Citadela Listing 5.7.15 - en to hu translation catalogue (807 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
hu[0]: %1$s vélemény a következőről: „%2$s”

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
hu: %s befejezte az áttelepítést. A korábbi AIT címtártémádból származó összes elem, kategória és hely elérhető a Citadela Listing beépülő modullal.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
hu: A %s a háttérben automatikusan áttelepíti az összes elemet, kategóriát és helyet a korábbi AIT-címtártémából. A migrációs folyamat több percig is eltarthat. Értesíteni fogjuk, ha az áttelepítés befejeződött. Továbbra is a megszokott módon használhatja a WordPress-t.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
hu: %s plugin és PHP inkompatibilitás

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
hu: %s beépülő modul és a WordPress inkompatibilitása

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
hu: %s beépülő modul inkompatibilitása

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
hu: %s plugin aktív

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
hu[0]: %s vélemény

en: 404 Page
hu: 404 oldal

en: API Key
hu: API kulcs

en: Actions:
hu: Műveletek:

[ctx: Item]
en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add New Category
hu: Új kategória hozzáadása

en: Add New Item
hu: Új elem hozzáadása

en: Add New Location
hu: Új hely hozzáadása

en: Add images to gallery
hu: Képek hozzáadása a galériához

en: Address
hu: Cím

en: Address and Location
hu: Cím és hely

en: Address and location
hu: Cím és hely

en: Advanced Filters block displayed within search form
hu: Speciális szűrők blokk jelenik meg a keresési űrlapon

en: Advanced Header Design
hu: Fejlett fejléc tervezés

en: Advanced header
hu: Speciális fejléc

en: Align Center
hu: Középre igazítás

en: Align Justify
hu: Igazítás igazítása

en: Align Left
hu: Balra igazít

en: Align Right
hu: Igazítás jobbra

en: Align Text Center
hu: Szövegközpont igazítása

en: Align Text Justify
hu: Szöveg igazítása

en: Align Text Left
hu: Szöveg balra igazítása

en: Align Text Right
hu: Szöveg igazítása jobbra

en: Alignment
hu: Igazítás

en: All
hu: Összes

en: All Categories
hu: Minden kategória

en: All Items
hu: Minden elem

en: All Locations
hu: Minden hely

en: All Special Pages
hu: Minden speciális oldal

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
hu: Minden automatikusan áttelepített elem, kategória és hely törölve lett az adatbázisból. Új migrációs folyamat indult.

en: All filters
hu: Minden szűrő

en: All inputs
hu: Minden bemenet

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
hu: Lehetővé teszi az ügyfél számára, hogy kezelje a Citadela termékekhez fűzött megjegyzéseket.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
hu: Lehetővé teszi az ügyfél számára, hogy kezelje a Citadela-termékekre vonatkozó értékeléseket.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy kategóriákat állítson be a Citadela termékekhez.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela tételeinek helyét.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela termékek kiemelt kategóriáját.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a GPX-sávfájlt a Citadela-elemekhez.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela cikkekhez tartozó tételbővítési beállításokat.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela termékek címét és helyét.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a kapcsolattartót a Citadela termékekhez.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela-termékek tartalmát.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a kivonatot a Citadela tételekhez.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a kiemelt képet a Citadela termékekhez.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela termékek általános beállításait.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a képgalériát a Citadela tételekhez.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela termékek nyitvatartási idejét.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
hu: Engedélyezze az ügyfélnek, hogy beállítsa a Citadela-elemek oldalattribútumait.

en: Already claimed
hu: Már kijelentették

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
hu: A már megnyitott cikk bejegyzése referenciabejegyzésként lesz használva.

en: Any active subscription
hu: Bármilyen aktív előfizetés

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Approve
hu: Jóváhagy

en: Approve claim
hu: Követelés jóváhagyása

en: Approved
hu: Jóváhagyott

en: Archives:
hu: Levéltár:

en: Are you sure you want to decline this claim?
hu: Biztosan elutasítja ezt a követelést?

en: Ascending
hu: Emelkedő

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Author Details
hu: A szerző adatai

en: Author archives:
hu: Szerzői archívum:

en: Author biographical info
hu: A szerző életrajzi adatai

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Authors to display
hu: Megjelenítendő szerzők

en: Automatic Listing Map
hu: Automatikus listázási térkép

en: Automatic Listing Map (for posts)
hu: Automatikus listatérkép (bejegyzésekhez)

en: Automatic height
hu: Automatikus magasság

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: Background
hu: Háttér

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background image
hu: Háttérkép

en: Background on collapsed form
hu: Háttér összecsukott formában

en: Background settings
hu: Háttérbeállítások

en: Background type
hu: Háttér típusa

en: Blur background
hu: Elmosódott háttér

en: Blur radius
hu: Elmosódási sugár

en: Border around filter group
hu: Szegély a szűrőcsoport körül

en: Border around heading
hu: Határ a címsor körül

en: Border color
hu: Szegély színe

en: Border radius
hu: Határ sugár

en: Border settings
hu: Szegély beállítások

en: Border style
hu: Szegély stílus

en: Border width
hu: Szegély szélessége

en: Borders color
hu: Szegélyek színe

en: Borders width
hu: Szegélyek szélessége

en: Bottom
hu: Alsó

en: Bottom left
hu: Bal alsó

en: Bottom right
hu: Jobb alsó

en: Box layout
hu: Doboz elrendezése

en: Box width
hu: Doboz szélessége

en: Button background color
hu: Gomb háttérszíne

en: Button border radius
hu: Gomb szegély sugara

en: Button color
hu: Gomb színe

en: Button settings
hu: Gomb beállítások

en: Button style
hu: Gomb stílus

en: Button text color
hu: A gomb szövegének színe

en: Buttons
hu: Gombok

en: Cancel
hu: Megszünteti

en: Captcha check failed!
hu: A Captcha ellenőrzés sikertelen!

en: Caption text
hu: Felirat szövege

en: Carousel Options
hu: Körhinta opciók

en: Carousel autoplay enabled
hu: A körhinta automatikus lejátszása engedélyezve

en: Carousel decoration color
hu: Körhinta dekoráció színe

en: Carousel loop mode enabled
hu: A körhinta hurok mód engedélyezve

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Category
hu: Kategória

en: Category Details
hu: Kategória részletei

en: Category archives:
hu: Kategória archívum:

en: Category color
hu: Kategória színe

en: Category decoration color
hu: Kategória dekorációs szín

en: Category icon
hu: Kategória ikonra

en: Center
hu: Központ

en: Center left
hu: Középen balra

en: Center right
hu: Középen jobbra

en: Change GPX track
hu: GPX-sáv módosítása

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
hu: Választási lehetőségek a kiválasztott bemeneti típushoz. Soronként egy választási lehetőséget szúrjon be, a mentett beviteli értéket és a megjelenő szöveget kettősponttal osztja fel.

en: Choose option
hu: Válasszon opciót

en: Citadela - Special Pages
hu: Citadela – Különleges oldalak

en: Citadela Half Layout Map Settings
hu: Citadela félelrendezésű térképbeállítások

en: Citadela Item Page Layout
hu: Citadela elem oldal elrendezése

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
hu: Citadela lista

en: Citadela Listing > Item Extension
hu: Citadela lista &gt; Elemkiterjesztés

en: Citadela Posts Blocks
hu: Citadela hozzászólásblokkok

en: Citadela Special Pages
hu: Citadela speciális oldalai

en: Citadela Subscription
hu: Citadela előfizetés

en: Claim Listing
hu: Igénylista

en: Claim as:
hu: Igénylés mint:

en: Claim listing has been approved
hu: A követelések listája jóváhagyva

en: Claim listing has been declined
hu: A követelések listája elutasítva

en: Claim status
hu: Igénylés állapota

en: Claimed by
hu: Állította

en: Clear
hu: Egyértelmű

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
hu: Az alábbi gombra kattintva újraindul a migrációs folyamat. Az összes automatikusan áttelepített elem, kategória és hely törlődik. A manuálisan létrehozott elemek, kategóriák és helyszínek nem törlődnek. A migrációs folyamat ezután automatikusan elindul.

en: Closed on mobile
hu: Mobilon zárva

en: Cluster radius in px
hu: A klaszter sugara képpontokban

en: Clusters are disabled.
hu: A fürtök le vannak tiltva.

en: Collapsible filters section.
hu: Összecsukható szűrők rész.

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Contact
hu: Kapcsolatba lépni

en: Content
hu: Tartalom

en: Content visible for:
hu: Tartalom látható:

en: Copy and paste the JSON from this website:
hu: Másolja és illessze be a JSON-t erről a webhelyről:

en: Couldn't find location, try different address.
hu: Nem található a hely, próbálkozzon másik címmel.

en: Cover
hu: Borító

en: Cover column height
hu: Fedéloszlop magassága

en: Cover image
hu: Borítókép

en: Current block view
hu: Jelenlegi blokk nézet

en: Custom
hu: Egyedi

en: Custom Height Settings
hu: Egyedi magasságbeállítások

en: Custom inputs
hu: Egyedi bemenetek

en: Custom shadow
hu: Egyedi árnyék

en: Customized options for mobile screen width.
hu: Testreszabott lehetőségek a mobil képernyőjének szélességéhez.

en: Dark
hu: Sötét

en: Data migration
hu: Adatmigrálás

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
hu: Az érték nélküli bemenetek adatai nem jelennek meg.

en: Date
hu: Dátum

en: Date archives:
hu: Dátum archívum:

en: Date color
hu: Dátum színe

en: Decide if email address is visible for visitors
hu: Döntse el, hogy az e-mail cím látható-e a látogatók számára

en: Decline
hu: Hanyatlás

en: Decline claim
hu: Követelés elutasítása

en: Decoration color
hu: Dekoráció színe

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Layout Options
hu: Alapértelmezett elrendezési beállítások

en: Default Search Results
hu: Alapértelmezett keresési eredmények

en: Default Search Results Page
hu: Alapértelmezett keresési eredményoldal

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
hu: Alapértelmezett kijelölési szöveg, amely a kiválasztás első opciójaként jelenik meg.

en: Default shadow
hu: Alapértelmezett árnyék

en: Default size
hu: Alapértelmezett méret

en: Delay between slides
hu: Késés a diák között

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Description
hu: Leírás

en: Description text that appear on edit page with new input.
hu: Leíró szöveg, amely új bevitellel jelenik meg a szerkesztő oldalon.

en: Design Options
hu: Tervezési lehetőségek

en: Desktop
hu: Asztali

en: Desktop size
hu: Asztali méret

en: Disable filters button label
hu: Szűrők letiltása gomb címke

en: Disable geolocation button label
hu: A földrajzi helymeghatározó gomb címkéjének letiltása

en: Display name
hu: Megjelenítendő név

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
hu: A GPS-koordináták alapján a legközelebbi elemek láthatók.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
hu: A kiválasztott referenciatételhez hasonló bejegyzések jelennek meg.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
hu: Megjeleníti az adott listaelem címét, telefonszámát és egyéb elérhetőségi adatait.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
hu: Megjeleníti a gombot, amely megnyitja a Google Térkép navigációját a tétel közzétételi helyére.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
hu: Megjeleníti a gombot az elemhez rendelt GPX-fájl letöltéséhez.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
hu: Megjeleníti a kapcsolatfelvételi űrlapot, amely közvetlenül az adott listaelem e-mail címére küld e-mailt.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
hu: Csak az aktív tagsággal rendelkező felhasználók vagy csak a tagsággal nem rendelkező látogatók számára jelenít meg tartalmat.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
hu: Megjeleníti az adott listaelem vizuális szerkesztőjében írt tartalmat.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
hu: Megjeleníti a tételbejegyzéshez rendelt képek galériáját.

en: Displays information about author on author archive page.
hu: Információkat jelenít meg a szerzőről a szerzői archívum oldalon.

en: Displays information about selected authors.
hu: Információkat jelenít meg a kiválasztott szerzőkről.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
hu: Információkat jelenít meg az elemhez rendelt elembővítmény bemeneteiből.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
hu: Megjeleníti a listázási kategóriákat meghatározott szűrő alapján. Megjelenítheti az adott kategóriából származó szülőkategóriákat vagy alkategóriákat.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
hu: Megjeleníti az elemek listáját az aktuális kategória/helyoldal vagy a keresési űrlap eredményei alapján.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
hu: Szűrők alapján megjeleníti az elemek listáját. Például csak egy adott kategóriából, helyről vagy kiemelt tételekből származó tételek.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
hu: Szűrők alapján megjeleníti az elemek listáját a térképen. Például csak egy adott kategóriából, helyről vagy kiemelt tételekből származó tételek.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
hu: A kiválasztott referenciaelem-bejegyzéshez hasonló listaelemeket jelenít meg.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
hu: Megjeleníti a helyek listáját egy adott szűrő alapján. Megjelenítheti a szülő helyeket vagy alhelyeket egy adott helyről.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
hu: Alkategóriákat jelenít meg az aktuális kategóriaoldal alapján.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
hu: Megjeleníti az alhelyek listáját az aktuális kategóriaoldal alapján.

en: Displays main item image of specific listing item.
hu: Megjeleníti az adott listaelem fő elemének képét.

en: Displays opening hours of specific listing item.
hu: Megjeleníti az adott hirdetési tétel nyitvatartási idejét.

en: Displays posts based on current results from search form.
hu: A bejegyzéseket a keresési űrlap aktuális eredményei alapján jeleníti meg.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
hu: A bejegyzéseket a jelenlegi eredmények alapján jeleníti meg a WordPress alapértelmezett keresési eredményoldalán.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
hu: Szűrők alapján jeleníti meg a bejegyzéseket a térképen. Például csak egy adott kategóriából vagy helyről származó bejegyzések.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
hu: Az aktuális oldal alapján automatikusan megjeleníti a releváns listaelemeket. Például a keresési eredmények vagy a tétel részleteinek helye.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
hu: Az aktuális oldal alapján automatikusan megjeleníti a releváns bejegyzéseket. Például a keresési eredmények vagy a bejegyzés részleteinek helye.

en: Displays the button and the form for claim listing.
hu: Megjeleníti a gombot és az űrlapot a követelések listázásához.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
hu: Megjeleníti az adott listaelem közelgő eseményeit.

en: Distance
hu: Távolság

en: Distance option label
hu: Távolság opció címke

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: Do not show
hu: Ne mutasd

en: Do not show endpoints
hu: Ne mutasson végpontokat

en: Do not use Item Detail special page settings
hu: Ne használja a Item Detail speciális oldalbeállításokat

en: Download GPX file
hu: Töltse le a GPX fájlt

en: Drop GPX file here
hu: Dobja ide a GPX fájlt

en: Dynamic track visibility
hu: Dinamikus pálya láthatóság

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
hu: Az Easy Admin leegyszerűsített WordPress adminisztrációt kínál minden felesleges zavaró tényező nélkül.

en: Edit Category
hu: Kategória szerkesztése

en: Edit Item
hu: Elem szerkesztése

en: Edit Location
hu: Hely szerkesztése

en: Edit Special Page
hu: Speciális oldal szerkesztése

en: Email Help
hu: Súgó e-mailben

en: Email Label
hu: E-mail címke

en: Email Message
hu: E-mail üzenet

en: Email settings
hu: E-mail beállítások

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
hu: Az e-mailben feladóként használt e-mail, győződjön meg arról, hogy az e-mail cím megegyezik a webhely domainjével.

en: Empty map behavior
hu: Üres térkép viselkedés

en: Empty value to show all similar items.
hu: Üres érték az összes hasonló elem megjelenítéséhez.

en: Enable
hu: Engedélyezze

en: Enable Gutenberg editor
hu: Engedélyezze a Gutenberg-szerkesztőt

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
hu: A szűrők számára elérhető bemenetek engedélyezése és beillesztése a menün keresztül

en: Enable and insert inputs via menu
hu: A bemenetek engedélyezése és beillesztése a menün keresztül

en: Enable bundled subscriptions
hu: Kapcsolt előfizetések engedélyezése

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
hu: A végpontjelzők a feltöltött GPX-sáv legelső és legvégső pontja helyett jelennek meg.

en: Event Details
hu: esemény részletei

en: Event Image Options
hu: Eseménykép beállításai

en: Every segment in track
hu: Minden szegmens a pályán

en: Everything
hu: Minden

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
hu: Példa a beillesztett értékekre: %s

en: Excerpt
hu: Kivonat

en: Feature is disabled
hu: A funkció le van tiltva

en: Featured
hu: Kiemelt

en: Featured Category
hu: Kiemelt kategória

en: Featured category
hu: Kiemelt kategória

en: Featured image
hu: Kiemelt kép

en: Featured items first
hu: Először a kiemelt elemek

en: Featured location
hu: Kiemelt hely

en: Fill all required fields, please.
hu: Kérjük, töltse ki az összes kötelező mezőt.

en: Filter
hu: Szűrő

en: Filter posts
hu: Bejegyzések szűrése

en: Filter special pages list
hu: Speciális oldalak listájának szűrése

en: Filters
hu: Szűrők

en: Filters Design
hu: Szűrők tervezése

en: Filters background color
hu: Szűri a háttérszínt

en: Filters group name
hu: Szűrőcsoport neve

en: Filters settings
hu: Szűrők beállításai

en: Filters to specify results of displayed items.
hu: Szűrők a megjelenített elemek eredményeinek meghatározásához.

en: Find address
hu: Cím keresése

en: Fix width
hu: Fix szélesség

en: Fixed
hu: Rögzített

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
hu: További részletekért lásd: %s.

en: Force box width to selected value.
hu: A doboz szélességének kényszerítése a kiválasztott értékre.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
hu: Táblázatstílus kényszerítése a megjelenített adatokhoz, a hosszabb értékek nem kerülnek át a címke alá.

en: Form
hu: Forma

en: Form inside map breakpoint
hu: Űrlap a térképen belüli törésponton belül

en: Form settings
hu: Űrlapbeállítások

en: Friday
hu: péntek

en: Full horizontal
hu: Teljes vízszintes

en: Full vertical
hu: Teljes függőleges

en: Fullwidth page
hu: Teljes szélességű oldal

en: GPX Track
hu: GPX pálya

en: GPX Tracks
hu: GPX pályák

en: GPX file successfully loaded!
hu: GPX fájl sikeresen betöltve!

en: GPX files
hu: GPX fájlok

en: Gallery Options
hu: Galéria opciók

en: General
hu: Tábornok

en: General background
hu: Általános háttér

en: General options
hu: Általános opciók

en: General options for desktop.
hu: Az asztali számítógép általános beállításai.

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Geolocation search settings
hu: A földrajzi hely keresési beállításai

en: Get directions
hu: Útvonaltervezés

en: Google Maps API Key
hu: Google Maps API-kulcs

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
hu: A Google-nak szüksége van a Google Maps API-kulcsára. Ez minden olyan webhely esetében szükséges, amely speciális térképszolgáltatásokat használ, mint például a listaelemek megjelenítése a térképen. További információ az API-kulcs beszerzéséről: %1$a következő oktatóanyag%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
hu: A Google reCaptcha megvédi webhelyét a spamtől és a spamrobotok egyéb automatizált űrlapbeküldésétől. Ha harmadik féltől származó megoldást használ az űrlapok védelmére a webhelyén, hagyja figyelmen kívül a következő kulcsfontosságú beviteleket.

en: Google reCaptcha v3 Keys
hu: Google reCaptcha v3 kulcsok

en: Gradient
hu: Gradiens

en: Gradient degree
hu: Gradiens fokozat

en: Grid size
hu: Rács mérete

en: Group name
hu: Csoport név

en: Half layout page
hu: Fél elrendezésű oldal

en: Header menu settings
hu: Fejléc menü beállításai

en: Header opened or closed by default.
hu: A fejléc alapértelmezés szerint nyitva vagy zárva.

en: Header settings
hu: Fejléc beállításai

en: Height unit
hu: Magasság mértékegysége

en: Help text displayed with Email input.
hu: E-mail bevitellel megjelenő súgószöveg.

en: Help text displayed with Message input.
hu: Üzenetbevitellel megjelenő súgószöveg.

en: Help text displayed with Name input.
hu: Név bevitellel megjelenő súgószöveg.

en: Help text displayed with Subject input.
hu: A Tárgy bevitelével megjelenő súgószöveg.

en: Help texts
hu: Súgó szövegek

en: Hide Location input
hu: Helybevitel elrejtése

en: Hide empty values
hu: Üres értékek elrejtése

en: Hide map
hu: Térkép elrejtése

en: Hide selected filters
hu: A kiválasztott szűrők elrejtése

en: Hide selected inputs
hu: A kiválasztott bemenetek elrejtése

en: Hide unchecked checkbox
hu: A nem bejelölt jelölőnégyzet elrejtése

en: Horizontal offset
hu: Vízszintes eltolás

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
hu: Ha kiválasztja, elérhető lesz a tételbejegyzések szűrőiben.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
hu: Ha saját WooCommerce Subscriptions beépülő modulját szeretné használni, egyszerűen kapcsolja ki az alább mellékelt verziót, és aktiválja a bővítményt.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
hu: Ha a GPX-sáv több szegmensből áll, akkor minden szegmens eleje és vége helyett végpontjelzők jelennek meg.

en: Image focus
hu: Kép fókusz

en: Image height
hu: Kép magassága

en: Image height unit
hu: Képmagasság mértékegysége

en: Image position
hu: Kép helyzete

en: Image repeat
hu: Képismétlés

en: Image scroll
hu: Képgörgetés

en: Image size
hu: Képméret

en: Images caption text
hu: Képek felirat szövege

en: Images gallery
hu: Képgaléria

en: Images vertical align
hu: A képek függőleges igazítása

en: Infinite loop
hu: Végtelen hurok

en: Input choices
hu: Beviteli lehetőségek

en: Input description
hu: Bemeneti leírás

en: Input field name that appear on edit page.
hu: A szerkesztési oldalon megjelenő beviteli mező neve.

en: Input identifier
hu: Bemeneti azonosító

en: Input label
hu: Bemeneti címke

en: Input labels
hu: Adja meg a címkéket

en: Input type
hu: Beviteli típus

en: Inputs contain validation errors.
hu: A bemenetek érvényesítési hibákat tartalmaznak.

en: Inputs group
hu: Bemeneti csoport

en: Insert from media
hu: Beszúrás adathordozóról

en: Insert unit that will be displayed with number value.
hu: Helyezze be az egységet, amely számértékkel jelenik meg.

en: Inside image
hu: Belső kép

en: Integrations
hu: Integrációk

en: Invalid file format
hu: Érvénytelen fájlformátum

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
hu: Úgy tűnik, nem találjuk, amit keres.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
hu: Lehetővé teszi, hogy egy teljes tételrészletet tartalmazó oldalt készítsen. A Tételrészletek speciális oldalról nem öröklődnek blokkok.

[ctx: post type singular name]
en: Item
hu: Tétel

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
hu: Tételkategóriák

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
hu: Tételkategóriák

en: Item Categories widgets area
hu: Elemkategóriák widget terület

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
hu: Tétel kategória

en: Item Claim Listing
hu: Tételkövetelések listája

en: Item Contact Details
hu: A tétel elérhetőségei

en: Item Contact Form
hu: Tétel kapcsolatfelvételi űrlap

en: Item Content
hu: Tétel tartalma

en: Item Detail
hu: Tétel részletei

en: Item Detail Page
hu: Tétel részleteinek oldala

en: Item Details
hu: Tétel részletei

en: Item Events
hu: Tétel Események

en: Item Extension
hu: Elemkiterjesztés

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
hu: Az elembővítmény lehetővé teszi további bemenetek létrehozását a tételbejegyzések szerkesztési oldalain.

en: Item Featured Image
hu: Elem Kiemelt kép

en: Item GPX Download
hu: Tétel GPX letöltése

en: Item Gallery
hu: Tételgaléria

en: Item Get Directions
hu: Tétel Útvonalterv

en: Item Image Options
hu: Tétel képbeállításai

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
hu: Elem helye

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
hu: Elemek helyei

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
hu: Elemek helyei

en: Item Locations widgets area
hu: Elem Helyszínek widgetek terület

en: Item Opening Hours
hu: Tétel nyitva tartása

en: Item Options
hu: Tétel opciók

en: Item Review
hu: Tétel áttekintése

en: Item Reviews
hu: Tételértékelések

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
hu: Az Item Reviews kiterjeszti a WordPress megjegyzéseket, hogy lehetővé tegye a webhely látogatóinak véleményezést és értékelést a tételbejegyzésekről.

en: Item already claimed
hu: A tételt már igényelték

en: Item author
hu: A tétel szerzője

en: Item category
hu: Tételkategória

en: Item detail page slug
hu: Tétel részleteinek oldala

en: Item has been claimed
hu: A tételt igényelték

en: Item location
hu: Elem helye

en: Item owner reply.
hu: A cikk tulajdonosának válasza.

en: Item pending moderation from admin
hu: Az elem moderálásra vár az adminisztrátortól

en: Item widgets area
hu: Elem widgetek terület

en: Item:
hu: Tétel:

en: Items
hu: Tételek

[ctx: post type general name]
en: Items
hu: Tételek

[ctx: post type menu name]
en: Items
hu: Tételek

en: Keep header closed by default on mobile.
hu: A fejléc alapértelmezés szerint zárva legyen mobilon.

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Label color
hu: Címke színe

en: Label for email field
hu: Címke az e-mail mezőhöz

en: Label for submit button
hu: Címke a küldés gombhoz

en: Label for username field
hu: Címke a felhasználónév mezőhöz

en: Label used for Email input.
hu: Az e-mail bevitelhez használt címke.

en: Label used for Message textarea.
hu: Az Üzenet szövegterületéhez használt címke.

en: Label used for Name input.
hu: A név beviteléhez használt címke.

en: Label used for Subject input.
hu: A Tárgy beviteléhez használt címke.

en: Label width
hu: Címke szélessége

en: Large
hu: Nagy

en: Large button
hu: Nagy gomb

en: Large size
hu: Nagy méret

en: Latitude
hu: Szélességi kör

en: Leave a review
hu: Hagyjon véleményt

en: Leave empty to not use this option.
hu: Hagyja üresen, hogy ne használja ezt a lehetőséget.

en: Left
hu: Bal

en: Limit displayed posts
hu: Korlátozza a megjelenített bejegyzéseket

en: Line under heading
hu: Sor a címsor alatt

en: Lines color
hu: Vonalak színe

en: Lines decoration
hu: Vonalak dekoráció

en: Link label
hu: Link címke

en: Links color
hu: Linkek színe

en: List layout
hu: Lista elrendezés

en: Listing Advanced Filters
hu: Speciális szűrők listázása

en: Listing Author Detail
hu: A lista szerzőjének adatai

en: Listing Authors List
hu: Szerzők listája

en: Listing Categories List
hu: Listázási kategóriák listája

en: Listing Category Page
hu: Listázási kategória oldal

en: Listing Items List
hu: Tételek listája

en: Listing Location Page
hu: Helyszín oldal

en: Listing Locations List
hu: Helyek listája

en: Listing Map
hu: Listázási térkép

en: Listing Map (for posts)
hu: Listázási térkép (bejegyzésekhez)

en: Listing Membership Content
hu: Tagsági tartalom listázása

en: Listing Search Form
hu: Listázás keresési űrlapja

en: Listing Search Results
hu: Keresési eredmények listázása

en: Listing Similar Items
hu: Hasonló tételek listázása

en: Listing Subcategories List
hu: Alkategóriák listája

en: Listing Sublocations List
hu: Alhelyek listája

en: Location
hu: Elhelyezkedés

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
hu: Elhelyezkedés

en: Location Details
hu: Helyadatok

en: Locations
hu: Helyszínek

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
hu: Helyszínek

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
hu: Helyszínek

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: Logged in text
hu: Bejelentkezett szöveg

en: Logical operator
hu: Logikai operátor

en: Longitude
hu: Hosszúság

en: Map provider
hu: Térképszolgáltató

en: Maps provider
hu: Térkép szolgáltató

en: Mark Item post as featured
hu: Tétel bejegyzésének megjelölése kiemeltként

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
hu: Jelölje meg a kategóriát kiemeltként, hogy prioritást kapjon a megjelenített eredmények között.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
hu: Jelölje meg a helyet kiemeltként, hogy prioritást kapjon a megjelenített eredmények között.

en: Marker Cluster Settings
hu: Marker Cluster beállítások

en: Markers
hu: Jelölők

en: Markers & GPX Tracks
hu: Markerek és GPX pályák

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
hu: A %spx sugarnál kisebb távolságú jelölők klaszterekbe vannak csoportosítva. A fürtök letiltásához állítsa a 0-t.

en: Max number of items
hu: Maximális tételek száma

en: Maximum displayed posts
hu: Maximum megjelenített bejegyzések

en: Maximum distance
hu: Maximális távolság

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
hu: Túllépte az aktuális előfizetéshez tartozó tételek maximális számát.

en: Maximum width
hu: Maximális szélesség

en: Medium
hu: Közepes

en: Medium size
hu: Közepes méretű

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
hu: Egyesítse a jelölőnégyzeteket szűrőcsoportba, és jelenítse meg őket együtt a kezelőfelület szűrőiben. Több csoportot is használhat különböző csoportnevek használatával.

en: Message
hu: Üzenet

en: Message Help
hu: Üzenet Súgó

en: Message Label
hu: Üzenet címke

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
hu: Üzenet jelenik meg, amikor az űrlap elküldése szerveroldali probléma miatt meghiúsult.

en: Message displayed when the form validation failed.
hu: Üzenet jelenik meg, amikor az űrlap ellenőrzése nem sikerült.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
hu: Üzenet jelenik meg az űrlap sikeres elküldésekor.

en: Message for the email notification
hu: Üzenet az e-mail értesítéshez

en: Metabox content settings
hu: Metabox tartalombeállítások

en: Migration finished
hu: A migráció befejeződött

en: Migration in progress
hu: Migráció folyamatban

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
hu: A migráció jelenleg folyamatban van. Az áttelepítést újraindíthatja, ha az befejeződött.

en: Migration restarted
hu: A migráció újraindult

en: Miles
hu: Mérföld

en: Minimum height unit
hu: Minimális magasság mértékegysége

en: Minimum image height
hu: Minimális képmagasság

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
hu: A térkép minimális magassága a meghatározott értéktől eltérő lehet a térkép belső tartalmának igénye miatt.

en: Missing required GPX data
hu: Hiányoznak a szükséges GPX adatok

en: Mobile
hu: Mobil

en: Mobile size
hu: Mobil méret

en: Mobile width breakpoint
hu: Mobilszélesség-töréspont

en: Monday
hu: hétfő

en: Move backward
hu: Hátrafelé mozogni

en: Move forward
hu: Menj tovább

en: Multiselect
hu: Többszörös választás

en: Name Help
hu: Név Segítség

en: Name Label
hu: Név Címke

en: Name of sender displayed in received email.
hu: A feladó neve megjelenik a fogadott e-mailben.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
hu: A beállítások lap neve az Elemszerkesztés oldalon.

en: New Category Name
hu: Új kategórianév

en: New Item
hu: Új elem

en: New Location Name
hu: Új helynév

en: Newer reviews
hu: Újabb vélemények

en: Next
hu: Következő

en: Night
hu: Éjszaka

en: No Items found
hu: Nincs találat

en: No Items found in Trash
hu: Nem található elemek a kukában

en: No border
hu: Nincs határ

en: No borders
hu: Nincsenek határok

en: No lines
hu: Nincsenek vonalak

en: No posts found
hu: Nem található bejegyzés

en: No repeat
hu: Nincs ismétlés

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: No shadow
hu: Nincs árnyék

en: No special pages found.
hu: Nem találhatók speciális oldalak.

en: No users found
hu: Nem található felhasználó

en: Non-membership visitors
hu: Nem tag látogatók

en: None
hu: Egyik sem

en: Note
hu: jegyzet

en: Notification messages
hu: Értesítő üzenetek

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
hu: Értesítés, ha a tételt már igényelték. Hagyja üresen az értesítés elrejtéséhez.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
hu: Értesítés, ha az elem moderálásra vár az adminisztrátortól. Hagyja üresen az értesítés elrejtéséhez.

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Number
hu: Szám

en: Number of items
hu: Darabszám

en: OK
hu: rendben

en: Older reviews
hu: Régebbi vélemények

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
hu: Egy gondolat a következőről: „%1$s”

en: Only featured
hu: Csak kiemelt

en: Only featured items
hu: Csak kiemelt tételek

en: Only parent categories
hu: Csak szülő kategóriák

en: Only parent locations
hu: Csak szülői helyek

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
hu: Hoppá! Az oldal nem található.

en: Open image in popup
hu: Nyissa meg a képet a felugró ablakban

en: Opened by default
hu: Alapértelmezés szerint megnyitva

en: Opening Hours
hu: Nyitvatartási idő

en: Opening hours
hu: Nyitvatartási idő

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Order Options
hu: Rendelési lehetőségek

en: Order by
hu: Rendezés

en: Order number
hu: Rendelésszám

en: Organizer:
hu: Szervező:

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Page template
hu: Oldalsablon

en: Parent Category
hu: szülő kategória

en: Parent Category:
hu: Szülő kategória:

en: Parent Location
hu: Szülő helye

en: Parent Location:
hu: Szülő helye:

en: Pending
hu: Függőben levő

en: Performance Settings
hu: Teljesítménybeállítások

en: Plugin Activation
hu: Plugin aktiválása

en: Position unavailable
hu: A pozíció nem elérhető

en: Post Options
hu: Bejegyzési beállítások

en: Post has not selected any term.
hu: A bejegyzés egyetlen kifejezést sem választott ki.

en: Posts Author Page
hu: Bejegyzések szerzői oldala

en: Posts Category Page
hu: Hozzászólások kategória oldala

en: Posts Date Page
hu: Bejegyzések dátuma oldal

en: Posts Search Form
hu: Hozzászólások keresési űrlapja

en: Posts Search Results
hu: Hozzászólások keresési eredményei

en: Posts Tag Page
hu: Hozzászólások Címke oldal

en: Posts navigation
hu: Hozzászólások navigációja

en: Posts number color
hu: Hozzászólások számának színe

en: Previous
hu: Előző

en: Proportional image height
hu: Arányos képmagasság

en: Radial gradient
hu: Radiális gradiens

en: Random
hu: Véletlen

en: Rating
hu: Értékelés

en: Rating stars color
hu: Értékelés csillagok színe

en: Read more
hu: Olvass tovább

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
hu: A nemrégiben aktivált téma nem kompatibilis a(z) %s beépülő modullal, ezért a beépülő modult deaktiváltuk.

en: Recommended map height
hu: Javasolt térképmagasság

en: Reference Item Post
hu: Referencia cikk bejegyzés

en: Remove GPX track
hu: GPX-sáv eltávolítása

en: Remove Image
hu: Kép eltávolítása

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat horizontally
hu: Ismételje meg vízszintesen

en: Repeat vertically
hu: Ismételje meg függőlegesen

en: Respond to review
hu: Válaszoljon a felülvizsgálatra

en: Responsive options applied under screen width
hu: A képernyő szélessége alatt alkalmazva alkalmazkodó beállítások

en: Restart migration
hu: Indítsa újra a migrációt

en: Results include at least one of selected filters.
hu: Az eredmények legalább egy kiválasztott szűrőt tartalmaznak.

en: Results must include all selected filters.
hu: Az eredményeknek tartalmazniuk kell az összes kiválasztott szűrőt.

en: Reviews
hu: Vélemények

en: Right
hu: Jobb

en: Saturday
hu: szombat

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Scroll
hu: Tekercs

en: Search
hu: Keresés

en: Search Categories
hu: Kategóriák keresése

en: Search Items
hu: Elemek keresése

en: Search Locations
hu: Helyek keresése

en: Search Special ages
hu: Keresés Különleges korosztályok

en: Search by geolocation
hu: Keresés földrajzi hely alapján

en: Search for authors
hu: Szerzők keresése

en: Search for posts
hu: Keressen bejegyzéseket

en: Search for reference item post
hu: Referenciatétel-bejegyzés keresése

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
hu: A keresési űrlap a térképen belül nagyobb képernyőszélességen jelenik meg, mint

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
hu: Keresési űrlap, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy kulcsszó, kategória vagy hely szerint keressenek a listaelemekben.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
hu: Keresési űrlap, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy kulcsszó, kategória vagy hely szerint keressenek a bejegyzésekben.

en: Search keyword
hu: Keresési kulcsszó

en: Search results for:
hu: Keresés eredménye:

en: Secret Key
hu: Titkos kulcs

en: Select
hu: Válassza ki

en: Select Category
hu: Válassz kategóriát

en: Select Image
hu: Válassza a Kép lehetőséget

en: Select Location
hu: Válassza a Hely lehetőséget

en: Select alignment
hu: Válassza ki az igazítást

en: Select an Item
hu: Válasszon ki egy elemet

en: Select featured category
hu: Válassza ki a kiemelt kategóriát

en: Select image
hu: Válasszon képet

en: Select layout
hu: Válassza ki az elrendezést

en: Select position of unit displayed with number value.
hu: Válassza ki a számértékkel megjelenített egység pozícióját.

en: Select size
hu: Válassz méretet

en: Select type input cannot use AND operator.
hu: A kiválasztott típus bemenet nem használhat ÉS operátort.

en: Select type of input field.
hu: Válassza ki a beviteli mező típusát.

en: Select your rating, please.
hu: Kérem, válassza ki az értékelését.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
hu: A kiválasztott kategória elsőbbséget élvez, és megjeleníti a tétel bejegyzését a térképen.

en: Selected post is no more published.
hu: A kiválasztott bejegyzést már nem tesszük közzé.

en: Selected posts
hu: Kiválasztott bejegyzések

en: Selected posts are no more published.
hu: A kiválasztott bejegyzések többé nem kerülnek közzétételre.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
hu: A kiválasztott referencia bejegyzés az összes többi hasonló bejegyzés előtt megjelenik.

en: Send Button Text
hu: Gomb szövegének küldése

en: Sender Email
hu: Feladó e-mail

en: Sender Name
hu: Küldő neve

en: Server Error Message
hu: Szerver hibaüzenet

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
hu: A szerver hibát észlelt. Ha a probléma továbbra is fennáll, forduljon a webhely rendszergazdájához.

en: Settings Saved
hu: Beállítások elmentve

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Shadow color
hu: Árnyék színe

en: Shadow settings
hu: Árnyék beállítások

en: Show Category description
hu: Kategória leírásának megjelenítése

en: Show Category icon
hu: Kategória ikon megjelenítése

en: Show Email Address
hu: Mutasd az email címet

en: Show Location description
hu: Hely leírásának megjelenítése

en: Show Location icon
hu: Hely ikon megjelenítése

en: Show Opening Hours
hu: Nyitvatartási idő megjelenítése

en: Show Streetview
hu: Utcakép megjelenítése

en: Show address
hu: Cím megjelenítése

en: Show advanced filters
hu: Speciális szűrők megjelenítése

en: Show author image
hu: A szerző képének megjelenítése

en: Show biographical info
hu: Életrajzi adatok megjelenítése

en: Show categories
hu: Kategóriák megjelenítése

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
hu: Kapcsolatfelvételi űrlap megjelenítése azon az oldalon, amely e-mailt küld a megadott e-mail címre

en: Show cover image
hu: Borítókép megjelenítése

en: Show data
hu: Adatok megjelenítése

en: Show date
hu: Dátum megjelenítése

en: Show description
hu: Leírás megjelenítése

en: Show empty map
hu: Üres térkép megjelenítése

en: Show featured image
hu: Kiemelt kép megjelenítése

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
hu: A kiemelt elemek megjelenítése a lista tetején az összes többi elembejegyzés előtt.

en: Show filters group title
hu: Szűrőcsoport címének megjelenítése

en: Show link
hu: Link megjelenítése

en: Show link label input
hu: Linkcímke bevitelének megjelenítése

en: Show locations
hu: Helyek megjelenítése

en: Show more
hu: Mutass többet

en: Show navigation arrows
hu: Navigációs nyilak megjelenítése

en: Show on map
hu: Megjelenítés a térképen

en: Show only categories marked as featured.
hu: Csak a kiemeltként megjelölt kategóriák megjelenítése.

en: Show only featured category
hu: Csak a kiemelt kategória megjelenítése

en: Show only locations marked as featured.
hu: Csak a kiemeltként megjelölt helyek megjelenítése.

en: Show pagination bullets
hu: Oldalszámozási pontok megjelenítése

en: Show posts number
hu: Bejegyzések számának megjelenítése

en: Show price
hu: Ár megjelenítése

en: Show rating
hu: Értékelés megjelenítése

en: Show reference Item Post
hu: Referenciatétel megjelenítése

en: Show selected filters
hu: Kijelölt szűrők megjelenítése

en: Show selected inputs
hu: A kiválasztott bemenetek megjelenítése

en: Show similar posts from the same:
hu: Hasonló bejegyzések megjelenítése ugyanabból:

en: Show submit filter button
hu: Szűrő elküldése gomb megjelenítése

en: Show subtitle
hu: Felirat megjelenítése

en: Show track endpoint markers on
hu: Nyomvonal végpontjelzők megjelenítése bekapcsolva

en: Show web
hu: Web megjelenítése

en: Silver
hu: Ezüst

en: Simple layout
hu: Egyszerű elrendezés

en: Site logo
hu: Webhely logója

en: Skip number of posts from start
hu: A bejegyzések számának kihagyása az elejétől

en: Small
hu: Kicsi

en: Small button
hu: Kis gomb

en: Small size
hu: Kis méret

en: Solid color
hu: Szolid szín

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
hu: Különleges oldal

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
hu: Különleges oldalak

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
hu: Különleges oldalak

en: Special page updated.
hu: Speciális oldal frissítve.

en: Special pages list
hu: Különleges oldalak listája

en: Special pages list navigation
hu: Speciális oldalak listája

en: Spread radius
hu: Terítési sugár

en: Start and end of track
hu: A pálya eleje és vége

en: Step
hu: Lépés

en: Streetview
hu: Utcakép

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
hu: Az Utcakép csak akkor érhető el, ha a Google API kulcs engedélyezve van

en: Style
hu: Stílus

en: Style JSON
hu: Stílus JSON

en: Subject
hu: Tantárgy

en: Subject Help
hu: Tárgy súgó

en: Subject Label
hu: Tárgy címke

en: Subject for the email notification
hu: Az e-mail értesítés tárgya

en: Submit Label
hu: Címke beküldése

en: Submit distance button label
hu: Küldje el a távolság gomb címkéjét

en: Submit filters button label
hu: Szűrők elküldése gomb címkéje

en: Submit reply
hu: Válasz elküldése

en: Submit review
hu: Vélemény elküldése

en: Subscriptions
hu: Előfizetések

en: Subtitle
hu: Felirat

en: Success Message
hu: Siker üzenet

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Table style
hu: Táblázat stílus

en: Tag archives:
hu: Címkearchívumok:

en: Telephone
hu: telefon

en: Terms & Conditions label
hu: Feltételek és feltételek címke

en: Text
hu: Szöveg

en: Text color
hu: Szöveg szín

en: Text displayed in the form when user is logged in
hu: Az űrlapon megjelenő szöveg, amikor a felhasználó be van jelentkezve

en: Text displayed instead of full website url
hu: Szöveg jelenik meg a webhely teljes URL-je helyett

en: Text displayed on Send Button.
hu: A Küldés gombon megjelenő szöveg.

en: Text displayed on empty map
hu: Üres térképen megjelenő szöveg

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
hu: Szöveg az Általános Szerződési Feltételek űrlap beviteléhez. Hagyja üresen a jelölőnégyzet letiltásához.

en: Text layout
hu: Szöveg elrendezése

en: Text link
hu: Szöveges hivatkozás

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
hu: E-mail üzenet szövege. A következő változók állnak rendelkezésre: {felhasználónév} {felhasználói e-mail} {felhasználói üzenet}

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
hu: A %s beépülő modult nem sikerült aktiválni. Nem kompatibilis az aktuális aktív témával.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
hu: Az előfizetéssel rendelkező ügyfelek által közzétehető cikkek maximális száma (Hagyja üresen a korlátlan számú tételhez).

en: Theme
hu: Téma

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
hu: Nincsenek elérhető előfizetések. Adjon hozzá néhányat, kérem.

en: There are no filters to show.
hu: Nincsenek megjeleníthető szűrők.

en: There are no inputs to show.
hu: Nincsenek megjeleníthető bemenetek.

en: There are no selected inputs to show.
hu: Nincsenek megjelenítendő bemenetek.

en: Thick border
hu: Vastag szegély

en: Thick borders
hu: Vastag szegélyek

en: Thin border
hu: Vékony szegély

en: Thin borders
hu: Vékony szegélyek

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
hu: Ez a funkció igényli lista funkciót ad a listázási elemekhez

en: This product is a Citadela Subscription.
hu: Ez a termék Citadela előfizetés.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi az elembejegyzések szerkesztését a Gutenberg-szerkesztővel. Ez a funkció nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé az adminisztrációban. Kérjük, ügyeljen arra, hogy mely blokkokat adja meg a cikk részleteiben, mivel minden a &quot;Cikk tartalma&quot; blokkban lesz elhelyezve a Különleges tételrészlet oldalon.

en: Thumbnail
hu: Miniatűr

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Time in seconds
hu: Idő másodpercben

en: Title
hu: Cím

en: Title color
hu: Cím színe

en: Titles color
hu: Címek színe

en: Top left
hu: Bal felső

en: Top right
hu: Jobb felső

en: Track color
hu: A pálya színe

en: Track endpoints color
hu: Kövesse nyomon a végpontok színét

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
hu: A nyomvonalakat a rendszer elrejti, és térképjelölővel helyettesíti a nagyítási szintnek megfelelően.

en: Tuesday
hu: kedd

en: Turn on Claim Listing feature
hu: Kapcsolja be a követeléslista funkciót

en: Turn on Item Extension features
hu: Kapcsolja be az elembővítmény funkcióit

en: Turn on Item Reviews for listing items
hu: Kapcsolja be a Tételértékelések funkciót a tételek listázásához

en: Type for search...
hu: Írja be a kereséshez...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
hu: A bejelöletlen jelölőnégyzet nem jelenik meg.

en: Unclaimed
hu: Nem igényelt

en: Under image
hu: Kép alatt

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
hu: Egyedi azonosító az új beviteli mezőhöz. Egyetlen szót használjon szóközök nélkül. Aláhúzás és kötőjel megengedett.

en: Unit of number
hu: Szám egysége

en: Unit position
hu: Az egység pozíciója

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
hu: Univerzális listázási funkciók bármely webhelyhez

en: Update Category
hu: Kategória frissítése

en: Update Location
hu: Hely frissítése

en: Upload file
hu: Fájl feltöltés

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
hu: A feltöltött fájl nem tartalmazza a szükséges GPX-sávadatokat.

en: Uploaded file has not valid XML format.
hu: A feltöltött fájl nem érvényes XML formátumú.

en: Uploading&#8230;
hu: Feltöltés…

en: Url
hu: URL

en: Use Contact Form
hu: Használja a kapcsolatfelvételi űrlapot

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
hu: Használja az Easy Admin felületet előfizetői számára

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
hu: A listaelemek tartalmához használja a Gutenberg-szerkesztőt

en: Use carousel
hu: Használj körhinta

en: Use correct full website url
hu: Használja a megfelelő teljes webhely URL-t

en: Use geolocation search
hu: Használja a földrajzi hely szerinti keresést

en: Use in search filter
hu: Használja a keresési szűrőben

en: Use responsive options
hu: Használjon reszponzív opciókat

en: Use valid email address, please.
hu: Kérjük, érvényes e-mail címet használjon.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
hu: Hasznos további súgószöveg vagy GDPR-szöveg megjelenítéséhez az űrlap minden egyes bevitelénél.

en: User ID
hu: Felhasználói azonosító

en: User additional options
hu: Felhasználói további lehetőségek

en: User denied geolocation
hu: A felhasználó megtagadta a földrajzi hely megadását

en: User email
hu: Felhasználói e-mail

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: User posts count
hu: A felhasználói bejegyzések számítanak

en: User registration date
hu: Felhasználó regisztrációs dátuma

en: Username Label
hu: Felhasználónév címke

en: Users with active membership
hu: Aktív tagsággal rendelkező felhasználók

en: Validation Error Message
hu: Érvényesítési hibaüzenet

en: Value color
hu: Érték szín

en: Vertical offset
hu: Függőleges eltolás

en: View Category
hu: Kategória megtekintése

en: View Item
hu: Elem megtekintése

en: View Location
hu: Hely megtekintése

en: View Site
hu: Webhely megtekintése

en: View more
hu: Mutass többet

en: View posts
hu: Bejegyzések megtekintése

en: View posts label
hu: Bejegyzések címke megtekintése

en: View track on the map
hu: Nyomvonal megtekintése a térképen

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
hu: Javasoljuk, hogy SEO célokra 24:00 időformátumot használjon, és teljesítse a Google Structured Data követelményeit. Használja az időt 08:00-15:00 között.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
hu: Deaktiváltuk a Citadela Directory Lite bővítményt. Most már aktiválhatja és élvezheti a bővítmény teljes verzióját.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
hu: Észrevettük, hogy a WooCommerce Subscriptions beépülő modul aktív, és elérhető a Citadela Listing bővítmény előfizetési funkciója.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
hu: Észrevettük, hogy a PHP egy elavult verzióját futtatja, amely már nem támogatott, ezért <em>a beépülő modult deaktiváltuk</em> . Győződjön meg róla, hogy webhelye gyors és biztonságos, <a href='%1$s'>frissítse a PHP-t a legújabb verzióra</a> . A %2$s minimális követelménye <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
hu: Észrevettük, hogy a WordPress elavult verzióját futtatja, ezért <em>a beépülő modult deaktiváltuk</em> . Győződjön meg róla, hogy webhelye biztonságos és naprakész, ha <a href='%1$s'>frissíti a WordPresst a legújabb verzióra</a> . A %2$s minimális követelménye a <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website Link
hu: Weboldal link

en: Website Link Label
hu: Weboldal hivatkozás címkéje

en: Website link rel attribute
hu: Webhely hivatkozás rel attribútuma

en: Wednesday
hu: szerda

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
hu: A Tételkategóriák oldalakon megjelenő widgetek.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
hu: A tételek helye oldalakon megjelenő widgetek.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
hu: A tételbejegyzések oldalain megjelenő widgetek.

en: Will be listed all available similar items.
hu: Felsoroljuk az összes elérhető hasonló terméket.

en: With background
hu: Háttérrel

en: With search form
hu: Keresési űrlappal

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
hu: Az url-lel további beviteli adatok állnak rendelkezésre a sima hivatkozás helyett megjelenített szöveg beszúrásához.

en: WooCommerce subscriptions
hu: WooCommerce előfizetések

en: Works when block is the only block in a column.
hu: Akkor működik, ha a blokk az egyetlen blokk az oszlopban.

en: You do not have permission to upload files.
hu: Nincs engedélye fájlok feltöltésére.

en: You must be logged in to post a review.
hu: Be kell jelentkezned ahhoz, hogy véleményt küldhess.

en: Your rating
hu: A te értékelésed

en: Your reply to review
hu: Az Ön válasza a felülvizsgálatra

en: Your review
hu: Az Ön véleménye

en: blue : Blue color
hu: kék: Kék szín

en: default image size
hu: alapértelmezett képméret

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
hu: vagy

en: post | posts
hu[0]: hozzászólás

en: red : Red color
hu: piros: Vörös szín
