Citadela Listing 5.7.15 - en to ja translation catalogue (816 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 1$s は &ldquo;%2$s&rdquo のレビューです。

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
ja: sは移行を終了しました。以前のAITディレクトリテーマのすべてのアイテム、カテゴリ、ロケーションが、Citadela Listingプラグインで使用できるようになりました。

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
ja: sは、以前のAITディレクトリテーマからすべてのアイテム、カテゴリ、ロケーションをバックグラウンドで自動的に移行しています。移行処理には数分かかる場合があります。移行が完了したら、お知らせします。その後も通常通りWordPressをご利用いただけます。

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
ja: s プラグインと PHP の非互換性

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
ja: s プラグインと WordPress の非互換性

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
ja: s プラグインとの非互換性

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
ja: s プラグインが有効です

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
ja[0]: レビュー

en: 404 Page
ja: 404ページ

en: API Key
ja: APIキー

en: Actions:
ja: 行動する。

[ctx: Item]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリーの追加

en: Add New Item
ja: 新規追加

en: Add New Location
ja: 新しい場所の追加

en: Add images to gallery
ja: ギャラリーに画像を追加する

en: Address
ja: 住所

en: Address and Location
ja: 住所・所在地

en: Address and location
ja: 住所・所在地

en: Advanced Filters block displayed within search form
ja: 検索フォームに表示されるAdvanced Filtersブロック

en: Advanced Header Design
ja: 高度なヘッダーデザイン

en: Advanced header
ja: アドバンストヘッダー

en: Align Center
ja: アラインセンター

en: Align Justify
ja: アライン ジャスティファイ

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Right
ja: 右寄せ

en: Align Text Center
ja: 文字列の中央揃え

en: Align Text Justify
ja: 文字揃え 両端揃え

en: Align Text Left
ja: テキストを左揃えにする

en: Align Text Right
ja: テキストを右寄せにする

en: Alignment
ja: アライメント

en: All
ja: すべて

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All Items
ja: 全商品

en: All Locations
ja: すべての拠点

en: All Special Pages
ja: すべての特設ページ

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
ja: 自動的に移行されたすべてのアイテム、カテゴリー、ロケーションがデータベースから削除されました。新しい移行処理が開始されました。

en: All filters
ja: 全てのフィルター

en: All inputs
ja: 全入力

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムに対するコメントをお客様が管理できるようにします。

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
ja: Citadelaの商品に対して、お客様がレビューを管理できるようにします。

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムに、お客様がカテゴリーを設定できるようにします。

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
ja: お客様がシタデラアイテムの位置を設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムの注目カテゴリーをお客様が設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
ja: シタデラアイテムのGPXトラックファイルをお客様が設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムの拡張オプションをお客様が設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
ja: シタデラアイテムの住所や所在地をお客様が設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
ja: シタデラアイテムのコンタクトをお客様に設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
ja: シタデラアイテムの内容をお客様が設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムにお客様が抜粋を設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムの特集画像をお客様が設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
ja: Citadelaアイテムの一般的なオプションをお客様が設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
ja: Citadelaのアイテムの画像ギャラリーをお客様が設定できるようにします。

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
ja: シタデラアイテムの営業時間をお客様が設定できるようにする。

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
ja: Citadelaアイテムのページ属性をお客様が設定できるようにします。

en: Already claimed
ja: 既に請求済み

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
ja: すでに開設されているアイテムポストは、リファレンスポストとして使用されます。

en: Any active subscription
ja: 任意のアクティブなサブスクリプション

en: Appearance
ja: 外観

en: Approve
ja: 承認

en: Approve claim
ja: 請求の認諾

en: Approved
ja: 承認済み

en: Archives:
ja: アーカイブス

en: Are you sure you want to decline this claim?
ja: この請求は本当にお断りするのでしょうか？

en: Ascending
ja: 昇順

en: Attributes
ja: 属性

en: Author Details
ja: 著者詳細

en: Author archives:
ja: 著者アーカイブス

en: Author biographical info
ja: 著者略歴

en: Author name
ja: 著者名

en: Authors to display
ja: 表示する作家

en: Automatic Listing Map
ja: 自動掲載マップ

en: Automatic Listing Map (for posts)
ja: 自動掲載マップ（投稿用）

en: Automatic height
ja: 自動高さ

en: Autoplay
ja: オートプレイ

en: Background
ja: 背景

en: Background color
ja: 背景色

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background on collapsed form
ja: 折りたたみフォームの背景

en: Background settings
ja: 背景の設定

en: Background type
ja: 背景の種類

en: Blur background
ja: 背景をぼかす

en: Blur radius
ja: ブラー半径

en: Border around filter group
ja: フィルターグループの境界線

en: Border around heading
ja: 見出しの周りのボーダー

en: Border color
ja: ボーダーカラー

en: Border radius
ja: ボーダー半径

en: Border settings
ja: ボーダー設定

en: Border style
ja: ボーダースタイル

en: Border width
ja: ボーダー幅

en: Borders color
ja: ボーダーカラー

en: Borders width
ja: ボーダー幅

en: Bottom
ja: 底面

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Box layout
ja: ボックスレイアウト

en: Box width
ja: 箱の幅

en: Button background color
ja: ボタンの背景色

en: Button border radius
ja: ボタンの境界線半径

en: Button color
ja: ボタンカラー

en: Button settings
ja: ボタン設定

en: Button style
ja: ボタン式

en: Button text color
ja: ボタンの文字色

en: Buttons
ja: ボタン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Captcha check failed!
ja: Captchaチェックに失敗しました。

en: Caption text
ja: キャプションテキスト

en: Carousel Options
ja: カルーセルオプション

en: Carousel autoplay enabled
ja: カルーセルの自動再生が可能

en: Carousel decoration color
ja: カルーセル装飾色

en: Carousel loop mode enabled
ja: カルーセルループモード有効

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Details
ja: カテゴリー詳細

en: Category archives:
ja: カテゴリー別アーカイブ

en: Category color
ja: カテゴリーカラー

en: Category decoration color
ja: カテゴリー装飾色

en: Category icon
ja: カテゴリーアイコン

en: Center
ja: センター

en: Center left
ja: 中央左

en: Center right
ja: センターライト

en: Change GPX track
ja: GPXトラックの変更

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
ja: 選択された入力タイプに対する選択肢。1行に1つの選択肢を挿入し、保存された入力値と入力に表示されるテキストをコロンで区切ります。

en: Choose option
ja: オプションを選択

en: Citadela - Special Pages
ja: シタデラ - スペシャルページ

note: translators: %s plugin's name
en: Citadela Directory Lite
ja: CitadelaディレクトリLite

en: Citadela Half Layout Map Settings
ja: シタデラ ハーフレイアウトマップ設定

en: Citadela Item Page Layout
ja: シタデラアイテムページレイアウト

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
ja: シタデラリスティング

en: Citadela Listing > Item Extension
ja: シタデラリスティング > アイテムエクステンション

en: Citadela Listing Blocks
ja: シタデラ リスティングブロック

en: Citadela Posts Blocks
ja: シタデラポストブロック

en: Citadela Special Pages
ja: シタデラ特設ページ

en: Citadela Subscription
ja: シタデラ サブスクリプション

en: Claim Listing
ja: 請求リスト

en: Claim Listing Request
ja: 請求掲載依頼

en: Claim as:
ja: として主張する。

en: Claim listing has been approved
ja: クレームリストが承認されました

en: Claim listing has been declined
ja: クレームリスティングが拒否されました

en: Claim status
ja: 請求の状況

en: Claimed by
ja: 請求先

en: Clear
ja: クリア

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
ja: 下のボタンをクリックすると、移行作業が再開されます。自動的に移行されたアイテム、カテゴリー、ロケーションはすべて削除されます。手動で作成したアイテム、カテゴリー、ロケーションは削除されません。その後、自動的に移行処理が開始されます。

en: Closed on mobile
ja: モバイルは終了しました

en: Cluster radius in px
ja: クラスター半径（単位：px

en: Clusters are disabled.
ja: クラスターは無効です。

en: Collapsible filters section.
ja: 折りたたみ可能なフィルター部。

en: Comments
ja: コメント

en: Contact
ja: お問い合わせ先

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content visible for:
ja: のために見えるコンテンツ。

en: Copy and paste the JSON from this website:
ja: 本サイトのJSONをコピー＆ペーストしてください。

en: Couldn't find location, try different address.
ja: 場所が見つからないので、別の住所を試してください。

en: Cover
ja: カバー

en: Cover column height
ja: カバーコラムの高さ

en: Cover image
ja: 表紙画像

en: Current block view
ja: 現在のブロック表示

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Height Settings
ja: 高さのカスタム設定

en: Custom inputs
ja: カスタム入力

en: Custom shadow
ja: カスタムシャドウ

en: Customized options for mobile screen width.
ja: モバイル画面の幅に合わせたカスタマイズオプション。

en: Dark
ja: ダーク

en: Data migration
ja: データ移行

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
ja: 値がない入力のデータは表示されません。

en: Date
ja: 日付

en: Date archives:
ja: 日付アーカイブス

en: Date color
ja: 日付カラー

en: Decide if email address is visible for visitors
ja: メールアドレスを訪問者に見せるかどうかを決める

en: Decline
ja: 減少

en: Decline claim
ja: 減額請求

en: Decoration color
ja: デコレーションカラー

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Layout Options
ja: デフォルトレイアウトオプション

en: Default Search Results
ja: デフォルトの検索結果

en: Default Search Results Page
ja: デフォルトの検索結果ページ

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
ja: 選択範囲のデフォルトテキストで、選択範囲の最初のオプションとして表示されます。

en: Default shadow
ja: デフォルトシャドウ

en: Default size
ja: デフォルトサイズ

en: Delay between slides
ja: スライド間ディレイ

en: Descending
ja: 下降

en: Description
ja: 商品説明

en: Description text that appear on edit page with new input.
ja: 新規入力時に編集画面に表示される説明テキスト。

en: Design Options
ja: デザインオプション

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop size
ja: デスクトップサイズ

en: Disable filters button label
ja: フィルター無効化ボタンラベル

en: Disable geolocation button label
ja: ジオロケーションボタンのラベルを無効にする

en: Display name
ja: 表示名

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
ja: GPS座標で最も近いものを表示します。

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
ja: 選択した参照項目の投稿に類似した投稿が表示されます。

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
ja: 出品者の住所や電話番号などの連絡先が表示されます。

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
ja: アイテム投稿場所へのGoogle Mapsナビゲーションを開くボタンを表示します。

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
ja: アイテムに割り当てられたGPXファイルをダウンロードするためのボタンを表示します。

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
ja: 特定の出品物のメールアドレスに直接メールを送信するお問い合わせフォームが表示されます。

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
ja: アクティブなメンバーシップを持つユーザーのみ、またはメンバーシップを持たない訪問者のみにコンテンツを表示します。

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
ja: 特定の掲載項目のビジュアルエディタに書かれた内容を表示します。

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
ja: Item Postに割り当てられた画像のギャラリーを表示します。

en: Displays information about author on author archive page.
ja: 著者アーカイブページに著者の情報を表示する。

en: Displays information about selected authors.
ja: 選択した作家の情報を表示します。

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
ja: アイテムに割り当てられたItem Extension入力の情報が表示されます。

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
ja: 特定のフィルターに基づいたリストカテゴリーを表示します。特定のカテゴリーから親カテゴリーやサブカテゴリーを表示することができます。

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
ja: 現在のカテゴリー／ロケーションページ、または検索フォームの結果を基に、リスト項目を表示します。

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
ja: フィルターに基づいたリスト項目を表示します。例えば、特定のカテゴリ、場所、特集のアイテムのみを表示します。

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
ja: リスト内のアイテムをフィルタリングして地図上に表示します。例えば、特定のカテゴリ、場所、特集のアイテムのみを表示します。

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
ja: 選択された参照項目ポストと類似のリスト項目を表示します。

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
ja: 特定のフィルターに基づいたリストロケーションを表示します。特定の場所の親ロケーションや子ロケーションを表示することができます。

en: Displays listing subcategories based on current category page.
ja: 現在のカテゴリページに基づくサブカテゴリの一覧を表示します。

en: Displays listing sublocations based on current category page.
ja: 現在のカテゴリページに基づいたリストのサブロケーションを表示します。

en: Displays main item image of specific listing item.
ja: 特定の出品物のメイン画像を表示します。

en: Displays opening hours of specific listing item.
ja: 特定の掲載項目の営業時間が表示されます。

en: Displays posts based on current results from search form.
ja: 検索フォームからの現在の検索結果をもとに記事を表示します。

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
ja: WordPressのデフォルトの検索結果ページで、現在の結果に基づいて投稿を表示する。

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
ja: 投稿をフィルタリングして地図上に表示する。例えば、特定のカテゴリーや場所からの投稿のみを表示する。

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
ja: 現在のページに基づいて、関連するリスト項目を自動的に表示します。例えば、検索結果や商品の詳細位置など。

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
ja: 現在のページに基づいて、関連する投稿を自動的に表示します。例えば、検索結果や投稿の詳細位置など。

en: Displays the button and the form for claim listing.
ja: クレーム一覧のボタンとフォームを表示します。

en: Displays upcoming events of specific listing item.
ja: 特定の掲載項目の今後の予定が表示されます。

en: Distance
ja: 距離

en: Distance option label
ja: 距離オプションラベル

en: Distance unit
ja: 距離単位

en: Do not show
ja: 表示しない

en: Do not show endpoints
ja: エンドポイントを表示しない

en: Do not use Item Detail special page settings
ja: アイテム詳細ページ設定を使用しない

en: Download GPX file
ja: GPXファイルのダウンロード

en: Drop GPX file here
ja: GPXファイルをここにドロップ

en: Dynamic track visibility
ja: ダイナミックなトラックの視認性

en: Easy Admin
ja: イージー・アドミン

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
ja: Easy Adminは、WordPressの管理を簡素化し、余計な邪魔をしないようにします。

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集する

en: Edit Item
ja: 編集項目

en: Edit Location
ja: 編集場所

en: Edit Special Page
ja: 特設ページの編集

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Help
ja: メールヘルプ

en: Email Label
ja: メールラベル

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: Email settings
ja: メール設定

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
ja: 電子メールの送信者として使用される電子メールは、メールアドレスがウェブサイトのドメインと一致していることを確認してください。

en: Empty map behavior
ja: エンプティマップの動作

en: Empty value to show all similar items.
ja: 空の値を指定すると、類似したすべての項目が表示されます。

en: Enable
ja: イネーブル

en: Enable Gutenberg editor
ja: Gutenbergエディタを有効にする

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
ja: メニューからフィルターに利用可能な入力を有効化および挿入

en: Enable and insert inputs via menu
ja: メニューから入力の有効化、挿入が可能

en: Enable bundled subscriptions
ja: バンドルサブスクリプションを有効にする

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
ja: アップロードしたGPXトラックの最初と最後のポイントにエンドポイントマーカーが表示されます。

en: Event Details
ja: イベント詳細

en: Event Image Options
ja: イベント画像オプション

en: Every segment in track
ja: トラック内の各セグメント

en: Everything
ja: すべて

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
ja: 挿入された値の例: %s

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Feature is disabled
ja: 機能が無効になっている

en: Featured
ja: 特集

en: Featured Category
ja: 特集カテゴリー

en: Featured category
ja: 特集カテゴリー

en: Featured image
ja: 特集画像

en: Featured items first
ja: 注目のアイテムから

en: Featured location
ja: 注目のロケーション

en: Fill all required fields, please.
ja: 必須項目はすべてご記入ください。

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter posts
ja: フィルターポスト

en: Filter special pages list
ja: フィルタリングスペシャルページ一覧

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters Design
ja: フィルターデザイン

en: Filters background color
ja: フィルタの背景色

en: Filters group name
ja: フィルターグループ名

en: Filters settings
ja: フィルター設定

en: Filters to specify results of displayed items.
ja: 表示される項目の結果を指定するためのフィルター。

en: Find address
ja: アドレス検索

en: Fix width
ja: 固定幅

en: Fixed
ja: 固定

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
ja: 詳しくは%sをご覧ください。

en: Force box width to selected value.
ja: ボックスの幅を選択された値で強制的に調整します。

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
ja: 表示されたデータに対してテーブルスタイルを強制し、長い値はラベルの下に移動しないようにしました。

en: Form
ja: フォーム

en: Form inside map breakpoint
ja: マップブレークポイント内のフォーム

en: Form settings
ja: フォームの設定

en: Friday
ja: 金曜日

en: Full horizontal
ja: フルホリゾンタル

en: Full vertical
ja: フルバーティカル

en: Fullwidth page
ja: 全角ページ

en: GPX Track
ja: GPXトラック

en: GPX Tracks
ja: GPXトラック

en: GPX file successfully loaded!
ja: GPXファイルの読み込みに成功しました

en: GPX files
ja: GPXファイル

en: Gallery Options
ja: ギャラリーオプション

en: General
ja: 一般

en: General background
ja: 一般的な背景

en: General options
ja: 一般的なオプション

en: General options for desktop.
ja: デスクトップ用の一般的なオプションです。

en: General settings
ja: 一般設定

en: Geolocation search settings
ja: ジオロケーション検索設定

en: Get directions
ja: アクセス方法

en: Google Maps API Key
ja: Google Maps APIキー

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
ja: Google Maps APIキーは、Googleが要求するものです。地図上にリスト項目を表示するなど、高度な地図機能を使用するすべてのWebサイトに必要です。APIキーの取得方法については、%1$following tutorial%2$s で詳しく説明しています。

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
ja: Google reCaptcha は、スパムボットによるスパムやその他の自動フォーム送信からあなたのウェブサイトを保護します。もし、サードパーティのソリューションを使ってウェブサイトのフォームを保護している場合は、以下のキー入力を無視してください。

en: Google reCaptcha v3 Keys
ja: Google reCaptcha v3 キー

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient degree
ja: グラデーション度

en: Grid size
ja: グリッドサイズ

en: Group name
ja: グループ名

en: Half layout page
ja: ハーフレイアウトページ

en: Header menu settings
ja: ヘッダーメニューの設定

en: Header opened or closed by default.
ja: ヘッダーはデフォルトで開閉します。

en: Header settings
ja: ヘッダー設定

en: Height unit
ja: 高さ単位

en: Help text displayed with Email input.
ja: メール入力時に表示されるヘルプテキスト

en: Help text displayed with Message input.
ja: メッセージ入力時に表示されるヘルプテキスト。

en: Help text displayed with Name input.
ja: Name入力時に表示されるヘルプテキスト。

en: Help text displayed with Subject input.
ja: Subject入力時に表示されるヘルプテキスト。

en: Help texts
ja: ヘルプテキスト

en: Hide Location input
ja: 位置情報の入力を隠す

en: Hide empty values
ja: 空の値を隠す

en: Hide map
ja: 地図を隠す

en: Hide selected filters
ja: 選択したフィルタを隠す

en: Hide selected inputs
ja: 選択した入力を隠す

en: Hide unchecked checkbox
ja: チェックされていないチェックボックスを隠す

en: Horizontal offset
ja: 水平オフセット

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
ja: 選択した場合、アイテム投稿のフィルターで利用可能になります。

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
ja: 独自のWooCommerce Subscriptionsプラグインを使用したい場合は、以下のバンドル版を非アクティブにし、プラグインをアクティブにするだけです。

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
ja: GPXトラックが複数のセグメントで構成されている場合、各セグメントの開始と終了の代わりに終点マーカーが表示されます。

en: Image focus
ja: 画像フォーカス

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image height unit
ja: 画像の高さ単位

en: Image position
ja: 画像位置

en: Image repeat
ja: イメージリピート

en: Image scroll
ja: 画像スクロール

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Images caption text
ja: 画像キャプションテキスト

en: Images gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Images vertical align
ja: 画像の縦位置調整

en: Infinite loop
ja: インフィニットループ

en: Input choices
ja: 入力の選択肢

en: Input description
ja: 入力内容

en: Input field name that appear on edit page.
ja: 編集画面に表示される入力欄の名前です。

en: Input identifier
ja: 入力識別子

en: Input label
ja: 入力ラベル

en: Input labels
ja: 入力ラベル

en: Input type
ja: 入力タイプ

en: Inputs contain validation errors.
ja: 入力にバリデーションエラーが含まれる。

en: Inputs group
ja: 入力グループ

en: Insert from media
ja: メディアから挿入

en: Insert unit that will be displayed with number value.
ja: 数値で表示される単位を挿入します。

en: Inside image
ja: 内部画像

en: Integrations
ja: 統合化

en: Invalid file format
ja: 無効なファイル形式

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
ja: お探しのものが見つからないようです。

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
ja: アイテム詳細ページ全体を構築することができるようになります。アイテム詳細ページからのブロックの継承はありません。

[ctx: post type singular name]
en: Item
ja: 項目

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
ja: アイテムカテゴリー

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
ja: アイテムカテゴリー

en: Item Categories widgets area
ja: アイテムカテゴリウィジェットエリア

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
ja: 項目区分

en: Item Claim Listing
ja: アイテムクレームリスト

en: Item Contact Details
ja: 項目 連絡先

en: Item Contact Form
ja: アイテムお問い合わせフォーム

en: Item Content
ja: 項目 内容

en: Item Detail
ja: アイテム詳細

en: Item Detail Page
ja: アイテム詳細ページ

en: Item Details
ja: アイテム詳細

en: Item Events
ja: アイテムイベント

en: Item Extension
ja: アイテム エクステンション

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
ja: Item Extensionは、Item Postsの編集ページに追加の入力を作成することができます。

en: Item Featured Image
ja: アイテム紹介画像

en: Item GPX Download
ja: アイテムGPXダウンロード

en: Item Gallery
ja: アイテムギャラリー

en: Item Get Directions
ja: 項目 Get Directions

en: Item Image Options
ja: アイテム画像オプション

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
ja: 項目 場所

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
ja: 項目 場所

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
ja: 項目 場所

en: Item Locations widgets area
ja: アイテムロケーションウィジェットエリア

en: Item Opening Hours
ja: 項目 営業時間

en: Item Options
ja: アイテムオプション

en: Item Review
ja: アイテムレビュー

en: Item Reviews
ja: アイテムレビュー

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
ja: アイテムレビューは、WordPressのコメントを拡張し、ウェブサイト訪問者がアイテム投稿にレビューや評価を残せるようにするものです。

en: Item already claimed
ja: すでに請求済みの商品

en: Item author
ja: アイテム作成者

en: Item category
ja: 項目区分

en: Item detail page slug
ja: アイテム詳細ページのスラッグ

en: Item has been claimed
ja: アイテムがクレームされました

en: Item location
ja: アイテム位置

en: Item owner reply.
ja: アイテムオーナーからの返信

en: Item pending moderation from admin
ja: 管理者による修正待ちの項目

en: Item widgets area
ja: アイテムウィジェットエリア

en: Item:
ja: アイテムです。

en: Items
ja: アイテム

[ctx: post type general name]
en: Items
ja: アイテム

[ctx: post type menu name]
en: Items
ja: アイテム

en: Keep header closed by default on mobile.
ja: モバイルでは、デフォルトでヘッダーを閉じたままにします。

en: Kilometers
ja: キロメートル

en: Label color
ja: ラベルカラー

en: Label for email field
ja: メール欄のラベル

en: Label for submit button
ja: 送信ボタンのラベル

en: Label for username field
ja: ユーザー名欄のラベル

en: Label used for Email input.
ja: 電子メール入力に使用するラベル。

en: Label used for Message textarea.
ja: メッセージテキストエリアに使用するラベル。

en: Label used for Name input.
ja: Name入力に使用するラベル。

en: Label used for Subject input.
ja: Subjectの入力に使用するラベル。

en: Label width
ja: ラベル幅

en: Large
ja: 大型

en: Large button
ja: 大型ボタン

en: Large size
ja: 大きいサイズ

en: Latitude
ja: ラティチュード

en: Leave a review
ja: レビューを書く

en: Leave empty to not use this option.
ja: このオプションを使用しない場合は、空のままにしておきます。

en: Left
ja: 左

en: Limit displayed posts
ja: 表示する投稿を制限する

en: Line under heading
ja: 見出しの下の行

en: Lines color
ja: ラインカラー

en: Lines decoration
ja: ライン装飾

en: Link label
ja: リンクラベル

en: Links color
ja: リンクカラー

en: List layout
ja: リストレイアウト

en: Listing Advanced Filters
ja: リスティングアドバンスフィルタ

en: Listing Author Detail
ja: 出品者詳細

en: Listing Authors List
ja: リストアップ 著者一覧

en: Listing Categories List
ja: リストアップカテゴリー一覧

en: Listing Category Page
ja: 掲載カテゴリーページ

en: Listing Items List
ja: 出品物リスト

en: Listing Location Page
ja: リスティングロケーションページ

en: Listing Locations List
ja: リストアップ拠点一覧

en: Listing Map
ja: 地図を表示する

en: Listing Map (for posts)
ja: リスティングマップ（投稿用）

en: Listing Membership Content
ja: 会員コンテンツ一覧

en: Listing Search Form
ja: 物件検索フォーム

en: Listing Search Results
ja: リストアップ検索結果

en: Listing Similar Items
ja: 類似商品のリストアップ

en: Listing Subcategories List
ja: サブカテゴリー一覧

en: Listing Sublocations List
ja: リスティングサブロケーションリスト

en: Location
ja: 所在地

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
ja: 所在地

en: Location Details
ja: 所在地詳細

en: Locations
ja: 所在地

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
ja: 所在地

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
ja: 所在地

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Logged in text
ja: ログインしたテキスト

en: Logical operator
ja: 論理演算子

en: Longitude
ja: 経度

en: Map provider
ja: マッププロバイダ

en: Maps provider
ja: 地図提供者

en: Mark Item post as featured
ja: アイテム投稿をフィーチャーとしてマークする

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
ja: カテゴリを特集としてマークし、表示結果で優先的に表示する。

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
ja: 位置情報を特集としてマークし、表示結果で優先的に表示します。

en: Marker Cluster Settings
ja: マーカークラスターの設定

en: Markers
ja: マーカー

en: Markers & GPX Tracks
ja: マーカーとGPXトラック

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
ja: 半径 %spx 未満の距離にあるマーカは、クラスタにグループ化されます。0 を設定するとクラスタが無効になる。

en: Max number of items
ja: 最大アイテム数

en: Maximum displayed posts
ja: 最大表示件数

en: Maximum distance
ja: 最大距離

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
ja: 現在のサブスクリプションの最大アイテム数を超えています。

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Medium
ja: ミディアム

en: Medium size
ja: 中型

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
ja: チェックボックスをフィルターグループに統合し、フロントエンドのフィルターで一緒に表示します。グループ名を変えて、より多くのグループを使用することができます。

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Help
ja: メッセージヘルプ

en: Message Label
ja: メッセージラベル

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
ja: サーバー側の問題でフォーム送信に失敗した場合に表示されるメッセージ。

en: Message displayed when the form validation failed.
ja: フォームのバリデーションに失敗したときに表示されるメッセージ

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
ja: フォームの送信に成功したときに表示されるメッセージ。

en: Message for the email notification
ja: メール通知用メッセージ

en: Metabox content settings
ja: メタボックスの内容設定

en: Migration finished
ja: マイグレーション終了

en: Migration in progress
ja: マイグレーション実施中

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
ja: 現在、移行が進行中です。移行が終了すると、移行を再開することができます。

en: Migration restarted
ja: マイグレーション再開

en: Miles
ja: マイル数

en: Mini
ja: ミニ

en: Minimum height unit
ja: 最小高さ単位

en: Minimum image height
ja: 画像の高さの最小値

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
ja: 地図の高さの最小値は、地図内のコンテンツの必要性により、定義された値とは異なる場合があります。

en: Missing required GPX data
ja: 必要なGPXデータの欠落

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile size
ja: モバイルサイズ

en: Mobile width breakpoint
ja: モバイル幅のブレークポイント

en: Monday
ja: 月曜日

en: Move backward
ja: 後方へ移動

en: Move forward
ja: 前へ進む

en: Multiselect
ja: マルチセレクト

en: Name Help
ja: ネームヘルプ

en: Name Label
ja: ネームラベル

en: Name of sender displayed in received email.
ja: 受信したメールに表示される送信者名。

en: Name of settings tab on Item Edit page.
ja: 項目編集画面の設定タブの名称。

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリー名

en: New Item
ja: 新商品

en: New Location Name
ja: 新ロケーション名

en: Newer reviews
ja: 新着レビュー

en: Next
ja: 次のページ

en: Night
ja: 夜

en: No Items found
ja: 該当する項目はありません

en: No Items found in Trash
ja: ゴミ箱に該当するものはありません

en: No border
ja: ボーダーなし

en: No borders
ja: ボーダーなし

en: No lines
ja: 線なし

en: No posts found
ja: 投稿がありません

en: No repeat
ja: リピートなし

en: No results found.
ja: 結果は見つかりませんでした。

en: No shadow
ja: ノーシャドウ

en: No special pages found.
ja: 特別なページは見つかりませんでした。

en: No users found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Non-membership visitors
ja: 非会員来場者

en: None
ja: なし

en: Note
ja: 備考

en: Notification messages
ja: 通知メッセージ

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
ja: アイテムがすでに請求されている場合の通知。非表示にする場合は、空のままにします。

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
ja: アイテムが管理者によるモデレーションを待っているときに通知します。非表示にする場合は、空のままにします。

en: Notifications
ja: お知らせ

en: Number
ja: 番号

en: Number of items
ja: 項目数

en: OK
ja: よっしゃー

en: Older reviews
ja: 旧レビュー

en: Only featured
ja: 特集のみ

en: Only featured items
ja: 注目のアイテムのみ

en: Only parent categories
ja: 親カテゴリーのみ

en: Only parent locations
ja: 親拠点のみ

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: おっと!そのページは見つかりませんでした。

en: Open image in popup
ja: 画像をポップアップで開く

en: Opened by default
ja: デフォルトで開かれている

en: Opening Hours
ja: 営業時間

en: Opening hours
ja: 営業時間

en: Options
ja: オプション

en: Order Options
ja: 注文方法

en: Order by
ja: ご注文はこちら

en: Order number
ja: 注文番号

en: Organizer:
ja: オーガナイザー

en: Owner
ja: 所有者

en: Page template
ja: ページテンプレート

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリです。

en: Parent Location
ja: 親会社の所在地

en: Parent Location:
ja: 親の所在地。

en: Pending
ja: 保留

en: Performance Settings
ja: パフォーマンス設定

en: Plugin Activation
ja: プラグイン有効化

en: Position unavailable
ja: 位置不明

en: Post Options
ja: ポストオプション

en: Post has not selected any term.
ja: Postは用語を選択していません。

en: Posts Author Page
ja: 投稿一覧 著者ページ

en: Posts Category Page
ja: 投稿カテゴリーページ

en: Posts Date Page
ja: 投稿日 ページ

en: Posts Search Form
ja: 記事検索フォーム

en: Posts Search Results
ja: 投稿検索結果

en: Posts Tag Page
ja: 投稿タグページ

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Posts number color
ja: 投稿番号色

en: Previous
ja: 前

en: Proportional image height
ja: プロポーショナルイメージの高さ

en: Radial gradient
ja: ラジアルグラデーション

en: Random
ja: ランダム

en: Rating
ja: 評価

en: Rating stars color
ja: 評価星の色

en: Read more
ja: 続きを読む

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
ja: 最近アクティブになったテーマは %s プラグインと互換性がないため、プラグインが非アクティブになりました。

en: Recommended map height
ja: 推奨マップの高さ

en: Reference Item Post
ja: 参照項目 ポスト

en: Remove GPX track
ja: GPXトラックの削除

en: Remove Image
ja: 画像を削除する

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat horizontally
ja: 水平に繰り返す

en: Repeat vertically
ja: 縦に繰り返す

en: Respond to review
ja: レビューに回答する

en: Responsive options applied under screen width
ja: レスポンシブオプションは画面幅の下に適用されます。

en: Restart migration
ja: マイグレーションを再開する

en: Results include at least one of selected filters.
ja: 結果には、選択された少なくとも一つのフィルターが含まれる。

en: Results must include all selected filters.
ja: 結果は、選択されたすべてのフィルタを含む必要があります。

en: Retro
ja: レトロ

en: Reviews
ja: レビュー

en: Right
ja: 右

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Scroll
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search Categories
ja: 検索カテゴリー

en: Search Items
ja: 検索項目

en: Search Locations
ja: 検索場所

en: Search Special ages
ja: 特殊な年代を検索する

en: Search by geolocation
ja: ジオロケーションで検索

en: Search for authors
ja: 著者検索

en: Search for posts
ja: 投稿を検索する

en: Search for reference item post
ja: 参照項目投稿を検索する

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
ja: 画面幅が大きい場合、検索フォームが地図内に表示される。

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
ja: キーワードやカテゴリー、場所などから掲載商品を検索することができる検索フォーム。

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
ja: キーワードやカテゴリー、場所などから記事を検索することができる検索フォーム。

en: Search keyword
ja: 検索キーワード

en: Search results for:
ja: の検索結果です。

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Select
ja: 選択

en: Select Category
ja: カテゴリーを選択

en: Select Image
ja: 画像選択

en: Select Location
ja: 場所を選択

en: Select alignment
ja: アライメントを選択

en: Select an Item
ja: 項目を選択する

en: Select featured category
ja: 特集カテゴリーを選択

en: Select image
ja: 画像選択

en: Select layout
ja: レイアウトを選択

en: Select position of unit displayed with number value.
ja: 数値で表示されるユニットの位置を選択します。

en: Select size
ja: サイズ選択

en: Select type input cannot use AND operator.
ja: 選択型入力では、AND演算子は使用できません。

en: Select type of input field.
ja: 入力フィールドの種類を選択します。

en: Select your rating, please.
ja: レーティングを選択してください。

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
ja: 選択されたカテゴリは優先的に表示され、地図上にアイテムポストを表示します。

en: Selected post is no more published.
ja: 選択された記事は公開されなくなりました。

en: Selected posts
ja: 選択されたポスト

en: Selected posts are no more published.
ja: 選択した記事は公開されなくなりました。

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
ja: 選択された参考投稿は、他の類似した投稿の前に掲載されます。

en: Send Button Text
ja: 送信ボタンテキスト

en: Sender Email
ja: 送信者メールアドレス

en: Sender Name
ja: 送信者名

en: Server Error Message
ja: サーバーエラーメッセージ

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
ja: サーバーにエラーが発生しました。それでも問題が解決しない場合は、サイトの管理者に連絡してください。

en: Settings Saved
ja: 保存された設定

en: Shadow
ja: シャドウ

en: Shadow color
ja: シャドーカラー

en: Shadow settings
ja: シャドウ設定

en: Show Category description
ja: カテゴリの説明を表示する

en: Show Category icon
ja: カテゴリーアイコンを表示する

en: Show Email Address
ja: メールアドレスを表示する

en: Show Location description
ja: 場所の説明を表示する

en: Show Location icon
ja: 位置情報を表示するアイコン

en: Show Opening Hours
ja: 開場時間

en: Show Streetview
ja: ストリートビューを表示する

en: Show address
ja: アドレスを表示

en: Show advanced filters
ja: アドバンストフィルターを表示する

en: Show author image
ja: 著者画像を表示する

en: Show biographical info
ja: 経歴を表示する

en: Show categories
ja: カテゴリーを表示

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
ja: 定義されたメールアドレスにメールを送信するページにコンタクトフォームを表示する

en: Show cover image
ja: カバー画像を表示

en: Show data
ja: データを表示する

en: Show date
ja: 開演時間

en: Show description
ja: 説明文を表示

en: Show empty map
ja: 空の地図を表示する

en: Show featured image
ja: 特集画像を表示する

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
ja: 他のアイテム投稿の前に、注目のアイテムをリストの最上部に表示します。

en: Show filters group title
ja: フィルターグループのタイトルを表示する

en: Show link
ja: リンクを表示する

en: Show link label input
ja: リンクラベルの入力を表示する

en: Show locations
ja: 表示場所

en: Show more
ja: もっと見る

en: Show navigation arrows
ja: ナビゲーションアローを表示する

en: Show on map
ja: 地図で見る

en: Show only categories marked as featured.
ja: 特集としてマークされたカテゴリのみを表示する。

en: Show only featured category
ja: 特集カテゴリのみ表示

en: Show only locations marked as featured.
ja: 特集としてマークされた場所のみを表示する。

en: Show pagination bullets
ja: ページネーションの箇条書きを表示する

en: Show posts number
ja: 投稿数の表示

en: Show price
ja: 表示価格

en: Show rating
ja: ショーの評価

en: Show reference Item Post
ja: 参考文献を表示する アイテムポスト

en: Show selected filters
ja: 選択したフィルタを表示する

en: Show selected inputs
ja: 選択した入力を表示する

en: Show similar posts from the same:
ja: 同じような投稿を表示する

en: Show submit filter button
ja: フィルタ送信ボタンを表示する

en: Show subtitle
ja: 字幕を表示する

en: Show track endpoint markers on
ja: トラックエンドポイントマーカーを表示する

en: Show web
ja: ショーウェブ

en: Silver
ja: シルバー

en: Simple layout
ja: シンプルなレイアウト

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Skip number of posts from start
ja: 開始からの投稿数をスキップする

en: Small
ja: 小型

en: Small button
ja: 小型ボタン

en: Small size
ja: 小型

en: Solid color
ja: 無地

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
ja: 特設ページ

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
ja: 特設ページ

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
ja: 特設ページ

en: Special page updated.
ja: 特設ページを更新しました。

en: Special pages list
ja: スペシャルページ一覧

en: Special pages list navigation
ja: スペシャルページ一覧ナビゲーション

en: Spread radius
ja: スプレッド半径

en: Start and end of track
ja: トラックの始点と終点

en: Step
ja: ステップ

en: Streetview
ja: ストリートビュー

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
ja: ストリートビューは、Google APIキーが有効な場合のみ利用可能です。

en: Style
ja: スタイル

en: Style JSON
ja: スタイル JSON

en: Subject
ja: 課題

en: Subject Help
ja: 件名 ヘルプ

en: Subject Label
ja: サブジェクト・ラベル

en: Subject for the email notification
ja: メール通知用の件名

en: Submit Label
ja: ラベルを貼る

en: Submit distance button label
ja: 送信距離ボタンラベル

en: Submit filters button label
ja: フィルター送信ボタンラベル

en: Submit reply
ja: 返信を送信

en: Submit review
ja: レビューを投稿する

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Success Message
ja: サクセスメッセージ

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Table style
ja: テーブルスタイル

en: Tag archives:
ja: タグアーカイブ

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Terms & Conditions label
ja: 利用規約ラベル

en: Text
ja: テキスト

en: Text color
ja: 文字色

en: Text displayed in the form when user is logged in
ja: ユーザーがログインしているときにフォームに表示されるテキスト

en: Text displayed instead of full website url
ja: ウェブサイトの完全なURLの代わりにテキストが表示される

en: Text displayed on Send Button.
ja: 送信ボタンに表示される文字列。

en: Text displayed on empty map
ja: 空白の地図に表示される文字

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
ja: 利用規約のフォーム入力用テキスト。チェックボックスを無効にする場合は空欄にしてください。

en: Text layout
ja: テキストレイアウト

en: Text link
ja: テキストリンク

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
ja: メールメッセージのテキスト。利用可能な変数は以下の通りです。ユーザ名} {ユーザメールアドレス} {ユーザメッセージユーザ名}{ユーザメール}{ユーザメッセージ

en: Textarea
ja: テキストエリア

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
ja: s プラグインをアクティブにできませんでした。現在アクティブなテーマと互換性がありません。

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
ja: このサブスクリプションを持つ顧客が公開できるアイテムの最大数（アイテム数が無制限の場合は空のままにしてください）。

en: Theme
ja: テーマ

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
ja: 利用可能なサブスクリプションがありません。追加してください。

en: There are no filters to show.
ja: 表示するフィルターがない。

en: There are no inputs to show.
ja: 表示する入力がない。

en: There are no selected inputs to show.
ja: 表示する選択入力はありません。

en: Thick border
ja: 太い縁取り

en: Thick borders
ja: 太い縁取り

en: Thin border
ja: 薄型ボーダー

en: Thin borders
ja: 薄型ボーダー

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
ja: この機能により、リスティングアイテムのClaim Listing機能が追加されました。

en: This product is a Citadela Subscription.
ja: 本製品はシタデラ定期便です。

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
ja: この設定により、Gutenbergエディタを使用したItem Postsの編集が可能になります。この機能を利用することで、より柔軟な管理を行うことができます。アイテム詳細特設ページの「アイテムコンテンツ」ブロックに全てが配置されますので、どのブロックを入れるかはご注意ください。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time in seconds
ja: 時間（秒

en: Title
ja: タイトル

en: Title color
ja: タイトルカラー

en: Titles color
ja: タイトルカラー

en: Top
ja: トップ

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Track color
ja: トラックカラー

en: Track endpoints color
ja: トラックエンドポイントカラー

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
ja: ズームレベルに応じて、トラックは隠され、マップマーカーに置き換えられます。

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turn on Claim Listing feature
ja: Claim Listing 機能をオンにする

en: Turn on Item Extension features
ja: Item Extensionの機能をオンにする

en: Turn on Item Reviews for listing items
ja: 出品時のアイテムレビューをONにする

en: Type for search...
ja: 検索のためのタイプ...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
ja: チェックされていないシングルチェックボックスは表示されません。

en: Unclaimed
ja: 未所持

en: Under image
ja: 画像下

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
ja: 新しい入力フィールドの一意な識別子。スペースは使用せず、1単語で入力してください。アンダースコアとダッシュは使用可能です。

en: Unit of number
ja: 数値の単位

en: Unit position
ja: ユニット位置

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
ja: あらゆるウェブサイトに対応するユニバーサルなリスティング機能

en: Update Category
ja: 更新区分

en: Update Location
ja: 更新場所

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
ja: アップロードされたファイルに必要なGPXトラックデータが含まれていない。

en: Uploaded file has not valid XML format.
ja: アップロードされたファイルが有効なXML形式ではありません。

en: Uploading&#8230;
ja: アップロード&#8230

en: Url
ja: ウル

en: Use Contact Form
ja: お問い合わせフォームを利用する

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
ja: 購読者のための簡単な管理インターフェイスを使用します。

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
ja: 出品アイテムのコンテンツにGutenbergエディタを使用する

en: Use carousel
ja: カルーセルを使う

en: Use correct full website url
ja: 正しいWebサイトURLを使用する

en: Use geolocation search
ja: ジオロケーション検索を利用する

en: Use in search filter
ja: 検索フィルターでの使用

en: Use responsive options
ja: レスポンシブオプションの使用

en: Use valid email address, please.
ja: 有効なEメールアドレスをご使用ください。

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
ja: フォームの各入力に対して、追加のヘルプテキストやGDPRテキストを表示するのに便利です。

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User additional options
ja: ユーザー追加オプション

en: User denied geolocation
ja: ユーザーがジオロケーションを拒否

en: User email
ja: ユーザーメール

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: User posts count
ja: ユーザー投稿数

en: User registration date
ja: ユーザー登録日

en: Username Label
ja: ユーザー名ラベル

en: Users with active membership
ja: アクティブな会員を持つユーザー

en: Validation Error Message
ja: バリデーションエラーメッセージ

en: Value color
ja: バリューカラー

en: Vertical offset
ja: 垂直方向のオフセット

en: View Category
ja: カテゴリーを見る

en: View Location
ja: 所在地を見る

en: View Site
ja: サイトを見る

en: View more
ja: もっと見る

en: View posts
ja: 投稿を見る

en: View posts label
ja: 投稿を見る ラベル

en: View track on the map
ja: 地図上にトラックを表示

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
ja: SEO対策やGoogle Structured Dataの要件を満たすために、24:00の時刻を使用することをお勧めします。08:00-15:00のような時間帯を使用してください。

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
ja: Citadela Directory Liteプラグインを停止しました。今後はフルバージョンのプラグインを有効化してご利用ください。

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
ja: WooCommerce Subscriptionsプラグインが有効で、Citadela Listingプラグインの定期購読機能が利用できることに気づきました。

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
ja: サポートされていない古いバージョンの PHP を使用しているため、<em>プラグインが無効</em>になっていることに気づきました。<a href='%1$s'>PHPを最新バージョンにアップグレードすることにより、あなたのサイトを高速で安全にすることができます</a>。2$s の最小要件は <strong>PHP 5.6.20</strong> です。

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
ja: あなたが古いバージョンの WordPress を使用しているため、<em>プラグインが無効になっています</em>。<a href='%1$s'>WordPressを最新バージョンに更新することで、サイトの安全性と最新性を確認してください</a>。2$s の最小要件は <strong>WordPress 5.2</strong> です。

en: Web
ja: ウェブ

en: Website Link
ja: ウェブサイトリンク

en: Website Link Label
ja: ウェブサイトリンクラベル

en: Website link rel attribute
ja: ウェブサイトリンクのrel属性

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
ja: 商品カテゴリページで表示されるウィジェット。

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
ja: 商品紹介ページで表示されるウィジェット。

en: Widgets displayed on Item posts pages.
ja: アイテム投稿ページで表示されるウィジェット。

en: Will be listed all available similar items.
ja: 入手可能な類似品すべてを掲載する予定です。

en: With background
ja: 背景付き

en: With search form
ja: 検索フォーム付き

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
ja: urlは、プレーンリンクの代わりに表示されるテキストを挿入するための追加入力が利用可能になります。

en: WooCommerce subscriptions
ja: WooCommerceのサブスクリプション

en: Works when block is the only block in a column.
ja: ブロックがカラム内の唯一のブロックである場合に動作します。

en: You do not have permission to upload files.
ja: あなたはファイルをアップロードする権限を持っていません。

en: You must be logged in to post a review.
ja: レビューを投稿するには、ログインする必要があります。

en: Your rating
ja: あなたの評価

en: Your reply to review
ja: レビューへのご返信

en: Your review
ja: あなたのレビュー

en: blue : Blue color
ja: blue : 青色

en: default image size
ja: デフォルトの画像サイズ

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
ja: または

en: post | posts
ja[0]: ポスト

en: red : Red color
ja: red : 赤色
