more
bn_BD: আরও জানুন

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
bn_BD: নতুন %sভিউ সাবস্ক্রিপশন পৃষ্ঠা%s সম্পর্কে আরও জানুন।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
bn_BD: নতুন % একাধিক সদস্যতা%s বৈশিষ্ট্য সম্পর্কে আরও জানুন৷

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
bn_BD: সদস্যতা %s থেকে আজীবন মূল্য

en: Limit subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সীমিত করুন

en: Limit to one active subscription
bn_BD: একটি সক্রিয় সদস্যতা সীমাবদ্ধ

en: Limit to one of any status
bn_BD: যেকোনো একটি স্ট্যাটাসে সীমাবদ্ধ রাখুন

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
bn_BD[0]: সীমিত ব্যবহারের কুপন &quot;%1$s&quot; সদস্যতা থেকে সরানো হয়েছে৷ এটি %2$d বার ব্যবহার করা হয়েছে৷

en: Line subtotal (before discounts).
bn_BD: লাইন সাবটোটাল (ডিসকাউন্টের আগে)।

en: Line subtotal tax (before discounts).
bn_BD: লাইন সাবটোটাল ট্যাক্স (ডিসকাউন্টের আগে)।

en: Line taxes.
bn_BD: লাইন ট্যাক্স।

en: Line total (after discounts).
bn_BD: লাইন মোট (ছাড় পরে)।

en: Line total tax (after discounts).
bn_BD: লাইন মোট ট্যাক্স (ছাড় পরে)।

[ctx: refers to live site]
en: Live
bn_BD: লাইভ দেখান

en: Load billing address
bn_BD: বিলিং ঠিকানা লোড করুন

en: Load shipping address
bn_BD: লোড শিপিং ঠিকানা

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
bn_BD: এমএম

en: Manage Subscriptions
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পরিচালনা

en: Manual Renewal
bn_BD: ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ

en: Manual Renewal Payments
bn_BD: ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
bn_BD: গ্রাহকের অর্থপ্রদানের অপেক্ষায় ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ আদেশ।

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
bn_BD: %s সদস্যতা পণ্য &quot;স্বতন্ত্রভাবে বিক্রি&quot; হিসাবে চিহ্নিত করা হয়েছে

en: Meta key.
bn_BD: মেটা কী।

en: Meta label.
bn_BD: মেটা লেবেল।

en: Meta value.
bn_BD: মেটা মান।

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
bn_BD: নতুন সময়সূচীতে %1$s সদস্যতা সম্পর্কিত হুক স্থানান্তরিত হয়েছে (%2$s সেকেন্ডে)।

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
bn_BD: নতুন কাঠামোতে %1$s সদস্যতা স্থানান্তরিত হয়েছে (%2$s সেকেন্ডে)।

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
bn_BD: বিবিধ

en: Mixed Checkout
bn_BD: মিশ্র চেকআউট

en: Month for Synchronisation
bn_BD: সিঙ্ক্রোনাইজেশনের মাস

en: Move this item to the Trash
bn_BD: এই আইটেমটি ট্র্যাশে সরান৷

[ctx: email type]
en: Multipart
bn_BD: মাল্টিপার্ট

en: Multiple Subscriptions
bn_BD: একাধিক সদস্যতা

en: My Account
bn_BD: আমার অ্যাকাউন্ট

en: My Subscription
bn_BD: আমার সদস্যতা

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
bn_BD: কখনই না

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
bn_BD: কখনই না (সাইন-আপে সম্পূর্ণ পুনরাবৃত্ত পরিমাণ চার্জ করুন)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
bn_BD: কখনই না (সম্পূর্ণ সাইন আপ ফি চার্জ করুন)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
bn_BD: কখনই না (সাইন আপ ফি নিবেন না)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
bn_BD: কখনই না (কোন পুনরাবৃত্তির পরিমাণ চার্জ করবেন না)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
bn_BD: কখনই মেয়াদ শেষ হবে না

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
bn_BD: নতুন %sWC_Subscription%s অবজেক্ট

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
bn_BD: নতুন %sshop_subscription%s পোস্টের ধরন

en: New Add/Edit Subscription Screen
bn_BD: নতুন যোগ/সম্পাদনা সাবস্ক্রিপশন স্ক্রীন

en: New Renewal Order
bn_BD: নতুন পুনর্নবীকরণ আদেশ

en: New Retry
bn_BD: নতুন পুনরায় চেষ্টা করুন

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
bn_BD: নতুন সদস্যতা

en: New Subscription Emails
bn_BD: নতুন সদস্যতা ইমেল

en: New Subscriptions
bn_BD: নতুন সদস্যতা

en: New View Subscription Page
bn_BD: নতুন দেখুন সদস্যতা পৃষ্ঠা

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
bn_BD: নতুন পুনর্নবীকরণ আদেশ ইমেল পাঠানো হয় যখন একটি সদস্যতা পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান প্রক্রিয়া করা হয়.

en: New subscription details
bn_BD: নতুন সদস্যতা বিবরণ

en: New subscription renewal order
bn_BD: নতুন সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ

en: Next
bn_BD: পরবর্তী

en: Next 12 Months
bn_BD: পরবর্তী 12 মাস

en: Next 30 Days
bn_BD: পরবর্তী 30 দিন

en: Next 7 Days
bn_BD: পরবর্তী ৭ দিন

en: Next Month
bn_BD: পরের মাসে

en: Next Payment
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট

[ctx: table heading]
en: Next Payment
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
bn_BD: পরবর্তী অর্থপ্রদানের তারিখ: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট তারিখ

en: Next payment: %s
bn_BD: পরবর্তী পেমেন্ট: %s

en: No
bn_BD: না

en: No Subscriptions found
bn_BD: কোন সদস্যতা পাওয়া যায়নি

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
bn_BD: ট্র্যাশে কোনো সদস্যতা পাওয়া যায়নি

en: No billing address set.
bn_BD: কোনো বিলিং ঠিকানা সেট করা হয়নি।

en: No customers found.
bn_BD: কোন গ্রাহক পাওয়া যায়নি.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট প্রক্রিয়া করতে সক্ষম কোনো পেমেন্ট গেটওয়ে সক্ষম করা নেই। আপনি যদি স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান প্রক্রিয়া করতে চান, আমরা %1$s বিনামূল্যে স্ট্রাইপ এক্সটেনশন%2$s সুপারিশ করি৷

en: No products found.
bn_BD: কোন পণ্য পাওয়া যায়নি.

en: No retries found
bn_BD: কোন পুনঃপ্রচার পাওয়া যায়নি

en: No retries found in trash
bn_BD: ট্র্যাশে কোনো পুনঃপ্রচার পাওয়া যায়নি

en: No shipping address set.
bn_BD: কোন শিপিং ঠিকানা সেট.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
bn_BD: নন-সাবস্ক্রিপশন

en: None
bn_BD: কোনোটিই নয়

en: Not cancelled
bn_BD: বাতিল হয়নি

en: Not yet ended
bn_BD: এখনো শেষ হয়নি

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
bn_BD: মনে রাখবেন যে সাবস্ক্রিপশন কেনার জন্য এখনও একটি অ্যাকাউন্টের প্রয়োজন।

en: Note:
bn_BD: বিঃদ্রঃ:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
bn_BD: সাইন আপ করার পর দিনের সংখ্যা

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
bn_BD: সাইন আপের পর মাসের সংখ্যা

en: Number of renewals
bn_BD: পুনর্নবীকরণের সংখ্যা

en: Number of resubscribes
bn_BD: পুনঃসাবস্ক্রাইবের সংখ্যা

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
bn_BD: সাইন আপ করার পর সপ্তাহের সংখ্যা

[ctx: Subscription status]
en: On hold
bn_BD: স্হগিত

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
bn_BD: স্হগিত

en: On-hold Renewal Order
bn_BD: অন-হোল্ড পুনর্নবীকরণ আদেশ

en: One time shipping
bn_BD: এক সময় শিপিং

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: শুধুমাত্র একজন গ্রাহককে এই পণ্যটিতে একটি সদস্যতা রাখার অনুমতি দিন। %1$sআরো জানুন%2$s।

en: Only store managers can edit payment dates.
bn_BD: শুধুমাত্র দোকান পরিচালকরা অর্থপ্রদানের তারিখ সম্পাদনা করতে পারেন৷

en: Open a ticket
bn_BD: একটি টিকিট খুলুন

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
bn_BD: ঐচ্ছিকভাবে সাবস্ক্রিপশনের শুরুতে চার্জ করা পরিমাণ অন্তর্ভুক্ত করুন। সাইন-আপ ফি অবিলম্বে চার্জ করা হবে, এমনকি যদি পণ্যটির একটি বিনামূল্যের ট্রায়াল থাকে বা অর্থপ্রদানের তারিখগুলি সিঙ্ক করা হয়।

en: Order
bn_BD: অর্ডার

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
bn_BD: অর্ডার #%s কার্টে যোগ করা হয়নি।

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
bn_BD: আগাম পুনর্নবীকরণ রেকর্ড করার জন্য অর্ডার %s তৈরি করা হয়েছে।

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
bn_BD: পুনর্নবীকরণ রেকর্ড করার জন্য অর্ডার %s তৈরি করা হয়েছে।

en: Order Number
bn_BD: অর্ডার নম্বর

en: Order date: %s
bn_BD: অর্ডারের তারিখ: %s

en: Order number: %s
bn_BD: অর্ডার নম্বর: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
bn_BD: আদেশ

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
bn_BD: %s দিয়ে অর্ডার করুন

[ctx: An order type]
en: Original
bn_BD: আসল

en: Other
bn_BD: অন্যান্য

[ctx: label for the system status page]
en: Other
bn_BD: অন্যান্য

en: Parent Order
bn_BD: অভিভাবক আদেশ

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
bn_BD: অভিভাবক আদেশ

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
bn_BD: অভিভাবক সদস্যতা

en: Parent order:
bn_BD: অভিভাবক আদেশ:

en: Parent order:
bn_BD: অভিভাবক আদেশ:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
bn_BD: বেতন

en: Pay Now &raquo;
bn_BD: এখন পরিশোধ করুন &quot;

en: Pay now
bn_BD: এখন পরিশোধ করুন

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
bn_BD: PayPal API ত্রুটি - শংসাপত্রগুলি ভুল৷

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
bn_BD: PayPal API ত্রুটি: (%1$d) %2$s৷

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
bn_BD: পেপ্যাল রেফারেন্স লেনদেন সক্ষম

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
bn_BD: পেপ্যাল স্ট্যান্ডার্ডের অনেক সীমাবদ্ধতা রয়েছে এবং সমস্ত সদস্যতা বৈশিষ্ট্য সমর্থন করে না।

en: PayPal Subscription ID:
bn_BD: পেপ্যাল সদস্যতা আইডি:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
bn_BD: পেপ্যাল লেনদেন হোল্ড: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন লেনদেনের জন্য পেপ্যাল নিষ্ক্রিয়। অনুগ্রহ করে %1$s PayPal IPN%2$s সেট আপ করুন এবং সদস্যতার জন্য PayPal সক্ষম করতে আপনার API শংসাপত্রগুলি %4$s পাঠান৷

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
bn_BD: পেপাল পেমেন্ট অনুমোদিত (আইডি: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
bn_BD: PayPal পেমেন্ট প্রত্যাখ্যান: %s

en: Payment
bn_BD: অর্থপ্রদান

en: Payment Gateway Support
bn_BD: পেমেন্ট গেটওয়ে সমর্থন

en: Payment Method
bn_BD: মূল্যপরিশোধ পদ্ধতি

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
bn_BD: মুল্য পরিশোধ পদ্ধতি

en: Payment Retry
bn_BD: পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Payment failed.
bn_BD: পেমেন্ট ব্যর্থ হয়েছে.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য অর্থপ্রদান ফাইলে আপনার অর্থপ্রদানের পদ্ধতিতে ব্যর্থ হয়েছে, অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন৷

en: Payment gateway ID.
bn_BD: পেমেন্ট গেটওয়ে আইডি।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
bn_BD: পেমেন্ট গেটওয়েগুলি যেগুলি স্বয়ংক্রিয় পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান সমর্থন করে না %1$sম্যানুয়াল সদস্যতা পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানগুলি%2$s প্রক্রিয়া করতে ব্যবহার করা যেতে পারে৷

en: Payment method added.
bn_BD: পেমেন্ট পদ্ধতি যোগ করা হয়েছে.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
bn_BD: অর্থপ্রদানের পদ্ধতি &quot;%1$s&quot; থেকে &quot;%2$s&quot;-এ পরিবর্তিত হয়েছে গ্রাহকরা তাদের অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে৷

en: Payment method meta must be an array.
bn_BD: অর্থপ্রদান পদ্ধতি মেটা একটি অ্যারে হতে হবে.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
bn_BD: গ্রাহক তাদের ডিফল্ট টোকেন পরিবর্তন করার পরে এবং তাদের সদস্যতা আপডেট করতে বেছে নেওয়ার পরে পেমেন্ট পদ্ধতি মেটা আপডেট হয়েছে৷ পেমেন্ট মেটা %1$s থেকে %2$s এ পরিবর্তিত হয়েছে

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
bn_BD: গ্রাহক তাদের আমার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে একটি টোকেন মুছে ফেলার পরে পেমেন্ট পদ্ধতি মেটা আপডেট করা হয়েছে। পেমেন্ট মেটা %1$s থেকে %2$s এ পরিবর্তিত হয়েছে

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
bn_BD: আপনার সমস্ত বর্তমান সদস্যতার জন্য পেমেন্ট পদ্ধতি আপডেট করা হয়েছে।

en: Payment method updated.
bn_BD: পেমেন্ট পদ্ধতি আপডেট করা হয়েছে।

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
bn_BD: পেমেন্ট প্রসেসিং এড়িয়ে গেছে - স্টেজিং সাইট লকের অধীনে %1$sstaging সাইট%2$s-এ পুনর্নবীকরণ অর্ডার তৈরি করা হয়েছে। লাইভ সাইট %3$s এ আছে

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
bn_BD: অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচেষ্টা পুনর্নবীকরণ আদেশে একাধিক সম্পর্কিত সদস্যতা সহ কোন অর্থপ্রদানের পদ্ধতির মিল নেই।

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান স্বয়ংক্রিয়ভাবে প্রক্রিয়া করার প্রচেষ্টা ব্যর্থ হলে এবং ভবিষ্যতে অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করার জন্য একটি পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম প্রয়োগ করা হলে নির্বাচিত প্রাপকদের কাছে অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করার ইমেলগুলি পাঠানো হয়।

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
bn_BD: অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচার পোস্টগুলি ব্যর্থ পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের স্বয়ংক্রিয় পুনঃপ্রচেষ্টা সম্পর্কে বিশদ বিবরণ সঞ্চয় করে৷

en: Payment status marked complete.
bn_BD: অর্থপ্রদানের স্থিতি সম্পূর্ণ হিসাবে চিহ্নিত৷

en: Payment:
bn_BD: অর্থপ্রদান:

en: Peek Under the Hood for Developers
bn_BD: বিকাশকারীদের জন্য হুড অধীনে উঁকি

[ctx: Subscription status]
en: Pending
bn_BD: বিচারাধীন

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
bn_BD: মুলতুবি বাতিলকরণ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
bn_BD[0]: মুলতুবি বাতিলকরণ <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
bn_BD: মুলতুবি পুনঃপ্রচার

en: Pending subscription created.
bn_BD: মুলতুবি সদস্যতা তৈরি করা হয়েছে৷

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
bn_BD: স্থায়ীভাবে মুছে ফেলা সদস্যতা নোট

en: Personal data removed.
bn_BD: ব্যক্তিগত তথ্য সরানো হয়েছে.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন %s-এর মধ্যে ব্যক্তিগত ডেটা রাখা হয়েছে।

en: Phone Number
bn_BD: ফোন নম্বর

en: Place Order Button Text
bn_BD: প্লেস অর্ডার বোতাম টেক্সট

[ctx: email type]
en: Plain text
bn_BD: সরল পাঠ্য

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
bn_BD: অনুগ্রহ করে পরিবর্তন করার জন্য একটি বৈধ পেমেন্ট গেটওয়ে বেছে নিন।

en: Please enter a date after the next payment.
bn_BD: অনুগ্রহ করে পরবর্তী পেমেন্টের পর একটি তারিখ লিখুন।

en: Please enter a date after the start date.
bn_BD: অনুগ্রহ করে শুরুর তারিখের পরে একটি তারিখ লিখুন৷

en: Please enter a date after the trial end.
bn_BD: ট্রায়াল শেষ হওয়ার পরে একটি তারিখ লিখুন.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
bn_BD: অনুগ্রহ করে ভবিষ্যতে অন্তত এক ঘণ্টার একটি তারিখ লিখুন।

en: Please enter a date before the next payment.
bn_BD: অনুগ্রহ করে পরবর্তী পেমেন্টের আগে একটি তারিখ লিখুন।

en: Please enter a start date in the past.
bn_BD: অনুগ্রহ করে অতীতের একটি শুরুর তারিখ লিখুন৷

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
bn_BD: অনুগ্রহ করে একটি বৈধ পোস্টকোড/জিপ লিখুন।

en: Please enter all date fields.
bn_BD: সব তারিখ ক্ষেত্র লিখুন দয়া করে.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
bn_BD: আপডেট প্রক্রিয়া সম্পূর্ণ না হওয়া পর্যন্ত এই পৃষ্ঠাটি খোলা রাখুন। রিফ্রেশ বা প্রক্রিয়া পুনরায় আরম্ভ করার প্রয়োজন নেই.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
bn_BD: আপনার সাবস্ক্রিপশনের জন্য একটি নতুন অর্থপ্রদানের পদ্ধতি বেছে নিতে দয়া করে নীচের আপনার অ্যাকাউন্টে লগ ইন করুন৷

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
bn_BD: অনুগ্রহ করে মনে রাখবেন: এই প্রতিবেদনের জন্য ডেটা ক্যাশ করা হয়েছে। প্রদর্শিত ডেটা 24 ঘন্টা পর্যন্ত পুরানো হতে পারে। ক্যাশে আপনার সাইটের টাইমজোনে প্রতিদিন সকাল 4টায় আপডেট করা হয়।

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
bn_BD: অনুগ্রহ করে WooCommerce সাবস্ক্রিপশন প্লাগইনটিকে 2.0 সংস্করণ বা নতুন সংস্করণে আপগ্রেড করুন। সাবস্ক্রিপশন v2.0 এ আপগ্রেড করার পরে আপনার যদি সহায়তার প্রয়োজন হয়, অনুগ্রহ করে %1$একটি সমর্থন টিকিট%2$s খুলুন৷

en: Previous
bn_BD: আগে

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
bn_BD: সদস্যতাগুলির পূর্ববর্তী সংস্করণগুলি সদস্যতা অর্থপ্রদান এবং অন্যান্য নির্ধারিত ইভেন্টগুলি প্রক্রিয়া করতে %1$sWP Cron%2$s-এর উপর নির্ভর করে৷ 3.0-এ, এই ইভেন্টগুলি এখন লুপব্যাক সমর্থন সহ অ্যাডমিন অনুরোধে চলবে। এটি অর্থপ্রদান প্রক্রিয়াকরণের থ্রুপুট উল্লেখযোগ্যভাবে বৃদ্ধি করবে।

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
bn_BD: দাম

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.1 এর আগে, তাদের উত্তর দেওয়া সহজ ছিল না। সাবস্ক্রিপশন 2.1 এই প্রশ্নগুলির উত্তর দিতে নতুন রিপোর্ট প্রবর্তন করে, এবং আরও অনেক কিছু।

en: Process renewal
bn_BD: প্রক্রিয়া নবায়ন

en: Process renewal order action requested by admin.
bn_BD: প্রক্রিয়া পুনর্নবীকরণ আদেশ ব্যবস্থা ব্যবস্থার দ্বারা অনুরোধ করা হয়েছে.

en: Processing Renewal order
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশ প্রক্রিয়াকরণ

en: Product
bn_BD: পণ্য

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
bn_BD: পণ্য

en: Product ID.
bn_BD: পণ্য আইডি.

en: Product SKU.
bn_BD: পণ্য SKU।

en: Product name.
bn_BD: পণ্যের নাম.

en: Product price.
bn_BD: পণ্যের দাম.

en: Products
bn_BD: পণ্য

en: Profile &rarr;
bn_BD: প্রোফাইল →

en: Prorate First Renewal
bn_BD: Prorate প্রথম পুনর্নবীকরণ

en: Prorate Recurring Payment
bn_BD: আনুমানিক পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান

en: Prorate Sign up Fee
bn_BD: প্ররেট সাইন আপ ফি

en: Prorate Subscription Length
bn_BD: অনুপাত সাবস্ক্রিপশন দৈর্ঘ্য

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
bn_BD: উপর রাখা

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
bn_BD: পরিমাণ

en: Quantity ordered.
bn_BD: পরিমাণ আদেশ.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
bn_BD: আমাকে বকা দেওয়া বন্ধ করুন (কিন্তু স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান সক্ষম করবেন না)

en: REST API Endpoints
bn_BD: REST API এন্ডপয়েন্ট

en: Reactivate
bn_BD: পুনরায় সক্রিয় করুন

en: Read more
bn_BD: আরও পড়ুন

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
bn_BD: প্রাপক(গুলি)

en: Recovered Renewal Revenue
bn_BD: পুনরুদ্ধার পুনর্নবীকরণ রাজস্ব

en: Recurring Payments
bn_BD: আবর্তক পেমেন্ট

en: Recurring Product % Discount
bn_BD: পুনরাবৃত্ত পণ্য % ডিসকাউন্ট

en: Recurring Product Discount
bn_BD: পুনরাবৃত্ত পণ্য ডিসকাউন্ট

en: Recurring Sales Tax:
bn_BD: পুনরাবৃত্ত বিক্রয় কর:

en: Recurring Total
bn_BD: পুনরাবৃত্ত মোট

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
bn_BD: পুনরাবৃত্ত মূল্য: %s

en: Recurring total
bn_BD: পুনরাবৃত্ত মোট

[ctx: table heading]
en: Recurring total
bn_BD: পুনরাবৃত্ত মোট

en: Recurring totals
bn_BD: পুনরাবৃত্ত মোট

en: Recurring:
bn_BD: পুনরাবৃত্ত:

en: Related Orders
bn_BD: সম্পর্কিত আদেশ

en: Related order caching is now handled by %1$s.
bn_BD: সম্পর্কিত অর্ডার ক্যাশিং এখন %1$s দ্বারা পরিচালিত হয়৷

en: Related orders
bn_BD: সম্পর্কিত আদেশ

en: Related subscriptions
bn_BD: সম্পর্কিত সদস্যতা

en: Relationship
bn_BD: সম্পর্ক

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
bn_BD: মনে রাখবেন, যদিও আপডেট প্রক্রিয়ায় কিছুটা সময় লাগতে পারে, গ্রাহক এবং অন্যান্য অ-প্রশাসনিক ব্যবহারকারীরা আপডেটটি চলাকালীন কোনো বাধা ছাড়াই আপনার দোকান থেকে ব্রাউজ করতে এবং ক্রয় করতে পারেন।

en: Remove personal data from subscriptions
bn_BD: সদস্যতা থেকে ব্যক্তিগত তথ্য সরান

en: Removed line item meta data.
bn_BD: লাইন আইটেম মেটা ডেটা সরানো হয়েছে।

en: Removed line items data.
bn_BD: সরানো লাইন আইটেম ডেটা.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
bn_BD[0]: %d সদস্যতা থেকে ব্যক্তিগত ডেটা সরানো হয়েছে।

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
bn_BD: সদস্যতা %s থেকে ব্যক্তিগত ডেটা সরানো হয়েছে।

en: Renew early
bn_BD: তাড়াতাড়ি রিনিউ করুন

en: Renew now
bn_BD: এখন রিনিউ করুন

en: Renewal % discount
bn_BD: পুনর্নবীকরণ % ডিসকাউন্ট

en: Renewal Discount
bn_BD: পুনর্নবীকরণ ডিসকাউন্ট

en: Renewal Order
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশ

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশ

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
bn_BD: পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান পুনরায় চেষ্টা

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
bn_BD: পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট পুনঃপ্রচেষ্টা

en: Renewal Payment Retry
bn_BD: পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
bn_BD: পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Renewal Totals
bn_BD: পুনর্নবীকরণ মোট

en: Renewal cart discount
bn_BD: পুনর্নবীকরণ কার্ট ডিসকাউন্ট

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
bn_BD: একটি সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ আদেশ সম্পূর্ণ হিসাবে চিহ্নিত করা হলে গ্রাহকের কাছে পুনর্নবীকরণ আদেশ সম্পূর্ণ ইমেল পাঠানো হয় এবং সাধারণত নির্দেশ করে যে সেই পুনর্নবীকরণ সময়ের জন্য আইটেমটি পাঠানো হয়েছে।

en: Renewal product discount
bn_BD: পুনর্নবীকরণ পণ্য ডিসকাউন্ট

[ctx: option section heading]
en: Renewals
bn_BD: নবায়ন

en: Renewals amount
bn_BD: নবায়নের পরিমাণ

en: Renewals count
bn_BD: পুনর্নবীকরণ গণনা

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
bn_BD: ভুল তারিখ, লাইন ট্যাক্স ডেটা বা অনুপস্থিত গ্রাহক নোট সহ %d সদস্যতা মেরামত করা হয়েছে।

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
bn_BD: রিপোর্ট ক্যাশে সক্ষম

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
bn_BD: নিশ্চিন্ত থাকুন, যদিও আপডেটের প্রক্রিয়ায় কিছুটা সময় লাগতে পারে, ত্রুটিগুলি প্রতিরোধ করার জন্য এটি কোড করা হয়েছে, আপনার সাইটটি নিরাপদ এবং শীঘ্রই আগের চেয়ে দ্রুত আবার চালু হবে এবং চালু হবে৷

en: Restore
bn_BD: পুনরুদ্ধার করুন

en: Restore this item from the Trash
bn_BD: ট্র্যাশ থেকে এই আইটেমটি পুনরুদ্ধার করুন৷

en: Resubscribe
bn_BD: পুনরায় সদস্যতা

en: Resubscribe Order
bn_BD: পুনরায় সদস্যতা অর্ডার

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
bn_BD: পুনরায় সদস্যতা অর্ডার

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
bn_BD: অর্ডার পুনঃসাবস্ক্রাইব করুন – %s

en: Resubscribe Totals
bn_BD: মোট পুনরায় সদস্যতা

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
bn_BD: পুনরায় সাবস্ক্রাইব করা সদস্যতা

en: Retain ended subscriptions
bn_BD: সমাপ্ত সদস্যতা বজায় রাখুন

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
bn_BD: তাদের মধ্যে ব্যক্তিগত ডেটা বেনামী করার আগে একটি নির্দিষ্ট সময়ের জন্য সমাপ্ত সাবস্ক্রিপশন এবং তাদের সম্পর্কিত আদেশগুলি বজায় রাখুন।

en: Retention Rate
bn_BD: সমযোগী মূল্য

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
bn_BD: মাইগ্রেশন স্থিতি পুনরায় চেষ্টা করে

en: Retry Date
bn_BD: তারিখ পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Retry Failed Payments
bn_BD: ব্যর্থ পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Retry Renewal Payment
bn_BD: পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Retry Status
bn_BD: স্থিতি পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Retry renewal payment action requested by admin.
bn_BD: প্রশাসক দ্বারা অনুরোধ করা পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের পদক্ষেপের পুনরায় চেষ্টা করুন৷

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
bn_BD: পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম প্রযোজ্য:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
bn_BD: পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম পুনরায় প্রয়োগ করা হয়েছে:

en: Roles
bn_BD: ভূমিকা

[ctx: meta box title]
en: Schedule
bn_BD: সময়সূচী

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
bn_BD: নির্ধারিত কর্ম ডেটা, যা পূর্বে ওয়ার্ডপ্রেস পোস্ট টেবিলে সংরক্ষিত ছিল, একটি কাস্টম ডাটাবেস টেবিলে সরানো হয়েছে। অন্যান্য সুবিধার মধ্যে, এটি সাবস্ক্রিপশন পেমেন্টের মতো নির্ধারিত ক্রিয়াকলাপ প্রক্রিয়াকরণের কার্যক্ষমতাকে ব্যাপকভাবে উন্নত করবে।

en: Search Renewal Payment Retries
bn_BD: পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান পুনঃপ্রচেষ্টা অনুসন্ধান করুন

en: Search Subscriptions
bn_BD: সদস্যতা অনুসন্ধান করুন

en: Search for a customer&hellip;
bn_BD: একজন গ্রাহকের জন্য অনুসন্ধান করুন...

en: Search for a product&hellip;
bn_BD: একটি পণ্য অনুসন্ধান করুন...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: নিরাপত্তা ত্রুটি. আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সংস্করণ 2.1 এ নতুন কী আছে তার সম্পূর্ণ নির্দেশিকা দেখুন »

en: Select an order&hellip;
bn_BD: একটি অর্ডার নির্বাচন করুন...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
bn_BD: আপনার WooCommerce স্টোরে পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান সহ পণ্য এবং পরিষেবা বিক্রি করুন।

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
bn_BD: একটি গ্রাহকের কাছে পাঠানো হয় যখন একটি সদস্যতা পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান স্বয়ংক্রিয়ভাবে প্রক্রিয়া করার প্রচেষ্টা ব্যর্থ হয় এবং ভবিষ্যতে অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করার জন্য একটি পুনরায় চেষ্টা করার নিয়ম প্রয়োগ করা হয়৷ ইমেলটিতে পুনর্নবীকরণ আদেশের তথ্য, নির্ধারিত পুনঃপ্রচেষ্টার তারিখ এবং অর্থপ্রদানের লিঙ্ক রয়েছে যাতে গ্রাহক স্বয়ংক্রিয় পুনরায় চেষ্টার জন্য অপেক্ষা না করে ম্যানুয়ালি পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য অর্থ প্রদান করতে পারেন।

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
bn_BD: গ্রাহকের কাছে পাঠানো হয় যখন সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণের জন্য বাকি থাকে এবং পুনর্নবীকরণের জন্য একটি ম্যানুয়াল অর্থপ্রদানের প্রয়োজন হয়, কারণ এটি ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণ ব্যবহার করে বা স্বয়ংক্রিয় পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান প্রাথমিক প্রচেষ্টার জন্য ব্যর্থ হয় এবং সমস্ত স্বয়ংক্রিয় পুনরায় চেষ্টা (যদি থাকে)। ইমেল পুনর্নবীকরণ আদেশ তথ্য এবং পেমেন্ট লিঙ্ক রয়েছে.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
bn_BD: প্রতিটি বিলিং সময়ের জন্য একজন গ্রাহক কতবার তাদের অ্যাকাউন্ট স্থগিত করতে পারেন তা সর্বোচ্চ সেট করুন। উদাহরণস্বরূপ, 3 মূল্যের জন্য এবং একটি সাবস্ক্রিপশন বার্ষিক বিলের জন্য, যদি গ্রাহক তাদের অ্যাকাউন্ট 3 বার সাসপেন্ড করে থাকেন, তাহলে পরবর্তী বছর পর্যন্ত তাদের অ্যাকাউন্ট স্থগিত করার বিকল্পটি উপস্থাপন করা হবে না। স্টোর ম্যানেজার সবসময় একটি সক্রিয় সদস্যতা স্থগিত করতে সক্ষম হবে। গ্রাহক সাসপেনশন বৈশিষ্ট্য সম্পূর্ণরূপে বন্ধ করতে এটি 0 এ সেট করুন।

en: Settings
bn_BD: সেটিংস

en: Shipping
bn_BD: পাঠানো

en: Shipping Address
bn_BD: প্রেরণের ঠিকানা

en: Shipping Method
bn_BD: পরিবহণ মাধ্যম

en: Shipping Tax:
bn_BD: শিপিং ট্যাক্স:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
bn_BD: একবার আপনি আপনার ঠিকানা প্রদান করলে শিপিং খরচ গণনা করা হবে।

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পণ্যের জন্য শিপিং সাধারণত প্রাথমিক অর্ডার এবং সমস্ত পুনর্নবীকরণ আদেশের উপর চার্জ করা হয়। প্রাথমিক অর্ডারে শুধুমাত্র একবার শিপিং চার্জ করতে এটি সক্ষম করুন। দ্রষ্টব্য: এই সেটিংটি সক্ষম করার জন্য সদস্যতার একটি বিনামূল্যে ট্রায়াল বা একটি সিঙ্ক করা পুনর্নবীকরণ তারিখ থাকতে হবে না৷

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
bn_BD: %s এর মাধ্যমে শিপিং

en: Show more details
bn_BD: আরো বিস্তারিত দেখান

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
bn_BD: %1$sসাবস্ক্রিপশন %2$s%3$s এর অর্ডার দেখানো হচ্ছে

en: Sign Up Fee % Discount
bn_BD: সাইন আপ ফি % ডিসকাউন্ট

en: Sign Up Fee Discount
bn_BD: সাইন আপ ফি ডিসকাউন্ট

en: Sign up now
bn_BD: এখন সাইন আপ করুন

en: Sign-up Fee (%s)
bn_BD: সাইন আপ ফি (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
bn_BD: সাইন আপ ফি (%s)

en: Sign-up grace period
bn_BD: সাইন আপ গ্রেস সময়কাল

en: Signup Totals
bn_BD: সাইন আপ মোট

en: Simple subscription
bn_BD: সহজ সাবস্ক্রিপশন

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
bn_BD: দুঃখিত, &quot;%s&quot; শুধুমাত্র সাবস্ক্রিপশন প্যারেন্ট অর্ডারগুলিতে প্রয়োগ করা যেতে পারে যাতে সাইনআপ ফি সহ একটি পণ্য রয়েছে৷

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
bn_BD: দুঃখিত, মনে হচ্ছে কোনো পেমেন্ট গেটওয়ে রিকারিং পেমেন্ট পদ্ধতি পরিবর্তন করা সমর্থন করে না। আপনার সাহায্যের প্রয়োজন হলে বা বিকল্প ব্যবস্থা করতে অনুগ্রহ করে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন।

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
bn_BD: দুঃখিত, মনে হচ্ছে সাবস্ক্রিপশন সমর্থন করে এমন কোনো অর্থপ্রদানের পদ্ধতি উপলব্ধ নেই। আপনার সাহায্যের প্রয়োজন হলে বা বিকল্প ব্যবস্থা করতে চাইলে অনুগ্রহ করে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন।

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
bn_BD: দুঃখিত, মনে হচ্ছে সাবস্ক্রিপশন সমর্থন করে এমন কোনো অর্থপ্রদানের পদ্ধতি উপলব্ধ নেই। অনুগ্রহ করে দেখুন %1$s সদস্যতা %2$s এর জন্য পেমেন্ট গেটওয়ে সক্ষম করা যদি আপনার সহায়তার প্রয়োজন হয়৷

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
bn_BD: দুঃখিত, মনে হচ্ছে এমন কোন উপলব্ধ অর্থপ্রদানের পদ্ধতি নেই যা আপনি যে পুনরাবৃত্ত কুপন ব্যবহার করছেন তা সমর্থন করে। আপনার সাহায্যের প্রয়োজন হলে বা বিকল্প ব্যবস্থা করতে চাইলে অনুগ্রহ করে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন।

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
bn_BD: দুঃখিত, শুধুমাত্র পুনরাবৃত্ত কুপন সদস্যতা প্রয়োগ করা যেতে পারে.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
bn_BD: দুঃখিত, পুনরাবৃত্ত কুপন শুধুমাত্র সাবস্ক্রিপশন বা সাবস্ক্রিপশন অর্ডারে প্রয়োগ করা যেতে পারে।

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
bn_BD: দুঃখিত, &quot;%1$s&quot; কুপন শুধুমাত্র পুনর্নবীকরণের জন্য বৈধ৷

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
bn_BD: দুঃখিত, এই কুপনটি শুধুমাত্র একটি প্রাথমিক অর্থপ্রদানের জন্য বৈধ এবং কার্টটির জন্য প্রাথমিক অর্থপ্রদানের প্রয়োজন নেই৷

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
bn_BD: দুঃখিত, এই কুপন শুধুমাত্র নতুন সদস্যতা জন্য বৈধ.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
bn_BD: দুঃখিত, এই কুপন শুধুমাত্র একটি সাইন আপ ফি সহ সদস্যতা পণ্যের জন্য বৈধ।

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
bn_BD: দুঃখিত, এই কুপন শুধুমাত্র সদস্যতা পণ্যের জন্য বৈধ.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
bn_BD: দুঃখিত, এই সদস্যতা পরিবর্তন পেমেন্ট পদ্ধতি অনুরোধ অবৈধ এবং প্রক্রিয়া করা যাবে না.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
bn_BD: মঞ্চায়ন

en: Start Date
bn_BD: শুরুর তারিখ

[ctx: table heading]
en: Start Date
bn_BD: শুরুর তারিখ

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
bn_BD: শুরুর তারিখ

[ctx: table heading]
en: Start date
bn_BD: শুরুর তারিখ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
bn_BD: শুরুর তারিখ: %s

en: Status
bn_BD: স্ট্যাটাস

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
bn_BD: স্থিতি %1$s থেকে %2$s এ পরিবর্তিত হয়েছে৷

en: Status of Order
bn_BD: আদেশের অবস্থা

en: Status of Subscription
bn_BD: সদস্যতার স্থিতি

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
bn_BD: স্থিতি %s এ সেট করা হয়েছে।

en: Store Setup
bn_BD: স্টোর সেটআপ

[ctx: of an email]
en: Subject
bn_BD: বিষয়

en: Subscribe All the Things
bn_BD: সব জিনিস সদস্যতা

en: Subscriber Default Role
bn_BD: গ্রাহক ডিফল্ট ভূমিকা

en: Subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন

[ctx: relation to order]
en: Subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
bn_BD: সদস্যতা #%d বিদ্যমান নেই।

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
bn_BD: সদস্যতা #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
bn_BD: সদস্যতা #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
bn_BD: সদস্যতা #%s বিবরণ

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন #%s কার্টে যোগ করা হয়নি।

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
bn_BD: সদস্যতা %1$s (অর্ডার %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
bn_BD: সদস্যতা %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
bn_BD: সদস্যতা %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
bn_BD: সদস্যতা – %s

en: Subscription Cancelled
bn_BD: সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
bn_BD: সদস্যতা বাতিল হয়েছে: ব্যর্থ অর্থপ্রদানের সর্বাধিক সংখ্যায় পৌঁছেছে৷

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
bn_BD: সদস্যতা সংখ্যা %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন ডেটা

en: Subscription Events by Date
bn_BD: তারিখ অনুযায়ী সদস্যতা ইভেন্ট

en: Subscription Expired
bn_BD: সদস্যতার মেয়াদ শেষ

en: Subscription Gifting
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন উপহার

en: Subscription Items
bn_BD: সদস্যতা আইটেম

en: Subscription Length
bn_BD: সদস্যতা দৈর্ঘ্য

en: Subscription Number
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন নম্বর

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
bn_BD: সদস্যতা সংখ্যা: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
bn_BD: সদস্যতা অভিভাবক

en: Subscription Periods
bn_BD: সদস্যতা সময়কাল

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
bn_BD: সদস্যতার মূল্য (%s)

en: Subscription Product
bn_BD: সদস্যতা পণ্য

en: Subscription Relationship
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সম্পর্ক

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
bn_BD: সদস্যতা পুনর্নবীকরণ

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
bn_BD: সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ – %s

en: Subscription Reports
bn_BD: সদস্যতা রিপোর্ট

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
bn_BD: সদস্যতা পুনরায় সদস্যতা

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন স্ট্যাটাস

en: Subscription Suspended
bn_BD: সদস্যতা স্থগিত

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
bn_BD: সদস্যতা সুইচ

en: Subscription Switch Complete
bn_BD: সদস্যতা সুইচ সম্পূর্ণ

en: Subscription Switched
bn_BD: সদস্যতা সুইচ করা হয়েছে

en: Subscription Trial Period
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন ট্রায়াল সময়কাল

en: Subscription argument passed in is not an object.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন আর্গুমেন্ট পাস করা কোনো বস্তু নয়।

en: Subscription billing interval
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন বিলিং ব্যবধান

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
bn_BD: সাবস্ক্রাইবার তাদের অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে সদস্যতা বাতিল করেছে।

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
bn_BD: ফেরত দেওয়া অর্ডার %1$s#%2$s%3$s এর জন্য সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে।

en: Subscription cancelled with PayPal
bn_BD: পেপ্যালের সাথে সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
bn_BD: সদস্যতা তৈরির তারিখ বর্তমান দিনের আগে হতে হবে।

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
bn_BD: নির্ধারিত কর্মে সদস্যতা বিদ্যমান নেই: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
bn_BD: সদস্যতা খসড়া আপডেট করা হয়েছে.

en: Subscription end date in the past
bn_BD: অতীতে সদস্যতা শেষ তারিখ

en: Subscription features:
bn_BD: সদস্যতা বৈশিষ্ট্য:

en: Subscription information
bn_BD: সদস্যতা তথ্য

en: Subscription interval
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন ব্যবধান

en: Subscription items can no longer be edited.
bn_BD: সদস্যতা আইটেম আর সম্পাদনা করা যাবে না.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
bn_BD: অ্যাডমিনের মাধ্যমে অভিভাবক আদেশ %s-এর সাথে সদস্যতা লিঙ্ক করা হয়েছে।

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
bn_BD: স্টোরটি স্টেজিং মোডে থাকাকালীন সদস্যতা ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণের জন্য লক করা হয়েছে। লাইভ পেমেন্ট পদ্ধতি: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
bn_BD: স্টোরটি স্টেজিং মোডে থাকাকালীন সদস্যতা ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণের জন্য লক করা হয়েছে। পেমেন্ট পদ্ধতি পরিবর্তন লাইভ মোডে কার্যকর হবে।

en: Subscription payment details.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট বিশদ.

en: Subscription payment method
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট পদ্ধতি

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
bn_BD: সদস্যতা অর্থপ্রদানের পদ্ধতি %1$s এ সেট করা যায়নি এবং ত্রুটি বার্তা সহ ম্যানুয়াল সেট করা হয়েছে: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
bn_BD: সদস্যতা অর্থপ্রদানের পদ্ধতি ত্রুটি বার্তা সহ %1$s এ সেট করা যায়নি: %2$s৷

en: Subscription period
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সময়কাল

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
bn_BD: সদস্যতার মূল্য (%s)

en: Subscription pricing
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন মূল্য

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
bn_BD: সাবস্ক্রাইবার তাদের অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে সাবস্ক্রিপশন আটকে রেখেছে।

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
bn_BD: সদস্যতা তাদের অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে সদস্যদের দ্বারা পুনরায় সক্রিয় করা হয়েছে৷

en: Subscription reactivated with PayPal
bn_BD: পেপ্যালের সাথে সাবস্ক্রিপশন পুনরায় সক্রিয় করা হয়েছে

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
bn_BD: সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ বাতিল করা যাবে না.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ পেমেন্ট বকেয়া:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান পুনরায় চেষ্টা করুন:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান পুনরায় চেষ্টা করুন:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
bn_BD: সদস্যতা %s থেকে পুনর্বিবেচনায় পুনরুদ্ধার করা হয়েছে

en: Subscription saved.
bn_BD: সদস্যতা সংরক্ষিত.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
bn_BD: এর জন্য সদস্যতা নির্ধারিত হয়েছে: %1$s৷

en: Subscription sign up failed.
bn_BD: সদস্যতা সাইন আপ ব্যর্থ হয়েছে.

en: Subscription sign-up fee
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সাইন আপ ফি

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
bn_BD: সদস্যতা স্থিতি বাল্ক সম্পাদনা দ্বারা পরিবর্তিত হয়েছে:

en: Subscription status:
bn_BD: সদস্যতার স্থিতি:

en: Subscription submitted.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন জমা দেওয়া হয়েছে।

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
bn_BD: ডেটাবেস মেরামত স্ক্রিপ্ট দ্বারা সদস্যতা স্থগিত করা হয়েছে। এই সদস্যতা পেপ্যালের মাধ্যমে স্থগিত করা হয়েছে।

en: Subscription suspended with PayPal
bn_BD: পেপ্যালের সাথে সদস্যতা স্থগিত করা হয়েছে

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সুইচ সম্পূর্ণ ইমেল গ্রাহকের কাছে পাঠানো হয় যখন একটি সাবস্ক্রিপশন সফলভাবে সুইচ করা হয়।

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন সুইচড ইমেল পাঠানো হয় যখন একজন গ্রাহক একটি সাবস্ক্রিপশন স্যুইচ করেন।

en: Subscription totals
bn_BD: সদস্যতা মোট

en: Subscription trial period:
bn_BD: সদস্যতা ট্রায়াল সময়কাল:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
bn_BD: সদস্যতা আপডেট করা হয়েছে।

en: Subscription updates
bn_BD: সদস্যতা আপডেট

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
bn_BD: সদস্যতা: %s

en: Subscriptions
bn_BD: সদস্যতা

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
bn_BD: সদস্যতা (পৃষ্ঠা %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.0 WooCommerce Custom Order Types API-তে নির্মিত একটি নতুন আর্কিটেকচার প্রবর্তন করে।

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.0 অ্যাপ্লিকেশন স্তরে সাবস্ক্রিপশনের সাথে কাজ করার জন্য একটি নতুন অবজেক্ট প্রবর্তন করে। সাবস্ক্রিপশনের ডেটা পুনরুদ্ধার বা সংশোধন করার জন্য কষ্টকর API গুলি চলে গেছে!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.1 এই পরিকাঠামোতে সাবস্ক্রিপশন ডেটার জন্য সমর্থন যোগ করে।

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.1 আপনাকে জানানোর জন্য অনেকগুলি নতুন ইমেলও প্রবর্তন করে যখন:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন 2.1 এখন পুনর্নবীকরণ আদেশের মোট পাস করেছে, এটিকে সহজ এক-লাইনার যেমন %s$order-&gt;add_fee()%s বা %s$order-&gt;add_coupon()% দিয়ে একটি ফি বা ছাড় যোগ করা সম্ভব করে তোলে s

en: Subscriptions Data
bn_BD: সদস্যতা ডেটা

en: Subscriptions Ended
bn_BD: সদস্যতা শেষ

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
bn_BD: সদস্যতা লাইভ URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
bn_BD: সদস্যতা মোড

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
bn_BD: সদস্যতা টেমপ্লেট থিম ওভাররাইড

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনগুলি এখন %smanual পুনর্নবীকরণ%s-এর জন্য কার্ট সেটআপ করতে পুনর্নবীকরণ আদেশ ব্যবহার করে, যার ফলে ম্যানুয়ালি প্রদত্ত একক পুনর্নবীকরণে পণ্য বা ছাড় যোগ করা সহজ হয়৷

en: Subscriptions by Customer
bn_BD: গ্রাহক দ্বারা সদস্যতা

en: Subscriptions by Payment Gateway
bn_BD: পেমেন্ট গেটওয়ে দ্বারা সদস্যতা

en: Subscriptions by Product
bn_BD: পণ্য দ্বারা সদস্যতা

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
bn_BD: পুনর্নবীকরণ দিবসের অনেক দিন আগে তৈরি হওয়া সাবস্ক্রিপশনগুলি সাইন আপ করার সময় চার্জ করা হবে না৷ সমস্ত নতুন সাবস্ক্রিপশনের জন্য সম্পূর্ণ পুনরাবৃত্ত পরিমাণ চার্জ করার জন্য শূন্যে সেট করুন। একটি ধনাত্মক সংখ্যা হতে হবে।

en: Subscriptions signups
bn_BD: সদস্যতা সাইন আপ

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন v2.0 একটি সাবস্ক্রিপশন যোগ বা সম্পাদনা করার জন্য একটি নতুন প্রশাসনিক ইন্টারফেস প্রবর্তন করে। আপনি সমস্ত পরিচিত পরিবর্তন করতে পারেন, যেমন পুনরাবৃত্ত মোট বা সাবস্ক্রিপশন স্ট্যাটাস পরিবর্তন করা। আপনি কিছু নতুন পরিবর্তনও করতে পারেন, যেমন মেয়াদ শেষ হওয়ার তারিখ পরিবর্তন করা, একটি শিপিং খরচ যোগ করা বা একটি পণ্য লাইন আইটেম যোগ করা।

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
bn_BD: একটি গ্রাহকের দ্বারা কেনা একবার দেখতে এবং পরিচালনা করার জন্য সদস্যতাগুলি এখানে উপস্থিত হবে৷

en: Subtotal
bn_BD: সাবটোটাল

en: Successful retries
bn_BD: সফল পুনরায় চেষ্টা

en: Support
bn_BD: সমর্থন

en: Supported features:
bn_BD: সমর্থিত বৈশিষ্ট্য:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা এক্সটেনশনের সাথে স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান সমর্থন করে।

en: Suspend
bn_BD: সাসপেন্ড

en: Suspended Subscription
bn_BD: সাসপেন্ডেড সাবস্ক্রিপশন

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
bn_BD: সাসপেন্ডেড সাবস্ক্রিপশন ইমেল পাঠানো হয় যখন একজন গ্রাহক ম্যানুয়ালি তাদের সাবস্ক্রিপশন স্থগিত করেন।

en: Switch Button Text
bn_BD: সুইচ বোতাম পাঠ্য

en: Switch Order
bn_BD: সুইচ অর্ডার

en: Switch Order Details
bn_BD: সুইচ অর্ডার বিবরণ

en: Switch Totals
bn_BD: সুইচ মোট

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
bn_BD: একটি নতুন সুইচ অর্ডার #%s তৈরি হওয়ার কারণে স্যুইচ অর্ডার বাতিল করা হয়েছে।

[ctx: Subscription status]
en: Switched
bn_BD: সুইচ করা হয়েছে

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
bn_BD[0]: পরিবর্তন করা <span class="count">হয়েছে (%s)</span>

en: Switched Subscription
bn_BD: সুইচড সাবস্ক্রিপশন

en: Switched subscriptions
bn_BD: সুইচড সাবস্ক্রিপশন

en: Switching
bn_BD: সুইচিং

en: Synchronisation
bn_BD: সিঙ্ক্রোনাইজেশন

en: Synchronise Renewals
bn_BD: পুনর্নবীকরণ সিঙ্ক্রোনাইজ করুন

en: Synchronise renewals
bn_BD: পুনর্নবীকরণ সিঙ্ক্রোনাইজ করুন

en: Tax class of product.
bn_BD: পণ্যের ট্যাক্স ক্লাস।

en: Tax rate ID.
bn_BD: ট্যাক্স রেট আইডি।

en: Tax subtotal.
bn_BD: ট্যাক্স সাবটোটাল।

en: Tax total.
bn_BD: ট্যাক্স মোট।

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
bn_BD: টেলিফোন: %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
bn_BD: WooCommerce সদস্যতাগুলির সর্বশেষ সংস্করণে আপডেট করার জন্য আপনাকে ধন্যবাদ৷

en: Thank you for your order
bn_BD: আপনার আদেশের জন্য আপনাকে ধন্যবাদ

en: Thank you for your renewal order
bn_BD: আপনার পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য আপনাকে ধন্যবাদ

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
bn_BD: আপনার পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য ধন্যবাদ. যতক্ষণ না আমরা নিশ্চিত করি যে পেমেন্ট গৃহীত হয়েছে ততক্ষণ পর্যন্ত এটি অন-হোল্ড। ইতিমধ্যে, এখানে আপনার অর্ডারের একটি অনুস্মারক রয়েছে:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
bn_BD: এটি আপনার সদস্যতাগুলির মধ্যে একটি বলে মনে হচ্ছে না৷

en: That doesn't appear to be your order.
bn_BD: এটি আপনার আদেশ বলে মনে হচ্ছে না।

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: সেই সদস্যতা %s এ পরিবর্তন করা যাবে না। আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
bn_BD: যে সাবস্ক্রিপশন বিদ্যমান নেই. এটা মুছে ফেলা হয়েছে?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: যে সাবস্ক্রিপশন বিদ্যমান নেই. আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
bn_BD: সেই সাবস্ক্রিপশন পণ্যটি আপনার কার্টে যোগ করা যাবে না কারণ এতে ইতিমধ্যেই একটি সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ রয়েছে৷

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের ক্ষেত্রে আমরা গত 12 মাস ধরে কাজ করছি এমনটাই নয়। আপনার সাবস্ক্রিপশন স্টোর থেকে সর্বাধিক পেতে আপনাকে সাহায্য করার জন্য আমরা মিনি-এক্সটেনশনও প্রকাশ করেছি৷

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
bn_BD: $order_type প্যারামিটারের জন্য &quot;সমস্ত&quot; মান অবনমন করা হয়েছে। এটি একটি ভুল নাম ছিল, কারণ এটি পুনরায় সদস্যতার আদেশ ফেরত দেয়নি। এটি wcs_get_subscription_orders() দ্বারা গৃহীত অর্ডার টাইপ মানগুলির সাথেও বেমানান ছিল। পূর্ববর্তী আচরণ বজায় রাখতে অ্যারে (&quot;অভিভাবক&quot;, &quot;পুনর্নবীকরণ&quot;, &quot;সুইচ&quot; ) ব্যবহার করুন, বা সুইচ এবং পুনঃসাবস্ক্রাইব সহ সমস্ত অর্ডারের ধরন পেতে &quot;যেকোন&quot; ব্যবহার করুন৷

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
bn_BD: বাতিলের তারিখের পরে %s তারিখটি ঘটতে হবে।

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
bn_BD: %s তারিখটি অবশ্যই শেষ অর্থপ্রদানের তারিখের পরে ঘটতে হবে৷

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
bn_BD: পরবর্তী অর্থপ্রদানের তারিখের পরে %s তারিখটি ঘটতে হবে।

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
bn_BD: %s তারিখটি শুরুর তারিখের পরে ঘটতে হবে৷

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
bn_BD: ট্রায়াল শেষ হওয়ার তারিখের পরে %s তারিখটি ঘটতে হবে।

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের %s তারিখ মুছে ফেলা যাবে না। আপনি অর্ডার মুছে দিতে হবে.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
bn_BD: %s পণ্যটি মুছে ফেলা হয়েছে এবং আর পুনর্নবীকরণ করা যাবে না। একটি নতুন পণ্য চয়ন করুন বা সহায়তার জন্য আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
bn_BD: গিফটিং এক্সটেনশন একজন ব্যক্তির পক্ষে অন্য কারো জন্য একটি সাবস্ক্রিপশন পণ্য ক্রয় করা সম্ভব করে তোলে। তারপরে এটি গ্রাহক এবং প্রাপকের মধ্যে সাবস্ক্রিপশনের নিয়ন্ত্রণ ভাগ করে, উভয়কেই তার জীবনচক্রে সাবস্ক্রিপশন পরিচালনা করতে দেয়।

en: The Upgrade is in Progress
bn_BD: আপগ্রেড প্রক্রিয়া চলছে

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা প্লাগইন আপডেট করা হয়েছে!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
bn_BD: WooCommerce সাবস্ক্রিপশন প্লাগইন বর্তমানে তার ডাটাবেস আপগ্রেড রুটিন চালাচ্ছে।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
bn_BD: আপনার সদস্যতা পুনর্নবীকরণের স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে৷ আমরা পেমেন্ট %s পুনরায় চেষ্টা করব।

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
bn_BD: %1$s এর সাথে আপনার সদস্যতা পুনর্নবীকরণের জন্য স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে৷ সদস্যতা পুনরায় সক্রিয় করতে, অনুগ্রহ করে লগ ইন করুন এবং আপনার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে পুনর্নবীকরণের জন্য অর্থ প্রদান করুন: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
bn_BD: %2$s থেকে #%1$s অর্ডারের জন্য স্বয়ংক্রিয় পুনরাবৃত্ত অর্থ প্রদান ব্যর্থ হয়েছে৷ পেমেন্ট %3$s পুনরায় চেষ্টা করা হবে.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
bn_BD: %s থেকে #%d অর্ডারের জন্য স্বয়ংক্রিয় পুনরাবৃত্ত অর্থ প্রদান ব্যর্থ হয়েছে৷ পেমেন্ট %3$s পুনরায় চেষ্টা করা হবে.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
bn_BD: প্রতিটি সাবস্ক্রিপশনে এই পণ্যের জন্য মোট লাইনের গড়।

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
bn_BD: এই পণ্যের লাইন আইটেমের জন্য সমস্ত অর্ডারের গড় লাইন মোট।

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
bn_BD: সমস্ত গ্রাহকদের সাইন-আপ, সুইচ এবং পুনর্নবীকরণ আদেশের গড় মূল্য।

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
bn_BD: নতুন স্বয়ংক্রিয় পুনঃপ্রচেষ্টা সিস্টেম সম্পর্কে সবচেয়ে ভাল অংশ হল যে পুনরায় চেষ্টা করার নিয়মগুলি সম্পূর্ণরূপে কাস্টমাইজযোগ্য।

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন তৈরির তারিখ মুছে ফেলা যাবে না, শুধুমাত্র আপডেট করা যাবে।

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
bn_BD: GMT-এ সাবস্ক্রিপশনের সর্বশেষ অর্ডার সম্পন্ন হওয়ার তারিখ।

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
bn_BD: GMT-এ সাবস্ক্রিপশনের লেটেস্ট অর্ডার দেওয়ার তারিখ।

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
bn_BD: মুছে ফেলা অর্থপ্রদানের পদ্ধতিটি স্বয়ংক্রিয় সদস্যতা অর্থপ্রদানের জন্য ব্যবহার করা হয়েছিল, আমরা আপনার সদস্যতা পরিবর্তন করার জন্য একটি বিকল্প টোকেন অর্থপ্রদান পদ্ধতি টোকেন খুঁজে পাইনি৷

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
bn_BD: মুছে ফেলা অর্থপ্রদানের পদ্ধতিটি স্বয়ংক্রিয় সদস্যতা অর্থপ্রদানের জন্য ব্যবহৃত হয়েছিল। ভবিষ্যতে ব্যর্থ পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান এড়াতে এই অর্থপ্রদান পদ্ধতি ব্যবহার করে সদস্যতাগুলি আপনার %1$s ব্যবহার করার জন্য আপডেট করা হয়েছে৷ পৃথক সদস্যতার অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তন করতে আপনার %2$s আমার অ্যাকাউন্ট &gt; সদস্যতা%3$s পৃষ্ঠাতে যান৷

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
bn_BD: পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান বা অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করার সময় গ্রাহককে পাঠানো ইমেলটি তাদের জানাতে পারেনি যে অর্থপ্রদানের পুনরায় চেষ্টা করা হবে।

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
bn_BD: আপনার সাইটে %1$d সদস্যতার সম্পূর্ণ আপডেট প্রক্রিয়াটি %2$d এবং %3$d মিনিটের মধ্যে সময় নেবে৷

en: The item on the switch order cannot be found.
bn_BD: সুইচ অর্ডার আইটেম পাওয়া যাবে না.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
bn_BD: আইটেমটি সরানো হয়নি কারণ এই সদস্যতার অর্থপ্রদানের পদ্ধতিটি একটি আইটেম সরানো সমর্থন করে না৷

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
bn_BD: নতুন ইন্টারফেসটি বিদ্যমান %sEdit Order%s স্ক্রিনে তৈরি করা হয়েছে। আপনি যদি কখনো কোনো অর্ডার পরিবর্তন করে থাকেন, তাহলে আপনি ইতিমধ্যেই জানেন কিভাবে সাবস্ক্রিপশন পরিবর্তন করতে হয়।

en: The number of billing periods between subscription renewals.
bn_BD: সদস্যতা পুনর্নবীকরণের মধ্যে বিলিংয়ের সময়কালের সংখ্যা।

en: The number of renewal orders processed during this period.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে প্রক্রিয়াকৃত পুনর্নবীকরণ আদেশের সংখ্যা।

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
bn_BD: রিনিউয়াল অর্ডারের সংখ্যা যেগুলির পেমেন্ট ব্যর্থ হয়েছে সেগুলি আবার চেষ্টা করার সিস্টেম ব্যবহার করে৷

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
bn_BD: এই সময়ের জন্য পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের পুনরাবৃত্তির সংখ্যা যার ফলে একটি সফল অর্থপ্রদান হয়নি৷

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
bn_BD: এই সময়ের জন্য পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচারের সংখ্যা যা আগে এক বা একাধিকবার ব্যর্থ হওয়া অর্থপ্রদান প্রক্রিয়া করতে সক্ষম হয়েছিল৷

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
bn_BD: পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচারের সংখ্যা এখনও প্রক্রিয়া করা হয়নি।

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে প্রক্রিয়াকৃত রিসাবস্ক্রাইব অর্ডারের সংখ্যা।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
bn_BD: সাইন-আপ, সুইচ এবং পুনর্নবীকরণ অর্ডারের সংখ্যা এই গ্রাহক একটি অর্থপ্রদানের স্থিতি সহ আপনার দোকানে রেখেছেন (যেমন প্রক্রিয়াকরণ বা সম্পূর্ণ)।

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে গ্রাহক বা স্টোর ম্যানেজার দ্বারা বাতিল করা সদস্যতার সংখ্যা। এই সময়ের মধ্যে প্রি-পেইড মেয়াদ এখনও শেষ নাও হতে পারে।

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে তৈরি হওয়া সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা, হয় ম্যানুয়ালি তৈরি করা, আমদানি করা বা কোনও গ্রাহক অর্ডার দেওয়ার মাধ্যমে। এর মধ্যে পেমেন্ট মুলতুবি থাকা অর্ডারগুলি অন্তর্ভুক্ত রয়েছে।

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
bn_BD: ভবিষ্যতে একটি শেষ তারিখ সহ এই সময়ের মধ্যে সদস্যতার সংখ্যা এবং মুলতুবি ছাড়া অন্য একটি স্থিতি।

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে তৈরি প্যারেন্ট অর্ডারে কেনা সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা। এটি চেকআউটের মাধ্যমে একটি অর্ডার দেওয়ার গ্রাহকদের দ্বারা তৈরি করা নতুন সদস্যতার প্রতিনিধিত্ব করে।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা যা এই পণ্যটিকে একটি লাইন আইটেম হিসাবে অন্তর্ভুক্ত করে এবং মুলতুবি বা ট্র্যাশ ছাড়া অন্য একটি স্থিতি রয়েছে৷

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
bn_BD: সক্রিয় বা মুলতুবি বাতিলের স্থিতি সহ এই গ্রাহকের সদস্যতার সংখ্যা।

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
bn_BD: এই গ্রাহকের সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা মুলতুবি বা ট্র্যাশ ছাড়া অন্য একটি স্ট্যাটাস সহ।

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
bn_BD: এই সময়ের মধ্যে আপগ্রেড, ডাউনগ্রেড বা ক্রস-গ্রেডেড সদস্যতার সংখ্যা।

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা যার মেয়াদ শেষ হয়ে গেছে বা প্রিপেইড মেয়াদ শেষ হয়ে গেছে যদি এটি আগে বাতিল করা হয়।

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
bn_BD: মুলতুবি বা ট্র্যাশ ছাড়া অন্য কোনো স্ট্যাটাসের সদস্যতা সহ অনন্য গ্রাহকের সংখ্যা৷

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
bn_BD: বর্তমানে সক্রিয় সদস্যতার জন্য আসন্ন পুনর্নবীকরণ আদেশের সংখ্যা।

en: The original subscription item being switched cannot be found.
bn_BD: মূল সদস্যতা আইটেম সুইচ করা হচ্ছে খুঁজে পাওয়া যাবে না.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
bn_BD: সেই সাবস্ক্রিপশনের জন্য অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তন করা যাবে না।

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
bn_BD: পণ্যের ধরন পরিবর্তন করা যাবে না কারণ এই পণ্যটি সদস্যতার সাথে যুক্ত।

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
bn_BD: পুনর্নবীকরণ আদেশ নিম্নরূপ:

en: The requested subscription cannot be edited.
bn_BD: অনুরোধ করা সদস্যতা সম্পাদনা করা যাবে না.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
bn_BD: পুনঃপ্রচেষ্টা সিস্টেম ডিফল্টরূপে নিষ্ক্রিয় করা হয়. এটি সক্ষম করতে, সাবস্ক্রিপশন সেটিংস প্রশাসন স্ক্রীনে যান।

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের শুরুর তারিখ মুছে ফেলা যাবে না, শুধুমাত্র আপডেট করা যাবে।

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
bn_BD: যখন পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে বা শেষ পুনঃপ্রচেষ্টা ঘটেছে এবং যখন এই পুনঃপ্রয়াস প্রক্রিয়া করা হয়েছিল সেই সময়ের জন্য অর্ডারে প্রযোজ্য স্থিতি।

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
bn_BD: যখন পুনর্নবীকরণ অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে বা শেষ পুনঃপ্রচেষ্টা ঘটেছে এবং যখন এই পুনঃপ্রচেষ্টা প্রক্রিয়া করা হয়েছিল সেই সময়ের জন্য সাবস্ক্রিপশনে প্রযোজ্য স্থিতি।

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদানের পুনঃপ্রচেষ্টার স্থিতি: মুলতুবি মানে ভবিষ্যতে পুনঃপ্রচেষ্টা প্রক্রিয়া করা হবে, ব্যর্থ মানে পুনরায় চেষ্টা করার সময় অর্থপ্রদান সফল হয়নি এবং সম্পূর্ণ হওয়ার অর্থ অর্থপ্রদান সফল হয়েছে যখন পুনরায় চেষ্টা করা হয়েছে।

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনে স্থানান্তরিত করার স্থিতি। &quot;স্থিতি&quot; প্যারামের বিপরীতে, এটি সাবস্ক্রিপশনের তারিখগুলি গণনা করবে এবং আপডেট করবে৷

en: The subscription's end date.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের শেষ তারিখ।

en: The subscription's next payment date.
bn_BD: সদস্যতার পরবর্তী অর্থপ্রদানের তারিখ।

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের আসল সাবস্ক্রিপশন আইডি যদি এটি একটি রিসাবস্ক্রাইব করা সাবস্ক্রিপশন হয়।

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের পুনঃসাবস্ক্রিপশন আইডি।

en: The subscription's start date.
bn_BD: সদস্যতা শুরুর তারিখ।

en: The subscription's trial date
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের ট্রায়াল তারিখ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
bn_BD: ট্যাক্স এবং শিপিং সহ সমস্ত পুনর্নবীকরণ আদেশের যোগফল।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
bn_BD: ট্যাক্স এবং শিপিং সহ সমস্ত পুনঃসাবস্ক্রাইব অর্ডারের সমষ্টি।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
bn_BD: অন্যান্য আইটেম, ফি, ট্যাক্স এবং শিপিং সহ সমস্ত সদস্যতা অভিভাবক আদেশের যোগফল।

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
bn_BD: ট্যাক্স এবং শিপিং সহ সমস্ত সুইচ অর্ডারের সমষ্টি।

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
bn_BD: বর্তমানে সক্রিয় সদস্যতার জন্য আইটেম, ফি, ট্যাক্স এবং শিপিং সহ আসন্ন সমস্ত পুনর্নবীকরণ আদেশের যোগফল।

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
bn_BD: ব্যর্থ অর্থপ্রদান সহ পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য ব্যর্থ পেমেন্ট পুনরায় চেষ্টা করার সিস্টেমের মাধ্যমে ট্যাক্স এবং শিপিং সহ মোট রাজস্ব পুনরুদ্ধার করা হয়েছে।

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
bn_BD: আপনার দোকানে প্রদত্ত স্থিতি সহ সাইন-আপ, সুইচ এবং পুনর্নবীকরণ অর্ডারের মোট সংখ্যা (যেমন প্রক্রিয়াকরণ বা সম্পূর্ণ)।

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
bn_BD: সক্রিয় বা মুলতুবি বাতিলের স্থিতি সহ মোট সদস্যতার সংখ্যা।

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
bn_BD: মুলতুবি থাকা বা ট্র্যাশ করা ছাড়া অন্য একটি স্ট্যাটাস সহ মোট সদস্যতার সংখ্যা৷

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
bn_BD: এই গ্রাহকের সাইন আপ, সুইচ এবং পুনর্নবীকরণ আদেশের মোট মূল্য।

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
bn_BD: পরীক্ষার সময়কাল %s এর বেশি হতে পারে না।

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
bn_BD: ট্রায়াল সময়কাল অতিক্রম করতে পারে না: %1$s, %2$s, %3$s বা %4$s৷

en: The update process may take a little while, so please be patient.
bn_BD: আপডেট প্রক্রিয়া একটু সময় নিতে পারে, তাই ধৈর্য ধরুন.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
bn_BD: কোন শিপিং পদ্ধতি উপলব্ধ আছে. অনুগ্রহ করে আপনার ঠিকানা দুবার চেক করুন, অথবা আপনার কোন সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন।

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
bn_BD: PayPal এর সাথে একটি সমস্যা আছে। আপনার API শংসাপত্রগুলি ভুল হতে পারে৷ অনুগ্রহ করে আপনার %1$sAPI শংসাপত্রগুলি%2$s আপডেট করুন৷ %3$sআরো জানুন%4$s।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
bn_BD: PayPal এর সাথে একটি সমস্যা আছে। আপনার পেপাল অ্যাকাউন্ট পুরানো সাবস্ক্রিপশন আইডি ইস্যু করছে। %1$sআরো জানুন%2$s। %3$s খারিজ করুন%4$s।

en: There was an error locating the switch details.
bn_BD: সুইচের বিশদ বিবরণ সনাক্ত করতে একটি ত্রুটি হয়েছে৷

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
bn_BD: আপডেটের সাথে একটি ত্রুটি ছিল৷ পৃষ্ঠাটি রিফ্রেশ করুন এবং আবার চেষ্টা করুন।

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
bn_BD: পুনঃসাবস্ক্রাইব করার জন্য আপনার অনুরোধের সাথে একটি ত্রুটি ছিল৷ অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

en: There was an error with your request. Please try again.
bn_BD: আপনার অনুরোধে একটি ত্রুটি ছিল৷ অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
bn_BD: যেকোন সাবস্ক্রিপশন কমার্স ব্যবসার জন্য এগুলি গুরুত্বপূর্ণ প্রশ্ন।

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
bn_BD: এই ইমেলগুলিকে %sWooCommerce &gt; সেটিংস &gt; Emails%s প্রশাসনিক পর্দার অধীনে সক্রিয়, নিষ্ক্রিয় এবং কাস্টমাইজ করা যেতে পারে।

en: This Month
bn_BD: এই মাস

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
bn_BD: এটি ইমেলের বিষয় লাইন নিয়ন্ত্রণ করে। ডিফল্ট বিষয় ব্যবহার করতে ফাঁকা রাখুন: %s।

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
bn_BD: এটি ইমেল বিজ্ঞপ্তির মধ্যে থাকা প্রধান শিরোনাম নিয়ন্ত্রণ করে। ডিফল্ট শিরোনাম ব্যবহার করতে ফাঁকা ছেড়ে দিন: %s।

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
bn_BD: এটি ইমেল বিজ্ঞপ্তির মধ্যে থাকা প্রধান শিরোনাম নিয়ন্ত্রণ করে। ডিফল্ট শিরোনাম ব্যবহার করতে ফাঁকা ছেড়ে দিন: <code>%s</code> ।

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
bn_BD: এই তারিখ শুধুমাত্র একটি অনুমান হিসাবে বিবেচনা করা উচিত. এই সাবস্ক্রিপশনের জন্য পেমেন্ট গেটওয়ে নিয়ন্ত্রণ করে যখন পেমেন্ট প্রক্রিয়া করা হয়।

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
bn_BD: এই বিনামূল্যের এক্সটেনশনটি গ্রাহকদের 3য় পক্ষের সিস্টেম থেকে WooCommerce-এ স্থানান্তরিত করা সম্ভব করে তোলে। এটি স্প্রেডশীট টুল বা থার্ড পার্টি অ্যাপে বিশ্লেষণের জন্য আপনার সাবস্ক্রিপশন ডেটা এক্সপোর্ট করাও সম্ভব করে তোলে।

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
bn_BD: এটি একটি অর্ডার বিজ্ঞপ্তি যা গ্রাহকদের কাছে পাঠানো হয় যাতে একটি পুনর্নবীকরণ অর্ডার অন-হোল্ড করার পরে অর্ডারের বিবরণ থাকে।

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
bn_BD: এটি একটি সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ আদেশের জন্য অর্থ প্রদানের পরে গ্রাহককে পাঠানো একটি আদেশ বিজ্ঞপ্তি। এটি পুনর্নবীকরণ আদেশ বিশদ রয়েছে.

en: This is where subscriptions are stored.
bn_BD: এখানেই সাবস্ক্রিপশন সংরক্ষণ করা হয়।

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
bn_BD: এই নতুন পৃষ্ঠাটিও যেখানে গ্রাহক তাদের সদস্যতা স্থগিত বা বাতিল করতে পারেন, অর্থপ্রদানের পদ্ধতি পরিবর্তন করতে পারেন, শিপিংয়ের ঠিকানা পরিবর্তন করতে পারেন বা একটি আইটেম আপগ্রেড/ডাউনগ্রেড করতে পারেন।

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
bn_BD: এই অর্ডারটি আর অর্থপ্রদান করা যাবে না কারণ সংশ্লিষ্ট সদস্যতার জন্য এই সময়ে অর্থপ্রদানের প্রয়োজন নেই৷

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
bn_BD: সাবস্ক্রিপশনের প্রতিটি ব্যাচ আপডেট হওয়ার সাথে সাথে এই পৃষ্ঠাটি প্রক্রিয়ার ফলাফল প্রদর্শন করবে।

en: This product is currently out of stock and unavailable.
bn_BD: এই পণ্যটি বর্তমানে স্টকের বাইরে এবং অনুপলব্ধ৷

en: This section shows any information about Subscriptions.
bn_BD: এই বিভাগটি সাবস্ক্রিপশন সম্পর্কে যেকোনো তথ্য দেখায়।

en: This section shows general information about the store.
bn_BD: এই বিভাগে দোকান সম্পর্কে সাধারণ তথ্য দেখায়.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
bn_BD: এই বিভাগে সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট পদ্ধতি সম্পর্কে তথ্য দেখায়.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
bn_BD: এই বিভাগে পেমেন্ট গেটওয়ে বৈশিষ্ট্য সমর্থন সম্পর্কে তথ্য দেখায়.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
bn_BD: এই সাবস্ক্রিপশনটি আর সম্পাদনাযোগ্য নয় কারণ পেমেন্ট গেটওয়ে পুনরাবৃত্ত পরিমাণের পরিবর্তনের অনুমতি দেয় না।

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
bn_BD[0]: এই সদস্যতা ফাইলে আপনার অর্থপ্রদানের পদ্ধতি ব্যবহার করে স্বয়ংক্রিয়ভাবে পুনর্নবীকরণের জন্য সেট করা হয়েছে। আপনি আপনার %smy অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা%s থেকে এই সদস্যতা পরিচালনা বা বাতিল করতে পারেন।

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
bn_BD[0]: এই সদস্যতা ফাইলে আপনার অর্থপ্রদানের পদ্ধতি ব্যবহার করে স্বয়ংক্রিয়ভাবে পুনর্নবীকরণের জন্য সেট করা হয়েছে। আপনি আপনার আমার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে এই সদস্যতা পরিচালনা বা বাতিল করতে পারেন। %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
bn_BD: এই বৈচিত্রটি সরানো যাবে না কারণ এটি সক্রিয় সদস্যতার সাথে যুক্ত৷ এই বৈচিত্রটি অপসারণ করতে, অনুগ্রহ করে এটির সদস্যতাগুলি বাতিল করুন এবং মুছুন৷

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
bn_BD: এটি আপনার স্টোরের ব্যবহারকারীদের বিরুদ্ধে সঞ্চিত সমস্ত সদস্যতার ক্রমাগত ক্যাশে সাফ করবে। এই পদক্ষেপ নেওয়ার পরে চেকআউট, পুনর্নবীকরণ এবং অন্যান্য সাবস্ক্রিপশন সম্পর্কিত ফাংশনের ধীর কর্মক্ষমতা আশা করুন। প্রদত্ত ব্যবহারকারীর সাবস্ক্রিপশনগুলি চালানোর জন্য অনুসন্ধানের জন্য ক্যাশেগুলি ওভারটাইম পুনরুত্পাদন করা হবে৷

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
bn_BD: এটি আপনার স্টোরের সমস্ত সদস্যতার জন্য সমস্ত পুনর্নবীকরণ, সুইচ, পুনঃসাবস্ক্রাইব এবং অন্যান্য অর্ডার প্রকারের ক্রমাগত ক্যাশে সাফ করবে৷ এই পদক্ষেপ নেওয়ার পরে চেকআউট, পুনর্নবীকরণ এবং অন্যান্য সাবস্ক্রিপশন সম্পর্কিত ফাংশনের ধীর কর্মক্ষমতা আশা করুন। ক্যাশেগুলি ওভারটাইম পুনরুত্থিত হবে কারণ সম্পর্কিত অর্ডার প্রশ্নগুলি চালানো হয়৷

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
bn_BD: এটি ব্যবহারকারীদের সদস্যতার সাথে লিঙ্ক করার জন্য অবিরাম ক্যাশে তৈরি করবে। ক্যাশেগুলি পটভূমিতে ওভারটাইম তৈরি করা হবে (অ্যাকশন শিডিউলারের মাধ্যমে)।

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
bn_BD: এটি আপনার স্টোরের সমস্ত সদস্যতার জন্য সমস্ত পুনর্নবীকরণ, স্যুইচ, পুনঃসাবস্ক্রাইব এবং অন্যান্য অর্ডার প্রকারের ক্রমাগত ক্যাশে তৈরি করবে। ক্যাশেগুলি পটভূমিতে ওভারটাইম তৈরি করা হবে (অ্যাকশন শিডিউলারের মাধ্যমে)।

en: Timezone:
bn_BD: সময় অঞ্চল:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
bn_BD: নির্দিষ্ট শর্তের উপর ভিত্তি করে একটি নির্দিষ্ট নিয়ম প্রয়োগ করতে, যেমন উচ্চ মূল্যের অর্ডার বা একটি বিরল পুনর্নবীকরণ সময়সূচী, আপনি নির্দিষ্ট %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s ফিল্টারটি পুনরায় চেষ্টা করতে পারেন। এটি ব্যর্থ অর্থপ্রদানের জন্য পুনর্নবীকরণ আদেশের আইডি প্রদান করে, যেটি পণ্য, সদস্যতা এবং ব্যর্থ অর্থপ্রদান সম্পর্কিত টোটাল সম্পর্কে তথ্য খুঁজে পেতে ব্যবহার করা যেতে পারে।

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
bn_BD: এই সদস্যতার জন্য স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ সক্ষম করতে, আপনাকে প্রথমে একটি অর্থপ্রদানের পদ্ধতি যোগ করতে হবে৷

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
bn_BD: এখন সদস্যতা পুনরায় সক্রিয় করতে, আপনি লগ ইন করতে পারেন এবং আপনার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে পুনর্নবীকরণের জন্য অর্থ প্রদান করতে পারেন: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
bn_BD: এখনই সদস্যতা পুনরায় সক্রিয় করতে, আপনি লগ ইন করতে পারেন এবং আপনার অ্যাকাউন্ট পৃষ্ঠা থেকে পুনর্নবীকরণের জন্য অর্থ প্রদান করতে পারেন: %1$s এখনই পে করুন »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
bn_BD: আপডেটের অগ্রগতি রেকর্ড করতে একটি নতুন লগ ফাইল তৈরি করা হয়েছে। এই ফাইলটি %1$d সপ্তাহের মধ্যে স্বয়ংক্রিয়ভাবে মুছে যাবে৷ আপনি যদি এটি শীঘ্রই মুছে ফেলতে চান তবে আপনি এটি এখানে খুঁজে পেতে পারেন: %2$s৷

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
bn_BD: এটি যত তাড়াতাড়ি সম্ভব সমাধান করতে, অনুগ্রহ করে একটি %1$stemporary administrator account%3$s তৈরি করুন ব্যবহারকারীর ইমেল woologin@woocommerce.com এর মাধ্যমে এবং %2$sQuickForget.com%3$s এর মাধ্যমে আমাদের সাথে শংসাপত্রগুলি ভাগ করুন৷

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
bn_BD: এই ত্রুটিগুলি সম্পর্কে আরও বিশদ দেখতে, %2$sWooCommerce লগ স্ক্রীন থেকে %1$s লগ ফাইলটি দেখুন৷ %2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
bn_BD: সম্পূর্ণ ত্রুটি দেখতে, %2$sWooCommerce লগ স্ক্রীন থেকে %1$s লগ ফাইলটি দেখুন৷%3$s৷

en: Today!
bn_BD: আজ!

en: Total
bn_BD: মোট

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
bn_BD: মোট

[ctx: table heading]
en: Total
bn_BD: মোট

en: Total Discount
bn_BD: মোট ডিসকাউন্ট

en: Total Subscribers
bn_BD: মোট গ্রাহক

en: Total Subscription Orders
bn_BD: মোট সদস্যতা আদেশ

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
bn_BD: মোট সাবস্ক্রিপশন অর্ডার %s

en: Total Subscriptions
bn_BD: মোট সদস্যতা

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
bn_BD: মোট সদস্যতা %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
bn_BD: মোট: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
bn_BD: মোট

en: Trash
bn_BD: আবর্জনা

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
bn_BD: এই অর্ডারটি ট্র্যাশ করার ফলে অর্ডারের সাথে কেনা সাবস্ক্রিপশনগুলিও ট্র্যাশ করা হবে৷

en: Trial End
bn_BD: ট্রায়াল শেষ

[ctx: table heading]
en: Trial End
bn_BD: ট্রায়াল শেষ

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
bn_BD: ট্রায়াল শেষ তারিখ

en: Turn off Automatic Payments
bn_BD: স্বয়ংক্রিয় অর্থ প্রদান বন্ধ করুন

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
bn_BD: &quot;%1$s&quot; তে সদস্যতার স্থিতি পরিবর্তন করতে অক্ষম। ব্যতিক্রম: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
bn_BD: &quot;%s&quot; তে সদস্যতার স্থিতি পরিবর্তন করতে অক্ষম।

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
bn_BD: &quot;%s&quot; তে সদস্যতার স্থিতি পরিবর্তন করতে অক্ষম। সাবস্ক্রিপশন সক্রিয় করতে অনুগ্রহ করে একজন গ্রাহককে বরাদ্দ করুন।

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
bn_BD: পেপ্যাল বিলিং চুক্তির জন্য অর্ডার খুঁজে পাওয়া যায়নি।

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
bn_BD: সদস্যতা মেরামত করতে অক্ষম৷%4$s ত্রুটি: %1$s%4$s অনুগ্রহ করে পৃষ্ঠাটি রিফ্রেশ করুন এবং আবার চেষ্টা করুন৷ যদি সমস্যা থেকে যায়, %2$s যোগাযোগ সমর্থন%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
bn_BD: সদস্যতা আপগ্রেড করতে অক্ষম৷ %4$s ত্রুটি: %1$s%4$s অনুগ্রহ করে পৃষ্ঠাটি রিফ্রেশ করুন এবং আবার চেষ্টা করুন৷ যদি সমস্যা থেকে যায়, %2$s যোগাযোগ সমর্থন%3$s.

en: Unended Subscription Count
bn_BD: অশেষ সাবস্ক্রিপশন কাউন্ট

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
bn_BD: অজানা অর্ডার টাইপ

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
bn_BD: অজানা ত্রুটি

en: Unlimited payments
bn_BD: সীমাহীন অর্থপ্রদান

en: Unpublished
bn_BD: অপ্রকাশিত

en: Upcoming Recurring Revenue
bn_BD: আসন্ন পুনরাবৃত্ত রাজস্ব

en: Update Complete
bn_BD: আপডেট সম্পূর্ণ

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
bn_BD: আপডেট ডাটাবেস

en: Update Error
bn_BD: আপডেটের ত্রুটি

en: Update in Progress
bn_BD: অগ্রগতি আপডেট

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
bn_BD: আমার সক্রিয় সদস্যতাগুলির %2$sall%3$s এর জন্য ব্যবহৃত %1$s আপডেট করুন৷

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
bn_BD: আমার বর্তমান সদস্যতাগুলির %1$sall%2$s এর জন্য ব্যবহৃত অর্থপ্রদানের পদ্ধতি আপডেট করুন৷

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
bn_BD: সদস্যতার তারিখ আপডেট করার সময় বার্তার সাথে ত্রুটি হয়েছে: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
bn_BD: আপগ্রেড করুন

en: Upgrade or Downgrade
bn_BD: আপগ্রেড বা ডাউনগ্রেড করুন

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
bn_BD: যখন একটি অর্ডারে সদস্যতা থাকে তখন চেকআউট বোতামে প্রদর্শিত পাঠ্যটি কাস্টমাইজ করতে এই ক্ষেত্রটি ব্যবহার করুন৷ সাধারণত চেকআউট জমা দেওয়ার বোতামটি &quot;প্লেস অর্ডার&quot; প্রদর্শন করে। যখন কার্টে একটি সদস্যতা থাকে, তখন এটি &quot;এখন সাইন আপ করুন&quot; এ পরিবর্তিত হয়।

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
bn_BD: স্টেজিং মোডে থাকাকালীন স্বয়ংক্রিয় পুনর্নবীকরণ টগল ব্যবহার করা অক্ষম থাকে৷

en: Variable Subscription
bn_BD: পরিবর্তনশীল সাবস্ক্রিপশন

en: Variable subscription
bn_BD: পরিবর্তনশীল সাবস্ক্রিপশন

en: Variation ID, if applicable.
bn_BD: প্রযোজ্য হলে ভেরিয়েশন আইডি।

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
bn_BD: সংস্করণ %1$s আপনার মত দোকান পরিচালকদের অনুরোধ করা কিছু নতুন উন্নতি নিয়ে এসেছে (এবং সম্ভবত %2$syou%3$s দ্বারাও)।

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
bn_BD: সংস্করণ %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
bn_BD: সংস্করণ 2.0 এক বছরেরও বেশি সময় ধরে বিকাশে রয়েছে। স্টোর ম্যানেজারদের 3 বছরের প্রতিক্রিয়া বিবেচনায় নেওয়ার জন্য আমরা এক্সটেনশনটি পুনরায় উদ্ভাবন করেছি।

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
bn_BD: সংস্করণ 2.1 আপনার মতো স্টোর পরিচালকদের অনুরোধ করা কিছু দুর্দান্ত নতুন বৈশিষ্ট্য উপস্থাপন করে (এবং সম্ভবত %syou%s দ্বারাও)।

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
bn_BD: %s এর মাধ্যমে

[ctx: view a subscription]
en: View
bn_BD: দেখুন

en: View Email Settings
bn_BD: ইমেল সেটিংস দেখুন

en: View Reports
bn_BD: রিপোর্ট দেখুন

en: View Retry
bn_BD: আবার চেষ্টা দেখুন

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন দেখুন

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
bn_BD: সদস্যতা দেখুন: %s

en: View and manage subscriptions
bn_BD: সদস্যতা দেখুন এবং পরিচালনা করুন

en: View other subscriptions &rarr;
bn_BD: অন্যান্য সদস্যতা দেখুন →

en: View subscription
bn_BD: সাবস্ক্রিপশন দেখুন

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
bn_BD: সদস্যতা দেখুন: %s

en: View subscriptions
bn_BD: সদস্যতা দেখুন

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
bn_BD[0]: %1$আপনার অ্যাকাউন্ট%2$s-এ আপনার সদস্যতার স্থিতি দেখুন।

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
bn_BD: আপনার অর্ডার দেখুন: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
bn_BD: আপনার সদস্যতা দেখুন: %s

en: Virtual
bn_BD: অপার্থিব

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
bn_BD: সতর্কতা: খারাপ জিনিস ঘটতে চলেছে! এই সাবস্ক্রিপশন কেনার জন্য ব্যবহৃত পেমেন্ট গেটওয়ে সাবস্ক্রিপশনের বিশদ পরিবর্তন সমর্থন করে না। বিলিং সময়ের পরিবর্তন, পুনরাবৃত্ত ডিসকাউন্ট, পুনরাবৃত্ত ট্যাক্স বা পুনরাবৃত্ত মোট পেমেন্ট গেটওয়ে দ্বারা চার্জ করা পরিমাণে প্রতিফলিত নাও হতে পারে।

en: WP REST API Endpoints
bn_BD: WP REST API এন্ডপয়েন্ট

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
bn_BD: একটি নির্দিষ্ট সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ চান? %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/ পান<id> /%s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
bn_BD: সদস্যতা %s সম্পর্কে আরও জানতে চান?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
bn_BD: একটি সাইটে সমস্ত সদস্যতা তালিকাভুক্ত করতে চান? %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s পান।

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
bn_BD: একটি সাইটে সমস্ত সদস্যতা তালিকাভুক্ত করতে চান? %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s পান। একটি নির্দিষ্ট সাবস্ক্রিপশনের বিবরণ চান? %s/wc-api/v2/subscriptions/ পান<id> /%s

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
bn_BD: চেকআউটের মাধ্যমে তাড়াতাড়ি পুনর্নবীকরণ করতে চান? %shere.%s এ ক্লিক করুন

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
bn_BD: আপনার গ্রাহকরা অ-সাবস্ক্রিপশন পণ্য সাবস্ক্রাইব করতে সক্ষম হতে চান?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
bn_BD: সতর্কতা ! সংস্করণ 2.0 হল WooCommerce সদস্যতা এক্সটেনশনের একটি প্রধান আপডেট। আপডেট করার আগে, অনুগ্রহ করে একটি ব্যাকআপ তৈরি করুন, সমস্ত WooCommerce এক্সটেনশন আপডেট করুন এবং একটি স্টেজিং সাইটে সংস্করণ 2.0 সহ সমস্ত প্লাগইন, কাস্টম কোড এবং পেমেন্ট গেটওয়ে পরীক্ষা করুন৷ %1$s সংস্করণ 2.0 »%2$s-এর পরিবর্তন সম্পর্কে আরও জানুন

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
bn_BD: সতর্কতা ! আপনি WooCommerce সাবস্ক্রিপশন প্লাগইন কোডের %s সংস্করণ চালাচ্ছেন কিন্তু আপনার ডেটাবেস সাবস্ক্রিপশন সংস্করণ 2.0 এ আপগ্রেড করা হয়েছে। এটি আপনার দোকানে বড় সমস্যা সৃষ্টি করবে।

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
bn_BD: সতর্কতা: কোনো ব্যবহারকারীকে মুছে দিলে ব্যবহারকারীর সদস্যতাও মুছে যাবে। ব্যবহারকারীর আদেশ থাকবে কিন্তু &#39;অতিথি&#39; ব্যবহারকারীকে পুনরায় নিয়োগ করা হবে। আপনি কি এই ব্যবহারকারী এবং কোনো সংশ্লিষ্ট সদস্যতা মুছে ফেলা চালিয়ে যেতে চান?

en: We can not find your old subscription item.
bn_BD: আমরা আপনার পুরানো সদস্যতা আইটেম খুঁজে পাচ্ছি না.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
bn_BD: আমরা এই ব্যবহারকারীর জন্য একটি প্রদত্ত সদস্যতা অর্ডার খুঁজে পাচ্ছি না.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
bn_BD: আমরা #%d আইডি সহ একটি সদস্যতা খুঁজে পাচ্ছি না। সম্ভবত এটি মুছে ফেলা হয়েছে?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
bn_BD: আমরা আপনার সদস্যতার জন্য একটি পুনর্নবীকরণ আদেশ তৈরি করতে পারিনি, অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন৷

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
bn_BD[0]: আমরা আপনার কার্টে একটি আইটেমের জন্য আসল পুনর্নবীকরণ অর্ডার খুঁজে পাইনি৷ আইটেম সরানো হয়েছে.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
bn_BD[0]: আমরা আপনার কার্টে একটি আইটেমের মূল সদস্যতা খুঁজে পাইনি৷ আইটেম সরানো হয়েছে.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
bn_BD: আমরা শুধু মানুষের জন্য ইন্টারফেস উন্নত করিনি, কম্পিউটারের জন্যও আমরা সেগুলিকে উন্নত করেছি। আপনার অ্যাপ্লিকেশনগুলি এখন RESTful API এন্ডপয়েন্টের মাধ্যমে সদস্যতা তৈরি করতে, পড়তে, আপডেট করতে বা মুছে ফেলতে পারে।

en: We have finished processing your subscription renewal order.
bn_BD: আমরা আপনার সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ আদেশ প্রক্রিয়াকরণ সমাপ্ত করেছি.

en: We hope you enjoy it!
bn_BD: আশা করি তোমরা এটি উপভোগ করেছ!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
bn_BD: আমরা সেই সদস্যতা সনাক্ত করতে অক্ষম, অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন।

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
bn_BD: আমরা আপনার অনুরোধ করা রিপোর্ট ফলাফলের সেট সনাক্ত করতে সক্ষম ছিল না. অনুগ্রহ করে %1$sসাবস্ক্রিপশন রিপোর্ট স্ক্রীন%2$s থেকে লিঙ্কটি পুনরায় তৈরি করুন৷

en: Weekly
bn_BD: সাপ্তাহিক

en: Welcome to Subscriptions 2.0
bn_BD: সদস্যতা 2.0-এ স্বাগতম

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
bn_BD: সদস্যতা 2.1-এ স্বাগতম!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা %s-এ স্বাগতম!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা 2.1-এ স্বাগতম

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
bn_BD: যখন একজন গ্রাহক অন্য কারো জন্য একটি সাবস্ক্রিপশন পণ্য ক্রয় করতে চায় তখন কী হয়?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
bn_BD: আপনার স্টোর বাহ্যিক উত্সগুলির সাথে কোন ব্যক্তিগত তথ্য ভাগ করে তা নির্ভর করে আপনি সাবস্ক্রিপশন পেমেন্ট সংগ্রহ করতে কোন তৃতীয় পক্ষের পেমেন্ট প্রসেসর প্লাগইনগুলি ব্যবহার করছেন তার উপর। আমরা সুপারিশ করি যে আপনি আপনার গোপনীয়তা নীতির এই বিভাগটিকে জানাতে তাদের গোপনীয়তা নীতিগুলির সাথে পরামর্শ করুন৷

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
bn_BD: আমরা যা সংগ্রহ করি এবং সংরক্ষণ করি

en: What we share with others
bn_BD: যা আমরা অন্যদের সাথে শেয়ার করি

en: What's new?
bn_BD: নতুন কি?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
bn_BD: যখন বাতিল

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
bn_BD: যখন একটি সদস্যতা সক্রিয় করা হয়, হয় ম্যানুয়ালি বা একটি সফল ক্রয়ের পরে, নতুন ব্যবহারকারীদের এই ভূমিকা দেওয়া হবে৷

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
bn_BD: যখন বাতিল

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
bn_BD: একটি %s পরিচালনা করার সময়, সাবস্ক্রিপশনের মধ্যে ব্যক্তিগত ডেটা কি বজায় রাখা বা সরানো উচিত?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
bn_BD: একটি ভিন্ন পুনরাবৃত্ত অর্থপ্রদান বা বিলিং সময়কাল সহ একটি সাবস্ক্রিপশনে স্যুইচ করার সময়, নতুন সাবস্ক্রিপশনে স্যুইচ করার সময় বিদ্যমান বিলিং সময়ের জন্য প্রদত্ত মূল্য কি সমান হওয়া উচিত?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
bn_BD: একটি দৈর্ঘ্য সহ একটি সাবস্ক্রিপশনে স্যুইচ করার সময়, নতুন সাবস্ক্রিপশনের জন্য গ্রাহককে কতগুলি অর্থপ্রদান করতে হবে তা নির্ধারণ করার সময় আপনি গ্রাহকের দ্বারা ইতিমধ্যে সম্পন্ন করা অর্থপ্রদানগুলি বিবেচনা করতে পারেন।

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
bn_BD: একটি সাইন আপ ফি সহ একটি সাবস্ক্রিপশনে স্যুইচ করার সময়, আপনি গ্রাহককে শুধুমাত্র বিদ্যমান সাবস্ক্রিপশনের সাইন আপ ফি এবং নতুন সাবস্ক্রিপশনের সাইন আপ ফি (যদি থাকে) এর মধ্যে ব্যবধান দিতে পারেন৷

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
bn_BD: WooCommerce-এর মাধ্যমে সমস্ত জিনিস সাবস্ক্রাইব করুন, তারা করতে পারে! এই পরীক্ষামূলক এক্সটেনশনটি কীভাবে প্রোডাক্ট বান্ডেল এবং কম্পোজিট প্রোডাক্ট সহ যেকোন প্রোডাক্টকে সাবস্ক্রিপশন প্রোডাক্টে রূপান্তর করা যায় তা অন্বেষণ করছে। এটি গ্রাহকদের নন-সাবস্ক্রিপশন পণ্যগুলির একটি কার্টে সাবস্ক্রাইব করার একটি উপায় অফার করে।

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
bn_BD: প্রারম্ভিক পুনর্নবীকরণ সক্ষম করে, গ্রাহকরা পরবর্তী অর্থপ্রদানের তারিখের আগে তাদের সদস্যতা পুনর্নবীকরণ করতে পারেন।

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
bn_BD: ম্যানুয়াল পুনর্নবীকরণের সাথে, একজন গ্রাহকের সদস্যতা আটকে রাখা হয় যতক্ষণ না তারা লগইন করে এবং এটি পুনর্নবীকরণের জন্য অর্থ প্রদান করে। %1$sআরো জানুন%2$s।

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
bn_BD: %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s ফিল্টার দিয়ে, আপনি আপনার দোকানে সমস্ত ব্যর্থ অর্থপ্রদানের জন্য প্রয়োগ করার জন্য ডিফল্ট নিয়মগুলির একটি সেট সংজ্ঞায়িত করতে পারেন৷

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
bn_BD: WooCommerce 2.6 WordPress কোরের %3$sREST API%4$s পরিকাঠামোতে নির্মিত %1$sREST API%2$s এন্ডপয়েন্টের জন্য সমর্থন যোগ করেছে।

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
bn_BD: WooCommerce অ্যাকাউন্ট সংযুক্ত

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা পেপ্যাল

en: WooCommerce Subscriptions Update
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা আপডেট

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
bn_BD: WooCommerce সদস্যতা আপডেট চলছে

en: Would you like to add a payment method now?
bn_BD: আপনি কি এখন একটি অর্থপ্রদানের পদ্ধতি যোগ করতে চান?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
bn_BD: আপনি কি এই নতুন অর্থপ্রদানের পদ্ধতি ব্যবহার করতে আপনার সদস্যতা আপডেট করতে চান - %1$s?%2$s হ্যাঁ%4$s | %3$s না%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
bn_BD: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
bn_BD: Y/m/dg:i:s A

en: Year
bn_BD: বছর

en: Yes
bn_BD: হ্যাঁ

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
bn_BD: আপনি এক বা একাধিক অর্ডার ট্র্যাশ করতে চলেছেন যাতে একটি সদস্যতা রয়েছে৷ অর্ডারগুলি ট্র্যাশ করা এই অর্ডারগুলির সাথে কেনা সাবস্ক্রিপশনগুলিকেও ট্র্যাশ করবে৷

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
bn_BD: আপনি একটি সদস্যতা আইটেম মুছে ফেলছেন. আপনাকে ম্যানুয়ালি সাবস্ক্রিপশন ম্যানেজ স্ক্রিনে সাবস্ক্রিপশন বাতিল এবং ট্র্যাশ করতে হবে।

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: এটি পুনর্নবীকরণ করার জন্য অর্থ প্রদান না করা পর্যন্ত আপনি সেই সদস্যতা পুনরায় সক্রিয় করতে পারবেন না। আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: আপনি তাড়াতাড়ি এই সদস্যতা পুনর্নবীকরণ করতে পারবেন না. আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: আপনি সেই সাবস্ক্রিপশনে পুনরায় সদস্যতা নিতে পারবেন না। আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
bn_BD: আপনি সেই সদস্যতা স্থগিত করতে পারবেন না - সাসপেনশন সীমা পৌঁছে গেছে। আপনি সাহায্যের প্রয়োজন হলে আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
bn_BD: আপনি এই সদস্যতা সুইচ করতে পারবেন না. মনে হচ্ছে আপনি সদস্যতার মালিক নন।

en: You can not switch to the same subscription.
bn_BD: আপনি একই সাবস্ক্রিপশনে স্যুইচ করতে পারবেন না।

en: You can only switch to a subscription product.
bn_BD: আপনি শুধুমাত্র একটি সদস্যতা পণ্য স্যুইচ করতে পারেন.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
bn_BD: আপনি এই সময়ে সদস্যতা পুনর্নবীকরণ করতে পারবেন না. অনুগ্রহপূর্বক আবার চেষ্টা করুন.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
bn_BD: আপনি একটি সদস্যতা পরিবর্তন করতে পারবেন না যা আপনার অন্তর্গত নয়৷

en: You cannot remove an item that does not exist.
bn_BD: আপনি এমন একটি আইটেম সরাতে পারবেন না যা বিদ্যমান নেই৷

en: You do not have permission to create subscriptions
bn_BD: আপনার সাবস্ক্রিপশন তৈরি করার অনুমতি নেই

en: You do not have permission to read the subscriptions count
bn_BD: আপনার সাবস্ক্রিপশনের সংখ্যা পড়ার অনুমতি নেই

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
bn_BD: আপনি এই পণ্য একটি সদস্যতা আছে. একটি নতুন সদস্যতা নির্বাচন করা আপনার বিদ্যমান সদস্যতা প্রতিস্থাপন করবে৷

en: You have added a variation of this product to the cart already.
bn_BD: আপনি ইতিমধ্যে কার্টে এই পণ্যটির একটি বৈচিত্র যোগ করেছেন৷

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
bn_BD: আপনি ইতিমধ্যে এই পণ্যটির সদস্যতা নিয়েছেন এবং এটি প্রতি গ্রাহকের মধ্যে সীমাবদ্ধ। আপনি আবার পণ্য ক্রয় করতে পারবেন না.

en: You have an active subscription to this product already.
bn_BD: আপনি ইতিমধ্যে এই পণ্য একটি সক্রিয় সদস্যতা আছে.

en: You have no active subscriptions.
bn_BD: আপনার কোনো সক্রিয় সদস্যতা নেই।

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
bn_BD: আপনি সদস্যতা শেষে পৌঁছেছেন. %s প্রথম পৃষ্ঠা%s-এ যান।

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
bn_BD: আপনি %1$s থেকে একটি সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ পেয়েছেন৷ তাদের আদেশ নিম্নরূপ:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
bn_BD: আপনি সফলভাবে আপনার সদস্যতা আইটেম পরিবর্তন করেছেন. আপনার রেফারেন্সের জন্য আপনার নতুন অর্ডার এবং সদস্যতার বিবরণ নীচে দেখানো হয়েছে:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
bn_BD: আপনি সফলভাবে আপনার সদস্যতা থেকে &quot;%1$s&quot; মুছে ফেলেছেন৷ %2$sআনডু?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
bn_BD: %2$s থেকে আপনার %1$s পুনর্নবীকরণ অর্ডার সম্পূর্ণ হয়েছে৷

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
bn_BD: %2$s থেকে আপনার %1$s সদস্যতা পুনর্নবীকরণ অর্ডার সম্পূর্ণ হয়েছে - আপনার ফাইলগুলি ডাউনলোড করুন৷

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
bn_BD: আপনার অ্যাপ্লিকেশনগুলি এখন WooCommerce এর REST API এন্ডপয়েন্টের সর্বশেষ সংস্করণের মতো একই ডিজাইনের সাথে RESTful API এন্ডপয়েন্টের মাধ্যমে সদস্যতা তৈরি, পড়তে, আপডেট করতে বা মুছে ফেলতে পারে।

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
bn_BD: আপনার কার্টে একটি অবৈধ সাবস্ক্রিপশন সুইচ অনুরোধ রয়েছে৷ এটি আপনার কার্ট থেকে সরানো হয়েছে.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
bn_BD[0]: আপনার কার্টে একটি অবৈধ সদস্যতা সুইচ অনুরোধ রয়েছে৷ এটা অপসারণ করা হয়েছে.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
bn_BD: আপনার কার্ট সদস্যতা পণ্য খালি করা হয়েছে. একবারে শুধুমাত্র একটি সাবস্ক্রিপশন পণ্য কেনা যাবে।

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
bn_BD: আপনার গ্রাহকরা এখন একটি বিশেষ %sMy অ্যাকাউন্ট &gt; সাবস্ক্রিপশন%s পৃষ্ঠা থেকে লাইন আইটেম, বিলিং এবং শিপিং ঠিকানা, বিলিং সময়সূচী এবং পুনর্নবীকরণ আদেশ সহ একটি সদস্যতার সম্পূর্ণ বিবরণ দেখতে পারেন।

en: Your database has been updated successfully!
bn_BD: আপনার ডাটাবেস সফলভাবে আপডেট করা হয়েছে!

en: Your early renewal order was successful.
bn_BD: আপনার প্রাথমিক পুনর্নবীকরণ আদেশ সফল হয়েছে.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
bn_BD: আপনার পুনর্নবীকরণ আদেশ সম্পূর্ণ হয়েছে

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
bn_BD: আপনার পূর্ববর্তী ক্রিয়াটিকে পূর্বাবস্থায় ফেরানোর জন্য আপনার অনুরোধ ব্যর্থ হয়েছে৷

en: Your subscription change is complete
bn_BD: আপনার সদস্যতা পরিবর্তন সম্পূর্ণ হয়েছে

en: Your subscription change is complete - download your files
bn_BD: আপনার সদস্যতা পরিবর্তন সম্পূর্ণ হয়েছে - আপনার ফাইল ডাউনলোড করুন

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
bn_BD: আপনার সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
bn_BD: আপনার সদস্যতা হোল্ড উপর রাখা হয়েছে.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
bn_BD: আপনার সদস্যতা পুনরায় সক্রিয় করা হয়েছে.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
bn_BD: আপনার সাবস্ক্রিপশন পুনর্নবীকরণ আদেশ সম্পূর্ণ হয়েছে - আপনার ফাইল ডাউনলোড করুন

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
bn_BD[0]: পেমেন্ট ক্লিয়ার হলে আপনার সদস্যতা সক্রিয় করা হবে।

en: Your {blogname} renewal order has been received!
bn_BD: আপনার {blogname} পুনর্নবীকরণ আদেশ গৃহীত হয়েছে!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
bn_BD: আপনার {blogname} পুনর্নবীকরণ অর্ডারের রসিদ {order_date} থেকে

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
bn_BD: {order_date} থেকে আপনার {blogname} সদস্যতা পরিবর্তন সম্পূর্ণ হয়েছে

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
bn_BD: {order_date} থেকে আপনার {blogname} সদস্যতা পরিবর্তন সম্পূর্ণ হয়েছে - আপনার ফাইল ডাউনলোড করুন

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
bn_BD: [%s] সদস্যতা বাতিল করা হয়েছে

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
bn_BD: [%s] সদস্যতার মেয়াদ শেষ

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
bn_BD: [%s] সদস্যতা স্থগিত

en: [Remove]
bn_BD: [অপসারণ]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
bn_BD: [{blogname}] নতুন সদস্যতা পুনর্নবীকরণ আদেশ ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
bn_BD: [{blogname}] সদস্যতা পরিবর্তন করা হয়েছে ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
bn_BD: [{site_title}] {order_number}-এর জন্য স্বয়ংক্রিয় অর্থপ্রদান ব্যর্থ হয়েছে, {retry_time} চালানোর জন্য আবার চেষ্টা করুন

en: a customer suspends a subscription
bn_BD: একটি গ্রাহক একটি সাবস্ক্রিপশন স্থগিত

en: a subscription expires
bn_BD: একটি সাবস্ক্রিপশন মেয়াদ শেষ হয়

en: account erasure request
bn_BD: অ্যাকাউন্ট মুছে ফেলার অনুরোধ

en: an automatic payment fails
bn_BD: একটি স্বয়ংক্রিয় অর্থ প্রদান ব্যর্থ হয়

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
bn_BD[0]: দিন

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
bn_BD[0]: দিন

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
bn_BD: নবায়ন দিবসের আগের দিন

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
bn_BD: যেমন 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
bn_BD: যেমন 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
bn_BD: যেমন 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
bn_BD: গ্রাহক এবং স্টোর ম্যানেজারকে ইমেল পাঠানো হয়েছে

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
bn_BD: প্রতি

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
bn_BD: প্রতি %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
bn_BD: প্রতি %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
bn_BD: প্রত্যাশিত ক্লিয়ারিং তারিখ %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
bn_BD: জন্য

en: how long to wait between retry attempts
bn_BD: আবার চেষ্টা করার মধ্যে কতক্ষণ অপেক্ষা করতে হবে

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
bn_BD: %s-এ

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
bn_BD: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
bn_BD[0]: মাস

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
bn_BD[0]: মাস

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
bn_BD: WCS_Related_Order_Store-এ নতুন সম্পর্কিত অর্ডার পদ্ধতি

[ctx: no trial period]
en: no
bn_BD: না

en: now
bn_BD: এখন

en: staging
bn_BD: মঞ্চায়ন

en: subscriptions
bn_BD: সদস্যতা

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
bn_BD: বিলিং সময়কাল প্রতি সাসপেনশন।

en: the status applied to the renewal order and subscription
bn_BD: অবস্থা পুনর্নবীকরণ আদেশ এবং সদস্যতা প্রযোজ্য

en: the total number of retry attempts
bn_BD: পুনঃপ্রচেষ্টার মোট সংখ্যা

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
bn_BD: সামনে

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
bn_BD: সংস্করণ %1$s পুরানো। মূল সংস্করণটি হল %2$s৷

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
bn_BD[0]: সপ্তাহ

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
bn_BD[0]: সপ্তাহ

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
bn_BD[0]: বছর

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
bn_BD[0]: বছর
