Citadela Listing 5.7.15 - en to id translation catalogue (814 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: %1$s ulasan untuk “%2$s”

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
id: %s telah menyelesaikan migrasi. Semua item, kategori, dan lokasi dari tema direktori AIT Anda sebelumnya sekarang tersedia untuk digunakan dengan plugin Citadela Listing.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
id: %s secara otomatis memigrasikan semua item, kategori, dan lokasi dari tema direktori AIT sebelumnya di latar belakang. Proses migrasi mungkin memakan waktu beberapa menit. Kami akan memberi tahu Anda saat migrasi selesai. Anda dapat terus menggunakan WordPress seperti biasa.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
id: Plugin %s dan ketidakcocokan PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
id: Plugin %s dan WordPress tidak kompatibel

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
id: %s ketidakcocokan plugin

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
id: Plugin %s aktif

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
id[0]: %s ulasan

en: 404 Page
id: 404 Halaman

en: API Key
id: kunci API

en: Actions:
id: Tindakan:

[ctx: Item]
en: Add New
id: Tambah baru

en: Add New Category
id: Tambahkan kategori baru

en: Add New Item
id: Tambahkan Barang Baru

en: Add New Location
id: Tambahkan Lokasi Baru

en: Add images to gallery
id: Tambahkan gambar ke galeri

en: Address
id: Alamat

en: Address and Location
id: Alamat dan Lokasi

en: Address and location
id: Alamat dan lokasi

en: Advanced Filters block displayed within search form
id: Blok Filter Lanjutan ditampilkan dalam formulir pencarian

en: Advanced Header Design
id: Desain Header Tingkat Lanjut

en: Advanced header
id: Header tingkat lanjut

note: Author of the plugin
en: AitThemes
id: AitTema

en: Align Center
id: Sejajarkan Pusat

en: Align Justify
id: Rata Ratakan

en: Align Left
id: Rata kiri

en: Align Right
id: Rata kanan

en: Align Text Center
id: Ratakan Pusat Teks

en: Align Text Justify
id: Ratakan Teks Ratakan

en: Align Text Left
id: Ratakan Teks Kiri

en: Align Text Right
id: Ratakan Teks ke Kanan

en: Alignment
id: Penyelarasan

en: All
id: Semua

en: All Categories
id: semua Kategori

en: All Items
id: Semua barang

en: All Locations
id: Semua Lokasi

en: All Special Pages
id: Semua Halaman Khusus

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
id: Semua item, kategori, dan lokasi yang dimigrasikan secara otomatis telah dihapus dari database Anda. Proses migrasi baru dimulai.

en: All filters
id: Semua filter

en: All inputs
id: Semua masukan

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengelola komentar untuk item Citadela.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan mengelola ulasan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur kategori untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur lokasi untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur Kategori Unggulan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur file trek GPX untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan menyetel opsi Ekstensi Item untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur alamat dan lokasi item Citadela.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur kontak untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur konten untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur kutipan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur gambar unggulan untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur opsi umum untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur galeri gambar untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan untuk mengatur jam buka untuk item Citadela.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
id: Izinkan pelanggan menyetel atribut halaman untuk item Citadela.

en: Already claimed
id: Sudah diklaim

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
id: Item Post yang sudah dibuka akan digunakan sebagai referensi post.

en: Any active subscription
id: Setiap langganan aktif

en: Appearance
id: Penampilan

en: Approve
id: Menyetujui

en: Approve claim
id: Setujui klaim

en: Approved
id: Disetujui

en: Archives:
id: Arsip:

en: Are you sure you want to decline this claim?
id: Yakin ingin menolak klaim ini?

en: Ascending
id: naik

en: Attributes
id: Atribut

en: Author Details
id: Detail Penulis

en: Author archives:
id: Arsip Penulis:

en: Author biographical info
id: Info biografi penulis

en: Author name
id: Nama penulis

en: Authors to display
id: Penulis untuk ditampilkan

en: Automatic Listing Map
id: Peta Daftar Otomatis

en: Automatic Listing Map (for posts)
id: Peta Daftar Otomatis (untuk posting)

en: Automatic height
id: Tinggi otomatis

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Background
id: Latar belakang

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Background image
id: Gambar latar belakang

en: Background on collapsed form
id: Latar belakang pada formulir yang diciutkan

en: Background settings
id: Pengaturan latar belakang

en: Background type
id: Jenis latar belakang

en: Blur background
id: Latar belakang kabur

en: Blur radius
id: radius kabur

en: Border around filter group
id: Perbatasan di sekitar grup filter

en: Border around heading
id: Perbatasan di sekitar pos

en: Border color
id: Warna perbatasan

en: Border radius
id: radius perbatasan

en: Border settings
id: Pengaturan perbatasan

en: Border style
id: gaya perbatasan

en: Border width
id: Lebar batas

en: Borders color
id: Warna perbatasan

en: Borders width
id: Lebar perbatasan

en: Bottom
id: Bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Box layout
id: Tata letak kotak

en: Box width
id: Lebar kotak

en: Button background color
id: Warna latar tombol

en: Button border radius
id: Jari-jari batas tombol

en: Button color
id: Warna tombol

en: Button settings
id: Pengaturan tombol

en: Button style
id: Gaya tombol

en: Button text color
id: Warna teks tombol

en: Buttons
id: tombol

en: Cancel
id: Membatalkan

en: Captcha check failed!
id: Pemeriksaan captcha gagal!

en: Caption text
id: teks teks

en: Carousel Options
id: Opsi Korsel

en: Carousel autoplay enabled
id: Putar otomatis carousel diaktifkan

en: Carousel decoration color
id: Warna dekorasi korsel

en: Carousel loop mode enabled
id: Mode lingkaran korsel diaktifkan

en: Categories
id: Kategori

en: Category
id: Kategori

en: Category Details
id: Detail Kategori

en: Category archives:
id: Arsip kategori:

en: Category color
id: Warna kategori

en: Category decoration color
id: Kategori dekorasi warna

en: Category icon
id: ikon kategori

en: Center
id: Tengah

en: Center left
id: Kiri tengah

en: Center right
id: Kanan tengah

en: Change GPX track
id: Ubah trek GPX

en: Checkbox
id: kotak centang

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
id: Pilihan untuk jenis input yang dipilih. Masukkan satu pilihan per baris, bagi nilai input yang disimpan dan teks yang ditampilkan di input menggunakan titik dua.

en: Choose option
id: Pilih opsi

en: Citadela - Special Pages
id: Citadela - Halaman Khusus

en: Citadela Half Layout Map Settings
id: Pengaturan Peta Tata Letak Setengah Citadela

en: Citadela Item Page Layout
id: Tata Letak Halaman Item Citadela

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
id: Daftar Citadela

en: Citadela Listing > Item Extension
id: Daftar Citadela &gt; Ekstensi Item

en: Citadela Listing Blocks
id: Blok Daftar Citadela

en: Citadela Posts Blocks
id: Blok Pos Citadela

en: Citadela Special Pages
id: Halaman Khusus Citadela

en: Citadela Subscription
id: Berlangganan Citadela

en: Claim Listing
id: Daftar Klaim

en: Claim Listing Request
id: Permintaan Daftar Klaim

en: Claim as:
id: Klaim sebagai:

en: Claim listing has been approved
id: Daftar klaim telah disetujui

en: Claim listing has been declined
id: Daftar klaim telah ditolak

en: Claim status
id: Status klaim

en: Claimed by
id: Diklaim oleh

en: Clear
id: Jernih

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
id: Mengklik tombol di bawah ini akan memulai kembali proses migrasi. Semua item, kategori, dan lokasi yang dimigrasikan secara otomatis akan dihapus. Semua item, kategori, dan lokasi yang dibuat secara manual tidak akan dihapus. Proses migrasi akan dimulai secara otomatis setelah itu.

en: Closed on mobile
id: Ditutup di ponsel

en: Cluster radius in px
id: Radius cluster dalam px

en: Clusters are disabled.
id: Cluster dinonaktifkan.

en: Collapsible filters section.
id: Bagian filter yang dapat dilipat.

en: Comments
id: Komentar

en: Contact
id: Kontak

en: Content
id: Isi

en: Content visible for:
id: Konten terlihat untuk:

en: Copy and paste the JSON from this website:
id: Salin dan tempel JSON dari situs web ini:

en: Couldn't find location, try different address.
id: Tidak dapat menemukan lokasi, coba alamat lain.

en: Cover
id: Menutupi

en: Cover column height
id: Tinggi kolom penutup

en: Cover image
id: Gambar sampul

en: Current block view
id: Tampilan blok saat ini

en: Custom
id: Kebiasaan

en: Custom Height Settings
id: Pengaturan Tinggi Kustom

en: Custom inputs
id: Masukan khusus

en: Custom shadow
id: Bayangan khusus

en: Customized options for mobile screen width.
id: Opsi yang disesuaikan untuk lebar layar ponsel.

en: Dark
id: Gelap

en: Data migration
id: Migrasi data

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
id: Data input tanpa nilai tidak akan ditampilkan.

en: Date
id: Tanggal

en: Date archives:
id: Arsip tanggal:

en: Date color
id: Warna tanggal

en: Decide if email address is visible for visitors
id: Putuskan apakah alamat email terlihat oleh pengunjung

en: Decline
id: Menolak

en: Decline claim
id: Tolak klaim

en: Decoration color
id: Warna dekorasi

en: Default
id: Bawaan

en: Default Layout Options
id: Opsi Tata Letak Default

en: Default Search Results
id: Hasil Pencarian Default

en: Default Search Results Page
id: Halaman Hasil Pencarian Default

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
id: Teks pilihan default, ditampilkan sebagai opsi pertama dalam pemilihan.

en: Default shadow
id: Bayangan bawaan

en: Default size
id: Ukuran bawaan

en: Delay between slides
id: Penundaan antar slide

en: Descending
id: Menurun

en: Description
id: Keterangan

en: Description text that appear on edit page with new input.
id: Teks deskripsi yang muncul di halaman edit dengan input baru.

en: Design Options
id: Pilihan Desain

en: Desktop size
id: Ukuran desktop

en: Disable filters button label
id: Nonaktifkan label tombol filter

en: Disable geolocation button label
id: Nonaktifkan label tombol geolokasi

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
id: Ditampilkan adalah item terdekat dengan koordinat GPS mereka.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
id: Akan ditampilkan posting yang mirip dengan Posting Item referensi yang dipilih.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
id: Menampilkan alamat, nomor telepon dan informasi kontak lainnya dari item daftar tertentu.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
id: Menampilkan tombol yang membuka navigasi Google Maps ke lokasi Item Post.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
id: Menampilkan tombol untuk mengunduh file GPX yang ditetapkan ke item.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
id: Menampilkan formulir kontak yang mengirim email langsung ke alamat email item daftar tertentu.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
id: Menampilkan konten hanya untuk pengguna dengan keanggotaan aktif, atau hanya untuk pengunjung tanpa keanggotaan.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
id: Menampilkan konten yang ditulis dalam editor visual item daftar tertentu.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
id: Menampilkan galeri gambar yang ditetapkan ke Item Post.

en: Displays information about author on author archive page.
id: Menampilkan informasi tentang penulis pada halaman arsip penulis.

en: Displays information about selected authors.
id: Menampilkan informasi tentang penulis yang dipilih.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
id: Menampilkan informasi dari input Ekstensi Item yang ditetapkan ke item.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
id: Menampilkan kategori daftar berdasarkan filter tertentu. Itu dapat menampilkan kategori induk atau subkategori dari kategori tertentu.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
id: Menampilkan daftar item berdasarkan halaman kategori/lokasi saat ini atau hasil dari formulir pencarian.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
id: Menampilkan item daftar berdasarkan filter. Misalnya item hanya dari kategori tertentu, lokasi atau item unggulan.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
id: Menampilkan daftar item di peta berdasarkan filter. Misalnya item hanya dari kategori tertentu, lokasi atau item unggulan.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
id: Menampilkan item daftar yang mirip dengan pos item referensi yang dipilih.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
id: Menampilkan daftar lokasi berdasarkan filter tertentu. Itu dapat menampilkan lokasi induk atau sublokasi dari lokasi tertentu.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
id: Menampilkan daftar subkategori berdasarkan halaman kategori saat ini.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
id: Menampilkan sublokasi daftar berdasarkan halaman kategori saat ini.

en: Displays main item image of specific listing item.
id: Menampilkan gambar item utama dari item daftar tertentu.

en: Displays opening hours of specific listing item.
id: Menampilkan jam buka item daftar tertentu.

en: Displays posts based on current results from search form.
id: Menampilkan posting berdasarkan hasil saat ini dari formulir pencarian.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
id: Menampilkan posting berdasarkan hasil saat ini di halaman hasil pencarian WordPress default.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
id: Menampilkan posting di peta berdasarkan filter. Misalnya posting hanya dari kategori atau lokasi tertentu.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
id: Menampilkan item daftar yang relevan secara otomatis berdasarkan halaman saat ini. Misalnya hasil pencarian atau detail lokasi barang.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
id: Menampilkan posting yang relevan secara otomatis berdasarkan halaman saat ini. Misalnya hasil pencarian atau detail lokasi postingan.

en: Displays the button and the form for claim listing.
id: Menampilkan tombol dan formulir untuk daftar klaim.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
id: Menampilkan acara mendatang dari item daftar tertentu.

en: Distance
id: Jarak

en: Distance option label
id: Label opsi jarak

en: Distance unit
id: Satuan jarak

en: Do not show
id: Jangan tunjukan

en: Do not show endpoints
id: Jangan tampilkan titik akhir

en: Do not use Item Detail special page settings
id: Jangan gunakan pengaturan halaman khusus Detail Item

en: Download GPX file
id: Unduh file GPX

en: Drop GPX file here
id: Jatuhkan file GPX di sini

en: Dynamic track visibility
id: Visibilitas trek dinamis

en: Easy Admin
id: Admin Mudah

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
id: Easy Admin menawarkan administrasi WordPress yang disederhanakan tanpa gangguan yang tidak perlu.

en: Edit Category
id: Sunting Kategori

en: Edit Item
id: Sunting Barang

en: Edit Location
id: Edit Lokasi

en: Edit Special Page
id: Sunting Halaman Khusus

en: Email
id: Surel

en: Email Help
id: Bantuan Email

en: Email Label
id: Label Email

en: Email Message
id: Pesan Email

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
id: Email digunakan sebagai pengirim dalam email, pastikan alamat email sesuai dengan domain website Anda.

en: Empty map behavior
id: Perilaku peta kosong

en: Empty value to show all similar items.
id: Nilai kosong untuk menampilkan semua item serupa.

en: Enable
id: Memungkinkan

en: Enable Gutenberg editor
id: Aktifkan editor Gutenberg

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
id: Aktifkan dan masukkan input yang tersedia untuk filter melalui menu

en: Enable and insert inputs via menu
id: Aktifkan dan masukkan input melalui menu

en: Enable bundled subscriptions
id: Aktifkan langganan yang dibundel

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
id: Penanda titik akhir ditampilkan sebagai pengganti titik pertama dan paling akhir dari trek GPX yang diunggah.

en: Event Details
id: detail acara

en: Event Image Options
id: Opsi Gambar Acara

en: Every segment in track
id: Setiap segmen di trek

en: Everything
id: Semuanya

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
id: Contoh nilai yang dimasukkan: %s

en: Excerpt
id: Kutipan

en: Feature is disabled
id: Fitur dinonaktifkan

en: Featured
id: Unggulan

en: Featured Category
id: Kategori Unggulan

en: Featured category
id: Kategori unggulan

en: Featured image
id: Gambar unggulan

en: Featured items first
id: Item unggulan terlebih dahulu

en: Featured location
id: Lokasi unggulan

en: Fill all required fields, please.
id: Isi semua bidang yang diperlukan, silakan.

en: Filter
id: Saring

en: Filter posts
id: Filter postingan

en: Filter special pages list
id: Filter daftar halaman khusus

en: Filters
id: Filter

en: Filters Design
id: Desain Filter

en: Filters background color
id: Filter warna latar belakang

en: Filters group name
id: Filter nama grup

en: Filters settings
id: Pengaturan filter

en: Filters to specify results of displayed items.
id: Filter untuk menentukan hasil item yang ditampilkan.

en: Find address
id: Cari Alamat

en: Fix width
id: Perbaiki lebar

en: Fixed
id: Tetap

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
id: Untuk lebih jelasnya lihat %s.

en: Force box width to selected value.
id: Paksa lebar kotak ke nilai yang dipilih.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
id: Gaya tabel paksa untuk data yang ditampilkan, nilai yang lebih panjang tidak dipindahkan di bawah label.

en: Form
id: Membentuk

en: Form inside map breakpoint
id: Formulir di dalam breakpoint peta

en: Form settings
id: Pengaturan formulir

en: Friday
id: Jumat

en: Full horizontal
id: Horisontal penuh

en: Full vertical
id: vertikal penuh

en: Fullwidth page
id: Halaman lebar penuh

en: GPX Track
id: Jalur GPX

en: GPX Tracks
id: Trek GPX

en: GPX file successfully loaded!
id: File GPX berhasil dimuat!

en: GPX files
id: file GPX

en: Gallery Options
id: Opsi Galeri

en: General
id: Umum

en: General background
id: Latar belakang umum

en: General options
id: Pilihan umum

en: General options for desktop.
id: Opsi umum untuk desktop.

en: General settings
id: Pengaturan Umum

en: Geolocation search settings
id: Pengaturan pencarian geolokasi

en: Get directions
id: Mendapatkan petunjuk

en: Google Maps API Key
id: Kunci Google Maps API

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
id: Kunci Google Maps API diperlukan oleh Google. Hal ini diperlukan untuk semua situs web yang menggunakan fitur peta lanjutan seperti menampilkan item daftar di peta. Pelajari lebih lanjut tentang cara mendapatkan kunci API di %1$stutorial berikut%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
id: Google reCaptcha melindungi situs web Anda dari spam dan pengiriman formulir otomatis lainnya oleh bot spam. Jika Anda menggunakan solusi pihak ketiga untuk melindungi formulir di situs web Anda, abaikan input utama berikut.

en: Google reCaptcha v3 Keys
id: Kunci Google reCaptcha v3

en: Gradient
id: gradien

en: Gradient degree
id: Gelar gradien

en: Grid size
id: Ukuran kisi

en: Group name
id: Nama grup

en: Half layout page
id: Setengah halaman tata letak

en: Header menu settings
id: Pengaturan menu tajuk

en: Header opened or closed by default.
id: Header dibuka atau ditutup secara default.

en: Header settings
id: Pengaturan tajuk

en: Height unit
id: Satuan tinggi

en: Help text displayed with Email input.
id: Teks bantuan ditampilkan dengan input Email.

en: Help text displayed with Message input.
id: Teks bantuan ditampilkan dengan input Pesan.

en: Help text displayed with Name input.
id: Teks bantuan ditampilkan dengan input Nama.

en: Help text displayed with Subject input.
id: Teks bantuan ditampilkan dengan input Subjek.

en: Help texts
id: Teks bantuan

en: Hide Location input
id: Sembunyikan masukan Lokasi

en: Hide empty values
id: Sembunyikan nilai kosong

en: Hide map
id: Sembunyikan peta

en: Hide selected filters
id: Sembunyikan filter yang dipilih

en: Hide selected inputs
id: Sembunyikan input yang dipilih

en: Hide unchecked checkbox
id: Sembunyikan kotak centang yang tidak dicentang

en: Horizontal offset
id: Offset horisontal

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
id: Jika dipilih, akan tersedia dalam filter untuk posting Item.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
id: Jika Anda ingin menggunakan plugin Langganan WooCommerce Anda sendiri, cukup nonaktifkan versi paket di bawah ini dan aktifkan plugin Anda.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
id: Jika trek GPX Anda terdiri dari beberapa segmen, penanda titik akhir ditampilkan di tempat awal dan akhir setiap segmen.

en: Image focus
id: Fokus gambar

en: Image height
id: Tinggi gambar

en: Image height unit
id: Satuan tinggi gambar

en: Image position
id: Posisi gambar

en: Image repeat
id: Pengulangan gambar

en: Image scroll
id: Gulir gambar

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Images caption text
id: Teks keterangan gambar

en: Images gallery
id: galeri gambar

en: Images vertical align
id: Gambar sejajar vertikal

en: Infinite loop
id: lingkaran tak terbatas

en: Input choices
id: Pilihan masukan

en: Input description
id: deskripsi masukan

en: Input field name that appear on edit page.
id: Masukkan nama field yang muncul pada halaman edit.

en: Input identifier
id: pengenal masukan

en: Input label
id: Label masukan

en: Input labels
id: Label masukan

en: Input type
id: Tipe masukan

en: Inputs contain validation errors.
id: Input berisi kesalahan validasi.

en: Inputs group
id: Grup masukan

en: Insert from media
id: Sisipkan dari media

en: Insert unit that will be displayed with number value.
id: Sisipkan unit yang akan ditampilkan dengan nilai angka.

en: Inside image
id: Gambar di dalam

en: Integrations
id: Integrasi

en: Invalid file format
id: Format file tidak valid

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
id: Sepertinya kami tidak dapat menemukan yang Anda cari.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
id: Ini akan memungkinkan Anda untuk membangun halaman detail item secara keseluruhan. Tidak ada blok yang akan diwarisi dari halaman khusus Detail Item.

[ctx: post type singular name]
en: Item
id: Barang

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
id: Kategori Barang

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
id: Kategori Barang

en: Item Categories widgets area
id: Area widget Kategori Barang

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
id: Kategori Barang

en: Item Claim Listing
id: Daftar Klaim Barang

en: Item Contact Details
id: Detail Kontak Barang

en: Item Contact Form
id: Formulir Kontak Barang

en: Item Content
id: Konten Barang

en: Item Detail
id: Detail Barang

en: Item Detail Page
id: Halaman Detail Barang

en: Item Details
id: Detail Barang

en: Item Events
id: Acara Barang

en: Item Extension
id: Ekstensi Item

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
id: Ekstensi Item memungkinkan membuat input tambahan pada halaman edit Posting Item.

en: Item Featured Image
id: Gambar Unggulan Barang

en: Item GPX Download
id: Unduh Barang GPX

en: Item Gallery
id: Galeri barang

en: Item Get Directions
id: Item Dapatkan Arah

en: Item Image Options
id: Opsi Gambar Barang

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
id: Lokasi barang

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
id: Lokasi Barang

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
id: Lokasi Barang

en: Item Locations widgets area
id: Area widget Lokasi Item

en: Item Opening Hours
id: Jam Buka Barang

en: Item Options
id: Pilihan Barang

en: Item Review
id: Ulasan Barang

en: Item Reviews
id: Ulasan Barang

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
id: Ulasan Item memperluas Komentar WordPress untuk memungkinkan pengunjung situs web meninggalkan ulasan dan peringkat untuk Postingan Item.

en: Item already claimed
id: Barang sudah diklaim

en: Item author
id: Penulis barang

en: Item category
id: kategori barang

en: Item detail page slug
id: Siput halaman detail item

en: Item has been claimed
id: Barang telah diklaim

en: Item location
id: lokasi barang

en: Item owner reply.
id: Balasan pemilik barang.

en: Item pending moderation from admin
id: Item menunggu moderasi dari admin

en: Item widgets area
id: Area widget item

en: Item:
id: Barang:

en: Items
id: item

[ctx: post type general name]
en: Items
id: item

[ctx: post type menu name]
en: Items
id: item

en: Keep header closed by default on mobile.
id: Tutup header secara default di seluler.

en: Kilometers
id: Kilometer

en: Label color
id: Warna label

en: Label for email field
id: Label untuk bidang email

en: Label for submit button
id: Label untuk tombol kirim

en: Label for username field
id: Label untuk bidang nama pengguna

en: Label used for Email input.
id: Label yang digunakan untuk input Email.

en: Label used for Message textarea.
id: Label yang digunakan untuk textarea Pesan.

en: Label used for Name input.
id: Label yang digunakan untuk input Nama.

en: Label used for Subject input.
id: Label yang digunakan untuk input Subjek.

en: Label width
id: Lebar label

en: Large
id: Besar

en: Large button
id: Tombol besar

en: Large size
id: Ukuran besar

en: Latitude
id: Garis Lintang

en: Leave a review
id: Tinggalkan ulasan

en: Leave empty to not use this option.
id: Biarkan kosong untuk tidak menggunakan opsi ini.

en: Left
id: Kiri

en: Limit displayed posts
id: Batasi postingan yang ditampilkan

en: Line under heading
id: Baris di bawah judul

en: Lines color
id: Warna garis

en: Lines decoration
id: Dekorasi garis

en: Link label
id: label tautan

en: Links color
id: Warna tautan

en: List layout
id: Tata letak daftar

en: Listing Advanced Filters
id: Mencantumkan Filter Tingkat Lanjut

en: Listing Author Detail
id: Daftar Penulis Detail

en: Listing Authors List
id: Daftar Penulis Daftar

en: Listing Categories List
id: Daftar Kategori Daftar

en: Listing Category Page
id: Halaman Kategori Daftar

en: Listing Items List
id: Daftar Item Daftar

en: Listing Location Page
id: Halaman Lokasi Daftar

en: Listing Locations List
id: Daftar Lokasi Daftar

en: Listing Map
id: Daftar Peta

en: Listing Map (for posts)
id: Daftar Peta (untuk posting)

en: Listing Membership Content
id: Mencantumkan Konten Keanggotaan

en: Listing Search Form
id: Formulir Pencarian Daftar

en: Listing Search Results
id: Daftar Hasil Pencarian

en: Listing Similar Items
id: Mencantumkan Barang Serupa

en: Listing Subcategories List
id: Daftar Subkategori Daftar

en: Listing Sublocations List
id: Daftar Sublokasi Daftar

en: Location
id: Lokasi

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
id: Lokasi

en: Location Details
id: Detail Lokasi

en: Locations
id: Lokasi

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
id: Lokasi

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
id: Lokasi

en: Log Out
id: Keluar

en: Logged in text
id: Masuk dalam teks

en: Logical operator
id: Operator logika

en: Longitude
id: Garis bujur

en: Map provider
id: Penyedia peta

en: Maps provider
id: Penyedia peta

en: Mark Item post as featured
id: Tandai pos Item sebagai unggulan

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
id: Tandai kategori sebagai unggulan untuk memprioritaskannya dalam hasil yang ditampilkan.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
id: Tandai lokasi sebagai unggulan untuk memprioritaskannya dalam hasil yang ditampilkan.

en: Marker Cluster Settings
id: Pengaturan Cluster Penanda

en: Markers
id: spidol

en: Markers & GPX Tracks
id: Penanda &amp; Trek GPX

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
id: Penanda dalam jarak kurang dari radius %spx dikelompokkan ke dalam kelompok. Setel 0 untuk menonaktifkan cluster.

en: Max number of items
id: Jumlah maksimum item

en: Maximum displayed posts
id: Postingan maksimum yang ditampilkan

en: Maximum distance
id: Jarak maksimum

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
id: Item maksimum untuk langganan saat ini terlampaui.

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: Medium size
id: Ukuran sedang

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
id: Gabungkan kotak centang ke dalam grup filter dan tampilkan bersama di filter frontend. Anda dapat menggunakan lebih banyak grup menggunakan nama grup yang berbeda.

en: Message
id: Pesan

en: Message Help
id: Bantuan Pesan

en: Message Label
id: Label Pesan

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
id: Pesan ditampilkan saat pengiriman formulir gagal karena masalah di sisi server.

en: Message displayed when the form validation failed.
id: Pesan ditampilkan saat validasi formulir gagal.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
id: Pesan ditampilkan ketika formulir berhasil dikirim.

en: Message for the email notification
id: Pesan untuk notifikasi email

en: Metabox content settings
id: Pengaturan konten Metabox

en: Migration finished
id: Migrasi selesai

en: Migration in progress
id: Migrasi sedang berlangsung

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
id: Saat ini migrasi sedang berlangsung. Anda akan dapat memulai kembali migrasi setelah selesai.

en: Migration restarted
id: Migrasi dimulai kembali

en: Miles
id: Mil

en: Minimum height unit
id: Satuan ketinggian minimum

en: Minimum image height
id: Tinggi gambar minimal

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
id: Tinggi peta minimum mungkin berbeda dari nilai yang ditentukan karena kebutuhan konten di dalam peta.

en: Missing required GPX data
id: Data GPX yang diperlukan tidak ada

en: Mobile
id: Seluler

en: Mobile size
id: Ukuran ponsel

en: Mobile width breakpoint
id: Breakpoint lebar seluler

en: Monday
id: Senin

en: Move backward
id: Bergerak mundur

en: Move forward
id: Maju kedepan

en: Multiselect
id: banyak pilihan

en: Name Help
id: Nama Bantuan

en: Name Label
id: Label Nama

en: Name of sender displayed in received email.
id: Nama pengirim ditampilkan dalam email yang diterima.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
id: Nama tab pengaturan pada halaman Edit Item.

en: New Category Name
id: Nama Kategori Baru

en: New Item
id: Barang baru

en: New Location Name
id: Nama Lokasi Baru

en: Newer reviews
id: Ulasan yang lebih baru

en: Next
id: Lanjut

en: Night
id: Malam

en: No Items found
id: Tidak ada item yang ditemukan

en: No Items found in Trash
id: Tidak ada Item yang ditemukan di Sampah

en: No border
id: Tidak ada batasan

en: No borders
id: Tidak ada batas

en: No lines
id: Tidak ada garis

en: No posts found
id: Tidak ada postingan yang ditemukan

en: No repeat
id: Tidak ada pengulangan

en: No results found.
id: Tidak ada hasil yang ditemukan.

en: No shadow
id: Tidak ada bayangan

en: No special pages found.
id: Tidak ada halaman khusus yang ditemukan.

en: No users found
id: Tidak ada pengguna yang ditemukan

en: Non-membership visitors
id: Pengunjung non-anggota

en: None
id: Tidak ada

en: Note
id: Catatan

en: Notification messages
id: Pesan pemberitahuan

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
id: Notifikasi bila barang sudah diklaim. Biarkan kosong untuk menyembunyikan notifikasi.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
id: Notifikasi saat item sedang menunggu moderasi dari admin. Biarkan kosong untuk menyembunyikan notifikasi.

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Number
id: Nomor

en: Number of items
id: Jumlah item

en: OK
id: Oke

en: Older reviews
id: Ulasan lama

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
id: Satu pemikiran pada “%1$s”

en: Only featured
id: Hanya ditampilkan

en: Only featured items
id: Hanya item unggulan

en: Only parent categories
id: Hanya kategori induk

en: Only parent locations
id: Hanya lokasi induk

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Halaman itu tidak dapat ditemukan.

en: Open image in popup
id: Buka gambar di popup

en: Opened by default
id: Dibuka secara default

en: Opening Hours
id: Jam buka

en: Opening hours
id: Jam buka

en: Options
id: Pilihan

en: Order Options
id: Opsi Pemesanan

en: Order by
id: Dipesan oleh

en: Order number
id: Jumlah order

en: Organizer:
id: Penyelenggara:

en: Owner
id: Pemilik

en: Page template
id: Templat halaman

en: Parent Category
id: Kategori Induk

en: Parent Category:
id: Kategori Induk:

en: Parent Location
id: Lokasi Induk

en: Parent Location:
id: Lokasi Induk:

en: Pending
id: Tertunda

en: Performance Settings
id: Pengaturan Kinerja

en: Plugin Activation
id: Aktivasi Plugin

en: Position unavailable
id: Posisi tidak tersedia

en: Post Options
id: Opsi Posting

en: Post has not selected any term.
id: Pos belum memilih istilah apa pun.

en: Posts Author Page
id: Halaman Penulis Posting

en: Posts Category Page
id: Halaman Kategori Posting

en: Posts Date Page
id: Halaman Tanggal Posting

en: Posts Search Form
id: Formulir Pencarian Posting

en: Posts Search Results
id: Hasil Pencarian Posting

en: Posts Tag Page
id: Halaman Tag Postingan

en: Posts navigation
id: Navigasi postingan

en: Posts number color
id: Warna nomor postingan

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Proportional image height
id: Tinggi gambar proporsional

en: Radial gradient
id: Gradien radial

en: Random
id: Acak

en: Rating
id: Peringkat

en: Rating stars color
id: Peringkat warna bintang

en: Read more
id: Baca lebih banyak

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
id: Tema yang baru saja diaktifkan tidak kompatibel dengan plugin %s, oleh karena itu plugin dinonaktifkan.

en: Recommended map height
id: Ketinggian peta yang direkomendasikan

en: Reference Item Post
id: Referensi Item Posting

en: Remove GPX track
id: Hapus trek GPX

en: Remove Image
id: Hapus Gambar

en: Repeat
id: Ulang

en: Repeat horizontally
id: Ulangi secara horizontal

en: Repeat vertically
id: Ulangi secara vertikal

en: Respond to review
id: Tanggapi ulasan

en: Responsive options applied under screen width
id: Opsi responsif diterapkan di bawah lebar layar

en: Restart migration
id: Mulai ulang migrasi

en: Results include at least one of selected filters.
id: Hasil mencakup setidaknya satu filter yang dipilih.

en: Results must include all selected filters.
id: Hasil harus menyertakan semua filter yang dipilih.

en: Retro
id: retro

en: Reviews
id: Ulasan

en: Right
id: Benar

en: Saturday
id: Sabtu

en: Save Settings
id: Simpan Pengaturan

en: Scroll
id: Menggulir

en: Search
id: Mencari

en: Search Categories
id: Cari Kategori

en: Search Items
id: Cari Item

en: Search Locations
id: Cari Lokasi

en: Search Special ages
id: Cari usia khusus

en: Search by geolocation
id: Cari berdasarkan geolokasi

en: Search for authors
id: Cari penulis

en: Search for posts
id: Cari postingan

en: Search for reference item post
id: Cari posting item referensi

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
id: Formulir pencarian ditampilkan di dalam peta pada lebar layar lebih besar dari

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
id: Formulir pencarian yang memungkinkan pengunjung untuk mencari item daftar berdasarkan kata kunci, kategori atau lokasi.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
id: Formulir pencarian yang memungkinkan pengunjung untuk mencari posting berdasarkan kata kunci, kategori atau lokasi.

en: Search keyword
id: Cari Kata Kunci

en: Search results for:
id: Hasil pencarian:

en: Secret Key
id: Kunci rahasia

en: Select
id: Pilih

en: Select Category
id: Pilih Kategori

en: Select Image
id: Pilih gambar

en: Select Location
id: Pilih lokasi

en: Select alignment
id: Pilih perataan

en: Select an Item
id: Pilih item

en: Select featured category
id: Pilih kategori unggulan

en: Select image
id: Pilih gambar

en: Select layout
id: Pilih tata letak

en: Select position of unit displayed with number value.
id: Pilih posisi unit yang ditampilkan dengan nilai angka.

en: Select size
id: Pilih ukuran

en: Select type input cannot use AND operator.
id: Pilih input jenis tidak dapat menggunakan operator AND.

en: Select type of input field.
id: Pilih jenis kolom input.

en: Select your rating, please.
id: Silakan pilih peringkat Anda.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
id: Kategori yang dipilih akan diprioritaskan dan akan menampilkan pos Item di peta.

en: Selected post is no more published.
id: Postingan yang dipilih tidak dipublikasikan lagi.

en: Selected posts
id: Postingan yang dipilih

en: Selected posts are no more published.
id: Postingan yang dipilih tidak dipublikasikan lagi.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
id: Pos referensi yang dipilih akan dicantumkan sebelum semua pos serupa lainnya.

en: Send Button Text
id: Kirim Teks Tombol

en: Sender Email
id: Email Pengirim

en: Sender Name
id: Nama pengirim

en: Server Error Message
id: Pesan Kesalahan Server

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
id: Server mengalami kesalahan. Jika masalah berlanjut, silakan hubungi administrator situs web.

en: Settings Saved
id: Pengaturan Disimpan

en: Shadow
id: Bayangan

en: Shadow color
id: Warna bayangan

en: Shadow settings
id: Pengaturan bayangan

en: Show Category description
id: Tampilkan deskripsi Kategori

en: Show Category icon
id: Tampilkan ikon Kategori

en: Show Email Address
id: tunjukan alamat Email

en: Show Location description
id: Tampilkan deskripsi Lokasi

en: Show Location icon
id: Tampilkan ikon Lokasi

en: Show Opening Hours
id: Tampilkan Jam Buka

en: Show Streetview
id: Tampilkan Streetview

en: Show address
id: Tunjukkan alamat

en: Show advanced filters
id: Tampilkan filter lanjutan

en: Show author image
id: Tampilkan gambar penulis

en: Show biographical info
id: Tampilkan info biografi

en: Show categories
id: Tampilkan kategori

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
id: Tampilkan formulir kontak di halaman yang mengirim email ke alamat email yang ditentukan

en: Show cover image
id: Tampilkan gambar sampul

en: Show data
id: Tampilkan data

en: Show date
id: Tampilkan tanggal

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi

en: Show empty map
id: Tampilkan peta kosong

en: Show featured image
id: Tampilkan gambar unggulan

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
id: Tampilkan item unggulan di bagian atas daftar sebelum semua item lainnya diposting.

en: Show filters group title
id: Tampilkan judul grup filter

en: Show link
id: Tampilkan tautan

en: Show link label input
id: Tampilkan masukan label tautan

en: Show locations
id: Tampilkan lokasi

en: Show more
id: Menampilkan lebih banyak

en: Show navigation arrows
id: Tampilkan panah navigasi

en: Show on map
id: Tunjukkan di peta

en: Show only categories marked as featured.
id: Tampilkan hanya kategori yang ditandai sebagai unggulan.

en: Show only featured category
id: Tampilkan hanya kategori unggulan

en: Show only locations marked as featured.
id: Hanya tampilkan lokasi yang ditandai sebagai unggulan.

en: Show pagination bullets
id: Tampilkan peluru pagination

en: Show posts number
id: Tampilkan nomor postingan

en: Show price
id: Tampilkan harga

en: Show rating
id: Tampilkan peringkat

en: Show reference Item Post
id: Tampilkan referensi Item Post

en: Show selected filters
id: Tampilkan filter yang dipilih

en: Show selected inputs
id: Tampilkan input yang dipilih

en: Show similar posts from the same:
id: Tampilkan postingan serupa dari yang sama:

en: Show submit filter button
id: Tampilkan tombol filter kirim

en: Show subtitle
id: Tampilkan subjudul

en: Show track endpoint markers on
id: Tampilkan penanda titik akhir trek aktif

en: Show web
id: Tampilkan web

en: Silver
id: Perak

en: Simple layout
id: Tata letak sederhana

en: Site Key
id: Kunci Situs

en: Site logo
id: logo situs

en: Skip number of posts from start
id: Lewati jumlah posting dari awal

en: Small
id: Kecil

en: Small button
id: Tombol kecil

en: Small size
id: Ukuran kecil

en: Solid color
id: Warna solid

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
id: Halaman Khusus

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
id: Halaman Khusus

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
id: Halaman Khusus

en: Special page updated.
id: Halaman khusus diperbarui.

en: Special pages list
id: Daftar halaman khusus

en: Special pages list navigation
id: Navigasi daftar halaman khusus

en: Spread radius
id: Menyebar radius

en: Start and end of track
id: Awal dan akhir trek

en: Step
id: Melangkah

en: Streetview
id: tampilan jalan

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
id: Streetview hanya tersedia jika kunci Google API diaktifkan

en: Style
id: Gaya

en: Style JSON
id: Gaya JSON

en: Subject
id: Subjek

en: Subject Help
id: Bantuan Subjek

en: Subject Label
id: Label Subjek

en: Subject for the email notification
id: Subjek untuk pemberitahuan email

en: Submit Label
id: Kirim Label

en: Submit distance button label
id: Kirim label tombol jarak

en: Submit filters button label
id: Kirim label tombol filter

en: Submit reply
id: Kirim balasan

en: Submit review
id: Kirim ulasan

en: Subscriptions
id: Langganan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Success Message
id: Pesan Sukses

en: Sunday
id: Minggu

en: Table style
id: Gaya meja

en: Tag archives:
id: Arsip tag:

en: Telephone
id: Telepon

en: Terms & Conditions label
id: Label Syarat &amp; Ketentuan

en: Text
id: Teks

en: Text color
id: Warna teks

en: Text displayed in the form when user is logged in
id: Teks yang ditampilkan dalam formulir saat pengguna masuk

en: Text displayed instead of full website url
id: Teks ditampilkan alih-alih url situs web lengkap

en: Text displayed on Send Button.
id: Teks ditampilkan pada Tombol Kirim.

en: Text displayed on empty map
id: Teks ditampilkan di peta kosong

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
id: Teks untuk input formulir Syarat &amp; Ketentuan. Biarkan kosong untuk menonaktifkan kotak centang.

en: Text layout
id: Tata letak teks

en: Text link
id: Tautan teks

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
id: Teks pesan email. Variabel yang tersedia adalah: {user-name} {user-email} {user-message}

en: Textarea
id: area teks

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
id: Plugin %s tidak dapat diaktifkan. Ini tidak kompatibel dengan tema aktif saat ini.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
id: Jumlah maksimum item yang dapat dipublikasikan oleh pelanggan dengan langganan ini (Biarkan kosong untuk jumlah item yang tidak terbatas).

en: Theme
id: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
id: Tidak ada langganan yang tersedia. Tambahkan beberapa, silakan.

en: There are no filters to show.
id: Tidak ada filter untuk ditampilkan.

en: There are no inputs to show.
id: Tidak ada masukan untuk ditampilkan.

en: There are no selected inputs to show.
id: Tidak ada input yang dipilih untuk ditampilkan.

en: Thick border
id: perbatasan tebal

en: Thick borders
id: Batas tebal

en: Thin border
id: perbatasan tipis

en: Thin borders
id: Batas tipis

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
id: Fitur ini menambahkan fungsionalitas Daftar Klaim untuk item Daftar

en: This product is a Citadela Subscription.
id: Produk ini adalah Langganan Citadela.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan pengeditan Item Posts menggunakan editor Gutenberg. Fitur ini akan memungkinkan Anda untuk memiliki fleksibilitas administrasi yang lebih besar. Harap berhati-hati blok mana yang Anda sertakan dalam detail item karena semuanya akan ditempatkan di blok &quot;Item Content&quot; pada halaman Item Detail Special.

en: Thumbnail
id: gambar mini

en: Thursday
id: Kamis

en: Time in seconds
id: Waktu dalam detik

en: Title
id: Judul

en: Title color
id: Warna judul

en: Titles color
id: Warna judul

en: Top
id: Atas

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Track color
id: Warna trek

en: Track endpoints color
id: Lacak warna titik akhir

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
id: Trek disembunyikan dan diganti dengan penanda peta sesuai dengan tingkat zoom.

en: Tuesday
id: Selasa

en: Turn on Claim Listing feature
id: Aktifkan fitur Daftar Klaim

en: Turn on Item Extension features
id: Aktifkan fitur Ekstensi Item

en: Turn on Item Reviews for listing items
id: Aktifkan Ulasan Item untuk mencantumkan item

en: Type for search...
id: Ketik untuk pencarian...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
id: Kotak centang tunggal yang tidak dicentang tidak akan ditampilkan.

en: Unclaimed
id: Tidak diklaim

en: Under image
id: Di bawah gambar

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
id: Pengidentifikasi unik untuk bidang input baru. Gunakan satu kata, tanpa spasi. Garis bawah dan tanda hubung diperbolehkan.

en: Unit of number
id: Satuan bilangan

en: Unit position
id: Posisi satuan

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
id: Fitur daftar universal untuk situs web apa pun

en: Update Category
id: Perbarui Kategori

en: Update Location
id: Perbarui Lokasi

en: Upload file
id: Unggah data

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
id: File yang diunggah tidak menyertakan data trek GPX yang diperlukan.

en: Uploaded file has not valid XML format.
id: File yang diunggah tidak memiliki format XML yang valid.

en: Uploading&#8230;
id: Mengunggah…

en: Use Contact Form
id: Gunakan Formulir Kontak

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
id: Gunakan antarmuka Admin Mudah untuk pelanggan Anda

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
id: Gunakan editor Gutenberg untuk konten daftar item

en: Use carousel
id: Gunakan korsel

en: Use correct full website url
id: Gunakan url situs web lengkap yang benar

en: Use geolocation search
id: Gunakan pencarian geolokasi

en: Use in search filter
id: Gunakan dalam filter pencarian

en: Use responsive options
id: Gunakan opsi responsif

en: Use valid email address, please.
id: Silakan gunakan alamat email yang valid.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
id: Berguna untuk menampilkan teks bantuan tambahan atau teks GDPR dengan setiap input dalam formulir.

en: User ID
id: identitas pengguna

en: User additional options
id: Opsi tambahan pengguna

en: User denied geolocation
id: Pengguna menolak geolokasi

en: User email
id: Email pengguna

en: User login
id: Login pengguna

en: User posts count
id: Jumlah posting pengguna

en: User registration date
id: Tanggal pendaftaran pengguna

en: Username Label
id: Label Nama Pengguna

en: Users with active membership
id: Pengguna dengan keanggotaan aktif

en: Validation Error Message
id: Pesan Kesalahan Validasi

en: Value color
id: Nilai warna

en: Vertical offset
id: Offset vertikal

en: View Category
id: Lihat Kategori

en: View Item
id: Lihat Barang

en: View Location
id: Lihat Lokasi

en: View Site
id: Lihat Situs

en: View more
id: Lihat lebih banyak

en: View posts
id: Lihat postingan

en: View posts label
id: Lihat label postingan

en: View track on the map
id: Lihat trek di peta

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
id: Kami merekomendasikan untuk menggunakan format waktu 24:00 untuk tujuan SEO dan memenuhi persyaratan Data Terstruktur Google. Gunakan waktu seperti 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
id: Kami telah menonaktifkan plugin Citadela Directory Lite. Anda sekarang dapat mengaktifkan dan menikmati versi lengkap dari plugin.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
id: Kami melihat plugin WooCommerce Subscriptions aktif, fungsionalitas langganan dari plugin Citadela Listing tersedia.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
id: Kami melihat bahwa Anda menjalankan versi PHP lama yang tidak lagi didukung, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda cepat dan aman, dengan <a href='%1$s'>mengupgrade PHP ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
id: Kami melihat Anda menjalankan versi WordPress yang sudah ketinggalan zaman, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda aman dan mutakhir, dengan <a href='%1$s'>memperbarui WordPress ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website Link
id: Tautan Situs Web

en: Website Link Label
id: Label Tautan Situs Web

en: Website link rel attribute
id: Atribut rel tautan situs web

en: Wednesday
id: Rabu

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
id: Widget ditampilkan pada halaman Kategori Barang.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
id: Widget ditampilkan di halaman Lokasi Item.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
id: Widget ditampilkan di halaman postingan Item.

en: Will be listed all available similar items.
id: Akan terdaftar semua item serupa yang tersedia.

en: With background
id: Dengan latar belakang

en: With search form
id: Dengan formulir pencarian

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
id: Dengan url akan tersedia input tambahan untuk menyisipkan teks yang ditampilkan sebagai pengganti tautan biasa.

en: WooCommerce subscriptions
id: Langganan WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
id: Bekerja ketika blok adalah satu-satunya blok dalam kolom.

en: You do not have permission to upload files.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengunggah file.

en: You must be logged in to post a review.
id: Anda harus masuk untuk mengirim ulasan.

en: Your rating
id: Penilaianmu

en: Your reply to review
id: Balasan Anda untuk mengulas

en: Your review
id: Ulasan Anda

en: blue : Blue color
id: biru : warna biru

en: default image size
id: ukuran gambar default

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
id: atau

en: post | posts
id[0]: pos

en: red : Red color
id: merah : warna merah
