Citadela Listing 5.7.15 - en to sv translation catalogue (800 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[0]: %1$s recension för &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
sv: %s har avslutat migreringen. Alla objekt, kategorier och platser från ditt tidigare AIT-katalogtema är nu tillgängliga för användning med Citadela Listing-plugin.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
sv: %s migrerar automatiskt alla objekt, kategorier och platser från ditt tidigare AIT-katalogtema i bakgrunden. Migreringen kan ta flera minuter. Vi meddelar dig när migreringen är klar. Du kan fortsätta att använda WordPress som vanligt.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
sv: %s plugin och PHP inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
sv: %s plugin och WordPress inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
sv: %s plugin inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
sv: %s plugin är aktiv

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
sv[0]: %s översyn

en: 404 Page
sv: 404-sida

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Actions:
sv: Åtgärder:

[ctx: Item]
en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Category
sv: Lägg till en ny kategori

en: Add New Item
sv: Lägg till ett nytt objekt

en: Add New Location
sv: Lägg till en ny plats

en: Add images to gallery
sv: Lägg till bilder i galleriet

en: Address
sv: Adress

en: Address and Location
sv: Adress och plats

en: Address and location
sv: Adress och plats

en: Advanced Filters block displayed within search form
sv: Block för avancerade filter visas i sökformuläret

en: Advanced Header Design
sv: Avancerad design av rubriker

en: Advanced header
sv: Avancerad rubrik

en: Align Center
sv: Anpassa centrum

en: Align Justify
sv: Anpassa Rättfärdiga

en: Align Left
sv: Anpassa till vänster

en: Align Right
sv: Anpassa till höger

en: Align Text Center
sv: Rikta texten till mitten

en: Align Text Justify
sv: Justera text Rättfärdiggöra

en: Align Text Left
sv: Justera text till vänster

en: Align Text Right
sv: Rikta texten till höger

en: Alignment
sv: Anpassning

en: All
sv: Alla

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: All Items
sv: Alla artiklar

en: All Locations
sv: Alla platser

en: All Special Pages
sv: Alla specialsidor

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
sv: Alla automatiskt migrerade objekt, kategorier och platser har tagits bort från din databas. En ny migreringsprocess påbörjades.

en: All filters
sv: Alla filter

en: All inputs
sv: Alla ingångar

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
sv: Låt kunden hantera kommentarer för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
sv: Låt kunden hantera recensioner för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
sv: Tillåt kunden att ställa in katogorier för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
sv: Låt kunden ange platser för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
sv: Låt kunden själv välja kategori för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
sv: Låt kunden ställa in GPX-spårfilen för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
sv: Tillåt kunden att ställa in alternativ för artikelförlängning för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
sv: Låt kunden ange adress och plats för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
sv: Låt kunden själv välja kontaktperson för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
sv: Låt kunden själv bestämma innehållet i Citadela-artiklarna.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
sv: Låt kunden själv bestämma utdraget för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
sv: Låt kunden ställa in bilden för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
sv: Låt kunden ställa in de allmänna alternativen för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
sv: Låt kunden ställa in bildgalleriet för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
sv: Låt kunden bestämma öppettiderna för Citadela-artiklar.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
sv: Låt kunden ställa in sidans attribut för Citadela-artiklar.

en: Already claimed
sv: Redan begärd

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
sv: En redan öppnad post kommer att användas som referenspost.

en: Any active subscription
sv: Alla aktiva prenumerationer

en: Appearance
sv: Utseende

en: Approve
sv: Godkänna

en: Approve claim
sv: Godkänna fordran

en: Approved
sv: Godkänd

en: Archives:
sv: Arkiv:

en: Are you sure you want to decline this claim?
sv: Är du säker på att du vill avslå detta krav?

en: Ascending
sv: Stigande

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Author Details
sv: Författarens uppgifter

en: Author archives:
sv: Författarnas arkiv:

en: Author biographical info
sv: Biografisk information om författaren

en: Author name
sv: Författarens namn

en: Authors to display
sv: Författare som ska visas

en: Automatic Listing Map
sv: Karta för automatisk listning

en: Automatic Listing Map (for posts)
sv: Karta för automatisk listning (för inlägg)

en: Automatic height
sv: Automatisk höjd

en: Autoplay
sv: Autospel

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background on collapsed form
sv: Bakgrund till den hopfällda blanketten

en: Background settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Background type
sv: Typ av bakgrund

en: Blur background
sv: Sudda ut bakgrunden

en: Blur radius
sv: Vågrum radie

en: Border around filter group
sv: Kant runt filtergruppen

en: Border around heading
sv: Kant runt rubriken

en: Border color
sv: Färg på gränsen

en: Border radius
sv: Radie för gränsen

en: Border settings
sv: Inställningar för gränser

en: Border style
sv: Stil för ramar

en: Border width
sv: Bredd på gränsen

en: Borders color
sv: Färg på ramar

en: Borders width
sv: Bredd på ramarna

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom left
sv: Längst ner till vänster

en: Bottom right
sv: Längst ner till höger

en: Box layout
sv: Utformning av lådan

en: Box width
sv: Boxens bredd

en: Button background color
sv: Knappens bakgrundsfärg

en: Button border radius
sv: Knappens kantradie

en: Button color
sv: Knappens färg

en: Button settings
sv: Knappinställningar

en: Button style
sv: Knapp stil

en: Button text color
sv: Färg på knappens text

en: Buttons
sv: Knappar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Captcha check failed!
sv: Captcha-kontrollen misslyckades!

en: Caption text
sv: Text för bildtexten

en: Carousel Options
sv: Alternativ för karusell

en: Carousel autoplay enabled
sv: Karusell autoplay aktiverad

en: Carousel decoration color
sv: Karusell dekoration färg

en: Carousel loop mode enabled
sv: Karusellens loopläge är aktiverat

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori:

en: Category Details
sv: Uppgifter om kategorier

en: Category archives:
sv: Kategoriarkiv:

en: Category color
sv: Kategori färg

en: Category decoration color
sv: Kategori dekoration färg

en: Category icon
sv: Kategoriikon

en: Center
sv: Centrum

en: Center left
sv: Centralt till vänster

en: Center right
sv: Centralt till höger

en: Change GPX track
sv: Ändra GPX-spår

en: Checkbox
sv: Kryssrutan

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
sv: Val för vald typ av inmatning. Infoga ett val per rad, dela upp det sparade inmatningsvärdet och den text som visas i inmatningen med hjälp av kolon.

en: Choose option
sv: Välj alternativ

en: Citadela - Special Pages
sv: Citadela - Särskilda sidor

en: Citadela Listing > Item Extension
sv: Citadela Listing > Utvidgning av objektet

en: Citadela Posts Blocks
sv: Citadela stolpar blockerar

en: Citadela Special Pages
sv: Citadela Särskilda sidor

en: Citadela Subscription
sv: Citadela Prenumeration

en: Claim Listing
sv: Anspråk på listning

en: Claim Listing Request
sv: Begäran om en lista

en: Claim as:
sv: Påstå som:

en: Claim listing has been approved
sv: Anspråkslistningen har godkänts

en: Claim listing has been declined
sv: Anspråk på listning har avslagits

en: Claim status
sv: Status för anspråk

en: Claimed by
sv: Krävs av

en: Clear
sv: Klart

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
sv: Om du klickar på knappen nedan startar du om migreringen. Alla automatiskt migrerade objekt, kategorier och platser kommer att raderas. Alla manuellt skapade objekt, kategorier och platser raderas inte. Migreringsprocessen kommer att starta automatiskt efter det.

en: Closed on mobile
sv: Stängt på mobilen

en: Cluster radius in px
sv: Klusterradie i px

en: Clusters are disabled.
sv: Kluster är inaktiverade.

en: Collapsible filters section.
sv: Nedfällbar filtersektion.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Contact
sv: Kontakta

en: Content
sv: Innehåll

en: Content visible for:
sv: Innehållet är synligt för:

en: Copy and paste the JSON from this website:
sv: Kopiera och klistra in JSON från den här webbplatsen:

en: Couldn't find location, try different address.
sv: Kunde inte hitta platsen, försök med en annan adress.

en: Cover
sv: Täckningen

en: Cover column height
sv: Höjd på täckkolonn

en: Cover image
sv: Omslagsbild

en: Current block view
sv: Aktuell blockvy

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Height Settings
sv: Anpassade höjdinställningar

en: Custom inputs
sv: Anpassade ingångar

en: Custom shadow
sv: Anpassad skugga

en: Customized options for mobile screen width.
sv: Anpassade alternativ för bredden på mobilskärmen.

en: Dark
sv: Mörk

en: Data migration
sv: Migrering av data

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
sv: Data för ingångar utan värde visas inte.

en: Date
sv: Datum

en: Date archives:
sv: Datum arkiv:

en: Date color
sv: Datum färg

en: Decide if email address is visible for visitors
sv: Bestäm om e-postadressen ska vara synlig för besökare

en: Decline
sv: Minskning

en: Decline claim
sv: Avslagsanspråk

en: Decoration color
sv: Dekorationsfärg

en: Default
sv: Standard

en: Default Layout Options
sv: Standardlayoutalternativ

en: Default Search Results
sv: Standardresultat för sökning

en: Default Search Results Page
sv: Sidan med standardresultat för sökning

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
sv: Standardtext för urvalet som visas som första alternativ i urvalet.

en: Default shadow
sv: Standardskugga

en: Default size
sv: Standardstorlek

en: Delay between slides
sv: Fördröjning mellan diabilderna

en: Descending
sv: Nedåtgående

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description text that appear on edit page with new input.
sv: Beskrivningstext som visas på redigeringssidan med ny inmatning.

en: Design Options
sv: Designalternativ

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop size
sv: Storlek på skrivbordet

en: Disable filters button label
sv: Etikett för knappen Inaktivera filter

en: Disable geolocation button label
sv: Inaktivera etikett för geolokaliseringsknappen

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
sv: Närmaste objekt visas med hjälp av deras GPS-koordinater.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
sv: De inlägg som visas liknar den valda referensen Item Post.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
sv: Visar adress, telefonnummer och annan kontaktinformation för ett specifikt objekt i listan.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
sv: Visar en knapp som öppnar Google Maps-navigering till posten Postens plats.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
sv: Visar en knapp för att hämta GPX-filen som tilldelats objektet.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
sv: Visar ett kontaktformulär som skickar e-post direkt till e-postadressen för ett specifikt objekt i listan.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
sv: Visar innehåll endast för användare med aktivt medlemskap eller endast för besökare utan medlemskap.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
sv: Visar innehåll som skrivits i den visuella redigeraren för ett specifikt objekt i listan.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
sv: Visar galleri med bilder som tilldelats objektpost.

en: Displays information about author on author archive page.
sv: Visar information om författaren på sidan för författararkiv.

en: Displays information about selected authors.
sv: Visar information om valda författare.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
sv: Visar information från de ingångar från artikelförlängningen som tilldelats artikeln.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
sv: Visar listningskategorier baserat på ett specifikt filter. Den kan visa överordnade kategorier eller underkategorier från en viss kategori.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
sv: Visar listningsobjekt baserat på den aktuella kategori-/ortssidan eller resultaten från sökformuläret.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
sv: Visar listningsobjekt baserat på filter. Till exempel objekt som endast finns i en viss kategori, på en viss plats eller som är presenterade objekt.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
sv: Visar listningsobjekt på kartan baserat på filter. Till exempel objekt från en viss kategori, plats eller presenterade objekt.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
sv: Visar förteckningsobjekt som liknar det valda referensobjektet post.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
sv: Visar listningsplatser baserat på ett specifikt filter. Den kan visa överordnade platser eller underplatser från en viss plats.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
sv: Visar underkategorier i listan baserat på den aktuella kategorisidan.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
sv: Visar underpunkter i listan baserat på den aktuella kategorisidan.

en: Displays main item image of specific listing item.
sv: Visar huvudbilden för ett specifikt objekt i listan.

en: Displays opening hours of specific listing item.
sv: Visar öppettider för ett specifikt objekt i listan.

en: Displays posts based on current results from search form.
sv: Visar inlägg baserat på aktuella resultat från sökformuläret.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
sv: Visar inlägg baserade på aktuella resultat på WordPress standard sökresultatssida.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
sv: Visar inlägg på kartan baserat på filter. Till exempel endast inlägg från en viss kategori eller plats.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
sv: Visar relevanta listningsobjekt automatiskt baserat på den aktuella sidan. Till exempel sökresultat eller plats för detaljinformation om objektet.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
sv: Visar relevanta inlägg automatiskt baserat på den aktuella sidan. Till exempel sökresultat eller plats för inläggsdetaljer.

en: Displays the button and the form for claim listing.
sv: Visar knappen och formuläret för listning av anspråk.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
sv: Visar kommande evenemang för ett visst listningsobjekt.

en: Distance
sv: Avstånd

en: Distance option label
sv: Etikett för avståndsalternativet

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: Do not show
sv: Visa inte

en: Do not show endpoints
sv: Visa inte slutpunkter

en: Do not use Item Detail special page settings
sv: Använd inte inställningar för den särskilda sidan Artikeldetaljering

en: Download GPX file
sv: Ladda ner GPX-fil

en: Drop GPX file here
sv: Släpp GPX-filen här

en: Dynamic track visibility
sv: Dynamisk spårsynlighet

en: Easy Admin
sv: Lätt att administrera

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
sv: Easy Admin erbjuder förenklad WordPress-administration utan onödiga distraktioner.

en: Edit Category
sv: Redigera kategori

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Edit Location
sv: Redigera plats

en: Edit Special Page
sv: Redigera särskild sida

en: Email
sv: E-post

en: Email Help
sv: Hjälp via e-post

en: Email Label
sv: Etikett för e-post

en: Email Message
sv: E-postmeddelande

en: Email settings
sv: Inställningar för e-post

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
sv: E-post som används som avsändare i e-post, se till att e-postadressen motsvarar domänen för din webbplats.

en: Empty map behavior
sv: Beteende för tomma kartor

en: Empty value to show all similar items.
sv: Tomt värde för att visa alla liknande artiklar.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Gutenberg editor
sv: Aktivera Gutenberg-redigeraren

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
sv: Aktivera och infoga ingångar som är tillgängliga för filter via menyn.

en: Enable and insert inputs via menu
sv: Aktivera och infoga ingångar via menyn

en: Enable bundled subscriptions
sv: Aktivera kombinerade prenumerationer

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
sv: Slutpunktsmarkörer visas i stället för den allra första och den allra sista punkten i det uppladdade GPX-spåret.

en: Event Details
sv: Detaljer om evenemanget

en: Event Image Options
sv: Alternativ för bild av evenemanget

en: Every segment in track
sv: Varje segment i spåret

en: Everything
sv: Allting

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
sv: Exempel på infogade värden: %s

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Feature is disabled
sv: Funktionen är inaktiverad

en: Featured
sv: Utvalda

en: Featured Category
sv: Utvalda kategorier

en: Featured category
sv: Utvalda kategorier

en: Featured image
sv: Bild i fokus

en: Featured items first
sv: Utvalda artiklar först

en: Featured location
sv: Utvalda platser

en: Fill all required fields, please.
sv: Fyll i alla obligatoriska fält, tack.

en: Filter posts
sv: Filtrera inlägg

en: Filter special pages list
sv: Filtrera listan över specialsidor

en: Filters
sv: Filter

en: Filters Design
sv: Design av filter

en: Filters background color
sv: Filters bakgrundsfärg

en: Filters group name
sv: Filters gruppnamn

en: Filters settings
sv: Inställningar för filter

en: Filters to specify results of displayed items.
sv: Filter för att specificera resultaten av de objekt som visas.

en: Find address
sv: Hitta adress

en: Fix width
sv: Fastställa bredd

en: Fixed
sv: Fastställd

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
sv: Mer information finns i %s.

en: Force box width to selected value.
sv: Tvinga rutans bredd till det valda värdet.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
sv: Tvinga fram en tabellstil för data som visas, längre värden flyttas inte under etiketten.

en: Form
sv: Formulär

en: Form inside map breakpoint
sv: Formulär inom kartans brytpunkt

en: Form settings
sv: Inställningar för formuläret

en: Friday
sv: Fredag

en: Full horizontal
sv: Full horisontell

en: Full vertical
sv: Full vertikal

en: Fullwidth page
sv: Fullbreddssida

en: GPX Track
sv: GPX-spår

en: GPX Tracks
sv: GPX-spår

en: GPX file successfully loaded!
sv: GPX-filen har laddats in framgångsrikt!

en: GPX files
sv: GPX-filer

en: Gallery Options
sv: Alternativ för galleri

en: General
sv: Allmänt

en: General background
sv: Allmän bakgrund

en: General options
sv: Allmänna alternativ

en: General options for desktop.
sv: Allmänna alternativ för skrivbordet.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Geolocation search settings
sv: Inställningar för sökning med geografisk lokalisering

en: Get directions
sv: Få anvisningar

en: Google Maps API Key
sv: Google Maps API-nyckel

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
sv: Google Maps API-nyckel krävs av Google. Den behövs för alla webbplatser som använder avancerade kartfunktioner, t.ex. för att visa listningsobjekt på kartan. Läs mer om hur du får en API-nyckel i %1$följande handledning%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
sv: Google reCaptcha skyddar din webbplats mot skräppost och andra automatiserade formulär som skickas in av skräpprobotar. Om du använder en tredjepartslösning för att skydda formulär på din webbplats ska du bortse från följande viktiga inmatningar.

en: Google reCaptcha v3 Keys
sv: Google reCaptcha v3 Nycklar

en: Gradient degree
sv: Gradientgrad

en: Grid size
sv: Rutstorlek

en: Group name
sv: Gruppens namn

en: Half layout page
sv: Halv sida i layout

en: Header menu settings
sv: Inställningar för rubrikmenyn

en: Header opened or closed by default.
sv: Huvudet öppnas eller stängs som standard.

en: Header settings
sv: Inställningar för rubriken

en: Height unit
sv: Enhet för höjd

en: Help text displayed with Email input.
sv: Hjälptext som visas vid inmatning av e-post.

en: Help text displayed with Message input.
sv: Hjälptext som visas vid inmatning av Meddelande.

en: Help text displayed with Name input.
sv: Hjälptext som visas vid inmatning av namn.

en: Help text displayed with Subject input.
sv: Hjälptext som visas vid inmatning av ämnet.

en: Help texts
sv: Hjälptexter

en: Hide Location input
sv: Dölj inmatning av plats

en: Hide empty values
sv: Dölja tomma värden

en: Hide map
sv: Dölj kartan

en: Hide selected filters
sv: Dölja valda filter

en: Hide selected inputs
sv: Dölja valda ingångar

en: Hide unchecked checkbox
sv: Dölj oavprickad kryssruta

en: Horizontal offset
sv: Horisontell förskjutning

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
sv: Om den är markerad, kommer den att vara tillgänglig i filter för posterna för objekt.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
sv: Om du vill använda ditt eget WooCommerce Subscriptions-plugin, avaktivera den medföljande versionen nedan och aktivera ditt eget plugin.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
sv: Om GPX-spåret består av flera segment visas slutpunktsmarkörer i stället för start och slut för varje segment.

en: Image focus
sv: Bildfokus

en: Image height
sv: Bildhöjd

en: Image height unit
sv: Enhet för bildhöjd

en: Image position
sv: Bildposition

en: Image repeat
sv: Upprepning av bilder

en: Image scroll
sv: Bildrulle

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Images caption text
sv: Bildtexten till bilderna

en: Images gallery
sv: Galleri med bilder

en: Images vertical align
sv: Bilder vertikaljusteras

en: Infinite loop
sv: Oändlig slinga

en: Input choices
sv: Inmatningsalternativ

en: Input description
sv: Beskrivning av inmatning

en: Input field name that appear on edit page.
sv: Namnet på det inmatningsfält som visas på redigeringssidan.

en: Input identifier
sv: Ingångsidentifierare

en: Input label
sv: Inmatningsetikett

en: Input labels
sv: Ingångsetiketter

en: Input type
sv: Typ av ingång

en: Inputs contain validation errors.
sv: Inmatningarna innehåller valideringsfel.

en: Inputs group
sv: Ingångsgrupp

en: Insert from media
sv: Infoga från media

en: Insert unit that will be displayed with number value.
sv: Lägg in den enhet som ska visas med talvärdet.

en: Inside image
sv: Invändig bild

en: Integrations
sv: Integrationer

en: Invalid file format
sv: Felaktigt filformat

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
sv: Det verkar som om vi inte kan hitta det du letar efter.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
sv: Det gör det möjligt att bygga en hel artikeldetaljsida. Inga block kommer att ärvas från den särskilda sidan för artikeldetaljer.

[ctx: post type singular name]
en: Item
sv: Artikel

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
sv: Kategorier av objekt

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
sv: Kategorier av objekt

en: Item Categories widgets area
sv: Området för widgets för objektkategorier

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
sv: Artikelkategori

en: Item Claim Listing
sv: Artikel Kravlista

en: Item Contact Details
sv: Uppgifter om kontaktperson för objektet

en: Item Contact Form
sv: Kontaktformulär för objekt

en: Item Content
sv: Artikel Innehåll

en: Item Detail
sv: Artikel Detaljerad information

en: Item Detail Page
sv: Sidan med detaljer om objektet

en: Item Details
sv: Detaljer om objektet

en: Item Events
sv: Punkt Händelser

en: Item Extension
sv: Artikel Förlängning

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
sv: Med Item Extension kan du skapa ytterligare ingångar på redigeringssidor för Item Posts.

en: Item Featured Image
sv: Artikel Featured Image

en: Item GPX Download
sv: Ladda ner GPX-objektet

en: Item Gallery
sv: Artikel galleri

en: Item Get Directions
sv: Objekt Få vägbeskrivning

en: Item Image Options
sv: Alternativ för objektbilder

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
sv: Objekt Plats

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
sv: Objekt Platser

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
sv: Objekt Platser

en: Item Locations widgets area
sv: Området för widgets för objektplatser

en: Item Opening Hours
sv: Öppettider för objektet

en: Item Options
sv: Alternativ för objektet

en: Item Review
sv: Artikel granskning

en: Item Reviews
sv: Recensioner av objekt

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
sv: Item Reviews utökar WordPress Comments så att webbplatsbesökare kan lämna en recension och ett betyg för Item Posts.

en: Item already claimed
sv: Föremålet har redan tagits i anspråk

en: Item author
sv: Artikelförfattare

en: Item category
sv: Artikelkategori

en: Item detail page slug
sv: Slug för detaljerade sidor om objektet

en: Item has been claimed
sv: Föremålet har tagits i anspråk

en: Item location
sv: Plats för objektet

en: Item owner reply.
sv: Svar från ägaren.

en: Item pending moderation from admin
sv: Punkt i väntan på moderering från administratören

en: Item widgets area
sv: Området för widgets

en: Item:
sv: Artikel:

en: Items
sv: Artiklar

[ctx: post type general name]
en: Items
sv: Artiklar

[ctx: post type menu name]
en: Items
sv: Artiklar

en: Keep header closed by default on mobile.
sv: Håll rubriken stängd som standard i mobiler.

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Label color
sv: Färg på etiketten

en: Label for email field
sv: Etikett för e-postfältet

en: Label for submit button
sv: Etikett för knappen "Skicka".

en: Label for username field
sv: Etikett för fältet för användarnamn

en: Label used for Email input.
sv: Etikett som används för inmatning av e-post.

en: Label used for Message textarea.
sv: Etikett som används för textområdet Meddelande.

en: Label used for Name input.
sv: Etikett som används för namninmatning.

en: Label used for Subject input.
sv: Etikett som används för ämnesinmatning.

en: Label width
sv: Bredd på etiketten

en: Large
sv: Stor

en: Large button
sv: Stor knapp

en: Large size
sv: Stor storlek

en: Latitude
sv: Latitud

en: Leave a review
sv: Lämna en recension

en: Leave empty to not use this option.
sv: Lämna tomt om du inte vill använda detta alternativ.

en: Left
sv: Vänster

en: Limit displayed posts
sv: Begränsa antalet visade inlägg

en: Line under heading
sv: Linje under rubriken

en: Lines color
sv: Linjefärg

en: Lines decoration
sv: Dekoration av linjer

en: Link label
sv: Länketikett

en: Links color
sv: Länkar färg

en: List layout
sv: Layout av listan

en: Listing Advanced Filters
sv: Avancerade filter för listning

en: Listing Author Detail
sv: Uppgifter om författare i förteckningen

en: Listing Authors List
sv: Lista över författare Lista över författare

en: Listing Categories List
sv: Lista över kategorier Lista över kategorier

en: Listing Category Page
sv: Sidan för kategori för listning

en: Listing Items List
sv: Lista över objekt Lista över objekt

en: Listing Location Page
sv: Sidan med plats för listning

en: Listing Locations List
sv: Lista över platser Lista över platser

en: Listing Map
sv: Karta över lista

en: Listing Map (for posts)
sv: Karta för listning (för inlägg)

en: Listing Membership Content
sv: Listan över medlemskapets innehåll

en: Listing Search Form
sv: Formulär för sökning av lista

en: Listing Search Results
sv: Resultat av sökning

en: Listing Similar Items
sv: Lista över liknande artiklar

en: Listing Subcategories List
sv: Lista över underkategorier Lista över underkategorier

en: Listing Sublocations List
sv: Förteckning över underställen Förteckning över underställen

en: Location
sv: Plats

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
sv: Plats

en: Location Details
sv: Detaljer om platsen

en: Locations
sv: Platser

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
sv: Platser

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
sv: Platser

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Logged in text
sv: Inloggad text

en: Logical operator
sv: Logisk operatör

en: Longitude
sv: Longitud

en: Map provider
sv: Kartleverantör

en: Maps provider
sv: Leverantör av kartor

en: Mark Item post as featured
sv: Markera inlägget som en artikel som är känd

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
sv: Markera kategorin som en känd kategori för att prioritera den i de visade resultaten.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
sv: Markera plats som känd för att prioritera den i de visade resultaten.

en: Marker Cluster Settings
sv: Inställningar för markörkluster

en: Markers
sv: Markörer

en: Markers & GPX Tracks
sv: Markörer och GPX-spår

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
sv: Markeringar med ett avstånd mindre än %spx radie grupperas i kluster. Ställ in 0 för att inaktivera kluster.

en: Max number of items
sv: Max antal artiklar

en: Maximum displayed posts
sv: Maximalt antal visade inlägg

en: Maximum distance
sv: Maximalt avstånd

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
sv: Maximalt antal objekt för den aktuella prenumerationen har överskridits.

en: Maximum width
sv: Maximal bredd

en: Medium size
sv: Medelstorlek

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
sv: Slå ihop kryssrutor till filtergrupper och visa dem tillsammans i frontend-filter. Du kan använda flera grupper med olika gruppnamn.

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Help
sv: Hjälp med meddelanden

en: Message Label
sv: Etikett för meddelande

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
sv: Meddelande som visas när blankettens sändning misslyckades på grund av problem på serversidan.

en: Message displayed when the form validation failed.
sv: Meddelande som visas när valideringen av formuläret misslyckades.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
sv: Meddelande som visas när formuläret skickades framgångsrikt.

en: Message for the email notification
sv: Meddelande för e-postmeddelandet

en: Metabox content settings
sv: Inställningar för innehåll i metaboxen

en: Migration finished
sv: Migreringen är avslutad

en: Migration in progress
sv: Migrering pågår

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
sv: Migreringen pågår för närvarande. Du kommer att kunna starta om migreringen när den är klar.

en: Migration restarted
sv: Migrationen har startats på nytt

en: Minimum height unit
sv: Minsta höjd enhet

en: Minimum image height
sv: Minsta bildhöjd

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
sv: Den minsta karthöjden kan avvika från det definierade värdet på grund av behoven hos kartans inre innehåll.

en: Missing required GPX data
sv: Saknar nödvändiga GPX-data

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile size
sv: Mobilstorlek

en: Mobile width breakpoint
sv: Brytpunkt för mobil bredd

en: Monday
sv: Måndag

en: Move backward
sv: Flytta bakåt

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Multiselect
sv: Flerval

en: Name Help
sv: Namn Hjälp

en: Name Label
sv: Namn Etikett

en: Name of sender displayed in received email.
sv: Avsändarens namn som visas i det mottagna e-postmeddelandet.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
sv: Namn på inställningsfliken på sidan Redigera objekt.

en: New Category Name
sv: Nytt kategorinamn

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: New Location Name
sv: Namn på ny plats

en: Newer reviews
sv: Nyare recensioner

en: Next
sv: Nästa

en: Night
sv: Natt

en: No Items found
sv: Inga objekt hittades

en: No Items found in Trash
sv: Inga föremål hittades i papperskorgen

en: No border
sv: Ingen gräns

en: No borders
sv: Inga gränser

en: No lines
sv: Inga linjer

en: No posts found
sv: Inga inlägg hittades

en: No repeat
sv: Ingen upprepning

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: No shadow
sv: Ingen skugga

en: No special pages found.
sv: Inga speciella sidor hittades.

en: No users found
sv: Inga användare hittades

en: Non-membership visitors
sv: Besökare som inte är medlemmar

en: None
sv: Ingen

en: Note
sv: Obs

en: Notification messages
sv: Meddelanden

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
sv: Meddelande när objektet redan har tagits i anspråk. Lämna tomt om du vill dölja meddelandet.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
sv: Meddelande när objektet väntar på moderering från administratören. Lämna tomt om du vill dölja meddelandet.

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Number
sv: Antal

en: Number of items
sv: Antal artiklar

en: Older reviews
sv: Äldre recensioner

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
sv: En tanke på &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only featured
sv: Endast medverkande

en: Only featured items
sv: Endast presenterade objekt

en: Only parent categories
sv: Endast föräldrakategorier

en: Only parent locations
sv: Endast föräldraplatser

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv: Oops! Den sidan kan inte hittas.

en: Open image in popup
sv: Öppna bilden i popup-fönster

en: Opened by default
sv: Öppnas som standard

en: Opening Hours
sv: Öppettider

en: Opening hours
sv: Öppettider

en: Options
sv: Alternativ

en: Order Options
sv: Beställningsalternativ

en: Order by
sv: Beställning av

en: Order number
sv: Beställningsnummer

en: Organizer:
sv: Arrangör:

en: Owner
sv: Ägare

en: Page template
sv: Sidmall

en: Parent Category
sv: Föräldrakategori

en: Parent Category:
sv: Överordnad kategori:

en: Parent Location
sv: Förälderns plats

en: Parent Location:
sv: Förälderns hemort:

en: Pending
sv: I väntan på

en: Performance Settings
sv: Inställningar för prestanda

en: Plugin Activation
sv: Aktivering av insticksprogram

en: Position unavailable
sv: Position otillgänglig

en: Post Options
sv: Inläggsalternativ

en: Post has not selected any term.
sv: Post har inte valt någon term.

en: Posts Author Page
sv: Inlägg Författarsida

en: Posts Category Page
sv: Sidan för kategorin Inlägg

en: Posts Date Page
sv: Inlägg Datum Sida

en: Posts Search Form
sv: Formulär för sökning av inlägg

en: Posts Search Results
sv: Sökresultat för inlägg

en: Posts Tag Page
sv: Inlägg Tagg Sida

en: Posts navigation
sv: Navigation av inlägg

en: Posts number color
sv: Postnummer färg

en: Previous
sv: Föregående

en: Proportional image height
sv: Proportionell bildhöjd

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating stars color
sv: Betygsstjärnor färg

en: Read more
sv: Läs mer

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
sv: Det nyligen aktiverade temat är inte kompatibelt med %s-plugin, därför har pluginet avaktiverats.

en: Recommended map height
sv: Rekommenderad karthöjd

en: Reference Item Post
sv: Referenspunkt Post

en: Remove GPX track
sv: Ta bort GPX-spår

en: Remove Image
sv: Ta bort bilden

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat horizontally
sv: Upprepa horisontellt

en: Repeat vertically
sv: Upprepa vertikalt

en: Respond to review
sv: Svara på granskning

en: Responsive options applied under screen width
sv: Responsiva alternativ tillämpas under skärmbredden

en: Restart migration
sv: Starta om migreringen

en: Results include at least one of selected filters.
sv: Resultaten omfattar minst ett av de valda filtren.

en: Results must include all selected filters.
sv: Resultaten måste innehålla alla valda filter.

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Right
sv: Höger

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Scroll
sv: Rulla

en: Search
sv: Sök på

en: Search Categories
sv: Sök kategorier

en: Search Items
sv: Sökobjekt

en: Search Locations
sv: Sök efter platser

en: Search Special ages
sv: Sök särskilda åldrar

en: Search by geolocation
sv: Sök på geografisk plats

en: Search for authors
sv: Sök efter författare

en: Search for posts
sv: Sök efter inlägg

en: Search for reference item post
sv: Sök efter referensobjekt post

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
sv: Sökformuläret visas inuti kartan när skärmbredden är större än

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
sv: Sökformulär som gör det möjligt för besökare att söka efter nyckelord, kategori eller plats.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
sv: Sökformulär som gör det möjligt för besökare att söka efter nyckelord, kategori eller plats.

en: Search keyword
sv: Sök nyckelord

en: Search results for:
sv: Sökresultat för:

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Select
sv: Välj

en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Select Image
sv: Välj bild

en: Select Location
sv: Välj plats

en: Select alignment
sv: Välj inriktning

en: Select an Item
sv: Välj ett objekt

en: Select featured category
sv: Välj en kategori

en: Select image
sv: Välj bild

en: Select layout
sv: Välj layout

en: Select position of unit displayed with number value.
sv: Välj position för den enhet som visas med ett siffervärde.

en: Select size
sv: Välj storlek

en: Select type input cannot use AND operator.
sv: Inmatning av typen Välj kan inte använda AND-operatorn.

en: Select type of input field.
sv: Välj typ av inmatningsfält.

en: Select your rating, please.
sv: Välj ditt betyg, tack.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
sv: Den valda kategorin kommer att prioriteras och presentera posten på kartan.

en: Selected post is no more published.
sv: Det valda inlägget har inte längre publicerats.

en: Selected posts
sv: Utvalda inlägg

en: Selected posts are no more published.
sv: Utvalda inlägg publiceras inte längre.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
sv: Den utvalda referenstjänsten kommer att listas före alla andra liknande tjänster.

en: Send Button Text
sv: Skicka knapptext

en: Sender Email
sv: Avsändare E-post

en: Sender Name
sv: Avsändarens namn

en: Server Error Message
sv: Meddelande om serverfel

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
sv: Ett fel har uppstått i servern. Om problemet kvarstår, vänligen kontakta webbplatsadministratören.

en: Settings Saved
sv: Sparade inställningar

en: Shadow
sv: Skugga

en: Shadow color
sv: Skugga färg

en: Shadow settings
sv: Inställningar för skuggor

en: Show Category description
sv: Visa kategoribeskrivning

en: Show Category icon
sv: Visa ikon för kategori

en: Show Email Address
sv: Visa e-postadress

en: Show Location description
sv: Visa platsbeskrivning

en: Show Location icon
sv: Visa ikonen Plats

en: Show Opening Hours
sv: Utställningens öppettider

en: Show Streetview
sv: Visa Streetview

en: Show address
sv: Visa adress

en: Show advanced filters
sv: Visa avancerade filter

en: Show author image
sv: Visa författarbilden

en: Show biographical info
sv: Visa biografisk information

en: Show categories
sv: Visa kategorier

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
sv: Visa kontaktformuläret på sidan som skickar ett e-postmeddelande till en definierad e-postadress

en: Show cover image
sv: Visa omslagsbilden

en: Show data
sv: Visa uppgifter

en: Show date
sv: Datum för utställningen

en: Show description
sv: Visa beskrivning

en: Show empty map
sv: Visa en tom karta

en: Show featured image
sv: Visa den presenterade bilden

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
sv: Visa presenterade objekt högst upp i listan före alla andra objektposter.

en: Show filters group title
sv: Visa titeln på filtergruppen

en: Show link
sv: Visa länk

en: Show link label input
sv: Visa inmatning av länketiketter

en: Show locations
sv: Visa platser

en: Show more
sv: Visa mer

en: Show navigation arrows
sv: Visa navigationspilar

en: Show on map
sv: Visa på kartan

en: Show only categories marked as featured.
sv: Visa endast kategorier som är markerade som presenterade.

en: Show only featured category
sv: Visa endast den presenterade kategorin

en: Show only locations marked as featured.
sv: Visa endast platser som är markerade som presenterade.

en: Show pagination bullets
sv: Visa sidoordningsbulletiner

en: Show posts number
sv: Visa antalet inlägg

en: Show price
sv: Visa pris

en: Show rating
sv: Visa betyg

en: Show reference Item Post
sv: Visa referensobjekt Post

en: Show selected filters
sv: Visa valda filter

en: Show selected inputs
sv: Visa valda ingångar

en: Show similar posts from the same:
sv: Visa liknande inlägg från samma person:

en: Show submit filter button
sv: Visa knappen Skicka filter

en: Show subtitle
sv: Visa undertitel

en: Show track endpoint markers on
sv: Visa markeringar för spårets slutpunkt på

en: Show web
sv: Visa webben

en: Simple layout
sv: Enkel layout

en: Site Key
sv: Nyckel till platsen

en: Site logo
sv: Logotyp för webbplatsen

en: Skip number of posts from start
sv: Hoppa över antalet inlägg från början

en: Small
sv: Liten

en: Small button
sv: Liten knapp

en: Small size
sv: Liten storlek

en: Solid color
sv: Enfärgad färg

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
sv: Särskild sida

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
sv: Särskilda sidor

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
sv: Särskilda sidor

en: Special page updated.
sv: Specialsidan har uppdaterats.

en: Special pages list
sv: Förteckning över särskilda sidor

en: Special pages list navigation
sv: Navigering i listan över särskilda sidor

en: Spread radius
sv: Spridningsradie

en: Start and end of track
sv: Spårets början och slut

en: Step
sv: Steg

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
sv: Streetview är endast tillgänglig om Google API-nyckeln är aktiverad.

en: Style
sv: Stil

en: Style JSON
sv: Stil JSON

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject Help
sv: Ämneshjälp

en: Subject Label
sv: Ämnesbeteckning

en: Subject for the email notification
sv: Ämne för e-postmeddelandet

en: Submit Label
sv: Skicka in etikett

en: Submit distance button label
sv: Etikett för knappen Skicka avstånd

en: Submit filters button label
sv: Etikett för knappen Skicka filter

en: Submit reply
sv: Skicka in ett svar

en: Submit review
sv: Skicka in en recension

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Success Message
sv: Meddelande om framgång

en: Sunday
sv: Söndag

en: Table style
sv: Stil för bord

en: Tag archives:
sv: Tag arkiv:

en: Telephone
sv: Telefon

en: Terms & Conditions label
sv: Etikett för villkor och bestämmelser

en: Text color
sv: Textfärg

en: Text displayed in the form when user is logged in
sv: Text som visas i formuläret när användaren är inloggad

en: Text displayed instead of full website url
sv: Text visas i stället för fullständig webbadress

en: Text displayed on Send Button.
sv: Text som visas på Skicka-knappen.

en: Text displayed on empty map
sv: Text som visas på en tom karta

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
sv: Text för formuläret Villkor och bestämmelser. Lämna den tom om du vill inaktivera kryssrutan.

en: Text layout
sv: Textlayout

en: Text link
sv: Textlänk

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
sv: Texten i e-postmeddelandet. Tillgängliga variabler: {användarnamn} {användare-post} {user-message}

en: Textarea
sv: Textområde

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
sv: Insticksprogrammet %s kunde inte aktiveras. Det är inte kompatibelt med det aktuella aktiva temat.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
sv: Det maximala antalet artiklar som kunder med denna prenumeration kan publicera (lämna tomt för obegränsat antal artiklar).

en: Theme
sv: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
sv: Det finns inga tillgängliga prenumerationer. Lägg till några, tack.

en: There are no filters to show.
sv: Det finns inga filter att visa.

en: There are no inputs to show.
sv: Det finns inga ingångar att visa.

en: There are no selected inputs to show.
sv: Det finns inga valda ingångar att visa.

en: Thick border
sv: Tjock kant

en: Thick borders
sv: Tjocka gränser

en: Thin border
sv: Tunn kant

en: Thin borders
sv: Tunna gränser

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
sv: Den här funktionen lägger till funktionalitet för kravlistning för listningsobjekt.

en: This product is a Citadela Subscription.
sv: Denna produkt är en Citadela-prenumeration.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
sv: Den här inställningen gör det möjligt att redigera artikelposter med Gutenberg-redigeraren. Den här funktionen ger dig större flexibilitet i administrationen. Var försiktig med vilka block du inkluderar i artikelinformationen eftersom allt kommer att placeras i blocket "Artikelinnehåll" på sidan Specialsidan för artikelinformation.

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time in seconds
sv: Tid i sekunder

en: Title
sv: Titel

en: Title color
sv: Titel färg

en: Titles color
sv: Titlar färg

en: Top
sv: Topp

en: Top left
sv: Överst till vänster

en: Top right
sv: Överst till höger

en: Track color
sv: Spårets färg

en: Track endpoints color
sv: Spåra ändpunkter färg

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
sv: Spåren döljs och ersätts med kartmarkörer beroende på zoomnivå.

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turn on Claim Listing feature
sv: Slå på funktionen för kravlistning

en: Turn on Item Extension features
sv: Aktivera funktionerna för objektförlängning

en: Turn on Item Reviews for listing items
sv: Slå på Artikelrecensioner för objekt som listas

en: Type for search...
sv: Typ för sökning...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
sv: Om en enda kryssruta inte är markerad visas den inte.

en: Unclaimed
sv: Obehövlig

en: Under image
sv: Under bild

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
sv: Unik identifierare för det nya inmatningsfältet. Använd ett enda ord, utan mellanslag. Undertecknet och streck är tillåtna.

en: Unit of number
sv: Enhet för antal

en: Unit position
sv: Enhetens läge

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
sv: Universella listningsfunktioner för alla webbplatser

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Update Location
sv: Uppdatering Plats

en: Upload file
sv: Ladda upp en fil

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
sv: Den uppladdade filen innehåller inte nödvändiga GPX-spårdata.

en: Uploaded file has not valid XML format.
sv: Den uppladdade filen har inte ett giltigt XML-format.

en: Uploading&#8230;
sv: Uppladdning&#8230;

en: Use Contact Form
sv: Använd kontaktformulär

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
sv: Använd ett enkelt administrationsgränssnitt för dina prenumeranter

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
sv: Använd Gutenberg-redigeraren för innehållet i listningsobjekt

en: Use carousel
sv: Använd karusell

en: Use correct full website url
sv: Använd korrekt fullständig webbadress

en: Use geolocation search
sv: Använd geolokaliseringssökning

en: Use in search filter
sv: Används i sökfilter

en: Use responsive options
sv: Använd responsiva alternativ

en: Use valid email address, please.
sv: Använd en giltig e-postadress, tack.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
sv: Användbart för att visa ytterligare hjälptext eller GDPR-text vid varje inmatning i formuläret.

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User additional options
sv: Ytterligare alternativ för användaren

en: User denied geolocation
sv: Användaren nekas geolokalisering

en: User email
sv: Användarens e-postadress

en: User login
sv: Användarinloggning

en: User posts count
sv: Antal användarinlägg

en: User registration date
sv: Datum för registrering av användaren

en: Username Label
sv: Användarnamn Etikett

en: Users with active membership
sv: Användare med aktivt medlemskap

en: Validation Error Message
sv: Felmeddelande om validering

en: Value color
sv: Värdefärg

en: Vertical offset
sv: Vertikal förskjutning

en: View Category
sv: Visa kategori

en: View Item
sv: Visa objekt

en: View Location
sv: Visa plats

en: View Site
sv: Visa webbplats

en: View more
sv: Visa mer

en: View posts
sv: Visa inlägg

en: View posts label
sv: Visa inlägg etikett

en: View track on the map
sv: Visa banan på kartan

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
sv: Vi rekommenderar att du använder tidsformatet 24:00 av SEO-skäl och för att uppfylla Googles krav på strukturerade data. Använd tid som 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
sv: Vi har avaktiverat Citadela Directory Lite-pluginet. Du kan nu aktivera och njuta av den fullständiga versionen av insticksprogrammet.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
sv: Vi har märkt att WooCommerce Subscriptions-plugin är aktivt och att funktionaliteten för prenumerationer från Citadela Listing-plugin är tillgänglig.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
sv: Vi har märkt att du använder en föråldrad version av PHP som inte längre stöds, därför har insticksprogrammet avaktiverats. Se till att din webbplats är snabb och säker genom att <a href='%1$s'>uppgradera PHP till den senaste versionen</a>. Minimikrav för %2$s är <strong>PHP 5.6.20</strong>.

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
sv: Vi har märkt att du använder en föråldrad version av WordPress och därför har insticksprogrammet avaktiverats. Se till att din webbplats är säker och uppdaterad genom att <a href='%1$s'>uppdatera WordPress till den senaste versionen</a>. Minimikrav för %2$s är <strong>WordPress 5.2</strong>.

en: Web
sv: Webb

en: Website Link
sv: Länk till webbplatsen

en: Website Link Label
sv: Etikett för webbplatslänkar

en: Website link rel attribute
sv: Webbplatslänken rel-attribut

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
sv: Widgetar som visas på sidor med artikelkategorier.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
sv: Widgetar som visas på sidor om varuplaceringar.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
sv: Widgetar som visas på sidor med artiklar.

en: Will be listed all available similar items.
sv: Alla tillgängliga liknande föremål kommer att listas.

en: With background
sv: Med bakgrund

en: With search form
sv: Med sökformulär

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
sv: Med url kommer det att finnas ytterligare en ingång för att infoga text som visas i stället för en vanlig länk.

en: WooCommerce subscriptions
sv: WooCommerce-prenumerationer

en: Works when block is the only block in a column.
sv: Fungerar när blocket är det enda blocket i en kolumn.

en: You do not have permission to upload files.
sv: Du har inte behörighet att ladda upp filer.

en: You must be logged in to post a review.
sv: Du måste vara inloggad för att skriva en recension.

en: Your rating
sv: Ditt betyg

en: Your reply to review
sv: Ditt svar på recensionen

en: Your review
sv: Din recension

en: blue : Blue color
sv: blue : Blå färg

en: default image size
sv: standardbildstorlek

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
sv: eller .

en: red : Red color
sv: red : Röd färg
