Citadela Listing 5.7.15 - en to is translation catalogue (812 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
is[0]: %1$s umsögn um „%2$s“

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
is: %s hefur lokið flutningi. Allir hlutir, flokkar og staðsetningar úr fyrra AIT skráarþema þínu eru nú fáanlegir til notkunar með Citadela Listing viðbótinni.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
is: %s flytur sjálfkrafa alla hluti, flokka og staðsetningar úr fyrra AIT skráarþema þínu í bakgrunni. Flutningsferlið getur tekið nokkrar mínútur. Við munum láta þig vita þegar flutningi er lokið. Þú getur haldið áfram að nota WordPress eins og venjulega.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
is: %s viðbót og PHP ósamrýmanleiki

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
is: %s viðbót og WordPress ósamrýmanleiki

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
is: %s viðbót ósamrýmanleiki

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
is: %s viðbótin er virk

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
is[0]: %s umsögn

en: 404 Page
is: 404 síða

en: API Key
is: API lykill

en: Actions:
is: Aðgerðir:

[ctx: Item]
en: Add New
is: Bæta við nýju

en: Add New Category
is: Bæta við nýjum flokki

en: Add New Item
is: Bæta við nýjum hlut

en: Add New Location
is: Bæta við nýrri staðsetningu

en: Add images to gallery
is: Bættu myndum við myndasafn

en: Address
is: Heimilisfang

en: Address and Location
is: Heimilisfang og staðsetning

en: Address and location
is: Heimilisfang og staðsetning

en: Advanced Filters block displayed within search form
is: Ítarlegri síunarblokk sem birtist í leitarformi

en: Advanced Header Design
is: Háþróuð haushönnun

en: Advanced header
is: Háþróaður haus

en: Align Center
is: Samræma miðju

en: Align Justify
is: Samræma Justify

en: Align Left
is: Stilltu til vinstri

en: Align Right
is: Hægrijafna

en: Align Text Center
is: Samræma textamiðstöð

en: Align Text Justify
is: Samræma texta réttlæta

en: Align Text Left
is: Stilltu texta til vinstri

en: Align Text Right
is: Réttu texta til hægri

en: Alignment
is: Jöfnun

en: All
is: Allt

en: All Categories
is: Allir flokkar

en: All Items
is: Allir hlutir

en: All Locations
is: Allar staðsetningar

en: All Special Pages
is: Allar sérstakar síður

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
is: Öllum sjálfkrafa fluttum atriðum, flokkum og staðsetningum var eytt úr gagnagrunninum þínum. Nýtt flutningsferli byrjað.

en: All filters
is: Allar síur

en: All inputs
is: Öll inntak

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stjórna athugasemdum fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stjórna umsögnum um Citadela hluti.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
is: Leyfðu viðskiptavininum að stilla flokka fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla staðsetningar fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla Valinn flokk fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
is: Leyfðu viðskiptavinum að stilla GPX lagskrána fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavinum að stilla vöruframlengingarvalkosti fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla heimilisfang og staðsetningu fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla tengilið fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla innihald fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
is: Leyfðu viðskiptavininum að stilla útdráttinn fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
is: Leyfðu viðskiptavinum að stilla valmyndina fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla almenna valkosti fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
is: Leyfðu viðskiptavininum að stilla myndasafnið fyrir Citadela hluti.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavinum að stilla opnunartíma fyrir Citadela vörur.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
is: Leyfa viðskiptavininum að stilla síðueiginleikana fyrir Citadela hluti.

en: Already claimed
is: Búinn að fullyrða

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
is: Þegar opnaður hlutur verður notaður sem viðmiðunarpóstur.

en: Any active subscription
is: Hvaða virka áskrift sem er

en: Appearance
is: Útlit

en: Approve
is: Samþykkja

en: Approve claim
is: Samþykkja kröfu

en: Approved
is: Samþykkt

en: Archives:
is: Skjalasafn:

en: Are you sure you want to decline this claim?
is: Ertu viss um að þú viljir hafna þessari kröfu?

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Attributes
is: Eiginleikar

en: Author Details
is: Upplýsingar um höfund

en: Author archives:
is: Skjalasafn höfunda:

en: Author biographical info
is: Ævisögulegar upplýsingar höfundar

en: Author name
is: Nafn höfundar

en: Authors to display
is: Höfundar til að sýna

en: Automatic Listing Map
is: Sjálfvirkt skráningarkort

en: Automatic Listing Map (for posts)
is: Sjálfvirkt skráningarkort (fyrir færslur)

en: Automatic height
is: Sjálfvirk hæð

en: Autoplay
is: Sjálfvirk spilun

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Background color
is: Bakgrunns litur

en: Background image
is: Bakgrunnsmynd

en: Background on collapsed form
is: Bakgrunnur á hrunnu formi

en: Background settings
is: Bakgrunnsstillingar

en: Background type
is: Bakgrunnsgerð

en: Blur background
is: Óljós bakgrunnur

en: Blur radius
is: Óljós radíus

en: Border around filter group
is: Rammi utan um síuhóp

en: Border around heading
is: Landamæri í kringum fyrirsögn

en: Border color
is: Rammalitur

en: Border radius
is: Radíus á landamærum

en: Border settings
is: Stillingar landamæra

en: Border style
is: Border stíll

en: Border width
is: Kantarbreidd

en: Borders color
is: Litur á ramma

en: Borders width
is: Kantar breidd

en: Bottom
is: Neðst

en: Bottom left
is: Neðst til vinstri

en: Bottom right
is: Neðst til hægri

en: Box layout
is: Skipulag kassa

en: Box width
is: Kassabreidd

en: Button background color
is: Bakgrunnslitur hnapps

en: Button border radius
is: Radíus hnappa

en: Button color
is: Litur á hnöppum

en: Button settings
is: Hnappstillingar

en: Button style
is: Hnappastíll

en: Button text color
is: Litur á hnappatexta

en: Buttons
is: Hnappar

en: Cancel
is: Hætta við

en: Captcha check failed!
is: Captcha athugun mistókst!

en: Caption text
is: Skýringartexti

en: Carousel Options
is: Hringekjuvalkostir

en: Carousel autoplay enabled
is: Sjálfvirk spilun hringekju virkt

en: Carousel decoration color
is: Litur á hringekjuskreytingum

en: Carousel loop mode enabled
is: Kveikt á hringekjuham

en: Categories
is: Flokkar

en: Category
is: Flokkur

en: Category Details
is: Upplýsingar um flokk

en: Category archives:
is: Flokkaskjalasafn:

en: Category color
is: Litur í flokki

en: Category decoration color
is: Flokkur skraut litur

en: Category icon
is: Flokkatákn

en: Center
is: Miðja

en: Center left
is: Miðja til vinstri

en: Center right
is: Miðju til hægri

en: Change GPX track
is: Skiptu um GPX lag

en: Checkbox
is: Gátreitur

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
is: Val fyrir valda inntakstegund. Settu inn eitt val í hverri línu, skiptu vistað innsláttargildi og texta sem birtist í inntakinu með því að nota tvípunkt.

en: Choose option
is: Veldu valkost

en: Citadela - Special Pages
is: Citadela - sérstakar síður

en: Citadela Half Layout Map Settings
is: Citadela Half Layout Kortastillingar

en: Citadela Item Page Layout
is: Citadela atriði síðu skipulag

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
is: Citadela skráning

en: Citadela Listing > Item Extension
is: Citadela skráning &gt; Atriðaviðbót

en: Citadela Listing Blocks
is: Citadela skráningarblokkir

en: Citadela Special Pages
is: Citadela sérstakar síður

en: Citadela Subscription
is: Citadela áskrift

en: Claim Listing
is: Kröfuskráning

en: Claim Listing Request
is: Kröfuskráningarbeiðni

en: Claim as:
is: Krafa sem:

en: Claim listing has been approved
is: Kröfuskráning hefur verið samþykkt

en: Claim listing has been declined
is: Kröfuskráningu hefur verið hafnað

en: Claim status
is: Kröfustaða

en: Claimed by
is: Krafist af

en: Clear
is: Hreinsa

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
is: Með því að smella á hnappinn hér að neðan mun endurræsa flutningsferlið. Öllum sjálfkrafa fluttum atriðum, flokkum og staðsetningum verður eytt. Öllum handvirkum atriðum, flokkum og staðsetningum verður ekki eytt. Flutningsferlið hefst sjálfkrafa eftir það.

en: Closed on mobile
is: Lokað í farsíma

en: Cluster radius in px
is: Klasaradíus í px

en: Clusters are disabled.
is: Klasar eru óvirkir.

en: Collapsible filters section.
is: Samanbrjótanlegur síur hluti.

en: Comments
is: Athugasemdir

en: Contact
is: Hafðu samband

en: Content
is: Efni

en: Content visible for:
is: Efni sýnilegt fyrir:

en: Copy and paste the JSON from this website:
is: Afritaðu og límdu JSON frá þessari vefsíðu:

en: Couldn't find location, try different address.
is: Fann ekki staðsetningu, reyndu annað heimilisfang.

en: Cover
is: Þekja

en: Cover column height
is: Hæð þekjusúlu

en: Cover image
is: Forsíðumynd

en: Current block view
is: Núverandi blokkarsýn

en: Custom
is: Sérsniðin

en: Custom Height Settings
is: Sérsniðnar hæðarstillingar

en: Custom inputs
is: Sérsniðin inntak

en: Custom shadow
is: Sérsniðinn skuggi

en: Customized options for mobile screen width.
is: Sérsniðnir valkostir fyrir breidd farsímaskjás.

en: Dark
is: Myrkur

en: Data migration
is: Gagnaflutningur

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
is: Gögn um inntak án gildis verða ekki sýnd.

en: Date
is: Dagsetning

en: Date archives:
is: Dagsetning skjalasafn:

en: Date color
is: Dagsetning litur

en: Decide if email address is visible for visitors
is: Ákveða hvort netfang sé sýnilegt fyrir gesti

en: Decline
is: Afneita

en: Decline claim
is: Hafna kröfu

en: Decoration color
is: Skreytingarlitur

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Default Layout Options
is: Sjálfgefin útlitsvalkostir

en: Default Search Results
is: Sjálfgefin leitarniðurstöður

en: Default Search Results Page
is: Sjálfgefin leitarniðurstöðusíða

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
is: Sjálfgefinn valtexti, sýndur sem fyrsti valkostur í vali.

en: Default shadow
is: Sjálfgefinn skuggi

en: Default size
is: Sjálfgefin stærð

en: Delay between slides
is: Töf á milli glæra

en: Descending
is: Lækkandi

en: Description
is: Lýsing

en: Description text that appear on edit page with new input.
is: Lýsingartexti sem birtist á breytingasíðu með nýju inntaki.

en: Design Options
is: Hönnunarvalkostir

en: Desktop
is: Skrifborð

en: Desktop size
is: Stærð skjáborðs

en: Disable filters button label
is: Slökkva á síumhnappamerki

en: Disable geolocation button label
is: Slökkva á merki fyrir landfræðilega staðsetningarhnapp

en: Display name
is: Birta nafn

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
is: Sýndir eru næstu atriði eftir GPS hnitum þeirra.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
is: Birtar verða færslur svipaðar valinni tilvísunarfærslu.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
is: Sýnir heimilisfang, símanúmer og aðrar tengiliðaupplýsingar fyrir tiltekinn skráningarhlut.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
is: Sýnir hnapp sem opnar Google kortaleiðsögn að staðsetningu vörupósts.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
is: Sýnir hnapp til að hlaða niður GPX skrá sem úthlutað er hlut.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
is: Sýnir tengiliðaeyðublað sem sendir tölvupóst beint á netfang tiltekins skráningarhluts.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
is: Birtir efni eingöngu fyrir notendur með virka aðild, eða aðeins fyrir gesti án aðildar.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
is: Sýnir efni skrifað í sjónrænum ritstjóra tiltekins skráningarhluts.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
is: Sýnir myndasafn sem er úthlutað til Item Post.

en: Displays information about author on author archive page.
is: Birtir upplýsingar um höfund á skjalasafni höfundar.

en: Displays information about selected authors.
is: Sýnir upplýsingar um valda höfunda.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
is: Sýnir upplýsingar frá inntaksviðbótum sem úthlutað er við hlut.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
is: Sýnir skráningarflokka byggða á tiltekinni síu. Það getur sýnt foreldraflokka eða undirflokka úr tilteknum flokki.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
is: Sýnir skráningarhluti byggða á núverandi flokki/staðsetningarsíðu eða niðurstöðum úr leitarformi.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
is: Sýnir skráningarhluti byggða á síum. Til dæmis hlutir eingöngu úr tilteknum flokki, staðsetningu eða úrvalshlutum.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
is: Sýnir skráningaratriði á korti byggt á síum. Til dæmis hlutir eingöngu úr tilteknum flokki, staðsetningu eða úrvalshlutum.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
is: Sýnir skráningarhluti sem líkjast völdum tilvísunarvörupósti.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
is: Sýnir skráningarstaðsetningar byggðar á tiltekinni síu. Það getur sýnt foreldrastaðsetningar eða undirstaðsetningar frá tilteknum stað.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
is: Sýnir skráningu undirflokka byggt á núverandi flokkasíðu.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
is: Sýnir skráningar undirstaðsetningar byggðar á núverandi flokkasíðu.

en: Displays main item image of specific listing item.
is: Sýnir mynd af aðalatriði af tilteknum skráningarhlut.

en: Displays opening hours of specific listing item.
is: Sýnir opnunartíma tiltekins skráningarhluts.

en: Displays posts based on current results from search form.
is: Sýnir færslur byggðar á núverandi niðurstöðum úr leitarformi.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
is: Sýnir færslur byggðar á núverandi niðurstöðum á sjálfgefna WordPress leitarniðurstöðusíðu.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
is: Sýnir færslur á korti byggðar á síum. Til dæmis færslur eingöngu frá tilteknum flokki eða staðsetningu.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
is: Sýnir viðeigandi skráningaratriði sjálfkrafa byggt á núverandi síðu. Til dæmis leitarniðurstöður eða staðsetningu hlutar.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
is: Birtir viðeigandi færslur sjálfkrafa miðað við núverandi síðu. Til dæmis leitarniðurstöður eða staðsetningu færsluupplýsinga.

en: Displays the button and the form for claim listing.
is: Sýnir hnappinn og eyðublaðið fyrir kröfuskráningu.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
is: Sýnir komandi atburði á tilteknu skráningaratriði.

en: Distance
is: Fjarlægð

en: Distance option label
is: Merki fyrir fjarlægðarvalkost

en: Distance unit
is: Fjarlægðareining

en: Do not show
is: Ekki sýna

en: Do not show endpoints
is: Ekki sýna endapunkta

en: Do not use Item Detail special page settings
is: Ekki nota sérstakar síðustillingar fyrir Item Detail

en: Download GPX file
is: Sækja GPX skrá

en: Drop GPX file here
is: Slepptu GPX skrá hér

en: Dynamic track visibility
is: Kraftmikill brautarskyggni

en: Easy Admin
is: Auðvelt admin

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
is: Easy Admin býður upp á einfaldaða WordPress stjórnun án óþarfa truflana.

en: Edit Category
is: Breyta flokki

en: Edit Item
is: Breyta hlut

en: Edit Location
is: Breyta staðsetningu

en: Edit Special Page
is: Breyta sérstakri síðu

en: Email
is: Tölvupóstur

en: Email Help
is: Hjálp með tölvupósti

en: Email Label
is: Tölvupóstmerki

en: Email Message
is: Tölvupóstskeyti

en: Email settings
is: Stillingar tölvupósts

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
is: Tölvupóstur notaður sem sendandi í tölvupósti, vertu viss um að netfangið samsvari léninu þínu.

en: Empty map behavior
is: Tóm kortahegðun

en: Empty value to show all similar items.
is: Tómt gildi til að sýna alla svipaða hluti.

en: Enable
is: Virkja

en: Enable Gutenberg editor
is: Virkja Gutenberg ritstjóra

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
is: Virkjaðu og settu inn inntak sem eru tiltæk fyrir síur í gegnum valmyndina

en: Enable and insert inputs via menu
is: Virkjaðu og settu inn inntak í gegnum valmyndina

en: Enable bundled subscriptions
is: Virkjaðu búntáskriftir

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
is: Endapunktamerki eru sýnd í stað allra fyrsta og allra endapunkts GPX lags sem hlaðið er upp.

en: Event Details
is: Upplýsingar um viðburð

en: Event Image Options
is: Valkostir viðburðamynda

en: Every segment in track
is: Sérhver hluti í lagi

en: Everything
is: Allt

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
is: Dæmi um innsett gildi: %s

en: Excerpt
is: Útdráttur

en: Feature is disabled
is: Eiginleiki er óvirkur

en: Featured
is: Valið

en: Featured Category
is: Valinn flokkur

en: Featured category
is: Valinn flokkur

en: Featured image
is: Valin mynd

en: Featured items first
is: Valin atriði fyrst

en: Featured location
is: Valin staðsetning

en: Fill all required fields, please.
is: Fylltu út alla nauðsynlega reiti, vinsamlegast.

en: Filter
is: Sía

en: Filter posts
is: Sía færslur

en: Filter special pages list
is: Sía sérstaka síða lista

en: Filters
is: Síur

en: Filters Design
is: Hönnun sía

en: Filters background color
is: Síur bakgrunnslit

en: Filters group name
is: Síur hópheiti

en: Filters settings
is: Stillingar sía

en: Filters to specify results of displayed items.
is: Síur til að tilgreina niðurstöður birtra hluta.

en: Find address
is: Finndu heimilisfang

en: Fix width
is: Festa breidd

en: Fixed
is: Lagað

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
is: Fyrir frekari upplýsingar sjá %s.

en: Force box width to selected value.
is: Þvingaðu kassabreidd í valið gildi.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
is: Þvingaðu töflustíl fyrir birt gögn, lengri gildi eru ekki færð undir merki.

en: Form inside map breakpoint
is: Eyðublað inni í kortabrotspunkti

en: Form settings
is: Formstillingar

en: Friday
is: föstudag

en: Full horizontal
is: Full lárétt

en: Full vertical
is: Full lóðrétt

en: Fullwidth page
is: Síða í fullri breidd

en: GPX Track
is: GPX lag

en: GPX Tracks
is: GPX lög

en: GPX file successfully loaded!
is: GPX skrá tókst að hlaða!

en: GPX files
is: GPX skrár

en: Gallery Options
is: Gallerívalkostir

en: General
is: Almennt

en: General background
is: Almennur bakgrunnur

en: General options
is: Almennir valkostir

en: General options for desktop.
is: Almennir valkostir fyrir skjáborð.

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Geolocation search settings
is: Leitarstillingar landfræðilegra staðsetningar

en: Get directions
is: Fá leiðbeiningar

en: Google Maps API Key
is: Google Maps API lykill

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
is: Google Maps API lykill er krafist af Google. Það er nauðsynlegt fyrir allar vefsíður sem nota háþróaða kortaeiginleika eins og að birta skráningaratriði á kortinu. Lærðu meira um hvernig á að fá API lykil í %1$sfollowing kennsluefni%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
is: Google reCaptcha verndar vefsíðuna þína gegn ruslpósti og öðrum sjálfvirkum eyðublöðum frá ruslpóstforritum. Ef þú ert að nota þriðja aðila lausn til að vernda eyðublöð á vefsíðunni þinni skaltu hunsa eftirfarandi lykilinntak.

en: Google reCaptcha v3 Keys
is: Google reCaptcha v3 lyklar

en: Gradient
is: Halli

en: Gradient degree
is: Stigagráða

en: Grid size
is: Risastærð

en: Group name
is: Nafn hóps

en: Half layout page
is: Hálf skipulagssíða

en: Header menu settings
is: Stillingar hausvalmyndar

en: Header opened or closed by default.
is: Hausinn opnaður eða lokaður sjálfgefið.

en: Header settings
is: Stillingar haus

en: Height unit
is: Hæð eining

en: Help text displayed with Email input.
is: Hjálpartexti sýndur með innslátt tölvupósts.

en: Help text displayed with Message input.
is: Hjálpartexti birtist með skilaboðainnslætti.

en: Help text displayed with Name input.
is: Hjálpartexti sýndur með nafni.

en: Help text displayed with Subject input.
is: Hjálpartexti sýndur með innslátt efnis.

en: Help texts
is: Hjálpartextar

en: Hide Location input
is: Fela staðsetningarinntak

en: Hide empty values
is: Fela tóm gildi

en: Hide map
is: Fela kort

en: Hide selected filters
is: Fela valdar síur

en: Hide selected inputs
is: Fela valin inntak

en: Hide unchecked checkbox
is: Fela ómerktan gátreit

en: Horizontal offset
is: Lárétt offset

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
is: Ef valið er, verður það tiltækt í síum fyrir atriðisfærslur.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
is: Ef þú vilt nota þitt eigið WooCommerce áskriftarviðbót skaltu einfaldlega slökkva á búndu útgáfunni hér að neðan og virkja viðbótina þína.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
is: Ef GPX lagið þitt samanstendur af nokkrum hlutum, birtast endapunktamerki í stað upphafs og enda hvers hluta.

en: Image focus
is: Myndfókus

en: Image height
is: Myndhæð

en: Image height unit
is: Myndhæðareining

en: Image position
is: Myndastaða

en: Image repeat
is: Mynd endurtekin

en: Image scroll
is: Myndskrollun

en: Image size
is: Myndastærð

en: Images caption text
is: Texti myndatexta

en: Images gallery
is: Myndasafn

en: Images vertical align
is: Myndir stilla lóðrétt

en: Infinite loop
is: Óendanleg lykkja

en: Input choices
is: Inntaksval

en: Input description
is: Inntakslýsing

en: Input field name that appear on edit page.
is: Nafn innsláttarreitar sem birtist á breytingasíðu.

en: Input identifier
is: Inntaksauðkenni

en: Input label
is: Inntaksmerki

en: Input labels
is: Inntaksmerki

en: Input type
is: Inntakstegund

en: Inputs contain validation errors.
is: Inntak innihalda staðfestingarvillur.

en: Inputs group
is: Inntakshópur

en: Insert from media
is: Settu inn úr miðli

en: Insert unit that will be displayed with number value.
is: Settu inn einingu sem birtist með tölugildi.

en: Inside image
is: Innri mynd

en: Integrations
is: Samþættingar

en: Invalid file format
is: Ógilt skráarsnið

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
is: Svo virðist sem við getum ekki fundið það sem þú ert að leita að.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
is: Það gerir þér kleift að búa til smáatriði í heild sinni. Engar blokkir munu erfast frá sérsíðu varaupplýsinga.

[ctx: post type singular name]
en: Item
is: Atriði

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
is: Atriðaflokkar

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
is: Atriðaflokkar

en: Item Categories widgets area
is: Atriðaflokkar búnaður svæði

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
is: Atriðaflokkur

en: Item Claim Listing
is: Atriðakröfuskráning

en: Item Contact Details
is: Samskiptaupplýsingar vöru

en: Item Contact Form
is: Eyðublað fyrir snertingu vöru

en: Item Content
is: Innihald hlutar

en: Item Detail
is: Upplýsingar um atriði

en: Item Detail Page
is: Upplýsingar um atriði

en: Item Details
is: Upplýsingar um atriði

en: Item Events
is: Atriði Atburðir

en: Item Extension
is: Atriðaframlenging

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
is: Atriðaviðbót gerir kleift að búa til viðbótarinntak á breytingasíðum vörupósta.

en: Item Featured Image
is: Atriði Valin mynd

en: Item GPX Download
is: Hlutur GPX niðurhal

en: Item Gallery
is: Atriðagallerí

en: Item Get Directions
is: Atriði Fá leiðbeiningar

en: Item Image Options
is: Vörumyndvalkostir

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
is: Staðsetning hlutar

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
is: Atriðastaðir

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
is: Atriðastaðir

en: Item Locations widgets area
is: Græjasvæði vörustaðsetningar

en: Item Opening Hours
is: Opnunartími vöru

en: Item Options
is: Vöruvalkostir

en: Item Review
is: Atriðaskoðun

en: Item Reviews
is: Atriðaumsagnir

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
is: Atriðaumsagnir framlengir WordPress athugasemdir til að leyfa gestum vefsíðu að skilja eftir umsögn og einkunn fyrir atriðisfærslur.

en: Item already claimed
is: Atriði þegar krafist

en: Item author
is: Höfundur hluts

en: Item category
is: Vöruflokkur

en: Item detail page slug
is: Vöruupplýsingar síða snigl

en: Item has been claimed
is: Það hefur verið sótt um hlut

en: Item location
is: Staðsetning hlutar

en: Item owner reply.
is: Svar eiganda vöru.

en: Item pending moderation from admin
is: Atriði bíður stjórnunar frá stjórnanda

en: Item widgets area
is: Atriðagræjusvæði

en: Item:
is: Atriði:

en: Items
is: Hlutir

[ctx: post type general name]
en: Items
is: Hlutir

[ctx: post type menu name]
en: Items
is: Hlutir

en: Keep header closed by default on mobile.
is: Haltu haus lokuðum sjálfgefið á farsíma.

en: Kilometers
is: Kílómetrar

en: Label color
is: Litur merkimiða

en: Label for email field
is: Merki fyrir tölvupóstreit

en: Label for submit button
is: Merki fyrir senda hnappinn

en: Label for username field
is: Merki fyrir reit notandanafns

en: Label used for Email input.
is: Merki notað fyrir tölvupóstinnslátt.

en: Label used for Message textarea.
is: Merki notað fyrir textasvæði skilaboða.

en: Label used for Name input.
is: Merki notað fyrir innslátt nafns.

en: Label used for Subject input.
is: Merki notað fyrir innslátt efnis.

en: Label width
is: Breidd merkimiða

en: Large
is: Stórt

en: Large button
is: Stór takki

en: Large size
is: Stór stærð

en: Latitude
is: Breidd

en: Leave a review
is: Skildu eftir umsögn

en: Leave empty to not use this option.
is: Skildu eftir tómt til að nota ekki þennan valkost.

en: Left
is: Vinstri

en: Limit displayed posts
is: Takmarka birtar færslur

en: Line under heading
is: Lína undir fyrirsögn

en: Lines color
is: Litur línur

en: Lines decoration
is: Línur skraut

en: Link label
is: Tenglamerki

en: Links color
is: Litur tengla

en: List layout
is: Skipulag lista

en: Listing Advanced Filters
is: Skráning háþróaðra sía

en: Listing Author Detail
is: Upplýsingar um höfund skráningar

en: Listing Authors List
is: Listi yfir höfunda

en: Listing Categories List
is: Listi flokka Listi

en: Listing Category Page
is: Skráningarflokkasíða

en: Listing Items List
is: Listi yfir atriði

en: Listing Location Page
is: Staðsetningarsíða skráningar

en: Listing Locations List
is: Listi yfir staðsetningar

en: Listing Map
is: Skráningarkort

en: Listing Map (for posts)
is: Skráningarkort (fyrir færslur)

en: Listing Membership Content
is: Skráning aðildarefnis

en: Listing Search Form
is: Skráningarleitareyðublað

en: Listing Search Results
is: Leitarniðurstöður skráningar

en: Listing Similar Items
is: Skráning svipuð atriði

en: Listing Subcategories List
is: Skráning undirflokka Listi

en: Listing Sublocations List
is: Skráning undirstaða Listi

en: Location
is: Staðsetning

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
is: Staðsetning

en: Location Details
is: Upplýsingar um staðsetningu

en: Locations
is: Staðsetningar

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
is: Staðsetningar

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
is: Staðsetningar

en: Log Out
is: Að skrá þig út

en: Logged in text
is: Innskráður texti

en: Logical operator
is: Röklegur rekstraraðili

en: Longitude
is: Lengdargráða

en: Map provider
is: Kortaveita

en: Maps provider
is: Kortaveita

en: Mark Item post as featured
is: Merktu atriðisfærslu sem sýndan

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
is: Merktu flokk sem sýndan til að forgangsraða honum í birtum niðurstöðum.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
is: Merktu staðsetningu sem sýndar til að forgangsraða henni í birtum niðurstöðum.

en: Marker Cluster Settings
is: Stillingar merkjaklasa

en: Markers
is: Merki

en: Markers & GPX Tracks
is: Merki og GPX lög

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
is: Merki í fjarlægð minni en %spx radíus eru flokkuð í klasa. Stilltu 0 til að slökkva á klasa.

en: Max number of items
is: Hámarksfjöldi hluta

en: Maximum displayed posts
is: Hámark birtra færslur

en: Maximum distance
is: Hámarksfjarlægð

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
is: Farið var yfir hámarkshluti fyrir núverandi áskrift.

en: Maximum width
is: Hámarksbreidd

en: Medium
is: Miðlungs

en: Medium size
is: Miðstærð

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
is: Sameina gátreiti í síuhóp og sýna þá saman í framendasíur. Þú getur notað fleiri hópa með mismunandi hópnöfnum.

en: Message
is: Skilaboð

en: Message Help
is: Skilaboð Hjálp

en: Message Label
is: Skilaboðamerki

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
is: Skilaboð birt þegar eyðublaðið mistókst vegna vandamála á þjóninum.

en: Message displayed when the form validation failed.
is: Skilaboð birt þegar staðfesting eyðublaðs mistókst.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
is: Skilaboð birt þegar eyðublaðið var sent.

en: Message for the email notification
is: Skilaboð fyrir tölvupósttilkynningu

en: Metabox content settings
is: Metabox efnisstillingar

en: Migration finished
is: Flutningi lokið

en: Migration in progress
is: Flutningur í gangi

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
is: Flutningur stendur nú yfir. Þú munt geta endurræst flutninginn þegar henni er lokið.

en: Migration restarted
is: Flutningur endurræstur

en: Miles
is: Mílur

en: Mini
is: Lítill

en: Minimum height unit
is: Lágmarkshæðareining

en: Minimum image height
is: Lágmarks myndhæð

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
is: Lágmarkshæð korts getur verið frábrugðin skilgreindu gildi vegna þarfa innra innihalds kortsins.

en: Missing required GPX data
is: Vantar nauðsynleg GPX gögn

en: Mobile
is: Farsíma

en: Mobile size
is: Farsímastærð

en: Mobile width breakpoint
is: Brotpunktur fyrir farsímabreidd

en: Monday
is: Mánudagur

en: Move backward
is: Færðu þig afturábak

en: Move forward
is: Halda áfram

en: Multiselect
is: Fjölval

en: Name Help
is: Nafnahjálp

en: Name Label
is: Nafnamerki

en: Name of sender displayed in received email.
is: Nafn sendanda birtist í mótteknum tölvupósti.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
is: Heiti stillingarflipa á Breyta síðu.

en: New Category Name
is: Nýtt flokksheiti

en: New Item
is: Nýr vara

en: New Location Name
is: Nýtt staðsetningarheiti

en: Newer reviews
is: Nýrri umsagnir

en: Next
is: Næst

en: Night
is: Nótt

en: No Items found
is: Engir hlutir fundust

en: No Items found in Trash
is: Engir hlutir fundust í ruslinu

en: No border
is: Engin landamæri

en: No borders
is: Engin landamæri

en: No lines
is: Engar línur

en: No posts found
is: Engar færslur fundust

en: No repeat
is: Engin endurtekning

en: No results found.
is: Engar niðurstöður fundust.

en: No shadow
is: Enginn skuggi

en: No special pages found.
is: Engar sérstakar síður fundust.

en: No users found
is: Engir notendur fundust

en: Non-membership visitors
is: Gestir sem ekki eru meðlimir

en: None
is: Enginn

en: Note
is: Athugið

en: Notification messages
is: Tilkynningarskilaboð

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
is: Tilkynning þegar hluturinn er þegar sóttur. Skildu eftir autt til að fela tilkynninguna.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
is: Tilkynning þegar atriðið bíður stjórnunar frá stjórnanda. Skildu eftir autt til að fela tilkynninguna.

en: Notifications
is: Tilkynningar

en: Number
is: Númer

en: Number of items
is: Fjöldi hluta

en: OK
is: Allt í lagi

en: Older reviews
is: Eldri umsagnir

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
is: Ein hugsun um „%1$s“

en: Only featured
is: Aðeins sýndur

en: Only featured items
is: Einungis valin atriði

en: Only parent categories
is: Aðeins foreldraflokkar

en: Only parent locations
is: Aðeins foreldrastaðir

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
is: Úps! Sú síða finnst ekki.

en: Open image in popup
is: Opnaðu mynd í sprettiglugga

en: Opened by default
is: Opnað sjálfgefið

en: Opening Hours
is: Opnunartímar

en: Opening hours
is: Opnunartímar

en: Options
is: Valmöguleikar

en: Order Options
is: Pöntunarvalkostir

en: Order by
is: Raða eftir

en: Order number
is: Pöntunarnúmer

en: Organizer:
is: Skipuleggjandi:

en: Owner
is: Eigandi

en: Page template
is: Sniðmát fyrir síðu

en: Parent Category
is: Foreldraflokkur

en: Parent Category:
is: Foreldraflokkur:

en: Parent Location
is: Staðsetning foreldra

en: Parent Location:
is: Staðsetning foreldra:

en: Pending
is: Í bið

en: Performance Settings
is: Frammistöðustillingar

en: Plugin Activation
is: Virkjun tappi

en: Position unavailable
is: Staða ekki tiltæk

en: Post Options
is: Post Valkostir

en: Post has not selected any term.
is: Post hefur ekki valið nein hugtök.

en: Posts Author Page
is: Höfundarsíða innleggs

en: Posts Category Page
is: Færsluflokkasíða

en: Posts Date Page
is: Færslur Dagsetning síða

en: Posts Search Form
is: Leitareyðublað fyrir innlegg

en: Posts Search Results
is: Innlegg Leitarniðurstöður

en: Posts navigation
is: Innlegg flakk

en: Posts number color
is: Litur númera pósta

en: Previous
is: Fyrri

en: Proportional image height
is: Hlutfallsleg myndhæð

en: Radial gradient
is: Radial halli

en: Random
is: Handahófi

en: Rating
is: Einkunn

en: Rating stars color
is: Einkunn stjarna lit

en: Read more
is: Lestu meira

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
is: Nýlega virkjað þema er ekki samhæft við %s viðbót, þess vegna var viðbótin óvirkjuð.

en: Recommended map height
is: Ráðlagður hæð korts

en: Reference Item Post
is: Tilvísunarhlutur

en: Remove GPX track
is: Fjarlægðu GPX lag

en: Remove Image
is: Fjarlægðu mynd

en: Repeat
is: Endurtaktu

en: Repeat horizontally
is: Endurtaktu lárétt

en: Repeat vertically
is: Endurtaktu lóðrétt

en: Respond to review
is: Svaraðu umsögn

en: Responsive options applied under screen width
is: Móttækilegur valkostur notaður undir skjábreidd

en: Restart migration
is: Endurræstu flutning

en: Results include at least one of selected filters.
is: Niðurstöður innihalda að minnsta kosti eina af völdum síum.

en: Results must include all selected filters.
is: Niðurstöður verða að innihalda allar valdar síur.

en: Reviews
is: Umsagnir

en: Right
is: Rétt

en: Saturday
is: laugardag

en: Save Settings
is: Vista stillingar

en: Scroll
is: Skrunaðu

en: Search
is: Leita

en: Search Categories
is: Leita í flokkum

en: Search Items
is: Leita að hlutum

en: Search Locations
is: Leita að staðsetningum

en: Search Special ages
is: Leita Special age

en: Search by geolocation
is: Leitaðu eftir landfræðilegri staðsetningu

en: Search for authors
is: Leitaðu að höfundum

en: Search for posts
is: Leitaðu að færslum

en: Search for reference item post
is: Leitaðu að tilvísunaratriði

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
is: Leitarform birtist inni á kortinu á skjábreidd stærri en

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
is: Leitarform sem gerir gestum kleift að leita að skráningum eftir leitarorði, flokki eða staðsetningu.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
is: Leitarform sem gerir gestum kleift að leita að færslum eftir leitarorði, flokki eða staðsetningu.

en: Search keyword
is: Leitarorð

en: Search results for:
is: Leitarniðurstöður fyrir:

en: Secret Key
is: Leynilykill

en: Select
is: Veldu

en: Select Category
is: Veldu Flokkur

en: Select Image
is: Veldu Mynd

en: Select Location
is: Veldu Staðsetning

en: Select alignment
is: Veldu jöfnun

en: Select an Item
is: Veldu hlut

en: Select featured category
is: Veldu valinn flokk

en: Select image
is: Veldu mynd

en: Select layout
is: Veldu skipulag

en: Select position of unit displayed with number value.
is: Veldu staðsetningu einingarinnar sem birtist með tölugildi.

en: Select size
is: Veldu stærð

en: Select type input cannot use AND operator.
is: Velja gerð inntak getur ekki notað AND stjórnanda.

en: Select type of input field.
is: Veldu gerð innsláttarreits.

en: Select your rating, please.
is: Veldu einkunn þína, vinsamlegast.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
is: Valinn flokkur verður forgangsraðaður og mun birta atriðisfærslu á kortinu.

en: Selected post is no more published.
is: Valin færsla er ekki lengur birt.

en: Selected posts
is: Valdar færslur

en: Selected posts are no more published.
is: Valdar færslur eru ekki lengur birtar.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
is: Valin tilvísunarfærsla verður skráð á undan öllum öðrum svipuðum færslum.

en: Send Button Text
is: Senda hnappatexta

en: Sender Email
is: Sendandi tölvupóstur

en: Sender Name
is: Nafn sendanda

en: Server Error Message
is: Villuboð netþjóns

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
is: Þjónninn lenti í villu. Ef vandamálið er viðvarandi, vinsamlegast hafðu samband við stjórnanda vefsíðunnar.

en: Settings Saved
is: Stillingar vistaðar

en: Shadow
is: Skuggi

en: Shadow color
is: Skugga litur

en: Shadow settings
is: Skuggastillingar

en: Show Category description
is: Sýna lýsingu á flokki

en: Show Category icon
is: Sýna flokkstákn

en: Show Email Address
is: Sýna netfang

en: Show Location description
is: Sýna staðsetningarlýsingu

en: Show Location icon
is: Sýna staðsetningartákn

en: Show Opening Hours
is: Sýna opnunartíma

en: Show Streetview
is: Sýna Streetview

en: Show address
is: Sýna heimilisfang

en: Show advanced filters
is: Sýna háþróaðar síur

en: Show author image
is: Sýna mynd höfundar

en: Show biographical info
is: Sýna ævisögulegar upplýsingar

en: Show categories
is: Sýna flokka

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
is: Sýna tengiliðaeyðublað á síðunni sem sendir tölvupóst á skilgreint netfang

en: Show cover image
is: Sýna forsíðumynd

en: Show data
is: Sýna gögn

en: Show date
is: Sýningardagsetning

en: Show description
is: Sýna lýsingu

en: Show empty map
is: Sýna tómt kort

en: Show featured image
is: Sýna valda mynd

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
is: Sýndu valin atriði efst á listanum á undan öllum öðrum færslum.

en: Show filters group title
is: Sýna heiti síahóps

en: Show link
is: Sýna tengil

en: Show link label input
is: Sýna inntak tenglamerkis

en: Show locations
is: Sýna staðsetningar

en: Show more
is: Sýndu meira

en: Show navigation arrows
is: Sýna leiðsöguörvar

en: Show on map
is: Sýna á korti

en: Show only categories marked as featured.
is: Sýna aðeins flokka sem eru merktir sem sýndir.

en: Show only featured category
is: Sýna aðeins valinn flokk

en: Show only locations marked as featured.
is: Sýna aðeins staðsetningar merktar sem sýndar.

en: Show pagination bullets
is: Sýna blaðsíðumerki

en: Show posts number
is: Sýna færslunúmer

en: Show price
is: Sýna verð

en: Show rating
is: Sýna einkunn

en: Show reference Item Post
is: Sýna tilvísunaratriði

en: Show selected filters
is: Sýna valdar síur

en: Show selected inputs
is: Sýna valin inntak

en: Show similar posts from the same:
is: Sýna svipaðar færslur frá sama:

en: Show submit filter button
is: Sýna senda síuhnapp

en: Show subtitle
is: Sýna undirtitil

en: Show track endpoint markers on
is: Sýna brautarendapunktamerki á

en: Show web
is: Sýna vef

en: Silver
is: Silfur

en: Simple layout
is: Einfalt skipulag

en: Site Key
is: Síðulykill

en: Site logo
is: Merki síðunnar

en: Skip number of posts from start
is: Slepptu fjölda pósta frá upphafi

en: Small
is: Lítil

en: Small button
is: Lítill takki

en: Small size
is: Lítil stærð

en: Solid color
is: Einlitt

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
is: Sérsíða

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
is: Sérstakar síður

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
is: Sérstakar síður

en: Special page updated.
is: Sérsíða uppfærð.

en: Special pages list
is: Sérstakur síðalisti

en: Special pages list navigation
is: Sérstakar síðulistaleiðsögn

en: Spread radius
is: Dreifingarradíus

en: Start and end of track
is: Upphaf og lok brautar

en: Step
is: Skref

en: Streetview
is: Strætissýn

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
is: Streetview er aðeins í boði ef Google API lykill er virkur

en: Style
is: Stíll

en: Style JSON
is: Stíll JSON

en: Subject
is: Efni

en: Subject Help
is: Viðfangsefnishjálp

en: Subject Label
is: Efnismerki

en: Subject for the email notification
is: Efni fyrir tilkynningu í tölvupósti

en: Submit Label
is: Sendu inn merki

en: Submit distance button label
is: Sendu merki fjarlægðarhnapps

en: Submit filters button label
is: Senda merki síahnapps

en: Submit reply
is: Sendu svar

en: Submit review
is: Sendu umsögn

en: Subscriptions
is: Áskriftir

en: Subtitle
is: Undirtitill

en: Success Message
is: Skilaboð um árangur

en: Sunday
is: sunnudag

en: Table style
is: Borðstíll

en: Tag archives:
is: Merkjasafn:

en: Telephone
is: Sími

en: Terms & Conditions label
is: Skilmálar merki

en: Text
is: Texti

en: Text color
is: Litur texta

en: Text displayed in the form when user is logged in
is: Texti birtist á formi þegar notandi er skráður inn

en: Text displayed instead of full website url
is: Texti sýndur í stað fullrar vefslóðar

en: Text displayed on Send Button.
is: Texti birtist á Senda hnappinum.

en: Text displayed on empty map
is: Texti sýndur á auðu korti

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
is: Texti fyrir skilmála og skilyrði eyðublað. Skildu eftir tómt til að slökkva á gátreitnum.

en: Text layout
is: Textauppsetning

en: Text link
is: Textahlekkur

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
is: Texti tölvupósts. Í boði eru breytur: {user-name} {user-email} {user-message}

en: Textarea
is: Textasvæði

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
is: Ekki var hægt að virkja %s viðbótina. Það er ekki samhæft við núverandi virka þema.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
is: Hámarksfjöldi hluta sem viðskiptavinir með þessa áskrift geta birt (Látið vera autt fyrir ótakmarkaðan fjölda atriða).

en: Theme
is: Þema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
is: Engar áskriftir eru í boði. Bættu nokkrum við, takk.

en: There are no filters to show.
is: Það eru engar síur til að sýna.

en: There are no inputs to show.
is: Það eru engin inntak til að sýna.

en: There are no selected inputs to show.
is: Það eru engin valin inntak til að sýna.

en: Thick border
is: Þykkur brún

en: Thick borders
is: Þykkur landamæri

en: Thin border
is: Þunn kant

en: Thin borders
is: Þunnir rammar

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
is: Þessi eiginleiki bætir við tilkallaskráningarvirkni fyrir skráningarhluti

en: This product is a Citadela Subscription.
is: Þessi vara er Citadela áskrift.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
is: Þessi stilling gerir kleift að breyta færslum með Gutenberg ritlinum. Þessi eiginleiki gerir þér kleift að hafa meiri sveigjanleika í stjórnun. Vinsamlegast farðu varlega með hvaða blokkir þú setur inn í smáatriði vöru þar sem allt verður sett í &quot;Item Content&quot; reitinn á Item Detail Special síðu.

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Thursday
is: fimmtudag

en: Time in seconds
is: Tími í sekúndum

en: Title
is: Titill

en: Title color
is: Titill litur

en: Titles color
is: Litur titla

en: Top
is: Efst

en: Top left
is: Efst til vinstri

en: Top right
is: Efst til hægri

en: Track color
is: Lagarlitur

en: Track endpoints color
is: Fylgstu með endapunkta lit

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
is: Lögin eru falin og skipt út fyrir kortamerki í samræmi við aðdráttarstig.

en: Tuesday
is: þriðjudag

en: Turn on Claim Listing feature
is: Kveiktu á tilkallaskráningu

en: Turn on Item Extension features
is: Kveiktu á eiginleikum vöruviðbótar

en: Turn on Item Reviews for listing items
is: Kveiktu á Atriðaumsögnum til að skrá hluti

en: Type for search...
is: Sláðu inn til að leita...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
is: Ómerktur stakur gátreitur mun ekki birtast.

en: Unclaimed
is: Ósótt

en: Under image
is: Undir mynd

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
is: Einstakt auðkenni fyrir nýja innsláttarreit. Notaðu eitt orð, engin bil. Undirstrik og strik leyfð.

en: Unit of number
is: Talareining

en: Unit position
is: Einingastaða

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
is: Alhliða skráningareiginleikar fyrir hvaða vefsíðu sem er

en: Update Category
is: Uppfæra flokk

en: Update Location
is: Uppfærðu staðsetningu

en: Upload file
is: Hladdu upp skrá

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
is: Upphlaðið skrá inniheldur ekki nauðsynleg GPX laggögn.

en: Uploaded file has not valid XML format.
is: Upphlaðið skrá hefur ekki gilt XML snið.

en: Uploading&#8230;
is: Hleður inn...

en: Use Contact Form
is: Notaðu snertingareyðublað

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
is: Notaðu Easy Admin tengi fyrir áskrifendur þína

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
is: Notaðu Gutenberg ritstjóra fyrir innihald skráningarhluta

en: Use carousel
is: Notaðu hringekju

en: Use correct full website url
is: Notaðu rétta heildarvefslóð vefsíðunnar

en: Use geolocation search
is: Notaðu landfræðilega staðsetningarleit

en: Use in search filter
is: Notaðu í leitarsíu

en: Use responsive options
is: Notaðu móttækilega valkosti

en: Use valid email address, please.
is: Notaðu gilt netfang, vinsamlegast.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
is: Gagnlegt til að sýna viðbótarhjálpartexta eða GDPR texta við hvert inntak á eyðublaðinu.

en: User ID
is: notandanafn

en: User additional options
is: Viðbótarvalkostir notenda

en: User denied geolocation
is: Notanda hafnað landfræðilegri staðsetningu

en: User email
is: Netfang notanda

en: User login
is: Innskráning notanda

en: User posts count
is: Notendafærslur telja

en: User registration date
is: Skráningardagur notanda

en: Username Label
is: Merki notendanafns

en: Users with active membership
is: Notendur með virka aðild

en: Validation Error Message
is: Staðfestingarvilluboð

en: Value color
is: Gildi litur

en: Vertical offset
is: Lóðrétt offset

en: View Category
is: Skoða flokk

en: View Item
is: Skoða atriði

en: View Location
is: Skoða staðsetningu

en: View Site
is: Skoða síðu

en: View more
is: Sjá meira

en: View posts
is: Skoða færslur

en: View posts label
is: Skoða færslumerki

en: View track on the map
is: Skoða lag á kortinu

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
is: Við mælum með því að nota 24:00 tímasnið í SEO tilgangi og uppfylla kröfur Google Structured Data. Notaðu tímann eins og 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
is: Við höfum slökkt á Citadela Directory Lite viðbótinni. Þú getur nú virkjað og notið fullrar útgáfu af viðbótinni.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
is: Við höfum tekið eftir WooCommerce Subscriptions tappi er virkt, áskriftarvirkni frá Citadela Listing tappi er í boði.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
is: Við höfum tekið eftir því að þú ert að keyra úrelta útgáfu af PHP sem er ekki lengur studd, þess vegna <em>var viðbótin óvirkjuð</em> . Gakktu úr skugga um að vefsíðan þín sé hröð og örugg með því <a href='%1$s'>að uppfæra PHP í nýjustu útgáfuna</a> . Lágmarkskrafa fyrir %2$s er <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
is: Við höfum tekið eftir því að þú ert að keyra úrelta útgáfu af WordPress, þess vegna <em>var viðbótin gerð óvirk</em> . Gakktu úr skugga um að síðan þín sé örugg og uppfærð með því <a href='%1$s'>að uppfæra WordPress í nýjustu útgáfuna</a> . Lágmarkskrafa fyrir %2$s er <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Web
is: vefur

en: Website Link
is: Tengill á vefsíðu

en: Website Link Label
is: Merki tengla á vefsíðu

en: Website link rel attribute
is: Website tengill rel eiginleiki

en: Wednesday
is: miðvikudag

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
is: Græjur birtar á síðum vöruflokka.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
is: Græjur birtar á vörustaðsetningarsíðum.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
is: Græjur birtar á færslusíðum vöru.

en: Will be listed all available similar items.
is: Verður skráð öll tiltæk svipuð atriði.

en: With background
is: Með bakgrunni

en: With search form
is: Með leitarformi

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
is: Með vefslóð verður viðbótarinntak til að setja inn texta sem birtist í stað látlauss tengils.

en: WooCommerce subscriptions
is: WooCommerce áskrift

en: Works when block is the only block in a column.
is: Virkar þegar blokk er eina blokkin í dálki.

en: You do not have permission to upload files.
is: Þú hefur ekki leyfi til að hlaða upp skrám.

en: You must be logged in to post a review.
is: Þú verður að vera skráður inn til að senda umsögn.

en: Your rating
is: Einkunn þín

en: Your reply to review
is: Svar þitt við umsögn

en: Your review
is: Þín umsögn

en: blue : Blue color
is: blár: Blár litur

en: default image size
is: sjálfgefna myndastærð

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
is: eða

en: post | posts
is[0]: færslu

en: red : Red color
is: rauður: Rauður litur
