Citadela Listing 5.7.15 - en to tr translation catalogue (819 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: “%2$s” için %1$s incelemesi

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
tr: %s taşıma işlemini tamamladı. Önceki AIT dizin temanızdaki tüm öğeler, kategoriler ve konumlar artık Citadela Listeleme eklentisiyle birlikte kullanılabilir.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
tr: %s, arka planda önceki AIT dizin temanızdaki tüm öğeleri, kategorileri ve konumları otomatik olarak taşıyor. Taşıma işlemi birkaç dakika sürebilir. Taşıma işlemi bittiğinde size haber vereceğiz. WordPress&#39;i her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
tr: %s eklentisi ve PHP uyumsuzluğu

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
tr: %s eklentisi ve WordPress uyumsuzluğu

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
tr: %s eklenti uyumsuzluğu

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
tr: %s eklentisi etkin

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
tr[0]: %s incelemesi

en: 404 Page
tr: 404 Sayfa

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: Actions:
tr: Hareketler:

[ctx: Item]
en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Add New Item
tr: Yeni öğe ekle

en: Add New Location
tr: Yeni Konum Ekle

en: Add images to gallery
tr: Galeriye resim ekle

en: Address
tr: Adres

en: Address and Location
tr: Adres ve Konum

en: Address and location
tr: Adres ve konum

en: Advanced Filters block displayed within search form
tr: Arama formunda görüntülenen Gelişmiş Filtreler bloğu

en: Advanced Header Design
tr: Gelişmiş Başlık Tasarımı

en: Advanced header
tr: Gelişmiş başlık

note: Author of the plugin
en: AitThemes
tr: AitTemaları

en: Align Center
tr: Merkezi hizalama

en: Align Justify
tr: Hizala Yasla

en: Align Left
tr: Sola hizalamak

en: Align Right
tr: Sağa Hizala

en: Align Text Center
tr: Metin Merkezini Hizala

en: Align Text Justify
tr: Metni Hizala Yasla

en: Align Text Left
tr: Metni Sola Hizala

en: Align Text Right
tr: Metni Sağa Hizala

en: Alignment
tr: hizalama

en: All
tr: Herşey

en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

en: All Items
tr: Tüm eşyalar

en: All Locations
tr: Tüm konumlar

en: All Special Pages
tr: Tüm Özel Sayfalar

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
tr: Otomatik olarak taşınan tüm öğeler, kategoriler ve konumlar veritabanınızdan silindi. Yeni göç süreci başladı.

en: All filters
tr: Tüm filtreler

en: All inputs
tr: Tüm girişler

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için yorumları yönetmesine izin verin.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için incelemeleri yönetmesine izin verin.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela ürünleri için kategoriler belirlemesine izin verin.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için konum belirlemesine izin verin.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için Öne Çıkan Kategoriyi ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için GPX parça dosyasını ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için Öğe Uzantısı seçeneklerini ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için adres ve konum belirlemesine izin verin.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için ilgili kişiyi ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için içeriği ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için alıntıyı ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için öne çıkan görseli ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için genel seçenekleri belirlemesine izin verin.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için resim galerisini ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela ürünleri için açılış saatlerini ayarlamasına izin verin.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
tr: Müşterinin Citadela öğeleri için sayfa niteliklerini ayarlamasına izin verin.

en: Already claimed
tr: Zaten talep edildi

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
tr: Zaten açılmış olan Öğe Gönderisi, referans gönderisi olarak kullanılacaktır.

en: Any active subscription
tr: Herhangi bir aktif abonelik

en: Appearance
tr: Dış görünüş

en: Approve
tr: Onaylamak

en: Approve claim
tr: talebi onayla

en: Approved
tr: Onaylı

en: Archives:
tr: Arşivler:

en: Are you sure you want to decline this claim?
tr: Bu talebi reddetmek istediğinizden emin misiniz?

en: Ascending
tr: artan

en: Attributes
tr: Öznitellikler

en: Author Details
tr: Yazar Ayrıntıları

en: Author archives:
tr: Yazar arşivleri:

en: Author biographical info
tr: Yazar biyografik bilgi

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Authors to display
tr: Görüntülenecek yazarlar

en: Automatic Listing Map
tr: Otomatik Listeleme Haritası

en: Automatic Listing Map (for posts)
tr: Otomatik Listeleme Haritası (gönderiler için)

en: Automatic height
tr: Otomatik yükseklik

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Background
tr: Arka fon

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background image
tr: Arka plan görüntüsü

en: Background on collapsed form
tr: Daraltılmış formda arka plan

en: Background settings
tr: Arka plan ayarları

en: Background type
tr: Arka plan türü

en: Blur background
tr: Arka planı bulanıklaştır

en: Blur radius
tr: Bulanıklık yarıçapı

en: Border around filter group
tr: Filtre grubunun etrafındaki kenarlık

en: Border around heading
tr: Başlığın etrafındaki kenarlık

en: Border color
tr: Sınır rengi

en: Border radius
tr: Sınır yarıçapı

en: Border settings
tr: Kenarlık ayarları

en: Border style
tr: kenarlık stili

en: Border width
tr: kenarlık genişliği

en: Borders color
tr: Kenarlıklar rengi

en: Borders width
tr: Kenarlık genişliği

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom left
tr: Sol alt

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Box layout
tr: Kutu düzeni

en: Box width
tr: kutu genişliği

en: Button background color
tr: Düğme arka plan rengi

en: Button border radius
tr: Düğme kenarlığı yarıçapı

en: Button color
tr: Düğme rengi

en: Button settings
tr: Düğme ayarları

en: Button style
tr: Düğme stili

en: Button text color
tr: Düğme metin rengi

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Cancel
tr: İptal

en: Captcha check failed!
tr: Captcha denetimi başarısız oldu!

en: Caption text
tr: Altyazı metni

en: Carousel Options
tr: Dönen Seçenekler

en: Carousel autoplay enabled
tr: Dönen otomatik oynatma etkin

en: Carousel decoration color
tr: Atlıkarınca dekorasyon rengi

en: Carousel loop mode enabled
tr: Döngü döngüsü modu etkinleştirildi

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category
tr: Kategori

en: Category Details
tr: Kategori Detayları

en: Category archives:
tr: Kategori Arşivleri:

en: Category color
tr: Kategori rengi

en: Category decoration color
tr: Kategori dekorasyon rengi

en: Category icon
tr: Kategori simgesi

en: Center
tr: merkez

en: Center left
tr: Merkez sol

en: Center right
tr: Sağ orta

en: Change GPX track
tr: GPX izini değiştir

en: Checkbox
tr: onay kutusu

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
tr: Seçilen giriş türü için seçenekler. Her satıra bir seçenek ekleyin, kaydedilen giriş değerini ve girişte görüntülenen metni iki nokta üst üste kullanarak bölün.

en: Choose option
tr: Seçeneği seçin

en: Citadela - Special Pages
tr: Citadela - Özel Sayfalar

note: translators: %s plugin's name
en: Citadela Directory Lite
tr: Citadela Dizin Lite

en: Citadela Half Layout Map Settings
tr: Citadela Yarım Düzen Harita Ayarları

en: Citadela Item Page Layout
tr: Citadela Öğe Sayfa Düzeni

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
tr: Citadela Listesi

en: Citadela Listing > Item Extension
tr: Citadela Listeleme &gt; Öğe Uzantısı

en: Citadela Listing Blocks
tr: Citadela Listeleme Blokları

en: Citadela Posts Blocks
tr: Citadela Mesaj Blokları

en: Citadela Special Pages
tr: Citadela Özel Sayfaları

en: Citadela Subscription
tr: Citadela Aboneliği

en: Claim Listing
tr: Talep Listesi

en: Claim Listing Request
tr: Talep Listeleme Talebi

en: Claim as:
tr: Şu şekilde talep edin:

en: Claim listing has been approved
tr: Talep listesi onaylandı

en: Claim listing has been declined
tr: Talep listesi reddedildi

en: Claim status
tr: talep durumu

en: Claimed by
tr: tarafından talep edildi

en: Clear
tr: Temizlemek

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
tr: Aşağıdaki düğmeye tıklamak, taşıma işlemini yeniden başlatacaktır. Otomatik olarak taşınan tüm öğeler, kategoriler ve konumlar silinecek. El ile oluşturulan tüm öğeler, kategoriler ve konumlar silinmeyecektir. Bundan sonra taşıma işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

en: Closed on mobile
tr: Mobilde kapalı

en: Cluster radius in px
tr: piksel cinsinden küme yarıçapı

en: Clusters are disabled.
tr: Kümeler devre dışı.

en: Collapsible filters section.
tr: Katlanabilir filtreler bölümü.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Contact
tr: İletişim

en: Content
tr: İçerik

en: Content visible for:
tr: Şunlar için görünür içerik:

en: Copy and paste the JSON from this website:
tr: JSON&#39;u bu web sitesinden kopyalayıp yapıştırın:

en: Couldn't find location, try different address.
tr: Konum bulunamadı, farklı bir adres deneyin.

en: Cover
tr: Örtmek

en: Cover column height
tr: Kapak sütunu yüksekliği

en: Cover image
tr: Kapak resmi

en: Current block view
tr: Mevcut blok görünümü

en: Custom
tr: Gelenek

en: Custom Height Settings
tr: Özel Yükseklik Ayarları

en: Custom inputs
tr: Özel girişler

en: Custom shadow
tr: Özel gölge

en: Customized options for mobile screen width.
tr: Mobil ekran genişliği için özelleştirilmiş seçenekler.

en: Dark
tr: Karanlık

en: Data migration
tr: Veri göçü

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
tr: Değeri olmayan girişlerin verileri görüntülenmeyecektir.

en: Date
tr: Tarih

en: Date archives:
tr: Tarih arşivleri:

en: Date color
tr: Tarih rengi

en: Decide if email address is visible for visitors
tr: E-posta adresinin ziyaretçiler tarafından görülüp görülemeyeceğine karar verin

en: Decline
tr: Reddetmek

en: Decline claim
tr: Hak talebini reddet

en: Decoration color
tr: Dekorasyon rengi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Layout Options
tr: Varsayılan Düzen Seçenekleri

en: Default Search Results
tr: Varsayılan Arama Sonuçları

en: Default Search Results Page
tr: Varsayılan Arama Sonuçları Sayfası

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
tr: Seçimde ilk seçenek olarak görüntülenen varsayılan seçim metni.

en: Default shadow
tr: Varsayılan gölge

en: Default size
tr: Varsayılan boyut

en: Delay between slides
tr: Slaytlar arasındaki gecikme

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Tanım

en: Description text that appear on edit page with new input.
tr: Yeni girişle düzenleme sayfasında görünen açıklama metni.

en: Design Options
tr: Tasarım Seçenekleri

en: Desktop
tr: masaüstü

en: Desktop size
tr: masaüstü boyutu

en: Disable filters button label
tr: Filtreler düğmesi etiketini devre dışı bırak

en: Disable geolocation button label
tr: Coğrafi konum düğmesi etiketini devre dışı bırak

en: Display name
tr: Ekran adı

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
tr: Görüntülenenler, GPS koordinatlarına göre en yakın öğelerdir.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
tr: Görüntülenen, seçilen referans Öğe Gönderisine benzer gönderiler olacaktır.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
tr: Belirli bir listeleme öğesinin adresini, telefon numarasını ve diğer iletişim bilgilerini görüntüler.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
tr: Google Haritalar navigasyonunu Öğe Gönderi konumuna açan düğmeyi görüntüler.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
tr: Öğeye atanan GPX dosyasını indirmek için düğmeyi görüntüler.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
tr: Belirli bir listeleme öğesinin e-posta adresine doğrudan e-posta gönderen iletişim formunu görüntüler.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
tr: İçeriği yalnızca aktif üyeliği olan kullanıcılar veya yalnızca üyeliği olmayan ziyaretçiler için görüntüler.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
tr: Belirli bir listeleme öğesinin görsel düzenleyicisinde yazılan içeriği görüntüler.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
tr: Öğe Gönderisine atanan resimlerin galerisini görüntüler.

en: Displays information about author on author archive page.
tr: Yazar arşiv sayfasında yazar hakkındaki bilgileri görüntüler.

en: Displays information about selected authors.
tr: Seçili yazarlar hakkındaki bilgileri görüntüler.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
tr: Öğeye atanan Öğe Uzantısı girişlerinden gelen bilgileri görüntüler.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
tr: Belirli bir filtreye göre listeleme kategorilerini görüntüler. Belirli bir kategoriden ana kategorileri veya alt kategorileri görüntüleyebilir.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
tr: Geçerli kategori/konum sayfasına veya arama formundan sonuçlara göre listeleme öğelerini görüntüler.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
tr: Listeleme öğelerini filtrelere göre görüntüler. Örneğin, yalnızca belirli kategori, konum veya öne çıkan öğelerden öğeler.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
tr: Listeleme öğelerini filtrelere dayalı olarak haritada görüntüler. Örneğin, yalnızca belirli kategori, konum veya öne çıkan öğelerden öğeler.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
tr: Seçilen referans öğe gönderisine benzer liste öğelerini görüntüler.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
tr: Belirli bir filtreye göre listeleme konumlarını görüntüler. Belirli bir konumdan üst konumları veya alt konumları görüntüleyebilir.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
tr: Geçerli kategori sayfasına göre alt kategorileri listeler.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
tr: Geçerli kategori sayfasına göre alt konumları listeler.

en: Displays main item image of specific listing item.
tr: Belirli listeleme öğesinin ana öğe görüntüsünü görüntüler.

en: Displays opening hours of specific listing item.
tr: Belirli bir listeleme öğesinin açılış saatlerini görüntüler.

en: Displays posts based on current results from search form.
tr: Arama formundaki mevcut sonuçlara göre gönderileri görüntüler.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
tr: Varsayılan WordPress arama sonuçları sayfasındaki mevcut sonuçlara göre gönderileri görüntüler.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
tr: Filtrelere dayalı olarak gönderileri harita üzerinde görüntüler. Örneğin, yalnızca belirli bir kategoriden veya konumdan gönderiler.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
tr: Geçerli sayfaya göre ilgili listeleme öğelerini otomatik olarak görüntüler. Örneğin, arama sonuçları veya öğe detay konumu.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
tr: Geçerli sayfaya göre ilgili gönderileri otomatik olarak görüntüler. Örneğin, arama sonuçları veya gönderi detay konumu.

en: Displays the button and the form for claim listing.
tr: Talep listesi için düğmeyi ve formu görüntüler.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
tr: Belirli listeleme öğesinin yaklaşan etkinliklerini görüntüler.

en: Distance
tr: Mesafe

en: Distance option label
tr: Mesafe seçeneği etiketi

en: Distance unit
tr: Mesafe birimi

en: Do not show
tr: Gösterme

en: Do not show endpoints
tr: Uç noktaları gösterme

en: Do not use Item Detail special page settings
tr: Öğe Ayrıntısı özel sayfa ayarlarını kullanmayın

en: Download GPX file
tr: GPX dosyasını indirin

en: Drop GPX file here
tr: GPX dosyasını buraya bırakın

en: Dynamic track visibility
tr: Dinamik iz görünürlüğü

en: Easy Admin
tr: Kolay Yönetici

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
tr: Easy Admin, gereksiz dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan basitleştirilmiş WordPress yönetimi sunar.

en: Edit Category
tr: Kategoriyi Düzenle

en: Edit Item
tr: Ögeyi düzenle

en: Edit Location
tr: Konumunu düzenle

en: Edit Special Page
tr: Özel Sayfayı Düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email Help
tr: E-posta Yardımı

en: Email Label
tr: E-posta Etiketi

en: Email Message
tr: E-posta mesajı

en: Email settings
tr: E mail ayarları

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
tr: E-postada gönderen olarak kullanılan e-posta, e-posta adresinin web sitenizin etki alanıyla uyumlu olduğundan emin olun.

en: Empty map behavior
tr: Boş harita davranışı

en: Empty value to show all similar items.
tr: Tüm benzer öğeleri göstermek için boş değer.

en: Enable
tr: Olanak vermek

en: Enable Gutenberg editor
tr: Gutenberg düzenleyicisini etkinleştir

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
tr: Menü aracılığıyla filtreler için kullanılabilen girişleri etkinleştirin ve ekleyin

en: Enable and insert inputs via menu
tr: Menü aracılığıyla girişleri etkinleştirin ve ekleyin

en: Enable bundled subscriptions
tr: Paket abonelikleri etkinleştir

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
tr: Uç nokta işaretçileri, yüklenen GPX izinin ilk ve en son noktasının yerine görüntülenir.

en: Event Details
tr: etkinlik detayları

en: Event Image Options
tr: Etkinlik Görüntüsü Seçenekleri

en: Every segment in track
tr: Parçadaki her segment

en: Everything
tr: Her şey

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
tr: Girilen değerlere örnek: %s

en: Excerpt
tr: Alıntı

en: Feature is disabled
tr: Özellik devre dışı

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured Category
tr: Öne Çıkan Kategori

en: Featured category
tr: Öne Çıkan Kategori

en: Featured image
tr: Özellikli resim

en: Featured items first
tr: Önce öne çıkan öğeler

en: Featured location
tr: Öne çıkan konum

en: Fill all required fields, please.
tr: Tüm gerekli alanları doldurun lütfen.

en: Filter
tr: filtre

en: Filter posts
tr: Mesajları filtrele

en: Filter special pages list
tr: Özel sayfalar listesini filtrele

en: Filters
tr: filtreler

en: Filters Design
tr: Filtre Tasarımı

en: Filters background color
tr: Arka plan rengini filtreler

en: Filters group name
tr: Grup adını filtreler

en: Filters settings
tr: Filtre ayarları

en: Filters to specify results of displayed items.
tr: Görüntülenen öğelerin sonuçlarını belirtmek için filtreler.

en: Find address
tr: Adresi bul

en: Fix width
tr: Genişliği düzelt

en: Fixed
tr: Sabit

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
tr: Daha fazla ayrıntı için bkz. %s.

en: Force box width to selected value.
tr: Kutu genişliğini seçilen değere zorla.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
tr: Görüntülenen veriler için tablo stilini zorla, daha uzun değerler etiketin altına taşınmaz.

en: Form
tr: Biçim

en: Form inside map breakpoint
tr: Harita kesme noktası içinde form

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Friday
tr: Cuma

en: Full horizontal
tr: Tam yatay

en: Full vertical
tr: Tam dikey

en: Fullwidth page
tr: Tam genişlikte sayfa

en: GPS
tr: Küresel Konumlama Sistemi

en: GPX Track
tr: GPX Parçası

en: GPX Tracks
tr: GPX Parçaları

en: GPX file successfully loaded!
tr: GPX dosyası başarıyla yüklendi!

en: GPX files
tr: GPX dosyaları

en: Gallery Options
tr: Galeri Seçenekleri

en: General
tr: Genel

en: General background
tr: Genel arka plan

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: General options for desktop.
tr: Masaüstü için genel seçenekler.

en: General settings
tr: Genel Ayarlar

en: Geolocation search settings
tr: Coğrafi konum arama ayarları

en: Get directions
tr: Yol tarifi almak

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar API Anahtarı

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
tr: Google Haritalar API anahtarı, Google tarafından gereklidir. Liste öğelerini haritada görüntülemek gibi gelişmiş harita özelliklerini kullanan tüm web siteleri için gereklidir. %1$sizleyen öğretici%2$s&#39;de API anahtarının nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
tr: Google reCaptcha, web sitenizi spam ve spam botları tarafından diğer otomatik form gönderimlerine karşı korur. Web sitenizdeki formları korumak için üçüncü taraf çözümü kullanıyorsanız, aşağıdaki önemli girdileri dikkate almayın.

en: Google reCaptcha v3 Keys
tr: Google reCaptcha v3 Anahtarları

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Gradient degree
tr: gradyan derecesi

en: Grid size
tr: ızgara boyutu

en: Group name
tr: Grup ismi

en: Half layout page
tr: Yarım düzen sayfası

en: Header menu settings
tr: Başlık menüsü ayarları

en: Header opened or closed by default.
tr: Başlık varsayılan olarak açılır veya kapanır.

en: Header settings
tr: Başlık ayarları

en: Height unit
tr: Yükseklik birimi

en: Help text displayed with Email input.
tr: E-posta girişi ile görüntülenen yardım metni.

en: Help text displayed with Message input.
tr: Mesaj girişi ile görüntülenen yardım metni.

en: Help text displayed with Name input.
tr: Ad girişi ile görüntülenen yardım metni.

en: Help text displayed with Subject input.
tr: Konu girişi ile görüntülenen yardım metni.

en: Help texts
tr: Yardım metinleri

en: Hide Location input
tr: Konum girişini gizle

en: Hide empty values
tr: Boş değerleri gizle

en: Hide map
tr: Haritayı gizle

en: Hide selected filters
tr: Seçili filtreleri gizle

en: Hide selected inputs
tr: Seçili girişleri gizle

en: Hide unchecked checkbox
tr: İşaretlenmemiş onay kutusunu gizle

en: Horizontal offset
tr: yatay ofset

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
tr: Seçilirse, Öğe gönderileri için filtrelerde mevcut olacaktır.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
tr: Kendi WooCommerce Abonelikler eklentinizi kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki paket sürümünü devre dışı bırakın ve eklentinizi etkinleştirin.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
tr: GPX iziniz birkaç bölümden oluşuyorsa, her bölümün başlangıcı ve bitişi yerine bitiş noktası işaretçileri görüntülenir.

en: Image focus
tr: Görüntü odağı

en: Image height
tr: Görüntü yüksekliği

en: Image height unit
tr: Görüntü yükseklik birimi

en: Image position
tr: görüntü konumu

en: Image repeat
tr: Görüntü tekrarı

en: Image scroll
tr: Görüntü kaydırma

en: Image size
tr: Görüntü boyutu

en: Images caption text
tr: Resimler altyazı metni

en: Images gallery
tr: Resim galerisi

en: Images vertical align
tr: Görüntüler dikey hizalama

en: Infinite loop
tr: Sonsuz döngü

en: Input choices
tr: Giriş seçenekleri

en: Input description
tr: Giriş açıklaması

en: Input field name that appear on edit page.
tr: Düzenleme sayfasında görünen alan adını girin.

en: Input identifier
tr: Giriş tanımlayıcısı

en: Input label
tr: Giriş etiketi

en: Input labels
tr: Giriş etiketleri

en: Input type
tr: Giriş tipi

en: Inputs contain validation errors.
tr: Girişler doğrulama hataları içeriyor.

en: Inputs group
tr: Giriş grubu

en: Insert from media
tr: Medyadan ekle

en: Insert unit that will be displayed with number value.
tr: Sayı değeri ile görüntülenecek birimi girin.

en: Inside image
tr: iç görüntü

en: Integrations
tr: Entegrasyonlar

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya formatı

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
tr: Aradığınızı bulamıyoruz gibi görünüyor.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
tr: Tüm bir öğe detay sayfası oluşturmanıza izin verecektir. Öğe Ayrıntısı özel sayfasından hiçbir blok devralınmaz.

[ctx: post type singular name]
en: Item
tr: Öğe

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
tr: Ürün Kategorileri

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
tr: Ürün Kategorileri

en: Item Categories widgets area
tr: Öğe Kategorileri widget alanı

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
tr: Öğe Kategorisi

en: Item Claim Listing
tr: Ürün Talep Listesi

en: Item Contact Details
tr: Ürün İletişim Bilgileri

en: Item Contact Form
tr: Ürün İletişim Formu

en: Item Content
tr: Ürün İçeriği

en: Item Detail
tr: Ürün Detayı

en: Item Detail Page
tr: Ürün Detay Sayfası

en: Item Details
tr: Ürün Detayları

en: Item Events
tr: Öğe Etkinlikleri

en: Item Extension
tr: Öğe Uzantısı

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
tr: Öğe Uzantısı, Öğe Gönderilerinin düzenleme sayfalarında ek girdiler oluşturmaya izin verir.

en: Item Featured Image
tr: Öğe Öne Çıkan Resim

en: Item GPX Download
tr: Öğe GPX İndirme

en: Item Gallery
tr: Ürün Galerisi

en: Item Get Directions
tr: Öğe Yol Tarifi Al

en: Item Image Options
tr: Öğe Görüntü Seçenekleri

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
tr: Öğe konumu

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
tr: Öğe Konumları

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
tr: Öğe Konumları

en: Item Locations widgets area
tr: Öğe Konumları widget alanı

en: Item Opening Hours
tr: Ürün Açılış Saatleri

en: Item Options
tr: Öğe Seçenekleri

en: Item Review
tr: Öğe İnceleme

en: Item Reviews
tr: Ürün İncelemeleri

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
tr: Öğe İncelemeleri, web sitesi ziyaretçilerinin Öğe Gönderileri için bir inceleme ve derecelendirme bırakmasına izin vermek için WordPress Yorumlarını genişletir.

en: Item already claimed
tr: Öğe zaten talep edildi

en: Item author
tr: Öğe yazarı

en: Item category
tr: Öğe Kategorisi

en: Item detail page slug
tr: Öğe ayrıntı sayfası bilgi

en: Item has been claimed
tr: Öğe talep edildi

en: Item location
tr: Öğe konumu

en: Item owner reply.
tr: Ürün sahibi yanıtı.

en: Item pending moderation from admin
tr: Öğe yönetici tarafından denetlenmeyi bekliyor

en: Item widgets area
tr: Öğe widget&#39;ları alanı

en: Item:
tr: Öğe:

en: Items
tr: Öğeler

[ctx: post type general name]
en: Items
tr: Öğeler

[ctx: post type menu name]
en: Items
tr: Öğeler

en: Keep header closed by default on mobile.
tr: Mobil cihazlarda üstbilgiyi varsayılan olarak kapalı tutun.

en: Kilometers
tr: kilometre

en: Label color
tr: Etiket rengi

en: Label for email field
tr: E-posta alanı için etiket

en: Label for submit button
tr: Gönder düğmesi için etiket

en: Label for username field
tr: Kullanıcı adı alanı için etiket

en: Label used for Email input.
tr: E-posta girişi için kullanılan etiket.

en: Label used for Message textarea.
tr: Mesaj metin alanı için kullanılan etiket.

en: Label used for Name input.
tr: Ad girişi için kullanılan etiket.

en: Label used for Subject input.
tr: Konu girişi için kullanılan etiket.

en: Label width
tr: etiket genişliği

en: Large
tr: Büyük

en: Large button
tr: Büyük düğme

en: Large size
tr: Büyük boy

en: Latitude
tr: Enlem

en: Leave a review
tr: İnceleme bırak

en: Leave empty to not use this option.
tr: Bu seçeneği kullanmamak için boş bırakın.

en: Left
tr: Ayrıldı

en: Limit displayed posts
tr: Görüntülenen gönderileri sınırla

en: Line under heading
tr: Başlık altındaki satır

en: Lines color
tr: Çizgi rengi

en: Lines decoration
tr: Çizgiler dekorasyon

en: Link label
tr: Bağlantı etiketi

en: Links color
tr: Bağlantı rengi

en: List layout
tr: Liste düzeni

en: Listing Advanced Filters
tr: Gelişmiş Filtreleri Listeleme

en: Listing Author Detail
tr: Yazar Ayrıntılarını Listeleme

en: Listing Authors List
tr: Yazar Listesini Listeleme

en: Listing Categories List
tr: Listeleme Kategorileri Listesi

en: Listing Category Page
tr: Listeleme Kategori Sayfası

en: Listing Items List
tr: Liste Öğeleri Listesi

en: Listing Location Page
tr: Listeleme Konumu Sayfası

en: Listing Locations List
tr: Listeleme Konumları Listesi

en: Listing Map
tr: Liste Haritası

en: Listing Map (for posts)
tr: Listeleme Haritası (yazılar için)

en: Listing Membership Content
tr: Üyelik İçeriğini Listeleme

en: Listing Search Form
tr: Liste Arama Formu

en: Listing Search Results
tr: Arama Sonuçlarını Listeleme

en: Listing Similar Items
tr: Benzer Öğeleri Listeleme

en: Listing Subcategories List
tr: Listeleme Alt Kategorileri Listesi

en: Listing Sublocations List
tr: Alt Konum Listesini Listeleme

en: Location
tr: Konum

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
tr: Konum

en: Location Details
tr: Konum Ayrıntıları

en: Locations
tr: Konumlar

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
tr: Konumlar

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
tr: Konumlar

en: Log Out
tr: Çıkış Yap

en: Logged in text
tr: Metin giriş yaptı

en: Logical operator
tr: mantıksal operatör

en: Longitude
tr: Boylam

en: Map provider
tr: Harita sağlayıcısı

en: Maps provider
tr: Haritalar sağlayıcısı

en: Mark Item post as featured
tr: Öğe gönderisini öne çıkan olarak işaretle

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
tr: Görüntülenen sonuçlarda öncelik sırasına koymak için kategoriyi öne çıkan olarak işaretleyin.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
tr: Görüntülenen sonuçlarda öncelik sırasına koymak için konumu öne çıkan olarak işaretleyin.

en: Marker Cluster Settings
tr: İşaret Kümesi Ayarları

en: Markers
tr: işaretçiler

en: Markers & GPX Tracks
tr: İşaretleyiciler ve GPX Parçaları

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
tr: %spx yarıçapından daha kısa mesafedeki işaretçiler kümeler halinde gruplandırılır. Kümeleri devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Max number of items
tr: Maksimum öğe sayısı

en: Maximum displayed posts
tr: Maksimum görüntülenen gönderiler

en: Maximum distance
tr: maksimum mesafe

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
tr: Mevcut abonelik için maksimum öğe aşıldı.

en: Maximum width
tr: Maksimum genişlik

en: Medium
tr: Orta

en: Medium size
tr: Orta boy

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
tr: Onay kutularını filtre grubunda birleştirin ve bunları ön uç filtrelerinde birlikte gösterin. Farklı grup adları kullanarak daha fazla grup kullanabilirsiniz.

en: Message
tr: İleti

en: Message Help
tr: Mesaj Yardımı

en: Message Label
tr: Mesaj Etiketi

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
tr: Sunucu tarafındaki sorun nedeniyle form gönderimi başarısız olduğunda görüntülenen mesaj.

en: Message displayed when the form validation failed.
tr: Form doğrulama başarısız olduğunda görüntülenen mesaj.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
tr: Form başarıyla gönderildiğinde görüntülenen mesaj.

en: Message for the email notification
tr: E-posta bildirimi için mesaj

en: Metabox content settings
tr: Meta kutusu içerik ayarları

en: Migration finished
tr: Taşıma tamamlandı

en: Migration in progress
tr: Taşıma devam ediyor

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
tr: Taşıma işlemi şu anda devam etmektedir. Bittiğinde taşıma işlemini yeniden başlatabileceksiniz.

en: Migration restarted
tr: Taşıma yeniden başlatıldı

en: Miles
tr: Mil

en: Minimum height unit
tr: Minimum yükseklik birimi

en: Minimum image height
tr: Minimum görüntü yüksekliği

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
tr: Minimum harita yüksekliği, haritanın iç içeriğinin ihtiyaçlarına göre tanımlanan değerden farklı olabilir.

en: Missing required GPX data
tr: Gerekli GPX verileri eksik

en: Mobile
tr: mobil

en: Mobile size
tr: Mobil boyut

en: Mobile width breakpoint
tr: Mobil genişlik kesme noktası

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Move backward
tr: Geri git

en: Move forward
tr: ileri git

en: Multiselect
tr: Çoklu seçim

en: Name Help
tr: Ad Yardımı

en: Name Label
tr: İsim Etiketi

en: Name of sender displayed in received email.
tr: Alınan e-postada görüntülenen gönderenin adı.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
tr: Öğe Düzenleme sayfasındaki ayarlar sekmesinin adı.

en: New Category Name
tr: Yeni Kategori Adı

en: New Item
tr: Yeni öğe

en: New Location Name
tr: Yeni Konum Adı

en: Newer reviews
tr: Daha yeni yorumlar

en: Next
tr: Sonraki

en: Night
tr: Gece

en: No Items found
tr: Hiç bir öğe bulunamadı

en: No Items found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Öğe bulunamadı

en: No border
tr: Sınır yok

en: No borders
tr: Sınır yok

en: No lines
tr: çizgi yok

en: No posts found
tr: Gönderi bulunamadı

en: No repeat
tr: Tekrar yok

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: No shadow
tr: Gölge yok

en: No special pages found.
tr: Özel sayfa bulunamadı.

en: No users found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: Non-membership visitors
tr: Üye olmayan ziyaretçiler

en: None
tr: Hiçbiri

en: Note
tr: Not

en: Notification messages
tr: bildirim mesajları

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
tr: Öğe zaten talep edildiğinde bildirim. Bildirimi gizlemek için boş bırakın.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
tr: Öğe yönetici tarafından denetlenmeyi beklediğinde bildirim. Bildirimi gizlemek için boş bırakın.

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Number
tr: Sayı

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: OK
tr: TAMAM

en: Older reviews
tr: Daha eski incelemeler

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
tr: “%1$s” üzerine bir düşünce

en: Only featured
tr: Yalnızca öne çıkanlar

en: Only featured items
tr: Yalnızca öne çıkan öğeler

en: Only parent categories
tr: Yalnızca ana kategoriler

en: Only parent locations
tr: Yalnızca üst konumlar

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Hata! O sayfa bulunamıyor.

en: Open image in popup
tr: Görüntüyü açılır pencerede aç

en: Opened by default
tr: Varsayılan olarak açıldı

en: Opening Hours
tr: Açılış saatleri

en: Opening hours
tr: Açılış saatleri

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order Options
tr: Sipariş Seçenekleri

en: Order by
tr: Tarafından sipariş

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: Organizer:
tr: Organizatör:

en: Owner
tr: Sahip

en: Page template
tr: Sayfa şablonu

en: Parent Category
tr: aile kategorisi

en: Parent Category:
tr: Aile kategorisi:

en: Parent Location
tr: Ebeveyn Konumu

en: Parent Location:
tr: Ebeveyn Konumu:

en: Pending
tr: Askıda olması

en: Performance Settings
tr: Performans Ayarları

en: Plugin Activation
tr: Eklenti Aktivasyonu

en: Position unavailable
tr: Pozisyon kullanılamıyor

en: Post Options
tr: Gönderi Seçenekleri

en: Post has not selected any term.
tr: Gönderi herhangi bir terim seçmedi.

en: Posts Author Page
tr: Yazılar Yazar Sayfası

en: Posts Category Page
tr: Yazılar Kategori Sayfası

en: Posts Date Page
tr: Gönderiler Tarih Sayfası

en: Posts Search Form
tr: Mesaj Arama Formu

en: Posts Search Results
tr: Mesaj Arama Sonuçları

en: Posts Tag Page
tr: Yazılar Etiket Sayfası

en: Posts navigation
tr: Gönderilerde gezinme

en: Posts number color
tr: Mesaj numarası rengi

en: Previous
tr: Öncesi

en: Proportional image height
tr: Orantılı görüntü yüksekliği

en: Radial gradient
tr: Radyal gradyan

en: Random
tr: Rastgele

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Rating stars color
tr: Derecelendirme yıldız rengi

en: Read more
tr: Devamını oku

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
tr: Yakın zamanda etkinleştirilen tema, %s eklentisiyle uyumlu değil, bu nedenle eklenti devre dışı bırakıldı.

en: Recommended map height
tr: Önerilen harita yüksekliği

en: Reference Item Post
tr: Referans Öğesi Gönderisi

en: Remove GPX track
tr: GPX izini kaldır

en: Remove Image
tr: Resmi Kaldır

en: Repeat
tr: Tekrar et

en: Repeat horizontally
tr: yatay olarak tekrarla

en: Repeat vertically
tr: Dikey olarak tekrarla

en: Respond to review
tr: İncelemeye yanıt verin

en: Responsive options applied under screen width
tr: Ekran genişliği altında uygulanan duyarlı seçenekler

en: Restart migration
tr: Taşımayı yeniden başlat

en: Results include at least one of selected filters.
tr: Sonuçlar, seçilen filtrelerden en az birini içerir.

en: Results must include all selected filters.
tr: Sonuçlar, seçilen tüm filtreleri içermelidir.

en: Retro
tr: retro

en: Reviews
tr: incelemeler

en: Right
tr: Doğru

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save Settings
tr: Ayarları kaydet

en: Scroll
tr: Taslak

en: Search
tr: Arama

en: Search Categories
tr: Kategorileri Ara

en: Search Items
tr: Öğeleri Ara

en: Search Locations
tr: Konumları Ara

en: Search Special ages
tr: Özel yaşları ara

en: Search by geolocation
tr: Coğrafi konuma göre ara

en: Search for authors
tr: Yazar ara

en: Search for posts
tr: Gönderileri ara

en: Search for reference item post
tr: Referans öğe gönderisini ara

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
tr: Arama formu, şundan daha büyük ekran genişliğinde harita içinde görüntülenir:

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
tr: Ziyaretçilerin listeleme öğelerini anahtar kelime, kategori veya konuma göre aramasına olanak tanıyan arama formu.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
tr: Ziyaretçilerin gönderileri anahtar kelime, kategori veya konuma göre aramasını sağlayan arama formu.

en: Search keyword
tr: Anahtarkelime Ara

en: Search results for:
tr: İçin arama sonuçları:

en: Secret Key
tr: Gizli anahtar

en: Select
tr: Seçme

en: Select Category
tr: Kategori seç

en: Select Image
tr: Fotoğraf seç

en: Select Location
tr: Konum Seçin

en: Select alignment
tr: Hizalamayı seçin

en: Select an Item
tr: Bir öğe seçin

en: Select featured category
tr: Öne çıkan kategoriyi seçin

en: Select image
tr: Fotoğraf seç

en: Select layout
tr: Düzen seçin

en: Select position of unit displayed with number value.
tr: Sayı değeri ile görüntülenen birimin konumunu seçin.

en: Select size
tr: Beden seçin

en: Select type input cannot use AND operator.
tr: Seçme tipi girişi AND operatörünü kullanamaz.

en: Select type of input field.
tr: Giriş alanı türünü seçin.

en: Select your rating, please.
tr: Derecelendirmenizi seçin, lütfen.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
tr: Seçilen kategoriye öncelik verilecek ve haritada Öğe gönderisini sunacaktır.

en: Selected post is no more published.
tr: Seçilen gönderi artık yayınlanmıyor.

en: Selected posts
tr: Seçilmiş gönderiler

en: Selected posts are no more published.
tr: Seçilen gönderiler artık yayınlanmıyor.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
tr: Seçilen referans gönderisi, diğer tüm benzer gönderilerden önce listelenecektir.

en: Send Button Text
tr: Düğme Metni Gönder

en: Sender Email
tr: Gönderen E-postası

en: Sender Name
tr: Gönderenin adı

en: Server Error Message
tr: Sunucu Hata Mesajı

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
tr: Sunucu bir hatayla karşılaştı. Sorun devam ederse, lütfen web sitesi yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Settings Saved
tr: ayarlar kaydedildi

en: Shadow
tr: Gölge

en: Shadow color
tr: gölge rengi

en: Shadow settings
tr: Gölge ayarları

en: Show Category description
tr: Kategori açıklamasını göster

en: Show Category icon
tr: Kategori simgesini göster

en: Show Email Address
tr: Email adresini göster

en: Show Location description
tr: Konum açıklamasını göster

en: Show Location icon
tr: Konum simgesini göster

en: Show Opening Hours
tr: Açılış Saatlerini Göster

en: Show Streetview
tr: Sokak Görünümünü Göster

en: Show address
tr: Adresi göster

en: Show advanced filters
tr: Gelişmiş filtreleri göster

en: Show author image
tr: Yazar resmini göster

en: Show biographical info
tr: Biyografik bilgileri göster

en: Show categories
tr: Kategorileri göster

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
tr: Tanımlanmış e-posta adresine e-posta gönderen sayfada iletişim formunu göster

en: Show cover image
tr: Kapak resmini göster

en: Show data
tr: Verileri göster

en: Show date
tr: tarihi göster

en: Show description
tr: Açıklamayı göster

en: Show empty map
tr: Boş haritayı göster

en: Show featured image
tr: Öne Çıkan Resmi Göster

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
tr: Diğer tüm öğe gönderilerinden önce öne çıkan öğeleri listenin en üstünde gösterin.

en: Show filters group title
tr: Filtre grubu başlığını göster

en: Show link
tr: Bağlantıyı göster

en: Show link label input
tr: Bağlantı etiketi girişini göster

en: Show locations
tr: Konumları göster

en: Show more
tr: Daha fazla göster

en: Show navigation arrows
tr: Gezinme oklarını göster

en: Show on map
tr: Haritada göster

en: Show only categories marked as featured.
tr: Yalnızca öne çıkan olarak işaretlenen kategorileri göster.

en: Show only featured category
tr: Yalnızca öne çıkan kategoriyi göster

en: Show only locations marked as featured.
tr: Yalnızca öne çıkan olarak işaretlenen yerleri göster.

en: Show pagination bullets
tr: Sayfalandırma madde işaretlerini göster

en: Show posts number
tr: Gönderi numarasını göster

en: Show price
tr: Fiyatı göster

en: Show rating
tr: Derecelendirmeyi göster

en: Show reference Item Post
tr: Referans Öğe Gönderisini göster

en: Show selected filters
tr: Seçili filtreleri göster

en: Show selected inputs
tr: Seçili girişleri göster

en: Show similar posts from the same:
tr: Aynı kişiden benzer gönderileri göster:

en: Show submit filter button
tr: Gönder filtresi düğmesini göster

en: Show subtitle
tr: Altyazıyı göster

en: Show track endpoint markers on
tr: Üzerinde iz bitiş noktası işaretçilerini göster

en: Show web
tr: Web&#39;i göster

en: Silver
tr: Gümüş

en: Simple layout
tr: Basit düzen

en: Site Key
tr: Site anahtarı

en: Site logo
tr: site logosu

en: Skip number of posts from start
tr: Baştan itibaren gönderi sayısını atla

en: Small
tr: Küçük

en: Small button
tr: Küçük düğme

en: Small size
tr: Küçük boy

en: Solid color
tr: Koyu renk

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
tr: Özel Sayfa

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
tr: Özel Sayfalar

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
tr: Özel Sayfalar

en: Special page updated.
tr: Özel sayfa güncellendi.

en: Special pages list
tr: Özel sayfalar listesi

en: Special pages list navigation
tr: Özel sayfalar listesi navigasyonu

en: Spread radius
tr: Yayılma yarıçapı

en: Start and end of track
tr: Parkurun başlangıcı ve bitişi

en: Step
tr: Adım

en: Streetview
tr: Sokak Görünümü

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
tr: Sokak görünümü, yalnızca Google API anahtarı etkinleştirildiğinde kullanılabilir

en: Style
tr: stil

en: Style JSON
tr: Stil JSON

en: Subject
tr: Ders

en: Subject Help
tr: Konu Yardımı

en: Subject Label
tr: Konu Etiketi

en: Subject for the email notification
tr: E-posta bildiriminin konusu

en: Submit Label
tr: Etiket Gönder

en: Submit distance button label
tr: Mesafe düğmesi etiketini gönder

en: Submit filters button label
tr: Filtreleri gönder düğmesi etiketi

en: Submit reply
tr: cevap gönder

en: Submit review
tr: İnceleme gönder

en: Subscriptions
tr: abonelikler

en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Success Message
tr: başarı mesajı

en: Sunday
tr: Pazar

en: Table style
tr: masa stili

en: Tag archives:
tr: Etiket arşivleri:

en: Telephone
tr: Telefon

en: Terms & Conditions label
tr: Şartlar ve Koşullar etiketi

en: Text
tr: Metin

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text displayed in the form when user is logged in
tr: Kullanıcı oturum açtığında formda görüntülenen metin

en: Text displayed instead of full website url
tr: Tam web sitesi url&#39;si yerine görüntülenen metin

en: Text displayed on Send Button.
tr: Gönder Düğmesinde görüntülenen metin.

en: Text displayed on empty map
tr: Boş haritada görüntülenen metin

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
tr: Şartlar ve Koşullar formu girişi metni. Onay kutusunu devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: Text layout
tr: Metin düzeni

en: Text link
tr: Metin bağlantısı

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
tr: E-posta mesajının metni. Kullanılabilir değişkenler: {user-name} {user-email} {user-message}

en: Textarea
tr: metin alanı

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
tr: %s eklentisi etkinleştirilemedi. Mevcut aktif tema ile uyumlu değil.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
tr: Bu aboneliğe sahip müşterilerin yayınlayabileceği maksimum öğe sayısı (Sınırsız sayıda öğe için boş bırakın).

en: Theme
tr: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
tr: Kullanılabilir abonelik yok. Biraz ekleyin lütfen.

en: There are no filters to show.
tr: Gösterilecek filtre yok.

en: There are no inputs to show.
tr: Gösterilecek giriş yok.

en: There are no selected inputs to show.
tr: Gösterilecek seçili giriş yok.

en: Thick border
tr: kalın kenarlık

en: Thick borders
tr: kalın kenarlıklar

en: Thin border
tr: ince kenarlık

en: Thin borders
tr: ince kenarlıklar

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
tr: Bu özellik, Listeleme öğeleri için Talep Listeleme işlevi ekler

en: This product is a Citadela Subscription.
tr: Bu ürün bir Citadela Aboneliğidir.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
tr: Bu ayar, Gutenberg düzenleyicisini kullanarak Öğe Gönderilerinin düzenlenmesini sağlayacaktır. Bu özellik, daha fazla yönetim esnekliğine sahip olmanızı sağlar. Lütfen öğe detayına hangi blokları eklediğinize dikkat edin, çünkü her şey Öğe Detayı Özel sayfasındaki &quot;Öğe İçeriği&quot; bloğuna yerleştirilecektir.

en: Thumbnail
tr: küçük resim

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time in seconds
tr: Saniye cinsinden süre

en: Title
tr: Başlık

en: Title color
tr: Başlık rengi

en: Titles color
tr: Başlık rengi

en: Top
tr: Tepe

en: Top left
tr: Sol üst

en: Top right
tr: Sağ üst

en: Track color
tr: parça rengi

en: Track endpoints color
tr: Uç noktaların rengini izle

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
tr: İzler gizlenir ve yakınlaştırma düzeyine göre harita işaretçisi ile değiştirilir.

en: Tuesday
tr: Salı

en: Turn on Claim Listing feature
tr: Talep Listesi özelliğini açın

en: Turn on Item Extension features
tr: Öğe Uzantısı özelliklerini açın

en: Turn on Item Reviews for listing items
tr: Öğeleri listelemek için Öğe İncelemelerini açın

en: Type for search...
tr: Arama için yazın...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
tr: İşaretlenmemiş tek onay kutusu görüntülenmeyecektir.

en: Unclaimed
tr: sahipsiz

en: Under image
tr: resmin altında

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
tr: Yeni giriş alanı için benzersiz tanımlayıcı. Tek kelime kullanın, boşluk bırakmayın. Alt çizgilere ve kısa çizgilere izin verilir.

en: Unit of number
tr: sayı birimi

en: Unit position
tr: Birim konumu

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
tr: Herhangi bir web sitesi için evrensel listeleme özellikleri

en: Update Category
tr: Kategoriyi Güncelle

en: Update Location
tr: Konumu Güncelle

en: Upload file
tr: Dosya yükleme

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
tr: Yüklenen dosya, gerekli GPX izleme verilerini içermiyor.

en: Uploaded file has not valid XML format.
tr: Yüklenen dosyanın geçerli bir XML biçimi yok.

en: Uploading&#8230;
tr: yükleniyor...

en: Url
tr: URL&#39;si

en: Use Contact Form
tr: İletişim Formunu Kullan

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
tr: Aboneleriniz için Kolay Yönetici arayüzünü kullanın

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
tr: Listeleme öğelerinin içeriği için Gutenberg düzenleyicisini kullanın

en: Use carousel
tr: atlıkarınca kullan

en: Use correct full website url
tr: Doğru tam web sitesi URL&#39;sini kullanın

en: Use geolocation search
tr: Coğrafi konum aramasını kullan

en: Use in search filter
tr: Arama filtresinde kullan

en: Use responsive options
tr: Duyarlı seçenekleri kullanın

en: Use valid email address, please.
tr: Geçerli bir e-posta adresi kullanın, lütfen.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
tr: Formdaki her girişle birlikte ek yardım metni veya GDPR metni göstermek için kullanışlıdır.

en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: User additional options
tr: Kullanıcı ek seçenekleri

en: User denied geolocation
tr: Kullanıcı reddedildi coğrafi konum

en: User email
tr: Kullanıcı e-postası

en: User login
tr: Kullanıcı Girişi

en: User posts count
tr: Kullanıcı gönderileri sayısı

en: User registration date
tr: Kullanıcı kayıt tarihi

en: Username Label
tr: Kullanıcı Adı Etiketi

en: Users with active membership
tr: Aktif üyeliği olan kullanıcılar

en: Validation Error Message
tr: Doğrulama Hata Mesajı

en: Value color
tr: Değer rengi

en: Vertical offset
tr: Dikey ofset

en: View Category
tr: Kategoriyi Görüntüle

en: View Item
tr: Ürünü incele

en: View Location
tr: Konumu Görüntüle

en: View Site
tr: Siteyi Görüntüle

en: View more
tr: Daha fazla göster

en: View posts
tr: Gönderileri görüntüle

en: View posts label
tr: Gönderi etiketini görüntüle

en: View track on the map
tr: Parkuru haritada görüntüle

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
tr: SEO amaçları için 24:00 saat biçimini kullanmanızı ve Google Yapılandırılmış Veri gereksinimlerini karşılamanızı öneririz. Saati 08:00-15:00 gibi kullanın.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
tr: Citadela Directory Lite eklentisini devre dışı bıraktık. Artık eklentiyi etkinleştirebilir ve tam sürümünün keyfini çıkarabilirsiniz.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
tr: WooCommerce Abonelikler eklentisinin etkin olduğunu fark ettik, Citadela Listeleme eklentisinden abonelik işlevi kullanılabilir.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
tr: Artık desteklenmeyen eski bir PHP sürümü çalıştırdığınızı fark ettik, bu nedenle <em>eklenti devre dışı bırakıldı</em> . <a href='%1$s'>PHP&#39;yi en son sürüme yükselterek</a> sitenizin hızlı ve güvenli olduğundan emin olun. %2$s için minimum gereksinim <strong>PHP 5.6.20&#39;dir</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
tr: WordPress&#39;in eski bir sürümünü çalıştırdığınızı fark ettik, bu nedenle <em>eklenti devre dışı bırakıldı</em> . <a href='%1$s'>WordPress&#39;i en son sürüme güncelleyerek</a> sitenizin güvenli ve güncel olduğundan emin olun. %2$s için minimum gereksinim <strong>WordPress 5.2&#39;dir</strong> .

en: Web
tr: ağ

en: Website Link
tr: Web Sitesi Bağlantısı

en: Website Link Label
tr: Web Sitesi Bağlantı Etiketi

en: Website link rel attribute
tr: Web sitesi bağlantısı rel özelliği

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
tr: Öğe Kategorileri sayfalarında görüntülenen widget&#39;lar.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
tr: Öğe Konumları sayfalarında görüntülenen widget&#39;lar.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
tr: Öğe gönderileri sayfalarında görüntülenen widget&#39;lar.

en: Will be listed all available similar items.
tr: Mevcut tüm benzer öğeler listelenecektir.

en: With background
tr: arka plan ile

en: With search form
tr: Arama formu ile

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
tr: URL ile, düz bağlantı yerine görüntülenen metni eklemek için ek giriş sağlanacaktır.

en: WooCommerce subscriptions
tr: WooCommerce abonelikleri

en: Works when block is the only block in a column.
tr: Bir sütundaki tek blok blok olduğunda çalışır.

en: You do not have permission to upload files.
tr: Dosya yükleme izniniz yok.

en: You must be logged in to post a review.
tr: Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız.

en: Your rating
tr: Sizin dereceniz

en: Your reply to review
tr: İncelemeye cevabınız

en: Your review
tr: Yorumun

en: blue : Blue color
tr: mavi : Mavi renk

en: default image size
tr: varsayılan resim boyutu

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
tr: veya

en: post | posts
tr[0]: İleti

en: red : Red color
tr: kırmızı : kırmızı renk
