Citadela Listing 5.7.15 - en to da translation catalogue (801 entries)

[ctx: count of reviews title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title, 3: &ldquo; left quote, 4: &rdquo; right quote
en: %1$s review for &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s reviews for &ldquo;%2$s&rdquo;
da[0]: %1$s anmeldelse af &quot;%2$s&quot;

note: translators: %s plugin's name
en: %s has finished migration. All items, categories and locations from your previous AIT directory theme are now available for use with Citadela Listing plugin.
da: %s har afsluttet migreringen. Alle genstande, kategorier og placeringer fra dit tidligere AIT bibliotekstema er nu tilgængelige til brug med Citadela Listing plugin.

note: translators: %s plugin's name
en: %s is automatically migrating all items, categories and locations from your previous AIT directory theme in the background. Migration process may take several minutes. We will let you know when the migration is finished. You can continue to use WordPress as usual.
da: %s migrerer automatisk alle elementer, kategorier og placeringer fra dit tidligere AIT-bibliotekstema i baggrunden. Migreringsprocessen kan tage flere minutter. Vi giver dig besked, når migreringen er afsluttet. Du kan fortsætte med at bruge WordPress som normalt.

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
da: %s plugin og PHP inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
da: %s plugin og WordPress inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
da: %s plugin-inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin is active
da: %s plugin er aktiv

note: translators: %s: reviews count.
en: %s review | %s reviews
da[0]: %s anmeldelse

en: 0.1
da: 0,1

en: 404 Page
da: 404 side

en: API Key
da: API nøgle

en: Actions:
da: Handlinger:

[ctx: Item]
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New Category
da: Tilføj ny kategori

en: Add New Item
da: Tilføj nyt element

en: Add New Location
da: Tilføj ny placering

en: Add images to gallery
da: Tilføj billeder til galleriet

en: Address
da: Adresse

en: Address and Location
da: Adresse og beliggenhed

en: Address and location
da: Adresse og beliggenhed

en: Advanced Filters block displayed within search form
da: Avancerede filtre-blok, der vises i søgeformularen

en: Advanced Header Design
da: Avanceret headerdesign

en: Advanced header
da: Avanceret header

en: Align Center
da: Juster center

en: Align Justify
da: Juster Juster

en: Align Left
da: Venstrejuster

en: Align Right
da: Juster til højre

en: Align Text Center
da: Juster tekstcenter

en: Align Text Justify
da: Juster tekst Juster

en: Align Text Left
da: Juster tekst til venstre

en: Align Text Right
da: Juster tekst til højre

en: Alignment
da: Justering

en: All
da: Alle

en: All Categories
da: alle kategorier

en: All Items
da: Alle dele

en: All Locations
da: Alle lokationer

en: All Special Pages
da: Alle specialsider

en: All automatically migrated items, categories and locations were deleted from your database. New migration process started.
da: Alle automatisk migrerede elementer, kategorier og placeringer blev slettet fra din database. Ny migrationsproces startede.

en: All filters
da: Alle filtre

en: All inputs
da: Alle input

en: Allow the customer to manage comments for Citadela items.
da: Tillad kunden at administrere kommentarer til Citadela-varer.

en: Allow the customer to manage reviews for Citadela items.
da: Tillad kunden at administrere anmeldelser af Citadela-varer.

en: Allow the customer to set catogories for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille kategorier for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set locations for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille lokationer for Citadela-genstande.

en: Allow the customer to set the Featured Category for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille den udvalgte kategori for Citadela-genstande.

en: Allow the customer to set the GPX track file for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille GPX-sporfilen for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the Item Extension options for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille vareudvidelsesmulighederne for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the address and location for Citadela items.
da: Tillad kunden at angive adressen og lokationen for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the contact for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille kontakten for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the content for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille indholdet for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the excerpt for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille uddraget for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the featured image for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille det fremhævede billede for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the general options for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille de generelle muligheder for Citadela-varer.

en: Allow the customer to set the images gallery for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille billedgalleriet for Citadela-genstande.

en: Allow the customer to set the opening hours for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille åbningstiderne for Citadela varer.

en: Allow the customer to set the page attributes for Citadela items.
da: Tillad kunden at indstille sideattributterne for Citadela-varer.

en: Already claimed
da: Allerede hævdet

en: Already opened Item Post will be used as reference post.
da: Allerede åbnet varepost vil blive brugt som referencepost.

en: Any active subscription
da: Ethvert aktivt abonnement

en: Appearance
da: Udseende

en: Approve
da: Godkende

en: Approve claim
da: Godkend krav

en: Approved
da: godkendt

en: Archives:
da: Arkiv:

en: Are you sure you want to decline this claim?
da: Er du sikker på, at du vil afvise dette krav?

en: Ascending
da: Stigende

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Author Details
da: Forfatterdetaljer

en: Author archives:
da: Forfatter arkiver:

en: Author biographical info
da: Forfatterens biografiske oplysninger

en: Author name
da: Forfatterens navn

en: Authors to display
da: Forfattere at vise

en: Automatic Listing Map
da: Automatisk oversigtskort

en: Automatic Listing Map (for posts)
da: Automatisk listekort (til indlæg)

en: Automatic height
da: Automatisk højde

en: Autoplay
da: Automatisk afspilning

en: Background
da: Baggrund

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background on collapsed form
da: Baggrund på sammenklappet formular

en: Background settings
da: Baggrundsindstillinger

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Blur background
da: Slør baggrund

en: Blur radius
da: Sløringsradius

en: Border around filter group
da: Kant omkring filtergruppe

en: Border around heading
da: Kant omkring overskrift

en: Border color
da: Kantfarve

en: Border radius
da: Grænseradius

en: Border settings
da: Grænseindstillinger

en: Border style
da: Border stil

en: Border width
da: Kantbredde

en: Borders color
da: Kanter farve

en: Borders width
da: Kanter bredde

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Box width
da: Kassens bredde

en: Button background color
da: Knap baggrundsfarve

en: Button border radius
da: Knapkantradius

en: Button color
da: Knap farve

en: Button settings
da: Knapindstillinger

en: Button style
da: Knap stil

en: Button text color
da: Knap tekstfarve

en: Buttons
da: Knapper

en: Cancel
da: Afbestille

en: Captcha check failed!
da: Captcha-tjek mislykkedes!

en: Caption text
da: Billedtekst

en: Carousel Options
da: Karrusel muligheder

en: Carousel autoplay enabled
da: Karrusel autoplay aktiveret

en: Carousel decoration color
da: Karrusel dekoration farve

en: Carousel loop mode enabled
da: Karruselløkketilstand aktiveret

en: Categories
da: Kategorier

en: Category
da: Kategori

en: Category Details
da: Kategori detaljer

en: Category archives:
da: Kategori arkiver:

en: Category color
da: Kategori farve

en: Category decoration color
da: Kategori dekorationsfarve

en: Category icon
da: Kategoriikon

en: Center
da: Centrum

en: Center left
da: Midter til venstre

en: Center right
da: Center til højre

en: Change GPX track
da: Skift GPX-spor

en: Checkbox
da: Afkrydsningsfelt

en: Choices for selected input type. Insert one choise per line, divide saved input value and text displayed in input using colon.
da: Valg for valgt inputtype. Indsæt et valg pr. linje, opdel gemt inputværdi og tekst vist i input med kolon.

en: Choose option
da: Vælg mulighed

en: Citadela - Special Pages
da: Citadela - Specialsider

en: Citadela Half Layout Map Settings
da: Citadela Half Layout Kortindstillinger

en: Citadela Item Page Layout
da: Citadela Element Side Layout

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Listing
da: Citadela oversigt

en: Citadela Listing > Item Extension
da: Citadela-fortegnelse &gt; Vareudvidelse

en: Citadela Listing Blocks
da: Citadela listeblokke

en: Citadela Posts Blocks
da: Citadela-stolpeblokke

en: Citadela Special Pages
da: Citadela særlige sider

en: Citadela Subscription
da: Citadela abonnement

en: Claim Listing
da: Kræv liste

en: Claim Listing Request
da: Anmodning om kravliste

en: Claim as:
da: Gør krav som:

en: Claim listing has been approved
da: Kravliste er blevet godkendt

en: Claim listing has been declined
da: Kravliste er blevet afvist

en: Claim status
da: Krav status

en: Claimed by
da: Påstået af

en: Clear
da: Klar

en: Clicking on button below will restart migration process. All automatically migrated items, categories and locations will be deleted. All manually created items, categories and locations will not be deleted. Migration process will start automatically after that.
da: Ved at klikke på knappen nedenfor genstarter migreringsprocessen. Alle automatisk migrerede elementer, kategorier og placeringer vil blive slettet. Alle manuelt oprettede elementer, kategorier og steder vil ikke blive slettet. Migreringsprocessen starter automatisk derefter.

en: Closed on mobile
da: Lukket på mobil

en: Cluster radius in px
da: Klyngeradius i px

en: Clusters are disabled.
da: Klynger er deaktiveret.

en: Collapsible filters section.
da: Sektion med sammenklappelige filtre.

en: Comments
da: Kommentarer

en: Contact
da: Kontakt

en: Content
da: Indhold

en: Content visible for:
da: Indhold synligt for:

en: Copy and paste the JSON from this website:
da: Kopiér og indsæt JSON fra denne hjemmeside:

en: Couldn't find location, try different address.
da: Kunne ikke finde placering. Prøv en anden adresse.

en: Cover
da: Dække over

en: Cover column height
da: Dæksøjlehøjde

en: Cover image
da: Forsidebillede

en: Current block view
da: Aktuel blokvisning

en: Custom
da: Brugerdefinerede

en: Custom Height Settings
da: Brugerdefinerede højdeindstillinger

en: Custom inputs
da: Brugerdefinerede input

en: Custom shadow
da: Brugerdefineret skygge

en: Customized options for mobile screen width.
da: Tilpassede muligheder for mobilskærmsbredde.

en: Dark
da: Mørk

en: Data migration
da: Datamigrering

en: Data of inputs with no value will not be displayed.
da: Data for input uden værdi vil ikke blive vist.

en: Date
da: Dato

en: Date archives:
da: Dato arkiver:

en: Date color
da: Dato farve

en: Decide if email address is visible for visitors
da: Beslut om e-mailadressen er synlig for besøgende

en: Decline
da: Nedgang

en: Decline claim
da: Afvis krav

en: Decoration color
da: Dekorationsfarve

en: Default
da: Standard

en: Default Layout Options
da: Standardlayoutindstillinger

en: Default Search Results
da: Standard søgeresultater

en: Default Search Results Page
da: Standard søgeresultatside

en: Default selection text, displayed as first option in selection.
da: Standardvalgtekst, vist som den første mulighed i valget.

en: Default shadow
da: Standard skygge

en: Default size
da: Standardstørrelse

en: Delay between slides
da: Forsinkelse mellem dias

en: Descending
da: Aftagende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description text that appear on edit page with new input.
da: Beskrivelsestekst, der vises på redigeringssiden med nyt input.

en: Design Options
da: Design muligheder

en: Desktop size
da: Desktop størrelse

en: Disable filters button label
da: Deaktiver filtre knap etiket

en: Disable geolocation button label
da: Deaktiver geolocation knap etiket

en: Display name
da: Vist navn

en: Displayed are nearest items by their GPS coordinates.
da: De nærmeste elementer vises efter deres GPS-koordinater.

en: Displayed will be posts similar to selected reference Item Post.
da: Der vil blive vist indlæg, der ligner det valgte referenceelement.

en: Displays address, phone number and other contact information of specific listing item.
da: Viser adresse, telefonnummer og andre kontaktoplysninger for specifik produktliste.

en: Displays button that open Google Maps navigation to Item Post location.
da: Viser knap, der åbner Google Maps-navigation til vareindlægsplacering.

en: Displays button to download GPX file assigned to item.
da: Viser knap til at downloade GPX-fil tildelt til element.

en: Displays contact form which send email directly to email address of specific listing item.
da: Viser kontaktformular, som sender e-mail direkte til e-mail-adressen for en bestemt produktliste.

en: Displays content only for users with active membership, or only for visitors without membership.
da: Viser kun indhold for brugere med aktivt medlemskab eller kun for besøgende uden medlemskab.

en: Displays content written in visual editor of specific listing item.
da: Viser indhold skrevet i visuel editor for en bestemt listepost.

en: Displays gallery of images assigned to Item Post.
da: Viser galleri med billeder, der er tildelt varepost.

en: Displays information about author on author archive page.
da: Viser oplysninger om forfatteren på forfatterens arkivside.

en: Displays information about selected authors.
da: Viser oplysninger om udvalgte forfattere.

en: Displays information from Item Extension inputs assigned to item.
da: Viser information fra elementudvidelses-input, der er tildelt element.

en: Displays listing categories based on specific filter. It can display parent categories or subcategories from specific category.
da: Viser listekategorier baseret på specifikt filter. Det kan vise overordnede kategorier eller underkategorier fra specifik kategori.

en: Displays listing items based on current category/location page or results from search form.
da: Viser listeelementer baseret på den aktuelle kategori/placeringsside eller resultater fra søgeformularen.

en: Displays listing items based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
da: Viser listeelementer baseret på filtre. For eksempel kun varer fra en bestemt kategori, placering eller udvalgte varer.

en: Displays listing items on map based on filters. For example items only from specific category, location or featured items.
da: Viser listeelementer på kortet baseret på filtre. For eksempel kun varer fra en bestemt kategori, placering eller udvalgte varer.

en: Displays listing items similar to selected reference item post.
da: Viser listeelementer, der ligner det valgte referenceelementpost.

en: Displays listing locations based on specific filter. It can display parent locations or sublocations from specific location.
da: Viser listeplaceringer baseret på specifikt filter. Det kan vise overordnede placeringer eller underlokationer fra en bestemt placering.

en: Displays listing subcategories based on current category page.
da: Viser underkategorier baseret på den aktuelle kategoriside.

en: Displays listing sublocations based on current category page.
da: Viser underlokationer baseret på den aktuelle kategoriside.

en: Displays main item image of specific listing item.
da: Viser hovedelementbillede af specifik listeelement.

en: Displays opening hours of specific listing item.
da: Viser åbningstider for en bestemt vare.

en: Displays posts based on current results from search form.
da: Viser indlæg baseret på aktuelle resultater fra søgeformularen.

en: Displays posts based on current results on default WordPress search results page.
da: Viser indlæg baseret på aktuelle resultater på standard WordPress-søgeresultatside.

en: Displays posts on map based on filters. For example posts only from specific category or location.
da: Viser indlæg på kort baseret på filtre. For eksempel kun indlæg fra en bestemt kategori eller placering.

en: Displays relevant listing items automatically based on current page. For example search results or item detail location.
da: Viser relevante listeelementer automatisk baseret på den aktuelle side. For eksempel søgeresultater eller varedetaljers placering.

en: Displays relevant posts automatically based on current page. For example search results or post detail location.
da: Viser relevante indlæg automatisk baseret på den aktuelle side. For eksempel søgeresultater eller postdetaljerets placering.

en: Displays the button and the form for claim listing.
da: Viser knappen og formularen til kravliste.

en: Displays upcoming events of specific listing item.
da: Viser kommende begivenheder for specifik listeelement.

en: Distance
da: Afstand

en: Distance option label
da: Afstand valgmulighed etiket

en: Distance unit
da: Afstandsenhed

en: Do not show
da: Vis ikke

en: Do not show endpoints
da: Vis ikke endepunkter

en: Do not use Item Detail special page settings
da: Brug ikke specialsideindstillinger for varedetaljer

en: Download GPX file
da: Download GPX-fil

en: Drop GPX file here
da: Drop GPX-fil her

en: Dynamic track visibility
da: Dynamisk sporsynlighed

en: Easy Admin
da: Nem Admin

en: Easy Admin offer simplified WordPress administration without any unnecessary distractions.
da: Easy Admin tilbyder forenklet WordPress-administration uden unødvendige distraktioner.

en: Edit Category
da: Rediger kategori

en: Edit Item
da: Rediger element

en: Edit Location
da: Rediger placering

en: Edit Special Page
da: Rediger specialside

en: Email
da: E-mail

en: Email Help
da: E-mail Hjælp

en: Email Label
da: E-mail etiket

en: Email Message
da: E-mail besked

en: Email settings
da: E-mail-indstillinger

en: Email used as sender in email, make sure the email address corresponds with your website domain.
da: E-mail brugt som afsender i e-mail, sørg for, at e-mailadressen svarer til dit websteds domæne.

en: Empty map behavior
da: Tom kortadfærd

en: Empty value to show all similar items.
da: Tom værdi for at vise alle lignende varer.

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable Gutenberg editor
da: Aktiver Gutenberg-editor

en: Enable and insert inputs available for filters via menu
da: Aktiver og indsæt input, der er tilgængelige for filtre via menuen

en: Enable and insert inputs via menu
da: Aktiver og indsæt input via menu

en: Enable bundled subscriptions
da: Aktiver bundtede abonnementer

en: Endpoint markers are displayed in place of very first and very end point of uploaded GPX track.
da: Slutpunktsmarkører vises i stedet for det allerførste og allerførste punkt på det uploadede GPX-spor.

en: Event Details
da: Begivenhedsdetaljer

en: Event Image Options
da: Indstillinger for begivenhedsbillede

en: Every segment in track
da: Hvert segment i sporet

en: Everything
da: Alt

note: translators: %s: printed example of expected values in input.
en: Example of inserted values: %s
da: Eksempel på indsatte værdier: %s

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Feature is disabled
da: Funktionen er deaktiveret

en: Featured
da: Udvalgte

en: Featured Category
da: Udvalgt kategori

en: Featured category
da: Udvalgt kategori

en: Featured image
da: Udvalgt billede

en: Featured items first
da: Udvalgte elementer først

en: Featured location
da: Udvalgt placering

en: Fill all required fields, please.
da: Udfyld venligst alle obligatoriske felter.

en: Filter posts
da: Filtrer indlæg

en: Filter special pages list
da: Filtrer liste over specialsider

en: Filters
da: Filtre

en: Filters Design
da: Filtre design

en: Filters background color
da: Filtrerer baggrundsfarven

en: Filters group name
da: Filtre gruppenavn

en: Filters settings
da: Filtre indstillinger

en: Filters to specify results of displayed items.
da: Filtre til at angive resultater af viste elementer.

en: Find address
da: Find adresse

en: Fix width
da: Fix bredde

en: Fixed
da: Rettet

note: translators: %s url reCaptcha v3 page
en: For more details see %s.
da: For flere detaljer se %s.

en: Force box width to selected value.
da: Tving boksens bredde til den valgte værdi.

en: Force table style for displayed data, longer values are not moved under label.
da: Tving tabelstil for viste data, længere værdier flyttes ikke under etiket.

en: Form inside map breakpoint
da: Formular inde i kortets brudpunkt

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: Friday
da: Fredag

en: Full horizontal
da: Fuld vandret

en: Full vertical
da: Fuld lodret

en: Fullwidth page
da: Side i fuld bredde

en: GPX Track
da: GPX spor

en: GPX Tracks
da: GPX spor

en: GPX file successfully loaded!
da: GPX-fil blev indlæst!

en: GPX files
da: GPX filer

en: Gallery Options
da: Galleri muligheder

en: General
da: Generel

en: General background
da: Generel baggrund

en: General options
da: Generelle muligheder

en: General options for desktop.
da: Generelle muligheder for desktop.

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Geolocation search settings
da: Indstillinger for søgning efter geolokation

en: Get directions
da: Få vejledninger

en: Google Maps API Key
da: Google Maps API-nøgle

note: translators: 1. starting html <a> tag with link to google documentation page, 2. ending html <a> tag
en: Google Maps API key is required by Google. It is necessary for all websites that use advanced maps features such as displaying listing items on the map. Learn more about how to get API key in the %1$sfollowing tutorial%2$s.
da: Google Maps API-nøgle er påkrævet af Google. Det er nødvendigt for alle websteder, der bruger avancerede kortfunktioner, såsom visning af listeelementer på kortet. Lær mere om, hvordan du får API-nøgle i %1$sfølgende selvstudie%2$s.

en: Google reCaptcha protects your website against spam and other automated form submissions by spam bots. If you are using third party solution to protect forms on your website, ignore following key inputs.
da: Google reCaptcha beskytter din hjemmeside mod spam og andre automatiske formularindsendelser fra spambots. Hvis du bruger tredjepartsløsninger til at beskytte formularer på dit websted, skal du ignorere følgende nøgleinput.

en: Google reCaptcha v3 Keys
da: Google reCaptcha v3 nøgler

en: Gradient degree
da: Gradient grad

en: Grid size
da: Gitterstørrelse

en: Group name
da: Gruppe navn

en: Half layout page
da: Halv layoutside

en: Header menu settings
da: Overskriftsmenuindstillinger

en: Header opened or closed by default.
da: Header åbnet eller lukket som standard.

en: Header settings
da: Overskriftsindstillinger

en: Height unit
da: Højde enhed

en: Help text displayed with Email input.
da: Hjælpetekst vises med e-mail-input.

en: Help text displayed with Message input.
da: Hjælpeteksten vises med meddelelsesinput.

en: Help text displayed with Name input.
da: Hjælpeteksten vises med navneindtastning.

en: Help text displayed with Subject input.
da: Hjælpeteksten vises med emneinput.

en: Help texts
da: Hjælpetekster

en: Hide Location input
da: Skjul placeringsinput

en: Hide empty values
da: Skjul tomme værdier

en: Hide map
da: Skjul kort

en: Hide selected filters
da: Skjul valgte filtre

en: Hide selected inputs
da: Skjul valgte input

en: Hide unchecked checkbox
da: Skjul umarkeret afkrydsningsfelt

en: Horizontal offset
da: Vandret offset

en: If selected, will be available in filters for Item posts.
da: Hvis det er valgt, vil det være tilgængeligt i filtre for vareindlæg.

en: If you would like to use your own WooCommerce Subscriptions plugin, simply deactivate bundled version below and activate your plugin.
da: Hvis du gerne vil bruge dit eget WooCommerce Subscriptions plugin, skal du blot deaktivere den medfølgende version nedenfor og aktivere dit plugin.

en: If your GPX track consists of several segments, endpoint markers are displayed in place of start and end of every segment.
da: Hvis dit GPX-spor består af flere segmenter, vises endepunktsmarkører i stedet for start og slutning af hvert segment.

en: Image focus
da: Billedfokus

en: Image height
da: Billedhøjde

en: Image height unit
da: Billedhøjdeenhed

en: Image position
da: Billedposition

en: Image repeat
da: Billedet gentages

en: Image scroll
da: Billedrul

en: Image size
da: Billedestørrelse

en: Images caption text
da: Billedteksttekst

en: Images gallery
da: Billedgalleri

en: Images vertical align
da: Billeder justeres lodret

en: Infinite loop
da: Uendelig løkke

en: Input choices
da: Input valg

en: Input description
da: Input beskrivelse

en: Input field name that appear on edit page.
da: Indtast feltnavn, der vises på redigeringssiden.

en: Input identifier
da: Input identifikator

en: Input labels
da: Indtast etiketter

en: Inputs contain validation errors.
da: Input indeholder valideringsfejl.

en: Inputs group
da: Input gruppe

en: Insert from media
da: Indsæt fra mediet

en: Insert unit that will be displayed with number value.
da: Indsæt enhed, der vil blive vist med talværdi.

en: Inside image
da: Indvendigt billede

en: Integrations
da: Integrationer

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for.
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter.

en: It will allow you to build a whole item detail page. No blocks will be inherited from Item Detail special page.
da: Det giver dig mulighed for at bygge en hel elementdetaljeside. Ingen blokke vil blive nedarvet fra den særlige side med varedetaljer.

[ctx: post type singular name]
en: Item
da: Vare

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Categories
da: Varekategorier

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Categories
da: Varekategorier

en: Item Categories widgets area
da: Varekategorier widgets område

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Category
da: Varekategori

en: Item Claim Listing
da: Varekravliste

en: Item Contact Details
da: Varekontaktoplysninger

en: Item Contact Form
da: Varekontaktformular

en: Item Content
da: Vareindhold

en: Item Detail
da: Vare detalje

en: Item Detail Page
da: Vare detaljeside

en: Item Details
da: Varedetaljer

en: Item Events
da: Varebegivenheder

en: Item Extension
da: Vareudvidelse

en: Item Extension allows create additional inputs on edit pages of Item Posts.
da: Item Extension gør det muligt at oprette yderligere input på redigeringssider i Item Posts.

en: Item Featured Image
da: Udvalgt billede

en: Item GPX Download
da: Vare GPX Download

en: Item Gallery
da: Genstandsgalleri

en: Item Get Directions
da: Vare Få rutevejledning

en: Item Image Options
da: Indstillinger for emnebillede

[ctx: taxonomy singular name]
en: Item Location
da: Varens placering

[ctx: taxonomy general name]
en: Item Locations
da: Vareplaceringer

[ctx: taxonomy menu name]
en: Item Locations
da: Vareplaceringer

en: Item Locations widgets area
da: Emneplaceringer widgets område

en: Item Opening Hours
da: Varens åbningstider

en: Item Options
da: Varemuligheder

en: Item Review
da: Varegennemgang

en: Item Reviews
da: Vareanmeldelser

en: Item Reviews extends WordPress Comments to allow website visitors leave a review and rating for Item Posts.
da: Vareanmeldelser udvider WordPress-kommentarer for at tillade besøgende på webstedet at efterlade en anmeldelse og vurdering af vareindlæg.

en: Item already claimed
da: Varen er allerede gjort krav på

en: Item author
da: Vare forfatter

en: Item category
da: Varekategori

en: Item detail page slug
da: Vare detalje side slug

en: Item has been claimed
da: Varen er blevet gjort krav på

en: Item location
da: Varens placering

en: Item owner reply.
da: Vareejerens svar.

en: Item pending moderation from admin
da: Element afventer moderering fra admin

en: Item widgets area
da: Vare widgets område

en: Item:
da: Vare:

en: Items
da: genstande

[ctx: post type general name]
en: Items
da: genstande

[ctx: post type menu name]
en: Items
da: genstande

en: Keep header closed by default on mobile.
da: Hold headeren lukket som standard på mobilen.

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Label color
da: Etiket farve

en: Label for email field
da: Etiket til e-mail-felt

en: Label for submit button
da: Etiket til indsend knap

en: Label for username field
da: Etiket til feltet brugernavn

en: Label used for Email input.
da: Etiket brugt til e-mail-input.

en: Label used for Message textarea.
da: Etiket brugt til beskedtekstområde.

en: Label used for Name input.
da: Etiket brugt til indtastning af navn.

en: Label used for Subject input.
da: Etiket brugt til emneindtastning.

en: Label width
da: Etiket bredde

en: Large
da: Stor

en: Large button
da: Stor knap

en: Large size
da: Stor størrelse

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Leave a review
da: Skriv en anmeldelse

en: Leave empty to not use this option.
da: Lad være tom for ikke at bruge denne mulighed.

en: Left
da: Venstre

en: Limit displayed posts
da: Begræns viste indlæg

en: Line under heading
da: Linje under overskrift

en: Lines color
da: Linjers farve

en: Lines decoration
da: Linjer dekoration

en: Links color
da: Links farve

en: List layout
da: Liste layout

en: Listing Advanced Filters
da: Liste over avancerede filtre

en: Listing Author Detail
da: Forfatterdetaljer

en: Listing Authors List
da: Liste over forfattere

en: Listing Categories List
da: Liste over kategorier

en: Listing Category Page
da: Listekategoriside

en: Listing Items List
da: Liste over emner

en: Listing Location Page
da: Listestedsside

en: Listing Locations List
da: Liste over steder

en: Listing Map
da: Listekort

en: Listing Map (for posts)
da: Listekort (til indlæg)

en: Listing Membership Content
da: Liste over medlemsindhold

en: Listing Search Form
da: Listesøgningsformular

en: Listing Search Results
da: Fortegnelse søgeresultater

en: Listing Similar Items
da: Visning af lignende varer

en: Listing Subcategories List
da: Liste underkategorier Liste

en: Listing Sublocations List
da: Liste over underlokationer

en: Location
da: Beliggenhed

[ctx: taxonomy singular name]
en: Location
da: Beliggenhed

en: Location Details
da: Placeringsdetaljer

en: Locations
da: Placeringer

[ctx: taxonomy general name]
en: Locations
da: Placeringer

[ctx: taxonomy menu name]
en: Locations
da: Placeringer

en: Log Out
da: Log ud

en: Logged in text
da: Logget ind tekst

en: Logical operator
da: Logisk operator

en: Longitude
da: Længde

en: Map provider
da: Kortudbyder

en: Maps provider
da: Udbyder af kort

en: Mark Item post as featured
da: Markér post som fremhævet

en: Mark category as featured to prioritize it in displayed results.
da: Markér kategori som fremhævet for at prioritere den i de viste resultater.

en: Mark location as featured to prioritize it in displayed results.
da: Marker placering som fremhævet for at prioritere den i viste resultater.

en: Marker Cluster Settings
da: Markørklyngeindstillinger

en: Markers
da: Markører

en: Markers & GPX Tracks
da: Markører og GPX-spor

en: Markers in distance less than %spx radius are grouped into clusters. Set 0 to disable clusters.
da: Markører i afstand mindre end %spx radius er grupperet i klynger. Indstil 0 for at deaktivere klynger.

en: Max number of items
da: Max antal varer

en: Maximum displayed posts
da: Maksimalt antal viste indlæg

en: Maximum distance
da: Maksimal afstand

en: Maximum items for the current subscription exceeded.
da: Det maksimale antal varer for det aktuelle abonnement er overskredet.

en: Maximum width
da: Maksimal bredde

en: Medium size
da: Medium størrelse

en: Merge checkboxes into filter group and show them together in frontend filters. You can use more groups using different group names.
da: Flet afkrydsningsfelter til filtergruppe og vis dem sammen i frontend-filtre. Du kan bruge flere grupper ved at bruge forskellige gruppenavne.

en: Message
da: Besked

en: Message Help
da: Besked Hjælp

en: Message Label
da: Meddelelsesetiket

en: Message displayed when the form sending failed because of problem on the server side.
da: Meddelelse vist, når afsendelsen af formularen mislykkedes på grund af et problem på serversiden.

en: Message displayed when the form validation failed.
da: Meddelelse vist, når formularvalideringen mislykkedes.

en: Message displayed when the form was sent succesfully.
da: Meddelelse vist, når formularen blev sendt.

en: Message for the email notification
da: Besked til e-mail-meddelelsen

en: Metabox content settings
da: Metabox-indholdsindstillinger

en: Migration finished
da: Migration afsluttet

en: Migration in progress
da: Migration i gang

en: Migration is currently in progress. You will be able to restart the migration when it is finished.
da: Migration er i gang i øjeblikket. Du vil være i stand til at genstarte migreringen, når den er færdig.

en: Migration restarted
da: Migration genstartet

en: Minimum height unit
da: Minimum højde enhed

en: Minimum image height
da: Minimum billedhøjde

en: Minimum map height may differ of defined value due to needs of map's inside content.
da: Minimum korthøjde kan afvige fra defineret værdi på grund af behov for kortets indvendige indhold.

en: Missing required GPX data
da: Mangler påkrævede GPX-data

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile size
da: Mobil størrelse

en: Mobile width breakpoint
da: Mobile bredde brudpunkt

en: Monday
da: Mandag

en: Move backward
da: Bevæg dig tilbage

en: Move forward
da: Komme videre

en: Name Help
da: Navnehjælp

en: Name Label
da: Navnemærke

en: Name of sender displayed in received email.
da: Navn på afsender vises i modtaget e-mail.

en: Name of settings tab on Item Edit page.
da: Navn på indstillingsfane på siden med redigering af varer.

en: New Category Name
da: Nyt kategorinavn

en: New Item
da: Ny vare

en: New Location Name
da: Nyt stednavn

en: Newer reviews
da: Nyere anmeldelser

en: Next
da: Næste

en: Night
da: Nat

en: No Items found
da: Ingen varer fundet

en: No Items found in Trash
da: Ingen varer fundet i papirkurven

en: No border
da: Ingen grænse

en: No borders
da: Ingen grænser

en: No lines
da: Ingen linjer

en: No posts found
da: Ingen indlæg fundet

en: No repeat
da: Ingen gentagelse

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No shadow
da: Ingen skygge

en: No special pages found.
da: Ingen specielle sider fundet.

en: No users found
da: Ingen brugere fundet

en: Non-membership visitors
da: Besøgende uden medlemskab

en: None
da: Ingen

en: Note
da: Bemærk

en: Notification messages
da: Meddelelser

en: Notification when the item is already claimed. Leave empty to hide the notification.
da: Meddelelse, når varen allerede er gjort krav på. Lad være tomt for at skjule underretningen.

en: Notification when the item is pending moderation from admin. Leave empty to hide the notification.
da: Meddelelse, når elementet afventer moderering fra admin. Lad være tomt for at skjule underretningen.

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Number
da: Nummer

en: Number of items
da: Antal stk

en: OK
da: Okay

en: Older reviews
da: Ældre anmeldelser

note: translators: 1: title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
da: En tanke om &quot;%1$s&quot;

en: Only featured
da: Kun vist

en: Only featured items
da: Kun udvalgte varer

en: Only parent categories
da: Kun forældrekategorier

en: Only parent locations
da: Kun forældresteder

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da: Ups! Den side kan ikke findes.

en: Open image in popup
da: Åbn billede i popup

en: Opened by default
da: Åbnet som standard

en: Opening Hours
da: Åbningstider

en: Opening hours
da: Åbningstider

en: Options
da: Muligheder

en: Order Options
da: Bestillingsmuligheder

en: Order by
da: Bestil pr

en: Order number
da: Ordrenummer

en: Organizer:
da: Arrangør:

en: Owner
da: Ejer

en: Page template
da: Side skabelon

en: Parent Category
da: Forældrekategori

en: Parent Category:
da: Forældrekategori:

en: Parent Location
da: Forældres placering

en: Parent Location:
da: Forældres placering:

en: Pending
da: Verserende

en: Performance Settings
da: Indstillinger for ydeevne

en: Plugin Activation
da: Plugin aktivering

en: Position unavailable
da: Stillingen er ikke tilgængelig

en: Post Options
da: Indlægsindstillinger

en: Post has not selected any term.
da: Post har ikke valgt nogen term.

en: Posts Author Page
da: Indlægs forfatterside

en: Posts Category Page
da: Indlæg Kategori Side

en: Posts Date Page
da: Indlæg Dato Side

en: Posts Search Form
da: Søgeformular for indlæg

en: Posts Search Results
da: Indlæg Søgeresultater

en: Posts Tag Page
da: Indlægs tagside

en: Posts navigation
da: Indlæg navigation

en: Posts number color
da: Indlæg nummer farve

en: Previous
da: Tidligere

en: Proportional image height
da: Proportional billedhøjde

en: Random
da: Tilfældig

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Rating stars color
da: Bedømme stjerners farve

en: Read more
da: Læs mere

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
da: Nyligt aktiveret tema er ikke kompatibelt med %s plugin, derfor blev plugin deaktiveret.

en: Recommended map height
da: Anbefalet korthøjde

en: Reference Item Post
da: Referencevarepost

en: Remove GPX track
da: Fjern GPX-spor

en: Remove Image
da: Fjern billede

en: Repeat
da: Gentage

en: Repeat horizontally
da: Gentag vandret

en: Repeat vertically
da: Gentag lodret

en: Respond to review
da: Svar på anmeldelse

en: Responsive options applied under screen width
da: Responsive muligheder anvendt under skærmbredde

en: Restart migration
da: Genstart migreringen

en: Results include at least one of selected filters.
da: Resultaterne inkluderer mindst ét af de valgte filtre.

en: Results must include all selected filters.
da: Resultater skal inkludere alle valgte filtre.

en: Reviews
da: Anmeldelser

en: Right
da: Ret

en: Saturday
da: lørdag

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Scroll
da: Rul

en: Search
da: Søg

en: Search Categories
da: Søg kategorier

en: Search Items
da: Søg efter varer

en: Search Locations
da: Søg efter steder

en: Search Special ages
da: Søg særlige aldre

en: Search by geolocation
da: Søg efter geolokation

en: Search for authors
da: Søg efter forfattere

en: Search for posts
da: Søg efter indlæg

en: Search for reference item post
da: Søg efter referencepost

en: Search form is displayed inside map on screen width larger than
da: Søgeformularen vises inde på kortet på skærmens bredde større end

en: Search form that allows visitors to search listing items by keyword, category or location.
da: Søgeformular, der giver besøgende mulighed for at søge på listeelementer efter nøgleord, kategori eller sted.

en: Search form that allows visitors to search posts by keyword, category or location.
da: Søgeformular, der giver besøgende mulighed for at søge i indlæg efter nøgleord, kategori eller placering.

en: Search keyword
da: Søgeord

en: Search results for:
da: Søgeresultater for:

en: Secret Key
da: Hemmelig nøgle

en: Select
da: Vælg

en: Select Category
da: Vælg Kategori

en: Select Image
da: Vælg Billede

en: Select Location
da: Vælg Placering

en: Select alignment
da: Vælg justering

en: Select an Item
da: Vælg et element

en: Select featured category
da: Vælg fremhævet kategori

en: Select image
da: Vælg billede

en: Select layout
da: Vælg layout

en: Select position of unit displayed with number value.
da: Vælg position for enhed vist med talværdi.

en: Select size
da: Vælg størrelse

en: Select type input cannot use AND operator.
da: Vælg type input kan ikke bruge AND operator.

en: Select type of input field.
da: Vælg type indtastningsfelt.

en: Select your rating, please.
da: Vælg venligst din vurdering.

en: Selected category will be prioritized and will present Item post on the map.
da: Den valgte kategori vil blive prioriteret og vil præsentere post på kortet.

en: Selected post is no more published.
da: Det valgte indlæg offentliggøres ikke mere.

en: Selected posts
da: Udvalgte indlæg

en: Selected posts are no more published.
da: Udvalgte indlæg offentliggøres ikke mere.

en: Selected reference post will be listed before all other similar posts.
da: Valgt referencepost vil blive opført før alle andre lignende indlæg.

en: Send Button Text
da: Send knaptekst

en: Sender Email
da: Afsender e-mail

en: Sender Name
da: Afsender navn

en: Server Error Message
da: Serverfejlmeddelelse

en: Server encountered an error. If problem persists, contact website administrator, please.
da: Serveren stødte på en fejl. Hvis problemet fortsætter, kontakt venligst webstedsadministratoren.

en: Settings Saved
da: Indstillinger gemt

en: Shadow
da: Skygge

en: Shadow color
da: Skygge farve

en: Shadow settings
da: Skyggeindstillinger

en: Show Category description
da: Vis kategoribeskrivelse

en: Show Category icon
da: Vis kategoriikon

en: Show Email Address
da: Vis e-mail-adresse

en: Show Location description
da: Vis lokationsbeskrivelse

en: Show Location icon
da: Vis placeringsikon

en: Show Opening Hours
da: Vis åbningstider

en: Show Streetview
da: Vis Streetview

en: Show address
da: Vis adresse

en: Show advanced filters
da: Vis avancerede filtre

en: Show author image
da: Vis forfatterbillede

en: Show biographical info
da: Vis biografisk info

en: Show categories
da: Vis kategorier

en: Show contact form on page which send an email to defined email address
da: Vis kontaktformular på siden, som sender en e-mail til defineret e-mailadresse

en: Show cover image
da: Vis forsidebillede

en: Show data
da: Vis data

en: Show date
da: Vis dato

en: Show description
da: Vis beskrivelse

en: Show empty map
da: Vis tomt kort

en: Show featured image
da: Vis fremhævet billede

en: Show featured items on the top of list before all other item posts.
da: Vis fremhævede elementer øverst på listen før alle andre postposter.

en: Show filters group title
da: Vis filtergruppetitel

en: Show link
da: Vis link

en: Show link label input
da: Vis linketiket input

en: Show locations
da: Vis lokationer

en: Show more
da: Vis mere

en: Show navigation arrows
da: Vis navigationspile

en: Show on map
da: Vis på kort

en: Show only categories marked as featured.
da: Vis kun kategorier, der er markeret som fremhævede.

en: Show only featured category
da: Vis kun udvalgt kategori

en: Show only locations marked as featured.
da: Vis kun steder, der er markeret som fremhævede.

en: Show pagination bullets
da: Vis pagineringspunkter

en: Show posts number
da: Vis indlægsnummer

en: Show price
da: Vis pris

en: Show rating
da: Vis bedømmelse

en: Show reference Item Post
da: Vis reference Vare Post

en: Show selected filters
da: Vis valgte filtre

en: Show selected inputs
da: Vis valgte input

en: Show similar posts from the same:
da: Vis lignende indlæg fra samme:

en: Show submit filter button
da: Vis indsend filterknap

en: Show subtitle
da: Vis undertekst

en: Show track endpoint markers on
da: Vis sporendepunktsmarkører på

en: Show web
da: Vis web

en: Silver
da: Sølv

en: Simple layout
da: Enkelt layout

en: Site Key
da: Site nøgle

en: Site logo
da: Webstedets logo

en: Skip number of posts from start
da: Spring antallet af indlæg over fra start

en: Small
da: Lille

en: Small button
da: Lille knap

en: Small size
da: Lille størrelse

en: Solid color
da: Solid farve

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
da: Særlig side

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
da: Særlige sider

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
da: Særlige sider

en: Special page updated.
da: Specialside opdateret.

en: Special pages list
da: Speciel sideliste

en: Special pages list navigation
da: Specialsidelistenavigation

en: Spread radius
da: Spredningsradius

en: Start and end of track
da: Start og slutning af spor

en: Step
da: Trin

en: Streetview
da: Gade syn

en: Streetview is available only if Google API key is enabled
da: Streetview er kun tilgængelig, hvis Google API-nøgle er aktiveret

en: Style
da: Stil

en: Style JSON
da: Stil JSON

en: Subject
da: Emne

en: Subject Help
da: Emnehjælp

en: Subject Label
da: Emnemærke

en: Subject for the email notification
da: Emne for e-mailmeddelelsen

en: Submit Label
da: Indsend etiket

en: Submit distance button label
da: Indsend afstandsknap-label

en: Submit filters button label
da: Indsend filtre knap etiket

en: Submit reply
da: Send svar

en: Submit review
da: Send anmeldelse

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Subtitle
da: Undertekst

en: Success Message
da: Besked om succes

en: Sunday
da: Søndag

en: Table style
da: Bordstil

en: Tag archives:
da: Tag arkiver:

en: Telephone
da: Telefon

en: Terms & Conditions label
da: Vilkår og betingelser etiket

en: Text
da: Tekst

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Text displayed in the form when user is logged in
da: Teksten vises i formularen, når brugeren er logget ind

en: Text displayed instead of full website url
da: Teksten vises i stedet for hele webstedets url

en: Text displayed on Send Button.
da: Teksten vises på knappen Send.

en: Text displayed on empty map
da: Tekst vist på tomt kort

en: Text for Terms & Conditions form input. Leave empty to disable the checkbox.
da: Tekst til vilkår og betingelser formular input. Lad være tomt for at deaktivere afkrydsningsfeltet.

en: Text layout
da: Tekstlayout

en: Text link
da: Tekstlink

en: Text of email message. Available are variables: {user-name} {user-email} {user-message}
da: Tekst til e-mail. Tilgængelige er variabler: {brugernavn} {bruger-e-mail} {brugermeddelelse}

en: Textarea
da: Tekstområde

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
da: %s plugin kunne ikke aktiveres. Det er ikke kompatibelt med det aktuelle aktive tema.

en: The maximum number of items that customers with this subscription can publish (Leave empty for the unlimited number of items).
da: Det maksimale antal varer, som kunder med dette abonnement kan udgive (Lad det stå tomt for det ubegrænsede antal varer).

en: Theme
da: Tema

en: There are no available subscriptions. Add some, please.
da: Der er ingen tilgængelige abonnementer. Tilføj nogle, tak.

en: There are no filters to show.
da: Der er ingen filtre at vise.

en: There are no inputs to show.
da: Der er ingen input at vise.

en: There are no selected inputs to show.
da: Der er ingen valgte input at vise.

en: Thick border
da: Tyk kant

en: Thick borders
da: Tykke kanter

en: Thin border
da: Tynd kant

en: Thin borders
da: Tynde kanter

en: This feature adds Claim Listing functionality for Listing items
da: Denne funktion tilføjer kravlistefunktionalitet til listeelementer

en: This product is a Citadela Subscription.
da: Dette produkt er et Citadela-abonnement.

en: This setting will enable editing of Item Posts using Gutenberg editor. This feature will allow you to have greater administration flexibility. Please be careful which blocks you include in the item detail as everything will be placed in the "Item Content" block on Item Detail Special page.
da: Denne indstilling vil muliggøre redigering af vareindlæg ved hjælp af Gutenberg-editor. Denne funktion giver dig større administrationsfleksibilitet. Vær forsigtig med, hvilke blokke du inkluderer i varedetaljerne, da alt vil blive placeret i &quot;Vareindhold&quot;-blokken på Varedetaljer Special-siden.

en: Thumbnail
da: Miniaturebillede

en: Thursday
da: torsdag

en: Time in seconds
da: Tid i sekunder

en: Title
da: Titel

en: Title color
da: Titel farve

en: Titles color
da: Titlers farve

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: øverst til højre

en: Track color
da: Sporfarve

en: Track endpoints color
da: Spor endepunkters farve

en: Tracks are hidden and replaced with map marker according to zoom level.
da: Spor er skjult og erstattet med kortmarkør i henhold til zoomniveau.

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Turn on Claim Listing feature
da: Aktiver funktionen Kravliste

en: Turn on Item Extension features
da: Aktiver vareudvidelsesfunktioner

en: Turn on Item Reviews for listing items
da: Slå Vareanmeldelser til for at vise varer

en: Type for search...
da: Skriv for søgning...

en: Unchecked single checkbox will not be displayed.
da: Umarkeret enkelt afkrydsningsfelt vil ikke blive vist.

en: Unclaimed
da: Uanmeldt

en: Under image
da: Under billedet

en: Unique identifier for new input field. Use single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
da: Unik identifikator for nyt inputfelt. Brug et enkelt ord, ingen mellemrum. Understregninger og bindestreger tilladt.

en: Unit of number
da: Enhed af nummer

en: Unit position
da: Enhedens position

note: Description of the plugin
en: Universal listing features for any website
da: Universelle listefunktioner til enhver hjemmeside

en: Update Category
da: Opdater kategori

en: Update Location
da: Opdater placering

en: Upload file
da: Upload fil

en: Uploaded file doesn't include required GPX track data.
da: Uploadet fil inkluderer ikke nødvendige GPX-spordata.

en: Uploaded file has not valid XML format.
da: Den uploadede fil har ikke et gyldigt XML-format.

en: Uploading&#8230;
da: Uploader...

en: Url
da: URL

en: Use Contact Form
da: Brug kontaktformularen

en: Use Easy Admin interface for your subscribers
da: Brug Easy Admin-grænsefladen til dine abonnenter

en: Use Gutenberg editor for the content of listing items
da: Brug Gutenberg editor til indholdet af listeelementer

en: Use carousel
da: Brug karrusel

en: Use correct full website url
da: Brug den korrekte fulde websteds-url

en: Use geolocation search
da: Brug geolokationssøgning

en: Use in search filter
da: Brug i søgefilter

en: Use responsive options
da: Brug responsive muligheder

en: Use valid email address, please.
da: Brug venligst gyldig e-mailadresse.

en: Useful to show additional help text or GDPR text with each input in the form.
da: Nyttigt at vise yderligere hjælpetekst eller GDPR-tekst med hvert input i formularen.

en: User ID
da: bruger ID

en: User additional options
da: Bruger yderligere muligheder

en: User denied geolocation
da: Bruger nægtet geolocation

en: User email
da: Bruger email

en: User login
da: Bruger login

en: User posts count
da: Brugerindlæg tæller

en: User registration date
da: Bruger registreringsdato

en: Username Label
da: Brugernavn Label

en: Users with active membership
da: Brugere med aktivt medlemskab

en: Validation Error Message
da: Valideringsfejlmeddelelse

en: Value color
da: Værdi farve

en: Vertical offset
da: Lodret offset

en: View Category
da: Se kategori

en: View Item
da: Se varen

en: View Location
da: Se placering

en: View Site
da: Se websted

en: View more
da: Se mere

en: View posts
da: Se indlæg

en: View posts label
da: Se indlægsetiketten

en: View track on the map
da: Se spor på kortet

en: We recommend to use 24:00 time format for SEO purposes and satisfy Google Structured Data requirements. Use time like 08:00-15:00.
da: Vi anbefaler at bruge 24:00-tidsformatet til SEO-formål og opfylder Googles krav til strukturerede data. Brug tiden som 08:00-15:00.

note: translators: %s plugin's name
en: We've deactivated Citadela Directory Lite plugin. You can now activate and enjoy full version of the plugin.
da: Vi har deaktiveret Citadela Directory Lite plugin. Du kan nu aktivere og nyde den fulde version af pluginnet.

en: We've noticed WooCommerce Subscriptions plugin is active, subscriptions functionality from Citadela Listing plugin is available.
da: Vi har bemærket WooCommerce Subscriptions plugin er aktiv, abonnementsfunktionalitet fra Citadela Listing plugin er tilgængelig.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
da: Vi har bemærket, at du kører en forældet version af PHP, som ikke længere understøttes, derfor <em>blev pluginnet deaktiveret</em> . Sørg for, at dit websted er hurtigt og sikkert ved <a href='%1$s'>at opgradere PHP til den nyeste version</a> . Minimumskravet for %2$s er <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to WordPress Update page, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
da: Vi har bemærket, at du kører en forældet version af WordPress, derfor <em>blev pluginnet deaktiveret</em> . Sørg for, at dit websted er sikkert og opdateret ved at <a href='%1$s'>opdatere WordPress til den nyeste version</a> . Minimumskravet til %2$s er <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website Link
da: Link til hjemmeside

en: Website link rel attribute
da: Website link rel attribut

en: Wednesday
da: onsdag

en: Widgets displayed on Item Categories pages.
da: Widgets vist på varekategorisider.

en: Widgets displayed on Item Locations pages.
da: Widgets, der vises på vareplaceringssider.

en: Widgets displayed on Item posts pages.
da: Widgets, der vises på siderne med postindlæg.

en: Will be listed all available similar items.
da: Vil blive opført alle tilgængelige lignende varer.

en: With background
da: Med baggrund

en: With search form
da: Med søgeformular

en: With url will be available additional input to insert text displayed instead of plain link.
da: Med url vil være tilgængelig yderligere input til at indsætte tekst vist i stedet for almindeligt link.

en: WooCommerce subscriptions
da: WooCommerce abonnementer

en: Works when block is the only block in a column.
da: Fungerer, når blok er den eneste blok i en kolonne.

en: You do not have permission to upload files.
da: Du har ikke tilladelse til at uploade filer.

en: You must be logged in to post a review.
da: Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

en: Your rating
da: Din vurdering

en: Your reply to review
da: Dit svar på anmeldelse

en: Your review
da: Din anmeldelse

en: blue : Blue color
da: blå: Blå farve

en: default image size
da: standard billedstørrelse

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select file from computer]
en: or
da: eller

en: post | posts
da[0]: stolpe

en: red : Red color
da: rød: Rød farve
