Citadela Listing 5.7.15 - en to pt translation catalogue (801 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s de revisão para &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
pt: %s terminou a migração. Todos os itens, categorias e localizações do seu anterior tema de directório AIT estão agora disponíveis para utilização com o plugin Citadela Listing.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
pt: A %s está a migrar automaticamente todos os itens, categorias e localizações do seu tema anterior do directório AIT em segundo plano. O processo de migração pode demorar vários minutos. Informá-lo-emos quando a migração estiver concluída. Pode continuar a utilizar o WordPress como habitualmente.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
pt: %s plugin e incompatibilidade PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
pt: %s plugin e incompatibilidade do WordPress

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
pt: %s incompatibilidade de plugin

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
pt: O plugin %s está activo

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
pt[0]: Revisão da %s

en: 404 Page
pt: 404 Página

en: API Key
pt: Chave API

en: Actions:
pt: Acções:

[ctx: Item]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Add New Category
pt: Adicionar Nova Categoria

en: Add New Item
pt: Adicionar novo item

en: Add New Location
pt: Adicionar Nova Localização

en: Add images to gallery
pt: Adicionar imagens à galeria

en: Address
pt: Endereço

en: Address and Location
pt: Endereço e Localização

en: Address and location
pt: Endereço e localização

en: Advanced Filters block displayed within search form
pt: Bloco de Filtros Avançados apresentado no formulário de pesquisa

en: Advanced Header Design
pt: Desenho Avançado do Cabeçalho

en: Advanced header
pt: Cabeçalho avançado

en: Align Center
pt: Centro de Alinhamento

en: Align Justify
pt: Alinhar Justificar

en: Align Left
pt: Alinhar Esquerda

en: Align Right
pt: Alinhar direito

en: Align Text Center
pt: Alinhar Centro de Texto

en: Align Text Justify
pt: Alinhar Texto Justificar

en: Align Text Left
pt: Alinhar texto à esquerda

en: Align Text Right
pt: Alinhar o texto à direita

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: All Items
pt: Todos os artigos

en: All Locations
pt: Todos os locais

en: All Special Pages
pt: Todas as Páginas Especiais

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
pt: Todos os itens, categorias e localizações migrados automaticamente foram eliminados da sua base de dados. Novo processo de migração foi iniciado.

en: All filters
pt: Todos os filtros

en: All inputs
pt: Todos os contributos

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente a gestão de comentários para itens da Citadela.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente gerir as revisões de artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente estabeleça catálogos para artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina locais para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente definir a Categoria em Destaque para itens da Citadela.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina o ficheiro GPX de pistas para itens da Citadela.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente definir as opções de Extensão de item para itens da Citadela.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina o endereço e localização dos artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente estabeleça o contacto para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina o conteúdo para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente definir o excerto para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina a imagem em destaque para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina as opções gerais para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
pt: Permitir ao cliente configurar a galeria de imagens para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina o horário de abertura para os artigos da Citadela.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
pt: Permitir que o cliente defina os atributos da página para os artigos da Citadela.

en: Already claimed
pt: Já reclamado

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
pt: O Item Post já aberto será utilizado como post de referência.

en: Any active subscription
pt: Qualquer subscrição activa

en: Appearance
pt: Aparência

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approve claim
pt: Aprovar reclamação

en: Approved
pt: Aprovado

en: Archives:
pt: Arquivos:

en: Are you sure you want to decline this claim?
pt: Tem a certeza de que quer recusar esta reclamação?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attributes
pt: Atributos

en: Author Details
pt: Detalhes do autor

en: Author archives:
pt: Arquivos de autores:

en: Author biographical info
pt: Informação biográfica do autor

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Authors to display
pt: Autores a exibir

en: Automatic Listing Map
pt: Mapa de listagem automática

en: Automatic Listing Map (for posts)
pt: Mapa de listagem automática (para postagens)

en: Automatic height
pt: Altura automática

en: Background
pt: Antecedentes

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Background on collapsed form
pt: Antecedentes sobre a forma desmoronada

en: Background settings
pt: Configurações de fundo

en: Background type
pt: Tipo de fundo

en: Blur background
pt: Fundo desfocado

en: Blur radius
pt: Raio de borrão

en: Border around filter group
pt: Fronteira em torno do grupo de filtros

en: Border around heading
pt: Fronteira em torno do cabeçalho

en: Border color
pt: Cor da fronteira

en: Border radius
pt: Raio de fronteira

en: Border settings
pt: Definições de fronteira

en: Border style
pt: Estilo de fronteira

en: Border width
pt: Largura da fronteira

en: Borders color
pt: Cor da fronteira

en: Borders width
pt: Largura das fronteiras

en: Bottom
pt: Em baixo

en: Bottom left
pt: Fundo esquerdo

en: Bottom right
pt: Em baixo à direita

en: Box layout
pt: Estrutura da caixa

en: Box width
pt: Largura da caixa

en: Button background color
pt: Cor de fundo dos botões

en: Button border radius
pt: Raio de borda do botão

en: Button color
pt: Cor do botão

en: Button settings
pt: Configuração dos botões

en: Button style
pt: Estilo botão

en: Button text color
pt: Cor do texto do botão

en: Buttons
pt: Botões

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Captcha check failed!
pt: O cheque Captcha falhou!

en: Caption text
pt: Texto da legenda

en: Carousel Options
pt: Opções de carrossel

en: Carousel autoplay enabled
pt: Auto-play Carrossel activado

en: Carousel decoration color
pt: Cor da decoração carrossel

en: Carousel loop mode enabled
pt: Modo de laço carrossel activado

en: Categories
pt: Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category Details
pt: Detalhes da categoria

en: Category archives:
pt: Arquivos da categoria:

en: Category color
pt: Cor da categoria

en: Category decoration color
pt: Cor da decoração da categoria

en: Category icon
pt: Ícone da categoria

en: Center
pt: Centro

en: Center left
pt: Centro à esquerda

en: Center right
pt: Centro direito

en: Change GPX track
pt: Mudar a pista GPX

en: Checkbox
pt: Caixa de verificação

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
pt: Escolhas para o tipo de entrada seleccionado. Inserir uma escolha por linha, dividir o valor de entrada guardado e o texto apresentado na entrada usando dois pontos.

en: Choose option
pt: Escolha a opção

en: Citadela - Special Pages
pt: Citadela - Páginas Especiais

en: Citadela Item Page Layout
pt: Citadela Item Página Layout

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
pt: Listagem de Citadela

en: Citadela Listing > Item Extension
pt: Listagem da Citadela > Extensão do artigo

en: Citadela Listing Blocks
pt: Blocos de Listagem de Citadela

en: Citadela Posts Blocks
pt: Blocos de Posts da Citadela

en: Citadela Special Pages
pt: Páginas especiais da Citadela

en: Citadela Subscription
pt: Assinatura da Citadela

en: Claim Listing
pt: Lista de reclamações

en: Claim Listing Request
pt: Pedido de Listagem de Reclamações

en: Claim as:
pt: Reivindicação como:

en: Claim listing has been approved
pt: A lista de reclamações foi aprovada

en: Claim listing has been declined
pt: A listagem de reivindicações foi recusada

en: Claim status
pt: Estado da reivindicação

en: Claimed by
pt: Alegada por

en: Clear
pt: Limpar

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
pt: Clicando no botão abaixo irá reiniciar o processo de migração. Todos os itens, categorias e localizações migradas automaticamente serão eliminadas. Todos os itens, categorias e localizações criados manualmente não serão apagados. O processo de migração começará automaticamente a partir daí.

en: Closed on mobile
pt: Fechado em telemóvel

en: Cluster radius in px
pt: Raio de aglomeração em px

en: Clusters are disabled.
pt: Os aglomerados estão desactivados.

en: Collapsible filters section.
pt: Secção de filtros rebatíveis.

en: Comments
pt: Comentários

en: Contact
pt: Contacto

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content visible for:
pt: Conteúdo visível para:

en: Copy and paste the JSON from this website:
pt: Copiar e colar o JSON a partir deste website:

en: Couldn't find location, try different address.
pt: Não foi possível encontrar a localização, tente um endereço diferente.

en: Cover
pt: Capa

en: Cover column height
pt: Altura da coluna de cobertura

en: Cover image
pt: Imagem da capa

en: Current block view
pt: Vista de bloco actual

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Height Settings
pt: Ajustes personalizados de Altura

en: Custom inputs
pt: Entradas personalizadas

en: Custom shadow
pt: Sombra personalizada

en: Customized options for mobile screen width.
pt: Opções personalizadas para largura de ecrã móvel.

en: Dark
pt: Escuro

en: Data migration
pt: Migração de dados

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
pt: Os dados de entradas sem valor não serão exibidos.

en: Date
pt: Data

en: Date archives:
pt: Arquivo de datas:

en: Date color
pt: Cor da data

en: Decide if email address is visible for visitors
pt: Decidir se o endereço de e-mail é visível para os visitantes

en: Decline
pt: Declínio

en: Decline claim
pt: Reclamação de recusa

en: Decoration color
pt: Cor da decoração

en: Default
pt: Predefinição

en: Default Layout Options
pt: Opções de layout por defeito

en: Default Search Results
pt: Resultados da pesquisa por defeito

en: Default Search Results Page
pt: Página de resultados da pesquisa por defeito

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
pt: Texto de selecção por defeito, apresentado como primeira opção na selecção.

en: Default shadow
pt: Sombra por defeito

en: Default size
pt: Tamanho por defeito

en: Delay between slides
pt: Atraso entre slides

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Description text that appear on edit page with new input.
pt: Descrição do texto que aparece na página de edição com novas entradas.

en: Design Options
pt: Opções de desenho

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: Desktop size
pt: Tamanho da área de trabalho

en: Disable filters button label
pt: Desactivar a etiqueta do botão de filtro

en: Disable geolocation button label
pt: Desactivar a etiqueta do botão de geolocalização

en: Display name
pt: Nome de exibição

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
pt: Apresentados são os artigos mais próximos pelas suas coordenadas GPS.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
pt: Serão exibidos posts semelhantes a posts de referência seleccionados.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
pt: Apresenta o endereço, número de telefone e outras informações de contacto de um item específico da listagem.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
pt: Apresenta o botão que abre a navegação do Google Maps para a localização do Item Post.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
pt: Apresenta o botão para descarregar o ficheiro GPX atribuído ao item.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
pt: Apresenta um formulário de contacto que envia directamente para o endereço de correio electrónico de um item específico da listagem.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
pt: Apresenta conteúdo apenas para utilizadores com inscrição activa, ou apenas para visitantes sem inscrição.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
pt: Apresenta o conteúdo escrito no editor visual do item de listagem específico.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
pt: Exibe galeria de imagens atribuídas ao Item Post.

en: Displays information about author on author archive page.
pt: Apresenta informação sobre o autor na página de arquivo do autor.

en: Displays information about selected authors.
pt: Apresenta informação sobre os autores seleccionados.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
pt: Apresenta informação de entradas de Extensão do item atribuído ao item.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
pt: Exibe categorias de listagem baseadas em filtros específicos. Pode apresentar categorias ou subcategorias parentais a partir de categoria específica.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
pt: Apresenta uma listagem de itens com base na categoria/página de localização actual ou resultados do formulário de pesquisa.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
pt: Apresenta uma listagem de itens com base em filtros. Por exemplo, itens apenas de categoria específica, localização ou itens em destaque.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
pt: Exibe itens de listagem no mapa com base em filtros. Por exemplo, itens apenas de categoria específica, localização ou itens em destaque.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
pt: Exibe uma listagem de itens semelhantes ao item de referência seleccionado.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
pt: Apresenta uma listagem de locais com base em filtros específicos. Pode exibir localizações ou sublocalizações dos pais a partir de uma localização específica.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
pt: Apresenta uma listagem de subcategorias com base na página da categoria actual.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
pt: Apresenta uma listagem de sub-localizações com base na página da categoria actual.

en: Displays main item image of specific listing item.
pt: Apresenta a imagem do item principal do item específico da listagem.

en: Displays opening hours of specific listing item.
pt: Mostra o horário de abertura de um item específico da listagem.

en: Displays posts based on current results from search form.
pt: Exibe posts baseados nos resultados actuais do formulário de pesquisa.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
pt: Exibe posts baseados nos resultados actuais na página de resultados da pesquisa padrão do WordPress.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
pt: Exibe posts no mapa com base em filtros. Por exemplo, mensagens apenas de categoria ou local específico.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
pt: Apresenta automaticamente os itens relevantes da listagem com base na página actual. Por exemplo, resultados de pesquisa ou localização de detalhes do item.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
pt: Apresenta automaticamente as mensagens relevantes com base na página actual. Por exemplo, resultados de pesquisa ou localização dos detalhes do post.

en: Displays the button and the form for claim listing.
pt: Apresenta o botão e o formulário para a listagem de reclamações.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
pt: Exibe os próximos eventos de um item específico da lista.

en: Distance
pt: Distância

en: Distance option label
pt: Etiqueta de opção de distância

en: Distance unit
pt: Unidade de distância

en: Do not show
pt: Não mostrar

en: Do not show endpoints
pt: Não mostrar pontos finais

en: Do not use Item Detail special page settings
pt: Não utilizar Definições de página especial Item Detail

en: Download GPX file
pt: Descarregar ficheiro GPX

en: Drop GPX file here
pt: Soltar ficheiro GPX aqui

en: Dynamic track visibility
pt: Visibilidade dinâmica da via

en: Easy Admin
pt: Administração fácil

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
pt: Easy Admin oferece uma administração WordPress simplificada sem distracções desnecessárias.

en: Edit Category
pt: Categoria de edição

en: Edit Item
pt: Editar Item

en: Edit Location
pt: Editar Local

en: Edit Special Page
pt: Editar Página Especial

en: Email Help
pt: Ajuda por e-mail

en: Email Label
pt: Etiqueta de e-mail

en: Email Message
pt: Mensagem de correio electrónico

en: Email settings
pt: Definições de e-mail

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
pt: Email usado como remetente no email, certifique-se de que o endereço de email corresponde ao domínio do seu website.

en: Empty map behavior
pt: Comportamento do mapa vazio

en: Empty value to show all similar items.
pt: Valor vazio para mostrar todos os itens semelhantes.

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enable Gutenberg editor
pt: Activar o editor de Gutenberg

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
pt: Activar e inserir entradas disponíveis para filtros através do menu

en: Enable and insert inputs via menu
pt: Activar e inserir entradas através do menu

en: Enable bundled subscriptions
pt: Habilitar subscrições agrupadas

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
pt: Os marcadores de ponto final são exibidos no lugar do primeiro e último ponto da faixa GPX carregada.

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Event Image Options
pt: Opções de imagem do evento

en: Every segment in track
pt: Todos os segmentos em pista

en: Everything
pt: Tudo

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
pt: Exemplo de valores inseridos: %s

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Feature is disabled
pt: A característica está desactivada

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Category
pt: Categoria em Destaque

en: Featured category
pt: Categoria em destaque

en: Featured image
pt: Imagem em destaque

en: Featured items first
pt: Artigos em destaque em primeiro lugar

en: Featured location
pt: Localização destacada

en: Fill all required fields, please.
pt: Preencha todos os campos obrigatórios, por favor.

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter posts
pt: Postes de filtragem

en: Filter special pages list
pt: Filtrar lista de páginas especiais

en: Filters
pt: Filtros

en: Filters Design
pt: Desenho de Filtros

en: Filters background color
pt: Filtra a cor de fundo

en: Filters group name
pt: Nome do grupo de filtros

en: Filters settings
pt: Definições dos filtros

en: Filters to specify results of displayed items.
pt: Filtros para especificar os resultados dos artigos expostos.

en: Find address
pt: Encontrar morada

en: Fix width
pt: Largura fixa

en: Fixed
pt: Fixa

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
pt: Para mais pormenores, ver %s.

en: Force box width to selected value.
pt: Forçar a largura da caixa ao valor seleccionado.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
pt: Forçar o estilo de tabela para os dados apresentados, os valores mais longos não são movidos sob etiqueta.

en: Form
pt: Formulário

en: Form inside map breakpoint
pt: Forma dentro do ponto de quebra do mapa

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Full horizontal
pt: Plena horizontal

en: Full vertical
pt: Vertical completa

en: Fullwidth page
pt: Página de largura total

en: GPX Track
pt: Pista GPX

en: GPX Tracks
pt: GPX Pistas

en: GPX file successfully loaded!
pt: Ficheiro GPX carregado com sucesso!

en: GPX files
pt: Ficheiros GPX

en: Gallery Options
pt: Opções da Galeria

en: General
pt: Geral

en: General background
pt: Contexto geral

en: General options
pt: Opções gerais

en: General options for desktop.
pt: Opções gerais para o ambiente de trabalho.

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Geolocation search settings
pt: Definições de pesquisa de geolocalização

en: Get directions
pt: Obter direcções

en: Google Maps API Key
pt: Chave API do Google Maps

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
pt: A chave API do Google Maps é requerida pelo Google. É necessária para todos os websites que utilizam características avançadas de mapas, tais como a exibição de itens de listagem no mapa. Saiba mais sobre como obter a chave da API no tutorial %1$sfollowing%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
pt: Google reCaptcha protege o seu website contra spam e outros formulários automatizados enviados por bots de spam. Se estiver a utilizar uma solução de terceiros para proteger formulários no seu sítio web, ignore os seguintes inputs chave.

en: Google reCaptcha v3 Keys
pt: Google reCaptcha v3 Chaves

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Gradient degree
pt: Grau de Gradiente

en: Grid size
pt: Tamanho da grelha

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Half layout page
pt: Meia página de layout

en: Header menu settings
pt: Definições do menu de cabeçalho

en: Header opened or closed by default.
pt: Cabeçalho aberto ou fechado por defeito.

en: Header settings
pt: Definições de cabeçalho

en: Height unit
pt: Unidade de altura

en: Help text displayed with Email input.
pt: Texto de ajuda apresentado com entrada de e-mail.

en: Help text displayed with Message input.
pt: Texto de ajuda apresentado com entrada de Mensagem.

en: Help text displayed with Name input.
pt: Texto de ajuda apresentado com introdução de Nome.

en: Help text displayed with Subject input.
pt: Texto de ajuda apresentado com entrada de Assunto.

en: Help texts
pt: Textos de ajuda

en: Hide Location input
pt: Ocultar entrada de Localização

en: Hide empty values
pt: Esconder valores vazios

en: Hide map
pt: Ocultar mapa

en: Hide selected filters
pt: Ocultar filtros seleccionados

en: Hide selected inputs
pt: Ocultar entradas seleccionadas

en: Hide unchecked checkbox
pt: Ocultar caixa de verificação desmarcada

en: Horizontal offset
pt: Deslocamento horizontal

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
pt: Se seleccionado, estará disponível em filtros para os postos de Item.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
pt: Se quiser usar o seu próprio plugin de Subscrições WooCommerce, basta desactivar a versão em pacote abaixo e activar o seu plugin.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
pt: Se a sua pista GPX consiste em vários segmentos, os marcadores de ponto final são exibidos no lugar do início e do fim de cada segmento.

en: Image focus
pt: Foco da imagem

en: Image height
pt: Altura da imagem

en: Image height unit
pt: Unidade de altura da imagem

en: Image position
pt: Posição da imagem

en: Image repeat
pt: Repetição de imagem

en: Image scroll
pt: Pergaminho de imagem

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Images caption text
pt: Texto da legenda das imagens

en: Images gallery
pt: Galeria de imagens

en: Images vertical align
pt: Alinhamento vertical das imagens

en: Infinite loop
pt: Laço infinito

en: Input choices
pt: Opções de entrada

en: Input description
pt: Descrição das entradas

en: Input field name that appear on edit page.
pt: Nome do campo de entrada que aparece na página de edição.

en: Input identifier
pt: Identificador de entrada

en: Input label
pt: Etiqueta de entrada

en: Input labels
pt: Etiquetas de entrada

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Inputs contain validation errors.
pt: As entradas contêm erros de validação.

en: Inputs group
pt: Grupo de entradas

en: Insert from media
pt: Inserção a partir dos meios de comunicação

en: Insert unit that will be displayed with number value.
pt: Inserir unidade que será exibida com valor numérico.

en: Inside image
pt: Imagem interior

en: Integrations
pt: Integrações

en: Invalid file format
pt: Formato de ficheiro inválido

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
pt: Parece que podemos&rsquo;não encontrar o que você&rsquo;está à procura.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
pt: Permitir-lhe-á construir uma página inteira de detalhes do item. Nenhum bloco será herdado da página especial Item Detail.

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
pt: Categorias de artigos

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
pt: Categorias de artigos

en: Item Categories widgets area
pt: Item Categorias área de widgets

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
pt: Categoria do artigo

en: Item Claim Listing
pt: Item Lista de reclamações

en: Item Contact Details
pt: Item Detalhes de Contacto

en: Item Contact Form
pt: Item Formulário de Contacto

en: Item Content
pt: Conteúdo do artigo

en: Item Detail
pt: Detalhe do artigo

en: Item Detail Page
pt: Página de Detalhe do Artigo

en: Item Details
pt: Detalhes do artigo

en: Item Events
pt: Item Eventos

en: Item Extension
pt: Extensão do artigo

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
pt: A Item Extension permite criar entradas adicionais nas páginas de edição de Item Posts.

en: Item Featured Image
pt: Item Imagem em Destaque

en: Item GPX Download
pt: Item GPX Descarregar

en: Item Gallery
pt: Galeria de artigos

en: Item Get Directions
pt: Item Obter Direcções

en: Item Image Options
pt: Item Opções de imagem

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
pt: Item Localização

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
pt: Localização dos artigos

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
pt: Localização dos artigos

en: Item Locations widgets area
pt: Item Localização área de widgets

en: Item Opening Hours
pt: Item Horário de Abertura

en: Item Options
pt: Item Opções

en: Item Review
pt: Revisão de item

en: Item Reviews
pt: Revisões do artigo

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
pt: Item Reviews alarga os Comentários do WordPress para permitir que os visitantes do website deixem uma revisão e classificação para Item Posts.

en: Item already claimed
pt: Item já reclamado

en: Item author
pt: Autor do artigo

en: Item category
pt: Categoria do artigo

en: Item detail page slug
pt: Página de detalhe do item slug

en: Item has been claimed
pt: Item foi reclamado

en: Item location
pt: Localização do artigo

en: Item owner reply.
pt: Resposta do proprietário do artigo.

en: Item pending moderation from admin
pt: Item pendente de moderação por parte de admin

en: Item widgets area
pt: Área de widgets de artigos

en: Item:
pt: Artigo:

en: Items
pt: Artigos

[ctx: post type general name]
en: Items
pt: Artigos

[ctx: post type menu name]
en: Items
pt: Artigos

en: Keep header closed by default on mobile.
pt: Manter o cabeçalho fechado por defeito no telemóvel.

en: Kilometers
pt: Quilómetros

en: Label color
pt: Cor do rótulo

en: Label for email field
pt: Etiqueta para campo de e-mail

en: Label for submit button
pt: Etiqueta para submeter botão

en: Label for username field
pt: Etiqueta para campo de nome de utilizador

en: Label used for Email input.
pt: Etiqueta utilizada para entrada de e-mail.

en: Label used for Message textarea.
pt: Etiqueta utilizada para a área de texto da mensagem.

en: Label used for Name input.
pt: Etiqueta utilizada para a introdução do nome.

en: Label used for Subject input.
pt: Etiqueta utilizada para a entrada de assunto.

en: Label width
pt: Largura da etiqueta

en: Large
pt: Grande

en: Large button
pt: Botão grande

en: Large size
pt: Tamanho grande

en: Leave a review
pt: Deixar uma revisão

en: Leave empty to not use this option.
pt: Deixar vazio para não utilizar esta opção.

en: Left
pt: Esquerda

en: Limit displayed posts
pt: Limite de postos expostos

en: Line under heading
pt: Linha sob o título

en: Lines color
pt: Cor das linhas

en: Lines decoration
pt: Decoração de linhas

en: Link label
pt: Etiqueta de ligação

en: Links color
pt: Cor dos links

en: List layout
pt: Esquema da lista

en: Listing Advanced Filters
pt: Listagem de Filtros Avançados

en: Listing Author Detail
pt: Detalhe do autor da listagem

en: Listing Authors List
pt: Listagem de Autores

en: Listing Categories List
pt: Listagem de Categorias

en: Listing Category Page
pt: Página de Categoria de Listagem

en: Listing Items List
pt: Listagem de artigos

en: Listing Location Page
pt: Página de localização da listagem

en: Listing Locations List
pt: Listagem de locais

en: Listing Map
pt: Mapa de listagem

en: Listing Map (for posts)
pt: Mapa de listagem (para postagens)

en: Listing Membership Content
pt: Listagem do conteúdo dos membros

en: Listing Search Form
pt: Formulário de pesquisa de listagem

en: Listing Search Results
pt: Listagem dos resultados da pesquisa

en: Listing Similar Items
pt: Listagem de artigos semelhantes

en: Listing Subcategories List
pt: Listagem de subcategorias

en: Listing Sublocations List
pt: Listagem de sub-localizações

en: Location
pt: Localização

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
pt: Localização

en: Location Details
pt: Detalhes da localização

en: Locations
pt: Locais

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
pt: Locais

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
pt: Locais

en: Log Out
pt: Sair

en: Logged in text
pt: Texto registado

en: Logical operator
pt: Operador lógico

en: Map provider
pt: Fornecedor de mapas

en: Maps provider
pt: Fornecedor de mapas

en: Mark Item post as featured
pt: Marcar Item post como destacado

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
pt: Marcar a categoria como apresentada para a priorizar nos resultados apresentados.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
pt: Marcar a localização como apresentada para a priorizar nos resultados apresentados.

en: Marker Cluster Settings
pt: Configurações do Cluster de Marcadores

en: Markers
pt: Marcadores

en: Markers & GPX Tracks
pt: Marcadores e GPX Tracks

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
pt: Os marcadores em distância inferior a %spx raio são agrupados em aglomerados. Definir 0 para desactivar os agrupamentos.

en: Max number of items
pt: Número máximo de artigos

en: Maximum displayed posts
pt: Máximo de postos expostos

en: Maximum distance
pt: Distância máxima

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
pt: O máximo de itens para a subscrição actual excedeu.

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Medium
pt: Médio

en: Medium size
pt: Tamanho médio

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
pt: Fundir caixas de verificação em grupos de filtros e mostrá-los juntos em filtros front-end. É possível utilizar mais grupos usando diferentes nomes de grupo.

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Help
pt: Mensagem de Ajuda

en: Message Label
pt: Etiqueta da mensagem

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
pt: Mensagem exibida quando o envio do formulário falhou devido a problema no lado do servidor.

en: Message displayed when the form validation failed.
pt: Mensagem exibida quando a validação do formulário falhou.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
pt: Mensagem exibida quando o formulário foi enviado com sucesso.

en: Message for the email notification
pt: Mensagem para a notificação por e-mail

en: Metabox content settings
pt: Definições de conteúdo Metabox

en: Migration finished
pt: Migração terminada

en: Migration in progress
pt: Migração em curso

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
pt: A migração está actualmente em curso. Será possível reiniciar a migração quando esta estiver concluída.

en: Migration restarted
pt: Migração reiniciada

en: Minimum height unit
pt: Unidade de altura mínima

en: Minimum image height
pt: Altura mínima da imagem

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
pt: A altura mínima do mapa pode diferir do valor definido devido às necessidades do conteúdo interno do mapa.

en: Missing required GPX data
pt: Faltam os dados GPX necessários

en: Mobile
pt: Móvel

en: Mobile size
pt: Tamanho móvel

en: Mobile width breakpoint
pt: Ponto de quebra de largura móvel

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Move backward
pt: Retroceder

en: Move forward
pt: Avançar

en: Name Help
pt: Nome Ajuda

en: Name Label
pt: Nome Etiqueta

en: Name of sender displayed in received email.
pt: Nome do remetente apresentado no e-mail recebido.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
pt: Nome do separador de definições na página Item Editar.

en: New Category Name
pt: Novo nome de categoria

en: New Item
pt: Novo item

en: New Location Name
pt: Novo nome de localização

en: Newer reviews
pt: Revisões mais recentes

en: Next
pt: Próximo

en: Night
pt: Noite

en: No Items found
pt: Nenhum artigo encontrado

en: No Items found in Trash
pt: Nenhum artigo encontrado no Lixo

en: No border
pt: Sem fronteira

en: No borders
pt: Sem fronteiras

en: No lines
pt: Sem linhas

en: No posts found
pt: Não foram encontrados posts

en: No repeat
pt: Sem repetição

en: No results found.
pt: Não foram encontrados resultados.

en: No shadow
pt: Sem sombra

en: No special pages found.
pt: Não foram encontradas páginas especiais.

en: No users found
pt: Nenhum utilizador encontrado

en: Non-membership visitors
pt: Visitantes não-membros

en: None
pt: Nenhum

en: Note
pt: Nota

en: Notification messages
pt: Mensagens de notificação

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
pt: Notificação quando o artigo já tiver sido reclamado. Deixar vazio para esconder a notificação.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
pt: Notificação quando o item está pendente de moderação por parte da administração. Deixar vazio para esconder a notificação.

en: Notifications
pt: Notificações

en: Number
pt: Número

en: Number of items
pt: Número de artigos

en: Older reviews
pt: Revisões mais antigas

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
pt: Um pensamento sobre &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only featured
pt: Apenas em destaque

en: Only featured items
pt: Apenas artigos em destaque

en: Only parent categories
pt: Apenas categorias parentais

en: Only parent locations
pt: Apenas localizações dos pais

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Oops! Essa página pode&rsquo;t ser encontrada.

en: Open image in popup
pt: Imagem aberta em popup

en: Opened by default
pt: Aberto por defeito

en: Opening Hours
pt: Horário de abertura

en: Opening hours
pt: Horário de abertura

en: Options
pt: Opções

en: Order Options
pt: Opções de encomenda

en: Order by
pt: Encomendar por

en: Order number
pt: Número de encomenda

en: Organizer:
pt: Organizador:

en: Owner
pt: Proprietário

en: Page template
pt: Modelo de página

en: Parent Category
pt: Categoria dos pais

en: Parent Category:
pt: Categoria dos pais:

en: Parent Location
pt: Localização dos pais

en: Parent Location:
pt: Localização dos pais:

en: Pending
pt: Pendente

en: Performance Settings
pt: Definições de desempenho

en: Plugin Activation
pt: Activação do Plugin

en: Position unavailable
pt: Posição indisponível

en: Post Options
pt: Opções de Postagem

en: Post has not selected any term.
pt: Post não seleccionou nenhum termo.

en: Posts Author Page
pt: Página do Autor dos Posts

en: Posts Category Page
pt: Posts Categoria Página

en: Posts Date Page
pt: Postos Página de Data

en: Posts Search Form
pt: Formulário de Pesquisa de Posts

en: Posts Search Results
pt: Resultados da Pesquisa de Posts

en: Posts Tag Page
pt: Página de etiquetas de mensagens

en: Posts navigation
pt: Posts de navegação

en: Posts number color
pt: Cor do número de mensagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Proportional image height
pt: Altura proporcional da imagem

en: Radial gradient
pt: Gradiente radial

en: Random
pt: Aleatório

en: Rating
pt: Classificação

en: Rating stars color
pt: Classificação da cor das estrelas

en: Read more
pt: Leia mais

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
pt: O tema recentemente activado não é compatível com o plugin %s, pelo que o plugin foi desactivado.

en: Recommended map height
pt: Altura recomendada do mapa

en: Reference Item Post
pt: Item de Referência Posto

en: Remove GPX track
pt: Remover a pista GPX

en: Remove Image
pt: Remover imagem

en: Repeat
pt: Repita

en: Repeat horizontally
pt: Repetir horizontalmente

en: Repeat vertically
pt: Repetir verticalmente

en: Respond to review
pt: Responder à revisão

en: Responsive options applied under screen width
pt: Opções reactivas aplicadas sob a largura do ecrã

en: Restart migration
pt: Reiniciar a migração

en: Results include at least one of selected filters.
pt: Os resultados incluem pelo menos um dos filtros seleccionados.

en: Results must include all selected filters.
pt: Os resultados devem incluir todos os filtros seleccionados.

en: Reviews
pt: Comentários

en: Right
pt: Certo

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Scroll
pt: Percorrer

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Categories
pt: Categorias de pesquisa

en: Search Items
pt: Pesquisar artigos

en: Search Locations
pt: Locais de Pesquisa

en: Search Special ages
pt: Pesquisar Idades especiais

en: Search by geolocation
pt: Pesquisa por geolocalização

en: Search for authors
pt: Pesquisa de autores

en: Search for posts
pt: Pesquisa de mensagens

en: Search for reference item post
pt: Procura por item de referência post

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
pt: O formulário de pesquisa é apresentado no interior do mapa, com uma largura de ecrã superior a

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
pt: Formulário de pesquisa que permite aos visitantes pesquisar itens de listagem por palavra-chave, categoria ou localização.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
pt: Formulário de pesquisa que permite aos visitantes pesquisar mensagens por palavra-chave, categoria ou localização.

en: Search keyword
pt: Pesquisar palavra-chave

en: Search results for:
pt: Resultados da pesquisa por:

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Select
pt: Seleccione

en: Select Category
pt: Seleccionar Categoria

en: Select Image
pt: Seleccionar imagem

en: Select Location
pt: Seleccione o local

en: Select alignment
pt: Seleccionar alinhamento

en: Select an Item
pt: Seleccione um item

en: Select featured category
pt: Seleccione a categoria em destaque

en: Select image
pt: Seleccionar imagem

en: Select layout
pt: Seleccionar layout

en: Select position of unit displayed with number value.
pt: Seleccionar a posição da unidade apresentada com valor numérico.

en: Select size
pt: Seleccionar tamanho

en: Select type input cannot use AND operator.
pt: Seleccionar o tipo de entrada não pode usar E operador.

en: Select type of input field.
pt: Seleccione o tipo de campo de entrada.

en: Select your rating, please.
pt: Seleccione a sua classificação, por favor.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
pt: Será dada prioridade à categoria seleccionada e será apresentado Item post no mapa.

en: Selected post is no more published.
pt: O posto seleccionado já não é publicado.

en: Selected posts
pt: Postos seleccionados

en: Selected posts are no more published.
pt: Os postos seleccionados já não são publicados.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
pt: O posto de referência seleccionado será listado antes de todos os outros postos semelhantes.

en: Send Button Text
pt: Enviar Texto do Botão

en: Sender Email
pt: E-mail do remetente

en: Sender Name
pt: Nome do remetente

en: Server Error Message
pt: Mensagem de erro do servidor

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
pt: O servidor encontrou um erro. Se o problema persistir, contactar o administrador do website, por favor.

en: Settings Saved
pt: Definições guardadas

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadow color
pt: Cor da sombra

en: Shadow settings
pt: Definições de sombras

en: Show Category description
pt: Mostrar descrição da categoria

en: Show Category icon
pt: Mostrar ícone de categoria

en: Show Email Address
pt: Mostrar endereço de e-mail

en: Show Location description
pt: Mostrar descrição do local

en: Show Location icon
pt: Mostrar ícone de localização

en: Show Opening Hours
pt: Mostrar Horário de Abertura

en: Show Streetview
pt: Mostrar Streetview

en: Show address
pt: Mostrar endereço

en: Show advanced filters
pt: Mostrar filtros avançados

en: Show author image
pt: Mostrar imagem do autor

en: Show biographical info
pt: Mostrar informação biográfica

en: Show categories
pt: Mostrar categorias

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
pt: Mostrar formulário de contacto na página que envia um e-mail para um endereço de e-mail definido

en: Show cover image
pt: Mostrar imagem da capa

en: Show data
pt: Mostrar dados

en: Show date
pt: Mostrar data

en: Show description
pt: Mostrar descrição

en: Show empty map
pt: Mostrar mapa vazio

en: Show featured image
pt: Mostrar imagem em destaque

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
pt: Mostrar itens em destaque no topo da lista antes de todos os outros posts de itens.

en: Show filters group title
pt: Mostrar filtros título do grupo

en: Show link
pt: Mostrar link

en: Show link label input
pt: Mostrar a entrada da etiqueta de ligação

en: Show locations
pt: Mostrar locais

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Show navigation arrows
pt: Mostrar setas de navegação

en: Show on map
pt: Mostrar no mapa

en: Show only categories marked as featured.
pt: Mostrar apenas as categorias assinaladas como destacadas.

en: Show only featured category
pt: Mostrar apenas categoria em destaque

en: Show only locations marked as featured.
pt: Mostrar apenas os locais marcados como destacados.

en: Show pagination bullets
pt: Mostrar balas de paginação

en: Show posts number
pt: Mostrar número de postos

en: Show price
pt: Mostrar preço

en: Show rating
pt: Mostrar classificação

en: Show reference Item Post
pt: Mostrar artigo de referência Posto

en: Show selected filters
pt: Mostrar filtros seleccionados

en: Show selected inputs
pt: Mostrar entradas seleccionadas

en: Show similar posts from the same:
pt: Mostrar postos semelhantes dos mesmos:

en: Show submit filter button
pt: Mostrar botão de submeter filtro

en: Show subtitle
pt: Mostrar subtítulo

en: Show track endpoint markers on
pt: Mostrar marcadores de fim de via em

en: Show web
pt: Mostrar web

en: Silver
pt: Prata

en: Simple layout
pt: Layout simples

en: Site Key
pt: Chave do sítio

en: Site logo
pt: Logotipo do sítio

en: Skip number of posts from start
pt: Saltar o número de mensagens desde o início

en: Small
pt: Pequeno

en: Small button
pt: Botão pequeno

en: Small size
pt: Tamanho pequeno

en: Solid color
pt: Cor sólida

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
pt: Página Especial

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
pt: Páginas Especiais

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
pt: Páginas Especiais

en: Special page updated.
pt: Página especial actualizada.

en: Special pages list
pt: Lista de páginas especiais

en: Special pages list navigation
pt: Navegação em listas de páginas especiais

en: Spread radius
pt: Raio de propagação

en: Start and end of track
pt: Início e fim da pista

en: Step
pt: Etapa

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
pt: O Streetview só está disponível se a chave API do Google estiver activada

en: Style
pt: Estilo

en: Style JSON
pt: Estilo JSON

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject Help
pt: Ajuda para o assunto

en: Subject Label
pt: Etiqueta temática

en: Subject for the email notification
pt: Assunto para a notificação por e-mail

en: Submit Label
pt: Submeter Etiqueta

en: Submit distance button label
pt: Submeter etiqueta do botão de distância

en: Submit filters button label
pt: Etiqueta do botão Submeter filtros

en: Submit reply
pt: Submeter resposta

en: Submit review
pt: Submeter revisão

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Sunday
pt: Domingo

en: Table style
pt: Estilo de mesa

en: Tag archives:
pt: Arquivo de etiquetas:

en: Telephone
pt: Telefone

en: Terms & Conditions label
pt: Etiqueta de termos e condições

en: Text
pt: Texto

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Text displayed in the form when user is logged in
pt: Texto apresentado no formulário quando o utilizador está ligado

en: Text displayed instead of full website url
pt: Texto apresentado em vez de url completa do website

en: Text displayed on Send Button.
pt: Texto exibido no Botão Enviar.

en: Text displayed on empty map
pt: Texto apresentado no mapa vazio

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
pt: Texto para entrada do formulário de Termos & Condições. Deixar vazio para desactivar a caixa de verificação.

en: Text layout
pt: Esquema do texto

en: Text link
pt: Ligação de texto

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
pt: Texto da mensagem de correio electrónico. As variáveis disponíveis são variáveis: {nome do utilizador} {mail do utilizador} {mensagem do utilizador}

en: Textarea
pt: Área de texto

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
pt: O plugin %s não pôde ser activado. Não é compatível com o tema activo actual.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
pt: O número máximo de artigos que os clientes com esta assinatura podem publicar (Deixar em branco para o número ilimitado de artigos).

en: Theme
pt: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
pt: Não há subscrições disponíveis. Acrescentar algumas, por favor.

en: There are no filters to show.
pt: Não há filtros para mostrar.

en: There are no inputs to show.
pt: Não há entradas para mostrar.

en: There are no selected inputs to show.
pt: Não há entradas seleccionadas para mostrar.

en: Thick border
pt: Fronteira espessa

en: Thick borders
pt: Fronteiras espessas

en: Thin border
pt: Borda fina

en: Thin borders
pt: Fronteiras finas

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
pt: Esta funcionalidade acrescenta a funcionalidade de Listagem de Reclamações para Listagem de itens

en: This product is a Citadela Subscription.
pt: Este produto é uma Subscrição Citadela.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
pt: Esta configuração permitirá a edição de Item Posts usando o editor Gutenberg. Esta funcionalidade permitir-lhe-á ter uma maior flexibilidade administrativa. Por favor, tenha cuidado com os blocos que incluir nos detalhes do item, pois tudo será colocado no bloco "Item Content" (Conteúdo do Item) na página Item Detail Special (Detalhe do Item).

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time in seconds
pt: Tempo em segundos

en: Title
pt: Título

en: Title color
pt: Cor do título

en: Titles color
pt: Cor dos títulos

en: Top
pt: Início

en: Top left
pt: Em cima à esquerda

en: Top right
pt: Em cima à direita

en: Track color
pt: Cor da pista

en: Track endpoints color
pt: Cor dos pontos finais da via

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
pt: Os rastros são escondidos e substituídos por marcadores de mapa de acordo com o nível de zoom.

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Turn on Claim Listing feature
pt: Ligar a função Lista de Reclamações

en: Turn on Item Extension features
pt: Ligar características de extensão do item

en: Turn on Item Reviews for listing items
pt: Ligar revisões de itens para listar itens

en: Type for search...
pt: Tipo para pesquisa...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
pt: A caixa de verificação única não será mostrada.

en: Unclaimed
pt: Não reclamado

en: Under image
pt: Sob imagem

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
pt: Identificador único para novo campo de entrada. Usar uma única palavra, sem espaços. Sublinhados e traços permitidos.

en: Unit of number
pt: Unidade de número

en: Unit position
pt: Posição da unidade

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
pt: Características universais de listagem para qualquer website

en: Update Category
pt: Categoria de actualização

en: Update Location
pt: Actualizar local

en: Upload file
pt: Carregar ficheiro

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
pt: O ficheiro carregado não inclui os dados de pista GPX necessários.

en: Uploaded file has not valid XML format.
pt: O ficheiro carregado não tem o formato XML válido.

en: Use Contact Form
pt: Use o Formulário de Contacto

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
pt: Utilize a interface Easy Admin para os seus subscritores

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
pt: Utilizar o editor Gutenberg para o conteúdo da listagem de artigos

en: Use carousel
pt: Usar carrossel

en: Use correct full website url
pt: Utilizar a url completa do sítio web correcta

en: Use geolocation search
pt: Usar pesquisa de geolocalização

en: Use in search filter
pt: Utilização no filtro de pesquisa

en: Use responsive options
pt: Utilizar opções reactivas

en: Use valid email address, please.
pt: Use um endereço de correio electrónico válido, por favor.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
pt: Útil para mostrar texto de ajuda adicional ou texto GDPR com cada entrada no formulário.

en: User ID
pt: Identificação do utilizador

en: User additional options
pt: Opções adicionais para o utilizador

en: User denied geolocation
pt: Geolocalização negada pelo utilizador

en: User email
pt: Correio electrónico do utilizador

en: User login
pt: Login do utilizador

en: User posts count
pt: Contagem de postos de utilizador

en: User registration date
pt: Data de registo do utilizador

en: Username Label
pt: Etiqueta de nome de utilizador

en: Users with active membership
pt: Utilizadores com inscrição activa

en: Validation Error Message
pt: Mensagem de Erro de Validação

en: Value color
pt: Cor do valor

en: Vertical offset
pt: Offset vertical

en: View Category
pt: Ver Categoria

en: View Item
pt: Ver Item

en: View Location
pt: Ver Localização

en: View Site
pt: Ver Site

en: View more
pt: Ver mais

en: View posts
pt: Ver posts

en: View posts label
pt: Ver etiqueta dos posts

en: View track on the map
pt: Ver faixa no mapa

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
pt: Recomendamos a utilização do formato de tempo 24:00 para fins de SEO e satisfazer os requisitos do Google Structured Data. Usar horário como 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
pt: Desactivámos o plugin Citadela Directory Lite. Agora pode activar e desfrutar da versão completa do plugin.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
pt: Reparámos que o plugin WooCommerce Subscriptions está activo, a funcionalidade de subscrições do plugin Citadela Listing está disponível.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
pt: Notamos que está a correr uma versão desactualizada do PHP que já não é suportada, portanto <em>o plugin foi desactivado</em>. Certifique-se de que o seu site é rápido e seguro, por <a href='%1$s'>acrescentar o PHP para a versão mais recente</a>. A exigência mínima para %2$s é <forte>PHP 5.6.20</strong>.

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
pt: Notámos que está a correr uma versão desactualizada do WordPress, portanto <em>o plugin foi desactivado</em>. Certifique-se de que o seu site está seguro e actualizado, por <a href='%1$s'>actualizando o WordPress para a versão mais recente</a>. A exigência mínima para %2$s é <forte>WordPress 5.2</strong>.

en: Website Link
pt: Ligação ao website

en: Website Link Label
pt: Etiqueta de ligação ao website

en: Website link rel attribute
pt: Atributo de ligação ao website

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
pt: Widgets apresentados nas páginas das Categorias de Itens.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
pt: Widgets apresentados nas páginas Item Locations.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
pt: Widgets mostrados nas páginas dos Artigos.

en: Will be listed all available similar items.
pt: Serão listados todos os artigos semelhantes disponíveis.

en: With background
pt: Com fundo

en: With search form
pt: Com formulário de pesquisa

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
pt: Com url estarão disponíveis entradas adicionais para inserir o texto apresentado em vez da hiperligação simples.

en: WooCommerce subscriptions
pt: Assinaturas WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
pt: Funciona quando o bloco é o único bloco de uma coluna.

en: You do not have permission to upload files.
pt: Não tem permissão para carregar ficheiros.

en: You must be logged in to post a review.
pt: É necessário estar ligado para publicar uma revisão.

en: Your rating
pt: A sua classificação

en: Your reply to review
pt: A sua resposta para revisão

en: Your review
pt: A sua revisão

en: blue : Blue color
pt: azul : cor azul

en: default image size
pt: tamanho de imagem padrão

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
pt: ou

en: post | posts
pt[0]: correio

en: red : Red color
pt: vermelho : cor vermelha
