Citadela Listing 5.7.15 - en to mk translation catalogue (817 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
mk[0]: %1$s преглед за „%2$s“

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
mk: %s ја заврши миграцијата. Сите ставки, категории и локации од вашата претходна тема на директориумот AIT сега се достапни за употреба со приклучокот Citadela Listing.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
mk: %s автоматски ги мигрира сите ставки, категории и локации од вашата претходна тема на директориумот AIT во позадина. Процесот на миграција може да потрае неколку минути. Ќе ве известиме кога ќе заврши миграцијата. Можете да продолжите да го користите WordPress како и обично.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s и PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s и WordPress

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
mk: Приклучокот %s е активен

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
mk[0]: Преглед на %s

en: 404 Page
mk: 404 Стр

en: API Key
mk: API клуч

en: Actions:
mk: Дејства:

[ctx: Item]
en: Add New
mk: Додади ново

en: Add New Category
mk: Додадете нова категорија

en: Add New Item
mk: Додадете нова ставка

en: Add New Location
mk: Додадете нова локација

en: Add images to gallery
mk: Додадете слики во галеријата

en: Address
mk: Адреса

en: Address and Location
mk: Адреса и локација

en: Address and location
mk: Адреса и локација

en: Advanced Filters block displayed within search form
mk: Блок за напредни филтри прикажан во формуларот за пребарување

en: Advanced Header Design
mk: Напреден дизајн на заглавие

en: Advanced header
mk: Напредно заглавие

en: Align Center
mk: Порамни центар

en: Align Justify
mk: Порамни Оправда

en: Align Left
mk: Порамни лево

en: Align Right
mk: Порамни десно

en: Align Text Center
mk: Порамни Текст Центар

en: Align Text Justify
mk: Порамни текст Оправда

en: Align Text Left
mk: Порамнете го текстот лево

en: Align Text Right
mk: Порамнете го текстот десно

en: Alignment
mk: Порамнување

en: All
mk: Сите

en: All Categories
mk: Сите Категории

en: All Items
mk: Сите ставки

en: All Locations
mk: Сите локации

en: All Special Pages
mk: Сите специјални страници

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
mk: Сите автоматски мигрирани ставки, категории и локации беа избришани од вашата база на податоци. Започна нов процес на миграција.

en: All filters
mk: Сите филтри

en: All inputs
mk: Сите влезови

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да управува со коментарите за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да управува со прегледите за артиклите на Citadela.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да постави категории за артиклите на Citadela.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да постави локации за артиклите на Citadela.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави Истакната категорија за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави датотеката со песна GPX за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ги постави опциите за проширување на ставката за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави адресата и локацијата за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да го постави контактот за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави содржината за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да го постави извадокот за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави прикажаната слика за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ги постави општите опции за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ја постави галеријата со слики за ставките на Citadela.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да го одреди работното време за артиклите на Citadela.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
mk: Дозволете му на клиентот да ги постави атрибутите на страницата за ставките на Citadela.

en: Already claimed
mk: Веќе се тврди

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
mk: Веќе отворената објава на ставка ќе се користи како референтна објава.

en: Any active subscription
mk: Секоја активна претплата

en: Appearance
mk: Изглед

en: Approve
mk: Одобри

en: Approve claim
mk: Одобри барање

en: Approved
mk: Одобрено

en: Archives:
mk: Архиви:

en: Are you sure you want to decline this claim?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го одбиете овој приговор?

en: Ascending
mk: Растечки

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Author Details
mk: Детали за авторот

en: Author archives:
mk: Архива на авторот:

en: Author biographical info
mk: Биографски податоци за авторот

en: Author name
mk: Име на авторот

en: Authors to display
mk: Авторите да се прикажат

en: Automatic Listing Map
mk: Автоматска мапа на огласи

en: Automatic Listing Map (for posts)
mk: Автоматска карта со огласи (за објави)

en: Automatic height
mk: Автоматска висина

en: Autoplay
mk: Автоматска репродукција

en: Background
mk: Позадина

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Background image
mk: Позадинска слика

en: Background on collapsed form
mk: Позадина на склопена форма

en: Background settings
mk: Поставки за заднина

en: Background type
mk: Тип на позадина

en: Blur background
mk: Заматете ја позадината

en: Blur radius
mk: Радиус на заматување

en: Border around filter group
mk: Граница околу групата филтри

en: Border around heading
mk: Граница околу насловот

en: Border color
mk: Боја на границата

en: Border radius
mk: Граничен радиус

en: Border settings
mk: Поставки за граници

en: Border style
mk: Стил на граница

en: Border width
mk: Ширина на границата

en: Borders color
mk: Боја на границите

en: Borders width
mk: Ширина на границите

en: Bottom
mk: Дното

en: Bottom left
mk: Долу лево

en: Bottom right
mk: Долу десно

en: Box layout
mk: Распоред на кутијата

en: Box width
mk: Ширина на кутијата

en: Button background color
mk: Боја на позадината на копчињата

en: Button border radius
mk: Радиус на границата на копчињата

en: Button color
mk: Боја на копче

en: Button settings
mk: Поставки на копчињата

en: Button style
mk: Стил на копчиња

en: Button text color
mk: Боја на текстот на копче

en: Buttons
mk: Копчиња

en: Cancel
mk: Откажи

en: Captcha check failed!
mk: Проверката на Captcha не успеа!

en: Caption text
mk: Текст на натпис

en: Carousel Options
mk: Опции за рингишпил

en: Carousel autoplay enabled
mk: Овозможена е автоматска репродукција на рингишпил

en: Carousel decoration color
mk: Боја за декорација на рингишпил

en: Carousel loop mode enabled
mk: Режимот на јамка на рингишпил е овозможен

en: Categories
mk: Категории

en: Category
mk: Категорија

en: Category Details
mk: Детали за категоријата

en: Category archives:
mk: Категорија архиви:

en: Category color
mk: Боја на категоријата

en: Category decoration color
mk: Боја за декорација на категоријата

en: Category icon
mk: Икона за категорија

en: Center
mk: Центар

en: Center left
mk: Лево во центарот

en: Center right
mk: Центар десно

en: Change GPX track
mk: Променете ја песната GPX

en: Checkbox
mk: Поле за избор

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
mk: Избори за избраниот тип на влез. Вметнете еден избор по линија, поделете ја зачуваната влезна вредност и текстот прикажан во внесувањето со помош на две точки.

en: Choose option
mk: Изберете опција

en: Citadela - Special Pages
mk: Цитадела - Специјални страници

note: translators: %s plugin's name
en: Citadela Directory Lite
mk: Цитадела Директориум Лајт

en: Citadela Half Layout Map Settings
mk: Поставки за карта на половичен распоред на Citadela

en: Citadela Item Page Layout
mk: Распоред на страницата на ставката Citadela

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
mk: Листа на Цитадела

en: Citadela Listing > Item Extension
mk: Цитадела оглас &gt; Наставка на ставка

en: Citadela Listing Blocks
mk: Блокови со огласи Цитадела

en: Citadela Posts Blocks
mk: Блокови на објави на Цитадела

en: Citadela Special Pages
mk: Специјални страници на Цитадела

en: Citadela Subscription
mk: Citadela претплата

en: Claim Listing
mk: Опис на приговори

en: Claim Listing Request
mk: Барање за огласување

en: Claim as:
mk: Пријавете се како:

en: Claim listing has been approved
mk: Списокот на приговорите е одобрен

en: Claim listing has been declined
mk: Списокот на приговорите е одбиен

en: Claim status
mk: Статус на приговор

en: Claimed by
mk: Тврдено од

en: Clear
mk: Јасно

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
mk: Со кликнување на копчето подолу ќе се рестартира процесот на миграција. Сите автоматски мигрирани ставки, категории и локации ќе бидат избришани. Сите рачно креирани ставки, категории и локации нема да се избришат. Процесот на миграција ќе започне автоматски потоа.

en: Closed on mobile
mk: Затворено на мобилен

en: Cluster radius in px
mk: Радиус на кластерот во px

en: Clusters are disabled.
mk: Кластерите се оневозможени.

en: Collapsible filters section.
mk: Дел за склопувачки филтри.

en: Comments
mk: Коментари

en: Contact
mk: Контакт

en: Content
mk: содржина

en: Content visible for:
mk: Содржина видлива за:

en: Copy and paste the JSON from this website:
mk: Копирајте го и залепете го JSON од оваа веб-локација:

en: Couldn't find location, try different address.
mk: Не може да се најде локација, обидете се со друга адреса.

en: Cover
mk: Покријте

en: Cover column height
mk: Висина на капакот на колоната

en: Cover image
mk: Насловна слика

en: Current block view
mk: Тековен приказ на блок

en: Custom
mk: Прилагодено

en: Custom Height Settings
mk: Прилагодени поставки за висина

en: Custom inputs
mk: Прилагодени влезови

en: Custom shadow
mk: Прилагодена сенка

en: Customized options for mobile screen width.
mk: Приспособени опции за ширина на екранот на мобилниот телефон.

en: Dark
mk: Темно

en: Data migration
mk: Миграција на податоци

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
mk: Податоците за влезови без вредност нема да се прикажат.

en: Date
mk: Датум

en: Date archives:
mk: Архива на датуми:

en: Date color
mk: Боја на датум

en: Decide if email address is visible for visitors
mk: Одлучете дали адресата на е-пошта е видлива за посетителите

en: Decline
mk: Одбивање

en: Decline claim
mk: Одбијте го приговорот

en: Decoration color
mk: Боја за декорација

en: Default
mk: Стандардно

en: Default Layout Options
mk: Стандардни опции за распоред

en: Default Search Results
mk: Стандардни резултати од пребарувањето

en: Default Search Results Page
mk: Стандардна страница со резултати од пребарување

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
mk: Стандарден текст за избор, прикажан како прва опција во изборот.

en: Default shadow
mk: Стандардна сенка

en: Default size
mk: Стандардна големина

en: Delay between slides
mk: Одложување помеѓу слајдовите

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Description
mk: Опис

en: Description text that appear on edit page with new input.
mk: Текст за опис што се појавува на страницата за уредување со нов влез.

en: Design Options
mk: Опции за дизајн

en: Desktop
mk: Десктоп

en: Desktop size
mk: Големина на работната површина

en: Disable filters button label
mk: Оневозможи етикета на копчето за филтри

en: Disable geolocation button label
mk: Оневозможи етикета на копчето за геолокација

en: Display name
mk: Име на екранот

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
mk: Прикажани се најблиските ставки според нивните GPS координати.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
mk: Прикажани ќе бидат објави слични на избраната референтна ставка Објава.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
mk: Прикажува адреса, телефонски број и други информации за контакт на одредена ставка на оглас.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
mk: Прикажува копче што ја отвора навигацијата на „Карти на Google“ до локацијата на Објавата на ставка.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
mk: Прикажува копче за преземање на датотеката GPX доделена на ставката.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
mk: Прикажува форма за контакт што испраќа е-пошта директно на адресата на е-пошта на одредена ставка на оглас.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
mk: Прикажува содржина само за корисници со активно членство или само за посетители без членство.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
mk: Прикажува содржина напишана во визуелен уредник на одредена ставка на оглас.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
mk: Ја прикажува галеријата на слики доделени на Објава на ставка.

en: Displays information about author on author archive page.
mk: Прикажува информации за авторот на страницата со архива на авторот.

en: Displays information about selected authors.
mk: Прикажува информации за избраните автори.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
mk: Прикажува информации од влезовите на наставката на ставката доделени на ставката.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
mk: Прикажува категории на списоци врз основа на одреден филтер. Може да прикажува родителски категории или подкатегории од одредена категорија.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
mk: Прикажува ставки на список врз основа на тековната страница за категорија/локација или резултати од формуларот за пребарување.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
mk: Прикажува ставки на список врз основа на филтри. На пример, ставки само од одредена категорија, локација или истакнати ставки.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
mk: Прикажува ставки со список на картата врз основа на филтри. На пример, ставки само од одредена категорија, локација или истакнати ставки.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
mk: Прикажува ставки од списокот слични на објавата на избраната референтна ставка.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
mk: Ги прикажува локациите на списокот врз основа на одреден филтер. Може да прикажува родителски локации или подлокации од одредена локација.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
mk: Прикажува листа на подкатегории врз основа на тековната страница со категорија.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
mk: Прикажува подлокации на список врз основа на тековната страница со категорија.

en: Displays main item image of specific listing item.
mk: Ја прикажува сликата на главната ставка на одредена ставка на огласот.

en: Displays opening hours of specific listing item.
mk: Го прикажува работното време на одредена ставка на оглас.

en: Displays posts based on current results from search form.
mk: Ги прикажува објавите врз основа на тековните резултати од формуларот за пребарување.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
mk: Ги прикажува објавите врз основа на тековните резултати на стандардната страница со резултати од пребарување на WordPress.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
mk: Ги прикажува објавите на картата врз основа на филтри. На пример објави само од одредена категорија или локација.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
mk: Прикажува релевантни ставки од списокот автоматски врз основа на тековната страница. На пример, резултатите од пребарувањето или локацијата на деталите на ставката.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
mk: Ги прикажува релевантните објави автоматски врз основа на тековната страница. На пример, резултатите од пребарувањето или локацијата со детали за објавување.

en: Displays the button and the form for claim listing.
mk: Ги прикажува копчето и формата за огласување на барањата.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
mk: Ги прикажува претстојните настани на одредена ставка на оглас.

en: Distance
mk: Растојание

en: Distance option label
mk: Ознака за опција за растојание

en: Distance unit
mk: Единица за растојание

en: Do not show
mk: Не покажувај

en: Do not show endpoints
mk: Не прикажувај крајни точки

en: Do not use Item Detail special page settings
mk: Не користете ги специјалните поставки за страницата Детали за ставка

en: Download GPX file
mk: Преземете ја датотеката GPX

en: Drop GPX file here
mk: Оставете ја датотеката GPX овде

en: Dynamic track visibility
mk: Динамична видливост на патеката

en: Easy Admin
mk: Лесен админ

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
mk: Easy Admin нуди поедноставена администрација на WordPress без никакви непотребни одвлекувања.

en: Edit Category
mk: Уредете ја категоријата

en: Edit Item
mk: Уреди ставка

en: Edit Location
mk: Уреди локација

en: Edit Special Page
mk: Уреди специјална страница

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Help
mk: Помош за е-пошта

en: Email Label
mk: Етикета за е-пошта

en: Email Message
mk: Порака за е-пошта

en: Email settings
mk: Поставки за е-пошта

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
mk: Е-пошта што се користи како испраќач во е-пошта, проверете дали адресата на е-пошта одговара со доменот на вашата веб-страница.

en: Empty map behavior
mk: Однесување на празна карта

en: Empty value to show all similar items.
mk: Празна вредност за прикажување на сите слични ставки.

en: Enable
mk: Овозможи

en: Enable Gutenberg editor
mk: Овозможете го уредникот Гутенберг

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
mk: Овозможете и вметнете влезови достапни за филтри преку менито

en: Enable and insert inputs via menu
mk: Овозможете и вметнете влезови преку менито

en: Enable bundled subscriptions
mk: Овозможете пакет претплати

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
mk: Обележувачите на крајната точка се прикажуваат на местото на првата и крајната точка на поставената песна GPX.

en: Event Details
mk: Детали за настанот

en: Event Image Options
mk: Опции за слика на настанот

en: Every segment in track
mk: Секој сегмент во патеката

en: Everything
mk: Сè

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
mk: Пример за вметнати вредности: %s

en: Excerpt
mk: Извадок

en: Feature is disabled
mk: Функцијата е оневозможена

en: Featured
mk: Избрана

en: Featured Category
mk: Избрана категорија

en: Featured category
mk: Избрана категорија

en: Featured image
mk: Истакната слика

en: Featured items first
mk: Прво истакнати ставки

en: Featured location
mk: Истакната локација

en: Fill all required fields, please.
mk: Пополнете ги сите потребни полиња, ве молиме.

en: Filter
mk: Филтер

en: Filter posts
mk: Филтрирајте ги објавите

en: Filter special pages list
mk: Филтрирајте го списокот со специјални страници

en: Filters
mk: Филтри

en: Filters Design
mk: Дизајн на филтри

en: Filters background color
mk: Филтрира боја на позадина

en: Filters group name
mk: Филтри име на групата

en: Filters settings
mk: Поставки за филтри

en: Filters to specify results of displayed items.
mk: Филтри за одредување на резултатите од прикажаните ставки.

en: Find address
mk: Најдете адреса

en: Fix width
mk: Поправете ја ширината

en: Fixed
mk: Поправено

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
mk: За повеќе детали видете %s.

en: Force box width to selected value.
mk: Присилете ја ширината на кутијата на избраната вредност.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
mk: Принуден стил на табелата за прикажаните податоци, подолгите вредности не се преместуваат под етикетата.

en: Form
mk: Форма

en: Form inside map breakpoint
mk: Формирајте ја внатрешната точка на прекин на картата

en: Form settings
mk: Поставки за формулари

en: Friday
mk: петок

en: Full horizontal
mk: Целосна хоризонтална

en: Full vertical
mk: Целосна вертикала

en: Fullwidth page
mk: Страница со целосна ширина

en: GPX Track
mk: GPX песна

en: GPX Tracks
mk: GPX песни

en: GPX file successfully loaded!
mk: GPX-датотеката е успешно вчитана!

en: GPX files
mk: GPX-датотеки

en: Gallery Options
mk: Опции за галерија

en: General
mk: Општо

en: General background
mk: Општа позадина

en: General options
mk: Општи опции

en: General options for desktop.
mk: Општи опции за работна површина.

en: General settings
mk: Општи поставувања

en: Geolocation search settings
mk: Поставки за пребарување на геолокација

en: Get directions
mk: Добијте насоки

en: Google Maps API Key
mk: АПИ клуч на „Карти на Google“.

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
mk: Google го бара клучот за API на „Карти на Google“. Неопходно е за сите веб-локации кои користат напредни карактеристики на мапите, како што се прикажување ставки од список на картата. Дознајте повеќе за тоа како да го добиете клучот API во %1$sследното упатство%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
mk: Google reCaptcha ја штити вашата веб-локација од спам и други автоматизирани поднесоци на формулари од ботови за спам. Ако користите решение од трета страна за да ги заштитите формуларите на вашата веб-локација, игнорирајте ги следните клучни влезови.

en: Google reCaptcha v3 Keys
mk: Google reCaptcha v3 клучеви

en: Gradient
mk: Градиент

en: Gradient degree
mk: Степен на градиент

en: Grid size
mk: Големина на решетката

en: Group name
mk: Име на групата

en: Half layout page
mk: Половина страница со распоред

en: Header menu settings
mk: Поставки на менито за заглавие

en: Header opened or closed by default.
mk: Заглавјето е стандардно отворено или затворено.

en: Header settings
mk: Поставки за заглавие

en: Height unit
mk: Единица за висина

en: Help text displayed with Email input.
mk: Текст за помош прикажан со внесување е-пошта.

en: Help text displayed with Message input.
mk: Текстот за помош се прикажува со внесување порака.

en: Help text displayed with Name input.
mk: Текст за помош прикажан со внесување име.

en: Help text displayed with Subject input.
mk: Текст за помош прикажан со внесување на тема.

en: Help texts
mk: Текстови за помош

en: Hide Location input
mk: Сокриј го внесувањето локација

en: Hide empty values
mk: Скриј празни вредности

en: Hide map
mk: Сокриј ја картата

en: Hide selected filters
mk: Сокриј ги избраните филтри

en: Hide selected inputs
mk: Сокриј ги избраните влезови

en: Hide unchecked checkbox
mk: Сокриј го нештиклираното поле за избор

en: Horizontal offset
mk: Хоризонтално поместување

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
mk: Ако е избрано, ќе биде достапно во филтри за објави на ставки.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
mk: Ако сакате да го користите вашиот сопствен додаток WooCommerce Subscriptions, едноставно деактивирајте ја комплетната верзија подолу и активирајте го вашиот приклучок.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
mk: Ако вашата песна GPX се состои од неколку сегменти, маркерите на крајната точка се прикажуваат на местото на почетокот и на крајот на секој сегмент.

en: Image focus
mk: Фокус на сликата

en: Image height
mk: Висина на сликата

en: Image height unit
mk: Единица за висина на сликата

en: Image position
mk: Позиција на сликата

en: Image repeat
mk: Повторување на сликата

en: Image scroll
mk: Скролување на сликата

en: Image size
mk: Големина на слика

en: Images caption text
mk: Текст на насловот на сликите

en: Images gallery
mk: Галерија со слики

en: Images vertical align
mk: Вертикално порамнување на сликите

en: Infinite loop
mk: Бесконечна јамка

en: Input choices
mk: Влезни избори

en: Input description
mk: Влезен опис

en: Input field name that appear on edit page.
mk: Внесете го името на полето што се појавува на страницата за уредување.

en: Input identifier
mk: Влезен идентификатор

en: Input label
mk: Влезна ознака

en: Input labels
mk: Влезни етикети

en: Input type
mk: Тип на влез

en: Inputs contain validation errors.
mk: Влезовите содржат грешки при валидација.

en: Inputs group
mk: Група за влезови

en: Insert from media
mk: Вметнете од медиум

en: Insert unit that will be displayed with number value.
mk: Вметнете единица која ќе се прикаже со бројна вредност.

en: Inside image
mk: Внатрешна слика

en: Integrations
mk: Интеграции

en: Invalid file format
mk: Неважечки формат на датотека

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
mk: Се чини дека не можеме да го најдеме тоа што го барате.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
mk: Тоа ќе ви овозможи да изградите страница со детали за цела ставка. Нема да се наследат блокови од специјалната страница Детали за ставка.

[ctx: post type singular name]
en: Item
mk: Ставка

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
mk: Категории на ставки

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
mk: Категории на ставки

en: Item Categories widgets area
mk: Категории на ставки област на виџети

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
mk: Категорија на ставки

en: Item Claim Listing
mk: Опис на приговори за ставка

en: Item Contact Details
mk: Ставка Детали за контакт

en: Item Contact Form
mk: Образец за контакт со ставка

en: Item Content
mk: Содржина на ставка

en: Item Detail
mk: Детали за ставка

en: Item Detail Page
mk: Страница со детали за ставка

en: Item Details
mk: Детали за ставка

en: Item Events
mk: Ставка Настани

en: Item Extension
mk: Екстензија на ставка

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
mk: Екстензијата на ставки овозможува креирање дополнителни влезови на страниците за уредување на објавите на ставки.

en: Item Featured Image
mk: Ставка Избрана слика

en: Item GPX Download
mk: Ставка GPX Преземи

en: Item Gallery
mk: Галерија на ставки

en: Item Get Directions
mk: Ставка Добијте упатства

en: Item Image Options
mk: Ставка Опции за слика

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
mk: Локација на предметот

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
mk: Локации на ставки

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
mk: Локации на ставки

en: Item Locations widgets area
mk: Областа на виџети за локации на ставки

en: Item Opening Hours
mk: Работно време на ставката

en: Item Options
mk: Опции за ставка

en: Item Review
mk: Преглед на ставка

en: Item Reviews
mk: Осврти на ставки

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
mk: Прегледите на ставки ги прошируваат коментарите на WordPress за да им овозможат на посетителите на веб-страниците да остават преглед и оцена за објавите на ставки.

en: Item already claimed
mk: Ставката веќе е поднесена

en: Item author
mk: Автор на ставката

en: Item category
mk: Категорија на ставки

en: Item detail page slug
mk: Лигавица на страницата со детали за ставка

en: Item has been claimed
mk: Ставката е применета

en: Item location
mk: Локација на предметот

en: Item owner reply.
mk: Одговор на сопственикот на ставката.

en: Item pending moderation from admin
mk: Ставката чека на модерација од админ

en: Item widgets area
mk: Областа на виџети за ставки

en: Item:
mk: Ставка:

en: Items
mk: Предмети

[ctx: post type general name]
en: Items
mk: Предмети

[ctx: post type menu name]
en: Items
mk: Предмети

en: Keep header closed by default on mobile.
mk: Чувајте го заглавието стандардно затворено на мобилниот телефон.

en: Kilometers
mk: Километри

en: Label color
mk: Боја на етикетата

en: Label for email field
mk: Етикета за полето за е-пошта

en: Label for submit button
mk: Етикета за копче за поднесување

en: Label for username field
mk: Етикета за полето за корисничко име

en: Label used for Email input.
mk: Етикетата се користи за внесување е-пошта.

en: Label used for Message textarea.
mk: Етикетата се користи за текстуалната област на пораки.

en: Label used for Name input.
mk: Етикетата се користи за внесување име.

en: Label used for Subject input.
mk: Етикетата се користи за внесување на тема.

en: Label width
mk: Ширина на етикетата

en: Large
mk: Големи

en: Large button
mk: Големо копче

en: Large size
mk: Голема големина

en: Latitude
mk: Географска ширина

en: Leave a review
mk: Оставете преглед

en: Leave empty to not use this option.
mk: Оставете празно за да не ја користите оваа опција.

en: Left
mk: Лево

en: Limit displayed posts
mk: Ограничете ги прикажаните објави

en: Line under heading
mk: Линија под насловот

en: Lines color
mk: Боја на линии

en: Lines decoration
mk: Декорација на линии

en: Link label
mk: Етикета за врски

en: Links color
mk: Боја на врски

en: List layout
mk: Распоред на листа

en: Listing Advanced Filters
mk: Листа на напредни филтри

en: Listing Author Detail
mk: Опис на детали за авторот

en: Listing Authors List
mk: Листа на автори на оглас

en: Listing Categories List
mk: Список на категории на огласи

en: Listing Category Page
mk: Страница со категорија на оглас

en: Listing Items List
mk: Список со ставки на оглас

en: Listing Location Page
mk: Страница со локација на оглас

en: Listing Locations List
mk: Список на локации на оглас

en: Listing Map
mk: Карта на оглас

en: Listing Map (for posts)
mk: Карта на оглас (за објави)

en: Listing Membership Content
mk: Содржина за членство на оглас

en: Listing Search Form
mk: Формулар за пребарување на оглас

en: Listing Search Results
mk: Резултати од пребарувањето на листата

en: Listing Similar Items
mk: Наведување на слични ставки

en: Listing Subcategories List
mk: Список на подкатегории

en: Listing Sublocations List
mk: Список на подлокации на оглас

en: Location
mk: Локација

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
mk: Локација

en: Location Details
mk: Детали за локација

en: Locations
mk: Локации

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
mk: Локации

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
mk: Локации

en: Log Out
mk: Одјавете се

en: Logged in text
mk: Најавен текст

en: Logical operator
mk: Логички оператор

en: Longitude
mk: Географска должина

en: Map provider
mk: Провајдер на карти

en: Maps provider
mk: Обезбедувач на карти

en: Mark Item post as featured
mk: Обележете ја објавата на ставката како истакната

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
mk: Означете ја категоријата како истакната за да и се даде приоритет во прикажаните резултати.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
mk: Означете ја локацијата како истакната за да и дадете приоритет во прикажаните резултати.

en: Marker Cluster Settings
mk: Поставки на кластерот за маркери

en: Markers
mk: Маркери

en: Markers & GPX Tracks
mk: Маркери и GPX песни

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
mk: Маркерите на растојание помало од %spx радиус се групирани во кластери. Поставете 0 за да ги оневозможите кластерите.

en: Max number of items
mk: Максимален број на ставки

en: Maximum displayed posts
mk: Максимално прикажани објави

en: Maximum distance
mk: Максимално растојание

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
mk: Надминати се максималните ставки за тековната претплата.

en: Maximum width
mk: Максимална ширина

en: Medium
mk: Средно

en: Medium size
mk: Средна големина

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
mk: Спојте ги полињата за избор во групата филтри и прикажете ги заедно во филтрите на предниот дел. Можете да користите повеќе групи користејќи различни имиња на групи.

en: Message
mk: Порака

en: Message Help
mk: Порака за помош

en: Message Label
mk: Ознака за порака

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
mk: Пораката се прикажува кога испраќањето на формуларот не успеа поради проблем на страната на серверот.

en: Message displayed when the form validation failed.
mk: Пораката се прикажува кога валидацијата на формуларот не успеа.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
mk: Пораката се прикажува кога формуларот бил успешно испратен.

en: Message for the email notification
mk: Порака за е-пошта известување

en: Metabox content settings
mk: Поставки за содржината на метабоксот

en: Migration finished
mk: Миграцијата заврши

en: Migration in progress
mk: Миграцијата е во тек

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
mk: Во моментов е во тек миграцијата. Ќе можете да ја рестартирате миграцијата кога ќе заврши.

en: Migration restarted
mk: Миграцијата е рестартирана

en: Miles
mk: Милји

en: Mini
mk: Мини

en: Minimum height unit
mk: Единица за минимална висина

en: Minimum image height
mk: Минимална висина на сликата

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
mk: Минималната висина на картата може да се разликува од дефинираната вредност поради потребите на внатрешната содржина на картата.

en: Missing required GPX data
mk: Недостасуваат потребните податоци за GPX

en: Mobile
mk: Мобилен

en: Mobile size
mk: Големина на мобилниот

en: Mobile width breakpoint
mk: Точка на прекин на ширината на мобилниот телефон

en: Monday
mk: понеделник

en: Move backward
mk: Движете се наназад

en: Move forward
mk: Движи се напред

en: Multiselect
mk: Мултиселектирај

en: Name Help
mk: Име Помош

en: Name Label
mk: Етикета за име

en: Name of sender displayed in received email.
mk: Името на испраќачот е прикажано во примената е-пошта.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
mk: Картичката за име на поставки на страницата за уредување ставка.

en: New Category Name
mk: Име на нова категорија

en: New Item
mk: Нова ставка

en: New Location Name
mk: Ново име на локација

en: Newer reviews
mk: Понови критики

en: Next
mk: Следно

en: Night
mk: Ноќ

en: No Items found
mk: Не се пронајдени ставки

en: No Items found in Trash
mk: Не се најдени ставки во Ѓубре

en: No border
mk: Нема граница

en: No borders
mk: Нема граници

en: No lines
mk: Нема линии

en: No posts found
mk: Не се пронајдени објави

en: No repeat
mk: Нема повторување

en: No results found.
mk: Не се пронајдени резултати.

en: No shadow
mk: Без сенка

en: No special pages found.
mk: Не се пронајдени посебни страници.

en: No users found
mk: Не се пронајдени корисници

en: Non-membership visitors
mk: Посетителите без членство

en: None
mk: Никој

en: Note
mk: Забелешка

en: Notification messages
mk: Пораки за известување

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
mk: Известување кога ставката е веќе применета. Оставете празно за да го скриете известувањето.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
mk: Известување кога ставката чека модерација од администраторот. Оставете празно за да го скриете известувањето.

en: Notifications
mk: Известувања

en: Number
mk: Број

en: Number of items
mk: Број на ставки

en: OK
mk: добро

en: Older reviews
mk: Постари критики

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
mk: Една мисла за „%1$s“

en: Only featured
mk: Само истакнати

en: Only featured items
mk: Само истакнати ставки

en: Only parent categories
mk: Само родителски категории

en: Only parent locations
mk: Само родителски локации

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
mk: Упс! Таа страница не може да се најде.

en: Open image in popup
mk: Отворете ја сликата во скокачки прозорец

en: Opened by default
mk: Стандардно е отворено

en: Opening Hours
mk: Работно време

en: Opening hours
mk: Работно време

en: Options
mk: Опции

en: Order Options
mk: Опции за нарачка

en: Order by
mk: Нарачајте по

en: Order number
mk: Број на нарачка

en: Organizer:
mk: Организатор:

en: Owner
mk: Сопственик

en: Page template
mk: Шаблон за страница

en: Parent Category
mk: Родителска категорија

en: Parent Category:
mk: Родителска категорија:

en: Parent Location
mk: Локација на родители

en: Parent Location:
mk: Локација на родител:

en: Pending
mk: Во очекување

en: Performance Settings
mk: Поставки за изведба

en: Plugin Activation
mk: Активирање на приклучокот

en: Position unavailable
mk: Позицијата е недостапна

en: Post Options
mk: Опции за објавување

en: Post has not selected any term.
mk: Објавата не избра ниту еден термин.

en: Posts Author Page
mk: Страна за автор на објави

en: Posts Category Page
mk: Страна со категорија на објави

en: Posts Date Page
mk: Страна со датум на објави

en: Posts Search Form
mk: Формулар за пребарување на објави

en: Posts Search Results
mk: Резултати од пребарувањето на објавите

en: Posts Tag Page
mk: Страница со ознака на објави

en: Posts navigation
mk: Навигација на објави

en: Posts number color
mk: Боја на бројот на објави

en: Previous
mk: Претходна

en: Proportional image height
mk: Пропорционална висина на сликата

en: Radial gradient
mk: Радијален градиент

en: Random
mk: Случајно

en: Rating
mk: Рејтинг

en: Rating stars color
mk: Боја на ѕвезди со рејтинг

en: Read more
mk: Прочитај повеќе

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
mk: Неодамна активираната тема не е компатибилна со приклучокот %s, затоа приклучокот беше деактивиран.

en: Recommended map height
mk: Препорачана висина на картата

en: Reference Item Post
mk: Референтна ставка Пост

en: Remove GPX track
mk: Отстранете ја песната GPX

en: Remove Image
mk: Отстрани слика

en: Repeat
mk: Повторете

en: Repeat horizontally
mk: Повторете хоризонтално

en: Repeat vertically
mk: Повторете вертикално

en: Respond to review
mk: Одговори на преглед

en: Responsive options applied under screen width
mk: Одговорните опции се применуваат под ширината на екранот

en: Restart migration
mk: Рестартирајте ја миграцијата

en: Results include at least one of selected filters.
mk: Резултатите вклучуваат барем еден од избраните филтри.

en: Results must include all selected filters.
mk: Резултатите мора да ги вклучуваат сите избрани филтри.

en: Retro
mk: Ретро

en: Reviews
mk: Осврти

en: Right
mk: Во право

en: Saturday
mk: сабота

en: Save Settings
mk: Зачувај ги поставките

en: Scroll
mk: Скролувајте

en: Search
mk: Пребарување

en: Search Categories
mk: Пребарајте категории

en: Search Items
mk: Пребарајте ставки

en: Search Locations
mk: Пребарајте локации

en: Search Special ages
mk: Пребарување Специјални возрасти

en: Search by geolocation
mk: Пребарување по геолокација

en: Search for authors
mk: Пребарајте автори

en: Search for posts
mk: Пребарајте објави

en: Search for reference item post
mk: Пребарајте пост за референтна ставка

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
mk: Формуларот за пребарување се прикажува внатре во мапата на екранот со ширина поголема од

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
mk: Формулар за пребарување што им овозможува на посетителите да пребаруваат ставки од список по клучен збор, категорија или локација.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
mk: Формулар за пребарување што им овозможува на посетителите да пребаруваат објави по клучен збор, категорија или локација.

en: Search keyword
mk: Пребарај клучни зборови

en: Search results for:
mk: Резултати од пребарувањето за:

en: Secret Key
mk: Таен клуч

en: Select
mk: Изберете

en: Select Category
mk: Изберете Категорија

en: Select Image
mk: Изберете Слика

en: Select Location
mk: Изберете Локација

en: Select alignment
mk: Изберете порамнување

en: Select an Item
mk: Изберете ставка

en: Select featured category
mk: Изберете истакната категорија

en: Select image
mk: Изберете слика

en: Select layout
mk: Изберете распоред

en: Select position of unit displayed with number value.
mk: Изберете позиција на единицата прикажана со бројна вредност.

en: Select size
mk: Изберете големина

en: Select type input cannot use AND operator.
mk: Влезот за изберете тип не може да користи И оператор.

en: Select type of input field.
mk: Изберете тип на поле за внесување.

en: Select your rating, please.
mk: Изберете ја вашата оцена, ве молиме.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
mk: Избраната категорија ќе има приоритет и ќе ја прикаже објавата на ставката на картата.

en: Selected post is no more published.
mk: Избраниот пост повеќе не е објавен.

en: Selected posts
mk: Избрани објави

en: Selected posts are no more published.
mk: Избраните објави повеќе не се објавуваат.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
mk: Избраниот референтен пост ќе биде наведен пред сите други слични објави.

en: Send Button Text
mk: Текст на копчето за испраќање

en: Sender Email
mk: Е-пошта на испраќачот

en: Sender Name
mk: Име на испраќачот

en: Server Error Message
mk: Порака за грешка на серверот

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
mk: Серверот наиде на грешка. Ако проблемот продолжи, ве молиме контактирајте со администраторот на веб-локацијата.

en: Settings Saved
mk: Поставките се зачувани

en: Shadow
mk: Сенка

en: Shadow color
mk: Боја на сенка

en: Shadow settings
mk: Поставки за сенки

en: Show Category description
mk: Прикажи опис на категоријата

en: Show Category icon
mk: Прикажи икона за категорија

en: Show Email Address
mk: Прикажи адреса за е-пошта

en: Show Location description
mk: Прикажи опис на локацијата

en: Show Location icon
mk: Прикажи икона за локација

en: Show Opening Hours
mk: Прикажи Работно време

en: Show Streetview
mk: Прикажи Streetview

en: Show address
mk: Прикажи адреса

en: Show advanced filters
mk: Прикажи напредни филтри

en: Show author image
mk: Прикажи слика на авторот

en: Show biographical info
mk: Прикажи биографски информации

en: Show categories
mk: Прикажи категории

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
mk: Покажете ја формата за контакт на страницата која испраќа е-пошта до дефинираната адреса за е-пошта

en: Show cover image
mk: Прикажи насловна слика

en: Show data
mk: Прикажи податоци

en: Show date
mk: Прикажи датум

en: Show description
mk: Прикажи опис

en: Show empty map
mk: Прикажи празна карта

en: Show featured image
mk: Прикажи истакната слика

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
mk: Прикажи истакнати ставки на врвот на листата пред сите други објави на ставки.

en: Show filters group title
mk: Прикажи наслов на групата на филтри

en: Show link
mk: Прикажи врска

en: Show link label input
mk: Прикажи го внесувањето на етикетата на врската

en: Show locations
mk: Прикажи локации

en: Show more
mk: Прикажи повеќе

en: Show navigation arrows
mk: Прикажи ги стрелките за навигација

en: Show on map
mk: Прикажи на мапата

en: Show only categories marked as featured.
mk: Прикажи само категории означени како истакнати.

en: Show only featured category
mk: Прикажи само истакната категорија

en: Show only locations marked as featured.
mk: Прикажи само локации означени како истакнати.

en: Show pagination bullets
mk: Прикажи куршуми за пагинација

en: Show posts number
mk: Прикажи го бројот на објави

en: Show price
mk: Покажи цена

en: Show rating
mk: Прикажи рејтинг

en: Show reference Item Post
mk: Прикажи референтна ставка Пост

en: Show selected filters
mk: Прикажи избрани филтри

en: Show selected inputs
mk: Прикажи избрани влезови

en: Show similar posts from the same:
mk: Прикажи слични објави од истите:

en: Show submit filter button
mk: Прикажи го копчето за филтер за поднесување

en: Show subtitle
mk: Прикажи титл

en: Show track endpoint markers on
mk: Прикажи ги маркерите за крајната точка на песната

en: Show web
mk: Прикажи веб

en: Silver
mk: Сребрена

en: Simple layout
mk: Едноставен распоред

en: Site Key
mk: Клучот на локацијата

en: Site logo
mk: Лого на страницата

en: Skip number of posts from start
mk: Прескокнете го бројот на објави од почеток

en: Small
mk: Мали

en: Small button
mk: Мало копче

en: Small size
mk: Мала големина

en: Solid color
mk: Цврста боја

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
mk: Специјална страница

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
mk: Специјални страници

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
mk: Специјални страници

en: Special page updated.
mk: Специјалната страница е ажурирана.

en: Special pages list
mk: Список на специјални страници

en: Special pages list navigation
mk: Навигација со листа на специјални страници

en: Spread radius
mk: Радиус на ширење

en: Start and end of track
mk: Почеток и крај на патеката

en: Step
mk: Чекор

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
mk: Streetview е достапен само ако е овозможен клучот на Google API

en: Style
mk: Стил

en: Style JSON
mk: Стил JSON

en: Subject
mk: Предмет

en: Subject Help
mk: Тема Помош

en: Subject Label
mk: Ознака на предметот

en: Subject for the email notification
mk: Предмет за известување преку е-пошта

en: Submit Label
mk: Поднесете етикета

en: Submit distance button label
mk: Испрати етикета на копчето за растојание

en: Submit filters button label
mk: Испрати етикета на копчето за филтри

en: Submit reply
mk: Поднесете одговор

en: Submit review
mk: Поднесете преглед

en: Subscriptions
mk: Претплати

en: Subtitle
mk: Поднаслов

en: Success Message
mk: Порака за успех

en: Sunday
mk: недела

en: Table style
mk: Стил на маса

en: Tag archives:
mk: Архиви на ознаки:

en: Telephone
mk: Телефон

en: Terms & Conditions label
mk: Ознака за Услови и правила

en: Text
mk: Текст

en: Text color
mk: Боја на текстот

en: Text displayed in the form when user is logged in
mk: Текст прикажан во форма кога корисникот е логиран

en: Text displayed instead of full website url
mk: Прикажан текст наместо целосна URL-адреса на веб-локација

en: Text displayed on Send Button.
mk: Текст прикажан на копчето за испраќање.

en: Text displayed on empty map
mk: Текст прикажан на празна карта

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
mk: Внесување на текст за Услови и правила. Оставете празно за да го оневозможите полето за избор.

en: Text layout
mk: Распоред на текст

en: Text link
mk: Текстуална врска

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
mk: Текст на е-порака. Достапни се променливите: {user-name} {user-email} {user-message}

en: Textarea
mk: Текстареа

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
mk: Приклучокот %s не може да се активира. Не е компатибилен со тековната активна тема.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
mk: Максималниот број на ставки што клиентите со оваа претплата можат да ги објават (Оставете празни за неограничен број ставки).

en: Theme
mk: Тема

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
mk: Нема достапни претплати. Додадете малку, ве молам.

en: There are no filters to show.
mk: Нема филтри за прикажување.

en: There are no inputs to show.
mk: Нема влезови за прикажување.

en: There are no selected inputs to show.
mk: Нема избрани влезови за прикажување.

en: Thick border
mk: Дебела граница

en: Thick borders
mk: Дебели граници

en: Thin border
mk: Тенка граница

en: Thin borders
mk: Тенки граници

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
mk: Оваа функција додава функционалност за Список на приговори за ставки на оглас

en: This product is a Citadela Subscription.
mk: Овој производ е претплата на Citadela.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
mk: Оваа поставка ќе овозможи уредување на објави на ставки со помош на уредникот Гутенберг. Оваа функција ќе ви овозможи да имате поголема флексибилност на администрацијата. Внимавајте кои блокови ги вклучувате во деталите за ставката бидејќи сè ќе биде ставено во блокот „Содржина на ставката“ на страницата „Посебни детали за ставката“.

en: Thumbnail
mk: Сликичка

en: Thursday
mk: четврток

en: Time in seconds
mk: Време во секунди

en: Title
mk: Наслов

en: Title color
mk: Боја на насловот

en: Titles color
mk: Боја на наслови

en: Top
mk: Врв

en: Top left
mk: Горе лево

en: Top right
mk: Горе десно

en: Track color
mk: Боја на патеката

en: Track endpoints color
mk: Следете ја бојата на крајните точки

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
mk: Песните се скриени и заменети со маркер на карта според нивото на зумирање.

en: Tuesday
mk: вторник

en: Turn on Claim Listing feature
mk: Вклучете ја функцијата Список на приговори

en: Turn on Item Extension features
mk: Вклучете ги функциите на наставката на ставката

en: Turn on Item Reviews for listing items
mk: Вклучете преглед на ставки за ставки на список

en: Type for search...
mk: Напишете за пребарување...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
mk: Неозначеното поле за избор нема да се прикаже.

en: Unclaimed
mk: Непобарана

en: Under image
mk: Под сликата

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
mk: Единствен идентификатор за ново поле за внесување. Користете еден збор, без празни места. Дозволени се долните цртички и цртички.

en: Unit of number
mk: Единица број

en: Unit position
mk: Позиција на единицата

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
mk: Универзални карактеристики на список за која било веб-локација

en: Update Category
mk: Ажурирајте ја категоријата

en: Update Location
mk: Ажурирајте ја локацијата

en: Upload file
mk: Поставете датотека

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
mk: Поставената датотека не ги вклучува потребните податоци за песната GPX.

en: Uploaded file has not valid XML format.
mk: Поставената датотека нема важечки XML формат.

en: Uploading&#8230;
mk: Се прикачува…

en: Url
mk: УРЛ

en: Use Contact Form
mk: Користете го формуларот за контакт

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
mk: Користете Easy Admin интерфејс за вашите претплатници

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
mk: Користете го уредникот Гутенберг за содржината на ставките на огласот

en: Use carousel
mk: Користете рингишпил

en: Use correct full website url
mk: Користете го точниот целосен URL на веб-страницата

en: Use geolocation search
mk: Користете пребарување на геолокација

en: Use in search filter
mk: Користете во филтерот за пребарување

en: Use responsive options
mk: Користете одговорни опции

en: Use valid email address, please.
mk: Користете валидна адреса за е-пошта, ве молиме.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
mk: Корисно е да се прикаже дополнителен текст за помош или текст GDPR со секое внесување во формуларот.

en: User ID
mk: Кориснички ID

en: User additional options
mk: Кориснички дополнителни опции

en: User denied geolocation
mk: Корисникот ја одби геолокацијата

en: User email
mk: Корисничка е-пошта

en: User login
mk: Корисничко најавување

en: User posts count
mk: Корисничките објави се бројат

en: User registration date
mk: Датум на регистрација на корисникот

en: Username Label
mk: Етикета за корисничко име

en: Users with active membership
mk: Корисници со активно членство

en: Validation Error Message
mk: Порака за грешка при валидација

en: Value color
mk: Вредност боја

en: Vertical offset
mk: Вертикално поместување

en: View Category
mk: Прикажи ја категоријата

en: View Item
mk: Прикажи ја ставката

en: View Location
mk: Погледнете ја локацијата

en: View Site
mk: Прикажи ја страницата

en: View more
mk: Гледај Повеќе

en: View posts
mk: Погледнете ги објавите

en: View posts label
mk: Погледнете ја етикетата на објавите

en: View track on the map
mk: Погледнете ја песната на мапата

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
mk: Препорачуваме да се користи формат од 24:00 часот за целите на оптимизација и да се задоволат барањата на Google за структурирани податоци. Користете го времето од 08:00 до 15:00 часот.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
mk: Го деактивиравме приклучокот Citadela Directory Lite. Сега можете да ја активирате и да уживате во целосната верзија на приклучокот.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
mk: Забележавме дека приклучокот WooCommerce Subscriptions е активен, функционалноста за претплати од приклучокот Citadela Listing е достапна.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
mk: Забележавме дека користите застарена верзија на PHP која повеќе не е поддржана, па затоа <em>приклучокот беше деактивиран</em> . Проверете дали вашата страница е брза и безбедна, со <a href='%1$s'>надградба на PHP на најновата верзија</a> . Минималниот услов за %2$s е <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
mk: Забележавме дека користите застарена верзија на WordPress, па затоа <em>приклучокот беше деактивиран</em> . Проверете дали вашата страница е безбедна и ажурирана, со <a href='%1$s'>ажурирање на WordPress на најновата верзија</a> . Минималниот услов за %2$s е <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Web
mk: веб

en: Website Link
mk: Врска на веб-страница

en: Website Link Label
mk: Ознака за врски на веб-страница

en: Website link rel attribute
mk: Врската на веб-страницата rel атрибут

en: Wednesday
mk: среда

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
mk: Додатоци прикажани на страниците со категории на ставки.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
mk: Додатоци прикажани на страниците со локации на ставки.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
mk: Додатоци прикажани на страниците со објави на ставки.

en: Will be listed all available similar items.
mk: Ќе бидат наведени сите достапни слични ставки.

en: With background
mk: Со позадина

en: With search form
mk: Со формулар за пребарување

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
mk: Со url ќе биде достапен дополнителен влез за вметнување прикажан текст наместо обична врска.

en: WooCommerce subscriptions
mk: Претплати на WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
mk: Работи кога блокот е единствениот блок во колоната.

en: You do not have permission to upload files.
mk: Немате дозвола да поставувате датотеки.

en: You must be logged in to post a review.
mk: Мора да бидете најавени за да објавите рецензија.

en: Your rating
mk: Вашиот рејтинг

en: Your reply to review
mk: Вашиот одговор на преглед

en: Your review
mk: Вашиот преглед

en: blue : Blue color
mk: сина: Сина боја

en: default image size
mk: стандардна големина на сликата

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
mk: или

en: post | posts
mk[0]: пост

en: red : Red color
mk: црвено: Црвена боја
