WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to ar_EG translation catalogue (1288 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
ar_EG[0]: تم فحص٪ d اشتراك آخر ولا يحتاج إلى أي إصلاحات.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
ar_EG: الدفعة التالية مستحقة٪ s.

en:  Subscription Created
ar_EG: تم إنشاء الاشتراك

en:  Subscription Deleted
ar_EG: تم حذف الاشتراك

en:  Subscription Switched
ar_EG: تم تحويل الاشتراك

en:  Subscription Updated
ar_EG: تم تحديث الاشتراك

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
ar_EG: &quot;٪ s&quot; ليس نوع طلب جديد صالحًا.

note: translators: placeholder is an order number.
en: #%1$s
ar_EG: #٪ 1 $ s

[ctx: hash before order number]
note: translators: placeholder is an order number. translators: placeholder is an order ID. translators: %s: order number. translators: %s: order ID.
en: #%s
ar_EG: #٪س

[ctx: subscription number in email table. (eg: #106)]
en: #%s
ar_EG: #٪س

en: $0 Initial Checkout
ar_EG: 0 دولار الخروج الأولي

en: $type passed to the function was not a string.
ar_EG: $ type الذي تم تمريره إلى الوظيفة لم يكن سلسلة نصية.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ar_EG[0]: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s /٪ 4 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s كل٪ 4 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s كل٪ 4 $ s في٪ 5 $ s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في٪ 4 $ s٪ 5 $ s كل عام

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في٪ 4 $ s٪ 5 $ s كل٪ 6 $ s عام

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في يوم٪ 4 $ s من كل٪ 5 $ s شهر

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في٪ 4 $ s من كل شهر

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في اليوم الأخير من كل شهر

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ثم٪ 3 $ s في اليوم الأخير من كل٪ 4 $ s شهر

[ctx: product subtotal string]
note: translators: %1: product subtotal, %2: HTML span tag, %3: direction (upgrade, downgrade, crossgrade), %4: closing HTML span tag
en: %1$s %2$s(%3$s)%4$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s (٪ 3 $ s)٪ 4 $ s

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
ar_EG: ٪ 1 $ s (#٪ 2 $ s -٪ 3 $ s)

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: subscription period (e.g. "month" or "3 months") (e.g. "$15 / month" or "$15 every 2nd month")
en: %1$s / %2$s | %1$s every %2$s
ar_EG[0]: ٪ 1 $ s /٪ 2 $ s

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
ar_EG: ٪ 1 $ s أكمل الدفع في٪ 2 $ s اطلب٪ 3 $ s٪ 4 $ s لتتمكن من تغيير اشتراكك.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
ar_EG: ٪ 1 $ s بعد٪ 2 $ s من الفترة التجريبية المجانية

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
ar_EG: ٪ 1 $ s ورسوم اشتراك٪ 2 $ s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s كل٪ 2 $ s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
ar_EG: ٪ 1 $ s كل٪ 2 $ s في٪ 3 $ s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
ar_EG[0]: ٪ 1 $ s للعنصر٪ 2 $ d

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s لـ٪ 2 $ s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s نسخة تجريبية مجانية ثم٪ 2 $ s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
ar_EG: ٪ 1 $ s الآن و

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
ar_EG: ٪ 1 $ s في٪ 2 $ s٪ 3 $ s كل عام

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
ar_EG: ٪ 1 $ s في٪ 2 $ s٪ 3 $ s كل٪ 4 $ s عام

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
ar_EG: ٪ 1 $ s في يوم٪ 2 $ s من كل٪ 3 $ s شهر

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
ar_EG: ٪ 1 $ s في٪ 2 $ s من كل شهر

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
ar_EG: ٪ 1 $ s في اليوم الأخير من كل٪ 2 $ s شهر

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
ar_EG[0]: تعذر تحديث اشتراك٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
ar_EG: تم تشغيل حدث اشتراك٪ 1 $ s في٪ 2 $ s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
ar_EG: ٪ 1 $ s مع٪ 2 $ s نسخة تجريبية مجانية

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
ar_EG: ٪ 1 $ s #٪ 2 $ s٪ 3 $ s لـ٪ 4 $ s

[ctx: The assembled repair message that gets sent to front end.]
note: translators: $1: "Repaired x subs with incorrect dates...", $2: "X others were checked and no repair needed", $3: "(in X seconds)". Ordering for RTL languages.
en: %1$s%2$s %3$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s٪ 3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ،٪ 3 $ s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
ar_EG: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s ،٪ 3 $ s @٪ 4 $ s:٪ 5 $ s

[ctx: used in a select box]
note: translators: 1$: month number (e.g. "01"), 2$: month abbreviation (e.g. "Jan")
en: %1$s-%2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s-٪ 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s إضافة منتج اشتراك »٪ 2 $ s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
ar_EG: ٪ 1 $ s أضف اشتراكًا٪ 2 $ s الآن أو٪ 3 $ تعرف على المزيد٪ 4 $ s حول الواجهة الجديدة.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
ar_EG: ٪ 1 $ s اختر الاشتراك٪ 2 $ s٪ 3 $ s يضيف ملحق WooCommerce Subscriptions نوعين جديدين من منتجات الاشتراك -٪ 4 $ s اشتراك بسيط٪ 5 $ s و٪ 6 $ s اشتراك متغير٪ 7 $ s.٪ 8 $ s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s تعرف على كيفية تحديث٪ 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
ar_EG: ٪ 1 $ s تعرف على المزيد حول إدارة الاشتراكات »٪ 2 $ s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
ar_EG: ٪ 1 $ s ملاحظة:٪ 2 $ s لن يتم تضمين الطلبات المتعلقة بالاشتراكات في الطلبات المتأثرة بهذه الإعدادات.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
ar_EG: ٪ 1 $ s الأمر رقم٪ 3 $ s٪ 2 $ s (٪ 4 $ s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
ar_EG: تم تمكين٪ 1 $ sPayPal المعاملات المرجعية في حسابك٪ 2 $ s. تم الآن تمكين جميع ميزات إدارة الاشتراك. بيع سعيد!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ar_EG: ٪ 1 $ sPayPal المعاملات المرجعية غير ممكّنة على حسابك٪ 2 $ s ، بعض ميزات إدارة الاشتراك غير ممكّنة. يرجى الاتصال بـ PayPal واطلب منهم٪ 3 $ senable معاملات PayPal المرجعية٪ 4 $ s على حسابك. ٪ 5 $ s تحقق من حساب PayPal٪ 6 $ s٪ 3 $ s اعرف المزيد٪ 7 $ s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ar_EG: ٪ 1 $ sPayPal لم يتم تمكين المعاملات المرجعية في حسابك٪ 2 $ s. إذا كنت ترغب في استخدام معاملات PayPal المرجعية مع الاشتراكات ، فيرجى الاتصال بـ PayPal وطلب٪ 3 $ senable معاملات PayPal المرجعية٪ 4 $ s على حسابك. ٪ 5 $ s تحقق من حساب PayPal٪ 6 $ s٪ 3 $ s اعرف المزيد٪ 7 $ s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
ar_EG: ٪ 1 $ s عيِّن السعر٪ 2 $ s٪ 3 $ s أسعار الاشتراك مختلفة قليلاً عن أسعار المنتجات الأخرى. بالنسبة للاشتراك ، يمكنك تعيين فترة الفوترة ، والمدة ، ورسوم الاشتراك ، والإصدار التجريبي المجاني.٪ 4 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
ar_EG: ٪ 1 $ s تحذير!٪ 2 $ s يبدو أنك قمت بإرجاع٪ 1 $ s اشتراكات WooCommerce٪ 2 $ s من٪ 3 $ s إلى٪ 4 $ s. قد يؤدي الرجوع إلى إصدار أقدم من المكون الإضافي بهذه الطريقة إلى حدوث مشكلات. الرجاء التحديث إلى٪ 3 $ s أو أعلى ، أو٪ 5 $ sopen بطاقة دعم جديدة٪ 6 $ s لمزيد من المساعدة. ٪ 7 $ s اعرف المزيد »٪ 8 $ s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
ar_EG: ٪ 1 $ s تحذير!٪ 2 $ s يمكننا رؤية التجديد المبكر لاشتراكات٪ 1 $ sWooCommerce٪ 2 $ s المكون الإضافي نشط. الإصدار٪ 3 $ s من٪ 1 $ sWooCommerce Subscriptions٪ 2 $ s يأتي مع وظائف هذا المكون الإضافي في حزمة في المكون الإضافي الأساسي. يرجى إلغاء تنشيط التجديد المبكر لاشتراكات WooCommerce لتجنب أي تعارضات.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
ar_EG: ٪ 1 $ s تحذير!٪ 2 $ s اكتشفنا مشكلة في٪ 1 $ sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2٪ 2 $ s والتي قد تتسبب في احتواء أمر تجديد الاشتراك وذاكرة التخزين المؤقت لاشتراك العملاء على بيانات غير صالحة. للحصول على معلومات حول كيفية تحديث البيانات المخزنة مؤقتًا ، يرجى٪ 3 $ sopen بطاقة دعم جديدة٪ 4 $ s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
ar_EG: تم تثبيت٪ 1 $ sWooCommerce اشتراكات٪ 2 $ s -٪ 3 $ s أنت جاهز لبدء بيع الاشتراكات!٪ 4 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ar_EG: اشتراكات٪ 1 $ sWooCommerce غير نشطة.٪ 2 $ s يجب أن يكون المكون الإضافي٪ 3 $ sWooCommerce٪ 4 $ s نشطًا حتى تعمل اشتراكات WooCommerce. الرجاء٪ 5 $ sinstall &amp; تفعيل WooCommerce »٪ 6 $ s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
ar_EG: اشتراكات٪ 1 $ sWooCommerce غير نشطة.٪ 2 $ s يتطلب هذا الإصدار من الاشتراكات WooCommerce٪ 3 $ s أو أحدث. الرجاء٪ 4 $ supdate WooCommerce لإصدار٪ 3 $ s أو أحدث »٪ 5 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
ar_EG: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s اشتراكات حالية

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
ar_EG: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s اشتراكات منتهية

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
ar_EG: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s اشتراكات جديدة

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
ar_EG: تم إلغاء اشتراك٪ 2 $ s٪ 1 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
ar_EG: تم تجديد اشتراك٪ 2 $ s٪ 1 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
ar_EG: اشتراك٪ 2 $ s٪ 1 $ s يعيد الاشتراك

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
ar_EG: اشتراك٪ 2 $ s٪ 1 $ s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
ar_EG: تبديل اشتراك٪ 2 $ s٪ 1 $ s

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
ar_EG[0]: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s إلغاء٪ 3 $ s اشتراك هذا الشهر

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
ar_EG[0]: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s تجديد اشتراك٪ 3 $ s هذا الشهر

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
ar_EG[0]: ٪ 2 $ s٪ 1 $ s اشتراك٪ 3 $ s اشتراك هذا الشهر

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ar_EG: ٪ b٪ d ،٪ Y @٪ I:٪ M٪ p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
ar_EG[0]: ٪ d إعادة محاولة الدفع الملغاة

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
ar_EG[0]: ٪ d فشل إعادة محاولة الدفع

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
ar_EG[0]: ٪ d إعادة محاولة الدفع المعلقة

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
ar_EG[0]: ٪ d معالجة إعادة محاولة الدفع

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
ar_EG[0]: ٪ d إعادة محاولة دفع ناجحة

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
ar_EG[0]: ٪ d فشل

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
ar_EG[0]: ٪ d عنصر

[ctx: wcs_get_human_time_diff]
note: translators: placeholder is a localized date and time (e.g. "February 1, 2018 10:20 PM")
en: %s
ar_EG: ٪س

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
ar_EG: ٪ s - طلب

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
ar_EG: قبل٪ s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
ar_EG: متوسط مبلغ التجديد٪ s

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
ar_EG[0]: يوم٪ s

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
ar_EG: ٪ s يوم من الشهر

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
ar_EG: ٪ s كل أسبوع

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
ar_EG[0]: ٪ s شهر

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
ar_EG: ٪ s صافي مكاسب الاشتراك

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
ar_EG: ٪ s صافي خسارة الاشتراك

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
ar_EG: ٪ s في اليوم الأخير من كل شهر

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
ar_EG: ٪ s دخل التجديد في هذه الفترة

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
ar_EG: ٪ s من أوامر التجديد

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
ar_EG: عائد تجديد٪ s في هذه الفترة

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
ar_EG: تم استرداد عائدات التجديد٪ s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
ar_EG: عائد تجديد٪ s هذا الشهر

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
ar_EG: ٪ s إعادة الاشتراك في الإيرادات في هذه الفترة

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
ar_EG: فشلت محاولات إعادة المحاولة٪ s

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
ar_EG: ٪ s محاولات إعادة المحاولة معلقة

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
ar_EG: نجح٪ s محاولة إعادة المحاولة

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
ar_EG: عائد تسجيل٪ s في هذه الفترة

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
ar_EG: عائد الاشتراك٪ s هذا الشهر

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
ar_EG[0]: تم تغيير حالة اشتراك٪ s.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
ar_EG: ٪ s تبديل الإيرادات في هذه الفترة

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
ar_EG[0]: ٪ s أسبوع

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
ar_EG[0]: ٪ s عام

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
ar_EG: ٪ s تعرف على المزيد »٪ s

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 2
en: %snd
ar_EG: ٪ snd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 3
en: %srd
ar_EG: ٪ srd

note: translators: placeholder is a number, numbers ending in 1
en: %sst
ar_EG: ٪ sst

note: translators: placeholder is a number, this is for the teens translators: placeholder is a number, numbers ending in 4-9, 0
en: %sth
ar_EG: ٪ sth

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
ar_EG: (في٪ s ثانية)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
ar_EG: (يشمل٪ s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
ar_EG: يوم 1

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
ar_EG: شهر واحد

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
ar_EG: أسبوع 1

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
ar_EG: سنة واحدة

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
ar_EG: حدث خطأ فادح أثناء معالجة دفعة اشتراك حديثة مع PayPal. الرجاء٪ 1 $ sopen تذكرة جديدة في WooCommerce Support٪ 3 $ s فورًا لحل هذه المشكلة. ٪ 2 $ s اعرف المزيد »٪ 3 $ s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
ar_EG: يعرض المنتج زرًا مع النص &quot;إضافة إلى عربة التسوق&quot;. بشكل افتراضي ، يغير الاشتراك هذا إلى &quot;اشترك الآن&quot;. يمكنك تخصيص نص الزر للاشتراكات هنا.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
ar_EG: تم إلغاء اشتراك ينتمي إلى٪ 1 $ s. تفاصيل اشتراكهم كالتالي:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
ar_EG: تم تعليق اشتراك ينتمي إلى٪ 1 $ s من قبل المستخدم. تفاصيل اشتراكهم كالتالي:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
ar_EG: انتهت صلاحية اشتراك خاص بـ٪ 1 $ s. تفاصيل اشتراكهم كالتالي:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
ar_EG: تمت إزالة الاشتراك من سلة التسوق الخاصة بك. نظرًا لقيود بوابة الدفع ، لا يمكن شراء منتجات اشتراك مختلفة في نفس الوقت.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
ar_EG: تمت إزالة الاشتراك من سلة التسوق الخاصة بك. لا يمكن شراء المنتجات والاشتراكات في نفس الوقت.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
ar_EG: تمت إزالة تجديد الاشتراك من سلة التسوق الخاصة بك. لا يمكن شراء اشتراكات متعددة في نفس الوقت.

en: About WooCommerce Subscriptions
ar_EG: حول اشتراكات WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
ar_EG: قبول مدفوعات التجديد المبكر

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
ar_EG: قبول مدفوعات التجديد المبكر عبر الوسائط

en: Accept Manual Renewals
ar_EG: قبول التجديدات اليدوية

en: Actions
ar_EG: أجراءات

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
ar_EG: تفعيل

[ctx: Subscription status]
en: Active
ar_EG: نشيط

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: نشط <span class="count">(٪ s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
ar_EG: مفتاح المنتج النشط

en: Active Subscriptions
ar_EG: اشتراكات نشطة

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
ar_EG: الاشتراكات النشطة٪ s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
ar_EG[0]: نشط لدفع٪ d

en: Active for unlimited payments
ar_EG: نشط للمدفوعات غير المحدودة

en: Active for x payments
ar_EG: نشط لمدفوعات x

en: Active subscriber?
ar_EG: مشترك نشط؟

en: Add
ar_EG: يضيف

en: Add New
ar_EG: اضف جديد

en: Add New Retry
ar_EG: إضافة إعادة محاولة جديدة

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
ar_EG: إضافة اشتراك جديد

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
ar_EG: إضافة اشتراك

en: Add a Subscription Product
ar_EG: أضف منتج اشتراك

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
ar_EG: إضافة الدفع

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
ar_EG: إضافة طريقة دفع

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
ar_EG: إضافة طريقة دفع

en: Add to Cart Button Text
ar_EG: إضافة إلى نص زر عربة التسوق

en: Address
ar_EG: تبوك

en: Affected event: | Affected events:
ar_EG[0]: الحدث المتأثر:

en: Align Subscription Renewal Day
ar_EG: محاذاة يوم تجديد الاشتراك

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: قم بمحاذاة تجديد الاشتراك ليوم محدد من الأسبوع أو الشهر أو السنة. على سبيل المثال ، اليوم الأول من الشهر. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
ar_EG: قم بمحاذاة تاريخ الدفع لجميع العملاء الذين اشتروا هذا الاشتراك ليوم محدد من الأسبوع أو الشهر.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
ar_EG: قم بمحاذاة تاريخ الدفع لهذا الاشتراك ليوم محدد من السنة. إذا كان التاريخ قد تم بالفعل هذا العام ، فستتم معالجة الدفعة الأولى في٪ s. اضبط اليوم على 0 لتعطيل مزامنة الدفع لهذا المنتج.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
ar_EG: تمت إزالة جميع عناصر الاشتراك المرتبطة من سلة التسوق.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
ar_EG: كانت جميع عناصر الاشتراك المرتبطة

en: All orders types
ar_EG: جميع أنواع الطلبات

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
ar_EG: السماح بسداد 0 دولار مبدئي بدون طريقة دفع.

en: Allow Switching
ar_EG: السماح بالتبديل

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
ar_EG: السماح بشراء منتج اشتراك مع منتجات واشتراكات أخرى في نفس المعاملة.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
ar_EG: السماح بشراء منتج اشتراك بسداد أولية قدرها 0 دولار أمريكي دون تقديم طريقة دفع. سيُطلب من العميل تقديم طريقة دفع في نهاية الفترة الأولية للحفاظ على الاشتراك نشطًا.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
ar_EG: السماح للعملاء بتجاوز عملية الدفع وتجديد اشتراكهم مبكرًا من٪ 1 $ s حسابي&gt; عرض صفحة الاشتراك٪ 2 $ s. ٪ 3 $ s اعرف المزيد.٪ 4 $ s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
ar_EG: السماح للعملاء بتشغيل وإيقاف عمليات التجديد التلقائي من صفحة &quot;عرض الاشتراك&quot; الخاصة بهم.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
ar_EG: السماح بشراء العديد من الاشتراكات والمنتجات في وقت واحد.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: السماح للمشتركين بالتبديل (الترقية أو الرجوع إلى إصدار أقدم) بين الاشتراكات المختلفة. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
ar_EG: دائماً

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
ar_EG[0]: حدث خطأ أثناء معالجة حدث متعلق بالاشتراك الأخير. للحصول على خطوات حول كيفية إصلاح الاشتراك المتأثر ومعرفة المزيد حول الأسباب المحتملة لهذا الخطأ ، يرجى قراءة دليلنا٪ 1 $ shere٪ 2 $ s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ar_EG: حدث خطأ ، يرجى المحاولة مرة أخرى أو تجربة طريقة دفع بديلة.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ar_EG: فترة زمنية اختيارية للانتظار قبل تحصيل أول دفعة متكررة. سيتم فرض أي رسوم تسجيل في بداية الاشتراك. ٪س

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ar_EG: فترة زمنية اختيارية للانتظار قبل تحصيل أول دفعة متكررة. سيتم فرض أي رسوم تسجيل في بداية الاشتراك. ٪س

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
ar_EG: تم إنشاء طلب لتجديد اشتراكك في٪ 1 $ s. لدفع هذه الفاتورة ، يرجى استخدام الرابط التالي:٪ 2 $ s

en: And much more...
ar_EG: وأكثر بكثير...

en: Any Payment Method
ar_EG: أي طريقة دفع

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
ar_EG: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة هذا العنصر من اشتراكك؟

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
ar_EG: هل أنت متأكد أنك تريد تغيير طريقة الدفع من معيار PayPal؟ سيؤدي هذا إلى تعليق الاشتراك في PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
ar_EG: هل أنت متأكد أنك تريد معالجة التجديد؟ سيؤدي هذا إلى فرض رسوم على العميل وإرسال طلب التجديد إليه عبر البريد الإلكتروني (إذا تم تمكين رسائل البريد الإلكتروني).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
ar_EG: هل أنت متأكد أنك تريد إعادة محاولة الدفع لطلب التجديد هذا؟ سيحاول هذا تحصيل رسوم من العميل وإرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بأمر التجديد (إذا تم تمكين رسائل البريد الإلكتروني).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: محاولة استرداد الإيرادات المتكررة التي قد تُفقد لولا ذلك بسبب رفض طرق الدفع مؤقتًا فقط. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

en: Auto Renewal Toggle
ar_EG: التجديد التلقائي تبديل

en: Auto renew
ar_EG: يجدد ذاتيا

en: Automatic Failed Payment Retries
ar_EG: عمليات إعادة محاولات الدفع التلقائية الفاشلة

en: Automatic Failed Payment Retry
ar_EG: إعادة محاولة الدفع التلقائي الفاشلة

en: Automatic Recurring Payments
ar_EG: المدفوعات المتكررة التلقائية

en: Automatic payment failed for order {order_number}
ar_EG: فشل الدفع التلقائي للطلب {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
ar_EG: فشل الدفع التلقائي لـ {order_number} ، سنعيد المحاولة {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
ar_EG: فشل دفع التجديد التلقائي

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ar_EG: تنتهي صلاحية الاشتراك تلقائيًا بعد هذه المدة الزمنية. هذا الطول يضاف إلى أي فترة تجريبية مجانية أو مقدار الوقت المقدم قبل تاريخ التجديد الأول المتزامن.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ar_EG: تنتهي صلاحية الاشتراك تلقائيًا بعد هذه المدة الزمنية. هذا الطول يضاف إلى أي فترة تجريبية مجانية أو مقدار الوقت المقدم قبل تاريخ التجديد الأول المتزامن.

en: Average Lifetime Value
ar_EG: متوسط قيمة العمر

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
ar_EG: متوسط القيمة الدائمة٪ s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
ar_EG: متوسط إجمالي الخط المتكرر٪ s

en: Backordered
ar_EG: تأمر

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
ar_EG: لهذا السبب ، لا يوصى باستخدامه كطريقة دفع للاشتراكات ما لم يكن الخيار الوحيد المتاح لبلدك.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
ar_EG: نظرًا لأن فئة٪ sWC_Subscription٪ s تمتد إلى٪ sWC_Order٪ s ، يمكنك استخدام أساليبها المألوفة ، مثل٪ s $ subscription-&gt; update_status ()٪ s أو٪ s $ subscription-&gt; get_total ()٪ s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
ar_EG: قبل تمكين معيار PayPal للاشتراكات ، يرجى ملاحظة أنه عند استخدام معيار PayPal ، فإن العملاء مقيدون باستخدام معيار PayPal طوال مدة اشتراكهم ، وللمعيار PayPal عدد من القيود. يرجى قراءة الدليل على٪ 1 $ swhy ، ولا نوصي PayPal Standard٪ 2 $ s للاشتراكات قبل اختيار تمكين هذا الخيار.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
ar_EG: قبل أن نرسلك في طريقك ، نحتاج إلى تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك إلى الإصدار الأحدث. إذا لم يكن لديك نسخة احتياطية حديثة من موقعك ، فإن٪ snow هو الوقت المناسب لإنشاء٪ s واحد.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
ar_EG: بين اشتراكات مجمعة

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
ar_EG: بين اختلافات الاشتراك

[ctx: table column header]
en: Big Bang
ar_EG: الانفجار العظيم

en: Billing
ar_EG: الفواتير

en: Billing Address
ar_EG: عنوان وصول الفواتير

en: Billing Period
ar_EG: فترة الفاتورة

en: Billing Period:
ar_EG: فترة الفاتورة:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
ar_EG: تم إلغاء اتفاقية الفوترة في PayPal.

en: Billing interval:
ar_EG: الفاصل الزمني للفوترة:

en: Billing period for the subscription.
ar_EG: فترة الفاتورة للاشتراك.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
ar_EG: الفواتير:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
ar_EG: سيتم تحديث كل من عنوان الشحن المستخدم للاشتراك وعنوان الشحن الافتراضي للمشتريات المستقبلية.

en: Browse products
ar_EG: تصفح المنتجات

en: Browser User Agent
ar_EG: وكيل مستخدم المتصفح

en: But wait, there's more!
ar_EG: ولكن انتظر هناك المزيد!

en: Button Text
ar_EG: زر كتابة

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
ar_EG: بشكل افتراضي ، ستعيد الاشتراكات محاولة الدفع 5 مرات على مدار 7 أيام. يمكن تعديل القواعد التي تتحكم في نظام إعادة المحاولة للتخصيص:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
ar_EG: بشكل افتراضي ، ستوفر إضافة ملفات جديدة إلى منتج اشتراك موجود تلقائيًا للمشتركين النشطين إمكانية الوصول إلى الملفات الجديدة. ومع ذلك ، يمكنك الآن تمكين إعداد٪ s لتقطير المحتوى٪ s لتزويد المشتركين بإمكانية الوصول إلى الملفات الجديدة فقط بعد دفعة التجديد التالية.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
ar_EG: من خلال جعل الاشتراك نوع طلب مخصص ، أصبح الاشتراك الآن أيضًا نوع منشور مخصصًا. هذا يجعله أسرع في الاستعلام عن الاشتراكات ويستخدم مخطط قاعدة بيانات قابل للتطوير مثل منشورات وصفحات WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
ar_EG: بتجديد اشتراكك مبكرًا ، ستكون الدفعة التالية٪ s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
ar_EG: بتجديد اشتراكك مبكرًا ، سيتم إلغاء دفعتك التالية المجدولة على٪ s.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
ar_EG: باستخدام اشتراكات WooCommerce ، قد تقوم بتخزين البيانات الشخصية واعتمادًا على معالجات الدفع التابعة لجهات خارجية التي تستخدمها لسداد مدفوعات الاشتراك ، قد تشارك البيانات الشخصية مع مصادر خارجية.

en: Cache Update Failures
ar_EG: فشل تحديث ذاكرة التخزين المؤقت

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
ar_EG: لا يمكن الحصول على اسم عرض نوع العنوان. نوع العنوان ليس سلسلة.

en: Can not get status name. Status is not a string.
ar_EG: لا يمكن الحصول على اسم الحالة. الحالة ليست سلسلة.

en: Cancel
ar_EG: يلغي

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
ar_EG: يلغي

en: Cancel Now
ar_EG: إلغاء الآن

en: Cancel and remove personal data
ar_EG: إلغاء وإزالة البيانات الشخصية

en: Cancellations
ar_EG: الإلغاءات

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
ar_EG: ألغيت

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
ar_EG: تاريخ ملغى

en: Cancelled Subscription
ar_EG: اشتراك ملغى

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالاشتراك الملغى عندما يتم إلغاء اشتراك العميل (إما عن طريق مدير المتجر أو العميل).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
ar_EG: لا يمكن إنشاء الاشتراك:٪ s.

en: Change
ar_EG: يتغيرون

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
ar_EG: تغيير عنوان٪ s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
ar_EG: قم بتغيير آلية الدفع

en: Change Trial and End Dates
ar_EG: تغيير تواريخ التجربة والانتهاء

en: Change address
ar_EG: تغيير العنوان

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
ar_EG: تغيير في الاشتراكات بين بداية الفترة ونهايتها.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
ar_EG: تغيير الدفع

en: Change payment features:
ar_EG: تغيير ميزات الدفع:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
ar_EG: قم بتغيير آلية الدفع

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
ar_EG: قم بتغيير آلية الدفع

en: Check Out What's New
ar_EG: تحقق من ما الجديد

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
ar_EG: اختر طريقة دفع جديدة٪ s

en: Choose a new subscription.
ar_EG: اختر اشتراكًا جديدًا.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
ar_EG: اختر الأدوار الافتراضية لتعيينها للمشتركين النشطين وغير النشطين. لأغراض حفظ السجلات ، يجب إنشاء حساب مستخدم للمشتركين. لن يتم تخصيص هذه الأدوار للمستخدمين الذين لديهم دور٪ 1 $ sadministrator٪ 2 $ s ، مثلك ، مطلقًا لمنع إقفال المسؤولين.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
ar_EG: اختر سعر الاشتراك وفترة الفوترة والمدة.

en: Choose which format of email to send.
ar_EG: اختر تنسيق البريد الإلكتروني الذي تريد إرساله.

en: Clear
ar_EG: صافي

en: Complete checkout to renew now.
ar_EG: إكمال الخروج للتجديد الآن.

en: Complete checkout to renew your subscription.
ar_EG: أكمل الخروج لتجديد اشتراكك.

en: Complete checkout to resubscribe.
ar_EG: إكمال الخروج لإعادة الاشتراك.

en: Completed Renewal Order
ar_EG: استكمال أمر التجديد

en: Continue
ar_EG: يكمل

en: Copy billing address
ar_EG: نسخ عنوان الفواتير

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
ar_EG: تعذر الحصول على الاشتراك. على الأرجح لا يشير مفتاح الاشتراك إلى اشتراك. كان المفتاح: &quot;٪ s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
ar_EG: ولاية

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
ar_EG: ستقتصر القسيمة على عدد المدفوعات المحدد. سيتم بعد ذلك إزالته تلقائيًا من الاشتراك. تشمل &quot;المدفوعات&quot; أيضًا دفع الاشتراك الأولي.

en: Create pending parent order
ar_EG: إنشاء أمر أصلي معلق

en: Create pending parent order requested by admin action.
ar_EG: إنشاء أمر أصل معلق مطلوب بواسطة إجراء المسؤول.

en: Create pending renewal order
ar_EG: إنشاء أمر تجديد معلق

en: Create pending renewal order requested by admin action.
ar_EG: إنشاء أمر تجديد معلق مطلوب بواسطة إجراء المسؤول.

en: Create subscriptions
ar_EG: إنشاء الاشتراكات

en: Created Date
ar_EG: تاريخ الإنشاء

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
ar_EG: قاعدة إعادة المحاولة الأولية المخصصة

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
ar_EG: قاعدة إعادة المحاولة المخصصة

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
ar_EG: فئة قاعدة إعادة المحاولة المخصصة

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
ar_EG: قواعد إعادة المحاولة المخصصة

en: Custom field deleted.
ar_EG: تم حذف الحقل المخصص.

en: Custom field updated.
ar_EG: تم تحديث الحقل المخصص.

en: Customer
ar_EG: عميل

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
ar_EG[0]: قام العميل٪ 1 $ s بتبديل اشتراكه. تفاصيل اشتراكهم الجديد كالتالي:

en: Customer ID is invalid.
ar_EG: معرف العميل غير صالح.

en: Customer Payment Retry
ar_EG: إعادة محاولة دفع العميل

en: Customer Provided Note
ar_EG: ملاحظة مقدمة من العميل

en: Customer Renewal Invoice
ar_EG: فاتورة تجديد العميل

en: Customer Suspensions
ar_EG: تعليق العملاء

en: Customer Totals
ar_EG: اجماليات العملاء

en: Customer add payment method page &rarr;
ar_EG: إضافة العميل لصفحة طريقة الدفع →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ar_EG: أضاف العميل &quot;٪ 1 $ s&quot; (معرّف المنتج: #٪ 2 $ d) عبر صفحة &quot;حسابي&quot;.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
ar_EG: أضاف العميل٪ s.

en: Customer change payment method page &rarr;
ar_EG: صفحة تغيير طريقة الدفع الخاصة بالعميل →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ar_EG: قام العميل بإزالة &quot;٪ 1 $ s&quot; (معرّف المنتج: #٪ 2 $ d) عبر صفحة &quot;حسابي&quot;.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
ar_EG: طلب العميل التجديد مبكرًا:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
ar_EG: أعاد العميل اشتراكه بالترتيب #٪ s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
ar_EG: يتم الآن معالجة التخزين المؤقت لاشتراك العميل بواسطة٪ 1 $ s و٪ 2 $ s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
ar_EG: يتم الآن معالجة التخزين المؤقت لاشتراك العميل بواسطة٪ 1 $ s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
ar_EG: تم تجديد العميل بنجاح مبكرًا بالطلب٪ s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
ar_EG: تحول العميل من:٪ 1 $ s إلى٪ 2 $ s.

en: Customer's notes about the order
ar_EG: ملاحظات العميل حول الطلب

en: Customer:
ar_EG: عميل:

en: Customers
ar_EG: عملاء

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ar_EG: يمكن للعملاء وغيرهم من المستخدمين غير الإداريين التصفح والشراء من متجرك دون انقطاع أثناء استمرار التحديث.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
ar_EG: يمكن للعملاء الآن شراء منتجات اشتراك مختلفة في معاملة واحدة. يمكن للمنتجات أن تحاسب على أي جدول ولها أي مجموعة من رسوم الاشتراك و / أو النسخ التجريبية المجانية.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
ar_EG: يتم استبعاد العملاء الذين لديهم اشتراك من هذا الإعداد.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
ar_EG: تخصيص قواعد إعادة المحاولة

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
ar_EG: تخصيص النص المعروض على الزر بجوار الاشتراك في صفحة حساب المشترك. الإعداد الافتراضي هو &quot;تبديل الاشتراك&quot; ، ولكن قد ترغب في تغيير هذا إلى &quot;ترقية&quot; أو &quot;تغيير الاشتراك&quot;.

en: Database Update Required
ar_EG: مطلوب تحديث قاعدة البيانات

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
ar_EG: تم تحديث قاعدة البيانات إلى الإصدار٪ s

en: Date
ar_EG: تاريخ

en: Date Changed
ar_EG: تم تغيير التاريخ

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
ar_EG: تاريخ معلق

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
ar_EG: تعليق التاريخ:٪ s

en: Date type can not be an empty string.
ar_EG: لا يمكن أن يكون نوع التاريخ سلسلة فارغة.

en: Date type is not a string.
ar_EG: نوع التاريخ ليس سلسلة.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
ar_EG: يوم

en: Delete Customer Subscription Cache
ar_EG: حذف ذاكرة التخزين المؤقت لاشتراك العملاء

en: Delete Permanently
ar_EG: حذف بشكل دائم

en: Delete Related Order Cache
ar_EG: احذف ذاكرة التخزين المؤقت للأوامر ذات الصلة

en: Delete all variations without a subscription
ar_EG: احذف جميع الأشكال بدون اشتراك

en: Delete this item permanently
ar_EG: حذف هذا العنصر بشكل دائم

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
ar_EG: يمكن للمطورين الآن أيضًا استخدام جميع وظائف WordPress المألوفة ، مثل٪ sget_posts ()٪ s ، للاستعلام عن بيانات الاشتراك أو تعديلها.

en: Disable auto renew
ar_EG: تعطيل التجديد التلقائي

en: Discount
ar_EG: تخفيض

en: Display the auto renewal toggle
ar_EG: عرض تبديل التجديد التلقائي

en: Do not limit
ar_EG: لا تحد

en: Do not synchronise
ar_EG: لا تزامن

[ctx: short for documents]
en: Docs
ar_EG: المستندات

[ctx: short for documents]
en: Documentation
ar_EG: توثيق

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
ar_EG: تخفيض

en: Downloadable
ar_EG: للتحميل

en: Drip Downloadable Content
ar_EG: المحتوى القابل للتنزيل بالتنقيط

en: Early Renewal
ar_EG: التجديد المبكر

en: Edit
ar_EG: يحرر

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
ar_EG: يحرر

en: Edit Retry
ar_EG: تحرير إعادة المحاولة

en: Edit Subscription
ar_EG: تحرير الاشتراك

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
ar_EG: تحرير الاشتراك

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
ar_EG: فشل تحرير الاشتراك بسبب الخطأ:٪ s

en: Email
ar_EG: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar_EG: عنوان البريد الالكترونى

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
ar_EG: عنوان البريد الإلكتروني

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
ar_EG: نوع البريد الإلكتروني

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
ar_EG: البريد الإلكتروني:٪ s

en: Enable Automatic Retry
ar_EG: قم بتمكين إعادة المحاولة التلقائية

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
ar_EG: تمكين معيار PayPal للاشتراكات

en: Enable auto renew
ar_EG: تفعيل التجديد التلقائي

en: Enable automatic payments
ar_EG: تمكين المدفوعات التلقائية

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
ar_EG: تمكين إعادة المحاولة التلقائية للدفعات المتكررة الفاشلة

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
ar_EG: تفعيل التنقيط للمحتوى القابل للتنزيل على منتجات الاشتراك.

en: Enable this email notification
ar_EG: قم بتمكين إشعار البريد الإلكتروني هذا

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
ar_EG: مفعل وغير مفعل

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
ar_EG: يؤدي تمكين هذا إلى منح الوصول إلى الملفات الجديدة القابلة للتنزيل المضافة إلى المنتج فقط بعد معالجة التجديد التالي.٪ s بشكل افتراضي ، يتم منح حق الوصول إلى الملفات الجديدة القابلة للتنزيل المضافة إلى المنتج فورًا لأي عميل لديه اشتراك نشط مع هذا المنتج.

en: End Date
ar_EG: تاريخ الانتهاء

[ctx: table heading]
en: End Date
ar_EG: تاريخ الانتهاء

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
ar_EG: تاريخ الانتهاء

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
ar_EG: تاريخ الانتهاء:٪ s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
ar_EG: تاريخ الانتهاء

[ctx: table heading]
en: End date
ar_EG: تاريخ الانتهاء

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
ar_EG: تاريخ الانتهاء:٪ s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
ar_EG: نهاية فترة الدفع المسبق

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
ar_EG: نهاية فترة الدفع المسبق:٪ s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
ar_EG: نقطة النهاية لحسابي ← صفحة تغيير طريقة دفع الاشتراك

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
ar_EG: نقطة النهاية لصفحة حسابي ← الاشتراكات

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
ar_EG: نقطة النهاية لحسابي ← عرض صفحة الاشتراك

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
ar_EG: أدخل فاصلاً زمنيًا جديدًا كرقم واحد (على سبيل المثال ، للشحن كل شهر ثاني ، أدخل 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
ar_EG: أدخل طولًا جديدًا (على سبيل المثال 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ar_EG: أدخل المستلمين (مفصولة بفواصل) لهذا البريد الإلكتروني. افتراضات لـ٪ s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
ar_EG: أدخل الفترة الجديدة ، إما اليوم أو الأسبوع أو الشهر أو السنة:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
ar_EG: خطأ

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
ar_EG: خطأ٪ d: غير قادر على إضافة الضريبة إلى الاشتراك. حاول مرة اخرى.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ar_EG: خطأ٪ d: غير قادر على إنشاء الطلب. حاول مرة اخرى.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
ar_EG: خطأ٪ d: تعذر إنشاء الاشتراك. حاول مرة اخرى.

en: Error during subscription status transition.
ar_EG: خطأ أثناء انتقال حالة الاشتراك.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
ar_EG: خطأ في حفظ نقاط نهاية الاشتراكات:٪ 1 $ s الاشتراكات٪ 2 $ s ،٪ 1 $ s عرض الاشتراك٪ 2 $ s و٪ 1 $ s طريقة دفع الاشتراك٪ 2 $ s لا يمكن أن تكون متطابقة. تم التراجع عن التغييرات.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
ar_EG: خطأ في تحديث بعض المعلومات:٪ s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
ar_EG: خطأ: غير قادر على إضافة المنتج إلى الاشتراك الذي تم إنشاؤه. حاول مرة اخرى.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
ar_EG: خطأ: غير قادر على إنشاء أمر التجديد مع الملاحظة &quot;٪ s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
ar_EG: خطأ: تعذر إنشاء الاشتراك. حاول مرة اخرى.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
ar_EG: خطأ: غير قادر على العثور على المنطقة الزمنية لمتصفحك.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
ar_EG: الوقت المقدر المتبقي (بالدقائق: الثواني):٪ s

en: Expire after
ar_EG: تنتهي بعد

[ctx: Subscription status]
en: Expired
ar_EG: منتهي الصلاحية

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: منتهية الصلاحية <span class="count">(٪ s)</span>

en: Expired Subscription
ar_EG: اشتراك منتهي الصلاحية

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالاشتراك المنتهي عند انتهاء صلاحية اشتراك العميل.

en: Export CSV
ar_EG: تصدير CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
ar_EG: باءت بالفشل

en: Failed Payment Retries
ar_EG: محاولات الدفع الفاشلة

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
ar_EG: يمكن الآن إعادة محاولة المدفوعات المتكررة الفاشلة تلقائيًا. يساعد هذا في استرداد الإيرادات التي كانت ستفقد لولا ذلك بسبب رفض طرق الدفع بشكل مؤقت فقط.

en: Failed retries
ar_EG: المحاولات الفاشلة

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
ar_EG: فشل التسجيل للاشتراك٪ s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
ar_EG: فشل تنشيط حالة الاشتراك للطلب رقم٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
ar_EG: فشل إلغاء الاشتراك بعد إلغاء الطلب رقم٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
ar_EG: فشلت معالجة فشل الدفع عند الاشتراك للطلب رقم٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
ar_EG: فشل تعيين الاشتراك على أنه منتهي الصلاحية للطلب رقم٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
ar_EG: فشل تحديث تواريخ الاشتراك بعد تجديد العميل مبكرًا للطلب٪ s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
ar_EG: فشل تحديث حالة الاشتراك بعد تعليق الطلب #٪ 1 $ s:٪ 2 $ s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
ar_EG: ابحث عن بوابات جديدة تدعم٪ 1 $ s مدفوعات الاشتراك التلقائي٪ 2 $ s في٪ 3 $ sWooCommerce Marketplace٪ 4 $ s الرسمي.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
ar_EG: الدفعة الأولى بالتناسب. الدفعة التالية:٪ s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
ar_EG: الدفعة الأولى:٪ s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
ar_EG: التجديد الأول:٪ s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
ar_EG: لجميع منتجات الاشتراك

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
ar_EG: لترقيات وتخفيضات جميع منتجات الاشتراك

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
ar_EG: لترقيات وتخفيضات منتجات الاشتراك الافتراضي فقط

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
ar_EG: لترقيات جميع منتجات الاشتراك

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
ar_EG: لترقيات منتجات الاشتراك الظاهري فقط

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
ar_EG: لمنتجات الاشتراك الافتراضية فقط

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
ar_EG: لكي يقوم مدير المتجر بتغيير الاشتراك من الدفع التلقائي إلى مدفوعات التجديد اليدوي (أو من يدوي إلى تلقائي) مع الاشتراكات v1.5 ، يجب تعديل قاعدة البيانات مباشرة. توفر الاشتراكات الآن طريقة لبوابات الدفع للسماح لك بتغيير ذلك من واجهة٪ sEdit Subscription٪ s الجديدة.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
ar_EG: لأغراض معالجة مدفوعات الاشتراك المتكررة ، نقوم بتخزين اسم العميل وعنوان إرسال الفواتير وعنوان الشحن وعنوان البريد الإلكتروني ورقم الهاتف وتفاصيل بطاقة الائتمان / الدفع.

[ctx: shipping method price]
en: Free
ar_EG: حر

en: Free Trial
ar_EG: تجربة مجانية

en: Free shipping coupon
ar_EG: قسيمة الشحن المجاني

en: Free trial
ar_EG: تجربة مجانية

en: Free trial length
ar_EG: طول الفترة التجريبية المجانية

en: Free trial period
ar_EG: فترة تجريبية مجانية

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
ar_EG: معرف البوابة: [٪ s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
ar_EG: لا تدعم Gateway تغيير المسؤول لطريقة الدفع عند الاشتراك.

en: General
ar_EG: عام

en: Generate Customer Subscription Cache
ar_EG: إنشاء ذاكرة التخزين المؤقت لاشتراك العملاء

en: Generate Related Order Cache
ar_EG: إنشاء ذاكرة التخزين المؤقت للأمر ذي الصلة

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
ar_EG: انتقل إلى إعدادات اشتراكات WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
ar_EG: انتقل إلى إعدادات اشتراكات WooCommerce »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
ar_EG: ح ح

[ctx: email type]
en: HTML
ar_EG: لغة البرمجة

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
ar_EG: له،

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
ar_EG: بيانات أمر تجديد الشرف

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
ar_EG: كم عدد العملاء الذين ظلوا مشتركين لأكثر من 6 أشهر؟ ما هو متوسط القيمة الدائمة لمشتركي قناتك؟ ما مقدار عائدات التجديد التي سيكسبها متجرك الشهر المقبل؟

en: ID
ar_EG: بطاقة تعريف

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
ar_EG: بطاقة تعريف

en: IP Address
ar_EG: عنوان IP

en: IPN subscription cancelled.
ar_EG: تم إلغاء اشتراك IPN.

en: IPN subscription failing payment method changed.
ar_EG: تم تغيير طريقة الدفع التي فشلت في اشتراك IPN.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
ar_EG: دفع اشتراك IPN٪ 1 $ s للسبب:٪ 2 $ s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
ar_EG: دفع اشتراك IPN٪ s.

en: IPN subscription payment completed.
ar_EG: اكتمل دفع اشتراك IPN.

en: IPN subscription payment failure.
ar_EG: فشل دفع اشتراك IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
ar_EG: تم تغيير طريقة دفع اشتراك IPN إلى PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
ar_EG: اكتمل التسجيل في اشتراك IPN.

en: IPN subscription suspended.
ar_EG: تم تعليق اشتراك IPN.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
ar_EG: إذا تم إلغاء اشتراك المشترك يدويًا أو انتهاء صلاحيته ، فسيتم تعيين هذا الدور له.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
ar_EG: إذا تمت مزامنة الاشتراك مع يوم معين من الأسبوع أو الشهر أو السنة ، فقم بشحن مبلغ تناسبي للاشتراك في وقت التسجيل.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
ar_EG: إذا كنت تستخدم معاملات PayPal Standard أو PayPal Reference ، فالرجاء الاطلاع على٪ 1 $ sPayPal سياسة الخصوصية٪ 2 $ s للحصول على مزيد من التفاصيل.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: إذا كنت لا تريد أن تفرض مشتريات الاشتراك الجديد على مدفوعات التجديد تلقائيًا ، يمكنك إيقاف المدفوعات التلقائية. ستستمر الاشتراكات التلقائية الحالية في تحصيل رسوم من العملاء تلقائيًا. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
ar_EG: إذا تلقيت خطأ في الخادم وأعدت تحميل الصفحة للعثور على هذا الإشعار ، فيرجى تحديث الصفحة في غضون٪ s ثانية وسيستأنف إجراء الترقية بدون مشاكل.

en: Ignore this error
ar_EG: تجاهل هذا الخطأ

en: Ignore this error (not recommended)
ar_EG: تجاهل هذا الخطأ (غير مستحسن)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
ar_EG: قم باستيراد الاشتراكات إلى WooCommerce عبر CSV ، أو قم بتصدير اشتراكاتك من WooCommerce إلى ملف CSV بامتداد WooCommerce Subscriptions Importer / Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
ar_EG: اشتراكات الاستيراد / التصدير

en: Improved scheduled action data storage
ar_EG: تحسين تخزين بيانات العمل المجدول

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
ar_EG: في٪ s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
ar_EG: في الإصدارات السابقة من الاشتراكات ، تم تمرير إجمالي الاشتراك إلى بوابات الدفع كمبلغ يتم تحصيله مقابل مدفوعات التجديد التلقائي. هذا جعل الأمر معقدًا بشكل غير ضروري لإضافة رسوم أو خصومات لمرة واحدة للتجديد.

en: Inactive Subscriber Role
ar_EG: دور المشترك غير النشط

en: Increased processing rate for scheduled payments
ar_EG: زيادة معدل المعالجة للدفعات المجدولة

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
ar_EG: الاشتراك الأولي

en: Initial payment discount
ar_EG: خصم السداد الأولي

en: Installed Plugins
ar_EG: الإضافات المثبتة

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
ar_EG: تاريخ٪ s غير صالح. يجب أن يكون التاريخ بالتنسيق: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
ar_EG: حمولة PayPal IPN غير صالحة: غير قادر على العثور على اشتراك مطابق.

en: Invalid Subscription.
ar_EG: اشتراك غير صالح.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ar_EG: تاريخ إنشاء غير صالح. يجب أن يكون التاريخ عبارة عن سلسلة وأن يكون بالتنسيق: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
ar_EG: بيانات غير صالحة. المعلمة الأولى لها تاريخ غير موجود في أنواع التاريخ المسجل.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
ar_EG: بيانات غير صالحة. كانت المعلمة الأولى فارغة عند تمريرها إلى update_dates ().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
ar_EG: بيانات غير صالحة. لم يتم تمرير معرّف عنصر صالح.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
ar_EG: بيانات غير صالحة. لم يتم تمرير أي اشتراك / طلب صالح.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
ar_EG: بيانات غير صالحة. الطلبات المتوقعة ليست أوامر.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
ar_EG: بيانات غير صالحة. نوع النسخة ليس سلسلة.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ar_EG: تاريخ غير صالح. يجب أن يكون التاريخ عبارة عن سلسلة وأن يكون بالتنسيق: &quot;Ymd H: i: s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
ar_EG: تنسيق غير صالح. يجب أن تكون المعلمة الأولى عبارة عن مصفوفة.

en: Invalid order.
ar_EG: طلب غير صحيح.

en: Invalid recurring shipping method.
ar_EG: طريقة الشحن المتكررة غير صالحة.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
ar_EG: نوع العلاقة غير صالح:٪ 1 $ s. يجب أن يكون نوع علاقة الطلب واحدًا مما يلي:٪ 2 $ s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
ar_EG: رمز الأمان غير صالح ، يرجى إعادة تحميل الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
ar_EG: نوع ترتيب الفرز غير صالح:٪ 1 $ s. يجب أن تكون وسيطة $ sort_order٪ 2 $ s أو٪ 3 $ s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
ar_EG: تم تحديد فترة فوترة اشتراك غير صالحة. يجب أن يكون عددًا صحيحًا أكبر من 0.

en: Invalid subscription billing period given.
ar_EG: تم تحديد فترة فوترة اشتراك غير صالحة.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
ar_EG: اشتراك customer_id غير صالح.

en: Invalid subscription id.
ar_EG: معرف الاشتراك غير صالح.

en: Invalid subscription status given.
ar_EG: أعطيت حالة اشتراك غير صالحة.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
ar_EG: نوع التبديل غير صالح &quot;٪ s&quot;. يجب أن يكون المحول واحدًا مما يلي: &quot;ترقية&quot; أو &quot;الرجوع إلى إصدار أقدم&quot; أو &quot;إصدار سابق&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
ar_EG: نوع التحديث غير صالح:٪ s. أنواع التحديثات المدعومة هي &quot;إضافة&quot; أو &quot;حذف&quot;. تتم التحديثات على ما بعد التعريف مباشرة.

en: Invoice for renewal order {order_number}
ar_EG: فاتورة أمر التجديد {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
ar_EG: فاتورة طلب التجديد {order_number} من {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
ar_EG: يوصى٪ 1 $ بشدة بعدم تغيير عنوان البريد الإلكتروني للمستلم٪ 2 $ s إذا كان لديك اشتراكات نشطة مع PayPal. يمكن أن يؤدي القيام بذلك إلى كسر الاشتراكات الحالية.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
ar_EG: يبدو أن هذا الموقع قد تم نقله أو أنه موقع مكرر. ٪ 1 $ sWooCommerce Subscriptions٪ 2 $ s عطلت المدفوعات التلقائية ورسائل البريد الإلكتروني المتعلقة بالاشتراك على هذا الموقع لمنع المدفوعات المكررة من بيئة التدريج أو الاختبار. ٪ 1 $ sWooCommerce Subscriptions٪ 2 $ s يعتبر٪ 5 $ s٪ 7 $ s٪ 6 $ s هو عنوان URL للموقع. ٪ 3 $ s اعرف المزيد »٪ 4 $ s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
ar_EG: كان من الممكن بالفعل تغيير تاريخ الدفع التالي للاشتراك ، لكن بعض مديري المتاجر أرادوا تزويد العميل بفترة تجريبية مجانية ممتدة أو إضافة شهر إضافي إلى تاريخ انتهاء الصلاحية. يمكنك الآن تغيير كل هذه التواريخ من شاشة٪ s تحرير الاشتراك٪ s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
ar_EG: أصبح الآن من السهل على عملائك شراء المزيد من الاشتراكات!

en: Item ID.
ar_EG: معرف العنصر.

en: Items
ar_EG: العناصر

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
ar_EG: فقط لإعلامك - لقد تلقينا طلب تجديد الاشتراك الخاص بك #٪ s ، وتتم معالجته الآن:

en: Label
ar_EG: مُلصَق

en: Last 7 Days
ar_EG: اخر 7 ايام

en: Last Month
ar_EG: الشهر الماضي

en: Last Order Date
ar_EG: تاريخ آخر طلبية

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
ar_EG: تاريخ آخر طلبية

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
ar_EG: تاريخ آخر طلب:٪ s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
ar_EG: الترتيب الأخير:٪ s

en: Last day of the month
ar_EG: اليوم الأخير من الشهر

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
ar_EG: تاريخ الطلب الأخير

en: Last recorded error:
ar_EG: آخر خطأ مسجل:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
ar_EG: يتعلم أكثر

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
ar_EG: يتعلم أكثر

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
ar_EG: يتعلم أكثر

en: Learn more
ar_EG: يتعلم أكثر

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
ar_EG: تعرف على المزيد حول٪ s الجديدة عرض صفحة الاشتراك٪ s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
ar_EG: تعرف على المزيد حول الميزة الجديدة٪ smultiple الاشتراكات٪ s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
ar_EG: القيمة الدائمة من الاشتراكات٪ s

en: Limit subscription
ar_EG: حد الاشتراك

en: Limit to one active subscription
ar_EG: يقتصر على اشتراك نشط واحد

en: Limit to one of any status
ar_EG: حد لواحد من أي حالة

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
ar_EG[0]: تمت إزالة قسيمة الاستخدام المحدود &quot;٪ 1 $ s&quot; من الاشتراك. تم استخدامه٪ 2 $ d مرة.

en: Line subtotal (before discounts).
ar_EG: المجموع الفرعي للسطر (قبل الخصومات).

en: Line subtotal tax (before discounts).
ar_EG: ضريبة الإجمالي الفرعي للسطر (قبل الخصومات).

en: Line taxes.
ar_EG: ضرائب الخط.

en: Line total (after discounts).
ar_EG: مجموع الخط (بعد الخصومات).

en: Line total tax (after discounts).
ar_EG: إجمالي ضريبة السطر (بعد الخصومات).

[ctx: refers to live site]
en: Live
ar_EG: يعيش

en: Load billing address
ar_EG: تحميل عنوان الفواتير

en: Load shipping address
ar_EG: تحميل عنوان الشحن

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
ar_EG: M j ، Y @ G: i

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
ar_EG: مم

en: Manage Subscriptions
ar_EG: إدارة الاشتراكات

en: Manual Renewal
ar_EG: التجديد اليدوي

en: Manual Renewal Payments
ar_EG: دفعات التجديد اليدوي

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
ar_EG: أمر التجديد اليدوي في انتظار دفع العميل.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
ar_EG: تم وضع علامة على منتجات اشتراك٪ s على أنها &quot;تباع بشكل فردي&quot;.

en: Meta key.
ar_EG: مفتاح ميتا.

en: Meta label.
ar_EG: التسمية الوصفية.

en: Meta value.
ar_EG: قيمة التعريف.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
ar_EG: تم ترحيل الروابط ذات الصلة بالاشتراك٪ 1 $ إلى المجدول الجديد (في٪ 2 $ s ثانية).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
ar_EG: تم ترحيل٪ 1 $ s اشتراكًا إلى البنية الجديدة (في٪ 2 $ s ثانية).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
ar_EG: متفرقات

en: Mixed Checkout
ar_EG: الخروج المختلط

en: Month for Synchronisation
ar_EG: شهر التزامن

en: Move this item to the Trash
ar_EG: انقل هذا العنصر إلى المهملات

[ctx: email type]
en: Multipart
ar_EG: متعدد الأجزاء

en: Multiple Subscriptions
ar_EG: اشتراكات متعددة

en: My Account
ar_EG: حسابي

en: My Subscription
ar_EG: اشتراكي

en: N/A
ar_EG: غير متاح

[ctx: no information about something]
en: N/A
ar_EG: غير متاح

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
ar_EG: أبداً

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
ar_EG: أبدًا (شحن المبلغ المتكرر بالكامل عند التسجيل)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
ar_EG: أبدا (تحصيل رسوم التسجيل الكاملة)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
ar_EG: أبدًا (لا تفرض رسوم تسجيل)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
ar_EG: أبدًا (لا تقم بشحن أي مبلغ متكرر)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
ar_EG: لا تنتهي

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
ar_EG: كائن٪ sWC_Subscription٪ s الجديد

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
ar_EG: نوع مشاركة٪ sshop_subscription الجديد٪ s

en: New Add/Edit Subscription Screen
ar_EG: شاشة إضافة / تحرير اشتراك جديدة

en: New Renewal Order
ar_EG: أمر تجديد جديد

en: New Retry
ar_EG: إعادة المحاولة الجديدة

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
ar_EG: اشتراك جديد

en: New Subscription Emails
ar_EG: رسائل بريد إلكتروني جديدة للاشتراك

en: New Subscriptions
ar_EG: اشتراكات جديدة

en: New View Subscription Page
ar_EG: عرض جديد صفحة الاشتراك

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بأمر التجديد الجديد عند معالجة دفع تجديد الاشتراك.

en: New subscription details
ar_EG: تفاصيل الاشتراك الجديد

en: New subscription renewal order
ar_EG: أمر تجديد اشتراك جديد

en: Next
ar_EG: التالي

en: Next 12 Months
ar_EG: الاثني عشر شهرًا القادمة

en: Next 30 Days
ar_EG: الثلاثين يومًا القادمة

en: Next 7 Days
ar_EG: السبعة أيام القادمة

en: Next Month
ar_EG: الشهر القادم

en: Next Payment
ar_EG: الدفعة التالية

[ctx: table heading]
en: Next Payment
ar_EG: الدفعة التالية

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
ar_EG: تاريخ الدفع التالي:٪ s

[ctx: table heading]
en: Next payment
ar_EG: الدفعة التالية

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
ar_EG: تاريخ الدفع التالي

en: Next payment: %s
ar_EG: الدفعة التالية:٪ s

en: No
ar_EG: رقم

en: No Subscriptions found
ar_EG: لم يتم العثور على اشتراكات

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
ar_EG: لم يتم العثور على اشتراكات في المهملات

en: No billing address set.
ar_EG: لم يتم تعيين عنوان إرسال الفواتير.

en: No customers found.
ar_EG: لم يتم العثور على عملاء.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
ar_EG: لا توجد بوابات دفع قادرة على معالجة مدفوعات الاشتراك التلقائي ممكّنة. إذا كنت ترغب في معالجة المدفوعات التلقائية ، فنحن نوصي باستخدام٪ 1 $ sfree Stripe extension٪ 2 $ s.

en: No products found.
ar_EG: لا توجد منتجات.

en: No retries found
ar_EG: لم يتم العثور على عمليات إعادة المحاولة

en: No retries found in trash
ar_EG: لم يتم العثور على عمليات إعادة المحاولة في المهملات

en: No shipping address set.
ar_EG: لم يتم تعيين عنوان الشحن.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
ar_EG: عدم الاشتراك

en: None
ar_EG: لا أحد

en: Not cancelled
ar_EG: لم يتم إلغاؤها

en: Not yet ended
ar_EG: لم تنته بعد

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
ar_EG: لاحظ أن شراء الاشتراك لا يزال يتطلب حسابًا.

en: Note:
ar_EG: ملحوظة:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
ar_EG: عدد الأيام بعد الاشتراك

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
ar_EG: عدد الأشهر بعد الاشتراك

en: Number of renewals
ar_EG: عدد التجديدات

en: Number of resubscribes
ar_EG: عدد إعادة الاشتراك

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
ar_EG: عدد الأسابيع بعد الاشتراك

[ctx: Subscription status]
en: On hold
ar_EG: في الانتظار

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
ar_EG: في الانتظار

en: On-hold Renewal Order
ar_EG: أمر التجديد المعلق

en: One time shipping
ar_EG: الشحن لمرة واحدة

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: السماح للعميل بالحصول على اشتراك واحد فقط في هذا المنتج. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

en: Only store managers can edit payment dates.
ar_EG: يمكن فقط لمديري المتاجر تعديل تواريخ الدفع.

en: Open a ticket
ar_EG: افتح تذكرة

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
ar_EG: اختياريًا ، قم بتضمين مبلغ يتم تحصيله في بداية الاشتراك. سيتم فرض رسوم الاشتراك على الفور ، حتى إذا كان المنتج يحتوي على نسخة تجريبية مجانية أو تمت مزامنة تواريخ الدفع.

en: Order
ar_EG: ترتيب

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
ar_EG: لم يتم إضافة الطلب #٪ s إلى سلة التسوق.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
ar_EG: تم إنشاء الطلب٪ s لتسجيل التجديد المبكر.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
ar_EG: تم إنشاء الطلب٪ s لتسجيل التجديد.

en: Order Number
ar_EG: رقم الطلب

en: Order date: %s
ar_EG: تاريخ الطلب:٪ s

en: Order number: %s
ar_EG: رقم الطلب:٪ s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
ar_EG: الطلب #٪ s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
ar_EG: الطلبات مع٪ s

[ctx: An order type]
en: Original
ar_EG: إبداعي

en: Other
ar_EG: آخر

[ctx: label for the system status page]
en: Other
ar_EG: آخر

en: Parent Order
ar_EG: ترتيب الوالدين

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
ar_EG: ترتيب الوالدين

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
ar_EG: اشتراكات الوالدين

en: Parent order:
ar_EG: طلب الأصل:

en: Parent order:
ar_EG: طلب الأصل:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
ar_EG: يدفع

en: Pay Now &raquo;
ar_EG: ادفع الآن &quot;

en: Pay now
ar_EG: ادفع الآن

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
ar_EG: خطأ في PayPal API - بيانات الاعتماد غير صحيحة.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
ar_EG: خطأ واجهة برمجة تطبيقات PayPal: (٪ 1 $ d)٪ 2 $ s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
ar_EG: تم تمكين معاملات PayPal المرجعية

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
ar_EG: يحتوي معيار PayPal على عدد من القيود ولا يدعم جميع ميزات الاشتراك.

en: PayPal Subscription ID:
ar_EG: معرف اشتراك PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
ar_EG: معاملة PayPal التي تم إجراؤها:٪ s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
ar_EG: PayPal غير نشط لمعاملات الاشتراك. يرجى٪ 1 $ إعداد PayPal IPN٪ 2 $ s و٪ 3 $ إدخال بيانات اعتماد API الخاصة بك٪ 4 $ s لتمكين PayPal للاشتراكات.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
ar_EG: تمت الموافقة على دفع PayPal (المعرف:٪ s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
ar_EG: تم رفض دفع PayPal:٪ s

en: Payment
ar_EG: دفع

en: Payment Gateway Support
ar_EG: دعم بوابة الدفع

en: Payment Method
ar_EG: طريقة الدفع او السداد

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
ar_EG: طريقة الدفع:٪ s

en: Payment Retry
ar_EG: إعادة محاولة الدفع

en: Payment failed.
ar_EG: عملية الدفع فشلت.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
ar_EG: لم ينجح الدفع لطلب التجديد مع تسجيل طريقة الدفع الخاصة بك ، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Payment gateway ID.
ar_EG: معرف بوابة الدفع.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
ar_EG: يمكن استخدام بوابات الدفع التي لا تدعم المدفوعات التلقائية المتكررة لمعالجة٪ 1 $ smanual مدفوعات تجديد الاشتراك٪ 2 $ s.

en: Payment method added.
ar_EG: تمت إضافة طريقة الدفع.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
ar_EG: تم تغيير طريقة الدفع من &quot;٪ 1 $ s&quot; إلى &quot;٪ 2 $ s&quot; بواسطة المشترك من صفحة حسابه.

en: Payment method meta must be an array.
ar_EG: يجب أن تكون meta طريقة الدفع مصفوفة.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ar_EG: تم تحديث بيانات تعريف طريقة الدفع بعد أن غيّر العميل رمزه المميز الافتراضي واختار تحديث اشتراكاته. تم تغيير بيانات الدفع من٪ 1 $ s إلى٪ 2 $ s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ar_EG: تم تحديث meta لطريقة الدفع بعد أن حذف العميل رمزًا مميزًا من صفحة حسابي. تم تغيير بيانات الدفع من٪ 1 $ s إلى٪ 2 $ s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
ar_EG: تم تحديث طريقة الدفع لجميع اشتراكاتك الحالية.

en: Payment method updated.
ar_EG: تم تحديث طريقة الدفع.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
ar_EG: تم تخطي معالجة الدفع - تم إنشاء أمر التجديد على٪ 1 $ s موقع٪ 2 $ s ضمن تأمين الموقع المرحلي. الموقع المباشر في٪ 3 $ s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
ar_EG: تمت محاولة إعادة محاولة الدفع عند طلب التجديد مع اشتراكات متعددة ذات صلة مع عدم وجود طريقة دفع مشتركة.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بإعادة محاولة الدفع إلى المستلم (المستلمين) المختارين عندما تفشل محاولة المعالجة التلقائية لدفع تجديد الاشتراك ويتم تطبيق قاعدة إعادة المحاولة لإعادة محاولة الدفع في المستقبل.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
ar_EG: تقوم إعادة محاولة الدفع بنشر تفاصيل المتجر حول إعادة المحاولة التلقائية لمدفوعات التجديد الفاشلة.

en: Payment status marked complete.
ar_EG: تم وضع علامة على حالة الدفع كمكتملة.

en: Payment:
ar_EG: دفع:

en: Peek Under the Hood for Developers
ar_EG: نظرة خاطفة تحت الغطاء للمطورين

[ctx: Subscription status]
en: Pending
ar_EG: قيد الانتظار

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
ar_EG: في انتظار الإلغاء

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: إلغاء معلق <span class="count">(٪ s)</span>

en: Pending retries
ar_EG: المحاولات المعلقة

en: Pending subscription created.
ar_EG: تم إنشاء اشتراك معلق.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
ar_EG: ملاحظة الاشتراك المحذوفة نهائيًا

en: Personal data removed.
ar_EG: إزالة البيانات الشخصية.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
ar_EG: تم الاحتفاظ بالبيانات الشخصية ضمن اشتراك٪ s.

en: Phone Number
ar_EG: رقم الهاتف

en: Place Order Button Text
ar_EG: وضع نص زر الطلب

[ctx: email type]
en: Plain text
ar_EG: نص عادي

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
ar_EG: الرجاء اختيار بوابة دفع صالحة للتغيير إليها.

en: Please enter a date after the next payment.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ بعد الدفعة التالية.

en: Please enter a date after the start date.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ بعد تاريخ البدء.

en: Please enter a date after the trial end.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ بعد انتهاء المحاكمة.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ على الأقل ساعة واحدة في المستقبل.

en: Please enter a date before the next payment.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ قبل الدفعة التالية.

en: Please enter a start date in the past.
ar_EG: الرجاء إدخال تاريخ بدء في الماضي.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ar_EG: الرجاء إدخال رمز بريدي صالح / ZIP.

en: Please enter all date fields.
ar_EG: الرجاء إدخال جميع حقول التاريخ.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
ar_EG: يرجى إبقاء هذه الصفحة مفتوحة حتى تكتمل عملية التحديث. لا حاجة لتحديث أو إعادة العملية.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
ar_EG: الرجاء تسجيل الدخول إلى حسابك أدناه لاختيار طريقة دفع جديدة لاشتراكك.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
ar_EG: يرجى ملاحظة: بيانات هذا التقرير مخزنة مؤقتًا. قد تكون البيانات المعروضة قديمة لمدة تصل إلى 24 ساعة. يتم تحديث ذاكرة التخزين المؤقت كل صباح في الساعة 4 صباحًا حسب المنطقة الزمنية لموقعك.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
ar_EG: يرجى ترقية البرنامج المساعد WooCommerce Subscriptions إلى الإصدار 2.0 أو أحدث على الفور. إذا كنت بحاجة إلى مساعدة ، بعد الترقية إلى الاشتراكات v2.0 ، يرجى٪ 1 $ فتح بطاقة دعم٪ 2 $ s.

en: Previous
ar_EG: سابق

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
ar_EG: اعتمدت الإصدارات السابقة من الاشتراكات على٪ 1 $ sWP Cron٪ 2 $ s لمعالجة مدفوعات الاشتراك والأحداث المجدولة الأخرى. في الإصدار 3.0 ، سيتم تشغيل هذه الأحداث الآن بناءً على طلب المسؤول مع دعم الاسترجاع. سيؤدي هذا إلى زيادة إنتاجية معالجة الدفع بشكل كبير.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
ar_EG: سعر

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
ar_EG: قبل الاشتراكات 2.1 ، لم يكن من السهل الرد عليها. تقدم الاشتراكات 2.1 تقارير جديدة للإجابة على هذه الأسئلة وغيرها الكثير.

en: Process renewal
ar_EG: تجديد العملية

en: Process renewal order action requested by admin.
ar_EG: طلب إجراء عملية طلب التجديد من قبل المسؤول.

en: Processing Renewal order
ar_EG: معالجة طلب التجديد

en: Product
ar_EG: منتج

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
ar_EG: منتج

en: Product ID.
ar_EG: معرف المنتج.

en: Product SKU.
ar_EG: المنتج SKU.

en: Product name.
ar_EG: اسم المنتج.

en: Product price.
ar_EG: سعر المنتج.

en: Products
ar_EG: منتجات

en: Profile &rarr;
ar_EG: الملف الشخصي →

en: Prorate First Renewal
ar_EG: التجديد النسبي الأول

en: Prorate Recurring Payment
ar_EG: توزيع الدفعة المتكررة

en: Prorate Sign up Fee
ar_EG: رسوم الاشتراك النسبي

en: Prorate Subscription Length
ar_EG: طول الاشتراك النسبي

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
ar_EG: ضعه على الانتظار

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
ar_EG: كمية

en: Quantity ordered.
ar_EG: الكمية المطلوبة.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
ar_EG: قم بإنهاء الإزعاج (لكن لا تقم بتمكين الدفعات التلقائية)

en: REST API Endpoints
ar_EG: نقاط نهاية REST API

en: Reactivate
ar_EG: اعادة تفعيل

en: Read more
ar_EG: اقرأ أكثر

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
ar_EG: المستلم (المستلمون)

en: Recovered Renewal Revenue
ar_EG: استرداد ايرادات التجديد

en: Recurring Payments
ar_EG: دفعات متكررة

en: Recurring Product % Discount
ar_EG: خصم النسبة المئوية المتكرر للمنتج

en: Recurring Product Discount
ar_EG: خصم المنتج المتكرر

en: Recurring Sales Tax:
ar_EG: ضريبة المبيعات المتكررة:

en: Recurring Total
ar_EG: الإجمالي المتكرر

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
ar_EG: السعر المتكرر:٪ s

en: Recurring total
ar_EG: المجموع المتكرر

[ctx: table heading]
en: Recurring total
ar_EG: المجموع المتكرر

en: Recurring totals
ar_EG: المجاميع المتكررة

en: Recurring:
ar_EG: يتكرر:

en: Related Orders
ar_EG: الطلبات ذات الصلة

en: Related order caching is now handled by %1$s.
ar_EG: يتم الآن معالجة التخزين المؤقت للأوامر ذات الصلة بواسطة٪ 1 $ s.

en: Related orders
ar_EG: الطلبات ذات الصلة

en: Related subscriptions
ar_EG: الاشتراكات ذات الصلة

en: Relationship
ar_EG: صلة

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ar_EG: تذكر ، على الرغم من أن عملية التحديث قد تستغرق بعض الوقت ، يمكن للعملاء وغيرهم من المستخدمين غير الإداريين التصفح والشراء من متجرك دون انقطاع أثناء استمرار التحديث.

en: Remove personal data from subscriptions
ar_EG: إزالة البيانات الشخصية من الاشتراكات

en: Removed line item meta data.
ar_EG: تمت إزالة بيانات تعريف البند.

en: Removed line items data.
ar_EG: تمت إزالة بيانات البنود.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
ar_EG[0]: تمت إزالة البيانات الشخصية من اشتراك٪ d.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
ar_EG: تمت إزالة البيانات الشخصية من اشتراك٪ s.

en: Renew early
ar_EG: التجديد مبكرًا

en: Renew now
ar_EG: جدد الآن

en: Renewal % discount
ar_EG: التجديد٪ خصم

en: Renewal Discount
ar_EG: تجديد الخصم

en: Renewal Order
ar_EG: أمر التجديد

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
ar_EG: أمر التجديد

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
ar_EG: محاولات إعادة الدفع للتجديد

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
ar_EG: محاولات إعادة الدفع للتجديد

en: Renewal Payment Retry
ar_EG: تجديد إعادة محاولة الدفع

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
ar_EG: تجديد إعادة محاولة الدفع

en: Renewal Totals
ar_EG: مجاميع التجديد

en: Renewal cart discount
ar_EG: خصم سلة التجديد

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الكاملة لطلب التجديد إلى العميل عندما يتم وضع علامة على أمر تجديد الاشتراك مكتمل ويشير عادةً إلى شحن العنصر الخاص بفترة التجديد هذه.

en: Renewal product discount
ar_EG: تجديد خصم المنتج

[ctx: option section heading]
en: Renewals
ar_EG: التجديدات

en: Renewals amount
ar_EG: مبلغ التجديدات

en: Renewals count
ar_EG: التجديدات مهمة

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
ar_EG: تم إصلاح٪ d اشتراكات بتواريخ غير صحيحة أو بيانات ضريبة سطر أو ملاحظات العملاء المفقودة.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
ar_EG: تقرير تمكين ذاكرة التخزين المؤقت

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
ar_EG: كن مطمئنًا ، على الرغم من أن عملية التحديث قد تستغرق بعض الوقت ، إلا أنها مشفرة لمنع العيوب ، وموقعك آمن وسيعمل مرة أخرى ، أسرع من أي وقت مضى ، قريبًا.

en: Restore
ar_EG: يعيد

en: Restore this item from the Trash
ar_EG: استعادة هذا العنصر من المهملات

en: Resubscribe
ar_EG: إعادة الاشتراك

en: Resubscribe Order
ar_EG: طلب إعادة الاشتراك

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
ar_EG: طلب إعادة الاشتراك

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
ar_EG: طلب إعادة الاشتراك -٪ s

en: Resubscribe Totals
ar_EG: إجماليات إعادة الاشتراك

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
ar_EG: الاشتراك المعاد

en: Retain ended subscriptions
ar_EG: الاحتفاظ بالاشتراكات المنتهية

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ar_EG: الاحتفاظ بالاشتراكات المنتهية والأوامر ذات الصلة لمدة محددة قبل إخفاء هوية البيانات الشخصية بداخلها.

en: Retention Rate
ar_EG: معدل البقاء

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
ar_EG: يعيد محاولة حالة الترحيل

en: Retry Date
ar_EG: تاريخ إعادة المحاولة

en: Retry Failed Payments
ar_EG: أعد محاولة المدفوعات الفاشلة

en: Retry Renewal Payment
ar_EG: إعادة محاولة تجديد الدفع

en: Retry Status
ar_EG: أعد المحاولة الحالة

en: Retry renewal payment action requested by admin.
ar_EG: طلب إجراء إعادة محاولة دفع التجديد من قبل المسؤول.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
ar_EG: تم تطبيق قاعدة إعادة المحاولة:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
ar_EG: تمت إعادة تطبيق قاعدة إعادة المحاولة:

en: Roles
ar_EG: الأدوار

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
ar_EG: SKU:٪ s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
ar_EG: برنامج

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
ar_EG: تم نقل بيانات الإجراءات المجدولة ، التي كانت مخزنة مسبقًا في جداول منشورات WordPress ، إلى جدول قاعدة بيانات مخصص. من بين المزايا الأخرى ، سيؤدي ذلك إلى تحسين أداء معالجة الإجراءات المجدولة بشكل كبير مثل مدفوعات الاشتراك.

en: Search Renewal Payment Retries
ar_EG: البحث عن إعادة محاولات تجديد الدفع

en: Search Subscriptions
ar_EG: اشتراكات البحث

en: Search for a customer&hellip;
ar_EG: البحث عن زبون ...

en: Search for a product&hellip;
ar_EG: ابحث عن منتج ...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: خطآ امني. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
ar_EG: راجع الدليل الكامل لما هو جديد في إصدار الاشتراكات 2.1 »

en: Select an order&hellip;
ar_EG: حدد طلبًا ...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
ar_EG: بيع المنتجات والخدمات بمدفوعات متكررة في متجر WooCommerce الخاص بك.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
ar_EG: يتم إرساله إلى العميل عندما تفشل محاولة المعالجة التلقائية لدفع تجديد الاشتراك ويتم تطبيق قاعدة إعادة المحاولة لإعادة محاولة الدفع في المستقبل. يحتوي البريد الإلكتروني على معلومات طلب التجديد وتاريخ إعادة المحاولة المجدولة وارتباطات الدفع للسماح للعميل بالدفع مقابل طلب التجديد يدويًا بدلاً من انتظار إعادة المحاولة التلقائية.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
ar_EG: يتم إرساله إلى العميل عندما يحين موعد تجديد الاشتراك ويتطلب التجديد دفعًا يدويًا ، إما لأنه يستخدم عمليات تجديد يدوية أو فشل الدفع التلقائي المتكرر للمحاولة الأولية وجميع المحاولات التلقائية (إن وجدت). يحتوي البريد الإلكتروني على معلومات طلب التجديد وروابط الدفع.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
ar_EG: قم بتعيين الحد الأقصى لعدد المرات التي يمكن للعميل فيها تعليق حسابه لكل فترة زمنية للفوترة. على سبيل المثال ، بقيمة 3 والاشتراك يتم دفعه سنويًا ، إذا قام العميل بتعليق حسابه 3 مرات ، فلن يتم تقديم خيار تعليق حسابه حتى العام المقبل. سيتمكن مديرو المتجر دائمًا من تعليق الاشتراك النشط. اضبط هذا على 0 لإيقاف تشغيل ميزة تعليق العميل تمامًا.

en: Settings
ar_EG: إعدادات

en: Shipping
ar_EG: شحن

en: Shipping Address
ar_EG: عنوان الشحن

en: Shipping Method
ar_EG: طريقة الشحن

en: Shipping Tax:
ar_EG: ضريبة الشحن:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
ar_EG: سيتم احتساب تكاليف الشحن بمجرد تقديم عنوانك.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
ar_EG: عادةً ما يتم تحصيل رسوم شحن منتجات الاشتراك بناءً على الطلب الأولي وجميع طلبات التجديد. قم بتمكين هذا لتحصيل رسوم الشحن مرة واحدة فقط في الطلب الأولي. ملاحظة: لكي يتم تمكين هذا الإعداد ، يجب ألا يحتوي الاشتراك على إصدار تجريبي مجاني أو تاريخ تجديد متزامن.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
ar_EG: الشحن عبر٪ s

en: Show more details
ar_EG: إظهار المزيد من التفاصيل

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
ar_EG: عرض طلبات٪ 1 $ s الاشتراك٪ 2 $ s٪ 3 $ s

en: Sign Up Fee % Discount
ar_EG: رسوم التسجيل خصم ٪

en: Sign Up Fee Discount
ar_EG: خصم رسوم التسجيل

en: Sign up now
ar_EG: أفتح حساب الأن

en: Sign-up Fee (%s)
ar_EG: رسوم التسجيل (٪ s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
ar_EG: رسوم التسجيل (٪ s)

en: Sign-up grace period
ar_EG: فترة السماح للاشتراك

en: Signup Totals
ar_EG: إجماليات الاشتراك

en: Simple subscription
ar_EG: اشتراك بسيط

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
ar_EG: عذرًا ، لا يمكن تطبيق &quot;٪ s&quot; إلا على أوامر الاشتراك الأصلية التي تحتوي على منتج برسوم تسجيل.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
ar_EG: عذرًا ، يبدو أنه لا توجد بوابات دفع تدعم تغيير طريقة الدفع المتكررة. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة أو لإجراء ترتيبات بديلة.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_EG: عذرًا ، يبدو أنه لا توجد طرق دفع متاحة تدعم الاشتراكات. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة أو ترغب في إجراء ترتيبات بديلة.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
ar_EG: عذرًا ، يبدو أنه لا توجد طرق دفع متاحة تدعم الاشتراكات. الرجاء مراجعة٪ 1 $ s تمكين بوابات الدفع للاشتراكات٪ 2 $ s إذا كنت بحاجة إلى المساعدة.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_EG: عذرًا ، يبدو أنه لا توجد طرق دفع متاحة تدعم القسيمة المتكررة التي تستخدمها. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة أو ترغب في إجراء ترتيبات بديلة.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
ar_EG: عذرًا ، يمكن تطبيق القسائم المتكررة فقط على الاشتراكات.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
ar_EG: عذرًا ، لا يمكن تطبيق القسائم المتكررة إلا على طلبات الاشتراك أو الاشتراك.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
ar_EG: عذرًا ، قسيمة &quot;٪ 1 $ s&quot; صالحة فقط للتجديدات.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
ar_EG: عذرًا ، هذه القسيمة صالحة فقط للدفع الأولي ولا تتطلب سلة التسوق دفعة أولية.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
ar_EG: عذرا ، هذه القسيمة صالحة فقط للاشتراكات الجديدة.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
ar_EG: عذرًا ، هذه القسيمة صالحة فقط لمنتجات الاشتراك التي تتضمن رسوم تسجيل.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
ar_EG: عذرا ، هذه القسيمة صالحة فقط لمنتجات الاشتراك.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
ar_EG: عذرًا ، طلب طريقة الدفع لتغيير الاشتراك هذا غير صالح ولا يمكن معالجته.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
ar_EG: انطلاق

en: Start Date
ar_EG: تاريخ البدء

[ctx: table heading]
en: Start Date
ar_EG: تاريخ البدء

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
ar_EG: تاريخ البدء

[ctx: table heading]
en: Start date
ar_EG: تاريخ البدء

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
ar_EG: تاريخ البدء:٪ s

en: Status
ar_EG: حالة

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
ar_EG: تم تغيير الحالة من٪ 1 $ s إلى٪ 2 $ s.

en: Status of Order
ar_EG: حالة النظام

en: Status of Subscription
ar_EG: حالة الاشتراك

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
ar_EG: تم تعيين الحالة على٪ s.

en: Store Setup
ar_EG: إعداد المتجر

[ctx: of an email]
en: Subject
ar_EG: موضوعات

en: Subscribe All the Things
ar_EG: اشترك في كل الأشياء

en: Subscriber Default Role
ar_EG: الدور الافتراضي للمشترك

en: Subscription
ar_EG: الاشتراك

[ctx: relation to order]
en: Subscription
ar_EG: الاشتراك

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
ar_EG: الاشتراك #٪ d غير موجود.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
ar_EG: الاشتراك #٪ d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
ar_EG: الاشتراك #٪ s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
ar_EG: تفاصيل الاشتراك #٪ s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
ar_EG: لم يتم إضافة الاشتراك #٪ s إلى سلة التسوق.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
ar_EG: اشتراك٪ 1 $ s (طلب٪ 2 $ s) -٪ 3 $ s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
ar_EG: اشتراك٪ 1 $ s -٪ 2 $ s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
ar_EG: الاشتراك٪ 1 $ s #٪ 2 $ s٪ 3 $ s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
ar_EG: الاشتراك -٪ s

en: Subscription Cancelled
ar_EG: تم إلغاء الاشتراك

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
ar_EG: تم إلغاء الاشتراك: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد المدفوعات الفاشلة.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
ar_EG: عدد الاشتراك٪ s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
ar_EG: بيانات الاشتراك

en: Subscription Events by Date
ar_EG: أحداث الاشتراك حسب التاريخ

en: Subscription Expired
ar_EG: صلاحية الاشتراك

en: Subscription Gifting
ar_EG: إهداء الاشتراك

en: Subscription Items
ar_EG: عناصر الاشتراك

en: Subscription Length
ar_EG: طول الاشتراك

en: Subscription Number
ar_EG: رقم الاشتراك

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
ar_EG: رقم الاشتراك:٪ s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
ar_EG: أصل الاشتراك

en: Subscription Periods
ar_EG: مدد الاشتراك

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
ar_EG: سعر الاشتراك (٪ s)

en: Subscription Product
ar_EG: منتج الاشتراك

en: Subscription Relationship
ar_EG: علاقة الاشتراك

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
ar_EG: تجديد الاشتراك

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
ar_EG: طلب تجديد الاشتراك -٪ s

en: Subscription Reports
ar_EG: تقارير الاشتراك

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
ar_EG: الاشتراك إعادة الاشتراك

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
ar_EG: حالات الاشتراك

en: Subscription Suspended
ar_EG: تم تعليق الاشتراك

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
ar_EG: مفتاح الاشتراك

en: Subscription Switch Complete
ar_EG: اكتمل تبديل الاشتراك

en: Subscription Switched
ar_EG: تم تحويل الاشتراك

en: Subscription Trial Period
ar_EG: الفترة التجريبية للاشتراك

en: Subscription argument passed in is not an object.
ar_EG: حجة الاشتراك التي تم تمريرها ليست كائنًا.

en: Subscription billing interval
ar_EG: الفاصل الزمني لفواتير الاشتراك

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
ar_EG: ألغى المشترك الاشتراك من صفحة حسابه.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
ar_EG: تم إلغاء الاشتراك للطلب الذي تم رده٪ 1 $ s #٪ 2 $ s٪ 3 $ s.

en: Subscription cancelled with PayPal
ar_EG: تم إلغاء الاشتراك مع PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
ar_EG: يجب أن يكون تاريخ إنشاء الاشتراك قبل اليوم الحالي.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
ar_EG: الاشتراك غير موجود في إجراء مجدول:٪ d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
ar_EG: تم تحديث مسودة الاشتراك.

en: Subscription end date in the past
ar_EG: تاريخ انتهاء الاشتراك في الماضي

en: Subscription features:
ar_EG: ميزات الاشتراك:

en: Subscription information
ar_EG: معلومات الاشتراك

en: Subscription interval
ar_EG: الفاصل الزمني للاشتراك

en: Subscription items can no longer be edited.
ar_EG: لم يعد من الممكن تحرير عناصر الاشتراك.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
ar_EG: الاشتراك مرتبط بأمر الأصل٪ s عبر المسؤول.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
ar_EG: تم قفل الاشتراك في التجديد اليدوي عندما يكون المتجر في وضع التدريج. طريقة الدفع المباشر:٪ s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
ar_EG: تم قفل الاشتراك في التجديد اليدوي عندما يكون المتجر في وضع التدريج. تسري تغييرات طريقة الدفع في الوضع المباشر.

en: Subscription payment details.
ar_EG: تفاصيل دفع الاشتراك.

en: Subscription payment method
ar_EG: طريقة دفع الاشتراك

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
ar_EG: تعذر تعيين طريقة دفع الاشتراك على٪ 1 $ s وتم تعيينها يدويًا مع ظهور رسالة الخطأ:٪ 2 $ s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
ar_EG: تعذر تعيين طريقة دفع الاشتراك على٪ 1 $ s مع ظهور رسالة الخطأ:٪ 2 $ s

en: Subscription period
ar_EG: فترة الاكتتاب

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
ar_EG: سعر الاشتراك (٪ s)

en: Subscription pricing
ar_EG: تسعير الاشتراك

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
ar_EG: تم تعليق الاشتراك من قبل المشترك من صفحة حسابه.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
ar_EG: أعاد المشترك تنشيط الاشتراك من صفحة حسابه.

en: Subscription reactivated with PayPal
ar_EG: إعادة تنشيط الاشتراك مع PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
ar_EG: لا يمكن إلغاء أوامر تجديد الاشتراك.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
ar_EG: دفعة تجديد الاشتراك المستحقة:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ar_EG: إعادة محاولة دفع تجديد الاشتراك:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ar_EG: إعادة محاولة دفع تجديد الاشتراك:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
ar_EG: تمت استعادة الاشتراك إلى المراجعة من٪ s

en: Subscription saved.
ar_EG: تم حفظ الاشتراك.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
ar_EG: تمت جدولة الاشتراك في:٪ 1 $ s.

en: Subscription sign up failed.
ar_EG: فشل تسجيل الاشتراك.

en: Subscription sign-up fee
ar_EG: رسوم الاشتراك

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
ar_EG: تم تغيير حالة الاشتراك عن طريق التعديل الجماعي:

en: Subscription status:
ar_EG: حالة الاشتراك:

en: Subscription submitted.
ar_EG: تم إرسال الاشتراك.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
ar_EG: تم تعليق الاشتراك بواسطة البرنامج النصي لإصلاح قاعدة البيانات. تم تعليق هذا الاشتراك عبر PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
ar_EG: تم تعليق الاشتراك مع PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الكاملة لمحول الاشتراك إلى العميل عند تبديل الاشتراك بنجاح.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بتبديل الاشتراك عندما يقوم العميل بتبديل الاشتراك.

en: Subscription totals
ar_EG: إجماليات الاشتراك

en: Subscription trial period:
ar_EG: الفترة التجريبية للاشتراك:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
ar_EG: تم تحديث الاشتراك.

en: Subscription updates
ar_EG: تحديثات الاشتراك

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
ar_EG: الاشتراك:٪ s

en: Subscriptions
ar_EG: الاشتراكات

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
ar_EG: الاشتراكات (صفحة٪ d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
ar_EG: تقدم Subscriptions 2.0 بنية جديدة مبنية على WooCommerce Custom Order Types API.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
ar_EG: يقدم 2.0 Subscriptions 2.0 عنصرًا جديدًا للعمل مع اشتراك على مستوى التطبيق. لقد ولت واجهات برمجة التطبيقات المرهقة لاسترداد أو تعديل بيانات الاشتراك!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
ar_EG: تضيف الاشتراكات 2.1 دعمًا لبيانات الاشتراك في هذه البنية التحتية.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
ar_EG: تقدم الاشتراكات 2.1 أيضًا عددًا من رسائل البريد الإلكتروني الجديدة لإعلامك عندما:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
ar_EG: تمرر الاشتراكات 2.1 الآن إجمالي أمر التجديد ، مما يجعل من الممكن إضافة رسوم أو خصم إلى أمر التجديد باستخدام خطوط واحدة بسيطة مثل٪ s $ order-&gt; add_fee ()٪ s أو٪ s $ order-&gt; add_coupon ()٪ س.

en: Subscriptions Data
ar_EG: بيانات الاشتراكات

en: Subscriptions Ended
ar_EG: الاشتراكات المنتهية

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
ar_EG: الاشتراكات لايف URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
ar_EG: وضع الاشتراكات

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
ar_EG: تجاوز نسق قالب الاشتراكات

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
ar_EG: تستخدم الاشتراكات الآن أيضًا أمر التجديد لإعداد سلة التسوق٪ smanual التجديدات٪ s ، مما يسهل إضافة المنتجات أو الخصومات لتجديد واحد مدفوع يدويًا.

en: Subscriptions by Customer
ar_EG: اشتراكات العملاء

en: Subscriptions by Payment Gateway
ar_EG: الاشتراكات عن طريق بوابة الدفع

en: Subscriptions by Product
ar_EG: الاشتراكات حسب المنتج

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
ar_EG: لن يتم تحصيل رسوم الاشتراكات التي تم إنشاؤها خلال هذه الأيام العديدة السابقة ليوم التجديد عند التسجيل. اضبط على صفر لجميع الاشتراكات الجديدة ليتم تحصيل المبلغ المتكرر بالكامل. يجب أن يكون رقما موجبا.

en: Subscriptions signups
ar_EG: الاشتراكات الاشتراكات

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
ar_EG: تقدم الاشتراكات v2.0 واجهة إدارة جديدة لإضافة أو تحرير اشتراك. يمكنك إجراء جميع التغييرات المألوفة ، مثل تعديل الإجماليات المتكررة أو حالة الاشتراك. يمكنك أيضًا إجراء بعض التعديلات الجديدة ، مثل تغيير تاريخ انتهاء الصلاحية أو إضافة تكلفة الشحن أو إضافة بند منتج.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
ar_EG: ستظهر الاشتراكات هنا لتتمكن من عرضها وإدارتها بمجرد شرائها بواسطة العميل.

en: Subtotal
ar_EG: المجموع الفرعي

en: Successful retries
ar_EG: عمليات إعادة المحاولة الناجحة

en: Support
ar_EG: الدعم

en: Supported features:
ar_EG: الميزات المعتمدة:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
ar_EG: يدعم مدفوعات التجديد التلقائي بامتداد WooCommerce Subscriptions.

en: Suspend
ar_EG: تعليق

en: Suspended Subscription
ar_EG: اشتراك معلق

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالاشتراك المعلق عندما يقوم أحد العملاء يدويًا بتعليق اشتراكه.

en: Switch Button Text
ar_EG: تبديل نص الزر

en: Switch Order
ar_EG: ترتيب التبديل

en: Switch Order Details
ar_EG: تبديل تفاصيل الطلب

en: Switch Totals
ar_EG: تبديل الإجماليات

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
ar_EG: تم إلغاء ترتيب التبديل بسبب إنشاء أمر تبديل جديد #٪ s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
ar_EG: مبدلة

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: مبدلة <span class="count">(٪ s)</span>

en: Switched Subscription
ar_EG: اشتراك مبدّل

en: Switched subscriptions
ar_EG: اشتراكات مبدلة

en: Switching
ar_EG: التبديل

en: Synchronisation
ar_EG: التزامن

en: Synchronise Renewals
ar_EG: مزامنة التجديدات

en: Synchronise renewals
ar_EG: مزامنة التجديدات

en: Tax class of product.
ar_EG: فئة ضريبة المنتج.

en: Tax rate ID.
ar_EG: معرف معدل الضريبة.

en: Tax subtotal.
ar_EG: المجموع الفرعي للضريبة.

en: Tax total.
ar_EG: إجمالي الضرائب.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
ar_EG: الهاتف:٪ s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
ar_EG: شكرًا لك على التحديث إلى أحدث إصدار من اشتراكات WooCommerce.

en: Thank you for your order
ar_EG: شكرا لطلبك

en: Thank you for your renewal order
ar_EG: شكرا لك على طلب التجديد الخاص بك

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
ar_EG: شكرا لطلب التجديد الخاص بك. إنها معلقة حتى نؤكد استلام الدفعة. في غضون ذلك ، إليك تذكير بطلبك:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
ar_EG: لا يبدو أن هذا أحد اشتراكاتك.

en: That doesn't appear to be your order.
ar_EG: لا يبدو أن هذا هو طلبك.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: لا يمكن تغيير هذا الاشتراك إلى٪ s. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
ar_EG: هذا الاشتراك غير موجود. هل تم حذفه؟

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: هذا الاشتراك غير موجود. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
ar_EG: لا يمكن إضافة منتج الاشتراك هذا إلى سلة التسوق الخاصة بك لأنه يحتوي بالفعل على تجديد اشتراك.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
ar_EG: هذا ليس كل ما عملنا عليه خلال آخر 12 شهرًا عندما يتعلق الأمر بالاشتراكات. لقد أصدرنا أيضًا ملحقات مصغرة لمساعدتك في تحقيق أقصى استفادة من متجر الاشتراك الخاص بك.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
ar_EG: تم إهمال قيمة &quot;all&quot; لمعلمة $ order_type. كانت تسمية خاطئة ، لأنها لم تعيد أوامر إعادة الاشتراك. كما أنه غير متوافق مع قيم نوع الطلب المقبولة من قبل wcs_get_subscription_orders (). استخدم المصفوفة (&quot;الأصل&quot; أو &quot;التجديد&quot; أو &quot;التبديل&quot;) للحفاظ على السلوك السابق أو &quot;أي&quot; لتلقي جميع أنواع الطلبات ، بما في ذلك التبديل وإعادة الاشتراك.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
ar_EG: يجب أن يقع تاريخ٪ s بعد تاريخ الإلغاء.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
ar_EG: يجب أن يقع تاريخ٪ s بعد تاريخ الدفع الأخير.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
ar_EG: يجب أن يقع تاريخ٪ s بعد تاريخ الدفع التالي.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
ar_EG: يجب أن يقع تاريخ٪ s بعد تاريخ البدء.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
ar_EG: يجب أن يقع تاريخ٪ s بعد تاريخ انتهاء النسخة التجريبية.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
ar_EG: لا يمكن حذف تاريخ٪ s للاشتراك. يجب عليك حذف الطلب.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
ar_EG: تم حذف المنتج٪ s ولا يمكن تجديده بعد الآن. الرجاء اختيار منتج جديد أو الاتصال بنا للحصول على المساعدة.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
ar_EG: يتيح امتداد Gifting لشخص واحد شراء منتج باشتراك لشخص آخر. ثم يشارك التحكم في الاشتراك بين المشتري والمتلقي ، مما يسمح لكليهما بإدارة الاشتراك طوال دورة حياته.

en: The Upgrade is in Progress
ar_EG: الترقية قيد التقدم

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
ar_EG: تم تحديث البرنامج المساعد WooCommerce Subscriptions!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
ar_EG: يقوم المكون الإضافي WooCommerce Subscriptions حاليًا بتشغيل إجراءات ترقية قاعدة البيانات الخاصة به.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
ar_EG: فشل الدفع التلقائي لتجديد اشتراكك. سنعيد محاولة الدفع٪ s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
ar_EG: فشل الدفع التلقائي لتجديد اشتراكك مع٪ 1 $ s. لإعادة تنشيط الاشتراك ، يرجى تسجيل الدخول والدفع مقابل التجديد من صفحة حسابك:٪ 2 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
ar_EG: فشل الدفع التلقائي المتكرر للطلب رقم٪ 1 $ s من٪ 2 $ s. ستتم إعادة محاولة الدفع٪ 3 $ s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
ar_EG: فشل الدفع التلقائي المتكرر للطلب #٪ d من٪ s. ستتم إعادة محاولة الدفع٪ 3 $ s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
ar_EG: إجمالي الخط المتوسط لهذا المنتج في كل اشتراك.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
ar_EG: إجمالي سطر متوسط جميع الطلبات لهذا البند من سطر المنتج.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
ar_EG: متوسط قيمة طلبات الاشتراك والتبديل والتجديد لجميع العملاء.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
ar_EG: أفضل جزء في نظام إعادة المحاولة التلقائي الجديد هو أن قواعد إعادة المحاولة قابلة للتخصيص بالكامل.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
ar_EG: لا يمكن حذف تاريخ إنشاء الاشتراك ، بل يتم تحديثه فقط.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
ar_EG: تاريخ اكتمال طلب الاشتراك الأخير بتوقيت جرينتش.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
ar_EG: تاريخ دفع طلب الاشتراك الأخير ، بتوقيت غرينتش.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
ar_EG: تم استخدام طريقة الدفع المحذوفة لمدفوعات الاشتراك التلقائي ، ولم نتمكن من العثور على رمز بديل لطريقة الدفع المميزة لتغيير اشتراكاتك إلى.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
ar_EG: تم استخدام طريقة الدفع المحذوفة لمدفوعات الاشتراك التلقائي. لتجنب دفعات التجديد الفاشلة في المستقبل ، تم تحديث الاشتراكات التي تستخدم طريقة الدفع هذه لاستخدام٪ 1 $ s. لتغيير طريقة الدفع للاشتراكات الفردية ، انتقل إلى٪ 2 $ s حسابي&gt; الاشتراكات٪ 3 $ s الصفحة.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
ar_EG: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى العميل عندما فشلت دفعة التجديد أو إعادة محاولة الدفع في إخطاره بإعادة محاولة الدفع.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
ar_EG: ستستغرق عملية التحديث الكاملة لاشتراكات٪ 1 $ d على موقعك ما بين٪ 2 $ d و٪ 3 $ d دقيقة.

en: The item on the switch order cannot be found.
ar_EG: لا يمكن العثور على العنصر الموجود في ترتيب التبديل.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
ar_EG: لم تتم إزالة العنصر لأن طريقة الدفع الخاصة بهذا الاشتراك لا تدعم إزالة عنصر.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
ar_EG: تم أيضًا إنشاء الواجهة الجديدة على شاشة٪ sEdit Order٪ s الموجودة. إذا قمت بتعديل طلب من قبل ، فأنت تعرف بالفعل كيفية تعديل الاشتراك.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
ar_EG: عدد فترات الفوترة بين تجديدات الاشتراك.

en: The number of renewal orders processed during this period.
ar_EG: عدد أوامر التجديد التي تمت معالجتها خلال هذه الفترة.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
ar_EG: عدد أوامر التجديد التي بها دفع فاشل يستخدم نظام إعادة المحاولة.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
ar_EG: عدد مرات إعادة محاولة دفع التجديد لهذه الفترة والتي لم تؤد إلى دفع ناجح.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
ar_EG: عدد مرات إعادة محاولة دفع التجديد لهذه الفترة والتي كانت قادرة على معالجة الدفعة التي فشلت سابقًا مرة واحدة أو أكثر.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
ar_EG: عدد محاولات إعادة الدفع للتجديد التي لم تتم معالجتها بعد.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
ar_EG: عدد طلبات إعادة الاشتراك التي تمت معالجتها خلال هذه الفترة.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ar_EG: عدد طلبات الاشتراك والتبديل والتجديد التي وضعها هذا العميل مع متجرك بحالة مدفوعة (أي معالجة أو مكتملة).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي تم إلغاؤها من قبل العميل أو مدير المتجر خلال هذه الفترة. ربما لم تنته فترة الدفع المسبق خلال هذه الفترة.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي تم إنشاؤها خلال هذه الفترة ، إما عن طريق إنشائها يدويًا أو استيرادها أو قيام العميل بتقديم طلب. وهذا يشمل أوامر الدفع المعلقة.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
ar_EG: عدد الاشتراكات خلال هذه الفترة بتاريخ انتهاء في المستقبل وحالة أخرى غير معلقة.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
ar_EG: عدد الاشتراكات المشتراة في الطلبات الأصلية التي تم إنشاؤها خلال هذه الفترة. يمثل هذا الاشتراكات الجديدة التي أنشأها العملاء الذين يقدمون طلبًا عبر الخروج.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي تتضمن هذا المنتج كعنصر سطر ولها حالة أخرى غير معلقة أو في المهملات.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي يمتلكها هذا العميل بحالة الإلغاء النشطة أو المعلقة.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي يتمتع بها هذا العميل بحالة أخرى غير المعلقة أو المهملة.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي تمت ترقيتها أو تخفيضها أو تصنيفها عبر درجات خلال هذه الفترة.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
ar_EG: عدد الاشتراكات التي انتهت صلاحيتها أو وصلت إلى نهاية المدة المدفوعة مسبقًا إذا تم إلغاؤها مسبقًا.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
ar_EG: عدد العملاء الفريدين الذين لديهم اشتراك بأي حالة بخلاف المعلقين أو المهملات.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
ar_EG: عدد أوامر التجديد القادمة للاشتراكات النشطة حاليًا.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
ar_EG: لا يمكن العثور على عنصر الاشتراك الأصلي الذي يتم تبديله.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
ar_EG: لا يمكن تغيير طريقة الدفع لهذا الاشتراك.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
ar_EG: لا يمكن تغيير نوع المنتج لأن هذا المنتج مرتبط بالاشتراكات.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
ar_EG: أمر التجديد كالتالي:

en: The requested subscription cannot be edited.
ar_EG: لا يمكن تحرير الاشتراك المطلوب.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
ar_EG: يتم تعطيل نظام إعادة المحاولة افتراضيًا. لتمكينه ، قم بزيارة شاشة إدارة إعدادات الاشتراكات.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
ar_EG: لا يمكن حذف تاريخ بدء الاشتراك ، بل يتم تحديثه فقط.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ar_EG: الحالة المطبقة على الأمر للفترة بين فشل دفع التجديد أو حدوث إعادة المحاولة الأخيرة ووقت معالجة إعادة المحاولة هذه.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ar_EG: تم تطبيق الحالة على الاشتراك في الفترة الواقعة بين فشل دفع التجديد أو حدوث إعادة المحاولة الأخيرة ووقت معالجة إعادة المحاولة هذه.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
ar_EG: حالة إعادة محاولة الدفع التلقائي: معلق يعني أن إعادة المحاولة ستتم معالجتها في المستقبل ، وتعني الفاشلة أن الدفع لم يكن ناجحًا عند إعادة المحاولة وإكماله يعني نجاح الدفع عند إعادة المحاولة.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
ar_EG: الحالة المراد نقل الاشتراك إليها. على عكس معلمة &quot;الحالة&quot; ، فإن هذا سيحسب ويحدّث تواريخ الاشتراك.

en: The subscription's end date.
ar_EG: تاريخ انتهاء الاشتراك.

en: The subscription's next payment date.
ar_EG: تاريخ الدفع التالي للاشتراك.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
ar_EG: معرّف الاشتراك الأصلي للاشتراك إذا كان اشتراكًا مُعاد اشتراكه.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
ar_EG: معرّف الاشتراك المُعاد اشتراكه.

en: The subscription's start date.
ar_EG: تاريخ بدء الاشتراك.

en: The subscription's trial date
ar_EG: تاريخ الإصدار التجريبي للاشتراك

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
ar_EG: مجموع طلبات التجديد بما في ذلك الضرائب والشحن.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
ar_EG: مجموع طلبات إعادة الاشتراك بما في ذلك الضرائب والشحن.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
ar_EG: مجموع جميع طلبات الاشتراك الأصلية ، بما في ذلك العناصر الأخرى والرسوم والضرائب والشحن.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
ar_EG: مجموع كل أوامر التبديل بما في ذلك الضرائب والشحن.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
ar_EG: مجموع طلبات التجديد القادمة ، بما في ذلك العناصر والرسوم والضرائب والشحن للاشتراكات النشطة حاليًا.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
ar_EG: إجمالي مبلغ الإيرادات ، بما في ذلك الضرائب والشحن ، الذي تم استرداده باستخدام نظام إعادة محاولة الدفع الفاشل لأوامر التجديد بدفع فاشل.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ar_EG: العدد الإجمالي لأوامر الاشتراك والتبديل والتجديد المقدمة في متجرك بحالة مدفوعة (أي معالجة أو مكتملة).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
ar_EG: العدد الإجمالي للاشتراكات بحالة الإلغاء النشط أو المعلق.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
ar_EG: العدد الإجمالي للاشتراكات ذات الحالة بخلاف الحالة المعلقة أو المهملة.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
ar_EG: القيمة الإجمالية لأوامر الاشتراك والتبديل والتجديد الخاصة بهذا العميل.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
ar_EG: لا يمكن أن تتجاوز الفترة التجريبية٪ s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
ar_EG: لا يمكن أن تتجاوز الفترة التجريبية:٪ 1 $ s أو٪ 2 $ s أو٪ 3 $ s أو٪ 4 $ s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
ar_EG: قد تستغرق عملية التحديث بعض الوقت ، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ar_EG: لا توجد طرق شحن متاحة. يرجى التحقق مرة أخرى من عنوانك ، أو الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى أي مساعدة.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
ar_EG: توجد مشكلة في PayPal. قد تكون بيانات اعتماد API الخاصة بك غير صحيحة. الرجاء تحديث بيانات اعتماد٪ 1 $ sAPI٪ 2 $ s. ٪ 3 $ s اعرف المزيد٪ 4 $ s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
ar_EG: توجد مشكلة في PayPal. يقوم حساب PayPal الخاص بك بإصدار معرفات اشتراك قديمة. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s. ٪ 3 $ s رفض٪ 4 $ s.

en: There was an error locating the switch details.
ar_EG: حدث خطأ أثناء تحديد موقع تفاصيل التبديل.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
ar_EG: كان هناك خطأ في التحديث. يرجى تحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
ar_EG: حدث خطأ في طلبك لإعادة الاشتراك. حاول مرة اخرى.

en: There was an error with your request. Please try again.
ar_EG: كان هناك خطأ في طلبك. حاول مرة اخرى.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
ar_EG: هذه أسئلة مهمة لأي عمل تجاري بالاشتراك.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
ar_EG: يمكن تمكين رسائل البريد الإلكتروني هذه وتعطيلها وتخصيصها ضمن شاشة إدارة٪ sWooCommerce&gt; الإعدادات&gt; رسائل البريد الإلكتروني٪ s.

en: This Month
ar_EG: هذا الشهر

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
ar_EG: هذا يتحكم في سطر موضوع البريد الإلكتروني. اتركه فارغا لاستخدام الموضوع الافتراضي:٪ s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
ar_EG: يتحكم هذا في العنوان الرئيسي المضمن في إشعار البريد الإلكتروني. اتركه فارغًا لاستخدام العنوان الافتراضي:٪ s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ar_EG: يتحكم هذا في العنوان الرئيسي المضمن في إشعار البريد الإلكتروني. اتركه فارغًا لاستخدام العنوان الافتراضي: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
ar_EG: يجب التعامل مع هذا التاريخ على أنه تقدير فقط. تتحكم بوابة الدفع لهذا الاشتراك عند معالجة المدفوعات.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
ar_EG: يتيح هذا الامتداد المجاني إمكانية ترحيل المشتركين من أنظمة الجهات الخارجية إلى WooCommerce. كما أنه يجعل من الممكن تصدير بيانات الاشتراك الخاصة بك لتحليلها في أدوات جداول البيانات أو تطبيقات الطرف الثالث.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
ar_EG: هذا إشعار طلب يتم إرساله إلى العملاء يحتوي على تفاصيل الطلب بعد تعليق طلب التجديد.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
ar_EG: هذا إشعار طلب يتم إرساله إلى العميل بعد اكتمال الدفع مقابل طلب تجديد الاشتراك. يحتوي على تفاصيل أمر التجديد.

en: This is where subscriptions are stored.
ar_EG: هذا هو المكان الذي يتم فيه تخزين الاشتراكات.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
ar_EG: هذه الصفحة الجديدة هي أيضًا حيث يمكن للعميل تعليق أو إلغاء اشتراكه أو تغيير طريقة الدفع أو تغيير عنوان الشحن أو ترقية / الرجوع إلى إصدار سابق لأحد العناصر.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
ar_EG: لم يعد من الممكن دفع هذا الطلب لأن الاشتراك المقابل لا يتطلب الدفع في الوقت الحالي.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
ar_EG: ستعرض هذه الصفحة نتائج العملية حيث يتم تحديث كل دفعة من الاشتراكات.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ar_EG: هذا المنتج غير متوفر حاليا وغير متوفر.

en: This section shows any information about Subscriptions.
ar_EG: يعرض هذا القسم أي معلومات حول الاشتراكات.

en: This section shows general information about the store.
ar_EG: يعرض هذا القسم معلومات عامة عن المتجر.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
ar_EG: يعرض هذا القسم معلومات حول طرق دفع الاشتراك.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
ar_EG: يوضح هذا القسم معلومات حول دعم ميزة بوابة الدفع.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
ar_EG: لم يعد هذا الاشتراك قابلاً للتحرير لأن بوابة الدفع لا تسمح بتعديل المبالغ المتكررة.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
ar_EG[0]: تم تعيين هذا الاشتراك على التجديد تلقائيًا باستخدام طريقة الدفع المسجلة الخاصة بك. يمكنك إدارة أو إلغاء هذا الاشتراك من صفحة حسابك٪ smy٪ s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
ar_EG[0]: تم تعيين هذا الاشتراك على التجديد تلقائيًا باستخدام طريقة الدفع المسجلة الخاصة بك. يمكنك إدارة أو إلغاء هذا الاشتراك من صفحة حسابي. ٪س

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
ar_EG: لا يمكن إزالة هذا الشكل لأنه مرتبط بالاشتراكات النشطة. لإزالة هذا الاختلاف ، يرجى إلغاء وحذف الاشتراكات الخاصة به.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
ar_EG: سيؤدي هذا إلى مسح ذاكرة التخزين المؤقت الدائمة لجميع الاشتراكات المخزنة ضد المستخدمين في متجرك. توقع أداء أبطأ لعمليات الدفع والتجديد والوظائف الأخرى ذات الصلة بالاشتراك بعد اتخاذ هذا الإجراء. سيتم إعادة إنشاء ذاكرات التخزين المؤقت مع مرور الوقت حيث يتم تشغيل الاستعلامات للعثور على اشتراكات مستخدم معين.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
ar_EG: سيؤدي هذا إلى مسح ذاكرة التخزين المؤقت الدائمة لجميع أنواع التجديد والتبديل وإعادة الاشتراك وأنواع الطلبات الأخرى لجميع الاشتراكات في متجرك. توقع أداء أبطأ لعمليات الدفع والتجديد والوظائف الأخرى ذات الصلة بالاشتراك بعد اتخاذ هذا الإجراء. سيتم إعادة إنشاء ذاكرات التخزين المؤقت مع مرور الوقت أثناء تشغيل استعلامات الطلبات ذات الصلة.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ar_EG: سيؤدي هذا إلى إنشاء ذاكرة التخزين المؤقت الدائمة لربط المستخدمين بالاشتراكات. سيتم إنشاء ذاكرات التخزين المؤقت لوقت إضافي في الخلفية (عبر برنامج جدولة الإجراءات).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ar_EG: سيؤدي هذا إلى إنشاء ذاكرة تخزين مؤقت دائمة لجميع أنواع الطلبات من التجديد والتبديل وإعادة الاشتراك وأنواع الطلبات الأخرى لجميع الاشتراكات في متجرك. سيتم إنشاء ذاكرات التخزين المؤقت لوقت إضافي في الخلفية (عبر برنامج جدولة الإجراءات).

en: Timezone:
ar_EG: وحدة زمنية:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
ar_EG: لتطبيق قاعدة معينة بناءً على شروط معينة ، مثل الطلبات عالية القيمة أو جدول تجديد غير متكرر ، يمكنك استخدام عامل التصفية٪ s المحدد لإعادة المحاولة. يوفر هذا معرّف أمر التجديد للدفع الفاشل ، والذي يمكن استخدامه للعثور على معلومات حول المنتجات والاشتراك والإجماليات التي تتعلق بالدفع الفاشل.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
ar_EG: لتمكين التجديدات التلقائية لهذا الاشتراك ، ستحتاج أولاً إلى إضافة طريقة دفع.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
ar_EG: لإعادة تنشيط الاشتراك الآن ، يمكنك أيضًا تسجيل الدخول والدفع مقابل التجديد من صفحة حسابك:٪ 1 $ s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
ar_EG: لإعادة تنشيط الاشتراك الآن ، يمكنك أيضًا تسجيل الدخول والدفع مقابل التجديد من صفحة حسابك:٪ 1 $ s ادفع الآن »٪ 2 $ s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
ar_EG: لتسجيل تقدم التحديث ، تم إنشاء ملف سجل جديد. سيتم حذف هذا الملف تلقائيًا في غضون٪ 1 $ d أسبوعًا. إذا كنت ترغب في حذفه عاجلاً ، يمكنك العثور عليه هنا:٪ 2 $ s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
ar_EG: لحل هذه المشكلة بأسرع ما يمكن ، يرجى إنشاء٪ 1 $ st حساب مسؤول٪ 3 $ s باستخدام البريد الإلكتروني للمستخدم Woologin@woocommerce.com ومشاركة بيانات الاعتماد معنا عبر٪ 2 $ sQuickForget.com٪ 3 $ s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
ar_EG: للاطلاع على مزيد من التفاصيل حول هذه الأخطاء ، اعرض ملف السجل٪ 1 $ s من شاشة سجلات٪ 2 $ sWooCommerce.٪ 2 $ s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
ar_EG: لمشاهدة الخطأ الكامل ، اعرض ملف السجل٪ 1 $ s من شاشة سجلات٪ 2 $ sWooCommerce.٪ 3 $ s.

en: Today!
ar_EG: اليوم!

en: Total
ar_EG: المجموع

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
ar_EG: المجموع

[ctx: table heading]
en: Total
ar_EG: المجموع

en: Total Discount
ar_EG: إجمالي الخصم

en: Total Subscribers
ar_EG: إجمالي المشتركين

en: Total Subscription Orders
ar_EG: إجمالي طلبات الاشتراك

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
ar_EG: إجمالي طلبات الاشتراك٪ s

en: Total Subscriptions
ar_EG: إجمالي الاشتراكات

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
ar_EG: إجمالي الاشتراكات٪ s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
ar_EG: الإجمالي:٪ s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
ar_EG: المجاميع

en: Trash
ar_EG: نفاية

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
ar_EG: سيؤدي إرسال هذا الطلب إلى سلة المحذوفات أيضًا الاشتراكات المشتراة مع الطلب.

en: Trial End
ar_EG: نهاية المحاكمة

[ctx: table heading]
en: Trial End
ar_EG: نهاية المحاكمة

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
ar_EG: تاريخ انتهاء النسخة التجريبية

en: Turn off Automatic Payments
ar_EG: قم بإيقاف تشغيل المدفوعات التلقائية

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
ar_EG: تعذر تغيير حالة الاشتراك إلى &quot;٪ 1 $ s&quot;. استثناء:٪ 2 $ s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
ar_EG: تعذر تغيير حالة الاشتراك إلى &quot;٪ s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
ar_EG: تعذر تغيير حالة الاشتراك إلى &quot;٪ s&quot;. يرجى تعيين عميل للاشتراك لتفعيله.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
ar_EG: تعذر العثور على طلب لاتفاقية فوترة PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ar_EG: يتعذر إصلاح الاشتراكات.٪ 4 $ s الخطأ:٪ 1 $ s٪ 4 $ s الرجاء تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة ،٪ 2 $ scontact يدعم٪ 3 $ s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ar_EG: تعذرت ترقية الاشتراكات.٪ 4 $ s الخطأ:٪ 1 $ s٪ 4 $ s الرجاء تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة ،٪ 2 $ scontact يدعم٪ 3 $ s.

en: Unended Subscription Count
ar_EG: عدد الاشتراكات غير المنتهية

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
ar_EG: نوع أمر غير معروف

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
ar_EG: خطأ غير معروف

en: Unlimited payments
ar_EG: مدفوعات غير محدودة

en: Unpublished
ar_EG: غير منشورة

en: Upcoming Recurring Revenue
ar_EG: الإيرادات المتكررة القادمة

en: Update Complete
ar_EG: تحديث كاملة

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
ar_EG: تحديث قاعدة البيانات

en: Update Error
ar_EG: خطأ في التحديث

en: Update in Progress
ar_EG: التحديث قيد التقدم

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
ar_EG: تحديث٪ 1 $ s المستخدم لـ٪ 2 $ sall٪ 3 $ s من اشتراكاتي النشطة

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
ar_EG: تحديث طريقة الدفع المستخدمة في٪ 1 $ sall٪ 2 $ s من اشتراكاتي الحالية

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
ar_EG: حدث خطأ في تحديث تواريخ الاشتراك بالرسالة:٪ s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
ar_EG: رفع مستوى

en: Upgrade or Downgrade
ar_EG: الترقية أو الرجوع إلى إصدار أقدم

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
ar_EG: استخدم هذا الحقل لتخصيص النص المعروض على زر الخروج عندما يحتوي الطلب على اشتراك. عادةً ما يعرض زر تقديم الإعارة &quot;تقديم الطلب&quot;. عندما تحتوي سلة التسوق على اشتراك ، يتم تغيير هذا إلى &quot;اشترك الآن&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
ar_EG: يتم تعطيل استخدام مفتاح التجديد التلقائي أثناء التواجد في وضع التدريج.

en: Variable Subscription
ar_EG: الاشتراك المتغير

en: Variable subscription
ar_EG: اشتراك متغير

en: Variation ID, if applicable.
ar_EG: معرّف التغيير ، إن أمكن.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
ar_EG: يأتي الإصدار٪ 1 $ s ببعض التحسينات الجديدة التي طلبها مديرو المتجر مثلك تمامًا (وربما حتى بواسطة٪ 2 $ syou٪ 3 $ s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
ar_EG: الإصدار٪ s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
ar_EG: الإصدار 2.0 قيد التطوير لأكثر من عام. لقد أعدنا اختراع التمديد لمراعاة 3 سنوات من التعليقات من مديري المتاجر.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
ar_EG: يقدم الإصدار 2.1 بعض الميزات الجديدة الرائعة التي طلبها مديرو المتجر مثلك تمامًا (وربما حتى بواسطة٪ syou٪ s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
ar_EG: عبر٪ s

[ctx: view a subscription]
en: View
ar_EG: رأي

en: View Email Settings
ar_EG: اعرض إعدادات البريد الإلكتروني

en: View Reports
ar_EG: عرض التقارير

en: View Retry
ar_EG: مشاهدة ملف إعادة المحاولة

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
ar_EG: عرض الاشتراك

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
ar_EG: عرض الاشتراك:٪ s

en: View and manage subscriptions
ar_EG: عرض وإدارة الاشتراكات

en: View other subscriptions &rarr;
ar_EG: عرض الاشتراكات الأخرى →

en: View subscription
ar_EG: عرض الاشتراك

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
ar_EG: عرض الاشتراك:٪ s

en: View subscriptions
ar_EG: عرض الاشتراكات

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
ar_EG[0]: شاهد حالة اشتراكك في٪ 1 $ حساب syour٪ 2 $ s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
ar_EG: اعرض طلبك:٪ s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
ar_EG: عرض اشتراكك:٪ s

en: Virtual
ar_EG: افتراضية

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
ar_EG: تحذير: أشياء سيئة على وشك الحدوث! بوابة الدفع المستخدمة لشراء هذا الاشتراك لا تدعم تعديل تفاصيل الاشتراك. قد لا تنعكس التغييرات في فترة الفوترة أو الخصم المتكرر أو الضريبة المتكررة أو الإجمالي المتكرر في المبلغ الذي تفرضه بوابة الدفع.

en: WP REST API Endpoints
ar_EG: نقاط نهاية WP REST API

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
ar_EG: تريد تفاصيل اشتراك معين؟ احصل على٪ s / wp-json / wc / v1 / Subscriptions /<id> /٪س.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
ar_EG: هل تريد معرفة المزيد عن الاشتراكات٪ s؟

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
ar_EG: تريد سرد جميع الاشتراكات على الموقع؟ احصل على٪ s / wp-json / wc / v1 / Subscriptions٪ s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
ar_EG: تريد سرد جميع الاشتراكات على الموقع؟ احصل على٪ sexample.com / wc-api / v2 / Subscriptions /٪ s. تريد تفاصيل اشتراك معين؟ احصل على٪ s / wc-api / v2 / Subscriptions /<id> /٪س.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
ar_EG: تريد التجديد في وقت مبكر عن طريق الخروج؟ انقر فوق٪ s هنا.٪ s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
ar_EG: هل تريد أن يتمكن عملاؤك من الاشتراك في منتجات بدون اشتراك؟

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
ar_EG: تحذير! الإصدار 2.0 هو تحديث رئيسي لملحق اشتراكات WooCommerce. قبل التحديث ، يرجى إنشاء نسخة احتياطية وتحديث جميع امتدادات WooCommerce واختبار جميع المكونات الإضافية والرمز المخصص وبوابات الدفع بالإصدار 2.0 على موقع مرحلي. ٪ 1 $ s تعرف على المزيد حول التغييرات في الإصدار 2.0 »٪ 2 $ s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
ar_EG: تحذير! أنت تقوم بتشغيل الإصدار٪ s من كود البرنامج المساعد WooCommerce Subscriptions ولكن تمت ترقية قاعدة البيانات الخاصة بك إلى إصدار الاشتراكات 2.0. سيؤدي هذا إلى مشاكل كبيرة في متجرك.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
ar_EG: تحذير: سيؤدي حذف المستخدم إلى حذف اشتراكاته أيضًا. ستبقى أوامر المستخدم ولكن سيتم إعادة تعيينها إلى المستخدم &quot;الضيف&quot;. هل تريد الاستمرار في حذف هذا المستخدم وأي اشتراكات مرتبطة به؟

en: We can not find your old subscription item.
ar_EG: لا يمكننا العثور على عنصر الاشتراك القديم الخاص بك.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
ar_EG: لا يمكننا العثور على طلب اشتراك مدفوع لهذا المستخدم.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
ar_EG: لا يمكننا العثور على اشتراك بالمعرف #٪ d. ربما تم حذفه؟

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
ar_EG: لم نتمكن من إنشاء طلب تجديد لاشتراكك ، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
ar_EG[0]: لم نتمكن من العثور على طلب التجديد الأصلي لعنصر في سلة التسوق الخاصة بك. تمت إزالة العنصر.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
ar_EG[0]: لم نتمكن من العثور على الاشتراك الأصلي لعنصر في سلة التسوق الخاصة بك. تمت إزالة العنصر.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
ar_EG: لم نقم فقط بتحسين واجهات البشر ، بل قمنا أيضًا بتحسينها لأجهزة الكمبيوتر. يمكن لتطبيقاتك الآن إنشاء الاشتراكات أو قراءتها أو تحديثها أو حذفها عبر نقاط نهاية RESTful API.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
ar_EG: لقد انتهينا من معالجة طلب تجديد الاشتراك الخاص بك.

en: We hope you enjoy it!
ar_EG: نأمل أن تستمتع به!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
ar_EG: لم نتمكن من تحديد موقع هذا الاشتراك ، يرجى المحاولة مرة أخرى.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
ar_EG: لم نتمكن من تحديد مجموعة نتائج التقرير التي طلبتها. الرجاء إعادة إنشاء الارتباط من شاشة تقارير الاشتراك٪ 1 $ s٪ 2 $ s.

en: Weekly
ar_EG: أسبوعي

en: Welcome to Subscriptions 2.0
ar_EG: مرحبًا بك في الاشتراكات 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
ar_EG: مرحبًا بك في الاشتراكات 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
ar_EG: مرحبًا بك في اشتراكات WooCommerce٪ s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
ar_EG: مرحبًا بك في WooCommerce Subscriptions 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
ar_EG: ماذا يحدث عندما يريد العميل شراء منتج باشتراك لشخص آخر؟

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
ar_EG: تعتمد المعلومات الشخصية التي يشاركها متجرك مع مصادر خارجية على المكونات الإضافية لمعالج الدفع التابع لجهة خارجية التي تستخدمها لتحصيل مدفوعات الاشتراك. نوصيك بالتشاور مع سياسات الخصوصية الخاصة بهم لإبلاغ هذا القسم بسياسة الخصوصية الخاصة بك.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
ar_EG: ما نجمعه ونخزنه

en: What we share with others
ar_EG: ما نشاركه مع الآخرين

en: What's new?
ar_EG: ما هو الجديد؟

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
ar_EG: عند الإلغاء

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
ar_EG: عند تنشيط الاشتراك ، إما يدويًا أو بعد عملية شراء ناجحة ، سيتم تعيين هذا الدور للمستخدمين الجدد.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
ar_EG: عند الإلغاء

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
ar_EG: عند معالجة٪ s ، هل يجب الاحتفاظ بالبيانات الشخصية داخل الاشتراكات أو إزالتها؟

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
ar_EG: عند التبديل إلى اشتراك بدفع متكرر مختلف أو فترة فوترة مختلفة ، هل يجب تقسيم السعر المدفوع لفترة الفوترة الحالية بالتناسب عند التبديل إلى الاشتراك الجديد؟

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
ar_EG: عند التبديل إلى اشتراك لمدة طويلة ، يمكنك أن تأخذ في الاعتبار المدفوعات التي أكملها العميل بالفعل عند تحديد عدد المدفوعات التي يحتاج المشترك إلى سدادها مقابل الاشتراك الجديد.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
ar_EG: عند التبديل إلى اشتراك برسوم تسجيل ، يمكنك أن تطلب من العميل دفع الفجوة فقط بين رسوم الاشتراك في الاشتراك الحالي ورسوم تسجيل الاشتراك الجديد (إن وجدت).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
ar_EG: مع WooCommerce Subscribe All the Things ، يمكنهم ذلك! يستكشف هذا الملحق التجريبي كيفية تحويل أي منتج ، بما في ذلك حزم المنتجات والمنتجات المركبة ، إلى منتج باشتراك. كما يوفر للعملاء طريقة للاشتراك في سلة المنتجات بدون اشتراك.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
ar_EG: مع تمكين التجديدات المبكرة ، يمكن للعملاء تجديد اشتراكاتهم قبل تاريخ الدفع التالي.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
ar_EG: مع التجديدات اليدوية ، يتم تعليق اشتراك العميل حتى يقوم بتسجيل الدخول والدفع لتجديده. ٪ 1 $ s اعرف المزيد٪ 2 $ s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
ar_EG: باستخدام مرشح٪ s٪ s&#39;wcs_default_retry_rules ، يمكنك تحديد مجموعة من القواعد الافتراضية لتطبيقها على جميع المدفوعات الفاشلة في متجرك.

note: Author of the plugin
en: WooCommerce
ar_EG: كتب مريم الدخيل لاكاديمية الثراء

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
ar_EG: أضاف WooCommerce 2.6 دعمًا لنقاط نهاية٪ 1 $ sREST API٪ 2 $ s المبنية على البنية الأساسية٪ 3 $ sREST API٪ 4 $ s لـ WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
ar_EG: حساب WooCommerce متصل

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
ar_EG: اشتراكات WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
ar_EG: اشتراكات WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
ar_EG: تحديث اشتراكات WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
ar_EG: تحديث اشتراكات WooCommerce قيد التقدم

en: Would you like to add a payment method now?
ar_EG: هل ترغب في إضافة طريقة دفع الآن؟

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
ar_EG: هل ترغب في تحديث اشتراكاتك لاستخدام طريقة الدفع الجديدة هذه -٪ 1 $ s؟٪ 2 $ s نعم٪ 4 $ s | ٪ 3 $ s لا٪ 4 $ s

en: Y/m/d g:i:s A
ar_EG: Y / m / dg: i: s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
ar_EG: Y / m / dg: i: s A

en: Year
ar_EG: سنة

en: Yes
ar_EG: نعم

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
ar_EG: أنت على وشك التخلص من طلب واحد أو أكثر يحتوي على اشتراك. سيؤدي نقل الطلبات إلى سلة المحذوفات أيضًا الاشتراكات المشتراة مع هذه الطلبات.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
ar_EG: أنت تحذف عنصر اشتراك. ستحتاج أيضًا إلى إلغاء الاشتراك يدويًا وحذفه إلى سلة المحذوفات من شاشة إدارة الاشتراكات.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: لا يمكنك إعادة تفعيل هذا الاشتراك حتى تدفع لتجديده. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: لا يمكنك تجديد هذا الاشتراك مبكرا. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: لا يمكنك إعادة الاشتراك في هذا الاشتراك. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
ar_EG: لا يمكنك تعليق هذا الاشتراك - تم الوصول إلى حد التعليق. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة الى مساعدة.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
ar_EG: لا يمكنك تبديل هذا الاشتراك. يبدو أنك لا تملك الاشتراك.

en: You can not switch to the same subscription.
ar_EG: لا يمكنك التبديل إلى نفس الاشتراك.

en: You can only switch to a subscription product.
ar_EG: يمكنك فقط التبديل إلى منتج الاشتراك.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
ar_EG: لا يمكنك تجديد الاشتراك في هذا الوقت. حاول مرة اخرى.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
ar_EG: لا يمكنك تعديل اشتراك لا يخصك.

en: You cannot remove an item that does not exist.
ar_EG: لا يمكنك إزالة عنصر غير موجود.

en: You do not have permission to create subscriptions
ar_EG: ليس لديك إذن لإنشاء الاشتراكات

en: You do not have permission to read the subscriptions count
ar_EG: ليس لديك إذن لقراءة عدد الاشتراكات

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
ar_EG: لديك اشتراك في هذا المنتج. اختيار اشتراك جديد سيحل محل اشتراكك الحالي.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
ar_EG: لقد أضفت نوعًا مختلفًا من هذا المنتج إلى سلة التسوق بالفعل.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
ar_EG: لقد قمت بالفعل بالاشتراك في هذا المنتج وهو مقيد بواحد لكل عميل. لا يمكنك شراء المنتج مرة أخرى.

en: You have an active subscription to this product already.
ar_EG: لديك اشتراك نشط في هذا المنتج بالفعل.

en: You have no active subscriptions.
ar_EG: ليس لديك اشتراكات نشطة.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
ar_EG: لقد وصلت إلى نهاية الاشتراكات. انتقل إلى٪ s الصفحة الأولى٪ s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
ar_EG: لقد تلقيت طلب تجديد اشتراك من٪ 1 $ s. ترتيبهم على النحو التالي:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
ar_EG: لقد نجحت في تغيير عناصر اشتراكك. طلبك الجديد وتفاصيل الاشتراك موضحة أدناه للرجوع إليها:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
ar_EG: لقد نجحت في إزالة &quot;٪ 1 $ s&quot; من اشتراكك. ٪ 2 $ s تراجع؟٪ 3 $ s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
ar_EG: اكتمل طلب التجديد٪ 1 $ s من٪ 2 $ s

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
ar_EG: اكتمل طلب تجديد اشتراك٪ 1 $ s من٪ 2 $ s - قم بتنزيل ملفاتك

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
ar_EG: يمكن لتطبيقاتك الآن إنشاء الاشتراكات أو قراءتها أو تحديثها أو حذفها عبر نقاط نهاية RESTful API بنفس تصميم أحدث إصدار من نقاط نهاية REST API الخاصة بـ WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
ar_EG: تحتوي سلة التسوق الخاصة بك على طلب تبديل اشتراك غير صالح. تم إزالته من عربة التسوق الخاصة بك.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
ar_EG[0]: تحتوي سلة التسوق الخاصة بك على طلب تبديل اشتراك غير صالح. تم إزالته.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
ar_EG: تم إفراغ سلة التسوق الخاصة بك من منتجات الاشتراك. يمكن شراء منتج اشتراك واحد فقط في كل مرة.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
ar_EG: يمكن لعملائك الآن عرض التفاصيل الكاملة للاشتراك ، بما في ذلك البنود وعنوان الفوترة والشحن وجدول الفواتير وأوامر التجديد ، من٪ s حسابي الخاص&gt; عرض صفحة الاشتراك٪ s.

en: Your database has been updated successfully!
ar_EG: تم تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك بنجاح!

en: Your early renewal order was successful.
ar_EG: كان طلب التجديد المبكر الخاص بك ناجحًا.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
ar_EG: أمر التجديد الخاص بك قد اكتمل

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
ar_EG: كان طلبك للتراجع عن الإجراء السابق غير ناجح.

en: Your subscription change is complete
ar_EG: اكتمل تغيير اشتراكك

en: Your subscription change is complete - download your files
ar_EG: اكتمل تغيير اشتراكك - قم بتنزيل ملفاتك

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
ar_EG: تم إلغاء اشتراكك.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
ar_EG: تم تعليق اشتراكك.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
ar_EG: تم إعادة تنشيط اشتراكك.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
ar_EG: اكتمل طلب تجديد الاشتراك الخاص بك - قم بتنزيل ملفاتك

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
ar_EG[0]: سيتم تفعيل اشتراكك عندما تنتهي عملية الدفع.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
ar_EG: تم استلام طلب تجديد {blogname} الخاص بك!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
ar_EG: إيصال طلب تجديد {blogname} من {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
ar_EG: اكتمل تغيير اشتراكك في {blogname} من {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
ar_EG: اكتمل تغيير اشتراك {blogname} من {order_date} - قم بتنزيل ملفاتك

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
ar_EG: [٪ s] تم إلغاء الاشتراك

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
ar_EG: [٪ s] انتهاء الاشتراك

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
ar_EG: [٪ s] تم تعليق الاشتراك

en: [Remove]
ar_EG: [إزالة]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
ar_EG: [{blogname}] طلب تجديد الاشتراك الجديد ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
ar_EG: [{blogname}] تم تبديل الاشتراك ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
ar_EG: [{site_title}] فشل الدفع التلقائي مقابل {order_number} ، ومن المقرر إعادة المحاولة للتشغيل {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
ar_EG: يقوم العميل بتعليق الاشتراك

en: a subscription expires
ar_EG: ينتهي الاشتراك

en: account erasure request
ar_EG: طلب محو الحساب

en: an automatic payment fails
ar_EG: فشل الدفع التلقائي

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
ar_EG[0]: يوم

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
ar_EG[0]: يوم

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
ar_EG: قبل يوم التجديد

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
ar_EG: على سبيل المثال 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
ar_EG: على سبيل المثال 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
ar_EG: على سبيل المثال 9.90.000

en: emails sent to the customer and store manager
ar_EG: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني إلى العميل ومدير المتجر

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
ar_EG: كل

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
ar_EG: كل٪ s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
ar_EG: كل٪ s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
ar_EG: تاريخ المسح المتوقع٪ s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
ar_EG: إلى عن على

en: how long to wait between retry attempts
ar_EG: كم من الوقت الانتظار بين محاولات إعادة المحاولة

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
ar_EG: في٪ s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
ar_EG: l jS \ o \ f FY ، h: ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
ar_EG[0]: شهر

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
ar_EG[0]: شهر

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
ar_EG: طرق الطلب الجديدة ذات الصلة في WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
ar_EG: رقم

en: now
ar_EG: حاليا

en: staging
ar_EG: انطلاق

en: subscriptions
ar_EG: الاشتراكات

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
ar_EG: تعليق لكل فترة فاتورة.

en: the status applied to the renewal order and subscription
ar_EG: الحالة المطبقة على أمر التجديد والاشتراك

en: the total number of retry attempts
ar_EG: العدد الإجمالي لمحاولات إعادة المحاولة

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
ar_EG: صريح

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
ar_EG: الإصدار٪ 1 $ s قديم. الإصدار الأساسي هو٪ 2 $ s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
ar_EG[0]: أسبوع

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
ar_EG[0]: أسبوع

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
ar_EG[0]: عام

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
ar_EG[0]: عام
