Citadela Listing 5.7.15 - en to fr translation catalogue (788 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo ;

note: translators: %s plugin’s name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
fr: %s a terminé la migration. Tous les articles, catégories et emplacements de votre ancien thème d’annuaire AIT sont maintenant disponibles pour être utilisés avec le plugin Citadela Listing.

note: translators: %s plugin’s name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
fr: %s migre automatiquement, en arrière-plan, tous les éléments, catégories et emplacements de votre ancien thème de répertoire de l’ACI. Le processus de migration peut prendre plusieurs minutes. Nous vous ferons savoir lorsque la migration sera terminée. Vous pouvez continuer à utiliser WordPress comme d’habitude.

note: translators: %s plugin’s name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
fr: incompatibilité entre le plugin %s et PHP

note: translators: %s plugin’s name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
fr: incompatibilité entre le plugin %s et WordPress

note: translators: %s plugin’s name
en: %s plugin incompatibility
fr: incompatibilité du plugin %s

note: translators: %s plugin’s name
en: %s plugin is active
fr: Le plugin %s est actif

en: 404 Page
fr: Page 404

en: API Key
fr: Clé API

en: Actions:
fr: Actions :

[ctx: Item]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: Add New Location
fr: Ajouter un nouveau site

en: Add images to gallery
fr: Ajouter des images à la galerie

en: Address
fr: Adresse

en: Address and Location
fr: Adresse et localisation

en: Address and location
fr: Adresse et localisation

en: Advanced Filters block displayed within search form
fr: Bloc de filtres avancés affiché dans le formulaire de recherche

en: Advanced Header Design
fr: Conception avancée de l’en-tête

en: Advanced header
fr: En-tête avancé

en: Align Center
fr: Centre d’alignement

en: Align Justify
fr: Aligner Justifier

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Align Text Center
fr: Aligner le texte Centrer

en: Align Text Justify
fr: Aligner le texte Justifier

en: Align Text Left
fr: Aligner le texte à gauche

en: Align Text Right
fr: Aligner le texte à droite

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tous

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Items
fr: Tous les articles

en: All Locations
fr: Tous les sites

en: All Special Pages
fr: Toutes les pages spéciales

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
fr: Tous les éléments, catégories et emplacements migrés automatiquement ont été supprimés de votre base de données. Un nouveau processus de migration a été lancé.

en: All filters
fr: Tous les filtres

en: All inputs
fr: Toutes les entrées

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
fr: Permettre au client de gérer les commentaires sur les articles Citadela.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
fr: Permettez au client de gérer les commentaires sur les articles Citadela.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
fr: Permettre au client de définir des catogories pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir des emplacements pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir la catégorie vedette pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir le fichier de suivi GPX pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
fr: Permet au client de définir les options d’extension d’article pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir l’adresse et l’emplacement des articles Citadela.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir le contact pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir le contenu des articles Citadela.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir l’extrait des articles Citadela.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir l’image vedette pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
fr: Permettre au client de définir les options générales des articles Citadela.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir la galerie d’images pour les articles Citadela.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir les heures d’ouverture des articles Citadela.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
fr: Permettez au client de définir les attributs de page pour les articles Citadela.

en: Already claimed
fr: Déjà réclamé

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
fr: Le poste de poste déjà ouvert sera utilisé comme poste de référence.

en: Any active subscription
fr: Tout abonnement actif

en: Appearance
fr: Apparition

en: Approve
fr: Approuver

en: Approve claim
fr: Approuver la demande

en: Approved
fr: Approuvé

en: Archives:
fr: Archives :

en: Are you sure you want to decline this claim?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir refuser cette demande ?

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Attributes
fr: Attributs

en: Author Details
fr: Détails de l’auteur

en: Author archives:
fr: Archives des auteurs :

en: Author biographical info
fr: Informations biographiques sur l’auteur

en: Author name
fr: Nom de l’auteur

en: Authors to display
fr: Auteurs à afficher

en: Automatic Listing Map
fr: Carte de listage automatique

en: Automatic Listing Map (for posts)
fr: Carte de référencement automatique (pour les postes)

en: Automatic height
fr: Hauteur automatique

en: Autoplay
fr: Jeu automatique

en: Background
fr: Contexte

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Background image
fr: Image de fond

en: Background on collapsed form
fr: Contexte du formulaire réduit

en: Background settings
fr: Paramètres d’arrière-plan

en: Background type
fr: Type de fond

en: Blur background
fr: Arrière-plan flou

en: Blur radius
fr: Rayon de flou

en: Border around filter group
fr: Bordure autour du groupe de filtres

en: Border around heading
fr: Bordure autour du titre

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: Border settings
fr: Paramètres des bordures

en: Border style
fr: Style de la bordure

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Borders color
fr: Couleur des bordures

en: Borders width
fr: Largeur des bordures

en: Bottom
fr: Fond

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Box layout
fr: Disposition des boîtes

en: Box width
fr: Largeur de la boîte

en: Button background color
fr: Couleur de fond du bouton

en: Button border radius
fr: Rayon de la bordure du bouton

en: Button color
fr: Couleur du bouton

en: Button settings
fr: Paramètres des boutons

en: Button style
fr: Style bouton

en: Button text color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Cancel
fr: Annuler

en: Captcha check failed!
fr: La vérification du captcha a échoué !

en: Caption text
fr: Texte de la légende

en: Carousel Options
fr: Options du carrousel

en: Carousel autoplay enabled
fr: Lecture automatique du carrousel activée

en: Carousel decoration color
fr: Couleur de la décoration du carrousel

en: Carousel loop mode enabled
fr: Mode boucle du carrousel activé

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Details
fr: Détails de la catégorie

en: Category archives:
fr: Archives des catégories :

en: Category color
fr: Couleur de la catégorie

en: Category decoration color
fr: Catégorie décoration couleur

en: Category icon
fr: Icône de la catégorie

en: Center
fr: Centre

en: Center left
fr: Centre gauche

en: Center right
fr: Centre droit

en: Change GPX track
fr: Modifier la piste GPX

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
fr: Choix pour le type de saisie sélectionné. Insérez un choix par ligne, divisez la valeur de saisie enregistrée et le texte affiché dans la saisie en utilisant les deux points.

en: Choose option
fr: Choisissez une option

en: Citadela - Special Pages
fr: Citadela - Pages spéciales

en: Citadela Half Layout Map Settings
fr: Paramètres de la carte Citadela Half Layout

en: Citadela Item Page Layout
fr: Mise en page de l’article Citadela

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
fr: Liste de Citadela

en: Citadela Listing > Item Extension
fr: Listing Citadela > Extension de l’article

en: Citadela Listing Blocks
fr: Blocs d’inscription Citadela

en: Citadela Posts Blocks
fr: Blocs de poteaux Citadela

en: Citadela Special Pages
fr: Pages spéciales de Citadela

en: Citadela Subscription
fr: Abonnement Citadela

en: Claim Listing
fr: Demande d’inscription

en: Claim Listing Request
fr: Demande d’inscription

en: Claim as:
fr: Revendication en tant que :

en: Claim listing has been approved
fr: La demande d’inscription a été approuvée

en: Claim listing has been declined
fr: La demande d’inscription a été refusée

en: Claim status
fr: Statut de la demande

en: Claimed by
fr: Réclamé par

en: Clear
fr: Clair

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
fr: En cliquant sur le bouton ci-dessous, le processus de migration sera relancé. Tous les éléments, catégories et emplacements migrés automatiquement seront supprimés. Tous les éléments, catégories et emplacements créés manuellement ne seront pas supprimés. Le processus de migration démarrera automatiquement après cela.

en: Closed on mobile
fr: Fermé sur mobile

en: Cluster radius in px
fr: Rayon de la grappe en px

en: Clusters are disabled.
fr: Les clusters sont désactivés.

en: Collapsible filters section.
fr: Section des filtres repliables.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Content
fr: Contenu

en: Content visible for:
fr: Contenu visible pour :

en: Copy and paste the JSON from this website:
fr: Copiez et collez le JSON de ce site web :

en: Couldn’t find location, try different address.
fr: Impossible de trouver l’emplacement, essayez une autre adresse.

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover column height
fr: Hauteur de la colonne de couverture

en: Cover image
fr: Image de couverture

en: Current block view
fr: Vue du bloc actuel

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Height Settings
fr: Paramètres de hauteur personnalisés

en: Custom inputs
fr: Entrées personnalisées

en: Custom shadow
fr: Ombre personnalisée

en: Customized options for mobile screen width.
fr: Options personnalisées pour la largeur d’écran des téléphones portables.

en: Data migration
fr: Migration des données

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
fr: Les données des entrées sans valeur ne seront pas affichées.

en: Date archives:
fr: Archives des dates :

en: Date color
fr: Couleur de la date

en: Decide if email address is visible for visitors
fr: Décidez si l’adresse électronique est visible pour les visiteurs

en: Decline
fr: Déclin

en: Decline claim
fr: Demande de remboursement

en: Decoration color
fr: Couleur de la décoration

en: Default
fr: Défaut

en: Default Layout Options
fr: Options de mise en page par défaut

en: Default Search Results
fr: Résultats de recherche par défaut

en: Default Search Results Page
fr: Page de résultats de recherche par défaut

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
fr: Texte de sélection par défaut, affiché comme première option dans la sélection.

en: Default shadow
fr: Ombre par défaut

en: Default size
fr: Taille par défaut

en: Delay between slides
fr: Délai entre les diapositives

en: Descending
fr: Descendant

en: Description text that appear on edit page with new input.
fr: Texte de description qui apparaît sur la page d’édition avec une nouvelle entrée.

en: Design Options
fr: Options de conception

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop size
fr: Taille du bureau

en: Disable filters button label
fr: Étiquette du bouton de désactivation des filtres

en: Disable geolocation button label
fr: Désactiver l’étiquette du bouton de géolocalisation

en: Display name
fr: Nom d’affichage

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
fr: Les éléments les plus proches sont affichés en fonction de leurs coordonnées GPS.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
fr: Les articles similaires à l’article de référence sélectionné s’affichent.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
fr: Affiche l’adresse, le numéro de téléphone et d’autres informations de contact d’un élément de liste spécifique.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
fr: Affiche un bouton qui ouvre la navigation Google Maps vers l’emplacement du poste de l’élément.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
fr: Affiche le bouton pour télécharger le fichier GPX attribué à l’élément.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
fr: Affiche le formulaire de contact qui permet d’envoyer un e-mail directement à l’adresse e-mail de l’élément de liste spécifique.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
fr: Affiche le contenu uniquement pour les utilisateurs ayant une adhésion active, ou uniquement pour les visiteurs sans adhésion.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
fr: Affiche le contenu écrit dans l’éditeur visuel d’un élément de liste spécifique.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
fr: Affiche la galerie d’images affectée au poste de l’élément.

en: Displays information about author on author archive page.
fr: Affiche des informations sur l’auteur sur la page d’archives de l’auteur.

en: Displays information about selected authors.
fr: Affiche des informations sur les auteurs sélectionnés.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
fr: Affiche les informations des entrées de l’extension d’élément attribuées à l’élément.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
fr: Affiche les catégories de listes en fonction d’un filtre spécifique. Il peut afficher les catégories parentes ou les sous-catégories d’une catégorie spécifique.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
fr: Affiche les éléments de la liste en fonction de la page de catégorie/localisation actuelle ou des résultats du formulaire de recherche.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
fr: Affiche les éléments de la liste en fonction de filtres. Par exemple, des articles provenant uniquement d’une catégorie spécifique, d’un emplacement ou d’articles vedettes.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
fr: Affiche les éléments de la liste sur la carte en fonction de filtres. Par exemple, les articles ne peuvent provenir que d’une catégorie, d’un emplacement ou d’articles vedettes spécifiques.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
fr: Affiche les éléments de liste similaires au poste de référence sélectionné.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
fr: Affiche les lieux de la liste en fonction d’un filtre spécifique. Il peut afficher les emplacements parents ou les sous-emplacements d’un emplacement spécifique.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
fr: Affiche les sous-catégories de la liste en fonction de la page de la catégorie actuelle.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
fr: Affiche les sous-localisations de la liste en fonction de la page de la catégorie actuelle.

en: Displays main item image of specific listing item.
fr: Affiche l’image de l’élément principal d’un élément de liste spécifique.

en: Displays opening hours of specific listing item.
fr: Affiche les heures d’ouverture d’un élément spécifique de la liste.

en: Displays posts based on current results from search form.
fr: Affiche les messages en fonction des résultats actuels du formulaire de recherche.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
fr: Affiche les articles en fonction des résultats actuels sur la page de résultats de recherche par défaut de WordPress.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
fr: Affiche les messages sur la carte en fonction de filtres. Par exemple, les messages provenant uniquement d’une catégorie ou d’un lieu spécifique.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
fr: Affiche automatiquement les éléments pertinents de la liste en fonction de la page actuelle. Par exemple, les résultats de la recherche ou l’emplacement détaillé de l’article.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
fr: Affiche automatiquement les messages pertinents en fonction de la page actuelle. Par exemple, les résultats de la recherche ou l’emplacement détaillé du message.

en: Displays the button and the form for claim listing.
fr: Affiche le bouton et le formulaire pour la liste des réclamations.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
fr: Affiche les événements à venir pour un élément spécifique de la liste.

en: Distance option label
fr: Étiquette de l’option de distance

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: Do not show
fr: Ne pas montrer

en: Do not show endpoints
fr: Ne pas montrer les points d’arrivée

en: Do not use Item Detail special page settings
fr: Ne pas utiliser les paramètres de la page spéciale Détail de l’article

en: Download GPX file
fr: Télécharger le fichier GPX

en: Drop GPX file here
fr: Déposez le fichier GPX ici

en: Dynamic track visibility
fr: Visibilité dynamique des voies

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
fr: Easy Admin offre une administration simplifiée de WordPress sans aucune distraction inutile.

en: Edit Category
fr: Catégorie d’édition

en: Edit Item
fr: Editer l’article

en: Edit Location
fr: Modifier l’emplacement

en: Edit Special Page
fr: Modifier la page spéciale

en: Email
fr: Courriel

en: Email Help
fr: Aide par courriel

en: Email Label
fr: Étiquette de courriel

en: Email Message
fr: Message e-mail

en: Email settings
fr: Paramètres de messagerie

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
fr: Courriel utilisé comme expéditeur dans un courriel, assurez-vous que l’adresse de courriel correspond au domaine de votre site Web.

en: Empty map behavior
fr: Comportement des cartes vides

en: Empty value to show all similar items.
fr: Valeur vide pour afficher tous les articles similaires.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Gutenberg editor
fr: Activer l’éditeur Gutenberg

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
fr: Activation et insertion des entrées disponibles pour les filtres via le menu

en: Enable and insert inputs via menu
fr: Activation et insertion des entrées par le menu

en: Enable bundled subscriptions
fr: Activer les abonnements groupés

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
fr: Les marqueurs d’extrémité sont affichés à la place du tout premier et du tout dernier point du tracé GPX téléchargé.

en: Event Details
fr: Détails de l’événement

en: Event Image Options
fr: Options de l’image de l’événement

en: Every segment in track
fr: Chaque segment de la piste

en: Everything
fr: Tout

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
fr: Exemple de valeurs insérées : %s

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Feature is disabled
fr: La fonction est désactivée

en: Featured
fr: En vedette :

en: Featured Category
fr: Catégorie vedette

en: Featured category
fr: Catégorie vedette

en: Featured image
fr: Image en vedette

en: Featured items first
fr: Articles en vedette en premier

en: Featured location
fr: Site en vedette

en: Fill all required fields, please.
fr: Remplissez tous les champs obligatoires, s’il vous plaît.

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter posts
fr: Filtrer les messages

en: Filter special pages list
fr: Filtrer la liste des pages spéciales

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters Design
fr: Conception des filtres

en: Filters background color
fr: Couleur de fond des filtres

en: Filters group name
fr: Nom du groupe de filtres

en: Filters settings
fr: Paramètres des filtres

en: Filters to specify results of displayed items.
fr: Filtres pour spécifier les résultats des éléments affichés.

en: Find address
fr: Trouver l’adresse

en: Fix width
fr: Largeur fixe

en: Fixed
fr: Correction de

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
fr: Pour plus de détails, voir %s.

en: Force box width to selected value.
fr: Force la largeur de la boîte à la valeur sélectionnée.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
fr: Force le style tableau pour les données affichées, les valeurs plus longues ne sont pas déplacées sous l’étiquette.

en: Form
fr: Formulaire

en: Form inside map breakpoint
fr: Formulaire à l’intérieur du point de rupture de la carte

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Friday
fr: Vendredi

en: Full vertical
fr: Vertical complet

en: Fullwidth page
fr: Page pleine largeur

en: GPX Track
fr: Piste GPX

en: GPX Tracks
fr: Pistes GPX

en: GPX file successfully loaded!
fr: Fichier GPX chargé avec succès !

en: GPX files
fr: Fichiers GPX

en: Gallery Options
fr: Options de la galerie

en: General
fr: Général

en: General background
fr: Contexte général

en: General options
fr: Options générales

en: General options for desktop.
fr: Options générales pour le bureau.

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Geolocation search settings
fr: Paramètres de recherche par géolocalisation

en: Get directions
fr: Obtenir des instructions

en: Google Maps API Key
fr: Clé API Google Maps

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
fr: La clé API Google Maps est requise par Google. Elle est nécessaire pour tous les sites Web qui utilisent des fonctionnalités avancées des cartes, telles que l’affichage des éléments de la liste sur la carte. Pour en savoir plus sur la façon d’obtenir une clé API, consultez le %1$suivant tutoriel%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
fr: Google reCaptcha protège votre site Web contre les spams et autres soumissions automatisées de formulaires par des robots de spam. Si vous utilisez une solution tierce pour protéger les formulaires sur votre site Web, ignorez les entrées clés suivantes.

en: Google reCaptcha v3 Keys
fr: Clés Google reCaptcha v3

en: Gradient degree
fr: Degré de gradation

en: Grid size
fr: Taille de la grille

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Half layout page
fr: Demi-page de mise en page

en: Header menu settings
fr: Paramètres du menu d’en-tête

en: Header opened or closed by default.
fr: En-tête ouvert ou fermé par défaut.

en: Header settings
fr: Paramètres de l’en-tête

en: Height unit
fr: Unité de hauteur

en: Help text displayed with Email input.
fr: Texte d’aide affiché avec la saisie de l’email.

en: Help text displayed with Message input.
fr: Texte d’aide affiché avec l’entrée Message.

en: Help text displayed with Name input.
fr: Texte d’aide affiché avec la saisie du nom.

en: Help text displayed with Subject input.
fr: Texte d’aide affiché avec la saisie du sujet.

en: Help texts
fr: Textes d’aide

en: Hide Location input
fr: Masquer la saisie de l’emplacement

en: Hide empty values
fr: Masquer les valeurs vides

en: Hide map
fr: Cacher la carte

en: Hide selected filters
fr: Masquer les filtres sélectionnés

en: Hide selected inputs
fr: Masquer les entrées sélectionnées

en: Hide unchecked checkbox
fr: Masquer les cases à cocher non cochées

en: Horizontal offset
fr: Décalage horizontal

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
fr: Si cette option est sélectionnée, elle sera disponible dans les filtres pour les postes d’éléments.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
fr: Si vous souhaitez utiliser votre propre plugin WooCommerce Subscriptions, il vous suffit de désactiver la version groupée ci-dessous et d’activer votre plugin.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
fr: Si votre tracé GPX est constitué de plusieurs segments, des marqueurs de point d’arrivée sont affichés à la place du début et de la fin de chaque segment.

en: Image focus
fr: Mise au point de l’image

en: Image height
fr: Hauteur de l’image

en: Image height unit
fr: Unité de hauteur d’image

en: Image position
fr: Position de l’image

en: Image repeat
fr: Répétition de l’image

en: Image scroll
fr: Défilement d’images

en: Image size
fr: Taille de l’image

en: Images caption text
fr: Texte de la légende des images

en: Images gallery
fr: Galerie d’images

en: Images vertical align
fr: Alignement vertical des images

en: Infinite loop
fr: Boucle infinie

en: Input choices
fr: Choix des entrées

en: Input description
fr: Description de l’entrée

en: Input field name that appear on edit page.
fr: Nom du champ de saisie qui apparaît sur la page d’édition.

en: Input identifier
fr: Identifiant d’entrée

en: Input label
fr: Étiquette d’entrée

en: Input labels
fr: Étiquettes d’entrée

en: Input type
fr: Type d’entrée

en: Inputs contain validation errors.
fr: Les entrées contiennent des erreurs de validation.

en: Inputs group
fr: Groupe d’entrées

en: Insert from media
fr: Insertion à partir du support

en: Insert unit that will be displayed with number value.
fr: Insérer l’unité qui sera affichée avec la valeur numérique.

en: Inside image
fr: Image intérieure

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Invalid file format
fr: Format de fichier non valide

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
fr: Il semble que nous ne puissions pas trouver ce que vous cherchez.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
fr: Elle vous permettra de construire une page complète de détails sur un article. Aucun bloc ne sera hérité de la page spéciale Détail de l’article.

[ctx: post type singular name]
en: Item
fr: Article

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
fr: Catégories d’articles

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
fr: Catégories d’articles

en: Item Categories widgets area
fr: Zone de widgets des catégories d’articles

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
fr: Catégorie d’article

en: Item Claim Listing
fr: Liste de réclamation d’articles

en: Item Contact Details
fr: Coordonnées de l’article

en: Item Contact Form
fr: Formulaire de contact pour les articles

en: Item Content
fr: Contenu de l’article

en: Item Detail
fr: Détail de l’article

en: Item Detail Page
fr: Page de détail de l’article

en: Item Details
fr: Détails de l’article

en: Item Events
fr: Événements de l’article

en: Item Extension
fr: Extension de l’article

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
fr: Item Extension permet de créer des entrées supplémentaires sur les pages d’édition des articles.

en: Item Featured Image
fr: Image vedette de l’article

en: Item GPX Download
fr: Téléchargement de l’article GPX

en: Item Gallery
fr: Galerie d’articles

en: Item Get Directions
fr: Article Obtenir un itinéraire

en: Item Image Options
fr: Options de l’image de l’élément

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
fr: Emplacement de l’objet

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
fr: Emplacement des articles

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
fr: Emplacement des articles

en: Item Locations widgets area
fr: Zone de widgets des emplacements des éléments

en: Item Opening Hours
fr: Heures d’ouverture des articles

en: Item Options
fr: Options des articles

en: Item Review
fr: Examen des articles

en: Item Reviews
fr: Commentaires sur les articles

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
fr: Item Reviews étend WordPress Comments pour permettre aux visiteurs du site web de laisser un avis et une évaluation pour les articles.

en: Item already claimed
fr: Article déjà réclamé

en: Item author
fr: Auteur de l’article

en: Item category
fr: Catégorie d’article

en: Item detail page slug
fr: Slug de la page détaillée de l’article

en: Item has been claimed
fr: L’article a été réclamé

en: Item location
fr: Emplacement de l’article

en: Item owner reply.
fr: Réponse du propriétaire de l’objet.

en: Item pending moderation from admin
fr: Elément en attente de modération par l’administrateur

en: Item widgets area
fr: Zone de widgets des éléments

en: Item:
fr: Article :

en: Items
fr: Lieux

[ctx: post type general name]
en: Items
fr: Lieux

[ctx: post type menu name]
en: Items
fr: Lieux

en: Keep header closed by default on mobile.
fr: Gardez l’en-tête fermé par défaut sur les mobiles.

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Label color
fr: Couleur de l’étiquette

en: Label for email field
fr: Étiquette pour le champ e-mail

en: Label for submit button
fr: Étiquette du bouton d’envoi

en: Label for username field
fr: Étiquette pour le champ du nom d’utilisateur

en: Label used for Email input.
fr: Étiquette utilisée pour la saisie de l’email.

en: Label used for Message textarea.
fr: Étiquette utilisée pour la zone de texte du message.

en: Label used for Name input.
fr: Étiquette utilisée pour la saisie du nom.

en: Label used for Subject input.
fr: Étiquette utilisée pour l’entrée du sujet.

en: Label width
fr: Largeur de l’étiquette

en: Large button
fr: Grand bouton

en: Large size
fr: Grande taille

en: Leave a review
fr: Laissez un commentaire

en: Leave empty to not use this option.
fr: Laissez vide pour ne pas utiliser cette option.

en: Left
fr: Gauche

en: Limit displayed posts
fr: Limiter les messages affichés

en: Line under heading
fr: Ligne sous l’intitulé

en: Lines color
fr: Couleur des lignes

en: Lines decoration
fr: Décoration des lignes

en: Link label
fr: Étiquette de lien

en: Links color
fr: Couleur des liens

en: List layout
fr: Mise en page de la liste

en: Listing Advanced Filters
fr: Filtres avancés pour les listes

en: Listing Author Detail
fr: Détail de l’auteur de la liste

en: Listing Authors List
fr: Liste des auteurs

en: Listing Categories List
fr: Liste des catégories de listes

en: Listing Category Page
fr: Page de la catégorie d’inscription

en: Listing Items List
fr: Liste des éléments de la liste

en: Listing Location Page
fr: Page d’emplacement de l’inscription

en: Listing Locations List
fr: Liste des lieux d’inscription

en: Listing Map
fr: Carte d’inscription

en: Listing Map (for posts)
fr: Carte des listes (pour les postes)

en: Listing Membership Content
fr: Lister le contenu de l’adhésion

en: Listing Search Form
fr: Formulaire de recherche d’annonces

en: Listing Search Results
fr: Résultats de la recherche de listes

en: Listing Similar Items
fr: Liste des articles similaires

en: Listing Subcategories List
fr: Liste des sous-catégories

en: Listing Sublocations List
fr: Liste des sous-localisations

en: Location
fr: Localisation

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
fr: Localisation

en: Location Details
fr: Détails de l’emplacement

en: Locations
fr: Sites

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
fr: Sites

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
fr: Sites

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Logged in text
fr: Texte de connexion

en: Logical operator
fr: Opérateur logique

en: Map provider
fr: Fournisseur de cartes

en: Maps provider
fr: Fournisseur de cartes

en: Mark Item post as featured
fr: Marquer l’article comme vedette

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
fr: Marquez la catégorie comme vedette pour lui donner la priorité dans les résultats affichés.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
fr: Marquez l’emplacement comme vedette pour lui donner la priorité dans les résultats affichés.

en: Marker Cluster Settings
fr: Paramètres des groupes de marqueurs

en: Markers
fr: Marqueurs

en: Markers & GPX Tracks
fr: Marqueurs et traces GPX

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
fr: Les marqueurs à une distance inférieure au rayon %spx sont regroupés en grappes. Définissez 0 pour désactiver les clusters.

en: Max number of items
fr: Nombre maximal d’articles

en: Maximum displayed posts
fr: Nombre maximal de messages affichés

en: Maximum distance
fr: Distance maximale

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
fr: Le nombre maximum d’articles pour l’abonnement en cours est dépassé.

en: Maximum width
fr: Largeur maximale

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium size
fr: Taille moyenne

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
fr: Fusionnez les cases à cocher dans un groupe de filtres et affichez-les ensemble dans les filtres frontaux. Vous pouvez utiliser plusieurs groupes en utilisant des noms de groupe différents.

en: Message Help
fr: Aide aux messages

en: Message Label
fr: Étiquette de message

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
fr: Message affiché lorsque l’envoi du formulaire a échoué en raison d’un problème du côté du serveur.

en: Message displayed when the form validation failed.
fr: Message affiché lorsque la validation du formulaire a échoué.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
fr: Message affiché lorsque le formulaire a été envoyé avec succès.

en: Message for the email notification
fr: Message pour la notification par courriel

en: Metabox content settings
fr: Paramètres du contenu de la métabox

en: Migration finished
fr: Migration terminée

en: Migration in progress
fr: Migration en cours

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
fr: La migration est actuellement en cours. Vous pourrez redémarrer la migration lorsqu’elle sera terminée.

en: Migration restarted
fr: La migration a redémarré

en: Minimum height unit
fr: Unité de hauteur minimale

en: Minimum image height
fr: Hauteur minimale de l’image

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map’s inside content.
fr: La hauteur minimale de la carte peut différer de la valeur définie en raison des besoins du contenu intérieur de la carte.

en: Missing required GPX data
fr: Données GPX requises manquantes

en: Mobile size
fr: Taille du mobile

en: Mobile width breakpoint
fr: Point d’arrêt de la largeur du mobile

en: Monday
fr: Lundi

en: Move backward
fr: Revenir en arrière

en: Move forward
fr: Avancer

en: Name Help
fr: Aide sur le nom

en: Name Label
fr: Nom Étiquette

en: Name of sender displayed in received email.
fr: Nom de l’expéditeur affiché dans l’e-mail reçu.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
fr: Nom de l’onglet des paramètres sur la page d’édition de l’élément.

en: New Category Name
fr: Nouveau nom de catégorie

en: New Item
fr: Nouvel article

en: New Location Name
fr: Nom du nouvel emplacement

en: Newer reviews
fr: Nouvelles critiques

en: Next
fr: Suivant

en: Night
fr: Nuit

en: No Items found
fr: Aucun élément trouvé

en: No Items found in Trash
fr: Aucun article trouvé dans la poubelle

en: No border
fr: Pas de frontière

en: No borders
fr: Pas de frontières

en: No lines
fr: Aucune ligne

en: No posts found
fr: Aucun poste trouvé

en: No repeat
fr: Pas de répétition

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: No shadow
fr: Pas d’ombre

en: No special pages found.
fr: Aucune page spéciale n’a été trouvée.

en: No users found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Non-membership visitors
fr: Visiteurs non-membres

en: None
fr: Aucun

en: Notification messages
fr: Messages de notification

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
fr: Notification lorsque l’article est déjà réclamé. Laissez vide pour masquer la notification.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
fr: Notification lorsque l’élément est en attente de modération par l’administrateur. Laissez vide pour masquer la notification.

en: Number
fr: Numéro

en: Number of items
fr: Nombre d’articles

en: Older reviews
fr: Critiques plus anciennes

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
fr: Une pensée sur &ldquo;%1$s&rdquo ;

en: Only featured
fr: Seulement en vedette

en: Only featured items
fr: Seulement les articles en vedette

en: Only parent categories
fr: Seulement les catégories de parents

en: Only parent locations
fr: Seulement les emplacements des parents

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups ! Cette page ne peut pas être trouvée.

en: Open image in popup
fr: Ouvrir l’image dans une fenêtre popup

en: Opened by default
fr: Ouvert par défaut

en: Opening Hours
fr: Heures d’ouverture

en: Opening hours
fr: Heures d’ouverture

en: Order Options
fr: Options de commande

en: Order by
fr: Commander par

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Organizer:
fr: Organisateur :

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Page template
fr: Modèle de page

en: Parent Category
fr: Catégorie parentale

en: Parent Category:
fr: Catégorie parentale :

en: Parent Location
fr: Emplacement des parents

en: Parent Location:
fr: Lieu de résidence des parents :

en: Pending
fr: En attente

en: Performance Settings
fr: Paramètres de performance

en: Plugin Activation
fr: Activation du plugin

en: Position unavailable
fr: Position non disponible

en: Post Options
fr: Options de poste

en: Post has not selected any term.
fr: Post n’a pas sélectionné de terme.

en: Posts Category Page
fr: Page de la catégorie des messages

en: Posts Date Page
fr: Postes Date Page

en: Posts Search Form
fr: Formulaire de recherche de messages

en: Posts Search Results
fr: Résultats de la recherche de postes

en: Posts navigation
fr: Navigation des messages

en: Posts number color
fr: Couleur du numéro de poste

en: Previous
fr: Précédent

en: Proportional image height
fr: Hauteur de l’image proportionnelle

en: Radial gradient
fr: Gradient radial

en: Rating
fr: Classement

en: Rating stars color
fr: Couleur des étoiles de classement

en: Read more
fr: Lire la suite

note: translators: %s plugin’s name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
fr: Le thème récemment activé n’est pas compatible avec le plugin %s. Le plugin a donc été désactivé.

en: Recommended map height
fr: Hauteur de carte recommandée

en: Reference Item Post
fr: Poste de référence Poste

en: Remove GPX track
fr: Supprimer la piste GPX

en: Remove Image
fr: Supprimer l’image

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat horizontally
fr: Répéter horizontalement

en: Repeat vertically
fr: Répéter verticalement

en: Respond to review
fr: Répondre à la critique

en: Responsive options applied under screen width
fr: Options réactives appliquées sous la largeur de l’écran

en: Restart migration
fr: Redémarrer la migration

en: Results include at least one of selected filters.
fr: Les résultats comprennent au moins un des filtres sélectionnés.

en: Results must include all selected filters.
fr: Les résultats doivent inclure tous les filtres sélectionnés.

en: Retro
fr: Rétro

en: Reviews
fr: Critiques

en: Right
fr: Droit

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Scroll
fr: Défilement

en: Search
fr: Recherche

en: Search Categories
fr: Catégories de recherche

en: Search Items
fr: Articles de recherche

en: Search Locations
fr: Recherche de lieux

en: Search Special ages
fr: Recherche d’âges spéciaux

en: Search by geolocation
fr: Recherche par géolocalisation

en: Search for authors
fr: Recherche d’auteurs

en: Search for posts
fr: Recherche de postes

en: Search for reference item post
fr: Recherche d’un poste de référence

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
fr: Le formulaire de recherche s’affiche à l’intérieur de la carte lorsque la largeur de l’écran est supérieure à celle de la carte.

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
fr: Formulaire de recherche permettant aux visiteurs de rechercher des éléments de la liste par mot-clé, catégorie ou emplacement.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
fr: Formulaire de recherche permettant aux visiteurs de rechercher des articles par mot-clé, catégorie ou emplacement.

en: Search keyword
fr: Recherche de mots-clés

en: Search results for:
fr: Résultats de recherche pour :

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Select
fr: Sélectionnez

en: Select Category
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Select Image
fr: Sélectionner l’image

en: Select Location
fr: Sélectionnez le lieu

en: Select alignment
fr: Sélectionner l’alignement

en: Select an Item
fr: Sélectionnez un article

en: Select featured category
fr: Sélectionnez la catégorie vedette

en: Select image
fr: Sélectionner l’image

en: Select layout
fr: Sélectionnez la mise en page

en: Select position of unit displayed with number value.
fr: Sélectionnez la position de l’unité affichée avec la valeur numérique.

en: Select size
fr: Sélectionnez la taille

en: Select type input cannot use AND operator.
fr: L’entrée de type sélection ne peut pas utiliser l’opérateur AND.

en: Select type of input field.
fr: Sélectionnez le type de champ de saisie.

en: Select your rating, please.
fr: Sélectionnez votre classement, s’il vous plaît.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
fr: La catégorie sélectionnée sera classée par ordre de priorité et présentera le poste sur la carte.

en: Selected post is no more published.
fr: L’article sélectionné n’est plus publié.

en: Selected posts
fr: Postes sélectionnés

en: Selected posts are no more published.
fr: Les messages sélectionnés ne sont plus publiés.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
fr: Le poste de référence sélectionné sera listé avant tous les autres postes similaires.

en: Send Button Text
fr: Texte du bouton d’envoi

en: Sender Email
fr: Email de l’expéditeur

en: Sender Name
fr: Nom de l’expéditeur

en: Server Error Message
fr: Message d’erreur du serveur

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
fr: Le serveur a rencontré une erreur. Si le problème persiste, veuillez contacter l’administrateur du site.

en: Settings Saved
fr: Paramètres sauvegardés

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shadow color
fr: Couleur de l’ombre

en: Shadow settings
fr: Paramètres des ombres

en: Show Category description
fr: Afficher la description de la catégorie

en: Show Category icon
fr: Afficher l’icône de la catégorie

en: Show Email Address
fr: Afficher l’adresse e-mail

en: Show Location description
fr: Afficher la description de l’emplacement

en: Show Location icon
fr: Afficher l’icône de l’emplacement

en: Show Opening Hours
fr: Heures d’ouverture du salon

en: Show Streetview
fr: Montrer Streetview

en: Show address
fr: Afficher l’adresse

en: Show advanced filters
fr: Afficher les filtres avancés

en: Show author image
fr: Afficher l’image de l’auteur

en: Show biographical info
fr: Afficher les informations biographiques

en: Show categories
fr: Afficher les catégories

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
fr: Afficher le formulaire de contact sur la page qui envoie un courriel à l’adresse électronique définie

en: Show cover image
fr: Afficher l’image de couverture

en: Show data
fr: Afficher les données

en: Show date
fr: Date du spectacle

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Show empty map
fr: Afficher la carte vide

en: Show featured image
fr: Afficher l’image vedette

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
fr: Affichez les articles vedettes en haut de la liste avant tous les autres articles.

en: Show filters group title
fr: Afficher le titre du groupe de filtres

en: Show link
fr: Afficher le lien

en: Show link label input
fr: Afficher l’étiquette du lien

en: Show locations
fr: Lieux d’exposition

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show navigation arrows
fr: Afficher les flèches de navigation

en: Show on map
fr: Montrer sur la carte

en: Show only categories marked as featured.
fr: Afficher uniquement les catégories marquées comme vedettes.

en: Show only featured category
fr: Afficher uniquement la catégorie vedette

en: Show only locations marked as featured.
fr: Afficher uniquement les lieux marqués comme étant en vedette.

en: Show pagination bullets
fr: Afficher les puces de la pagination

en: Show posts number
fr: Afficher le nombre de postes

en: Show price
fr: Afficher le prix

en: Show rating
fr: Cote du spectacle

en: Show reference Item Post
fr: Afficher la référence Item Post

en: Show selected filters
fr: Afficher les filtres sélectionnés

en: Show selected inputs
fr: Afficher les entrées sélectionnées

en: Show similar posts from the same:
fr: Afficher les messages similaires du même :

en: Show submit filter button
fr: Afficher le bouton de filtre d’envoi

en: Show subtitle
fr: Afficher le sous-titre

en: Show track endpoint markers on
fr: Afficher les marqueurs de fin de piste sur

en: Show web
fr: Afficher le web

en: Silver
fr: Argent

en: Simple layout
fr: Une mise en page simple

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Skip number of posts from start
fr: Sauter le nombre de postes depuis le début

en: Small
fr: Petit

en: Small button
fr: Petit bouton

en: Small size
fr: Petite taille

en: Solid color
fr: Couleur solide

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
fr: Page spéciale

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
fr: Pages spéciales

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
fr: Pages spéciales

en: Special page updated.
fr: Page spéciale mise à jour.

en: Special pages list
fr: Liste des pages spéciales

en: Special pages list navigation
fr: Navigation dans la liste des pages spéciales

en: Spread radius
fr: Rayon de diffusion

en: Start and end of track
fr: Début et fin de la piste

en: Step
fr: Étape

en: Streetview
fr: Vue sur la rue

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
fr: Streetview est disponible uniquement si la clé API Google est activée.

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject Help
fr: Aide sur le sujet

en: Subject Label
fr: Étiquette du sujet

en: Subject for the email notification
fr: Objet de la notification par courriel

en: Submit Label
fr: Soumettre l’étiquette

en: Submit distance button label
fr: Étiquette du bouton "Submit distance

en: Submit filters button label
fr: Étiquette du bouton de soumission des filtres

en: Submit reply
fr: Soumettre une réponse

en: Submit review
fr: Soumettre un avis

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Success Message
fr: Message de réussite

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Table style
fr: Style de table

en: Tag archives:
fr: Tag archives :

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Terms & Conditions label
fr: Étiquette des termes et conditions

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text displayed in the form when user is logged in
fr: Texte affiché dans le formulaire lorsque l’utilisateur est connecté

en: Text displayed instead of full website url
fr: Texte affiché au lieu de l’URL complète du site web

en: Text displayed on Send Button.
fr: Texte affiché sur le bouton d’envoi.

en: Text displayed on empty map
fr: Texte affiché sur une carte vide

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
fr: Texte à saisir dans le formulaire des conditions générales. Laissez vide pour désactiver la case à cocher.

en: Text layout
fr: Mise en page du texte

en: Text link
fr: Lien texte

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
fr: Texte du message électronique. Les variables disponibles sont {nom de l’utilisateur} {message de l’utilisateur} {message de l’utilisateur}

en: Textarea
fr: Zone de texte

note: translators: %s plugin’s name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
fr: Le plugin %s n’a pas pu être activé. Il n’est pas compatible avec le thème actif actuel.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
fr: Le nombre maximum d’articles que les clients ayant cet abonnement peuvent publier (laissez vide pour un nombre illimité d’articles).

en: Theme
fr: Thème

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
fr: Il n’y a pas d’abonnements disponibles. Ajoutez-en, s’il vous plaît.

en: There are no filters to show.
fr: Il n’y a pas de filtres à afficher.

en: There are no inputs to show.
fr: Il n’y a pas d’entrées à montrer.

en: There are no selected inputs to show.
fr: Il n’y a aucune entrée sélectionnée à afficher.

en: Thick border
fr: Bordure épaisse

en: Thick borders
fr: Bordures épaisses

en: Thin border
fr: Bordure fine

en: Thin borders
fr: Frontières fines

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
fr: Cette fonctionnalité ajoute une fonction de réclamation pour les éléments de la liste.

en: This product is a Citadela Subscription.
fr: Ce produit est un abonnement Citadela.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
fr: Ce paramètre permettra d’éditer les articles des articles en utilisant l’éditeur Gutenberg. Cette fonctionnalité vous permettra d’avoir une plus grande flexibilité d’administration. Veuillez faire attention aux blocs que vous incluez dans le détail de l’article car tout sera placé dans le bloc "Contenu de l’article" sur la page spéciale Détail de l’article.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time in seconds
fr: Temps en secondes

en: Title
fr: Titre

en: Title color
fr: Couleur du titre

en: Titles color
fr: Titres couleur

en: Top left
fr: En haut à gauche

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Track color
fr: Couleur de la piste

en: Track endpoints color
fr: Couleur des extrémités de la piste

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
fr: Les traces sont cachées et remplacées par un marqueur de carte en fonction du niveau de zoom.

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Turn on Claim Listing feature
fr: Activez la fonction "Claim Listing".

en: Turn on Item Extension features
fr: Activez les fonctions d’extension des éléments

en: Turn on Item Reviews for listing items
fr: Activez les évaluations d’articles pour les articles de la liste

en: Type for search...
fr: Type de recherche...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
fr: Une case à cocher simple non cochée ne sera pas affichée.

en: Unclaimed
fr: Non réclamé

en: Under image
fr: Sous l’image

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
fr: Identifiant unique pour le nouveau champ de saisie. Utilisez un seul mot, sans espace. Les underscores et les tirets sont autorisés.

en: Unit of number
fr: Unité de nombre

en: Unit position
fr: Position de l’unité

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
fr: Fonctions de référencement universel pour tout site web

en: Update Category
fr: Catégorie de mise à jour

en: Update Location
fr: Lieu de mise à jour

en: Upload file
fr: Télécharger le fichier

en: Uploaded file doesn’t include required GPX track data.
fr: Le fichier téléchargé ne contient pas les données GPX requises.

en: Uploaded file has not valid XML format.
fr: Le fichier téléchargé n’a pas un format XML valide.

en: Uploading&#8230;
fr: Téléchargement&#8230 ;

en: Use Contact Form
fr: Utiliser le formulaire de contact

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
fr: Utilisez une interface d’administration facile pour vos abonnés

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
fr: Utiliser l’éditeur Gutenberg pour le contenu des articles de la liste

en: Use carousel
fr: Utiliser le carrousel

en: Use correct full website url
fr: Utilisez l’adresse complète correcte du site web

en: Use geolocation search
fr: Utiliser la recherche par géolocalisation

en: Use in search filter
fr: Utilisation dans le filtre de recherche

en: Use responsive options
fr: Utilisez des options réactives

en: Use valid email address, please.
fr: Utilisez une adresse électronique valide, s’il vous plaît.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
fr: Utile pour afficher un texte d’aide supplémentaire ou un texte sur le GDPR à chaque entrée du formulaire.

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: User additional options
fr: Options supplémentaires de l’utilisateur

en: User denied geolocation
fr: Géolocalisation refusée par l’utilisateur

en: User email
fr: Courriel de l’utilisateur

en: User login
fr: Connexion de l’utilisateur

en: User posts count
fr: Nombre de messages de l’utilisateur

en: User registration date
fr: Date d’enregistrement de l’utilisateur

en: Username Label
fr: Étiquette du nom d’utilisateur

en: Users with active membership
fr: Utilisateurs ayant une adhésion active

en: Validation Error Message
fr: Message d’erreur de validation

en: Value color
fr: Couleur de la valeur

en: Vertical offset
fr: Décalage vertical

en: View Category
fr: Voir la catégorie

en: View Item
fr: Voir l’article

en: View Location
fr: Voir l’emplacement

en: View Site
fr: Voir le site

en: View more
fr: Voir plus

en: View posts
fr: Voir les messages

en: View posts label
fr: Afficher l’étiquette des messages

en: View track on the map
fr: Voir la piste sur la carte

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
fr: Nous recommandons d’utiliser le format horaire 24:00 pour des raisons de référencement et pour satisfaire aux exigences de Google en matière de données structurées. Utilisez une heure comme 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin’s name
en: We’ve deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
fr: Nous avons désactivé le plugin Citadela Directory Lite. Vous pouvez maintenant activer et profiter de la version complète du plugin.

en: We’ve noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
fr: Nous avons remarqué que le plugin WooCommerce Subscriptions est actif, la fonctionnalité des abonnements du plugin Citadela Listing est disponible.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin’s name
en: We’ve noticed that you’re running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href=’%1$s’>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
fr: Nous avons remarqué que vous exécutez une version obsolète de PHP qui n’est plus prise en charge, par conséquent <em>le plugin a été désactivé</em>. Assurez-vous que votre site est rapide et sécurisé, en <a href=’%1$s’>mettant à jour PHP à la dernière version</a>. La configuration minimale requise pour %2$s est <strong>PHP 5.6.20</strong>.

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin’s name
en: We’ve noticed that you’re running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href=’%1$s’>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
fr: Nous avons remarqué que vous exécutez une version obsolète de WordPress, par conséquent <em>le plugin a été désactivé</em>. Assurez-vous que votre site est sécurisé et à jour, en <a href=’%1$s’>mettant à jour WordPress à la dernière version</a>. La configuration minimale requise pour %2$s est <strong>WordPress 5.2</strong>.

en: Website Link
fr: Lien vers le site web

en: Website Link Label
fr: Étiquette du lien du site Web

en: Website link rel attribute
fr: Attribut rel du lien du site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
fr: Widgets affichés sur les pages des catégories d’articles.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
fr: Widgets affichés sur les pages de localisation des articles.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
fr: Widgets affichés sur les pages des articles.

en: Will be listed all available similar items.
fr: Seront listés tous les articles similaires disponibles.

en: With background
fr: Avec l’historique

en: With search form
fr: Avec formulaire de recherche

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
fr: Avec l’url sera disponible une entrée supplémentaire pour insérer le texte affiché au lieu du lien simple.

en: WooCommerce subscriptions
fr: Abonnements WooCommerce

en: Works when block is the only block in a column.
fr: Fonctionne lorsque le bloc est le seul bloc d’une colonne.

en: You do not have permission to upload files.
fr: Vous n’avez pas la permission de télécharger des fichiers.

en: You must be logged in to post a review.
fr: Vous devez être connecté pour publier un avis.

en: Your rating
fr: Votre évaluation

en: Your reply to review
fr: Votre réponse à la revue

en: Your review
fr: Votre avis

en: blue : Blue color
fr: bleu : couleur bleue

en: default image size
fr: taille d’image par défaut

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
fr: ou

en: post | posts
fr[0]: poste

en: red : Red color
fr: red : Couleur rouge
