Citadela Listing 5.7.15 - en to hi translation catalogue (819 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
hi[0]: &quot;%2$s&quot; के लिए %1$s समीक्षा

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
hi: %s ने माइग्रेशन समाप्त कर दिया है। आपकी पिछली एआईटी निर्देशिका थीम के सभी आइटम, श्रेणियां और स्थान अब सिटाडेला लिस्टिंग प्लगइन के साथ उपयोग के लिए उपलब्ध हैं।

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
hi: %s स्वचालित रूप से पृष्ठभूमि में आपकी पिछली AIT निर्देशिका थीम से सभी वस्तुओं, श्रेणियों और स्थानों को स्थानांतरित कर रहा है। माइग्रेशन प्रक्रिया में कई मिनट लग सकते हैं। माइग्रेशन समाप्त होने पर हम आपको बताएंगे। आप हमेशा की तरह वर्डप्रेस का उपयोग जारी रख सकते हैं।

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
hi: %s प्लगइन और PHP असंगति

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
hi: %s प्लगइन और वर्डप्रेस असंगति

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
hi: %s प्लगइन असंगति

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
hi: %s प्लगइन सक्रिय है

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
hi[0]: %s समीक्षा

en: 404 Page
hi: 404 पेज

en: API Key
hi: एपीआई कुंजी

en: Actions:
hi: क्रियाएँ:

[ctx: Item]
en: Add New
hi: नया जोड़ो

en: Add New Category
hi: नई श्रेणी जोड़ें

en: Add New Item
hi: नया आइटम जोड़ें

en: Add New Location
hi: नया स्थान जोड़ें

en: Add images to gallery
hi: गैलरी में चित्र जोड़ें

en: Address
hi: पता

en: Address and Location
hi: पता और स्थान

en: Address and location
hi: पता और स्थान

en: Advanced Filters block displayed within search form
hi: खोज फ़ॉर्म में प्रदर्शित उन्नत फ़िल्टर ब्लॉक

en: Advanced Header Design
hi: उन्नत हैडर डिजाइन

en: Advanced header
hi: उन्नत शीर्षलेख

note: Author of the plugin
en: AitThemes
hi: ऐट थीम्स

en: Align Center
hi: मध्य में संरेखित करें

en: Align Justify
hi: संरेखित करें

en: Align Left
hi: बाये को करी

en: Align Right
hi: सही संरेखित

en: Align Text Center
hi: पाठ केंद्र संरेखित करें

en: Align Text Justify
hi: टेक्स्ट को संरेखित करें जस्टिफाई करें

en: Align Text Left
hi: पाठ को बाएँ संरेखित करें

en: Align Text Right
hi: टेक्स्ट को दाएं संरेखित करें

en: Alignment
hi: संरेखण

en: All
hi: सभी

en: All Categories
hi: सब वर्ग

en: All Items
hi: सभी वस्तुएं

en: All Locations
hi: सभी स्थान

en: All Special Pages
hi: सभी विशेष पृष्ठ

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
hi: सभी स्वचालित रूप से माइग्रेट किए गए आइटम, श्रेणियां और स्थान आपके डेटाबेस से हटा दिए गए थे। नई प्रवास प्रक्रिया शुरू हुई।

en: All filters
hi: सभी फ़िल्टर

en: All inputs
hi: सभी इनपुट

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए टिप्पणियों का प्रबंधन करने दें।

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए समीक्षाएं प्रबंधित करने दें।

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए कैटोगरीज सेट करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए स्थान निर्धारित करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम्स के लिए चुनिंदा श्रेणी सेट करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए GPX ट्रैक फ़ाइल सेट करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए आइटम एक्सटेंशन विकल्प सेट करने दें।

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला वस्तुओं के लिए पता और स्थान निर्धारित करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए संपर्क सेट करने दें।

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए सामग्री सेट करने दें।

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए अंश सेट करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम्स के लिए फ़ीचर्ड इमेज सेट करने की अनुमति दें।

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए सामान्य विकल्प सेट करने दें।

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम्स के लिए इमेज गैलरी सेट करने दें।

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए खुलने का समय निर्धारित करने दें।

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
hi: ग्राहक को सिटाडेला आइटम के लिए पेज एट्रिब्यूट सेट करने की अनुमति दें।

en: Already claimed
hi: पहले ही दावा किया जा चुका है

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
hi: पहले से खोले गए आइटम पोस्ट को संदर्भ पोस्ट के रूप में उपयोग किया जाएगा।

en: Any active subscription
hi: कोई भी सक्रिय सदस्यता

en: Appearance
hi: दिखावट

en: Approve
hi: मंज़ूरी देना

en: Approve claim
hi: दावा स्वीकार करें

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Archives:
hi: अभिलेखागार:

en: Are you sure you want to decline this claim?
hi: क्या आप वाकई इस दावे को अस्वीकार करना चाहते हैं?

en: Ascending
hi: आरोही

en: Attributes
hi: गुण

en: Author Details
hi: लेखक विवरण

en: Author archives:
hi: लेखक अभिलेखागार:

en: Author biographical info
hi: लेखक की जीवनी संबंधी जानकारी

en: Author name
hi: लेखक का नाम

en: Authors to display
hi: प्रदर्शित करने के लिए लेखक

en: Automatic Listing Map
hi: स्वचालित लिस्टिंग मानचित्र

en: Automatic Listing Map (for posts)
hi: स्वचालित लिस्टिंग मानचित्र (पदों के लिए)

en: Automatic height
hi: स्वचालित ऊंचाई

en: Autoplay
hi: स्वत: प्ले

en: Background
hi: पार्श्वभूमि

en: Background color
hi: पीछे का रंग

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि छवि

en: Background on collapsed form
hi: संक्षिप्त रूप पर पृष्ठभूमि

en: Background settings
hi: पृष्ठभूमि सेटिंग्स

en: Background type
hi: पृष्ठभूमि प्रकार

en: Blur background
hi: धुंधली पृष्ठभूमि

en: Blur radius
hi: धुंधला त्रिज्या

en: Border around filter group
hi: फ़िल्टर समूह के आसपास की सीमा

en: Border around heading
hi: शीर्ष के आसपास की सीमा

en: Border color
hi: सीमा रंग

en: Border radius
hi: सीमा त्रिज्या

en: Border settings
hi: सीमा सेटिंग्स

en: Border style
hi: झालर की शैली

en: Border width
hi: सीमा चौड़ाई

en: Borders color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Borders width
hi: सीमाओं की चौड़ाई

en: Bottom
hi: नीचे

en: Bottom left
hi: तली छोड़ें

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Box layout
hi: बॉक्स लेआउट

en: Box width
hi: बॉक्स की चौड़ाई

en: Button background color
hi: बटन पृष्ठभूमि रंग

en: Button border radius
hi: बटन सीमा त्रिज्या

en: Button color
hi: बटन का रंग

en: Button settings
hi: बटन सेटिंग्स

en: Button style
hi: बटन शैली

en: Button text color
hi: बटन टेक्स्ट का रंग

en: Buttons
hi: बटन

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Captcha check failed!
hi: कैप्चा जांच विफल!

en: Caption text
hi: कैप्शन टेक्स्ट

en: Carousel Options
hi: हिंडोला विकल्प

en: Carousel autoplay enabled
hi: हिंडोला ऑटोप्ले सक्षम

en: Carousel decoration color
hi: हिंडोला सजावट रंग

en: Carousel loop mode enabled
hi: हिंडोला लूप मोड सक्षम

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

en: Category
hi: श्रेणी

en: Category Details
hi: श्रेणी विवरण

en: Category archives:
hi: श्रेणी आर्काइव्ज़:

en: Category color
hi: श्रेणी रंग

en: Category decoration color
hi: श्रेणी सजावट रंग

en: Category icon
hi: श्रेणी आइकन

en: Center
hi: केंद्र

en: Center left
hi: केंद्र बाएं

en: Center right
hi: केंद्र दाएं

en: Change GPX track
hi: GPX ट्रैक बदलें

en: Checkbox
hi: चेक बॉक्स

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
hi: चयनित इनपुट प्रकार के लिए विकल्प। प्रति पंक्ति एक विकल्प डालें, सहेजे गए इनपुट मान और कोलन का उपयोग करके इनपुट में प्रदर्शित टेक्स्ट को विभाजित करें।

en: Choose option
hi: विकल्प चुनें

en: Citadela - Special Pages
hi: सिटाडेला - विशेष पृष्ठ

note: translators: %s plugin's name
en: Citadela Directory Lite
hi: सिटाडेला निर्देशिका लाइट

en: Citadela Half Layout Map Settings
hi: सिटाडेला हाफ लेआउट मैप सेटिंग्स

en: Citadela Item Page Layout
hi: सिटाडेला आइटम पेज लेआउट

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
hi: सिटाडेला लिस्टिंग

en: Citadela Listing > Item Extension
hi: सिटाडेला लिस्टिंग &gt; आइटम एक्सटेंशन

en: Citadela Listing Blocks
hi: सिटाडेला लिस्टिंग ब्लॉक

en: Citadela Posts Blocks
hi: सिटाडेला पोस्ट ब्लॉक

en: Citadela Special Pages
hi: सिटाडेला विशेष पृष्ठ

en: Citadela Subscription
hi: सिटाडेला सदस्यता

en: Claim Listing
hi: दावा सूची

en: Claim Listing Request
hi: दावा सूचीकरण अनुरोध

en: Claim as:
hi: के रूप में दावा करें:

en: Claim listing has been approved
hi: दावा सूची को मंजूरी दे दी गई है

en: Claim listing has been declined
hi: दावा सूची को अस्वीकार कर दिया गया है

en: Claim status
hi: दावा स्थिति

en: Claimed by
hi: द्वारा दावा

en: Clear
hi: साफ़

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
hi: नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करने से माइग्रेशन प्रक्रिया फिर से शुरू हो जाएगी। सभी स्वचालित रूप से माइग्रेट किए गए आइटम, श्रेणियां और स्थान हटा दिए जाएंगे। सभी मैन्युअल रूप से बनाए गए आइटम, श्रेणियां और स्थान हटाए नहीं जाएंगे। इसके बाद माइग्रेशन प्रक्रिया अपने आप शुरू हो जाएगी।

en: Closed on mobile
hi: मोबाइल पर बंद

en: Cluster radius in px
hi: px . में क्लस्टर त्रिज्या

en: Clusters are disabled.
hi: क्लस्टर अक्षम हैं।

en: Collapsible filters section.
hi: बंधनेवाला फ़िल्टर अनुभाग।

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Contact
hi: संपर्क करना

en: Content
hi: विषय

en: Content visible for:
hi: इसके लिए दृश्यमान सामग्री:

en: Copy and paste the JSON from this website:
hi: इस वेबसाइट से JSON को कॉपी और पेस्ट करें:

en: Couldn't find location, try different address.
hi: स्थान नहीं मिला, दूसरा पता आज़माएं।

en: Cover
hi: ढकना

en: Cover column height
hi: कवर कॉलम ऊंचाई

en: Cover image
hi: कवर छवि

en: Current block view
hi: वर्तमान ब्लॉक दृश्य

en: Custom
hi: रीति

en: Custom Height Settings
hi: कस्टम ऊंचाई सेटिंग्स

en: Custom inputs
hi: कस्टम इनपुट

en: Custom shadow
hi: कस्टम छाया

en: Customized options for mobile screen width.
hi: मोबाइल स्क्रीन की चौड़ाई के लिए अनुकूलित विकल्प।

en: Dark
hi: अँधेरा

en: Data migration
hi: आंकड़ों का विस्थापन

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
hi: बिना मूल्य वाले इनपुट का डेटा प्रदर्शित नहीं किया जाएगा।

en: Date
hi: दिनांक

en: Date archives:
hi: दिनांक अभिलेखागार:

en: Date color
hi: तारीख का रंग

en: Decide if email address is visible for visitors
hi: तय करें कि आगंतुकों के लिए ईमेल पता दृश्यमान है या नहीं

en: Decline
hi: पतन

en: Decline claim
hi: दावा अस्वीकार करें

en: Decoration color
hi: सजावट का रंग

en: Default
hi: चूक

en: Default Layout Options
hi: डिफ़ॉल्ट लेआउट विकल्प

en: Default Search Results
hi: डिफ़ॉल्ट खोज परिणाम

en: Default Search Results Page
hi: डिफ़ॉल्ट खोज परिणाम पृष्ठ

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
hi: डिफ़ॉल्ट चयन टेक्स्ट, चयन में पहले विकल्प के रूप में प्रदर्शित होता है।

en: Default shadow
hi: डिफ़ॉल्ट छाया

en: Default size
hi: डिफ़ॉल्ट आकार

en: Delay between slides
hi: स्लाइड के बीच देरी

en: Descending
hi: अवरोही

en: Description
hi: विवरण

en: Description text that appear on edit page with new input.
hi: विवरण टेक्स्ट जो नए इनपुट के साथ एडिट पेज पर दिखाई देता है।

en: Design Options
hi: डिजाइन विकल्प

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Desktop size
hi: डेस्कटॉप आकार

en: Disable filters button label
hi: फ़िल्टर बटन लेबल अक्षम करें

en: Disable geolocation button label
hi: भौगोलिक स्थान बटन लेबल अक्षम करें

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
hi: उनके जीपीएस निर्देशांक द्वारा प्रदर्शित निकटतम आइटम हैं।

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
hi: प्रदर्शित चयनित संदर्भ आइटम पोस्ट के समान पोस्ट होंगे।

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
hi: विशिष्ट लिस्टिंग आइटम का पता, फोन नंबर और अन्य संपर्क जानकारी प्रदर्शित करता है।

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
hi: आइटम पोस्ट स्थान पर Google मानचित्र नेविगेशन खोलने वाला बटन प्रदर्शित करता है।

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
hi: आइटम को असाइन की गई GPX फ़ाइल डाउनलोड करने के लिए बटन प्रदर्शित करता है।

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
hi: संपर्क फ़ॉर्म प्रदर्शित करता है जो विशिष्ट लिस्टिंग आइटम के ईमेल पते पर सीधे ईमेल भेजता है।

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
hi: केवल सक्रिय सदस्यता वाले उपयोगकर्ताओं के लिए, या केवल सदस्यता के बिना आगंतुकों के लिए सामग्री प्रदर्शित करता है।

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
hi: विशिष्ट लिस्टिंग आइटम के विज़ुअल एडिटर में लिखी गई सामग्री को प्रदर्शित करता है।

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
hi: आइटम पोस्ट को सौंपे गए चित्रों की गैलरी प्रदर्शित करता है।

en: Displays information about author on author archive page.
hi: लेखक संग्रह पृष्ठ पर लेखक के बारे में जानकारी प्रदर्शित करता है।

en: Displays information about selected authors.
hi: चयनित लेखकों के बारे में जानकारी प्रदर्शित करता है।

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
hi: आइटम को असाइन किए गए आइटम एक्सटेंशन इनपुट से जानकारी प्रदर्शित करता है।

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
hi: विशिष्ट फ़िल्टर के आधार पर लिस्टिंग श्रेणियां प्रदर्शित करता है। यह विशिष्ट श्रेणी से मूल श्रेणियों या उपश्रेणियों को प्रदर्शित कर सकता है।

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
hi: वर्तमान श्रेणी/स्थान पृष्ठ या खोज फ़ॉर्म के परिणामों के आधार पर लिस्टिंग आइटम प्रदर्शित करता है।

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
hi: फ़िल्टर के आधार पर लिस्टिंग आइटम प्रदर्शित करता है। उदाहरण के लिए केवल विशिष्ट श्रेणी, स्थान या विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम से आइटम।

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
hi: फ़िल्टर के आधार पर सूची आइटम को मानचित्र पर प्रदर्शित करता है। उदाहरण के लिए केवल विशिष्ट श्रेणी, स्थान या विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम से आइटम।

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
hi: चयनित संदर्भ आइटम पोस्ट के समान लिस्टिंग आइटम प्रदर्शित करता है।

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
hi: विशिष्ट फ़िल्टर के आधार पर लिस्टिंग स्थान प्रदर्शित करता है। यह विशिष्ट स्थान से मूल स्थान या उप-स्थान प्रदर्शित कर सकता है।

en: Displays listing subcategories based on current category page.
hi: वर्तमान श्रेणी पृष्ठ के आधार पर उपश्रेणियों की सूची प्रदर्शित करता है।

en: Displays listing sublocations based on current category page.
hi: वर्तमान श्रेणी पृष्ठ के आधार पर उप-स्थानों की सूची प्रदर्शित करता है।

en: Displays main item image of specific listing item.
hi: विशिष्ट लिस्टिंग आइटम की मुख्य आइटम छवि प्रदर्शित करता है।

en: Displays opening hours of specific listing item.
hi: विशिष्ट लिस्टिंग आइटम के खुलने का समय प्रदर्शित करता है।

en: Displays posts based on current results from search form.
hi: खोज प्रपत्र से वर्तमान परिणामों के आधार पर पोस्ट प्रदर्शित करता है।

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
hi: डिफ़ॉल्ट वर्डप्रेस खोज परिणाम पृष्ठ पर वर्तमान परिणामों के आधार पर पोस्ट प्रदर्शित करता है।

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
hi: फ़िल्टर के आधार पर मानचित्र पर पोस्ट प्रदर्शित करता है। उदाहरण के लिए केवल विशिष्ट श्रेणी या स्थान की पोस्ट।

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
hi: प्रासंगिक लिस्टिंग आइटम स्वचालित रूप से वर्तमान पृष्ठ के आधार पर प्रदर्शित करता है। उदाहरण के लिए खोज परिणाम या आइटम विवरण स्थान।

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
hi: वर्तमान पृष्ठ के आधार पर प्रासंगिक पोस्ट स्वचालित रूप से प्रदर्शित करता है। उदाहरण के लिए खोज परिणाम या पोस्ट विवरण स्थान।

en: Displays the button and the form for claim listing.
hi: दावा सूचीकरण के लिए बटन और प्रपत्र प्रदर्शित करता है।

en: Displays upcoming events of specific listing item.
hi: विशिष्ट लिस्टिंग आइटम की आगामी घटनाओं को प्रदर्शित करता है।

en: Distance
hi: दूरी

en: Distance option label
hi: दूरी विकल्प लेबल

en: Distance unit
hi: दूरी इकाई

en: Do not show
hi: नहीं दिखाते

en: Do not show endpoints
hi: समापन बिंदु न दिखाएं

en: Do not use Item Detail special page settings
hi: आइटम विवरण विशेष पृष्ठ सेटिंग का उपयोग न करें

en: Download GPX file
hi: जीपीएक्स फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Drop GPX file here
hi: GPX फ़ाइल यहाँ छोड़ें

en: Dynamic track visibility
hi: गतिशील ट्रैक दृश्यता

en: Easy Admin
hi: आसान व्यवस्थापक

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
hi: आसान व्यवस्थापक बिना किसी अनावश्यक विकर्षण के सरलीकृत वर्डप्रेस प्रशासन प्रदान करता है।

en: Edit Category
hi: श्रेणी संपादित करें

en: Edit Item
hi: संपादित आइटम

en: Edit Location
hi: स्थान संपादित करें

en: Edit Special Page
hi: विशेष पृष्ठ संपादित करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Email Help
hi: ईमेल सहायता

en: Email Label
hi: ईमेल लेबल

en: Email Message
hi: विद्युतडाक संदेश

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग्स

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
hi: ईमेल में प्रेषक के रूप में उपयोग किया गया ईमेल, सुनिश्चित करें कि ईमेल पता आपके वेबसाइट डोमेन से मेल खाता है।

en: Empty map behavior
hi: खाली नक्शा व्यवहार

en: Empty value to show all similar items.
hi: सभी समान आइटम दिखाने के लिए रिक्त मान.

en: Enable
hi: सक्षम करना

en: Enable Gutenberg editor
hi: गुटेनबर्ग संपादक सक्षम करें

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
hi: मेनू के माध्यम से फ़िल्टर के लिए उपलब्ध इनपुट को सक्षम और सम्मिलित करें

en: Enable and insert inputs via menu
hi: मेनू के माध्यम से इनपुट सक्षम और सम्मिलित करें

en: Enable bundled subscriptions
hi: बंडल सदस्यता सक्षम करें

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
hi: एंडपॉइंट मार्कर अपलोड किए गए GPX ट्रैक के बहुत पहले और बहुत अंत बिंदु के स्थान पर प्रदर्शित होते हैं।

en: Event Details
hi: घटना की जानकारी

en: Event Image Options
hi: घटना छवि विकल्प

en: Every segment in track
hi: ट्रैक में हर सेगमेंट

en: Everything
hi: हर चीज़

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
hi: सम्मिलित मानों का उदाहरण: %s

en: Excerpt
hi: अंश

en: Feature is disabled
hi: सुविधा अक्षम है

en: Featured
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Featured Category
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित श्रेणी

en: Featured category
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित श्रेणी

en: Featured image
hi: निरूपित चित्र

en: Featured items first
hi: पहले चुनिंदा आइटम

en: Featured location
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित स्थान

en: Fill all required fields, please.
hi: कृपया सभी आवश्यक फ़ील्ड भरें।

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Filter posts
hi: फ़िल्टर पोस्ट

en: Filter special pages list
hi: फ़िल्टर विशेष पृष्ठ सूची

en: Filters
hi: फिल्टर

en: Filters Design
hi: फिल्टर डिजाइन

en: Filters background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग फ़िल्टर करता है

en: Filters group name
hi: फ़िल्टर समूह का नाम

en: Filters settings
hi: फ़िल्टर सेटिंग

en: Filters to specify results of displayed items.
hi: प्रदर्शित वस्तुओं के परिणाम निर्दिष्ट करने के लिए फ़िल्टर।

en: Find address
hi: पता ढूंढ़ो

en: Fix width
hi: चौड़ाई तय करें

en: Fixed
hi: हल किया गया

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
hi: अधिक जानकारी के लिए %s देखें।

en: Force box width to selected value.
hi: बॉक्स की चौड़ाई को चयनित मान के लिए बाध्य करें।

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
hi: प्रदर्शित डेटा के लिए बल तालिका शैली, लंबे मान लेबल के अंतर्गत स्थानांतरित नहीं होते हैं।

en: Form
hi: प्रपत्र

en: Form inside map breakpoint
hi: मानचित्र विराम बिंदु के अंदर प्रपत्र

en: Form settings
hi: फॉर्म सेटिंग्स

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Full horizontal
hi: पूर्ण क्षैतिज

en: Full vertical
hi: पूर्ण लंबवत

en: Fullwidth page
hi: पूरी चौड़ाई का पृष्ठ

en: GPX Track
hi: जीपीएक्स ट्रैक

en: GPX Tracks
hi: जीपीएक्स ट्रैक

en: GPX file successfully loaded!
hi: GPX फ़ाइल सफलतापूर्वक लोड हो गई!

en: GPX files
hi: जीपीएक्स फाइलें

en: Gallery Options
hi: गैलरी विकल्प

en: General
hi: सामान्य

en: General background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि

en: General options
hi: आम विकल्प

en: General options for desktop.
hi: डेस्कटॉप के लिए सामान्य विकल्प।

en: General settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Geolocation search settings
hi: भौगोलिक स्थान खोज सेटिंग

en: Get directions
hi: दिशा - निर्देश प्राप्त करें

en: Google Maps API Key
hi: गूगल मैप्स एपीआई कुंजी

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
hi: Google मानचित्र API कुंजी Google के लिए आवश्यक है। यह उन सभी वेबसाइटों के लिए आवश्यक है जो मानचित्र पर सूची आइटम प्रदर्शित करने जैसी उन्नत मानचित्र सुविधाओं का उपयोग करती हैं। %1$sनिम्नलिखित ट्यूटोरियल%2$s में API कुंजी प्राप्त करने के तरीके के बारे में अधिक जानें।

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
hi: Google reCaptcha आपकी वेबसाइट को स्पैम बॉट्स द्वारा स्पैम और अन्य स्वचालित फ़ॉर्म सबमिशन से बचाता है। यदि आप अपनी वेबसाइट पर प्रपत्रों की सुरक्षा के लिए तृतीय पक्ष समाधान का उपयोग कर रहे हैं, तो निम्नलिखित मुख्य इनपुट पर ध्यान न दें।

en: Google reCaptcha v3 Keys
hi: गूगल रीकैप्चा v3 कुंजी

en: Gradient
hi: ढाल

en: Gradient degree
hi: ग्रेडिएंट डिग्री

en: Grid size
hi: ग्रिड आकार

en: Group name
hi: समूह नाम

en: Half layout page
hi: आधा लेआउट पेज

en: Header menu settings
hi: हैडर मेनू सेटिंग्स

en: Header opened or closed by default.
hi: हेडर डिफ़ॉल्ट रूप से खुला या बंद होता है।

en: Header settings
hi: हैडर सेटिंग्स

en: Height unit
hi: ऊंचाई इकाई

en: Help text displayed with Email input.
hi: ईमेल इनपुट के साथ प्रदर्शित सहायता पाठ।

en: Help text displayed with Message input.
hi: संदेश इनपुट के साथ प्रदर्शित सहायता पाठ।

en: Help text displayed with Name input.
hi: नाम इनपुट के साथ प्रदर्शित सहायता पाठ।

en: Help text displayed with Subject input.
hi: विषय इनपुट के साथ प्रदर्शित सहायता पाठ।

en: Help texts
hi: सहायता ग्रंथ

en: Hide Location input
hi: स्थान इनपुट छुपाएं

en: Hide empty values
hi: खाली मान छुपाएं

en: Hide map
hi: नक्शा छुपाएं

en: Hide selected filters
hi: चयनित फ़िल्टर छुपाएं

en: Hide selected inputs
hi: चयनित इनपुट छुपाएं

en: Hide unchecked checkbox
hi: अनचेक चेकबॉक्स छुपाएं

en: Horizontal offset
hi: क्षैतिज ऑफसेट

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
hi: यदि चयनित है, तो आइटम पोस्ट के लिए फ़िल्टर में उपलब्ध होगा।

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
hi: यदि आप अपने स्वयं के WooCommerce सदस्यता प्लगइन का उपयोग करना चाहते हैं, तो बस नीचे दिए गए बंडल संस्करण को निष्क्रिय करें और अपना प्लगइन सक्रिय करें।

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
hi: यदि आपके GPX ट्रैक में कई खंड हैं, तो प्रत्येक खंड के प्रारंभ और अंत के स्थान पर समापन बिंदु चिह्नक प्रदर्शित किए जाते हैं।

en: Image focus
hi: छवि फोकस

en: Image height
hi: चित्र की ऊंचाई

en: Image height unit
hi: छवि ऊंचाई इकाई

en: Image position
hi: छवि स्थिति

en: Image repeat
hi: छवि दोहराना

en: Image scroll
hi: छवि स्क्रॉल

en: Image size
hi: छवि का आकार

en: Images caption text
hi: इमेज कैप्शन टेक्स्ट

en: Images gallery
hi: छवियाँ गैलरी

en: Images vertical align
hi: छवियाँ लंबवत संरेखित करें

en: Infinite loop
hi: अनंत लूप

en: Input choices
hi: इनपुट विकल्प

en: Input description
hi: इनपुट विवरण

en: Input field name that appear on edit page.
hi: इनपुट फ़ील्ड नाम जो संपादन पृष्ठ पर दिखाई देता है।

en: Input identifier
hi: इनपुट पहचानकर्ता

en: Input label
hi: इनपुट लेबल

en: Input labels
hi: इनपुट लेबल

en: Input type
hi: निवेष का प्रकार

en: Inputs contain validation errors.
hi: इनपुट में सत्यापन त्रुटियां हैं।

en: Inputs group
hi: इनपुट समूह

en: Insert from media
hi: मीडिया से डालें

en: Insert unit that will be displayed with number value.
hi: सम्मिलित इकाई जो संख्या मान के साथ प्रदर्शित होगी।

en: Inside image
hi: अंदर की छवि

en: Integrations
hi: एकीकरण

en: Invalid file format
hi: अमान्य फाइल प्रारूप

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
hi: ऐसा लगता है कि आप जो खोज रहे हैं वह हमें नहीं मिल रहा है।

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
hi: यह आपको एक संपूर्ण आइटम विवरण पृष्ठ बनाने की अनुमति देगा। आइटम विवरण विशेष पृष्ठ से कोई ब्लॉक इनहेरिट नहीं किया जाएगा।

[ctx: post type singular name]
en: Item
hi: वस्तु

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
hi: आइटम श्रेणियाँ

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
hi: आइटम श्रेणियाँ

en: Item Categories widgets area
hi: आइटम श्रेणियाँ विजेट क्षेत्र

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
hi: आइटम श्रेणी

en: Item Claim Listing
hi: आइटम दावा लिस्टिंग

en: Item Contact Details
hi: आइटम संपर्क विवरण

en: Item Contact Form
hi: आइटम संपर्क प्रपत्र

en: Item Content
hi: आइटम सामग्री

en: Item Detail
hi: आइटम विवरण

en: Item Detail Page
hi: आइटम विवरण पृष्ठ

en: Item Details
hi: आइटम विवरण

en: Item Events
hi: आइटम इवेंट

en: Item Extension
hi: आइटम एक्सटेंशन

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
hi: आइटम एक्सटेंशन आइटम पोस्ट के संपादन पृष्ठों पर अतिरिक्त इनपुट बनाने की अनुमति देता है।

en: Item Featured Image
hi: आइटम विशेष रुप से प्रदर्शित छवि

en: Item GPX Download
hi: आइटम जीपीएक्स डाउनलोड

en: Item Gallery
hi: आइटम गैलरी

en: Item Get Directions
hi: आइटम दिशा-निर्देश प्राप्त करें

en: Item Image Options
hi: आइटम छवि विकल्प

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
hi: आइटम स्थान

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
hi: आइटम स्थान

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
hi: आइटम स्थान

en: Item Locations widgets area
hi: आइटम स्थान विजेट क्षेत्र

en: Item Opening Hours
hi: आइटम खुलने का समय

en: Item Options
hi: आइटम विकल्प

en: Item Review
hi: आइटम की समीक्षा

en: Item Reviews
hi: आइटम समीक्षा

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
hi: आइटम समीक्षाएं वेबसाइट विज़िटर को आइटम पोस्ट के लिए समीक्षा और रेटिंग छोड़ने की अनुमति देने के लिए वर्डप्रेस टिप्पणियों का विस्तार करती हैं।

en: Item already claimed
hi: आइटम पर पहले ही दावा किया जा चुका है

en: Item author
hi: आइटम लेखक

en: Item category
hi: आइटम श्रेणी

en: Item detail page slug
hi: आइटम विवरण पृष्ठ स्लग

en: Item has been claimed
hi: आइटम का दावा किया गया है

en: Item location
hi: आइटम स्थान

en: Item owner reply.
hi: आइटम के मालिक का जवाब.

en: Item pending moderation from admin
hi: आइटम व्यवस्थापक से मॉडरेशन लंबित है

en: Item widgets area
hi: आइटम विजेट क्षेत्र

en: Item:
hi: वस्तु:

en: Items
hi: सामान

[ctx: post type general name]
en: Items
hi: सामान

[ctx: post type menu name]
en: Items
hi: सामान

en: Keep header closed by default on mobile.
hi: मोबाइल पर हेडर को डिफॉल्ट रूप से बंद रखें।

en: Kilometers
hi: किलोमीटर की दूरी पर

en: Label color
hi: लेबल रंग

en: Label for email field
hi: ईमेल फ़ील्ड के लिए लेबल

en: Label for submit button
hi: सबमिट बटन के लिए लेबल

en: Label for username field
hi: उपयोगकर्ता नाम फ़ील्ड के लिए लेबल

en: Label used for Email input.
hi: ईमेल इनपुट के लिए प्रयुक्त लेबल।

en: Label used for Message textarea.
hi: संदेश textarea के लिए प्रयुक्त लेबल।

en: Label used for Name input.
hi: नाम इनपुट के लिए प्रयुक्त लेबल।

en: Label used for Subject input.
hi: विषय इनपुट के लिए प्रयुक्त लेबल।

en: Label width
hi: लेबल चौड़ाई

en: Large
hi: विशाल

en: Large button
hi: बड़ा बटन

en: Large size
hi: बड़ा आकार

en: Latitude
hi: अक्षांश

en: Leave a review
hi: समीक्षा लिखें

en: Leave empty to not use this option.
hi: इस विकल्प का उपयोग न करने के लिए खाली छोड़ दें।

en: Left
hi: बाएं

en: Limit displayed posts
hi: प्रदर्शित पोस्ट सीमित करें

en: Line under heading
hi: शीर्षक के तहत पंक्ति

en: Lines color
hi: रेखा रंग

en: Lines decoration
hi: लाइन्स डेकोरेशन

en: Link label
hi: लिंक लेबल

en: Links color
hi: लिंक रंग

en: List layout
hi: सूची लेआउट

en: Listing Advanced Filters
hi: उन्नत फ़िल्टर सूचीबद्ध करना

en: Listing Author Detail
hi: लिस्टिंग लेखक विवरण

en: Listing Authors List
hi: लिस्टिंग लेखकों की सूची

en: Listing Categories List
hi: लिस्टिंग श्रेणियाँ सूची

en: Listing Category Page
hi: लिस्टिंग श्रेणी पृष्ठ

en: Listing Items List
hi: लिस्टिंग आइटम सूची

en: Listing Location Page
hi: लिस्टिंग स्थान पृष्ठ

en: Listing Locations List
hi: लिस्टिंग स्थान सूची

en: Listing Map
hi: लिस्टिंग नक्शा

en: Listing Map (for posts)
hi: लिस्टिंग मैप (पदों के लिए)

en: Listing Membership Content
hi: लिस्टिंग सदस्यता सामग्री

en: Listing Search Form
hi: लिस्टिंग खोज फ़ॉर्म

en: Listing Search Results
hi: लिस्टिंग खोज परिणाम

en: Listing Similar Items
hi: समान वस्तुओं की सूची बनाना

en: Listing Subcategories List
hi: लिस्टिंग उपश्रेणियाँ सूची

en: Listing Sublocations List
hi: लिस्टिंग सबलोकेशन लिस्ट

en: Location
hi: स्थान

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
hi: स्थान

en: Location Details
hi: स्थान विवरण

en: Locations
hi: स्थानों

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
hi: स्थानों

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
hi: स्थानों

en: Log Out
hi: लॉग आउट

en: Logged in text
hi: लॉग इन टेक्स्ट

en: Logical operator
hi: लॉजिकल ऑपरेटर

en: Longitude
hi: देशान्तर

en: Map provider
hi: नक्शा प्रदाता

en: Maps provider
hi: मानचित्र प्रदाता

en: Mark Item post as featured
hi: आइटम पोस्ट को विशेष रुप से चिह्नित करें

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
hi: प्रदर्शित परिणामों में इसे प्राथमिकता देने के लिए श्रेणी को विशेष रुप से चिह्नित करें।

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
hi: प्रदर्शित परिणामों में इसे प्राथमिकता देने के लिए स्थान को विशेष रुप से चिह्नित करें।

en: Marker Cluster Settings
hi: मार्कर क्लस्टर सेटिंग्स

en: Markers
hi: मार्करों

en: Markers & GPX Tracks
hi: मार्कर और जीपीएक्स ट्रैक

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
hi: %spx त्रिज्या से कम दूरी वाले मार्करों को समूहों में बांटा गया है। क्लस्टर को अक्षम करने के लिए 0 सेट करें।

en: Max number of items
hi: मदों की अधिकतम संख्या

en: Maximum displayed posts
hi: अधिकतम प्रदर्शित पोस्ट

en: Maximum distance
hi: अधिकतम दूरी

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
hi: वर्तमान सदस्यता के लिए अधिकतम आइटम पार हो गए हैं।

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Medium
hi: मध्यम

en: Medium size
hi: मध्यम आकार

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
hi: चेकबॉक्स को फ़िल्टर समूह में मर्ज करें और उन्हें फ़्रंटएंड फ़िल्टर में एक साथ दिखाएं। आप विभिन्न समूह नामों का उपयोग करके अधिक समूहों का उपयोग कर सकते हैं।

en: Message
hi: संदेश

en: Message Help
hi: संदेश सहायता

en: Message Label
hi: संदेश लेबल

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
hi: सर्वर साइड पर समस्या के कारण फॉर्म भेजने में विफल होने पर संदेश प्रदर्शित होता है।

en: Message displayed when the form validation failed.
hi: प्रपत्र सत्यापन विफल होने पर संदेश प्रदर्शित होता है।

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
hi: प्रपत्र सफलतापूर्वक भेजे जाने पर संदेश प्रदर्शित हुआ।

en: Message for the email notification
hi: ईमेल अधिसूचना के लिए संदेश

en: Metabox content settings
hi: मेटाबॉक्स सामग्री सेटिंग्स

en: Migration finished
hi: प्रवास समाप्त

en: Migration in progress
hi: माइग्रेशन चल रहा है

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
hi: अभी माइग्रेशन चल रहा है। जब यह समाप्त हो जाए तो आप माइग्रेशन को पुनरारंभ करने में सक्षम होंगे।

en: Migration restarted
hi: माइग्रेशन फिर से शुरू

en: Miles
hi: मील की दूरी पर

en: Mini
hi: छोटा

en: Minimum height unit
hi: न्यूनतम ऊंचाई इकाई

en: Minimum image height
hi: न्यूनतम छवि ऊंचाई

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
hi: मानचित्र की आंतरिक सामग्री की आवश्यकता के कारण न्यूनतम मानचित्र ऊंचाई निर्धारित मान से भिन्न हो सकती है।

en: Missing required GPX data
hi: आवश्यक GPX डेटा गुम है

en: Mobile
hi: गतिमान

en: Mobile size
hi: मोबाइल का आकार

en: Mobile width breakpoint
hi: मोबाइल चौड़ाई ब्रेकप्वाइंट

en: Monday
hi: सोमवार

en: Move backward
hi: पीछे की ओर जाएं

en: Move forward
hi: आगे बढ़ें

en: Multiselect
hi: बहु का चयन

en: Name Help
hi: नाम सहायता

en: Name Label
hi: नाम लेबल

en: Name of sender displayed in received email.
hi: प्राप्त ईमेल में प्रदर्शित प्रेषक का नाम।

en: Name of settings tab on Item Edit page.
hi: आइटम एडिट पेज पर सेटिंग टैब का नाम।

en: New Category Name
hi: नई श्रेणी का नाम

en: New Item
hi: नई वस्तु

en: New Location Name
hi: नया स्थान का नाम

en: Newer reviews
hi: नई समीक्षा

en: Next
hi: अगला

en: Night
hi: रात

en: No Items found
hi: कुछ नहीं मिला

en: No Items found in Trash
hi: ट्रैश . में कोई आइटम नहीं मिला

en: No border
hi: कोई सीमा नहीं

en: No borders
hi: कोई सीमाएं नहीं

en: No lines
hi: कोई लाइन नहीं

en: No posts found
hi: कोई प्रकाशन नहीं मिला

en: No repeat
hi: कोई दोहराव नहीं

en: No results found.
hi: कोई परिणाम नहीं मिला।

en: No shadow
hi: छाया नहीं

en: No special pages found.
hi: कोई विशेष पृष्ठ नहीं मिला।

en: No users found
hi: कोई उपयोग्कर्ता नहीं मिले

en: Non-membership visitors
hi: गैर-सदस्यता आगंतुक

en: None
hi: कोई भी नहीं

en: Note
hi: टिप्पणी

en: Notification messages
hi: अधिसूचना संदेश

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
hi: सूचना जब आइटम पर पहले ही दावा किया जा चुका हो। अधिसूचना छिपाने के लिए खाली छोड़ दें।

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
hi: सूचना जब आइटम व्यवस्थापक से मॉडरेशन लंबित है। अधिसूचना छिपाने के लिए खाली छोड़ दें।

en: Notifications
hi: सूचनाएं

en: Number
hi: संख्या

en: Number of items
hi: वस्तुओ की संख्या

en: OK
hi: ठीक है

en: Older reviews
hi: पुरानी समीक्षा

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
hi: &quot;%1$s&quot; पर एक विचार

en: Only featured
hi: केवल विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Only featured items
hi: केवल विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम

en: Only parent categories
hi: केवल मूल श्रेणियां

en: Only parent locations
hi: केवल मूल स्थान

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
hi: उफ़! वह पृष्ठ नहीं मिल रहा है।

en: Open image in popup
hi: पॉपअप में छवि खोलें

en: Opened by default
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से खोला गया

en: Opening Hours
hi: खुलने का समय

en: Opening hours
hi: खुलने का समय

en: Options
hi: विकल्प

en: Order Options
hi: आदेश विकल्प

en: Order by
hi: द्वारा आदेश

en: Order number
hi: क्रम संख्या

en: Organizer:
hi: व्यवस्था करनेवाला:

en: Owner
hi: स्वामी

en: Page template
hi: पेज टेम्पलेट

en: Parent Category
hi: अभिभावक श्रेणी

en: Parent Category:
hi: अभिभावक श्रेणी:

en: Parent Location
hi: मूल स्थान

en: Parent Location:
hi: मूल स्थान:

en: Pending
hi: लंबित

en: Performance Settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Plugin Activation
hi: प्लगइन सक्रियण

en: Position unavailable
hi: पद अनुपलब्ध

en: Post Options
hi: पोस्ट विकल्प

en: Post has not selected any term.
hi: पोस्ट ने कोई पद नहीं चुना है।

en: Posts Author Page
hi: पोस्ट लेखक पृष्ठ

en: Posts Category Page
hi: पोस्ट श्रेणी पृष्ठ

en: Posts Date Page
hi: पोस्ट दिनांक पृष्ठ

en: Posts Search Form
hi: पोस्ट सर्च फॉर्म

en: Posts Search Results
hi: पोस्ट खोज परिणाम

en: Posts Tag Page
hi: पोस्ट टैग पेज

en: Posts navigation
hi: पोस्ट नेविगेशन

en: Posts number color
hi: पोस्ट नंबर रंग

en: Previous
hi: पिछला

en: Proportional image height
hi: आनुपातिक छवि ऊंचाई

en: Radial gradient
hi: रेडियल ग्रेडिएंट

en: Random
hi: यादृच्छिक रूप से

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Rating stars color
hi: रेटिंग सितारे रंग

en: Read more
hi: अधिक पढ़ें

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
hi: हाल ही में सक्रिय थीम %s प्लगइन के साथ संगत नहीं है, इसलिए प्लगइन निष्क्रिय कर दिया गया था।

en: Recommended map height
hi: अनुशंसित नक्शा ऊंचाई

en: Reference Item Post
hi: संदर्भ आइटम पोस्ट

en: Remove GPX track
hi: GPX ट्रैक निकालें

en: Remove Image
hi: छवि निकालें

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Repeat horizontally
hi: क्षैतिज रूप से दोहराएं

en: Repeat vertically
hi: लंबवत दोहराएं

en: Respond to review
hi: समीक्षा का जवाब दें

en: Responsive options applied under screen width
hi: स्क्रीन की चौड़ाई के तहत लागू उत्तरदायी विकल्प

en: Restart migration
hi: माइग्रेशन पुनः प्रारंभ करें

en: Results include at least one of selected filters.
hi: परिणामों में कम से कम एक चयनित फ़िल्टर शामिल है।

en: Results must include all selected filters.
hi: परिणामों में सभी चयनित फ़िल्टर शामिल होने चाहिए।

en: Retro
hi: रेट्रो

en: Reviews
hi: समीक्षा

en: Right
hi: सही

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Save Settings
hi: समायोजन बचाओ

en: Scroll
hi: स्क्रॉल

en: Search
hi: खोज

en: Search Categories
hi: खोज श्रेणियाँ

en: Search Items
hi: आइटम खोजें

en: Search Locations
hi: स्थान खोजें

en: Search Special ages
hi: विशेष आयु खोजें

en: Search by geolocation
hi: भौगोलिक स्थान के आधार पर खोजें

en: Search for authors
hi: लेखकों के लिए खोजें

en: Search for posts
hi: पदों के लिए खोजें

en: Search for reference item post
hi: संदर्भ आइटम पोस्ट खोजें

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
hi: खोज फ़ॉर्म मानचित्र के अंदर स्क्रीन की चौड़ाई से बड़ी स्क्रीन पर प्रदर्शित होता है

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
hi: खोज फ़ॉर्म जो आगंतुकों को कीवर्ड, श्रेणी या स्थान के आधार पर लिस्टिंग आइटम खोजने की अनुमति देता है।

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
hi: खोज फ़ॉर्म जो आगंतुकों को कीवर्ड, श्रेणी या स्थान के आधार पर पोस्ट खोजने की अनुमति देता है।

en: Search keyword
hi: मुख्य शब्द ढूंडो

en: Search results for:
hi: के लिए खोज परिणाम:

en: Secret Key
hi: गुप्त कुंजी

en: Select
hi: चुनना

en: Select Category
hi: श्रेणी चुनना

en: Select Image
hi: छवि चुने

en: Select Location
hi: स्थान चुनें

en: Select alignment
hi: संरेखण का चयन करें

en: Select an Item
hi: कोई वस्तु चुनें

en: Select featured category
hi: चुनिंदा श्रेणी चुनें

en: Select image
hi: छवि चुने

en: Select layout
hi: लेआउट का चयन करें

en: Select position of unit displayed with number value.
hi: संख्या मान के साथ प्रदर्शित इकाई की स्थिति का चयन करें।

en: Select size
hi: चुनिंदा आकार

en: Select type input cannot use AND operator.
hi: चयन प्रकार इनपुट AND ऑपरेटर का उपयोग नहीं कर सकता है।

en: Select type of input field.
hi: इनपुट फ़ील्ड के प्रकार का चयन करें।

en: Select your rating, please.
hi: कृपया अपनी रेटिंग चुनें।

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
hi: चयनित श्रेणी को प्राथमिकता दी जाएगी और आइटम पोस्ट को मानचित्र पर प्रस्तुत किया जाएगा।

en: Selected post is no more published.
hi: चयनित पोस्ट अब प्रकाशित नहीं है।

en: Selected posts
hi: चयनित पोस्ट

en: Selected posts are no more published.
hi: चयनित पोस्ट अब प्रकाशित नहीं हैं।

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
hi: चयनित संदर्भ पद अन्य सभी समान पदों से पहले सूचीबद्ध किया जाएगा।

en: Send Button Text
hi: बटन टेक्स्ट भेजें

en: Sender Email
hi: प्रेषक ईमेल

en: Sender Name
hi: भेजने वाले का नाम

en: Server Error Message
hi: सर्वर त्रुटि संदेश

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
hi: सर्वर में त्रुटि आई। यदि समस्या बनी रहती है, तो कृपया वेबसाइट व्यवस्थापक से संपर्क करें।

en: Settings Saved
hi: सेटिंग्स को सहेजा गया

en: Shadow
hi: छाया

en: Shadow color
hi: छाया रंग

en: Shadow settings
hi: छाया सेटिंग्स

en: Show Category description
hi: श्रेणी विवरण दिखाएं

en: Show Category icon
hi: श्रेणी आइकन दिखाएं

en: Show Email Address
hi: ईमेल पता दिखाएं

en: Show Location description
hi: स्थान विवरण दिखाएं

en: Show Location icon
hi: स्थान आइकन दिखाएं

en: Show Opening Hours
hi: खुलने का समय दिखाएँ

en: Show Streetview
hi: सड़क दृश्य दिखाएं

en: Show address
hi: पता दिखाएं

en: Show advanced filters
hi: उन्नत फ़िल्टर दिखाएं

en: Show author image
hi: लेखक की छवि दिखाएं

en: Show biographical info
hi: जीवनी संबंधी जानकारी दिखाएं

en: Show categories
hi: श्रेणियां दिखाएं

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
hi: पृष्ठ पर संपर्क फ़ॉर्म दिखाएं जो परिभाषित ईमेल पते पर एक ईमेल भेजता है

en: Show cover image
hi: कवर छवि दिखाएं

en: Show data
hi: डेटा दिखाएं

en: Show date
hi: तारीख दिखाएं

en: Show description
hi: विवरण दिखाएं

en: Show empty map
hi: खाली नक्शा दिखाएं

en: Show featured image
hi: चुनिंदा छवि दिखाएं

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
hi: अन्य सभी आइटम पोस्ट से पहले विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम को सूची के शीर्ष पर दिखाएं।

en: Show filters group title
hi: फ़िल्टर समूह शीर्षक दिखाएं

en: Show link
hi: लिंक दिखाएं

en: Show link label input
hi: लिंक लेबल इनपुट दिखाएं

en: Show locations
hi: स्थान दिखाएं

en: Show more
hi: और दिखाओ

en: Show navigation arrows
hi: नेविगेशन तीर दिखाएं

en: Show on map
hi: मानचित्र पर दिखाएं

en: Show only categories marked as featured.
hi: केवल चुनिंदा के रूप में चिह्नित श्रेणियां दिखाएं।

en: Show only featured category
hi: केवल चुनिंदा श्रेणी दिखाएं

en: Show only locations marked as featured.
hi: केवल चुनिंदा के रूप में चिह्नित स्थान दिखाएं।

en: Show pagination bullets
hi: पेजिनेशन बुलेट दिखाएं

en: Show posts number
hi: पोस्ट नंबर दिखाएं

en: Show price
hi: कीमत दिखाएं

en: Show rating
hi: रेटिंग दिखाएं

en: Show reference Item Post
hi: संदर्भ आइटम पोस्ट दिखाएं

en: Show selected filters
hi: चयनित फ़िल्टर दिखाएं

en: Show selected inputs
hi: चयनित इनपुट दिखाएं

en: Show similar posts from the same:
hi: उसी से मिलते-जुलते पोस्ट दिखाएं:

en: Show submit filter button
hi: फ़िल्टर सबमिट करें बटन दिखाएं

en: Show subtitle
hi: उपशीर्षक दिखाएं

en: Show track endpoint markers on
hi: ट्रैक समापन बिंदु मार्कर चालू करें

en: Show web
hi: वेब दिखाएं

en: Silver
hi: चाँदी

en: Simple layout
hi: सरल लेआउट

en: Site Key
hi: कार्यस्थल की कुंजी

en: Site logo
hi: साइट लोगो

en: Skip number of posts from start
hi: प्रारंभ से पदों की संख्या छोड़ें

en: Small
hi: छोटा

en: Small button
hi: छोटा बटन

en: Small size
hi: छोटे आकार का

en: Solid color
hi: ठोस रंग

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
hi: विशेष पृष्ठ

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
hi: विशेष पृष्ठ

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
hi: विशेष पृष्ठ

en: Special page updated.
hi: विशेष पेज अपडेट किया गया।

en: Special pages list
hi: विशेष पृष्ठ सूची

en: Special pages list navigation
hi: विशेष पृष्ठ सूची नेविगेशन

en: Spread radius
hi: फैलाव त्रिज्या

en: Start and end of track
hi: ट्रैक का प्रारंभ और अंत

en: Step
hi: कदम

en: Streetview
hi: सड़क का दृश्य

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
hi: स्ट्रीटव्यू केवल तभी उपलब्ध होता है जब Google API कुंजी सक्षम हो

en: Style
hi: शैली

en: Style JSON
hi: शैली JSON

en: Subject
hi: विषय

en: Subject Help
hi: विषय सहायता

en: Subject Label
hi: विषय लेबल

en: Subject for the email notification
hi: ईमेल अधिसूचना के लिए विषय

en: Submit Label
hi: लेबल सबमिट करें

en: Submit distance button label
hi: दूरी बटन लेबल सबमिट करें

en: Submit filters button label
hi: फ़िल्टर बटन लेबल सबमिट करें

en: Submit reply
hi: जवाब सबमिट करें

en: Submit review
hi: समीक्षा जमा करें

en: Subscriptions
hi: सदस्यता

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Success Message
hi: सफलता संदेश

en: Sunday
hi: रविवार

en: Table style
hi: टेबल शैली

en: Tag archives:
hi: टैग आर्कईव:

en: Telephone
hi: टेलीफ़ोन

en: Terms & Conditions label
hi: नियम और शर्तें लेबल

en: Text
hi: मूलपाठ

en: Text color
hi: लिखावट का रंग

en: Text displayed in the form when user is logged in
hi: उपयोगकर्ता के लॉग इन होने पर प्रपत्र में प्रदर्शित पाठ

en: Text displayed instead of full website url
hi: संपूर्ण वेबसाइट url के बजाय टेक्स्ट प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed on Send Button.
hi: भेजें बटन पर प्रदर्शित पाठ।

en: Text displayed on empty map
hi: खाली मानचित्र पर प्रदर्शित पाठ

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
hi: नियम और शर्तों के लिए टेक्स्ट फॉर्म इनपुट। चेकबॉक्स को अक्षम करने के लिए खाली छोड़ दें।

en: Text layout
hi: टेक्स्ट लेआउट

en: Text link
hi: टेक्स्ट लिंक

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
hi: ईमेल संदेश का पाठ। उपलब्ध चर हैं: {उपयोगकर्ता-नाम} {उपयोगकर्ता-ईमेल} {उपयोगकर्ता-संदेश}

en: Textarea
hi: पाठ क्षेत्र

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
hi: %s प्लगइन सक्रिय नहीं किया जा सका। यह वर्तमान सक्रिय विषय के साथ संगत नहीं है।

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
hi: इस सदस्यता वाले ग्राहक अधिकतम आइटम प्रकाशित कर सकते हैं (असीमित संख्या में आइटम के लिए खाली छोड़ दें)।

en: Theme
hi: थीम

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
hi: कोई उपलब्ध सदस्यताएँ नहीं हैं। कृपया कुछ जोड़ें।

en: There are no filters to show.
hi: दिखाने के लिए कोई फ़िल्टर नहीं हैं।

en: There are no inputs to show.
hi: दिखाने के लिए कोई इनपुट नहीं है।

en: There are no selected inputs to show.
hi: दिखाने के लिए कोई चयनित इनपुट नहीं है।

en: Thick border
hi: मोटी सीमा

en: Thick borders
hi: मोटी सीमाएं

en: Thin border
hi: पतली सीमा

en: Thin borders
hi: पतली सीमाएं

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
hi: यह सुविधा आइटम सूचीबद्ध करने के लिए दावा सूचीकरण कार्यक्षमता जोड़ती है

en: This product is a Citadela Subscription.
hi: यह उत्पाद एक सिटाडेला सदस्यता है।

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
hi: यह सेटिंग गुटेनबर्ग संपादक का उपयोग करके आइटम पोस्ट के संपादन को सक्षम करेगी। यह सुविधा आपको अधिक प्रशासन लचीलापन रखने की अनुमति देगी। कृपया सावधान रहें कि आप आइटम विवरण में कौन से ब्लॉक शामिल करते हैं क्योंकि सब कुछ आइटम विवरण विशेष पृष्ठ पर &quot;आइटम सामग्री&quot; ब्लॉक में रखा जाएगा।

en: Thumbnail
hi: थंबनेल

en: Thursday
hi: गुरुवार

en: Time in seconds
hi: सेकंड में समय

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title color
hi: शीर्षक रंग

en: Titles color
hi: शीर्षक रंग

en: Top
hi: ऊपर

en: Top left
hi: बाएं से बाएं

en: Top right
hi: दायां शीर्ष

en: Track color
hi: ट्रैक का रंग

en: Track endpoints color
hi: ट्रैक समापन बिंदु रंग

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
hi: ज़ूम स्तर के अनुसार ट्रैक छिपे हुए हैं और उन्हें मैप मार्कर से बदल दिया गया है।

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Turn on Claim Listing feature
hi: दावा सूचीकरण सुविधा चालू करें

en: Turn on Item Extension features
hi: आइटम एक्सटेंशन सुविधाएं चालू करें

en: Turn on Item Reviews for listing items
hi: आइटम सूचीबद्ध करने के लिए आइटम समीक्षा चालू करें

en: Type for search...
hi: खोजने के लिए टाइप करें...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
hi: अचिह्नित एकल चेकबॉक्स प्रदर्शित नहीं होगा।

en: Unclaimed
hi: लावारिस

en: Under image
hi: छवि के तहत

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
hi: नए इनपुट क्षेत्र के लिए विशिष्ट पहचानकर्ता। एकल शब्द का प्रयोग करें, रिक्त स्थान नहीं। अंडरस्कोर और डैश की अनुमति है।

en: Unit of number
hi: संख्या की इकाई

en: Unit position
hi: इकाई की स्थिति

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
hi: किसी भी वेबसाइट के लिए सार्वभौमिक लिस्टिंग सुविधाएँ

en: Update Category
hi: अद्यतन श्रेणी

en: Update Location
hi: स्थान अपडेट करें

en: Upload file
hi: दस्तावेज अपलोड करें

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल में आवश्यक GPX ट्रैक डेटा शामिल नहीं है।

en: Uploaded file has not valid XML format.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल में मान्य XML प्रारूप नहीं है।

en: Uploading&#8230;
hi: अपलोड हो रहा है…

en: Url
hi: यूआरएल

en: Use Contact Form
hi: संपर्क फ़ॉर्म का उपयोग करें

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
hi: अपने ग्राहकों के लिए आसान व्यवस्थापक इंटरफ़ेस का उपयोग करें

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
hi: लिस्टिंग आइटम की सामग्री के लिए गुटेनबर्ग संपादक का प्रयोग करें

en: Use carousel
hi: हिंडोला का प्रयोग करें

en: Use correct full website url
hi: सही पूर्ण वेबसाइट url का प्रयोग करें

en: Use geolocation search
hi: भौगोलिक स्थान खोज का प्रयोग करें

en: Use in search filter
hi: खोज फ़िल्टर में उपयोग करें

en: Use responsive options
hi: प्रतिक्रियाशील विकल्पों का उपयोग करें

en: Use valid email address, please.
hi: कृपया वैध ईमेल पते का प्रयोग करें।

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
hi: फ़ॉर्म में प्रत्येक इनपुट के साथ अतिरिक्त सहायता टेक्स्ट या GDPR टेक्स्ट दिखाने के लिए उपयोगी है।

en: User ID
hi: यूज़र आईडी

en: User additional options
hi: उपयोगकर्ता अतिरिक्त विकल्प

en: User denied geolocation
hi: उपयोगकर्ता ने भौगोलिक स्थान से इनकार किया

en: User email
hi: उपयोगकर्ता ईमेल

en: User login
hi: उपयोगकर्ता लॉगिन

en: User posts count
hi: उपयोगकर्ता पोस्ट गिनती

en: User registration date
hi: उपयोगकर्ता पंजीकरण तिथि

en: Username Label
hi: उपयोगकर्ता नाम लेबल

en: Users with active membership
hi: सक्रिय सदस्यता वाले उपयोगकर्ता

en: Validation Error Message
hi: सत्यापन त्रुटि संदेश

en: Value color
hi: मूल्य रंग

en: Vertical offset
hi: लंबवत ऑफसेट

en: View Category
hi: श्रेणी देखें

en: View Item
hi: आइटम देखें

en: View Location
hi: स्थान देखें

en: View Site
hi: साइट देखें

en: View more
hi: और देखें

en: View posts
hi: पोस्ट देखें

en: View posts label
hi: पोस्ट लेबल देखें

en: View track on the map
hi: मानचित्र पर ट्रैक देखें

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
hi: हम अनुशंसा करते हैं कि एसईओ उद्देश्यों के लिए 24:00 समय प्रारूप का उपयोग करें और Google संरचित डेटा आवश्यकताओं को पूरा करें। 08:00-15:00 जैसे समय का उपयोग करें।

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
hi: हमने Citadela Directory Lite प्लगइन निष्क्रिय कर दिया है। अब आप प्लगइन के पूर्ण संस्करण को सक्रिय और आनंद ले सकते हैं।

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
hi: हमने देखा है कि WooCommerce सदस्यता प्लगइन सक्रिय है, सिटाडेला लिस्टिंग प्लगइन से सदस्यता कार्यक्षमता उपलब्ध है।

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
hi: हमने देखा है कि आप PHP का एक पुराना संस्करण चला रहे हैं जो अब समर्थित नहीं है, इसलिए <em>प्लगइन निष्क्रिय कर दिया गया था</em> । <a href='%1$s'>PHP को नवीनतम संस्करण में अपग्रेड</a> करके सुनिश्चित करें कि आपकी साइट तेज़ और सुरक्षित है। %2$s के लिए न्यूनतम आवश्यकता <strong>PHP 5.6.20</strong> है।

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
hi: हमने देखा है कि आप वर्डप्रेस का पुराना संस्करण चला रहे हैं, इसलिए <em>प्लगइन निष्क्रिय कर दिया गया था</em> । <a href='%1$s'>वर्डप्रेस को नवीनतम संस्करण में अपडेट</a> करके सुनिश्चित करें कि आपकी साइट सुरक्षित और अद्यतित है। %2$s के लिए न्यूनतम आवश्यकता <strong>वर्डप्रेस 5.2</strong> है।

en: Web
hi: वेब

en: Website Link
hi: वेबसाइट की लिंक

en: Website Link Label
hi: वेबसाइट लिंक लेबल

en: Website link rel attribute
hi: वेबसाइट लिंक रिले विशेषता

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
hi: आइटम श्रेणियों के पृष्ठों पर प्रदर्शित विजेट।

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
hi: आइटम स्थान पृष्ठों पर प्रदर्शित विजेट।

en: Widgets displayed on Item posts pages.
hi: आइटम पोस्ट पृष्ठों पर प्रदर्शित विजेट।

en: Will be listed all available similar items.
hi: सभी उपलब्ध समान वस्तुओं को सूचीबद्ध किया जाएगा।

en: With background
hi: पृष्ठभूमि के साथ

en: With search form
hi: खोज फ़ॉर्म के साथ

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
hi: यूआरएल के साथ सादा लिंक के बजाय प्रदर्शित टेक्स्ट डालने के लिए अतिरिक्त इनपुट उपलब्ध होगा।

en: WooCommerce subscriptions
hi: WooCommerce सदस्यता

en: Works when block is the only block in a column.
hi: काम करता है जब ब्लॉक एक कॉलम में एकमात्र ब्लॉक होता है।

en: You do not have permission to upload files.
hi: आपको फ़ाइलें अपलोड करने की अनुमति नहीं है.

en: You must be logged in to post a review.
hi: आपको समीक्षा पोस्ट करने के लिए लॉग इन करना ही होगा।

en: Your rating
hi: तुम्हारी रेटिंग

en: Your reply to review
hi: समीक्षा के लिए आपका जवाब

en: Your review
hi: आपकी समीक्षा

en: blue : Blue color
hi: नीला : नीला रंग

en: default image size
hi: डिफ़ॉल्ट छवि आकार

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
hi: या

en: post | posts
hi[0]: पद

en: red : Red color
hi: लाल : लाल रंग
