Citadela Listing 5.7.15 - en to in_ID translation catalogue (814 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
in_ID[0]: %1$s ulasan untuk “%2$s”

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
in_ID: %s telah menyelesaikan migrasi. Semua item, kategori, dan lokasi dari tema direktori AIT Anda sebelumnya sekarang tersedia untuk digunakan dengan plugin Citadela Listing.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
in_ID: %s secara otomatis memigrasikan semua item, kategori, dan lokasi dari tema direktori AIT sebelumnya di latar belakang. Proses migrasi mungkin memakan waktu beberapa menit. Kami akan memberi tahu Anda saat migrasi selesai. Anda dapat terus menggunakan WordPress seperti biasa.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
in_ID: Plugin %s dan ketidakcocokan PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
in_ID: Plugin %s dan WordPress tidak kompatibel

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
in_ID: %s ketidakcocokan plugin

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
in_ID: Plugin %s aktif

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
in_ID[0]: %s ulasan

en: 404 Page
in_ID: 404 Halaman

en: API Key
in_ID: kunci API

en: Actions:
in_ID: Tindakan:

[ctx: Item]
en: Add New
in_ID: Tambah baru

en: Add New Category
in_ID: Tambahkan kategori baru

en: Add New Item
in_ID: Tambahkan Barang Baru

en: Add New Location
in_ID: Tambahkan Lokasi Baru

en: Add images to gallery
in_ID: Tambahkan gambar ke galeri

en: Address
in_ID: Alamat

en: Address and Location
in_ID: Alamat dan Lokasi

en: Address and location
in_ID: Alamat dan lokasi

en: Advanced Filters block displayed within search form
in_ID: Blok Filter Lanjutan ditampilkan dalam formulir pencarian

en: Advanced Header Design
in_ID: Desain Header Tingkat Lanjut

en: Advanced header
in_ID: Header tingkat lanjut

note: Author of the plugin
en: AitThemes
in_ID: AitTema

en: Align Center
in_ID: Sejajarkan Pusat

en: Align Justify
in_ID: Rata Ratakan

en: Align Left
in_ID: Rata kiri

en: Align Right
in_ID: Rata kanan

en: Align Text Center
in_ID: Ratakan Pusat Teks

en: Align Text Justify
in_ID: Ratakan Teks Ratakan

en: Align Text Left
in_ID: Ratakan Teks Kiri

en: Align Text Right
in_ID: Ratakan Teks ke Kanan

en: Alignment
in_ID: Penyelarasan

en: All
in_ID: Semua

en: All Categories
in_ID: semua Kategori

en: All Items
in_ID: Semua barang

en: All Locations
in_ID: Semua Lokasi

en: All Special Pages
in_ID: Semua Halaman Khusus

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
in_ID: Semua item, kategori, dan lokasi yang dimigrasikan secara otomatis telah dihapus dari database Anda. Proses migrasi baru dimulai.

en: All filters
in_ID: Semua filter

en: All inputs
in_ID: Semua masukan

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengelola komentar untuk item Citadela.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan mengelola ulasan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur kategori untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur lokasi untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur Kategori Unggulan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur file trek GPX untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan menyetel opsi Ekstensi Item untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur alamat dan lokasi item Citadela.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan menyetel kontak untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur konten untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur kutipan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur gambar unggulan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur opsi umum untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur galeri gambar untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan untuk mengatur jam buka untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
in_ID: Izinkan pelanggan menyetel atribut halaman untuk item Citadela.

en: Already claimed
in_ID: Sudah diklaim

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
in_ID: Item Post yang sudah dibuka akan digunakan sebagai referensi post.

en: Any active subscription
in_ID: Setiap langganan aktif

en: Appearance
in_ID: Penampilan

en: Approve
in_ID: Menyetujui

en: Approve claim
in_ID: Setujui klaim

en: Approved
in_ID: Disetujui

en: Archives:
in_ID: Arsip:

en: Are you sure you want to decline this claim?
in_ID: Yakin ingin menolak klaim ini?

en: Ascending
in_ID: naik

en: Attributes
in_ID: Atribut

en: Author Details
in_ID: Detail Penulis

en: Author archives:
in_ID: Arsip Penulis:

en: Author biographical info
in_ID: Info biografi penulis

en: Author name
in_ID: Nama penulis

en: Authors to display
in_ID: Penulis untuk ditampilkan

en: Automatic Listing Map
in_ID: Peta Daftar Otomatis

en: Automatic Listing Map (for posts)
in_ID: Peta Daftar Otomatis (untuk posting)

en: Automatic height
in_ID: Tinggi otomatis

en: Autoplay
in_ID: Putar otomatis

en: Background
in_ID: Latar belakang

en: Background color
in_ID: Warna latar belakang

en: Background image
in_ID: Gambar latar belakang

en: Background on collapsed form
in_ID: Latar belakang pada formulir yang diciutkan

en: Background settings
in_ID: Pengaturan latar belakang

en: Background type
in_ID: Jenis latar belakang

en: Blur background
in_ID: Latar belakang kabur

en: Blur radius
in_ID: radius kabur

en: Border around filter group
in_ID: Perbatasan di sekitar grup filter

en: Border around heading
in_ID: Perbatasan di sekitar pos

en: Border color
in_ID: Warna perbatasan

en: Border radius
in_ID: radius perbatasan

en: Border settings
in_ID: Pengaturan perbatasan

en: Border style
in_ID: gaya perbatasan

en: Border width
in_ID: Lebar batas

en: Borders color
in_ID: Warna perbatasan

en: Borders width
in_ID: Lebar perbatasan

en: Bottom
in_ID: Bawah

en: Bottom left
in_ID: Kiri bawah

en: Bottom right
in_ID: Kanan bawah

en: Box layout
in_ID: Tata letak kotak

en: Box width
in_ID: Lebar kotak

en: Button background color
in_ID: Warna latar tombol

en: Button border radius
in_ID: Jari-jari batas tombol

en: Button color
in_ID: Warna tombol

en: Button settings
in_ID: Pengaturan tombol

en: Button style
in_ID: Gaya tombol

en: Button text color
in_ID: Warna teks tombol

en: Buttons
in_ID: tombol

en: Cancel
in_ID: Membatalkan

en: Captcha check failed!
in_ID: Pemeriksaan captcha gagal!

en: Caption text
in_ID: teks teks

en: Carousel Options
in_ID: Opsi Korsel

en: Carousel autoplay enabled
in_ID: Putar otomatis carousel diaktifkan

en: Carousel decoration color
in_ID: Warna dekorasi korsel

en: Carousel loop mode enabled
in_ID: Mode lingkaran korsel diaktifkan

en: Categories
in_ID: Kategori

en: Category
in_ID: Kategori

en: Category Details
in_ID: Detail Kategori

en: Category archives:
in_ID: Arsip kategori:

en: Category color
in_ID: Warna kategori

en: Category decoration color
in_ID: Kategori dekorasi warna

en: Category icon
in_ID: ikon kategori

en: Center
in_ID: Tengah

en: Center left
in_ID: Kiri tengah

en: Center right
in_ID: Kanan tengah

en: Change GPX track
in_ID: Ubah trek GPX

en: Checkbox
in_ID: kotak centang

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
in_ID: Pilihan untuk jenis input yang dipilih. Masukkan satu pilihan per baris, bagi nilai input yang disimpan dan teks yang ditampilkan di input menggunakan titik dua.

en: Choose option
in_ID: Pilih opsi

en: Citadela - Special Pages
in_ID: Citadela - Halaman Khusus

en: Citadela Half Layout Map Settings
in_ID: Pengaturan Peta Tata Letak Setengah Citadela

en: Citadela Item Page Layout
in_ID: Tata Letak Halaman Item Citadela

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
in_ID: Daftar Citadela

en: Citadela Listing > Item Extension
in_ID: Daftar Citadela &gt; Ekstensi Item

en: Citadela Listing Blocks
in_ID: Blok Daftar Citadela

en: Citadela Posts Blocks
in_ID: Blok Pos Citadela

en: Citadela Special Pages
in_ID: Halaman Khusus Citadela

en: Citadela Subscription
in_ID: Berlangganan Citadela

en: Claim Listing
in_ID: Daftar Klaim

en: Claim Listing Request
in_ID: Permintaan Daftar Klaim

en: Claim as:
in_ID: Klaim sebagai:

en: Claim listing has been approved
in_ID: Daftar klaim telah disetujui

en: Claim listing has been declined
in_ID: Daftar klaim telah ditolak

en: Claim status
in_ID: Status klaim

en: Claimed by
in_ID: Diklaim oleh

en: Clear
in_ID: Jernih

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
in_ID: Mengklik tombol di bawah ini akan memulai kembali proses migrasi. Semua item, kategori, dan lokasi yang dimigrasikan secara otomatis akan dihapus. Semua item, kategori, dan lokasi yang dibuat secara manual tidak akan dihapus. Proses migrasi akan dimulai secara otomatis setelah itu.

en: Closed on mobile
in_ID: Ditutup di ponsel

en: Cluster radius in px
in_ID: Radius cluster dalam px

en: Clusters are disabled.
in_ID: Cluster dinonaktifkan.

en: Collapsible filters section.
in_ID: Bagian filter yang dapat dilipat.

en: Comments
in_ID: Komentar

en: Contact
in_ID: Kontak

en: Content
in_ID: Isi

en: Content visible for:
in_ID: Konten terlihat untuk:

en: Copy and paste the JSON from this website:
in_ID: Salin dan tempel JSON dari situs web ini:

en: Couldn't find location, try different address.
in_ID: Tidak dapat menemukan lokasi, coba alamat lain.

en: Cover
in_ID: Menutupi

en: Cover column height
in_ID: Tinggi kolom penutup

en: Cover image
in_ID: Gambar sampul

en: Current block view
in_ID: Tampilan blok saat ini

en: Custom
in_ID: Kebiasaan

en: Custom Height Settings
in_ID: Pengaturan Tinggi Kustom

en: Custom inputs
in_ID: Masukan khusus

en: Custom shadow
in_ID: Bayangan khusus

en: Customized options for mobile screen width.
in_ID: Opsi yang disesuaikan untuk lebar layar ponsel.

en: Dark
in_ID: Gelap

en: Data migration
in_ID: Migrasi data

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
in_ID: Data input tanpa nilai tidak akan ditampilkan.

en: Date
in_ID: Tanggal

en: Date archives:
in_ID: Arsip tanggal:

en: Date color
in_ID: Warna tanggal

en: Decide if email address is visible for visitors
in_ID: Putuskan apakah alamat email terlihat oleh pengunjung

en: Decline
in_ID: Menolak

en: Decline claim
in_ID: Tolak klaim

en: Decoration color
in_ID: Warna dekorasi

en: Default
in_ID: Bawaan

en: Default Layout Options
in_ID: Opsi Tata Letak Default

en: Default Search Results
in_ID: Hasil Pencarian Default

en: Default Search Results Page
in_ID: Halaman Hasil Pencarian Default

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
in_ID: Teks pilihan default, ditampilkan sebagai opsi pertama dalam pemilihan.

en: Default shadow
in_ID: Bayangan bawaan

en: Default size
in_ID: Ukuran bawaan

en: Delay between slides
in_ID: Penundaan antar slide

en: Descending
in_ID: Menurun

en: Description
in_ID: Keterangan

en: Description text that appear on edit page with new input.
in_ID: Teks deskripsi yang muncul di halaman edit dengan input baru.

en: Design Options
in_ID: Pilihan Desain

en: Desktop size
in_ID: Ukuran desktop

en: Disable filters button label
in_ID: Nonaktifkan label tombol filter

en: Disable geolocation button label
in_ID: Nonaktifkan label tombol geolokasi

en: Display name
in_ID: Nama tampilan

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
in_ID: Ditampilkan adalah item terdekat dengan koordinat GPS mereka.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
in_ID: Akan ditampilkan posting yang mirip dengan Posting Item referensi yang dipilih.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
in_ID: Menampilkan alamat, nomor telepon dan informasi kontak lainnya dari item daftar tertentu.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
in_ID: Menampilkan tombol yang membuka navigasi Google Maps ke lokasi Item Post.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
in_ID: Menampilkan tombol untuk mengunduh file GPX yang ditetapkan ke item.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
in_ID: Menampilkan formulir kontak yang mengirim email langsung ke alamat email item daftar tertentu.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
in_ID: Menampilkan konten hanya untuk pengguna dengan keanggotaan aktif, atau hanya untuk pengunjung tanpa keanggotaan.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
in_ID: Menampilkan konten yang ditulis dalam editor visual item daftar tertentu.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
in_ID: Menampilkan galeri gambar yang ditetapkan ke Item Post.

en: Displays information about author on author archive page.
in_ID: Menampilkan informasi tentang penulis pada halaman arsip penulis.

en: Displays information about selected authors.
in_ID: Menampilkan informasi tentang penulis yang dipilih.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
in_ID: Menampilkan informasi dari input Ekstensi Item yang ditetapkan ke item.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
in_ID: Menampilkan kategori daftar berdasarkan filter tertentu. Itu dapat menampilkan kategori induk atau subkategori dari kategori tertentu.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
in_ID: Menampilkan daftar item berdasarkan halaman kategori/lokasi saat ini atau hasil dari formulir pencarian.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
in_ID: Menampilkan item daftar berdasarkan filter. Misalnya item hanya dari kategori tertentu, lokasi atau item unggulan.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
in_ID: Menampilkan daftar item di peta berdasarkan filter. Misalnya item hanya dari kategori tertentu, lokasi atau item unggulan.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
in_ID: Menampilkan item daftar yang mirip dengan pos item referensi yang dipilih.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
in_ID: Menampilkan daftar lokasi berdasarkan filter tertentu. Itu dapat menampilkan lokasi induk atau sublokasi dari lokasi tertentu.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
in_ID: Menampilkan daftar subkategori berdasarkan halaman kategori saat ini.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
in_ID: Menampilkan sublokasi daftar berdasarkan halaman kategori saat ini.

en: Displays main item image of specific listing item.
in_ID: Menampilkan gambar item utama dari item daftar tertentu.

en: Displays opening hours of specific listing item.
in_ID: Menampilkan jam buka item daftar tertentu.

en: Displays posts based on current results from search form.
in_ID: Menampilkan posting berdasarkan hasil saat ini dari formulir pencarian.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
in_ID: Menampilkan posting berdasarkan hasil saat ini di halaman hasil pencarian WordPress default.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
in_ID: Menampilkan posting di peta berdasarkan filter. Misalnya posting hanya dari kategori atau lokasi tertentu.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
in_ID: Menampilkan item daftar yang relevan secara otomatis berdasarkan halaman saat ini. Misalnya hasil pencarian atau detail lokasi barang.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
in_ID: Menampilkan posting yang relevan secara otomatis berdasarkan halaman saat ini. Misalnya hasil pencarian atau detail lokasi postingan.

en: Displays the button and the form for claim listing.
in_ID: Menampilkan tombol dan formulir untuk daftar klaim.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
in_ID: Menampilkan acara mendatang dari item daftar tertentu.

en: Distance
in_ID: Jarak

en: Distance option label
in_ID: Label opsi jarak

en: Distance unit
in_ID: Satuan jarak

en: Do not show
in_ID: Jangan tunjukan

en: Do not show endpoints
in_ID: Jangan tampilkan titik akhir

en: Do not use Item Detail special page settings
in_ID: Jangan gunakan pengaturan halaman khusus Detail Item

en: Download GPX file
in_ID: Unduh file GPX

en: Drop GPX file here
in_ID: Jatuhkan file GPX di sini

en: Dynamic track visibility
in_ID: Visibilitas trek dinamis

en: Easy Admin
in_ID: Admin Mudah

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
in_ID: Easy Admin menawarkan administrasi WordPress yang disederhanakan tanpa gangguan yang tidak perlu.

en: Edit Category
in_ID: Edit Kategori

en: Edit Item
in_ID: Sunting Barang

en: Edit Location
in_ID: Edit Lokasi

en: Edit Special Page
in_ID: Sunting Halaman Khusus

en: Email
in_ID: Surel

en: Email Help
in_ID: Bantuan Email

en: Email Label
in_ID: Label Email

en: Email Message
in_ID: Pesan Email

en: Email settings
in_ID: Pengaturan email

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
in_ID: Email digunakan sebagai pengirim dalam email, pastikan alamat email sesuai dengan domain website Anda.

en: Empty map behavior
in_ID: Perilaku peta kosong

en: Empty value to show all similar items.
in_ID: Nilai kosong untuk menampilkan semua item serupa.

en: Enable
in_ID: Memungkinkan

en: Enable Gutenberg editor
in_ID: Aktifkan editor Gutenberg

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
in_ID: Aktifkan dan masukkan input yang tersedia untuk filter melalui menu

en: Enable and insert inputs via menu
in_ID: Aktifkan dan masukkan input melalui menu

en: Enable bundled subscriptions
in_ID: Aktifkan langganan yang dibundel

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
in_ID: Penanda titik akhir ditampilkan sebagai pengganti titik pertama dan paling akhir dari trek GPX yang diunggah.

en: Event Details
in_ID: detail acara

en: Event Image Options
in_ID: Opsi Gambar Acara

en: Every segment in track
in_ID: Setiap segmen di trek

en: Everything
in_ID: Semuanya

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
in_ID: Contoh nilai yang dimasukkan: %s

en: Excerpt
in_ID: Kutipan

en: Feature is disabled
in_ID: Fitur dinonaktifkan

en: Featured
in_ID: Unggulan

en: Featured Category
in_ID: Kategori Unggulan

en: Featured category
in_ID: Kategori unggulan

en: Featured image
in_ID: Gambar unggulan

en: Featured items first
in_ID: Item unggulan terlebih dahulu

en: Featured location
in_ID: Lokasi unggulan

en: Fill all required fields, please.
in_ID: Isi semua bidang yang diperlukan, silakan.

en: Filter
in_ID: Saring

en: Filter posts
in_ID: Filter postingan

en: Filter special pages list
in_ID: Filter daftar halaman khusus

en: Filters
in_ID: Filter

en: Filters Design
in_ID: Desain Filter

en: Filters background color
in_ID: Filter warna latar belakang

en: Filters group name
in_ID: Filter nama grup

en: Filters settings
in_ID: Pengaturan filter

en: Filters to specify results of displayed items.
in_ID: Filter untuk menentukan hasil item yang ditampilkan.

en: Find address
in_ID: Cari Alamat

en: Fix width
in_ID: Perbaiki lebar

en: Fixed
in_ID: Tetap

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
in_ID: Untuk lebih jelasnya lihat %s.

en: Force box width to selected value.
in_ID: Paksa lebar kotak ke nilai yang dipilih.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
in_ID: Gaya tabel paksa untuk data yang ditampilkan, nilai yang lebih panjang tidak dipindahkan di bawah label.

en: Form
in_ID: Membentuk

en: Form inside map breakpoint
in_ID: Formulir di dalam breakpoint peta

en: Form settings
in_ID: Pengaturan formulir

en: Friday
in_ID: Jumat

en: Full horizontal
in_ID: Horisontal penuh

en: Full vertical
in_ID: vertikal penuh

en: Fullwidth page
in_ID: Halaman lebar penuh

en: GPX Track
in_ID: Jalur GPX

en: GPX Tracks
in_ID: Trek GPX

en: GPX file successfully loaded!
in_ID: File GPX berhasil dimuat!

en: GPX files
in_ID: file GPX

en: Gallery Options
in_ID: Opsi Galeri

en: General
in_ID: Umum

en: General background
in_ID: Latar belakang umum

en: General options
in_ID: Pilihan umum

en: General options for desktop.
in_ID: Opsi umum untuk desktop.

en: General settings
in_ID: Pengaturan Umum

en: Geolocation search settings
in_ID: Pengaturan pencarian geolokasi

en: Get directions
in_ID: Mendapatkan petunjuk

en: Google Maps API Key
in_ID: Kunci Google Maps API

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
in_ID: Kunci Google Maps API diperlukan oleh Google. Hal ini diperlukan untuk semua situs web yang menggunakan fitur peta lanjutan seperti menampilkan item daftar di peta. Pelajari lebih lanjut tentang cara mendapatkan kunci API di %1$stutorial berikut%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
in_ID: Google reCaptcha melindungi situs web Anda dari spam dan pengiriman formulir otomatis lainnya oleh bot spam. Jika Anda menggunakan solusi pihak ketiga untuk melindungi formulir di situs web Anda, abaikan input utama berikut.

en: Google reCaptcha v3 Keys
in_ID: Kunci Google reCaptcha v3

en: Gradient
in_ID: gradien

en: Gradient degree
in_ID: Gelar gradien

en: Grid size
in_ID: Ukuran kisi

en: Group name
in_ID: Nama grup

en: Half layout page
in_ID: Setengah halaman tata letak

en: Header menu settings
in_ID: Pengaturan menu tajuk

en: Header opened or closed by default.
in_ID: Header dibuka atau ditutup secara default.

en: Header settings
in_ID: Pengaturan tajuk

en: Height unit
in_ID: Satuan tinggi

en: Help text displayed with Email input.
in_ID: Teks bantuan ditampilkan dengan input Email.

en: Help text displayed with Message input.
in_ID: Teks bantuan ditampilkan dengan input Pesan.

en: Help text displayed with Name input.
in_ID: Teks bantuan ditampilkan dengan input Nama.

en: Help text displayed with Subject input.
in_ID: Teks bantuan ditampilkan dengan input Subjek.

en: Help texts
in_ID: Teks bantuan

en: Hide Location input
in_ID: Sembunyikan masukan Lokasi

en: Hide empty values
in_ID: Sembunyikan nilai kosong

en: Hide map
in_ID: Sembunyikan peta

en: Hide selected filters
in_ID: Sembunyikan filter yang dipilih

en: Hide selected inputs
in_ID: Sembunyikan input yang dipilih

en: Hide unchecked checkbox
in_ID: Sembunyikan kotak centang yang tidak dicentang

en: Horizontal offset
in_ID: Offset horisontal

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
in_ID: Jika dipilih, akan tersedia dalam filter untuk posting Item.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
in_ID: Jika Anda ingin menggunakan plugin Langganan WooCommerce Anda sendiri, cukup nonaktifkan versi paket di bawah ini dan aktifkan plugin Anda.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
in_ID: Jika trek GPX Anda terdiri dari beberapa segmen, penanda titik akhir ditampilkan di tempat awal dan akhir setiap segmen.

en: Image focus
in_ID: Fokus gambar

en: Image height
in_ID: Tinggi gambar

en: Image height unit
in_ID: Satuan tinggi gambar

en: Image position
in_ID: Posisi gambar

en: Image repeat
in_ID: Pengulangan gambar

en: Image scroll
in_ID: Gulir gambar

en: Image size
in_ID: Ukuran gambar

en: Images caption text
in_ID: Teks keterangan gambar

en: Images gallery
in_ID: galeri gambar

en: Images vertical align
in_ID: Gambar sejajar vertikal

en: Infinite loop
in_ID: lingkaran tak terbatas

en: Input choices
in_ID: Pilihan masukan

en: Input description
in_ID: deskripsi masukan

en: Input field name that appear on edit page.
in_ID: Masukkan nama field yang muncul pada halaman edit.

en: Input identifier
in_ID: pengenal masukan

en: Input label
in_ID: Label masukan

en: Input labels
in_ID: Label masukan

en: Input type
in_ID: Tipe masukan

en: Inputs contain validation errors.
in_ID: Input berisi kesalahan validasi.

en: Inputs group
in_ID: Grup masukan

en: Insert from media
in_ID: Sisipkan dari media

en: Insert unit that will be displayed with number value.
in_ID: Sisipkan unit yang akan ditampilkan dengan nilai angka.

en: Inside image
in_ID: Gambar di dalam

en: Integrations
in_ID: Integrasi

en: Invalid file format
in_ID: Format file tidak valid

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
in_ID: Sepertinya kami tidak dapat menemukan yang Anda cari.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
in_ID: Ini akan memungkinkan Anda untuk membangun halaman detail item secara keseluruhan. Tidak ada blok yang akan diwarisi dari halaman khusus Detail Item.

[ctx: post type singular name]
en: Item
in_ID: Barang

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
in_ID: Kategori Barang

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
in_ID: Kategori Barang

en: Item Categories widgets area
in_ID: Area widget Kategori Barang

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
in_ID: Kategori Barang

en: Item Claim Listing
in_ID: Daftar Klaim Barang

en: Item Contact Details
in_ID: Detail Kontak Barang

en: Item Contact Form
in_ID: Formulir Kontak Barang

en: Item Content
in_ID: Konten Barang

en: Item Detail
in_ID: Detail Barang

en: Item Detail Page
in_ID: Halaman Detail Barang

en: Item Details
in_ID: Detail Barang

en: Item Events
in_ID: Acara Barang

en: Item Extension
in_ID: Ekstensi Item

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
in_ID: Ekstensi Item memungkinkan membuat input tambahan pada halaman edit Posting Item.

en: Item Featured Image
in_ID: Gambar Unggulan Barang

en: Item GPX Download
in_ID: Unduh Barang GPX

en: Item Gallery
in_ID: Galeri barang

en: Item Get Directions
in_ID: Item Dapatkan Arah

en: Item Image Options
in_ID: Opsi Gambar Barang

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
in_ID: Lokasi barang

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
in_ID: Lokasi Barang

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
in_ID: Lokasi Barang

en: Item Locations widgets area
in_ID: Area widget Lokasi Item

en: Item Opening Hours
in_ID: Jam Buka Barang

en: Item Options
in_ID: Pilihan Barang

en: Item Review
in_ID: Ulasan Barang

en: Item Reviews
in_ID: Ulasan Barang

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
in_ID: Ulasan Item memperluas Komentar WordPress untuk memungkinkan pengunjung situs web meninggalkan ulasan dan peringkat untuk Postingan Item.

en: Item already claimed
in_ID: Barang sudah diklaim

en: Item author
in_ID: Penulis barang

en: Item category
in_ID: kategori barang

en: Item detail page slug
in_ID: Siput halaman detail item

en: Item has been claimed
in_ID: Barang telah diklaim

en: Item location
in_ID: lokasi barang

en: Item owner reply.
in_ID: Balasan pemilik barang.

en: Item pending moderation from admin
in_ID: Item menunggu moderasi dari admin

en: Item widgets area
in_ID: Area widget item

en: Item:
in_ID: Barang:

en: Items
in_ID: item

[ctx: post type general name]
en: Items
in_ID: item

[ctx: post type menu name]
en: Items
in_ID: item

en: Keep header closed by default on mobile.
in_ID: Tutup header secara default di seluler.

en: Kilometers
in_ID: Kilometer

en: Label color
in_ID: Warna label

en: Label for email field
in_ID: Label untuk bidang email

en: Label for submit button
in_ID: Label untuk tombol kirim

en: Label for username field
in_ID: Label untuk bidang nama pengguna

en: Label used for Email input.
in_ID: Label yang digunakan untuk input Email.

en: Label used for Message textarea.
in_ID: Label yang digunakan untuk textarea Pesan.

en: Label used for Name input.
in_ID: Label yang digunakan untuk input Nama.

en: Label used for Subject input.
in_ID: Label yang digunakan untuk input Subjek.

en: Label width
in_ID: Lebar label

en: Large
in_ID: Besar

en: Large button
in_ID: Tombol besar

en: Large size
in_ID: Ukuran besar

en: Latitude
in_ID: Garis Lintang

en: Leave a review
in_ID: Tinggalkan ulasan

en: Leave empty to not use this option.
in_ID: Biarkan kosong untuk tidak menggunakan opsi ini.

en: Left
in_ID: Kiri

en: Limit displayed posts
in_ID: Batasi postingan yang ditampilkan

en: Line under heading
in_ID: Baris di bawah judul

en: Lines color
in_ID: Warna garis

en: Lines decoration
in_ID: Dekorasi garis

en: Link label
in_ID: label tautan

en: Links color
in_ID: Warna tautan

en: List layout
in_ID: Tata letak daftar

en: Listing Advanced Filters
in_ID: Mencantumkan Filter Tingkat Lanjut

en: Listing Author Detail
in_ID: Daftar Penulis Detail

en: Listing Authors List
in_ID: Daftar Penulis Daftar

en: Listing Categories List
in_ID: Daftar Kategori Daftar

en: Listing Category Page
in_ID: Halaman Kategori Daftar

en: Listing Items List
in_ID: Daftar Item Daftar

en: Listing Location Page
in_ID: Halaman Lokasi Daftar

en: Listing Locations List
in_ID: Daftar Lokasi Daftar

en: Listing Map
in_ID: Daftar Peta

en: Listing Map (for posts)
in_ID: Daftar Peta (untuk posting)

en: Listing Membership Content
in_ID: Mencantumkan Konten Keanggotaan

en: Listing Search Form
in_ID: Formulir Pencarian Daftar

en: Listing Search Results
in_ID: Daftar Hasil Pencarian

en: Listing Similar Items
in_ID: Mencantumkan Barang Serupa

en: Listing Subcategories List
in_ID: Daftar Subkategori Daftar

en: Listing Sublocations List
in_ID: Daftar Sublokasi Daftar

en: Location
in_ID: Lokasi

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
in_ID: Lokasi

en: Location Details
in_ID: Detail Lokasi

en: Locations
in_ID: Lokasi

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
in_ID: Lokasi

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
in_ID: Lokasi

en: Log Out
in_ID: Keluar

en: Logged in text
in_ID: Masuk dalam teks

en: Logical operator
in_ID: Operator logika

en: Longitude
in_ID: Garis bujur

en: Map provider
in_ID: Penyedia peta

en: Maps provider
in_ID: Penyedia peta

en: Mark Item post as featured
in_ID: Tandai pos Item sebagai unggulan

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
in_ID: Tandai kategori sebagai unggulan untuk memprioritaskannya dalam hasil yang ditampilkan.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
in_ID: Tandai lokasi sebagai unggulan untuk memprioritaskannya dalam hasil yang ditampilkan.

en: Marker Cluster Settings
in_ID: Pengaturan Cluster Penanda

en: Markers
in_ID: spidol

en: Markers & GPX Tracks
in_ID: Penanda &amp; Trek GPX

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
in_ID: Penanda dalam jarak kurang dari radius %spx dikelompokkan ke dalam kelompok. Setel 0 untuk menonaktifkan cluster.

en: Max number of items
in_ID: Jumlah maksimum item

en: Maximum displayed posts
in_ID: Postingan maksimum yang ditampilkan

en: Maximum distance
in_ID: Jarak maksimum

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
in_ID: Item maksimum untuk langganan saat ini terlampaui.

en: Maximum width
in_ID: Lebar maksimum

en: Medium
in_ID: Sedang

en: Medium size
in_ID: Ukuran sedang

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
in_ID: Gabungkan kotak centang ke dalam grup filter dan tampilkan bersama di filter frontend. Anda dapat menggunakan lebih banyak grup menggunakan nama grup yang berbeda.

en: Message
in_ID: Pesan

en: Message Help
in_ID: Bantuan Pesan

en: Message Label
in_ID: Label Pesan

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
in_ID: Pesan ditampilkan saat pengiriman formulir gagal karena masalah di sisi server.

en: Message displayed when the form validation failed.
in_ID: Pesan ditampilkan saat validasi formulir gagal.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
in_ID: Pesan ditampilkan ketika formulir berhasil dikirim.

en: Message for the email notification
in_ID: Pesan untuk notifikasi email

en: Metabox content settings
in_ID: Pengaturan konten Metabox

en: Migration finished
in_ID: Migrasi selesai

en: Migration in progress
in_ID: Migrasi sedang berlangsung

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
in_ID: Saat ini migrasi sedang berlangsung. Anda akan dapat memulai kembali migrasi setelah selesai.

en: Migration restarted
in_ID: Migrasi dimulai kembali

en: Miles
in_ID: Mil

en: Minimum height unit
in_ID: Satuan ketinggian minimum

en: Minimum image height
in_ID: Tinggi gambar minimal

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
in_ID: Tinggi peta minimum mungkin berbeda dari nilai yang ditentukan karena kebutuhan konten di dalam peta.

en: Missing required GPX data
in_ID: Data GPX yang diperlukan tidak ada

en: Mobile
in_ID: Seluler

en: Mobile size
in_ID: Ukuran ponsel

en: Mobile width breakpoint
in_ID: Breakpoint lebar seluler

en: Monday
in_ID: Senin

en: Move backward
in_ID: Bergerak mundur

en: Move forward
in_ID: Maju kedepan

en: Multiselect
in_ID: banyak pilihan

en: Name Help
in_ID: Nama Bantuan

en: Name Label
in_ID: Label Nama

en: Name of sender displayed in received email.
in_ID: Nama pengirim ditampilkan dalam email yang diterima.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
in_ID: Nama tab pengaturan pada halaman Edit Item.

en: New Category Name
in_ID: Nama Kategori Baru

en: New Item
in_ID: Barang baru

en: New Location Name
in_ID: Nama Lokasi Baru

en: Newer reviews
in_ID: Ulasan yang lebih baru

en: Next
in_ID: Lanjut

en: Night
in_ID: Malam

en: No Items found
in_ID: Tidak ada item yang ditemukan

en: No Items found in Trash
in_ID: Tidak ada Item yang ditemukan di Sampah

en: No border
in_ID: Tidak ada batasan

en: No borders
in_ID: Tidak ada batas

en: No lines
in_ID: Tidak ada garis

en: No posts found
in_ID: Tidak ada postingan yang ditemukan

en: No repeat
in_ID: Tidak ada pengulangan

en: No results found.
in_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan.

en: No shadow
in_ID: Tidak ada bayangan

en: No special pages found.
in_ID: Tidak ada halaman khusus yang ditemukan.

en: No users found
in_ID: Tidak ada pengguna yang ditemukan

en: Non-membership visitors
in_ID: Pengunjung non-anggota

en: None
in_ID: Tidak ada

en: Note
in_ID: Catatan

en: Notification messages
in_ID: Pesan pemberitahuan

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
in_ID: Notifikasi bila barang sudah diklaim. Biarkan kosong untuk menyembunyikan notifikasi.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
in_ID: Notifikasi saat item sedang menunggu moderasi dari admin. Biarkan kosong untuk menyembunyikan notifikasi.

en: Notifications
in_ID: Pemberitahuan

en: Number
in_ID: Nomor

en: Number of items
in_ID: Jumlah item

en: OK
in_ID: Oke

en: Older reviews
in_ID: Ulasan lama

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
in_ID: Satu pemikiran pada “%1$s”

en: Only featured
in_ID: Hanya ditampilkan

en: Only featured items
in_ID: Hanya item unggulan

en: Only parent categories
in_ID: Hanya kategori induk

en: Only parent locations
in_ID: Hanya lokasi induk

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
in_ID: Ups! Halaman itu tidak dapat ditemukan.

en: Open image in popup
in_ID: Buka gambar di popup

en: Opened by default
in_ID: Dibuka secara default

en: Opening Hours
in_ID: Jam buka

en: Opening hours
in_ID: Jam buka

en: Options
in_ID: Pilihan

en: Order Options
in_ID: Opsi Pemesanan

en: Order by
in_ID: Dipesan oleh

en: Order number
in_ID: Jumlah order

en: Organizer:
in_ID: Penyelenggara:

en: Owner
in_ID: Pemilik

en: Page template
in_ID: Templat halaman

en: Parent Category
in_ID: Kategori Induk

en: Parent Category:
in_ID: Kategori Induk:

en: Parent Location
in_ID: Lokasi Induk

en: Parent Location:
in_ID: Lokasi Induk:

en: Pending
in_ID: Tertunda

en: Performance Settings
in_ID: Pengaturan Kinerja

en: Plugin Activation
in_ID: Aktivasi Plugin

en: Position unavailable
in_ID: Posisi tidak tersedia

en: Post Options
in_ID: Opsi Posting

en: Post has not selected any term.
in_ID: Pos belum memilih istilah apa pun.

en: Posts Author Page
in_ID: Halaman Penulis Posting

en: Posts Category Page
in_ID: Halaman Kategori Posting

en: Posts Date Page
in_ID: Halaman Tanggal Posting

en: Posts Search Form
in_ID: Formulir Pencarian Posting

en: Posts Search Results
in_ID: Hasil Pencarian Posting

en: Posts Tag Page
in_ID: Halaman Tag Postingan

en: Posts navigation
in_ID: Navigasi postingan

en: Posts number color
in_ID: Warna nomor postingan

en: Previous
in_ID: Sebelumnya

en: Proportional image height
in_ID: Tinggi gambar proporsional

en: Radial gradient
in_ID: Gradien radial

en: Random
in_ID: Acak

en: Rating
in_ID: Peringkat

en: Rating stars color
in_ID: Peringkat warna bintang

en: Read more
in_ID: Baca lebih banyak

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
in_ID: Tema yang baru saja diaktifkan tidak kompatibel dengan plugin %s, oleh karena itu plugin dinonaktifkan.

en: Recommended map height
in_ID: Ketinggian peta yang direkomendasikan

en: Reference Item Post
in_ID: Referensi Item Posting

en: Remove GPX track
in_ID: Hapus trek GPX

en: Remove Image
in_ID: Hapus Gambar

en: Repeat
in_ID: Ulang

en: Repeat horizontally
in_ID: Ulangi secara horizontal

en: Repeat vertically
in_ID: Ulangi secara vertikal

en: Respond to review
in_ID: Tanggapi ulasan

en: Responsive options applied under screen width
in_ID: Opsi responsif diterapkan di bawah lebar layar

en: Restart migration
in_ID: Mulai ulang migrasi

en: Results include at least one of selected filters.
in_ID: Hasil mencakup setidaknya satu filter yang dipilih.

en: Results must include all selected filters.
in_ID: Hasil harus menyertakan semua filter yang dipilih.

en: Retro
in_ID: retro

en: Reviews
in_ID: Ulasan

en: Right
in_ID: Benar

en: Saturday
in_ID: Sabtu

en: Save Settings
in_ID: Simpan Pengaturan

en: Scroll
in_ID: Menggulir

en: Search
in_ID: Mencari

en: Search Categories
in_ID: Cari Kategori

en: Search Items
in_ID: Cari Item

en: Search Locations
in_ID: Cari Lokasi

en: Search Special ages
in_ID: Cari usia khusus

en: Search by geolocation
in_ID: Cari berdasarkan geolokasi

en: Search for authors
in_ID: Cari penulis

en: Search for posts
in_ID: Cari postingan

en: Search for reference item post
in_ID: Cari posting item referensi

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
in_ID: Formulir pencarian ditampilkan di dalam peta pada lebar layar lebih besar dari

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
in_ID: Formulir pencarian yang memungkinkan pengunjung untuk mencari item daftar berdasarkan kata kunci, kategori atau lokasi.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
in_ID: Formulir pencarian yang memungkinkan pengunjung untuk mencari posting berdasarkan kata kunci, kategori atau lokasi.

en: Search keyword
in_ID: Cari Kata Kunci

en: Search results for:
in_ID: Hasil pencarian:

en: Secret Key
in_ID: Kunci rahasia

en: Select
in_ID: Pilih

en: Select Category
in_ID: Pilih Kategori

en: Select Image
in_ID: Pilih gambar

en: Select Location
in_ID: Pilih lokasi

en: Select alignment
in_ID: Pilih perataan

en: Select an Item
in_ID: Pilih item

en: Select featured category
in_ID: Pilih kategori unggulan

en: Select image
in_ID: Pilih gambar

en: Select layout
in_ID: Pilih tata letak

en: Select position of unit displayed with number value.
in_ID: Pilih posisi unit yang ditampilkan dengan nilai angka.

en: Select size
in_ID: Pilih ukuran

en: Select type input cannot use AND operator.
in_ID: Pilih input jenis tidak dapat menggunakan operator AND.

en: Select type of input field.
in_ID: Pilih jenis kolom input.

en: Select your rating, please.
in_ID: Silakan pilih peringkat Anda.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
in_ID: Kategori yang dipilih akan diprioritaskan dan akan menampilkan pos Item di peta.

en: Selected post is no more published.
in_ID: Postingan yang dipilih tidak dipublikasikan lagi.

en: Selected posts
in_ID: Postingan yang dipilih

en: Selected posts are no more published.
in_ID: Postingan yang dipilih tidak akan dipublikasikan lagi.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
in_ID: Pos referensi yang dipilih akan dicantumkan sebelum semua pos serupa lainnya.

en: Send Button Text
in_ID: Kirim Teks Tombol

en: Sender Email
in_ID: Email Pengirim

en: Sender Name
in_ID: Nama pengirim

en: Server Error Message
in_ID: Pesan Kesalahan Server

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
in_ID: Server mengalami kesalahan. Jika masalah berlanjut, silakan hubungi administrator situs web.

en: Settings Saved
in_ID: Pengaturan Disimpan

en: Shadow
in_ID: Bayangan

en: Shadow color
in_ID: Warna bayangan

en: Shadow settings
in_ID: Pengaturan bayangan

en: Show Category description
in_ID: Tampilkan deskripsi Kategori

en: Show Category icon
in_ID: Tampilkan ikon Kategori

en: Show Email Address
in_ID: tunjukan alamat Email

en: Show Location description
in_ID: Tampilkan deskripsi Lokasi

en: Show Location icon
in_ID: Tampilkan ikon Lokasi

en: Show Opening Hours
in_ID: Tampilkan Jam Buka

en: Show Streetview
in_ID: Tampilkan Streetview

en: Show address
in_ID: Tunjukkan alamat

en: Show advanced filters
in_ID: Tampilkan filter lanjutan

en: Show author image
in_ID: Tampilkan gambar penulis

en: Show biographical info
in_ID: Tampilkan info biografi

en: Show categories
in_ID: Tampilkan kategori

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
in_ID: Tampilkan formulir kontak di halaman yang mengirim email ke alamat email yang ditentukan

en: Show cover image
in_ID: Tampilkan gambar sampul

en: Show data
in_ID: Tampilkan data

en: Show date
in_ID: Tampilkan tanggal

en: Show description
in_ID: Tampilkan deskripsi

en: Show empty map
in_ID: Tampilkan peta kosong

en: Show featured image
in_ID: Tampilkan gambar unggulan

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
in_ID: Tampilkan item unggulan di bagian atas daftar sebelum semua item lainnya diposting.

en: Show filters group title
in_ID: Tampilkan judul grup filter

en: Show link
in_ID: Tampilkan tautan

en: Show link label input
in_ID: Tampilkan masukan label tautan

en: Show locations
in_ID: Tampilkan lokasi

en: Show more
in_ID: Menampilkan lebih banyak

en: Show navigation arrows
in_ID: Tampilkan panah navigasi

en: Show on map
in_ID: Tunjukkan di peta

en: Show only categories marked as featured.
in_ID: Tampilkan hanya kategori yang ditandai sebagai unggulan.

en: Show only featured category
in_ID: Tampilkan hanya kategori unggulan

en: Show only locations marked as featured.
in_ID: Hanya tampilkan lokasi yang ditandai sebagai unggulan.

en: Show pagination bullets
in_ID: Tampilkan peluru pagination

en: Show posts number
in_ID: Tampilkan nomor postingan

en: Show price
in_ID: Tampilkan harga

en: Show rating
in_ID: Tampilkan peringkat

en: Show reference Item Post
in_ID: Tampilkan referensi Item Post

en: Show selected filters
in_ID: Tampilkan filter yang dipilih

en: Show selected inputs
in_ID: Tampilkan input yang dipilih

en: Show similar posts from the same:
in_ID: Tampilkan postingan serupa dari yang sama:

en: Show submit filter button
in_ID: Tampilkan tombol filter kirim

en: Show subtitle
in_ID: Tampilkan subjudul

en: Show track endpoint markers on
in_ID: Tampilkan penanda titik akhir trek aktif

en: Show web
in_ID: Tampilkan web

en: Silver
in_ID: Perak

en: Simple layout
in_ID: Tata letak sederhana

en: Site Key
in_ID: Kunci Situs

en: Site logo
in_ID: logo situs

en: Skip number of posts from start
in_ID: Lewati jumlah posting dari awal

en: Small
in_ID: Kecil

en: Small button
in_ID: Tombol kecil

en: Small size
in_ID: Ukuran kecil

en: Solid color
in_ID: Warna solid

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
in_ID: Halaman Khusus

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
in_ID: Halaman Khusus

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
in_ID: Halaman Khusus

en: Special page updated.
in_ID: Halaman khusus diperbarui.

en: Special pages list
in_ID: Daftar halaman khusus

en: Special pages list navigation
in_ID: Navigasi daftar halaman khusus

en: Spread radius
in_ID: Menyebar radius

en: Start and end of track
in_ID: Awal dan akhir trek

en: Step
in_ID: Melangkah

en: Streetview
in_ID: tampilan jalan

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
in_ID: Streetview hanya tersedia jika kunci Google API diaktifkan

en: Style
in_ID: Gaya

en: Style JSON
in_ID: Gaya JSON

en: Subject
in_ID: Subjek

en: Subject Help
in_ID: Bantuan Subjek

en: Subject Label
in_ID: Label Subjek

en: Subject for the email notification
in_ID: Subjek untuk pemberitahuan email

en: Submit Label
in_ID: Kirim Label

en: Submit distance button label
in_ID: Kirim label tombol jarak

en: Submit filters button label
in_ID: Kirim label tombol filter

en: Submit reply
in_ID: Kirim balasan

en: Submit review
in_ID: Kirim ulasan

en: Subscriptions
in_ID: Langganan

en: Subtitle
in_ID: Subjudul

en: Success Message
in_ID: Pesan Sukses

en: Sunday
in_ID: Minggu

en: Table style
in_ID: Gaya meja

en: Tag archives:
in_ID: Arsip tag:

en: Telephone
in_ID: Telepon

en: Terms & Conditions label
in_ID: Label Syarat &amp; Ketentuan

en: Text
in_ID: Teks

en: Text color
in_ID: Warna teks

en: Text displayed in the form when user is logged in
in_ID: Teks yang ditampilkan dalam formulir saat pengguna masuk

en: Text displayed instead of full website url
in_ID: Teks ditampilkan alih-alih url situs web lengkap

en: Text displayed on Send Button.
in_ID: Teks ditampilkan pada Tombol Kirim.

en: Text displayed on empty map
in_ID: Teks ditampilkan di peta kosong

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
in_ID: Teks untuk input formulir Syarat &amp; Ketentuan. Biarkan kosong untuk menonaktifkan kotak centang.

en: Text layout
in_ID: Tata letak teks

en: Text link
in_ID: Tautan teks

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
in_ID: Teks pesan email. Variabel yang tersedia adalah: {user-name} {user-email} {user-message}

en: Textarea
in_ID: area teks

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
in_ID: Plugin %s tidak dapat diaktifkan. Ini tidak kompatibel dengan tema aktif saat ini.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
in_ID: Jumlah maksimum item yang dapat dipublikasikan oleh pelanggan dengan langganan ini (Biarkan kosong untuk jumlah item yang tidak terbatas).

en: Theme
in_ID: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
in_ID: Tidak ada langganan yang tersedia. Tambahkan beberapa, silakan.

en: There are no filters to show.
in_ID: Tidak ada filter untuk ditampilkan.

en: There are no inputs to show.
in_ID: Tidak ada masukan untuk ditampilkan.

en: There are no selected inputs to show.
in_ID: Tidak ada input yang dipilih untuk ditampilkan.

en: Thick border
in_ID: Batas tebal

en: Thick borders
in_ID: Batas tebal

en: Thin border
in_ID: perbatasan tipis

en: Thin borders
in_ID: Batas tipis

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
in_ID: Fitur ini menambahkan fungsionalitas Daftar Klaim untuk item Daftar

en: This product is a Citadela Subscription.
in_ID: Produk ini adalah Langganan Citadela.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
in_ID: Pengaturan ini akan mengaktifkan pengeditan Item Posts menggunakan editor Gutenberg. Fitur ini akan memungkinkan Anda untuk memiliki fleksibilitas administrasi yang lebih besar. Harap berhati-hati blok mana yang Anda sertakan dalam detail item karena semuanya akan ditempatkan di blok &quot;Item Content&quot; pada halaman Item Detail Special.

en: Thumbnail
in_ID: gambar mini

en: Thursday
in_ID: Kamis

en: Time in seconds
in_ID: Waktu dalam detik

en: Title
in_ID: Judul

en: Title color
in_ID: Warna judul

en: Titles color
in_ID: Warna judul

en: Top
in_ID: Atas

en: Top left
in_ID: Kiri atas

en: Top right
in_ID: Kanan atas

en: Track color
in_ID: Warna trek

en: Track endpoints color
in_ID: Lacak warna titik akhir

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
in_ID: Trek disembunyikan dan diganti dengan penanda peta sesuai dengan tingkat zoom.

en: Tuesday
in_ID: Selasa

en: Turn on Claim Listing feature
in_ID: Aktifkan fitur Daftar Klaim

en: Turn on Item Extension features
in_ID: Aktifkan fitur Ekstensi Item

en: Turn on Item Reviews for listing items
in_ID: Aktifkan Ulasan Item untuk mencantumkan item

en: Type for search...
in_ID: Ketik untuk pencarian...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
in_ID: Kotak centang tunggal yang tidak dicentang tidak akan ditampilkan.

en: Unclaimed
in_ID: Tidak diklaim

en: Under image
in_ID: Di bawah gambar

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
in_ID: Pengidentifikasi unik untuk bidang masukan baru. Gunakan satu kata, tanpa spasi. Garis bawah dan tanda hubung diperbolehkan.

en: Unit of number
in_ID: Satuan bilangan

en: Unit position
in_ID: Posisi satuan

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
in_ID: Fitur daftar universal untuk situs web apa pun

en: Update Category
in_ID: Perbarui Kategori

en: Update Location
in_ID: Perbarui Lokasi

en: Upload file
in_ID: Unggah data

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
in_ID: File yang diunggah tidak menyertakan data trek GPX yang diperlukan.

en: Uploaded file has not valid XML format.
in_ID: File yang diunggah tidak memiliki format XML yang valid.

en: Uploading&#8230;
in_ID: Mengunggah…

en: Use Contact Form
in_ID: Gunakan Formulir Kontak

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
in_ID: Gunakan antarmuka Admin Mudah untuk pelanggan Anda

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
in_ID: Gunakan editor Gutenberg untuk konten daftar item

en: Use carousel
in_ID: Gunakan korsel

en: Use correct full website url
in_ID: Gunakan url situs web lengkap yang benar

en: Use geolocation search
in_ID: Gunakan pencarian geolokasi

en: Use in search filter
in_ID: Gunakan dalam filter pencarian

en: Use responsive options
in_ID: Gunakan opsi responsif

en: Use valid email address, please.
in_ID: Silakan gunakan alamat email yang valid.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
in_ID: Berguna untuk menampilkan teks bantuan tambahan atau teks GDPR dengan setiap input dalam formulir.

en: User ID
in_ID: identitas pengguna

en: User additional options
in_ID: Opsi tambahan pengguna

en: User denied geolocation
in_ID: Pengguna menolak geolokasi

en: User email
in_ID: Email pengguna

en: User login
in_ID: Login pengguna

en: User posts count
in_ID: Jumlah posting pengguna

en: User registration date
in_ID: Tanggal pendaftaran pengguna

en: Username Label
in_ID: Label Nama Pengguna

en: Users with active membership
in_ID: Pengguna dengan keanggotaan aktif

en: Validation Error Message
in_ID: Pesan Kesalahan Validasi

en: Value color
in_ID: Nilai warna

en: Vertical offset
in_ID: Offset vertikal

en: View Category
in_ID: Lihat Kategori

en: View Item
in_ID: Lihat Barang

en: View Location
in_ID: Lihat Lokasi

en: View Site
in_ID: Lihat Situs

en: View more
in_ID: Lihat lebih banyak

en: View posts
in_ID: Lihat postingan

en: View posts label
in_ID: Lihat label postingan

en: View track on the map
in_ID: Lihat trek di peta

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
in_ID: Kami merekomendasikan untuk menggunakan format waktu 24:00 untuk tujuan SEO dan memenuhi persyaratan Data Terstruktur Google. Gunakan waktu seperti 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
in_ID: Kami telah menonaktifkan plugin Citadela Directory Lite. Anda sekarang dapat mengaktifkan dan menikmati versi lengkap dari plugin.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
in_ID: Kami melihat plugin WooCommerce Subscriptions aktif, fungsionalitas langganan dari plugin Citadela Listing tersedia.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
in_ID: Kami melihat bahwa Anda menjalankan versi PHP lama yang tidak lagi didukung, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda cepat dan aman, dengan <a href='%1$s'>mengupgrade PHP ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
in_ID: Kami melihat Anda menjalankan versi WordPress yang sudah ketinggalan zaman, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda aman dan mutakhir, dengan <a href='%1$s'>memperbarui WordPress ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website Link
in_ID: Tautan Situs Web

en: Website Link Label
in_ID: Label Tautan Situs Web

en: Website link rel attribute
in_ID: Atribut rel tautan situs web

en: Wednesday
in_ID: Rabu

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
in_ID: Widget ditampilkan pada halaman Kategori Barang.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
in_ID: Widget ditampilkan di halaman Lokasi Item.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
in_ID: Widget ditampilkan di halaman posting Item.

en: Will be listed all available similar items.
in_ID: Akan terdaftar semua item serupa yang tersedia.

en: With background
in_ID: Dengan latar belakang

en: With search form
in_ID: Dengan formulir pencarian

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
in_ID: Dengan url akan tersedia input tambahan untuk menyisipkan teks yang ditampilkan sebagai pengganti tautan biasa.

en: WooCommerce subscriptions
in_ID: Langganan WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
in_ID: Bekerja ketika blok adalah satu-satunya blok dalam kolom.

en: You do not have permission to upload files.
in_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengunggah file.

en: You must be logged in to post a review.
in_ID: Anda harus masuk untuk mengirim ulasan.

en: Your rating
in_ID: Penilaianmu

en: Your reply to review
in_ID: Balasan Anda untuk mengulas

en: Your review
in_ID: Ulasan Anda

en: blue : Blue color
in_ID: biru : warna biru

en: default image size
in_ID: ukuran gambar default

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
in_ID: atau

en: post | posts
in_ID[0]: pos

en: red : Red color
in_ID: merah : warna merah
