Citadela Listing 5.7.15 - en to th translation catalogue (812 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
th[0]: %1$s บทวิจารณ์สำหรับ “%2$s”

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
th: %s เสร็จสิ้นการย้ายข้อมูล รายการ หมวดหมู่ และตำแหน่งทั้งหมดจากธีมไดเรกทอรี AIT ก่อนหน้าของคุณพร้อมให้ใช้งานกับปลั๊กอิน Citadela Listing แล้ว

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
th: %s กำลังย้ายรายการ หมวดหมู่ และตำแหน่งทั้งหมดโดยอัตโนมัติจากธีมไดเรกทอรี AIT ก่อนหน้าของคุณในพื้นหลัง กระบวนการย้ายข้อมูลอาจใช้เวลาหลายนาที เราจะแจ้งให้คุณทราบเมื่อการย้ายข้อมูลเสร็จสิ้น คุณสามารถใช้ WordPress ต่อไปได้ตามปกติ

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
th: ปลั๊กอิน %s และความเข้ากันไม่ได้ของ PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
th: ปลั๊กอิน %s และความเข้ากันไม่ได้ของ WordPress

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
th: ความเข้ากันไม่ได้ของปลั๊กอิน %s

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
th: ปลั๊กอิน %s เปิดใช้งานอยู่

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
th[0]: %s รีวิว

en: 404 Page
th: 404 หน้า

en: API Key
th: คีย์ API

en: Actions:
th: การกระทำ:

[ctx: Item]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Category
th: เพิ่มหมวดหมู่ใหม่

en: Add New Item
th: เพิ่มรายการใหม่

en: Add New Location
th: เพิ่มที่ตั้งใหม่

en: Add images to gallery
th: เพิ่มรูปภาพในแกลเลอรี่

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address and Location
th: ที่อยู่และที่ตั้ง

en: Address and location
th: ที่อยู่และที่ตั้ง

en: Advanced Filters block displayed within search form
th: บล็อกตัวกรองขั้นสูงที่แสดงในแบบฟอร์มการค้นหา

en: Advanced Header Design
th: การออกแบบส่วนหัวขั้นสูง

en: Advanced header
th: ส่วนหัวขั้นสูง

en: Align Center
th: จัดศูนย์

en: Align Justify
th: จัดชิดขอบ

en: Align Left
th: จัดชิดซ้าย

en: Align Right
th: จัดชิดขวา

en: Align Text Center
th: จัดศูนย์ข้อความ

en: Align Text Justify
th: จัดข้อความชิดขอบ

en: Align Text Left
th: จัดข้อความชิดซ้าย

en: Align Text Right
th: จัดข้อความชิดขวา

en: Alignment
th: การจัดตำแหน่ง

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All Items
th: สิ่งของทั้งหมด

en: All Locations
th: สถานที่ทั้งหมด

en: All Special Pages
th: หน้าพิเศษทั้งหมด

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
th: รายการ หมวดหมู่ และตำแหน่งที่ย้ายโดยอัตโนมัติทั้งหมดจะถูกลบออกจากฐานข้อมูลของคุณ เริ่มกระบวนการย้ายข้อมูลใหม่แล้ว

en: All filters
th: ตัวกรองทั้งหมด

en: All inputs
th: อินพุตทั้งหมด

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าจัดการความคิดเห็นสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าจัดการรีวิวสำหรับสินค้า Citadela

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าหมวดหมู่สำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้ากำหนดสถานที่สำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าหมวดหมู่เด่นสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าไฟล์แทร็ก GPX สำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าตัวเลือกส่วนขยายรายการสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้ากำหนดที่อยู่และที่ตั้งสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าการติดต่อสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าเนื้อหาสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าข้อความที่ตัดตอนมาสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าภาพเด่นสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าตัวเลือกทั่วไปสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าแกลเลอรีรูปภาพสำหรับรายการ Citadela

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้ากำหนดเวลาเปิดทำการสำหรับสินค้า Citadela

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
th: อนุญาตให้ลูกค้าตั้งค่าแอตทริบิวต์ของหน้าสำหรับสินค้า Citadela

en: Already claimed
th: อ้างสิทธิ์แล้ว

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
th: โพสต์รายการที่เปิดแล้วจะถูกใช้เป็นโพสต์อ้างอิง

en: Any active subscription
th: การสมัครใช้งานใด ๆ

en: Appearance
th: รูปร่าง

en: Approve
th: อนุมัติ

en: Approve claim
th: อนุมัติการเรียกร้อง

en: Approved
th: ที่ได้รับการอนุมัติ

en: Archives:
th: คลังเก็บ:

en: Are you sure you want to decline this claim?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปฏิเสธการอ้างสิทธิ์นี้

en: Ascending
th: จากน้อยไปมาก

en: Attributes
th: คุณลักษณะ

en: Author Details
th: รายละเอียดผู้แต่ง

en: Author archives:
th: เอกสารสำคัญของผู้เขียน:

en: Author biographical info
th: ข้อมูลชีวประวัติผู้แต่ง

en: Author name
th: ชื่อผู้แต่ง

en: Authors to display
th: ผู้เขียนที่จะแสดง

en: Automatic Listing Map
th: แผนที่รายการอัตโนมัติ

en: Automatic Listing Map (for posts)
th: แผนที่รายการอัตโนมัติ (สำหรับโพสต์)

en: Automatic height
th: ความสูงอัตโนมัติ

en: Autoplay
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Background image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background on collapsed form
th: พื้นหลังบนแบบฟอร์มที่ยุบ

en: Background settings
th: การตั้งค่าพื้นหลัง

en: Background type
th: ประเภทพื้นหลัง

en: Blur background
th: พื้นหลังเบลอ

en: Blur radius
th: รัศมีความเบลอ

en: Border around filter group
th: เส้นขอบรอบกลุ่มตัวกรอง

en: Border around heading
th: ชายแดนรอบหัว

en: Border color
th: สีขอบ

en: Border radius
th: รัศมีชายแดน

en: Border settings
th: การตั้งค่าเส้นขอบ

en: Border style
th: สไตล์เส้นขอบ

en: Border width
th: ความกว้างของเส้นขอบ

en: Borders color
th: เส้นขอบสี

en: Borders width
th: ความกว้างของเส้นขอบ

en: Bottom
th: ล่าง

en: Bottom left
th: ล่างซ้าย

en: Bottom right
th: ล่างขวา

en: Box layout
th: แบบกล่อง

en: Box width
th: ความกว้างของกล่อง

en: Button background color
th: สีพื้นหลังของปุ่ม

en: Button border radius
th: รัศมีเส้นขอบของปุ่ม

en: Button color
th: ปุ่มสี

en: Button settings
th: การตั้งค่าปุ่ม

en: Button style
th: สไตล์ปุ่ม

en: Button text color
th: สีข้อความปุ่ม

en: Buttons
th: ปุ่ม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Captcha check failed!
th: การตรวจสอบ Captcha ล้มเหลว!

en: Caption text
th: ข้อความบรรยาย

en: Carousel Options
th: ตัวเลือกม้าหมุน

en: Carousel autoplay enabled
th: เปิดใช้งานการเล่นอัตโนมัติแบบหมุน

en: Carousel decoration color
th: สีตกแต่งม้าหมุน

en: Carousel loop mode enabled
th: เปิดใช้งานโหมดวงล้อหมุน

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Category Details
th: รายละเอียดหมวดหมู่

en: Category archives:
th: คลังเก็บหมวดหมู่:

en: Category color
th: หมวดหมู่สี

en: Category decoration color
th: หมวดหมู่ ตกแต่ง สี

en: Category icon
th: ไอคอนหมวดหมู่

en: Center
th: ศูนย์กลาง

en: Center left
th: ตรงกลางซ้าย

en: Center right
th: ตรงกลางขวา

en: Change GPX track
th: เปลี่ยนแทร็ก GPX

en: Checkbox
th: ช่องทำเครื่องหมาย

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
th: ตัวเลือกสำหรับประเภทอินพุตที่เลือก แทรกหนึ่งตัวเลือกต่อบรรทัด แบ่งค่าอินพุตที่บันทึกไว้และข้อความที่แสดงในการป้อนข้อมูลโดยใช้เครื่องหมายทวิภาค

en: Choose option
th: เลือกตัวเลือก

en: Citadela - Special Pages
th: Citadela - หน้าพิเศษ

en: Citadela Half Layout Map Settings
th: การตั้งค่าแผนที่ Citadela Half Layout

en: Citadela Item Page Layout
th: เค้าโครงหน้ารายการ Citadela

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
th: รายชื่อ Citadela

en: Citadela Listing > Item Extension
th: Citadela Listing &gt; ส่วนขยายสินค้า

en: Citadela Posts Blocks
th: บล็อกโพสต์ Citadela

en: Citadela Special Pages
th: Citadela หน้าพิเศษ

en: Citadela Subscription
th: สมัครสมาชิก Citadela

en: Claim Listing
th: อ้างสิทธิ์รายการ

en: Claim Listing Request
th: คำขอรับรายการเรียกร้อง

en: Claim as:
th: อ้างสิทธิ์เป็น:

en: Claim listing has been approved
th: รายการเรียกร้องได้รับการอนุมัติ

en: Claim listing has been declined
th: รายการอ้างสิทธิ์ถูกปฏิเสธ

en: Claim status
th: สถานะการเรียกร้อง

en: Claimed by
th: อ้างโดย

en: Clear
th: ชัดเจน

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
th: การคลิกที่ปุ่มด้านล่างจะเริ่มต้นกระบวนการย้ายข้อมูลใหม่ รายการ หมวดหมู่ และตำแหน่งที่ย้ายโดยอัตโนมัติทั้งหมดจะถูกลบออก รายการ หมวดหมู่ และสถานที่ที่สร้างด้วยตนเองทั้งหมดจะไม่ถูกลบ กระบวนการย้ายข้อมูลจะเริ่มโดยอัตโนมัติหลังจากนั้น

en: Closed on mobile
th: ปิดบนมือถือ

en: Cluster radius in px
th: รัศมีคลัสเตอร์เป็น px

en: Clusters are disabled.
th: คลัสเตอร์ถูกปิดใช้งาน

en: Collapsible filters section.
th: ส่วนตัวกรองแบบพับได้

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content visible for:
th: เนื้อหาที่มองเห็นได้สำหรับ:

en: Copy and paste the JSON from this website:
th: คัดลอกและวาง JSON จากเว็บไซต์นี้:

en: Couldn't find location, try different address.
th: ไม่พบตำแหน่ง ลองใช้ที่อยู่อื่น

en: Cover
th: ปิดบัง

en: Cover column height
th: ความสูงของคอลัมน์ครอบคลุม

en: Cover image
th: ภาพหน้าปก

en: Current block view
th: มุมมองบล็อกปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Height Settings
th: การตั้งค่าความสูงเอง

en: Custom inputs
th: อินพุตที่กำหนดเอง

en: Custom shadow
th: เงาเอง

en: Customized options for mobile screen width.
th: ตัวเลือกที่กำหนดเองสำหรับความกว้างของหน้าจอมือถือ

en: Dark
th: มืด

en: Data migration
th: การโยกย้ายข้อมูล

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
th: ข้อมูลของอินพุตที่ไม่มีค่าจะไม่ปรากฏ

en: Date
th: วันที่

en: Date archives:
th: ที่เก็บถาวรวันที่:

en: Date color
th: วันที่สี

en: Decide if email address is visible for visitors
th: ตัดสินใจว่าจะมองเห็นที่อยู่อีเมลสำหรับผู้เยี่ยมชมหรือไม่

en: Decline
th: ปฏิเสธ

en: Decline claim
th: ปฏิเสธการเรียกร้อง

en: Decoration color
th: ตกแต่งสี

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default Layout Options
th: ตัวเลือกเค้าโครงเริ่มต้น

en: Default Search Results
th: ผลการค้นหาเริ่มต้น

en: Default Search Results Page
th: หน้าผลการค้นหาเริ่มต้น

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
th: ข้อความการเลือกเริ่มต้น แสดงเป็นตัวเลือกแรกในการเลือก

en: Default shadow
th: เงาเริ่มต้น

en: Default size
th: ขนาดเริ่มต้น

en: Delay between slides
th: หน่วงเวลาระหว่างสไลด์

en: Descending
th: จากมากไปน้อย

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description text that appear on edit page with new input.
th: ข้อความคำอธิบายที่ปรากฏในหน้าแก้ไขพร้อมอินพุตใหม่

en: Design Options
th: ตัวเลือกการออกแบบ

en: Desktop
th: เดสก์ทอป

en: Desktop size
th: ขนาดเดสก์ท็อป

en: Disable filters button label
th: ปิดใช้งานป้ายกำกับปุ่มตัวกรอง

en: Disable geolocation button label
th: ปิดใช้งานป้ายกำกับปุ่มตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
th: ที่แสดงเป็นรายการที่ใกล้ที่สุดตามพิกัด GPS

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
th: ที่แสดงจะเป็นโพสต์ที่คล้ายกับรายการอ้างอิงที่เลือกไว้

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
th: แสดงที่อยู่ หมายเลขโทรศัพท์ และข้อมูลติดต่ออื่น ๆ ของรายการเฉพาะ

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
th: แสดงปุ่มที่เปิดการนำทาง Google Maps ไปยังตำแหน่งโพสต์รายการ

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
th: แสดงปุ่มเพื่อดาวน์โหลดไฟล์ GPX ที่กำหนดให้กับรายการ

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
th: แสดงแบบฟอร์มการติดต่อซึ่งส่งอีเมลโดยตรงไปยังที่อยู่อีเมลของรายการเฉพาะ

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
th: แสดงเนื้อหาสำหรับผู้ใช้ที่เป็นสมาชิกอยู่เท่านั้น หรือเฉพาะผู้เยี่ยมชมที่ไม่ได้เป็นสมาชิก

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
th: แสดงเนื้อหาที่เขียนในโปรแกรมแก้ไขภาพของรายการเฉพาะ

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
th: แสดงแกลเลอรีรูปภาพที่กำหนดให้กับ Item Post

en: Displays information about author on author archive page.
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับผู้เขียนในหน้าเก็บถาวรของผู้เขียน

en: Displays information about selected authors.
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับผู้เขียนที่เลือก

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
th: แสดงข้อมูลจากอินพุตส่วนขยายรายการที่กำหนดให้กับรายการ

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
th: แสดงรายการหมวดหมู่ตามตัวกรองเฉพาะ มันสามารถแสดงหมวดหมู่หลักหรือหมวดหมู่ย่อยจากหมวดหมู่เฉพาะ

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
th: แสดงรายการตามหน้าหมวดหมู่/ตำแหน่งปัจจุบันหรือผลลัพธ์จากแบบฟอร์มการค้นหา

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
th: แสดงรายการตามตัวกรอง ตัวอย่างเช่น รายการเฉพาะจากหมวดหมู่ สถานที่ตั้ง หรือรายการเด่น

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
th: แสดงรายการบนแผนที่ตามตัวกรอง ตัวอย่างเช่น รายการเฉพาะจากหมวดหมู่ สถานที่ตั้ง หรือรายการเด่น

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
th: แสดงรายการที่คล้ายกับโพสต์รายการอ้างอิงที่เลือก

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
th: แสดงรายการสถานที่ตามตัวกรองเฉพาะ สามารถแสดงตำแหน่งหลักหรือตำแหน่งย่อยจากตำแหน่งเฉพาะ

en: Displays listing subcategories based on current category page.
th: แสดงรายการหมวดหมู่ย่อยตามหน้าหมวดหมู่ปัจจุบัน

en: Displays listing sublocations based on current category page.
th: แสดงรายการที่ตั้งย่อยตามหน้าหมวดหมู่ปัจจุบัน

en: Displays main item image of specific listing item.
th: แสดงภาพรายการหลักของรายการเฉพาะ

en: Displays opening hours of specific listing item.
th: แสดงเวลาเปิดทำการของรายการเฉพาะ

en: Displays posts based on current results from search form.
th: แสดงโพสต์ตามผลลัพธ์ปัจจุบันจากแบบฟอร์มการค้นหา

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
th: แสดงโพสต์ตามผลลัพธ์ปัจจุบันในหน้าผลการค้นหา WordPress เริ่มต้น

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
th: แสดงโพสต์บนแผนที่ตามตัวกรอง ตัวอย่างเช่น โพสต์จากหมวดหมู่หรือสถานที่เฉพาะเท่านั้น

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
th: แสดงรายการที่เกี่ยวข้องโดยอัตโนมัติตามหน้าปัจจุบัน ตัวอย่างเช่น ผลการค้นหาหรือตำแหน่งรายละเอียดของรายการ

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
th: แสดงโพสต์ที่เกี่ยวข้องโดยอัตโนมัติตามหน้าปัจจุบัน ตัวอย่างเช่น ผลการค้นหาหรือตำแหน่งโพสต์รายละเอียด

en: Displays the button and the form for claim listing.
th: แสดงปุ่มและแบบฟอร์มสำหรับรายการเรียกร้อง

en: Displays upcoming events of specific listing item.
th: แสดงเหตุการณ์ที่จะเกิดขึ้นของรายการเฉพาะ

en: Distance
th: ระยะทาง

en: Distance option label
th: ป้ายตัวเลือกระยะทาง

en: Distance unit
th: หน่วยระยะทาง

en: Do not show
th: ไม่แสดง

en: Do not show endpoints
th: ไม่ต้องแสดงปลายทาง

en: Do not use Item Detail special page settings
th: อย่าใช้การตั้งค่าหน้าพิเศษรายละเอียดรายการ

en: Download GPX file
th: ดาวน์โหลดไฟล์ GPX

en: Drop GPX file here
th: วางไฟล์ GPX ที่นี่

en: Dynamic track visibility
th: การมองเห็นแทร็กแบบไดนามิก

en: Easy Admin
th: ผู้ดูแลระบบง่าย

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
th: Easy Admin นำเสนอการดูแลระบบ WordPress ที่ง่ายขึ้นโดยไม่มีการรบกวนที่ไม่จำเป็น

en: Edit Category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Edit Item
th: แก้ไขรายการ

en: Edit Location
th: แก้ไขสถานที่

en: Edit Special Page
th: แก้ไขหน้าพิเศษ

en: Email
th: อีเมล

en: Email Help
th: อีเมลช่วยเหลือ

en: Email Label
th: ป้ายกำกับอีเมล

en: Email Message
th: ข้อความอีเมล

en: Email settings
th: การตั้งค่าอีเมล

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
th: อีเมลที่ใช้เป็นผู้ส่งในอีเมล ตรวจสอบให้แน่ใจว่าที่อยู่อีเมลสอดคล้องกับโดเมนเว็บไซต์ของคุณ

en: Empty map behavior
th: พฤติกรรมแผนที่ว่างเปล่า

en: Empty value to show all similar items.
th: ค่าว่างเพื่อแสดงรายการที่คล้ายกันทั้งหมด

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Enable Gutenberg editor
th: เปิดใช้งานตัวแก้ไข Gutenberg

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
th: เปิดใช้งานและแทรกอินพุตสำหรับตัวกรองผ่านเมนู

en: Enable and insert inputs via menu
th: เปิดใช้งานและแทรกอินพุตผ่านเมนู

en: Enable bundled subscriptions
th: เปิดใช้งานการสมัครสมาชิกแบบบันเดิล

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
th: เครื่องหมายปลายทางจะแสดงแทนที่จุดแรกและจุดสิ้นสุดของแทร็ก GPX ที่อัปโหลด

en: Event Details
th: รายละเอียดกิจกรรม

en: Event Image Options
th: ตัวเลือกภาพเหตุการณ์

en: Every segment in track
th: ทุกส่วนในแทร็ก

en: Everything
th: ทุกอย่าง

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
th: ตัวอย่างค่าที่แทรก: %s

en: Excerpt
th: ข้อความที่ตัดตอนมา

en: Feature is disabled
th: ฟีเจอร์ถูกปิดใช้งาน

en: Featured
th: จุดเด่น

en: Featured Category
th: หมวดหมู่เด่น

en: Featured category
th: หมวดหมู่เด่น

en: Featured image
th: ภาพที่โดดเด่น

en: Featured items first
th: ไอเทมเด่นก่อน

en: Featured location
th: ตำแหน่งที่โดดเด่น

en: Fill all required fields, please.
th: โปรดกรอกข้อมูลที่จำเป็นทั้งหมด

en: Filter
th: กรอง

en: Filter posts
th: กรองโพสต์

en: Filter special pages list
th: กรองรายการหน้าพิเศษ

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Filters Design
th: การออกแบบตัวกรอง

en: Filters background color
th: ฟิลเตอร์สีพื้นหลัง

en: Filters group name
th: กรองชื่อกลุ่ม

en: Filters settings
th: การตั้งค่าตัวกรอง

en: Filters to specify results of displayed items.
th: ตัวกรองเพื่อระบุผลลัพธ์ของรายการที่แสดง

en: Find address
th: ค้นหาที่อยู่

en: Fix width
th: แก้ไขความกว้าง

en: Fixed
th: แก้ไขแล้ว

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
th: สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม โปรดดูที่ %s

en: Force box width to selected value.
th: บังคับความกว้างของกล่องให้เป็นค่าที่เลือก

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
th: บังคับรูปแบบตารางสำหรับข้อมูลที่แสดง ค่าที่ยาวกว่าจะไม่ถูกย้ายภายใต้ป้ายกำกับ

en: Form
th: รูปร่าง

en: Form inside map breakpoint
th: แบบฟอร์มภายในจุดพักแผนที่

en: Form settings
th: การตั้งค่าแบบฟอร์ม

en: Friday
th: วันศุกร์

en: Full horizontal
th: แนวนอนเต็ม

en: Full vertical
th: แนวตั้งเต็ม

en: Fullwidth page
th: หน้าเต็มความกว้าง

en: GPS
th: จีพีเอส

en: GPX Tracks
th: แทร็ก GPX

en: GPX file successfully loaded!
th: ไฟล์ GPX โหลดสำเร็จ!

en: GPX files
th: ไฟล์ GPX

en: Gallery Options
th: ตัวเลือกแกลเลอรี

en: General
th: ทั่วไป

en: General background
th: พื้นหลังทั่วไป

en: General options
th: ตัวเลือกทั่วไป

en: General options for desktop.
th: ตัวเลือกทั่วไปสำหรับเดสก์ท็อป

en: General settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Geolocation search settings
th: การตั้งค่าการค้นหาตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Get directions
th: ขอเส้นทาง

en: Google Maps API Key
th: คีย์ Google Maps API

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
th: Google ต้องใช้คีย์ Google Maps API จำเป็นสำหรับเว็บไซต์ทั้งหมดที่ใช้คุณลักษณะแผนที่ขั้นสูง เช่น การแสดงรายการบนแผนที่ เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับวิธีรับคีย์ API ใน %1$sfollowing tutorial%2$s

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
th: Google reCaptcha ปกป้องเว็บไซต์ของคุณจากสแปมและการส่งแบบฟอร์มอัตโนมัติอื่นๆ โดยสแปมบอท หากคุณกำลังใช้โซลูชันของบุคคลที่สามเพื่อปกป้องแบบฟอร์มบนเว็บไซต์ของคุณ ให้ละเว้นข้อมูลสำคัญต่อไปนี้

en: Google reCaptcha v3 Keys
th: คีย์ Google reCaptcha v3

en: Gradient
th: ไล่โทนสี

en: Gradient degree
th: องศาไล่โทนสี

en: Grid size
th: ขนาดกริด

en: Group name
th: ชื่อกลุ่ม

en: Half layout page
th: เลย์เอาต์ครึ่งหน้า

en: Header menu settings
th: การตั้งค่าเมนูส่วนหัว

en: Header opened or closed by default.
th: ส่วนหัวเปิดหรือปิดตามค่าเริ่มต้น

en: Header settings
th: การตั้งค่าส่วนหัว

en: Height unit
th: หน่วยความสูง

en: Help text displayed with Email input.
th: ข้อความช่วยเหลือที่แสดงด้วยการป้อนอีเมล

en: Help text displayed with Message input.
th: ข้อความช่วยเหลือที่แสดงด้วยการป้อนข้อความ

en: Help text displayed with Name input.
th: ข้อความช่วยเหลือที่แสดงด้วยการป้อนชื่อ

en: Help text displayed with Subject input.
th: ข้อความช่วยเหลือที่แสดงด้วยการป้อนข้อมูลเรื่อง

en: Help texts
th: ข้อความช่วยเหลือ

en: Hide Location input
th: ซ่อนการป้อนข้อมูลตำแหน่ง

en: Hide empty values
th: ซ่อนค่าว่าง

en: Hide map
th: ซ่อนแผนที่

en: Hide selected filters
th: ซ่อนตัวกรองที่เลือก

en: Hide selected inputs
th: ซ่อนอินพุตที่เลือก

en: Hide unchecked checkbox
th: ซ่อนช่องทำเครื่องหมายที่ไม่ได้เลือก

en: Horizontal offset
th: ออฟเซ็ตแนวนอน

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
th: หากเลือก จะสามารถใช้ได้ในตัวกรองสำหรับการโพสต์รายการ

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
th: หากคุณต้องการใช้ปลั๊กอิน WooCommerce Subscriptions ของคุณเอง เพียงปิดใช้งานเวอร์ชันที่รวมไว้ด้านล่างและเปิดใช้งานปลั๊กอินของคุณ

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
th: หากเส้นการเดินทาง GPX ของคุณประกอบด้วยหลายส่วน เครื่องหมายจุดปลายจะแสดงแทนที่จุดเริ่มต้นและจุดสิ้นสุดของทุกส่วน

en: Image focus
th: โฟกัสภาพ

en: Image height
th: ความสูงของภาพ

en: Image height unit
th: หน่วยความสูงของภาพ

en: Image position
th: ตำแหน่งภาพ

en: Image repeat
th: ภาพซ้ำ

en: Image scroll
th: เลื่อนภาพ

en: Image size
th: ขนาดรูปภาพ

en: Images caption text
th: ข้อความคำบรรยายภาพ

en: Images gallery
th: แกลเลอรี่ภาพ

en: Images vertical align
th: ภาพแนวตั้ง align

en: Infinite loop
th: วนไม่มีสิ้นสุด

en: Input choices
th: ตัวเลือกอินพุต

en: Input description
th: ใส่คำอธิบาย

en: Input field name that appear on edit page.
th: ใส่ชื่อช่องที่ปรากฏบนหน้าแก้ไข

en: Input identifier
th: ตัวระบุอินพุต

en: Input label
th: ใส่ป้ายกำกับ

en: Input labels
th: ใส่ป้ายกำกับ

en: Input type
th: ประเภทอินพุต

en: Inputs contain validation errors.
th: อินพุตมีข้อผิดพลาดในการตรวจสอบความถูกต้อง

en: Inputs group
th: กลุ่มอินพุต

en: Insert from media
th: แทรกจากสื่อ

en: Insert unit that will be displayed with number value.
th: หน่วยแทรกที่จะแสดงด้วยค่าตัวเลข

en: Inside image
th: ภาพภายใน

en: Integrations
th: บูรณาการ

en: Invalid file format
th: รูปแบบไฟล์ไม่ถูกต้อง

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
th: ดูเหมือนว่าเราจะไม่พบสิ่งที่คุณกำลังมองหา

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
th: จะช่วยให้คุณสร้างหน้ารายละเอียดรายการทั้งหมดได้ จะไม่มีการบล็อกใด ๆ จากหน้าพิเศษรายละเอียดรายการ

[ctx: post type singular name]
en: Item
th: สิ่งของ

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
th: หมวดหมู่รายการ

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
th: หมวดหมู่รายการ

en: Item Categories widgets area
th: หมวดหมู่รายการ พื้นที่วิดเจ็ต

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
th: หมวดหมู่รายการ

en: Item Claim Listing
th: รายการอ้างสิทธิ์

en: Item Contact Details
th: รายการรายละเอียดการติดต่อ

en: Item Contact Form
th: แบบฟอร์มติดต่อรายการ

en: Item Content
th: เนื้อหารายการ

en: Item Detail
th: รายละเอียดสินค้า

en: Item Detail Page
th: หน้ารายละเอียดรายการ

en: Item Details
th: รายละเอียดสินค้า

en: Item Events
th: กิจกรรมไอเทม

en: Item Extension
th: ส่วนขยายรายการ

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
th: ส่วนขยายรายการอนุญาตให้สร้างอินพุตเพิ่มเติมในหน้าแก้ไขของโพสต์รายการ

en: Item Featured Image
th: รายการ ภาพเด่น

en: Item GPX Download
th: รายการ GPX ดาวน์โหลด

en: Item Gallery
th: แกลลอรี่รายการ

en: Item Get Directions
th: รายการ ขอเส้นทาง

en: Item Image Options
th: ตัวเลือกรูปภาพของรายการ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
th: ตำแหน่งรายการ

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
th: ตำแหน่งรายการ

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
th: ตำแหน่งรายการ

en: Item Locations widgets area
th: พื้นที่วิดเจ็ตตำแหน่งรายการ

en: Item Opening Hours
th: เวลาเปิดทำการของรายการ

en: Item Options
th: ตัวเลือกรายการ

en: Item Review
th: รีวิวสินค้า

en: Item Reviews
th: รีวิวสินค้า

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
th: บทวิจารณ์รายการขยายความคิดเห็นของ WordPress เพื่อให้ผู้เยี่ยมชมเว็บไซต์สามารถแสดงความคิดเห็นและให้คะแนนสำหรับโพสต์รายการ

en: Item already claimed
th: รับไอเทมแล้ว

en: Item author
th: ผู้เขียนรายการ

en: Item category
th: หมวดหมู่รายการ

en: Item detail page slug
th: กระสุนหน้ารายละเอียดรายการ

en: Item has been claimed
th: รับไอเทมแล้ว

en: Item location
th: ตำแหน่งของรายการ

en: Item owner reply.
th: เจ้าของรายการตอบกลับ

en: Item pending moderation from admin
th: รายการรอการตรวจสอบจากผู้ดูแลระบบ

en: Item widgets area
th: พื้นที่วิดเจ็ตรายการ

en: Item:
th: สิ่งของ:

en: Items
th: รายการ

[ctx: post type general name]
en: Items
th: รายการ

[ctx: post type menu name]
en: Items
th: รายการ

en: Keep header closed by default on mobile.
th: ให้ปิดส่วนหัวตามค่าเริ่มต้นบนมือถือ

en: Kilometers
th: กิโลเมตร

en: Label color
th: ป้ายสี

en: Label for email field
th: ป้ายกำกับสำหรับฟิลด์อีเมล

en: Label for submit button
th: ป้ายสำหรับปุ่มส่ง

en: Label for username field
th: ป้ายชื่อช่อง

en: Label used for Email input.
th: ป้ายกำกับที่ใช้สำหรับป้อนอีเมล

en: Label used for Message textarea.
th: ป้ายกำกับที่ใช้สำหรับพื้นที่ข้อความ

en: Label used for Name input.
th: ป้ายกำกับที่ใช้สำหรับใส่ชื่อ

en: Label used for Subject input.
th: ป้ายกำกับที่ใช้สำหรับการป้อนข้อมูลเรื่อง

en: Label width
th: ความกว้างของฉลาก

en: Large
th: ใหญ่

en: Large button
th: ปุ่มขนาดใหญ่

en: Large size
th: ขนาดใหญ่

en: Latitude
th: ละติจูด

en: Leave a review
th: เขียนรีวิว

en: Leave empty to not use this option.
th: เว้นว่างไว้เพื่อไม่ใช้ตัวเลือกนี้

en: Left
th: ซ้าย

en: Limit displayed posts
th: จำกัดโพสต์ที่แสดง

en: Line under heading
th: บรรทัดใต้หัวเรื่อง

en: Lines color
th: เส้นสี

en: Lines decoration
th: ตกแต่งลายเส้น

en: Link label
th: ป้ายลิงค์

en: Links color
th: ลิงค์สี

en: List layout
th: เค้าโครงรายการ

en: Listing Advanced Filters
th: แสดงรายการตัวกรองขั้นสูง

en: Listing Author Detail
th: รายชื่อผู้แต่งรายละเอียด

en: Listing Authors List
th: รายชื่อผู้แต่ง

en: Listing Categories List
th: รายการหมวดหมู่ รายการ

en: Listing Items List
th: รายการรายการ รายการ

en: Listing Location Page
th: หน้ารายการสถานที่

en: Listing Locations List
th: รายการสถานที่ รายการ

en: Listing Map
th: รายการแผนที่

en: Listing Map (for posts)
th: แผนที่รายการ (สำหรับโพสต์)

en: Listing Membership Content
th: รายชื่อเนื้อหาสมาชิก

en: Listing Search Form
th: แบบฟอร์มการค้นหารายชื่อ

en: Listing Search Results
th: แสดงรายการผลการค้นหา

en: Listing Similar Items
th: แสดงรายการที่คล้ายกัน

en: Listing Subcategories List
th: รายการหมวดย่อย รายการ

en: Listing Sublocations List
th: รายชื่อที่ตั้งย่อยรายการ

en: Location
th: ที่ตั้ง

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Location Details
th: รายละเอียดที่ตั้ง

en: Locations
th: สถานที่

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
th: สถานที่

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
th: สถานที่

en: Log Out
th: ออกจากระบบ

en: Logged in text
th: เข้าสู่ระบบข้อความ

en: Logical operator
th: ตัวดำเนินการตรรกะ

en: Longitude
th: ลองจิจูด

en: Map provider
th: ผู้ให้บริการแผนที่

en: Maps provider
th: ผู้ให้บริการแผนที่

en: Mark Item post as featured
th: ทำเครื่องหมายโพสต์ของรายการว่าเป็นรายการเด่น

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
th: ทำเครื่องหมายหมวดหมู่เป็นรายการเด่นเพื่อจัดลำดับความสำคัญในผลลัพธ์ที่แสดง

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
th: ทำเครื่องหมายสถานที่เป็นจุดเด่นเพื่อจัดลำดับความสำคัญในผลลัพธ์ที่แสดง

en: Marker Cluster Settings
th: การตั้งค่าคลัสเตอร์เครื่องหมาย

en: Markers
th: เครื่องหมาย

en: Markers & GPX Tracks
th: เครื่องหมาย &amp; แทร็ก GPX

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
th: เครื่องหมายในระยะทางน้อยกว่า %spx รัศมีถูกจัดกลุ่มเป็นกลุ่ม ตั้งค่า 0 เพื่อปิดใช้งานคลัสเตอร์

en: Max number of items
th: จำนวนรายการสูงสุด

en: Maximum displayed posts
th: โพสต์ที่แสดงสูงสุด

en: Maximum distance
th: ระยะทางสูงสุด

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
th: เกินรายการสูงสุดสำหรับการสมัครสมาชิกปัจจุบัน

en: Maximum width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Medium size
th: ขนาดกลาง

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
th: รวมช่องทำเครื่องหมายในกลุ่มตัวกรองและแสดงร่วมกันในตัวกรองส่วนหน้า คุณสามารถใช้กลุ่มมากขึ้นโดยใช้ชื่อกลุ่มที่แตกต่างกัน

en: Message
th: ข้อความ

en: Message Help
th: ความช่วยเหลือข้อความ

en: Message Label
th: ป้ายข้อความ

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
th: ข้อความแสดงขึ้นเมื่อการส่งแบบฟอร์มล้มเหลวเนื่องจากเกิดปัญหาที่ฝั่งเซิร์ฟเวอร์

en: Message displayed when the form validation failed.
th: ข้อความแสดงเมื่อการตรวจสอบแบบฟอร์มล้มเหลว

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
th: ข้อความแสดงเมื่อส่งแบบฟอร์มสำเร็จ

en: Message for the email notification
th: ข้อความสำหรับการแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Metabox content settings
th: การตั้งค่าเนื้อหา Metabox

en: Migration finished
th: ย้ายเสร็จแล้ว

en: Migration in progress
th: อยู่ระหว่างการย้ายถิ่นฐาน

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
th: กำลังดำเนินการย้ายข้อมูล คุณจะสามารถเริ่มการย้ายข้อมูลใหม่ได้เมื่อเสร็จสิ้น

en: Migration restarted
th: เริ่มการย้ายข้อมูลใหม่

en: Miles
th: ไมล์

en: Mini
th: มินิ

en: Minimum height unit
th: หน่วยความสูงขั้นต่ำ

en: Minimum image height
th: ความสูงของภาพขั้นต่ำ

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
th: ความสูงของแผนที่ขั้นต่ำอาจแตกต่างกันไปตามค่าที่กำหนดไว้เนื่องจากความต้องการของเนื้อหาภายในแผนที่

en: Missing required GPX data
th: ไม่มีข้อมูล GPX ที่จำเป็น

en: Mobile
th: มือถือ

en: Mobile size
th: ขนาดมือถือ

en: Mobile width breakpoint
th: เบรกพอยต์ความกว้างมือถือ

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Move backward
th: ถอยหลัง

en: Move forward
th: ก้าวไปข้างหน้า

en: Multiselect
th: เลือกหลายรายการ

en: Name Help
th: ชื่อ Help

en: Name Label
th: ป้ายชื่อ

en: Name of sender displayed in received email.
th: ชื่อผู้ส่งที่แสดงในอีเมลที่ได้รับ

en: Name of settings tab on Item Edit page.
th: ชื่อของแท็บการตั้งค่าในหน้าแก้ไขรายการ

en: New Category Name
th: ชื่อหมวดหมู่ใหม่

en: New Item
th: ไอเท็มใหม่

en: New Location Name
th: ชื่อที่ตั้งใหม่

en: Newer reviews
th: บทวิจารณ์ที่ใหม่กว่า

en: Next
th: ต่อไป

en: Night
th: กลางคืน

en: No Items found
th: ไม่พบรายการ

en: No Items found in Trash
th: ไม่พบรายการในถังขยะ

en: No border
th: ไม่มีพรมแดน

en: No borders
th: ไม่มีพรมแดน

en: No lines
th: ไม่มีเส้น

en: No posts found
th: ไม่พบโพสต์

en: No repeat
th: ไม่ซ้ำ

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพธ์.

en: No shadow
th: ไม่มีเงา

en: No special pages found.
th: ไม่พบหน้าพิเศษ

en: No users found
th: ไม่พบผู้ใช้

en: Non-membership visitors
th: ผู้เข้าชมที่ไม่เป็นสมาชิก

en: None
th: ไม่มี

en: Note
th: บันทึก

en: Notification messages
th: ข้อความแจ้งเตือน

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
th: แจ้งเตือนเมื่อได้รับไอเทมแล้ว เว้นว่างไว้เพื่อซ่อนการแจ้งเตือน

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
th: แจ้งเตือนเมื่อรายการอยู่ระหว่างการกลั่นกรองจากผู้ดูแลระบบ เว้นว่างไว้เพื่อซ่อนการแจ้งเตือน

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Number
th: ตัวเลข

en: Number of items
th: จำนวนรายการ

en: OK
th: ตกลง

en: Older reviews
th: ความคิดเห็นที่เก่ากว่า

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
th: หนึ่งความคิดบน “%1$s”

en: Only featured
th: เฉพาะที่โดดเด่น

en: Only featured items
th: เฉพาะรายการเด่น

en: Only parent categories
th: หมวดหมู่หลักเท่านั้น

en: Only parent locations
th: เฉพาะสถานที่ตั้งของผู้ปกครอง

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
th: อ๊ะ! ไม่พบหน้านั้น

en: Open image in popup
th: เปิดรูปภาพในป๊อปอัป

en: Opened by default
th: เปิดโดยค่าเริ่มต้น

en: Opening Hours
th: เวลาทำการ

en: Opening hours
th: เวลาทำการ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Order Options
th: ตัวเลือกการสั่งซื้อ

en: Order by
th: สั่งโดย

en: Order number
th: เลขที่ใบสั่งซื้อ

en: Organizer:
th: ผู้จัดงาน:

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Page template
th: เทมเพลตหน้า

en: Parent Category
th: หมวดหมู่ผู้ปกครอง

en: Parent Category:
th: หมวดหมู่ผู้ปกครอง:

en: Parent Location
th: ตำแหน่งผู้ปกครอง

en: Parent Location:
th: ตำแหน่งผู้ปกครอง:

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Performance Settings
th: การตั้งค่าประสิทธิภาพ

en: Plugin Activation
th: การเปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Position unavailable
th: ตำแหน่งไม่ว่าง

en: Post Options
th: ตัวเลือกการโพสต์

en: Post has not selected any term.
th: โพสต์ไม่ได้เลือกคำใด ๆ

en: Posts Date Page
th: หน้าวันที่โพสต์

en: Posts Search Form
th: แบบฟอร์มการค้นหาโพสต์

en: Posts Search Results
th: โพสต์ผลการค้นหา

en: Posts Tag Page
th: หน้าแท็กโพสต์

en: Posts navigation
th: การนำทางกระทู้

en: Posts number color
th: โพสต์หมายเลขสี

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Proportional image height
th: ความสูงของภาพตามสัดส่วน

en: Radial gradient
th: การไล่ระดับสีเรเดียล

en: Random
th: สุ่ม

en: Rating
th: เรตติ้ง

en: Rating stars color
th: การจัดอันดับดาวสี

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
th: ธีมที่เปิดใช้งานล่าสุดเข้ากันไม่ได้กับปลั๊กอิน %s ดังนั้นปลั๊กอินจึงถูกปิดใช้งาน

en: Recommended map height
th: ความสูงของแผนที่ที่แนะนำ

en: Reference Item Post
th: อ้างอิงรายการโพสต์

en: Remove GPX track
th: ลบแทร็ก GPX

en: Remove Image
th: ลบภาพ

en: Repeat
th: ทำซ้ำ

en: Repeat horizontally
th: ทำซ้ำในแนวนอน

en: Repeat vertically
th: ทำซ้ำในแนวตั้ง

en: Respond to review
th: ตอบกลับรีวิว

en: Responsive options applied under screen width
th: ใช้ตัวเลือกที่ตอบสนองภายใต้ความกว้างของหน้าจอ

en: Restart migration
th: เริ่มการย้ายข้อมูลใหม่

en: Results include at least one of selected filters.
th: ผลลัพธ์มีตัวกรองที่เลือกอย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: Results must include all selected filters.
th: ผลลัพธ์ต้องมีตัวกรองที่เลือกทั้งหมด

en: Retro
th: ย้อนยุค

en: Reviews
th: ความคิดเห็น

en: Right
th: ถูกต้อง

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Save Settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Scroll
th: เลื่อน

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Categories
th: ค้นหาหมวดหมู่

en: Search Items
th: ค้นหารายการ

en: Search Locations
th: ค้นหาสถานที่

en: Search Special ages
th: ค้นหา วัยพิเศษ

en: Search by geolocation
th: ค้นหาตามตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Search for authors
th: ค้นหาผู้แต่ง

en: Search for posts
th: ค้นหาโพสต์

en: Search for reference item post
th: ค้นหาโพสต์รายการอ้างอิง

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
th: แบบฟอร์มการค้นหาจะแสดงภายในแผนที่บนความกว้างของหน้าจอที่ใหญ่กว่า

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
th: แบบฟอร์มการค้นหาที่ช่วยให้ผู้เยี่ยมชมสามารถค้นหารายการตามคำสำคัญ หมวดหมู่ หรือสถานที่

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
th: แบบฟอร์มการค้นหาที่ช่วยให้ผู้เยี่ยมชมสามารถค้นหาโพสต์ตามคำสำคัญ หมวดหมู่ หรือสถานที่

en: Search keyword
th: ค้นหาคำสำคัญ

en: Search results for:
th: ผลการค้นหาสำหรับ:

en: Secret Key
th: รหัสลับ

en: Select
th: เลือก

en: Select Category
th: เลือกหมวดหมู่

en: Select Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Select Location
th: เลือกสถานที่

en: Select alignment
th: เลือกการจัดตำแหน่ง

en: Select an Item
th: เลือกรายการ

en: Select featured category
th: เลือกหมวดหมู่เด่น

en: Select image
th: เลือกภาพ

en: Select layout
th: เลือกเลย์เอาต์

en: Select position of unit displayed with number value.
th: เลือกตำแหน่งของหน่วยที่แสดงด้วยค่าตัวเลข

en: Select size
th: เลือกขนาด

en: Select type input cannot use AND operator.
th: เลือกประเภทอินพุตไม่สามารถใช้ตัวดำเนินการ AND

en: Select type of input field.
th: เลือกประเภทของช่องป้อนข้อมูล

en: Select your rating, please.
th: โปรดเลือกคะแนนของคุณ

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
th: หมวดหมู่ที่เลือกจะถูกจัดลำดับความสำคัญและจะแสดงโพสต์รายการบนแผนที่

en: Selected post is no more published.
th: โพสต์ที่เลือกจะไม่ถูกเผยแพร่อีกต่อไป

en: Selected posts
th: กระทู้ที่เลือก

en: Selected posts are no more published.
th: โพสต์ที่เลือกจะไม่ถูกเผยแพร่อีกต่อไป

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
th: โพสต์อ้างอิงที่เลือกจะแสดงก่อนโพสต์อื่นๆ ที่คล้ายคลึงกัน

en: Send Button Text
th: ส่งข้อความปุ่ม

en: Sender Email
th: อีเมลผู้ส่ง

en: Sender Name
th: ชื่อผู้ส่ง

en: Server Error Message
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
th: เซิร์ฟเวอร์พบข้อผิดพลาด หากปัญหายังคงอยู่ โปรดติดต่อผู้ดูแลเว็บไซต์

en: Settings Saved
th: การตั้งค่าที่บันทึกไว้

en: Shadow
th: เงา

en: Shadow color
th: สีเงา

en: Shadow settings
th: การตั้งค่าเงา

en: Show Category description
th: แสดงคำอธิบายหมวดหมู่

en: Show Category icon
th: แสดงไอคอนหมวดหมู่

en: Show Email Address
th: แสดงที่อยู่อีเมล

en: Show Location description
th: แสดงคำอธิบายสถานที่

en: Show Location icon
th: แสดงไอคอนตำแหน่ง

en: Show Opening Hours
th: แสดงเวลาทำการ

en: Show Streetview
th: แสดงสตรีทวิว

en: Show address
th: แสดงที่อยู่

en: Show advanced filters
th: แสดงตัวกรองขั้นสูง

en: Show author image
th: แสดงภาพของผู้เขียน

en: Show biographical info
th: แสดงข้อมูลชีวประวัติ

en: Show categories
th: แสดงหมวดหมู่

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
th: แสดงแบบฟอร์มการติดต่อในหน้าซึ่งส่งอีเมลไปยังที่อยู่อีเมลที่กำหนด

en: Show cover image
th: แสดงภาพหน้าปก

en: Show data
th: แสดงข้อมูล

en: Show date
th: แสดงวันที่

en: Show description
th: แสดงคำอธิบาย

en: Show empty map
th: แสดงแผนที่เปล่า

en: Show featured image
th: แสดงภาพเด่น

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
th: แสดงรายการแนะนำที่ด้านบนของรายการก่อนโพสต์รายการอื่นๆ ทั้งหมด

en: Show filters group title
th: แสดงชื่อกลุ่มตัวกรอง

en: Show link
th: แสดงลิงค์

en: Show link label input
th: แสดงอินพุตป้ายกำกับลิงก์

en: Show locations
th: แสดงสถานที่

en: Show more
th: แสดงมากขึ้น

en: Show navigation arrows
th: แสดงลูกศรนำทาง

en: Show on map
th: แสดงบนแผนที่

en: Show only categories marked as featured.
th: แสดงเฉพาะหมวดหมู่ที่ทำเครื่องหมายว่าเป็นรายการเด่น

en: Show only featured category
th: แสดงเฉพาะหมวดหมู่เด่น

en: Show only locations marked as featured.
th: แสดงเฉพาะสถานที่ที่ทำเครื่องหมายว่าเป็นรายการเด่น

en: Show pagination bullets
th: แสดงสัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อย

en: Show posts number
th: แสดงหมายเลขโพสต์

en: Show price
th: แสดงราคา

en: Show rating
th: แสดงการให้คะแนน

en: Show reference Item Post
th: แสดงอ้างอิง Item Post

en: Show selected filters
th: แสดงตัวกรองที่เลือก

en: Show selected inputs
th: แสดงอินพุตที่เลือก

en: Show similar posts from the same:
th: แสดงโพสต์ที่คล้ายกันจากสิ่งเดียวกัน:

en: Show submit filter button
th: แสดงปุ่มส่งตัวกรอง

en: Show subtitle
th: แสดงคำบรรยาย

en: Show track endpoint markers on
th: แสดงเครื่องหมายปลายทางของแทร็กบน

en: Show web
th: แสดงเว็บ

en: Silver
th: เงิน

en: Simple layout
th: รูปแบบที่เรียบง่าย

en: Site Key
th: รหัสเว็บไซต์

en: Site logo
th: โลโก้เว็บไซต์

en: Skip number of posts from start
th: ข้ามจำนวนโพสต์ตั้งแต่เริ่มต้น

en: Small
th: เล็ก

en: Small button
th: ปุ่มเล็ก

en: Small size
th: ขนาดเล็ก

en: Solid color
th: สีทึบ

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
th: หน้าพิเศษ

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
th: หน้าพิเศษ

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
th: หน้าพิเศษ

en: Special page updated.
th: อัพเดทหน้าพิเศษ

en: Special pages list
th: รายการหน้าพิเศษ

en: Special pages list navigation
th: การนำทางรายการหน้าพิเศษ

en: Spread radius
th: รัศมีการแพร่กระจาย

en: Start and end of track
th: จุดเริ่มต้นและจุดสิ้นสุดของแทร็ก

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Streetview
th: มุมมองถนน

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
th: สตรีทวิวใช้ได้เฉพาะเมื่อเปิดใช้งานคีย์ Google API

en: Style
th: สไตล์

en: Style JSON
th: สไตล์ JSON

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subject Help
th: เรื่อง ความช่วยเหลือ

en: Subject Label
th: ป้ายกำกับ

en: Subject for the email notification
th: หัวข้อสำหรับการแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Submit Label
th: ส่งฉลาก

en: Submit distance button label
th: ส่งป้ายปุ่มระยะทาง

en: Submit filters button label
th: ส่งป้ายกำกับปุ่มตัวกรอง

en: Submit reply
th: ส่งคำตอบ

en: Submit review
th: ส่งรีวิว

en: Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

en: Subtitle
th: คำบรรยาย

en: Success Message
th: ข้อความความสำเร็จ

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

en: Table style
th: สไตล์โต๊ะ

en: Tag archives:
th: คลังเก็บแท็ก:

en: Telephone
th: โทรศัพท์

en: Terms & Conditions label
th: ป้ายข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Text
th: ข้อความ

en: Text color
th: สีข้อความ

en: Text displayed in the form when user is logged in
th: ข้อความที่แสดงในแบบฟอร์มเมื่อผู้ใช้เข้าสู่ระบบ

en: Text displayed instead of full website url
th: ข้อความแสดงแทน URL เว็บไซต์แบบเต็ม

en: Text displayed on Send Button.
th: ข้อความที่แสดงบนปุ่มส่ง

en: Text displayed on empty map
th: ข้อความที่แสดงบนแผนที่ว่าง

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
th: ข้อความสำหรับป้อนแบบฟอร์มข้อกำหนดและเงื่อนไข เว้นว่างไว้เพื่อปิดใช้งานช่องทำเครื่องหมาย

en: Text layout
th: เค้าโครงข้อความ

en: Text link
th: ลิงค์ข้อความ

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
th: ข้อความของข้อความอีเมล มีตัวแปร: {ชื่อผู้ใช้} {อีเมลผู้ใช้} {ข้อความผู้ใช้}

en: Textarea
th: พื้นที่ข้อความ

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานปลั๊กอิน %s มันเข้ากันไม่ได้กับธีมที่ใช้งานอยู่ในปัจจุบัน

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
th: จำนวนรายการสูงสุดที่ลูกค้าที่สมัครใช้งานนี้สามารถเผยแพร่ได้ (เว้นว่างไว้สำหรับรายการไม่จำกัดจำนวน)

en: Theme
th: ธีม

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
th: ไม่มีการสมัครรับข้อมูล ขอเพิ่มหน่อย

en: There are no filters to show.
th: ไม่มีตัวกรองที่จะแสดง

en: There are no inputs to show.
th: ไม่มีอินพุตที่จะแสดง

en: There are no selected inputs to show.
th: ไม่มีอินพุตที่เลือกจะแสดง

en: Thick border
th: ขอบหนา

en: Thick borders
th: ขอบหนา

en: Thin border
th: ขอบบาง

en: Thin borders
th: ขอบบาง

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
th: คุณลักษณะนี้เพิ่มฟังก์ชันการอ้างสิทธิ์ในรายชื่อสำหรับรายการในรายการ

en: This product is a Citadela Subscription.
th: ผลิตภัณฑ์นี้เป็นการสมัครสมาชิก Citadela

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดใช้งานการแก้ไขรายการโพสต์โดยใช้โปรแกรมแก้ไข Gutenberg คุณลักษณะนี้จะช่วยให้คุณมีความยืดหยุ่นในการดูแลระบบมากขึ้น โปรดใช้ความระมัดระวังว่าบล็อกใดที่คุณรวมไว้ในรายละเอียดของไอเท็ม เนื่องจากทุกอย่างจะอยู่ในบล็อก &quot;เนื้อหารายการ&quot; ในหน้ารายละเอียดสินค้าพิเศษ

en: Thumbnail
th: รูปขนาดย่อ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Time in seconds
th: เวลาเป็นวินาที

en: Title
th: ชื่อ

en: Title color
th: ชื่อสี

en: Titles color
th: ชื่อสี

en: Top
th: สูงสุด

en: Top left
th: บนซ้าย

en: Top right
th: ขวาบน

en: Track color
th: ติดตามสี

en: Track endpoints color
th: ติดตามจุดปลายสี

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
th: แทร็กถูกซ่อนและแทนที่ด้วยเครื่องหมายแผนที่ตามระดับการซูม

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Turn on Claim Listing feature
th: เปิดคุณสมบัติการอ้างสิทธิ์รายชื่อ

en: Turn on Item Extension features
th: เปิดคุณสมบัติส่วนขยายรายการ

en: Turn on Item Reviews for listing items
th: เปิดการตรวจทานรายการสำหรับการลงรายการสินค้า

en: Type for search...
th: พิมพ์คำค้น...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
th: ช่องทำเครื่องหมายเดียวที่ไม่ได้เลือกจะไม่แสดงขึ้น

en: Unclaimed
th: ไม่มีการอ้างสิทธิ์

en: Under image
th: ใต้ภาพ

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
th: ตัวระบุที่ไม่ซ้ำสำหรับช่องป้อนข้อมูลใหม่ ใช้คำเดียวไม่เว้นวรรค อนุญาตให้ขีดล่างและขีดกลาง

en: Unit of number
th: หน่วยของจำนวน

en: Unit position
th: ตำแหน่งหน่วย

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
th: คุณสมบัติรายการสากลสำหรับเว็บไซต์ใด ๆ

en: Update Category
th: อัพเดทหมวด

en: Update Location
th: อัพเดทสถานที่

en: Upload file
th: อัพโหลดไฟล์

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดไม่มีข้อมูลแทร็ก GPX ที่จำเป็น

en: Uploaded file has not valid XML format.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดไม่มีรูปแบบ XML ที่ถูกต้อง

en: Uploading&#8230;
th: กำลังอัปโหลด…

en: Use Contact Form
th: ใช้แบบฟอร์มการติดต่อ

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
th: ใช้อินเทอร์เฟซ Easy Admin สำหรับสมาชิกของคุณ

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
th: ใช้ตัวแก้ไข Gutenberg สำหรับเนื้อหาของรายการ

en: Use carousel
th: ใช้ม้าหมุน

en: Use correct full website url
th: ใช้ URL เว็บไซต์แบบเต็มที่ถูกต้อง

en: Use geolocation search
th: ใช้การค้นหาตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Use in search filter
th: ใช้ในตัวกรองการค้นหา

en: Use responsive options
th: ใช้ตัวเลือกที่ตอบสนอง

en: Use valid email address, please.
th: โปรดใช้ที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
th: มีประโยชน์ในการแสดงข้อความช่วยเหลือเพิ่มเติมหรือข้อความ GDPR พร้อมอินพุตแต่ละรายการในแบบฟอร์ม

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: User additional options
th: ผู้ใช้ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: User denied geolocation
th: ผู้ใช้ปฏิเสธตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: User email
th: อีเมลผู้ใช้

en: User login
th: เข้าสู่ระบบผู้ใช้

en: User posts count
th: โพสต์ของผู้ใช้นับ

en: User registration date
th: วันที่ลงทะเบียนผู้ใช้

en: Username Label
th: ป้ายชื่อผู้ใช้

en: Users with active membership
th: ผู้ใช้ที่เป็นสมาชิกอยู่

en: Validation Error Message
th: การตรวจสอบข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: Value color
th: ค่าสี

en: Vertical offset
th: ออฟเซ็ตแนวตั้ง

en: View Category
th: ดูหมวดหมู่

en: View Item
th: ดูรายการ

en: View Location
th: ดูสถานที่

en: View Site
th: ดูไซต์

en: View more
th: ดูเพิ่มเติม

en: View posts
th: ดูกระทู้

en: View posts label
th: ดูกระทู้ label

en: View track on the map
th: ดูเส้นทางบนแผนที่

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
th: เราขอแนะนำให้ใช้รูปแบบเวลา 24:00 น. เพื่อวัตถุประสงค์ในการทำ SEO และเป็นไปตามข้อกำหนดข้อมูลที่มีโครงสร้างของ Google ใช้เวลา 08.00-15.00 น.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
th: เราได้ปิดการใช้งานปลั๊กอิน Citadela Directory Lite ตอนนี้คุณสามารถเปิดใช้งานและเพลิดเพลินกับเวอร์ชันเต็มของปลั๊กอินได้แล้ว

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
th: เราสังเกตเห็นว่าปลั๊กอิน WooCommerce Subscriptions ทำงานอยู่ มีฟังก์ชันการสมัครรับข้อมูลจากปลั๊กอิน Citadela Listing

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
th: เราสังเกตเห็นว่าคุณกำลังใช้งาน PHP เวอร์ชันเก่าซึ่งไม่รองรับอีกต่อไป ดังนั้น <em>ปลั๊กอินจึงถูกปิดใช้งาน</em> ตรวจสอบให้แน่ใจว่าไซต์ของคุณรวดเร็วและปลอดภัย โดย <a href='%1$s'>อัปเกรด PHP เป็นเวอร์ชันล่าสุด</a> ข้อกำหนดขั้นต่ำสำหรับ %2$s คือ <strong>PHP 5.6.20</strong>

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
th: เราสังเกตเห็นว่าคุณกำลังใช้งาน WordPress เวอร์ชันที่ล้าสมัย ดังนั้น <em>ปลั๊กอินจึงถูกปิดใช้งาน</em> ตรวจสอบให้แน่ใจว่าไซต์ของคุณปลอดภัยและเป็นปัจจุบัน โดย <a href='%1$s'>อัปเดต WordPress เป็นเวอร์ชันล่าสุด</a> ข้อกำหนดขั้นต่ำสำหรับ %2$s คือ <strong>WordPress 5.2</strong>

en: Web
th: เว็บ

en: Website Link
th: ลิงค์เว็บไซต์

en: Website Link Label
th: ป้ายชื่อลิงค์เว็บไซต์

en: Website link rel attribute
th: แอตทริบิวต์ลิงก์ของเว็บไซต์

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
th: วิดเจ็ตที่แสดงในหน้าหมวดหมู่รายการ

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
th: วิดเจ็ตที่แสดงบนหน้าตำแหน่งรายการ

en: Widgets displayed on Item posts pages.
th: วิดเจ็ตที่แสดงบนหน้าโพสต์รายการ

en: Will be listed all available similar items.
th: จะแสดงรายการที่คล้ายกันทั้งหมดที่มีอยู่

en: With background
th: มีพื้นหลัง

en: With search form
th: ด้วยแบบฟอร์มการค้นหา

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
th: ด้วย url จะสามารถใส่ข้อมูลเพิ่มเติมเพื่อแทรกข้อความที่แสดงแทนลิงก์ธรรมดา

en: WooCommerce subscriptions
th: การสมัคร WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
th: ทำงานเมื่อบล็อกเป็นบล็อกเดียวในคอลัมน์

en: You do not have permission to upload files.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้อัปโหลดไฟล์

en: You must be logged in to post a review.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อแสดงความคิดเห็น

en: Your rating
th: คะแนนของคุณ

en: Your reply to review
th: ตอบกลับรีวิวของคุณ

en: Your review
th: ความคิดเห็นของคุณ

en: blue : Blue color
th: ฟ้า : น้ำเงิน

en: default image size
th: ขนาดภาพเริ่มต้น

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
th: หรือ

en: post | posts
th[0]: โพสต์

en: red : Red color
th: สีแดง : สีแดง
